I 2 4KZ Jt 31 O ara 5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOk GOUDA EN OMSTREKEN Ko, 17008 Dinsdag 18 Juni 1829 88«' Jaargang nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, 8TOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ing. FEUILLETON. '1 Afd. Gouda t de heer e Tweede ladering EEN NOODLOTTIG SCHOT >1 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, mer der -SI. Gen ijke” politiek il. nenwerking t issie te Gouda: Ll|*t 20 worden 90 BUITENLANDSCH NIEUWS. Sir Morecambe (Wordt vervolgd.) 80 Ll|et ao Een getrouw vriend is levensbalsetn. Met hem is niets te vergelijken en er is geen maatstaf Zijner waarde. IDA HEIDSBOND dat Sir r heeft den ir, in de groote S“, Peperstraat, Rotterdam ■n, Breukbanden jscourant gratie. Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden). lillUIStHE WH RAM. >1”. naaste geestver- en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 tweede maal niet werd gekozen ia hij tot de onafhankelijke Arbeiderspartij overge gaan. een doodelijk on- j,r_ „L~ t deel aan een door een onderofficiersvereeniging georga- niseerden vliegdag. De eerste sprong uit een vliegtuig gelukte. Door den sterken wind afgedreven landde zij 1000 M. van het Vliegveld af. Bij een tweeden sprong, die om half zes plaats had, werd de para- chutiste wederom dóór den wind wegge voerd. Zij kwam midden in den Rijn neer, werd door den stroom meetgesleurd en ver dronk. ADVERTENTIEPRIJS? Uit Gouda 1—5 regels f 1.30, elke regel meer 15 regels 1.55, elke regel meer j - - bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. ENGELAND. Vliegtuig Londen-Zürich in het Kanaal gestort. Zeven passagiers omgekomen. Een Nederlandsche onder de slacht offers. Op den weg van Croydon naar Calais io gistermiddag om half twaalf een door den vlieger Brailly bestuurd vliegtuig met elf passagiers en 200 K.G. post aan boord op de hoogte van Dungeness in zee gestort. Volgens aanvankelijk te Calais ontvangen mededeelingen zouden de elf passagiers en de mecanicien van- het vliegtuig door een visschersboot zijn opgenomen, terwijl de1 piloot Brailly aan boord gebleven is van het vliegtuig, dat door de,stroomïng mee gesleept is. Volgens een -nader bericht van V. D. is worden om wat ik gezegd hel; en om wat jij gezegd hebt, ging de onbeschaamde Raggett voort. Omdat twee dat getuigd hebben, is het bevel tot aanhouding zoo snel gekomen, Juffrouw Barnes was de eene getuige, ik de andere. Als je morgen je woorden intrekt ?n alles verteld, zul je heel waarschijnlijk vervolgd worden wegens meineed, begrijp je dat? Hatty beefde van angst. Verschrikt deed ze een paar stappen achteruit en barstte in tranen uit. Watmoet ik doen? vroeg ze klagend. Raggett ging wijdbeens staan, stak zijn handen diep in de zakken, duwde zijn pet achterover en antwoordde terwijl hij zijn woorden goed overwoog: —Dat hangt ervan af, juffrouw Barnes of u zich aan den kant stelt, van een arme vrouw die verwaarloosd en verlaten is, cf dat u partij neemt van den man die het kwaad bedreven heeft. Natuurlijk wil ik alleen maar doen Wat goed isl, stamelde het schreiende meisje. Nu dan, kijk eens aan, als u wilt dat Sir Mojrecambe gestraft wordt om wat hij mijn zuster aangedaanjieeft,, omdat hij haar verlaten heeft en uit zijp huis gedreven en haar toen vermoord heeft Maarviel Hatty hem verlegen in de rede. Raggett hief echter zijn hand ojf en ging toen op luiden toon voort: Als, zeg ik, u verlangt dat hij krijgt wat hij verdiend en hij zal heusch niet opgehangen worden want hij zorgt wel dat hij uit de buurt blijft maar als hij ge dwongen wotdt weg te gaan, al logeert hij in het beste hotel en buiten bereik van die De Labour-regeering. Een tweede ex-liberaal in de regeering? De advocaat Craigie Aitchison K. C. is tot Lord Advocate voor Schotland benoemd. Hij was in 1922 ei; 1923 liberaal candidaat voor het Lagerhuis maar toen hij voor de Het proces-JAKubowski. Het langdurige proces, dat te Neustre litz de laatste weken is gevoerd naar aan leiding van nieuwe feiten, die zich hadden voorgedaan inzake het proces tegen Jaku bowski, den vroegeren Russische krijgsge vangene, indertijd wegens moord op het kind Nogeris ter dood veroordeeld en ge ëxecuteerd, is thans geëindigd. Het heeft in zijn verward verloop eenigszins doen den ken aan het Zigeunerpraces in Tsjecho Slo wakije, met al zyn bekentenissen, tegen spraken, meineeden, wederzijdse he beschul digingen enz., terwijl velen er een rehabili tatie van den Rus van verwachten. De rechtbank heeft blijkens een telegram van het W. B., beklaagde August Nogens (die den moord met Jakubowski zou heb ben gepleegd) wegens moord veroordeeld tot de doodstraf, terwijl .hij wegens zwaren meineed nog anderhalf jaar tuchthuisstraf kreeg; Fritz Nogens kreeg wegens mede plichtigheid vier jaren’en drie maanden, terwijl de derde beklaagde, vrouw Kaenier, de moeder der broeders 1 Nogens, wegens medeplichtigheid en zwaren meineed negen jaar tuchthuis kreeg;lalle drie straffen werden met acht maanden preventief ver minderd. De drie thans veroordeélden waren in het eerste proces-JakubowskSde hoofdgetuige,! geweest. Volgens veler üleening is de ver- oordeeling van Jakubowski een justitieele moord geweest. ZWITSERLAND. f Parachutiste verdronken. Berlynsche bladen berichten uit Zürich, dat de parachutiste JTelly Tussmar uit München Zondag in Chur een geluk gehad heeft. Zij jMai vermiste in het Kanaal gestort is, afkomstig was uit Am sterdam. Haar naam werd aangegeven als mevrouw Koracki, doch het is mevrouw A. Gerzon, die in een Londensch hotel ver blijf hield en op weg was naar Zürich. Een nader bericht zegt, dat het vliegtuig gistermiddag laat geborgen is, zoodat de oorzaak van het ongeluk volkomen vastge- steld zal kunnen worden. Slechts weinig personen zijn ooggetuigen geweest van de ramp, maar één van hen, die zich op het strand bij Dufgeness bevond, heeft ver klaard, dat hy h^t vliegtuig uit zee had zien aankomen, zonder er bijzondere aan dacht aan te schenken; totdat hij eensklaps zag, dat het in een soort versnelde glij vlucht, maar reeds waggelend, de kust trachtte te naderen. In de laatste halve minuut der eigenlijke vlucht daalde het echter veel te snel en bij de aanraking van het water zag hij het vliegtuig zijdelings over den kop slaan. De treiler was niet meer dan 100 M. verwijderd en kwam on- middellijk te hulp, doch het bleek dat beide deuren van de kajuit onder water zaten. Om al te lichtvaardige critiek te voor komen ,heeft de directie van de Iimperial Airways bij de toezegging van het meest openbaar en voledige onderzode, de opmer king gevoegd, dat dit het eerste ongeluk is in 5% jaar, waarin de vliegtuigen der maatschappij meer dan 100.000 passagiers hebben vervoerd en ongeveer 3% millioen mijl in de lucht hebben afgelegd. cambe te ophangen tellen. Dat zal heusch niet, gebeuren, zei hij gedecideerd. Raggett verlangde ook heelemaal niet dat de baronet opgehangen zou worden, want hij had al ontdekt dat hij met een beetje geluk er waarschijnlijk in zou slagen hem en zijn familieleden té hrandschaten. Waar om Sir Morecambe zoo idioot geweest was om te verdwijnen kon hij niet zeggen, maar het maakte voor hem alles veel gemakelij ker. Inmiddels wilde hit Hatty aan ïich bin- ■jfén en was zoo feeder mogelijk tegen haar. Hij stond er op dat zij dien avond haar be trekking op zou zeggen en over een maand de „Roode Leeuw” verlaten zou. DUIT8CHLAND. Wereldbond voor vrouwenkiesrecht. Men meldt uit Benlyn aan de N. R. Ct.: Aan het jubileumcongres van den were'd- bond voor vrouwenkiesrecht, dat hier heden door den ryksminister van binnenlandsche zaken Severing zal worden geopend, zijn reeds eenige voorbereidende zittingen en ontvangsten voorafgegaan. Gisteravond werd in de zalen van het hotel Kaiserhof onder leiding van mevrouw Corbett Ashby, de voorzitster van den wereldbond, een re ceptie gehouden die vooral ten doel had de kennismaking van ie deelneemsters aan het congres te bevorderen. Mevrouw vo-n Velsen sprak de begroetingsrede uit. De tooneelspeelster Gertrud Eysoldt en de zan geres Sigrid Ohnegin luisterden den avond op. De dames die aan het oprichtingscon- gres voor 25 jaar hadden deelgenomen kre gen porseleinen vazen van de Staatkundige Porzellanmanufaktur ten geschenke. Van de Duitsche vrouwen, die aan de op richting van den wereldbond een actief aan deel hebben genomen was bijna nie- Generaal Booth, t Naar de Engelsohe draadlooze dienst meldt, zal de uitvaartplechtigheid van ge neraal Bramwell Booth Zondagavond in Albert Hall te Londen worden gehouden. De leiding van d plechtigheid zal berusten bij generaal Higigins, geassisteerd door in ternationale commandanten. Het stoffelijk overschot zal Maandag worden bijgezet in den familiegrafkelder op de Abney Park- begraafplaats te Londen. Legervliegtuig neergestort. Drie slachtoffers. Naar vanwege hetministerie wordt ge meld, is in de nabijheid van Netheravon een Siskin-legervliegtuig van het 3e strjjdeska- der neergestort, waarbij de piloot, een offi cier en een waarnemer, den dood vonden. VER. STATEN. De hittegolf eischt vele levens. Auto-ongelukken en slachtoffers bij het baden. In New-York 18 dooden. Tengevolge van de hittegolf, die sedert ettelijke dagen heerscht, zjjn te New-York gisteren weer 6 personen omhet leven ge komen. Verder zijn 5 personen bij het baden verdronken. Het aantal ziektegevallen ten gevolge van zonnesteek is zeer talrijk. Een ander gevolg van de hitte was, dat Zondag talrijke auto-ongelukken plaats hadden, waarbij 6 personen het leven verloren, ter wijl talrijke andere gewond werden. Het autoverkeer was gisteren buitengewoon om vangrijk, daar ongeveer 2 millioen New- Yorkers zich naar het land en naar de kust begaven om dahr verkoeling, te zoeken. Twee schipbreuken bij den mond van de Columbia-rivier. Geen persoonlijke ongevallen. Het Amerikaansche stoomschip lamel heeft bij den mond van de Columbia-rivier tijdens een hevigen storm schipbreuk gele den. ’s Nachts gelukte het na vele vergeef- sche pogingen aan twee reddingsbooten het schip te naderen en de bemanning, bestaan de uit 32 koppen, te redden. Nader wordt uit Astoria aan den mond van de Columbia gemeld, dat de Laurel door den hevigen storm op de rotsen werd geworpen en door midden brak. Het voor schip bleef op de rotsen hangen, terwijil het achterschip naar ondiep water dreef. De menschen op het land konden met hun verrekijkers zien dat 15 mannen zich op het wegdrijvende wrak bevonden. Toen de reddingbooten by het voorschip kwamen sprongen de schipbreukelingen te water en werden zij opgepikt. Ook een houtboot leed schipbreuk. De be manning werd door een loodsboot naar Astoria gebracht. De „Bananen-koning". Té New-York is, ruim tachtig jaar oud, mr. Minor Cooper Keith overleden, die de „Banana Kling of America” werd genoemd. De verkiezingen in Zuid-Afrika. nationalisten. geland verbindt, niet lósser te maken door zijn steun te geven aan de „Natten", die niet bijzonder Engelsch gezind zijn, maar die waarschuwing aeeft niet mogen batun: generaal Hertzog heeft opnieuw een schit terende zege weten te bevechten. Inderdaad is er alle aanleiding voor de Engelschen om een beetje op hun neus te kijken, want Hertzog’s oveiwinning toont maar al te duidelijk aan, dat het streven naar zelf standigheid in Zuid-Afrika| om niet te spre ken van het verlangen geheel los .te ko men van Engeland, ’n steeds nadrukkelyker karakter gaat dragen. Ook heeft men het in Engeland als iets onaangenaams onder vonden, dat Zuid-Afrika met DuitschlamJ. een handelsverdrag sloot, waardoor Enge land zich achteiuitgesteld achtte. In elk ge val: nu Hertzog opnieuw vijf jaar lang de macht in handen heeft, zal de bekrachtiging van 't halidelstractaat niet lang meer op zich laten wachten. In Engeland vindt men dat een schromelijke afwijking der oude Empire-politiek. Wat de politiek van Hertzog tegenover de inlanders betreft, deze is ondertussehen nogal conservatief .De leider der nationa listen voelt er niet voor in staatkundig op zicht tegenover hen toegeeflijk te zijn, Smuts daarentegen zou hun geleidelykei- wyze allerei concessies wilden toestaaiy De opvatting van de Morning Post komt ons echter een weinig schijnheilig voor. Dit blad noemt de politiek‘van generaal Smuts, die thans het onderspit heeft moeten del ven, maar die de rechten der Zuid-Afii- kaansche inboorlingen wilde uitbreiden, de ze beefde over haar heele lichaam en lang zamerhand stribbelde ze nog maar zwakjes tegen. Als ik ervan overtuigd was dat je echt om me gaf zei het arme meisje. Ik houd van je, zei hij met nadruk. Al vanaf het eerste oogenblik toen ik de tranen in je oogen zag bij het hoorei} van de geschiedenis van Tnijn arme zuster. Hatty ademde diep. Dat was eergisteren, zei ze. Ernstiger ging hij voort: En toen je me gisteren te hulp kwaïn waar alle menschen bij waren en zei dat je hetzelfde gezien had als wat ik gezien had. Dat heb ik liiet gezegd. J^toch wel. Vraag het maar aan ieder een, zei Raggett op een toon vair diepe over tuiging, nu, toen zei ik tegen mezelf dat is liet meisje dat me lijkt! Die komt op voor de verdrukten en vanaf dat oogenblik Hatty ligt het aan jezelf of je mijn genegenheid waard bent of niet. Hatty die heelemaal in de war was en tegen haar beste weten in omgepraat werd, kon niet langer weerstand bieden. Plotseling liet ze het hoofd op den schou- dêr van haar sluwen vrijer zinkeh en be gon zenuwachtig te snikken. Ik zal alles vertellen wat jij zegt, al leen moet ik er zeker van zijn dat het hem geen kwaad zal doen. Dat asveor ik je, zei Raggett. Hij is het land w en dat is genoeg bewijs dat hij het gedaan heeft en verder zal hij er niet voor gestraft worden. Hatty was nog niet heelemaal overtuigd en met tranen in de oogen en half angstig ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt- Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dagelijks'aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, btf onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. loon krijgt? Kom. Je geschiedenio tj™ geval? Ik weet, antwoordde Hatty, dal Morecambe’ zijn vrodw niet behoorlijk ehandeld door haar al die jaren in uCn 8teek te laten en haar het huis uit te zetten z°oals hij gisteren gedaan heeft. Maar je zu km°eten toegeven dat zij zichzelf dood geschoten heeft inplaata van hij haar,' dat “en geen moord is. al'S/<M>? Maar waarom heb je gisteren dan hr k mél8Chen in den waan gebracht dat >J aar wel doodgeschoten heeft? vroeg «aggett opgewonden. dat gezegd, dat kan ik me herinneren, zei het meisje bevend. Wel Sir Morecambe zal gearresteerd Een succes der De laatste v(jf jaren beiustte het Zuid- Afrikaansche premierschap by generaal Hertzoig, den leider der nationalisten, die in de wandeling met den naam „Natten” won den aangeduid. Daar hjj in ’t parlement, den Zuid-Afrikaanschen volksraad, niet over de volstrekte meerderheid beschikte zag hij zich genoodzaakt den steun te aan vaarden der arbeiderspartij, aan ’t hoofd wharvan generaal Creswell staat. Tegen over deze coalitie stond de Zuid-Afrikaan- - sche partij (de Sappen), waarvan het hoofd generaal Smuts is. Dezer dagen nu hebben, zooals men weet in ZuidrAfrika parlementsverkiezingen plaats gehad, die opnieuw een tegenslag be- teekenden voor de oppositie, die heel wat veeren heeft moeten laten. Den nationalis ten daarentegen is het voor den wind ge gaan, zoozeer zelfs dat de party van gene raal Hertzog thans in staat zou zijn alleen het bewind in Zuid-Afrika t® voeren'. Er zjjn dan ook personen, die nu zeggen: „Re geer thans alleen: de steun der arbeiders is thans niet meer noodig”. Het is echter de vraag; of generaal Hertzog rekening zal houden met dezen wenk: van dankbaarheid zou het in elk geval niet getuigen wan neer de arbeiderspartij van Creswell thans geheel buiten de regeering werd gedouden. Verstandiger zal hij het wellicht achten in de eerstvolgende vyf jaren goede vrienden met de arbeiders te blyven omdat onder dengelyke omstandigheden zijn parlemen taire positie veel prettiger en solieder is. Generaal Smuts heeft in zyn verkiezings- oproep de goegemeente er wel toe aange- spoord denjiand, die Zuid-Afrika met En- ^ulitioneelq Britsche politiek. I mand aanwezig. Deze oude garde van 1904 werd eigenlijk nog slechts door Helen Lan ge vertegenwoordigd. Een kleurige getu - genis van de enorme uitbreiding van den bond sedert de stichting legden de talrijke nationale costuums af. In nationale kleeder dracht zag .men twee afgevaardigden uit Japan, twee uit Britsch-Indië en twee uit de Oekraine. Een van de laatstgenoemde dames viel op door een krans van rozen in het haar, tenwijl ook een gestalte in Roe- meensch nationaal costuum, die aan Car-, men Sylva deed denken, aandacht trok. Voorts maakten de afgevaardigden uit 'Peru sterken indruk, deze drie dames wa ren streng in het zwart gekleed, onder hen was de dochter van den gezant van Peru te Berlijn en de echtgenoote van een attaché, van het Peruaansch gezantschap. Als een merkwaardigheid kan worden medegedeeld, dat een dezer dames zich van het Engelsch, de tweede van het Franuch en de derde zich van het Duitsch bediende, om zich intei- nationaal verstaanbaar te maken. Peru be hoort tot de 'landen waar de vrouwen nog geen kiesrecht hebben; daaronder rekenen zich ook België, Bulgarije, Griekenland.! Zwitserland., Spanje en Zuid-Slavië vrouw te blijven waarmee hij trouwen wilde terwijl, zijn eigen viotiw pas dood was - Maar ze heeft niet gezegd dat hij met haar trouwen zou; ze heeft alleen gezegd dat ze veeUvan hem hield. Nu ja, dat komt op hetzelfde neer. Jij zoudt toch niet zeggpn dat je veel vdn me hield alj ik jé niet het hof gemaakt had, wel HaÊty? En hij keek haar plotseling met verliefde blikken aan en kwam dichter naar haar toe om haar vlak in het gezicht te' 'kunnen zien; Ik wqet niet, zei ze zwak, of ik jouw hofmakerij moet vertrouwen. Twijfel je aan mijfoei, wel wat denk je van me? Kom, vertel het mij eens. Ik vraag me af of je niet alleen maar aardig tegen me bent' om van mo gedaan te krijgen dat ik zeggen zal wat hiet precies... Aangenaafri voor Sir Morecambe is vulde h ijaan. Ik verlang alleen dat je voor 'de onschuldige wilt opkomen, dat doe ik .ook. Ik vraag van jou, en ik zou het*niet doen als ik niet van je hield Hatty, en dat weet je, om te zeggen dat je hetzelfde zag als ik. Als wat jij dacht w$Ar is, zou Ê?ir Morecambe niet weggeloopen zijn. Hatty zuèhtte. Dat was een sterk argu ment, maar ze had goede oogen en ze meen de zeker, te zijn van wat ze door het venster gezien had. Raggett vond dat nu de tijd gekomen was on; den verliefden te spreken en haar zoo aan zich te binden; hij legde de arm om haar midden en zei: Zou je mij niet als man willen hebben, Hatty? Ze trachtte vergeefs zich los te rukken en 17 —Dat kan ik niet doen, zei ze. Ik doe geen eed om iemand aan de galg t$ brengen. Raggett keek haar lang en ernstig aan. Toen kwam hij op haar toe en zei: Ik wil toch alleen maar dat de man, aie mijn zuster verlaten heeft zijn verdien de loon krijgt? Kom, je weet toch de heele geschiedenis. Hoe zou jij je voelen in zóo’n’ het verongelukte vliegtuig de City of Otta wa. De machine was een Handley-Pag )- tweedekker met twee motoren van 1U00 P.K. Het vliegtuig was op weg van L.on- den naar Zürich. Van te voren had de be stuurder noodsignalen uitgezonden. Hy had de kust reeds 15 mylen achter zich en is toen teruggekeerd. De vlieger seinde draadloos, dat hij zan plan was neer te strijken naast een Zwitsersch vaartuig, het geen ook is geschied. Verschillende sche pen snelden ter hulp. Zeven personen zyn omgekomen, waaronder drie vrouwen. Vier anderen weiden gered. De piloot en de me canicien liepen verwondingen op, die echter niet ernstig zyn. Drie lyken werden opge- vischt. Reuter bevestigt officieel-, dat er by ue vliegtuigramp zeven passagiers omgekomen zijn, terwyl er vier benevens de bestuurder en de mecanicien gewond zyn. Een oogge tuige verklaarde, dat het •vliegtuig met een geweldigen knal op het water neerplofte en omkantelde. Een boot, die in de buurt was, snelde dadelijk ter hulp. Een gedeelte van het vliegtuig moest stukgeslagen worden om de passagiers te bevrijden. Reuter verneemt, dat een der passagiers van het vliegtuig, dat liet ze zich geruststellend Hij verzekerde haar dat, het niet noodig zou zijn om veel te zeggen bij het gerecht»*- lijk onderzoek, het eenige wat zij zou moe ten zeggen wat zij den vorigen avond aan de menscheïi in de herberg verteld had. En denk erom, wat je eenmaal gezegd hebt, moet je blijven volhouden. Als je iets anders zou zeggen dan wat je gisteren ge zegd hebt zou je van meineed beschuldigd worden eh ik v.oii je heusch niet kunnen redden. Goed hoor Bill, ik zal erom denken, zei ze gehoorzaam. Maar als ze Sir More- pakken krijgen en hem zouden ,dan zal ik toch alles moeten ver-

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1