a t Blad 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Ito. 17082 68a Jaargang "DinadagH Juni 1929 NIEUWl OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* Dit blad verscWjnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Tk ,2 K! ttte K fdt. FEUILLETON. EEN NOODLOTTIG SCHOT. etie en ter rking van iatig aange- en zij den omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i ed eler het sta- dit van een voor GÜIMIE COURANT. de functie van directeur niet vereenighaar is met het bekleeden van politiek verant woordelijke functies. Voorts wondt met be trekking tot de Duitsche bijdragen in het kapitaal der bank bepaald, dat dit bedrag in geen geval hooger dan 100 millioen mark mag zijn. De Duitsche betalingen aan de bank zullen bij gedeelten gestort worden. Van de zuivere winst zal jaarlijks 5 pet. in het reservefonds van de bank vloeien, tot dit fonds 10 pct. van het grondkapitaal van de bank heeft bereikt. pra- bak- Niettegenstaande dezen vreeselijken dag nog boven het hoofd nder ellendig dan de den vergezeld door den premier van Ca nada, Mackenzie King. Te Madrid is gistermorgen de zitting van den Raad van den Volkenbond geopend, Nadat Primo de Rivera namens de Spaan- sche regeering de gedelegeerden met een woord van welkom had begroet, begon de geheime openingszitting, waarin de Raad een aantal kwesties van huishoudelyken en financieelen aard behandelde. De geheime zitting werd gevolgd door de eerste open bare zitting, waarin geen belangrijke zaken in bespreking kwamen. en toen zei ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en oi--- 1—regel* 120, elk» regel meer 025. Van buiten Gouda en den bezorgkring» 1—5 regels 1.55, elke regel meer 020. Advertentie» in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheida-advertenttën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerd» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. Vergelijk u zelf op geestelijk gebied steeds met uwe meerderen; op stoffelijk gebied altijd met hen, die minder bezit ten dan gij. Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN (Nadruk verboden). Nu goed, ik zal de schuld en de schan de dragen. De stem was kalm en zeker. Hoe moet ik met jou in verbinding blijven? De post zal niet veilig zijn, denk ik. Neen. Je moet me niet direct schrij ven. Je moet een anderen naam aannemen en me schrijven waar je adres is. En dan Ral ik je alles laten weten. Nu mijn tweede voornaam is zooals mijn vader heette, s Thomas, laat ik mij Thomas Crane noemen. Die eene letter geeft een voldoende naamsverandering. Schrijf naar. naar Ze viel hem in de rede. Laten we aan het station in het adres boek kijken en een of ander hotel opzoeken waarheen ik schrijven kan. Goed. Er viel ©en langdurige stilte, hij plotseling: Pamela ik moet je iets zeggen waarvan Je zult opkijken. -'Wat, dan? BUITENLANDSCH NIEUWS. DUIT8CMLAND. Prins van Wales naar Duitschland? Een hoffelijkheidsbezoek. De Duitsche draadlooze dienst meldt, dat volgens berichten in de bladen de Prins vap Wales in Juli naar Duitschland zal ko men en zich daar incognito zal ophouden, ten einde eenige noodzakelijke hoffelijk- he'idsbezoeken af te leggen. Het Koninklijk bezoek aan Berlijn. Koning Foead van Egypte is gisteren te Berlijn aangekomen, waar hij aan het sta tion door den rijkspresident werd verwel komd. Des middags wisselden de beide staatshoofden beleefdheidsbezoeken en des avonds gaf Hindenburg ter eere van den koning een maaltijd, waaraan het diploma tencorps, de rijkskanaelier, de rijksdagpre- sident, e.a. autoriteiten deelnamen. Een ta felrede van Hindenburg werd door den ko ning in het Fransch beantwoord. De maal tijd werd gevolgd door een groote militaire taptoe. terugrit. Maar ze reed niet rechtstreeks naar de Grange, ze hield den hoofdweg tot ze in Blackton kwam, waar ze in de buurt van de Roode Leeuw stil hield. Toen stapte ze uit en liep naai-de kleine herberg die in een zijstraat lag. De gebeurtenissen van den vorigen avond hadden heel wat menschen voor de herberg doen samenscholen en het kostte Pamela eenige moeite om vlak voor het huis te komen. Toen trok ze zich tri*») weinig terug en be gon een gesprek met een jongen van een jaar of veertien, die er eerlijk en verstan dig uitzag, ze vroeg hem of hij wist hoe de menschen uit de herberg heetten en of hij hen kende. Het jongmensch verschafte haar de in lichtingen die ze noodig had. Zou je <-en boodschap willen brengen aan juffrouw Barnes, dat er een dame is, die buiten wacht en haar graag over een belangrijke zaak wil spreken? vroeg ze den jongen daarop met een innemend glimlachje De jongen wilde de vriendelijke dame wel van dienst zijn en ze keek rond om een ge schikte plaats te vinden om rustig te ten. Een eindje veider was een kleine kerij. Ze wees ernaar en zei: Zeg juffrouw Barnes dat ik daar bij den bakker op haal zal wachten. En zeg haar ook dat ze niet bang hoeft te zijn, want dat ik goed nieuws voor haar heb. Ze had een klein gouden beursje in haar hand, waarin de goudstukken door de ma zen zichtbaar waren. De jongen nam zijn belooning in ontvangst en verdween tus- ■chen de menigte die voor de „Roode Gistermorgen heeft onder presidium van Ramsey McDonald de eerste formeele bijeenkomst van het nieuwe kabinet plaats gehad in Downingstreet 10. Er moeten nog dertig benoemingen plaats hebben voor on dergeschikte regeeringsfuncties en ver wacht wordt, dat deze hedenavond zullen afkomen. MacDonald aal daarna enkele da gen met vacantie gaan naar Lessiemouth, in Schotland. Het meerendeel der ministers heeft zijn functies op de departementen aanvaardt. Het parlement komt 25 Juni bijeen, doch in de eerste week zullen alleen de verkiezing van den speaker en de beëdiging der leden plaats hebben. De Troonrede zal eerst een week later volgen. Wat de Amerikaansche plannen van Mac Donald betreft/ indien de Minister zich in derdaad naar de Ver. Staten gaat begeven, zou dit in 't laatst van den zomer of in het begin van den herfst moeten geschieden. De parlementszitting, die volgt op de Troonrede van 2 Juli, zal slechts kort duren om den ministens tijd te geven hun departe menten te bestudeeren en wetsontwerpen voor te bereiden door de drukke herfstzit- ting. In dien vacantietijd zou de reis kun nen worden ondernomen. stuk der ontwapening en der arbitrage. MacDonald heeft een telegram gezonden aan den voorzitter der Internationale Ar- beidsconferentie, Mgr. Braüns, waarin* hij de warme belangstelling der nieuwe Engel- sche regeering voor het werk der interna tionale arbeidsorganisatie vertolkt en de verzekering geeft dat de Engelsche regee ring het tot haar taak zal rekenen van ganscher harte met de organisatie samen te werken. De voorzitter der conferentie heeft den premier bedankt en de verzekering gegeven dat de conferentie overtuigd is van de groo te waarde der medewerking van de Engel sche regeering. Men acht het in kringen der conferentie niet uitgesloten dat de Engelsche regee- ringsgedelegeerde Wolfe een dezer dagen een verklaring zal afleggen over de hou ding der Engelsche regeering ten opzichte der conventie-van Washington. De eerste kabinetsraad van de Labourrsgearing. Het voornemen van MacDonald om naar Amerika te gaan. De Volken bondsraad te Madrid. Het schadevergoedingsrapport. wprden. Amerika was voor Engeland van zeer groote beteekenis, aangezien de Ver een igde Staten in zeer veel quaesties, die den wereldvrede beïnvloeden, den toestand beheerschten. De Engelsche regeering zou daarom alles doen om den band tusschen de beide groote Engel schsprekende demo cratieën te versterken. Ten opzichte van Sovjet-Rusland was de politiek der Arbeiderspartij békend. Deze politiek zou met spoed in toepassing wor den gebracht, hoewel natuurlek qnderhan- delingen noodig waren om aan de diploma tieke en handelsbetrekkingen met de Sov- jet-Unie een bevredigende basis te geven. Omtrent het vraagstuk der oorlogsschul- den en de ontruiming van het Rynland zeide Henderson, dat het rapport der des kundigen allereerst bestudeerd moest wor den, opdat de Engelsche regeering zich een oordeel kon vormen. Daarna moest de Engelsche regeering zich op de hoogte stellen van het standpunt der andere regee- ringen. Eerst dan bestond de mogelijkheid, een schrede voorwaarts te doen. Overigens was de Engelsche regeering van meening, dat de vreemde bezettingstroepen zoo spoe dig mogeltfk het Duitsche grondgebied dienden te ontruimen. De wegen en midde len moesten echter zorgvuldig onderzocht Wanneer MacDonald gaat, zal hy wor-x worden. Hetzelfde gold ook voor het vraag- ABONNEMiENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad j 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. nog in den Groenland en wat me misschien r hangt, voel ik me mini laatste maanden. Meen je dat? Zeker. Ik heb me als een misdadiger gevoeld met dat vreeselijke geheim. Ik voelde me aan alle kanten gebonden. Nu... tenminste de eerste uren, ben ik vrij en bij jou. En zelfs in het bewustzijn dat ik een opgejaagd man ben die als schuldig op de vlucht gaat, voel ik me opgelucht en ge lukkig nu ik bij jou ben. Pamela liet een langen zucht van geluk hooren. Ik wil niet toegeven aan dat gevoel, zei het meisje, omdat ik bang ben dat het me verlamd en zenuwachtig maakt, nu ik duchtig moet oppassen bij ieder woord en iedere daad. Al twijfelde Sir Morecambe of den weg died hij gekozen had, wel de juiste was, Pamela deed dit geen oogenblik. Ze was overtuigd dat ze voor zijn bestwil handelde en voor hun beider geluk en ze hield haar doel recht voor oogen. Toen» ze Manchester bereikt hadden was het nog nacht, al kwa men er wolken opdagen. Sir Morecambe was bezorgd hoe zij thuis zou komen, maar Pa mela had haar .plan al getnaakt. Ze wilde den nacht doorbrengen in een klein eenvou dig familiehotel, dat ze kende en den vol genden morgen vroeg zou ze vertrekken. Ze had een groot bedrag aan geld bij zich gestoken en stond er op dat hij haar zou leenen, omdat geldgebrek de hand liggende aanleiding is tot ontdek king. Toen ze voor het station stonden, ging ze de hall binnen en nam een kaartje" naar Londen en kort voor den trein vertrok gaf ze het aan hem. Tweede klas, zei zo, dat is minder opvallend dan eerste of derde. God zegene je Morecambe. Geef me geen hand, wan£ overal staan menschen. Sir Morecambe stapte uit de auto en tikte aan zijn pet. God zegene je, zei hij fluisterend. En hij wandelde op zijn gemak het tion binnen, zonder in het minst den in druk te wekken dat hij iets anders was dan de chauffeur van een aanzienlijke dame die voor zijn meesteres op reis ging. HOOFDSTUK VI. Een straal van hoop. Pamela hield zich heel flink tot hij weg gegaan was, maar toen de locomotief zich puffend in beweging zette, zonk het hart haar in de schoenen en bleef ze een paar seconden onbeweeglijk achter het stuur zit- ten met een gevoel in haar hoofd of ze niets zag of hoorde. Toen werd haar hart plotseling lichter-, haar hersens werkten weer helder, ze klem de de tanden op elkaar en zei tot zichzelf dat ze een grootsch werk te doen had en dat ze haar heeie persoon geven moest om het goed te volbrengen. Ze bracht de auto weer op gang en reed kalm door de rustige straten naar het kleine hotel, waar ze een paar uur rust wilde ne men. Na kort, maar rustig geslapen te hebben, aanvaardde ze den volgenden morgen den Verwacht wordt, dat de regeering spoe dig stappen zal nemen met het oog op de diplomatieke betrekkingen met Rusland. In een uitvoerig artikel schrijft de „Is- westia”, dat de publieke opinie in de Sov- jet-Unie met de grootste opmerkzaamheid de werkzaamheden van de nieuwe Arbei- dersregeering in Engeland gadeslaat, en dat men zeer benieuwd is te ervaren hoe een. uitweg zal worden gevonden uit de im passe, waarin de conservatieve regeering de betrekkingen tusschen Engeland en Rus land had gevoerd. Het blad wijst erop, dat de overeenstem ming, die in 1924 verkregen werd, de ver wachting rechtvaardigt, dat men ook nu spoedig tot overeenstemming zal komen, in het woderztfdsche belaag van beide mo gendheden. Henderson, de nieuwe' minister van bui- tenlandsche zaken, heeft een interview toe gestaan aan een redacteur van de „Daily Herald”. Henderson verklaarde o.a., dat hy met vreugde de vernieuwing van het direc te contact met den Volkenbond in Septem ber a.s. tegemoet zag. MacDonald had hem reeds medegedeeld, dat hy het voornemen koestert, als leider der nieuwe regeering in September a.s. zelf naar Genève te gaan. De Engelsche buitenlandsche politiek zou in den geest van den Volkenbond gevoerd Gisteravond zou de eerste particuliere bespreking plaat® vinden tusschen Strese- mann en Briand. Men vermoedt met zeer groote zekerheid!, dat de ontruiming van het Rynland en de Jcwestie van het» Saar- gebied wel de onderwerpen der conferentie zullen uitmaken, doch waarschijnlijk zal dit eerste onderhoud zich meer bezig hou den met de wiyze, waarop men de bespre kingen over deze punten het best officieel kan voortzetten. Aan een N.T.A.-bericht uit Madrid om- tren de zitting van den Volkenbondsraad ontleenen wy dat de Engelsche generaal Sir A. L. Lynden-Bell is benoemd tot voorzit ter der commisie van onderzoek voor Hon garije. Quinones de Léoh gaf de verzekering, dat de medewerking van Spanje aan het vredeswerk van den Volkenbond onwankel baar vaststond. De bespreking der i'Hongaarsch-Roemeen- sche optantenquaestie werd met het oog op de rechtstreeksche anderhandeHngen tus schen partyen tot de Septembervergadering verdaagd. De Zuid-Slavische regeering bleek zich ten opzichte der Hongaarsch- Zuid-Slavische optantenquaestie bereid ver klaard te hebben wederom een rechter naar het gemengd Hongaarsch-Zuid-Slavische scheidsgerecht te zenden. Vervolgens keurde de Raad verscheidene rapporten goed, os. van het Italiaansche lid van den Raad over het voorstel van het Juristencomité inzake de codificatie van het internationaal recht. V Te Berlijn is thans de officieele tekst van de aanhangsels van hét rapport der deskun digen gepubliceerd,^venals de tekst van een afzonderlijk memorandurp van de voor naamste schuldeischer». Het bestaat uit acht deelen. Het eerste deel behandelt de grondslagen voor de organisatie van de in ternationale bank en omschryft de taak dezer bank, terwijl nog niet wordt bepaald, waar de bank haar zetel zal hebben. Het kapitaal van de bank zal in den munt- standaard van het land, waar de bank ge vestigd is, overeenstemmen met een be drag van ruim 100 millioen dollar. Er zal een organisatiecommissie worden benoemd om het oprichtingswerk te verrichten. Deze commissie moet haar beslissingen nemen met een meerderheid van drie vierde der stemmen. Aangezien de commissie uit 15 leden zal bestaan, beteekent dat practisch, dat vier tegenstemmers voldoende zijn om een besluit te verhinderen. De voornaam ste taak der commissie bestaat uit het ont werpen der statuten. Verder wordt in het Leeuw” levendig stond te diecuseeren. Pamela was opgewonden, zenuwachtig en nieuwsgierig. Er hing zooveel van af of zij deze vrouw te spreken kon krijgen. Als ze erin slaagde haar in haar zwakke punt te raken, zou haar taak niet zoo moeilijk zijn. Doch als dat niet het geval was, zou het niet alleen moeipjk maar zelfs gevaar lijk kunnen wezen. Ze bleef eerst een poosje buiten de winkel staan, ging toen naar binnen en kocht iets terwijl ze vroeg of ze een paar minuten wachten mocht. De bakkersvrouw vond het best en ver dween» weer naar achteren, waardoor Pa mela gelegenheid keeg om een tete-è-tete te hebben met Hatty Barnes, als die tenmin ste kwam. Want daarvan was ze nog niet zoö heel zeker. De vrouw, die haar aandeel gehad had in de gebeurtenissen van den vorigen avond voelde zich een heldin en droeg door haat., tegenwoordigheid niet weinig hij tot het drukke bezoek in de gelagkamer. Maar gelukkig voor Pamela, was Hatty niet in de geëigende stemming daarvoor zij was iemand die zich veel verbeeldde en erg trots was op haar manieren en de vreemde historie van den vorigen dag had haar het hoofd heeleinaal verdraaid. Den dag tevoren was zij nog een huissloof geweest die hard werkte en langzaam, maar zeker haar veelvuldige werkzaamheden vei- richtte en altijd mopperde over haar harde lot en het volkomen gebrek aan waardeering voor haar persoon. Haar slechte humeur was even spreekwoordelijk als haar vlijt. (Wordt vervolgd.) iemaal van zijn parachute gebruik te ma ken en probeerde te sturen. Daarin slaag de hij wonderwel, want inderdaad kwam hij boven Le Bourget terug, zelfs de landing scheen hij ei! goed af te brengen, tot hij dicht bij den grond een to korte bocht maakte, zoodat het vliegtuig met den neus in den grond bleef steken. Het vliegtuig was een wrakhoop, maar Ivenneh is er goed afgekomen. Ook de bestuurder is, dank zij zijn valscherm, in leven gebleven. Opzienbarend gevangenhwchandaal te Briey. Te Briecy is een gevangenis-schanjlaal ontdekt, waarbij twee béwakers betrokken zijn, die ervan beschuldigd worden, een ge vangene te hebben gedood. Volgens de beide bewakers zou de gevangene zich te rumoe rig gedragen hebben, waarom zij hem de handen op den rug hadden gebonden eq hem zoo lang hadden geslagen, tot de man be zweek. Om hun daad te verbergen, hingen zij den gevangene met een touw op, tenein de den indruk te wekken, alsof hij zelf moord had gepleegd. Een opzichter beval hun echter, de handen van den gedoode los te maken en hem op te hangen door middel van het beddelaken, omdat een gevangene niet over touw beschikt en men, indien het lijk met gebonden handen gevonden zou worden, onmiddellijk fcou begrijpen, dat hier geen sprake van zelfmoord kon zijn. Nadat dit was geschied, werd de gevange nisarts gewaarschuwd, die den dood consta teerde en toestemming gaf om het lijk te begraven. Door de directie der gevangenis ■werden de beide schuldige bewakers overge plaatst. De opzichter, die de daad van zijn ondergeschikten had gedekt, kreeg geen straf terwijl een andere opzichter, die rucht baarheid aan het schandaal gaf, in eed lan gere functie werd te werk gesteld. De justi tie stelt thans een onderzoek in. ZWEDEN. De Zweedsche vlucht naar de Ver. Staten. Uit Reykjavik wordt gemeld dat de —Zweedsche Oceaanvliegers daar gister avond zijn gearriveerd. Zooals men voorne mens was werd het vliegtuig gisterochtend door het naar de plaats van de landing ge zonden inspectievaartuig Odon op sleeptouw genomen om het zich met benzine onder weg .bevindende inspectievaartuig Fijla te ontmoeten. Na benzine ingenomen te hebben startten de vliegers te 9 uur in den avond. Na 25 minuten bereikten zij Reykjavik, waar een groote menschenmenigte hen hartelijk ver welkomde. De vliegers waren voornemens afgeioopen nacht de vlucht naar voort te zetten. ENGELAND. Een zeventigjarige ter dood veroordeeld. Te Norfolk is Wallace Benton, een man van 70 jaar, door de Assisen ter dood veroordeeld. Het vonnis moest, omdat hij stokdoof is, door een hoorbuis aan hem medegedee’d worden. Zijn eenige opmerking, toen hij zyn terdoodveroordee- ling vernam, was: *Dan zal ik een beetje DUITSCHLAND. Een overval op den Broeken. Woensdagavond zijn twee dames uit Ber lijn, die te Wernigerode logeeren, op den Glashüttenweg van den Broeken 'door een man overvallen en mishandeld. Op haar vlucht ontmoetten de dames den „Oberland- jagermeister” voor het Brockengebied, die onmiddellyk zyn mannetjes alarmeerde en zelf de leiding van. de klopjacht nam. Nog dienzelfden avond laat werd de boos doener in het hotel „Steineme Renne” te Wernigerode gearresteerd. Met de kolf van een revolver had hy zyn slachtoffer tegen den grond geslagen en haar daarna beroofd. De man een metselaar uit Maagden burg bleek in het bezit van djie geladen revolvers te zijn. In den loop van een langdurig verhoor heeft hy bekend. Tevens verklaarde hij Woensdagmiddag zijn tienjarigen zoon dood geschoten te hebben. FRANKRIJK. Een hachelijk avontuur. Een Fransche militaire vlieger, luitenant Sellier, uit Le Bourget, had een wapenmak ker, Ivenneh, uitgenoodigd met hem naar Chartes te vliegen, om daar koffie te drin ken. Toen zij terugkeerden, moesten zij een beetje blijven rondvliegen, daar het een uur - was waarop militaire vliegers niet te Le hoofdstuk Directie en Beheer bepaald, dat x Bourget mogen landen. Zij vlogen in de u jj richting van Villers Cotterets, toen zij plot seling in een dikke bewolking en heftige windvlagen raakten. De machine had het hard te verantwoorden en opeens rukte een windvlaag Sellier van den stuurstoelhij. verdween in de wolken en Ivenneh, die nog nooit een vliegtuig bestuurd had, bleef alleen in het vliegtuig over. Hij vergat hee- 80

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1