13 I mfaljriek JDA. Z' NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP. GOUOERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I, en* Mo. 17087 Woensdag S Juni 1828 88* Jaargang BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BERGAMBACHT, NIEUWERKEKK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I I w FEUILLETON. EEN NOODLOTTIG SCHOT uwzwakte ictie en ter irking van istig aande len zij den Da nieuwe voorstellen van President Hoover aan Engeland. 1 wai 'Slips van '**-**'’'•****■’*"*■*'-'■>■•*■> v JMiij Dvuikvvrvrv* vi^*m*w*jdl* uaaoiimjvuI) i>avz\java>a*uv/ajiai uiviuwm x de een acht. 5 en Eins bewind BUITENLANDSCH NIEUWS. 21 )en Haag. door twee (Wordt vervolgd.) eren wat irg®. haar maar waarvan Fransche premier I, I 40 end middel tegen Naar hel Engelsch van FLORENCE WARDEN: (Nadruk verboden). gelijkheid en dui- Pijn in den rug e ee’ Hebt gy last om te echter verders Sir Morecambe bleef eerst zwijgen, toen raapte hij al zijn energie bijeen en zei ern stig en hoog: Julile weten allemaal, hoop ik, dat het een leugen is. Jullie zult mij wel kennen, Sir Morecambe Crake van Crake Hall. Jul lie kent mijn familie wel en dus weten jullie dat ik tot zooiets niet in staat ben. Zij is zoo dood als een pier, constate» een ander. liOUNllE COURANT. de een mannenstem. En hier is de revolver, zei die het wapen opnam. Raggett werd ondertusschen mannen van den grc...' Heb ik julile niet zou gebeuren? Heb ik ji verteld dat je nobele landheer niet zou doen wat zijn plicht was en zijn vrouw in huis opnemen? Ja, dat hebt u gezegd, meneer Raggett, antwoordde een van de mannen. Waarom gaan jullie dan niet naar de politie, hij zal vast en zeker ontsnappen als jullie hem de kans geeft. Neen dat doet hij niet, houd je mond dioht! zei een grove stem. De Crake’s zijn nette lui, meneer Raggett en je deed beter je, mond te houden Is er al iemand naar den dokter ge gaan? vroeg Sir Morecambe. Een van de mannen rende de trap af, maar uitte een kreet voor hij veel verder was. Het leek of er iemand viel en toen hoorde hij een vrouw huilen. Ze holden allemaal naar de deur en zagen in den donkersten hoek van de trap de in eengedoken figuur van ’n vrouw, die ternau wernood bij bewustzijn was. De man die de Beklaag u niet te zeer, indien het u niet in alles meeloopt in het leven. De edet- sten en kloeksten van ons geslacht heb ben in de school der smart zooveel ge leerd. OOSTENRIJK. Een opzienbarend proces. Heden begint te Weenen het proces tegen den gep. ritmeester Felix Gartner, den zoon van den Oostemijkschen maar schalk Anton Gartner v. Romansbrück. Naar men zich zal herinneren, heeft baron Gartner begin Nov. ’28 gedurende een con cert zyn verloofde, de Egyptische pnnse-» Djidji Moeleb na een korte woordenwisse ling met v\jf revolverschoten gedood. Deze Felix Gartner zoo meldt de Ween sche correspondent Van het ,Berl. Tag,”, eerst jffficier, daarna grondbezitter, was getrouwd geweest en daarna gescheiden, i In de maand Januari '28 had hij te Weenen de 35-jarige prinses Moeleb, een zeer sehoo- ne Egyptische, loeren kennen en liefhebben. De heer Gartner, die steeds in groote geldverlegenheid verkeerde, ontmoette en kele maanden na zijn kennismaking met de prinses, een rijke Engelsche weduwe, die hij einde Maart huwde. Gartner kon echter zijn Egyptisahe prinses niet vergeten en in het najaar werd zijn huwelijk met de Engel- per seconde uit den eruptieven kegel. De lavastroom baant zich snel een weg en splitst zich in twee vertakkingen, waarvan de een in de richting van de golf naar Bos- cotrecase en de ander langs de spoorlijn in de richting van de steden vloeit. Onder commando van generaal Tazanto zijn troepen naar Torre Annunziata gezon den om de orde te handhaven en de bewo ners te evacueeren. De spoorwegautoritei ten houden speciale treinen gereed op de strategische punten om van uit de kust bij stand aan de bewoners te kunnen verlee- nen en deze weg te voeren indien het ge vaat te groot wordt. POLEN. De Anti-Pooteche overval te Oppeln. Tien deelnemers berecht. Te Oppeln hebben naar het W. B. meldt gisteren acht jeugdige nations al-socialisten en twee „Jungstahlhelmer” terechtgestaan, die onlangs hebben deelgenomen aan den overval op leden van een Poolsch operage zelschap uit Kattowitz. De officier van justitie hield rekening met de „jeugdige lichtzinnigheid” der be klaagden, doch de overval had den Duitechen autoriteiten ernstige onaangenaamheden be rokkend. Wij zijn verplicht, zoo ging hij voort, de fPoolsche minderheid in Duitsch iand bescherming te verleenen, wij hebben slechts dan reden toV klagen, indien de Duit- sche minderheid in Polen wordt benadeeld. De straffen moeten derhalve gevoelig zijn. Alle beklaagden werden wegens gemeen schappelijke huisvredebreuk veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, een hunner wegens verzet tegen de politie kreeg nog een week extra. VER. STATEN. Evangeline Booth. Weer bijna hersteld. Evangeline Booth, die 24 Mei het slacht offer werd van een ernstig automobiel- ongeluk, zal volgens verklaring van haar arte over twee of drie dagen kunnen op staan. De lichte hersenschudding, die zij opliep, is geheel verdwenen en een straten- onderzoek heeft uitgewezen dat haar sche del geen fractuur heeft, zooals men aan vankelijk vreesde. De herziening der Amerikaansche Douanetarieven. Oppositie van den Senaat en Hoover tegen het tegenwoordig wetsontwerp. Het onlangs door het Huis van afgevaar digden aangenomen wetsvoorstel tot herzie ning der douanetarieven ontmoet heel wat verzet in den Senaat en het gerucht wil dat het ontwerp ook niet bevredigend geacht wordt door Hoover omdat het niet beant woordt aan zyn raad tot een beperkte her ziening en delandbouwers niet voldoende begunstigt, terwijl het voor alle andere be roepen te veel voordeelen oplevert. Hoover bestudeert de voorgestelde tarieven voor schoenen en suiker die hij, naar men zegt, te hoog vindt. Machtige boerenorganisatiefr- in het N.W. hebben hevig geprotesteerd op het Witte Huis en het schijnt zeket dat het rond getild. gezegd dat er zooiets jullie gisteravond niet ITALIË. Hevige uitbarsting van den Vesuvius. Wouden en wijngaarden verwoedt. De lavastroom op enkele meters van Barra. Vele steden bedreigd. Twee lavastroomen van een hoogte van zes vdtet vloeien langs de hellingen van den Vesuvius in de richting van Pompei, ver woesten op hun weg vele wouden en wijn gaarden en bedreigen verschillende steden. De bewoners hebben Barra en gedeeltelijk Torre Terzigno ontruimd en vluchten in paniekstemming in dg richting van Torre Annunziata aan de golf van Napels. Zij slepen huisraad en andere bezittingen mee. Degloeiende stroom is nog slechts op en kele meters afstand van Barra, zoodat, wanneer de stroom niet spoedig afkoelt, de stad geheel verwoest zal worden. De lavastroom die gisteren begon is, on danks de voorspellingen van de deskundi gen, gistermiddag in hevigheid toegenomen en stroomt met een snelheid van 10 voet Poiixaré, die toen juist kwam, des«y da ingreep. Intusschen schijnt men voor de regeling van dit vraagstuk ook op oen goeden weg te zgn. De Belgische delegatie ontving de verzekering van de zijde der schuldeischers, ten eerste Jat met de onder- handelingen over de marken onverwijld zou worden begonnen en dat de plaats, waar zij zullen plaats hebben, waarschijnlijk Brussel zal zijn; ten tweede, dat geen enkele territorial^ quaestie by deze onder handel ingen te berde zal worden gebracht; ten derde dat «jen een middel zou zoeker, om aan de Belgftn eenzelfden waarborg te geven door parallel-gaande onderhundeling. liever dan door een prealabele handteeke- ning, die om technische redenen inderdaad moeilijk zou zijn. De schuldeischers zullen onmiddellijk pogingen in bet werk stellen om een procedure te vinden, die in dit op zicht volledige voldoening zal geven. De Belgen stelden voor dat het plan- Dawes van kracht zou blyven en dienten gevolge het plan-Young alleen zou worden toegepast indien een bevredigend accoord voor de Belgen tot stand kwam. President Hoover liet aan Owen Yonug dor den Amerikaanschen ambassadeur te Parys het volgende telegram overhandigen. Ik heb met groote voldoening van het sue- casvolle beëindigen van den moeilijken ar beid van de commisse van deskundigen kennis genomen. Daardoor is een uiterst be langrijke stap naar het herstel van vertrou wen en. naar de Int Stabiliteit gedaan. Gij en de heeren Morgan, Perkms en Lamont hebben voortreffelijke wijze hun kracht en tya daarioe besenikbaar gesteld en ik zend u allen mijn oprechten gelukwensch. met het goede werk der commissie. t President Hoover heeft aan Generaa Dawes, den Amerikaanschen gezant te Lon den, nieuwe voorstellen inzake den vloot- bouw doen toekomen, welke deze aan de Engelsche regeering zal overhandigen. Omtrent den iphoud van deze nieuwe vlootvoorstellen, worden uit New-York do volgende bijzonderheden gemeld. Engeland moet afzien van het uitvoeren van zyn plan, tot het bybouwen van zes nieuwe kruisers. Het plan voor een anderen nieuw te bouwen kruiser moet het op geven, en eenige in dienst zynde kruisers buiten gebruik stellen en verder in de toekomst geen nieuwe schepen bijhouwen. Amerika zal dan afzien van den bouw der vijftien kruisers, die onlangs door het Parlement werd goedgekeurd. Een voorloopige overéénkomst tusschen de voornaamste vlootmogendheden, moet voor 1 Augustus a.s. bereikt zijn, aange zien slechts tot dien datum de kiellegging voor de eerste vijf kruisers van het Ame- rikaansche program kan worden uitgestebd? In marine en diplomatieke kringen in Amerika gelooft men pvenwel niet, dat de besprekingen tusschen Generaal Dawes en de Engelsche regeering zoo vlot zullen ver- loopen dat de bouw der eerste vijf kruisers er door voorkomen zal kunnen worden. Vandaag zal MadDonald zyn opwachting by den Koning maken en zonder twijfel de opdracht tot kabinetsvormmg aanvaarden en de namen mededeelen vim zyn collega’s, die hy voornemens is uit te kiezen voor de voornaamste poften in het ministerie. Men meent te weten, dat MacDonald daartoe in staat zal zijn, omdat de toestand van het oogenblik door de Arbeiderspartij is voor zien, die op alle eventualiteiten was voor bereid. In politieke kringen meent men, dat Thomas minister van Buitenlandsche Zaken zal worden, Henderson van Binnenlandsche Zaken, Snowden kanselier van de Schatkist, terwijl MacDonald het premierschap en de functie van eerste lord van de Schatkist voor zijn rekening »zal nemen. Het tegenwoordig kabinet blijft in tech- nischen zin aan het bewind totdat de offi cieel* zegels aan de opvolgers zijn overhan digd, hetgeen waarschijnlijk de 'volgende week zal plaatshebben. Het is waarschijnlijk, dat MacDonald na de formaliteiten der installatie van de nieu we regeering en vóór de bijeenkomst der nieuwe regeering een korte vacantie zal nemen. De verkiezingscampagne heeft veel van zyn niet zeer sterk gestel gevergd. Het bestuur der Arbeiderspartij komt morgen bijeen ter bespreking van de alge- meene politiek, te volgen wanneer het par lement samenkomt, en van de groote lijnen van wetgeving, neer te leggen in de troon rede. uih nu weer uij uewusnijji whs, probeerde overeind te komen, maar slacgde hierin niet. Hij zat tegen den muur geleund en wees naar Sir Morecambe, terwijl hij heesch schreeuwde: Houdt hein' Houdt hem! Laat de po litie helenhij heeft mijn arm gebroken en zijn vrouw vermoord zijn eigen vrouw, mijn zuster. Kijk maar, ze is dood! Hij heeft haar met deze revolver doodgeschoten Het kleine groepje stond een moment doodstil van ontzetting. Toen slaakten ze kreten van afschuw en ontsteltenis. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 821 Redactie Telef. 8& Postrekening 48400. trap afgerend was, was over haar gestrui keld en bijna naar beneden gevallen. '‘Wel, dat is Hatty, riep de herbergier ster, toen zij het meisje in het gezicht keek, wat is er met jou gebeurd. Hatty Barnes was het slordige meisje- voor-alles in de kleine herberg en hielp zoo nu en dan achter de toonbank. Ze was ver legen, pafferig, bleek een suffig-uitziend we zen van ongeveer zes-en-twntig jaar en er dikwijls plagend tegen haar gezegd dat ze een verliefd hart had, maar geen Ijefde kon vinden. Ze hielpen haar op, brachten haar naar hoven en vroegen of ze zich bezeerd had. Ze schudde het hoofd. Is ze dood?-vroeg ze heesch. Raggett die nu op den stoel zat, sprong op en keek uit de deur. Hatty Barnes zag hem. De twee keken elkaar aan zonder iets te zeggen terwijl het groepje om haar heen dromde, vaag bewust dat zij iets te maken had met de' tragedie van zóoeven Ja, ze is dood! Mijn arme zuster is dood. Haar eigen man heeft haar vermoord, zei Raggett huilerig. Ze baande zich met haar ellebogen een weg door de mannen en vrouwen heen en kwam dichter naar hem toe. Ik was juist bezig de ramen te lappen aan den overkant, zei ze tegen Raggett, ter wijl ze hem reoht in de oogen keek. Hij pakte met zijn linkerhand haar arm en staarde haar aan, toen boog hij zich voor over en tot verbazing van iedereen kuste hij haar. Dan ben jij getuige geweest, zei hij, van wat die man deed. Dan heb jij gezien dat hij mijn zuster doodgeschoten heeft. Tegen ons tweeën kan hij niet op en hij zal hij krijgen wat hij verdiend. Hatty Barnes beefde, stamelde iets en boog toen instemmend het hoofd. Een ge inpel van afschuw klonk door de kamer. Bir Morecambe pakte Hatty ruw bij den arm en vroeg op scherpen toon. Ben jij van plan dien schooier bij zijn leugens te helpen Als je gezien had wat er gebeurd is, dan moet jij ook gezien heb ben dat die vrouw zichzelf doodgeschoten heeft door een ongeluk en dat ik geen revoler in de hand hebt gehad Raggett kwam er tuaschen voordat zij ant woorden kon. Laat U niet overbluffen juffrouw Barnes, zeide hij, spreek van U af en vertel de waarheid. Kom U weet hoe schan delijk hij mijn arme zuster behandeld heeft en haar uit huis verwijderd heeft waar zij recht had om te wonen. Ik heb gisteren immers alles verteld Hatty die haast grijs zag boog zwijgend het hoofd Ragett hield nog steeds haar rechterarm vast en keek haar ernstig aan. Dus U weet de waarheid en U laat U niet door hem voorschrijven wat u «eggen moet, juffrouw Barnes Hij omhelsde haar niet zijn ongekwetste arm en lyate haar nog 'tos. Sir Morecame lachte spottend Dat tweetal, zei hij, staat voor niets! Maar ze zijn leugenaars en erger dan dat, als zij dat schandelijk verbaal volhouden. Onderwijl trachtte Raggett, die half ver doold was door den krachtigen smak waar mee hij neergevallen was en zijn hoofd tegen de deur gestooten had, op te staan maar hij uitte een kreet van pijn Jouw schooier! Jouw moordenaar! riep hij met stemverheffing. Wilde je mij ook ’«moorden? Je hebt mijn arm gebroken’ Sir Morecambe sloeg geen acht op hem hij geloofde hem niet. Hij hoopte dat er menschen zouden binnenkomen die hij kon vertellen wat er gebeurd was en zien welk effect het maakte. De deur is op slot, de sleutel steekt niet aan dezen kant riep een vrouwestern. NeenDe man die hier is heeft de deur gesloten en den sleutel uit het raam ge gooid! antwoordde Sir Morecambe Er werd aan de buitenkant van de deur geschud, toen riep een mannenstem Kunt u de deur niet openduwen5 Ik zal het probeerenl antwoordde Sir ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstrek» (behoorende tot den becorgkring) 1—5 regel* 1.80, rik» regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den beaoïgkring: 1—5 regel* 1.55, elk» regel meer 0«80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjjs. Uefdadigheid*-advertenti*n de helft van den prtya. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regel* X25, elke regel moer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduoeerden rijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Mac Donald vennoedelijk premier en eerste Lord van de schatkist. De bijeenkomst der deskundigen. De marken-qi&estie. De houding der oppositiepartijen zal na tuurlijk sterk afhangen van het program der Arbeiderspartij. De conferentie van deskundigen te Pa rijs, bijeengeroepen, om hot vraa>gstuk dér door Duitschiand aan de geallieerden te betalen, schadevergoeding te regelen, duurt al vele weken. Soms zag het er tc Parij-i zoo uit, dat men op een mislukking der conferentie meende te moeten rekenen, maar Amerika^msche tusschenkomst heeft steeds het ergste verhoed en den laatsten tijd is de hemel zelfs aanmerke lijk opgeklaard. De conferentie zou feiteljjk elk oogenblik kunnen eindigen met de aan vaarding van hef uitgewerkte nieuwe beta lingsplan, maar op het oogenblik zjjn ’t de Belgen, die roet in hét eten gooien. Zooals men weet, hebben de Duitsche bezettings overheden indertijd op Belgisch gebied heel wat markbiljetten achtergelaten, waarvoor zy schadevergoeding verlangen. De Duitsche regeering nu 'heeft aangebo den om, in samenwerking met de Belgi sche, te dezer zake ten spoedigste een schikking te treffen en de nieuwe schade- vergoedings-overeenkomst niet te ratificee- ren,voordat de markenkwe.'-.tie is opgelost. België schytnt echter te vreezen, dat zijn tegenwoordige eischen, die door Duitsch iand zeer buitensporig worden geacht, wel eens niet ingewiüigd konden worden. Als vergoeding van de waardeloos geworden marken' verlangen zyj, dat Duitschiand 37 jaar i^ng 25 millioen mark betaalt, hetgeen overeenkomt met een o ogenblikkelijke waarde van 400 millioen goudmark. Te Ber lijn vindt men, dat een dergelijk bedrag verre de waarde te boven gaat van 't be drag aan marktbiljetten, cat indertyd in België is uitgegeven, vooral wanneer men rekening houdt met de depreciatie van het Belgische geld en de enorme hoeveelheden markbiljetten, die België na den wapenstil stand binnengesmokkeld zyn in verband met een mogelyke valorisatie. De bereidheid van Duitschiand onderhandelen heeft de Belgen er niet toegebracht af te zien van stappen te Parys en bU de sdhadevergoe- dingsconferentie. Hun tactiek is van ver schillende zyden gesteund, niet in de laat ste plaats door de Franschen, we|ke laat- sten beweerden, dat, zoodra men Duitsch iand met het kleine België alleen liet, Ber- lijn een politieke schadeloosstelling, in den"1* vorm van een nieuwe volksstemming in Eupen en Malmedy, zou fischen. Van Duit sche zyde brengt men hiertegen in, dat Duitschiand nooit dergeiyke denkbeelden heeft gekoesterd, doch dat men hier heeft, te doen met een zuiver Belgisch Voorstel, dat in 1925 werd gedaan niets kwam, omdat de Morecambe. - Ga weg daar! Neen het gaat gemakelijker aan lez* i kant. Gaat u maar weg! Er waren meer voetstappen en meer stem men en Sir Moiecambe ging terzijde van de deur staan terwijl er van buiten hevig tegen geduwd werd Onderwijl keek hij om zich heen en zag de beweginglooze figuur op den stoel en Raggett bewusteloos op den grond liggen. Aan de houding van zijn rechterarm te oor- deelen 'was deze inderdaad gebroken, toen hij op den grond gesmakt was. De revolver was uit zijn hand gevallen en lag naast hem. Sir Morecambe veegd^MItt zijn hand over zijn klam voorhoofd. Met ztoz er voor een buitenstaander werkelijk uit wjgof hij zich aan dit tweetal vergrepen had en te oordee- len naar Raggett’s toestand zou het verhaal van hem nog meer kans hebben om geloof te vinden dan eerst reeds het geval zou zijn geweest Na een paar krachtige slagen week de deur. Raggett die nu weer bij bewustzijn was, althans der andere sche ontbonden, waarna :iy trachtte Djidji j over te halen hem te trouwen, tegen den 1 wil van haar vader, Moelei* pasja, die als i streng Mohammedaan niets wilde weten van een huwelyk van zijn dochter met een christen. De vader dwong zyn dochter ge- heel met den verliefden ritmeester te bre ken. In den loop van hun laatste onderhoud schjjnt de prinses den baron overgehaa'd te hebben in een krijgalist toe te stemmen; zij zou den prins Hailim trouwen, om op dia wyze bevryd te worden Uit de macht van i haar vader, zich Vervolgens ^Europeesche wyze Laten scheiden om vervolgens Gart- ner’s vrouw te worden.' De jaloerache Gartner moet tenslotte toch van dit plannetje zijn teruggekomen; op het bewuste concert heeft hy de prinses in de pauze aangesproken en haar na i slechts enkele woorden met haar gewisseld te hebben, neergeschoten. Het proces zal vermoedelijk vijf dagen duren. In de Weensche society heersdit buitengewoon groote belangstelling voor de openbare behandeling Wijkende uit een ge- weldigen toeloop. 1 FRANKRIJK. 1 De sprekende film. De Fransche taal bedreigd Het Kamerlid Gaston Gerard, afgevaar digde voor Dyon, is vast overtuigd dat, als het zoo doorgaat en de in Amerika vervaar digde sprekende film de bioscoopwereld verovert, de Fransdhe taal op, achter, voor en door het doek geheel zal worden ver drongen. Hij heeft althans een verzoek ingediemd om de regeering te mogen interpelleeren over ,/ie maatregelen, welke zij denkt te nemen tegenover de snelle ontwikkeling van de sprekende film en liet openlijk ken baar gemaakte voornemen der Britsch- Amerikaansche ondernemers om de Engel-'' sche taal, dank zij de sprekende film, als voortwaarde voor Fransche vertooningen te stellen..?’ 22S

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1