ra. HEDENAVOND Mevr. Joha. Westerman de heer C. J. van Kempen „De Reünie". rechtzaken. LAATSTE BERICHTEN. bears van Amsterdam. zuivering gehouden, waarbij alle leden der regeerende partij, die de leiding der party om de een of andere reden ongewenscht vindt, uit de party gezet worden. Dit jaar heeft Stalin besloten een groote schoon maak te houden, in de hoop op deze wyze allen uit de party te kunnen zetten, die deel hebben genomen aan de oppositie-groepen of die er aan deel zouden kunnen nemen; lüleen zy, die onder alle omstandigheden aan de leiding trouw waren gebleven, moe ten gehandhaafd worden. Speciale commis sies, door Stalin en zyn trawanten benoemd onderwerpen alle leden aan een verhoor, waarby het geheele verleden van ieder hun ner, zyn afkomst, de sociale positie en het gedrag van de ouders en de overige familie leden enz. onderzocht worden. Wie uit de party gezet wordt, verliest tegelijkertijd zyn btrekking, zoodat het een levensquaestie wordt. Bovendien is iemand, die geroyeerd is, een paria, staat htf in sommige opzich ten op een nog lagere trap dan de „bour geois", wordt hy als in politiek opzicht ver dacht beschouwd. De Sovjetbladen geven uitvoerige be schrijvingen van den gang der „zuivering" en van de ontelbare misbruiken, die daarbij plaats vinden of ontdekt worden. Natuur lijk moeten de bladen de zuivering goedkeu rend als het middel tot den opbouw van het socialisme voorstellen. BINNENLAND. Prinses Juliana. Het eerste tentamen afgelegd. In verband met den wensch van prinses Juliana om by het einde van haar Leidsche studiën in enkele vakken een tentamen af te leggen, is gisteren ten overstaan van prof. Christensen het eerste dier tentamens gehouden. Het tentamen ,dat uitnemend is geslaagd, betrof de geschiedenis der gods diensten. Het Leidsche stadhuis. Een rapport van de aldeeiing B. der Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg. De voorzitter en de secretaris van de af- deeling B. der Rijkscommissie voor de Mo numentenzorg hebben vanochtend aan den burgemeester \pn Leiden ovcrhanuigd het met drie teekehingen toegelichte uitvoerige fupport van die afdeeling over den bouw van het Leidsche stadhuis. Zy hebben daar bij het voornemen te kennen gegeven, het rapport mede te deelen aan de pers ter pu blicatie, voor zoover het dageiyktch De- stuur van Leiden daartegen geen bezwaai zou maken. De afdeeling is tot het besluit gekomen, dat de toren niet in zyn oude ge daante kan worden gebouwd, docli dient vervangen te worden een nieuwen, in de vormen van onzen tijd. Ten aanzien van den gevel bestond in de afdeeling geen volkomen eenstemmigheid. Het dienaangaande met 10 tegen 2 stem men vastgestelde advies heeft de volgende strekking: Aan een onzer beste ^axc hitecU n worde opgedragen, schetsontwerpen te maken voor een nieuw stadhuis ter plaatse van hét oude, met een nieuwen toren en een nieuw front aan de Vischmarkt en met behoud van den te restaureeren ouden voorgevel en het daarbij aansluitend dakvlak, voor zoo ver die van waarde zyn, dus met prysge- ving, desgewenscht, van de gedeelten uit 1662 en 1786. Aan dezen architect worde volkomen vrijheid gelaten, zoowei wat de afbakening en de al- of niet vrylegging van het bouwterrein en de plaats van den toren betreft, als ten aanzien van de vormgeving. De restauratie van den gevel geschiedde onder toezicht van den architect H. van Heeswyk en den beeldhouwer prof. A. W. M. Odé, die zich daartoe belangeloos be schikbaar stellen. Tegen behoud van den voorgevel ver klaarden zich de heeren dr. Brei age en dr. Pit, vóór het behoud stemden de heeren jhr. mr. dr. van Beresteyn, Hanrath, van Heqs- wyk, dr. Kalf, Leeuw, prof. dr. Martin, prof. Odé, prof. Sluyterman, prof. ir. van der Steur en prof. dr. Vogelsang. De Radioconferentie te Praag. De Nederlandsche omroep. Vragen van Dr. Vos. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer I. H. J. Vos inzake de door de radio-conferentie te Praag aan Nederland toegewezen twee golven voor den radio-om roep, heeft de minister van Waterstaat ge antwoord, dat de conferentie te Praag een bespreking was van de Europeesche admi nistraties om zich te verstaan over de con crete toepassing van hetgeen de wereldcon ferentie te Washington over het gebruik van golflengten in het algemeen had vast gesteld. Hoe moeilyk het ook was, de door Was hington in verband met de openbare en an dere diensten voor den omroep beschikbaar gestelde golflengten te verdeelen over de aanwezige stations, zoodanig, Uat ieder zoo veel mogelyk storingvry zou werken, toch is het gelukt, dat die besprekingen met een stemmigheid ten einde zijn gebracht. Waar dit het doel en het resultaat der besprekin gen was, verdient het aanbeveling, dat de administraties zich dienovereenkomstig ge dragen, om hetgeen als oplossing werd ge dacht, aan de practyk te toetsen. Kan er dus met dit voor oogen niet gesproken worden van toebedeelen, zooals in de vraag is ge daan, juist is, dat de lange goif van 1875 M. en de korte van 298 M. voor de Nederland- sche algemeene omroepstations zyn be stemd. Van een genoegen nemen door de Neder- landsche delegatie aan welke ook deel namen een vertegenwoordiger van de om roeporganisaties en een vertegenwoordiger van den Radio-Raad met een toewijzing van golflengten, kan niet worden gespro ken. By een vergelyking van verschillende zendgelegenheden mag voorts niet uit het oog worden verloren, dat het aantal niet evenredig is aan de hoedanigheid, en dat, wanneer op deze laatste wordt gelet, ver gelyking in het algemeen niet ten nadeele van Nederland uitvalt. De golflengte van 1072 valt in een serie, welke ingevolge de Conventie van Washing ton niet meer voor den algemeenen omroep is bestemd. Dienvolgens verviel deze golf automatisch ook voor den Nederlandschen algemeene omroep; zy zal door den Ryks zakelyken omroep worden gebezigd, zoodra met voorbehoud van eenige afwy king, indien tijdelijke voorziening deze noodig mocht maken de voorstellen van Praag in toepassing zullen komen. De minister is van meening dat door den gang van zaken de ontwikkeling van het radio-wezen in ons land niet wordt geschaad. Pro». Stitan van Zuld-Helland. Geneeskundig schooltoezicht. Gisteren is de zitting^ der Prov. Staten van Zuid-Hollund voortgezet. Aan de orde was de niededeeling van Gedep. Staten betref fende geneeskundig schooltoezicht. De heer Beekenkamp zei.de teleurgesteld to zijn door de houding van Gedep. Staten en vroeg zich af wat er nu toch tegen is oiu, nu de voorbereidingen zoover gevorderd zijn, één der moeilijkheden aan de totstand koming van een provincialen dienst verbon den, weg te nemen, nu de financieele moei lijkheid is opgelost, kan de actie ten plat teland© voortgang hebben, anders staat zij stop. Spr. begrijpt niet, waarom Ged. Sta ten zich beroepen op een rijksregeling, en de gemeenten, die thans bereid zijn met het Groene Kruis in zee te gaan, niet willen steunen. Spr. diende de volgende motie in: Do Staten van Zuid-Holland, gehoord de besprekingen over geneeskundig schooltoe zicht, gezien de verzoeken der raden van Katwijk e.a. om toekenning van een pro-" vinciaal subsidie van 15 pet. in de kosten van een voor die gemeente in te stellen schoolartsendienstbesluit de gevraagde subsidie toe te staan, in afwachting van een nudere algemeene provinciale regeling vun deze zaak in een volgende gewone zitting der Staten, aan welke algemeene regeling ook de gemeente Katwijk e.a. zullen onder worpen zijn. De heer Werker critiseerde het botte ajitr woord van het departement van arbeid, ban del en nijverheid o pde motie van mevr. ,de Vries—Bruins en drong erop aan, dat de ge meenten, die thans genegen zijn mee te werken, gesteund worden. Hij steunde dan ook de motie-Beekenkanip. Het gaat om een bedrag van f 5000. De heer Hoffman beval aan, liet prae-ad- vies van Gedep. Staten in deze materie te volgen. De motie om reeds nu het subsidie aan de aanvragende gemeenten te verleenen, schijnt een praecedent, datnu nog niet kan worden aanvaard. Spr. zeide voorstander te zijn van geneeskundig schooltoezicht, doch wenschte eerst breedere voorlichting en vond die aan gekondigd in het prae-advies. Mevrouw de Vries—Bruins merkte op, dat de voornemens van het rijk in September bekend zullen zijn, wanneer de begrooting verschijnt. Men kan niet vooruitloopen op een weigerend of toestemmend antwoord van het rijk, doch zonder bezwaar tot de najaars zitting wachten met liet nemen van een be slissing op het verzoek der gemeenten, dat trouwens regelingen betreft, die de Staten niet kennen. Spr. had daarom bezwaar tegen de motie. De heer de Kanter vond het antwoord van den minister van arbeid, handel en nijverheid nog zoo mal niet. De heer Borghols, lid van Gedep. Staten, was ontstemd over het gebrek aan vertrou wen, door sommige sprekers getoond. Ged. Staten hebben toegezegd, dat in de najaars- zitting een prae-advies 7^.1 komen. Terug krabbelen zou minderwaardig zijn, doch het was onmogelijk nu reeds een prae-advies gereed te hebben, terwijl het adres der ge meenteraden niet urgent was. De aanvrage geldt het jaar 1930. Nu reeds die aanvrage inwilligen, zou consequenties meebrengen tegenover andere gemeenten. Toekenning van een subsidie voor één jaar is onvoldoende, daarop kan geen schoolarts worden aange steld. De heer Borghols (Ged.) drong aan op in trekking van de motie Beekenkamp. De heer Beekeiikamp repliceerde en trok zijn motie in. De niededeeling van Ged. Staten werd voor kennisgeving aangenomen. Telefoon voor Ged. Staten. Het voorstel betreffende telef oonvoorzie- ning voor Ged. Staten op kosten der provin cie werd bestreden door den heer Braat, die meende, dat dergelijke uitgaven uit het sa laris bestreden moeten worden. De heer Kersten juichte het voorstel toe, de heer v. Burink zeide ervoor te zullen stemmen, al meende hij dat het principieel onjuist is, dat deze uitgaven niet uit het sa laris worden bestreden. Het voorstel van Ged. Staten'werd aange nomen z. h. s. In de middagzitting heeft de heer A. J. ten Hope zijn interpelatie over de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij ingetrokken omdat hij voornemens is daaromtrent schrif telijke vragen aan Ged. Staten te stellen. Commissie Rotterdamsche Haven- belangen. r De heer de Bruin kreeg daarna het woord ter toelichting van zijn gisteren ingediende voorstel, betreffende de comtksie voor de Rotterdamsche Havenbelangen. Hij merkte op, dat dit voorstel op de door hem gestelde vragen welke Ged. Staten niet behandeld wensclien te zien, gelijkt als twee druppe lenwater. Hij was van meening dat het af wijzen van zijn vragen onrechtmatig was, waarom hij een anderen vorm heeft gekozen Het betreft hier een provinciaal belang en volgens art. 162 van de Prov. Wet hebben de Staten het recht om aart Ged. St. te vra gen hoe zij die belangen behartigen. De door drie ministers ingestelde commis sie lijkt weinig op een commissie voor de havenbelangen Zij moet niet alleen de ha venbelangen van Rotterdam en de omgeving nagaan, maar ook de kwestie dei industrie terreinen, de verbindingen te land en te water en de terreinen voor woningbouw om hen die in industrie en havenbedrijf werkzaam zijn, te huisvesten, te onderzoeken. Dit is een zeer omvangrijke taak, waarbij de commissie op het terrein der provincie komt. Zij is sa mengesteld uit drie departementsambtenaren vier Rotterdammers en een burgemeester van een kleine gemeente. In Schiedam be staat hierover algemeen verontwaardiging, daar het negeeren van deze gemeente een odium van minderwaardigheid op haar legt. Zelfs werd een secretaris uit Arnhem gehaald alsof er ter prov. griffie van Zuid-Holland nieand voor adjunct-secretaris geschikt was. Voor de provincie, die ook genegeerd is. is dit des te erger, daar zij het vraagstuk aan de orde heeft gesteld Men heeft de zaak in handen gelegd van een éénzijdig samen gestelde commissie. De financieele positie van Ammcr-stol. Aan de orde was vervolgens de interpel latie-van Staal over de financieele positie van Ammerstol en over de grenswijziging dier gemeente. De Voorz. achtte deze interpellatie ontoe laatbaar op grond van art. 163 der Prov. Wet, opmerkende, dat het toezicht op de gemeentefinanoiën bij de jongste wijziging dier wet juist aan Prov. St is onttrokken. De heer van Staal meende,.dat de Staten wel. bevoegd zijn het oordeel van Gedep. St. te vragen en merkte op. dat de zaak van buitengewone beteekenis is. daar in deze noodlijdende gemeente de burgerij tot onder gang is gedoemd. Is het nu een ruime op vatting deze interpellatie over een zoo drin gende formeele gronden af te wijzen? De heer ter Laan bestreed het standpunt van den voorziter eveneens, zich beroepen de op de artikelen 143—148 der Prov. Wet. De heer Werker meende, dat Gedep. St. volgens de wet niet interpellabel zijn.-doch een andere vraag ia. of Ged. St. niet bereid gevonden zouden kunnen wordep althans over het tweede punt der interpellatie me- dedeeliiigen te doen. De heer L. de Visser wees er op. dat er bijna geen burgemeester is. die weigert aan den gemeenteraad inlichtingen te geven over zijn beleid als hoofd der politie, in welke functie hij evenwel niet interpellabel is. Spr. meende, «lat Gedep. St. hetzelfde standpunt moeten innemen. De heer Schouten vreesde, dat men op deze wijze in moeilijkheden 7.al komen. De Prov. St. hebben een en ander maal te ken nen gegeven wat naar hun meening tot de taak der Staten behoort. Het gaat niet aan op dëze uitspraak telkens weer te trachten inbreuk te maken. De Staten kunnen op het verzoek van den heer v. Staal slechts toe stemmend beslissen als Zij daartoe rechtens bevoegd zijn. Dat is het eenige punt, dat in het geding is. De heer v. Staal kan schriftelijke vragen stellen en Ged. Staten kunnen overwegen of zij daarop willen ant woorden. Beslissen Prov. St. dat de vragen mondeling moeten worden toegelaten, dan spreken zij uit, dat Ged. St. daarop moeten antwoorden. En een dergelijke uitspraak wenscht spr. niet. De Voorz. merkte op, dat de artikeLen 143—148 dei* Prov. Wet niet relevant zijn. Art. 162 beslist hier en na de laatste wijzi ging der Prov. Wet is elk dubium te dezer zake weggenomen. Spr. gaf in overweging zich aan de wet vast te houden. Na repliek werd met 47—13 stemmen be sloten de interpellatie niet toe te staan. De Reeuwijksche en Sluipwijksche plassen. Aan de orde was de vraag van den heer Hoffman of Ged. St. bereid zijn mede te deelen in welk stadium zich de kwestie der drooglegging van de Reeuwijksche en Sluip- wijksche plassen bevindt. De heer Von Fisenne. lid van Ged. St. deelde mee, dat Ged. St. nog altijd op het standpunt staan, dat wanneer het tekort van f 800.000 overschreden wordt het risico voor de helft door het rijk zal moeten wor den gedragen, hetgeen aan de regeering is meegedeeld. De zitting werd tè 4 uur gesloten. GEMENGDE BERICHTEN. Het Bioscoopconflict in het Zuiden. Het beroep ongegrond verklaard. De Bioscopen in Eindhoven en Tilburg worden heden gesloten. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben ongQgrond verklaard de beroepen vah de Tilburgsche bioscoopexploitanten, wier bioscoopvergunningen voor den tyd van zeven dagen door B. en W. van Tilburg zyn geschorst, in verband met het vertoo- nen van films, welke niet voorkomen op de lysten der Zuidelijke Keuringsvereeniging. Verwacht wordt dat de bioscopen in Til burg morgen allen zullen sluiten. In Eindhoven zullen alle bioscopen heden gesloten worden in verband met hot besluit van het gemeentebestuur ten opzichte van de Cinema Palace aldaar. Geen twee centrale keuringen. Aan één keuring hebben wij meer dan voldoende. Splendeur et misere der filmcensuur. Luc. Willink schryf in het „Vaderland" een beschouwing over den filmstrijd in het Zuiden, waaraan door oris het navolgende is ontleend: De heele filmkeuring die van het Ryk en die van alle eventueele nakeurders -c- heeft ons volk koud gelaten. Deze censuur interesseert het publiek niet. En waarom niet Omdat de bioscopen „toch wel draaien zullen", omdat in de leege plaats van elke afgekeurde film, wel automatisch een an dere komt, die we wel mogen zien. Pas als rie bioscopen geheel en al gesloten zouden worden maar zou het ooit zóóver komen 1 zou er een storm van protest opgaan. Het publiek als zoodanig interesseert zich niet voor het film-répertoire, vraagt zich niet af, of de films gehavend en verknipt op het doek komen. Het is een avondje uit en als de film bijgeval niet mooi is, dan weet men niet te zeggen, waaraan dat ligt. Ik wil hiermee volstrekt niet beweren dat coupures, door de Centrale Filmkeuring aangebracht, élke fibn verknoeien zouden, dat de films wel mooi zouden zyn, als er geen stukken uit werden weggesneden, maar enkel, dat ten eerste de filmcensuur I natuurlijk uitsluitend een zedelyken maat staf aanlegt en zich dus nooit bekommert om het logisch verband of om de aestlieti- sche waarde en ten tweede, dat het publiek daar gedachteloos genoegen meeneemt en zelf niet op het idee komt, zich af te vragen of ooit die blinde knippery een film schaadt en wélke films ons heeleméal voorbygaun. Blinde knippery 1 De censoren zullen deze uitdrukking wel niet aanvaarden, maar wie zich enkel zorgen maakt over een diep de colleté, een dreigenden dolk, of... tja ik wéét niet wat daar allemaal taboe is, (want we krygen er natuurlyk nooit weet van, óf het moet by toeval zyn), wie zich uit sluitend zorgen maakt over de „volksgeva ren", die snydt zonder aanzien d^r film in de beteekenis van haar dramatisch verband, haar cinematografische en haar -aesthetT- eche kwaliteiten. Bovendien verbiedt de Bioscoopwet, de aangerichte schade, waar mogelyk, eenigermate te herstellen, door het geknipte wat b(j te vijlen. Heeft de cou pure een filmbeeld, gekuischt en onlogisch gemaakt wat natuurlyk niet altijd behoeft samen te gaan, maar heel dikwijls het geval kan zyn), dan is het soms beter, de bloe dige stompjes óók maar te amputeeren en de hééle scène ook in haar van rijkswege erkend zedelijke gedeelten er uit te halen. Maar dat mag niet. Goed. Ik herhaal: ons volk trekt zich daar niets van aan, denkt er nooit over na en dank zy dit laisser aller bestaat de bios coopwet. Dat is tot daar aan toe, want na tuurlyk blyft het niet zoo. En zelfs niet lang. Alle teekenen wyzen er op. Wanneer b.v. een kantonrechter, zooals onlangs, zich met den ambtenaar van het O. M. gaat vroolyk maken over een „eng" plaatje van twee mannen met dreigende ponjaards, dat volgens de overtuiging der zeventig even redig vertegenwoordigers consoren onzede lijk is, dan is dit het eerste groene kopje, het schuchtere sneeuwklokje, de lieve lente bode, opkiemend in de zwarte aarde der po litiek uitgebalanceerde censuur. Och, een kantonrechter^ ke beslissing in direct tegen een zotternytje van de bios coopwet heeft niet zoo héél veel te bedui den. Dat kan bij élke wet gebeuren. Maar er is veel méér en juist dat meerdere is van volstrekte beteekenis voor de splendeur et misère der filmcensuur. Dat meerdere ligt in eerste instantie in den filmoorlog in het Zuiden. Men weet, waarom het gaat, de Rijks keuring wordt te dunnetjes geacht door en voor Noord-Brabant en Limburg. Dat kén. Dat is redelijk. Dat ipoeten die menschen zélf weten. „Indien Uw oog U knelt, ruk het uit en als Uw verstand U plaagt: vraag om censuur". A la bonheur. Ieder zyn vrij heid en als de Brabanders en de Limbur gers graag een beetje kort aan den ketting liggen, dan moeten ze vooral hun zin heb ben. Ware vryheid geeft óók het recht déér- toe. Maar dat vecht niemand aan. De bios coopwet staat plaatselijke nakeuring toe en als men daar gebruik van maken wil, dan is dat recht. Onrecht is het echfir, als men die plaatselijke nakeuringen, evenals de lan delijke vóórkeuring centraliseeren gaat, zoo als geschied is. Want dan heb je één landje twee centrale keuringen. En waar er twee zijn, komen er drie. En def rest. Die gaan tegen elkaar opbluffen, maar zelfs al deden ze dat niet, dan is het nóg anarchie. De Nederlandsche Bioscoopbond heeft be grepen, dat hier onmiddellijk halt en front gemaakt moest worden, wilde het bioscoop bedrijf niet direct ten gronde gaan. En hy sloot de Brabantsche en Limburgsche bios copen. Dat was natuurlijk een heele opoffe ring, maar we zullen aanstonds zien, dat het de eenige en zeer betrouwbare kans op overwinning is. Het ligt niet in den geest van dit blad noch van dit opstel of zyn schrijver, oproer te prediken. De censuur is er, zooals er dezen winter een koudegolf was en wy heb ben haar ordelijk uit te zitten, tot zy weer luwt. Maar ik zie niet in, waarom de Bios coopbond zou berusten in twee centrale keuringen. Vooral niet, omdat zoodra elk Brabantsch ap Limburgsch dorp (excipe Rucphen, want dat kan er heeleméél jiiet tegen!) in eigen bebouwde kom aan 't keu ren slaat, die practische onmogelijkheid ge boren is, welke heerlyk haar eigen hals om draait. En dan is het uit. Het is voor den bond: even volhouden. En degelijk! Bioscopen verkoopen aan jong getrouwde menschen, die een autogarage of iets dergelijks willen beginnen, en boven den Moerdijk het bedryf voortzetten, 't Ia makkelijker gezegd dan gedaan, maar 't is secuur. En 't zou een lesje voor het land zyn, dat zich een rykscensuur aanschafte, waarin alle denkbare gevoelens mooi e\ en- wichtig vertegenwoordigd werden, waarna één van die denkbare gevoelensnog eens voor zichzelf begon in een gecentraliseerd filiaal voor twee der Vereenigde Neder- landjes. Een monsterkrentenbrood. De twaalfde spruit in een gezin wordt feestelijk bedacht. Een niet nlledaagsche plechtigheid te Bar- neveld. Te Barneveld heeft een eigenaardige plechtigheid plaats gehad. Den 88-jarigen spoorweg-machinist, den heer G. L. Lam me rs en zijn 36-jarige echtgenoote was na melijk dezer dagen het voorrecht te beurt gevallen, hun I2en spruit te zien geboren wordn, welk heug'lyk feit het overige spoorwegpersoneel daar meende niet onop- gemarkt voorbij te mogen laten gaan. In verband hiermede hadden zich esm aantal spoorwegmannen naar een bakker begeven, wien zy een reuzenkrentenbrood bestelden, met het doel, dit op een met groen én bloe men versierde ladder in optocht naar het station te dragen, vanwaar het vervolgens naar het woonhuis oer zoo ryk met kinde ren gezegende ouders werd gebracht. Het krentenbrood had een lengte van 2.20 meter en een gewicht van 22% K G. STADSNIEUWS. GOUDA, 7 Juni 1929. Openbaar Lager Ondcrwys. Toelating van leerlingen tot de Scholen voor Gewoon Lager Onderwijs, Nummers 1, 2, 4, 6, 7 en 8. Hoofden: De heeren A. van Kersen, L. Verjaal, G. D. Hey, F. de Vos, C. J. de Ruwe en H. van der Jagt. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag den lOen Juni 1929, des namid dags vier uur, in de bovengenoemde scholen inschrijving zal gehouden worden van de kinderen, die met 27 Augustus 1929 op deze scholen wenschen te worden geplaatst. Toelating van leerlingen tot de Centrale Kopschool (7e en 8e leerjaar). Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter algemeene kennis, dat - in de loop der volgende week in de Centrale Kop school aan de Karnemelksloot (Hoofd de heer J. J. Hogendoorn) inschrijving zal ge houden worden .van leerlingen, die met 27 Augustus 1929 in het 8e leerjaar dpze school wenschen te worden geplaalst. Belanghebbende kunnen zich iederen dag van de volgende week aanmelden aan de Centrale Kopschool, alsmede ten huize van het hoofd der Centrale Kopschool, Punt No. 15. Behalve de vakken, behoorendo tot het Gewoon Lager Onderwijs, worden ook on derwezen de vakken Wiskunde, Voortgezet Hamlteekenen en de nuttige Handwerken voor Meisjes (o.a. Machine-naaien en Costuum-knippen en -naaien). Beroep aangenomen. Ds. J. P. C. ten Brinkj te Westzaan heeft het beroep naar de Geref. kerk alhier aan genomen. Gemengde Zangvereeniging „Caecilia". In de j.l. Maandagavond gehouden buiten- gewone ledenvergadering, in verband Met een by het bestuur ingekomen schrijven van den directeur, den heer G. van Spengen, waarin deze per 1 Juli a.s. ontslag verboekt, is door de leden het door het bestuur in deze gevolgde beleid goedgekeurd. Tengevolge van deze ontslagname zal het zomerconcert van „Die Zerstorung Jerusa- lems" niet doorgaan en waarschijnlijk plaats vinden in het a.s. winterseizoen. Het bestuur werd gemachtigd stappen te doen om in de directeursvacature per 1 Sep tember a.s. te voorzien. Aangenomen werd met algemeene stem men een bestuursvoorstel om de contributie der werkende leden te verhoogen. De voorzitter memoreerde nog de vele verdiensten van den heer van Spengen, die vanaf de oprichting dirigent is geweest. In de bestuursvacature .ontstaan door het bedanken van Mej. R. C. van Djjk, werd voorzien door de verkiezing van den heer G. Zanen, die de benoeming eenigen tyd in beraad wenschte te houden. Het secretariaat zal vanaf heden worden waargenomen door den heer I. Bik, Lange Groenendaal 96. Spaar- en Hulpbank Gouda. Gedurende de maand Mei 1929 zyn inge legd en terugbetaald de navolgende bedra- gen: Inleg in 2652 posten 1^.069.86 Bijgeschreven rente 5A)8 82.074.44 Terugbetaling in 565 posten 73.927.51 Meer ingelegd dan terugbetaald 8.146.93 Aan het einde der maand April was ten name der Inleggers ingeschreven 1.432.256.9^14, zoodat hun tegoed uit. Mei bedroeg 1.440.403.90%. In de loop der maand Mei zijn 111 nieuwe •boekjes afgegeven, 6 oude boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 24 boekjes geheel af betaald, zoodat aan het einde der maand Mei 6410 boekjes in omloop waren. Bezoek aan de Plateelbakkerij Zuid-Holland. Er komt weer veel bezoek in Gouda, nu de zomer aanbreekt. De Plateelbakkerij Zuid-Holland werd gis teren bezichtigd door 15 Hagenaars, allen lid van de R.K. Jonge Middenstandsver. te den Haag en door 47 jongedames, leerlin gen van de Huishoudschool aan de Laan van Meerdervoort in den Haag. Het bezoek der Finnen aan Gouda. Plaatsgebrek noopt ons het vervolg van de ontvangst varf het Finsch gezelschap Woensdag 1.1. te laten wachten tot ona vol gend nummer. Benoeming. De heer W. J. Beenen, onderwijzer aan de lagere school der Neutrale Schoolvereeni- ging. alhier, is benoemd tot hoofd van de hijz. neutr. school te Luinjeberd. Een goedkoop® trein naar Arnhem en Nijmegen. Zondag 16 Juni zal weer een goedkoope trein rijden naar Oosterbeek, Arnhem en Nijmegen. De verkoop der plaatskaarten tot een be perkt aantal heeft plaats van Zaterdag 8 o en met Zaterdag 15 Juni a.s., ten 15 uu« of vroeger, indien het vastgestelde aantal plaatskaarten is uitgegeven." Met dezen goedkoopen trein mogen ook rijwielen vervoerd worden met gewone rij- wielkaarten. De Kamer van Koophandel voor Gouda en Omstreken. Middenstand. Deze tijd, waarin een ieder voor zijn da- gelyksche leven grootere behoeften heeft, dwingt velen tot het koopen op crediet, op soms zeer langen termijn. Dat daarby vele opzichten de middenstander het kin van de rekening wordt, is licht te verklare Aan de eene zijde zijn leverancier, die eve r eens door allerlei maatregelen daartoe ge* KWART OVER ACHT SPREKEN Lid van de Tweede Kamer en Oud-Gouverneur van Sumatra's Oostkust in dwongen, van hem vergt, dat hy binnen een maand, soms korter, aan zyn verplich tingen voldoet; aan de andere zyde de koo- per, die (gelukkig niet alle) geen bezwaar maakt jaar- of half jaarlyksche rekeningen na een dikwyls behoorlijk tijdvak te vol doen, aan welk euvel ook wel overheidsin stellingen door de vele phasen, die beta- iingsbevelen moeten doorloopen, mank gaan. En daartusschen de middenstander, die toch immer gereed moet blijven zyne zaken op peil te houden, zyn voorraden aan te vul len; steeds moet trachten de eindjes aan elkaar te knoopen en daarby toch moet zor gen zoowel met zyn leveranciers als afne mers op goeden voet te blijven. Dat elke ver meerdering van lasten voor deze categorie hare moeilijkheden vergroot en «Ie lust tot ontplooiing belemmert is niet tegen te spre ken, al mogen oogenschynlyk er zich feiten voordoen, die deze bewering zouden logen straffen. Spaar- en Hulpbank te Gouda. Gedurende 1928 werd ingelegd een be drag van 677.019.45, terwijl terug werd betaald een bedrag van 473.886.5!, waar onder begrepen de aan inleggers uitbetaal de rente groot 1708.63. Het totaal tegoed der inleggers bedroeg aan het einde van dit boekjaar 1.351.782.77%, dit is gemid deld per inlegger 240.83. Het actief der Bank beliep 1.717.734.46%, terwijl het reservefonds een bedrag ver meldt van 365.951.69. Sigarenindustrie. Tydelyke oplevingen buiten beschouwing gelaten, was het jaar 1928 voor wat het geb'ied der Kamer betreft niet beter dan de laatste daaraan voorafgaande jaren. Het schijnt dat deze industrie zich meer en meer naar het Zuiden des lands ver plaatst; daarop wyzen trouwens ook de deels uitgevoerde planneh om Amsterdam- sche werklooze sigarenmakers met steun der gemeente in Eindhoven te werk te stel len. Daarenboven is een streven waarneem baar naar concentratie tot een klein aantal groot-bedrijven. Toch kan niet worden gezegd, dat, over het geheel genomen, de fabrieken in het Zuiden floreeren. De prijzen der grondstof fen, voornamelijk van het dek-materiaal en meer in het by zonder van het Sumatra- zandblad, dat favoriet is, zijn te duur. Het ontbreken van export van beteekenis speelt een groote rol. Vergeleken by een aantal jaren terug is het aantal arbeiders in deze industrie aanmerkelijk teruggeloopen. Tuinbouwveilingen. Omzetcijfers der by het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland aangesloten veilingsvereenigingen in het district der Kamer: Gouda 1926 1927 1927 401.995.20 426.885.36 529.182.59 /Woerden 1926 7927 1928 47.000.— 52.500.— 79.737.54 Het totaal-cyfer voor Zuid-Holland be droeg: 1926 1927 1928 36.318.946.63 42.670.064.96 52.182.510.15 De druk der Duitsche invoerrechten heeft zich op den export der goedkoopere pro ducten weer zwaar doen gevoelen. Dit land heeft geen percentage van de waarde, zoo als Nederland, doch een vast bedrag per gewicht. Zoo bedraagt byv. het invoerrecht op komkommers 300.per wagon, onver schillig of het eerste dan wel derde soort betreft, en dat op sla 420.per wagon, onverschillig of het kasproduct dan wel opni-gronds artikel is. Op deze wyze vormen de Duitsche in voerrechten vaak een belasting van 100 en meer der gemiddelde marktwaarde, waardoor de exportmogelijkheid naar Duitschland onder normale omstandigheden aanzienlijk wordt verminderd. De totale waarde van onzen tuinbouw- export naar Duitschl'and beliep: in 1928 55.888.000.—; 1927 43.718.000.—; 1926 36.410.000.—; 1925 53.359.000.—. In vergelyking met 1927 nam de waarde van onzen export naar Duitschland in 1928 derhalve met ruim 26 toe; in vergelyking ri:et 1926 nam zy zelfs met 52 toe en in vergelyking met 1925 steeg zy met nog geen 4 Hieruit blykt wel heel duidelijk, welken invloed de Duitsche invoerrech ten op den export onzer producten uitoefe nen. De export naar Engeland is in verhouding tot onzen totalen uitvoer regelmatig ver minderd. De waarde van onzen tuinbouw- export naar Engelandbedroeg namelijk in: 1928 28.588.000, d.i. 29 v. d. total, exp. 1927 26.085.000 d.i. 33 v. d. total, exp. 1926 24.493.000 d.L 36 v. d. total, exp. 1925 23.669.000 d.i. 28 v. d. total, exp. Zwitserland betrok in 1927 voor een waar de van 387.000.aan groenten en fruit, tegen in 1928 1.173.000.— uit ons land. Ook naar de Vereenigde Staten van Amerika vond in 1928 een belangrijke ex port plaat», in het bijzonder van uien, sluit- kool en peen. Tegen het einde van het jaar bereikte den exporthandel de onaangename mededeeling, dat van 20 Januari 1929 af het invoerrecht op uien met 50 zou wor den verhoogd, en derhalve voortaan, in j plaatsvan 555.per wagon 883.per wagon zou bedragen, terwijl nader bekend werd, dat een algeheele herziening der Ame- rikaansche invoerrechten zou plaats hebben. Het jaar 1928 kenmerkte zich voor den tuinbouw in Zuid-Holland als een vrij voor- rieelig jaar. De styging van den omzet was voor een groot deel te danken aan de betere pry zen, doch vooral ook aan de uitbreiding, die in 1928 aan de bedrijven was gegeven. Vee- en varkenshandel. Deze handel is over 1928 bepaald ongun stig geweest. Naast het mond- en klauw zeer en de geringekans tot export waren voornamelijk de hooge voederpryzen oor zaak van den slechten toestand, waarby voor een niet gering gedeelte de factor gold, dat men voor den handel geheel was aangewezen op het binnenland. De prijzen waren tamelyk vast. De collecte voor het „Hoogeland". Met verwijzing naar de advertentie, voor komende in dit nummer, betreffende het houden van een bloempjesverkoopdag, met toestemming van Burgemeester en Wethou ders der gemeente Gouda, voor den arbeid der Vereeniging „Het Hoogeland", willen wy gaarne iets mededeelen over het werk in de drie kolonies der Vereeniging „Het Hoogeland" te Beekbergen, „Filadelfia" te Vries Dr., en „Wilhelminahoeve" te Opende Gr. Over 1928 bedroeg het aantal verpleeg- dagen 35273, totaal aantal verpleegden 278, nieuw opgeiiomen 167, door de vereeniging in de maatschappij teruggeplaatst 81. Door het Reclasseeringsbureau der Ver eeniging werden in behandeling genomen 155 gevallen. Van de verpleegden behoorden tot de Ned. Herv. Kerk 197, Koomsch-Katholieke Kerk 39, Geref. Kerken 28, diverse Protestanten 8, Israëlieten 2, zonder kerkgenootschap 4. De verpleegden waren afkomstig uit de volgende provincies: Groningen 31, Fries land 51, Drenthe 23, Overjjsel 22, Gelder land 26, Utrecht 20, Noord-Holland 24, Zuid- Holland 59, Zeeland 7, Noord-Brabant 9, Limbuj»g 4 en Duitschland 2. Uit boven staand overzicht blykt, dat over 1928 weer een groot aantal personen uit alle provin cies des lands en van alle gezindten in de stichtingen zyn opgénomen en dat door be middeling der vereeniging weer ve'en in de maatschappij zyn teruggeplaatst. Om dezen geestelyken en maatschappe- lyken arbeid in stand te houden en uit te breiden houdt de afdeeling Gouda op Za terdag 8 Juni tot steun van het werk een bloempjesverkoopdag in het vertrouwen dat allen van het nuttige en noodzakelijke van dezen arbeid overtuigd zyn en da vereeni ging in ruime mate met hun geldelijke bij dragen zullen verrassen. Een groote zeldzaamheid. Reeds eenige dagen houdt in den tuin van het van Iterson-Ziekenhuds een koek koek zijn verblijf. Dit is een groote zeld zaamheid, te meer daar deze vogel zich op ongeveer 30 Meter afstand van de patiën ten heeft vertoond. Agenda. 7 en 19 Juni, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O. onder leiding van Dr. Mon- tjigne en Ds. Evers. 722 Juni Openbare Leeszaal. Tentoon stelling van werk van den heer H. v. d. Jagt. 7 Juni 8% uur Soc. „de Réunie" Vrijheids bond Liberale Staatsparty. Sprekers Mej. Joh. Weaterman, lid van de Tweede Ka mer en de heer C. J. van Kempen, oud gouverneur van Sumatra's Oostkust. Toe gang vrij. 7 Juni 8% uur. Bovenzaal Soc. „de Réunie" Alg. Ledenvergadering afd. Gouda v. d- Volksbond tegen Drankmisbruik. 8 Juni. Gemeentelijke Sportterreinen. Schoolsportdag. 13 Juni, 8% u. Sociëteitsgebouw Kattensin- gel. Ledenvergadering Soc. „Vredebest". UIT DEN OMTREK. AMMERSTOL. Gedurende de afgeloopen week wepdei aan de zalmmarkt alhier aangevoerd 2* By een aanbesteding vanwege de com missie van beheer der waterleiding „Lek èn Ussel" voor uitbreiding van het bedryf waren laagste inschrijvers, de heeren W. Bakker te Gouda en B. Rietveld alhier, voor 1800. De begrooting van den polder Roozen- daal, is vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op 5025.20. CAPELLE a. d. IJSSEL. Een roeiboot omgeslagen. Een der mannen verdronken. Ter hoogte van de scheepswerf van de N.V. van der Giessen is een roeiboot, waar in 3 personen zaten, omgeslagen, toen de inzittenden) een passeerende motor boot trachtten te grijpen, om zich te laten sleepen. De boot is daarby gekanteld en de drie inzittenden zijn te water ge raakt. Zekere C. Hoogerwerf, uit Ouderkerk aan den IJssel, Is verdronken. Van de beide anderen heeft één zich drij vende weten te houden, aan de omgeslagen boot, terwijl de andere bleef zwemmen, tot dat hulp is kotnen opdagen. HAASTRECHT. Gemeenteraad. Vergadering van Woensdag 5 Juni 1929 voormiddags 10 uur. Aanwezig met den Voorzitter, G. V. W. Baron van Hemert tot Dingshof, aMe leden. Secretaris de heer A. de Groot. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen, welke worden goedgekeurd. De Voorzitter üoet mededeeling vau een aantal ingekomen stukken betreffende goedgekeurde raadsbesluiten enz. welke worden aangenomen voor kennisgeving. Tot stemlokaal in district 111 (Sto'wyKer smis) wordt aangewezen het perceel D No. 65 Verder wordt medegedeeld dat de 6% Vo leeningen ten behoeve van het Waterlei dingbedrijf Per I Januari a~i. kunnen wor den geconverteerd, waarvoor reeds een aan bieding a 5 is ingekomen. Aan de gewezen schoolschoonhoud&ter wordt een jaarlyksche gratnicatie toege kend in plaats van een toeslag op haar pensioen, zulks in verband met een opiper- kmg van de Gedeputeerde Stacen. Hierna heeft herstemming plaats over het ai'wy zend voorstel van B. en V/. inzake bet adres van Volksonderwijs over het in stituut Schoolartsendienst, welk voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Reneman, Scheer en Dogterom. Komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot vaststelling van a. verordening op de commisie voor de electriciteits- en waterleidingbedrijven; b. verordening op de commissie voor de electriciteirs en waterlei dingbedrijven; c. instructie voor den opzich ter der bedryven; d. instructie voor den geldophaler van het waterleidingbedrijf. De heer Scheer maakt een aantal opmer kingen ten aanzien van e onder a. genoem de verordening, waarby hij o.a. de vrees uit dat aan de hand van de ontworpen verorde ning het mogelyk zal zyn dat eer. batig slot van het eene bedryf gebiuikt kan wor den tot dekking van een nadeelig slot van het andere, zoodat de bedryven ineen zou den vloeien, welke opmerkingen door den hoer van den Berg worden weerlegd. Aan artikel 20 wordt op voorstel van den Voor zitter een kleine redactiewijziging aange bracht, waarna de verordening zonder hoof- delyke stemming wordt aangenomen, even als de verordening subs b. Ten aanzien der mstructie voor den op zichter merkt de heer Scheer op dat de op zichter ter zake niet deskundig is op water leidinggebied, waarop de heer Reneman vraagt of er aanmerkingen /.yn en de za ken niet goed behandel worden. Wethouder van den Berg antwoordt dat bij de oprichting van het electriciteits be drijf de o-pzichter evenmin deskundig was doch zich goed heeft ingewerkt terwy-l zyn adviezen steeds goed zyn, zoodat men daar op aan kan. Bovendien hebben we voor bij zondere gevallen steeds de directie, der Goudsche Waterleiding-Mij. achter ons. Voorgesteld wordt ten slotte den heer Jansen aan te stellen als opzichter voor «le gemeèntewerken, het electriciteits- en het waterleidingbedrijf met ingang van i Juli a.s. op een salaris resp. van 600, 700 en 300, waarmede de Raad zich vereenigt. De instructies worden hierna ongewijzigd vastgesteld. Besloten wordt het pakhuis aan het Marktveld aan de bedryven te verhuren voor 50.— per jaar. Wordt vastgesteld eep besluit tot wijzi ging der begrooting, diénst 1929. By de rondvraag informeert de heer Scheer of de bestaande brandbluschmidde- len voldoende zekerheid bieden, waarop be vestigend wordt geantwoord. Sluiting der vergadering. Eierveilnig. Aangevoerd 6100 kipeieren en 800 een deneieren, pryzen resp. van 5.106.00 en 5.10-5.40, alles per 100 stuks. KUNST. Boor B. en W. is aan het bestuur van den polder Vlist-Westzyde vergunning verleend tot den bouw van een motorgebouw en machinistwoning aan den West-Vlisterdyk. Auto-ongeluk. De heer van S. uit Gouda(, die met zyn auto in Boven-Haastrecht reed, bemerkte plotseling dat zyn stuurinrichting niet meer werkte, waardoor hij van oen dijk reed en by den landbouwer Th. v. D. in de boomgaard terecht kwam. Daar hij niet met groote snelheid reedj, werd de auto niet noemenswaard beschadigd en kwamen ook de inzittenden er zonder eenig letse! af. Vleeschkeuring. Een in nood gedood rund van dtn land bouwer J. B. werd ter afslachting r.aar het abattoir te Gouda vervoerd. SCHOONHOVEN. De uitslag der aanbesteding van de nieuw te maken veerstoep te Gelkener voor het Gemeentelijk Schoonhovensche Veer is als volgt: A. Zanen Pz., te Ammerstol 31.740 (zand 1.08 per M2); H. J. Scholten Jz. 30..200 (zand 1.30); P. Stigter, te Ammer stol 29.988 (zand 1.02); G. Zanen te Am merstol 29.890 W. A. de Waard te Lékkerkerk 29.843 (1); D. N. de Bout te Brielle 29.500 (1.60); P. v. d. Dool te Am merstol 29.344 (1.20); J. M. Dekker, te Rotterdam 28.840 (1); P. de Waard te Ammerstol 28.790 (0.95); J. de Vos te Ammerstol 28.760 (0.95); J. W. Verheul te Rotterdam 28.383 (1.40); H. de Jong Cz. te Ammerstol 28.000 (1.20); G. J. Boon te Bergambacht 27.702 (0.85); J. Kamsteeg te Giessendam 27.100 (0.80); G. van Kekem te Hardingsveld 36.300 25.890 (0.80); H. de Jong te Hardings veld 25.800 (0.85). In de besteding is begrepen bylevering van 4000 M3. zand. De gunning is aangehouden. WADDINXVEEN. Beroepen by de Ned. Herv. Kerk Ds. J. J. Timmer te Ermelo. SPORT BN WEDSTRIJDEN. SCHAKEN. Richard Réti. f De bekende schaakspeler Richard Réti is, naar Wolff meldt, te Praag in den ouder dom van 40 jaar overleden. Het eeuwfeest van Toonkunnl. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het Te Deum van Diepenbrock op de feestvie ring onder de enthousiaste leiding van Men gelberg op aangrijpende wyze is uitge voerd, op het talrijke publiek diepen indruk heeft gemaakt, evenals de medewerking der solisten, de dames Noordewier en Lu- ger en den heer Van Tulder. Dat Beethoven'» Negende een magistraal besluit van dezen eersten feestavond zou wezen, was te verwachten. En alle bezoe kers „uit de provincie" en uit het bu.ten land, zullen zich allerminst te beklagen hebben gehad. Want een „negende' zóó te hooren onder Mengelberg met het Concert gebouworkest, het Amsterdamsch? Toon- kunstkoor en het geykte solisten-kwartet Mia Peltenburg, Meta Reidel, Jac. Ur- lus en Thom Denys is altoos een muzi kaal festyn. De suggestieve uiting van ge juich en ovatie der Finale wordt snel over geplant op de liysterende meelevende me nigte, het lijkt één golf, die niet kan wor- "Aan bloemen en kransen, gaiuch niet overbodige complimenten op feestavonden gelijk deze, was ook ditmaal allerminst ge brek. Opening der tentoonstelling. In tegenwoordigheid van den minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, mr. Waszink, den w.n. Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, den heer Hendrix en vele vooraantsaanden uit de muziekwe reld, is gistermiddag in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam de muziek-historische tentoonstelling geopend. In een rede ter officieele opening der ten toonstelling, schetste de onder-voorzitter van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, de heer J. C. Tadama, het doel der expositie die, zy 't onvolledig, betrek king heeft op de muziekgeschiedenis der laatste eeuw. De voorzitter van Toonkunst, jhr. Van Beresteyn, bracht een woord van dank aan de leden der tentoonstellings-commissie voor het tot stand brengen dezer expositie, die een waardig deel is van de fee. tviering van het eeuwfeest van Toonkunst. Voorts huldigde hij minister Waszink, die steeds groote belangstelling voor Toonkunst aan den dag heeft gelegd. Na bezichtiging der tentoonstelling werd in de Suasso-zalen kamermuziek ten ge- hoore gebracht. 450e STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van Vrijdag 7 Juni. Hoofdprijzen: 1000 met premie van 30.000.- 18935 7301 met premie van 3000.—. 200.—: 1405 Prijzen van 70. 254 496 789 993 1004 3025 3482 5121 5195 5232 6964 7524 8363 11642 12079 12416 13673 14344 14589 15123 16Ó18 16881 17201 17494 18794 18927 19453 20774 Nieten: 528 593 619 762 901 1193 1666 1678 1774 1846 2649 2696 2903 3002 3016 3030 3223 3458 3621 4012 4251 4623 4631 4880 5010 5019 5201 5307 5348 5381 6558 6009 6196 6609 7018 7099 7913 8775 9532 9687 9694 9940 10199 10903 11174 12323 12328 13266 13610 13872 14116 14211 14539 14610 15404 16808 16891 16937 17694 17599 17904 17977 18248 18931 19046 19379 19999 20469 20831 De viervoudige moord te Grootegast. Ye Wijkstra 20 Juni voor het Ge rechtshof te Leeuwarden. Ye Wijkstra, de moordenaar van de vier veldwachters te Grootegast, wordt naar liet „Leeuw. Nieuwsbl." verneemt. 20 Juni a.s. door het Gerechtshof te Leeuwarden ge hoord. Er zijn geen getuigen gedagvaard. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.Gramofoonplaten. 6.01 Vooravond-concert. 7.15 Radiodokter. 8.01 Operette „De lieve Auguatija". 1111.30 Gramofoonplaten. Huizen: 5.Concert. 7.Tuinbouwhalf uurtje. 7.3510.20 Sprekers en concert. Dav entry: 7.05 Pianowerken van Scriabin. 7.35 Pianospel. 8.05 Concert. 8.50 Orkest. 9.55 Opera („Loye in a village). 11.20 Verrassingsnummer! 11.35—12.20 Dansmuziek. DRAADLOOZE DIENST. De ontwapening ter zee. NEW-YORK, 7 Juni. Kort voor het ver trek van den nieuw benoemden ambassadeur der Ver. Staten te Londen, Generaal DaweB, had een langdurige conferentie plaats tus- schen hem, President Hoover en Staats secretaris Stimson, waarby Generaal Dawes nauwkeurige instructies kreeg, welke hou ding hy by de onmiddellijk na zyn over komst te Londen te beginnen besprekingen over de ontwapening ter zee diende aan te nemen. In officieele kringen te Washington hoopt men algemeen dat het persoonlijk contact tusschen Dawes en MacDonald, ook de kwestie van het bepalen van het tijdstip waarop de ontwapeningsconferentie zal worden gehouden ten goede zal komen. Mussolini op het Vaticaan. De uitwisseling der verdragen. ROME, 7 Juni. Hedenmorgen betrad Mus solini voor de eerste maal het Vaticaan, ten einde daar met den Staatssecretaris kardi naal Gusparn de op 11 Febr. jj. gëteekende verdragen uit te wisselen. Mussolini overhandigde den kardinuul het door Koning Victor Emmanuel getee- kende en gezegelde stuk, teneinde het den Paus ter teekening voor te ieggeh, terwyl hy het zelf door Z. H. Paus Pius XI getee- kende stuk in ontvangst nam om het door Victor'Emmanuel te doen teekenen. Mussolini werd verwelkomd door Mon- signeur Nardone en door leden van de Pau- selyke garde. De Duche met zym gevolg werd de eeretrap opgeleid naar de congre gatiezaal. Mussolini werd daar begroet door Mgr. Borgongini Duca. Mussolini werd naar de werkkamer van Kardinaal Gaaparri geleid. De overdrachts ceremonie duurde slechts kort. Het protocol bevatte slechts de bevestiging van de rati ficatie en de uitwisseling der verdragen. Daarna werd Mussohm weer naar de auto teruggeleid. De Veendammer affaire. De aanklacht tegen Liebermann. Terwyl de belangstelling uiterst gering mag heeten, trad op de tweede dag van het 9 strafproces tegen S. Liebermann als eerste getuige de accountant A. C. Mohring voor het hekje. Möhring is, naar men weet, iu verband met de Veendammer affaire in hooger be roep door het Amsterdamsch Gerechtshof veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van, 6 maanden preventieve hechtenis. Zyn cassatieberoep is op 27 Mei j.l. overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal verworpen. De president van de rechtbank ging met getuige de geheele geschiedenis, betrekking hebbende op de Veendammer Hypotheek bank, na. Uitvoerig verdiept de president zich dan met getuige op de wtfze, waarop Liebermann zich de kas der Veendammer heeft toegeëigend. Verdachte maakt gedu rende dit verhoor geen enkele opmerking, doch luistert aandachtig toe. De zitting duurt voort. N.V. Handelsvereeniging Amsterdam. Naar wy vernemen zal aan de op 26 Juni te houden algemeene vergadering van aan deelhouders worden voorgesteld het divi dend over het afgeloopen boekjaar te be palen op 30 7c, waarvan reeds 15 op 2 Januari j.l. als interum-dividend betaalbaar gesteld is. Koninklijk bezoek aan Groningen. GRONINGEN, 7 Juni. Wy kunnen thans mededéelen dat het voorgenomen bezoek vart H. M. de Koningin, vergezeld van Prins Hendrik en Prinses Juliana aan Groningen aan de academie aldaar, ter gelegenheid van het lustrum der universiteit zal plaats hebben op 1 Juli a.s. Tjalkschip op de Zuiderzee gezonken. ENKHUIZEN, 7 Juni. Gisteravond onge veer 10 uur is door den opkomenden storm tusschen den vuurtoren b\j Enkhuizen en het Krabbersgat, gezonken het tjalkschip „de Hoop", geladen met schelpen, komende van Terschelling, met bestemi|ning naar Valkenburg (Z.-H.). Schipper R. Kok en zyn knecht J. Hof wisten zich na veel inspanning in de sloep te begeven en werden ira 1% uur opgepikt door den motorbotter U. K. 39 ^chipper G. Bakker, en te Enkhuizen binnengebracht. H. M. de Koningin te Soestdyk. H. M .de Koningin kwam hedenmiddag te half één ten paleize Soestdyk aan. H. K. H. Prinses Juliana wordt heden ongeveer zes uur eveneens aldaar verwacht. De Koningin en de Prinses vertrekken morgenochtend vroegtydig naar Amster dam. ..AAADLOOZE DIENST. 6 Juni. Officieel. 1. ouden t»erlijn I'arijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York 12.08 59.40% 9.74 34.59% 47.95 35.00 66.32% Juni. 12.08% 59.41 9.74% 34.61 47.96 35.01 66.35 66.62% 66.37% 2.497.» 66.37% 2.49% Niet-officieol. Praag 7.38 7.38 Miadrid 34.67 35.20 Milaan 13.03% 13.04 Prolongatie S!4 Beursov er zicht. Op de Aui8terdani8che beura was de af faire in Calvé Delft zeer druk en bij groote posten gelijk werd het fonds uit de markt genomen, waardoor de prijzen opliepen. Ook Margarine Uniea werden op ruimer sohaal omgezet en zij konden wederom 47U pet. bereiken. Fovdaandeeleu ontmoeten vraag en bewogen zich in overeenstemming daarmede. Philipsaaudeelen behaalden op nieuw een koerswinst. Anienis lagen vast in de markt. Kunstzijde-aandeelen waren eenigazins in reactie doch herstelden zich sp.»edig en stegen tot boven de koersen vaii gisteren. Opnieuw werd een groot gedeelte van de publieke attentie vast gelegd door Boetons die bij stijging verv-Jgden doch daarna van aanbod te tijden hadden. Alg. Exploraties waren goed van toon. Oostkusten verkoerden eenigazins in reactie in verband met het passeeren van liet divi dend. Op de seheepvaartafdeelen ontstond een l»ew«|ing iu Claiuis Java—-China -Ja pan-lijn. die 20 a 24 gulden noteerden, 1,1 oyd waarden eerder iets zwakker. H.V.A.'s lie pen na hooger opening iets terug, ondanks het onveranderde dividend van 30 pc-t. Yankees waren onregelmatig. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Matige tot zwakke weste- lyke tpt zuidelyke wind. Afnemende be wolking, weinig of geen regen. Weinig ver andering in temperatur.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2