2 I 29. ra otterdam i, Breukbanden sourant gratis. et anten KEN NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKE bergambacht, berkenwoudm, bodegraven, boskoop,, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapel NIEUWERKERILOUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz Ha. 17081 Woensdag 28 Mei 1829 68 Jaai mg I Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I I 11 1 'I I sZ verA FEUILLETON, EEN NOODLOTTIG SCHOT. men lijdt. van I jemak- (Nadruk verboden). HOOFDSTUK I. niet zoo zeker. vader r erg t ik feneesmidde- a vragen aan n de Medieü- )te Markt 7, gheden reeds; 9 een neus, terkei :andig- it. pracht uchtig rsaam. :hoen i stalen I >re gevallen, iiiiiiiiiiiiiiii VER. STATEN. De douanetarieven. De tariefwet in het Huis van Afge vaardigden aangenomen. Het hui» van Afgevaardigden heeft giste ren de tanefwet. die 7 Mei ingediend ia en die strekt tot verhooging van de rechten op verschillende artikelen, aangenomen. De dag van gisteren heeft volgens een N. T. A.-bericht uit Parijs geen wyziging in den toestand gebracht. Men streeft er echter naar een nieuwen grondslag voor de cyfersquaestie te vinden. Naar verluidt zQn de delegaties der crediteuren in deze nog niet tot een tastbaar practisch resultaat ge komen. Dr. Schacht heeft van de thans ingetre den pauze in de werkzaamheden gebruik ge maakt om zich voor eenige dagen naar bui ten te begeven. leekzucht Maag of zwaarten in itslag,’roode enz. op elke Rheumatiek, ei, leverstee- ziekten van Harde woorden zijn als valsch geld; in den regel keeren ze tot den oorspron* kelijken eigenaar terug. Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN heeft zich erg op je thuiskomst verheugd. Het zou een groote teleurstelling voor haar zijn als je niet binnenkomt. Morecambe scheen tot groote verbazing van zijn broer, heelemaal niet op zijn ge mak. Je wilt toch niet zeggen dat je iemand ontmoet hebt, waarvoor je megr sympathie voelt, zei hij verdrietig. We hebben altijd vast en zeker gedacht dat het in dichte var ten was tusschen Pamela en jou. Uit was ook werkelijk de liefste wensch van de familie geweestdat Morecambe, hun aller lieveling en trots, zou trouwen met Pamela Herrick, de eenige dochter van een schatrijk fabrikant, die een oud land goed gekocht had niet ver van het hunne en die met haar onmetelijke fortuin de dalen de ster der Crakes weer tot glans zou kun nen brengen. Totnogtoe had het den schijn gehad dat dit werkelijk zou gebeuren. Pamela, het knapste en aantrekkelijste meisje in het graafschap, wier stoutmoedige rijkunst, wier vroolijkheid en beminnelijkheid haar de sympathie hadden bezorgd van de ge- heele streek op een manier als haar vaders geld nooit had kunnen doen, had de laatste jaren een onmiskenbare voorkeur betoond voor Morecambe’s gezelschap, had er geen geheim van gemaakt dat ze zijn portret be zat en had hem, van dat ze bakvisch af was. aangebeden als een held. Iedereen zei dat het om Morecambe was dat juffrouw Herrick nog ongetrouwd was gebleven ofschoon ze al vier-en-twintig jaar was en iedereen verwonderde zich erover De officieele uitslagen van de verkiezin gen in België zyn thans op twee provincies na, Brabant en Oost-Vlaanderen, bekend. Gebruikt men voor deze twee provincies de officieuse cijfers, dan komt men tot deze conclusie, dat de nieuwe Kamer zal zijn samengesteld uit 75 katholieken, 70 rocia- listen, 29 liberalen, 12 Vlaamsch nationa listen, 1 communist, waardooi de meerder heid, waarover het kabinet Jaspar voor de verkiezingen beschikte, van 15 tot 21 stem men is gestegen. Te Brussel, waar de katholieken hun 9 zetels behouden, is de bekende annexist, Pierre Nothomb, de lie candidaat op de lijst, niet gekozen. Het aantal voorkeur stemmen op hem uitgebracht, bedraagt 5046. De negende candidaat der Vlaamsch- gezinde katholieken, v. d. Eynde, kreeg on geveer 97000 voorkeurstemmen. Het oudste lid der Kamer, de socialist Huart*te Door nik, is niet herkozen. Voor den Senaat zijn alleen de resultaten PÏL-Y311 Habib Oellah van. Antwerpen, WfflWlaande^n, Dost" v“el volstrekt kara Vlaanderen, Limburg, Luik, Namen en Lu xemburg bekend. In de drie laatste provin- vies is de toestand onveranderd,.evenals in West-Vlaanderen, In de provincie Antwer pen verliezen de liberalen en de socialisten ieder 1 zetel ten gunste van de katholieken en 1 zetel aan de Vlaamsch nationalisten. In de provincie Oost-Vlaanderen, te Aalst, is eveneens een Vlaamsch nationalistische senator gekozen, wat het aantal Vlaamsche nationalisten met 3 doet stijgen. De volledige uitslagen der senaatsverkie zingen zullen pas Woensdagavond of Don derdagochtend bekend zijn. De modemiseerende koning van Afgha nistan, Aman Oellah, die na zjjn reizen in ’t buitenland het leven in zijn rijk geheel op Westerschen leest wilde schoeien, heeft van de talrijke hervormingen, die hij tijdens zijn bewind wist te verwerkelijken, niet veel plezier gehad. De waterdragerszoon Batsji Saquo wist het verzet der behoudzieke bur gers van Afghanistan te organiseeren en riep zich zelf als koning Habib Ooellah uit. Dat hij een sterke figuur is, kan blijken uit het feit, dat hij zich niet alleen tot dusver heeft weten te handhaven, maar feitelijk grootendeels de mpcht aan zich heeft ge- waarom Morecambe, die Pamela reeds als kind gekend had en voorbeschikt scheen om met haar te trouwen, zoolang aarzelde De Crakes zelf waren te kiesch om er open lijk, over te spreken, maar de andere fami- lileden fluisterden met elkaar waarom Mo recambe, die als jongen al zooveel bewon dering voor haar gevoeld had, de verwach tingen der familie niet verulde. Comstone voelde dat het zijn plicht was <>m zijn broer eens te polsen. De oudere broeder fronste de wenk brouwen, niet om dat hij boos was, maar omdat hij zich ellendig voelde. Hij hield van Comstone. maar hij was iemand die zijn eigen gedach te liefst zooveel mogelijk voor zich hield en zijn moeder, broer en zuster hadden dik wijls het gevoel gehad dat hij iets voor hen verborg. Nu was de jongere broer nog meer dan vroeger hiervan overtuigd, vooral toen Morecambe met gedwongen stem antwoord de: Tk wil niet trouwen, Commy, ik ben van plan vrijgezel te blijven. Comstone liet een verdrietige uitroep hooren O neen. We hebben er one allemaal steeds op verheugd dat je met haar zou trouwen. En Pamela zelf zou vreeselijk on gelukkig zijn als dat niet gebeurde Waar om ben jé zoo vandaag, je hebt toch van haar gehouden5 Er viel een stilte die hen beiden lang scheen te duren. Toen keerde Morecambe zich om en zijn broer zag dat zijn gezicht bleek en vertrokken was. (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoo rende tot den bezorgkring) i 1—5 regels 1.80, elk» regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring» 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertontiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de heift van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2J5, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertontiën en ingezonden mededeelingen bty contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertontiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 88 Postrekening 48400. FRANKRIJK. Een gewapend betonnen kerk. In een tuinstad bij Parijs. d0 (inHtyLandehugen. Het is nog niet On ongeveer 40 KM van Parijs in een kan£ i2bnMuj..<te.publicatte zal 200 ÏLA. groote tuinstad werd by den bouw j j. van een kerk als bouwstof gewapend beton gekozen De ontwerper prof. Toumo heeft zich in verschilende opzichten gehouden aan de reeds bestaande voorbeelden van gewa pend betonnen kerken. Evenals bij de bekende gewapend beton nen kerk te Raincy zijn aldus de N. R. CL, dc ramen ongewoon groot, in elk geval groo- ter dan bij een kerk, van natuursteen ge bouwd, mogeLü'k zou zyn. De draag-pylers in de zijwanden nemen bij de hooge vastheid van het gewapend beton slechts weinig plaats in en daardoor blijft tusschen deze een groote breedte over voor glasvlakken, waarvan het gevolg is, dat het inwendige van de kerk op natuurlijke wyize goed ver licht. ie. Of zulks in het belang van de stem ming is„ blijft twijfelachtig. De raamcon- structie bestaat ook uit gewapend beton. Eigenaardig- is de .sculpturale versiering van de kerk: de beeldhouwer Sarrabezolles bewerkt voornamelijk en past daarbij een eigenaardige techniek toe. Hij maakt eerst direct na het ontlosten zyn werk in ruwe vormen evenals zulks bij (beeldhouwwerk in natuursteen geschiedt. Wanneer (het beton versteend is, wordt het definitief afgewerkt. Op deze wij-ze ontstaan wel geen fijne vor men, hoewel het effect volkomen moet be vredigen. uitmuntend zyn; onder de soldaten heerscht tucht en de organisatie is bijna volmaakt; in tegenstelling met dtn regeeringstyd van Aman Oellah ontvangén de troepen thans regelmatig soldij. Onder deze omstandigheden ziet het er voor Habib Oellah waarlijk niet ongunstig uit en men kan er dan ook op rekenen, dat hy het eene succes na het andere op de nu nog onwillige stammen zal behalen. Ver- moedeljjk zal Kandahar eveneens spoedig in zijn bezit zijn. In een moeilijk parket. Crake Hall was een toonbeeld van som berheid, met de neergelaten jalouzieën, de bedienden, die zacht en fluisterend rondgin gen en den nieuwen meester, die bedroefd zwijgzaam door het huis liep, waar zijn vader op zijn doodsbed lag en waar men hem als „Sir Morecambe” aansprak; voor Je eerste maal. Sir Thomas Crake, zijn vader, de zevende baronet, was arm gestorven, diep in schul- maar hij had Me oude familie een schitterende toekomst voorspeld als zijn zoon hem eenmaal opgevolgd zou zijn; dan zou het oude huis zijn, vroegere plaats in het graafschap weer innemen als een mid delpunt van gastvrijheid en als het oord, waar de armen zeker konden zijn hulp en ee*L vriendelijk woord te krijgen. Want Sir Thomas had in zijn oudsten zoon een erfgenaam achtergelaten die den ouden naam en de oude traditie waardig BINNENLAND. Nederland en België. Het Belgische antwoord zal de vol gende week worden overhandigd. De Brusselsche correspondent van de Ti mes meldt, dat de technische afdeelingon van de ministeries van Buitenlandsche Za ken, Openbare Werken en Marine bezig zijn de laatste hand te leggen aau he^ antwoord, dat de Belgische regeering zal geven op de Schelde-kwestie en de herziening van*de verdragen van 1839. Het antwoord zal de volgende week aan den Nederlandschen ge zant te Brussel overhandigd worden. Het behandelt alle opgeworpen punten in bij zonderheden en zal te verstaan geven, dat België, wanneer rechtstreeksche overeen stemming tusschen beide landen niet kan worden verkregen, de aangelegenheid zal voorleggen aau den Raad van den Volken bond en haar dus op een internationaal niveau zal plaatsen. De onderhandelingen over de publicatie van de gewisselde documenten duren voort tusschen de beide regeeringen. Naai- ver luidt zal België aan deze documenten eeni ge annexes toevoegen, die er op berekend zullen zijn, een helder licht te werpen op de ontjt^iandehugen. Het is nog b* Protestvergadering tegen de tabakswet. De eerste Nederlandsche Bond van Klein fabrikanten in de Sigaren-Industrie had gisteravond in Amicitia in den Haag een openbare vergaderng belegd met het oog op de Verkiezingen. Als sprekers traden op mr. P. M .Arts, lid der Tweede Kamer, de heer K. R. van Staal uit Gouda, Kamer-candi- daat der SJJ.AP. en W. Goubitz, voorzitter van den Bond. Er was zéér weinig belangstelling. Nog geen 20 menschen behalve sprekers en per.-. De voorzitter zette het doel der vergade ring uiteen. Het is een protest tegen het systeem van 1922, waar belangrijke poli tieke gebeurtenissen op til zyn. Het protest ia al oud want de vervolgingen in de Ta bakswet zyn niet van de lucht en ze betref fen meest den kleinen fabrikant en den winkelier, maar de overtreders vallen door eenvoudig niet na te kunnen verplichtingen. Daartegenover staan ambtenaren, die voot een controle op het 'ijf niet terugdeinzen, hetgeen spr. voor het vrije Nederland te eenenmale onbehoorlijk vindt De straffen zijn zwaar: minimum 100.— boete of tien dagen hedhtenis. De Bond zal geen gelegeriheid voorbij laten gaan, om tegen dkt ellendig systeem te protesteeren. Da Duitsche Schadevergoedingen. De verkiezingen in België. Aman Oellah in ballingschap. Habib Oellah de sterke man. trokken. Aman Oellah heeft wel verschei dene keeren parmantig beweerd, dat hy het spoedig met zyn tegenstander zou weten klaar te spelen, maar dit is hem, al bracht hy nog zooveel manschappen in ’t vuur, nimmer mogen gelukken. De numerieke meerderheid van Habib Oellah’s strijdkrach ten alsmede de discipline en vaardigheid van diens soldaten verzekerden den water dragerszoon de overwinning. Thans is het verrassende bericht geko men,dat Aman Oellah het Afghaansche grondgebied heeft verlaten en een veilig heenkomen heeft gezocht in Britsch-Indië. De ex-koning, die nu balling is geworden, stelt het wel voor, alsof hij vrijwillig zyn vaderland heeft verlaten om een beletsel weg te nemen voor het vreedzaam samen leven der stammen, maar men is eerder geneigd aan te nemen, dat Aman Oellah de grond te heet onder de voeten werd en dat hij daarom zich genoopt zag den wyk te nemen. De berichten toch stemmen hierin overeen, dat aan de vlucht van Aman Ovllah nog al bloedige krijgsverrichtingen tusschen diens troepen en de soldaten van Habib Oellah zyn voorafgegaan, die eindigden met een geduchte nederlaag voor Aman Oellah. Dat een en ander het aanzien van Habib Oellah in niet onbelangrijke mate doet toe nemen, behoeft geen betoog; uit telegram men van den Ullstein-Nachrichtendienst valt dan ook af te leiden, dat de heerschap- pjj^yan Habib ^Oellah (Datsji Sayuu) een - karakter draagt tn dat hij op ’t oogenblik een stevige positie in neemt, al heeft eén der verwanten van den vroegeren koning na het vertrek van laatst genoemde naar Britsch-Indië zich als kroon pretendent opgeworpen en zich geprocla meerd tot emir van Kandahar, het tegen woordige hoofdkwartier van Aman Oellah. Men krijgt den indruk, dat Habib Oellah te Kaboel met ijzeren hand regeert en er met man en macht naar streeft al de her vormingen van zijn voorganger weer onge daan te maken. Elke Europeesche kleeding is nu weer Verboden en de vrouwen moe ten weer haar sluiers dragen. De stammen aan de Khyberphs, waar het karavanenver- keer sinds het uitbreken der vijandelijkhe den in Afghanistan aanmerkelijk afgeno- men was, hebben hun vroegere praktijken hervat en eischen van de reizigers een bi- zondere belasting voor veilig geleide. De le\ensmiddelenprijzen zijn in het geheele land buitengewoon de hoogte ingegaan en worden door de regeering gecontroleerd. In Kaboel zelf is de krijgswet afgekondigd. Habib Oellah’s financieele toestand moet buitengewoon sterk zijn, daar rijke koop lieden gedwongen worden aan het departe ment van financiën groote bedragen af te staan. Ook het leger van Habib Oellah moet BUITEN LANDmCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een Barones-dievegge geairesteerd. Onder verdenking voor ruim honderd uui- zend mark aan juiweeten te hebben gesto len. is Maandogm een groot hotel in het Westen van Berijj® de 28-jarige barones von Monrai in hechtenis genomen. In den loop van den avond heeft zij een volledige bekenten» atgelegd. Het verhoor van de 23-jarige barones moest gewtaakt worden daar de barones eén zenuwschok heeft gekregen. Zij genoot het volle Vertrouwen van haar tante, gravin Hermersdorf, en wist precies waar de juweelen bewaard werden. Tydens afwezigheid van haar tante en moeder in December maakte zij van de ge legenheid gebruik oun do kostbaarheden te stellen. Waar zy de cassette de gehee'e maand verborgen heeft weten te houden, ia nog een raadsel. Tegen het midden dezer maand kwam het tusschen moeder en dochter tot een twist, waarna de dochter het, huis verliet. Voor den schijn aanvaardde de korten tijd de be trekking van stenotypiste bij een advocaat. Een deel der juweelen bracht de barones daarop naar een bankiertje om ze te laten beleenen. De bankier gaf haar een klein voorschot op voorwaarde dat hij eenige juweelen naar Hanau mocht sturen om de ouderwetsche zetting te doen veranderen. Een briljanten collier benevens een sie raad van Russische herkomst zouden veran derd worden. De Berlijnsche politie heeft zich onndddellyk met Hanau in verbinding gesteld om de sieraden in beslag te doen nemen. Voorts moet een kostbaar paarle- snoer zich reeds te Weenen bevinden. De verloofde van de barones, ritmeester von Wedel, heeft ejch in het Grünewald een kogel in het hoofd geschoten. Op zjjn lyk werd een verzoek van de politie gevonden om vanmiddag verklaringen op het hoofd bureau te komen afleggen. Het proces tegen H. Stinnes Jr. De knoeierij met oorlogsleeningen. Hugo Stinnes Jr. en de overige personen die beticht worden zich aan knoeierijen met oorlogsleeningen te hebben schuldig ge maakt. sjijn gisteren voor de Berlij->«che rechtbank verschenen- Het proces zal ten minste vier weken duren. Er rijn in het geheel zeven beklaagden, n.l. Hugo Stinnes en gracieus met heldere oogen en een vroo- lijken glimlach. Olive, blond met blauwe oogen, minstens even aantrekkelijk als haar zuster. De dagen gingen traag em dof voorbij tot na de begrafenis, en Morecambe die voor allerlei te zorgen had, kwam niet tot rust. Maai- den dag na de begrafenis, toen het groote huis zijn gewone aanzien herkregen had, kwam Comstone bij zijn broer in de bibliotheek, waar rentmeesters en opgezete nen, pachters en buren hem over zakelijke aangelegenheden waren komen spreken. Pamela Herrick is hier, Morecambe, zei Comstone, die dicht bij den stoel van zijn broer was gekomen. Morecambe schrok en kreeg een kleur. Maar hij beheerschte zich. Nu, wat zou dat? Ze is toch zeker voor moeder en de meisjes gekomen? Comstone lachte. Dat weet ik nog Wat bedoel je? O, Morecambe, doe nu niet zoo schijnheilig'. Je weet even goed als ik dat Pamela hier hoof zakelijk is om jou Morecambe leunde achterover in zijn stoel en zag bleek en onthutst. Zeg tegen moeder, dat het me erg spijt, maar dat ik het zoo druk heb dat ik niet kan binnenkomen. Zijn broer bleef aanhouden. Kan je heusch niet komen, Morecambe? Het is geen gewoon bezoek, weet je; voor dat soort formaliteiten is het nog te vroeg He^ is Pamela maar alleen zonder haar ouders. En ze is altijd aan je blijven denken en ze Jr.. die bijgestaan wordt door vier advoca ten. de koopman Erich Nothmann. de bee- renboer Wolf von Waldow. de koopman Bela Gross, de koopman Leo Hirsch. Deze laatste, die te Aken woont, heeft toestem ming verkregen om zich door zijn verdedi ger te laten vertegenwoordigen. Alle be klaagden. met uitzondering van Scheld, wien alloen medeplichtigheid ten laste wordt gelegd, worden beticht van poging tot bedrog. Na een lang debat over het al of niet dag vaarden van verdere deskundigen waar dr. Alsberg de eerste verdediger van Hugo Stin nes waarde aan hecht, deelt de voorzitter mede dat alle beklaagden beticht worden van het deponeereu van oorlogsleeningen die nog moesten worden verworven als oud bezit te hebben aangemeld, en aldus te hebben gepoogd financieel nadeel te berok kenen aan den Staat. Een nieuwe lange ge dachtenwisseling ontstaat over de vraag of de gezworenen al of niet afschrift van de acte van lieschuldiging zullen krijgen; daar enkele verdedigers hiertegen bezwaar ma ken, zal dit niet geschieden. De uitsluiting in de Silezische textiel industrie. De uitsluiting in de Silezische textielin dustrie is werkelijkheid geworden. Alle be- 'drijven zijn stilgelegd en 50 000 arbeiders zijn zonder werk gekomen. Tot incidenten is het negens gekomen. Er zijn nog geen onder- liandelingwj, begonnen tot bijlegging het conflict. was. Morecambe Crake was acht-en-twintig, forach en knap, met heldere, eerlijke grijze oogen, hij was intelligent en zou zeker nieuw leven in het oude huis brengen. On der het slechte beheer der laatste, zwakke Crakes waren de hypotheken toegenomen, de schulden vermeerderd en allerlei moei lijkheden gerezen, zoodat de tannde glorie van het eens zoo bloeiende geslacht het al- gemeene onderwerp van gesprek was gewor den. Maar nu was de gouden eeuw weer aangebroken en niet alleen Bir Thomas, maar ook zijn vrouw en kinderen verwacht ten heil en voorspoed. Morecambe, de hoop en trots van de fami lie was aan een Britsoh gezantschap in het buitenland verbonden toen het nieuws van zijn vaders ziekte- hem plotseling naar huis had doen komen. Sir Thomas zag zijn zoon nog en stierf kort daarop in het gelukkige besef dat zijn vrouw en kinderen in goede hoede ach terbleven. Lady Crake, was een lieve zachte vrouw, voor haar vijf-en-veertig jaar nog bijzonder knap en haar verdriet werd ge temperd bij het zien van den knappen, flinken zoon, die haar steun zou zijn. Com- stone, de tweede zoon, had een groote be wondering voor zijn "broer. Comstone, met zijn donker krullend haar, zachte bruine oogeai en kalme manieren leek niet véelv meer dan een jongen, al was hij vijfen twintig; hij had niet het krachtige karak ter van zijn broer, maar was beleefd en ridderlijk en zoo knap als een Grieksche God. De meisjes waren ook aantrekkelijk om te zien, de oudste, Lilith, donker, lang GOIDSCHEÖÏÜRANT.:

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1