BAHLMANN n.i aaimachines Fornuizes n en Kachel: Milt lij. ieekbank n RKEN ZOON. 1OO‘|2 98'|2 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 17070 68" Jaargang Woensdag IS Mei 1829 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, 8T0LVVDK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx it en in Huur. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Fiendeweg 54, 10VÖA. II faztiï-Cfitessütg BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ■mitan FEUILLETON. Ho«st Asthmi mg en genezing door qieu- len uit plantenextracten- and attest-. *»VJJL/XJ\XXWX T X^llDUöIlUUr, VJv Aj XVJUXIVjHUIX, UOAU X f w*»^***-^*** «*v*-*w^-.** 1 pöt I G. P. O. diend, dat de instemming heeft van den mi- O.- diej (Wordt vervolgd.) n voor billijke lieverd. 2697 40 agenten en moeten daaj van opname verzekerd aficlt onisch r/orden! oorkoincn door te tot- Splroial-oplosslng ebben. om bij het eerste rheuinflfische pijnende :kken met Spirosal* die diep In de huid i dringt In te wrijven. t de ■stre- tie: R. HOORWEG. De Amerikaansche Senaat heeft met 53 tegen 33 stemmen aangenomen de wet tot steunverlening aan den landbouw met zoo ernstig door President Hoover bes den clausule inzake de uitvoerpremies. 4 l- MUA hlimitoli I f 100.— de en actief Witgardiat is, naar land heeft laten komen om daar Sovjet-Unie inkoopen te doen. Weber is in de gevangenis van ingesloten- GOIDSLH E COURANT. Duitschland het voor de ryksregeering mo gelijk maakt, de in de voorstellen der geal lieerde opgenomen verplichtingen na te ko men. Men verklaart, dat het voor de Bel gische deskundigen onmogelijk is een over eenkomst te onderteekenen, die op eenige wijze inbreuk zou maken op de rechten van België. Volgens Paris-Soir verzekert men in de kringen der conferentie, dat er een princi- pieele overeenkomst tot stand is gekomen tusschen de Engelsche en de Duitsche ge delegeerden ten aanzien van de onderpan den en de financieele controle. De schadevargoedingsconferentie. Nieuwe moeilijkheden. Een nederlaag voor President Hoover. De onderhandel ingen betreffende de eind redactie van het verslag van de commissie van deskundigen te Parys zyn gisteren vuortgezet. Sir Josuah Stamp deed de Duil sche delegatie het verslag toekomen, ten einde kennis te kunnen nemen van de redac tie der Duitsche reserves. De Duitsche de legatie heeft naar aanleiding hiervan lan gen tyd vergaderd. Naar verluidt zouden nieuwe moeilijkheden gerezen zijn naar aan leiding van de vraag, hoe de Duitsche beta lingen vanaf do zeven en dertigste tot de acht en vijftigste annuïteit gedekt moeten worden. op den grond naast haar en op haar borst, nu niet langer door de bloemen verborgen schitterde, groen en dreigend, een groo.e diamant. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per kwartaal 2.90, Franco per post per - Abonnementen worden dagelijks by onze agenten en loopers, d« Onze bureaux zyn dagelijks Redactie Telef. 83. Postreke’ rm poeders oei-, made-, niaag- iwandswormen, zoowel 3ii als bij kinderen. 85 5. Drie doozen 2.40. ekers en Drogisten. Er zijn menschen, die, wanneer ze geen argumenten meer hebben, achter het mas ker der slimheid schuil gaan. HET PRQCKUSTtSBEO. Uit het Engelsch van ALICE en CLAÜDE ASKEW. (Nadruk verboden.) Naar de Chicago Tribune meldt, zijn de Amerikaanse he deskundigen, die reeds dachten de vorige week Zaterdag te kunnen vertrekken, voornemens de volgende week naar Amerika terug te keeren. De Excelsior meent te weten dat Pierpont Morgan ver klaard heeft, dat hy onder alle omstandig heden in de 'eerste dagen van de volgende week zal vertrekken. nen en echten steen neer te leggen, nadat hij den gestolen diamant in veiligheid had gebracht. En toen hy op het bridge-avondje den valschen steen bij zich had en er zich geen raad mee wist, had hy er gebruik van gemaakt voor een laaghartige wraakneming op het jonge meisje, dat zijn huwelijksaan zoek had afgewezen. Dit was Lady Kenard’s meening over de toedracht, een meening die door iedereen gedeeld werd. Eén ding was zeker, namely k (lat nu het vaststond, dat de diamant werke lijk gestolen was, mevr. Stauton Heath hier omtrent moest ondervragen eventueel we gens den diefstal vervolgd moest worden. Het is mij een raadsel, had Lady Kenard gezegd, dat wy niet eerder ontdekt hebben, dat de steen valsch was. Maar om de waarheid te zeggen, noch Hugh noch ik hebben er goed naar gekeken. Wij hebben hem dadel yk als den echten steen geaccep teerd. Ik heb hem direct in zyn étui gelegd en er niet verder naar gekeken. Pas vanmid- __o, toen Mr. Grale kwam om mjj een paar vragen te doen, haalde ik hem te voorschijn, en hij zag dadelijk, dat het een imitatie was. De wending die de historie met den dia mant thans genomen had, stond Philip maar matig aan. Juist nu de zaak weer in het ver geetboek raakte, zou zy opnieuw opgerakeld worden. Als Stauton Heath niet vrijwillig bekende de dief te zijn, zou er ook hiervoor een vervolging tegen hem moeten worden ingesteld en zou de heele geschiedenis op de openbare terechtzitting komen. Dora zou als getuige aan al de ellende brengen. Ze rekenen. Parijs in 30 uren te bereiken, Het toestel is een Bernard eendekker, voorzien van een Hispano Suiza motor. Uur- snelheid 150 myl. De crisis in de filmindustrie. Het conflict met de Amerikanen. Onderlinge -ttryd bij de Franscheu. Sedert geruimen tyd is er, zooals men weet, een conflict gaande tusschen de Fran sche en Amerncaansche filmindustrie. Le wovteiyke bepaling, volgens we.ke er, ter besuryuing der buuetilandscne concurrentie, i-iecnts een beperkt aantal buitemanusone Huns in FranKryK mogen worden ingevoerd, deed de Ameriaaanscne onuememingen be truiten de contracten met de Fransche bios copen na afloop in het geheel niet meer te vernieuwen. Thans heeft Marrand, de minister van Schoone Kunsten, medegedeeld dat de on- derhandedngen tusschen de vertegenwoor digers der Eransche en Alnerikaansche film industrieën zyn mislukt. De Amerikanen verzetten zich tegen den nieuwen maatregel, die volgens hen onzekerheid op de markt brengt, en stelden voor dat de Fransche invoerbelasting op films dusdanig zal wor den verhoogd, dat een overstrooming mei buiten! andsche films er door zou worden tegengegaan. De Fransdhen echter verwier pen dit voorstel met de motiveering, dat dit slechts zou leiden tot financieele winst voor de regeering, welke heeft geweigerd de filmindustrie te subsidieeren. De Fransche filmindustrie blykt echter niet eensgezind te zijn wat de wyze betreft, waarop de moeilijkheden zouden kunnen worden opgelost. De producers zyn uiteraard voorstanders van een beperking van den buitenlandschen invoer, hierin door de regeering op nationale en peadagogische motieven gesteund. De bioscoopexploitanten echter bepleiten, tezamen met de Amerika nen, een open markt, daar zy betwisten dat de Fransche filmen toereikend zyn om in de behoeften te voorzien. De oplossing van het conflict zal wel afhangen van den politieken invloed, waar over de partyen beschikken! ITALIË. Het Vaticaan is pijnlijk getroffen. De redevoering, die Mdssolini in de Ka mer gehouden heeft, heeft groot opzien ge baard en wordt levendig besproken. In de kringen der katholieke actie en in het Va ticaan is men pynlyk verrast door den be slisten nadruk, die erin gelegd is op de a1- gemeene macht van den staat ook tegen over de kerk, vooral echter ook door de op merking dat de katholieke godsdienst eerst in Rome katholiek geworden is en waar schijnlijk evenals vele andere secten zou zyn gebleven. In fascistische kringen hebben de uiteen zettingen van Mussolini, waarin hij de taak van den staat tegenover die van de kerk omlynde, levendigen bijval gevonden. Met groote spannig wacht men af, of het duin bevat naar Belgische opvatting maximum van de concessies, die Duitschland gedaan kunnen wordeo. Belgische deskundigen zouden bewezen heb ben, dat de economische toestand van Vaticaan zal antwoorden op het staatsrech- teiyk philosophisch gedeelte van Mussolini’s redevoering. Een spoorwegongeluk. Eén doode, zeven zwaar gewonden. In den afgeloopen nacht is door tot nu toe onbekende oorzaak, nabij het station San Giorgio di Nogaro, een uit Udine komende personentrein ontspoord. De twee achterste wagens sloegen van den verscheidene me iers hoogen dijk naar beneden en werden vernield. Uit de ruïne werden zeven zwaar gewon den en een doode geborgen. ENGELAND. De hertogin van Bedford als vliegster. De hertogin van Bedford wil een poging doen om in twee dagen naar Indië te vlie gen. Zy zal daarvoor h$t groote Fokker- toestel Prinses Xenia gebruiken, waarmee zij in gezelschap van de vlieger» kapitein Barnard en Allicott ongeveer een jaar ge leden in vier dagen naar Indië heeft pogen te vliegen. Zy moesten toen door motor- pech te Boesjir landen. Barnard zal het toe stel ook bij den tocht besturen, die over on geveer 3 weken zal aanvangen. KURLAND. Een nieuw draadloos station. Op 40 K.M. afstand van Moskou zal een nieuw draadloos station ter sterkte van 75 K.W. worden opgericht. Een fabrikant gearresteerd wegens handelsspionnage. De politie te Petersburg heeft den vroe- 1 geren fabrikant Karl Weber wegens han delsspionnage, sabotage en omkoopery ge arresteerd. Weber, die geen ryks-Duitscher is, wordt ervan beschuldigd, dat hy zyn zoon, die tot de party van Denikin behoor- Duitsch- voor de Naar de Temps uit Brussel verneemt, zullen de Belgische deskundigen weigeren hun goedkeuring aan het rapport van de commissie te hechten, wanneer de cyfers die Owen Young voorgesteld heeft, niet worden verhoogd. Men legt er den nadruk op, dat op de basis van het geallieerde me morandum België een jaarlyksche betaling ontvangt van ruim 5.3 millioen gulden als e igenlijke oorlogsschadevergoeding, buiten een jaarlljksch bedrag van 1.6 millioen gul den voor de tijdens de Duitsche bezetting uitgegeven marken. Zelfs wanneer men dn laatste bedrag voegt bij het door Owen Young voor België uitgetrokken bedrag, acht men in Brussel dit aanbod nog steeds onvoldoende. Deze houding van België, die door Fransche kringen verdedigd wordt, is kenschetsend voor den stand der onderhan- delingen te Parijs. De pressie op Owen Young en daarmede op de Duitsche van een kruisverhoor zijn blootgesteld en weliswaar zou haar onschuld don voor ver standige menschc-n zonneklaar blijken, maar er bleven toch nog altyd bekrompen en kwaaddenkende zielen over, die nu eenmaal zweren bij het spreekwoord: Er is geen koe bont, of er is een vlekje aan! De maaltyd liep ten einde; de heeren ble ven niet al te lang by hun port en hun siga ren, maar voegden zich spoedig by de dame, in den salon. Men wilde het niet al te lang maken, want het was nog een heelen rit naar Londen. Vooral Graaf Bridgetown hield er niet van om er nachtwerk van te maken, zooals hij het noemde. Trouwens hij zou wat eerder dan de anderen vertrekken en had Lord Raynour een plaats aangebo den in zijn wagen, die om tien uur zou voor komen. De Kenard’s, die hun kleine auto buiten hadden laten staan, zouden wat la ter wegrijden. Dora en Marion hadden allebei zonder mooie stem en Harry speeldi stekend sprak, dat de rest van den avond aan muziek en zang gewyd werd. Philip maakte van de gelegenheid gebruik om met Helen een kleine wandeling in den tuin te maken en toen Greta het tweetal langs het open venster zag voorbijgaan, keek ze ze met gefronst voorhoofd en tril lende lippen na. En zoo kwam langzamerhand het einde van het feestelijk samenzijn. De Graaf en Lord Raynour waren al ver trokken en Mrs. en Miss Gilmour hadden spoedig hun voorbeeld gevolgd. Lord Kenard Havas bericht uit Brussel, dat de eerste Belgische gedelegeerde by de schadever- goedingsconferentie, Francqui, vanavond om 6 uur naar Parijs terugreist. Hij heeft vanochtend opnieuw een bespreking gehad met minister-president Jaspar. Over dit on derhoud meldt de Brusselsche correspon dent van het Journal des Débats, dat Franc qui den eersten-minister verslag heeft uit gebracht over de moeilijkheden, waarop de Belgische deskundigen gestuit zyn, die om zoo te zeggen alleen de in het geallieerde memorandum opgenomen voorstellen inte graal hebben gehandhaafd. Dit memoran- het aan De Voor zooyer op het oogenblik bekend is, zullen aan/den tocht Baar Amerika, die he den of morgen begint, 59 passagiers deelne men. De 60ste passagier is een gorilla, die door een dierenhandel&ar te Hannover aan den dierentuin tè Chicago verkocht is. Aan gezien het luchtschip op de korte route over Ierland en New Fouudland met depressie, regen en wind te kampen zal hebben, zal vermoedelijk een andere weg gevolgd wor den, nog zuidelyker dan de gewone route der scheepvaartmaatschappijen. Gisterochtend werd in de loods van de Graf Zeppelin opnieuw een veistekeling ontdekt, die den tweedeif tocht van het lucht schip naar Amerika wilde meemaken. De jongen was Zondagmiddag met een gewone toegangskaart in de hal gekomen en had zich in een der vertrekken van de beman ning schuil gehouden. Het is een 18-jarige werklooze jongen uit Kempten. FRANKRIJK. De Gemeenteraadsverkiezingen. Gisteren hebben in Fraskryk taJ van ver kiezingen plaats gehad. SchoKkende veran deringen zyn er nergens ingetreaen. De po litieke verschuivingen waren vrywel ovenu van onbeteekenenden aard. Wat de hoofdstad der Fran^uhezTepubliek betreft, hier heeft rechts een weinigje ge wonnen mede dank zy de omstandigheid, dat de socialisten en de radicaal-sociausten niet samengingen, terwijl tevens de com munistische candidate werden gehand haafd. In de op een na grootste stad van Frank rijk, in Lyon, is het Ntooral den socialisten voor den wind gegaafi terwijl de radicaal- socialisten minder nJTOinlijk waren. De Fransche nationalisten hebben met smart moeten ervaren, dat de autonomisti sche beweging in de beide herwonnen Fran sche provincies geenszins ten doode is ge doemd. Integendeel: zy is levender dan ooit, hetgeen onder meer tot uiting komt in de uitslagen der gemeenteraadsverkiezingen in Elzas-Lotharmgen. Communisten en autonomisten zyn meermalen samengegaan en vooral in Straatsburg hebben zy succes sen behaald. Ook te Colmar boekten zy be langrijke voordeelen .terwijl zij tevens te Mülhausen tevreden kunnen zyn. Uit Lotha ringen worden vooral communistische vor deringen gemeld. Te Parijs vindt men dezen loop van za ken de overwinningen van twee partijen, die geacht worden vyanden van den Fran- schen staat te zijn naar men begrijpen kan, zeer onprettig en sommige Fransche bladen, die het gebeurde wel heel pessimis tisch beschouwen, vreezen, dat een en ander op den duur moet uitloopen op het verlies der beide provincies. Een Fransche Oceaanvlucht in voorbereiding. Binnenkort zullen de Fransche vliegers Lefèvre, Assodant en Lotti trachten de transatlantische vlucht naar Europa te vol- een bij- ie uit- piana, zoodat het byjfa vanzelf HOOFDSTUK XLVII. Philip was van zyn wandeling met He.en niet in de kamer teruggekeerd om van de gasten van zyn vader afscheid te nemen. Hy was in de eetkamer geroepen omdat zich daar een onverwachte bezoeker bevond. Zijn prettig tète-a-tète was gestoord door een huisknecht die hem kwam zeggen dat Mr. Stevens hem wachtte en dadelyk wilde spreken. Philip fronste het voorhoofd: hij kreeg een voorgevoel van onheil, toen hy aen naam hoorde. Wat kan Mr. Stevens van mij willen’ mompelde hij, er .moet wat bijzonders aan de hand zijn dat hy op dezen tyd nog hier komt. Stevens was de chef van het Londensche kantoor van Arkwright en Zoon, de ver trouwde en betrouwbare rechterhand van de firmanten. Philip wendde zich tot Helen, die naast hem was blyven staan en weinig aandacht schonk aan de oorzaak der stoor nis. Het spijt my heel erg, Helen zei hij ik zal naar binnen moeten, er is iemand om my over iets heel belangrijks te spreken. Wil jij naar den salon gaan, en zonder dat de anderen het merken, aan mijn vader zeg gen dat Mr. Stevens er is en dat ik by hen! ben in de eetzaal. VER. STATEN. Een mobilisatiewet. Voor «11e mannen tusschen de 18 en 45 jaar. By het congres is een wetsontwerp inge- was even naar buiten gegaan om den motor van zijn kleinen wagen te inspecteeren. Dora zou inmiddels nog eqn lied zingen voor de overgebleven gasten. Terwyl ze zong gebeurde er plotseling een ongeluk. Zij stond vlak bij den muur on der een zware antieke console waarop een Chineesche vaas stond. Eensklaps braken de krammen en het zware dtuk houtwerk met de vaas kwam naar beneden. Een schreeuw van schrik klonk door de kamer en Harry, die voor de piano zat trachtte nog Dora weg te trekken. Het was evenwel te laat. De console raakte haar niet, maar in haar val raakte de vaas met et n hevigen bons haar slaap. Zij zonk op den grond en er vloeide bloed langs haar ge zicht uit een wond aan haar voorhoofd. Met uit roepen van schrik en ontsteltenis haastten allen zich naar het gewonde meisje. Zij lag met haar hoofd op Harry’s knie en hij trachtte met zyn zakdoek het bloed te stel pen. Het is niet diep, zei 'hy, de snee be- teekent niets, maar zij is van den schrik flauw gevallen. Terwy hy sprak vloog Manon Kenard, die naast het meisje was neer geknield, met een schreeuw van schrik overeind. Zy staar de Dora aan, doodsbleek en toen keek ze met ontstelde oogen John Arkwright en Greta aan. Wat is er? vroeg Dora’s vader adem loos. Marion wees naar Dora’s borst. De groote tuil Marishal Ni el rozen waren los gerukt, toen Harry zijn meisje had willen terzyde trekken. Stelen en bloemen lagen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i 1—6 regels 1.80, elk» regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den pry<s. Liefdadigheid^-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENt 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau z(jn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rjjn. per week 17 cent, met Zondagblad per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt, kwartaal 3.15, met Zondagsblad 8 80. aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, den boekhandel en de postkantoren. j-s geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: cening 48400. BU1TENLANDSCU NIEUWS. DUITSCHLAND. Nieuwe betoogingen in Berlijn. De woordvoerder der communisten in den landdag heeft ze vóór 1 Augustus aangekondigd. De Pruisische landdag heeft gisteren de beraadslagingen oVer de motie van wan trouwen der communisten ten einde ge bracht. Ook kwam het herhaaldelijk tot ru moer, door beleedigende interrupties van de communisten veroorzaakt. Een communis tisch afgevaardigde werd wegens beleedi- ging uit de zaal verwijderd. De spreker der communisten konóigde in zijn slotwoord nieuwe communistische straat^toogingen vóór 1 Augustus aan. De stemming over de motie zal eerst Dondérdag plaats hebben. De proeftocht van de Graf Zeppelin. Weer een verstekeling. Gisteravond om 5.55 is de Graf Zeppeiin onder bevel van kapitein Lehmann voor een korten tocht boven net gebied van de Bo densee opgestegen. Het vertrek, dat aan vankelijk om 2 uur zou plaats hebben, moest wegens dreigend onweer en hevige winden verscheidene uren worden uitgesteld, daar men voorkomen wilde met het luchtschip kort voor den tocht naar Amerika nog in den regen te vliegen. Aan boord bevonden zich in het geheel 28passagiers, o.a. de be kende Poolvlieger Wilkins, die ook de reis naar Amerika zal meemaken. Om 7.41 uur ’s avonds is het gevaarte, weer veilig te Friedrichshafen geland. D., te Seraing (België)", .ire met bewijzen aan den geneesmiddelen zelf, den iicijnen G. DAMMAN, aan SNABILIé (afd. P 85) Rotterdam. )E ZIEKTE DUIDELIJK N, want er is een speciale ke ziekte. t Uw behandeling sedert i«*n, ik hoest minder, haal oei my krachtiger. Toch i.stig aangetast, want it iep op last van 3 genees- i opgeven. De minste bewe- verboden, doch in die vyf een geheel ander mensch Het meisje maakte ongelooflyk snelle vorderingen en had onder de voortdu rende leiding van Greta en Dora al veel van haar schuwe onbeholpenheid afgelegd. Aan haar andere zyde zat Lord Kenard en hoe wel het meisje zoo als getwoonlyk weinig ‘-praakzaam was, gaf ze toch niet den in druk van geestelijke achterlijkheid. Philip beschouwde dit als een zeer verbly- dend teeken, want hét was inderdaad won- derbaarlyk, dat een meisje^ dat in de ont- f. e„ c, wikkelingsjaren^ van haar jeugd, practisch dag, gesproken verwilderd was, zoo spoedig den indruk van een normaal mensch maakte. Maar lang stonden zijn gedachten hierbij niet stiler waren nog andere problemen om over na te denken. De diamant die in Pora’s beursje was gevonden, was een imi tatie gebleken en de voor de hand liggende verklaring was, dat deze steen zorgvuldig naar den echten was .gecopieerd, met het doel om Qën diefgtal te bemantelen. Waar*- schynlyJrtHH^Sarei zonder twyfel Stau ton Heath gèen kans gezien de imitatie onopgemerkt op de plaats van den verdwe- delega- tie schynt steeds grooter te worden ten ein de de vorderingen der crediteur staten te kunnen vereffenen. Het ontwerp van het eindrapport, dat reeds zeer ver gevorderd is, zal heden de finitief door Sir Josuah Stamp en de Duit- ■sclie delegatie geformuleerd worden, en wanneer dit plan mocht gelukken, zal het ontwerp naar alle waarschijnlijkheid in den loop van den dag aan de geallieerde deskun digen worden voorgelegd.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1