1 Blad itie BOND| NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, MOORDRECHT,. MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena Ke. I7O«4 68* Jaargang Donderdag É3 Juni 1829 c FEUILLETON. EEN'NOODLOTTIG SCHOT. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BINNENLAND. A 99 en schor was de der 'n zij, waaruit I :houwing putj I r_siue, uie raiuui. up uet iiuuwocric verdediging bekleedde, heeft hij op schandelijke wij,ze misbruikt. Hy ze aarzelend, voor zal zorgen, Het Koninklijk bezoek. De algemeene feestdag in Amsterdam. Gisteren was het de algemeene feestdag voor Amsterdam. De rijksbureaux waren gesloten, evenals de Beurs, en verschillende kantoren gaven dientengevolge op ruime schaal verlof aan hun personeel. Ook alle schoolkinderen hadden natuurlijk vacantie, en vóór half tien zag men de kleine deel nemers van de aubade op den Nieuwezijds Voorburgwal aanmarcheereen, onder leiding van onderwijzers en onderwijzeressen, die om den sum een orauje-lint droegen, waar óp met gouden letters te lezen stond: Auba- de-comité. Alle kinderen hadden een pen ning gekregen met de beeltenis van de Ko- ningin-Moeder, op de borst gedragen aan een oranje-strikje. Meestal zongen ze vooraf van louter blijheid. Velen hadden vlaggen en vanen in de hand. Even voor half twaalf begon het carrillon het voorspel van het Wilhelmus en gingen de balcondeuren open, de*Koninklijke fami lie trad naar buiten, de Koningin-Moeder, de hoofdpersoon van dit feest, natuurlijk weer in het midden. Voor zich, vlak tegen het hekwerk van het balcon plaatste zij, geholpen door Koningin Wilhelmina een groot bloemstuk, dat haar zooeven was aan geboden door twee weeskinderen, als afge- zantjes van al het kleine grut, de. zee van dame nog frouw? Pamela Wilde een bekentenis hebben van Hatty vóór deze man, die zooals ze be greep niemand anders kon zijn dan de schurkachtige broer van de vermoorde vrouw opnieuw een gesprek onder vier oogen met het meisje kon hebben en haar zou kunnen overreden of omkoopen om zijn leugens te blijven bevestigen. Wil je dan nu met me meegaan? vroeg Pamela met een overredenden glimlach. Mijn auto staat hier vlakbij en als je mee wilt gaan naar mijn huis Blackton Gran ge een paar mijl buiten de stad, zou ik wel graag eens rustig met je willen praten. Raggett sprong op uit zijn stoel. Ik zeg je dat je niet gaat! schreeuwde hij met fonkelende* oogen en een stem die schor was van opwinding. Ik zeg je dat boek, maar niettemin wist hij aan allerlei gewichtige stukken van de operatie-afdee- ling van den generalen. staf te komen. Do minister zegt, dat bepaalde belangrijke stukken buiten Falout’s bereik zyn geble ven, maar onmogelijk is het niet, dat hy 9 andere stukken van be^eekenis inderdaad heeft weten te verwerven. Tot dusver moet de regeering te Praag afgaan op de beken tenis van Falout zelf, Maar het onvermijde lijke proces alsmede net verder verhoor en onderzoek zullen er wel spoedig naoer over inlichten hoe ernstig de cinvang was van Falout’s onvaderlandsche daad. BUfTENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het proces-Stinnes. Het verhoor van den hoofdbek'aagde. Onder zeer groote belangstelling begon gistermorgen in het proces-Stinnes het ver hoor van dén hoofdbeklaagde Stinnes. Stinnes sprak hakkelend en was zicht- baar bewogen. Hij verklaarde, dat toen Von Waldow en Nothmann hem de zaak voor stelden, hij in geen enkel opzicht had kun nen gelooven, dat het om iets unfairs of om een zaak, die niet in orde was, ging. Toen later bij hem bedenkingen rezen tegen liet gedrag van den bij de zaak betrokken Nederlandschen bankier, nam hij het be sluit. zich uit de zaak terug te trekken. Hij wilde ziel) niet in handen van avontu riers begeven en evenmin,- dat zijn -naam in betrekking tot dergelijke zakenlieden zou worden genoemd. Dat hij het rijk scha de zou berokkenen, had hij geen oogenblik bedacht, aangezien hij verwachtte, dat de autoriteiten den ondergrond yan elke financieele operatie onderzochten. Stinnes verklaarde, dat geen winst ter wereld groot genoeg had kunnen zijn om hem de trans acties met de bcdoöWe- personen te doen voortzetten. Daarna schilderde bekl. de moeilijkheden waarin het Stinnes-concern na de inflatie was gekomen. x Een witte sluier boven Zuid Duitschland. Gevolg van de uitbarsting van den Vesuvius? De laatste dagen heeft men op verschil lende plaatsen in Zuid-Duitschland een eigenaardig natuurverschijnsel waargenomen dat waarschijnlijk verband houdt met de jongste uitbarsting van den Vesuvius. De hoogere luóhtlagen worden n.l. als het war re met een witachtigen sluier bedekt^ wat echter niet het gevolg van bewolking is. Men vermoedt, dat het verschijnsel veroor zaakt wordt door uiterst fijne lavadeeltjes, die bij de jongste uitbarsting de lucht in geslingerd en m de bovenste luchtlagen te recht zijn gekomen, waarna zij door den wind naar elders zijn gedreven. Men ver moedt dat binnenkort ook verduisterings- verscliijnselen zullen optreden, zooals dit ook vroeger bij groote vulkaanuitbarstingen waargenomen is. FRANKRIJK. De Fransche Oceaanvlucht. Aangezien op het oogenblik de wind gun den als je je vrouw verlaat, hield Hatty koppig vol. Dat heeft hij niet gedaan, zij—is van hem weggegaan, zei Pamela eenvoudig. Ze heeft in jaren niets van zich laten hooren, zelfs niet om steun gevraagd tot hij zijn vader opvolgde. En daaruit volgt dat ze hem al leen getrouwd heeft om het toekomstige voordeel, anders was zij niet juist op zoo’n oogenblik teruggekomen. U hebt niet het recht om het slechtste van de dooden te denken, zei Hatty ge voelvol. Ik probeer gerechtigheid voor den le- Pamela vriendelijk. Dr, Irasemann en Briand. De toenadering nabij. Een conferentie in voorbereiding. Een spionnagezaak. handen spelen van de regeeringen van an dere staten. Een spionnagezaak, die den laats ten tijd nog al van zich heeft doen spreken, is die van den Tsjecho-Slow^kischen kapitein Fa lout, omtrent wiens gedragingen thans een boekje open is gedaan door de Praagsche regeering en wel by monde van den minis ter van defensie. Deze heeft de opmerking gemaakt, dat kapitein Falout een nog al lichtzinnig leven leidde. Het gevolg hiervan was, dat hij dikwijls op zwart zaad zat en óp een niet gewone wyze aan gelden moest zien te komen. De positie, die Falout op het ministerie van een schandelijke wijze misbruikt, wist zich namelijk in het bezit te stellen van militaire bescheiden, die hy natuurlijk niet onder zich hield, maar aan een vreem den staat, in casu Duitschland, verkocht.- Men schijnt hier ondertusschen met een in dividueel geval te doen te hebben. Wel heeft in den beginne het gerucht de ronde ge daan, dat verschillende actieve officieren van het Tsjecho-Slowakische leger mede de hand in ’t spel hadden, doch deze voorstel ling van zaken is waarschijnlijk niet juist. Falout heeft namelijk zynbewering dat hij feitelyk maar een tusschenpersoon was, die in opdracht handelde van een officier van den generalen'staf, herroepen en toegege ven, dat hy geen medeplichtige had en dat hij alleen met 4000 Mark was beloond voor de diensten, die hij Duitschland be wees. De minister van defensie erkent, dat Fa lout zyn lastgever nuttige diensten heeft kunnen bewyzen, doch hy voegt er aan toe, dat de belangrijkste militaire documenten toch niet in ’t bezit van Falout zyn geko men. Deze was te werk gesteld op een af- deeling van den generalen staf, die belast was met de boeking en verzending der in- en uitgaande brieven, die de opleiding, uit rusting, manoeuvres, enz. betroffen. Zaken echter van louter operatieven aard mochten slechts door den commandant der afdeeling worden geopend. Falout’s houding was aanvankelijk voor beeldig, maar naarmate zyn schuldenlast hoe langer hoe zwaarder begon te wegen, rijpte in hem het plan door ontvreemding van belangrijk militair documentenmate riaal zich de mogelijkheid te scheppen voor een nieuwe bron van inkomsten. Hij wish aan een vervalschte verlofpas, alsmede-een reispas te komen. Duitschland verleende hem hierbij blijkbaar uitnemende diensten op een valsche Duitsche pas kon hij net zoo dikwijls heen en weer reizen als hg zelf maar verkoos. De operatieplannen van het Tsjecho-Slowakische leger, die in een moei lijk te openen safe waren opgeborgen, ble ven voor Falout wel-is-waai} een gesloten ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per loopér geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. stig is en over het grootste deed van den Atlantischen Oceaan goed weer hcerscht, hebben zoowel de Amerikaansche als de vliegers, die reeds geruimen tyd te Orkhard Beach in den staat Maine (Ver. Staten) vertoeven in afwachting van een gunstig tydstip om den Oceaanvlucht te kunnen ma ken, het plan hedenmorgen vro?g naar Europa te starten. BKLG1E. De Provinciale verkiezingen. Winsten voor liberale en Vlaam- sche nationalisten. De correspondent der N. R. Ct.. te Brus sel meldt: Het departement van binnenlandschp za ken heeft thans alle cijfers betreffende de verkiezingen voor de provincieraden in zijn bezit, maar- omtrent de juistheid van de re sultaten in een paar districten blijkt nog twijfel te bestaan. Toch kan thans een alge meen overzicht van den toestand worden gegeven, dat echter nog voor lichte wijzigin gen vatbaar is. In het geheele land blijken te zijn geko zen 292 katholieke provincieraadsleden te gen 320 in 1925, 225 socialisten tegen 245, 125 liberalen tegen 107, 42 Vlaariisch-na(tio- nalisten tegen 14, 3 communisten tegen 8, 3 Duitsche autonomisten tegen 0, verder 8 middenstanders, dissidente katholieken en landbouwers tegen 2. De katholieken ver liezen dus 28 zetels, de socialisten 20, com munisten 5, de liberalen winnen 13 zetels, de Vlaamsch-nationalisten 28, Duitsche autonomisten 3. Rekent men de Limburg- sche Vlaamsch-nationaalgezinden bij de staatskatholieken, dan vermindert het ver lies aan zetels der katholieken met 8 en wordt het dus in totaal 20, terwijl de winst der Vlaamsch nationalisten dan eveneens 20 zetels zou bedragen. ROEMEN». Wolkbreuk in Zevenburgen. Zestien dooden, groote schade. In den afgeloopen nacht is de omgeving van Klausenburg geteisterd door een met hagelslag gepaard gaande wolkbreuk, waar door ettelijke plaatsen ondei water werden gezet. Bij de overstrooining vonden zestien peesonen deij dood. De aangerichte chade isbuitengewoon groot. Bijzonderheden ont breken, daar de telefoon- en telegraafverbin dingen zijn verstoord. ZWEDEN. Telefoonverbinding ZwedenItalië. Een der laagste lijnen in Europa in gebruik. De administratie der Zweedsche telefonie en telegrafie heeft haar internationale ver bindingen opnieuw uitgebreid door de ope ning van een telefonische gemeenschap met Italië, waardoor een der langste telefoon lijnen in Europa, een afstand van ongeveer 3000 K.M., in gebruik is gekomen. Zweden kan thans met alle landen van Europa, be halve met de Sovjet republiek en de Balkan- staten telefoneeren, voorts met de Ver- eenigde Starten, Oanada, Cuba, Mexico, Buenos-Aires en Ceuta in Afrika. Nadat die voor de toonbank stond. Pamela wist dat de strijd nu pas begon en haar moed dreigde haar te begeven. HOOFDSTUK VII. Tegenslag. Bill Raggett zag met één oogopslag toen hij van de norsche Hatty keek naar het mooie vriendelijke gezicht van de dame tegenover haar, dat hij juist bijtijds gearri veerd was. De schurk was even schrander als gemeen en hij begreep onmiddellijk dat deze dame op een of andere manier iets te maken moest hebben met Sir Morecambe, dat ze of zijn zuster was of een intieme vriendin van de familie of de* vrouw die van hem hield. Hij merkte ook op een of andere manier dat in Hatty’s gemoed een snaar getroffen was, want er waren sporen van tranen op haar gezicht, ze was bleek en haar adem ging gejaagd. Hatty trachtte uit dpn winkel te ontsnap pen toen hij binnenkwam, maar hij was haar te vlug af. Hij was de opwinding de pijn van den vorigen avond nog niet te boven en zijn stem klonk zwak, toen hij, zonder op te staan van den stoel waarop hij neergeploft was, haar beval te blijven. Wat heeft die dame u gevraagd juf frouw Barnes, vroeg hij barsch. Pamela stond op het punt om den winkel te verlaten en het meisje mee te nemen, maar Hatty bleef staan en aarzelde, toen ze de vraag hoorde, die haar werd gedaan. Op hetzelfde oogenblik kwam de bakkers vrouw, die voetstappen en stemmen had gehoord in den winkel in de veronderstel- Ik probeer gere vende te krijgen, zei Hatty huiverde. Ik veronderstel, vroeg dat daar het gerecht wel niet? Neen, niet als er menschen zijn die zweren dat ze dingen gezien hebben die ze niet gezien 'hebben, zei Pamela ernstig. Die broer van die vrouw zal er een eed op doen dat het Sir Morecambe was, die de revolver afschoot, en niet zijn zuster. Dat weet u toch nietwaar? En u weet ook dat Sir Morecambe dat niet gedaan heeft, is het niet? Pamela’s toon was vriendelijk over redend. haar stem was ernstig en zacht en haar öogen schitterden van diepe emotie. Hatty was een en al oor; ze begon te aar zelen tusschen wat goed is en wat kwaad en ze begon te begrijpen dat ze iets heel verkeerds ging doen. Plotseling kwam er een schaduw voorbij het kleine winkelraam en Raggett, rood van opwinding en half ziek, wankelde de win kei binnen en viel neer in een rieten stoel. ling een menigte klanten te zullen vinden. Raggett wendde zich naar haar toe en vroeg om een paar broodjes, onderwijl Hatty opnieuw een teeken gevend dat ze in den wiijkel moest blijven. Hij kreeg het gevraagde en de eigenares van den winkel verdween opnieuw, met een nieuwsgierigen blik op de drie eigenaardige bezoekers, die naar ze vermoedde van haar domein gebruik maakte voor een of andere belangrijke conferentie. Wat heeft ze gevraagd? herhaalde Rag gett na dezp onderbreking. Hatty begreep heel vlug voor haar doen dat het in haar voordeel zou zijn om niet te grif op de blijkbare nieuwsgie righeid van haar ondervrager in te gaan. O niets, zei ze ontwijkend. Ik zal de wel nader spreken, nietwaar juf- het een schandaal is om dit meisje te pro- beeren om te praten of om te koopen en haar te laten verklaren dat ze gezien heeft, wat ze niet gezien heeft en gehoord wat ze niet gehoord heeft. O, ik ken jullie! U bent een van dat arristocratische stelletje en de waarheid kan jullie geen zier schelen als het om jullie eigen belang te doen is. U bent natuurlijk een vriendin van dien schurk, van dien mooien Sir Morecambe, die mijn arm schaap van een zuster heeft laten zitten en haar het huis heeft uitge jaagd toen ze haar recht kwam vragen en die haar toen heeft neergeschoten als een hond om met een ander te kunnen trouwen. Ik weet er alles van! En u bent natuurlijk de dame met wie hij trouwen wilde. En ik begrijp best wat u hier komt doen! U wilt die jonge dame hier het hoofd gek praten, dat ze zak' zeggen wat niet waar is, dan kunt u Sir Morecambe'laten terugkomen en zelf met hem trouwen. Ja, ja, ik begrijp het best’ Het was inderdaad sluw bedacht en het braoh* Pamela heelemaal in verwarring. Ook op Hatty maakte Raggett’s tirade groo- ten indruk, en ofschoon ze zwakke pogingen deed om zijn ruwheid tegen de deftige dame een beetje te temperen, was het toch .dui delijk dat zij, zooals zij eerst getroffen was door Pamela’s belangstelling in het lot van Sir Morecambe (waar haar sentimenteel ge moed natuurlijk een heele liefdesroman ach- terzocht) ze nu weer onder den indruk kwam van het kwaad dat aan dé overleden vrouw was aangedaan en dat door haar broer zoo roerend was afgeschilderd. (Wordt vervolgd.) Een hart, dat een hoog doel nastreeft, klopt niet tevergeefs, wanneer het met zijn streven liefde voor de gansche menschheid vereenigt, Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. 13 (Nadruk verboden). —Het zou mijn hart breken, als het door het getuigenis van twee menschen, die Voornemens schijnen te zijn om te zweren ®wat niet waar was, hem iets toegerekend zou worden wat hij niet gedaan heeft. De strekking van deze woorden drong tot het doezelige brein van Hatty door en ze was beschaamd en geschrokken van wat ze gedaan had, maar ze hield haar mond, hoe wel haar gezicht verried hoezeer haar be langstelling gewekt was. Ik geloof niet dat u de waarheid om trent dat vreeselijke geval weet,, ging Par mela voort. U weet niet hoe die vrouw toen zij een meisje wa^hem inptdmde terwille van zijn toekomstigen titel en liefde voor hem Huichelde en dat bedrog ontdekte hij pas toen hij getrouwd was. Maar ze was toch zijn vrouw, protes teerde Hatty norsch. Zeker ze was zijn vrouw, die hij ge trouwd heeft, zei Pamela en als ze hem be hoorlijk behandeld had, zou hij goed voor haar zijn geweest, want hij is de ridderlijk heid in persoon. Ik kan dat anders niet ridderlijk vin- geleidelyk de particuliere telefoonnetten waren overgenomein, bet laktste net in 1918, behoort thans het gehee’e bedryf aan den staat. Zweden heeft 490.000 telefonen op een bevolking van 6.1 miliioen inwoners, dus ongeveer 80 per 1000, terwijl de lengte van het net 86U.UOO KJi. bedraagt. Stock holm wordt met 297 telefonen per 1000 in woners in dit opzicht nog slechts door San Francisco overtroffen. Het inter locale .ver keer vindt grootendeels langs oodergrond- sche kabels plaats, waarvan de langste die tusschen Stockholm en Gothenburg is, een afstand van 530 K.M. ENGELAND. De prins van Wales. Naar men te New-York weet mede te deelen, zouden in Londenache Sovjet-krin- gen geruchten dé ronde doen omtrent de mogelykheid van eén verloving van den Prins van Wales met prinses Ingrid van Zweden. Ter gelegenheid van haar bezoek zal prinses Ingrid te Londen een diner te harer eere worden aangeboden. VER. STATEN. Miss Univers. Mejuffrouw Golarbeiter (Ooatenryk) is gisteren in Texas op het internationale schoonheidsconcours uitverkoren als Miss Umvera. Miss Univers zal een prys ontvan gen van 2000 dollar. Miss Ahlberg (Ver- eenigde Staten) zal een prys van 1000 dol lar ontvangen. Mejuffrouw Domotrescue (Roemenië) een prys van 100 dollar. Laatstgenoemdeis de eenige Europeesche candidate, die een prys krijgt. Omtrent het onderhoud, dat Briand en Stresemann te Madrid met elkaar hebben gehad en dat nog door verschillende andere besprekingen gevolgd zal worden, wordt gemeld, dat, naar verluidt, in beginsel overeenstemming is bereikt tusschen de beide staatslieden over de procedure vooi het in werking laten treden van het plan der conferentie van deskundigen en de ont ruiming van het Rijnland. Volgens de be reikte overeenstemming zullen eerst onderhandelingen over de instelling commissie van controle en verzoening tot een einde worden gebracht, opdat aan Duitschland de belofte voor de ontruiming kan worden gedaan. Vervolgens zou een internationale conferentie van vertegenwoordigers der re geeringen officieel besluiten omtrent het in werking treden van bet Young-plan en de ontruiming. Het is den beiden ministers Dinsdag duidelijk ge a orden, aldus, schryft Sauerwein in de Matin, dat tijdens de tegenwoordige raadsvergadering een be langryke hoeveelheid voorbereidende arbeid zal moeten worden verricht, opdat het pro gramma zonder wrijvingen vóór 1 Augus tus, dus binnen 50 dagen, afgewikkeld kan w orden. Volgens de Chicago Tribune heeft Briand in z(jn onderhoud met Stresemann een con ferentie van vertegenwoordigers van allé belanghebbende mogendheden voorgesteid, waartoe ook de Vereenigde Staten uitge- noodigd zullen worden, die zoo spoedig mo gelijk bijeen zal komen, teneinde over de vraagstukken inzake de ontruiming van het Rijnland én de overige, met het in wer- king treden van het Young-plan samenhan gende, vraagstukken te beraadslagen. Dr. Stresemann gaat hiermede geheei accoord en men is overeengekomen, dat de datum en de plaats voor deze conferentie de vol gende week door een diplomatieke gedach tenwisseling vaetgesteld zuilen worden. Al gemeen wordt aangenomen, dat Londen de plaats voor de conferentie zal zyn. Pertinax schrijft in de Echo de Paris, dat Briand wel-is-waar de instructie heeft ont vangen geen verplichtingen aan te gaan en gereserveerd te werk te gaan, doch dat de druk van MacDonaild en Henderson ten gunste van Duitschland zoo sterk is ge weest, dat de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken het gepast heeft geoor deeld thans reeds vrijwillig de beslissingen mede te deelen, waartoe hy anders morgen gedwongen zou worden. De olyven van Lo carno zijn thans rijp, zoo besluit hy. Veel wordt er in alle landen van Europa over den vrede gepraat, doch dit doet niets af aan het feit, dat nagenoeg allo Staten, wanneer zij daartoe kans zien, de diensten aanvaarden van spionnen, die geheime stukken van hun land tegen vergoeding in 60 UDS6HE COURANT. 1—5 regels 1.55, elk» regel meer 040. Advertentiëo in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prtfe. Liefdadigheids-advertentiën de heift van den pr(j*. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 245, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen btf contract tot zeer gereduceerdea prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomtt van zoUede Boelmanao- laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daaga vóór de plaatoing aan bet Bureau z(jn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1