1 J Blad. Nobel ^azen goedkoop. hi NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN w,, 17085 68* Maargang Maandag 3 Juni 1928 ft bergambacht, B «JULI EIDSBOND Gouwe 15 KAN EEN GENOEGEN OOK JRG. feuilleton, een NOODLOTTIG SCHOT - Gouwe 15 nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwuk, schoonhoven, stolwijk, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* F '4i BEKKENWOUDB, BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLB, ct. A 1 dollar DE HOOFDSTUK III. Een verschrikkelijke situatie. 5 Vpor hij wist wat (Wordt vervolgd.) I .Gouda,Tel, 532 tusschen den in de huidige gemist, wijl de nt voor de wel- ziekenhuisver- is de gezellige erbroken, doch 'J de zorgen det aat Gij vrywel de kosten kunt ien nemen, f Men dedenydit 'enheid aan.\ Mac Danóld heeft gisteren is een verkla ring over den geschapen toestand gezegd: „Ik zal mijn uiterste best doen om het volk >ieding een Engelsche int Twill costumes 50—55 Him. «J. Vlag Mr. Tailleur. -43 Gouda. ERLANDSCHE VOOR - RPLEGINO, GOUDA. 37 Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden). MESJES 17 Vt 10 7i/2 5 BBLG1E. Het kroonprinselyk paar terug. Een hartelijke, ongedwongen begroeting. Kroonprins I^eopold en Prinses Astrid zyn Zondagmorgen vroeg te Brussel terug gekeerd van hun lange reis (foor Ned. Indië. Enkele .ninuten voor de aankomst van den trein Marseille—'Rotterdam ver schenen de koning en de koningin op ’t per ron. Om 6.50 stoomde de trein het station binnen. Men kan zich, zoo vertelt de corr. van de Telegraaf, geeti eenvoudiger en har telijker weerzien indenken. Prinses Astrid BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De moord op prof. Rosen. De huishoudster van prof. Rosen is gis- teren te Berlyn in hechtenis genomen. Er schijnen nieuwe bezwarende aanwijzingen tegen haar verkregen te^zijn inzake den mniml nn nrnf Pnaon <lio nn<r i -- Een oogenblik zei Bir Morecambe niets, te ontsteld door de krasse beschuldiging die tegen hem uitgesproken was. Hij wist dat Raggett een geraffineerde schelm was, maar hij wilde toch niet direct toegeven, aan zijn opkomend vermoeden dat dat heerschap zijn afgrijselijke beschuldiging zou volhou den. Haar vermoord? herhaalde hij terwijl hij naar het doode lichaam van zijn vrouw keek en toen naar het trioinfantelijke ge zicht van den schurk voor hemJe weet heel goed dat ik dat niet gedaan heb, en als je werkelijk op den loer gelegen hebt, dan moet je ook gezien hebben dat zij hetaelf heeft gedaan. Bill Raggett deed alsof hij geweldig ver baasd was toen hij dat hoorde. Zichzelf gedood 1 Durf jij te zeggen dat ze zichzelf gedood heeft? Waarom zou ze dat doen, vertel me dat eens zij die voor haar rechten opkwam als Lady Crake. Het was het beste oogenblik uit haar levenZichzelf gedood! Nu nog mooier! En Raggett keek den edelman tartend Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 1 je niet de brug haar opschrik- 'óp hetzelfde Jij hebt het gedaan! Jij hebt het ge daan, jouw schurk. Je hebt mijn zuster ver moord en je eigen vrouw. En als een openbaring flitste het door zijn geest dat de waarheid nooit geloofd zou worden en dat hij hopeloos in de macht van dezen man was. Auto door een sneltrein gegrepen. Eén doode, en één gewonde. De sneltrein Berlijn—tMiünchen heeft Za terdagnacht tusschen LeipzigHof een auto gegrepen, die juist voor den komst van den trein den overweg nog wilde pas- seeren. De auto werd een eind meegesleurd, waarna de benzine ontplofte en de wagen in brand geraakte. Van de twee inzittenden is de eene om het leven gekomen en die andere ernstig ge wond. De locomotief van den D-trein werd zoo beschadigd, dat hij verwisseld moest worden. een nieuwe verkiezing te besparen voor ten minste 2 jaar en als het kan langer, want ik ben van meening, dat de regeering die aan het bewind zal komen een redelijke kans moet krijgen om haar plannen uit te werken. Dit besluit heb ik genomen, omdat ik weet hoezeer het financieel, oeconomisch j en staatkundig leven geschokt worden door al te spoedig op elkaar volgende verkiezin gen, maar wy zullen desondanks geen on- redeljjke behandeling dulden, noch dat het Lagerhuis belachelijk gemaakt wordt. Hét zal geheel van de houding der beide andere partijen afhangen, of den nieuwe verkie zing binnen 2 jaar zal geschieden, maar wij zullen de verantwoordelijkheid daarvoor niet dragen. De leiders der drie politieke partijen heb ben Zaterdag den toekomstigen toestand besproken in verband met het feit, dat geen enkele partij een volstrekte meerderheid heeft verworven. Er werd tot dusver geen enkele mededeling gedaan, omtrent de voornemens van Baldwin, maar, naar men zegt, zou besloten zijn, dat hij niet terstond ontslag zal nemen en dat hy de beslissing van het Lagerhuis zal afwachten. Verder wordt vernomen, dat Baldwin vandaag in Downingstreet een volledigen kabinetsraad bijeen zal roepen. De Labourparty of arbeiderspartij is wei als krachtigste party uit den Enge.scher. verkiezingsstryu te voorschijn gekomen. Dat aan het tegenwoordige verkiezingssysteem onbillijkheden kleven, kan afgeleid worden uit het feit, dat al werden op de conserva tieven gezamenlijk het grootste aantal stemmen uitgebracftt, zij niettemin minder zetels verwierven dan de Labqul- Party, doch de conservatieven hebben geen recht hierover zich te beklagei(, omdat zy by een vorige gelegenheid zelf van deze onbillijk heid hebben geprofiteerd. De sprong, dien de arbeiders vooruit hebben gemaakt, draagt byna een sensatio neel karakter. Was het succes nog een ietsje grooter geweest, dan zouden zij zelfs de volstrekte meerderheid hebben gekre gen. Deze buitenkans ontging hun echter, doordat de conservatieven ook zetels verlo ren aan de liberalen. De toestand is nu zoo, dat conservatieven en liberalen te zamen in het Lagerhuis een ietsje sterker zyn dan de arbeiders. Wat zal er nu geschieden? Zal Baldwin, de conservatieve premier, de consequenties trekken uit de geduchte nederlaag zijner partij Of zal hy trachten zich te handha ven, hierbij speculeerend op de hoop, dat f de liberalen hem tegen de arbeiders zul len steunen? Dit zijn alle vragen, die nu nog niet kunnen worden beantwoord. In elk geval bestaat ook de mogelijkheid, dat thans op Macdonald, den leider der zege vierende arbeiderspartij, 'een beroep zal worden gedaan om het aanzijn te geven aan eèn nieuw ministerie. Waqneer des veronderstelling Werkelijkheid Wordt, zóu Engeland opnieuw, evenals in 1928, een minderheidsregeering krijgen, wier positie uit den aard der zaak nooit heel prettig is, omdat haar handen altijd eenigszins ge bonden zijn, daar de andere partijen, wan neer deze samen werken, een remmend ele ment kunnen zijn. Alleen wanneer de libe ralen en Labour het eens zouden kunnen worden over een program, zou Engeland op- nieuw net als in het thans verstreken vijfjarig tijdperk beschikken over een stabiele regeering. Er zyn echter nog geen aanwijzingen, die duiden op de eventuali teit van een dergeyk samengaan, op de vorming derhalve eener linksche coalitie. Wanneer de liberalen op de wip gaan zit ten en de Labour Party niet met buitenspo- rige plannen voor den dag komt, zullen de arbeiders zich kunnen handhaven als re- geeringsparty. Vergeleken bij zes jaar ge leden, toen er ook -een ministerie-Macdo- nald bestond, is de positie der Engelsche „socialisten” die zidh in veel onderschei den van de vastelandsche socialisten er aanmerkelijk op vooruitgegaan. Waren in 1923 de arbeiders afhankelijk van den steun der liberalen, thans kunnen zy het zonder den bystand an dezen stellen, omdat zij de koopkracht der loonen in de voornaam ste steden van Europa. Aanleiding hiertoe is geweest een verzoek, dat de Ford Motor Cy. te Londen onlangs tot het bureau heeft gericht, om inlichtingen over de reëele loo nen in verschillende steden van Europa, waarzy filialen denkt te vestigen. De gege vens moeten dienen voor een loonschaal, die alle Europeesche Ford-arbeiders op voet van gelijkheid stelt, wat de koopkracht der loonen aangaat. De Amerikaansche filan- throop is van oordeel, dat het plan van Ford dat een verhoogingder koopkracht van de Europeesche arbeiders beoogt,, van belang is voor alle Amerikaansche industrieelen, die fabrieken in den vreemde bezitten. Hij hoopt, dat het Ford ook in Europa zal ge lukken hooge loonen te combineeren met lage productiekosten, dank zy wetenschap pelijke arbeidsmethoden en massaproductie. Of de proef van Ford zulke verstrekkende economischt gevolgen zal hebben, als Filens zich voorstelt, lijkt niet aannemelijk, al zal zy niet zonder invloed zyn op de loonen in de Europeesche automobielindustrie en op de productiekosten. NOORWEGEN. Drontheim wordt Nidaros. De Noorsche Eerste Kamer heeft met 57 tegen 54 stemmen het voorstel goedgekeurd om de stad Drontheim van 1 Januari 1980 af haar ouden naam Nidaros terug te ge ven. Ook de Tweede Kamer zal dit voorstel waarschijnlijk goedkeuren. ITALIË. De pooltocht van de Italia. Kosten bijna 13 millioen lire. De „Voss Ztg.” verneemt uit Milaan dat de Italiaansche Kamer de begrooting van marine en luchtvaart Jnet 220 tegen 2 stem men heeft goedgekeurd. De onderstaatssecretaris van mariHe deel de o.a. mede, dat de door de regeering ge dragen kosten van de poolexpeditie Nobile en de verschillende reddingsexpedities in totaal 12.99 millioen lire hebben bedragen, waarbij ook de waarde van de verongelukte „Italia” is inbegrepen. ZUID-SLAVIë. Het proces Rasjitsj. De eisch: doodstraf. Zaterdag heeft de officier in het proces- Rasjitsj erop gewezen, dat het getuigenver hoor in geen enkel opzicht de beschuldigin gen hebben ontzenuwd. Zoodat h(j vocgpalle drie beklaagden de hoogste straf eiscg, n.l. de doodstraf. Daarna begonnen de pleidooien. Met het oog op het groot aantal verdedigers, heeft de president aangedrongen op kortheid, daar hy anders genoodzaakt zou zijn den spreektijd te rantsoeneeren. De eerste verdediger dr Sorz, schilderde het milieu, waarin Rasjitsj is opgegroeid. Zijn familie heeft sinds eeuwen tot de eer- ste kringen van Montenegro behoord. Zijn opvoeding heeft er toe geleid, dat hij van jongsaf heeft deelgenomen aan alle gevech ten van de Serviërs tegen den vijand. Vaak is hij gewond geworden en hy heeft z(jn naar zijn eigen kamer waar hij bleef tot het avond was. Toen liet hij zijn paard voorkomen en reed weg terwijl hij er voor zorgde niemand van de familie te ontmoeten. Blackton was een flinke fabrieksstad, on geveer drie mijl van zijn huis en de „Roodp Leeuw* bleek een heel eenvoiglig logement, waar hij nadat hij zijn naam genoemd had de trap op naar, een donkere achterkamer gebracht werd. Hier vond hij de vrouw, die zijn echtge- noote was, in een stoel bij de tafel zitten. Ze scheen alleen te zijn, maar er was een laag venster dat uitzag op een binnenplaats en Morecambe verbeelde zich dat hij scha duwen zag doch hij kon niet ontdekken of het broeder Bill was die buiten de wacht hield. Zijn waarschuwing scheen geholpen te hebben, want de vrouw leek minder suf dan ze dien middag geweest was en er was iets dreigends in haar houding. Ze viel onmiddellijk met de deur in huis. Neen, zei ze, praten wil ik niet, geld wil ik. Hoeveel krijg ik als ik je met rust laat? In ben je vrouw, daar kan je nu een maal niets aan doen. Toen je geen huis en geld bezat heb ik je met vrede gelaten, maar nu je yader dood is zul je me ook wat meegeven. Van mij krijg je nieta, hoogstens van mijn advocaten en voordat je een penny ont vangt zul je hen moeten bewijzen dat je niets gedaan hebt, waardoor mijn naam in opspraak kan komen. Ik ben niet van plan ieta te bewijzen, bewija jij maar als je kan. Maar luister aan. Bir Morecambe die geen woorden meer aan hem vuil wilde maken, maakte aanstal ten om naar 'de deur te gaan. Raggett wilde hem echter maar zoo niet laten vertrekken. Met een paar groote stappen was hij bij de deur en draaide den sleutel om. Ziezoo! zei hij norsch, terwijl hij door de kamer liep en den sleutel uit het raam wierp, nu zul je me eerst eens het een en ander uitleggen voor je de kamer uitgaat. Sir Morecambe keek vol verbazing toe toen Raggett, na den sleutel weJBworpen te hebben, weer naar de deur rjie en er met zijn rug voor ging staan. Wat ga je doen? We moeten hulp halen. We moeten iemand roepen om om Om wat te doen? spotte Raggett die heel bleek zag, maar kalm en beheersen was alsof hij dit verwacht had. Je kunt haar toch niet tot het leven terugroepen. Ze is dood, jij hebt haar gedood, haar vermoord. Hij stond met de revolver in zijn hand en wanneer de edelman een beweging maakte in de richting van de deur, hield Raggett hem het wapen voor. Sir Morecambe zag in dat hij in den macht van dezen schelm was en dat er niets anders opzat dan te doen wat Raggett ver langde. Hij vermoedde wel wat er komen zou. Je bent toch zeker niet van plan mij hier te houden bij deze ongelukkige vrouw, in dezen toestand? vroeg hij. De meesten, die hoog geschat willen worden, beginnen met anderen laag te schatten. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, b(j onze agenten en loopeis, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 8K Postrekening 48400. eens goed, vanmiddag was ik kalm, maar ik San ook wel anders zijn. Kijk maar! 1 Ze haalde plotseling van onder de tafel een revolver te voorschijn en hield hem deze voor met bevende hand Hij is geladen en ze hebben me geleerd hoe ik ermee moet omgaan en als 5“ met een behoorlijk bedrag over komt en verder je mond houdt, dan krijg je een kogel door je hoofd. Ze zwaaide de revolver woedend heen en weer „en Morecambe, die zag dat haar nuch terheid maar schijn was geweest en dat ze niet in een toestand was om een dergelijke wapen te hanteeren, riep scherp: Leg dat ding neer! De stem en de toon deden ken, ze uitte een kreet en oogenblik ging het schot af. Tot Morecambe’s onuitsprekelijke ontstel tenis zag hij dat ze achterover viel in haar stoel, terwijl er bloed vloeide uit een wond aan haar hoofd. Hij gins op haar toe, maar ze lag onbewegelijk. De hagel was door haar rechterslaap gegaan en ze was dood. Vpor hij wist wat er gebeurd was hoorde hij een schorren kreet uit het open venster en hij kon eigenlijk /liet zeggen dat het hem verwonderde toen hij Bill Raggett over de vensterbank zag springen. Zoo! Dus je hebt haar vermoord! riep hij. Dat heb ik niet, ze heeft het zelf ge daan, antwoordde Morecambe.,u maar Bill Raggett had de revolver uit de machtelooze hand van zijn zuster gegrepen en hij keek den baronet met een blik van gruwelijken, wilden tris^ in de oogen aan. Kom zus, buiten is het veiliger. We het wel met hem klaarspelen. Daarop ■Uy hij haar voor zich uit en keerde «oh boosaardig om. ®n» waar wil je ons ontmoeten, meneer 0 baronet, of hoe je je anders noemt, - aar we de zaken rustig kunnen bespreken. 40011 H1®* We8 voor we een woordje met elkaar gewisseld hebben. Waar logeer je? JJ» da „Roode Leeuw” in Blackton. vi u’ za* die gelegenheid wel zien te maen en vanavond zal ik met je zuster °men spreken, maar niet met jou, begrijp dnn Ik k°b met ^°U 111618 tö maken» er bent’ maak ik onmiddellijk 1 u *°“keert- Probeer haar in de conditie vertJilldenk Ze b(*rijPen kan wat ik te «pellen heb, voegde hij er aan toe, terwijl keerde^ voordeur weeB 611 zich om‘ Hij voelde zich niet in staat, om zijn moe- liLÖjn?t0® ot een van de and6re *uni- te ontmoeten, maar ging rechtdoor GOIIKMIIIE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den becaigkring)i 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van taiten Gouda en den beaorgkringi 1—5 regels f 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer M bijslag op den prys. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prjja. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2J5, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingeeonden mededeelingen b|j contraot tot xeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tussebenkomst van soMede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hst Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname venetad te vün. ■og eens de Engelsche verkiezingen. De overwinning van de Labour partij. Macdonald bereid te regeeren. in numeriek opzicht thans nagenoeg hon derd zetels meer hebben verworven. Het eenige gevaar, dat thans een kabinet-Mac- donald zou kunnen bedreigen, is de hard nekkige gezamenlijke oppositie van conser vatieven en liberalen. Toch zou in menigerlei’ opzicht het aan vaarden van het bewind door Macdonald en de zynen moeten worden toegejuicht, wanneer me» de zaak van internationaal standpunt beziet. De Engelache arbeiders partij, die heel ver verwijderd is van het Russische bolsjewisme, al beweren haar vijanden dikwijls het tegendeel, kenmerken gezonde pacifiatische gevoelens, zoodat de activiteit van Macdonald stellig aan de sta biliteit van Europa en de wereld in ’t al gemeen ten goede zal komen. Van een La- bour-kabinet kan men zeer stellig ver wachten, dat op het gebied der ontwape ning thans positiever arbeid zal worden verricht dan tot dusver, daar de regeering- Baldwin dikwijls, naar het scheen, een sabotage-politiek voerde. Verder mag wor den aangenomen), dat, indien Macdonald belast wordt met de leiding van ’s lands zaken, hy er zeer ernstig werk van zal ma ken, dat er een einde komt aan de En- gelsch-Amerikaansche rivaliteit op vlootge- bied. Er z(jn dan ook anderen dan socialis ten, die van een kabinetswisseling in En geland veel verwachten: niet in de aller laatste plaats een versterking der interna tionale gedachte, waarvan het eerste uit vloeisel is: verzoening der volkeren en klemer oorlogskans. - d f - - - altyd i8 VewlMj^ullen de liberalen kunnen piecfe- helpen hef verouderde kiesstelsel te hervor- men. Uit de c(jfers van de stemming kan men zien dat twee van elke v(jf leden der Ar beiderspartij steunen op een minderheid in hun kiesdistrict; met de Conservatieven is hef nog erger, van hen zyn meer dan de helft gekozen verklaard zonder meerder heid en van de 54 liberalen steunen meer dan 35 op de minderheid. Het is stellig ’n misstand, dat gelyk thans voor eiken gekozen liberaal ruim 100.000 stemmen noodig waren (vy'f en een kwart millioen stemmen en 55 gekozenen), terwijl voor eiken Tory ongeveer 34.000 en voor elk lid der Arbeiderspartij ongeveer 28.000 stemmen werden uitgebracht. Het is juist, dat in verschillende districten, waar de liberaal geen kans had, ditmaal toch een candidaat gesteld werd en al die kleine to talen stemmen toch meegeteld zyn, maar het blijft een feit dat by een stelsel van evenredige vertegenwoordiging de liberalen meer dan honderd zetels en een zeer ver hoogd prestige zouden hebben gegeven. stapte het eerst uit. Een oogwenk en zy bevond zich in de armen van de koningin. Daarna kuste zy den koning. InmiddeL omhelsde de koningin prins Leopold. Ko ningin Men denkt nog alleen aan de moe der, die haar jongen stevig in de armen drukti, terwyi de tranen haar naar de oogen dringen. Mjaar reeds stapt de prinses aan haar zijde en«innig gearmd loopen zy bei den. De koning spreekt met zyn zoon. Gre tige belangstelling by vader en prins naar eikaars wedervaren. Inmiddels hebben de reizigers in den trein hun gezelschap herkend en er wordt met hoeden en zakdoeken gewuifd en han den gedrukt. Dan stappen de koning en de koningin, de kroonprins en de kroonprinses in hun auto voor,.den laatsten rit van deze mooie reis. Naar Laeken, waar den Indië- reizigers een nieuw zomerverblijf wacht in het Stuyvenbergdomein. In den voormiddag woonden zy met den koning en de koningin de plechtige herden king by van de stichting van het nationale verbond van oorlogsinvaliden. ARGENTINIë. De aardbeving in Mendoza. Het aantal dooden tot 52 gestegen. Gisterenmiddag werden in het Argen- tynsch aardbevingsgebied in de provincie Mendoza nieuwe ondengroncsche aardver schuivingen waargenomen. By het reddingswerk te Las Malvinas werden nog vier dooden geborgen, zoodat het aantal slachtoffers van de ramp tot 52 gestegen is. VER. STATEN. •Van Lear Black’s reis naar Japan. Naar Reuter uit Sofia meldt, is de heer van Lear Black daar Zaterdag aangekomen en Zondag doorgegaan naar Aleppo. Naar men weet, is de heer van Lear Black thans opweg van Londen naar Tokio via Britsch- Indië, Siam en China en wil hy mettertijd over Siberië en Rusland terugkeeren. Gey- sendorffer en Scholte zijn ook op dezen tocht zyn vliegers. De hitte. Acht-en-twintig dooden. De sedert drie dagen aanhoudende hitte heeft totnogtoe in totaal acht-en-twintig offers geëischt. Gisteren wefd melding ge maakt van negentien dooden, heden van negen. Een noordwestelyke wind bracht heden eenige verademing. Wolkbreuken in Texas. Verscheidene millioenen schade. Wolkbreuken veroorzaakte overstroomin- gen in het Zuidoosten van Texas. Er werd schade aangericht ten bedrage van verschei dene millioenen dollar. Tien personen ver dronken. De koopkracht der loonen in Europa. Een schenking. De Amerikaansche filanthroop Edward Filene heeft 25.000 ter beschikking van het Intern. Arbeiderabureau te Genève ge steld voor de voortzetting der enquêtte naar

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1