v.ROSSEM's ZEEPAARD 15» m nister van oorlog en dat den president de blyvende bevoegdheid verleent om in tijden van oorlog alle mannen van 18 tot 45 jaar onder de wapens te roepen. De kritiekste periode zegt de minister van oorlog, is die, welke volgt op de oorlogsverklaring en het winnen van enkele dagen of zelfs maar één dag in die periode kan de beslissing geven tusschen een snelle overwinning en een langdurigen oorlog. Van het vrijheidsbeeld gesprongen. Een onbekende heeft te New-York Zelf moord gepleegd door te springen van den kop van het bijna 100 M. hooge vrijheids beeld bij den ingang van de haven. Zijn lijk werd verpletterd aan den voet van het beeld gevonden. J BINNENLAND. Prinses Juliana te Soestdijk. Prinses Juliana, die, gelijk gemeld, tij dens het verblijf van koningin en prins in het buitenland, de vrye dagen op het einde der week by de koningin-moeder doorbrengt zal ook de Pinksterdagen, en wel van Vrij dag 17 tot Woensdag 22 dezer, de gast van de koningin-moeder zijn ten paleize Soest- dlik- - jut Luchtdienst der K. L. M. op Nederlandsch-Indië. L)e Tweede Kamer kan zich in beginsel met het ingediende wetsontwerp vereenigen. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot bevordering van het onderhouden van een luchtdienst tusschen Nederland en Nederl.- Indië door de Kon. Luchtvaart Mij. voor Ne derland en Koloniën. Hieruit blykt, dat de late indiening wordt betreurd, zoodat een rustige bespreking daarvan voor het recès niet mogelijk zal •S"* M+i. In beginsel kon men zich met dit ontwerp vereenigen en men juichte het toe, dat in 1931 een geregelde luchtdienst Amsterdam- Batavia tot stand zou komen. Gevraagd werd echter of de moeilijkheden van politieken aard, die verbonden zjjn aan het vliegen over verschillende landen, niet onderschatwerden. Op grond hiervan werd gevraagd of de Kegeering byv. te Genève niet het initiatief zou kunnen nemen om te komen tot een internationale regeling van het luchtverkeer. Eenige leden vragen, of het reeds vast staat, dat uitsluitend van landvliegtuigen zal worden gebruik gemaakt. Verscheidene leden waren van meening, dat vooral ten aanzien van de economische mogelijkheden één en ander zéér optimis tisch wordt ingezien. Sommige leden betwijfelden of de invloed van den Staat op het bestuur en het beheer der maatschappij wel evenredig is aan den grooten steun, welke door den Staat zal worden verleend. lift petitionnement van de A. V. K. O. Opzienbarende aanbieding Zaterdag a.s. Het bekende petitionnement van de A. V. K. O. om het behoud van een eigen zender zal Zaterdagmorgen om 11 uur, voorzien van ruim 400.000 handteekeningen, den mi nister van Waterstaat aangeboden worden. Om half elf zal zich een stoet van auto's van A. V. R. O.-vrienden op den Leidschen Straatweg en Benoordenhoutachen weg van de viaduct tot het Gebouv; Petrola opstel len, waarna men zich en masse via den Be- zuióenhoutschen weg naar het ministerie van Waterstaat zal begeven. Prof. mr. V. H. Rutgers. Prof. mr. V. H. Rutgers is, naar de Stan daard meldt, uit Zwitserland teruggekeerd. Zijn geneesheer heeft hem ten minste drie weken volstrekte rust voorgeschreven. Zyn hartspieren zyn van de nawerking van de griep nog niet hersteld. De urgentie van het gewestelijk plan Zuid-Holland West. Ir. P. Bakker Schut, directeur van de Haagsche Stadsontwikkeling en een der ijverigste propagandisten voor het gewes telyk plan, heeft in aansluiting op de ten toonstelling in de Ned. Handels-Hooge- school in R'dam een voordracht over de be- leekenis en de urgentie van liet gewestelijk pian, speciaal ook voor Zuid-Holland West, ^houden. Eerst stelde spr. de vraag, of het hier niet een geïmporteerde nieuwigheid gold voor ons land van geen beteekenis. In ant woord daarop toonde hy aan, hoe sinds de totstandkoming van het „Ruhrsiedelungs- verband" niet alleen in Duitschland, maar ook in Engeland het vraagstuk der gewes telijke plannen zoo op den voorgrond was getreden, dat in dit laatste land het dichtst bevolkte gebied, drie kwart der Britsche bevolking huisvestend, bestreken werd door commissies en sub-commissies voor het ma ken van zulke plannen. Tot nog toe echter is het Roergebied de enige streek, waar men tot uitvoering kwam en ir. Bakker Schut wees dan ook op het bezwaar van vrijwillige samenwer king. Deze houdt ook in Engeland snelle uitvoering tegen, terwijl de groote macht, welke in het .Ruhrsiedelungs verband" aan den „Direktor" is toegekend, daar in korten tijd veel vrucht heeft gedragen ten bate van het verkeer, zoowel als het sparen en vermeerderen van het natuurschoon. Bij een reeks lichtbeelden heeft de spr. in het tweede deel van zyn voordracht nog eens aangetoond, hoe de snel toenemende bevolkingsdichtheid in het westelyk deel van Zuid-Holland dringend om maatregelen vraagt ten aanzien van de wegen. Noch het rykswegenplan, noch wat de provnicie aan wegenverbetering wil doen is voldoende als we zien, hoe dicht elders het moderne we gennet is geprojecteerd. Doch er is zooveel meer, meent de heer Bakker Schut. Ware het vliegveld vraagstuk indertijd uit een gewestelijk oogpunt be keken, dan zou het zeker niet achter de Waalhaven zyn gemaakt, doch in het hart van de streek, waaruit 99 procènt passa giers komen en vlak by het Westland, dat er alle belang hy heeft zyn kostbaarste pro ducten zoo snel mogelijk te expoiteeren. En zeker zou dan ook niet worden be dreigd het mooiste stukje Zuid-Holland, het gebied der Reeu- en Slvtipwyksche plas sen, dat men in wat hectaren weiland wil omzetten. Voor het behoud van wat we nog aan landschappelijk schoon bezitten, is een gewestelijk plan één der eerste noodzakelijk- LICHTE MARYLAND BAAI A IN PATENTVERPAKKING Tot slot liet spr. twee kaarten zien, de eene met de acht Zuid-Hollandsche electri- sche Centrales en het door deze bestreken stroomleveringsgebied. Kwestie's als deze behooren niet tot het gewestelijke plan, maar ir. Bakker Schut onderstelde toch dat één centrale heel de provincie wel zou kun nen bedienen, en dat het aantal gasfabrie ken, dat tot over de 20 is gestegen, zeker ook belangrijk zou kunnen worden geredu ceerd. Geneeskundige behandeling van een dienstweigeraar. Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer K. ter Laan: le. Is het juist}, dat de dienstweigeraar Johan Jurriaans, die in het begin van De cember '1928 ingesloten werd ijl de bijzon- dese strafgevangenis te Scheveningen, her haaldelijk heeft gevraagd om een genees kundig onderzoek en dat dit eerst na onge veer vier en een halve maand plaats gevon den heeft? Is het juist, dat, toen eindelijk Jurriaans werd opgenomen in het militair hospitaal te 's-Gravenhage, de dokter, die hem aldaar behandelde, de verklaring heeft afgelegd, dat de opneming veel te laat was geschied 2. Zyn in geval van bevestigende beant woording van één of van beide bovenstaan de vragen de heeren ministers bereid, hun verontschuldiging aan te bieden aan de na bestaanden van Jurriaans en zyn zij verder bereid, hun alle kosten te vergoeden,, die door het overlijden van Jurriaans zijn ver oorzaakt, het overbrengen van het lyk naar Amsterdam inbegrepen? heeft de minister van justitie, mede na mens den minister van defensie, geant woord: Het sub le. gestelde is niet juist. Uit de den ondergeteekende ter zake verstrekte ge gevens, waaronder de van dit geval gehou den geneeskundige aanteeker.ingen, is hem gebleken, dat de gestichtsgeneesheer den bedoelden persoon reeds den dag na inkomst in de bijzondere strafgevangenis heeft on derzocht en dat zulks sedert dien regelmatig heeft plaats gehad. De officier van gezond heid, die Jurriaans in het militair hospitaal behandelde, ontkent te hebben verklaard, dat de opneming veel te laat was geschied. De ondergeteekende kan hieraan nog toe voegen, dat de gedetineerde is gebleken ly- dende te zijn geweest aan een op diens leef tijd zeer zeldzaam voorkomende aandoening, die eerst bij gevorderde voortschrijding als zoodanig onderkend is kunnen worden. Zoo als de gene raai-majoo r-inspecteu r van den geneeskundigen dienst der landmacht den ondergeteekende heeft te kennen gegeven, is het echter, gelet op hetgeen by de opera tie in het militair hospitaal werd gevonden, onaannemelijk te achten, dat een vroegtijdi ge opneming in een ziekenhuis het letale einde had kunnen voorkomen. 2. In verband met het bovenstaande kan beantwoording van de hier gestelde vragen achterwege blijven. De Middenstandspartij voor Stad In de huishoudelijke vergadering van de Middenstandsparty voor Stad en Lande is de volgende lijst van candidaten by de eerst komende Kamerverkiezingen vastgesteld: Floris Vos, Naarden; mr. J. H. Schultz van Haegen, Bloemendaal; Jac. Molenaar Dzn., Haarlemmermeer; J. H. Rippe, Delft; J. M. Cohen, Almelo, en E. L. Duiker, Amster dam. Het program. De Middenstandsparty voor Stad en Lan de heeft het volgende beginselprogram vast gesteld: Verhooging van het welvaartspeil der be volking, vooral ook door het wegnemen van alle belemmeringen, welke den bloei van handel en nijverheid, land- en tuinbouw, veeteelt en andere welvaartsbronnen in den weg staan. Verruiming van werkgelegenheid en be vordering van productieve werkverschaffing, zonder dat hierbij uitsluitend op de renta biliteit der uitgevoerde werken wordt gelet, zoodat werkloosheidssteun kan worden in- geperkt. Vrye uiting van het particulier initiatief, dat slechts by uiterste noodzaak vervangen mag worden door overheidsbeheer. Vry ruilverkeer. Beperking van het aantal ambtenaren; betere bezoldiging van de intellectueele krachten onder hen, versobering vtn de staatshuishouding, verscherpte controle op de staatsuitgaven. Vereenvoudiging van de sociale wetge ving. Rechtvaardige belastingheffing, rekening houdende met de draagkracht der bevolking, afschaffing of verlaging van sommige in directe lasten, o.a. afschaffing van het in voerrecht op thee en verlaging van den sui ker- en vleeschaccyns. Aanmoediging van kapitaalvorming door krachtige verlaging van de directe belastingen, welke thans de burgers onevenredig zwaar drukken en In verband hiermee vervanging van de divi dend- en tantièmebelasting door een belas ting van de winsten van vennootschappen. Wijziging van allerlei wetten, welke een gezonde ontwikkeling van de bedrijven in den weg staan, zonder dat het algemeen be lang ermee is gediend, als de wet op perso- neele belasting, tabakswet, drankwet, wet op waarborg van gouden en zilveren wer ken,op de artsenijbereidkunde, zegelwet enz. Verbetering van de bestaande en aanleg van nieuwe wegen te land en te water, ver sneld wegruimen van tollen en zoo groot mogelyke vryheid van het vervoer op de wegen, behoudens waarborgen voor veilig heid van vervoer en verkeer. De radio-omroep worde uitsluitend dienst baar gemaakt aan ontwikkeling en ontspan ning. Politieke propaganda in welken vorm ook worde overeenkomstig den inarukkely- ken wensch van de overgroote meerderheid der luisteraars uit den aether geweerd. Het onderwijs zy doeltreffender en veel minder kostbaar. Verbetering van de huwelijkswetgeving. Premievry staatspensioen voor ieder bur ger die op 65-jarigen leeftijd gedurende de laatste drie jaren een inkomen had van min der dan gemiddeld duizend gulden per jaar. Tegengaan van onbeperkte cumulatie van Staatstoezicht op de volkenbondsgedachte, internationale ontwapening, vrede door recht. - De koloniale politiek zy in ae eerste plaats gericht op het belang der koloniën zelve* v. Boottrein N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland". Het agentschap der N.V. Stoomvaart-My. „Nederland", de Firma Kuyper van Dam en Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boot trein, aansluiting gevend op het s.s. „P. C. Hooft", hetwelk a.s. Vrjjdag van Genua zal afvaren^ Donderdagmorgen, 16 dezer, zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te 8.20 en van 's-Gravenhage (S.S.) te 8 u 47 (Zo mertijd EERSTE KAMER. Kortstondige zitting. In de gisteravond gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter J. J. G. baron van Voorst tot Voorst mede- deeling gedaan van vertiindering van ver schillende leden om de vergadering by te wonen, o.m. van den heer Dobbelman we gens ziekte en van de heeren Van der Lan de en Rogge wegens ongesteldheid. Daarna is de Kamer in de afdeelingen gegaan, waarin zij Woensdag 15 dezer om 11 uur zal terugkeeren. De Voorzitter deelde nog mede, dat de Kamer Donderdag om 11 uur in openbare vergadering zal bijeenkomen. TWEEDE KAMER. Wijziging van de Armenwet. Weduwnaarsrente toegestaan. De maxima voor de ouderdomsrente verhoogd. Zuiderzeeïonds. De Kamer heeft zich gisteren beszig ge houden met de behandeling van het wets ontwerp tot wyxiging der Armenwet. De Voorzitter had het erop gezet het ge- heele ontwerp nog in de middagvergade ring af te doem En hy is daarin geslaagd, hoezeer Dr. Vos (üb.) een paar veilen voi amendementen op het ontwerp had inge diend. In een „vloek en een zucht" moesten deze nu worden behandeld. Het resultaat was, dat Dr. Vos de meeste ervan in 's he melsnaam maar heeft ingetrokken. Slechts enkele zijn gehandhaafd. Daarover zal van daag worden gestemd. Voordat dit ontwerp in behandeling kwam, heeft de Kamer de wijziging' aer Ouderdomswet afgedaan. die vreesden dat daardoor aan de particuliere verzeke ringsmaatschappijen nog meer onnoodige concurrentie zou worden aangedaan, zullen door de resultaten van de behandeling van dit ontwerp wel zeer teleurgesteld zyn. Im mers niet alleen werden de amendementen van den heer Van Gyn (lib.) om restitutie van premiën en het afsluiten van een we duwerente niet mogelijk te maken verwor pen, maar bovendien nam de Kamer bij zit ten en opstaan, het door Minister Slotema- ker de Bruine nog wel sterk ontraden amen- dement-Sannes (S.D.) aan, om het maxi mum der rente niet terug te brengen tot 10, zooals de Minister had voorgesteld, doch het te handhaven op 20 per week, een bedrag, dat toch slechts te verkrijgen is door beter gesitueerden, voor wie de V. O. V. niet is ingesteld. Hiermede nog niet te vreden, nam de Kamer zonder stemming een amendement-Kuyper (R.K.) aan, waar door het maximum der weduwenrente van 6 op 10 wordt gebracht. Inzake die weduwenrente valt nog een aardig incident te vermelden: In zyn Me morie van Antwoord had de Minister ver zekerd, dat een weduwnaarsrente door het ontwerp werd uitgesloten. De heer Beumer (A.R.) nu, die scherpe, doch niet ongegron de critiek uitoefende opde redactie van het desbetreffende a/tikel (daarin is naar aan leiding van die critiek verbetering gebracht door een redactewyziging, welke de heer Aalberse (R.K.) had aangegeven, terwijl op een ander punt de heer Beumer zelf een door den Minister overgenomen redactioneel amendement indiende), wees er o.a. op, dat volgens de bewoordingen van het artikel, in verband met de beteekenis van het woord „echtgenoot" in de Ouderdomswet, ook een „mannelijke vrouw" aan haar man een we duwnaars rente kon verzekeren. Mejuffrouw Groeneweg (S.D.), zeer ver ontwaardigd over de qualificatie „manne lijke vrouw" van vrouwen, die haar echtge noot een weduwnaarsrente willen verzeke ren, verklaarde dat zulk een vrouw vol strekt geen ontaard wezen is, maar juist een zeer vrouwelijke vrouw, omdat zij haar zieken of zwakken echtgenoot, voor wien zy het brood verdiende, jiiet onver zorgd wil achterlaten. De heer Beumer haastte zich naar aan leiding van dit betoog te verzekeren, dat naar zyn opvatting een „mannelijke vrouw niet ontaard is te achten, tenzy men al een heel lang denkbeeld heeft van de mannen. Nog is verworpen een amendement-San-' nes om de ouderdomsrente voor personen, die van tafel en bed gescheiden zyn op 8 in plaats van op 2.50 te stellen. Vandaag heeft de eindstemming over het wetsontwerp plaats. De aanneming ervan is verzekerd. In de avondvergadering gaf de werking van de Zuiderzeesteunwet en de geweldige overschrijding van de geraamde kosten der Ziuderzeewerken aanleiding tot veel critiek. Wat eerstgenoemd punt betreft, drongen de heeren Duymaer van Twist, Snoeck Hen- kemans en van de Bilt alsnog op spoedige herziening van de Zuiderzeesteunwet aan, waartegenover de heer Duys dan zyn initia tiefvoorstel zou kunnen intrekken. De heer v. d. Bilt bezwoer zelfs zyn collega Duys om hiertoe over te gaan en deze quaestie niet op de ruggen der betrokken arbeiders uit te vechten. Wat natuurlijk met de ver kiezingen in 't zicht te veel 'gevergd is! 't Tweede punt is 't uitvoerigst behandeld door den heer Krijger, die een financieel e debacle niet onmogelijk acht, ondanks de ge ruststellende verklaringen van den Minister van Waterstaat. Waarom, zoo betoogde de Chr.-Hist. afgevaardigde, zouden de ramin gen, zooaLs die thans gemaakt zjjn, betrouw baarder zyn dan die van het jaar 1924, wel ke een paar honderd millioen tegenvielen? Pro». Staten van Zuid-Holland. De Staten zyn gisteren in het gebouw van de Eerste Kamer onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commis saris der Koningin, hun eerste gewone zit ting in 1929 begonnen. H. de Wilde. Ingekomen was een brief van den beer H. de Wilde, meldende, dat hy om gezond heidsredenen ontslag neemt als lid der sta ten, waarvan hy 28 jaar deel heeft uitge maakt. De voorzitter brengt woorden van dank aan het adres van den heer De Wildere byna 30 jaar de belangen van dit gewest op uitnemende wyze heeft gediend. Per soonlijk heeft spr. in andere kwaliteit den heer De Wilde in diens arbeid gadegesla gen en getuigd, hoe zeer hy de publieke be langen met kennis en toewijding diende. Tenslotte uit spr. de beste wenschen voor het herstel van gezondheid van den heer De Wilde (Applaus). In de vacature-De Wilde, waarin bereids de heer H. Renger verkozen werd verklaard, werd laatstgenoemde, na onderzoek en ac- coordbevmding van diens geloofsbrieven, toegelaten en beëedigd. By de missive van Ged. Staten inzake het verslag over 1928 van den hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat in Zuid-Holland omtrent het toezicht op de waterkeeringen maken de heeren C. War- naer en Trouw eenige opmerkingen. O. jn. wordt aangedrongen op bespoediging van de werkzaamheden voor verbetering van waterkeeringen op de Zuid-Hollandsche eilanden. Het eigenlijke onderwerp komt 'over drie weken in behandeling. De heer Beekenkamp en Mevr. de Vries- Bruins ondersteunen het adres van de ra den der gemeenten Katwijk, Oegstgeest, Stompwijk, Valkenburg, Veur en Voorscho ten, houdende verzoek om een provinciaal subsidie van 50 in de kosten van den schqglartsendienst. De heer Borghols (Gedep. Staten) con stateert, dat een desbetreffende motie van mevrouw De Vries-Bruins door de Tweede Kamer z. h. s. is aapgenomen. Spr. zou er de voorkeur aan geven, dat dit adres in han den van Gedep. Staten werd gesteld en dat werd afgewacht wat het ryk ten deze zal verrichten. De heeren Schokking en De Kanter be- toogen, dat de provincie in dit opzicht best kan voortgaan. Na eenige repliek wordt besloten het ad vies in handen van Ged. Staten te stellen om praeadvies. De heer Ten Hope bepleit, naar aanlei ding van een door hem gestelde schrifte lijke vraag, wegneming van de belemme ringen van het autoverkeer, o.a. met be trekking tot de hooge tarieven der veren in Zuid-Holland. De heer J. ter Laan vraagt verlof om te irterpelleeren over de wenschelijkheid van de instelling ingevolge^art. 194 der Grond-' wet van een aqJaiMrolh lichaam ter behar tiging van de haven- en industriebelangen van Rotterdam in verband met de omlig gende gemeenten. Hy zou dan o.m. willen vragen of Ged. Staten zich daartoe willen wenden tot de regeering. De heer De Brauw betoogt, dat blijkens de art. 152162 der Provinciale wet Ged. Staten geen verantwoording verschuldigd zijn omtrent andere onderwerpen, dan de daarin genoemde; de kwestie der instelling van een autonoom lichaam ingevolge art. 194 der Grondwet behoort niet tot die on derwerpen. De Voorzitter meent, dat dit een kwestie van annexatie betreft, waaromtrent in dit verband niet kan worden geïnterpelleerd. Hydeelt voorts het standpunt van den heer De Brauw. Spr. wil echter de beslissing om trent het verzoek van den heer Ter Laan aan de Staten overlaten. De heer Schaper (Ged. Staten) zou zyn slem niet willen weigeren aan een interpel- latieverzoek als door den heer Ter Laan ingediend, zulks afgezien van het antwoord dat Gedep. Staten op de interpellatie van den heer Ter Laan zullen geven. Spr. geeft toe, dat de annexatie-kwestie hier niet aan de orde kan zijn; het verzoek van den heer Ter Laan staat echter daarbuiten. De heer Ter Laan handhaaft zyn stand punt. Het verzoek, in stemming gebracht, wordt met 43 tegen 24 stemmen afgewezen. Op voorstel vaft den Voorzitter wordt be sloten, de volgende zitting te houden op Dinsdag 4 Juni te elf uur. De vergadering wordt te 1 u. 10 gesloten. GEMENGDE BERICHTEN. Ernstige aanrijding te Lisse. Tienjarig Haagsch meisje aan de gevolgen overleden. Zondagmiddag werd onder de gemeente Lisse de 10-jarige Beppie K., uit de resi dentie, door een auto, bestuurd door dr. N. uit Haarlem, aangereden en viel daardoor met het hoofd op straat. In vry ernstigen toestand werd het kind opgenomen en na ter plaatse, voorloopig te zyn verbonden, r.aar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar het meisje gisteravond aan de gevolgen is overleden. Een vreeselijk drama. Een Haagsch meisje door een student doodgeschoten. De 19-jarige A. B. te 's-Gravenhage, doch ter van den vice-president van de Haagsche Rechtbank, begaf zich Maandagavond naar een byeenkomst in de Duinoordkerk. Om streeks 8 uur ging zij van huis, begeleid door den 20-jarigen O. de C. Onderweg heeft het meisje den jongen gezegd, dat zy zijn liefde niet langer be antwoorden kon en daarom allen omgang met hem wenschte te verbreken. Nadat zij het kerkgebouw was binnenge gaan, ging O. de C. naar zyn woning, waar hy een paspoort haalde en zich van een revolver voorzag. Om 10 uur was de byeenkomst in de Duin oordkerk ten einde. De student wachtte het meisje in de Adriaan Goekooplaan op. Weer drong hy aan op voortzetting van de ver loving, wat het meisje echter weigerde. Onder het praten waren zij de donkere laan van het park Zorgvliet ingewandeld. Op een gegeven oogenblik moet de jonge man zyn revolver getrokken hebben en drie schoten op het meisje hebben gelost. Waar schijnlijk is het eerste schot reeds doodelijk geweest. Alle drie schoten troffen doel. Byna onmiddellyk was het meisje dood. Twee voorbijgangers zagen den dader zich per fiets verwijderen. Het slachtoffer werd in een huis binnen gedragen en dadelijk werden de politie en de geneeskundige dienst gewaarschuwd. Na korten tyd heeft de geneeskundige dienst het stoffelyk overschot weggehaald. Korten tyd na het gebeurde kreeg de po litie reeds een aanwijzing, dat de dader niemand anders kan zijn dan de jeugdige O. de C. Oogenblikkelyk begaven eenige re chercheurs zich naar diens woning, maar zij troffen hem daar niet. Het bleek toen, dat hy zyn pas meegenomen had. De politie heeft daarop alle grensplaatsen gewaar schuwd. Het bleek echter, dat de jongeman de stad niet verlaten had; tegen half drie nachts is hy in de buurt van zyn huis gearresteerd. Hy is naar het hoofdbureau van politie gebracht en daar opgesloten. By een voorloopig verhoor heeft hy reeds ten volledige bekentenis afgelegd. Stoomtram-ongeluk. De machinist levensgevaarlijk gewond. De stoomtram der maatschappij Zutphen- Emmerik, welke gistermiddag omstreeks 2 uur uit Zutphen vertrok, is vóór het Haren berg naar rechts uit de rails geloopen. Zij sloeg onderstboven en kwam achterstevoren in het weiland te leggen. De machinist, B. Steenbergen, uit Doetinchem, kroop door een opening naar buiten en bleef daar lig gen in den ontsnappenden stoom. Te luilp snellende personen haalden hem daar deer lijk verbrand onderuit- Een spoedig aanwe zige dokter heeft hem voorloopig hulp ver leend en per auto naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De mam, die zyn be wustzijn niet had verloren, bleek by opne ming in het ziekenhuis over het gamche lichaam hevige brandwonden te hebben. Hy kermde voortdurend. Zijn toestand is le vensgevaarlijk. De personenwagen reed op de locomotief; de rechterzjjwand en het balcon werden on geveer 1 M. ingedrukt, de banken werden ontzet en de deur is afgerukt. Het onder stel werd ook erg verbogen. Eenige inzit tende personen kregen lichte verwondingen: ontvellingen, schrammen enz. Van een dominee, die zijn gemeente medebracht. Zondag j.l. had de vrijzinnige predikant van Nieuwveen, ds. M. C.. van Wyhe, de vacaturebeurt te vervullen in Noorden, dat geheel uit geref. bonders bestaat. Dominee van Wijhe had geweigerd zijp-beurt af te staan. De laatste maal, dat ds. van Wijhe zijn vacaturebeurt te Noorden kwam ver vullen, waren er geen kerkgangers, geen kerkeraadsleden, geen voorlezer en geen or ganist. Daarom had dominee van Wyhe nu oor dat alles maar zelf zorg gedragen. De go&sdienstoefening te Nieuwveen vond dien morgen geen doorgang en een groot deel van de vrijzinnige gemeente Nieuwveen kwam nu per autobus en per fiets met ds. van Wyhe mede naar het kerkgebouw te Noorden, terwijl onder die gemeenteleden zich ook een organist bevond en ds. van Wyhe zelf dien morgen te Noorden tevens ook maar als voorlezer fungeerde. RADIO-NIEUWS. Hilversum 6.01 Dinermuziek. 7.15 Lezing (Volkenbondsdag). 8.01 Weldadigheidsavond door de genie te Utrecht. 9.30 Omïbeporkest. 11.Gramofoonplaten (moderne dans muziek). Huizen: 5.Kinderuurtje. 6.00—6.30 en 7.30 Spreekbeurten. K 8.Uitzendavond uit Velp (Geld.) O STADSNIEUWS. GOUDA, 15 Mei 1929. De ^uto-propagandatocht van de i Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. In aansluiting op ons bericht van gisteren Vernemen wy nog dat de stoet omstreeks 4aif negen uit Den Haag afrydt; hy begeelt zich over Wass&naav, door het Park L)e Kieviet naar Leiden. Vandaar wordt over Hazerswoude, Alphen en Zwammerdam ge reden langs den Kyn tot Bodegraven, waar up het Groote Marktplein wordt halt ge houden en een korte toespraak zal worden gehouden. Dan gaat net op Gouda aan, waar geluncht wordt en eveneens op de Markt de menigte zal worden toegesproken, terwyi ae deelnemers aan den tocht in de gelegen heid zullen worden gesteld de prachtige kerkramen te bezichtigen. Van Gouda gaat het naar Rotterdam; dwars door Rotterdam naar Schiedam en vandaar over Overschie, Delft en Rijswijk naar Den Haag terug. Langs nader aan te geven weg gaat de stoet door den Haag naar Scheveningen, para deert op den Boulevard en wordt daar ont- Karne Wctie Het zal een kleurige en fleurige stoet zjjn. Want niet alleen hebben tal van Vol kenbondsvrienden hunne mooie auto's ter beschikking gesteld, maar voor het meeren- deel zullen die auto's dragen de vlaggen van een verschillend land, dat lid ia van den Volkenbond. Zoodoende brengt deze optocht ir. beeld wat (je Volkenbond is, en kan zijn verschijning ertoe leiden, dat een ieder, die hem ziet passeeren, zich eens gaat afvragen wat de Volkenbond eigenlijk is, waarvoor hy arbeidt en hoe hy arbeidt. Belangstelling zal er zeker genoeg be staan by allen, door wier gemeenten de stoet trekt. Laten zij van die belangstelling blijk geven door den stoet te zien passeeren; door, zoo dit mogelyk is, de vlag uit te steken en zoodoende een bewijs van instem ming te geven met het denkbeeld, dat aan dezen auto-propagandatocht ten grondslag ligt. Te Gouda kan de stoet omstreeks 11-14 u. worden verwacht. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met by lagen van de N.V. Zuivelfabriek en Melkhandel „Gouda" om vergunning tot het uitbreiden der zuivelfa briek en bijplaatsing van 1 electromotor van 10 P.K. tot het in werking brengen van een homogenisator in het perceel gelegen Karnemelksloot no. 50, kadastraal bekend A no. 6029; En van A. L. J. van der Veer» óm vergun- tot het oprichten van een rookkast voor het rooken van vleesch in het perceel gele gen Boschweg no. 61, hoek Roemer Visscher- straat, kadastraal bekend sectie E no. 3110. Dat op Dinsdag 26 Mei 1929, des namid dags ten 2 ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergun ning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Eindexamen Gymnasium. De data en de gecommitteerden. Het eindexamen van het Gymnasium zal worden afgenomen op 27, 28 en 29 Juni, onder toezicht van de navolgende gecom mitteerden: Prof. Dr. F. Muller te Leiden, Prof. Dr. A. G. van Hamel te Utrecht, Dr. G Schaake te Amsterdam en Prof. Dr. H. R. Kruyt te Utrecht. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Gouda werd in de maand April 1929 in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd 28.675.80 en terugbetaald 48.209.55. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 19.533.75. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 31. Door tusschenkomst dezer kantoren ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal 1300.— en afgeschreven •nihil. Derhalve meer in- dan afgeschreven 1300.—. Mej. A. H. I. Niermans. 1 Gisteren is alhier overleden Mejuffrouw Antonia Helena Isabella Niermana, die vele jaren op uitnemende en zeer gewaardeerde wijze het openbaar onderwijs heeft gediend. Mej. A. H. I. Niermans, die op 19 Mei 1877 werd geboren, was eerst verbonden aan het openbaar lager onderwijs te Herwijnen en Sleeuwyk, waarna zy op 1 Aug. 1903 benoemd werd tot onderwijzeres aan school A, thans hoofd de heer A. van Kersen. De teraardebestelling van het stoffelyk overschot zal plaats hebben op Zaterdag 18 Mei te 12 uur. Kantongerecht Gouda. Te snel rijden. Op de heden gehouden terechtzitting werd behandeld de zaak tegen J. T., chauf feur, wonende te Ouderkerk a. d. IJ«seI, gedagvaard ter zake dat hij als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig, daarmede rijdende op den IJsseldyk, onder de ge meente Gouderak de veiligheid van het ver keer had in gevaar gebracht, door by het tegenkomen in een bocht van dien weg van ee« ander vierwielig motorrijtuig, dat naar zijn richting gerekend zooveel mogelyk rechts van den weg hield, met zoo'n groote snelheid door die bocht is gereden, dat, toen hy genoodzaakt was door remmen zyn vaart te verminderen, tengevolge van zyn groote snelheid in verband mei de richting van dien weg, het door hem bestuurd motorrij tuig zoodanig in schuins dwarse richting over dien weg is gedraaid dat het tegen het motorrijtuig dat uit de tegenovergestelde richting kwam, is aangebotst. Het O. M. had drie getuigen gedagvaard, welke allen verschenen. De verbalisant verklaarde te blijven by het door hem opgemaakt procesverbaal, waaruit onder anderen bleek, dat verdach te de aanrijding zelf had aangegeven, daar bij verklarende dat de schuld van de aan- Ruilbureau voor plaatjes en bons. Gaarne zouden we zien, dat niet-verzame- laars van bons en plaatjes, hun papieren voorraad eens terdege nazagen. Misschien schuilen in busjes, doosjes of laden massa's van deze voor verzamelaars groote waarde hebbende artikelen. Mogen we U vriendelijk verzoeken deze, voor U toch geen waarde hebbende bons of plaatjes in een enveloppe te doen en ze te adresseeren aan het ruilbureau van de Goudsche Courant, Markt 31, alhier? We ruilen en hadden gaarne toezending van: Verkade's bons en plaatjes „Kamerplan ten". Van Houten's bons; Koffie hag bons en wapens; Sunlight-, Vim-, Lux- en Rinsobons; Tieleman's Molenbons; Viruly's linnenkastbons; Donszelmann's bons; Droste's bons en plaatjes; Klaverblad plaatjes. HET RUILBUREAU. ryding aan den bestuurder van den tege moet komende auto, een auto van de Ame rican Petroleum Company lag, daar hy in der bocht van dien weg, had geremd en voldoende naar rechts was uitgeweken, ter wijl de bestuurder van de A. P. M. niet had geremd en niet voldoende naar rechts was uitgeweken, tengevolge waarvan de aanrijding plaats had, en zijn verdachte's auto zwaar was beschadigd. Uit de verklaringen van den chauffeur en diens medepassagier van de A.P.M. bieek, dat verdachte met te groote snelheid ter plaatse door den bocht was gereden, tenge volge waarvan hy zeer krachtig moest rem men bij het tegenkomen van de auto van de A P.M., waardoor het achterste gedeelte van dien auto dwars op den weg kwam te staan en de aanrijding plaats vond. Verdachte daarentegen hield vol dat hy hoogstens met een snelheid van 25 h 30 KM. had gereden, dat de weg ter plaatse breed genoeg was om te passeeren, maar dat de auto van de A.P.M. by het nemen van dien bocht over het midden van den weg was gereden, teneinde de bocht af te snijden, zoodat hy, verdachte, plotseling zeer sterk moest remmen en de aanrijding alleen dan tevoorkomen was geweest, indien de chauffeur van de A.P.M. ook had geremd hetgeen deze hoeft nagelaten. De Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie het woord nemende, wees er op, dat uit de getuigenverklaringen was komen vast te staan, dat verdachte hard had gereden, dat verdachte vooral daar ter plaatse het uit zicht eenigszins werd belemmerd door een huis, de snelheid in dien bocht had moeten verminderen, zoodat de aanrijding de schuld was van verdachte. Genoemde Ambtenaar vroeg voor verdachte een veroordeeling van 30.boete subsidiair te vervangen door een hechtenis van vyf dagen, aan den Kan tonrechter verzoekende in dit geval schrif telijk vonnis te willen wijzen. Verdachte's verdediger, Mr. R. Rensma, bestreed de verklaringen van het O. M.. er op wyzende dat ten laste was gelegd, dat verdachte door met te groote snelheid te ryden de veiligheid van het verkeer had in gevaar gebracht. Uit de getuigenverklaringen was echter gebleken dat verdachtemet een snelheid van 30 K.M. had gereden, hetgeen ter plaatse waar de weg pijn. 4.50 M. breed was, niet te hoog is te noemen, daar gemakkelijk bei de auto's hadden kunnen passeeren. Met behulp van photo's lichtte pleiter uit voerig toe hoe of de aanrijding volgens ver dachte had plaats gehad, hetgeen volgens pleiter zeer aannemelijk was, daar bijna alle automobilisten by een bocht nemen, dien bocht zooveel mogelyk afsnijden, zoodat het niet anders kon dat de tegemoetkomende auto in dit geval even het midden van den weg had moeten houden, en het dus zeer wel mogelyk was dat verdachte, die by het nemen van dien bocht eensklaps voor het feit kwam te staan, plotseling te moeten remmen, hetgeen niet het geval zou geweest zyn, indien de auto van de A. P. M. werke lijk rechts van den weg had gehouden, in dit geval üan zouden beide auto's elkander gemakkelijk hebben kunnen passeeren. Pleiter kwam dan ook tot de conclusie, dat verdachte in dit geval zal moeten wor den vrijgesproken. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wij zen. De verkoop van sigaren en tabak op Zondag. Heden werd ook behandeld de zaak tegen J. van den B. te Moordrecht en A. H. te Moordrecht, die beiden terecht moesten staan, daar zy op Zondag in de gemeefite Moordrecht hun winkel, een winkel voor verkoop van tabak}, sigaren en sigaretten, voor het publiek hadden geopend. J. van den B. die ook voor verdachte A. H. was verschenen lichtte uitvoerig toe, hoe of deze verordening nadeelig voor hun be drijf werkte. Hy wees er op dat zeer veel voorkwam dat menschen uitsluitend een café binnen gingen om sigaretten, sigaren etc. te koopen, en dat café dan ook weer verlieten, zonder eenige consumptie te hebben ge bruikt. Hy had zyn winked dan ook eerst drie maanden gesloten, maar omdat ge noemd euvel groote afmetingen begon aan te nemen zyn winked weer geopend. De Kantonrechter onmiddellijk vonnis wij zende, verklaarde beide verdachten wel schuldig, maar in dit geval in aanmerking nemende, de omstandigheden waaronder het werd begaan, schuldig zonder toepassing van straf. Uitspraken. Verder werden nog de navolgende vonnis- aanvarings- A. B. te Ouderkerk a. d. IJssel 10 subs. 5 d. h. Wegens overtreding Arbeidswet: P. v. d. B. te Bleiswijk 2 x 1.— subs. 1 d. h. Wegens overtreding Ongevallenwet: P. G. te Waddinxveen 10 subs. 1 d. h. met bevel van teruggave loonlyst aan den Raad van Arbeid. Wegens overtreding motor- en rywielbe- schikking: G. v. M. te Barnevelt ƒ1.subs. 1 d. h. Wegens overtreding motor en ryw.regl.: G. S. te Hekendorp, H. C. te Boskoop en W. van E. te Waddinxveen, ieder 3.subs. 1 d. h. Wegens overtreding leerplichtwet: J. O. te Gouderak, schuldig z. toep. van straf. Wegens overtreding art. 461 W. v. W. O. te Bergschenhoek 6.—, subs. 1 d. h.; P. O. te Rotterdam 6 subs. 1 d. Wegens overtreding art. 453 W. v. S.: J. van der M. te Gouda 5 subs. 1 d.; L. B. te Moordrecht 5.— subs. 2 d.; H. van V. te Gouda 5 subs. 2 d.; J. J. Z. te Gouda 5 subs. 2d.; L. de V. te Boskoop 5 subs. 2 d. Wegen3 overtr. alg. politieverordening te Gouda: J. P. van P. te Voorburg 16 subs. 8 d.; L. D. te Woerden 13.— subs. 6 d. Wegens overtreding Arbeidswet: W. H. to Blelswyk 2 x 2 subs. 2 x 1 d. Openbare Leeszaal en Boeker(j. De rubriek der toegepaste wetenschappen uit het boekbezit der Openbare Leeszaal en Boekerij (2e deel) luidt als volgt: Eckener. De tocht van de „Graf Zeppe lin". Guilonard en Spit. De weg door de lucht. Thomassen k Theussink v.d. Hoop: Door de lucht naar Indië. Hammes: Loonstelsels. Bok: Leven, worstelen, zegepraal. Gouwe: De grafische kunst in het prac- tische leven. Uvisson: Drukken en drukwerk. v. Ommen Kloeke: Copie en correctie. Konner: De hedendaagsche grafische tech nieken. De Bruin: Duitsche handelsbrieven." Eiv gelsche handelsbrieven. Fransche handcis- brieven. Conyn. Etaleeren en wat erby te pas komt. Farrington: De kunst van verkoopen. KerpesteinHandelsspaansch. De Ruyter: Succes in den verkoop. Technologie en Warenkennis. Hammes: Recepten voor werkplaats en huis. Smeermiddelen. v. Hoek: Beitsen, politoeren, wassen en vernissen van hout. Kennis der schilderma terialen. Ingerman: Metalen en legeeringen. Tex- tielwaren, bleekmiddelen, verfstoffen. Vet ten en oliën, brandstoffen, harsen, kaoets- joek, looistoffen. Voedings- en genotmid delen. Slijper: Technologie en warenkennis. v. Ewijk: Legeeringen. Hammes: Het kleuren van metalen. Het slijpen en polijsten van metalen. De Jong: Handboek der metaalbewerking. Vosmaer: IJze* en staal. De Groot: Autogeen lasschen volgens de acetyleen-zuurstof-methode. Het freezon. Persluchtwerktuigen. Vlasblom: Gietmodellen en hun gebruik. B roerTextielproducten. Adolf en Elion. Eenvoudig boekbinden. Bouwkunde. Oosterhof: Werktuigen in gebruik bij de burgerlijke bouwkunde. Wegerif: Van bouwen en wonen. Wils: Het woonhuis. Wind: Het maken van bestekken, begroo tingen en materialenstaten. Zwiers; Bekn. leerboek der constructieve burgerlijke bouwkunde. Oosterhof: Gewapend beton. Materialen- kennis v. d. metselaar. Idem voor den tim merman. Terrazzo- en houtgranietvloeren. De Rouw: Deur- en raamconstructies. Blokhuis. Leerboek v. h. gasfitten. Oosterhof. Handboek v. d. loodgieter. Schorteldoek. Aanleg v. gasleidingen in gebouwen. I^hmann. Het tuigen van schoenersche pen. Loufrie. Berekenen, teekenen en uitslaan van kano's en booten. Maars. Hoe maak ik zelf een stoomboot In verband met de Volkenbondsuag op 18 Mei volgt hieronder een iystje van wensen over V oixenbond en V rede, weiite de O. L. b. bezit en die gedurende eenigen iyd in du leeszaal ter lezing liggen. Daarna zyn dez- werken beschikbaar om uitgeleend te wor den. Anema: Volkenbond en Christel yk begin sel. Bolkestein: De Volkenbond en het onder wijs. Oasimir en v. Maanen: De Volkenbond en de schooi; De economische conferentie van den Volkenbond. Fontein: De Volkenbond. Gedachten over en voor den Volkenbond. Heerdt tot EversbergQuarles v. Ufford: Wereldvrede en vooruitgang eischen een nieuwe opvoeding: The League of nations and the protection of minorities of race, language and religion. V. d. Mandere: Het permanente hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage Het protocol van Genève; De vcedesbewe ging en hare geschiedenis. De Melville: Vermittlung und gute Dien ste In Vergangenheit und Zukunft; Onder wijs en wereldyrede; The health organisa tion of the League of nations; The mallate system of the League of nations. De Vletter: Vrede door recht; De Volken bond; Volkenbond en vrede. v. Vollenhoven: Wat te doen staat; Wat elk Nederlander moet weten van het plech tige Volkenbondsverdrag; Internationale welwillendheid in verband met onderwijs in geschiedenis en aardrijkskunde. Remarque: lm Westen nkhts Neues. Van het Westeyk front geen nieuws. 15 Mei Cursus E.H.B.O. Gebouw Daniël onder leiding van Dr. Evers. UIT DEN OMTREK. STOLWIJK. De Vrijzinnig-Hervormde Gemeentendag, die hier op Hemelvaartsdag gehouden werd, is nog steeds het onderwerp van veler ge sprek. En geen wonder! Want allen, die hem hebben meegemaakt, zyn van oordee:, dat hy byzonder geslaagd mag heeten. De sprekers, Ds. Landstra van Haastrecht, Ds. Hugenholtz van Ammerstol en Ds. van den Broek van Berkenwoude, hebben het talrijke publiek, waaronder ook veel jongeren, ge boeid met hun klare en bezielende toespra ken. En niet minder zyn de samenkomsten verhoogd door den schoonen zang van het Ityzende Koor van Stolwijk en het Vrou wenkoor van Haastrecht. Ds. Kanis was dan ook aller tolk, toen hy in z'n sluitingswoord behalve de sprekers deze koren huldigde en inzonderheid hun directrices, Mej. J. Ver kerk van Gouda en Mevr. Landstra van Haastrecht. De vele vreemdelingen vonden allen by particulieren een gastvrij onderdak, wat zeker aan de betrekkingen tusschen de ge meenten ten goede zal komen. Het volgend jaar hoopt men in Ammer stol samen te k< 450e STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van Woensdag 15 Mei. Hoofdprijzen: ƒ400.—: 2 1094 10702 16075 ƒ200.—: 4130 4578 12228 100.—. 1401 6906 7148 10886 13410 19928 17563 Prijzen van 70.—; 36 68 229 350 384 386 402 563 588 747 761 821 829 915 916 968 1018 1033 1602 1687 1726 1944 2008 2641 2674 4031 4097 3290 3302 3612 3533 3552 3702 3712 3749 3818 3897 3952 4071 4113 4126 4264 4280 4467 4931 5084 5309 5311 5595 572-3 6883 6141 6290 6303 6351 6397 6439 6462 6998 7007 7059 7060 7065 7098 7234 7403 7418 7450 7477 7710 7751 7806 7949 8011 8039 8117 8370 8383 8578 8899 8970 9020 9165 9214 9215 9389 9392 9648 9744 10003 10113 10252 10326 10412 10432 11132 11111 11140 11147 114Q2 11547 11652 11832 12305 12396 L2412 12515 12582 13095 13114 13197 13241 13338 13689 13751 13764 14029 14076 14132 14262 14379 14708 14778 14795 14823 15102 15514 15516 15534 15623 15634 15644 15666 16659 15746 15816 16103 16332 16665 16805 16864 16961 17048 17229 17522 18041 1808t) 18107 18298 18537 18763 18800 18877 18886 18946 19040 19198 19205 19235 19267 19375 19397 19414 19430 19471 19594 19608 19668 19796 19846 20230 20291 20514 20676 20932 Nieten: 45 111 176 220 226 258 401 407 432 449 458 478 533 568 578 031 679 725 758 763 790 803 809 811 827 866 877 898 947 958 1089 1180 1236 1287 1309 1335 1416 1432 1480 1494 1579 1656 1674 1729 1758 1760 1888 1855 1908 1950 2000 2135 2264 2330 2345 2356 2366 2386 2388 2442 2443 2487 2494 2500 2537 2561 2603 2666 2640 2656 2680 2697 2710 2801 2816 2848 2892 2935 2944 2985 2995 3049 3090 3103 3120 3126 3135 3139 3224 324.1 3252 3297 3321 3335 3386 3395 3459 3464 3515 3570 3582 3660 3663 3687 377Ü 3783 3793 3834 3835 3853 3894 3898 3935 3947 4179 419? 4205 4237 4300 4617 4576 4645 4839 4844 4845 4921 5017 5092 5093 5180 5209 5262 5269 6274 5276 5313 5372 5397 5570 5586 5594 5609 5650 5663 5670 5714 5778 §823 5824 5908 5929 6033 6109 613 6138 6179 6195 6206 6228 6255 6275 6282 6292 6396 6404 6422 6672 0641 6642 6703 6772 6883 6981 6990 7016 7019 7030 7046 7047 7167 7194 7198 7264 7269 7283 7305 7306 7346 7356 7359 7411 7448 7456 7460 7468 7561 7608 7679 7825 8010 8031 8133 8270 8365 8387 8402 8433 8454 8463 8475 8482 8510 8521 8574 8717 8901 8921 8967 9000 9028 9047 9051 9103 9128 9169 9213 9310 9373 9413 9550 9692 9607 9616 9616 9711 9728 9732 9758 9778 9785 9808 9828 983^ 9863 9900 10005 10077 10128 10172 10232 10253 10282 10301 10330 10423 10527 11588 10621 10662 10673 10860 10884 10907 10949 10968 10970 10984 11001 11013 11016 11032 11093 11151 11166 11162 11169 11196 11202 11214 11222 11378 11394 11403 11429 11433 11442 11453 11483 11510 11544 11630 11676 11785 11788 11839 11853 11907 11968 12028 12056 12165 12300 12366 12392 12403 12411 12437 12460 12470 12486 12503 12523 12656 12708 12772 12804 12811 12835 12838 1290Q 12984 12985 13123 13209 13216 13264 13314 13323 13386 13396 13629 13658 13671 13680 13731 13766 13769 13780 13919 14108 14175 14226 14248 14310 11832 14352 14438 14461 14608 14634 14678 14717 14739 14800 1480L 14815 14860 14918 14943 15025 15040 I506o 15072 15142 15245 15319 15400 15428 15477 15481 15560 15629 15662 15709 15719 15767 15769 15812 15826 15938 16967 15999 16057 16078 16095 16109 16345 16403 16424 16464 16490 16513 16514 16594 16617 16662 16669 16686 16815 16948 16964 17071 17078 17096 17118 17241 17277 17280 17340 17357 17358 17368 17396 17443 17466 17457 17460 17474 17507 17515 17542 17550 17554 17561 17593 17629 17654 17668 17664 17678 17720 17724 17822 17836 17861 17866 17917 17925 17980 18011 18079 18243 18256 18262 18276 18494 18499 18516 18578 18581 18592 18607 18620 18660 18690 18711 18725 18791 18799 18805 18849 18968 19033 19051 19112 19162 19165 19219 19234 19239 19263 19443 19567 19568 19645 19734 19900 19929 19997 20014 20027 20053 20054 20056 20076 20089 20093 20095 20141 20161 20216 20350 20397 20410 20486 20490 20502 20540 20555 20592 20648 20671 20696 20740 20744 20760 20809 20849 20899 20912 20995 ONDERWIJS. Verboden wllicitatie. Leden van den B. v. N. O. geroyeerd. Men weet, zoo schryft Het Volk, dat de afdeeling Amsterdam van den Bond vjm Ne- derlandsche Onderwijzers besloten heeft, onder de tegenwoordige voorwaarden niet deel te nemen aan de sollicitatie voor hoofd oener school, nadat meer dan 80 pet. der in aanmerking komende Anurterdamsche on derwijzers zich tegen sollicitatie had uitge sproken. Desniettegenstaande hebben enkele bondsleden gesolliciteerd. De 24 leden van de afd. Amsterdam van den bond, die zich aan deze discipiinebreuk hebben schuldig gemaakt, zyn thans door de afdeeiingsver- gadering, met 3 tegen en 4 blanco, ge royeerd. MARKTBERICHTEN Kaasmarkt Woerden. 15 Mei. Aanvoer 504 partijen. Prijzen le kw. 3540, 2e kw. 37—39, met R.M. 4144. Handel matig. LAATSTE BERICHTEN. draadlouze dienst. Staking van landarbeiders in Tsjecho-Slowakye. PRAAG, 15 Mei. Naar aanleiding van een oproep der Tsjecho-Slowakysche communis tische party aan de landarbeiders zyn Maandag ongeveer 7000 landarbeiders in staking gegaan. De communistische party is voornemens om op 1 Augustus a.s. groo te demonstraties te houden. Een groep communisten demonstreerde voor het Duitsche consulaat te Cachau naar aanleiding van de bloedige Mei-onlusten te Berlijn. Zy werden door de politie uit el kaar gejaagd en 2 der leiders werden ge arresteerd. De fraude aan de Boerenleenbank te Barendrecht. Dc rechtbank te Dordrecht veroordeelde heden de 28-jarige cassière der Boerenleen bank te Barendrecht, J. H. v. G., gehuwd met H. W., die in de jareiv 1926—1927 en 1928 gelden van die bank, die zy onder zich hau, had verduisterd tot een totaal bedrag var 62.009.tot 2 jaren gevangenis- stral met aftrek van de preventieve hech tenis. De eisch was 4 jaar en 6 maanden. Haar echtgenoot werd veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf met aftrek van ze» weken preventief. Jhr. W. C. van Panhuys. t NOORD WIJK, 16 Mei. in den afgeloopen nacht is na een korte ongesteldheid in den ouderdom van 58 jaren overleden Jhr. W. C. \an Panhuys, Burgemeester van Noordwyk- De heer van Panhuys werd geboren 30 Juni 1870 te den Haag. Hy was achtereenvol gens van 'L897 tot 1901 burgemeester der gemeenten Vee re en Vrouwenpolder, van 1901 tot 1908 van Koudekerke, en van 1908 tot heden burgemeester van Noordwijk. De heer van Panhuys heeft zeer veel gedaan voor de ontwikkeling van Noordwyk als badplaats. Ernstig ongeluk te Straatsburg. BAAZEL, 15 Mei. Hedenmorgen tegen 8 uur vond in het centrum van Straatsburg een ernstige ontploffing plaats, die nood lottige gevolgen had. Een aantal arbeiders was werkzaam aan de tramrails, toen -plot seling een by het lasschen gebruikte ben zinetank in de lucht vloog. In een oogwenk spoot een straal brandende benzine weer op een groep arbeiders en personen^e toe vallig passeerden. De meesten hunner ston den onmiddellyk in volle vlam en liepen ver twijfeld de straat in. Vijf arbeiders en twee der voorüygangera moesten naar een ziekenhuis worden ver-t voerd. lieurs van Amsterdam. W k&ELJau&iiafexv 14 Mei. 15 Mei. Officieel. Londen 12.0d'7* 12.06% Berlym 59.10% 59.06% Parya 9.72% 9.72% Brussel 34.54% 34.55 Zwitserland 47.91 47.92 Weenen 34.95 34.05 Kopenhagen 66.30 66.32% Stockholm 66.45 66.45 Oslo 66.32% 66.35 New-York 2.48% 2.48'7„ Niet-officieel. Fraag 7.36 7.36% Madrid 35.45 36.52% Milaan 13.03 13.03% Prolongatie 5% Beursoverzicht. De beurs kenmerkte zich heden door een buitengewoon vaste stemming en daarbij had de affaire een flinke uitbreiding onder gaan, vooral Caivé Delft werden levendig verhandeld en de certificaten konden een groot avans behalen. Het jaarverslag heeft een zeer goede indruk gemaakt en overtreft de verwachtingen. Margaj^gg Unies kwa men boven 360 en bleven op peil. Van Berkei's patent konden opnieuw een koers winst aanwyzen. Na Aniems die goed prijs houdend waren, trokken Indische gas de be~ langste ling op verhoogd niveau. De 300 °/o grens werd door de nieuwe zelfs overschre den. Claims Kuchemeister fluctueerden he vig doch bleven gemakkelijk boven dfe hoog ste koers van gisteren. Fordaandeelen ble ven gezocht. Kunstizyde waren totaal ver geten. Boetons zetten hun stijging voort, hoewel later een reactie volgde. Alg. ex ploratie nagenoeg onverahderd. Oliewaar den zonder veel belangstelling prijshoudend. Voor rubberaandeelen bestond een vaste stemming in verband met de hernieuwde stijging van het product. Op de scheepvaart markt golden scheepvaartunies iets hooger. Suikerwaarden vast, hetgeen op rekening moet worden gesteld van het aantrekken der prijzen. De Yankee-af deeling was stil, alleen Fokker gaf eenige affaire te aan schouwen op hooger niveau. RADIO-TELEGRAFISCH WEEKBERICHT Verwachting: Meest matige Zuidweste lijke tot Westelijke, later weer krachtige wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring. Wellicht nog eenige regen. Iets zach ter overdag.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2