LIBERAAL STEMT LIJST 31. WOENSDAG 3 JULI LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. een nette DIENSTBODE. kinderen op den Dam. Goede, verpleegde uit meisjea-weeshuia en Y- Liefdadigheidsgesticht iriortoe uitverkoren de kinderen op het den heer Roeske, di« af het sein gaf, een maar toen barstte hun los. Duizenden handjes giunen, den Prins en de de het Neder!.-Israel. >nne Rattier van het Sint Nicolaas, die Driemaal hieven van den dirigent zijn hoog gestoelte gejuich'aan, ofiiueelo geestdiift wuifden de Konin- prinses een welkom vasthielden, leek het alsof een veld van witte meeuwen klapwiekte, om omhoog te vliegen. Ontroerd en gelukkig blijkbaar door deze spontane kinderhulde, knikte Koningin Eui- ma terug, wuivend met den zakdoek en ook Konngin Willielniiua en haar gemaal en dochter dankten getroffen. Dan klonk, gedragen en plechtig, het ko* malDankt allen God, den Heer, terwijl het op eens op den zooeveu nog zoo luid- ruchtigen J^am doodstil werd. Zij waa een hulpe in den nood. Die troost bracht bij smart. En met haar lieven glimlach won Een plaats in ieders hart. Zoo zongen de kinderen, jongens en meis jes en menigeen keek even op van zijn tekst boekje naar dat lief grootmoederlijk gelaat op het balcon. Het tweede couplet, waarin et aan herin nerd wordt, hoe Koningin Emma, telkens weer in de ziekenzalen verscheen, werd door de meisjes alleen, heel zacht en fijn, heel teer, gezongen. En in liet derde cou plet wordt dan aan de grijze KouingBvrou- we verzekerd eene verzekering, waarmee zeker gaarne een ieder instemt: Gij hebt, naast Uwen voetenplicht. Uw menschenplicht gedaan 1 Wij eeren onze Koningin En minnen de Prinses, Maar heden klopt ons hart het meest. Voor onze Regentes 1 Met wat een enthopsiasme applaudiseer- deu iu de eerste plaats de Koningin en do Prinses 1 't Was een loi waarbij zij zich aausloteu, het waren gevoelens die zij begre pen. Het derde nummer was Holluiidscli Vlug van G. W. Lovendaal en J. P. J. Wierts. Holland's vlag je bent mijn glorie, Holland's vlag je bent mijn lust. Nadat de grooten het altijd mooie Zege- koor van Handel hadden gezongen, wem de aubade besloten met het Wilhelmus in de oude zetting, dat door velen werd meege zongen, door de geleiders, 'door het publiek, dat in een wijd carré om den Dam stond, door de kijkers in de 'huizen rondom, eu misschien ook wel door de velen, die in het (Josterpark en het Vondelpark, op het Jonas Dniel Meyerplein en op het Mecuwenpleiu door het moderne wonder der radio in staat waren mee te luisteren! En toen kwam eigenlijk liet aardigste van den morgen. Eèrst weer een driewerf hoera van de kinderen, met vleugelfladde- ring van den geheeleu Dain, en daarna het défilé, over de kleine steentjes. Heel lang zaam en voorzichtig, prachtig in orde alle lof aan de organisators van deze zang- hulde ontrolde zich het kluwen van deel- neinertjes eu deelnemers, waarvan er ver scheidene het in de volte helaas te kwaad Die vrooüjk springende jeugd in ïnarscli- tempo op den maat van trommel en muziek voorbij het balein marcheerend, telkens weer uitbarstend in gejuich en daarboven de Hooge Vrouwe, de Moeder, de Groot moeder, 'a Lauds Moeder, met als para- uyniphjea ter weerszijden, de twee kleine zwarte weesmeisjes, die pas de bloemen iiadden aangeboden eu al spoedig naar vo ren waren gebaald, om op de eerste rij van het balcon te zien eu te hooren. Dat was een lieve attentie, die men op den Dam met opgetogenheid aan elkaar vertelde, en die duizenden zeker zullen waardeeren. Gistermiddag werd het feest voortgezet op het Stadion waar het Regentessespel ver toond werd. Toen de Kon. familie naar den Dam terugkeerde werd enkele oogenblikken vertoefd voor het terrein waar het nieuwe gebouw van de Joosche invalide zal komen. Dit terrein ligt. naast het gebouw „Concor dia" achter het kastanjebosch je. Het was, ter gelegenheid van de hulde van de Ko ningin-Moeder „De J.l." herinnert zich zoo levendig het bezoek van H. M. twee jaren geleden opgehoogd met grint. De schutting was weggehaald en een 160 ver- plecgdeu een klein aantal moest om ge zondheidsredenen binnen blijven zaten daar amphitheatersgewijze, de voorsten la gen op rhststoelen Toen de Kou. familie naderde zong, nadat bloemen waren aangeboden, een koor van veertig zangers, onder leiding van den heer S. H. Englauder iu het Hebreeuwsch een gebed voor het koninklijk huis (Hannou- sein Tesjoengo)de heer A. J. Rabbie zong de solo-partij. Vervolgens heeft Mr. Jules Keizer H. M. toegesproken en. haar overhandigd een sier- kussen voor H. M. vervaardigd door de verpleegde in de inrichting mej. Hauna van Gisteren. Het groote kussen, waaraan mejuffrouw Van Oesteren, die misvormde handen heeft en een half jaar gewerkt heeft, kreeg een plaats in het gala-rijtuig. Na de aanbieding juichten de oudjes, waaronder ook M. Elkan, die deze maand 101 jaar wordt, de koninginnen hartelijk toe Al die oudjes droegen een penning, als die welke 's-n.orgens de aubade-kinderen had den gedragen. De Kdbingin-Moeder dankte zeer hartelijk voor het geschenk en wuifde niej. Van Oes teren toe. H.M. wenschte het bestuur er ge luk mee, dat het gebouw meer kon woeden uitgebreid en verzocht haar groeten over te brengen aan de verpleegden. •In galop ging het terug naar den Dam, waar, ondanks de verlating van den terug keer, nog veel belangstellenden stonden. Vertrek Koningin Moeder. Doordat iu den middag in het oorspron kelijke plan vertraging was ontstaan, werd het vertrek van de Koningin-moeder een half uur uitgesteld, In plaats van half acht werd het nader bepaald op acht uur De tal- loozeu die up den dam gekomen waren om het vertrek gade te slaan, hadden dat halve uur langer er zeer gaarne yoor over en bleven wachten, een menigte, zoo goot als nog zelden op den dam gezienis. leder wilde de lieve jubelaresse voor de laktste maal zien en afscheid van haar nemen, na het feest dat Amsterdam te barer eere heeft aangericht. Te acht uur stonden twee geopende auto's voor en spoedig verscheen de Koningin- moeder en stapte in. De zeer vele bloemen die haar tijdens het bezoek waren aangebo den .waabij de catleya-orchideeen verre de meerderheid behielden, werden in de auto gedragende Koningin-moeder nam ze alle tot zich. Gok het bloembed dat twee wees meisjes haar des morgenB hadden aangebo- en, ging mede. De Koningin deed haar moeder tot op het bordes van het paleis uitgeleideachter haar verschenen ook de prinses en de prins.Het gejuich op den dam wilde geen eind nemen de kaniginnen dankten voor deze warme hulde. Daarna verdwenen de auto's die de koningin-moeder en haar gevolg naar boest- dijk zouden breugeu. De gebeurtenissen op Curasao. Een nader officieel communique weldra te verwachten. De gewonde sergeant Marcusse overleden. Het ministerie van Koloniën Seelt het volgende mede: De toestand op Curasao, waar na den plaats gehad hebbenden overval de staat van beleg is afgekondigd, is, zooals uit de sedert ingekomen telegrammen vun den gouverneur blijkt, rustig gebleven. Een meer volledige uiteenzetting van de piaata gevonden hebbende gebeurtenissen zal in een nader communique worden ver strekt, zoodra de daartoe nog noodige aan vullende gegevens van den landvoogd zullen zyn ontvangen. De gewonde sergeant M. is gisteren overleden. Eerstdaags arriveert te Curasao een door den gouverneur van Suriname derwaarts gedirigeerd militair uetachement ter sterk te van twee officieren en 40 man. De staat van beleg te Willemstad afgekondigd. Reuter seint uit Willemstad, dat daar, by wijze van voorzorgsmaatregel, de staat van beleg is afgekondigd. De revolutionnairen thans versla gen en gevlucht? Een Iieuter-telegram d.d. heden uit Ca racas meldt dat volgens* mededeeljng van den Venezolaanschen minister van Oorlog denvrijbuiters, die na hun aanval op Wil lemstad Zondag j.l. in de provincie Falcon landden, een volslagen nederlaag werd toe De revolutionnairen vluchtten in de ber gen, waar zy door troepen achtervolgd worden. Vragen van het Kamerlid L. de Vhurtr. Het communistische Tweede Kamerlid L. de Visser zal, naar de „Tribune" meldt, de volgende vragen aan de regeering stellen: Is het de regeering bekend, dat de tor pedojager „Kortenaer'' en- andere Neder- iandsche oorlogsschepen naar West-Indië zijn gezonden, zonder voorafgaande bespre king of goedkeuring van het Neder!andsche parlement Is de regeering bereid, de in verband met de incidenten te Curasao genomen militaire maatregelen alsnog ongedaan te maken, de uitgezonden oorlogsschepen terug te roepen, en» aan de Tweede Kamer uitvoerige en nauwkeurige inlichtingen te verstrekken omtrent de gebeurtenissen te Curasao? Is de regeering bereid te verklaren, dat zij de tegenwoordige reactionnaire regee- rmg van Venezuela in geen enkel opzicht ondersteunen zal ,en tegenover de revolu- tionnaire, anti-imperialistische volksbewe ging in dat land een hduding' van volkomen neutraliteit zal aannemen? Bijeenroeping der Tweede Kamer TegeLyk zal de heer De Visser den voor zitter van den Tweede Kamer verzoeken, "in verband met deze ernstige gebeurtenissen, de Tweede Kamer dadelijk bijeen te roepen. ^let „Nieuws van dén Dag voor Ned. Indië" schrijft over het gebeurde te Cura sao onder den titel „For Shame" en het blad beoogt, dat wij tegenwoordig een periode van koloniale schande doormaken, zoodat het zelfs mogelijk is dat een deel van de hoofdstad op Curasao door een bende flibu- stiers wordt veroverd. Het plan van aanval was beter dan de voorziening in de verde diging hetgeen een gevolg is van de ver keerde politiek van oezuiniging en gebrek kige waakzaamhid. Het blad besluit met de opmerking, dat Holland een reddeloos fi guur heeft geslagen. Gisterochtend had een verslaggever van de N.R.Ct. een kort onderhoud met den mi nister van koloniën. Op een vraag, of Zyne Excellentie reeds nadere berichten had over het begin van den overval en de herkomst van degenen, die eraan deelgenomen hebben, kon de minis ter slechts met veronderstellingen antwoor den. Men weet alleen met zekerheid, dat de aanslag Zaterdagnacht om half tien is be gonnen. Het moet om dien tyd stikdonker geweest zijn. Men neemt aan, dat de kern van de bende van Urbina kort voor den aanslag, bijvoorbeeld in den loop van Vrij dag en Zaterdag, op Curasao is aangeko men. Er is tusschen Curasao en de omlig gende eilanden en Venezuela een zeer levendig passagiersverkeer. Wei zoo druk, bij ons tusschen Alk- Dagelijks gaan er en én weer. Onder dezen zullen de hoofdlieden van den aanslag vermoedelijk wel gezeten hebben. Zy kunnen zich hebben uitgegeven voor' kooplieden of iets dergelijks. Wapens zullen zy niet by zich gehad heb ben, want dat was dan wel in de gaten ge- loopen. Maar op een eiland aila Curasao, dat vele bochten en kreken heeft, moet het niet moeilyk zyn in de duisternis ^onbemerkt met een of meel kleine vaartuigen op een afgelegen plek aan wal te komen en wapens te lossen. De veronderstelling is ten minste voors hands, dat het aldus gegaan is. Een gedeel te van de bende is waarschijnlijk afkomstig uit de ingezetenen van Curasao zelf, -waar, zooals men heeft .gelezen, vele buitenlan ders,ook vele Venezolanen werkzaam zyn in het petroleumbedrijf, en by andere industrieën. Men moet wel aannemen, dat Urbina en zyn helpers onder dezen het complot hadden voorbereid. Waarschynlyk hebben de van buitenaf gekomenen de bent- genooten van het eiland op de bovenbedoel de afgelegen plaats ontmoet. De wapens zullen daar in ontvangst genomen zijn en toen is men naar Willemstad opgerukt. Zeker is, dat daarbij gebruik is gemaakt van een tweetal vrachtauto's, die dus ook wel gekaapt zullen zyn. Omtrent hetgeen er verder gebeurd is weet men nog niet meer by zonderheden dan reeds 'gepubliceerd zyn. De aanslag is in elk geval met succes bekroond. Bij het krieken van den dag zyn de .lanvallers, die hun doel bereikt hadden, weggetrokken. Op het fort by de haven zyu geen kanonnen aanwezig, zoodat zy van daar uit niet beschoten kon den worden en hun aftocht ongehinderd konden uitvoeren. Het eerste bericht omtrent den aanslag is Zondagochtend om kwart voor zes door Blykbaar heeft men er zich by het aanbre ken van deir dag pas rekenschap van kun nen géven wat er gebeurd was en is men niet eerder buiten kunnen of dui ven komen Dit telegram is Zondagavond om negen uur door den minister ontvangen; het heeft er dus, ook als. men rekening houdt met het tijdsverschil, extra lang, n.l. zeven uur over gedaan. Het was een kabeltelegram en de veronderstelling, dat ie draadgemeenschap afgesneden geweest zou zyn, is dan ook on gegrond. Voortdurend is er na dien tyd ook lang^ den draad met Willemstad getelegrafeerd. Toen het bericht ontvangen werd, was de minister van buiteniandsche zaken uit de stad. Onmiddellijk heeft dr. Koningsberger zich in verbinding gesteld met den minister van defensie, die aanstonds de bevelvoeren de officieren van de Marine heeft opgeroe pen. Reeds aanstonds is toen ook het bevel tot vertrek van de Kortenaer gegeven. Dit schip heeft in het geheel 160 man aan boord die kunnen vechten. Naar de minister aan nam, zal dit echter in het geheel niet noo- dig zijn. De aanwezigheid van een oorlogs vaartuig zal wel het beste middeL zijn om nieuwe onlusten te verhoeden. De Ryiuwerf te Heilevoetsluis. Wel rendabel. Het Tweede-Kamerlid de heer Hiemstra heeft den minister van Defensie de volgen de vragen gesteld: Is het juist, dat tijdens of na de bespre kingen met de directeuren van de Rijkswer ven en den directeur van scheepsbouw, ver meld in het antwoord van den minister op door den heer Hiemstra op 28 Mei 1929 in gezonden vragen door deze directeuren een schriftelijk rapport aan den minister is uit gebracht, waaruit zou moeten blijken, aat de werf te Heilevoetsluis wel rendabel is te maken Mocht het antwoord bevestigend luiden, is de minister dan bereid, de Kamer met dit rapport in kennis te stellen? De kwestie van de Maasbrug te Maastricht. In de gemeenteraadsvergadering van Maastricht heeft Maandag de heer Hagdorn een interpellatie over de Maasbrug gehou den. Hjj begon met te zeggen, dat hy zeer onaangenaam opgeschrokken was door het bericht over het stopzetten der werkzaam heden aan de Maasbrug. Hy deed de vol gende vragen: 1. Is het bericht juist? 2. Wat is daarvan de oorzaak? 3. Wat is daarvan de bedoeling? 4. Moet daaruit worden afgeleid, dat de bouw van de nieuwe brug zal worden be spoedigd Is het de bedoeling weer een loopje te nemen met Maastricht, zooals men dat tot nu toe doet. Is het bekend, van welke specie de nieu we brug zal zijn en ofdie zal passen in het stadsbeeld. De raad van Maastricht heeft het recht te eischen, dat men iets meer weet dan tot nu toe, zeide spreker. Hy zou B. en W. wil len opdragen naar den Haag te gaan en te eischen, dat menspoed maakt; anders zou... van uitstel weieens afstel kunnen komen. De voorzitter zeide, dat hy vraag 1 beves tigend kon beantwoorden. Over de oorzaak had de voorzitter een gesprek gehad met den hoofdingenieur van den Rijkswater staat, die mededeelde, dat, door hét opzet ten van het water, het mogelijk was peilin gen te doen ten Noorden van de brug. Ge bleken is nu, dat er op èéne plaats dicht by den peiler aan deri kant van Wijk een groote diepte bestond. Het 's moeilijk ge durende eenige maanden 1/3 gedeelte af te dammen. By mogelijk hoog water, zou er mis8sehien gevaar voor dien peiler dreigen. Het bouwen van de nieuwe brug zal noch vervroegd noch vertraagd worden. In 1930 zal de onderbouw, in 1932 de bovenbouw tot stand komen, wat noodig is, omdat in verband met het Julianakanaal in 1932 de Heugemer overlaat gedicht moet zijn. Dan worden de herstellingen aan de peilers in de oude brug gedaan, mkar in omgekeerde volgorde, dus beginnen in Wijk. Op vraag 3 kon de voorzitter geen ant woord geven. Er schijnt een plan voor een nieuwe brug te zyn, dat heel mooi moet zyn en in het stadsbeeld passen. Er dient echter onderzocht te worden, of dit tech nisch uitvoerbaar is. Dit plan beoogt een steenen brug. Het antwoord stelde den heer Hagdorn niet gerust. De Raad van Maastricht heeft er recht op het plan te zien. De voorzitter geeft het Departement van Waterstaat gelijk, wanneer dat eerst een gevestigd oordeel wil hebben, vóór het plan Volksbond tegen drankmisbruik. De Jaarvergadering. Op de jaarvergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik te Rotterdam gehou den, werd het jaarverslag van den alge- nmenen secretaris goedgekeurd. De rekening over 1928 sluitende in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van f 19.954.87 werd goedgekeurd en aan den penningmeester werd décharge verleend. De algemeene voorzitter, nu dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke werd met alge meene stemmen als zoodanig herkozen. In de plaats van dr. F. B. Banning, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer W. G. A. H. v. Berkel, pastoor St. Martinus te Arnhem. Vervolgens kwa maan de orde het volgen de voorstel: De algemeene vergadering drage aan het hoofdbestuur op, te zijner tijd, naar bevind van zaken, zich te wenden, hetzij tot de Tweede Kamer, hetzij tot den minister van arbeid, handel en nijverheid met verzoek: in het eerste geval, oiy, bij de behande ling der nieuwe Drankwet, er zorg voor te willen dragen, dat de persoonlijke vrijheid der staatsburgers* door de bepalingen diej- wet alleen dan belemmerd wordt, indien de dringende noodzakelijkheid daartoe over tuigend en onomstootelijk wordt aangetoond in het andere geval, in het ontwerp drankwet zoodanige wijzigingen aan te bren gen, dat aan den liiervoren omschreven wensch voldaan wordt. Dit voorstel werd ingeleid dor generaal W. F. Pop. die opmerkte, dat in het door den tegenwoordigen minister van arbeid, handel en nijverheid aanhangig gemaakte ontwerp van een nieuwe drankwet bepalin gen voorkomen, welke de persoonlijke vrij heid der staatsburgers belemmeren. Hij be toogde dat uit een algemeen menschel ijk oogpunt dwang als middel tot bestrijding van drankmisbruik verwerpelijk is te ach ten. Dwang prikkelt tot verzet, doet den eerbied voor wet en gezag vermindereu. Al leen dan schijnen wettelijke maatregelen in het algemeen belang noodzakelijk en onaf wendbaar zijn. Die noodzakelijkheid is ech ter thans niet anwezig te achten, gelet ook op de geleidelijke vermindering, inzonder heid in de laatste 26 jaren, van het gebruik van drank, zooals de statistieken onomstoo telijk aantoonen Terecht is door prof. van Sleeswijk opge merkt dat drankmisbruik bestreden dient te worden door opvoeding. Het voorstel werd aangenomen. Het volgende voorstel: De algemeene vergadering noodigt elke afdeelin gernstig en dingend uit; 1. ter plaatse een nauwgezet onderzoek in'te stellen naar de mogelijkheid van op richting van een jeugdafdeeling en bij niet gebleken onmogelijkheid krachtig initiatief té nemen tot het in het leven roepen van zoodanige afdeeling; 2. aan het bestuur volledig verslag te doen vóór 1 Januari 1930 van hetgeen ter zake door haar zal zijn verricht en van het daarvoor verkregen resultaat. werd ingeleid door deu heer Snijder van Wissenkerke, die zeide, dat men de oprich ting van eenjeugdafdeeling bevorderen zal door de jongelui uit alle aifdeelingen te 's-Gravénhage bijeen te doen komen en de jeugd te wijzen op hetgeen door den Volks bond is verricht. Mevrouw Snijder van Wissekerke zal daartoe haar medewerking verleenen. Het voorstel werd met algemeene stern- Het voorstel van het hoofdbestuur tot hejj uitschrijven van een prijsvraag naar een ontwerp voor een reclameplaat van den Volksbond, welke zou kunnen worden opge hangen in wachtlokalen, aan stations, in scholen «p andere inrichtingen, en tot het benoemen van een commissie ter beoordee- ling van de ingekomen ontwerpen met ver leening der bevoegdheid tot toekenning van ten hoogste 3 pryzen van 300, 150 en 50, indien er naar het oordeel der com missie onder de inzendingen ontwerpen voorkomen, die voor den Volksbond bruik baar zyn, welk voorstel ingeleid wordt dóór het hoofdbestuurslid C. P. E. van Veeren, lokt veel discussie uit. n De begrooting voor 1930, sluitende in ontvangsten en uitgaven met 18.650, wordt goedgekeurd. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te Amsterdam te houden. GEMENGDE BERICHTEN. Ede door een stortbui gedeeltelijk onder water. Op enkele plaatsen stond het water meer dan een halven meter hoog. Genotvolle moirtenten voor de jeugd. Zaterdagavond omstreeks 74 uur barstte een niet zwaar onweder, gepaard gaande echter met een hevigen regenval, boven Ede los. De stortregen, die zeker tien minuten aanhield, zette in een miiRmum van tijd het dorp gedeeltelijk onder water, daar de riolen zulk een massa niet spoedig doorlieten. Op het Maandereind stond het water aan weers zijden van de huizen over een lengte van zeker 150 meter en ter diepte van een hal ven meter, terwijl bij de Geref. Kerk, even als vroeger meer voorkwam, het water zeker 60 c.M. hoogte had bereikt. De auto's die er wilden doorrijden, kwamen met den mo tor in het water, met dit gevolg, dat de mo toren te pnel afkoelden en stil bleven Btaan. Velen auto's overkwam dit lot. Nadat de auto's door de jeugd, vermaak bezorgde, uit het water waren ge duwd, kon men de motoren weer aan den gang krijgen. Bij een weduwe moest de autoeproeiwagen het water uit het huis en den kelder pompen. Ook de wachtkamer van het politiebureau stond geheel onder water, zoodat de agenten aan het zwabbe ren konden. Ongeveer half negen was de rust weer teruggekeerd en behoorden de dr/rpsstraat- baden van de Edensche jeugd weer tot het verleden. Een Nederlander burgemeester in Amerika. Men meldt uit Hillegom aan de Volks krant: Onze plaatsgenoot de heer James Keur, lid der firma Keur en Zonen alhier, vertrok enkele jaren geleden naar Amerika, in het belang der firma. In het dorpje Flowerville had hij veel succes en hij is er thans bur gemeester. Flowerville is een klein plaatsje en de villa en^antoren van de firma vor men er het belangrijkste deel. Het merk waardige iB, dat de heer Keur iu den bloei tijd duizenden menschen naar zijn dorp weet te trekken, waar hij dan tienduizenden bollen van hyacinthen en tulpen op artis tieke wijze heeft uitgeptrfnt. Nederlandsche Reisvereeniging. Prof. dr. Joh. de Groot, hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde en in de Israëlitische oudheden, aan de Universiteit te Groningen, heeft zich bereid verklaard als wetenschappelijk leider op te treden by 4e Orientreis der Nederlandsche Reisveree niging, die van 27 Juli tot 18 Augustus plaats heeft. Gelijk men weet, staan op het programma van dezen: Zwerftocht over de Middellandsche Zee, een bezoek aan Caïro met een uitstapje naar de pyraniiden van Gizeh en de Trappyramiden van Sakkara, een tocht naar Damascus en de ruïnen van Baalbek, een autotocht van Jaffa van Jeru zalem en Bethlehem, pen oponthoud van een dag in Athene en Messina met autotocht naar Taormina, waaraan nog toegevoegd zal worden een bezoek aan het eiland Malta. Professor De Groot, die meermalen Egj p- te, Palestina, Syrië én Griekenland heeft bezocht, zal aan boord van het stoomschip Canada, waarmee de reis geschiedt, eenige lezingen houden ter inleiding van de excur sies. Reeds vroeger heeft professor Van Baren, van de Landbouwhoog school te Wa- geningen, die de reis eveneens meemaakt, toegezegd aan boord enkele lezingen met lichtbeelden te houden over de aardrijks kundige gesteldheid van de te bezoeken lan den, gelijk hij het deed op vorige zeereizen van de Nederlandsche Reisvereeniging naar Noorwegen en Zuid-Engeland. Een Moskee in den Haag? Tegenover de Indiërs een goed weik. Naar het Vad. verneemt, koesteren ver schillende personen plannen tot oprichting van een moskee in Nederland. Deze moskee zou gevestigd worden te 's-Gravenhage, zoo eenigszins mogelijk in de buurt van Zorgvliet. Men deelt ons mede, dat in de kringen der inlanders met name door de in ons land vertoevende Indiërs de oprichting van zulk een moskee met groote vreugde zou worden begroet en zij), die tot het plan het initiatief hebben genomen, zijn van oor deel .dat ons volk met het volvoereii daar van tegenover die Indiërs een goed werk zou doen. In verscheidene plaatsen in het buitenland (Parijs, Berlijn, Londen, Liver pool enz.) bestaat een moskee, en men ia van oordeel, dat er ook in Den Haag een dient te komen, al ontveinst men zich niet dat het plan behalve sympathie ook ernstigen tegenstand zal ontmoeten. Met verschillende bekende personen is over het denkbeeld reeds geconfereerd. KADAO-N1EUW&. Programma voor heden. Hilversum, 1071 M. 6.006.30 Concert aoor het A.V.R.O.- 6.307.00 Lezing door H. W. O. de Bruin: Het verkeersvraagstuk en het wegenplan. 7.007.15 Vervolg Concert. 7.157.30 Verkiezingspraatje V.D. 7-307.45 Vervolg Concert. 8XX)8.30 Boekbespreking door H. Kool. 8.30 Operaconcert, met medew. van I- Poolman-Meissner, Hélène Cal», Gusta Scheepmaker, Chris de Vos, L. van Tulder Huizen, 336.3M. na 6 uur 1852 M. 5.006.00 Solisbenconcert. 6.30—7.00 Muziekpraatje. 7.008.00 Orgelconcert. 8.00 Concert door het Draper-Kwartet Causerie. Daarna persberichten. MARKTBERICHTEN. Veemark tGouda. 13 Juni 1929. Aangevoerd in totaal 2802 stuks, waar- van 199 sLacbtvarken». Vette van 40 ct. tot 42 ct. per pond levend met 2i% korting. Londensche van 36 ct. tot 40 ct. per pond, levend met 2% korting. Zouters van 40 ct. tot 42 ct. per pond levend met 2% korting. 929 magere varkens van 30—60; 1404 biggen van 15—30; 13 runderen van 260—350; 101 nuchtere kalveren van 12—20; 125 lammeren van 14—21} 29 bokken en geiten van 37 P«r Btok Handel in vette varkens, Londensche en Zouters vlug. In de andere soorten matig- Kaasmarkt Gouda. 13 Juni 1929. 421 partijen kaas. Pryzen le kw. m. r. m- van 4650, 2e kw. m.r.m. van 4246; 1® kw. z. r. m. 40—45, 2e kw. z. r. m. 40-45 Zware 54. Handel matig. 1399 ponden boter. Goeboter van 90 tof 1.00 per pond. Weiboter van 80—90 per pond. Handel vlug. 397 partijen eieren. Kipeieren van 5.70- 6M per 100 stuks. Eendeieren van 5.00— 5.50 per 100 stuks. Handel vlug. De lijst der Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" I» STADSNIEUWS. GOUDA, 13 Juni 1929. Benoeming hoofd school no. 4. Tengevolge van een voorgestelde over plaatsing van den hees- J. Torensma te Gie ten, benoemd hoofd der o. 1. school 4 in de vergadering van 13 Mei j.l„ naar de o. 1 school no. 8. in de vacature H. van dei Jagt, en ter voorziening in de vacature, ont staan door het aan den heer A, J M Jan sen verleend eervol ontslag als hoofd der o. J. school 4, bieden B. egi W. den Raad de volgende voordracht aan: 1. J. Ringling, hoofd eenêr o. 1. school te Kliedrecht 2. J. Bruin, hoofd eener o. J school te Reeuwijk, 3. J. Liefhebber, hoofd ener o. 1. school te Heeijhugowaard. Deze voordracht is ongemaakt in over eenstemming met den Inspecteur van het lager onderwijs, wiens advies met de solli citatiestukken ter visie is gelegd. B. en W. stellen den Raad voor in de eerstvolgende vergadering van den Raad deze benoeming «pan de orde te stellen. Openbare aanbesteding. Burgemeester en Wethouders zullen op Dinsdag 25 Juni a.s. te 2 uur (ten stad- huize aanbesteden het bouwen van een brandweerkazerne met werk en bergplaat sen op het Stadserf te Gouda. Belanghebbenden verwyzen wy naar de betreffende advertentie in dit nummer. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor Gouda. Naar wy vernemen komt de heer J. P. Iiaerents, directeur van het post- en tele graaf- en telefoonkantoor alhier in aanmer-» king voor eene benoeming tot Directeur van het postkantoor fe Hilversum. Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda. Algeheels fusie met de kaarsen fabriek A polio Intake de fusie tuschem de Kon. Stearine Kaarsenfabriek „Gouda" en de kaarsenfa briek Apollo" te Schiedam verneemt het ilbld. dat de kapitalen zullen worden ver mengd, zoodat een ailgeheele fusie is ver kregen. De verhouding van den inbreng van Apollo tot die van Gouda is als 12,§6l. De toekomstige winsten zullen worden ver deeld in de verhouding 25.9 tot 74.1. Ijsfabriek Willem Harentz. Gisteren is door het beBtuur van de ijs fabriek „Willem Barentz" de nagedachtenis van wijlen den heer C. van Veen Azn., een der oprichters der ijsfabriek, geëerd, door plaatsing van een tegeltableau met zijn beeltenis in het kantoor der fabriek. De huldiging van den overleden oprichter had plaats in tegenwoordigheid van de fa milie Van Veen, waarbij door den voorzit ter, den heer B. Rietveld de verdiensten van wylen den heer Van Veen in het licht werden gesteld. Het tableau is fraai uitgevoerd door de Plateel-bakkerij Zuid-Holland, alhier. Circus Carl Hagenbeek. Men meldt ons: Het groote wereldcircus Garl Hagenbeek uit SteLlingen zal morgenochtend met zijn extratreinen naar Gouda komen. De plaatselijke bladen te Dordrecht roe men de buitengewone dïessuurnummers van de meest uiteenloopende diersoorten: als hoofdschotel komen natuurlijk de edel ste paarden in de manége, want het ligt in de bedoeling van Oarl Hagenbeek deze dressuur weer op het oude hooge niveau te brengen. Daarnaast zien wy gedresseerde zebra's, zeeleeuwen, olifanten, beren, gua- nacos, de groote springers en als grootste attractie een gemengd" roofdierengroep, bestaande uit leeuwen, tijgers en beren, een specialiteit van. het huis Hagenbeek, voorgeleid door den jeugdigen dresseur Kaden, die de dieren op een buitengemeen origineele wijze gedresseerd heeft en ze met zyn sympathiek uiterlijk en zijn rusti ge kalme stem goed in bedwang houdt, al is de prachtige leeuw Pacha niet altijd de gemakkelijkste. Verder wordt het programma afgewist seld door zeer bijzondere acrobatische prestaties, die verschillende omvatten, door de koenste Jockey's van Europa en de leu- tigste clowns, die men zich denken kan. Als grootste attractie brengt Hagenbeek zijn troep Somalia uit Abessinië, een troep Prachtige menschen, die in iedere stad weer met hun krijgsspelen hetzelfde opzien baren. Alles bijeen, een voor Holland geheel nieuw programma, dat ook in Gouda wel trekken zal. De openbare leeszaal. Wat de openbare leeszaal heeft op het gebied van aardrijkskunde en reisbeschrijvingen. Algemeene aardrijkskunde Schaméflhout: De volkeren van Europa. Steinmetz: Geschied, der volkenkunde. In: Geschied, der wetenschappen dl. 2; De won- deren der wereld. Reizen in meer dan een werelddeel en Poolreizen: Amundsen: M'yn Noordpooivlucht Bergman: Per hondenslee door Kam chatka. Darwin: De réis om de wereld, v. Dongen: Vijf jaren in ijs ey sneeuw ïMgelberts: Met Hr. Ms. „Sumatra" om de West naar de Oost. Feber: De stryd om de stilte. Hedin. Van Peking naar Moskou. De Jong: Naar zonnige Janden in donker getij. v. d. Linden en M. S. Wytema: Met Hr. Ms. K XIII naar Ned. Indië. Nielsen: Door de tropen naar de Zuide lyke IJszee ter wal vischvangst. Pouting: Het eeuwige ijs. Suchanow: De tocht van de „Krassin". Thomassen Thuessink v. d. Hoop. Door de lucht naar Indië. Europa: v. Balen: Van de Oostzee tot Stamboel Rutten: Spanje. NicoUier: Zwitserland. Rutten: Bruggen. Azië: Borel: Wysheid en schoonheid uit China. Brasser: Jacht op groot wild in Ned. Oost-Indië. Bury Bruce: .Naar den hoogsten top der aarde. Caldwell: Het Couperus: Nippon. Duyvendak: China tegen de Westerkim. v. Eerde. Inleid, tot do volkenkunde van Ned.-Indië. Horsting: Pawiro. Neerlands Indië: Kellermaim: Een zwerftocht door Japan, v. Kol. Driemaal dwars door Sumatra en zwerftochten door Bali. Lekkerkerk: Land en volk van Sumatra, Mayo: Moeder Indië. Meekel: Jeruzalem. Morgenthaler: In het ryk van Siameezen en Maleiers. Nielsen: China, de draak ontwaakt; Le ven en avonturen van een Oostinjevaarder op Bali. Obbink: Op bybelschen v. d. Sleen: Vier maanden kampeeren in Himalaya. De stryd om Visser: Naar te Wichel: Amiroé. Westenenk: Waar mensch en tyger buren zyn. v. Zeggelen*^ De Hollandsche vrouw in Indië. Afrika: Dugmore: Groot wild in Afrika. Forbes: Naar Koefara; Raisoeni. Ossendowski: Het vlammende Afrika. Schweitzer. Aan den zoom van hrt oer woud; Opnieuw naar Lambarene. Obbink: Op bybe'schen bodem. Amerika- Austraiié-Oceonie Brown: Op reis naar het onbekende. Cohen: Uit het land van Benjamin Franklin De Leeuw: Brazilië. Hurley: Parëlvisscners en Papoea's JaquesNatuur en volk van de Stille Zuidzee. Agenda. Tot en met 22 Juni. Openbare Leeszaal. Tentoonstelling van werk van den heer H. v. d. Jagt. 13 Juni, 8% u. Sociëteitsgebouw Kattensin- gel. Ledenvergadering Soc. „Vredebest". 19 Juni, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O. onder leiding van Dr. Evers. 24 Juni 8 uur Soc. Ons Genoegen Leden vergadering. Apothekersdienst. De apotheek van den héér A. H. Teepe, Gouwe, zal tot en met Vrydag 14 Juni, benevens den daarop volgenden nacht ge opend zyn na 8 uur des avonds des nachts echter alleen voor recepten. RECHTZAKEN. UiT PEN OMTREK CAPELLE a. d. IJSSEL. B. en W. stellen den raad voor, de reke ning over 1928 van het burgerlyk armbe stuur vast te stellen in. ontvangsten op 20.998.24 en in uitgaven op 21.088.93, dus met een nadeelig slot van 85.69. Verder schryven B. en W. aan den raad, dat het raadslid B. Schouten (St. Ger. P.) heeft voorgesteld, in de politieverordening het verbod op te nemen, langs mechani- schen weg muziek of geluid, hinderlyk voor de buurt, buitenshuis of binnenshuis met openstaande vensters of andere afsluitin gen ten gehoore te brengen of te doen bren gen. Aangezien z\j in de vaststelling van een dergelyk verbod een aantasting van de persoonlijke vrijheid zien, geven zij in over weging, het voorstel niet te aanvarden. WADDINXVEEN. In de j.l. Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, deelde de Burge meester mede, dat hij bericht had ontvan gen van den voorzitter van den Gezond heidsraad, dat een 14-ta] vreemde artsen Nederland zal bezoeken, door het Comité d'Hygiëne van den Volkenbond hierheen gezonden om de gezondheidszorg buiten de groote steden te bestudeeren. De buitenlandsche artsen zullen ook Wad- dinxveen bezoeken, teneinde aldaar de mo derne bad- en zweminrichting en een paar nieuw gestichte scholen te bezichtigen. Het bezoek zal plaats hebben op Zater dag 29 Juni a.s. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 13 Juni. Hoogste stand 769.0 te Toulouse. Laagste stand 750.8 te Blacksod. Verwachting: Meest matige westelijke tot zuidelijke wind Zwaar bewolkt tot betrok ken. Waarschijnlijk eenige regen Weinig verandering in temperatuur. Kotterd. Rechtbank. De moord op den Oostzeedjjk. Verwachtingen, welke niet in ver vulling gingen. Na de begrafenis van het slachtoffer heeft de koopman W. J. T. Smith in het ry- buig met van O. een gesprek gevoerd. JU» dit gesprek kreeg getuige Smith den in druk, dat van O. de zaak aldus beschouwde: hy zou directeur van de N.V. woiden en alles normaal doorgaan. Verd. gaf toe, dat het gesprek toen on geveer zoo geweest is. De president concludeerde, dat verd., of schoon hy zich bewust was, schandelijke fraude te hebben geplfegd, niettemin ge loofde, dat hy directeur zou worden, waar uit blykt, dat verd. er zeker van was, dat die fraudes niet zouden uitkomen. Deze verklaring, aldus de president, is van het grootste belang. De heer W. de Haas, commissaris der N.V. gaf inlichtingen omtrent een confe rentie, na den moord door eenige belangheb benden by de firma gehouden. By die con ferenties heeft verdachte zich in dien zin uitgelaten, dat hy zich geschikt achtte, om de leiding van de zaak op zich te nemen. H|j wist dan wel iemand, die hem terzydc zou kunnen staan. De aandeelen van mevr. Lans zou hy wel overnemen. De bespreking van dit punt nam gerui- men tyd in beslag. Verd. gaf hoofdzakelijk toe, dat hy op die conferentie zich in dien zin uitgelaten heeft. Hy bestreed echter enkele onderdeelen en zich kwaadmakend zei hy: „Hier wordt alles verdraaid!" Achteraf erkende van O., dat hy niet de technische bekwaamheden bezat, om direc teur te worden, want 2 jaar geleden had de heer Lans hem al aan 't verstand gebracht, dat hy niet voor de zaak deugde. Hy heeft toen gezocht naar een andere betrekking en aan een firma een sollicita tiebrief gesturd, waarin hy schreef, dat hy hoofdzakelyk wegens oneenigheid met zyn tegenwoordigen directeur naar ee.i andere positie uitzag. De heer C. P. van Voorst, de tegenwoor dige directeur van de N.V. A. de Haas Jr. Handel-maatschappy, vriend van de familie Lans, verschafte vervolgens eenige inlich tingen omtrent de bewuste conferentie. Getuige kon ook verklaren, dat van ver dachte het voorstel is uitgegaan, om de ding van de zaak op zich te nemen en zich financieel daarvoor te interesseeren. Getui ge had toen nog gezegd: „Maar, man, je hebt er de geschiktheid niet voor!" Mevr. Lans, daarna gehoord, kwam even eens verklaren, dat verdachte haar voorge «teld heeft dat hy directeur zou worden. Toen verd. by haar kwam, had zy tegen hem gezegd. „Het js zoo vreeselyk, ik zal nooit iemand kwaad doen, maar de man, die dat gedaan heeft, zou ik den hals af kunnen snyden." Na deze uitlating is het gesprek op zakelyke dingen gekomen. Van O. beweerde, dat zyn schoonzuster geld in de zaak zou steken. De heer Bos wilde commissaris worden. Van belang is, dat verdachte dit Vrijdag middag heeft gezegd, terwyi hy eerst 's avonds den heer Bos gesproken heeft. Mievrouw Lans had verdachte toegevoegd: „Ik hoop, dat het u lukken zal". Zy zeide er by, dat zy om haar kinderen het geld uit de zaak wilde nemen. Verd. vond dit goed. Vóórdat hy wegging, zei hy nog, dat hy by de begrafenis van den heer Lans namens het personeel het woord" zou voeren, Verd. zégt, dat deze voorstelling van za ken in wezen jukt is. De geldschieter, ge tuige Bos, die by mevr. Van Weynen in woont, r.eeft van 0. het eerst gesproken toen hy ces avonds uit - Den Haag terug kwam. van 0. had toen onmitUL'iiyk ge zegd: ,Lans is vermoord". Na het vertrek van v. O. en ater ook by zyn terugkomst heeft men de overname van de zaak besproken, waarbij hy zich be reid verHaarde het geld beschikbaar te stellen. Van O. zou in zyn betrekking blyvan, desnoods met den titel van dircc teur, doch hy zou zelf het toezicht blyvem houden, omdat hy wist, dat van O. onge schikt was aan het hoofd te staan. Hy be vestigde, dat mevr. van O. de waarde van het geld niet kende, maar h\j kon zich toch niet voorstellen, waai in 1928 al dat geld gebleven was. Hy dacht niet, zooals de pre sident veronderstelde, aan een „dubbel huishouden", daar van O daarvoor geen tyd had en hy aityd thuis was. Ook ont kent hy, dat mevr. van Weynen geld kreeg, daar hy al vyf jaar haar inkomsten beheert en het dan zeker moest weten. De president zegt, «at in 1925 van O. 1600 leende en daarvan 500 am mevr. Van O. gaf. Getuige zegt, dat hy het niet weet. Hy weet ook niet van een „schyncontract" van 1927. Het bleek, dat Jt bedragen, die mevr. Van Weynen per giro kreeg, grooter waren dan de chèques, die zy aan Van O. gaf. Verd.: „Ik kreeg alles". O. M.: „U leende kleine bedragen en be- taailde met girobiljetten." By de bespreking over de overname van de zaak heeft de schoonzuster, mevr. Van Weynen, de grief geuit, dat verd. zijn baantje kwyt zou raken, daar de zaak wei op de flesch zou gaan. Zy ontkeut even wel, dat zy wist, dat van O. zich heeft schuldig gemaakt aan fraude. Verder zeide zy nog, dat verd. niet royaal was. Diens vrouw was evenwel zeer verkwistend en is het nu nog. President: „En zy heeft niets..." Getuige deelt mede, dat van O. onder steuning van laar kroeg om voor de kin deren te zorgen. Van O. hield zeer veel van zijn kinderen en van zyn gezin en is er ongetwyfeld op gesteld, dat zy goed ver zorgd worde. Deze laatste woorden ver oorzaakten beweging in de zaal. Het fabrieksmeisje Leent je van Boekelen komt verklaringen afleggen over het ge vonden tafelmesje. Zy weet niet meer, of het mesje op 80 November by bet koffie gerei was. Er waren altyd twee mensen met zwarte heften en één met een wit. Vroeger heeft zy aan de politie verklaard, dat zy enkele dagen het witte mesje niet meer ge zien had. Nu weet zy dat niet meer mei. zekerheid zich te herinneren. De deskundige dr. Van Kyssei legde nog verklaringen af over het feat, of «oe moor denaar met bloedsporen moet hebben geze ten. Uitvoerig verklaart deze getuige naar aanleiding van vragen van den officier en van mr. Kokosky, dat hy het niet waar schynlyk, wei mogelyk acht dat de dader geen bloedsporen heeft gekregen. Gaat me.» voorzichtig te werk dan is het beet mogelyk er zonder bloedsporen af te komen. Het is mogelyk dat alleen de handen bebloed zyn geweest. De schoenmaker G. Mosselveld heeft op den Zaterdag na den moord een paar schoe nen van verdachte gekregen, waaraan aan ae voorzyde van den rechterschoen een natte plek was. De scheikundige dr. Ger hard heeft niets byzonders aan de schoenen bemerkt. De rechtbank vraagt den getuige Gerhard te willen nagaan of er een plek aan den schoen is welke na vuil geweest te zyn niet meer glanzend is te krygen. Mr. Kokosky vraagt of den deskundige Van Ledden Hul se boa niet kan gehoord worden, om over de quaestie betreffende het spatten van bloed verklaringen te kun nen afleggen. Verdachte zegt, dat hy Vrydag geen kof fie heeft gedronken op kantoor. Mevrouw Weijnen verklaarde, dat ver dachte den Vrydag na den moord, nadat zy al koffie had gedronken, by haar is geko men om zyn broek te repareeren. Verdach te zei toen nog geen koffie gedronken te hebben, omdat hy by de firma Mees was geweest. De naaister, mej. Marie R. H. Kemeny, verklaarde dat verdachte te omstreeks twee uur by mevrouw Weynen is gekomen, op den Vrydag na den moord. Mevr. Wejjnen zei toen, dat de broek van meneer kapot was. Getuige heeft de broek gerepareerd. Er was nog te voren ander verstelwerk aan de broek verricht. 'Hét Was niet de eerste maal dat ten huize van mevr. Weynen een kieedingstuk van verdachte werd hersteld. De compagnon van mr. Kokosky, mr. Max Levenbach, legde verklaringen af over het gesprek dat met verdachte is gevoerd nadat hy wa» vrygeJaten na de eerste aan houding. Verdachte bad toen o.a. gezegd, dat hy zichzelf had gedebiteerd in de boe ken, en dat hy het niet op zyn geweten zou willen nemen te verklaren, dat de heer Lans daar niet van zou hebben geweten. De president: ,,En hy atond niet gede biteerd in de boeken?" Voorts verklaarde getuige Levenbach dat verdachte by dat onderhoud onmiddelryk had gezegd: „ik kom niet voor den moord, maar ik wil weten, hoe ik moet bandele-i omdat ik bang ben, dat er anders verband wordt gelegd met den moord." Getuige verklaarde verder, dat hy en zyn compagnon verdachte hadden aangera den van de verduisteringen aangifte te doen. De president: „Waarom gebeurde dat? Om de aandacht van den moord af te lei den? Men gaat toch zelf niet aangeven?" Mr. Kokosky merkte naar aanleiding hiervan op, dat men dezen raad had ge geven, teneinde de mogelqkheid te schep pen, dat hun cliënt niet in voorarrest zou worden gesteld. Een tweede deskundige. Tenslotte besliste de rechtbank, na raad kamer, dat er wel een tweede deskundige zal worden benoemd, maar niet meer Van Ledden Hulsebos, omdat deze in de zaak al eenigszins partydig is. De rechtbank be noemde als tweede deskundige dr. Hesseling uit Haarlem. De behandeling van de zaak werd daarop geschorst tot Mbandag a.s. des morgens te tien uur. SPORT BN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Noorwegen haalt een 3—0 achterstand in. Holland dreigde byna te verliezen. 4—4 gel|)k apel het resultaat. Te Oslo is gisteren gespeeld de wedstrijd N oorwegen—Nederland. Als om half acht begonnen wordt, is het in tegenstelling met de weersomstandig heden tydens de ontmoeting te Stockholm schitterend weer. Van Kol wint den tos». Voordeel van wind of zon is er niet. Het begin is niet onaardig, want direct vliegen de Noren tweemaal in den buitenapelval en dan is het de beurt aan Tap, om met een kalm schot den Nooréchen doel verdediger aan den tand te voelen. Homberg is min der gelukkig met een voorzet; wanneer de Leeuw goed doorgeeft naar de voorhoede, staat Landaal buitenspel Het publiek fluit heftig tegen de eigen landslieden, omdat de scheidsrechter voortdurend bemerkt dat zy buitenspel staan. Ook het feit, dat Berg- stad Homburg met de hand afhoudt, ont gaat hem niet. Een hoog schot van Grobbe stompt Johansen tot hoekschop. De Hollan ders zitten uitstekend voor het Noorsche doel. Nog kan de keeper een schuiver van Smeets eruit houden, maar 10 minuten is het spel aan den gang, of Landaal zet voor, een Noor raakt den bal nog aan en met een welgericht schot geeft hy Nederland de leiding (0-*l). Nadat Landaal opnieuw voorzet, krjjgt Tap het leer voor de voeten, hy passeert keurig den tegenstander, staat vry en scoort met een zuiver in den hoek gericht schot het tweede doelpunt voor Ne derland. Een hard schot van Kools uit een voorzet van Homborg gaat niet direct in het Noor sche doel, maar Landaal krijgt den bal en brengt dan in de 28ste minuut den stand op 3—0 voor Holland. Het overwicht der Oranjeploeg daalt daar na merkbaar. De tegenstanders komen op zetten en vyf minuten vóór de rust scoort Juve met een ver hoog schot tegen, zoodat het dan 1—3 wordt. Tengevolge van een blessure verlaat Hom borg het veld. Vay der Griend gaat in zyn plaats spelen. Onder het gejoel van het pu bliek loopen de Noren weer eenige keeren in de buitenspeival, maar sjj hebben plei- zier als ook Inndaal buitenspel staat. De Noren komen nu in de overhand. Een mi nuut vóór de rast komt het onvermijdelijke gevolg. Juve komt vry en scoort no. 2 via de paal. Met dezen stand komt de raat (2-8). Na 8 minuten spelen in de tweede helft biyven onze achterspelen staan, Juve gaat er met den bal vandoor en terwijl de scheidsrechter met zyrf hoofd schudt dat er geen off-side is, scoort Juve kalmpjes het derde doelpunt voor de Noren, want v. <L Meulen deed geen poging den bal te hou den, zoodat het dus 33 wordt. Het loopt tegen het einde van den wed- stryd en de spanning wordt steeds grooter. Indeze spanning slaagt Andersen er in plot seling te scoren en den stand op 48 voor Noorwegen te brengen. Dan in de laatste minuut komt er een goede voorzet van Landaal, Kooit weet de zen te benutten en schiet den gelijkmaker in het doel. Nog even, en het einde van een wedstrijd, die begon met groot overwicht van het Ne- derlandach elftal, en die in een nederlaag dreigde te eindigen. ZWEMMEN. De afgetreden voorzitter van den N. Z. B. weigert een stoffelijk aandenken. Op de buitengewone vergadering van den Nederlandse hen Zwembond, de vorige maand te Amsterdam gehouden, o.a. tot verkiezing van een nieuw bestuur, is o.a. een motie aangenomen, waarin erkentelijk heid werd uitgesproken voor (len jaren- langen arbeid, dien de afgetreden voorzit ter, de heer W. E. Breda us W.E.zn., voor den bond heeft verricht. Tevens werd toen besloten, hem als aandenken de gouden eeremedaille te schenken. De heer W. E. Bredius WJözn., die een groot deel van zyn levenstaak heeft ge geven aan den Nedcrlandeohen Zwembond, is over de gebeurtenissen, die in den Bond hebben plaats gehad, waarby het geheel e bestuur zijn mandaat ter beschikking stel de, niet te spreken. De heer Bredius heeft nu de gouden eeremedaille geweigerd in ontvangst te DKAADLOOZE DIENST. Dirk Sc haf er geopereerd. De bekende pianist-componist Dirk Schil fer heeft gisteren in het Centraal Neutraal Ziekenhuis te Alkmaar een ernstige ope ratie ondergaan. Zyn toestand is op 't o ogen blik redelyk. De aanslag te Amsterdam. De dader aangehouden. LEIDEN, 16 Juni De politie heeft in den afgekiopen nacht aangehouden den 23-jari gen C. uit Nymegen, die in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. te Amsterdam een 17-jarig meisje eveneens uit Nymegen af komstig, dat hy aan de ouderlyke macht had onttrokken eenige messteken in borst en buik heeft toegebracht, tengevolge waarvan zy in ernstigen toestand In een ziekenhuis móest worden opgenomen. C. is hedenmorgen naar Amsterdam over gebracht. DKAADLOOZE DIENST. 12 Juni. 13 Jun.i Officieel. Londen 12.07 12.07"/,, Berlyn 5938 59.37 Parys 9.73* 9.73% Brussel 34.59* 34.59* Zwitserland 47.92* 47.92 Weenen 85.00 86.00 Kopenhagen 66.35 66.36 Stockholm 66.60 66.62* Oslo 66.87* 66.37* New York 2.49 2.49* N iet-officieel. Praag 7M 7.38 Madrid 35.60 85.60 Milaan 13.03* 13.03* Beursoverzicht. De vacantiedag was noch de handel noch de stemming op de beurs ten goede geko men. De opening was vrij vast. Een vrij geanimeerde affaire ontstond in Koninklij ken, die zich niet op de prijzen van Dins dag konden handhaven. Margarine Unies werden aanvankelijk boven 480 verhandeld, doch zakten later iets in en zij kwamen ten slotte iets lager te liggen. De Kuchenmeis- ter aandeelen bleven op peil. Aniems en Ned. Indische Gas-Mij bleven gevraagd, hoewel de alg. tendenz haar invloed even- een» deed gelden. Fordaandeeien schom melden op de hoogate vorige noteeringen. De Philipsaaade$jen vervolgden hun Stij ging, al konden de hoogste prijzen niet stand houden. De Kunstzijde-aandeelen openden nage noeg op de middenprijzen van de vorige beursdag. maar liepen vry scherp terug. Tabakken lagen gedrukt in de markt en zoowel Deti-Mij. als Deli Batavia vielen beneden 400 pet. terug. Ook Oostkusten kre gen een flink verlies op hun rekening. Boetons bleven begin beurs gevraagd, en konden daardoor iets monteeren, doch later had hei aanbod ook biet de overhand. De scheepvaartmarkt was prijshoudend. ADVERTENTON. Wègent huwelijk der tegenwoordige GEVRAAGD Zich aan te melden tusschen 7 en 8 uur des avonds. Van Swietenstraat 4, Gouda.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2