«F ekbank mond t. Beide schoon* met de heerlyk tort gebruik eeu n den daarvoor Rottende spys- m reuk uit den tabe van 36 cent, zachte borstels), leele verpakking OEN ER - MM IKEN SOON. ÏO‘|; 1. 98’12 100.- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, goudhrak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieuwer, kerk a. d. U„ OUDERKERK a. d. OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ana. No. 17© 89 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen EL gesloten )en Haag o post te zijn FEUILLETON. EEN NOODLOTTIG SCHOT Vrijdag 7 Juni 1929 ïmde lustige mUIA On lachsucces. BU1TENLANDSCH NIEUWS. Wat heb je ge- En wan- haar voor lijke rerd. 60 BERT 'RAM dienstmeisjes was avond naar Blackton en hoorde het rochureover het e HOORWEG. ITALIË. Het Vaticaan thana onafhankelijk. De uitwisseling der ratificatieoorkonden. De uitwisseling der ratificatie-oorkonden van de Lateraan-verdragen zal vandaat; in de Congregatiezaal van het Vaticaan plaats hebben. De stad van het Vaticaan zal dan, Mac Donald’s Kabinet. Het aftreden yan 'Stanley Baldwin. Onderteekening van de herstel- ovei De kabinetsvorming door MacDonald maakt snelle vorderingen en zal, naar ver wacht wordt, vandaag gereed zyn. Het nieuwe kabinet zaJ dan morgen of Maandag vroeg voor zijn eerste zitting bijeenkomen. Omtrent de samenstelling zelve bestaat nog geen zekerheid. Volgens die b'aden is de be noeming van Arthur Henderson tot minister van buitenlandsche zaken zoo goed als zeker, hetgeen van andere zjjde echter weer wordt tegengesproken. Doordat de benoe ming van Thomas tot minister der werk-, loosheid thans vaststaat, is het vraagstuk der bezetting van het ministerie van bui tenlandsche zaken des te moeilijke r gewor den. Thomas zal waarschijnlijk ook de functie van Zegelbewaarder op zich nemen. In een interview zeide Thomas, er zich van bewust te zyn, dat de bestrijding van de werkloosheid met zeer groote bezwaren ge paard zal gaan, doch hy verklaarde zich van ganscher harte aan deze zaak te wij den, en geen halve maatregelen re zullen nemen. Verder zal de arbeiderspartij een nationaal economische commissie benoe men., welke de wetenschappelijke basis van de industrieele ontwikkeling zal onderzoe ken. In de gebieden, waar een sterk over schot aan geschoolde arbeiders bestaat, zal getracht worden door een gedeelte hunner naar andere gebieden te doen verhuizen, lucht te verschaffen. Overigens zal de La- bour-regeering de emigratie aanmoedigen. In de zoogenaamde wetenschappelijke»! generalen staf der regeering, die deh mi- - 'fVMèr vfth arbeid^den minister van hef vervoerwezen en dien der gezondheid zal omvatten, rust de beslissing hij Thomas. Stanley Baldwin verdwijnt dus als pre mier nu voorloopig van het tooneel. Zyn loopbaan is stellig belangwekkend geweest. Tijdens den oorlog was hij een nog bijna onbekend conservatief afgevaar digde. By de beraadslaging over de oorlogs- belastingen diende hij een voorstel in, vol gens hetwelk elk bezitter van een vermo gen, dat meer dan tienduizend pond be droeg, tien procent aan den staat moest af staan der delging van de oorlogsschulden. Met een rustige, byna toonlooze stem voeg de hy eraan toe, dat zijn broer en hy., be zitters der grootste Engelsche fabriek voor locomotieven en machines, de waarde van hun vaderlijk erfdeel hadden laten taxee- ren. Een derde van deze waarde hadden zy den kanselier van de schatkist voor de delging der schulden ter beschikking ge steld, „daar wy van niemand meer willen vergen dan wy zelf vrijwillig bereid zyn te geven”. Enkele jaren later in Augustus 1923 was deze man eerste minister. Spoedig nadat hy zyn ambt had aanvaard, sprak hij zich uit ten gunste van beschermende tarieven. Destijds beschikte He conservatie- Keer uw gelaat niet anders naar ’t ver leden, dan om te leeren hoe gij de toe-, komst moet ontmoeten, Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. (Na druk verboden). ABONNEMENTSPRIJS» per kwartaal par waak 17 cent, net Kratagabtad per kwartaal ƒ190, per week 22 mat, everal waar da bexorglag pat laoper ceathfedL France per post per kwartaal ƒ2.15, net Zondagsblad ƒ848. Abonnementen worden degelijke aangenomen aas ene Bureau» MARKT KL GOUDA* bQ oase agenten en loopers, den boekhandel en do postkantoren. OnM bureau MJa dageltfks geopend van K-4 war.| Admintetratta Tel fart. t> lagen en lommerige boomen stonden. Sir Morecambe bleef qchter een van deze boo men staan en het gruwelijk besef werd in hem wakker dat dit heimelijk bezoek mis schien het laatste was dat hij als vrij man aan Pamela bracht. Hy had er nog niet lang gestaan of hij zag Pamela aan de andere zijde van de boo men over het grasveld loopen met een ge zicht, waarop jammer en ontzetting dui delijk te lezen stonden en hij wist oogen- blikkelyk dat het lugubere nieuws hem al vooruit gevlogen was. Hij liet haar het grasveld oversteken tot aan een hekje in de omheining van ijzer draad waarmee de bloementuin van de rest van het perk was afgescheiden. Hij zag dat zij het opende en tusschen de boomen ver dween. Toen kwam hy uit zyn schuilplaats te voorschijn en volgde haar. Zyn voetstappen waren onhoorbaar op het zachte mos en zy had er geen flauw idee van dat hij zoo vlak bij haar was. Verbijsterd bleef hy staan, toen hij haar weer zag tusschen de boomen, want ze schreide en wrong haar handen in wanhoop. Wat had ze gehoord? vroeg hij zich af. Was er nog slechter nieuws voor hem dan hij al wist? Want hij twijfelde er geen oogenblik aan of haar radelooze smart stond in verband met hem! Nooit was zijn hart in zoo diepe vertee- dering naar haar uitgegaan als op dit oogenblik, toen hy zich bewust werd van het geluk dat voor hem zou zijn weggelegd geweest aan de zijde van deze fijngevoelige, zielvolle vrouw, wier geloof van geen ver- 80UDSCH E COURANT Het staat thans definitief vast, dat de onderteekening van de overeenkomst der deskundigen morgenmiddag om vyi uur in Hotel „George V” zal geschieden. De zit ting zal openbaar zijn. Voorloopig zullen de deskundigen hun initialen onder het stuk zetten. De officieele tekst is in het Duitsch, Engelsch en Fransch gestekt. Morgenmid dag zal echter alleen de Engelsche tekst geparafeerd worden, daar de tyd voor een onderzoek der beide andere teksten ont breekt. Dr. Schacht zal Zaterdag a.s. Parijs ver laten en zich nog twee dagen in Frankrijk ophouden om het graf van zijn 'in den oor log gevallen broer te bezoeken; Geheimrat Kastl zal Maandag vertrekken, terwijl de Amerikaansche deskundigen Zaterdagmid dag met de „Aquitania" naar New-York gaan. By een onderhoud tusschen Owen Young en Schacht omtrent de publicatie werd beloten, dat de tekst in de hoofdste den van de deelnemende landen Zaterdag in de morgenuren aan de pers za> worden medegedeeld. inerdaad de door hem beschreven wijze kon kon zijn toegebracht, maar toen hij Sir Mo recambe, klaar was? had de dokter gezwe gen. Sir Moj^cambe, verward en opgewonden als hij was, had den kop van zijn paard zon der erbij te denken in de richting van Crake Hall gewend, maar onderweg verandierde hij van gedachten en sloeg de richting in van Blackton Grange, de woonplaats van de Herricks. Hij wilde Pamela’s opinie hobren over wat hem te wachten stond, want hij begon zich in allen ernst af te vragen hoelang hij zich nog als vrij man zou kunnen beschouwen. Pamela’s ouders waren gemoedelijke, rus tige menschen, wier geest bijna uitsluitend vervuld was van het feit dat ze haar ouders waren. Meneer Herrick, de zoon van een rijk fabrikant, had diens fortuin geërfd en vermeerderd. Hij had zich thans uit detzaken teruggetrokken en zich vooral aan de genoe gens van het buitenleven gewijd, omdat zijn aangebeden eenige dochter dol was op paar den en vee, een vurig bewonderaarster van de vrije natuur en van landelijke geluiden. Sir Morecambe zag nog al op tegen het be zoek dat hij ging brengen Hij had geen zin in een ontmoeting met meiieer en mevrouw Herricks en hij voelde er niet veel voor om naar Pamela te vragen. Het was waar, hij hield het zichzelf herhaaldelijk voor, hij was nu niet meer door onbreekbare banden vast gesnoerd aan de vrouw, die zijn leven ver woest had. Maar de omstandigheden waar onder hij zoo plotseling zijn vrijheid had teruggekregen, waren zoo verschrikkelijk dat hij geen spoor van een gevoel van geluk of DU1TSCHLAND. Een voorwaardelyke >eroordeeiing met een eigenaardige voorwaarde. De 22-jarige verkoopster Gertrud Bem- benick is wegens ernstigen straatroof, met in aanmerking nemen van verzachtende omstandigheden tot de minste straf van één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zy had op een nacht in Maart tegen half drie, als man verkieeiL baar vroegere werk geefster, die eeu aaxjai lunonadekiosken heeft en diens 18-jange helpster op straat overvallen, haar peper in de oogen gewor pen en haar van haar geldtasschen beroofd. Zy werd echter terstond door voorbijgan gers ingehaald en aangehouden. Beklaagde, die verloofd is en viytig heeft gewerkt, totdat zy door ziekte in nood ge raakte, werd voorwaardelijk veroordeeld onder de eigenaardige voorwaarde, dat zy gedurende drie jaren tot afloop van den termijn niet huwt en betrekking neemt als dienstbode in een gesloten inrichting. Deze betrekking mag zy, wil zy nieb in de gevan genis komen, niet verlaten voordat de in richting haar verbeterd verklaart. Deze gerechtelyke uitspraak baarde on der de aanwezigen groot opzien, evenals de uitspraak van denzelfden rechter in een vroeger geval, waarin hy omgekeerd een voorwaardelyke veroordeeling uitsprak met de voorwaarde, dat beklaagde het jonge meisje, dat hy uit jaloerschheid door een aanval met zoutzuur had misvormd moest huwen. vreugde bij zichzelf waarnam. Zou hij direct naar de deur van het oude, schilderachtige huis stappen, dat wegge- scholpn lag tusschen het klimop? Het was nu negen uurhet diner zou wel afgeloopen zijn. Maar de rustige oude luidjes die als gewoonlijk na het eten, zouden zitten soe zen in hun gemakkelijken stoel, zouden mis schiet schrikken van dit onverwacht be zoek. Het leek hem beter zijn paard ergens aan een boom in het park vast te binden, dat hij kon binnenkomen zonder eeu por tierswoning te moeten passeeren en te wach ten tot Pamela te voorschijn zou komen. Die was immers gewoon op een mooien avond als dezen na het diner buiten te wan delen. Het huis van de Herricks lag beduidend veel dichter bij de stad Blackton dan Crake Hall en Sir Morecambe zou spoedig tot zijn verbazing merken dat het nieuws van het gebeurde in de „Roode Leeuw” reeds tot hier doorgedrongen was. r Dit was niet zoo’n groot wonder, want hij had langzaam gereden en bovendien nog een omweg gemaakt, doordat hij van rich ting veranderd was en het sprak toch eigen lijk vanzelf dat als een man van zijn betee- kenis in de streek in een dergelijke gerucht makende zaak verwikkeld was. zich dat als een loopend vuurtje verspreiden moest. Sir Morecambe naderde het aardige, niet groote, maar uiterst smaakvolle landhuis van de zijde van het groote grasveld en hij kwam dicht bij de openslaande deuren van de zitkamer. Dit vertrek grensde aan een hoek van het grasveld, waarlangs kleurige bloembedden ADTVRTMNTDEPRUBt UN Grata an emrt reira (tetewaate tel éui teraftartegh L-4 ncri> LM, rik» i«ri /MS. Vu Wtu <M> u 4u kuüjtaricj 1—4 rvgria LM, rik» ragri meer /MO. AdvertantW» kl kat AMriagualuar MJal.g op du prOa. UafdadigheMa-adrartutiOo da kalft u du pafa. INGEZONDEN MEDEDKELINGENi 1-4 ragala flM, rib» - da voorpagina 50 beoger. Gewone advertaatiOa ingaaaadaa RMdedaalingaa M aaatraet tot mot «anadneatoh dan pr|ja Groot* lettere n randen worden berekend naar ptaatawtwita Advertentie kunnen worden Ingezonden door taaMhankrart v«a aoHadn baaMn» dolaren, Advertentiebureau»» an oom Agenten -en moeten daagt oMr de ptaatadag aan het Bureau ztfn ingekoman, teneinde van «paaima vanakard te Mk volgens de in het verdrag bepaalde ge biedsuitbreiding, als onafhankelijke staat bestaan. De nieuwe grenslyn is voorloopig door een afzetting aangeduid, welke later door een fraai gesmeed ijzeren hek zal wor den vervangen. Aan de ingangen worden wachten van de Zwitsersche garde opge steld. Na de uitwisseling der oorkonden worden een Pauselyke Nuntius by het Qui rinaal en een Italiaansche gezant Dy de Heilige Stoel benoemd. De bladen kregen over het algemeen slechts een overzicht van den brief van den Paus aan Kardinaal Gas- parri. Alleen de Tevere verklaart, dat aan den vooravond van de uitwisseling der ra tificatie-oorkonden een dergeljjke brief van den Paus werd verwacht, welke de begin selen waarop de kerk steunt scherp zou for- muleeren. Deze houding van de Tevere, die enkele maanden geleden nog scherpe aan vallen tegen de Curie bevatte, doet vermoe den, dat met dpn brief van den Paus, het incident als gesloten wordt beschouwd. De lavastroom tot stilstand. 75 boerderijen geheel of gedeeltelijk vernield. De aardschokken minderen. Ih de omgeving van Terzigno heerscht thans rust. De ter assistentie gezonden troepen kunnen thans eenigszins van de ver moeienissen van het reddingswerk uitrusten en hebben slechts patrouille te doen, aan gezien de lavastroom sedert eenigen tijd tot stilstand is gekomen. In totaal zyn tot nog toe 75 boerderijen geheel of gedeeltelijk vernield. Ook de post- en telegraafdienst staat stil. Hoewel de schade nog niet te overzien is, voert het bestuur van Terzigno mrt de autoriteiten ree<ta ktepeclungeii rar den wederopbouw der vernielde gebouwen. De aartsbisschop van Napels, kardinaal As- calesi, bezocht gisteren tijdens de hefstigste uitbarsting Terzigno en zegende de bevol king. Ondanks de vermindering van de heftig heid der uitbarstingen waarschuwt de di recteur van het observatorium, prof. Mala- dra, de touristen om zich in de nabijheid van de Vesuvius te begeven. Ook de troe pen hebben het strengste bevel om de be volking op een afstaiid te houden. De voor zorgsmaatregelen, zooals de ontruiming der dorpen, zullen nog eenigen tijd in werking blyven. Overigens hebben verschillende geleerden het plan te kennen gegeven om de Vesuvius te bezoeken. Prof, Maladra deelt nog mede, dat de aardschokken gisteren vier uur duur den met een golvende beweging van onge veer 2 minuten. Te 4.24 werden zy onge veer vier minuten lang en gingen vergezeld van krachtige ontploffingen, die tot onge veer vier minuten lang gevoeld en gingen vergezeld van krachtige ontploffingen, die tot öngeveer drie uur hedenmorgen duur den, afgewisseld met rustpoozen. Daarbij viel een steenregen en was het uitstooten van gloeiende lava waar te nemen. Thans is op den bodem van den krater geen gloeien de lava meer te zien. Dr.' Signora, een assistent van het observatorium, heeft heden een nauwkeurig onderzoek ingesteld in de Valle d’Inverno, en de geheele omgeving. Hy constateerde, dat dé vloeibare lava begon te stollen. Ook de aardbewegingen worden minder. ZWKDEN, Zwedens expansie eeuwen geleden. De tochten der Vikingen geen particuliere ondernemingen. Oudheidkundig onderzoek. Twee bekende Zweidsche archaesl< gen, prof. Birger Neman en dr Tur'e Arne, heb ben op grond van hun jongste onderzoekin gen vastgesteld, dat de expedities van de Zweedsche Vikingen geen particuliere on dernemingen, doch van staatswege georga niseerd werden om kolonies aan de overzijd? an de Oostzee te vestigen. Vastgesteld is, dat de Zweedsche Vikingen langs de Rus sische rivieren doordrngen tot de Kaspische en tot de Zwarte zee en zelfs tot de MiddsA- landsche zee, doch dat zij slechts zelden deelnamen aan de expedities naar het Wes ten van de Denen en Noren. Reeds ongeveer 600 jaar voor Christus ia de kolonisatie begonnen van de districten, die thans onder den naam van Finland, Estland en Letland bekend staan en zelfs in Kief en in den Krim werden Zweedsche vazalstaten gesticht. Deze vazalstaten heb ben eeuwen lang bestaan, doch werden te gen het jaar 1100 onafhankelijke staten, be halve Finland, dan tot 1009 aan Zweden heeft behoord. De geleerden hebben hun theorie geb. secrd op archaeclogische vondsten in Ru land en de Baltische staten, doch ook op oude letterkundige documenten, zooals de -Russische-knflttek van Nestor, de msdedee* lingen over Zweden van den Haniburgschen bisschop Rimbert en de geschriften van den IJlandschen historicus'Snorre Sturlason.-De reden, waarom de Zweden hun land verlie ten, om elders koloniën te vestigen, wordt in overbevolking, die destijds geheerscht moet hebben, gezocht. De Zweedsche konin- gen hebben reeds vroegtijdig de beteekenis van de groote Russische rivieren voor den handel ingezien en zich van de mondingen dezer rivieren meester gemaakt om vervol gens het land langs deze rivieren zelf in bezit te nemen. Op deze wijze waren voor 700 Finland, Karelië, Estland en Letland reeds schatplichtig aan de Zweedsche ko- ningen, terwijl vaststaat, dat in 875 de Zweedsche koning ook een vazal te Kief had. De koning Bjoem zond omstreeks 825 via Rusland en Constantinopel een depu tatie van Zweden naar Frankrijk, waar de gedelegeerden aan koning Lodewijk den Vro men geschenken aanboden en hem voor stelden een bondgenootschap tegen de De nen te sluiten. Dat Mohamedaansche diplo maten zoowel uit Turkestan in de 10e eeuw Scandinavië hebben bezocht, is bekend ge worden uit handschriften, die in Arabische bibliotheken zijn gevonden. RUSLAND. De „zuivering van de „party”. Van tyd tot tyd wordt er in Rusland een Hij bedacht ook dat hij zich in zijn zie dende drift iets had laten ontvallen over Zichzelf een kogel door het hoofd jagen en en dat Raggett en zijn zuster onmiddelijk als hongerige wolven op een prooi op die woor den waren afgevlogen en hem ervan be schuldigd hadden dat hij zijn vrcuw wilde (5vermoorden De broer had daar nog theatraal er aan toegevoegd dat hij zijn zuster zou be schermen tegen de geweidadigheden van haar man. Al deze bijkomstigheden die in andere om standigheden niet de moeite waard zouden rijn, kregen nu een andere dreigender betee kenis in het licht van wat van avond in de herberg was voorgevallen. Zelfs de verklaring van den dokter, More cambe was er zich volkomen bewust van was niet in zijn voordeel. Hoe meer hij èr over nadacht hoefeer hij tot de conclusie kwam dat de dokter meer overhelde naar Raggett’s zijde van het gebeurde dan naar «o zijne. Toen Raggett zijn verhaal had gedaan had de dokter gezegd dat de doodelijke wonde andering wist en wier liefde even onwan kelbaar’ was als nobel. Half ondanks zichzelf, riep hy ten slotte haar naam: Pamelal Ze schrok, draaide zich op haar hielen om en toen, zonder een woord of een kreet loog ze op hem. toe en erbarmelijk snik kend verborg ze haar gezicht aan zyn borst. Wat is er Pamela? hoord Alles, alles! O Morecambe, het is te wreed, te wreed! Hoe heb je het gehoord? neer? Een van je van- hoorde het op straat. Ze kon het niet gelooven en kwam als een razende naar huis fietsen om het te vertellen. Terwyl hij zacht over Pamela’s streek, vroeg hy aarzelend: En wat heeft ze verteld? Pamela hief het hoofd op en afgebroken door snikken, stamelde ze: Er is een bevel tot arrestatie tegen je uitgevaardigd. Je wordt beschuldigd je vrouw te hebben vermoord! HOOFDSTUK V. Een autotocht. Sir Morecambe rilde. Pa.mela hield zyn arm vast en vervolgde: Het is niet waar natuurlijk is hot niet waar, dat wisten we wel direct, maar de vraag is of het geloofd zal worden. (Wordt vervolgd.) overeenkomst. ve partij over 347 van de 615 zetels. Bij de verkiezingen in den herfst van 1923 gingen de conservatieven achteruit (zy behielden 258 zetels) en de arbeiders verkregen 194, de liberalen 158 zetels. Baldwin het zich, omdat de conservatieve party numeriek de sterkste was in 't parlement, door de ar- bei der spart ij en de liberalen in Jan. 1924 in een open veldslag verslaan. De Engel sche correspondent der Vossische Zeitung schreef by die gelegenheid: „Baldxyin is met eere gevallen, om spoedig terug te keeren”. Deze voorspelling kwam uit. De omme keer voltrok zich haastig. Aan den ver- valechten brief van Sinofjef hadden de conservatieven het te danken, dat zy de grootste meerderheid sinds menschenheu- genis behaalden* Toen in Mei 1926 de crisis in den mijn bouw tot een algemeene staking leidde, waaraan meer dan vy'ftig procent der ar beiders deelnamen, werden Engeland en de conservatieve party het slachtoffer der schaduwzyde van Baldwin’s goedo eigen schappen. Baldwin, die toendertyd door het burgerlyke Engeland werd verafgod, wist o.a. de mynwerkersstaking door uitzonde ringswetten bij te leggen. Maar daarna verminderde hoe langer hoe meer Baldwin’s aanzien. Hij bleef niet lan ger staan op het niveau van een halven god. De reactionairste elementen van zyn kabinet wisten de bovenhand te krygen en op binnenjandsch-poliUek gebied volgde toen de rèactionafre vakvereenigingswet, terwyl er een einde kwam aan het zelfbe stuur der gemeenten op financieel-politiek gebied. In buitenlandsch-staatkundig op zicht geschiedden eveneens dingen, die aan de populariteit van 't kabinet afbreuk de den: de huiszoeking by de Arcos, waarop het afbreken der betrekkingen met Sovjet- Rusland volgde en de mislukking der Ge- neefsche conferentie inzake de ontwapening ter zee. Lord Cecil verliet het zinkende schip, dat Chamberlain, de minister van buitenlandsche zaken, door de geheime, listige Engelsch-Fransche marine-overeen- komst en door zyn dubbelhartigheid, wat het vraagstuk van het Rynland betreft, bo ven water probeerde te houden. De Engelsche correspondent van ue Voss. Ztg. spreekt als zijn oordeel uit, dat Bald win en zyn party het onderspit hebben ge dolven, omdat zy geen program hadden; desniettegenstaande koestert op ’c oogen blik niemand in Engeland 'eedvermaak in verband met 'Baldwin’s heengaan: „Men eert den fatsoenlijken tegenstander, die binnen ’t kader van begrensde politieke, psychologische en moreele mogelykheden al het denkbare heeft gedaan, om een mach tige party, die in een overwinningsroes leefde, te behoeden voor al te groot mis bruik van haar macht".

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1