Blad DT OC i en blaas eekbank ZOON VOS RKEN is*e— 1001"/. 98". NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ®®^ENW0UDM* BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Mo, 17093 NIEUW KttKKKK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Woensdag 42 Juni 1929 98» Jaargang I »TTTïTn7rD¥VDir ZYITIAI7T»KrTvr*wr z\ ^.Z./*** OVoUWr, U V <J JLFIldv AJEk, H/LA.S1 JKJEu VU A JuVvIwLIXUliVlllt JU VluIVV AJFjCmIzJuIIIi niiiiiniiiiiiimunih het 1AAG (Wordt vervolgd.) 1111 voor illijke >verd. vel eens aan de in zoo- chpar- rerlegen buiten waarop im niet :wallteit i enkele eid op- wel den wiens arm verhaal ge tter elkaar het Ge Gij Gij Ie Vrijheidsbond**. echte door eerde en lat or 'P nvoor- sischen am op in elk f 100.— tie: R. HOORWEG. aarvoor, op da idelen uit plaiiten- anen gij lijdt, man om een uitvoerige op te zenden aan i de medicijnen, bü DAM, die U alle ïhandeling, ,met de sn. cent, met Zondagblad voor ze iets zeggen kon staarde ze korzelig naar de bende voor zich, wankelde achter uit en viel bewusteloos neer, De logementhouder nam het meisje direct mee naar haar kamer, deed de deur op slot en vrijwaarde, haar zoodoende tegen de opge wonden nieuwsgierigheid der buurtbewoners Onderwijl had Bill Ragget, door den dokter gezet was, zijn daan een keer of drie achte en het ging hem steeds beter af. Nadat hij naar Hatty gevraagd had en te hooren had gekregen dat ze eenvoudig op was van de ongewone emotie en met hevige hoofdpijn in bed lag ging hij van de Roode Leeuw naar het politiebureau en gaf duidelijke inlichtingen over de moord op zijn zuster door Sir Morecambe Crake, waarvan hij ge tuige was geweest vanaf het dak van een aangrenzenden uitbouw. Hij werd voor den politierechter gebracht voor wien hij zijn verklaring herhaalde en daar het bleek dat Sir Morecambe uit de herberg verdwenen was, werd er een bevel tot aanhouding tegen hem uitgevaardigd, omdat er vrees voor ontvluchting bestond. Toen keerde Raggett, voldaan over wat hij voorloopig bereikt had, weer naar de herberg terug, vanwaar het lijk van zijn züster reeds vervoerd was naar het zieken huis. Er hadden heel wat opgewonden afkeu rende stemmen geklonken, over het feit dat Sir Morecambe’s inhechtenisneming zoo vlug werd bevolen. Maar Raggett had den politierechter zoo nadrukkelijk verzekerd dat Sir Morecambe vluchtten zou om zijn ge rechte straf te ontloopen dat deze magi straat zich niet verantwoordelijk achte als hij niet snel handelde. De sluwe Raggett die wist in welk aanzien de familie Crake stond had begrepen dat het gerechtelijk on derzoek enkele zwakke punten in zijn eigen verhaal en dat van Hatty Barnes aan het licht zou brengen, waarvan Sir Morecambe natuurlijk zou profiteered Hij had daarom met bewogen stem verteld wat zijn zuster geleden had en hoe haar wettige echtgenoot haar jarenlang verwaarloosd had en toen hij merkte hoe hij boven alle verwachting geslaagd was en de baronet zonder uitstel gearresteerd zou worden, als ze de hand op hem konden leggen, kende zijn vreugde en triomf geen grenzen. Het was tusschen acht en negen uur des morgens toen Pamela in haar vader’s auto in de buurt van de Roode Leeuw arriveer de Bill Raggett was juist op, hij had zich na de vermoeienis van den vorigen dag an de pijn van zijn gebroken arm verslapen. Toen de jongen daarom met Pamela’s boodschap kwam en naar juffrouw Barnes vroeg, was Raggett nog niet beneden. Hatty zelf, bleeker en norscher dan ooit kwam van achter de toonbank en vroeg met schel le stem wat hij van haar moest. Haai* popu lariteit had haar humeur er nfet beter op gemaakt. Wie vraagt naar me? vroeg ze, terwijl ze den jongen uit dê hoogte aankeek. Een dame, die in den winkel van den bakker op u wacht; ze vroeg mij u te zeg gen dat ze een goed bericht voor u had. O, ik word wee van al dat gezanikhet is juffrouw Barnes hier en juffrouw Barnes daar van den vroegen morgen tot den laten De liefde voelt geen last, telt geen moeite, wil meer dan zij kan, gewaagt niet van het ónmogelijke, dewijl zij alles meent te mogen en te vermogen. Naar het Engelsch van FLORÈNCE WARDEN. (Nadruk verboden). In ee geheime zitting der raadscommis sie heeft dr. Stresemann gisteren te Madrid een rede gehouden, waarin hy het minoer- hednvraagstuk behandelde, zoowel ten aanzien van de procedure als van de begin- selquaestie. In de procedurequaestie wa/en vele ver beteringen bereikt, maar op talrijke punten moesten de Duitsche reserves gehandhaafd blijven. De instelling van een minderheden commissie b\j den Volkenbond zou geen schending zyn van de souvereiniteit der staten maar uitsluitend de voortdurende bestudeering van den toestand beoogen. Wat de principieele zijde betreft, bestond er nopens den omvang der verplichtingen van den Volkenbond geen overeenstemming, zooals bleek uit het rapport van Londen. Als uitweg uit de moeilijkheden noemde Stresemann: een verdaging der definitieve beslissing, waardoor tijd wordt gewénnen voor een grondiger onderzoek van het rap port en rekening wordt gehouden met de omstandigheid, dat vele staten zich nog niet over het rapport hebben uitgelaten. Als tweede uitweg bleef over het vragen van een advies aan het Haagsche Hof over het mandaat van den Volkenbond in de ininderhedenquaestie. By het algemeen aanzien, dat de adviezen van Den Haag in de wereld genieten, zou zulk een advies het bereiken van een eenparige beslissing in den Raad vergemakkelijken en zoo den pynlyken indruk van de oneenigheid in den Raad doen vermijden. Resuméerend, zeide spr., dat hij het rapport der Londensche commissie van drie niet kon aanvaarden. Na een verklaring van Adatsji, die zich voor de aanvaarding van het ongewijzigde rapport uitsprak, betoogde Briand, dat, bij alle verschil over de opinie der beginsel- quaestie, de conclusies van het rapport een verbetering der bestaande procedure in zich sluiten. De door Stresemann voorgestelde verda ging noemde Briand even bedenkelyk als een beroep op het Haagsche Hof, waardoor de heele werkzaamheid van den Volkenbond in de minderhedenquaestie in een valsch licht zou komen. Een nieuwe discussie in de Volkenbondsvergadering was zeer mogelyk, maar eerst moest men in Raad tot overeenstemming komen. Dr. Stresemann, die nogmaals aan woord kwam, bleef bij zijn opvatting. Naar de bladen melden heeft de gisteren te New York teruggekeerde bankier J. P- Morgan, die deel uitmaakte van de Com missie van Deskundigen, verklaart dat de in het leven geroepen internationale bank een belangrijk werktuig ter verzekering van den wereldvrede vormt en dat haar stichting een middel is, hetwelk de Deskun digencommissie ontdekte om de uit den wereldoorlog ontstane internationale pro- avond. Ik word er misselijk van. Ik wou dat ik niets gezien en niets gehoord had, dat wou ik maar. Ik heb grooten zin er tegen niemand mijn mond meer over open te doen. De jongen luisterde zonder iets te zeggen en toen ze uitgepraat was, herhaalde hij zijn boodschap. Hatty, die van plan was op het verzoek in te gaan, maar zich graag liet bidden dat stond goed vond ze zei; Nu, zeg haar dan maar dat ik wel even komen wil maar niet langer dan een minuut. Toen ging ze naar boven, zette haar hoed op en trok een mantgl aan. Onderwijl had Bill Raggett haar gehoord en 'dadelijk op zijn hoede, begon hij zich zoo vlug mogelijk aan te kleeden. Maar toen hij beneden kwam was zij al verdwenen. Hatty was naar de bakkerswinkel gegaan en Pamela deed haar uiterste best om het kalme, nette, maar norsche meisje voor zich te winnen. In wilde u spreken over die vreeseljj- ke gebeurtenis van gisterenavond, juffrouw Barnes. O ja, natuurlijk weet ik daarvan, ant woordde Hatty, 'niet zoo knorrig als ge woonlijk, want ze was al direct onder de bekoring geraakt van het vriendelijke en aardige jonge meisje. Ik ben een vriendin, een groote vrien din van Sir Thomas Crake, ging Pamela voort. Ja, ik houd erg v^el van hem. Haar vrouwelijk instinct had haar gezegd dat dit norsche, leelijke meisje goedhartig was en spoedig ontroerd. Hatty keek haar schuins aan en begon te beven. Ze had fiOIDSCHE CWJBANT. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Trotzki. Een pleidooi voor zyn toelating in Engeland. Wij hebben dezer dagen gemeld dat Trotzki telegrafisch aan MacDonald om een pasvisum heeft gevraagd, dat hem toe gang geeft tot Engeland. Trotzki motiveer de zijn verzoek rtïet te verwyzen naar den slechten toestand van zijn gezondheid. Een telegram uit Konstantinopel aan de „Daily Mail” bevestigt dit bericht en zegt voorts dat Trotzki de Britsche autoriteiten te Konstantinopel heeft gepolst en den indruk heeft gekregen dat, indien Mac Donald hun advies vraagt, dit gunstig zal uitvallen. Intusschen neemt de „Manchester Guar dian” het voor Trotzki op. Het blad be toogt, dat MacDonald zich hier tusschen twee vuren bevindt: eenerzyds de Russische regeering, die Trotzki uit Rusland heeft gezet, anderzijds de dikhuidige conserva tieven, in wier oogen iedere Rus een af ge’ weten te verwerven, is t besiuit eener voortdurende ontwikkeling. Reeus de vader van koning Foead, dia zestig jaar geleden Berlijn bezocht, had als vicekonlng, als .khedive”, het woord gesproken; „Egypte ligt in Europa, niet meer in Afrika’En zyn zoon, de eerste koning over Egypte, laat zich evenzeer leiden door deze leuze. Egypte, zoo betoogt de Vossische Zei- tung, is een grenspost van Europa gewor den: zoowel in economisch opzicht als wat zyn verkeers-positie aan het Suezkanaal be treft, zoowel op het gebied der kunst als dat der wetenschap. „Achter” Suez begint de erotische wereld; „voor” Suez echter, in Egypte, in Cairo en Ailexandrie, is men nog in Europa, zy het op Afnkaanschen bodem. De felle politieke tegenstellingen tus schen een radicaal gezind parlement, dat naar het oordeel der Voss. Ztg. te weinig rekening hield met de feiten en te veel met de gevoelens van hartstochteljjke leiders en de Engelsche regeering, die niet af wil zien van de militaire garandeering der „sleutel’-positie aan ’t Suezkanaal, dreigen deze ontwikkeling op gevaarlyko wyze tegen te houden. Terwijl een kleine groep van grootgrondbezitters, handelaars en en kele intellectueelen millioenen verdienen met de katoencultuur, heerscht onder een geweldige meerderheid der landelijke bevol king een toestand van ontzettende armoe de. De staatsgreep, die tot gevolg had, dat het parlement voor een tijd van drie jaren werd verdaagd, heeft de politieke tegen stellingen in Egypte in buitengewone mate verscherpt. Alleen wanneer het den raadge vers van de kroon gelukt de groote massa der arme bevolking en land een verbetering te bezorgen van hun levenspo sitie, is er kans op een duurzame kalmee- ring. De raadszitting in Madrid. Dr. Stresemann over de kwestie der minderheden. De nieuw» interna tionale bank. Koning Foead in Berlijn. blemen op te lossen. Morgan weigerde echter de taak der bank nader te bespreken, en voegde er aan toe dat men deze in Juli a.s. zal vaststellen. Zijn collega’s in de Deskundigencommissie zullen zich waarschijnlijk na hun terugkeer in Amerika over deze quaestie nader uit- In New Yorksche bankkringen wordt^al- gemeen den nadruk gelegd op de beteekenis der bank voor de herstelbetalingen, _de fi- nancieele wereld is, naar het schijnt, van het succes der bank overtuigd. Doch veelal wordt betreurd dat het stelsel der Ameri- kaansche Federal Reserve Bank er niet on- middellyk bij betrokken is. Men koestert echter de hoop dat ten slotte toch een soort gelijke deelneming zal komen, daar de fe derale reservebanken niet vermijden kunnen met de Herstelbank in contact te treden. Men verwacht hier een sterke vraag naar aandeel der bank, ofschoon men niet aan neemt dat de bank aanstonds een winst gevende onderneming zal bljjken te zijn. De oud-staatssecretaris Kellogg verklaar de dat de geheele wereld en in het bijzon der de Ver. Staten profijt zal trekken uit de oplossing van het schaduvergoedingspro- bleem. Het is n.l. te hopen dat zich thans in Europa een vriéndelijker stemming tegenover Amerika zal doen gelden. Koning Foead, de eerste heerschar van Egypte, die sinds de dagen van Cleopatra weer den titel van koning van ’t Nylland voert, den eersten heerschér sinds vele eeuwen, die over een volkenrechtelyk als onafhankelijk erkend Egypte regeert, is op bezoek in Berlijn en daar geestdriftig ont vangen. Egypte is een der rijkste landen van de wereld: zyn landbouw^ die gebaseerd is op een schitterend en zeer ontwikkeld bewate- ringssysteem, maakt den staat tot een land, dat het monopolie heeft voor de productie der langvezelige Egyptische katoen, die alle andere katoensoorten m waarde met 40 tot 8.0 procent overtreft en Egypte een actieve handelsbalans waarborgt. Zyn geografische ligging aan het Suez kanaal, den voomaamsten verkeersader van vier werelddeelen, geeft het Nijdgebied een internationale beteekenis zonder weerga en de kunstschatten van veertig eeuwen be wijzen, dat naar onveranderlijkg wetten van den tijd der Pharao’s af tot de periode der groote Mamelukkenheerschappij cultuur en kunst van den edelsten aard onafscheide lijk verbonden waren met de centra van economische en politieke welvaart, waaraan de NijJ het aanzijn heeft gegeven. Dat het land, hetwelk door veertien mü- lioen menschen bewoond wordt en welks hoofdstad Cairo de grootste en belangrijk ste stad van het Afrikaansche werelddeel is, de erkenning als onafhankelijke staat heeft vuurd had, waardoor zij gedood werd. Do vrouw was in ieder geval de verongelijkte partij geweest en de edelman was een schurk En nu ze hoorde dat Sir Morecambe, al was hij dan een schurk, in staat was zoo’n diep gevoel van genegenheid bij een ander» f vrouw te wekken, was de domme, maar aen- timenteole Hatty niet weinig verbaasd. Ze keek vol belangstelling in hot mooie gezicht van de dame tegenover haar. Liefde was datgene waarnaar ze in het diepst van haar ziel verlangde, maar dat tot nog toe geen man haar gegeven had Aandachtig luisterde ze naar wat Pamela verder ver telde: 12 Aan den eenen kant werd ze dikwijls ten voorbeeld gesteld, aan den. anderen kant was ze dikwijls het mikpunt van spot en hoongelach. En in den loop van een uur was alles voor haar veranderd. Van een doodgewoon schoonmaakster in een obscur logement was ze plotseling tot den rang van heldin bevorderd. Van het oogenblik af dat ze de kamer uitkwam waar de doode vrouw lag, werd ze overstelp met vragen door opgewonden, spraakzame buren en magen die van haar antwoord verlangden. Temidden van al dat spektapel was er een geweest die niet van haar zijde week. Terwijl hij op medische hulp wachte, wilde Bill Raggett niet, dat Hatty de kamer ver liet voor hij wegging en hij zorgde er voorrf oven een paar woorden met haar te wisselen voor ze naar een der ondervragers mocht luisteren. Op een gegeven oogenblik werd ze om ringd door een groepje niewsgierigen, die haar met allerlei vragen bestormden, door Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA. b(j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. van buitenl. zaken, van welke functie hij door de revolutie werd ontheven. Bij de verkiezingen van 1921 verraste Andrassy d» Hongaren door met zijn liberaal verleden volkomen te breken. Over het huidige regi me in Hongarije liet Andrassy zich bij her haling scherp uit en met kracht bepleitte hjj een lerugkeer naar het legitieme koning schap. De laatste jaren trad Andrassy wei nig meer op den yoorgrond.) VER. STATEN. Een tragedie. De raadaelachtige dood van twee tooneeispelerri. Te New-York iieeft de tragische dood van twee tooncelspelers groot opzien verwekt. In de slaapkamer van Margaret Lawrence, die een zekeren tyd ais de grootste toonspeel- ster van Amenka werd beschouwd, werd zij en Louis Benmaon, een tooneelspeler van minder groote vermaardheid, doodge- vonden. Beiden hadden een kogel in het hart. Een revolver met twee leege patroou- hulzen lagen naast Bennisons uitgestrekte hand. Ledige likeurflesschen en glazen in do slaapkamer vormden den achtergrond van het dramatisch tooneel. Men weet niet of het paar heeft gehandeld volgens een soort zelfmoordovereenkomst, of dat Ben nison in een vlaag van dronkemanswaanzin eerst miss Lawrence heeft gedood en daarna zichzelf. Bennison was vijftig jaar oud en getrouwd, Margaret Lawrence was 39 jaar oud, was twee keer getrouwd geweest en had twee kinderen. Haar tweede echtgenoot, Wallace Eddinger, eveneena een gevierde tooneelspeler, stierf het vorig jaar. Margaret Lawrence was blijkbaar een ex centrieke figuur, want het vorig jaar liet zij een uur voor dat zij moest optreden in een stuk, getiteld „Possession” weten, dat zij niet kon verschijnen. Naar aanleiding hier van 'werd zij door de „Actors Equily Soci- ty” voor den duur van zes maanden ge schorst. Een paar weken geleden traden Bennison en Margaret Lawrence op in een vaudeville- stuk, waarvan de opvoering na drie dagen werd gestaakt. VENUZUELA. Een poging der bandieten om de hoofdstad in de staat Falkon in te nemen, verijdeld. De Venezuelaansche bandieten, die dezer dagen een aanval hebben gedaan op het eiland Curacao, hebben gisteren getracht de stad Koro. de hoofdstad van de staat Falkon in Venezuela in te nemen. De v m. president en huidige opperbevel hebber der troepen van Venezuela, generaal Gomez was echter gewaarschuwd, zoodat de bevolking der stad in veiligheid kon" worden gebraht, en de troepen voorbereid waren Na een hevig geveht,' waarbij o,a. de com mandant van het garnizoen viel, werden do inwoners in wanorde toruggeslagen, met achterlating van vele dooden, gewonden on gevangenen. vreemde gewaarwordingen gehad sodert gis terenavond en had zich dikwijls afgevraagd of Raggett vriendelijk tegen haar zou blij ven uit dankbaarheid of dat het allemaal alleen maar eigenbelang van hem was, en of hij als ze hem nog eens ontmoette als de zaak voorbij zou zijn, hij niet net zoo on vriendelijk en spotziek zou zijn als de rest. Ze was zich overigens nog heelemaal niet bewust van haar waarde als getuige en wist niets van de motieven van den afperser, ze begreep niet wat er van haar afhing. Ze schaamde zich eigenlijk, want ze wist wel dat Sir Morecambe gearresteerd zou worden, maar zij was overtuigd dat deze deftige heer een slecht mensch was en zijn vrouw jaren lang verwaarloosd had, alleen omdat ze van mindere geboorte was en het scheen haar persoonlijk van niet zooveel belang of hij of zij het geweest was die het schot afge- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) t 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den be zorgk ringt 15 regels f 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer f 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bU contract tot xéer gereduceerd» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. zant is van de Derde Internationale. Niettemin vertrouwt het blad er op dat MacDonald deze gelegenheid niet zal ver zuimen, uiting te geven aan de veranderde mentaliteit van het land in dergelyke za ken. „De tyd van insulaire hysterie zegt het blad is voorbij.” Trotzki kan als voornaam buitenlandsch politicus aan spraak maken op de gastvrijheid van En geland. MacDonald besluit naar Washington te gaan. Naar Reuter verneemt heeft MacDonald tbans definitief besloten tegen het einde van Juli, na de sluiting van de parle- hentszitting, naar de Ver. Staten te gaan. PERZIë. De opstandige beweging. De directe aanleiding. Omtrent de oorzaken van de opstandige beweging in Perzië, waarover wy gisteren gewag maakten, doet de correspondent van de Times”, die zich in het gebied der op standelingen bevindt, nadere mededeelin gen. De ongeregeldheden begonnen reeds in het midden van April onder den Arabischen st^m der Baharloes ten Oosten van Sjiraz, in de districten Fasadorab en Jahroem. De aanleiding tot de ongeregeldheden waren een nieuw opiummonopolie en ingesteld mi litaire gouverneurschappen. De ongeregeld heden deelden zich mede aan de Kasjgais, die hun gebruikelijke seizoen-emigrate naar het Noorden staakten en weerspannig wer den. Den 3den Mei bood Ali - Khan, het waarnemend hoofd der gouverneur-generaal een document met lieden der vereenigde stammen aan, neerkomende op verminde ring van de belastingen en de inning ervan door de hoofden, opheffing van de militaire gouverneurschappen, staking van de ont wapening der stamleden, en afschaffing van de Concriptie en de Europeesche klee- derdracht. De regeering was de eischer om trent de controle der regeering af, doch zette de onderhandelingen voort. Thans zyn de regeeringstroepen, gelijk w$ reeds mededeelden, te Sjiraz omsingeld. HONGARIJE. Julius Andrassy. f Graaf Julius Andrassy, voormalig Hon- gaarsch minister van binnnl. zaken der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie, is na een nieroperatie in een sanatorium te Budapest overleden. (Graaf Julius Andrassy werd in 1860 ge boren en was dus 69 jaar oud. Reeds in 1884 kreeg hij zitting in het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden en in 1892 werd hij onderstaatssecretaris van binnenl. zaken in het liberale kabinet-Wekerle, twee jaar later minister van onderwijs in het zelfde kabi net. In 1895 trad hij met Wekerle af. Na op nieuw in het Huis van Afgevaardigden te zyn gekozen, werd hij leider der nieuwe grondwetspartij, die de politiek van Tisza bestreed. In 1906 trad Andrassy op als mi nister van binnenl. zaken en kort voor het einde van den oorlog als O.-H. minister

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1