LIBERAAL. VI STEMT LIJST 31. marktberichten. WOENSDAG 3 JULI LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Gelyk zo/ tal van grootheden in de Ver. Staten ,öegon Keith in een zeer nederig baantje, lïy was houthakker, vervolgens veefoickéf, en daarna spoorwegbouwer. Hij legde givote spoorlijnen aan in Coata Rica. en toen \}ij de dochter van den president dezer republiek had gehuwd, „was hij er". Twintig jaar later stichtte hij de United Fruit Company, welke zich in de eerste plaats bezig hield met den export van ba nanen. Hy werd er schatrijk mee. JAPAN. Ëen vulkaanuitbarsting. Vermoedelijk vele dooden. Volgens een bericht uit Tokio is de vul kaan Kamaga in het Noorden van Japan weder in werking getreden.. Drie plaatsjes in de buurt gelegen moeten door de lava reeds ingesloten zijn. Men vreest dat het verlies aan menschenlevens groot zal zijn. De spoorlijn in de buurt van den vulkaan is door hevige aardschokken, welke aan de uit barsting vooraf gingen, zeer beschadigd. Onder de bevolking ontstond een paniek. Duizenden hebben hun toevlucht in booten op zee gezocht. BINNENLAND. De Koninklijke familie in Arolsen. l)e Koningin, de Koningin-Moeder en prinses Juliana zijn gisteren in goeden wel stand in Arolsen aangekomen. Het gebeurde op Curasao. De vragen van den heer Boon. De „Tel." meldde, dat de vragen door mr. Boon tot den minister van Koloniën gericht over de gebeurtenissen op Curasao, niet geheel zooals ze door rur. B. waren ge formuleerd zijn doorgezonden aan den mi nister en eerst vier dagen later. Dat bericht werd ons op aanvraag bij den steller der vragen bevestigd. Irtderdaad had de heer Boon gesproken van „blameerende" gebeurtenissen. Dat woord werd door den censor geschrapt. Nu heeft volgens het reglement van orde der Tweede Kanier de voorzitter het recht vragen aan de ministers, die bij hem moeten worden ingediend, niet door te zenden, wan neer bij hem „wegens vorm of inhoud der vragen" bezwaren bestaan tegen toepassing van het bewuste artikel van liet reglement. Dat iinpliceert natuurlijk niet het recht 0111 eigenmachtig woorden daarin te schrap pen en om den datum van inzending een onjuiste voorstelling te wekken. De omstandigheid, dat de voorzitter, vol gens een andere alinea van hetzelfde' artikel „de wijze" bepaalt, waarop de vragen en de antwoorden in de .Handelingen" worden openbaar gemaakt, kan dunkt ons ook niet dienen tot verklaring van de censuur door den voorzitter toegepast. Hij zal het zich zelf te wijten hebben wan neer men achter deze zonderlinge censuur politieke bijbedoelingen zoekt, die den voor zitter der kamer in zijn functie slecht pas sen. Zout te Twekkelo. Naar de Kon. Nederi. Zoytindustrie te Boekelo ons meldt, is Maandagmiddag te Twekkelo op 295 M. diepte het eerste zout Uitvoering Ziektewet. Een commissie, benoemd uit de besturen van het Verbond van Nederi werkgevers. Centraal Overleg in arbeidszaken voor werkgeversbonden, liet R.K. Verbond van werkgeversvakvereenigingen. de Algeni. R. K. werkgeversvereniging en de Chr. werk geversvereniging, het Nederi. eVrbond van vakveeenigingen, het R.K. weriiliedenver- bond in Nederland en het Chr. Nat. vakver bond in Nederland, heeft een bespreking gehouden over de uitvoering der Ziektewet. Er werden modelstatuten en -reglementen van bedrijfsverenigingen, alsmede van eei federatie dezer verenigingen, behandeld zij zullen in de besturen der samenwerken de vakcentralen van arbeiders en werkge vers nader besproken worden. Het ligt in de bedoeling, dat in elk bedrijf dat daarvoor in aanmerking komt, een of meer bedrijfsverenigingen worden opgericht door de aldaar bestaande werkgevers- en ar beidersverenigingen, die aangesloten zijn bij» een algemeen erkende werkgevers- arbeidersvakcentrale. Bovendien zullen deze centraler? gezamenlijk oprichten een of meer bedrijfsverenigingen voor ondernemingen, behoorende tot onderscheiden bedrijfstakken Al deze bedrijfsverenigingen kunnen toetre den tot vorengenoemde, «Éeneens door de arbeiders- en werkgeverscenftalen op te rich ten federatie, die de meer algemeene belan gen der daarbij aangesloéen bedrijfsvereenij gingen zal behartigen. De A. N. V. V. vergadert te Tilburg. De ontvangst op het Stadhui-. Heden houdt de Alg. Ned. voor Vreein delingen verkeer haar jaarvergadering in Til burg. Gisteravond was reeds een groot aan tal deelnemers present. Afgevaardigden van niet minder dan 60 aangesloten verenigin gen. De vergaderingen van. de A.N.V.V. kenmerken zich door hun bijzoydere gezel ligheid en men mag er wel op rekenen, dat het thans ook daaraan niet zaj haperen, te minder omdat Tilburg zich bijzonder inge spannen beeft om de gasten zoo prettig mo gelijk te ontvangen. De gemeente zelf heeft daarvoor een ruime subsidie gegeven. Het congres is gisteravond officieel <p het geiAeentehuis ontvangen. Gewoonlijk is in Tilburg niet veel te doen en daarom^ te meer raakt de Tilburger in beweging wanneer er iets bijzonders ih zijn stad te beleven valt. De halve bevolking was en nabij den Heuvel samengestroomd. Daar verzamelden zich tegen 8 uur het hoofdbe stuur van de A.N.V.V. met het bestuur van Tilburg Vooruit, de plaatselijke vereeniging. voorzitter de heer H. C. van Beurden, en de tot dusver aangekomen afgevaardigden. Met de vlag van Tilburg Vooruit begaf men zich in optocht naar het stadhuis- Daar werd het gezelschap ontvangen door het college van B. eh W. en een aantal leden van den gemeenteraad. De burgemeester, mr. dr. F. Vonk de Both, hield een aardige toespraak, waarin hij zeide, dat men er in Tilburg bijl mee ingenomen is, dat de A.N.V.V. beslo ten heeft daar haar jaarlijksche vergade- riug te houden. Het is de eerste keer dat de A.N.V.V. in Noord-Brabant vergadert, bpr. verwacht van deze vergadering toeneming van het vreemdelingenverkeer, dat immers in ideëel en commercieel opzicht voor elke stad van belang is. Daarna gaf spr. een uiteenzetting van hetgeen de A.N.V.V. be oogt, nl. in ruimeren zin verkeer van Ne derlanders onder elkaar en in ergeren zin het brengen van de vreemdelingen naar ons land. Hij eindigde met den wensch. dat men goede herinneringen aan Tilburg zal bewa- n. De heer baron Krayenhoff, de voorzitter vau de A.N.V.V., antwoordde hierop met woorden van hartelijken dank voor de wel willende wijze waarop de burgemeester over A.N.V.V. had gesproken. Hij zeide dat Tilburg, behalve als stad van landbouw en industrie, ook historische beteekenis heeft, daar uien reeds omstreeks 1200 om haai' be zit heeft gevochten; hetgeen wel een bewijs is, dat het toen reeds zeer begeereuswaar- dig was. Verder herinnerde de heer Krayen hoff er aan, dat Tilburg terecht het Neder- landsche Leeds wordt genoemd en dat in Tilburg de eerste toonmachines zijn ge bruikt. Hij verklaarde blij te zijn dat üe vergadering te Tilburg wordt gehouden. Had het aan het hoofdbestuur gelegen, dau was dit reeds eerder gebeurd, maar het bestuur heeft het bepaleu van de plaats waar de vergadering gehouden wordt niet in de hand. Daarna werd de eerewijn aangeboden. Na afloop van de ontvangBt trok het lieele ge zelschap met de muziek van de Politie harmonie voorop, die tijdens de ontvangst reeds op het Stadhuisplein gespeeld had, door de stad naar de Sociëteit Harmonie, Hier werd het gezelschap door den heer H. M. Blomjous, voorzitter der sociëteit, ver welkomd, waarop baron Krayenhoff met en kele woorden antwoordde. In de Harmonie was concert. De avond werd daar in gezellig samenzijn gesleten. De stad is ter gelegenheid van de verga dering eenigszins versierd Op den Heuvel is een versiering met kleine vlaggetjes op gehangen en van vele woonhuizen is de vlag uitgestoken. De afvoer van liet HaagscKe tuil. Het voorstel thans doof den Raad aanvaard. Belemmering van verkiezingsreclanie. In de gisteren gehouden raadsvergadering van den Haag was aan de orde het voor stel tot goedkeuring van een ontwerpover eenkomst inzake den afvoer van vuil naar Drenthe. Op eenige vragen deelde wethouder Quant (r.-k.) o.a. mede, dat het kapitaal der N.V. nog niet bekend is; de staat, die alle aan- deelen op één na in handen heeft, heeft daardoor alle waarborgen op zich genomen. De rechtskundige adviseur der gemeente acht de garantie voldoende. Voorts achtte de heer Quant de arbeidsvoorwaarden bij den staat voldoende verzekerd. Het voorstel werd daarop aangenomen met 32 tegen 3 stemmen. Hierna kwam aan de orde het voorstel beteffende het ventverbod. De voorziter, een desbetreffende vraag beantwoordende, zeide, dat ook een werifiooze, die wil gaan venten, een vergunning moet halen. Het voofstel werd z. h. s. aangenomen. Bij het voorstel tot wijziging der gemeen- tebegrooting 1928 opperde die heer Joéls (v.-b.) twijfel aan de deskundigheid van den directeur van de Bank van leening. Dit agenda-punt werd niet afgehandeld om den heer Duys (s.-d.) gedegenheid te geven te interpelleeren over het belemmeren van ver kiezingsreclame. Hij klaagde over de wei nige aanplakplaatsen, het verbod van schil deren op de straat, enz. Hij wenschte, dat B. en W. een mildere houding zouden aan nemen. De Voorzitter betoogde, dat de aanplak ruimte voldoende is. Het beschilderen van de straat is zeer hinderlijk en bovendien strafbaar. Hij zou echter nagaan of er uitr breiding gegeven kan worden aan de ge legenheid tot tiet houden van 5 minuten- speeches. De interpellatie werd daarop ge sloten. De Raad heeft nog z. h. s. aangenomen het voorstel om inzake het door de Bank van Leening ten onrechte afgegeven schil derij met den tegenwoprdigen bezitter een dading aan te gaan. GEMENGDE BERICHTEN. De staking te Zaandam. Het ntantal werkwilligen noemt toe. Gisteren is de elfde week van de staking in de Zaansche houtindustrie ingegaan Voorteekenen, dat het conflict binnen af- zienbaren tijd zal zijn geëindigd, vallen he laas nog niet waar te nemen De Bond van Werkgevers in het houtbe drijf heeft er alles op gezet, om door aan neming van werkwilligen, die meerendeels van de Zuiderzeeplaatsen komen, de bedrij ven niet alleen gaande te houden, doch zoo veel mogelijk weer op volle capaciteit te doen werken. Voortdurend wordt het aantal werkwilligen, dat op het oogenblik reeds in de honderden loopt, uitgebreid. Gistermor gen zijn per spoor weer een aantal Spaken burgers aangekomen, van wie 25 te werk zullen worden gesteld bij de N.V. Houthan del v.h. H. Simonsz en Zn. Ook aan de werven van do N.V. Houthandel v.h. Wil liam Pont zijn, naar wij vernemen, weer meer Spakenburgers aangekomen. Aan een der andere houtwerven zijn een paar hout werkers, die van den baginnen af aan de staking hebben deelgenomen, weer aan den arbeid gegaan. Omtrent den bouw van een aantal wonin gen op het eiland van de firma Pont ten behoeve van de vastaangestelde werkwilli gen, deelt de stakingsleiding mede. dat de firma Schuldeboom reeds vóór het uitbreken van de staking het plan had, daar een aan tal dienstwoningen te laten zetten. Dat de bedrijven binnenkort weer op volle capaci teit zouden kunnen werken, acht de star kingsleiding uitgesloten. Zij ziet hierin uit sluitend een poging om de staking te bena- deelen. Nog geen der" normale omstandigheden wordt verwerkt, kunnen de patroons met de hulp van werk willigen produceeren. De moord op den heer Lans. De nieuwe fase in de moorzaak-Lan*. Wat zal er nu gebeuren. Het spreekt vanzelf dat de behandeling an den moord op den heer Lans voor de rechtbank en vooral het slot daarvan, in Botterdam sterk de aandacht hebben getrokken. De geheele dag heeft die belang stelling zich geconcentreerd rondom het ge rechtsgebouw aan den Noordsingel en het van opwinding werd wel bereikt ■echtbank haar beslissing om de zaak opnieuw te verwyzen naar den rech- ter-commissaris bekend maakte. Deze beslissing ia niet prettig voor de in deze zaak Er is een zeer belangrijk nieuw gezichts punt gerezen door het nieuwe proces-ver- baal van den agjent Brons. Het schynt dat deze zijn verklaring in de laatste dagen re gelrecht tot den officier van justitie heeft gericht een handeling die hem wel kwalyk zal worden genomen, maar aan den an deren kant toch wel begrypelyk is. Hy vond zijn eigen verklaring van het hoog ste belang en dat daarvan zoo goed als geen notitie werd genomen zooals uit de zittingsdagen bleek, zal hem wel dwars hebben gezeten. Het staat nog niet geheel vast wie de man is geweest dien hy daar heeft gezien. De meeningen daarover zyn nog verdeeld. Eenerzyds heeft men uit zyn verklaring opgemaakt, dat de man dien hy gezien heeft, de verdachte v. 0. kan zijn geweest, aan den anderen kant wordt daar tegen over aangevoerd, dat de verdachte v. O. den dag te voren niet de situatie behoeft te verkennen, zooals de man die door den agent is gezien, klaarblykelyk heeft ge daan. Dat zal overigens in de nadere in structie wel beter worden onderzocht. De algemeene imjruk is dat de zaak er voor den verdachte, met al de nieuwe deskun digenonderzoeken en het rapport „van den agent Brons, niet beter voorstaat. Het was zoo goed als zeker dat hy voor den moord zou worden vrijgesproken. De aanwijzin gen waren van dien aard dat, zelfs wan neer deze rechtbank hem zou veroordeelen. hij in hoogere instantie toch niet zou zyn veroordeeld. Maar wat er nu gebeuren kan, is nog niet zeker. Voorloopig is de zaak nu weer van de baan. En men mompelt reeds, dat zy niet behandeld zal worden voor het einde van de zomervacanties, hetgeen dus nog maan den in beslag zal nemen. HADlü-NIELWO. Programma voor heden. 7._ Verkiezingspraatje (buiten verant woording van de A.V.R.O.), spr. F. C. den Hartigh en prof .dr. H. T. Colenbrander. 7.30 Concert. 8.-— Boekenhalfuürtje. 8.30 Concert; na afloop tot 11.30 gramo- fo< 7.en 7.35 Cunus Kerklatijn. 8.— Spreekbeurt. 8.25 Klavier-quartet. 9.— Carillonbespeling. 9.45 Verkiezingspraatje. 10.Haagsche vocaal-ensemble. Daventry 7.05 Ital. liederen. 8.05 Concert. 9.55 Aldershot Taptoe. 10.35 Tooneel. 11.10 Aldershot Taptoe. RECHTZAKEN. Het strafproces tegen Salomon Liebermann. Drie jaar en zes maanden geëischt. De zesde dag van het strafproces tegen Salomon Liebermann ving onder weinig belangstelling aan met het verhoor van Dr. H. Friedmann uit Helsingfors, den Firi- schen raadsman van den verdachte. Het verhoor geschiedt in de Duitsche taal, waarby de heer dé Jong als tolk fungeert. Nadat Dr. Friedmann den eed heeft af gelegd als getuige en als deskundige, vraagt deverdediger, mr. Giltay Veth hem, of des kundige zijn meening kenbaar wil maken over de vraag, of by liebermann by de ge ïncrimineerde transacties en handelingen productieve bedoelingen hebben voorgeze ten, of dat hy, wat mr. Veth noéinde, „den kapt van roof wildé opgaan". Alvorens deze vraag te beantwoorden geeft desk. een uitvoerige uiteenzetting van het aandeel, dat hy in de organisatie van de verdediging heeft gehad. In verband daar mede verklaarde Dr. Friedmann, dat hy teh- slotte zyn verschijnen toch noodzakelijk achtte, waar gebleken is, dat de Nederland- sche advocaten, in wier advies Liebermann steeds vertrouwen heeft gehad, hem thans In den steek hebben gelaten. Na de pauze is het woord aan het O. M., mr. O. Reilingh Wzn., voor hey houden van zyn requisitoir. Dit feit veroorzaakt een merkbare opleving van de belangstelling, de advocatenbanken zyn thans vrjj dicht be zet, terwyl de publieke tribune geheel is ge vuld. Op de gereserveerde plaatsen merken wy vóbrts op mrs. G. J. Salm en A. S. van Nie- rop, die in het faillissement der „Veendam- mer" als curatoren optraden. Ook zyn aan wezig de getuigen Meynema, Möhring en Spanjersberg. Het O. M". begint met het verzoek te doen om in de dagvaarding enkele kleine wijzi gingen aan te brengen, welke hij op schrift overlegt. Alvorens dan tot eigenlijke be spreking tot de zaak te komen, wydt spr. eenige woorden van bijzondere waardeenng aan dr. Feenstra, den rechter-commissaris, die het vooronderzoek op bijzonder objec tieve en minitieuze wijze heeft geleld. Wat de zaak zelve betreft, wijst pl. er op dat het denkbeeld, wat de prijsbepaling van de „Veendammer" aandeelen betreft, niet if uitgegaan van verdachte, maar van vader en zoon Woltman. Dit is een punt uit het eerste tijdperk der onderhandelingen, dat ten gunste van Liebermann pleit en dat hy niet onvermeld wil laten. Echter heeft verd. later geweten dat een millioen Activa aan de .Veendammer" zou worden onttrokken, zon der dat er een tegenprestatie was. Spr. komt dan tot het tweede tijdperk der onderhandelingen. Op 10 Juni heeft toen tusschen verd. en Woltman het onderhoud plaats gehad, waarby besloten werd den koopprijs, op een ton na, geheel in activa te voldoen. Voor spr. staat het vast dat dit voorstel van Liebermann is uitgegaan. Spr. acht het ten laste gelegde, wat de hoofdtransactie betreft bewezen. Spr. wyst er op, dat Möhring door het Hof is veroor deeld en hoezeer spr. met Möhring deernis heeft, moet hy toch opmerken, dat deze zich gemakkelijk liet overhalen. Het beste ljjkt het spr., Liebermann in de eerste plaats te veroordeelen wegens medeplegen van de door Möhring gepleegde bedriegelijke bankbreuk, subs, voor uitlokking daarvan. Spr. komt dan tot het gebeurde na de groote transactie. Liebermann is voortge gaan met het onttrekken van waarden aan de „Veendammer", gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus, September en October 1927. Wel heeft hy bedragen teruggestort, hy deed dit echter om te zorgen dat er geen schandaal kwam. Spr. citeert verschillende uitlatingen van Liebermann, waaruit valt op te maken dat Liebermann al dat onttrokken geld als zyn eigendom beschouwde en niet aan de belan gen der pandbriefhouders dacht. Het sterkste bewys, dat de belangen der pandbriefhouders willens en wetens werden benadeeld, ligt wel in het sluiten van de contracten met Van Dam en Kok inzake af lossing en overname van hypotheken der Veendammer". Zoo is het contract inzake de „Maraboe" gesloten op een tydstip, dat reeds besloten was dat de „Veendammer" zouovergaan naar Paardenkooper. In deze periode zyn de commissarissen van de „Dis- contobank" nooit geraadpleegd, terwijl de commissarissen van de „Veendammer" ook vrywel overal werden buitengehouden. Spr. meent dat ook in deze tweede periode de verschillende feiten bewezen zyn. Hier is nog.sterker sprake van bedriegelyke bankbreuk. Möhring is- van deze feiten door het Hof vrijgesproken, maar spr. zou Liebermann te dezer zake veroordeeld wil len zien wegens medeplegen in het licht van de sedert het vorige jaar aan den dag gekomen feiten. Spr. brengt hierna het contract Paardenkooper ter sprake. Lieber mann had moeten begrypen, zegt spr., dat dit contract niet uitvoerbaar was, te dier zake dan hy zich onmogelijk op goede trouw beroepen. Ook Paardenkooper was niet in staat, de „Veendammer" te redden en zeker niet in zes maanden. Tot de strafmaat komende wyst spr. er op dat de wetgever, die op deze feiten een maximum van zes jaren heeft gesteld, wel nimmer heeft kunnen denken dat een der gelijk misdrijf, pis thans is gepleegd, ooit zou kunnen plaats vinden. Zeker zou \erd. dan ook een straf van zes jaren verdienen; echter moet spr. het aandeel van verd. ver gelijken met dat van de anderen. Wie de hoofddader is geweest, Liebermann of Wolt man Sr. ,is moeilijk uit te maken. In elk geval staat vast dat het plan, om de prys der aandeelen geheel in activa te voldoén, van Liebermann is uitgegaan. Bovendien heeft Woltman de verdere totale afbraak van de Bank niet kunnen voorzien, die komt op rekening van dezen verdachte en hier door is zyn aandeel zwaarder. Spr. zal ech ter rekening houden met hetgeen door den psychiater dr. Overbeek en door den Fin- schen rechtsgeleerde dr. Friedmann omtrent den persoon van Liebermann naar voren is gebracht en ook wil spr. in aanmerking ne men het feit dat liebermann een zwaar jaar achter den rug heeft, waarin hy op alle mogelijke manieren is afgeperst en geplun derd. Maar vooral wil spr. laten gelden het feit dat Liebermann van het begin tot het einde der transacties is bijgestaan door menschen van allerlei ambten en beroepen, die helaas niet strafrechtelijk zyn te berei ken. Als die menschen andere adviezen had den gegeven, zou de ramp niet zulk een om vang hebben aangenomen. Onder groote spanning in de zaal eischte de officier de veroordeeling van Liebermann tot drie jaar en zes maanden ge- v a n g e n i s s t r a f, met aftrek van de preventieve hechtenis. Schijnbaar onbewo gen hoorde Liebermann dezen eisch aan. De president schorste hierna de zitting tot Woensdag a.s. Mr. Gilthay Veth, de ver dediger, zal dan zijn pleidooi houden. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Veemarkt Rotterdam. 18 Juni. Aanvoer: 237 parden, 41 veu lens, 1056 magere runderen, 945 vette run deren, 700 nuchtere kalveren, 142 schapen of lammeren, 100 biggen, 2 bokken en geir ten, 14 overloopers. Prijzen: Vette koeien le kw. 0.61—<0.53, 2e kw. 0.45—0.47 3e kw. 0.34—0.39, Ossen le kw. 0.50—0.52%', 2e tow. 0.45 0.47%, 3e kw. 0.42%; Stieren le kw. 0.45—0.47, 2e kw. 0.41—0.42, 3e kw. 0.38—0.40; Kalveren le kw. 0.72%— 0.77%, 2e kw. 0.60—0.65, 3e kw. 0.47% 0.52% Melkkoeien 200—430; Kalfkoeien 200 —400; Stieren 120—600; Pinken 75— 125; Vaarzen 160—210. Slachtpaarden 163—280; Hitten 100—170; Fokkalve- ren 8—30; Biggen 20-32;. Biggen p. w. 2.753.53; Jonge paarden 160—200. Handel in koeien en ossen kalm, prijzen van gisteren konden niet gehandhaafd blij ven. Stieren kalme handel, prijzen van vo rige week. Vette kalveren slechte handel, Het schilderen van verluezingsieclnme. Geachte Redactie, Met eenige verbazing hebben wy kennis genomen van het afschrift van den brief door de Kiesvereeniging „Vreest God en eert den Koning", gezonden aan Burgemees ter en Wethouders inzake het schilderen van verkiezingsreclame op de straten en met een niet geringer verbazing namen wy eveneens kennis van het optreden van onzen Burge meester, die de opdracht heeft verstrekt om het geschilderde weer weg te maken. Voor wat het eerste betreft, merken wy op dat er van woordbreuk geen sprake is. Het was de eerste ondergeteehende, die na mens de sociaal-democratische Raadsfractie in den Raad het verzoek deed, aan B. en W. maatregelen te willen voorbereiden door het beschikbaar stellen van aanplakborden, dat in overleg met de respectievelijke politieke partyen niet op de muren en huizen zou worden geplakt. Over het schilderen op de straten is met geen woord gesproken! Meer nog, wy hebben er niet aan gedacht om dit reclamemiddel onbenut te laten, waar ook niets tegen kon zyn, omdat wy uit ervaring weten dat het geschilderde duidelijker gezegd het gekalkte steeds uit zichzelf na verloop van eenige weken verdwynt. Met de aanplakbiljetten is dat anders, dan ziet men zelfs nog na jaren hier en daar de fladderen van de biljetten hangen. En het was deze mindere stadsverfraaiing, die wy wilden coupeeren| Inmiddels isgrlbleken, al zal dit ons geen aanleiding geven ons woord ten opzichte van het plakken te verbreken, dat Burgemeester en Wethouders er niet in geslaagd zyn onze bedoeling naar behooren uit te werken. Het aantal plakplaatsen en de weinige ruimte, die ter beschikking is gesteld, geeft ons geen aanleiding voor de toekomst met het zelfde verzoek te komen. Wy handhaven dan maar liever, hoezeer wy de stadsverfraaiing hadden willen be vorderen, onze oude methode van plakken. Voor wat onze verbazing over het optre den van den Burgemeester betreft, moet ons eerst de vraag van het hart of de Burge meester wel bevoegd was de maatregelen te treffen om onze reclame op de straten te laten verwijderen. Art. 6 van de Politiever ordening zou door den Burgemester te ge bruiken zijn, nftiar dan had de verwijdering stellig niet mogen geschieden door Gemeen tewerklieden. Art. 79 van de Gemeentewet wyst er positief op, dat de beslissing tot de verwijdering niet had mogen geschieden door den Burgemeester persoonlijk, omdat de bevoegdheid mede aan de hand van art. SO van de Gemeentewet berust in handen van B. en W, Wy schrijven het spontane, zelfstandige optreden van den Burgemeester hieraan toe, gelyk wij al eerder heoben ervaren, dat Z. E.A buitengewoon vijandig staat tegenover de socialistische Arbeidersbeweging. Als de Burgemeester van meening is, dat hy met dit soort kleine middelen den groeienden in vloed van de S. D. A. P. kan begrenzen of doen verminderen, willen wij het liier wel uitspreken dat de heer Gaarlandt precies het tegenovergestelde bereikt. Wij zullen op een andere plaats van onze opvatting tegenover de zoogenaamde woord breuk en 't optreden van den Burgemeester nog wel het een en ander in het midden brengen. IV dankend voor de verleende plaats ruimte, met Hoogachting, A. FOKKERS Jr., Voorzitter S. D. A. P. ED. VAN DANTZIG. De Heksenwaag te Oudewaler. Mynheer de Redacteur, Onder motief „Heksenwaag" te Oude- water, komt in uw geacht en veel geleaen courant een beschrijving voor dat in Stads waag te Oudewater de laatste van Cove ring verdachte personen werden gewogen, waarbij geweren op de Stadswaag van 164. tot 1729 vele personen vrouwen als man nen, die van toovemij werden beschu.digd, en die, wilden rij niet als heksenmeesters en heksen worden gebrandmerkt een lpks- gewicht moesten bezitten, „wel acoondee- rende met de natuurlijke proporties des Verder wordt geweuen op het verbranden dei- heksen en dat de Middeleeuwsche Maat schappij in het bestaan van heksen en hek senmeesters een zwart gevaar voor haar samenleving zag en dit gevaar trachte te bezweren door het uitroeien, verbrander, der personen, en-daarbij al de goederen der verbranden personen werden verbeurt ven klaart enz. enz. en ten slotte dat de viering van het feit dat het 200 jaar geleden zal Zijn dat in de Stadswaag te Oudewater d laatste van toovernij werden gewogen zooals boven als symbool herdenkingsdag en tot feestdag gemaaW wortit. veel beter bij zooveel ellende, droefenis en schande en domheid door voorgeslacht re- gaan en toegestaan, als een Christen Ma schappij ter schande werd J. N. JONKERS BOTH- lagere prijzen. Melk- en kalfkoeiien «k- lijke handel, oude prijzen. Paarden strive handel, de oude prijzen konden met moe"* bedongen worden. Fokkalveren kalnw hiui- del, prijzen iets vaster. Prijzen iets hooger. Kaasmarkt Bodegraven. 18 Juni. Aangevoerd 580 partyen, w. 568 m. r.m\, 25878 stuks, 207024 K.G. Prijs le srt. m r in. f 61-53. 2e r m. 45-49, zwaardere tot f 67, zonder r.m. f 43-49. Handel vlug RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke meest oostelijke tó zuidelijke wind. Helder tot licht bewolkt- Droog Warmer overdag. De lijst der Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" Is STADSNIEUWS. GOUDA, 18 Juni 1929. Het in voorraad hebben van melk of «r en Wethouders, gezien het voorstel van den Directeur van den Keu ringsdienst van Waren ,voor het gebied 's-Gravenhagè, van 17 April 1929, besluiten te bepalen: Het vervoer of het in voorraad hebben of behandelen van melk en/of melkproducten en de als zoodanig aangeduide waar mag m de gemeente Gouda met ingang van den datum, waarop dit besluit is openbaar ge maakt, door hem, die een bedryf van melk- verkooper opricht, overneemt of verplaatst, of die in een gevestigd bedryf van melk- verkooper lokalen of al dan niet geheel af gesloten ruimten voor hej in voorraad hou den of behandelen van melk en/of melk producten in gebruik neemt), opricht, in richt of wijzigt, Mechts plaats vinden door of voor hem, wiens bedryf voldoet aan de eischen, in lid 2 van artikel 32 van het Melkbesluit S 1919 no. 43 gesteld en die, ten bewyize daarvan ,aan de met de hand having der Warenwet 1929 (S. 581) belaste ambtenaren op him eerste aanvraag over legt een geldige schriftelijke namerts den Burgemeester afgegeven verklaring, daar uit zulké blykt. Deze verklaring is geldig, zoo'ang zy niet namens den Burgemeester bij een tot den belanghebbende gericht aangeteekend schrijven is ingetrokken. Voorts dat melk en/of melkproducten en als zoodanig aangeduide waren in de ge- meente Gouda met ingang van den datum, waarop dit besluit :s openbaar gemaakt, door een melkverkooper of personen, in eon bedryf van melkverkooper werkzaam, niet mogen worden vervoerd met een voer- of vaartuig; a. dat> onverminderd het dienaangaande bij de Trekhondenwet bepaalde; niet voor zien is van een duidelijk leesbaar en zicht baar opschrift, aangevende den naam, de voorletters en de woonplaats (straat en gemeente) van den melkverkooper, aan wien de vergunnig, bedoeld in artikel 29 van het Melkbesluit S. 1929 no. 43, is ver kend ;andere geslachtsnamen mogen noch op het voer- of vaartuig, noch op of aan de zich*adaarop bevindende waren en/of voor werpen voorkomen tenzij cup waren ln een verpakking, waarin zij aan den verbruiker kunnen worden afgeleverd; b. waarmede tegelijkertijd op melk of melkproducten gelijkende stoffen en/of water worden vervoerd. Melk en/of melkproducten en als zooda nig aangeduide waren mogen in de ge meente Gouda met ingang van den sub 1 bedoelden datum by een melkverkooper niet ten verkoop in voorraad aanwezig zyn in ruimten, waar tevens op melk en melkpro ducten gelijkende stoffen aanwezig zyn. Prop.-verg. A.-lt. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de A.-dt. Kiesvereeni ging en ifcpagandaclub Gouda" in „de Réunie" oti propaganda-vergadering. Na het zingen van Psalm 75 1 en 6 opende de heer E. A. Polet .met gebed en sprak een woord van welkom uit tot alle aanwezigen en wel v.n.l. tot de beide sprekers dezer avond en'den heer P. van der Bas van Moordrecht, die de Kamerkieskring Leiden vertegenwoordigde. Hierna verkreeg Mr. J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer met als onderwerp „In ongebroken kracht", het woord. Het gaat bij deze verkiezing, aldus spr., weer zooals by alle verkiezingen om het schip van staat. Welke koers zal het hou den Zooals het nu is, zit er niet veel koers in. Het zwalkt maar wat rond. Dat is een toestand die niet al te lang bestaan moet, want dan zou er aan het parlementaire stelsel een einde kqmen. Aan het roer moe ten knappe mannen met inzicht en ervaring komen. Vroeger vond men die alleen aan de zyde der liberalen, Daar is nu een ejnde aan gekomen. Aan het roer moeten staan mannen die rekening houden met de ordi nantiën Gods en het licht jtijner openbaring. Uitgesloten is nog dat alle zetels der meerderheid door ons bezet zouden worden. Voor 50, 60 jaar geleden en korter nog is dat wqj gekikt aan de Lib. St. P. Deze heeft toen haar machtspositie gebruikt. Het is een vrucht van Gods genade dat, in samen werking met andere partyen deze kracht gebroken kon worden. In het algemeen kan men zeggen, dat toen erkend dat wy recht hebben op oen plaats, in ons volksbestaan. Waar heel ons leven moet staan in het teeken der dank baarheid moet ook onze politiek staan in dat teeken. De Herv. Gér. St.p. wint thans voorzeker niét in Je racht. Dichter by ons staat de Stk. Ger. St.p. en toch hoe langer deze party bestaat, hoe meer \yanöig zy komt te staan tegenover de A.-R. St.p. Men voelt dat het Christenvolk schouder aan schouder moet staan, maar toch wil men dat niet. liet program van hen is voor 90 procent dat der A.-R. St.p. gelyk. Slechts enkele puntjes verschillen. En uaar dient voor ge waarschuwd te worden. De grondfout zit hierin, dat er staat dat de overheid geroe pen is tot handhaving van Gods wet. Maar de overheid moet alleen maar op haar eigen terrein biyven. Anders zou het met de bur- gervryheid ten eenenmaie gedaan zyn Overal moet gezag zyn m de wered. Dat willen we allemaal, maar de groote vraag is: Waai komt het vandaan? Allen die regeeren, regeeren bij de gratie Gods. De linkerzyde zegt echter; ieder die regeert, doet dat omdat myn verstand dat zegt, d.i. het gezag als vrucht van het ra tionalise. De moderne menisch meent ailes te weten, dat komt door de geweldige ont wikkeling der natuurwetenschappen. Het moet echter den mensch tot ootmoed stem men. De socialisatie en de centralisatie der ge meenschap zyn torens van Babel. He', hangt toch niet van den mensch af of er oorlog ot vrede of ellende zal zyn. Ook het huweiyk ziet men verkeerd. Dat is geen contract, maar een insteling Gods. Het strafrecht, zoo zei spr., bestaat niet meer. 'tegenwoordig heet het de leer. van de middelen ter bestrydmg der criminaliteit. Wy daarentegen zeggen dat het recht Gods gehandhaafd moet worden en natuurlyk wordt daardoor de Maat- «chappy beschermd. Ds. li. J. van Schuppen, Ned. hervormd Predikant te Lunteren en Candidas voor ue Tweede Kamer ving hierna zyn rede aan over: „Ons krijgsplan'Spr. zaï trach ten de zaak meer van de geeste.yke zyi.e te bezien al wil hy daarmede niet zeggen dat de stolfelyke zijde geen waarde hoeft. Als God zegt: „Hetzy gy eet, hetzy gy dnnki, hetzy gy iets anders doet; doet het ter eere Gods dan blijkt wel voldoende duidelyk wat Hy hiermede beoogt. Als wy 4d»8aan ter verkiezingsstrijd, dar. hebben we een krijgsplan noodig. In 2 Samuel 5 24 zien we een krijgs plan van David. We me riten daarby op dat het gevraagd is van, gegeven door en uit gevoerd met den Heer. Het zwaard aangorden is gemakke.yker dan te bidden. Het spreken voor den komen den verkiezingsstrijd is gemakke.yker dan m waarachtig gebed tot God te gaan. Men mag de vrouwen al of niet aanspo ren om ter stembus te gaan, daarover zijn we het allen eens dat zy een roeping tegen over den staat te vervullen hebben, maar dan is het dé groote vraag, hoe we in ons gebedsleven tegenover dezen stryd staan. Er is geen enkele party die alleen be reiken kan wat zij wil. Maar nog is er een party die roept tot God. Dat is een tee ken voor alles. U hebt U, zoozei spr., op te maken voor het krygsplan dat den heer U heeft gegeven. Bidden en wachten. Maar dan ook alles gel oovig leggen in den band Gods. Wy stryden in dezen stryd niet tegen andere partyen. Ook niet tegen onze broe derparty de St. Ger. St. p. Als het gaat om de glorie Gods, dan zal den Heer ons voor gaan en ons ter overwinning leiden. Laat ons vooral één geheel zyn. Hoe het ook gaat, ook al zouden we straks den neder laag lijden, dan nog zal de overwinning zyn aan onze beginselen. Daarom zijn deze het waard dat ge er Uw beste krachten aan wijdt aldus besloot spr. Na een woord van dank aan beide spre kers door den voorzitter werd Psalm 89 7 en 8 gezongen, waarna Ds. van Schuppen met dankgebed de vergadering sloot. 4e Volksconcert. Donderdagavond 8 uur geeftliet Sted. Orkest onder leiding van den heer Joh. Fabriaan in het Houtmansplantsoen haar 4e volksconcert. Het programma vermeld: 1. Le Tringant, Marsche Koussean. 2. Fransche Blijspel, Ouverture Keler Bela. 3. Constellations, Valse Reynard. 4. Fantasie Les Dragons de Villars Maillard. 5. Ouverture Jjirique" Kesse's. 6. Charme Frouhlant Bajus. 7. Fantasie uit „De Tooverfluit" Mozart. 8. „Haut Parleur" Marsche, v. Leeuwen Jaarvergadering „Kleinindustrie". De vereeniging „Kleiindustrie" is voorne mens haar eerstkomende Jaarvergadering te houden op Donderdag 20 en Vrijdag 21 Juni a.s. én wel te Maastricht. Aan deze vergadering zal worden verbon den een excursie ter bezichtiging van eenige te Maastricht gevestigde keramische bedrij ven. Eerste orgelbespeling in de St. Janskerk. Op Donderdag 20 Juni 's-avonds te 7* uur zal de heer Henri 0. J. de Man in de grooote of St. Janskerk de eerste orgelbespe ling geven. Diploma kantoorstenograaf. By het op Zaterdag 15 dezer te Utrecht gehouden examen van de Vereeniging van Leeraren in Steno- en Tactylographie „Speed" slaagde de heer J. W. Sirre al hier, leerling van den heer H. E. de Kok, voor het diploma Kantoorstcnograaf B. Geslaagd. Aan de Universiteit te Leiden is ge slaagd voor het eerste gedeelte van het cand. examen Vechten onze stadgenoot de heer W. K. N. Hengeveld. Naar wij vernemen is bij ministrieel be sluit dato 43 Mei j.l. de Heer Dr. K. Zim merman bénoemd tot Directeur der Rijkp- kleischool te Gouda. Wedvhicht van postduiven. Zondag jJ. hield de postduivenvereeni- ging „De Zwaluw" een wedvlucht uit Cha- teroux, afstand 618.5 K.M. De duiven wer den gelost om 6.20 uur. Aankomst eerste duif 2.03.33 uur, laatste duif 8.64.07 uur. De uitslag is als volgt: J. Everling 1; F. Leya 2; M. Groenendaal 3, 4; A. H. A. van Tok 5, 10. 12; G. Schuttelaar 6, 7; Chr. Gouka 8; W. Hou', man 9, 11; J. C. Eih.rs 13; J. van Loon 14. Ledenvergadering Goudsche Chr. Oranje-Ver. De afdeelmg Gouda van de Chr. Oranje vereniging houdt hedenavond een leden vergadering in het Gebouw tot Heil des Volks. Aau de orde komt o.a. bestuursver kiezing en bespreking propaganda. Welwillendte medewerking wordt verder verleend door mej. Heijkoop, zang, een viool ensemble en de heer B. E. J. Bik, piano. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 13 Juni: Anna Maria Anto- nia, d. v. B. A. Kettler en D. van der Werf. Krugerlaan 173; Pieternelle WiLhelmina, d. v. R. Wildschut en J. iHolthuysen, N. Ha ven 60. 14 Juni: Margaretha, d. v. JjW. Fiux en J. Th. Krimpenfort, Turfmarkt 14Pieter- netla Johanna, d.. v. J. P. Nuvelstyn en J- Villi der Valk, Vest 97. 15 Juni: Heiltje, d. v. A. Hermenet en M. M Teekens, 4e Kade 77; Maria Anna Mar garetha, d. v. Th. van Khyn en C. M. Boere Goudkade 15. 16 Juni: Wilhelmina Theresia, d. v. M. J. L. M. Mimpen en W. 'A. Ccheffer, Coon. hertstraat 20. OVERLEDEN: Geene. Tot en met 22 Juni. Openbare Leeszaal. Tentoonstelling van werk van den heer H. v. d. Jagt. 18 Jum 8 uur Gebouw tot Heil des Volks Alg. Ledenverg. Goudsche Chr. Oranje- vereeniging. 19 Juni, 8 uilr. Gebouw Daniël. Cursus E. II. B. O. onder leiding van Dr. Evers. 20 Juni, 8% uur. Gebouw tot HeU des Volks. Openb. Verg. Herv. Geref. Staatp. Spr. Ds. C. A. Lingbeek en Ds. Gravemeyer. 20 Juni, 8% uur. Soc. de Réunie. Openb. Verg. Liberale Staatsparty de Vrijheids bond. Spr. de heer C. G. Roos, Burgemees ter van Lekkerkerk. 20 Juni, 8 uur, Houtmansplantsoen. 4o Volksconcert. 20 Juni 7% uur, St. Janskerk. Eerste orgel bespeling. 24 Juni 8 uur Soc. OnB Genoegen Leden vergadering. UIT DEN OMTREK BOSKOOP. Op Maandag 24 Juni a.s. n.r de Gemeenteraad vergadexen. Onderwerpen ter behandeling; Opening. Trekking van stemming en rondvraag. Vaststelling van de notulen der vergade ring van 2 Mei 1929. Ingekomen stukken Mededeelingen. Aanbieding door b. en W. van het rap port, uitgebracht door de heeren J. H. Mohr cn A. Keyzer, betreffende de aan het nieu we Gemeentehuis aangebrachte herstellin gen (No. 50). Aanbieding door B. en W. van de door het R.K. Schoolbestuur ingezonden verant woording van gelden, uit de gemeentekas ontvangen ingevolge art. 7 2der Lager On derwijswet 1920 (No. 34). Aanbieding door B. en W. van de door het bestuur der Chr. Ned. Herv. school in gezonden verantwoording van gelden, uit de gemeentekas ontvangen, ingevolge art. 72 der Lager Onderwijowet 1920 (No. 49). Voorstel van B. en W. om te besluiten tot vaststelling van de aan de besturen van byzondere scholen voor gewoon lager' on derwijs toekomende vergoeding per leerling, over het jaar 1927 ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 (No. 35). Aanbieding door B. en W. van de drie- jaarlyksche afrekening^ betreffende de ver goeding, bedoeld in art. 101 der Lager On derwijswet 1920, over de jaren |925, 1926 en 1927, ingezonden door d^ besturen der bijzondere scholen voor gewoon Lager On derwijs (No. 41); Voorstel van B. en W. om te besluiten tot wijziging der Verordening betreffende de levering van elctriciteit door het Elec- triciteitsbedryf der gemeente Boskoop (No. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot het aangaan van een overeenkomst inel de gemeente Alphen aan den Rijn, betref fende de levering van electrieiteit, ten be hoeve van perceelen, gelegen aan den Groe- neweg onder de gemeente Alphen aan den Rijn (No. 44). Aanbieding door B. en W. van het ver slag van den toestand der gemeente over het jaar 1928 (No. 45). Aanbieding door B. en W. van het ver slag van den toestand en de exploitatie der Gemeente-bedrijven over het jaar 1928 (No. ,46). Aanbieding door B. en W. van de reke ning van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armtestuu* over het dienstjaar 1928 (No. 47). Aanbieding door B. en W. ter vaststelling van een concept van een niéuwe verorde ning op de brandweer in de gemeente Bos koop (No. 37). Aanbieding door B. en W. 'ter vaststel ling van een concept-instructie voor don Ooncierge-bode van het Gemeentehuis (No. 38). Voorstel van B. en W. om een crediet te verleunen van 1300.— voor betaling van kosten van herstellingen van wegkantan, noodig geworden door de sttenge vorst van den afgeloopen winter (No. 39). Aanbieding door B. en W. ter vast-tel- ling van concept-besluiten, strekkente resp. tot wyzigjng van de gemeente-begrootin gen 1928 en 1929 (No. 43). Voorstel van B. en W. om te besluiten tot vaststelling van annuïteiten door Bouw- vereeiugmgen verschudigd vNo. 42). Advies van B. en W. om te besluiten tol aanvaarding van een schenking van de Boskoopsche üandelsdrukkery, ten bahoevo van het nieuwe Gemeenteauis (No. 48). Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verkoop van een perceel bouwgrond aan J. van Heiningen (No. 51). Kqndvraag. Sluiting. De R.-K Muziek vereeniging „St. Caeci- lia zal op 15 Aug. a.a. deelnemen aan het concours te Alpheu a.a. Rijn. De heereu P. den Ouden, J. Dijkhuis en li. deu Ouden zijn door den Ned. Tuinbouw- ruad benoemd tot afgevaardigden uaar liet congres der Intern, vereeniging van be roepstuinbouwers dat dit jaar te Londen zal worden gehoudne. Op Diusdag 25 Juni a.s. zal de vereeniging voor onpersoonlijke reclame (V.l.F.O.R.) in hotel Klaasjan een openbare vergadering houden. A1b sprekers zullen optreden de heereu E. U. Kreiage uit Haarlem, voorzit ter van de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, en de voorzitter der vereeniging de heer 1'. A. Colijn, burge meester alhier. Volgens bericht van het gemeentebestuur vau Gouda zulleu de tolhekkeu op het Goudsche Rijpad onder de gemeenten Bob- koop en Alpheu voortaan des nachts wor den opengelaten zoodat men dan vrij kan passeereh. GOUDERAK. Donderdag 20 Juni 1929, des avonds te acht uur wordt in de zaal van den heer C. Ooms een groote openbare vergadering ge houden van de Chr. Dean. Unie afd. Gouda. Als sprekers zullen optreden de heeren A. Bogaart te Moordrecht, onderwerp: „De anti-revoutionaire regeerings en ge meente-politiek" en R. van der Brug, Gou da Candidaat voor de Tweede Kamer, on derwerp: „De toepassing der Christelijke beginselen". Bezoek van de Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin in deze provincie zal Donderdag 20 Juni onze ge meente bezoeken. HAASTRECHT. Pluimvee-vereeniging. Vrydag j.l. hebben een 20-tal leden der pluimveevereeniging „Ons Belang" een be zoek gebracht aan Barneveld. Het doel van de reis was de bekende ,iSchimmels" kui- kervbroedery, waar een voortreffelijk inge richte broedinrichting voor 100.000 kuikens per 3 weken werd bezichtigd en waarby de eigenaar een aangename de.skundige voor lichting verschafte. Van Barneveld werd gereden naar Woudenberg, waar het hoen derpark „Burgwal" werd bezichtigd. Met groote belangstelling werd hier kennis ge nomen van het opfokken van plm. 8500 kui kens en 1500 hennen. Langs de pyramide van Austerlitz weid gereden naar Utrecht, waar een poosje ge pauzeerd werd; waarna allen zeer voklaan qmstreeks 8 uur thuis kwamen. Kermis. De kermis behoort reeds weer tot het verleden en het zal wel aan de aanwezig heid van het circus Hagenbeek te Gouda gelegen hebbfen dat de drukte niet zoo groot was als in andere jaren, de meeste houders van vermakelijkheden maakten geen goede zaken; de caféhouder* daaren tegen hadden geen reden tot klagen. Zondagmiddag geraakte nog een autobus van de Polsbroeksche dienst in brand, tlooh men wist met emmers water het vuur spoe dig te blusschen. MOORDRECHT. In de dorpstraat werd een meisje dóór een auto aangereden De kleine kwam te vallen en werd aan de pols verwond. De auto reed ijlings door in de richting Gouda én had waarschijnlijk den dans ontsprongen indien dé gemeeifte-veldwuchter niet ftoo actief was geweest om direct telefonisch aan de politie te Gouda aanhouiing te verzoe ken van genoemden auto. Het gelukte al daar de politie de auto aan te houden, waarna de gemeente-veldwachter het verder onderzoek op zich nam. SCHOONHOVEN. De heer F. C. Bik is geslaagd voor het examen gemeenteadministratie, gehouden door de Ned. Ver. van Gemeentebelangen. Aanbesteding van de Veerstoep. In een Zaterdagmiddag gehouden gehei me vergadering van den Raad kwani, vol gens de Sch. Crt„ in behandeling de aan besteding van de Veerstoep aan de overzij de. Bij afwezigheid van den burgemeester werd de vergadering voorgezeten door wet houder 8chreuder. Na eenige discussie, werd besloten de werken voor de Veerstoep te gunnen aan den laaggten inschrijver, deh heer H. de Jong te Hardinxveld voor de som "van f 25.800 9 STOLWIJK. Voot rekening van den heer W. de Jong wordt aan den Beijersctyeweg een landbou werswoning gebouwd. Het timmerwerk is opgedragen aan A. Rietveld te Berkenwoude, het metselwerk aan M. Both, alhier. Eveneens is «onderhands opgedragen het bouwen van een jfolenpakhuis voor reke ning vafl W. M. H. de Bruijn. het timmer werk aan T. Maaijen, het metselwerk aan M. Both, beiden alhier. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Nederlanders in Duitschland. Op de 3 maal 100 M. estafette won de Onderlinge Dames Zwemclub uit Rotterdam van Duisburg. Haar tyd was 4.09.2. Op de y)0 Meter rug-zwemmen was mej. Grendel eerste in 1.27.6 voor Oversloot, die er 1.31.2 over deed. Op het nummer vrijen slag vyerd mej. Grendel tweede in 1.21.1 achter mej. Er- kens, die eet) tyd van 1.15 maakte. Op de 100 M. borstzwemraen te Frankfort a. Main was mej. Baron eerste in 2.27.3. tweede werd Schellhaas, Frankfurt in 2.31. Op Ue 10 OM. rugzwemmen zegevierde bej Braun in 1.26.4, Heinrich, Keulen, was tweede in 1.88. 100 M. vrye slag: 1. Mej/ Braun in 1.15; 2. Heinrich, Keulen, 1.24.4. UKAAULOUZE iilENST. Yiootconf eren tie in den a^t. Herfat. NEW-YORK, 18 Juni. in diplomatieke kringen te Washington acht men de moge lijkheid zeer groot, dat reeds in den a.s. herfst een conferentie zal worden gehouden tot regeling van de ontwapening ter zee. Indien de andere mogendheden daaraan niet zouden deelnemen, zullen, naar men verwacht, tenminste besprekingen worden gehouden tusschen Engeland en Amerika. Deli-Batavia Rubber My. Naar wy vernemen zal aan de binnenkort te houden algemeene vergadering van uun- deelhouders der Deli-Batavia Rubber My. N;V. worden voorgesteld tper 1928 een di vidend van 10 uit te keeren. Door den bliksem getroffen. ROME, 18 Juni. In de nabyheid van $a- terno werden tydens een hevig onweer 3 landarbeiders door den bliksem doode yk getiouen en twee zwaar gewond. De Arbei ders waxen in een tent gevlucht, waarin de bliksem insloeg. n Het vraagstuk der schadevergoedingen. i'ARIJS, 18 juui. Het Fransche kabinet iieeit in zyu zitting van heden het vraag stuk der scliaueveigoedingen en de buiteu- landsche schulden onderzocht, waarbij Poincaré en Mnierand een overzicht gaven van den alg. toestand. De regeering besloot eenstemmig om het voorstel van de commissie der deskundigen tot regeling der betalingen goed te keuren, eu te zitmen uiet de oudere betrokeu regce- nngen de ratificatie ervan voor te stellen. In de financieel» commissie eu in de com missie van buiteulandsche aangelegenheden zullen morgen door de regeering verklarin gen worden afgelegd. l>e opvolger van 1'rof. Kan 'te Leiden. Voor de leerstoel in de oor-, ne.us- en keel- ht-elkunde te Leiden, alB opvolger van Prof. Kan heeft, naar wij vernemen Dr. L. de Kleijn te Utrecht, bedankt. Opvolger Prof. Wiersma te Groningen. Als opvolger van Prof. Wiersma aan de Rijksuniversiteit te Groningn.komt ernstig, in aanmerking Dr. M. v. d. Scheer, ge neesheer-directeur van het Prov. Ziekenhuis nabij Zandvoort, (oud-inspecteur van het staatstoezicht op het krankzinnigeuwezen en voorzitter vau de Ned. Vereeniging van Psychiatrie en Neurologie). Een inbraak in een juwelierswinkel. Voor duizenden guldens gestolen. Tydens de afwezigheid der bewoners is in de juwelierszaak van de firma li. in de Spuistraat in den Haag ingebroken. In de etalagekasten en in het magazyn is voor duizenden guldens aan Biuraden ge stolen. H. de Wilde, f DEN HAAG, 18 Juni. Op 75-jarigen leef tijd is heden overleden de heer H. de Wilde, oud wethouder van Den Haag, oud-lid van de Prov. Staten en Ged. Staten van Zuid- Holland, oud-voorz. van het Provinciaal Comité van de a. r. kiesvereenigingeu in Zuid-Holland. Een detachement van de koloniale reserve naar Curasao vertrokken. Heden vertrok met de „Amsterdam" een detachement vau de koloniale reserve ter sterkte vau 50 man, onder bevel van den le luit. der infanterie L. F. Weyerman naar Curasao. De commandant vap de koloniale reserve, majoor J. Bareudsen, deed het,de- taohemeut tot aan boord uitgeleide en sprak heu daar namens den Myiister van Defen sie toe. DRAADLOOZE DIENST. 17 Juni. 18 Juni. Officieel. Londen 12.077* 12.07% BerlynJ 69.40 69.42 Parys 9.74 9.74% Brussel 34.57% 84.57 Zwitserland 47.91% 47.91 Weenen 35.00 85.00 Kopenhagen66.35 66.35 Stockholm 66.70 66.75 Oslo 66.37% 66.37% New-York 2.49% 2.49% Niet-officieel. Praag 7.38 7.38 Madrid 85.50 35.50 Prolongatie 5% Beursoverzicht. De markt had heden een gedrukt voorko men en vooral de, Industriepapieren had den van aanbod te lijden en hier waren de Kunstzijde-aandeelen vooral" het kind van de rekening. Enka's in hoofdzaak moesten zich eenverlies getroosten dat ertkele 10- tallen procenten bedroeg. Misschien wel ómdat de voordeelen aan de fusie met Glanstoffverbenden niet in overeenstem ming zullen zijn. Philipsaandeelog golden een oogenblik boven (jet hoogste peil van den vorigen beursdag. doch reageerden vervolgens scherp Margarine Unies^en Calvé Delft konden zich niet handhaven, en zagen zich meerdere procenten ontgaan. Calvé Del tl boden nog het meest weerstand. Van de Kuchenmeis- tets soorten werden Accoustiek 55 afgedaan. Fordaandeelen vast. Van de mijnwanrden waren het Boetons die zich naar lager koerspeil zagen gebracht Op de petroleunrafd. openden Koninklijken beneden het peil van gisteren, en liepen vervolgens verder terug Daarentegen heerschte een goede stemming voor suikeraande<-len H.V.A-.'s vervolgderf' de gisteren ingezette stijging

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2