Mexicaanscheen Europeesche CACTEEEN en VETPLANTEN een Jongste Bediende HEERENHUIS Lewenstein's Naaimachines HET BLOEMENMAGAZIJN Nieuwe Abonné's nette Dienstbode iKDaar Crystallosetten k KLEIWEG 88 Dagmeisje MEISJE OM TE STEMMEN KIEZEN MANTELS - COSTUMES - PEIGNOIRS - HOEDEN ENZ. TAFEL- EN DIVANKLEEDEN PREDIKBEURTEN. Dankbetuiging. Echtpaar, EEN„ECHTPAAR een bekwame huisnaaister Kinderwagen Te koop aangeboden: JENNY Voor reclame 70 cent L. BINNENDIJK Fl. 500. - tot Fl. 1000.— BELOONING Boekhouder GEVANGEN LEVENDE RATTEN^ f 0.25 CENT PER STUK Medelezep TE KOOP een goed onderhouden Fraai Sterk Goedkoop ZIJT GIJ FIJNPROEVER L. BINNENDIJK Fa. P. J. Ravet en Zonen Eau de Cologne's Zeepen Naaisters en Leerlingen P. V. d. HEUVEL Wi] 9&n n°9 tot Maandag I Juli voort Mej. v. d. HEUVEL T weedehandszaak HAMBURGER EN HOORENDOORN TE KOOP: 40 ?auaunrd^ onze HALFJAARLliKSCHE SAISONOPRUIMING, Annb.vi.nd, Goz. van Daiitzig, Hoogstraat 9-11, Tel. 385, Gouda HIP1N OlAWRIVEERD ZIE ETALAt>E VAN VOOR GOUDA EN OMSTREKEN - - KLKIWKG 38 - Voorts komen op 1927 tal van posten voor waarvan de kosten nog uit leening moeten worden gevonden. De meest belangrijke hiervan zijn: De Nieuwe Veemarkt (totaal koeten 144.393.hiervoor is geleend 316.C00, zoodat nog geleend moet worden 28.393 De verbetering van de Zweminrichting (totaal kosten 62.187.—); hiervoor iB reeds geleend 42.000.—, zoodat nog moet wor den geleend 20.187.—. Herstel Sluisje Reeuwijksche Verlaat (to taal kosten 11.756.—); dit geheele bedrag moet nog worden geleend; aflossing 390.60 ^Verder zijn er tal van kleinere uitgaafs- Van de grootere posten van 1928 moeten nog door leening worden gedekt: Verkeersverbetering Fluw Singel 1927/28 (kosten 13265.—); Krugerlaan bestrating (kosten 8839.—); Huistelefooninstallatie (kosten 6025.-); Aankoop pand Gouwe 2 (kosten 17000); Nieuw woonwagenkamp (kosten 5417-); GoudaUte-wegen (kosten 20634.—); Brug R. x, Catsweg (kosten 6680.—); Aankoop grond Nieuwe Gouwe (koeten 64469. Aanleg voetbalvelden Graaf Florisweg (kos ten 41700.-);, Verbouwing Da Costaschool (kosten 6614.-). Van de bedragen van 1928 zijn er meer dere, waarvan in de begrooting rekening is gehouden met de aflossingsbedragen. Voor een juiste beoordeeling van het bo venstaande is het zeker noodig te weten welke de argumenten zijn geweest welke de meerderheid van het College van B. en W. hebben aangevoerd, om het standpunt van den wethouder Van Staal niet te deelen. Uit het schrijven en de bijgevoegde staat valt op te maken dat de meerderheid \an B. en W. het niet wenschelijk oordeelen bij de huidige belastingpositie van de gemeente het volle aflossingsbedrag van de drie vo rige jaren ineens te doen komen ten laste ééner rekening, waardoor noodwendig het batig saldo van dien éénen dienst aanzien lijk zal dalen. Waar de wethouder Van Staal zich ais de minderheid in het college in bovenstaand schrijven heeft doen kennen, is het zeker van belang voor een goede beoordeeling, dat ook de meerderheid van het college zich Gemeenterekening 1927. Ter voldoening aan artt. 218219 der Ge meentewet bieden B. en W. aan den Raad de rekening en verantwoording over 1927, concept-besluit,, tot voorloopige vaststelling van het bedrag der inkomsten en uitgaven. De rekening sluit met een voordeelig kas saldo van den gewonen dienst van 15ó.907.70 en met een nadeelig saldo van den kapitaalsdienst van ƒ113.056.194 derhalve een totaal vöordeelig saldo van 37.851.504 Ter toelichting merken B. en W. evenwel op, dat het dienstjaar 1927 begonnen is met een batig saldo van den gewonen dienst, groot ƒ281.216.224 Dit saldo te verhoogen met het bedrag, dat op den dienst 1927 wegens uitgaven van vorige dienstjaren is verant woord ad 49.283.88 ƒ330.500.104 en te VNtapn met het bedrag, dat op den dienst met het be drag, dat op den dienst 1927 wegens achterstallige inkom sten is verantwoord ad 43.515.43 Zoodat de gewone dienst 1927 feitelijk is geopend met een saldo van, ƒ286.984.674 De gewone ontvangsten van den dienst 1927 bedragen ƒ2.524.561.14 welk bedrag moet worden verhoogd met de tot dezen dienst behoorende nog te ontvangen bedragen ad 36.993.964 Totaal ƒ2 561.555.104 De gewone uitgaven bedroegen ƒ2.373.653.444 welk bedrag moet worden ver hoogd met de tot dezen dienst behoorende nog te doene uitgaven ad 40.191.01 Totaal 2.413.844.464 Het werkelijk saldo van den gewonen dienst 1927 be draagt derhalve ƒ2.561.555.104 verminderd in'et ƒ2.413.844.454 De gewone dienst 1927 is ge opend met een werkelijk saldo van Het Baldo bij afsluiting van den dienst bedraagt 147.710.65 286 984.674 147.710.65 zoodat de gewone uitgaven hebben overtroffen met een zuiver bedrag van 139.274.024 De kapitaalsuitgaven over. 1927 bedroegen ƒ946.726.91 en de kapitaalsontvangsten ƒ833.670.714 Kasgeldleening 200.000. B .en W. deelen den Raad mede dat hen door de heeren Staal'en Co. q.q., bankiers te 's-Gravenhage, een aanbieding is gedaan voor een kasgeldleening ad 200.000.voor den tijd van zes maanden tegen een rente van 5% per jaar, provisie ad 14 in begrepen De beschikbaarstelling van het leeningt- bedrag zal per 1 Juli a.s. kunnen plaats 113.056.194 Nadeelig saldo Dit saldo wordt veroorzaakt door betaling van kapitaalsuitgaven uit de gewone kas middelen der gemeente. Te zijner tijd zal tot consolidatie dezer vlottende schuld worden overgegaan. Het is bekend, dat d« in rekening-courant voor opgenomen gelden óén procent betaalt boven het promesse disconto der Nederlandsche Bank, dus mo menteel 7 Waar het te voorzien is, dat binnen be trekkelijk korten tijd de rekening-courant der gemeente een vry belangrijk debet-saldo zal aanwijzen, meenen zij goed te doen gelet op het te besparen bedrag aan rente "bovengenoemde aanbieding te acceptee- fen en stellen mitsdien den Raad dan ook voor ,met de heeren Staal en Co. q.q ban kiers te 's-Gravenhage, een tijdelijke kas geldleening op de hiervoren genoemde voor waarden aan te gaan. Teruggave door het Rijk van de v. m. Infanteriekazerne, c. a. B. en W. schrijven aan den Raad: iZooals den Raad bekend, werden door ons College reeds gedurende langen tijd bespre kingen gevoerd met de betrokken autoritei ten, teneinde tot teruggave te geraken van d? in 1860 door de gemeente aan het Rijk in gebruik afgestane gebouwen en terrei nen voor de kazerneering van garniz en, enz. Successievelijk werden een deel van deze gebouwen en terreinen, o.m. de Looy- hallen en een deel van het kazerneplein, wederom ter beschikking gesteld, teruggave van het meest belangrijke plex, de kazerne zelve, kon tot dusverre nog niet worden verwezenlijkt Het is juist dit gebouwencomplex dat in verband met de steeds uitbreiding eischende veemarktter reinen voor de gemeente van het allergroot ste belang werd geacht; een reden voor ons College niets onbeproefd te laten hierover wederom de vrije beschikking te krijgen. Herhaaldelijk werd vooral toen terug gave in verband met de zeer urgente uit breiding der marktterreinen steeds meer begon te klemmen en het gemeenschapsbe lang in het gedrang dreigde te komen - met klem van redenen op teruggave aange drongen. Van de zijde van het Departement van Defensie werd er evenwel steeds op gewe zen dat, zoolang de kazerne benoodigd was voor militaire doeleinden, van teruggave oergmg'Vah militaire voor raden in geval van mohilisatie en ypor zoo lang hiervoor te Gouda geen andere aan de daarvoor te stellen eischen voldoende, op slagruimte beschikbaar was, kon van ter beschikking stelling geen sprake zijn. Wij zy'n toen in overleg getreden op welke wijze in deze opslagruimte wellicht elders in deze gemeente ware te voorzien. Onderscheiden mogelijkheden werden overwogen, totdat ten slotte omtrent opslag in het z.g. achtergebouw van het v. m. Mili tair Hospitaal (gebouw bestemd geweest voor de verpleging van lijders aan besmet telijke ziekten) met bijbouw van een twee tal voertuigenloodsen op het bijbehoorend open terrein, en met gebruikmaking van den zolder van het hoofdgebouw overeen stemming werd verkregen. Deze overeenstemming is tot uitdrukking gebracht in een ontwerp-overeenkomst tus- schen de betrokken IJegeeringsdepnrtemen- ten en ons College. Onder voorwaarde dat de gemeente de meerdere kosten, die een gevolg zullen zy'n van de inrichting en bouw van deze laatst genoemde gebouwen, voor hare rekening neemt en zorg draaft voor een wachters- woning ter plaatse, is de Regeering bereid de v.m. kazerne c.a. terug te geven en daar door uitvoering van de plannen die bij ons College voorzitten inzake de bevordering van de belangen van het marktwezen, ino- gelijk te maken. De totaalkosten die dientengevolge voor rekening der gemeente zullen komen, zijn door de betrokken militaire autoriteiten ge raamd op 35.530.—; de directeur van ge meentewerken kwam tot een uitgave van 32.680. Op deze bedragen zullen in mindering komen de kosten die de Regeering even tueel nog ten koste zou moeten leggen aan het geschikt maken van de vm. kazerne voorhet opleggen van alle mobilisatievoor- raden welke te Gouda zy'n en nog /.uilen moeten worden opgelegd, geraamd op 5300.—. De overige gestelde voorwaarden zijn, wat de financieele gevolgen daarvan betreft, van ondergeschikten aard. De totale financieele lasten die deze transactie voor de gemeente met zich zal brengen, zijn dus te ramen op rond 30 000 exclusief de beschikbaarstelling van een wachterswoning en de hiervoren genoemde kleine uitgaven (zie sub 2, 8, 4, 5 en 6 van de ontwerp-overeenkomst). Een uitgave, in verband met de groote belangen daarmede voor de gemeente gemoeid, o.i. alleszins te billijken Subsidie-aanvrage Ned. R.K. Politiebond „St. Michaël". B en W. stellen voor afwijzend te be schikken op een adres dd. 2 Mei j.l. van het schoolbestuur der politievakschool van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michaël", hou dende verzoek om toekenning van een sub sidie uit de gemeentekas. Zij, die zich met ingang van 1 Juli op de Goudsche Courant abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Gemeenteraad. Agenda voor ae vergttuering van den itaau tier gemeente Uouua op Dinsdag Zo Juni litwitf, oes namiddags 8 uur. Voordracht ter benoeming van een hooiu aan de openbare lagere scnool no. 4. Voordracht ter benoeming van een leeraar in de aardry'ksxunüe aan de Han delsavondschool. Het voorstel tot overplaatsing van J. To- rensma ais hoofd aan de openbare lagere school no. Het voorstel tot het verleenen van verlof aan P. E. van Bommel, leeraar aan het Gymnasium vo.r het maken eener studie reis naar Ned. Indië. Hot voorstel i.z. teruggaaf door het jtyk der voormalige infanteriekazerne. Het voorstel tot t aiikoop van eigendom- cmen gelegen a. d. Eerste Kade. Het voorstel tot overname van grond van C. J. den Hertog. Het voorstel tot verkoog vn grond aan U. Hoogendoom. liet voorstel tot verhuur van het •bran l- spuitenhuisje a. d. Raajn aan M. J. Huur- Het voorstel tot verhuur van land aan de A.J.C. en de jeugdbeweging van den Fa- brieksa rbeide rsb ona. Het voorstel Uneffende het dag- en nachtverblijf voor daitloozen van hei I eger de3 Heils. - Het voorstel tot Jict maken van een opril naar t-Vj.ielands Hóf g.' Zeedy'k. Het voorstel tot openbaren ver-co »p var. Het voorstel tot het dempen van slooten nabij het Van Iterson Ziekenhuis. Het voorstel tot aanleg van oen openba ren weg langs den)(Goejanverwelledyk. Het voorstel tót gedeeltelijke bestrating met keien van het woonwagenkamp. Het voorstel tot vernieuwing der be schoeiing van de Karnemelksloot. Het voorstel tot gerechtelijke uitzetting uit gemeente-woningen. Het voorstel tot het geven van namen Het voorstel tot vaststelling der gemeen terekening 1927. Het voorstel tot jiet aangaan eener kas- Het voorstel tbt invoering van gaspen- ningen voor muntgasverbruikers. Het voorstel tot vaststelling opnieuw der schoolgeldverordeningen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs. Hét voorstel i.z. het verzoek om subsidie van den Ned. R.K. Politiebond" „St. Mi chaël". Het voorstel i.z. het verzoek om subsidie van den Alg. Bond van Politiepersoneel. Wijzigingen der begrootingen voor 1928 en 1929 en verder voorkomende zaken. leeraar aardrijkskunde Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het. verleend eervol ontslag aan den heer H .v .d. Jagt, dragen R. en W. ter be noeming van een leeraar in de aardrijks kunde aan de handelsavondschool met 5-ja rigen cursus voor de heeren: 1. P. E. van Bemmel, leeraar aan het gymnasium en de R.H.B.S.; 2. H. L. Van Vliet, onderwijzer aan de R.K. Jongenschool, Spieringstraat 16. Firma B. DE JONG, Meubileering SPORT BN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. De competitie. De uitslagen van gisteravond zijn: Heeren eerste klasse: Dolfijn—GZC 6—0 Reserve eerste klasse: DJK II-GZC II 4—1 Tweede klasse: Neptunus—AZPC 6—2 Reserve derde klasse: LZC 111— De Zijl ÏI 5-0 Dolfijn—G.Z.C. 6-0. Nog lezen wij in het Hld. De Dolfijn had gistéravond' wel gemakke lijk werk aan de Gouwenaars. Deze lagen vrijwel voortdurend stil, terwijl de Dolfijn een en al beweging was. Voeg daarbij een uitmuntend schot, speciaal van Steder en een voortdurend opzwem mende achterhoe de, niet gevolgd door de Gouwenaars, /en de 6-0 zege is ruimschoots verklaard. Rijke hield de enkele gevaarlijke schoten die hij kreeg, er goed uit. Slop deed wat hij kon, maar de hard* goed gerichte schoten waren buiten zijn bereik. Stender scoorde al gauw l-*0. Opzwem- men van Kuiper bracht na goed samenspel weer een goal. Daarna ging Muller een paar maal naar voren, verdeelde uitmuntend en sjelde Stender in staat, er 4-0 van te ma ken. In de tweede helft lag de Dolfijn voortdu rend met vier voorwaartsen. Door opzwem- men van Van Es kreeg Muller gelegenheid een teruggeslagen bal van Slop in te wip pen. Een tijdlang bleef het zoo tot de goed combinerrende Dol fijn-voorhoede ten slotte aan, Stender de final touch liet (6-0). Een adres van de Nederlandsche afdeeling van den „Wereldbond der Kerken" aan het Nederlandsche volk. Aan het Nederlandsche volk- Het is met het oog op de samenstelling van de nieuwe Tweede Kamer der Staten- G ener aal van het hoogste gewicht, dat ver tegenwoordigers worden verkozen, die opko men voor wat leeft in het hart van het Ne derlandsche volk een vurig verlangen naar den algemeenen Wereldvrede. De schoone beloften, tijdens en kort na den wereldoorlog gedaan, zijn niet in ver vulling gegaan en de ondervinding heeft ons geleerd, dat de Internationale toestand steeds hachelijker en 'het gevaar voor een nieuwen nog onmenschelijker oorlog steeds g rooter wordt. Kiezers van Nederland! bedenkt, dat de oorlog een kwaad is, dat met de meest een voudige beginselen van het Christendom met alle macht dient te worden bestreden. Kiest dus alleen zulke mannen en vrou wen, van wie gij meent zeker te kunnen zijn, dat zij beslist en ernstig .naar de ver wezenlijking van de gedachte van den Vol kenbond zullen streven. Ons moet niet alleen de angst drijven voor een nieuwen oorlog, die in zijn ver schrikkingen alle vorige oorlogen zal over treffen, maar bovenal het positieve bewust zijn, dat de internationale verhoudingen der volken door de beginselen van recht en lief de moeten worden beheeracht. De Nederlandsche afdeeling van den We reldbond der Kerken doet daarom een be roep op uw begeerte naar vrede. Het Bestuur: Prof. Dr. J. A. Oramer„ voorziter, Utrecht. Dr. J. O. Wissing, secretaris, Vught. Prof. Ör. J. W. Pont, Bussum Ds. W. R. M. Noordhof, Lochem. Ds. F. Dijkema, Amsterdam Ds. J. W. K. Hoevers, den Haag. Prof. Mr. Dr. A. J. v. d. Bergh, Utrecht Ds. J J. Buskus, Oosterend. Ds. W. D Linthout, Apeldoorn L. J. van Wijk, Heemstede. Ds. Joh. Rauws,, Oegstgeest. Ds. J. Groeneweg. Doetinchem. Dr. J. F. B van Hasselt, Amersfoort. Ds. B. ter Haar, Groenlo Prof. Dr. B. D. Eerdmahs, Leiden. Ds. F. tl. G. van Iterson, Nijmegen. Ds. J. B. Th. Hugenholtz, Ammerstol. M. N. W. Smit, Utrecht J. Droogleever Foituijn, Bussum. Ds. J. A. de Koning, Utrecht. Ds. Th: H. W. Gramberg, Zwolle Mej. L. C. A. van Eeghen, Doorn. Prof. Dr. W. J. Aalders, Groningen. Zondag 23 Juni. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. H. Cra mer. St.'Janskerk, 6'u. n.m. Ds. Severjjn van Waarder. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Th. Ruys Jr. te Lisse. Ver. Calvijn, Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. Ds. A. Dekker van Bleiswyk. »5% u. n.m. Geen dienst. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. R. Kok. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe, 10 u. v.m. en 5'u. n.m. Ds. J. B. Croes. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. L. R. v. d. I Broek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.mr pr. P. Glas. Reiyonstr. Kerk, 10% u. van. Ds. J. A. de Koning. Evangelisatie, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds, A. H. J. G. v. Voorthuyzen, v. Rijnsen. Geref. Evangelisatie, 9% u. v.m, en 6 u. n.m. Ds. J. J. v. d. Wall van Gronineen. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds.. G. L. l^en- mans. 7 u. nm. Leeskerk. HAASTRECHT. Ned.-Herv. Kenc, 19% u v.m. Ds. A Land stra. 1 -jjij Geref. Kerk, 10% u v.m. en 7% u. n.ni. De heer Burgeier, cand. te Amersfoort. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. De heer Dekker, g.o. te Bleiswijk. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Leeskerk. 6% u ,n.m. Ds. Joh. Bijl van Gouda. Remonstr. Kerk, 10 u .v.m. Ds. W. J. van Nooten. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. ëh 7 u. n.m. Ds. Enkelaar. Wykgebouw Lageweg, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. De heer de Redelijkheid. BIJ MAAG- EN DARMKWALEN, tegenzin in eten, tragen stoelgang, opgeblazenheid, maagbranden, oprispen, benauwdheden, pijn in 't voorhoofd, neiging tot braken, bewer ken 1—2 glazen natuurlijk „Frahz-Josef"- bitterwater grondige reiniging van het spijsverteringskanaal. Attesten van zieken huizen verklaren, dat het „Franz-Josef"- water zelfs door bedlegerige patiënten gaarne wordt ingenomen en hun zeer goed bekomt. Bij Apotheken verkrijgbaar. STADSNIEUWS. GOUiDiA, 22 Juni 1929. Examen Belastingrecht. Voor het Federatief Examen afgenomen door het Nederlandsch Instituut van Ac countants en de Nederlandsche Organisatie van Accountants slaagde voor het vak Be lastingrecht de heer G. van Hoorn, alhier. De heer C. G. Roos, Burgemeester van Lekkerkerk over Gurajao ontwapening en clericalisme. Donderdagavond opruk in de sociëteit „de Réunie" voor de liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond", de heer tl. G, Roos, burgemeester van Lekkerkerk over Cura- 5ao, Ontwapening en Clericalisme. Na een Inleidend woord van den yice- voorzitter de heer P. Bpkhoven, herinnerde spr, aan het gebeurde op Curasao, z.i. te wijten aalt de gevoetde politiek der laatste jaren, t.o. Weut-Indië, een kind van groote zorgen, waartegenover wij zeer tekortge schoten zijn in onze verplichting om te on derhouden een behoorlijke verdédiging van dit gewest. Curasao, zoo zeide spr„ is tegenwoordig een gewest van zeer groote Ireteekenis. Door de ligging t.o.v. Venezuela, dat rijk is aan ertsen en petroleum, is het a.h.w. aangewezen, ook al door zijn natuurlijke haven, als centrum van het verkeer in die omgeving. Dat men zoo'n belangrijk punt zóó hoeft kunnen verwaarloozen, moet ons ten eenenmale onbegrijpelijk vootkomen. Men heeft daar gewoonweg de bezetting afgrschaft; militaire politie zou voldoenio zijn. Ondanks de waarschuwingen, niet al- ieen van Min. Koningsbergen, maar ook van den toenmaligen gouverneur Brandjes, die er op wees, dat onze bezittingen daar liggen tusschen landen, waar revolutionaire woelingen schering en inslag rijn, heelt rum zijn ontwapen,ngsplannen doorgezet. Natuur,ijk zit hier weer wat anders achter. Het onderwijs is op Curasao namelijk voor- ai in handen der R.K. Mëane. Toen deze Missie aan onze Regeering den tisch stelde tot betaling van dit onderwijs, ondervond zij hier den steun van de A.R., R.K. en C.H. De \.D. en S.D.A.P. hebben meegewerkt, mits de ontwapening zou worden vermin derd. Het is gelakt; de Missie kreeg de volle 100 7c; de militaire macht werd ver anderd (lees; ingekrompen) tct militaire politie. De lt.K. gouverneur Brandjes, die met, deze maatregelen niet instemde, ging heen en werd opgevolgd door den tegen- woordigen titularis Pujjtier, oud lid der St. Gen. Spr. wees er met nadruk op lat uien et- niet halt genoeg van doordrongen ia, wat ivoionlaar-bezit voor W nel erkent. On. aanzien, onze welvaart danken wü voor het grootste deel aan onze koloniën. Men ienke aleejits aan de grondstoffen voor tal van', fabrieken, den han-lel, de vrachtvaart en de tairuke menschen, die daardoor hun brood verrtlenen. Ons land met zijn dichte bevol king kan onmogelijk een agrarisch land zijn. Men bedenke dit vooral goeu! Gelukkig, dat de regeer-ing, nadat de heer Koster (lib.) zulks had verzocht, ver betering der bewapening neeft toegezegd. Over ontwapening spreekt Je ïmeider niet graag, omdat po.itiek zyus inziens op hoog peil moet staan. Er gebeurt c-p dit gebied zooveel, dat het daglicht niet mag zien en zuivering is hier hard nooiig. Of schoon hy gaarne ieder beginsel eerbiedigt, is dit hem t.o.v. de leuze \an de Nationale ontwapening niet mogelyk. Zoo schreef P. J. Oud (V D.j over liet militaire vraagstuk: De leuze van onmid dellijke nationale ontwapening is t.enl ge- vaailyke leuze, omdat ze gebruikt wordt om populariteit te verkrijgen en daarmee het kiezerskorps te vangen. Dsaiby wor den ondoordachte woorden gebruikt als mi- litairist en verdediger van het mi'itairisme. Maar weet men eypsnlifk wel, wat militai- risme is Militairisme is eigenlijk: regeering door de militairen, zooals h.V. in Pruisen te* tijde van Bismarck. Hier te lande kan daar van natuurlijke geen sprake zyn. De regee ring hier is baas en bestuurd het Departe ment van Oorlog, niet andersom. De liberalen willlen ons land voor oorlogs gevaar behoeden, omdat de wereld nog niet is, zooals ze behoort te zijn. Man denke slechts aan de „.vulkaan" Britsch-India Afghanistan is en blijft een haard van stryd en oorlogsgevaar. Neem Rusland, ia theorie voor de wereldvrede, maar waar Impenalisme en mil'itairisme heerschen, erger dan voor 1914! Heeft men in Italië onder Mussolini geestelijke vrijheid; is daar geen sprake van militairisme en imperalia- me? Wat moeten we denken als te Weenen op de socialistische bureaux munitiedepots ontdekt worden? We kunnen wel zeggen: „wat gaat ons dat aan?" Prachtig, maar de vrede wordt door zulke feiten toch be dreigd. Derhalve is onze plicht: geen weerloosheid, maar alles doen, w'pt onze nationale" onaf hankelijkheid kan bewaren. Hoe staan we hiertegenover uit ge dienstig oogpunt? Zyn dan: Gy zult niet dooden en Beter onrecht te lijden, dan on recht te doen en andere aanhalingen uit de H. Schrift niet meer geldig? Zeker, zil kunnen voor het individu gelden. Maar de regeering is hiermee "niet van de zaak af» omdat zij verplicht is onder alle omstandig heden het recht te handhaven, ook in de Overzeesche gebieden orde en veiligheid te scheppen, ziji het dan ook met dwang. Geen wedstrijd echter In bewapening. Wij libero* len zien hierin een internationaal m*g' atuk, nauw verband boudend met het inter nationaal recht. Alken met vertrouwen in elkander komt men er niet, een dwang apparaat zal wel ailtyd noodig blijven; om dat de onvolkomenheid van den mensch wel altijd een beletsel zal zijn voor een vredige samenleving. Wy achten geen internationa le orde mogelyk zonder dwang. Wij hebben vertrouwen in den Voikentoond. Spreker kopit dan tot de conclusie: „Het behojrt tot de natuur van dpi mensch zich te ver dedigen De Staat, als organisatie moet dus ook daartoe in staat zyn." Nu er sprake van was, dat een oorlogs schip naar de West zou worden gezonden, heeft men zelfs aanstoot genomen aan liet woord oorlogsschip. We kunnen toch, uldus si-reker, geen beurtschipper sturen om onze belangen te verdedigen? Onze opinie in deze is een behoorlijke weermacht: le. voor de handhaving van onze neu traliteit (die is er volgens Marchant niet meer); 2e. ter afwering van aaiwal'Ien, waarbij we op den steuin var. den Volkenbond kun ne» rekenen; 3e. om eventueel e binnenlandsche troe belen te kunnen onderdrukken. De V.D. wilLen beveiliging, niet- door een weermacht, maar door een politieleger; dat ze gefaald hebben, daarvoor komen ze niet uit. Ook de SjD.A.P. heeft ontwapening in haar programma; gaat het goed, dan is hel hun werk, zoo niet, dan is het van ande ren. Hoe is het mogelyk, dat een party, die klassenstrijd predikt en stakingsmiddelen aanwendt een kracht kan zyn voor de vrede? Na nog» het Clericalisme besproken te hebben en gewezen te hebben op' de ver splintering en versnippering door het op trekken van scheidsmuren, die overal ge- vormd worden, waardoor de nationale een heid wordt ondermijnd en onmogelijk ge maakt, besloot spr. met de opwekking tot uitdraging der liberale .beginselen zyn leer zaam en interessant betoog met het woord van den grooten Thorbecke: „Beginsel zon der organisatie is een weg zonder wegwij zer." Van de gelegenheid tot gedachten wisse ling werd door de heeren Verbrugge en Both gebruik gemaakt. Zy werden, zeer tot hun genoegen door den spreker beantwoord. Daarna werd de vergadering door den heer Bokhoven gesloten met een hartelijk woord van dank aan den spreker voor zyn vlotte en met aandacht gevolgde rede en een opwekking aan de kiezers ten aanzien van hun plicht op den verkiezingsdag. Het was een mooie avond. Thalia-Bioecoop. Twee mooie hoofdnummers. „Wittebroodsweken" heet het eerste hoofdnummer, dat deze week in het 'Iha- lia-Theater gaat. Een comedie met Florence Vidor. Het wapendevies van den jongen Italiaan- schen graaf luidt: Men zal ons gehoorzamen. De schoone Amerikaansche, die door toe vallige omstandigheden met hem in aanra king komt, ïb de dochter van een schatrij ken staalkoning, die zyn producten ter markt brengt onder het devies: Wereldbe roemd om hun veerkracht. In het wonder mooie Venetië is een huwelijk gauw geslo ten. Maar dat op een hüwelyk van twee menschen met zulke uiteenloopende devie zen heel andere wittebroodsweken volgen als gewoonlijk het geval is, laat zich be grijpen. Een hoogst interessante en om zyn mooie natuuropnamen ook zeer beziend waardige film. In „De groote doorbraak" geven Richard Dix en Mary Brian ons te genieten van een goed geslaagde sensatiefilm van een geheel nieuw genre. Na een spannend verhaal ze geviert ook hier tenslotte weer de harde noeste werker, de man, met het hart op den juisten plaats over den schavuit, die tracht door minder eerlijke handelingen op gemakkelijke wijze zijn doel te bereiken. Een film met een origineel onderwerp, boeiend en heel goed geënsceneerd. De béide hoofdfilms en het bekende uit stekende by programma maken een bezoek aan het Thalia-theater overwaard. Vergunning verleend. Burgemeester en Wethouders doen te we ten, dat zij vergunning hebban verleend aan de Coöperatieve Groothandels vereeniging %».De Handelskamer" te Rotterdam en hare rechtverkrijgenden tot het oprichten van een kaaapakhuis, enz. en plaatsing daarin van 10 electromotoren met een totaal vermogen van 21 P.K., drijvende eenige machines in de percelen plaatselijk gemerkt Kattéiisin- gel 37^-40, kadastraal bekend gemeente Gou da Sectie A, no. 4017, 4018, 4019 en 4133, be houdens het recht van belanghebbeüde(n) tet het instellen van beroep binnen 14 da- gei bij H. M de Koningin, ingevolge arti- 15 der Hinderwet. Hij die het beroep instelt, geeft daai'van gelijktijdig kennis aun het gemeentebestuur en (bij deurwaar- dersexploit) aan de(n)gene( n), aan wie de vergunning is verleend. Een onjuist bericht. En enkele bladen hier ter stede stond gisteren een bericht dat de heer W. B. A. Stülen, hoofdcommies ten postkantore al hier, binnen eenigen tijd den dienst met pensioen zou verlaten. Bij informatie blijkt ons dat he<t bericht geheel onjuist is, de heer StUlen denkt er niet aan heen te gaan. Cand. B. E. J. Bik. Onder leiding van Prof. Dr. J. W. Pont, hoopt do heer B. E. J. Bik, Theol. Cand., zijn lo Voorstel te houden op Zondag 23 Juni 1929, des voormiddags te 10 uur in do Weeskerk, Haarleniiuerstr. te Amsterdam Schouw burg-bioscoop. Ueden danst Murlette. Momenteel Ui aait in de Bchouwburgbiou- ooop een nieuw programma met uls daarop prijkend hoofdnummer do Ufa-Schlager „Heden danst Mariette". Het is oen van die geestige operettefilms, zooals de Ufa die met zooveel succes heeft weten te verfilmen en die nog steeds een groote attractie vor men voor het bioscooppubliek. De guitige actrice Lya Mora vervult op charmante wijze de rol van het visschersvondelingetje, wier naam later het rumoer der Parijscho boulevards en het sportieve gedoe van St. Moritz overheerscht. Naast geestig spel geeft deze film tal van prachtige opuainenvoor al de vergezichten van het sneeuwlandschap te St. Moritz zijn een genot op zich zelf. Aan 'dit hoofdnummer gaat vooraf oen kostelijke klucht „De BabyBhow", een fraaie iilm over New York en actueel Hollandsch en Wereldnieuws, waarin o.a. het vertrek van de Kortenaer en de huldiging van H. M. Koningin Emma in Amsterdam is opge nomen. Alles bijeen een mooi programma. Vergadering Federatief Verband. Gisteravond spraken in ..Kunstmin" de fieer Henri ter Hall en mevrouw Antoinette van Dijk over het Federatief Verband. De belangstelling was ditmaal iets grooter dan vorige maal, er waren eeu 20-tal belangstel lenden aanwezig. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 19 Juni: Jan Gysbertus ,z. v. J. de Weger en J. van Mourik, iJssellaan 128. Catharina ,d. v. J. J. Olfers en E. M, van der Woude, Wachtelstraat 28. Johanna, d ,v. J Wassing; en P. M. van Duu- ren, Bockenbergstraat 107 ONDERTROUWD: 19 Juni. A .Bloot en H A .Stolk J. Mastenbroek en P. M. van Zutphen. B Castelein en C. van Wyk, W. Stolk en N van Dam. ^J. Nieuwveld en C J. van der Laan OVERLEDEN: 20 Juni: Maria Adri&na van Dijk, 26 j. 21 Juni. Cornelia Geer- truida de Keyzer, 17 j. Agenda. Tot en met 22 Juni. Openbare Leeszaal. Tentoonstelling van werk van den heer *H. v. d. Jagt. 23 Juni, 8 uur. Soc. Ons Genoegen. Concert Stedelyk Muziekcorps, dir. de heer Joh. Fabriaan. 24 Juni 8 uur Soc. Ons Genoegen I.edeiT- vergadering. 25 Juni 8 uur Stadhuis Gemeenteraad. 28 Juni 8 uur Gebouw tot Heil des Volks, Openb. Verg. van de Staatk. Geref. Partij. Sprekers Ds. Zandt en Ds. H. A. Leenmans. 28 Juni, 8% uur .Blauwe Kruis. Bovenzaal I Openb. Verg. Chr. Hist. Kiesvereeniging. 2 Juli 8% uur Nieuwe Schouwburg Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond". Spreker Dr. I. H. J, „Vos. Apothekersdienst. De apotheek van den heer FA. Dee, Westhaven, zal tot en met Vrijdag Ï8 Juni, benevens den daarop volgenden nacht ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). Medische dienst. Vanaf hedenmiddag 8 uur tot Zondag avond 12 uur wendde men zich by afwezig heid van den huisarts tot de doktoren Dr. de Raadt, Crabethstraat en Dr. Rups, Tien- deweg. ADVERTENTIEN. Voor de vele blijken van belang stelling-, ondervonden bij de herden king van onze 50-JARIGE ECHT- VEREENIGING, betuigen wij mede namens de Kinderpn, onzen -velge- meenden dank. Uit aller naam. H. FREDERIKZE. Stolwjjkersluis, 22 Juni 1929. GEVRAAGD. Aanmelden na 7 uur. MOLENAAR Krugerlaan 199. 19484 Op een klein Handelskantoor wordt voor directe indiensttreding gevraagd. Eigenhandig geschreven brieven onder No. 1982 bureau Goudsche Courant Markt 31. GEVRAAGD voor direct te Katwijk aan Zee, een flinke v.g.g.v. niet onder 18 jaar Brieven met inlichtingen en opgaaf verlangd loon, aan Mevr. DE VR1ES- Hamburger, Duinoord 23d, Katwijk aan Zee. GEVRAAGD een P. G., voor dag en nacht, v. g. g. v. Zich aan te melden 's avonds tusschen 8 en 9 uur van Hoornbeekstraat 33, Den Haag. 10 GEVRAAGD voor de bediening van een woonark v .g. g. v., zonder kinderen, waarvan de vrouw goed kan koken en de man dienst kan doen als magazijnmeester op een werk. Aanbieding schriftelijk aan het Bur. van de Goudsche Courant, onder motto „Echt paar". UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. De Raad deeer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 24 Juni a.s. des voormiddags ten 11 ure. Onderwerpen te behandelen: 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van de vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den bijbel te Gouderak om gelden voor aanbouw van een bijizondere lagere school. 4. Onder zoek geloofsbrieven H. Hofman. HAASTRECHT. Woensdag maakten eenige meisjes van een Jeugdvereeniging onder leiding van mevrouw Landstra, een reisje naar Den Haag en Scheveningen. In den vroegen morgen werd pyr rywiel naar Gouda gere den om de reis per <spoor te vervolgen. In Den Haag werd een bezoek gebracht aan het Hertenkamp, het Vredespaleis e.a merkwaardigheden. Er werd gewandeld door de besechen naar Scheveningen en in de zee gebaad. Het was een genoeglijke dag voor de kinderen en voor mevr. Landstra een vol doening de meisjes een leerrijke ontspan ning bezorgd te hebben. CORRESPONDENTIE. Een lid van „Kerk en Vrede". H^tdoor u gezonden epistel vond leeds plaatsing elders Op den inhoud daarvan komen wij nog terug. RED. ER BIEDT ZICH AAN Brieven onder No. 1960' bureau Goudsche Courant, Markt 31. TE KOOP Nieuw model. F. W. REITZSTRAAT 39. voor Credieten en Hypotheken. Zeer billijke condities. Brieven onder No. 1954 bureau Goudsche Courant, Markt 31. een Zwarte Piano, een Noten Buffetkastje, een Salon-Ameublement, een Kinderledikant, een Geschilderde Tafel. Te bevragen GR. FLORISWEG 51. Lydera aan Suikerziekte gebruikt Verkrijgbaar in KLEIWEG 91 TEL. 317 GOUDA de nieuwe gezondheidspijp Kleiweg 87 GEVRAAGD liefst met eindexamen M.U.L.O. Eigenhandig geschreven br. onder no. 1980 bureau N. Z. Hollander, L. Tiendeweg 7, Gouda. voor degene die Jongeman, 25—80 jaar, in het bezit van einddipl. der 5-jr. Gem Han delsschool, Accountantsaanbeveling en prima referenties, wegens liquidatie zijner firma, aan een betrekking als dan wel een dergelijke, hem passende levens positie helpt, btf R(jks-, Gemeente- of parti culiere instelling. Geheimhouding verzekerd op eerewoord. Brieven onder No. 1978, Bur. Goudsche Courant, Markt 31. D* Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettlngadienat betaalt voor ingeleverd aan het dienstgebouw aan de Vest, tot een aantal van 2 stu'ks per dag gevraagd, „TELEGRAAF" omtrek Oo9thaven. Brieven onder No. 1985 bureau Goudsche Courant, Markt dl op eersten stand. 1 Te bevragen bijI. VAN DANTZIG, Makelaar, Wijdstraat, Gouda. GEVRAAGD. Serieuze reflect, aanmelden LEEUWENSTEUFL Kleiweg 88. rookt dan Wagner 6 cent Beethoven 8 cent Mozart .10 cent met Vorstenlanden en Deli Zandblad KLEIWEO 87 - TEL. 517 Sehilders, Oostheven 65, Tel. 280 - O OU DA. - De N.V. EDMUND BRINKMANN vraagt voor spoedige indiensttreding Hoog loon. Aanmelding Peperstraat 11. Na 6 uur Steinkade 21. moet U tot 3 Juli wachten. De schoenmakerij en B. MARTENvS- SINGEL 123 en SPOORSTRAAT 21 kunt U nu reed* HEEREN ZOLEN EN HAKKEN DAMES ZOLEN EN HAKKEN 2.25. 1.75. Deze keus is voor U prima blank leder, billijke prijsberekening en nette afwerking. op onze toch reeds lage prijzen 10 Korting te geven wegens ver- grooting onzer Manufacturenwinkel. Boven 10.ontvangt U nog een extra korting. B. MARTENSSINGEL 123. Manufactufenhandel „Klaveren Vier". Weethaven BI Molanwarl 30 Waalhaven BI Tal. 70B Een partijtje nieuwe en gebruikte Kantoorbehoeften, zooals Ihiplicator met papier snijder, party pennen, papier, Gidsen, opbergdoozer,. ..Soenr/ken" Perforators voor 25, 30, 35 en 40 ct. per stuk. Nieuwe en gebruikte Divans en Tafelkleeden. Meubelen, Bedden, I.edikahten. Jaaruma" Haard. Naumann" Inzi.iktrapnaaimachine. Pirtjj geijkte Maten en Gewichten. Nog enkele grasmaaimachines. Bad en Geyser. Toonbank. Bakkerswagen- Winkelbussen. Gouden en Zilveren voorwerpen, enz. Denk er om: Onze Nieuwe Rywielen zjjn bijna uitverkocht. Alleen nog enkele Heeren-rijwielen met torpedonaaf en kettingkast, spot-spotgoedkoop, slechts 39.A contant. Bei op 708 w\j zym steeds te ontbieden. i tegen sterk verminderde prijzen in Ter voorbereiding znl onze Zeek Ziterdignvond 7 uur GESLOTEH zijn.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 4