BorlafgibrakiflTbN KT MtlSIE jongste faadiemle halfwas schilder TROESINA Liberale Staatspartij JE V1I1HEIDSB0IID' Net meisje Dagmeisje ruim bovenhuis OPENLUCHT-BIJEENKOMST Gras-Kilo Mulder Ooms Te koop: Vier stuks goed verhuurde Burger woonhuizen PREDIKBEURTEN. N.V. Nationale Bankvereeniging ALLE BANKZAKEN r WOBTEB GEBÜDOS DE GU1F Dankbetuiging. flinke DIENSTBODE, Halfwas Rijwielhersteller HUIS Verloren gouden armband horloge Verhuisd I. V. 1. SGbomdervoerd-Brnii Weethaven 30 DE COMPONISTEN L. BINNENDIJK Tceloa w, „HET GROENE KRUIS" KLEIW EO 91 TEL. 317 GOUDA Geldbelegging, Te bivragtn bij 1- MQL, Zoutmusstriat k6, Tel. 817 ZATERDAG t JUNI A.S. Mevr. E. W. Wijnaendts Francken-Dyserinck Mr. H. P. C. M. de Wilt Wijnen Aanvang 3 uur. Toegang vrij. Beleefd verzoek Bestol UWE MARKIEZEN aan het concurreerend adres J. F. REVET ft ZONEN, FA. J. C. S1BBES nagenoeg niemand zich houdt, of wél zou deze levering wettelijk verboden moeten worden wanneer geen afdoende controle maatregelen mogelyk zijn. Aangezien zoowel de winkeliers als de tabaksfabrikanten van de bestaanden wan toestand te Lijden hebben en het grootste belang hebben bij de saneering van den tebakshandel in het klein het aantal by deze kwestie betrokken is zeer groot ver trouwen de initiatief-nemers deter actie, dat ook de regeering voor deze aangelegen heid te winnen zal zijn en paal en perk zal willen stellen aan het geknoei met prijzen, waaraan zij zelf door de banderoLlee ring een officieel cachet heeft gegeven. BINNENLAND. Hilversum blijft nog op 1070 M. zenden. Zoolang Noorwegen de golf niet opeischt. Naar het dagblad „Het Volk" meldt, zal Hilversum -voorloopig niet van golflengte veranderen. De radioconferentie te Praag heeft, naar men weet, aan Nederland twee exclusieve golflengten toegewezen, een van 1875 en een van 298 meter. De tegenwoordige golflengte van Hilver sum, die van 1070 meter, is toegewezen ag.n Noorwegen. Dat land heeft, aldus „Het Volk", aan deze golflengte voorloopig geen behoefte, zoodat Hilversum de oude golf lengte kan blijven bezetten, totdat zy door Noorwegen wordt opgevraagd. De Koningin uit Zwitserland terug. De Koningin zal hedenmiddag halfvyf aan het Centraal Station te Utrecht uit Zwitserland aankomen en gaat dan per auto naar Soestdyk, waar H. M. enkele dagen zal vertoeven. Eereprjjs der Thorbeckestichting. Aan prof. mr. M. Meijers toegekend. Het curatorium der Thorbeckestichting heeft den eereprys der stichting toegekend aan prof. mr. E. M. Meyers, schrijver van „Le droit ligurien de succession". De uit reiking zal waarschijnlijk plaats*vinden in een openbare vergadering van het curato rium op Dinsdag 4 Juni, den sterfdag van Thorbecke. Het zal de vijfde maal zyn sedert de in 1878 opgerichte stichting bestaat, dat deze eereprys is toegekend. Dit geschiedde voor het eerst in 1882 aan prof. dr. P. J. Veth en in 1891 aan mr. N. (5. Pierson, vervol gens in 1903 aan mr. S. J. Pockema An- dreae en laatstelijk in 1918 aan prof. mr. C. Van Vollenhoven. GEMENGDE BERICHTEN. De veenbrand bij Emmen. Het vuur gestuit. Men is erin geslaagd met zes spuiten, waaronder een spuit van de gemeente Nieu: werschans en een van de brandspuitenfa- briek te Heiligerlee, den veenbrand bij het verbindingskanaal tusschen kanaal A te Emmer-erf scheiderveen en'den Emmerdyk te Bargeroosterveld tot staan te brengen. Men is nu bezig het vuur terug te dringen en aan weerszijden van dit kanaal epn strook veen nat te spuiten. Op deze wyze zal men het voortloopen van het vuur in de richting van de bewoonde" buurten tegén kunnen gaan. Intusschen tast een deel der spuiten het vuur aan de noordzijde aan om de front breedte van den brand te verkleinen en aan liet eigenlijke blusschingswerk te beginnen. Wanneer de wind Oostelijk blijft, is het ge vaar, wanneer geen bijzondere omstandig heden zich voordoen, geweken. Het zal ech-, ter nog wel eenige dagen duren voordat de brand ten Oosten van genoemd verbindings kanaal geheel gebluscht zal zyn. Emmen's burgemeester is echter vol goeden moed. Hy denkt geen vreemde spuitenhulp meer noodig te hebben. Zondag 25 Mei. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. P. D. Tjalsma van Leiden. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u n.m. Ds. W. E. Gerritsma van Oudega. Ver. Calvyn, Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. P. "J. Steen beek te Kampen. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. R. Kok. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe, 10 u. v.m. en 5 u. n.m. Ds. J. B. G. Croes. Evangelisatie Jeruël, Zeugstraat 38. 10 u. v.m. bed. H. A. Spr. K. R. Ellerbroek van Boskoop. Onderw.: De omgekeerde we reld naar aanleiding van Lucas 5. 7 u. n.m. Openb. Samenkomst. Spr. br. Joh. de Gruil. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Hugenholtz. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. L. R. v. d. Broek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. N. van Nooten. Evangelisatie, 9%v u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. P. de Looze van Renkum. Geref. Evangelisatie, 9% u. v.m. en 6 u. n.m Ds. K. Bokhorst van Murmerwoude. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m.. en 7 u. n.m. Dr. Leenmans. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. A. Land stra. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJJL Ned. Herv. *Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatie, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Bouthoorn van Zeist. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. de Bruyn van Bergschenhoek. 6% u. n.m. Ds. Severyn te Waarder. Remonstr. Kerk. Geen dienst. STADSNIEUWS. Opheffing onbewoonbaarverklaring woningen Slapperdel 19 en 21. By Raadsbesluit van 14 Mei 1928, no. 13-5 13/41 en 42 werden onbewoonbaar verklaard de woningen Slapperdel 19 en 21, kadastraal bekend in gemeente Gouda sectie B nos. 1715 en 1742, op grond, dat dez< ongeschikt ter bewoning waren. Van de eigenares van gemelde perceelen is den 19 December j.l. mededeeling ont vangen, dat de bovenbedoelde woningen al3- nog in bewoonbare staat zyn gebracht, waarom zy opheffing der onbewoonbaarver klaring verzoekt. Aangezien uit het door den Directeur van Gemeentewerken uitgebracht rapport blijkt dat de bedoelde woningen alsnog in bewoon baren staat zijn gebracht, terwijl tot het opheffen der onbewoonbaarverklaring wordt geadviseerd, stellen B. en W. den Raad voor in dien geest te besluiten. Onderscheiding Dr. A. C. A. Hoffman. Doctor honorario van het Colegio de Doctores te Madrid. De junta-directoria van het Spaansche Colegio de Doctores, gevestigd te Madrid, de eeuwenoude stichting van den kardinaal staatsman Jiménez-de-Cisneros, den stich ter tevens der aan dit college verwante voormalige universiteit van Alcala-de-He- nares, welke beide instituten in 1836 naar Madrid werden -overgebracht, heeft naar de Tel. verneemt op voorstel van zyn archi ve ro-bibliotecario, den médico A. C. A. Hoff man alhier, lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraad van Gouda, krachtens haar aloud recht benoemd tot doctor-honorario, tevens corresponsal van het Colegio. Het 16de-eeuwsche perkamenten brevet met het oude universiteitszegel en het met den kardinaalshoed gedekte onderschei- dingsteeken in gekleurd email, die van lid op lid overgingen, zullen aan het nieuwe lid persoonlijk worden overhandigd. I)e Nationale Woningraad in Gouda. De Nationale Woningraad houdt heden te Gouda zijn jaarvergadering. Vóór den aan vang daarvan heeft het Gemeentebestuur van Gouda het uit c.a. 200 personen be staande gezelschap ten Stadhuize officieel ontvangen. De Raadzaal was te klein om alle gasten een plaats te verschaffen, zoodat velen bui ten de deuren moesten blijven. Burgemeester Gaarlandt heeft het gezel schap op hartelijke wijze verwelkomd. Voor weinig vereenigingen die worden ontvangen, zoo zei spr., heeft het gemeen tebestuur zóó directe daadwerkelijke be langstelling als voor deze, welker taak het is de volkshuisvesting te verbeteren. Bij alle veelomvattende bemoeiingen van het ge meentebestuur is de- zorg voor de volksge zondheid, het lichamelijk welzyn van ieder, van overheerschend belang. En dit hangt voor een groot deel af van de volkshuis vesting. In 20 jaar is dank zij mede de stuwing en doorzetting van den Nat. Woningraad een kapitaal van 611 miLMoen gulden rijlks- geld in 1—8 millioen nieuwe woningen ge stoken. Voor exploitatie van de helft dezer woningen is een jaarlijksche bijdrage van 7 millioen gulden noodig, voor een kwart nog een bedrag van 3.8 millioen aan crisis bijdrage. Want de krachtigste opbloei van den bouw viel samen met de sterkste stij ging van de bouwkosten. In 1919 en 1920 was het indexcijfer een eind over de 300. Het is op de helft teruggevallen sinds 1925 en men acht het nu nog daaromtrent te zyn. Een paar cijfers van Gouda. De vereenigingsbouw eindigde in 1924. Sindsdien is de particuliere bouw aan het werk getogen. Hierdoor kwamen in 1927: 195, in 1928 285 woningen in gereedheid. Afkeuring van woningen is na 1923, toen 149 woningen, krachtens raadsbesluit van de markt verdwenen, wederom aangevat in 1927 toen 4 en voortgezet in 1928 toen 33 woningen werden onbewoonbaar verklaard. Er zyn op heden van dat totaal van bijna 200 nog slechts 3 bewoond. Een bijzonder Goudsch probleem zyn de controle-woningen. Zij zijn gebouwd, maar zij zyn by lange na niet alle bewoond. Spr. eindigde met den wensch dat de ar beid van vandaag vruchtdragend zou mo gen zijn en de atmosfeer van Gouda, dat een werkstad is, daartoe zou moge bijdra gen. De Voorzitter van den Nationalen Wo ningraad, Dr. G. van den Bergh, heeft in goed gekozen bewoordingen het gemeente bestuur zyn dank betuigd voor de ontvangst ten stadhuize. Spr. gewaagde van de hem persoonlijk bekend zynde goede hoedanigheden van Gouda, die hem al uit zijn jeugd bekend zyn, en uitte voorts zyn groote bewonde ring voor Gouda als stad van bijzonder mooi oud-Hollandsch stedenschoon, die ze ker niet onder doet voor Delft in dat op zicht. Gouda kan naar spr.'s overtuiging tot de mooiste steden van Nederland worden gerekend. Vele Gouwenaars zullen dat zelf wellicht niet eens weten. De mooie gracht jes, het voorname stadhuis, de prachtige kerk, het is alles buitengewoon mooi. De welkomstwoorden van den burgemees ter hebben spr. de overtuiging geschonken dat Gouda meeleeft met het streven van den Nat. Woningraad. Dat blijkt ook uit haar lidmaatschap van dezen Raad. De dag van heden stelt vele belangrijke vragen aan de orde, welker oplossing moe tot verbetering der volkshuis- Voor de vriendelijke wy'ze waarop de ge meente Gouda thans als gastvrouwe op treedt, betuigt spr. zijn hartelyken dank. Deze ontvangst zal zeker in aangename 'herinnering blyven (Applaus). Onder een gemoedelijk gesprek werd ver volgens de koffie geserveerd en een sigaar aangeboden. Daarna begaf het gezelschap zich le 11 uur naar „De Réunie", waar de vergadering plaats heeft. De Middenstand en de a.s. verkiezingen. Rede vton den heer Ed. Schiirmann. Gisteravond sprak voor de Liberale Staatsparty ,De Vrijheidsbond" de heer Ed. G. Schiirmann, voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond en candidaat voor de Tweede Kamer. De Voorzitter der afd. Gouda, de heer A. Goedewaagen, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aaifwezigen. Deze vergadering, aldus spr. heeft plaats aJis eerste eener reeks vergaderingen voor pro paganda der Lib. Staatspartij voer de ko mende verkiezingen. De candidaatstelling heett piauti gehad, en niet minder dan 22 partijen en partijtjes hebben hun candidaten gesteld. Dut ts een jammerlyk verschijnsel te noemen. Het gaat by ons in hoofdzaak om de groote partyen. Welke tegenstellingen treft men daarbij aan. Daarom zullen we trachten U iels by te brengen van de liberale beginselen, die ons land groot gemaakt hebben, en die, naar we hopen, nog steeds ook in de toekomst tot welzyn van het vaderland zul blijven oortwerken. De heer Schiirmann, de velbekende spe cialist, zoowel nationaal als internationaal, op middenstandsgebied zal ons hedenavond van voorlichting dienen. De heer Schiirmann begint met te zeggen, dat op 3 Juli a-s. wederom alle kiezers en kiezeressen opgeroepen zullen worden om 100 menschen te kiezen. Na ier janr vraagt men zich gewoonlijk af of men tevreden is. In den regel nie^ want de invloed van den Vrijheidsbond is te klein om overwegend te zyn. Slecht 9 leden hebben ritsig in de 2e Daarom is het wenschelyk dat er meer Liberale stemmeiy uitgebracht woiaen. De Lib. Staatsparty stelt in de a lereerste plaats op den voorgrond verdraagzaamheid Staat ons by rechtsche meerderheid te wachten dwang en belemmering van bewe ging, aan den anderen kant bij linksche meerderheid staat ons een ver doorgevoerde overheidsbemoeiing te wachtetn. De Vrij heidsbond wil ontwikkeling van het particu lier initiatief. De alilereersre groep die baat vindt by een sterke vryheidhbond- meerderheid is de middenstand. Daartoe behooren vele groepen. Het over- groote deel der menschheid heeft geleefd, zonder te weten dat zij tot den midden stand behoorden. Een groote categorie van middenstanders zyn winkeliers. De winke lier moet zorgen dat hy Winst maakt. Woe kerprijzen die gemaakt zouden worden, is een verhaailltje. De pry's wordt geregeld door de vrije concurrentie. Door de evolutie der laatste tijden is men gekomen tot Zondag- sluiting en vroegere sluiting. Waar deze in tal van gemeenten verschillend was, heeft men aangedrongen op een ryks* wet in dezen. Maar waar haalt de wet gever het recht vandaan om een individu te noodzaken niet meer te arbeiden, op een tydstip dat vele anderen nog volop aan helt werk zyn? De minister begint met het maken van tal van uitzonderingsbepalingen. Dat wordt een onding waar de vrijheidsbond vierkant stel ling tegen zal nemen. Het dogma der kerke- lyken is Zondagsheiliging en liet beginsel der socialen is dat het personeel zoo vroeg mogelijk vry moet zyn. Daarbij zitten de winkeliers tusschen hamer en aambeeld. De Soc. Dem. willen invoering van overheidsbe moeiing. Ze wil dat de middenstand ver dwijnt, maar velen streven cr naar om zelf een zaak te hebben. Dat is niet te veroor- deelen, maar komt er dan rond voor uit. Valsche leuze is voorts van de S. D. A. P. die van den arbeidstyd. Ook dat de ge meente de bevoegdheid heeft om ten zake lijke bedrijfsbelasting te heffen is vericeerd. We hebben weer te wachten de huis- arbeidtswet. Deze zaak getuigt ook alweer alleen van dogma en politieke beginselen, zonder rekening te houden met de praktijk. Middenstander en winkelier zyn is een vak. Moet men geleerd hebben, anders komt men verkeerd uit. Zoo goed als de aiheider is ook de middenstander, de winkelier zyn loon waard. De middenstand moet geen gunst ontvangen, maar hij moet de plaats hebben die hem toekomt Vrijhandel moet er zyri, want de wel vaart van een voük wordt gemeten naar de hoeveelheid artikelen die het voor zijn loon kan krygen. De klassenstrijd moet eindigen. We moeten niet meer zien den toestand vol gens een dogma van b.v. een pauselijke bul van 300 jaar geleden, of volgens een stelling van Marx pnaar volgens de huidige Euro- peesche gesteldheid. Die realiteit wil de Lib. Staatsparty. We moeten een leger hebben, om te voor komen dat onze vechtende buren naar bin nen komen en ons land tot slagveld maken. Dus tegen eenzijdige ontwapening. Wel voor den vrede, maar op zooki wyze dat wij niet het kind van de rekening worden. Soepeler toepassing van de arbeidswet. Betere rechten voor de vrouw. In de aanstaande periode zaïl aan de orde komen het Ned.-Belgisch verdrag. Mr. Knottenbelt heeft onze houding in dezen reeds duidelijk kenbaar gemaakt. Geen staatsinmenging. Vrye mannen wil len we zijn en door eigen initiatief en eigen kracht bereiken wat we beoogen. Spr. wekte het weldenkend deel van Ne derland op om 3 Juli te ïtemmen op den Vrijheidsbond. Hiermede eindigde spr. zyn redevoering, waarop de heer Goedewaagen inet een woord van hartelyken dank aan «len heer Schiirmann en van opwekking tot do aanwe zigen de vergadering sloot. Volgende week Zaterdag spreken in den tuin van de Sociefceit „Ons Genoegen" Mevr. Wynaendts FranckenDyserinck en Mr. H. P. C. .M. de With Wynen. Protestvergaderingen tegen het banderollestelsel. De Bond van Kleinfabrikanten in de Ta baksindustrie zal een tweetal vergaderingen beleggen, één m den Haag in het gebouw Amecitia in het Westeinde tegen de Tabaks wet, het banderollestelsel en één in het Ge bouw Patrimonium te Leiden. In beide vergaderingen zal de heer K. R. van Staal, wethouder van Gouda, het woord voeren. Thalia Bioscoop. Het heerlijke zomerweer wekt allicht by dezen of genen den lust tot reizen op. Wie nog zyn keuze niet bepaald heeft van het land, dat hij dezen zomer wil bezoeken, kunnen we in alle gerustheid aanbevelen het schilderachtige stukje van het Oosten- ryksche bergland, dat, als film, in Thalia vertoond is. Er is echter in Thalia meer dan dat te zien. We leven in den modernen tyci, zyn zelf ook modern dus en onze ma nieren en gewoonten idem idem. En als is de meerderheid van de hedendaagsche trouwlustigen nog niet zoover, dat zy hun huwelyk in de wolken laten bezegelen, al kemt elk gelukkig paar natuurlyk toch in de wolken, waarom zou binnen afzienbaren tyd het huwelijk in de vliegmachine niet meer en meer gebruikelijk worden? Wie luchthuwelyks-aspiraties heeft, kan in Tha lia zyn licht gaan opsteken; de film „Een huwelijk in de wolken" is zoo leerzaam als interessant. Het eigenlijke hoofdnummer: „Handen omhoog", is weer een echt Polo-stuk. Eddie Polo, die, op het doek althans, meer dan twaalf ambachten heeft, zonder de gebrui kelijke dertien ongelukken, is als detective een bijster handige en gelukkige kerel, die heelhuids en gaaf uit allerlei moeilyke sl- Jiuaties te voorschijn komt. In „Handen om hoog" ontmaskerd hy een rasechten boef en speelt, dit doende een edele rol tegenover 'n onschuldig verdachte. „Handen omhoog" is een boeiende film" met prachtige natuur opnamen. Het Hollandsch Nieuws bevat o.m. tennis- en voetbalwedstrijden. Besmettelijke ziekte roodvonk. Ten Stadhuize werd in de afgeloopen week aangifte gedaan van 4 gevallen van roodvonk. Schouwbur gbioscoop. Na 't Hollandsch Nieuws, dat veel laat zien van de bloeiende boomgaarden, tennis wedstrijden en de Varsity, draait het eerste, hoofdnummer, de Weensche film „Wiener Blut", waarin Liane Haid, Albert Pauly en Hans Mierendorf de voornaamste rollen ver vullen. 't Is een film van 't gewone recept! Een jonge aartshertog wordt verliefd op een arm luitenantsdochtertje. Zyn vader, die 't er op gezet heeft hem met een vrouw uit zyn omgeving te laten huwen, probeert natuurlijk op allerlei manieren aan deze zaak een einde te maken, maar ten slotte moet hy het onderspit delven, als de keizer aar. de beide geliefden z'n toestemming geeft. Na deze amusante film draait nog een tweede hoofdnummer: „de Oriëntexpress", een spannende sensationeel film. De schoo- ne sterren Lil Dagover en Maria Poudler, benevens Angelo Ferrari en Heinrich Geor ge vervullen hierin de hoofdróllen. De hoofd persoon is de chef van een klein station netje aan een der belangrijkste Duitsche spoorwegen. De man wordt beheerscht door een ongebreidelde eerzucht, die hem doet verlangen kennis te maken met de wereld. De gelegenheid doet zich voor, maar daarna voelt hy geen behoefte er meer aan z'n sta tion te verlaten en zich te verdiepen in toe komstplannen, de ontnuchtering was voor hem te groot. Lil Dagover en Heinrich George gaven beiden soms heel mooi spel te zien. Een aanbevelenswaardig programma. Namen van stralen. Ten gevolge van de bebouwing van het v.m. O.N.A. terrein in het stadsdeel „de Korte Akkeren" en den daarmede gepaard gaanden stratenaanleg, is "net noodzakelijk en gewenscht deze straten namen te geven. Ook de voortschrijdende bebouwing van het meer westelyk gelegen deel van dit stads deel, waardoor een nieuwe straat is ont staan, vraagt eenzelfde voorziennig. Op eerstgenoemd terrein zyn thans, be grensd door Boschiweg, Heerenstiaat, Prins Hendrikstraat en Jan Philipweg, oen vyftal nieuwe straten in aanbouw. Eeuwen geleden strekte zich ter plaatse het Goudsche Bosch uit, ook wel genoemd in verband met zyn woeste ongereptheid, „Het Woud zonder Genade"! In verband hiermede stellen B .en W. de nieuwe straten als volgt te noemen: le. de verbindingsstraat tusschen Prins Hendrikstraat en Bosch weg: Woudstraat 2e. de hierop geprojecteerde drie straten in de richting van den Jan Philipsweg, ge- IETS NIEUWS! Oranjemerk. GEURIG SMAKELIJK Prgs 36 cent. rekend vanaf de Prins Hendrikstraat*leg! pectievelyk: Lysterbesstraat, Meidoornstï. en Klimopstraat. 3e. de verbindingsstraat tusschen hiervoren genoemde Meidoorn- en Klimop, straat: Mosstraat. Gerechtelijke uitzetting en inning van huur- penningen van bewoners van gemeente, woningen. Op verzoek van de Commissie van by- stand in het beheer van het Gemeentelijk Woning/bedryf, hebben B .en W. m Januari en Februari van dit jaar aan den heer Mr. J. L. J. A. van Mechelen, advocaat en pro cureur, alhier, verzocht van 7 huurder? en oud-huurders van gemeentewoningen ver schillende bedragen te innen tot een totaal van 421,20, welke zy verschuldigd 7lp omdat bij onderzoek is gebleken, dat zy vol-' gens hun inkomen minder hadden betaald dan voor de door hen bewoonde gemeente- woning bepaald is. Mr. van Mechelen deelde by schry'ven van 6 Mei j.l. mede, dat het hem, ondanks her haalde aanmaning in der minne, niet j8 mo gen gelukken betaling te verkrijgen, en waar derhalve vaststaat, dat op deze wyze geen betaling zal kunnen worden verkregen, adviseert hy B. en W. dén Raad voor te stel-' Ier te besluiten tot het nemen van rechts maatregelen te doen overgaan. Naar de meenang van B. en W. zal in der npinne geen behoorlyke regeling voor de be taling kunnen wonden getroffen, terwyl aan het wederrechtelijk gebruik van de wonin gen ten spoedigste een einde moet komen. Daarom stellen zy den Rand voor te be sluiten tot het voeren van een procedure voor de ontruiming der nog bewoonde per ceelen en tot gerechtelyke invordering der ten onrechte niet betaalde bedragen, als mede van de huren over het tydvak, waarin dr- woningen wederrechtelijk werden be woond. Een nieuwe Vinkei. De bekende loodgieter en zinkwerkor, de heer B. van der Valk, die sinds eenige maanden zyn woonplaats heeft overge bracht naar de Turfmarkt 98, zal daar he den een winkel openen in electrische- en gasartikelenen wat daaraan verwant is. In dezen nieuwen winkel is een groote sorteering artikelen voor huis, kantoor en keukengebruik saamgebracht. Alles inrit men er in zoo'n groote verscheidenheid, dat het de moeite loont eens een kykje te gaan nemen. De nieuwe winkel die er keurig uitziet en de smaakvolle etalage zullen vanzelf de at tentie van vele koopers en koopsters trek ken. Flora's kinderen verhoogden de feeste lijkheid van de opening van deze nieuwe zaak. Benoeming directeur der Rijks H. B. S. Bij Kon. Besluit van 18 Mei is, met in gang van 1 September, benoemd tot direc teur van en leeraar aan de Ryks-Hoogere Burgerschool alhier, dr. J. Leest te Gro ningen. Middelbare Technische schooi voor de Bouwkunde te Utrecht. Zooals in een advertentie in dit nummer is aangegeven, is de inschrijving voor het toelatingsexamen der M. T. S. te Utrecht weder geopend. In door de M. T. S. uitgegeven geschriftjas kan men o.a. kennis netmen van de wyze van vooropleiding van de eischen van toelating tot de M. T. S. en de daaraan verbonden Voorbereidende Cursus, van het schoolgeld, de overige kosten en van velerlei a.idere tij- zonde rheden. Een boekje „De Toekomst van den Middelbaar-Technicus" geeft antwoord op de vragen: Welke betrekkingen staan open voor hen, die het einddiploma verwor ven hebben en welke posities kunnen de oud- leerlingen der Middelbaar-Technische school te Utrecht ten slotte verkrijgen. Deze geschrift jee worden belanghebben den ttu aanvraag giratis toegezonden. Agenda. 26 Mei, 4 uur. Houtmansplantsoen. Stede lijk Orkest. Tweede Volksconcert. 29 Mei, 8% uur. Het Schaakbord, Kleiweg. Verg Goudsche Winkeliersvereeniging. 29 Mei 8 uur, Nieuwe Schouwburg. Merijn- tje Gijzen's Jeugd. Apothekersdienst. De apotheek van den haer F. A. Dee, Westhaven, zal tot en met Vrijdag 31 Mei, benevens den daarop volgenden nacht ge opend zyn na 8 uur des avonds( des nachts echter alleen voor recepten. Medische dienst. Vanaf hedenmiddag 3 uur tot en met Zondagavond kan men zich bij afwezigheid van den huisarts wenden tot de doktoren Dr. Meeter, Fluweelensingel en Dr. De Raadt, Crabethatraat UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Hermanus Roozendaal, de betrokkene, e zich gedupeerd .gevoelt dloor het op van den heer Burgemeester van Berken- woude en twee veldwachter A naar &anid ding waarvan het Lid van de Tweede Kamer Mr J. E. W. Duys, aan den Minister eenige vragen stelde, heeft zich tot den gewend met een schrijven waarin hij dat de medtedeeding, door Burg. van Berkenwoude gedaan, dat hy huiszoeking een poging zou hebben het onderzoek te belemmeren 'Joor v noemden Burgemeester mek een hooivo - volkomen in strijd is met de ^aaibiid. jj den breede zet R. uiteen dat het hem ypgf tornt, dait ernstig geprobeerd wordt, de waarom het giaat, te vertroebelen en Uj vraagt een nieuw onpartijdig onderzoek naar alle feiten, in het verweerschrift van 'den Burgemeester te willen instellen. HAASTRECHT. Eeierenveiling. P' Aangevoerd 6100 kipeieren 5.106.85; 300 eendeneieren 5.30—5.60; alles per 100 stuks. Auto-ongeluk. Een autobestuurder uit Voorburg, die met veel te groote snelheid over den smal- len, bochtigen Vlisterdyk reed, verloor de macht over zijn stuur en reed pardoes te water. De auto geraakte half onder water, terwyl de bestuurder er uit geslingerd werd doch er zonder letsel afkwam. De auto werd met den kraanwagen van den heer Hulleman uit Gouda gelicht. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma voor Zondag 26 Mei 1929. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Botterdam: SpartaFeyenoord, 3 uur. Eindhoven: P. S. V.Go Ahead. Afd. I. Promotiecompetitie 2e klasse. Utrecht: U. V. V.(Haarlem. Promotiecompetitie 3e klasse. Beverwijk: de KennemersV. V. A. Afd. II. Promotiecompetitie 2e klasse. Botterdam: ExcelsiorFortuna, zeven uur. Promotiecompetitie 3e klasse. Maassluis: V. D. L.Leonidas. Culemborg: VriendenschaarHercules. 4e klasse C. Rotterdam: E. D. S.—Moordrecht. Rotterdam: S. I. O. D.—O. S. S. Promotiecompetitie res. 2e klasse. Hoek v. Holland: H. v. Holland2Gouda 2. Rotterdam: Overmaas 2—H.-D. V. S. 2. Afd. IH. Promotiecompetitie 2e klasse. Zwolle: P. E. C.Ensch. Boys. Afd. IV. Promotiecompetitie 2e klasse. Vlissingen: VlissingenDe Valk. Den Bosch: WilhelminaStaatsm. Emma. Afd. V. Promotiecompetitie 2e klasse. Leeuwarden: Frisia—G. V. V. G. V. B. le klasse. Gouda 3-nOlympia 3 01 ympia-terrein). 3e klasse B. Haastrecht 2'Moordrecht 3. Overzicht. Met de stijging van de temperatuur stijgt ook de spanning in het competitie-verleng- stukje, waarin pas over het wel en wee van vele clubs beslist wordt. Verschillende wed strijden, welke voor morgen op het pro gramma staan, zullen weer een steentje bij dragen om het definitieve resultaat spoe diger te verkrijgen. Voor de kampioenscompetitie is het be langrijkste treffen tusschen Sparta en Feyenoord. Het zeldzame geval doet zich hier voor, dat twee clubs uit dezelfde stad om de gouden medaille kampen. Deze ont moeting is nog des te belangrijker, omdat de winnaar er het best voor komt te staan. Aan spanning zal het dus niet ontbreken, want de uitslag is moeilijk te bepalen. Ook in Eindhoven zal het geducht spannen, aan gezien de verliezer als uitgeschakeld kan worden beschouwd. In één van de vijf afdeelingen kan voor de promotiecompetitie tweede klasse de be slissing vallen. Dat is in afd. V waar Frisia zich door een overwinning op G. V. V. van het eersteklasserschap kan verzekeren. Een gelijk spel of een nederlaag doen de kansen weer voor G. V. V. stijgen. In Utrecht neemt U.V.V. tegen Haarlem afscheid van de eerste klasse. Wie in haar plaats zal komen wordt pas uitgemaakt in de ontmoeting HaarlemZeeburgia. Deze clubs hebben nu resp. 3 en 4 punten, zoodat Haarlem zich wel zal inspannen om al vast den vollen buit uit Utrecht mee te nemen. In Rotterdam wordt 's avonds nog een belangrijke ontmoeting gespeeld, n.l. Excel siorFortuna. Zooals men weet staan de drie gegadigden voor een plaats in de eerste klasse mdmenteel gelijk, zoodat de winnaar 'van deze ontmoeting er 't best voor komt te staan. Dit is ook by WilhelminaStaats mijn Emma het geval. Juist omdat de laat ste club al twee overwinningen behaald heeft, zou een zege door de Bosschenaren behaald zeer veel tot haar behoud voor de eerste klasse, waarin zij juist 25 jaar ver- bljjf houdt, bijdragen. Maar na de inspan ning der laatste weken is de kans op succes gering. In het Oosten zal de eerste klasser het zwaar te verantwoorden "krijgen tegen P. E. C. en we zien 't er van komen, dat ook in deie afdeeling een nieuw lid straks te begroeten zal zijn. Voor de promotiecompetitie 3e klasse heb ben Olympia en Alphen rust. De concurren ten, die ook de beste kansen hebben als perste te eindigen, ontmoeten elkaar voor beide competities voor de eerste maal. Vriendenschaar'Hercules gaat, jammer ge noeg, feitelijk geheel buiten de Gouwenaars om. Beide clubs wonnen van hen en samen gaan ze nu uitmaken wie de sterkste is. Indien Vriendenschaar wint, dan hebben we volgende week vry zeker OlympiaHercu les. En dan hebben we nog een beetje hoop, dat de roodzwarten beter van leer zullen trekken. Theoretisch bestaat er toch immers m>g een minimum kans! Van groot belang voor Alphen is de wed strijd de KennemersV. V. A. Bij een over winning der thuisclub of by een gelyk spel dan openen zich voor Alphen nieuwe pers pectieven. Haalt V. V. A. beide punten bin nen, dan is haar behoud voor de tweede klasse zeer groot. GoUüa 2 speelt haar tweeden promotie wedstrijd en wel in Hoek van Holland tegen de reserves van dien naam. 't Komt er nu op aan, dat de rood-witten eenig resultaat behalen om kalis te maken op promotie. Nu of nooit. t Moordrecht besluit de competitie tegen het sterke E. D. S. G. V. B. De eerste klasse zal morgen met den wed strijd Gouda 3Olympia 3 beëindigd zijn. De tweede klasse volgt volgende week. Dan is 't de beurt aan 3 A en ten slotte zal na ruim negen maandey voetballen de compe titie, die 9 Semtember '28 is begonnen, vol bracht zyn. Volgens de Off. Med. van den G. V. B., ondervindt de vaststelling van enkele wed strijden vertraging, doordat „Gouda" en „O. N. A." morgen niet over de nieuwe terreinen kunnen beschikken. De achter stand van de lagere Gouda-elftallen werd juist zoo mooi ingehaald! Uit dezelfde mededeelingen vernemen wy, dat de vereeniging Woerden zich inderdaad teruggetrokken heeft. De stand van de afdeeling waarin deze club met aardig succes uitkwam, ziet er daardoor als volgt uit: Gouda 5 12 9 0 3 18 57—23 Lekkerkerk 2 12 9 0 3 18 50—26 Alphen 4 11 8 0 3 16 44—10 Bodegraven 3 12 7 0 5 12* 45—33 Alphia 4 11 3 0 8 6 22—43 Waddinxveen 3 12 2 1 9 5 1973 O. N. A. 6 10 1 1 8 3 11—40 2 pnt. in mindering wegens staken. De stand van 3 B is als volgt: Zevenhuizen 1 15 11 1 3 23 86—24 Haastrecht 2 13 11 1 1 23 49—16 Gouderak 2 15 8 2 5 18 68—39 Moordrecht 3 13 5 4 4 12* 37—30 0.. N. A. 5 11 5 1 5 11 35—27 G. S. V. 4 15 4 2 8 10 22—51 Schoonhoven 3 13 4 2 7 10 1946 Lekkerkerk 3 15 3 3 9 7* 19—49 Gouda 6 14 2 2 10 6 22—76 2 pnt in mindering wegens n. o. De Leidsche Voetbalbond heeft bericht de G. V. B. voorgesteld jaarlijks een wedstrijd te spelen tusschen een Leidsch N. V. B. en een Goudsch N. V. B. elftal om een beker, welke by vy'fmaal winnen defi nitief eigendom wordt. Het aanbod is aan vaard, maar wanneer deze wedstrijd wordt gespeeld, wordt niet vermeld. Toch niet in den zomer? De tyd van'voorbereiding is daarvoor trouwens te kort. We juichen het initiatief van den L. V. B. toe, immers der gelijke wedstrijden dragen tot verhooging van het spelpeil by. LAWNTENNIS. De competitie. In de tweede klasse spelen morgen Tiod tegen Hanenburg I; in de derde klasse Be Quick tegen Hanenburg II. Wills-Cross door Bouman-de Alvarez geslagen. De internationale kampioenschappen te Parijs. Op den vierden dag van de internationale Fransche tenniskampioenschappen hebben de Nederlandsche kleuren over alle gelede ren gezegevierd. Kea Bouman en LHy de Alvarez hebben door hun in één woord meesterlijk spel het sterk geachte dames- dubbel Wills-Cross tot capituleeren gedwon gen in slechts twee sets. Practisch gespro ken heeft de Spaansch-Nederlandsche com binatie feilloos gewerkt. ZWEMMEN. Er staat dit jaar een bijzonder belangrijk zwemseizoen voor de deur. De Goudsche Zwemclub, die weder met hare beproefde krachten ais o.a. den Boer, Bokhoven, Slop en Ruiters zal uitkomen, neemt met 2 zeventallen aan de competitie van den Nederlandschen Zwembond deel. G. Z. C. I is ingedeeld in de eerste klasse B met Dolfijn I, Maas I en A. Z. I; G. Z. C. II in de reserve eerste klasse A met Y 2, D. J. K. 2 en U. Z. C. .2. De competitie vangt aan op 9 Juni a.s., wanneer G. Z. C. I tegen A» Z. I (Amsterdam) speelt. Door den Goudschen Zwembond is een polo-competitie ingesteld waaraan deelne men de Schoonhovensche Zwem- en Polo club, de Waddinxveensche Zwemclub „de Gouwe", de Alphensche Zwem- en Poloclub (met 2 zeventallen) en de Goudsche Zwem club. Verder zijn door dien bond kampioen schappen ingesteld voor: 50 M. vrije slag; 50 M. rugzwemmen; 50 M. achoolslagzwem- men; popduiken en schoons pringen, zoowel voor dames als voor heeren. Deze wedstrij den zullen telken jaren in ee n volgens roos ter aangewezen plaats worden verwerkt; voor de eerste maal is Gouda daarvoor aan gewezen. Ten einde het zwemmen in het gebied van den Bond zooveel mogelijk te verbreiden, zyn nog een viertal demonatratiedagen op het programma geplaatst, welke- waarschijn lijk in Bodegraven, Boskoop, Lekkerkerk en Oudewater zullen worden gehouden. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Programma voor heden. Hilversum: 2.— Filmpraatje. 2.30 Bioscoopmuziek. 3.30 Lezing. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Lezing. 5.30 Vooravond-concert. 8.— Uitzendavond. Pijn. 11.15 Gramofoonplaten. Huizen: 3.Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonplaten. 6.85 Spreekbeurt 6.45 Journalistiek weekoverzicht, 7.— Gramofoonplaten. 7.30 Spreekbeurt. 8.Concert en declamatie-avond. 11—12 Vroolyke muziek. i h-H. U lW U f Marinas Boaghalm en Cithirlna Halana tan Warkhaaan hopen 7 Juni a.s. hunne 30-jarige echtvereeniging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hunne dankbare kin deren. GOUDA, 25 Mei 1929. Prins Hendrikstraat 109. 20 Voor de vele bewijzen vnn deel neming, ondervonden gedurende d ziekte en bij het overlijden, van mijn geliefden Echtgenoot betuig ik mijn hartelijken dank. Wed. W. G. DE GRAAF— LAFEBER. GOUDA, 25 Mei 1929. Turfmarkt 26. Hierdoor betuig ik mede namens mijne echtgenoote, mijn hartelijken dank voor de zoovele blijken van belangstelling my ter ge legenheid van mijn 50-jirig jubileum betoond. In het byzonder aan myn patroon, den heer J. Bokhoven voor het couvert met inhoud en geschenk, aan Burgemeester Gaarlandt, aan den heer P. Bokhoven en verdere familie Bokhoven, aan' 'len boek houder den heer van Doorn welke mjj dezen dag tot een onvergetelijke hebben gemaakt. Verder het personeel en de fauilie voor de mooie cadeaux mij geschonken. Alsmede alle vrienden en. kennissen myn oprechten donk voor de belangstelling. W. C. LUIJNiENBURG. GOUDA, Mei 1929. GF.VRAAGD voor de morgenuren Vrijdag den geheelen dag, leeftijd 13 jadr. Adres Korte Groenendaal 19 GEVRAAGD, leeftijd 14 jaar. Voor de winkel. 1642 10 VAN SCHAIK, Hoogstraat 3. GEVRAAGD. Zondags vrij. Adres: Mej. ,v. d. HORST, Turf markt 42. Mevr. NUGTEREN—VAN VOORST, Fluweelensingel 35 VRAAGT voor (üreete indiensttreding oen voor dag en nacht. 1610 8 Voor direct GEVRAAGD op han delskantoor hier ter plaatse (M. of Vr.) 12 Brieven onder no. 1629, Bureau Goudssche Courant, Markt 31. TERSTOND GEVRAAGD éan Jongen netje9 een broek kunnende maken, Kleermakerij G. P. WELZENIS, Kattensingel 43 8 GEVRAAGD een eonigszins bekend met motoren en een flinke JONGEN M. MULLAART, Zeugstraat 70. GEVRAAGD een vergevorderd bii B. A. REEBEEN, Keizerstraat 57. TE HUUR: Peperstraat 58, per maand, met waterleiding 27.50. Sleutel: Kuiperstraat 12. 10 TE HUUR: Een net geschilderd met GROND en SCHUUR aan de Geuzen- straat 26. 1621 8 Alle werkdagen te bevragen: KATTEN SINGEL 35. Terstond te aanvaarden. in GOUDA, 2de Pinksterdag, (gedachtenis) 12 Tegen belooning terug te bezorgen bij Mevrouw SIMON, Crabethatraat 6 Oud-Diaeones Kraam- en Ziekenverpleegster van NIEUWE HAVEN 37 naar KamlM ÉÉN GULDEN per stuk. KAASHANDEL P. G. TEEKENS 10 GOUWE 55. 6, 8 en 10 cent gedekt met Dell Zandbl*a of Vorstenlanden. Kleiweg 87 - Tel. 517 Gratis Rietjes per 'Ir flesch f 1.20 per '|a flesch f 0.65 Victoria- 20 Spuitwater Bier enz. NIEUWNIEUW t Citroenlimonade in poeder. komt slechts op 4 cent per glas HEERLIJKE LIMONADE iets voor toeristen, zeer gemakkelijk op reis, in Drogisterij gelegen aan het begin Zwarteweg welke onherroepelijk in stand vooruitgaan, door dat sloten-demping en weg- verbetering plaats zullen hebben. De panden zijn nieuw en op solide paalfundeering gebouwd, en gunstig gelegen ten eerste aandeonmid- delijke grens van de stad, geen last van overwegen wat betreft Spoor, bruggen of pont, welke eeuwig durig een groote last en tijd bezorgen. De koopprijs' is slechts f 3B.OO per stuk. Benoodigd kapitaal desgewenscht eveneens nader over een te komen. AFDEELING GOUDA IN DEN TUIN DER SOCIËTEIT „ONS GENOEGEN" Het woord zal worden gevoerd door Candidate voor de Tweede Kamer. en Lid van den Gemeenteraad van Gouda. Bij ongunstig weer in de zaal. 100 om eens op te letten hoe lang of U op het schoeisel loopt bij ons gerepareerd. HEEREN ZOLEN EN HAKKEN DAMES ZOLEN RN HAKKEN 2.25 1.75 Schoenmakerijen: B. Martenssingel 123 en Spoorstraat 21. Probeer daar eens. Aanbevelend, P. v. d. Heuvel Veerstal 30 Telefoon 494 Gouda 20 Gouda, Hoogstraat 7 Telefoon 423 Dames Heeren-, en Kinderbadcostumes Badmutsen Badhanddoeken In ultgebrelda KEUZE en In ELKEN PRIJS

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 4