I i Rijwielen ;L Mia Mij. eqdeweg ÜDA, I derwagens 1 machines Forouizui en in Huur. Deze Courant komt in meer dan 6500 gezinnen in Gouda en Omgeving NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE. BODEGRAVEN. BOSKOOP. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE. WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN; ena 'F' Zaterdag 25 Mei 1829 Bahlmann Gouda j Zie ■i EXTRA VOORDEELIQE MEI-AANBIEDINGEN 17078 Kindermeel bergambacht, berkenwoude. bodegraven. lcclzcc;, nieu werkerk, ouderkerk, oude water, reeuwuk, schoon hoven, btolwuk, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ,n- EERSTE BLAD. 7fêüïlleïon7~ HET PROCRUSTtSBED. prys. Groote letters en randen word» 269 Dit nummer bestaat uit twee bladen. BRIEVEN UIT Dl HOFSTAD. epeciale etalage ZOMERJA PONNEN. onze dus tót LUI. A” UllUIIUIim Elegante Dame»- en Klnderkleeding, Hoeden Stoffen enz. voldoende is gebleken, voor den grondeige naar, d± in dit geval de Staat, niets over. Alles wel beschouwd wil het voor komen, dat aan de droogm, king van de Zui- en iksterdagen in dc ken naar wat wij anderen hoorden, ten gemoedeljjke Breven vol maar lens vroeg tot ’a jol. Het weer was perde velen wel, g te voren heele- het viel den Zon- j mee. Er p... windje, maar |t strand was het rs, die alle aan it glas bleven en tonden koesteren a hebben. Het is op den Zondag- i eenmaal te vol igd publiek naar vai die onl In derzee allerlei financieele, economische sociale kanten zitten, die W si eens veel meer moelijkheden met zich zouden kunnen bren gen dan de technische ui voering van het werk heeft gedaan. f» j den jpgmig was het als alttfd voortdurend levensgevaar lijk. Men had er nu een stel lichtseinen op geplaatst voor de regeling, maar het was een volledige mislukking. De bedoeling was erg best, maar wij hebben verstomd gestaan over de fouten die hier begaan werden. Trouwens den tweeden Pinksterdag is het gansche apparaat buiten dienst gesteld, om dat op sommige oogenblikken het autover keer finaal stil lag. Het is hier een T-punt, één der moeilijkste kruispunten, omdat de helft van het verkeer in éen richting gaat en de andere helft kruisend loopt. Nu had men met de lichtseinen geen rekening ge houden mét die twee helften, met dat ge volg dat er een geweldig en voor de helft noodeloos oponthoud ontstond en de heele boel dreigde in de war te loopen. Men zal hier twee dingen moeten doen. In de eerste plaats in de T een kleinere T van trottoirs maken waarom heen alle verkeer draait. Wie links wil moet eerst een eindje rechts of rechtuit gaan en dan links om in de te gengestelde file mee teruggaan. Voor de wandelaars zal op den duur een mensch, die baby lts één vraagstuk elvraagstuk iselkwestie is de hulp van B beste verstand- rw an verpleegster, tenboekje aas WESTZAAK t> hoe ik er achter gekomen ben dat Lord Ray- nour en PiercP Ruthven een en-dezelfde per soon zyn. Ik kan het me nauwelijks voorstellen, mompelde Philip, terwijl hij zich naast den ouderen man neerzette, ofschoon de uit* diukking op dat gezicht daar aan de deur weinig twijfel overlaat. Maar het' lijkt on mogelijk volkomen onmogelyk? De uren van den nacht gingen voorbij en het was doodstil in huis, terwijl Spencer Tarrant stukje voor stukje voor zijn jongen vriend den sluier die over de geheimzinnig» geschiedenis van de laatste maanden lag ge spreid, uiteenrafelde. De nieuwe dag brak aan en nog was het verhaal niet ten eind». 1 te vermoorden. Nieuwe vragen welden hem op de lippen, toen Tarrant eensklaps zijn vinger ophief en vlug een stap naar de deur deed. Philip luisterde en hoorde hoe iemand voorzichtig en met zachte schreden door de gang kwam. Tarrant hield zijn hand op de kruk. Hij is het, fluisterde hij, Raynour, die komt zien of het bed zijn werk volbracht heeft Tarrant’s gezicht stond hafd en som ber. Ik sta nu hier en achter de deur Is mijn vijand. In een oogenblik zul je den man zien die ons bedrogen en in de val gelokt heeft. Zacht drukte hy de deurknop neer. Heb ik je nu eindelijk, duivel, riep hij uit, toen hij de deur opende en zich van aan gezicht tot aangezicht tegenover Lord Ray nour bevond. Het effect was verrassend. De edelman- scheen verblind door het licht dat eensklaps op hem viel. D* volkomen onverwachte ont- Zal het daar echter bij blijven? Ook als de technische uitvoering met geen belangryxe tegenvallers heeft te kampen en de raming thans nauwgezet heeft plaats gehad, blijft er toch nog altijd een zwak punt en dit is de pryis van de grond. De cömmisaie-Lovink nam als prijs van den goeden kleigrond aan j 2500 per H.A. voor ongebouwd, wat neer komt op plm. 3000 gebouwd. Deze prijs is bij de tegenwoordige hooge landprijzen reeds ruimschoots hoog. Zullen de landprij zen echter zoo hoog blijven ais zy thans zyn? In dit verband verdient de aandacht het streven, vooral by de sociaaldemocraten om door wettelyke minimumloonen en door eene ingrijpende pachtwetgeving te komen tot eene stijging der loonen van de land arbeiders en van het ondernemersloon van de boer ten koste van de landprijzen. Wi men in dezen iets van beteekenis bereiken' dan moeten de landprijzen aanzienlijk dalen. Zoo heeft men berekend, dat, als men op eene groote Groninger kleiboerderij van 5U H.A. een loon wilde betalen van 45 5b cent per uur en den boer een ondememers- ïoon van 2500 doen verdienen, de grond geen pacht moest doen of m.a.w. waarde loos moest zyn. Op^dit standpunt stelt zich dan ook het socialistische Kamerlid v. d. Sluis, die herhaaklelyk heeft betoogd, dat hetgeen de grondeigenaar ontvangt, eigen lijk den bebouwer van den grond toekorht. Wanneer wij de agrarische paragraaf van het sociaal-democratische verkiezingspro teeen^wy -daarin da» dat wordt aangedrongen op pachtwetten ter be scherming van den huurboer, arbeidswet- voor den landarbeid, minimum loonen voor landarbeiders. En wy lezen er dat de Zuiderzeegronden het eigendom van den Staat moeten blyven, mede ter voorbe reiding van socialisatie. Die socialisatie zullen wij nu maar laten voor wat zy is. Voorloöpig zal de Staat de in eigendom gehouden Zuiderzeegronden wel niet zelf gaan exploiteeren, maar ze ver pachten. Het ligt echter in den aard der zaak, dat, als tegen dien tijd de sociaal democraten in tie regeering zitten, zy, om hun program niet te verloochenen, er voor moeten zorgen, dat de arbeiders, die de nieuwe gronden zullen moeten bewerken, een loon verdienen, dat in behoorlijke ver houding staat tot de loonen in andere be drijven en dat ook de boer een redelyk ondernemersloon heeft. Als men dit echter wil, bluft er, naar in den Laatsten tyd uit de V uur ue wmiueiatuo up ucu uuux svu cijfers van tal van landbouwboekhoudingen i oïerbrugging van de rijwegen hier niet kun- j nen uitbig ven, zoodat men aanstonds op den weg langs de zee kan komen. Het lykt ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 8& Postrekening 48400. Het is gedurende de Pii residentie en baar omstre! er zelf van zagen en van overal een genoegelyke'. drukte geweest. Niet ovd de beide dagenvan 's mon avonds laat onafgebroken met ons en aat verwofl want het zag’ er Zaterda maal niet haar uit, maarV- dagmorgen al dadelijk hiel erg woei een stevig noordoosten wim op de boulevard en aan hit juist daardoor genie te lijk omdat ae wind achter de duinen en de hooge gebouwen bleef. Op de Pier was het tegen twaalven een mierenhoop van wandelaars den zuidelijken kant van Met zich dus heerlijk ïn de zonjko zonder van den wind last te de geliefkoosde wandelii morgen, wijl de middag wordt en te veel een gen Scheveningen voert. Op het bekende kruisp ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring! 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regpla 2.25, elke regel meer f 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Ad verten tiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. Het scheen dab de aangesprokene daartoe niet in staat was, hij trachtte te spreken, maar kon geen geluid uitbrengen. Zyn han den vielen slap langs zyn zyde en zyn stok viel voor den tweeden keer kletterend op den grond. Toen keerde hij zich om en waggelde <joor de gang, tot hij aan het eind ervan in het duister verdween. Tarrant deed geen poging om hem te vol gen. Hy sloot de,deur, kwam in de kamer terug en ging op een divan zitten, die aan het voeteinde van het bed stond. Hij haalde diep adem en het duurde een paar minuten voor hij spreken kon. Onnoodig om ons druk te maken, zei hij zacht, meer tot zichzelf dan tot1 Philip. Lord Raynour kan niet ontsnappen zooals Pierce Ruthven deed. Morgenochtend is het vroeg genoeg, tot zoolang zyn we zijn gas ten. Maar morgen morgen... hy balde zyn vuisten. Met welke maat gij meet, zoo zult ook gij gemeten wordenl Deze laatste woor den sprak hy bijna fluisterend uit. i Philip, zei hy na een lange pauze, waarin de jonge man hem niet gestoord had'. Ik veronderstel dat jy evenmin als ‘ik lust h'bt om deze enkele uren die van den nacht nog overblyven, met slapen door te brengen. Ik zal ze gebruiken dm licht te brengen m wat jou volkomen duister moet zijn. Kom, hier bij me zitten, dan zal ik je alles uiteen zetten,, precies zooals ik het zelf uit ver schillende gegevens afgeleid heb. Alles was mij duidelijk toen ik hier kwam, behalve de historie van het bed. Die kan nu verder bui ten beschouwing blyven. Ik zal je vertellen, ons dat die bruggen er zonder bezwaar zou den te maken zyn. Op den duur wordt het autoverkeer op den boulevard zóó, dat er geen ruimte meer is tusschen de auto’s en deze zonder onderbreking in een gesloten file rondrijden. De wandelaars krijgen dan geen kans meer om den weg te passeere.1 en dus zal de eenige uitweg zyn verkeers- bruggen voor degenen die nog niet van een auto zyn Voprzien. Er is anders niets veranderd aan de bou levard. Alles is weer als verleden jaar, een tikje opgeschilderd, maar overigens precies hetzelfde. Alle café’s zyn weer present, de winkels zijn weer open en dezelfde etalages zyn weer terug Van eenig nieuw vermaak of van een nieuw aardig zitje is niets te bespeuren. Een verbetering waarop wy even moeten wijzen is vooral voor het dorp Scheveningen van belang. Ieder die op Scheveningen is geweest heeft met de tram, lijn 8, door de smalle oude Keizerstraat gereden en zich er over verbaasd dat door zoo’n strarftje een der drukste trams r«d. Eindelijk is die tram 'tff W verbetering bereikt. Het aantal ongevallen zal nu zeer verminderd zyn en de telkens herhaalde opstopping als gevolg van een wagen die dwars in de nauwe straat vast zat, is nu uit. Op den Leidschen straatweg waren het moeilykedagen. Het laatste gedeelte dat nog op de oude breedte was, is nu onder handen om op den nieuwen omvang ge bracht te worden. Maar gelyk te begrijpen valt is het in de overgangsperiode een ben de van belang. Met moeite kunnen op het oude deel twee auto's passeeren en er Ue- hoeft dus niets in den weg te komen of het gansche verkeer ligt stil. Aangezien het oude stukje weg in deepniswaardigen toe stand verkeert, is de kans op een ongelukje juist daar het grootst. Een paar malen i«» er in die dagen dan ook iets geweest en dan stond de zaak finaal stil. Gelukkig was het niet erg en hielpen allen mede om bjjv. een auto die juist in dat deel stil bleef staan en niet verder wilde, naarhet ruimere deel te slepen. Hier is ook de eerste zuil voor hulp by 1 ongelukken geplaatst. Verleden week is die eerste post geopend. De ervaring zal nog moeten leeren of het nut ervan groot is. Op zichzelf heeft men aan die zuil met toebe- hooren niet viel als er oók geen geoefende krachten onmiddellyk aanwezig zyn. Indien die ey niet zyn, Is er een gevaar, n.1. dat ongeoefenden ook aan den gang gaan en het kan wel eens gebeuren dat voor den patiënt deze bereidwilligheid en hulpvaar digheid noodlottig is. Het ongeoefende pu bliek begint altijd met de patiënten te wil lek wegdragen en wegzeulen, wat juist in de meeste gevallen het slechtste is dat men doen kan. Wil iemand, die geen kennis heeft eerste hulp by ongelukken, zich ver- atelijk maken, dan zorge hij dat er geen ivoegden zich met de patiënten inlaten, legen van de tien gevallen doet hy dan het be%4 Uit d weer in sterdam zijn wei nai nqj De Zuiderzee débacle De droogmaking der Zuiderzee schijnt, uit waterbouwkundig oogpunt beschouwd, een succes te worden, dat er veel toe zal bijdragen, den naam onzer ingenieurs in het buitenland nog meer aaiizien te geven dan hy reeds heeft Een andere vraag echter is, of Tlie droog making ook in financieel opzicht een succes zal zyn. Als men ^fgaat op de beraadslagin gen die daarovéFdezer dagen in de Tweede Kamer zyn gevoerd, valt daar sterk aan te twijfelen en bestaat er meer kans, dat de zaak uitloopt op een financieel débacle. Wy herinneren er aan, dat eenige jaren gelbden door de Commissie-Lovink eene be cijfering is gemaakt van de baten, welke onder de tegenwoordige omstandigheden, wat landprijzen betreft, van de droogma king zouden zyn te verwachten. Tevens werd, een nader onderzoek ingesteld naar de kosten. Uit die twee ramingen was de conclu sie te trekken, dat, ais er geen belangrijke tegenslagen by de droogmaking werden ondervonden^ de grondprijzen op dezelfde hoogte bleven .voorts niet uit het Zuider- zeefonds werden betaald en dus niet ten laste van den grond kwamen de kosten van ikn afsluitdijk, de bijdragen voor de defen sie, het geldelyk nadeel, voort spruitende pwkuit de vervroegde di iiiig,iimMllM' ,WI drWde- rmgermeer en'de vergoeding aan de vis- siiiersbevolking, de rekening zou sluiten mei een voordeelig saldo van 60 millioen ’geving gulden. Da heer v. IJsselstein merkte toen reeds in een artikel in Econ. stat. Berichten op, dat deze 60 millioen, zynde plm. 10 van de totale kostenraming, wel mochten wor-- den gerekend voor eventueele tegenslagen. Als men dit deed, kwam men dus tót eene rekening, die precies sloot. Thans vernemen wy echter, vooral uit de rede van den heer Kryger, dat, terwijl eriele jaren geleden de kosten der droog- n nking werden geraamd in totaal op 634 millioen, de schatting thans 948 millioen bedraagt, d.i. plm. 50 hooger dan de vroegere. En dit is niet het gevolg van tegenslagen op technisch gebied, ook niet van eene stijging der prijzen van grondstof fen en van de loonen, maar eenvoudig van fouten in de berekening. Voorloopig kunnen wy het er dus voor houden, dat de droogmaking een tekort za; opleveren van meer dan 300 millioen gulden. te dat hy op dit oogenblik kan doen. IA omstreken van den Haag zyn zy dichte drommen gedurende de Pink- tn. komen opzetten en omgekeerd >er legioenen de stad uitgetrokken \jr de bollenvelden, naar het Westland, ur de heide. Wat is dat een ontzaggelijk velschil met een tien of twintig jaar terug, toen hef' g»»n tiendëf ge«» twintigste deel was van nu. Wie er nog van mocht droo- men dat wy ooit een algemeene Zondags rust zullen kunnen krygen, moet wel all» H'usie daaromtrent laten varen als hij de beweging ziet die er op deze dagen 'in de menschen zit. Het zullen ten slotte wel uit sluitend de café’s, de politie en de verkeers middelen zyn die op dien dag arbeid ver richten, maar voor hen neemt de drukte dan ook met reuzenschreden toe. Het aantal menschen, dat in den Haag rustig thuis blyft, zal niet meer dan een fractie zijn van dé geheele bevolking en die fractie wordt geregeld kleiner. Aan de gezondheid komt dit alles stellig ten goede. Er wordt in deze dagen gezohd- heid met de volste teugen ingenomen en de cijfers voor onze stad zyn niet zonder oor zaak zoo gunstig. Wy mogen ons daarover verheugen en de moeielykheden die ten slotte de algemeene beweging met zich brengt, zullen wel overwonnen worden. Er ip algemeene medewerking en dat zal het ten slotte moeten doen, want zonder deze mislukt het proces zeker. HAGENAAR. f die zy trof binnengeloopen, vermoeid op het bed gaan liggen en heeft de dekens over zich heen getrokken. Toen jij den eersten keer in de kamer was, Philip, moet zy in het gat hebben gelegen en zou gestikt zijn, als jy haar niet, onbewust, als een Deus ex machine, gered had. Phil, hy greep den hand van den jongen man, ik dank je uit het diiepst van myn hart. Voor zoover het Helen betrgf was het raadsel thans opgelbst. Ook het mysterie van het bed van Procrustes was verklaard. Maar Philip scheen het ongeloofeljjk dat dit helsche werktuig uit een duister verleden, j hier weer opgesteld was, om, zooals Tar- rant veronderstelde, dezen in koelen bloede 52 Zou het kunnen zyn dat je voor je de deur sloot, deze veer hebt aangeraakt? Ja, dat is gebeurd! riep Phjlip, zich opeena alles herinnerend. Ja, nu/zie ik het weer precies voor me. Ik\ staflid by het boofdeind van het bed en liet myn hand op den styl rusten. Ik hoorde het vreemde sner pende geluid, dat het mechanisme veroor zaakt, maar wist er toen natuurlijk geen verklaring voor. Ik meende toen ook een zucht te hooren; dat moet Helen geweest zyn. Jy hebbdus Helen’s leven gered, myn jongen, zei Tarrant aangedaan. Jij redde myn kind van een afgryse- pken dood. Nu kan ik mij precies voorstel en wat er gebeurd is. Haar moeder zocht ’’’U op het moeras en het arme kind is in aar onrust over haar moeder’s uitblyven aan het zwerven geraakt en kwam by de erberg terecht, het huis waar ze geboren w. Ze moet zyn binnengeglipt, heeft in haar te uwheid de menschen beneden gemeden naar boven gegaan; de eerste kamer Den volgenden morgen was Lord Raynour verdwenen, maar voordat het huisgezin daardopr opgeschrikt kon worden, was er bericht op Wendleshem gekomen dat het lijk van een man gevonden was op den bodem van de Ardley-steengroeve en dat deze man door een van de stalknechten van Lord Raynour herkend was als de vermiste Pierce Ruthven, de boosdoener, naar wien de politie zoo lang had gezocht. Voor Philip en Spencer Tarrant was in de ontdekking niets mysterieus. Ze begrepen direct dat Lord Raynour. toen hij gemerkt had dat zyn geheim ontdekt was, en schande en ondergang zag dreigen, zijn einde ge zocht had door zich in deze steengroeve te storten. (Wordt vervolgd.) Niets ontsnapt ons zoo licht als de wijsheid. Zij, die haar willen vinden, moe ten lang zoeken, en wie zich verbeelden haar te bezitten, vergissen zich dikwijls. Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) aGgarandGGrdG oplage SBOO 88* Jaa rgan g (1ÜIIISC11E101 lil\T moeting deed hem zyn gewone tegenwoor digheid van geest te verliezen. De zware stok die hij altijd bij zich had viel hem uit do hand, hy hief de armen omhoog, alsof hij een sla<g wilde afweren. Onder de witte wenkbrauwen staarden zyn oogen in doods angst naar de twee mannen in de kamer. Zjjn lippen trilden. Spencer Tarrant stond in het volle licht, de armen gekruist en onbewegelijk als een beeld. Waarom komt U hier^ Lord Raynour? vroeg hy spottend, wat wenscht U van my op dit ongewone uur? Lord Raynour’s lippen bewogenj, maar er kwam geen geluid. Zal ik het U vertellen? ging Tarrant voort, wil je hooren dat het gedaan is met je, dat ik alles weet? Je dacht een doode man te vinden, en nu vindt je een levende, een die ontsnapt is aan de val die jy voor hem hebt opgezet, een man die twintig jaar foltering en schande aan jou te danken heeft. Morgen zal heel Engeland weten dat de afperser en heler Pierce Ruthven, gevon den is, want Pierce Ruthven bestond niet... die dief en schurk ben jy, Lord Raynour! De hemel is myn getuige dat ik zal zorgen dat je naar»den hel zult gaan, waar je mij naar toegezonden hebt. s Lord Raynour, die in de gang was blyven staan gaf geen antwoord, liy scheen met stomheid geslagen. Toen bukte hy opeens en raapte zijn stok op. Dat kan toch niet waar zyn, riep Philip die van verbazing niet had geweten wat te zeggen. Lord Raynour, zegt U toch wat!

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1