Dl Ipiilithl-lijiiiikiiinsl ONTEIGENING Gemeenteraad van Gouda Xliiu Uiiirck 8 fi|ils fl.- Mmr. WUI1INDTS FMlIRIi-MlIlCl Mr. I f. li. M, Dl Klif HUIK IAATSTE BERICHTEN. ten algemeenen nutte. dat de Tweede Kamer hare sanctie hechtte aan het wetsontwerp betreffende de voogdij kinderen, doch drukte daarna zijn spijt uit over het feit, dat zoovele geestverwanten de vereeniging niet steunden. De jaarverslagen van de secretaresse, mevr. Lenderink-van der Vliet en van den penningmeester, mr. J. H. Hulsmann, wer den onveranderd goedgekeurd. Laatstge noemde werd by acclamatie in zijn functie als H. B.-lid herkozen. De afdeelingen Rotterdam en Nijmegen werden aangewezen de rekening en verant woording van den penningmeester na te zien. Als plaats voor de volgende vergade ring werd wederom Aepldoorn aangewezen. Aan de bestuursvergadering ontbrak ds. F. H. G. van Itterson te Nijmegen, die wegens ernstige ongesteldheid aan het ziekbed was gekluisterd. Hierna was het woord aan mr. Overwater, secretaris van den Voogdijraad Amsterdam 11, die zijne inleiding in drieën verdeelde: I. Voogdijraad in samenwerking met voog dij-instelling; 2, het contact tusschen ouders en kinderen, die onder voogdijraad zijn en 3. herstel in de ouderlijke macht. Na de koffie sprak jhr. W. A. Ortt, di recteur van Zandbergen, over: „Ervaringen op het gebied der Gezinsverpleging" en on derscheidde daarbij e- het patronenstelsel 2e. het stelsel van agenten of vertegenwoor digers, die een aantal kinderen onder hunne hoede krijgen en 3e. het centrale stelsel voor vereenigingen met hoofdinspecteur en inspecteurs.Elk stelsel heeft zijn voor- en nadeelen; ongetwijfeld if&n ieder wijzen op, groote successen, doch spr. wilde thans wij zen op verschillende teleurstellingen, welke de laatste jaren zelfs in de gezinsverple ging zijn toegenomen. Het goede gezin is voor een pleegkind wel het voornaamste wat men het mee kan geven, doch de groote moeilijkheid bestaat een goed gezin té vin den. i Enkele vragen werden door inleiders wel willend beantwoord of toegelicht, waarna de vergadering door den voorzitter werd ge sloten en het gezelschap per autobussen een bezoek bracht aan de gestichten. Aanbesteding. B. en W. van Rotterdam hebben aanbe steed; het makeix, leveren en stellen van den bovenbouw en de mechanische en electrische inrichtingen voor een bascuilebrug voor de nieuwe Jan Kuitenbrug. Laagste inschrijver is de firma Claus te Kinderdijk, voor a. 164.00., b. 163.000; het bouwen van twee scholen voor Ge>w. L. O. en een gymnastiekschool aan de heer Daniëlstraat. Laagste inschrijver Rott. Bouwbedrijf voor 137.700; het bouwen van een school voor voorber. onderwij® met bibliotheek aan de Kuiperstr. en Blokmakersstraat. Laagste inschr. de firma Gesman en Zoetemeyer' te Alfen a. d. Rtfti, voor 127.S»; het bouwen van twee scholen voor Gew. L. O. en twee gymnastieksdhoilen, resp. aan de Oleander- en de Ericastraat. Laagste in schr. Gebrs. v. d. Vorm te Rotterdam, voor 182.500. - GEMENGDE BERICHTEN. Een drama in de Faber van Riemsdijkstraat in den Haag. Zijn vrouw vermoord. Gisteravond is in den Haag een afschuwe lijke moord gepleegd. In het benedenhuis Faber van Riemsdijkstraat 44 woont sedert vier a vijf jaar een echtpaar, waarvan de man, een 44-jarige marktkoopman, ongun stig bekend staat. Van den eersten huwelijksdag af, achU tien jaar geleden, moet hij, volgens bewe ringen, de vrouw mishandeld hebben. Dit nam niet weg, dat er uit het huwelijk zeven kinderen geboren werden, die allen nog thuis zijn. Terwille van de kinderen ver droeg de zeer oppassende vrouw, die nu 38 jaar was, alles van haar man, die ook bui tenshuis een sleoht leven leidde. Den laatsten tijd werd het de vrouw at te bar en zij moet een eisch tot echtscheiding ingediend hebben. Een drietal maanden ge leden stierf haar moeder, die eenige huizen bezat, o.a. in de Celebesstraat en op het Oranjeplein te ,s'Gravenhage. Deswege was het echtpaar een erfenis wachtende en drt zou voor den man aanleiding geweest zijn, erop aan 'te dringen dat zijn vrouw haar eich tot echtscheiding zou intrekken. Kén $n under jnoet een voortdurende, bron van ruzie geweest zijn en nog een zestal weken geleden schreef de familie yan cte vrouw een brief aan den Officier van Jué- titte met de mededeeling dat de man zijn vrouw herhaaldelijk bedreigde met een re volver. De laatste dagen bakte de man steeds zoete broodjes om maar gedaan te krijgen, dat de echtscheidingseisch zou worden in- gotrokken.- en nog gisterochtend bracht hij pen doos met taartjes naar huis. Wat er toen precies gebeurd is, weet men niet, maar de vrouw moet gisteren aan één harer vriendinnengezegd hebben,,Er gebeuren vandaag nog rare dingen". Haar man was naar Antwerpen vertrokken, maar kwam om zes uur weer thuis. Toen hij in de gang zijn vrouw zag loopen, heeft hij vijf schoten op haar gelost, die haar zoodanig troffen, dat zij spoedig overleed. De moordenaar trachtte daarop zichzelven van het leven te berooven, hetgeen niet ge lukte. Buren waarschuwden de politie, die den man zwaar gewond vond liggen De ge neeskundige dienst bracht hem naar net ziekenhuis. De hoofdcommissaris van poli tie, de heer v. 't Sant, en commissaris Krn-% nier stelden ter. plaatse een onderzoek in. De kinderen, waarvan enkele nog to klein zijn om te beseffen wat er gebeurd is, zijn bij familie ondergebracht. Bij het onderzoek door commissaris Kra mer ten huize van de vermoorde vrouw haar echtgenoot had den laatsten tijd zijn verblijf meestal elders opgeslagen werd een revolver werd gevonden, doch op dezen pasten niet de tevens aangetroffen ledige hulzen, die van grooter kaliber waren. Later bleek het dat de 16-jarige zoon van het echtpaar, de revolver waarmee de man zijn vrouw doodschoot, had verborgen, wel licht uit angst voor zijn vader. Als heethoofdigen het warm hebben. Een booze dienstmaagd, de ingeslagen hoed, de razende meneer, hét mes en de slagersjongen. Warm weer werkt dikwijls onaangenaam, zoo vertelt de N. R. Ct., op het humeur. Er zijn menschen, die normaal altijd even weiwilleud, verdraagzaam en vergevingsge zind zijn, maar die, zoodra de thermometer wat hoog staat, prikkelbaar opvliegen en hoog uitvaren, waardoor zij nog warmer en dus ook nog kwader worden. Zoodra het warnier wordt, stijgt het aantal aangiften bij de politie betreffende beleedigingenen mishandelingen en een statistiek over deze klachten zou aardig parallel loopen met den thermometer. Ter illustratie kan het volgende voorval dienen. Twee jongelui uit den Haag liepen over de West Kruiskade te Rotterdam. Een dienstmeisje was bezig de stoep van ri»n huis te boenen en een van de jonge man kon aan de verleiding geen weerstand bie den om een klap te geven op het gedeelte van het dienstmeisje, dat naar de straat was gekeerd... Het dienstmeisje werd boos, pakte haar emmer op en keerde dezen par does om over den vrijpostigen Hagenaar. Om liet stortbad nog eenigszins te ontgaan sprong de jongeman achteruit, waardoor hij tegen een voorbijgangster botste. Deze werd op haar beurt kwaad en begon te schelden, hetgeen weer onaangenaam werkte op het humeur van den anderen Hagenaar, die de juffrouw een klap gaf boven op haar hoed, zoodat haar hoofddeksel tot haar schouders zakte. Dit maakte een voorbij komenden meneer razend en hij gaf den hoed-belager een stomp. Deze trok zijfl mes, zwaaide er mee in het rond en verwondde daarbij een totaal onschuldigen slagersjongen, die, zoo als liet een slagersjongen betaamt, van hea eerste begin af, vol belangstelling was blij ven staan kijken. Tegen den man van het mes is proces-verbaal opgemaakt, de sla gersjongen, die een onbeduidende wond aan den linker elleboog had, is verbonden. Dat was toch de ware liefde niet. De Darmstadter Ztg. publiceert uit haar blad van honderd jaar geleden de volgende advertentie, welke de Grossherz Hessisehe Ztg. 27 Mei 1829 aan de Speyerer Ztg. had ontleend: Mijn dierbare echtgenoot, de stadstoren- wachter Nicolaas Jeremias Wenk alhier, had het pijnlijke ongeluk bij' zijn leven gis termiddag half 12, doordat hy door al te groote verlenging van een in zyn, beroep ge blazen triller het evenwicht verloor, van den Protestantschen kerktoren alhier te vallen. Reeds midden in den val had hy' den geest gegeven, vervolgde echter ongestoord zijn val tot het plaveisel, waar hij, everleed. Wie de edele zied van myn echtgenoot kende, zal de grootte van myn verlies, en wie den kerk toren kent, zal de hoogte van dezen ongeluk kige» val weten, te schatten. Voor alle aait mijn echtgenoot zaligeij, in het bizonder ook tijdens zijn val bewezen deelneming dank ik hartelyik en verzoek van alle rouwibeklag verschoond te bleven, daar me reeds nu het uitzicht op een beter leven troost, dat wij beiden, hy en ik, 'beginnen; de naar hereenl- weduwe Maria Ursula Wenk, geboren Henk, herberg De Groene Ben en Snijdersherberg. Felle brand te Woensel. Boerderij en twee arbeiderswonin gen verbrand. Nabij den ouden toren te Woensel bij Eindhoven aan den Schakelstraat, ontstond gistermiddag brand in een arbeiderswoning bewoond door M. van den Berg. De bewo ners waren afwezig, zoodat de brand spoe dig een grooten omvang had genomen. Voor de gemeentelijke brandweer ter plaatse was waren ook de aangrenzende boerderij van den landbouwer Jan Scheepers en de arbei derswoning van van Aspert door het vuur aangetast. Met de grootste moeite gelukte het. het in de brandende perceelen aanwezige geld en de geldswaardige papieren in veiligheid te bréngen. Een dochter van den landbouwer Scheepers, die ziek te bed lag, kon nog ge lukkig bijtijd^ ger«d worden. Inmiddels brandden de boerderij zoowel als de twee arbeiderswoningen totaal af. Van de inboe dels kon slechts een zeer klein gedeelte ge red worden. Ook de aangrenzende woning^van Kooien bekwam aanzienlijke spbad^cToch kon even als een schuur langs genoemde boedeiij ge spaard blijven. De aangerichte schade, die nogal aan zienlijk is, wordt door verzekering gedekt. RADIO-NIEUWS. Programma van Vrijdag 31 Mei. Hilversum: 5.00 gramofoonplaten. 5.30 orgelrecital. 6.01 dinermuziek. 7.15 radio-dokter. 8.01 concert. 9.30 omroeporkest. 11-12 AV.R.O.-dansorkest. Huizen: 5.00 concert KR.O. 6.40 en 7 spreekbeurt. V.P.R.O. 7.3510.20 sprekers en muziek. Daventry: 7.05 Haydn's strijkkwartetten. 7.45 fluitconcert 8.20 Merdelssohn-concert. 9.55 concert. 11.20 verrassingHnummer. 11.3512.20 dansmuziek. De 2000ste bij de N. S. F. Bij de Nederland8che Sedntoestellen Fa briek (Radio N.S.F.) te Hilversum is een dezer dagen de tweeduizendste arbeideT aan- ge nomen. In de gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester (iaarlandt gehouden openbare vergadering van den Gemeente raad waren alle leden tegenwoordig, met uitzondering van Mevrouiw Riesz, (wegens ziekte) en de heer Polet. De VOOK&1T1 EK spreekt allereerst zyn leedwezen er over uit dat Mevr. Riesz-- lNoothoven van Goor sinus d)e laatste zitwng van den gemeenteraad zich onder medische 'behandeling heeft moeten stellen en een operatie heeft ondergaan in het Van leerson Zitting van Donderdag 30 Mei nam. 8 uur. ue heer Dr. HOFrWAN (r.k.) zegt da. üeze geringe verlaging iiem verheugt. Het zou met juist zyn nfet gemeenteoestuur meer ge.u op te dringen dan h=t vraagt, bpr. wii met denken aan uen pouticlten Kant, uoor «Lr. de Witt Wyncn even toch tig aangeroerd, maar spr. wil toch de hoop uitspreien üat we elk jaar groo.e verkic.- aanstel 1: 2. Het stemt spr. tot vreugde dat de operatie goed gelukt is en de patiënte goed vooruit g&at. Lat de toestand gunstig is, kan te danken zyn aan de kundige Gouasche doktoren, aan ds goede verpfeging m het Van Iterson-Zie- kenhuis, maar ook wyi zy in deze dagen zoo iieeft ervaren, de groote genegen heid, die vele ingezetenen haar toedragen in deze stad, waaruah zy hecht uit geboorte en met haar geheel» gevoelen. Spr. uit de beste wenschen voo* haar spoedig geheel herstel en spreekt de hoop uit dat zij bin nenkort weder aan de besprekingen in den Raad zal kunnen deelnemen. I (Algemeene instemming). De notulen der vergadering van 25 Maart worden gearresteerd, die van 12 April en 13 Mei '1929 aangehouden. Mededeelingen: Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: 1.1 dat zy aan M. Frie, tydelyk 1ste klerk penhaar slachthuis, een definitieve g hebben gegeven. Gedeputeerde Staten by schryven d.d. 13/15 Mei 1929 hebben goedgekeurd het raadsbesluit dd. 22 April 1929 tot wyziging der begrooting dienst 1028. 3. dat Gedeputeerde Staten hy schryven dd. 13/24 Mei 1929 hebben goedgekeurd de raadsbesluiten <kL 22 April 1929 tot verhuur van een woonhuis aan J. van Galen, tot ver pachting der schutting van het gem. sport terrein en tot verhuur van Hand aan G. Pals- graaf. 11e voor kennisgeving 47 dé door hen genor naar aanleiding van een schrift van .H. Blok e.a. betreffende de huis- rioleeringen en van het gemeentelijk hoofd riool by het Moordrechtsche Verlaat. Alle voor kennisgeving aangenomen. De heer OVERHAND (s.d.) drukt zyn leedwezen uit dat <B. en W. geen praeadvies hebben uitgebracht op het verzoekschrift, doch volstaan wordt met een mededeeling, waarin wel een en ander verzwegen is. Spr. zou gaarne nadere inlichtingen wenschen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) meent dat de soepele mededeeling alles inhoudt wat kan worden gezegd. Het adres is in den meert concreten zin beantwoord. S^r. had gehoopt erkentelijkheid te mogen ontvan gen over de vlugge en correcte beantwoor ding. De heer OVERiHAND (s.d.) is wel erken telijk voor de reiniging van het riool op kosten der gemeente, maar spr. is van oor deel dat de gemeente daartoe verplicht is, wijt de oorzaak aün de gemeente te wijten is. Spr. had echter «en praeadvies v*~- Wethouder VAN STAAL (s.d.) repliceert en bevestigd zijn eerste mededeeling, welke hij nog nader toelicht. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde gestelde stukken zijn nog ingekomen: Van J. Scheijgrond, onderwijzer, een ver zoek om ontslag met ingang van 1 Septem ber a.s. Wordt eervol verleend. Van C. van Leeuwen een verzoek om terugbetaling van z.i. teveel betaalde huur penningen voor penceel Pretoriaplein 23. Gesteld in handen van B. en W. om advies. Van Mej. C. A. G. Niermans een bericht van het overlijden harer zuster Mej. A. H. I. Niermans, in leven onderwijzeres aan school no. L* Voor kennisgeving aangenomen. Van H. Hoogendoorn een verzoek om aan koop van de perceelen sectie K nos. 1079, 1080, 1081 en 1082 voor woningbouw. Gesteld in handen van B. en W. om advies. Van het 'Hoofdbestuur van den Algemee- nen Bond van Politiepersoneel in Nederland een verzoek om erkenning der akte van be kwaamheid als agent van politie, door dezen bond ingesteld, zoomede een verzoek om subsidie aan den door dien bond in het leven geroepen cursus. Gesteld in handen van B. en W. om advies. Benoemd wordt: tot onderwijzer aan de school voor bui tengewoon lager onderwijs de heer P. C. van Deijk, onderwijzer te Rotterdam. Voorstel tot herplaatsing van wacht gelders tot onderwijzer aan de opleiding- school B S* de heer J. Hoogeveen te Amsterdam. Voorstel tot samenstelling der stem- bureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- GeneraaL Aangenomen. Het voorstel tot vaststelling van het vermenigvuldigingscyfer van de ge meentelijke inkomstenbelasting (ver laging van f 0.62 op 0.60). De heer VER KÉÉK (a.r.) kan zich geheel vereenigen met het* voorstel dat thans wordt voorgelegd. De geschiedenis heeft geleerd dat de op merking door spr. vorig jaar gedaan dat toen met 35000.kon worden volstaan, juist is. De wethouder heeft overvraagd. De opzet van het voorstel is overigens ge heel naar spr.'s genoegen. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) zal dit voorstel steunen. Echter merkt spr. op dat deze uiterst kleine verlaging wat laat komt. Spreker constateert dat de wethouder be keerd is van zyn vorig jaar ingenomen standpunt, daar hij nu wel van de reserve gebruikt. Het 1b mogelijk dat er een politiek tintje aan zit, de kamerverkiezingen zyn in zicht, maar dat kan spr. niet schelen. Spr. ver heugt zich over den zondaar die zich be keert. tier VAN öI'AaL (s.d.) verklaar, dat ue veriaging met ;s genomen met spr.'t instemming. r.r is een meerderheid in B. en y\gekomen voor U.tjO, teuwyi spr. heeft verdedigd den factor ü.o2. Spi. is ook wet houder voor de soc.-dem. tractie, uie zien zeer sterk bewust is dat B. en W. er met den factor Ü.Ö0 niet komen. Met de uüei ste sobertieid zulten de wenschen moeten worden bezien, anders gaat het met Ü.«.0 niet. Spr. heelt zich ten siotte by'uen tac tor U.od neergelegd. Met verkiezingspo.i- iitK heeft drt niet te maken. Dat de wethouder van Financiën vo.gens den heer Verkerk ongelijk zou hebben ge had ontkent spr. Daartegenover merkt de wethouder op dat de heer Verkerk than.- 0.60 als de juiste factor aanvaardt terwyl te voren 0.525 door hem is verdedigd. Het bedrag van 40.000 dat uit «de re serve vorig jaar gewenscht werd, fyvorut met gecompenseera door de veriaging wel ke thans wordt voorgesteld. Spr. heeft de stellige overtuiging dat met de eischen, die mogen en moeten wor den gesteld, het heel veel moeite za! kosten er met den factpr 0.60 te komen, ind.en zulks al mogelijk zal zijn. De YOORiZriTEtR wyst er op dat een factor van 0.60 niet voldoende is voor de roodige belastingopbrengst; de reserve moet worden aangesproken. By een be rekening over 12 maanden zou er 23.000 uit de reserve moeten worden gebruakt. Het is mogelyk dat over een jaar bij dezeifde omstandigheden opnieuw eenzeriae uit de reserve zal moeten worden Aanvankelijk was er in het college een meerderheid voor dit voorstel, maar later is het door het vobledige college aanvaard. l>e heer VERKERK (a.r.) wyst er op dat zyn vocrgestlede factor 0.525 mogelijk was voor de vaststelling der begrooting; by de bbsprekimgen daarvan heeft spr. die factor genoemd. Het is echter geheel an ders geworden nadat dte ibegrooting.is vast gesteld. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (.ib.) verklaart waar Mievr. Riesz zóó vorig jaar heeft aangedrongen op veriaging van dtn factor, dat, als eK eenige verlaging wordt voorgesteld, dit tot\ vreugde stemt. Het is beter een half ei tel hebben dan een leege dop. En zulks te meer waar spr. na oe verklaring van den wethouder niet veran derd is van zienswijze dat deee zondaar zich heeft belroerd. Wethouder.AAN STAAL (s.d.) repli ceert. Spr. herhaalt dat spr. niet een be keerde zondaar mag worden genoemd, wijl spr. uitdrukkelijk gezegd heeft aanvankt- lyk zyn standpunt te hebben gehandhaafd. Er kan hier niet worden gesproken van een hailf ei; het financieele plan dat is op gezet, moet als geheel worden beschouwd., waarmede niet moet worden geschipperd. De discussie wordt gesloten, waarna het voorstel zonder stemming wordt aangenomen. Voorstel tot vaststelling der instructie voor het personeel der openbare scho len voor lager en uitgebreid lager onderwijs. De heer MIDDELWHEIRD (r.k.) meent dat dit voorstel zeer eenzydig is Opgezet. Het geheel is niet door spr* met volle sym pathie ontvangen. De heer VAN DANTZIG (s.d.) vindt in de instructie veel wat hem aangenaam stemt, hoewel er toch ook enkele wijzigin gen door spr. zullen worden voorgesteld. Spr. vraagt zich af waarvoor het noodig is dat beleefdheidsvormen jegens den inspec teur van het onderwijs in de instructie wor den opgenomen. Spr. 'vindt het niet noodig dat deze daarin komen. Door verschillende ledien worden De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) is het niet eens met de zienswijze van oen heer Van .Dantzig en acht het wel ge wenscht dat in de instructie de verhouding van B. en W. tot den inspecteur wordt om schreven. Wanneer er een anderen wethou der van Onderwijs zou komen, zou die an ders wel een ander standpunt kunnen in nemen dan nu wordt gewenscht. Wethouder SANDERS (s.d.) merkt op dat het legio amendementen erop wyst dat niet alle leden het met deze instructie eens zyn. Er is over deze instructie een jaar lang overleg gepleegd, waarbij met alle instan ties op onderwijsgebied overleg is ge pleegd. De opmerking kan alleen bedoelen dat de instructies eenzijdig is op onderwijs gebied. Spr. is het ook niet eens met den heer Middelweerd dat aanvaarding van het nieu we art. 4 betreffende het voorgeschreven overleg met het personeel een ramp zou beteekenen. Spr. begrypt dat standpunt ab soluut niet van iemand, die voorstander is van georganiseerd overleg. De VOORZITTER ondersteunt het be toog van den wethouder. Het hoofdbezwaar gaat hier tegen het nieuwe art. 4. De heer MIDDELWEERD (r.k.) zet in den breede zyn bezwaren tegen de instruc tie uiteen. Wanneer spr. dezelfde gedach- tengang had als de inspecteur, dan zou spr. deze instructie onaanvaardbaar verklaren. Spr. beziet ze echter van ruimer standpunt. De heef Dr. HOFFMAN (r.k.) meent aan de zjjde te moeten staan van hen, die het overleg niet wenschen te zien voorgeschre ven, wijl de geest van het openbaar onder wijs spr. niet bevredigt. Spr. verklaart zich te moeten stellen tegen een zoodanig overleg en dus tegen het amendement-Van Dantzig ca. Wethouder SANDERS (s.d.) wyst er op dat er geen verplichting was tot het hooren van den inspecteur. Het is een beleefdheid van B. en W. Spr. begrypt niet dat de in specteur zich niet kan inleven in de nieuwe gedachte en zich niet losmaakt van dé oude gedachte die bij de scholen is ingeworteld. De inspecteur zegt alleen dat overleg niet imperatief moet worden voorgeschreven. j Waar wel overleg gewenscht wordt, acht spr. het wel beter dat, waar de hoofden zich vaak bepalen tot wat is voorgeschre- I ven, het overleg ook wericelyk voor te schrijven. De heer VAN DANTZIG (s.d.) verdedigt zijn amendement tegen de bestrijding van den heer Middelweerd, dat het voor niet- medewerkende hoofden gewenscht is dat in de instructie het overleg wordt vastgelegd Spr. acht de vastlegging over medezeggen schap noodzakelijk en beroept zich op in structies in Leeuwarderadeel, Utrecht, Em- men, Deventer, Odoorn en Zandvoort. Spr wijst er op dat de heer Steenland in de com missievergadering zich van eenig oordeel over dit artikel heeft onthouden. De heer MIDDELWEERD (r.k.) repli ceert. Spr. begrijpt niet dat, waar zoowel de wethouder als de heer Van Dantzig de vastlegging voor goed-willcnde hoofden on- noodig achten, zy thans zoo vasthouden aan voorschryving in de instructie, Spr. is van oordeel dat het hoofd door deze Wa ling te veel in zijn macht wordt beknot. Het gezag wordt aangetast. Mevr. VAN DANTZIG—MELLES (s.d bestrijdt het standpunt van den heer Mid delweerd. Spr. begrijpt niet de beschou wing van dén heer Middeliweerd waarom deze nu tegen het vastgestelde overleg ageert. Waarom vertrouwt deze een derg£ lijke bepaling met bij het openbaar onder- wijs? De Keer M-UYLWMK (a.r.) wyst er op dat by de christelijke scholen het overleg wel plaats heeft, maar dat dit niet is voor geschreven. Het gebeurt practisch steeds Het vastleggen daarvan acht spr. niet ge wenscht. De heer STEENLAND (r.k.) komt op tegen de bewering van den heer Van Dant zig dat spr. bij de behandeling in de com missie het betreffende artikel niet zou heb ben besproken. Spr. wyst er op dal de heer Van Dantzig den geheelen avond de in structie heeft besproken, waardoor de ge legenheid ontbrak en het aan .-.pr.'s aan dacht is ontsnapt. Spr. zal er voortaan op toezien en daar voor is ook noodig dat te voren een be hoorlijke agenda wordt verstrekt. De heer HEERiKENiS (r.k.) rep.iceert, vervolgens ook Dr. HOFFMANN (r.k.). Laatstgenoemde beroept zich op het feit dat ook in eenige kloosterscholen dat over leg wel bestaat zonder dat het is voorge schreven. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) acht een voorgeschreven overleg niet in strijd met art. 27 der wet. Spr. is voor zooveel mogelijk overleg. Echter wil spr. uitgesloten zien dat over leg een twistappel wordt en daarom zou spr. .adviseeren by het overleg „zooveel mo gelijk" in te voegen. Wethouder SANDERS (s.d.) repliceert en zet zyn standpunt opnieuw uiteen. Spr. zegt dat wetten en instructies noodig zyn om een goeden gang van zaken te verzeke ren. Tot den heer Steenland zegt spr. dat hem de instructie is verstrekt, zoodat deie hem bekend kon zym. De VOORZITTER repliceert, waarna de beraadslaging gesloten wordt. De heer Mr. DE WHTT WIJNEN (lib.) motiveert nog zyn stem. Hoewel spr. be treurt dat geen gevoig is gegeven aan zyn verzoek om niet persé het overleg vast te leggen, maar een mogelijkheid van niet- overleg Mn speciale gevallen te scheppen, wil spr. toch tot dit overleg medewerken en zal hy voorstemmen. Het nieuwe art 4 wordt voorgeste'd en aangenomen met 10 tegen 9 st (Tegen de heeren Steenland, Dr. Hoff man, Heerkens, Mfiddelweejd, Donker, Koe mans, Kamphuizen, Verkerk en Muylwyk). De heer OVERHAND (s.d.): Dat zyn nu de voorstanders van medezeggenschap. (Interrupties!) De heer VAN STAAjL (s.d.)W y heb ben de medezeggenschap gébracht! De heer VERKERK (a.r.) acht aanvuj- ling van art. 25 met een amendement noo dig waarin wordt gezegd dat het begrip goede zeden aangekweekt moet worden en de liefde voor het Koninklijk Huis. Daarom acht spr. het noodig dat nationale liederen aan de kinderen worden geleerd. Wethouder SANDERS (s.d.) meent dat ieder onderwijzer zich goed zal gedragen en anders zyn er wel middelen om hem daartoe te brengen. Wat het leeren van nationale liederen aangaat, spr. meent dat dit niet behoort in de instructie, maar in het leerplan moet worden aangegeven. Het behoort dus niet by dit artikel. Het amendement wordt verworpen met dezelfde stemmencyfers als by de vo rige stemming. Na korte wijzigingen wordt vervolgens de geheele instructie aangenomen. Het voorstel tot reorganisatie van den Handelscursus. De heer Mr. DE WTTT WIJNEN (lib.) vraagt of met de omliggende gemeenten overleg is gepleegd/ over de vergoeding, die zal worden betaald. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) meent dat dit voorstel in tegenstelling met het voor gaande een autocratischen geest ademt. Elk democratisch ibegrip is daaraan vreemd. De heer VAN DANTZIG (s.d.) heeft alle hulde voor den weth. voor dit uitnemen de voorstel, dat practisch goed is. Spr. grondt zijn oordeel op ervaring. Wethouder SANDERS (s.d.) deelt mede dat het overleg met de buitengemeenten «al plaats hebben né de aanneming van dit voorstel. Bij dit onderwijs gelden andere verhou dingen dan bij het lager onderwijs. Het thans voorgestelde is aan de practyk ge toetst en is niet in stryid met eenig demo cratisch begrip. De hulde hem gebracht, brengt wethou der Sanders over op den directeur van den Handelscursus, die deze aangelegenheid zoo uitnemend heeft voorbereid. Het voorstel wordt z. h. at. aangeno men. Het voorstel tot aankoop van eigen dommen ten behoeve van verbetering der Eerste Kade (in verband met het verkrijgen van een toegangsweg naar de r.ieuwe school voor g. 1. °- aan de Eerste Kade.) Aangenomen. Het voorstel tot opheffing der onbe- woonbaarverklarin g van de wonin gen Slapperdel 19 en 21. Aangenomen. Het voorstel tot wijziging der stem- bureaux. 5anTheer MuYiAVlJK (a.r.) zou gaarne en dat met de aanwyzing oer leden wat 11 ,r leKeiung werd gehouden met hunne ^plaatsen en de piaats van nun stem- *ueau. üpr. verzoemi runing in een geval a*: Mevr. van DantzigiMenes. W vuORZl'iTFK zegt een vo.gend maai daaraan aandu^nt te zuilen schenken. net voorstel worat aangenomen. Al- en oversenryvingen der gemeente- begrooting 1928. Aangenomen. Wegens het iate uur worden aange- nouaen: net voorstel tot het geven van namen aan nieuw aangelegde straten; en net voorstel tot ge rechte iyne uitzetting en inning van huurpenningen van bewoner--, van gemeente-woningen. Kondvraag. De heer Mr.. DE WITT WIJNEN (lib), vraagt inlichtingen over een gevraagd uit- pad voor den heer Borsje, die zyn meubel fabriek gaat uitbreiden, maar daarop moet wachten. Efschynt een quaestie te zyn over een zyl aan de Raam, die tot vertraging heeft geleid. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat het juist is dat het gaat over een zyl, waarvan nog ndet i» kunnen werden vast gesteld wie daarvan de eigenaar is. Er wordt echter spoed betracht om tot afdoe ning te geraken. Verkeersregeling. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) wijst er op dat b(j het jongste bezoek van de Vol- kenbonds-propagandisten, die met auto's naar hier waren gekomen, het is voorgeko men dat een begrafenis een kwartier heeft moeten wachten om te kunnen passeeren. Spr. verzoekt de aandacht er aan te schenken dat dit in dén vervolge niet kan voorkomen. De VOORZITTER zegt voor deze gedach te veel te gevoelen en aandacht daaraan te zullen schenken. De roet- en vliegaschplaag. De heer OVERHAND (s.d.) herinnert aan zyn interpellatie op 12 Juli 1928 over de roet- en vliegaschplaag, waarover spr. nog niets heeft vernomen. De Goudsche Courant die het ditipaal met spr. eens was, wat niet alle dagen voorkomt, noemde dat in haar beschouwing op 14 en 18 Juli 1928 „een zaak welke de geheele Goudsche gemeenschap raakt." Spr. vraagt hoe het staat met het resul taat van het onderzoek, dat toen is inge steld. Een der grootste fabrieken en ook het personeel daarvan hebben daarvan den grootsten last. Spr. dringt op afddening aan. In de N.R.Ct. van 14 Maart 1929 is een rapport verschenen dat de ernstige over last van de roet- en vliegaschplaag demon streert. Voorts vraagt spr. hoe het staat met de' quaestie inzake de lage schoorsteen van „De Zenith". Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat de Goudsche Crt. het wel eens meer met den heer Overhand eens zal zijn als het be treft aangelegenheden, dde de industrie raken. Een dag of vyf geleden hebben B. en W. enn rapport gekregen, naar aanleiding van een breeder onderzoek. De Raad zal met tót stuk in kennis worden gesteld. Het onderzoek door het Rijksinstituut voor het onderzoek van de Water- en Lucht verontreiniging heeft ook uitgewezen dat B. en W. het bevel tot verhooging van den schoorsteen „De Zenith" niet zullen hand haven indien dezelfde brandstoffen welke daar werden gebruikt, ook steeds «uilen worden gebruikt. De Thermo-Chemische Fabrieken. De heer HEERKENS (r.k.) vraagt hoe na de mededeeling in de jongste raadszit ting door den Voorzitter dat nog geen be slissing was genomen inzake de vestiging van de Thermo-Chemische fabrieken, de Goudsche Courant kan publiceeren dat die fabrieken niet in Gouda maar te Woerden worden gevestigd. De VOORZITTER deelt mede dat de beslissing van de Thermo Chemische Fa brieken nog niet is ingekomen. Spr. hecht er aan over deze aangelegenheid in den openbaren raad verder niets te zeggen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) is met dit antwoord niet tevreden. Spr. gaat nader op die publicatie van de Goudsche Cou rant in, welke tegen dien beroerden wet houder van Financiën is gericht. Spr. kan zich niet indenken dat de publicatie van de Goudsche Courant juist kan zyn. Spr. be schouwt de Directie dier fabrieken voor fat soenlijke menschen, die daarvan dan zouden hebben kennis gegéven. Spr. noemt heft tot hem gericht verwijt dat de onderhandelingen niet zouden heb ben geleid dat de fabriek hier komt, onbil lijk en onbehoorlijk. Daardoor wordt naar buiten een stemming gewekt welke voor Gouda niet gunstig is. De openbare vergadering wordt hierna te middernacht gesloten. LUCHTVAART. De K. L. M. gaat Zondags vliegen. De K.L.M. zal dit jaar voor het eerst het luchtverkeer op Zondag in haar programma opnemen. Gedurende de maanden Juni, Juil en Augustus worden de transitodiensten van Londen en van Parijs naar Scandinavië en tenig ook des Zondags gehandhaafd. Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de leder leest ze dan! Inzsnding tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau MARKT 31 BEZOEKT morgen ZATERDAOMIDDAG 3 uur In den Tuin der Socletelt „ONS GENOEGEN" waarin •fl het woord zullen voeren. Toegang Vrij. alABsMht) W ft. GOUDA, 31 Mei 1929. Nagekomen lieiasti*ggétd. By den ontvanger iler uireote belastingen alhier is ingenomen 254.62 wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting De L>emee'ntelyke Sj^ortterreinen. Umuent de oiticieele opening van de ge- meeirteiyxe voetDaiterrenren aan den Graai r iorisweg, weixe op Zaterdagmiddag 1 Juna a.s. zal piaats vmaen, verneemt de W. Z. ti., t.at ae wethouder van Publieke Werken de terreinen zal overdragen aan den burge meester die op zyn beurt de velden aan den wetftouder van ünaerwys, onder wiens be heer de gemeentely ke voetbal terreinen zu.- len komen, zal overdragen. Deze laatste za. ten slotte aan inmiddels uit de betrokken vereenigingen gevormde commissies elk een terrein in het bezit geven. Er zal hierna een défilé door voetballers van de onderscheidene organisaties D.O.N. K., Goüda en G.S.V. worden gehouden. riet blad vernam verder dat door den heer Boel jon, hoofdconsul van den N.V.B., de velden zyn gekeurd, welke keuring ge schiedde o.a. in tegenwoordigheid van den burgemeester, den wethouder van Onder was en de besturen der betrokken ver eenigingen. Deze keuring heeft tot het resultaat gehad ,dat op het G.S.Y.- en D.O. N.K.-terrein voorloopig geen enkele wed strijd mag gespeeld worden, terwyl het Gouda-terrein oor de nog te spelen compe titiewedstrijden van het tweede elftal is goedgekeurd. Matigheid in het spelen van wedstrijden daarop werd aanbevolen. G.S.V. zal waarschijnlijk haar openingswedstrijd tegen O.NA. op "het Goudeterrein spelen en wel op 16 Juni a.s. Een en andei% ook wat de gelegenheid van het oefenen betreft, zal vol gende week op een te beleggen conferentie van den 'betrokken wethouder en de vereeni gingen worden besproken. Een Finsche deputatie van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede op bezoek. Een Finsche deputatie van de Vereeniging van Volkenbond en Vrede zal Woensdag 5 Juni een bezoek brengen aan Gouda en te 10è uur des morgens door het gemeentebe stuur ten stajJhuize worden ontvangen Ontslag aangevraagd. De heer J. 8cheygrond, sedert een reeks van jaren onderwijzer aan een der opénbare lagere scholen alhier heett met ingang van 1 September eervol ontslag aangevraagd. Faillissement uitgesproken. De Rechtbank te Rotterdam heeft het faillissement uitgesproken van G. Kooy, Koopman, Gr. FJorisweg. Curator is Mr. A. A. J. Rijksen. Gemeentelijke Havendienst Gouda. Burgemeester en Wethouders van Gouda inaken bekend, dat de „Kleiwegsbrug", ge legen over de Kattensingeigracht aldaar, uitsluitend op werkdagen, tot nadere aan kondiging, op de volgende tijdstippen, ten behoeve van de scheepvaart geopend kan worden: Van 5.30 tot 5.49 Van 15.40 tot 15.46 6.04 6.15 16.07 16.11 6.30 6.57 17.28 17.34 7.12 7.17 18.01 18.28 8.03 8.20 18.58 19.03 9.13 9.16 19.1A 19.34 10.04 10.08 20.' 20.5» 10.33 10.36 2L34 21.55 11.19 11.25 22.15 22.35 „12.51 „13.16 22.56 23.16 14.14 14.16 23.36 aanvang dienst 's morgens. De Kleiwegsbrug blyft gesloten van één kwartier vóór, het vertrek van iederen per sonentrein van het station „Gouda" der N'ederlandsche Spoorwegen. Tijdens de werking van Rijnlands stoom gemaal te Gouda en wegens dienstbelang moet soms op een volgende (latere) opening worden gewacht, om doorgelaten Het Jaarverslag. Verschenen is het jaarverslag van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omatreaen over 1928. Het verslag den voorzitter de heer (Herman A. Schreu- der, op 23 Januari 1929, welke rede in zyn geheel in ons blad is opgenomen, en geeft verder een overzicht van de werkzaamheden der Kamer over hert afgeloopen jaar. Wy ontleenen hieraan dat de Kamer in een adres aan den Spoorwegraad gewezen heeft op den langzamerhand onhoudbaar wordende toestand, waarin zich het station der Ned. Spoorwegen bevindt. Van de Direc tie der Ned. (Spoorwegen, aan wie een af schrift van dit adres was gezonden, werd daarop bericht ontvangen, dat aan het ver zoek om verbetering van het station niet kon worden voldaan. Toen echter tijdens het slechte weder in het najaar opnieuw klachten de Kamer be- aangewezen. Hoewel niét koVi worden mge- gaan op het verzoek om over te gaan tot oouw van een nieuw station met emplace ment, vond ue Kamer lui. een gewillig oor voor wat betreft een plan, dat door naar werd voorgeiegü en dat althans in de eerste jaren eene aruoende verbetering zou Bren gen. waar hierbij echter ook gemeentebelan gen m het spel «wamen, heeft oe Kamer zich met Burgemeester en Vvetnouders van Liouda vei staart, die overtutgu van net groo te »ut, zich omniadt ityJc met ile Directie der iMeoen. .Spooi-wegen m reminding nebben gesteld. Streeknet Gouda v. d. Rijkstelefoon. ue üurgemeeater van Gouda had het oor deed der Kamer gevraagd over zyn denk beeld out te Uactiteü voor het district der Kamer een streeknet van de Kyksteiefoon te verkrijgen. De Kamer was van oordeel, dat daarom trent beter kon worden afgewacht tot de nieuwe regeling der teief< 'zou zyn. De Kamer voelde op dat het belang van een dergelyk «treeknet niet, te meer daar het voor alle aangesloten ge meenten een verhooging van het abonne mentsgeld zou medebrengen. Verbetering verkeerswegen te Wad ruimte der goederenloods, heeft een Com- met een Hoofd-Ambtenaar, die door de Di rectie der Ned. Spoorwegen daartoe was De Kamer heeft met veel genoegen ge zien, dat dp Gemeenteraad van Waddinx- \een aan het verzoek (vermeld in het vorig Jaarverslag der Kamer) heeft gevolg ge geven en uen grond heeht aangekocht tot doortrekking van den verkeersweg van de Jan uoiieaensutade naar de Oranjeaan. Openbare Leeszaal en Boekery te Gouda. De Kamer verleend» voor het jaar 1929 een subsidie van onder voorwaaxde, dat voor dat 'bedrag meer bepaaldelijk wer ken op het gebied vap 'Handel en Industrie zoude worden aangeschaft. Toestand van den Kanaaldijk by Wad- dinxveen. Andermaal werd in een onderhoud met den heer rioofd-Ingenieur van den Prov. Waterstaat aangedrongen op verbetermg van den Kanaaldyk en werd der Kamer toe gezegd, dat deze zaak de aandacht zou heb ben, die zy verdiende. Aftreden Secretaris. Door zyn benoeming- tot lid der Afd. Grootbedrijf in de vacature van wyien den heer J. L. van Eyk wejrd aan den heer J. Kranenburg, die sedert 20 December 1916 het secretariaat van de Goudsche- en later van de Distriots-Kamer Gouda en Omstre ken had waargenomen op de meest eervolle wijze ontslag verleend en werd in zijn plaats benoemd de heer C. H.' Hagedorn, sedert 1 April 1922 Adjunct-Secretaris der Kamel en voorheen in diazelfde functie werkzaam bij de Commissie bedoeld by art. 26 <\er Wet op de Kamers van Koophandel. Legalisaties etc. Door de Kajner werden afgegeven: Cart, van Gelegaliseerde oorsprong: Stukken: >1923 184 973 1924 376 726 1925 431 599 1926 544 688 1927 1387 1326 1928 1506 492 De inkomsten van de Kamer. De inkomsten hebben in 1928 bedragen: Eerste Inschrijvingen 3.607.60; Jaarlyk- sche bijdragen 16.196.01 .afgedragen aan andere Kamers 388.22; Afschriften en Uittreksels 206.—; Pensioenbijdragen 552.72; Rente van belegde gelden* 1.474.26 Overige ohtvangsten 77.66; Opbrengst 1 Obligatie 1000.— 6% Ned. 1.000.—; Totaal 22.625.92. De uitgaven der Kamer. Nadeelig saldo over 1927 996.44; Sala ris Secretaris 1.703.38; Salaris Adjunct- Secretaris 3.025.—; Salaris Personeel 2.215.04 Pensioenbijdragen over 1927 en 1928 2.077; Huur kantoorlokalen 900.—; Zaalhuur en 'onkosten vergaderingen 398.20; Onderhoud en schoonhouden kan toren 425.91; Telefoon (aboim. en gesprek ken) en telegr. 252.90; Porti 777.18; Uitr gave van het Jaarverslag 451.60; Overige druk en bindwerk 39P.76; Kantoorbehoef ten 255.67 ya- Aanschaffing en onderhoud meubilair 278.69; Abonnementen op perio dieken en wetten 216.50; Reis- en ver blijfkosten 848.30; Kosten opmaken Kie- zerslyist 386.—. Subsidie (zie specificatie)' Tusschen tydsohe-verkiezingen 73.28; Al gemeene onkosten 923.59; Onvoorziene uitgaven 400.97; Verwarming en Verlich ting 179.70; Controle Handelsregister 4.421.77; Saldo 010.88%; Totaal 22.625.92. 4' De Kamer verleende <Je volgende suÉÉr" die® in 1928: Verg. Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam 40.—; Ned. A me rik. Kamer v. Koophandel te Amsterdam 26.—; Ned. Org. van' de Int. Kamer van Kooph. te 's Gravenhage 75.Ned. Kamer van Koophandel te ZürLdi 20.—; Ned. Kamer van Koophandel te Brussel 9.60; R.K. Pa- tronaats-Comanissie te Waddinxveen 26; Ned. Kamer van Koophandel te 12.60; Ned. Parys 25.—Ned. Jaarbeurs te Utxeoht 10.Verg. Ned. Fabrikaat te 's Graven hage 15.Schipperevérg. „Sohutitev&er" te Amsterdam 5.—; Verg. v. Vreemdelin genverkeer te Gouda 25.Ned. Kamer v. Koophandel v. Duitschland te Frankfort a. M. 20.—; Nat Ver. voor Handels-Onder- 10,—; Verg. tot Vaart eden Rijn te Woerden 20.;RJL 75.—; Totaal 412.20. Op het tweetal. Ds. R. Kok komt voor op het tweetal voor predikant bij de geref. kerk te Borzelen. A|«00». •1 Juni 3 uur Tuin Sociëteit „Ons Genoegen" Openluchtsamenkomst. Het woord wordt gevoerd door Mevr. Wynaendta Franckeu en door Mr. H. P. M. C. de Witt Wijnen. Apothekersdienat. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, zal tot en met Vrydag 31 Mei, benevens den daarop volgenden nacht ge opend zijn na 8 uur des avonds des nachts echter alleen voor recepten. UIT UEfS UMiKEiv. WADDINXVEEN. Een Tuindorp? Naar wy van betrouwbare zyde vernemen is door een combinatie van bouwonderne mers uit het naburige Gouda, het voormalig voetbalterrein in den Bloemendaalschen pol der aangekocht. Het moet in de bedoeling liggen bij voldoende medewerking van de gemeente Waddinxveen, op dit terrein een paar straten aan te leggen en er een 100-tal middenstands en nette arbeiderswoningen te stichten. De plannen moeten reeds 'n vry vasten vorm hebben aangeomen en de des betreffende voorloopige onderhandelingen met het Dagelijksch Bestuur onzer gemeen te zyn, naar wy vernemen in vollen gang. De eerste weëk van opening van het Wad- dinxvéensche Zwembad maakten niet min der dan 500 personen gebiuik van de gele genheid tot „het nemen van een bad. ttkiCHTZAlvErs. Het stamkapitaal der Kamer be draagt nominaal als volgt: 20.000.— in geldleening 6 5%./ 5000.— in 5 Obligaties 6% Nederland, elk groot 1000. Faillissement gevraagd van Liebermann. Vorderuig van een crediteur uit Riga. Aanvraag afgewezen door de Haagsche Rechtbank. Door de Haagsche rechtbank is gisteren behandeld de aanvrage van mr. bpier tot faillietverklaring van S. Liebermann, be kend uit de affaire van de Veendammer Hy potheekbank. Het betrof een vordering van een crediteur uit Riga, ten bedrage van 26.000 5 30.000. Voor de behandeling der aanvrage was de heer Liebermann gister ochtend per auto onder geleide van drie rechercheurs van Amsterdam, waar hy in voorarrest zit, naar Den Haag overgebracht. De aanvrage werd toegelicht door mr. Kaul- mann, terwyl de heer Liebermann werd bij gestaan door mr. Struycken. Na een lang durige behandeling der zaak heeft de recht bank de faillissementsaanvraag afgewezen. Liebermann werd vervolgens per auto we derom naar Amsterdam teruggebracht. Hetdrama te Waterlandkerkje. Het Haagsche Hof heeft arresit gewezen in de zaak tegen eert 28-jarige arbeider, wo nende te Waterlandkerkje, thans gedeti neerd, die by vonnis van de rechtbank té Middelburg op 15 Maart j.l. is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met afri^k der preventieve hechtenis, wegens deflrop 18 Dec. 1928 gepleegden moord op een 17- jarig meisje, waartoe hy in ongeoorloofde verhouding had gestaan. Hy had, haar ntferi zich zal 'herinneren, Riet meisje met een Het O. M. by de rechtbank, dat twintig jaf|p gevangenisstraf tegen den man had ge- ei scht, was van het vonnis in hooger beroep gegaan. De advocaat-generaal by het Hof vond echter geen termen verandering in de straf te brengen en had bevestiging van het vonnis a quo gevraagd. Het Hof thans, in verband met den ernst van het feit, het vonnis der rechtbank ver nietigd, voor zoover de opgelegde straf be treft, en den verdachte veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf, eveneens met af trek der preventieve hechtenis. Een procedure tusschen een res.-Iuitenant De advocaat-generaal by het Haagsche Gerechtshof, mr. Royer, heeft conclusie ge nomen in de procedqre tusschen den res.- luitenant D. Langenbach en den Staat. Langenbach meende als reserve-luitenant der infanterie wegens te weimg ontvangen tractement in de jaren 1912 tot en met 1919 en 1923 tot en met 1926 aanspraak te kun nen maken op een totaal bedrag van 563.66 en vorderde dat bedrag in rechten op. f Van de zyde van den Staat werd beweerd dat ook al zyn al de feiten en stellingen, waarop eischer zyn vordering baseert, juist, hemtoch nimmer meer zou toekomen dan een bedrag van 358.11. Daarna heeft de eischer by conclusie van repliek zyn vordering tot dit laatste bedrag Tegen deze vordering heeft de Staat zich vervolgens verweerd met een beroep op» lo. verwerking van rechten; 2o. verjaring; 3o. de rechtspositie van reserve-offieieren. Mr. Royer concludeerde dat de ingestelde vordering zal worden toegewezen tot een bedrag van 154.21. Arrest 24 Juni. ren er 16, de andere partijen wonnen geen zetel, verloren er een. Nog 227 uitslagen moeten binnenkomen. Onder de gekozenen bevinden zich behalve Willy Henderson de zoon van Arthur Hen derson, ook de dochter van Lloyd George, terwyl zooals-gemeld wordt de liberale Sir Herbert Surnuel eveneens gekozen werd. De eerste minister Baldwin en de leider der liberalen, Lloyd George zijn herkozen. De Fartydag der SJhA.P. MAAGDENBURG, 31 Mei. Bij het begin der Vrijdagzitting van het Soc Democra tisch congres werd het resultaat van de verkiezing van liet partijbestuur bekend ge maakt. Het geheele partijbestuur werd in zuu huidige samenstelling herkozen. Van de 3i» uitgebrachte stemmen kregen de door de oppositie gestelde cahdidaten tusschen 130 en 180 stemmen. Ook dd controlecommissie werd in hare huidige samenstelling herko zen. De ontruiming van het Rijnland niet op 1 September. LONDÊN, 31 Mei. In verband ine de ge ruchten dat Engeland definitief toezegging zou hebben gedaan voor de terugtrekking der Eugelsohe troeper. op 1 Sept. wordt offi cieus meegedeeld dat de Engelsche regeering geeu enkele stap te Parijs heeft gedaan in voiband met do ontruiming van het Rijn land. Er wordt aan toegevoegd dat over deze kwestie gedurende den laatsten tijd geen onderhandelingen hebben plaats gehad. Het standpunt van de Britsche^ regeering. is ter kennis gebracht van de beide huizen eu deze hebben dit goedgekeurd. De diplomatieke medewerker van de Daily Heroid verneemt dat officieel noch eert be loite noch eeu verzekering van ontruiming van het Rijnland door een der geallieerde regeeringen is gegegven. Hij is desondanks er van overtuigd dat er geen moeilijkheden voor de ontruiming meer bestaan daar de deskundigen anders een dergelijke oplossing anders niet zouden heb ben aanvaard. Tusschen de betrokken mogendheden be staat een overeenkomst, volgens welke do geallieerde regeeriugen met Kerstmis hun troepen van de Rijn zullen terugtrekken. I)e Parijsche corr. van de Morning PoBt constateert evenwel dat de ontruiming van het Rijnlahd op 1 Sept. mogelijk is. Het is noodig dat de goedkeuring der bee trokken regeeringen van het rapport der deskundigen wordt verkegen, waarna de ont- V ruiming kan begimien. De gefingeerde berooving. te Deventer. ZUTPHEN, 31 Mei. De rechtbank deed heden vonnis in de zaak van de gefingeerde berooving te Deventer, gepleegd op 19 Janu ari j.l., wftarbij een kantoorbediende der firma Stegeman voor een bedrag van f 15.000 werd beroofd. Wegens het door be loften en door bedreigingen uitlokken van het misdrijf van verduistering veroordeelde de rechtbank de 28-jarige betonwerker G. J. D. te Deventer tot 2 jaar gevangenisstraf en den 27-jarige betonWeilcer H. T. van S. eveneens te Deventer tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf, voor beiden met aftrek der preventieve hechtenis. H. T. van 8. werd bovendien wegetiB he ling veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. De 20-jarige kantoorbediende G. J. J. 8. jverd wegens verduistering in0 dienstbetrek king veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. RADIO-TOLEGRAFISCH WiAeRBÉRICHI Verwachting: Matige to^ zwakke, aan- vankelyk Noordelijke tot Noofdpostelijke wind. Later wellicht veranderlijk. Zwaar tot half bewolkt. Waarschijnlijk droog. Wei nig verandering in temperatuur. DRAADLOOZE DIENST. Een hevige aardbeving in Argentinië. LONDEN, 31 Mei. Naar uit Buenos Aires gemeld wordt, is de Argnetijnsche provin cie Mendoza opnieuw door een hevige aard beving geteisterd. In de stad Atuel werden 10 personen gedood en'meer dan 60 gewond. Dertig huizen zijn totaal verweest. Vele huizen werden ernstig beschadigd. Ook in de provincie Buenos-Aires, Cordova, San Louis en La Paumpa werden aardschokken gevoeld, die echter geen schade aanrichtten. De verkiezingen in Engeland. De stand om 2 uur. LONDEN, 31 Mei. Hedenmiddag om 2 uur was de stand van <de verkiezingen aldus Gekozen: arbeiderspartij 167, conservatie ven 123, liberalen 23, andere partijen 5. De arbeiderspartij wint 82 zptels, verlies 3, de conservatieven winnen 2 zetels, verlie ten er 81, de liberalen winnen er 13, verlo- ADVERTENTIEN. Voorloopig kosteloos. Bij vonnis van de Arrondisements- Rechtbank te Rotterdam d.d, 29 Mei j 1. is O. KOOY, koopman, Graaf van Bloisstraat 56 Gouda, verklaard In staat van faillissement, zulks met benoeming van den ËdelAchtbaren Heer Mr. B. F. Verveen tot Rechter commissaris en v#n ondergeteekende tot curator. Mr. A. A. J. RIJKSEN. GOUDA. 31 Mei 1929. Markt 46. De Burgemeester der gemeente MOORDRECHT maakt bekend, dat ter voldoening aan art. 7 der Onteige ningswet de stukken bedoeld in art. 6 dier wet, betreffende de onteigening ten behoeve van den aanleg van het gedeelte Rotterdam-Station Moordrecht van den ontworpen Rijksweg Rotter- dam-Gouda ter secretarie der gemeente ter inzage van een ieder zullen worden nedergelegd van 5 tot en met 25 Juni 1929. Belanghebbenden kunnen gedurende dien termijn, alsmede gedurende acht dagen na verloop daarvan bezwaren tegen de voorgenomen onteigeningen het plan van hef werk schriftelijk in brengen bij den Minister--van Water staat. Zij, die dit bij hun bezwaarschrift verlangen, zullen in de gelegenheid gesteld worden hunne bezwaren mon deling toe te lichten. De bezwaarschriften zijn vrij van zegelrecht. MOORDRECHT, den 31 Mei 1929. De Burgemeester voornoemd, 44 J. J. SNEL.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2