JÉïilir CAREL KROPMAN Beurs van Amsterdam verwerping van het voorstel van wet van den heer van den Heuvel c.s. tot het verlee- nen van steun aan de beetwortelsuiker- irldustrie. Aan den brief aan de Eerste Kamer schrijft het Hoofdbestuur, dat zyn oordee over het wetsontwerp niet gewijzigd is dooi de by de behandeling in de Tweede Kamer te berde gebrachte argumenten en mitsdien verzoekt het de Eerste Kamer hare goed keuring wel aan het ontwerp te willen ont houden. üe vliegbooten naar lndië. Het langste traject. Blykens een bjj het departement van De fensie ontvangen telegram zyn de Neder- landsche vliegbooten gisterochtend 12 uur middelbaren tyd van Greenwich (pl.m. 5% uur pl. t.) naar Sabang vertrokken. De verkiezing van een Eerste-Kamerlid. Een novum in de zitting van het Centr. Stembureau. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer had tegen gistermiddag vier uur een voor de kiezers toegankei ijke zit ting van dat stembureau uitgeschreven, \in welke zitting voorzien moest worden in tót vacature, ontstaan door het overlijden \kn htt lid der Eerste Kamer, jhr. F. X. A. Vo lleyen. Het Centraal Stembureau bleef echter tot by half zes in geheime vergadering by een, waarna in openbare vergadering werd medegedeeld, dat tot lid der Eerste Kamer i3 benoemd verklaard de heer Gh. A. J. Frencken te Oosterhout (N.B.). Wie is de opvolger? Naar het Corr. Bur. verneenit», was de langdurige geheime vergadering een gevolg van een verschil van gevoelen, dat in den boezem van het Centraal Sti mbuieau was ontstaan, omtrent de vraag, wie als de eigenlijke opvolger van jhr. Verhejen moest worden beschouwd, óf het Tweede Kamerlid mr. van Sasse van Ysselt óf de heer Frenc ken. De heer van Ysselt was destijds tot lid der Eerste Kamer benoemd verklaard, maar had voor die benoeming bedankt. De quaes- tie ging er nu om, of de heer van Ysselt by een volgende vacature wederom geacht moest worden, voor een benoeming in aan merking te komen, welke mogelijkheid zooals men weet bij de Tweede Kamer bestaat. Het Centraal Stembureau heeft blijkens zyn beslissing deze vraag ten aanzien van de Eerste Kamer in ontkennenden zin be antwoord. De vacature niet vervuld? Naar verluidt, zou het nieuwbenoemde Eerste Kamerlid, de heer Ch. A. J. Frenc- ken* voor deze benoeming bedanken wegens drukke werkzaamheden als lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, waarna dan als olvolger de heer van Best in aanmerking zou Rondritten naar de buitenwijken. Een aardig plan om de Hagenaars hun nieuwe stad te doen kennen. Den Haag breidt zich geweldig snel uit; telkens ontstaan aan alle zijden der stad weer nieuwe centra, die onmiddellijk wor den bevolkt. Wie uit belangstelling de ont wikkeling van destadsuitbreiding meer van naby volgen, door zoo nu en dan een ver kenningstocht te ondernemen, doet immer verrassende ontdekkingen en keert vaak te rug met groote voldoening over de wijze waarop de stad zich uitbreidt. Het moet echter betreurd worden, dat slechts zoo weinig Hagenaars op de hoog te zyn, van het vele goeds en moois dat Den Haag in zijn uitbreiding biedt. Hoeveel Ha genaars hebben reeds een bezoek gebracht aan het interessante visschersdorp aan het Ververschingskanaal Hoeveel hebben met verbazing en bewondering,'het nijverheids- en handelskwartier by de Laakhaven inder daad leeren kennen? Voor de vreemdelin gen bestaat er tijdens den zomer genoeg gelegenheid om langs bepaalde wegen een rondrit door Den Haag te maken; deze ech ter beperken zich tot „de bezienswaardig heden" en van de nieuw aangelegde buiten> wijken blyft men verre. Het bestuur van de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen is tot de overtuiging gekomen, dat het wen- schelyk en mogelijk is in deZe leemte te voorzien, en wenscht dusdoende er toe bij te dragen, dat de Hagenaar op gemakke lijke en weinig kostbare wijze, de schoone stad zyner inwoning in haar geheel en be ter leert kennen. Het heeft te dien einde het initiatief ge nomen tot de organisatie van rondritten, beurtelings naar die stadsgedeelten, welke voor het beoogde doel in de eerste plaats in aanmerking komen. Voorloopig zullen eiken Zaterdag, te beginnen 25 Mei, vertrekken des middags om 2 Vis uur van het Buitenhof (by het standbeeld) rondritten worden ge maakt, waarvoor een overeenkomst is ge sloten met de Amova. rondritten, die ongeveer 2% uur du ren, zullen geschieden onder deskundige lei ding, waartoe het gemeentebestuur mede werking heeft toegezegd. Ir. Bakker Schut, de directeurvan Stadsontwikkeling en Volks huisvesting, zal op den eersten rit deze toe lichting verstrekken; op de overige zal dit door personeel van dezen Dienst gebeuren. Deze voorlichting zal niet van diepgaand technischen aard zyn en zich slechts uit strekken tot datgene wat ieder gaarne wenscht te weten. TWEEDE KAMER. Wetsvoorstel-Duys tot wijziging der Zuiderzeesteunwet. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsvoorstel-Duys c.s. tot wyzigfcg van de „Zuiderzeesteunwet" van 23 Juni 1925 is ont'eend, dat verscheidene leden verklaarden de indiening van dit voor stel zeer te betreuren, wyl deze tot gevolg zal hebben, dat van een aanvulling en wijzi ging in de Zuiderzeesteunwet, door de Re geering, welke vrij algemeen als noodzake lijk wordt beschouwd, voorshandj niets zal komen. Het is in hooge mate onwaarschijn lijk, dat de voorstanders iets tastbaars zul len bereiken, waartegenover staat, dat, zoo dit voorstel niet was ingediend, binnen af- zienbaren tyd een regeeringsontwerp tol herziening van de Zuiderzeesteunwet aan t oordeel der Staten-Generaal zou zyn onder worpen, dat dan vóór het einde des jaars de Kamer gepasseerd had kunnen zyn en zon der twyfel in de Eerste Kamer een gunsti ger onthaal dan een initiatief-voorstel zou hebben gevonden. De hier aan het woord zijnde leden spraken het vertrouwen uit, dat de voorstellen in deze beschouwing, reden zullen vinden om hun voorstel terug te ne men, daarmede de Regeering in de gelegen heid stellend zoo spoedig mogelijk met een ontwerp bij de Kamer te komen. Spmmige leden betreurden het, dat de voorstellers geen overleg hebben gepleegd met andere groepen uit de Kamer. Verscheidene leden kwamen tegen boven staande beschouwingen met kracht in ver zet. x De voorstellers zyn tot hun ingrijpen gSj. dwongen door de weinige voortvarendheid der Regeering. De vraag schijnt gewettigd of 't toegezegde Regeeringsontwerp nog niet geruimen tyd op zich zou hebben laten wachten. Thans is een behandeling vóór het parlementaire recès zeer wel mogelijk. Naar de meening van vele leden zou het aanbeveling verdienen, dat de minister als nog zoo spoedig mogelijk het gereed ge maakte wetsontwerp indiende. Daarmede zouden de Zuiderzeevisschers heel wat meer zyn gebaat dan met debehandeling van het voorstel-Duys. Eervol ontslag voor den heer Vrijman. Suppletoire Indische begroeting. De besloten N.V. De Kamer heeft gisteren zonder stem ming aangenomen een wetsontwerp waar door de z.g. besloten naamlooze vennoot schappen worden vrijgesteld van de ver plichting om de balans en winst- en verlies - tekening te publiceeren, terwijl anderzijds de eischen betreffende den inhoud der ba lans voor de overige naamlooze vennoot schappen worden verscherpt. Een uitvoerig Voorloopig Verslag is daarover uitgebracht door de vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht; ook na Minister Donner's Me morie van Antwoord bleef er stellig nog heel wat op te merken over dit ontwerpje, wellicht ook daarin te wijzigen. Maar de Kamer gunde zich den tijd er niet voor! Zij had trouwens al heel wat tyd besteed aar. andere zaken. In de eerste p'aats heeft zij de nog overgebleven amendementen van Dr. Vos (lib.) op het wetsontwerp tot wijziging uer Armenwet verworpen. Over het wets ontwerp zelf zal Vrijdag gestemd wordeiy En daarna heeft zij tamelijk lang stilge*- staan bij de bekende quaeatie van den we gens beweerde malversatiën riet-eervol ont- siagen Rijksbouwkundige Vrijman, die om eerherstel had gevraagd. Deze zaak was al vroeger in de Kamer behandeld, doch toep aangehouden, omdat Minister de Geer een rader onderzoek had toegezegd. Bij de vo rige gelegenheid had de heer Van Schaik (R.K.) een motie ingediend, om hem een billijke genoegdoening te verschaffen vooi de preventieve hechtenis we'.ke hij had on dergaan. Gisteren kwam daar nog een tweede motie bij, van den heer Marchant (V.D.). Deze achtte de inlichtingen van den Minister on voldoende. Hy trad terug in de voorgeschie denis der zaak, ten betooge, dat het ge beurde In hoofdzaak aan gebrekkige con trole was te wijten. Zijn motie eischte te rugneming van den heer Vrijman in Rijks dienst. Na uitvoerige discussies, waaraun door een aantal Kamerleden is deelgenomen, hteft de heer Marchant echter deze motie ten slotte ingetrokken, nadat Minister de Geer zich bereid had verklaard den heer Vrijman in staat te stellen weduwenpen sioen in te koopen. Het standpunt, waarop de Minister zich overigens stelde wa3, dat hij geen bezwaar had tegen de eenstemmige conclusie der Commissie uit de Kamei, die deze zaak had bestudeerd, om coulant te zijn bij de overwegingen van verschillende door den heer Vrijman ten behoeve van den Staat gesloten leeningen., doch dat hij niet kon meegaan met het voorstel van de meer derheid der Commissie, om het ontslag als nog eervol te verleenen. De Kamer bleek va/i een andere opinie en nam deze conclu sie aan, met 48 tegen 23 stemmen. Ook de motie-van Schaik, welke door den Minister eveneens was ontraden, weid aangenomen, ditmaal met 43 tegen 28 stemmen. De heer Vrijman is hiérdoor dus gereha biliteerd. Weder-aan gesteld vordt hy ech ter niet en men zal moeten afwachten of de Minister gevöLg geeft aan den wensch der Kamer om het ontslag alsnog eervql te verleenen en hem een billijke genoegdoe ning te schenken voor de ondergane preven tieve hechtenis. Nog eenige andere conclJBes, hebben de aandacht der Kamer gehad. JLEen aanne mingsmaatschappij vrojjfe eeir nader onder zoek naar een eventueele vergoeding van schade, door haar geleden bij de uitvoering van een bestek der Zuiderzeewerken. De Commissie uit de Kamer, die over deze zaak had gerapporteerd, meende dat de adressant met de aangeboden schadever goeding moest genoegen nemen. De heer Krijger (C.H.) was het daarmee niet eens en diende een motie in ,om den Minister t? verzoeken den adressant een nadere uitkee- ring te geven- De zaak is echter niet afge daan. Immers nadat Minister van der Veg- te zich bereid had verklaard een nader onderzoek in, te stellen, ia op verzoek van de Commisie bij morale van haar voorzit ter dén heer de Wild*/ (A.R.) in afwachting van het resultaat van dat onderzoek de be slissing over de conclusie aangehouden. Over een andere conclusie zal morgen worden gestemd; het betreft een Magazijn beheerder le klasse (adjudant-onderofficier) te Vlissingen^ die de aan zyn rang verbon den jaarwedde vraagt. Er bleek verschil van meening te zyn over de vraag of hy daarop inderdaad aanspraak kan maken. De Commissie meent van wèl, evenals de heer Schouten (A.R.), Minister Lambooy echter, daarbij gesteund door de heeren J. J. C. van Dijk (A.R.) en Deckers (R.K. van niet. De Kamer heeft zich ook nog onledig ge houden met een suppletoire Indische be grooting, waarbij de heer Joekes (V.D.) be zwaar maakte tegen het aanvragen van gelden voor den bouw van een batterij ter bescherming van de mynverrperring in het Westervaarwater van Soerabaya. Zijns in ziens mochten voor een orulerdeel van het defensiebeleid geen geldelnbij aanvullings- begrooting worde" aangevraagd. GEMENGDE BERICHTEN: De moord op Zorgvliet in den Haag. De dader toont ^root berouw. Naar wij vernemen, heeft mr.'j. H. Rolan- aus Hagedoorn, advocaat en procureur te den Haag, de verdediging op zich genomen van den 20-jarigen O. de C.„ den dader van den moord op het meisje A. B in de Adriaan Goekooplaan. Mr. Hagedoorn had gisteren reeds een on derhoud met den jongen^jnan, die wanhopig is over hetgeen hy gedaan heeft en het diep ste berouw toont over zyn vreeselyke daad. Het lijk van het slachtoffer fe door de justitie in beslag genomen. In het Gemeente ziekenhuis is gistermiddag .sectie verricht, teneinde officieel de doodsoorzaak te doen vaststellen. De moordenaar is nog op het hoofdbureau van politie; hoogstwaarschijnlijk zou hy vandaag ter beschikking van de justitie worden gesteld en naar het Huis van Be waring worden overgebracht. Zoowel in de familie van mr. B. als by de ouders van O. de C. heerscht de grootste verslagenheid over het gebeurde en het medelijden, dat naar al deze rampzalige menschen uitgaat is in alle lagen der be volking van den Haag heel groot. De visschersstaking te Siheveningen. Bemiddelingspoging- zonder succes. De conferentie, die de Rijksbemiddelaar, de heer van IJsselsteyn, gisteren gehad hteft met partijen, betrokken bij het con flict in het Scheveningsche Visscherijbedrijf, heeft geen resultaat opgeleverd. Echter zulen de onderhandelingen wor den voortgezet. Nader vernemen wij, dat de Rijksbemid- delaar, de heer v. IJsselste.vnt, waarschijn lijk reeds heden een bemiddelingsvoorstel zal doen, dat dan nog denzelfden dag zal worden besproken in een bijeenkomst van besturen der Reedersvereeniging en van de werknemersbonden. Indien men tot overeenstemming komt, ligt het in de bedoeling met den meesten spoed, zoo mogelijk^óok nog denzelfden dag, dit voorstel voor te leggen ar.n de ledenver gaderingen. I Een vroolij ke begrafenis. „AWu, wij moeten elkander groeten!" De laatste rit van een paardentram. Voor een plechtigheid, als Zondagavond plaats had, moet men in het vroolijke 's-Hcrtogenbosch zyn, in sommige dagen ook wel Oeteldonk geheeten. De paarden tram, waarvoor in de toekomst, nu de nieu we Vughterbrug nagenoeg gereed is, de rails gaan ontbreken, deed haar laatsten rit en dat moest met een plechtige begra fenis gepaard gaan. Om half negen des avonds stonden twee versierde tramwagens op de Pensmarkt te wachten op het comité, dat zich voor dit historisch gebeuren ge vormd had. De heeren verschenen allen in zwarte jas en met hoogen hoed, zooals 't bij een begrafenis past. Er was zelfs ook een muziekkorps bij om de treurmuziek te spe len. De begrafenismuziek b^gon echter met: de bekende Oeieldonksche „Marche popu laire", van Joh" Woerts, die men ook een paar maal reeds door de radio heeft kun nen hooren en waarin alle vroolijke wysjes, welke men in 's-Hertogenbosch zingen kan, zijn vereenigd. Een groote menigte stond aan weerszijden opgesteld om een laatsten afscheidsgroet te brengen aan het stervend paardentrammetje. Talrijke auto's en fiet sen vormden op den heelen tocht het eere escorte. De politie had moeite genoeg om te zorgen, dat het verkeer niet gestoord werd. Zoo reed men onder door muziek begeleiden zang naar St. JoriB te Vught, waar mr. G. van Zinnicq Bergmann de grafrede hield op den bijkans-doode, haar vele verdiensten in 't verleden in 't licht stelde en daarbij ook die van de oude getrouwen, die tot haar laatsten snik haar hun bijstand hebben ver leend. Aan het einde dezer rede zette de muziek het treurlied „Adieu, wij moeten..." in, dat spontaan werd meegezongen. Mortel dankte mr. Berg- jn gevdelvolle woorden en daar- ir vele blijken van belangstel- ntenaren, op dezelfde wijze als de terugtocht aan, met het dat men nu eenige heilige zonder meer kon laten passee- Markt teruggekeerd, werd om een rondedans uitgevoerd, waarna het heele gezelschap in den Gothi- schen raadskelder of te wel Stadstaveeine by krentenmik en beschuiten met muisjes verder ging treuren... Voortaan zal de laatste trambel in den Raadskelder by het inluiden van het slui tingsuur den tijd in herinnering terugroe pen, dat 's-Hertogenbosch nog een paarden trammetje bezat! 59 uur gedanst! Daarna in het ziekenhuis. De „N. Fr. PresBe" geeft een relaas van een .duurdans" te Weenen, waarbij men zich afvraagt waarom de overheid dergelij ke excessen niet verbiedt. Negen-en-vijftig uur heeft de „duurdans" Zaczek het volge ling der V eenige ve huisjes ni houden, zij het dan nu en dan onderbroken doQF kleine pauzen, waarin de totaal uitge putte man door wasschingen en injecties weer voor korten tyd op de been werd ge houden, zoodat hy zich weer eenige uren „door de zaal kon voortsleepen". Langere rusten dan een half uur (de aanwezige arts achtte twee uur noodzakelijk) konden de controleerende dansmeesters niet goedkeu ren, want dan was het wereldrecord niet geldig een wereldrecord, hetwelk de man trachtte te veroveren, zooals gebleken is, teneinde met dé ontvangsten zyn zwaar zieke moeder te kunnen ondersteunen. 's Morgens om half vyf eindelijk was Zaczek totaal op: als een krankzinnige ren- di hy plotseling de zaal uit en de straat op, roepende dat hy lucht moest hebben. De po litie haalde hem terug, een arts onderzocht hem en gelastte onmiddellijk? opneming in het ziekenhuis. Ongeveer 7000 shilling zijn by de vertoo ning ontvangen; voor den impressario gin gen er 5000 af, 1000 voor allerlei onkosten, zoodat Zaczek met z'n 59 uur danken slechts een 1000 shilling verdiend heeft! Een gedupeerde winkeliereter, die haar geld terug kreeg. Gisteren kwam bij een winkelierster aan de Rosestraat in Rotterdam een Engelsch sprekende zeeman, die voor ruim t>. kocht, waarna hy met een vreemd bank biljet betaalde. De winkelierster vroeg hem of het een Amerikaansch 10 dollarbiljet was ornaat het er veel op geleek. De vreemde ling antwoordde bevestigend, waarop zy hem ongeveer 19 terug gaf. Toen de man goed en wel den winkel uit was, bleek, dat het bankbiljet geen Amerikaansch 10 dol larbiljet was, maar een ander bankbiljet, dat, by navraag op een bank, circa 2.80 waard bleek te zyn. Terstond werd hiervan aangifte gedaan bij den justitieelen dienst, meer teneinde het publiek te doen waar schuwen dan in de hoop, dat er nog iets van het geld terecht zou komen, omdat het nu eenmaal buitengewoon moeilijk lykt in een havenstad als Rotterdam een vreemden zeeman, van wien slechts een zeer vaag signalement opgegeven kon worden, op te sporen. Ruim een uur later kwam evenwel een rechercheur vragen, of de winkelierster even op het hoofdbureau van politie aan het Haagschevec-r wilde komen. Daar bleek de vreemdeling reeds aanwezig te zyn. De po litie had laten zoeken naar een vreemde ling, die een pakje by zich had, gewikkeld in het pakpapier van de benadeelde firma en het resultaat was geweest, dat men hem al spoedig op Katendrecht had gevonden. De man verklaarde, dat hy de winkelier ster verkeerd had begrepen, maar dat hy zich er wel over had verwonderd, ciat de ar tikelen hier in ons land zoo goedkoop waren. Hy heeft de hetwisselgeld teruggegeven en bijgepast, waarna men hem heeft laten gaan. De „Internationale" te Enkhuizen. De behandeling in den Raad. Naar aanleiding van de vragen van het chr.-hist. raadslid Kofman en de interpel latie van de soc.-dem. raadsfractie, deelde de burgemeester in de gemeenteraadszit ting van Maandag mede, dat hy tot den beiaardier naar aanleiding van het spelen van de Internationale op 1 Mei, heeft ge zegd: „Ik moet u hierover mijn groote af keuring mededeelen. U hadt dit eerst moe ten vragen. De toren moet neutraal blijven. Ik heb er geen woorden voor hoe verkeerd ik dit van u vindt, 't Was groot kwajon- genswerk van u dit er op te wagen, terwyl u toch wist, dat de meerderheid van den Raad zich had uitgesproken dat het spelen van een lied als dit (de Internationale) niet mag plaats hebben. En de instructie zal moeten omschrijven, dat liederen van poli tieke strekking niet meer mogen worden ge speeld. De heer Crevevoeur heeft, zegt de burgemeester, beloofd, dat het niet meer zal gebeuren. De heer Rodenburg (S. D. A. P.) keurt de houding van den heer Kofman sterk af en brengt een woord van hulde aan den beiaardier. Ook spreekt hy ee afkeuring uit over het strenge den burgemeester tegenover den heer Cre vevoeur; spreker wenscht de instructie on gewijzigd te laten. Nadat verschillende sprekers het hadden gevoerd, stelde de heer een motie voor, waarin het pas door hem gesprokene was vastgelegd. De burgemeester stelde een motie van vertrouwen in het beleid van B. en W. voor, welke motie met 7 tegen 5 stemmen werd aangenomen. Over wijziging van de instruc tie van den beiaardier werd niet meer ge sproken. (Hbld.) De staking te Zaandam. De N.V. Houthandel v.h. William Pont heeft per circulaire aan haar afnemers be kend gemaakt, dat de thans heerschende houtbewerkersstaking geen noemenswaar dige vertraging in de uitvoering der orders met zich medebrengt. t Gistermiddag is een openbare verkooping gehouden van de houtvoorraden in een on langs gefailleerden houthandel. In de cata logussen werd medegedeeld, dat het afhalen van Met hout tijdens de staking geen stoor nis ^idervindt. Aan de bezoekers van deze verkooping reikte de stakingsleiding een circulaire uit, Waarin eventueele koopers er nadrukkelijk op wordt gewezen, dat de me- dedeeling, als zou het afhalen van het hout geen stoornis ondervinden, in flagrayten stryd is met de opvatting der stakingslei ding. Het transport zal nimhier met hun goedkeuring plaats vinden, terwyl, indien onverhoopt eenig hout naar ande/e plaatsen wordt vervoerd, het in deze plaatsen hoogst waarschijnlijk niet zal worden verwerkt. Gistermorgen werden te Zaandam weder twintig man van de Scheepvaartvereeniging „Noord" verwacht voor de lossing van in de haven liggende stoomschepen. Ongeveer honderd man ontslag aan gezegd. Aan een groot gedeelte van het personeel ongeveerhonderd man, der N.V. Holland- sche Deurenfabriek C. Bruynzeel en Zoon is gisteravond ontslag aangezegd. 450e STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. 1 rekking van Donderdag 16 Mei. Hoofdpryzen: 1000.—: 13655 400.— 1,1131 11335 200.— 2128 7133 8728 19419 100.—: 10194 10956 11315 11381 16160 Pry zen van 70.—: 79 146 240 312 351 360 474 644 697 977 1174 1222 1316 1445 1455 1513 1677 1880 1978 2382 2389 2424 2474 2501 2785 2783 2830 3169 3354 3372 3908 4001 4056 4117 4151 4413 4513 4540 4722 4997 5089 5214 5470 5476 5612 5810 6194 6220 6550 6573 6828 6875 6896 7032 7143 7449 7535 7652 7793 8059 8364 8428 8446 8588 8919 9004 9177 9671 9873 10364 10434 10473 10691 10798 10799 10934 11227 11300 12113 12230 12266 12433 12563 12603 12679 12722 12931 13026 13137 13380 13529 13565 13665 13787 13887 14026 14217 14277 14449 14677 14938 14951 15063-15161 15248 15257 15494 15517 15601 15637 15670 15883 16145 16232 16252 16379 16388 16707 16708 16874 16880 17076 17242 17424 17494 17691 18134 18053 18160 18197 18217 18314 18352 183C2 18369 18395 18453 18629 18730 13835 18907 19014 19020 19032 19078 19321 19514 19706 19759 20017 20234 20448 20474 20482 20521 20575 20658 20666 20750 20866 294 Nieten: 104 116 112 118 123 261 264 363 378 388 445 450 526 581 618 652 676 734 767 776 800 874 895 919 925 1051 1063 1157 1376 1418 1468 1495 1535 1537 1555 1676 1703 1730 1914 1958 2013 2023 2114 2152 2178 2261 2265 2339 2349 2417 2493 2515 2550 2557 2582 2619 2786 2809 2818 2854 2856 2917 2947 2979 3087 3094 3214 3260 3332 3363 3440 3503 3506 3531 3558 3625 3658 3747 3763 3768 3842 3857 3868 3926 3948 3993 4005 4(fe2 4065 4073 4101 4114 4138 4200 4216 4461 4469 4474 4531 4555 4580 4607 4652 4662 4676 4691 4705 4746 4770 4797 4822 4948 5086 5090 5172 5236 5292 jj333 5360 5478 5541 5551 5567 5591 5597 5739 5776 6060 5800 6227 5821 6233 5925 6311 5933 6319 5963 6328 5966 6346 6348 6361 6368 6432 6437 6455 6472 6514 6541 6554 6555 6575 6803' 16817 7048 7142 7256 7280 7323 7371 7407 7481 7601 7696 7697 7758 7818 7836 7879 7942 7963 7990 8077 8093 8145 8165 8167 8207 8246 8258 8305 8465 8313 8492 8328 8513 8369 8545 8384 8553 8415 8627 8417 8632 8689 8732 8762 8767 8979 9006 9016 9097 9226 9400 9442 9489 9491 9503 1107 tvïw civ i i ovftfu ovijo 8167 8207 8222 8246 8258 827f 8328 8369 8384 8415 8417 814ik 8513 8545 8553 8627 8632 8668 10037 li 10336 10418 10- 10565 10628 10i 10830 10940 10! 11198 11234 11! 11721 11749.111 11966 11970 121 12154 12554 12555 12560 12751 12760 12803 12940 12974 13065 l 13: 9720 9789 9799 9884 9971 10031 2 10104 10115 10146 10168 10195 10475 10489 00514 10539 10683 10715 10745 10786 11056 11123 11166 11193 11440 11550 11624 11688 11819 11855 11889 11965 12026 12065 12Ó95 12121 12132 12311 12331 12365 12495 12536 12650 12718 12736 12803 12825 12843 12890 12928 13065 13085 13141 13231 13240 13301 13345 13349 13376 13377 13406 13437 13443 13447 13566 13661 13666 13776 13815 13854 14213 b 14561 b 14895 b 15532 II I 141 13880 13979 14174 14208 14490 14502 14513 14551 I 14747 14818 14836 14848 14879 14954 15079 15118 15235 15296 I 15380 15436 15445 15511 15553 15565 15592 15615 15631 15691 15711 15736 15751 16776 15805 15821 15837 15895 15914 15921 15973 15974 16034 16035 16081 16091 16115 16121 16122 16148 16165 16176 16177 16186 16207 16290 16323 16377 16426 16527 16535 16558 16560 16587 16605 16630 16639 16704 16711 16735 161 161 l 16! I 18176 I 181 i 18816 17087 17113 17153 17168 17203 17230 17239 17250 17259 17294 17301 17380 17511 17513 17544 17575 17625 17630 17650 17800 17817 17846 17901 17943 18043 8230 18236 18194 1S345 18437 18448 18504 18598 18694 18956 18957 19000 19036 19117 19126 19127 19182 19265 19294 19302 19307 19344 19360 19387 19408 19418 19432 19469 19510 19560 19582 19600 19606 19694 19715 19739 19817 19822 19910 19968 19988 20003 20088 20091 20146 20192 20219 20222 20243 20255 20383 20470 20491 20509 20520 00532 20551 20578 20730 20743 20772 20781 20818 20861 20876 20902 20908 20988 MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gou 16 Mei. Aangevoerd 255 slachtvarkens. Vette 4 sche 3032 ct., Zouters 4243 ct. per pond met 2 korting. 898 magere varkens 3055, 1656 big gen 18—30, 8 raderen 250—350, 226 nuchtere kalveren 1018, 1 grasknlf, schapen 3040, 523 lammeren 12—18, 20 bokken eng eiten 2—5. Handel: Vette varkens, Londensche, zou ters en nuchtere kalveren vlug, in de andere soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 16 Mei. Aanvoer 406 partyen. Prijzen le kw. met R.M. 40—14, idem 2e kw. 37—39, le kw. zonder R.M. 36—39. Han del matig. EIEREN: Aanvoer 561 party en. Pry zen 5.40—6, eendeieren 5—5.25 per 100 st. Handel vlug. BOTER: Aanvoer 2223 ponden. Prijzen: Goeboter 0.85—0.95, weiboter 0.70-0-80 per pond. Handel vlug. Graanmarkt Gouda. 16 Mei. Tarwe 12.50—13, Rogge 10.75—11.25, Gerst 11—11.50, id. chev. 11.75—12.25, Haver 11.50—12.75, Erw ten 1720, Bruine boonen 4044 per 100 KG. STADSNIEUWS. GOUDA, 16 Mei 1929. Kamerverkiezingen. Stemmen in een andere gemeente De Burgemeester van Gouda maakt be kend, dat by de verkiezingen voor de Twee- /de Kamer der Staten-Generaal de kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57b tot en met 57j der Kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kie zerslijst hy voorkomt, in een undere ge meente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet by volmacht stemmen. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge bruik wil maken, deelt, uiterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming bepaal den dag, in persoon ter secretarie van een gemeente aan den burgemeester of aan daartoe door dezen nangeweze: mede in welke gemeente hij aan de ming deelnemen wil. Hy geeft daarby op zyn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zyner geboorte, de gemeente in welke hy op de voor deze verkiezingen ge'- dende kiezerslijst vooricomt. en een adres in de gemeente in welke hy aan de. stem ming wil deelnemen, zoo mogelyk met aan duiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schriftelij ke verklaring opgemaakt, waarvan een af schrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kiezers lijst hy voorkomt aan de stemming te wil len deelnemen, behoort tot het stemdistrict in hetwelk hy het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hy tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zijn gemachtigde mogen niet meer deelne men aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslijst de kiezer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kie zer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingska#rt voor de stemming in die gemeente. Mevr. A. E. H. RieszNoothoven van Goor. Mevrouw Riesz—Noothoven van Goor, die Maandag j.l. nog de middag- en avondzit ting van den Gemeenteraad heeft bijge woond, heeft zich, wyl zy zich met wèl ge voelde, op advies van haren geneesheer doen opnemen in het Van Iterson-Ziekenhuis, al waar zy hedenmorgen een operatie heeft ondergaan. Naar wy vernemen is de operatie, welke door Dr. van Woerden is verricht, goed ge slaagd en is de toestand van de patiënte zeer bevredigend. Een spoedig geheel herstel zy haar van harte toegewenscht. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken houdt een verga dering op Woensdag 22 Mei 1929, des avonds 74 uur in de Raadzaal, ten stadhuize te Gouda. De agenda vermeldt: Notulen. Uitgegane en ingekomen stukken. Vaststelling jaarverslag over 1928. v Rapport van de Commissie voor het Han delsonderwijs inzake het Wetsontwerp tot regeling van het aanvullend onderwijs. Benoeming afgevaardigde en plaatsver vangend afgevaardigde naar het Congres van de Internationale Kamer van Koophan del van 8—13 Juli a.s. te Amsterdam te houden. De Tweede Kamerverkiezingen. De candidaten der Anti-rev. Partij in den kieskring Leiden. Naar de a.r. bladen melden is de candida- tenlyst der A.R.-Party voor de a s. Tweede Kamerverkiezingen voor de kieskring Lei den als volgt vastgesteld: '1. Mr. J. A. de Wilde; 2. H. Amelink; 8. Mr.- H. Byleveld; 4. Mr. H. A. Dambrink; 5. Mr. P. E. Briët; 6. W. Warnaar; 7. C. van Muiswinkel Mzn.; 8. M. A. Verkerk; 9. G. A. de Bruyne; 10. W. van der Have. Bezoek aan Gouda. De afdeeling Den Haag van de Ned. Reis- vereeniging zal op Donderdag 30 Mei naar Gouda komen en een bezoek brengen aan de St. Janskerk en aan Goedewaagen's lypen- en Aardewerkfabrieken. De leiding van deze tocht berust bfc-den beer W. H. Meyer. J Chr. Historische Kiesvereeniging] De C.-H. Kiesvereeniging Gezag ert Vry- heid" alhier hield gisterenavond haar jaar vergadering. Er werden de gebruikelyke jaarverslagen Uitgebracht, die getuigden van opleving. De heeren J. G. C. Kamphuizen, D. Byl- sma en C. van den Oever, die periodiek aan «ie beurt van aftreding waren, werden tot bestuursleden herkozen. In bespreking kwam de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer. Mede aan de hand van gegevens door het Hoofdbestuur en het Kamerkringbestuur verstrekt, werd de actie vastgesteld. O.m. zullen eenige sprekers worden uitgenoodigd. De voorzitter, de heer J. van der Endt, e met Schriftlezing en gebed was aange vangen sloot na een opwekkend wcS>rd, met dankzegging. De KindejMkrtvereeniging wiHmina". De heer N. J. van Seyn, Baanstraat 13, deelt ons mede dat op 31 Augustus op Ko ninginnedag de Kinderbuurtvereeniging ..Wilhelmina" haar 10-jarig bestaan vieren «al. De heer van Seyn hoopt dat deze ver eeniging nog jaren zal kunnen blyven bestaan en dat er nog meer kinderen^zich zullen aansluiten by deze vereeniging. Alle kinderen zyn hartelyk welkom. Reiswijzer Zomerdienst. De bekende practische Reiswijzer, bevat tende alle verbindingen van en naar Gouda, per spoor, boot en autobus en voorts de bode- en beurtschippersdiensten is voor den Zomerdienst wederom bij de N.V.'Drukkerij v.h. Koch en Knuttel verschenen en alom verkrijgbaar gesteld. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 13 Mei: Aaltje Wilhelmina, d. v. H. Meems en D. W. Kreeftenberg, IJssellaan 169. 14 Mei: Theodores Adrianus, z. v. A. C. Zwambach en N. Noordegraaf, Pr. Hendrik straat 92. GETROUWD: 15 Mei: P. H. Revet en A. van Eyk. H. van der Heiden en G. M. Veerman. OVERLEDEN: 14 Mei: Antoinette Hele na Isabella Nierman, 52 j. 22 Mei 74 uur Raad Stadhuis, Koophandel en Fabrieken. Apothekersdienst. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, zal tot en met Vrydag 17 Mei na 8 uur des avonds geopend zyn (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Polder Beneden Haastrecht. In de op Zaterdag 11 Mei j.l. gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelan den werd de rekening, dienst'1928 vastge steld als volgt: ontvangsten ff 1953.65, uit gaven 1748.40, batig slot 205.25. De be grooting voor 1929 werd vastgesteld in ont vangsten en uitgaven op 1678.27, terwijl de omslag per H.A. werd bepaald op 1.50 (v. j. 1.—). Tot leden der commissie voor het nazien der rekening 1929 werden aan gewezen de heeren H. Kloot en G. Spek snijder. De voorjaarsschouw over de wate ringen van den polder zal worden gehouden op 15 Juni a.s. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. Boer, die 43 stemmen op zich vereenigde, de heer H. Kloot kreeg 6 stemmen. Polder Groot Keulevaart. Vergadering van stemgerechtigde ingelan den op Maandag 13 Mei j.l., in het café van den heer ten Brummeler. De rekening dienst 1928 werd vastgesteld in ontvangsten op 298.99 Vfe, in uitgaven op 278.58, batig slot 20.414. De begrooting 1929 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 294.084, terwyl de omslag per H.A. werd bëpaald op 1.75 (v. j. 1.50). Tot leden der commissie voor het nazien der rekening 1929 werden aangewezen de heeren D. Vreeswijk en P. van der Linde. Tot bestuurslid werd met algemeen stem men herkozen de heer A. J. van der Sprong. Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders is aan P. G. van Willigen te Gouda vergunning verleend tot den verbouw van het huis No. 61 te Stolwjjkersluis tot 2 woonhuizen en aan A. W. Soet te Stolwykersluis tot het bouwen van een woonhuis met rijwiel werkplaats en winkel. Beproeving brandbluschmiddelen. Debeproeving der brandbluschmiddel geregeld als volgt: motorspuit in het Doip, Dooderdag 23 Mei e.k. nam. 7 uur; kleine handspuit nam. 74 uur; handbrandspuit in Roozendaal, Vrijdag 24 Mei e.k., nam 74 uur. Keuring dienstplichtigen. Van de ingeschrevenen voor den dienst plicht der gemeente Vlist, lichting 1930 zyn geschikt bevonden 5 ingeschrevenen, terwyl 1 voorgoed ongeschikt werd bevonden, j Eierveiling. Aangevoerd7200 kipeieren 5.25—5.70; 420 eendeneieren 5.25—5.55, alles per 100 stuks. WADDINXVEEN. Uitslag openbare verkooping gehouden door Notaris G. Vos. Bij de gisteren door Notaris G. Vos ge houden verkooping van het koffiehuis Unie", is kooper geworden van het pand met schuur, erf en tuin, de heer A. de Joode alhier voor 5000.—. STOLWIJK. Het woonhuis, bewoomj door 4 by openbare verkooping verkocht door erven van wijlen L. Oudshoorn, is gekocht door den heer H. Bongejs voor 4550.—. ZEVENHUIZEN. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, be schikkende op het beroep, ifigesteld door den hoofdinspecteur van /et lager onder wijs in de 3e hoofdinspectie, tegen het be sluit van den raad der gemeente Zevenhui zen waarbij over het jaar 1924 de ver goeding, bedoeld in art. 103, 4e lid, ler L. o.-wet 1920, met inbegrip van de driejaar- lijksche afrekening, als bedoeld in art. 101, 8e lid, der wet over de jaren 1922—1924 ten behoeve van de bijzondere school aan de Dorpstraat aldaar is vastgesteld op 936.55 besloten het bedrag der vergoeding vast te stellen op 756.964 RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum, 1071 M. 5.005.30 Sportprognose, H. Hollander bespreekt de wedstrijdkansen voor a.s. Zon dag. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.01—7.16 Dinermuziek door het A.V.R.O. Trio. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.01—9.46 Concert door het Omroepor kest o. 1. v. Nico Treep. Soliste: Jeanne van de Rosière-van Emm^ick. 9.45—10.15 A.V.R.O. Radio-tooneel. Stu dioopvoering door de Hollandsche Toonefel- vereeniging. Directeur: Ed. W. de Blauw, van De Goeie Kans, Amerikaansch blijspel in één bedrijf van L.Parker. 10.15 Persberichten van Vaz Dias. 10.3011.30 Dansmuziek door het A. V. R. O.-dansorkest. Huizen, 1852 M. 6.00-6.15 Gramofoonplaat. 6.157.00 Causerie over „Het zingen van GEËTALEERD |B E T E R zijn er niet. onze kinderen. 7.00—8.00 Orgelconcert. 8.00—10.30 AArond gewijd aan de Vissohe- rij. Sprekers, instrumentale en vocale so- listen. Na afloop: Persberichten. RECHTZAKEN Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het drama te Waterlandkerkje. Voor het gerechtshof is gisteren in hoo ger beroqp behandeld de zaak tegen den 28 jarigen arbeider J. de R. uit Waterland kerkje, thans gedetineerd, die in eerste in stantie bij vonnis van de rechtbank te Mid delburg d.d 15 Maart is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, ter zake van den op 18 December van he,t vorige jaar ge- pleegden moord op een 17-jarig meisje. Zoowel de verdachte als het openbaar mi nisterie bij de rechtbank, dat twintig jaar gevangenisstraf had geëischt, hadden tegen het vonnis der rechtbank hooger beroep aan geteekend. Verdachte werd wederom bijgestaan door mr. A. H. Kuipers, advocaat te Middelburg. Getuigen waren thans niet meer gedag vaard. Verdachte bekende volledig. Hij had in re latie met het slachtoffer gestaan en bang, dat zij dit zou uitbrengen en dat zyn vrouw het te weten zou komen. Verdachte vreesde, dat het geluk in zyn gezin zou worden verstoord en toen is hy besloten het meisje te dooden. In den morgen van den 18en December heeft verdachte die zijn verklaringen onder voortdurend snikken af legde het meisje op het erf van haar ouders opgewacht en haar met een scheer mes, dat hy daartoe bij zich gestoken had, den hals afgesneden. Het slachtoffer ii daarna in een sloot gevallen. De advocaat-generaal, mr. Brants, schet ste verdachte als een weinig ontwikkeld man, die zijn sexueele hartstochten niet meester is. Uit zyn gedrag blykt ook, dat hy tenslotte een lafaard is. In plaats van de consequenties van zijn verhouding met het meisje te aanvaarden, was hy doodsbe nauwd dat zijn vrouw het te weten zou ko men. Deze angst heeft hem ten slotte tot het vreeselyke misdrijf ge'eid. Spr. be schouwde verdachte meer ab een ellendigen zwakkeling dan als een doortrapten misda diger. Mr. Brants, hoewel het misdrijf van bui tengewoon ernstigen aard achtende, meende, dat het met de opgelegde straf van twaalf jaar, gezien de omstandigheden en den per soon van verdachte', voldoende geboet is. Hij vond geen aanleiding om mee te gaan met het requisitoir van den officier van justitie en vroeg bevestiging van het vfiuiis quo. 1 Mr. Kuipers kon zich volkomen aanslui ten by de constructie, welke de advocaat- generaal aan de zaak had gegeven. Niette min achtte pl. de opgelegde straf nog zeer zwaar. Van dezen verdachte is overigens niets slechts bekend. Hy is het slachtoffer geworden van zyn sexueele hartstochten. Voorts meende pl. dat het meisje, dét ook sexueel abnormaal was groote schuld qroeg. Zy heeft verdachte ook misleid door hefn te vertelen, dat^ay zwanger was; bij de seVi® is gebleken, dat dit niet het geval whs. Deze gedachte heeft verdachte ten slotte zoo angstig gemaakt, dat de verhouding be kend zou worden en daardoor is hij tot het misdrijf gedreven. De psychiater, die ver dachte onderzocht heeft, heeft dit een men schel yk motief genoemd. Pl. drong op clementie aan en meende, dat hier met een lichtere straf dan de opge legde kan worden volstaan. Uitspraak 29 dezer. Aanrijding op 's-Gravenweg. Op 29 Novembèr des namiddags te half zes heeft op 's-Gravenweg onder Nieuwer- kerk aan den IJssel ter hoogte van het laantje van Ouwerkerk een aanryding plaats gehad tusschen twee auto's; de vrachtwa gen van den bode van Bodegraven op Rot terdam P. A. v. Aalst en de Fordauto van G. de J. uit Amersfoort. Tegen laatstgenoemde is wegens het in gevaar brengen van de veiligheid en vry- heid van het verkeer proces verbaal opge maakt en de kantonrechter te Gouda heeft hem deswege veroordeeld tot 60.boete subs. 10 dagen hechtenis. Van dit vonnis is de J. in hooger beroep gegaan. Gistermor gen heeft hij zich voor de rechtbank te Rot terdam te verantwoorden gehad, dat hy de vrijheid en veiligheid in gevaar heeft ge bracht door tegen de vrachtauto, die rechts van den weg reed aan te rijden, hoewel de ruimte om te passeeren groot genoeg was en hij met iets meer voorzichtigheid zon der ongelukken te veroorzaken had kunnen voorbij rijden. Er werden in deze zaak niet minder dan tien getuigen gehoord, waarvan eenigen k décharge. De rijksveldwachter J. H. van Straalen meende uit den toestand waarin de wagens zich na de aanryding bevonden, te moeten opmaken, dat van Aalst zooveel mogelyk rechts van den weg heeft gereden, en dat de J., die den weg waarschijnlijk nog weinig had gereden, niet voldoende is uit- sn. Enkele andere getuigen deelden eening. Getuige C. v. Nimwegen, die naast de J. had gezeten, schreef de schuld van de aanryding aan van Aalst toe, de J. stond b\jna stil, toen h^^rerd aangereden door den laatste. Van Aalst zat volgens dezen getuige achter een anderen wagen en probeerde dezen voor te komen. Getuige v. Aalst kwam tegen deze voorstelling van zaken op, er reed in het geheel geen wagen vóór hem, toen de aanrijding plaats greep. Getuige van Nimwegen beweerde verder, dat de J. en hy niet eens een schok hadden gevoeld. Getuige's opvatting was dan ook, dat er iets met de as of de stuurinrichting van de vrachtauto van Van Aalst was ge beurd. Getuige A Hoogenboom was van oordeel, dat een samenloop van omstandig- heaen oorzaak van de aanrijding op dezen smallen weg is geweest en dat van Aalst tegen den Ford van de J. is aangereden en de aanrijding niet omgekeerd heeft plaats gehad. Het O. M. rekende uit, dat voor de J. een breedte van 2.20 M. over is gebleven. Als er dus een botsing is ontstaan, is dat de schuld van de J., terwyl er zou komen vast te staan, dat van Aalst plotseling een wen ding naar links heeft gemaakt. Dat is niet geschied. De J. heeft een memorie ingediend maar die is louter veronderstelling. Een van dë deskundigen spreekt van een kleine moge lijkheid, dat de as van Van Aalst zou ge broken zyn op het moment vóór de aanrij ding. Maar het getuigenis van de inzitten den van de vrachtauto weerspreekt deze hypothese. Ook van Nimwegen's meening over de aanryding wordt door niets ge steund. Aan de reconstructie door de verdediging van het geval hecht het O. M. weinig waar- d», ze is totaal eenzijdig geweest. De uit stekende rywielstandaard van de auto van de J. kan zeer goed de oorzaak van de aan rijding zyn geweest, waarschijnlijk is dat zelfs zoo. Getuige van Nimwegen maakt het voor de J. wel wat al te mooi. Het O. M. vraagt bevestiging van het vonnis. De gemachtigde, mr. J. Frima uit Amers foort begon met er op te wyzen, dat de verschillende rechterlijke colleges verschil lend denken over de kwestie van het ryden op den berm van den weg. Het is verklaar baar en voldoende, dat de J. de rechterhelft van den weg is blyven ryden. Er bleef een halve meter ruimte over voor de wagens om elkaar te passeeren. Het spoor in den berm gevonden door den rijksveldwachter beteekent niets. Uit de situatie van den ge vonden wagen concludeert pleiter, %dat er stryd is in de verklaring van Van Aalst. De wagen is omgeklapt naar links of naar rechts, daarom is het jammer, dat de lig ging van de wielen niet nauwkeuriger is opgenomen. We weten niet, hoe de aanrij ding is ontstaan, we kunnen alleen veron derstellen. Kan van Aalst door één of an dere oneffenheid niet plotseling een bewe ging met zyn stuur hebben moeten maken er. de wagen geen gebrek hebben gehad, dat zich juist op dat ongelegen moment openbaarde Als de rijwielstandaard van de J. de* aanrijding had veroorzaakt, dan zou toch de as niet gebroken zijn. Pleiter concludeert tot vernietiging van het vonnis en vrijspraak. Uitspraak 28 Mei. FIN AN CIEELE BERICHTEN. Mij. tot Expl .van Zeepfabrieken. Winst 730.794. Div. 6 pet. Blykens het verslag over 192S heeft de Maatschappij tot Exploitatie van Zeepfa brieken, te Rotterdtm, een winst gemaakt van 730.794 (v. j. 451.353). Het dividend bedraagt 6 pet. (onv.) voor gewone aandeelen en voor de pref. aan cleelen. LAATSTE BERICHTEN. UitAAOLOOZE DIENST. De vreeselyke rtunp in Cle\ eland. Het onderzoek naar de oorzaak van de verschrikkelijke ramp die in het Ziekenhuis te Cleveland heeft plaats gevonden, heeft uitgewezen dat de eerste ontp.offing, waar door 25 zieken, doctoren en leden van het verplegend personeel gedood werden, is ver oorzaakt door ontbranding van een groote hoeveelheid chemicaliën in de verdieping g«lykvloers. Later volgde een nieuwe ontploffing, maar de ergste gevolgen had de d *rde ont ploffing, waarna het gas zich door het ge- heeie ziekenhuis verspreidde. Het gas had een bruine kleur, terwyl de slachtoffers eerst een gele daarna een groen getinte huidskleur kregen. Het gas had een verschrikkelijke uitwerking. Terwyl in de onderste verdiepingen het vuur woedde, trachten vertwijfelde patiënten langs het dak in de buitenlucht te komen. Er ontston den hevige gevechten. De brandweer vond later het trappenhuis met lyken bedekt, die elkaar vastgeklampt hielden, alsóf voor den uitgang nog een laatste wanhopige strijd was gestreden. De ramp werd door het vuur nog verergerd. Het dak werd de lucht inge- élingerd. Het gas vond ookzyn wég naar buiten, verrichtte ook daar zyn doodelyk werk. Vele nieuwsgierigen zouden door het gas blind zijn geworden. Een politie-agent verloor, na dat hii reeds 4 gewonden had weggedragen het gezichtsvermogen. Zoodra bekend was dat zich gifgas ver spreidde ontstond onder de toeschouwers een geweldige paniek. Een geheele vleugel van het Ziekenhuis is door het vuur vernield doctoren en verple gend personeel hebben op voorbeeldige wijz* de brandweer terzijde gestaan. Altafyken, waarvan vele geheel of g«- deeltfllk verkoold zyn, worden nauwkeurig onder^Bt. Dflbepen van Aman Oelah in een ttj moeilijk parket. LONDEN, 16 Mei. Naar Reuter uit Simla meldt wijzen de laatste uit Afganistan ont vangen berichten erop dat de hoofdstrijd- macht van Aman Oellah zich ongeveer 70 mijden ten zuiden van Ghasin tengevolge van het plotseling; ontrouw woren van de Chilaais in een moeilijke toeetan cl bevind. Het zijn de troepen die de vorige maand Ghasin bedreigden en sindsdien moesten terugtrekken daar de verbindingen werden afgesneden. Thans vinden de Chilzais de troepen van Aman Oeilah omsingelen. Groote belangstelling in Amerika voor den tocht van de Graf Zeppelin. NfciW-ïOKK, 16 Mei. In Amerika worden de berichten over den tocht van dt Graf Zeppelin met buitengewone belangstelling ontvangen. Te L&kehurst worden thans reeds buitengewone maatregelen getroffen cm den aandrang der massa uit New-York en andere steden op den dag van de landing te kunnen weerstaan en incidenten te voor komen. FKiM>RIdHSHA|FEN, i6 Mei. Behalve dé bemanning bevonden zich aan boord van de Graaf Zeppelin 18 passagiers. Het lucht schip wordt Zaterdagavond of Zondagmor gen te Lakehurst verwacht. De Graf Zeppelin boven Vanlence. PARIJS, 16 Mei. De Graf Zeppelin is oin 10 uur boven Lyon gezien en vloog om 12 uur over Valence aan de Rhone. Het lucht schip koerst in de richting van de Middel- landsche Zee. De ramp van de Italia. De nieuwe expeditie. KOPENHAGEN, 16 Mei. Uit Bergen wordt gemeld, dat de expeditie van den Italiaan Abertini, die op het Franz Josef en Noord Oostland naar de overblijfselen van de balongroep van de 'i"**zal zoeken Woensdagavond van Bergen is vertrokken om zich via Tromsoe naar Spitsbergen to begeven. l>e uitvoeringswet betreffende de drankwet herroepen. NEW-YORK, 16 Mei. De wetgevende lichamen in den Staat Wisconsin hebben de uitvoeringswet betreffende de drankwet herroepen. De wet gaat thans naar den Gouverneur, die het besluit zal bekrachtigen of zich er tegen verzetten. Het luchtverdrag utsschen Nederland en Duitschland. BERLIJN, 16 Mei. De Ryksdag heeft he den het Luchtverdrag met Nederland en dat met Noorweg Van een wissen do GRONINGEN, 16 Mei. De landbouwer Kroon uit Westerbroek is hedenmorgen aan een wissen dood ontsnapt. Terwyl hy met twee aan elkaar gekoppelde wagens naar het land reed, lag hy in de voorste wagen te slapen. Juist op het moment dat de snel trein die om 7.49 uit Winschoten naar Gro» ningen vertrekt, den onbewaakten overweg te Westerbroek moest passeeren, kwamen de wagens met den slapemien man by den overweg aan. De paarden bleven nog juist op het allerlaatste moment uit zichzelf stil staan. De machinist remde uit alle macht. De paarden stonden reeds met de koppen tegen de wagons aan toen de trein stil stond. Tegen den landbouwer is proces-verbaal opgemaakt. WifcbELKuEiiöiJaV. 15 Mei. 16 Mei. Officieel. Landen 12.06% •12.0694 Berlyn 59.06% 59.08% Parijs 9.7254 9.72 Brussel 34.55 ^34.54% N7.91 Zwitserland 47.92 Weenen 34.95 34.95 Kopenhagen 66.32% 66.30 Stockholm 66.45 66.45 Oslo 66.35 66.32 New-York 2.48"/* 2.48% Niet-officieel. Praag 7.36% 7.36% Madrid I' 35.52% 35.45 Milaan 13.03% 13.03% Prolongatie 5% °/c. 3 N. W. S. 7654. Beursoverzichf. Aanvankelijk scheen het alsof de hoogte die gisteren gereleveerd kon worden, heden in verscherpte mate zou worden voortgezet. Algemeen kwam de opening op hooger ni veau, doch toen nam het aanbod de over hand, waardoor in sommige 'gevallen het avans geheel verjoren scheen. Een drukke affaire ontwikkelde zich in Koninklijken, die tot boven 400 c/« stegen. Geruchten om trent hooger dividend deden de ronde. Op de industrieafdeeling waren Calvé-Delft na hooger opening aangeboden, waarna zy weer beneden 300 vielen. Margarine Unie vormden een overeenkomstig verloop. De verschillen waren hier van kleine propor ties. Van Berkels konden zich evenmin op het verhoogde niveau handhaven. Aniems waren reeds dadelijk lager en liepen nog eens terug. Ned. Ind. gas waren eenige tien tallen procenten hooger gestegen, maar za gen zich later de geheele avans ontgaan. I)e Philipsaandeelen hadden van aanbod telijden. Van de kunstzijde aandeelen wer den Macubees beneden de pari koers ver handeld. Later volgde een herstel. Fordaan- d^len moesten zich een verlies getroosten. Claims Kuchemeister maakten een groote sprong naar boven. Rubberaandeelen lagen gedrukt in de markt. Tabakken waren in reactie. Suikerwaarden waren va*t. KADIO-TELBGRAFISCH WEERBERICHT 16 Mei. Hoogste stand 768.3 te Janmayen. Laagste stand 755.6 te Vestmanoer. Verwachting: Zwakke tot matige Noord westelijke tot Noordelijke wind, gedeelte lijk bewolkt. Kans op nachtvorst. Mogelijk enkele lichte regenbuitjes. Vooral des och tends koeler.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2