EN en a EN I zerk 99 sen I NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, I 68’ Jaargang gyo,<l7074 Dinsdag 121 INei 1929 GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Goud» idische imonade ten in: IS FEUILLETON. MEUWERKERK, OUDERKERK, OU DE WATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* itkamer," Ier met ding en 16e I n verpakking inhandel i kwaliteit indruk politie i zjjn reeds twee reser- op weg naar Toulon, kener tegenover F'ran- hebben verklaard, dat [gen met het plaatsen ikunnen worden begon- omtrent een daad van ;oren betreft, heeft dr. chtshafen terugkee- motoren geplaatst t 1 krijgbaar. 4500 M. hoogte omlaaggestort. Een luite nant die zien door middel vau een val- senerm wilde redden, viel te pletter. Het vliegtuig kwam brandend ter aarde. De pi looi van het andere vliegtuig, die eveneens niet een valscherm omiaag sprong, werd zwaar gewond. Er namen 104 vliegtuigen, aan de manoeu vres deel. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal f 3.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. HOOFDSTUK L. Voor de eerste maal toonde Ruthven rassing. Wat bedoelt U vroeg hij scherp. Ik zal het je zeggen. De gejneene nier, waarop je de firma Arkwright en Zoon exploiteerde, is ontdekt en daarover zul je je nek breken. Je hebt John Arkwright altijd gehaat, sedert hij je eens dwarsboomde. strook Bulgaarsch gebied in het Tzaribrod- district aan Zuid-Slavië afgestaan. Onlangs besloot een grondeigenaar daar, wiens zoon geestelijke in Bulgarije is, daar heen te vertrekken, na zijn grond verkocht te hebben en de noodige machtiging van de ZuidnSlavische autoriteiten te hebben ver kregen. Nabij de grens moet de grondeigenaar met zyn tweeden zoon en zyn schoondochter door Zuid-Slavische grenswachten zijn aan gevallen en doodgeschoten. De beambten moeten hen tevens beroofd hebben van 70.000 dinars. De geheëte pers, aldus de correspondent dringt bij de regeering aan op een inter nationaal onderzoek., ZUID-SLAVIë. Oventroomingen. Uit Belgrado komen berichten over groo te overstroomingen in het geheele land, ten gevolge van zware regenval. Op talrijke plaatsen zijn de verbindingen verbroken. De groote spoorlijn tusschen de hoofdstad en Nisj is op twee punten ver nield. TURKIJE. Een hevige aardbeving. 39 doodtn; 950 huizen verwoest. Zondagmorgen te 8.40 uur heeft te Sou- chebri nabij bivas een hevige aardbeving plaats gehad. 9ö0 huizen werden verwoest. Negen' en dertig personen werden gedood en veertig gewond. Een later bericht meldt dat er minstens 50 personen gedood werden en er meer dan 800 gewonden1 zijn. riLftAKfrLAlW. De aanbieding van het petitionnement der A.V.R.O. aan den minister van Waterstaat. Ten departemente van waterstaat heeft Zaterdagochtend de aanbieding aan den mi nister van het petitionnement der Alge- meene Vereeniging Radio-Omroep plaats gehad. De stoet van eenige tientallen auto’s, die ter begeleiding van den in de nationale kleuren getooiden vrachtauto, waarin de co-1 lectics handteekeningen, den rit naar het Binnenhof ondernam, werd tusschen L0 en halfell op den Benoordenhoutscheweg opge steld onder toezicht van de verkeerspolitie, onder leiding van hoofdinspecteur Sneth- lage. Er was groote belangstelling voor deze opstelling. Alle deelnemende auto’s waren voorzien van blauwwitte vlaggetjes, die het embleem van de A.V.R.O. droegen. Om halfelf zette zich de stoet in bewe ging. Voorop ging in twee auto’s de com missie van aanbieding, bestaande uit de hee- ren dr. H. Molhuizen, baron G. Tindal, J. C. E. baron van Lynden, dr. F. Westering en W. Volgt; daarna volgden de vrachtauto en de begeleidende motorrijtuigen. Tegen 11 uur begaf zich bovengenoemde commissie, onder voorzitterschap van dr. Molhuizen, naar binnen. De heer Willem Vogt, de directeur van de A.V.R.O., droeg een doos met exemplaren van het petition nement tot 1000 handteekeningen, welke doos was verzegeld op een rood-wit-blauw lint, waaraan een kaartje, vermeldende dat de doos in tegenwoordigheid van den voor zitter en den secretaris der A.V.R.O. was verzegeld en welk kaartje van hun beider handteekeningen was voorzien. In het geheel bevonden zich 457 van zulke verzegelde doozen in den vrachtauto. Dr. Molhuyzen heeft Minister v. d. Vegte toegesproken en verzocht in te willigen het geen wordt gevraagd, n.l. een volle week zendtyd op een eigen zendinstallatie. Minister van der Vegte antwoordde dat hij zich welhaast genoopt zou zien, by sup- pletoire begrooting gelden aan te vragen De Ver. Staten en de Schadevergoeding. Poincaré aan het woord. By de inhuiUiging van een gedenkteeken voor de gesneuvelden, hield Poincaré een rede waarin hij er aan' herinnerde, dat Frankrijk, ofschoon, het recht heeft op alge- meene verzoening en liefde tot den vrede, waarvoor ’t niet altyd beloond werd. Laatst nog terwijl de uitvoering van het plan- Dawes tot onze tevreaenheid verliep, heb ben wij in het gevraagde onderzoek toege stemd en al het mogelyke gedaan om het werk der deskundigen te vergemakkelijken. Nooit hebben onze gedelegeerden de taak hunner collega’s belemmerd of bemoeilijkt. Ze wenschten eenvoudig niet het plan- Dawes te ruilen tegen een minder produc tief en minder stabiel plan. Wanneer het werk afgeloopen is, zal de Fransche regee ring de voorstellen der deskundigen over wegen en haar besluit nemen met kennis van zaken. Zij zal niets doen, noch inzake de schadevergoeding noch inzake de schul den, dan in overeenstemming met de parle mentscommissies en de Kamers. Zy wenscht een definitieve legeling voor het economisch ^herstel van de wereld, maar het zou on rechtvaardig zyn, en ondenkbaar, dat men Frankrijk gewond en verwoest zou laten en het zelf de kosten laten dragen. van sneller te laten draaien. Eén van deze gaf die al gauw teekenen van te zullen defect raken - en toen werd besloten terug te keeren. Wy zyn heelemaal niet in gevaar geweest, zei- de de Duitscher, en zoowel de passagier als de bemanning hebben zich bewonderens- waardig gedragen. Terugkeer naar Friedrichthefen staat thans vast. Het luchtschip zal naar thans definitief eigenlyke schuldige in deze oude afpersings- geschiedenis en dat zal nu ook bewezen wor den. Hij zweeg even; half uitgeput. Pierce Ruthven maakte van deze pauze gebruik, dm iets in het midden te brengen. Ik ben erg benieuwd naar het verdere ver loop van deze geschiedenis van een vol komen terecht-veroordeelden misdadiger. Maar maak het kort, want Lord Raynour kan elk oogenblik binnenkomen. Morley keek naar de klok. Het was vreemd dat Lord Raynour zoo laat was! Het was altijd karakteristiek voor je methoden, vervolgde Morley, dat anderen de dupe moesten worden van jouw daden. Je deed het toen met Tarrant en je doet het vandaag den dag nog. Maar daarover zal ik het direct hebben. Laat ik eerst zeggen dat toen je eenmaal ryk geworden was, je je relaties met minderwaardige elementen schijnbaar hebt afgebroken en je in de society hebt in gedrongen. Hoe dat je gelukt is, mag de hemel weten. Je positie was je schild! Wie zou dat achter Pierce Ruthven, den vriend van hooggeplaatste edellieden, van minis ters en diplomaten, een gewonen heler ge zocht hebben? Je organiseerde je misdadig bedrijf met groote intelligentie, je hebt je agenten over de heele wereld. Door hun hulp was je dikwijls in de gelegenheid om dingen gewaar te worden <^e voor een ander on bereikbaar waren en op die manier wist je je in zeker opzicht onmisbaar te maken voor personen van beteékenis in het land. En of schoon je de bondgenoot van medeplichtige van dieven Weef, beschouwde je je veilig De grootste weldoener der mens dien ls hij, die ze doet lachen. HET PROCrtUSTES-BEO. Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) VER. STATEN. Bliksem in een sport-tribune. 2 dooden; 50 tot 60 gewonden. Zondag is bij een onweersbui de bliksem ingeslagen in de tribune vai^ het Yankee- station te New-York waar een baae-ball- wedstryd gehouden werd. Twee toeschouwers werden gedood, 50 to«. 60 gewond, waarvan enkele ernstig. Twee legervliegtuigen met elkaar in botsing Een vlieger gedood; de tweede zwaar gewond. By luchtmanoeuvres van het bondsleger der Vereenigde Staten zyn twee vliegtuigen blijkbaar tengevolge van een botsing, van voor ontdekking.... Veilig voor arrestatie, bedoelt U waarschijnlijk? merkte Ruthven kalm op. Morley wees naar het raam. Met die vei ligheid is het nu gedaan! Maar mag ik uit je woorden af leiden, dat je jniles erkent wat ik zeg? Ik wil alles toegeven wat U graag, wilt. Zullen we maar niet meteen vaststel len, dat elk woord, wat U daar zegt, de on- omstootelyke waarheid is? Morley was verbluft. Hy begreep er niets van! Maar ondanks dat ging hij voort: Zooals je wilt. Dan zul je ook toegeven tenminste tegenover my, al zul je het tegen over anderen ontkennen dat Staunton Heath die nu in de gevangenis zit, onschul dig is en dat ook bravv menschen als John Arkwright en zijn zoon, je onschuldige slachtoffers zijn. Ruthven gaf geen antwoord en Mor ley vervolgde, zyn gebalde vuisten onder zyn neus van den ander schuddend: Je hebt myn vrienden Arkwright wil len ruïneeren maar deze bom is verkeerd ge barsten en de ontploffing zal jouw vernieti gen! De motorpech. Op een vraag over de oorzaken van den tegenslag heeft een mechanicien het vol gende gezegd: Toen de eerste motor boven Spanje wei gerde, werd bevel gegeven, de overige vier sneller te laten draaien. Eén van deze gaf BU1TENLANDSCH MEUWS. DU1TSCHLAND. De noodlanding van de Zeppelin. Duitschland'B dankbaarheid. Dr. Stegerwald, de Duitsche verkeersmi nister, heeft den Franschen luchtvaarminis- ter en ook Briand, den minister van buiten- landsche zaken, telegrafisch den dank der Duitsche regeering betuigd voor de hulp aan de „Graf Zeppelin” verleend. Von Hoesch, de Duitsche gezant te Parijs, heeft Zaterdagmorgen, daar Briand afwe zig was, ip het ministerie van buitenland- sche zaken Philippe Betrthelot, secretaris generaal en daarna Laurent Eeynac, minis ter van luchtvaart, den dank van zyn regee ring overgebracht voor de uitstekende hulp by de landing van de „Graf Zeppelin” te Cuers. Eynac deelde mede, dat hy instruc ties heeft gegeven om by de noodige repa raties hulp te verleenen. Hoover heeft gisteren een conferentie ge had met de partijleiders van beide huizen van het Congres over de schadevergoeding. Het grootste geheim wordt bewaard om trent de voorteken van Hoover, doch vol gen de couranten zouden zij de mogelijk heid openen van een vermindering der vor deringen der Ver. Staten uit hoofde van de achterstallige bedragen voor de terugbeta ling der Amerikaanche bezettipgskosten. Staatssecretaris Stimson, die deze be spreking bijwoonde, verklaarde naderhand, dat de bespreking ten doel had gehad om den president in te lichten omtrent dg op vattingen van de leiders, omdat, ten aanzien van het naderend einde der conferentie van deskundigen besluiten van den President misschien noodzakelijk zouden zym voor welke het voor hen wenschelyk zou zyn van hunne opvattingen op de hoogte te zyn. Politieke kringen vernemen in dit ver band, dat de deskundigen aan de Vereen. Staten financieele concessies zouden aanbe velen. De Nieuw-Yorksche bladen schenken veel aandacht aan de conferentie in het Witte Huis. De Herald and Tribune publiceeren hun bericht uit Washington onder een op schrift, dat zegt, dat de President o,a. een vermindering overweegt, van 't Amerikaan- sche aandeel in de bezettingskosten. Naar de Herald and Tribune verder verneemt, gaat het om het opgeven door de Ver. Staten van 10 pCt. der bezettingskostten of ongeveer 30millioen dollar. Er bestaat echter voor lopig geen voornemen het aandeel van 2 pCt in de schadevergoeding te verminderen. De New YÖrk Times verneemt: De Sena toren en Congresleden zouden het door den onderstaatssecretaris Mille voorgelegde nieuwe herstelbetalingsplan vrij ingewikkeld gevonden hebben. Na de conferentie in het Witte Huis zou den Stinson, Mallon, en de onderstaatssecre tarissen Mill en Castle uitvoerige instruc ties voor de Amerikaansche deskundigen ontvangen hebben. Volgens de New York Times zou men bij de conferentie in het Witte Huis zyn over eengekomen de Amerikaansche vorderingen op Duitschland te wijzigen: de annuïteiten zouden eenigzins verminderd en over een grooter tijdsruimte verdeeld worden, zonder dat echter hét totale bedrag lager gesteld wordt. Volgens berichten uit Parijs hebben Zon dagvoormiddag verschillende gedelegeerden van de crediteurstaten in het bijzijn Owen Young besprekingen gehouden, uie volgens de Temps de Duitsche voorbehou den en de verdeeling der annuïteiten be troffen. Deze besprekingen zijn ’s middags voortgezet. De Matin schrijft, dat vooral de medewerking van de successiestaten bij de opbrenging van de laatste 21 annuïteiten voor de dekking van de intergeallieerde schulden behandeld is. vaststaat, naar ren, zoodra de zullen zyn. Het Fransch luchtvaartministerie heeft aan dr. Eckener de noodige hoeveelheid gas aangeboden om de xsollen weer te vullen. Van Friedrichtshafeij vemotoren per auto' Echter moet dr. Eek sche journalisten d eerst na 4 of 5 dag van de motoren zalft nen. Wat de geruchtem t sabotage aan de mot< Eckener meermalen nadrukkelijk verklaard dat hy nooit een dergelijk vermoeden heeft gehad. Zyn vertrouwen in het prestatiever mogen vanden „Gtad Zeppelin" is onge schokt. Hy is vastbesloten na de reparatie de vlucht naar Amerika opnieuw te onder nemen. I In den loop van Zaterdagmiddag werd het luchtschip voor bezoek opengesteld. Onder de bezoekers bevond zich het socialistische Kamerlid en rapporteur der luchtvaartbe- grooting Renaudel, die door dr. Eckener werd ontvangen. Gedurende de Pinksterdagen was de be langstelling zoo groo<t, dat een regiment in fanterie ter versterking voor het handhaven der orde moest worden ontboden. Vrachtauto door een trein gegrepen. Twee dooden; vier zwaar gewonden. Zondagavond heeft de uit Bielefeld ko mende passagierstrein op een onbewaakten overweg een vrachtauto met zes personen aangereden en veertig meter 'meegesleurd. Twee der inzittenden werden terstond ge dood, de vier andere zwaar gewond. ENGELAND. Het hoofd van Engeland’s adel meerderjarig. Éen huwelijk van den hertog van GOlimiE COliRA\T. Norfolk met een Spaansche prinses. Bernard Marmaduke Fitz Alan Howard, hertog van Norfolk, zal 30 Mei a.s. meerderjarig worden en dit feest op het Arundelkasteel vieren. De hertog die het hoofd van den geheelen Engelschen adel is, is o.a. graaf van Arun del, graaf van Surrey, graaf van Norfolk, baron Fitz Alan, baron Clun, baron Oswal- deske en Malhavers, graaf maarschalk en erfelijk maarschalk van Engeland, eerste hertog en eerste graaf en'opperkamerheer. De jongerhertog zal het nieuwe parlement plechtig openen; hy is ook rechtens belast met de zorg voor de kroning des konings. Geruchten gaan, dat de hertog in het huwelyk zou treden met infanta Beatrice, oudste dochter van den koning van Spanje. BULGARIJE, Een grensincident. Naar de „Times” correspondent te Sofia meldt, zyn de betrekkingen tusschen Bulga- ryen en Zuid-Slavië eenigszins gespannen tengevolge van een pynlyk grensincident. By het verdrag van Neuilly is een smalle ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkrlnc) 1—6 regel» 1.30, elke regel meer f 0.26. Van buiten Gouda en den bexorgkringl 1—5 regels f 1.56, elke regel meer 040. Advertentie in het Znterdagnummer 20 bilslag op den prijs. Uefdadigheida-advertentiSn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDE BEULINGEN1—4 regel* f 245, elke regel meer f 0.60. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomst van soliede BoeiLnanoe- laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan ne Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. een positie in de maatschappij en zou die heusch niet in de Waag8chaal stellen door 'de dingen te doen waarvan U mij verdenkt Morley ging van het raam weg- en stond ijytusschen zyn tegenstander en de deur. Voor vijf en twintig jaar Pierce Ruthven, begon hy, s49 U in relatie met misda- digerskringen, niet alleen in Londen maar ook elders, want U bent cosmopolitisch in Uw smaak. De positie die ge thans inneemt hebt ge verkregen door zswendel, bedrog en diefstal. Door dirivelsche handigheid, wist ge uit handen van de politie te blijven. En niernand van al je vrienden uit de society, niet eens de politie tot voor kort, weet wat en wie je bent. Maar ik weet het nu en ik vertel je dat de dag van vergelding gekomen is. Je zult dit hotel niet meer uifgaan als vry man. Pawl Morley wees naar het raam. Zij yachtei^daar op je en als je uit het hotel Bomt val je in handen van de politie. Alle Uitgangen zijn bewaakt! Ik ben het die je het masker heeft afgerukt. Schurk en dief die je bent.' Pierce Ruthven zat onbewegelijk op zyn stoel, hy was recht op gaan zitten en zette zQn bril vaster op zijn neus. Zoo, zoo? Dus de politie wacht op me en ik zal gearresteerd worden, mag ik vra gen op welken grond? Pierce Ruthven bleef heel kalm, het scheen hem niet te deren dat de politie op hem wachtte, Integendeel hij scheen het heele geval min of meer humoristisch op te nemen. Voorloopig maar om één feit, antwoord de Morley, maar er zal van zelf nog heel wat moois meer aan het licht komen. Het is bekend dat U handel hebt gedreven in kunstvoorwerpen, afkomstig van de inbra ken bij de firma Morris in Bondstreet en Sir Ruthven trommelde met zyn vingers op Mln stok, hy negeerde den steek onder wa ter volkomen. In elk geval, hernam hy, •et is heel interessant U te ontmoeten voor al omdat ik het idee heb, dat U een bijzondere interesse to<nit voor myn zaken en daarover wilde ik wel eens iets van U aoren. Zoo zou ik bijvoorbeeld wel eens wi'len weten, waarom U zoo’n verkeerden van mij hebt en waarom U tracht de - op my af te sturen. Dat is roch wer- e Ük te absurd om van te praten. Hij lachte. Ik heb te verliezen 48 Mprley bewoog zich niet van zijn plaats en reageerde ook niet op den sarcastischen oon, waarmee de ander had gesproken. Ik en ook blij dat we elkander ontmoeten, zei V alleen. Het zal wel niet den laatsten keer z'jn, maar de volgende ontmoeting zal wei eel ergens anders plaats hebben! MEXICO. Generaal Calles afgetreden. Van staatsman tot landman. Uit Mexico wordt gemeld dat generaal Calles, de oud-president der republiek en tot voor kort opperbevelhebber der federale troepen in Mexico, is afgetreden. Hij zal zich op zyn buiten terugtrekken en zich met het boerenbedrijf bezighouden. ENULLAiXD. De Engeland-Australië vlucht. Ongerustheid over het lot der vliegers. Er heerscht in Londen groote ongerust heid over ’t lot van de twee Australische vliegers, die Zaterdagmorgen te Bima in Nederlandsch Oost-lndië zyn opgestegen voor de laatste etappe van de Engeland- Australiëvlucht naar Darwin, eenytraject van 600 myn over open zee. Het laatste zyn de vliegers gezien te Nupang op het eiland Timoh en de nasporingen vanaf de Austra lische kust hebben geen resultaat opgele verd. Lord Rosebery overleden. In den aigeioopen nacht is de oud-premier Lord Rosebery op 83-jarigen leeftijd over leden. Wilfred Brand, U hebt een bijzonder han dige manier om Uw helerspraktyk te be mantelen. Maar ik heb Uw geheim ontdekt. Wilt U nog meer hooren, of bent U tevre den? Gaat U verder, alstublieft. U moet wel een expert zijn op het gebied van misdaden mr. Morley! Uw levensbeschrijving wilt U die hoo ren, of tenminste een gedeelte? Elk woord dat over Morley’s lippen kwam was als ge laden met haat. Luister dan. Je dook in L onden op, niemand wist van waar je kwam een dertig jaar geleden ongeveer. Je kwam in aanraking met een aantal menschen, die op het gebied van geldzaken een beetje lichtzinnig waren en je wist deze menschen doeleinden te exploiteeren. Jy was de havik die duiven tot hun ondergang verlokte. Dat is de bynaam die je vrienden, misdadi gers van Londen, je geven: „de Havik”. En op die manier ben je rijk geworden tn heb je je een positie veroverd; je zag met een kalm geweten anderen naar den kelder gaan en wist zelf buiten schot te blyven! Herinner je nog Spencer Tarrant van Wendlesham? Hij was een van je eerste slachtoffers. Zijn fortuin kwa min jouw handen, zonder dat hy het merkte en jy liet hem opdraaien voor jouw misdaden. Hy werd veroordeeld voor jouw bedriegerijen en afpersingen. Het was zyn handteekening die op de dreigbrie ven stond en hy, was een zorgeJooze dwaas, en had de papieren geteekend, zonder den inhoud te kennen. Maar deze brieven waren het werk van jou, Ruthven. Jy bent de r

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1