LIBERAAL liÉüWëAMhrsi Gemeenteraad van Gouda STEMT LIJST 31. ZdV?e^.ee,,t~B» Tde A Beurs van Amsterdam. WOENSDAG 3 JULI n n n w LAATSTE BERICHTEN. neb Pnwiftcijrift ZsiidrDoHandachei ar«hf*k» gische oommissie. l)e provinciale Zuid-Hollundsche archeo logische commisie heeft met haar denten te, 's-Gravenhage vergaderd. Bij zijn welkomstwoorden richtte de vooi zitter, dr. E. J. Harliughuia, zich inzondei heid tot den heer ff van Bilderbeek, archi tect te Dordrecht, die met ingang van Mei j.l. benoemd is tot lid der provinciale commissie, ter vervanging van den heer Schotel, alsmede tot een der beide nieuwe oorrespondeuten, den heer A. H. Wegeri Gzn., architect^ te WasBenaai;, de tweede nieuwe correspondent, de heei J. E. Rahn te Oudewater, was verhinderd de vergad. ing^ bij te wonen. Dé voorlezing van de notulen en de uit reiking van het jaarverslag over 1928 gaven aanleiding tot eenige nadere mededeelingen van den voorzitter betreffende loopende be moeiingen der commissie. Hierna werden enkele ingekomen stukken behandeld. Naar aanleiding van een om ad vies ontvangen verzoek van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Abbenbroek aan Ged. Staten om een bijdrage uit de provin ciale geldmiddelen voor de restauratie van haar kerkgebouw besloot de vergadering in gunstigen zin te adviseeren. .Een eveneens om advies ontvangen zoek van gelijke strekking van het gemeen tebestuur van 's-Gravenhage betreffende een voorgenomen restauratie van den toren der Ned. Herv. kerk te Loosduinen, doch waarin noch de koBten der restauratie noch het be drag van het verlangde subsidie genoemd werden, deed de vergadering bes!uiten, in begiusel ook op dit advies gunstig te advi seeren en nin overweging te geven om, na inlichtingen te hebben ingewone omtret res tauratiekosten en rijksbijdrage, het provin ciale subsidie vast te stellen op de helft van het te verleenen rijkssubsidie. Na een lunch te Rijswijk bezichtigden de leden en correspondenten in den namiddag de gerestaureerde Ned. Herv. kerken te Rijswijk en die te Nieuwerkerk aan den IJsel, onder leiding van de architect dier beide restauraties, den heer H. van der Kloot Meyburg. Invoerrecht op vl De minister van financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant ter berekening van het voerrecht op versch of gekoeld vleesch in hare vergadering van 24 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt, Rund- eu Kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 90., Paardenvleeach, versch of gekoeld 100 K.G. f 50. Gedurende de maand Juli 1929 zal mits dien het invoerrecht de voor hierboven be doelde vleeschsoorten bedragen 10 van de hiervóór bedoelde waarden. Nederlandsche Aannei Gistermiddag is te Deventer de jaarlijk- sche algemeene vergadering van den Ned. Aannemersbond begonnen. Om 3 uur heeft de afdeeling Deventer het hoofdbestuur ontvangen in het gebouw van de Bouwkundige Vereeniging. De afdeelings voorzitter de heer J. Berends, begroette het hoofdbestuur, waarvoor de bondsvoorzitter ir. ThijSSWl (Amfltertlam) kte. Na een rijtoer begaf men zich naar het stadhuis. Daar .begroette de burgemeester, mr. P. Wi R, Wittewaal, vergezeld van wethouders en gemeentesecretaris, het gezel schap. De burgemeester wees op de groote taak, welke de aannemers vervullen in het leven van tte bouwwereld en speciaal op de wijze, waarop de Nederl. Aannemersbond steeds heeft gestreefd naar vooruitbrenging van den aannemersstand Ir. Thijssen beantwoordde deze rede met een enkel woord. Daarna volgden een maaltijd en een ge zellig Steun aan werklooze valide arbeiders. Tegemoetkoming door de overheid op andere wijze dan in de Armenwet ia voorzien. Een commissie van onderzoek ingesteld. De minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw heeft ingesteld een commis sie, aan welke wordt opgedragen te onder zoeken of het gewenscht is, dat valide arbei ders, «J dan niet tegen werkeloosheid ver zekerd, in geval van werkeloosheid en indien behoefte aan steun bestaat, op andere wijze door de overheid worden tegemoet gekomen dan in de armenwet is voorzien,, en zoo ja, de daartoe vereischte voorstellen, te doen. In deze commissie zijn benoemd :v tot lid en voorzitter, de heer O. Zaalberg, directeur generaal van den arbeid, tot leden de hee- rpn mr. v. Doorninck, thesaurier-generaal van het departement veu Financiën, Ant. Folmer, directeur van den dienst der Rijks- werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling, mr. Harders, administrateur aan het departement van Binnenlandsche zaken en Landbouw, F. K. J. Heringa, administrateur aan het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, mr. L. G. Kortenhorst, secreta ris der Alg. R. K. Werkgeversvereeniging, C. J. Kuiper, lid' der Tweede Kamer, C. Smeenk, wethouder der gemeente Arnhem, J. R. Snoeck Henkemans, voorzitter der Al gemeene Armen-Commissie, F. v. d. Walle, secretaris van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen en tot lid en secre taris, de heer Meyer de Vries, Rijksinspec teur van de Werkverschaffing in Algemee- nen Dienst. GEMENGDE BERICHTEN. Spoorwegpersoneel. Een gift van de directie in het Steunfonds. Naar wy vernemen heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan het door haar gestichte Steunfonds Voor personeel, dat in financieel e moeilijkheden verkeert, aJs eerste schenking een gaN van 50.000 geschonken ter vorming van het grondka- pitaal van het fonds. Raeë-auto vernield. Eén doode; twee gewonden. Gistermiddag ongeveer half vyf is even ten Oosten van Halfweg by Amsterdam een lichte Fransche race-auto, een Paiget, ver- HHMMi flMMNnzit-l gedood, twee gewond. De Fransche auto kwam van Amsterdam en reed met een zeer groote snelheid. Oog- getuigen hebben haar op 120 140 K.M. per uur geschat. Nog hoogere cijfers zijn zelfs genoemd. De race-wagen moest een kleine auto inhalen, maar de bestuurder heeft blijkbaar niet voldoende naar links uitgehaald. Het rechter voorwiel van de Fransche auto botste tegen het linker ach- terwiel van den langzaam rijdenden wagen. Deze laatste had een verbogen spatbord en een wat ontzet linker achterwiel, doch daar bleef het bij. Van de inzittenden hadwie- mand letsel. Anders was het gesteld met de race-auto. H(j vloog na de botsing, als een kaatsbal naar links tegen de jonge bdompjes, welke verleden jaar zyn geplant. De boompjes konden de stooten niet weerstaan en vijf ervan braken af. Na het laatste boompje te hebben vernield, duikelde de auto en kwam onderste boven te liggen. De drie in zittenden waren er inmiddels uitgeslingerd. Eén van hen, die aan het stuurrad had ge zeten, was zeer zwaar gewond; een tweede had eveneens vry zware wonden. Deze bei de heeren zyn per auto van den Genees kundigen Dienst, die, nadat een arts uit Halfweg de eerste hulp had verleend, naar het Tesselschade-Ziekenhuis vervoerd. De zwaarst gewonde is daar spoedig na aan komst overleden; de toestand van den an dere was bevredigend. De derde inzittende was minder zwaar géwond. Hy is naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. De auto in brand. Even nadat de race-auto was neergeploft, vloog de oenzine in vlam en spoedig stond de auto in brand en was in korten tyd een wrak. Onregelmatigheden by'de „Rewag". In verband met ons gisteren gep.aatste bericht, vernemen wij thans nadere by zon derheden, welke een en ander in oen geheei ander daglicht stelt. Het geheele voorval is een poging tot weerwraak van twee beambten der Firma, die wegens omvangrijke bedriegerijen zon der meer ontslagen werden. Vermoed werd dat deze twee beambten ook ontduiking van douanerechten hebben gepleegd waarom door de douane een onderzoek ten kantore der „Rewag' te Em merich is ingesteld. Dit onderzoek is reeds geruimen tijd geëindigd en hoogst waar schijnlijk zuLlen beide ontslagen beambten daarvoor zwaar worden gestraft. Dat de boeken der ondermejping in beslag uden zyn geaiomen is onjuist. Oqjc is on juist dat de leider der firma, de heer Heus- ser zou zyn verdwenen, deze is momenteel op eene rondreis langs de verschillende filialen. Het bedryf heeft steeds zijn nor maal verloop en moeilijkheden by de goe- jrenexpeditie zyn er niet. De groote Bijenmarkt. De groote bijenmarkt, uitgaande van de vereeniging ter bevordering der bijenteelt Nederland zal gehouden worden op Dinsdag 9 en 16 Juli a.s. te de Klomp, op de terreinen van de firma Hupkes. Hoos water. Gisteren en vandaag steeg door de Noord wester St. Jab88torm het water rondom Zwolle in zeer sterke mbte. zoodat de keer sluis in de Willemsvaurt gesloten moest worden en de scheepvaart niet het Kater- ler verbroken werd. Het water werd rondom Kampen en het Kanïpereiland opgestuwd tot op ongeveer •n voet hoogte van de kruin der zomerdij ken van het eiland Heel veel landerijen stonden blank en enorm veel hooi ging ver loren Cf. IN PATEHTVERPAKKINC KADIO-N IE U W Ja. Programma voor heden. Hilversum: verantwoording van de A.V.R.O.) spr. v.d. v.b.. Mr. G. A. Boon. •o0 Voortzetting dinermuziek. '.01 Voordracht C. Höweler over „La Bohème". 8.45 Onjroeporkest; na afloop tot 12. gramofoonpïaten. Huizen: 6.Spreekbeurt. 6.40 Verkiezin£sredevoering (chr. den», unie). i.55 idem (heiv. geref. staatsparty). '.30 Rede voorz. N. C. R. V. I.—Verlossdngs-samenkomst van het L° ger des Heils te R'dam. Daventry: x 5.05 Orgelconcert. 7.05 Strijkkwartetten 'van Mozart. 8.05 fiano-recital. 8.35 Comedie. II.10 Verrassingsnummerr. 11.25—12.20 Dansmuziek. Verandering van golflengte van Scheveningen-Haven. Wij vernemen dat mèt ingang van Maan dag 1 Juli a.s. de golflengte van den Zake- lyken Omroeper te Scheveningen-Haven ty- delyk zal worden gewijzigd van 1852 Meter in 1875 Meter. RECHTZAKEN. Overtreding Motor- en Rywielwet. In een zaak van H. J. T., 35 jaar, expedi teur, appellant van een vonnis van den kan tonrechter te Gouda, waarbij hy wegens overtreding van de Motor- en Rywielwet hy had met zyn auto op den weg van Moor drecht naar Gouda niet naar rechts uitge weken, toen een hem achtertop rydende autobestuurder het verlangen te kennen had gegeven hem te willen passeeren was veroordeeld tot 25 boete subs. 5 da gen hechtenis, heeft de rechtbank te Rot terdam het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot 20 boete subs. 5 dagen Zitting van Dinsdag 25 Juni des nam. 8 uur. Onder voorzitterschap van Burgemeester Gaarlandt is de gemeenteraad gisteravond in openbare vergauenng byeen geweest. Atwezig waren wegens ougtsteidbeid Mevr. Kiesz en wegena verhindering de beur A. van Wynen. Wegens ongeste.dheid van den secretaris, trad als loco-burgen,eester op de heer G. C. van As. De notulen der vergadering van 22 April 1920 (middag- en avondzitting en 13 Mei' (middag- en avondzitting; zyn gearres teerd, die van 30 Mei 1929 aangeiiouuen. Mededeelingen. Burgemeeser en Wethouders deelen den Raad mede: dat zij hebben benoemd met ingang van 15 Juli a.s. tot administrateur waarnemend Gemeente-Ontvanger den heer A. Kioinp te Si ied recht. ■De heer OVERHAND (s.d.) is van oor deel dat de benoeming van dezen functiona ris die tegen spr.'s zin in aan B. en W. is gelaten, in stryd is met het saiarisbesluit. De benoemde heeft niet het vereischte <ii- I pJoma Spf. vraagt hoe B. en W. tot deze benoe ming zyn gekropen en hoe de door den id getroffen bepalingen daarmede in overeenstemming zyn te brengen? De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.; is mede van oordeel dat deze benoeming in strijd is met Art. o sub. 1 en met Art. 6 van het Salarisbes luit 1920. Spr. heeft perplex geslaan dat B. eh W. ver gaande bevoeguheid die aen Raail hen heelt verstrekt, nog hebben oversenre- De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) spreekt zyn bevreemding uit uat niet hei advies der Gezondheidscommissie is ge- noord. Waar thans een onderzoek wordt inge steld ook by Flateeifabrieken, die daarvoor niet in de eerste plaats zyn aangewezen, vraagt spr. overleg te plegen met de G-.- zouuneidscomnussie, diè dit onueizotk aan hangig-heeft gemaakt- De heer M'UHLWlJK (a.r.) wyat er op dat er wel degelyk afdoende middeien zyn tot beveiliging. V De-VOUkahTER zegt dat het onderzoek by de Piateei bakkery met beoogde die in richting ais de schuldige te beschouwen, maar ais de dupe. Weüiouder Donker heeit dat onderzoek tot het einde bygewoond mU heer Wierts. Die bedryven, die de. hinder veroorzaken, zuilen de noodige beveiliging moeten aan brengen. Spr. deelt mede, hoe B. en W. tot de be» slissing inzake de Zenith zijn gekomen, dai De heer VIERKERK (a.r.) meent d»t w„ het zwaarst ia, het zwaarst moet T™! bpr. meent dat de zaak in B. en W iT weeat en er geen andere ineening r- worden gehoord. Spr. zegt dat bii diging van den toestanden onm nancieele politiek «ordt gevoerd, bar z™"t dit niet ten aanzien van het beleid n-oh uitsluitend uit financieel-technisch' Z* punt. wit standpunt uiteenzetten. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib i ts van geipke meening, te meer daar d. wethouder Van dtaal zegt dat B en w deze nota ter kennis van den Baad heb De VOORZITTER zegt dat de we Van Staal de nota heeft gezonnen. De heer Mr DE WITT WUSEN (lib.) ziet gebeuren dat, wanneer een bedrag van I 30.000 naar den kapitaaldienst woidt overgebracht, dat volgend jaar belaad:*, «•rhooging noodzakelUk wordt. i Waar het oordeel van de meerderheid van B. en W. ontbreekt, zal spr. dit nog gaarne geen verhooging van den schoorsteen be- tenelncie Jaarna zgn stem te te- noeft plaats te hebben. 1 De mededeeling wordt voor kennisgeving n! Spr. zou het zeer zeker van meer diffe- ntie jegens den Raad hebben geacht in dien B. en W. ook met de zeer groote min derheid hadden rekening gehouden. Spr. vraatgt zich af waarom deze ambte naar zoo vuig moest worden benoemd. Er is geen haast by, daar Ged. Staten de ver ordening nog niet hebben goedgekeurd! Spr. vraagt ook of over deze benoeming het georganiseerd overleg is gehoord. De VOORZITTER deelt mede dat B. en W. aanvankelijk van oordeel waren dat ue benoemde het vereischte diploma had. Dat bleek later, na de gedane toezegging, van het max. salaris niet het geval te zyn. Spr. deelt mede dat het georganiseerd ovei'ueg over het maximum salaris is ge hoord. De omstandigheid dat de benoemde straks voor een klem deel zou behooren tot den dienst van den gemeente-ontvanger, hebben B. en W.'er toe gebracht over het bezwaar van het onübrenen van dit diploma heen te stappen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) meent dat dit diploma voor deze functie niet van 3 is, daar de benoemde over zóo groote capaciteiten en organisatievermogen beschikt dat de Raad zich geluknig mag prijzen dat deze functionaris benoemd is. De heer VERKERK (a.r.) wyst er op dat krachtens den I'inancieelen opzet de be noemde méér tot het ontvangers-kantoor behoort dan tot den' andeien dienst. De heer Mr. DE WllTT WIJNEN (lib.) biyft zyn bezwaar handhaven dat deze be noeming strydig is met het salarisbesiuit. Spr. begrypt de haast van B. en W. niet, daar Ged. Etaten de beslissing over de goedkeuring der verordening hebben ver- daagd.Onder dieze omstandigheden kan zulk Spr. uit zyn groote verbazing en ont stemming tevens over de wyze waarop de rechten van den Raad zyn beknot. Spr. waarschuwt nu reeds voor dexioin- perspölitiek van de zyde van het college dat straks het hoogere salaris door een af- en overschrijving wel zal vinden. Dat wordt dan weer gecamouffleed, zoo dat het haast niet te ontdekken is. De heer OVERHAND (s.d.) is eveneens niet tevreden met het antwoord van den Voorzitter. Spr. herinnert'aan een ander geval, waarby iemand als autoriteit werd aangemerkt, terwijl deze niet voor zijn taak berekend bleek. Spr. meent toch dat het werk van den benoemde toch verband houdt niet de gemeente-administratie, waarn.ede hy dus bekend moet zijn. Spr. zegt dat zoolang de verordening niet goedgekeurd ia, B. en W. niet de bevoegd heid hebben van benoeming. Spr. is het eens met de opmerkingen van Mr. de Wint Wynen over de camouflage met de af- en overschrijvingen. Wethouder VAN STAAL s.d.) acht de vergelijking met den door den heer Over hand bedoelden ambtenaar niet juist. Spr. noemt de benoemde een man van groote capaciteiten met .alle diploma's boekhouden die er bestaan, die talryke jaren van admi nistratieven dienst in verschillehde plaat sen achter den rug heeft en leider is van de Centrale Boekhouding en den Ophaal- en Storingsdienst te Sliedrecht. Zijn werk is op de Topa-tentoonstelling zeer gewaar deerd. Door de Griffie van Zuid-Holiand is deze functionaris een byzondere kracht ge- Spr. zegt dat omtrent de salarisregeiing den Raad geheel is ingelicht in begoten vergadering. De VOORZITTER zegt dat Ged. Staten deze verordening gedurende een bepaalde periode hebben goedgekeurd. Het georgani seerd overleg heeft zich by de toekenning van het max. salaris neergelegd. Deze mededeeling wordt hierop voor ken- nl Voort? dSenenB.men W. mede dat zy heb ben benoemd met ingm g van 1 Juli a.s. tot adjunct-commies ter secretarie, den heer M. Ottevanger, te Leerdam; en dat zy met ingang van 15 Mei 1929 een vaste aanstelling hebben verleend aan aen heer A. A. van der Hooft, 1ste klerk ten kantore der lichtfabrieken. Voor kennisgeving aangenomen. Verder doen B. en W. mededeeling van de door hen genomen maatregelen ter be- stryding van den hinder veroorzaakt door roet, rook, stof en vliegasch. Voorts wordt medegedeeld: dat Gedeputeerde Staten by schrijven d.d. 22 Mei/6»Juni 192:) hebben goeugexeurd het raadsbesluit d.a. 17/24 December 1»2S, tot wyzigmg der slroomlevenngsovereen komst, algesuoien tussen en de gemeemen Gouda en Woerden. dat Gedeputeerde Staten by schreven d.d. 22 Mei/6 Juni 1929, hebben goedgekcuru het raadsbesluit d.d. 13/15 Decemoer 1928, tot wyzigmg der stroonAeveringsoveieeii- komsi, axgesioten tusschen de gemei Gouda en Moordrecht. dat Gedeputeerde Staten by schrijven d.d. 3/b Juni 1929, hunne beslissing heoben ver daagd op het raadsbesluit d.d. 13 Mei 1929 tot verkoop van grond aan de provincie Zuid-Holland. dat Gedeputeerde Staten by schaven d.d. 3/11 Juni 1929, hebben goedgekeurd naar aaneiding van artikel 34 der Woningwet, het raadsbesluit d.d. 13 Mei 1929 tot het verstrekken van een annuiteitsleening van 1333.60 aan de K.K.. Woningbouw vereeni ging ,St. Joseph". dat Gedeputeerde Staten by schryven d.d. 3/12 Juni 1929, hebben goedgekeurd de raadsbesluiten d.d. 13 Mei 1929, tot ver koop van grond aan D. Stuurman en tot aankoop van huisjes van Mej. Bakker. dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd d.d. 3 Juni 1929 het raadsbesluit u.d. 28 Januari 1929, tot vaststelling van het plan van uitbreiding dezer gemeende. dat Gedeputeerde Staten by schryven d.d. 11/13 Juni 1929, hunne beslissing hebben verdaagd op de raadsbesluiten d.d. 13 Mei 1929 betreffende de verordening op het be heer van den stortings- en ophaaldienst, op het beheer van de spaarbank, regelende in leg van gelden in, benevens de vergoeuiug van rente en terugbetaling van gedeponeer de gelden door de Gem. Spaarbank. Wethouder VAN STAAL (s.d.) deelt mede dat dé goedkeuring wordt verleend voor drie jaar, wyl dit verband houdt met een wyziging in de positie der gemeente ontvangers. Voorts wordt medegedeeld: dat by Koninklyk Besluit van 27 Mei 1929, no. 46 is goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 25 Maart 1929 tot vaststelling eener verordening tot wyziging van die op de heffing van rechten voor het gebiuik of genot van openbare gemeentewerken, bezit tingen of inrichtingen of voor, daar of van wege het Gemeentebestuur verstrekte dien- Alle voor kennisgeving Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde gestelde stukken zyn mgekomen Van de Commissie voor het Stedelyk Mu seum van Oudheden de rekening van ont vangsten en uitgaven over 1928, met rap port van den Controleur dier Gemeenie- Goedgekeurd. Van de Commissie voor de Restauratie van de St. Jarïskerk te Gouda een verslag van de in het jaar 1928 uitgevoerde werken. Word in het gemeenteverslag opgeno- Gemeentelyke verslag over Van den Directeur dei Ambachtsavondschool een 1928. Voor kennisgeving aangenomen. Van den Secretaris-Archivaris der Ge meente het verslag van het Gemeente archief over 1928. Voor kennisgeving aangenomen. Vin den Wethouder van Financiën een nota betreffende het vraagstuk van de fi nanciering van de Kapitaalsuitgaven der gemeente. B. en W. stellen voor prae-<advies hier over uit te brengen. Wethouder VAN STAAL heeft met leed wezen dit stuk aan den Raad gezonden. In 't college van B. en W. heeft spr. vernomen dat de meerderheid wel bereid was vanaf 1929 de afschrijvingen te boeken voor de aflossingen, maar die van 1928 en 1927 mede verschuiven over meerdere jaren. Spr. kon niet acoord gaan dat de Raad niets zou weten van deze besprekingen in het college en van zyn standpunt ter zake. Spr. acht een prae-advies fout, omdat het hier gaat om de standing van den Raad inzake de leeningspolitiek. Spr. zou het bejammeren, waar te voren vaststaat dat er geen omstandig prae-advies zal ko men, dat andere motieven bevat, dan de reeds in het college aangevoerde, dat deze zaak thans niet zou worden afgedaan daar de rekening met 30 Juni wordt afgesloten. De VOORZITTER meent dat de Raad er wel prys op zal stellen het meerderheids standpunt in deze te vernemen. Spr. is van oordeel dat het belang van de zaak niet zal worden gediend door directe behandeling. Die haast is overbodig. Zoo noodig kan een dee! van het batig saldo 1928 worden overgebracht naar 1929, daar mede wordt practisch bereikt hetgeen de wethouder wiL Dr. HOFFMAN (t.k.) vraagt waar de eenheid is in het cofcege. Spr ta- OTpt niet de houding van den wethouder Van Staal. Wanneer spr. in het college zat en üi)« voorstel werd zóó afgestemd, dan ging spr. heen. (Gelach). Spr. zal gaarne het prae-advies afwachten. De heer MIiDiDKEWiEERD (r.k.) sluit zich hierbij aan. Spr. zat zich gaarne na ontvangst van het prae-advies unen.ekMi. Mevr. VAN Li'ANTElG (s.d.) meent dat er voldoende tijd was voor de meerderheid Wethouder VAN STAAL (s.d.) deelt mede dat spr.'s nota door de Secretarie met toestemming van B. en W. aan den Raad is uit; Spr. gaat na welke argumentatie bn R en W. heeft gegolden, een argumentatie die puntte ook aan de commissie van financiën is ken baar gemaakt. Spr. acht zich door de hui dige leeningspolitiek niet gedekt. De VOORZITTER zegt dat over deze aangelegenheid rustig een prae-advies vau B .en W. kan worden afgewacht. M!en beschikt nu over een deel van het batig saldo 1928. Er is niets verloren als een besluit in de volgende vergadering wordt genomen. Spr. begrypt niet waaiom niet een prae-advies kan worden afgewacht. Spr. steit dan ook voor dat B. en W. prae-advies zullen uitbrengen. Dit voorstel wordt in stemming gebrachte en v e r w o r p e n met 9 tegen 10 stemmen. Tegen: de 8 leden der S.D.A.P. en heeren Kamphuizen en Verkerk. De VOOR/ZITTER stelt voor dit behandelen aan het eind der agenda. De heeren OVERHAND e.a. en Wethou der VAN STAAL protesteeren daartegwv De wethouder meent dat de Vooiziiter thans zijn verlies moet nemen en deze zaak direct aan de orde moet stellen. Uitstel tót het eind der agenda beteekent niet-behan- deling daarvan vóór 30 Juni. De VOORZITTER geeft aan den wensch van den Raad gehoor en stelt het punt aan de orde. Wethouder VAN STAAL (s.d.) geeft een uitvoerige uiteenzetting van zyn standpunt hetwelk in zijn nota is belichaamd en in de gedetailleerde staat, waaruit wy het voor naamste hebben gepubliceerd, is aange geven. Spr. wijst er op dat men in vroegere jaren schromelyke fouten heeft gemaakt. Onder verwyzing naar de leeningpolitiejt der gemeenten den Haag en Amsterdam en het standpunt van verschillende colleges van Ged. Staten en autoriteiten verdedigt >r. net dioor hem ïrigenomei De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) wyst er op dat wanneer de wethouder Van Staal was opgetreden in de vroegere periode hy anders spreken zou. In die vroegere jaren zou men wel hebben willen leenen, maar de gelegenheid daartoe ontbrak. Nè 1928 is spr. voor de leeningpolitdek zeker niet ver antwoordelijk. Spr. verdedigt het beleid van vroegere wethouders van financiën. Vervolgens houdt Dr. Hoffman een be toog, waarin hij MacDonald den lftjer dei; Labour Party in Engeland betrekt, waarbij spr. gelegenheid vindlt e* op te wijzen dat die partij niet is een party van den klassen strijd. (Heftige interrupties van den heer Fokkers). De VOORZITTER hamert. Dr. HOFFMAN (r.k.) zegt opgewonden diat spr. evenzeer wil spreken over MacDo nald als wethouder Van Staal. Als spr. in Engeland woonde, zou hy zich ook aanslui ten by de Labour Party. (Gelach by de S. D.A.P.), Spr. komt thans tot een zakelyk betoog, waarin hy het standpunt van wethouder Van Staal bestrijdt. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) heeft gwn gelegenheid gehad deze aangelegenheid grondig na te gaan. Waar zyn stem den doorslag heeft gegeven zegt spr. in de nota- Van Staal een gezond beginsel te vinden, daar de leeningen moeten worden afge.ost vanaf het moment waarop het object da teert Spr. ziet in het voorstel dat de wet houder een zoodanig groot saldo voorziet dat er best ƒ30.000 van zou kunnen wor den afgeknepen. De heer VERKERK (a.r.) zegt van B. «i W. nog geen motieven te hebben gehoor* Spr. gaat na hoe het voorheen met de ge meenterekeningen is geweest. Spr. meent dat het principe van den wethouder uit eeu technisch-economisch-financieel oogpun juist is. Sfit doelt hiermede niet op net bedrag dfli^Btgaven op de begrootingi daarin verschilt spr. zeer met den wethou- der. De heer MUDDELWEERD (r.k.) had het juister geacht dat na het betoog van we - houder Van Staal eerst het meerderheids standpunt was gehoord. Spr. meent echter het standpunt dier meerderheid uit de nota-Van Staal te ku nen lezen. Het verschil zit niet in het- prin cipe, maar in het verschil van tydsduur d voorgedragen regeling. Spr. gelooft dat de wethouder Van Staal zoo beducht voor een standje van Ged. Staten ató fi® gpr. vraagt zich af of er nog andere redenen zijn, die den wethouder dit Btand- wint hebben doen innemen? De heer Mr. DE WITT WIJNEN (11b.) acht het voor een gezond financieel beleid noodzakelijk dat een behoorlijke leening- politiek wordt gevolgd. Spr. betreurt het dat nog niet het meer- derheidsstandpunt is kenbaar gemaakt. Spr. is het eens dat men niet moet lee nen voor dingen, die uit den gewonen dienst behooren te worden voldaan en ook dat de leeningbedragen moeten worden uitgetrok ken zoodra het leeningsobject er is. Spr. wijst er Wethouder Van Staal op dat wat hy anderen aanwrijft,, ook door hem is ge daan en herinnert aan de meubels van den wethouder, die op afbetaling zyn gekocht. Spr. betreurt het dat dit voorstel zoo in eens in den Raad is geworpen, daar dit aan bet financieel beleid wordt vastgekoppeld. Op 30 Mei heeft de wethouder zich met kracht tegen belastingverlaging verzet en nu wordt medegedeeld dat cr een groot ba tig saldo 1928 te wachten is! Spr. kent dat saldo niet. Spr. hoopt dat nu eindelijk het meerder heidsstandpunt zal worden medegedeeld. De heer MUIJLW1JÉ. (a.r. noemt de nota- Van Staal gezond, maar zyn toelichting is onjuist. Spr. verwijst naar de bedryven, die wel degelijk afschrijven voor alle leening bedragen. De VOORZITTER zet thans het meerder heidsstandpunt uiteen. Spr. zegt dat B. en W. in meerderheid geen verandering wen- schen in den looptyd der leeningen, doch in de wijze van aflossing. m Het bedrag waarvoor geleend moet wor den bedraagt ongeveer 5 ton. Dfct is het be drag voor de beursnoteering. Zoodra dat er js, zal er worden geleend. Spr. zegt dat de wethouder in principe geen ongel yk heeft, het gaat niet om het beginsel, maar om het tijdstip van consoli datie. Niemand tast het beginsel aan. De Raad heeft in de begrooting 1929 het be drag al gevoteerd en daarmede het prin cipe aanvaard. Maar nu vraagt de wethou der plotseling alle aflossingen van 1926, 1927, 1928 ineens te doen plaats hebben. Dét bedrag van 30.000 is de meerderheid te machtig. Het batig saldo 1928 kan de gemeente deksels goed gebruiken. De hui dige belastingbetaler wordt daarmede te veel bezwaard. Spr. staaft zyn meening met citaten van de Engelsche autoriteit Gibbon. De wethou der wil van een 10-jaars leening nu ineens 3/10 aflossen wanneer de uitgaven in 1925 zyn gevoteerd. B. en W. willen dat in een geval van 10 jaar de aflossing dan in 7 jaar geschiedt, dus 1/7 per jaar. Het is hier een quaestie van doelmatigheid. B. en W .hebben geen termen aanwezig geacht om het standpunt van Wethouder Van Staal te aanvaarden en adviseeren in meerderheid den Raad daartoe niet over te gaan. Wethouder VAN STAAL (s.d.) repliceert. Spr. zegt dat het standpunt van den Voor zitter het aflossingssysteem vernietigt. Het is daaruit duidelijk gebleken dat de Voor zitter het niet met de leeningpolitiek eens is. Er is aangevoerd dat spr. was tegen verlaging van den factor. Spr .is nog tegen de verlaging van den factor. Maar wat spr. wil is een solied financieel beheer. Spr. wijst op tegenvallers, zooals er nu is gekomen door een achterstand van onderhoud van het Ziekenhuis, waarvoor 41.000.zal wor- denaangevraagd (Uitroepen: Diat kan niet! e. d.) Er zyn nog meerdere on zichtbare factoren, o.a. een nieuwe brug op de Oost- en Westhaven! Het vermoedelijk batig saldo 1928 zal bedragen 170.000. Maar ook zonder dat hooge saldo zou spr. hetzelfde standpunt hebben verdedigd. Spr. hoopt dat de meerderheid van den Raad spr.'s standpunt zal huldigen en niet dat van de meerderheid van B. en W. De heer VERKERK (a.r.) zegt van B. en W. geen nieuw geluid te hebben vernomen. Spr. constateert uit het gehoorde betoog dat het thans voorgestelde bedrag van 30.000 aan de begrooting 1928 niet toekomt. Spr. noemt het standpunt van wethouder Van Staal financieel juist. Dit is de juiste sa- neeringspolitiek. Wanneer deze wethouder by de nieuwe verhouding tusschen Rijk en Gemeente 20 opcenten meer zal moeten vra gen ,dan zal hem wel degelyk door den Mi nister worden gevraagd op welk een wyze de gemeente heeft gefinancierd. Het roode beheer is duur, en de consequentie daarvan moet het huidige geslacht dragen. De heer HEERKENS (r.k.) onderschrijft volkomen het standpunt van den Voorzitter. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) beschouwt deze zaak als een zuiver tech nische quaestie, die met het financieel be leid van den wethouder niets te maken heeft. Spr. heeft beider standpunt thans vernomen en zal het door den wethouder in- genoraene aanvaarden. De VOORZITTER deelt het standpunt van den heer Verkerk niet. Ook in de nieu we verhouding van Ryk en gemeente zal de gemeente de batige saldi zeer goed kunnen gebruiken. Neemt de Raad de voorgestelde wijziging aan, dan wordt het saldo 1928 met 30.000 verminderd en de begrooting dienvolgens gewijzigd. Het voorstel van wethouder Van Staal komt in stemming en wordt aangeno men met 14 stemmen voor en 5 tegen. (T e g e n de heeren Middelweerd, Heerkens, Koemans, Donkey en Dr. Hoffman). (Van de r.k. leden stemt de heer Steen'land als lid der commissie voor de financiën vóór.) De verdere behandeling van de agenda wordt met het oog op het late uur, half twaalf, hierop verdaagd tot Donderdag avond 8 uur. DRAADLOOZE DIENST. 25 Juni. 26 Juni. Officieel. Londen 12.07% 12.07% Berlijn 59.35 59.35 Parijs 9.74 9.74% Brussel 34.58% 34.59% Zwitserland 47.93 47.92 Weenen 35.00 35.02% 'Kopenhagen 66.32% 66.32% Stockholm 66.75 66.75 Oslo 66.37% 66.37% New-York 2.49% 2.49% Niet officieel. Praag 7.38% 7.38% Madrid 35.25 35.25 Milaan 13.03 13.03% Zy, dje zich met ingang van 1 Juli op de Goudsche Courant a bonnee ren ontvangen de tot dien datum ver- scnynende nummers gratis. STADSNIEUWS. GOUDA, 26 Juni 1929. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met byiagen van S. Vingerling te Voorburg, om vergunning tot het uitbreiden der krytfalbriek en bijplaat sing van 2 electromotoren, resp. van 12}* on 5 P.K. voor het dryven van eenige ma chines in de perceelen gelegen Turfsingei nos. 44/46, kadastraal bekend sectie E no. 2325; Van E. Arends, omvergunning tot het uitbreiden der fabriek voor suikerwerken en het hebben daarin van totaal 13 electro motoren met een gezamenlijk vermogen van 29% P.K. voor het dry vein van eenige machines, in de perceelen gelegen Gouwe nos. 218—222, kadastraal bekend sectie B 'Nos. 2425 en 2426; en van het Gemeentebestuur van Gouda om vergunning tot het uitbreiden der elec- trische Centrale door bijplaatsing van een nieuwen stoomketel „Lad-Belville-Kete.' met een capaciteit van plusmin. 500 M2. verwarmd oppervlak en een spanning van 25 atmosfeer overdruk, het plaatsen van 5 electromotoren met een totaal vermogen van 96% P.K., alsmede het vervangen van een turbo-generator van 700 K.W. door een van 4350 K.W. in het perc^l gelegen Gouwe no. 18-7, kadastraal bekend sectie D no. 2820. Dat op Dinsdag 9 Juli 1929, des nar middags ten 2 ure op het Raadhuis gele genheid is om bezwaren tegen vle gevraag de vergunning in te brengen en dat gedu rende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de terzake in schrifturen kan worden kennis ge- De aandacht wórdt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zyn zy, die «iet over eenkomstig "artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zyn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Examen onderwijzer. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen akte 1. o. de heer D. Goedhart, leer ling van de Kweekschool met den bijbel aan het Haringvliet te Rotterdam. Herdenking tienjarig bestaan van den Turnkring Gouda en Omstreken. De Turnkring Gouda en Omstreken van het Koninklijk Ned. Gymnastiek Verbond bestaat Zaterdag 13 Juli a.s. tien jaar. Dit feit zal op feestelijke wijze worden her dacht. Ongeveer twaalf gymnastiekvereni gingen uit Gouda en hare omgeving zullen 's middags aan de voor deze gelegenheid ge organiseerde driekamp deelnemen. Deze wedstrijden worden gehouden op het daar voor welwillend afgestaan G.S.V.-terrein aan den Graaf Florisweg en vangen om 2 uur aan. Na afloop, ongeveer 4 u., zal vanaf dit terrein in optocht de route wordt nog nader bekend gemaakt naar de Markt worden gemarcheerd. Op verschillende plaat sen zullen hier démonstraties aan verschil lende toestellen worden gegeven. Tot slot zal door alle deelnemers, daimes en heeren, en adspiranten een vrije' oefening worden uitgevoerd. ,.Voor een en ander ontving de jubileerende Kring bereids toestemming. Classicale vergadering Ned. Herv. Kerk. In de Groote of Sint Janskerk is heden morgen in vergadering bijeen gekomen de classicale vergadering van de Ned. Herv. Kerk. De vergadering werd bijgewoond door predikants en ouderlingen en door den voorzitter op de gebruikelijke wijze geopend. Gezongen werd bij den aanvang de verzen 2 en 3 van Fsalm 43. De ochtendvergadering werd besteed aan de benoeming in de verschillende besturen. In het 'Prov. kerkbestuur werd herbe noemd Ds. P. A. A. Klüsener. In het classicaal bestuur: Ds. J. J. J. v. d. Plassche en Ds. W. Deur, beiden aftr., en in de vacature Ds. J. Enklaar, als quaes tor gekozen in plaats van Ds. J. J. J. v. d. Plassche. Ds. J. Enklaar en herkozen ouder ling W. E. van Ingen. In het Prov. kerkbestuur werden gekozen Ds. J. Enklaar en in het classicaal bestuur Ds. Schimmel, in de vacature Ds. Gunning en als Booiba Ds. Groeneveld, en als gpaes- tor Ds. Deur. Verder werden in dit college herkozen Ds. J. Enklaar en D*g. A. Oskam eu ouderling H. de Jong. Na deze bepoemingen werd er gepauzeerd en vereenigden verscheidenen zich aan de koffietafel. De Brand in den Ijzerhandel Van der Valk. Naar aanleiding van den brand in het magazyn van ijzerwaren van den heer H. J. van der Valk aan de Zeugeetraat, is door de politie naar de oorzaak een onderzoek ingesteld, hetwelk tot heden nog geen re sultaat heeft opgeleverd. Gisteren heeft men uit de puinhoopen de brandkast opgedolven. Toen deze in tegen woordigheid van de politie geopend werd, bleek de inhoud daarvan geheel onbescha digd. Boeken en bescheiden benevens een belangrijk bedrag aan goud- en zilver en papierengeld, almede voorwerpen van waarde waren in volkomen gaven toestand in de brandkast aanwezig. Verplaatsing Bureau Nieuwe Zuid-Hollander. Naar wij vernemen zal met Sept. a.s. het bureau van het r.k. dagblad „Nieuwe Zuid- Hollander" van den L. Tiendeweg worden overgebracht naar de Markt, in het perceel, waarin vele jaren het modemagazijn is De vrachtauto van den grondhandolaar J., bestuurd door J. L. K., geraakte gis teren door achteruitrijden tegen de luxe auto van den heer de J. alhier. Door deze botsing werd een voorlantaarn en een spat bord van de luxe auto vernield. Kantongerecht. De veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht, Op de vheden gehouden terechtzitting voor het Kantongerecht te Gouda werd o.m. behandeld de zaak tegen J. J. K., chauffeur, wonende te Rotterdam, gedag vaard ter zake dat hy op den 28 Maart j.l. als bestuurder van een vierwielig motor rijtuig, rydende op den openbaren weg, de Kuiperstraat te Gouda, de veiligheid van 't verkeer had in gevaar gebracht, daar hy toen hij met zijn motorrijtuig stilstond, on verwachts dat motorrijtuig heeft achteruit gezet, en daardoor een op een rijwiel rydende vrouw klem heeft gereden tusschen dat motorrijtuig en een aldaar zich bevin dende trottoirband. Verdachte die was verschenen verklaarde signaal te hebben gegeven en bekende ove rigens het ten laste gelegde. De aangereden getuige, diende eed civiele eisch in van 25 op grond dat haar rijwiel vernield was. De Ambtenaar van het O. M. requisitoir nemende, vroeg veroordeeling van verdachte tot een geldboete van 20.subsidiair te vervangen door een hechtenis van tien da gen. De Kantonrechter achtte het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 10.subs, te vervangen door een hechtenis van 2 dagen, met toewijzing van den civielen .eisch ten bedrage van 20.—. Uitspraken. Verder werden nog de navolgende von nissen gewezen: wegens overtreding alg. pol. verord. te Gouda: H. C. P. R. te Boskoop 1 subs. 1 week tuchtschool; J. B. P. te Wageningen 2 subs. 1 d.; P. L. te Gouda 1 subs. 1 d. wegens overtreding motor- en ryw. regle ment: P. A.,.J. R. te Alphen a. d. Ryn 2 subs. 1 week tuchtschool; A. J. W. B.f te Den Haag 4 subs. 2 d.; A. W. H. te Gouda 2 subs. 1 A. G. H. te Waddinxveen 3 subs. 1 d.; W. S. te Boskoop idem; W. de J. te Haastrecht 4 subs. 2 d.; J. V. N. te Amsterdam idem; H. van E. te Boskoop idem; wegens overtreding art. 453 W. v. S.: J. M. te Gouda 6 subs. 2 d.; C. E. te Gouda, idem; A. W. te Boskoop idem; A. v. d. F. te Waddinxveen idem; P. L. te Gouda, idem; wegens overtreding ykwet: J. van S. te Gouda 4 x 0.50 subs. 4 x 1 d voor elke boete; wegens overtreding leerplichtwet: J. R. te Gouderak schuldig zonder toepassing van straf; wegens overtreding broodbesluit: B. M. te Zevenhuizen 30.— subs. 5 d.; wegens overtreding Warenwet: A. L. H. te Gouda 8 subs. 2 d.t J. G. H. te Moor drecht 5 subs. 1 d. Agenda. 28 Juni 8 uur Gebouw tot Heil des Volks, Openb. Verg. van de Staatk. Geref. Partij. Sprekers Ds. Zandt en Ds. H. A. Leenmans. 28 Juni, 8% uur .Blauwe Kruis. Bovenzaal Openb. Verg. Chr. Hist. Kies vereeniging. Spr. Ds. Voorsteegh. 28 Juni 8% uur Café „het Schaakbord" bovenzaal, Alg. Verg. van deelhebbers van de Omderl. Brandverzekering-Mnj. Gouda". 2 Juli 8% uur Nieuwe Schouwburg Liberale Staatsparty „de Vrijheidsbond Spreker Dr. I. H. J. Vos. 9 Juli, 8 uur, Groote of St. Janskerk. Afd. Gouda My. tot Bev. der Toonkunst. Uit voering van de Johannes-Passion. Apothekersdienst. De apotheek van den heer F. A. Deef Westhaven, zal tot en met Vry dag 28 Juni, benevens den daarop volgenden nacht ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK BOSKOOP. Gemeenteraad. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Raad der gemeen te Boskoop,, op Maandag 24 Juni 1929, des namiddags om zeven ure. Voorzitter: de heer P. -A. Colijn, burge- Secretaris: de heer C. van Heesen. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden, behoudens een enkele wijziging, onveranderd vastgesteld. Alle ingekomen stukken worden aangeno men voor kennisgeving w.o. ook het schrij ven van een bewoner van de Puttekade, waarin verzocht wordt de ophaaldienst van asch en vuilnis ook de Puttekade te laten bedienen, aagezien inmiddels de Puttekade bij dezen' dienst is gevoegd. Burgemeester en Wethouders deelen mede dat met de Amate^lamsche Ballast Maat schappij een contract voor levering van electriciteit voor groot gebruik is afgesloten. Genoemde Maatschappij heeft zich verbon den om in 3 'jaren tijd 600.000 K.W.U. te verbruiken. Verder leggen Burgemeester en Wethou ders over een schrijven van den heer direc teur van het postkantoor van Gouda, als antwoord op een schrijven van Burgemees ter en Wethouders, houdende een klacht over de bestelling va? de post. De heer Brand (r.-k.) zegt, dat de klach ten over de slechte postbestelling gegrond waren. Natuurlijk zijn er bestellers, die bo ven alle lof verheven staan, doch sommige bestellers vatten hun werk zoo op, dat het aanleiding moest geven tot klachten. Waar met ingang van 1 Juli 1929 Boskoop een gewoon kantoor zal worden, en het hulp kantoor dus wordt opgeheven, meent spre- De lijst der Liberale Staatspartij „De Vrliheldsbond" Is ker, dat. wellicht dit het geschikte moment is om aan te dringen op een vierde bestel- ig. Jw De Voorzitter meent, dat dit weinig resul taat zal geven, gezien de omstandigheid, dat steden als Groningen en Utrecht slechts met groote moeite een v4e bestelling konden handhaven. Na nog eenige discussie stelt de Voorzitter een punt aan de orde, hetwelk niet op de agenda is vermeld. Het betreft een kwestie over een rooilijn met den heer J. van Klaveren. Van Klave ren wil op den hoek van de Zijde en de Puttekade een woonhuis met garage bou wen. Nu is hij van meening, dat voor de Puttekade geen rooilijn geldt. Burgemeester en Wethouders ineenen van wel. Uit het r. artikel der Bouwverordening blijkt, dat wanneer geen rooilijn ia vastgesteld, zooals met de Puttekade het geval is, dan de lijn geldt, welke getrokken wordt langs den voorgevel van het perceel onmiddellijk grenzende aan het bouwterrein. In dit geval zou dit voor den heer van Klaveren een te' zeer ingrijpen in het ge bruiksrecht van den gfond beteekenen. Burgemeester en Wethouders meenen daar om ook, dat er in dit geval afwijking van de bestaande bepaling mogelijk moet zijn. De heer de Ruyter (v.-b.) vindt de oplos sing, zooals Burgemeester en Wethouders zich die voorstellen, niet bijster gelukkig. Wanneer van Klaveren zoo vlak aan den weg bouwt, wordt de weg te smal voor auto verkeer. .Spreker zou de rooilijn nog een 2| M. ach terwaarts willen zien geplaatst. De heer Noest (s.d.a.p.) gaVoelt meer voor het standpunt van den heer de Ruyter. De Voorzitter antwoordt, dat de mogelijk heid van den afkoop van den grond onder het oog is gezien. Niet uit een oogpunt van de breedte van den weg, doch meer met het oog op het uitzicht op den weg. Na nog eenige discussie vraagt de Voor zitter of de Raad machtiging wil verleenen om voor den aankoop van bedoelden grond een bedrag van f 300 te besteden. Indien van Klaveren dan bereid mocht zijn om den grond te verkoopen, dan zal aan den voorkant aan de Puttekade van het terrein een strook ter breedte van 2 M. worden gb- kocht. Dit blijkt op tegenstand te stuitert. De Ruyter (v.-b) stelt voor om de mach tiging te verleenen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders om ontheffing van het betr. artikel der Bouwverordening te verleenen, wordt vervolgens aangenomen. Aanbieding door Burgemeester en Wet houders van het rapport, uitgebracht door de heeren J. H. Moh en A. Keijzer, betref- fendg de aan het nieuwe gemeentehuis aan gebrachte herstellingen» tengevolge van plaats gevonden hebbende verzakkingen. De Voorzitter zegt, dat de kosten nog met f 364.50 verhoogd moeten worden, in vérband met verbruikte steenen, welke fei telijk bestemd waren voor publieke werken. De heer Mesman (a.-r) meent, dat de Raad zich door dit rapport veilig kan ge voelen. Alle twijfel is nu weggenomen. Hij kan zich er ten volle mede vereenigen, dat aan de beide heeren, welke het rapport heb ben uitgebracht, dank betuigd wordt voor hun arbeid. Volgens hem moet het den ar chitect gespeten hebben, dat alles zoo ge- loopen is. Spreker vertrouwt, dat de archi tect de f 400,—, welke aan den heer Mohr voor honot-arium zal worden uitgekeerd, zal terugstorten, aangezien de architect voor een gedeelte van het toezicht, op den bouw van het gemeentehuis, ontheven is geVreest, dank zij de werkzaamheid van beide heeren. Spreker kan zich niet/vereenigen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders om den architect een Btandje uit te deelen. Indertijd zou, wanneer geen prijsvraag werd uitgeschreven, een voordeel van een f 14.000 verkregen zijn. Van deze f 14.000 is nu zoo goed als niets overgebleven, ten gevolge van de verzakkingen. Spreker zou het bedrag» hetwelk aan den heer Mohr wordt voorgesteld te geven, wil len verhoogen van 400 tot f 600. De heer Hoddijk (r,-k) noemt het besluit om een commissie in te stellen voor het on derzoek van de verzakkingen aan het nieuwe gemeentehuis, hetwelk indertijd is 'genomen, een gelukkige. Een woord van dank voor de commissie is hier wel op zijn plaats. Min der aangenaam doet het aan, dat de post voor den bouw van het Raadhuis, tengevol ge van de verzakkingen met een f 8000 is overschreden. Waar de architect van het raadhuis tevens gemeente-opzichter is, vraagt hij zich af, hoe zal het zijn bij de dagelijksche dingen. Spreker wil zijn leedwezen uitspreken over den gang van zaken bij den bouw van het Raadhuis. Hij verwacht, dat Burgemeester en Wethouders met ernst de ztx kijken eci dat rij etoh te* «oodéf >*o*e»v' den persoon zullen Stellen. Nederlandsche Tuinbouwbeura. Het bestuur deelt ons mede, dat in ver band met de verkiezingen voor de Tweedo Kamer op 3 Jbii a.s., de Juli-Beurs niet dien dag maar een week later, dus op Woensdag 10 Juli zal plaats hebben, in de Handelsbeurs, Mariaplaats te Utrecht. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling" Veilingen van 22, 24 en 25 Juni 1929. Ophelia Golden Ophelia Marcel Douyer Hadley - Claudius Pernet Columbia Butterfly Mac Keiler Wilh. Kordes Mad. Jules Bouchó Rosalandia Paul's scarlet Vdn Rossem Pol y an tha rozen Dahlia's, grootbl. Lathyrus 22 24 25 P- bos 40 54 48 34 46 40 67 61 fr 69 88 108 80 93 90 M 43 69 75* 58 63 58 ff 35 66 47 70 76 80 55 ff 50 57 60 ft 64 98 115 ff 51 69 61 f» 71 92 118 vf, 100 ff 8 8 72 91 81 57 71 69 ff fi 50 ff n 75 59 p. stuk 5 16 Lilium Gladiolen Clematis Durandi Anjers Calla's Op het tweetal voor predikant b» do Geref. Kerk zijn geplaatst N. Bijdema te Delf shaven en S. v. d. Molen te Uase. In een dezer dagen gehouden vergadering van de bewoners der Nieuwstraat, is defi nitief besloten tot oprichting eener buuit- Een ontworpen huishoudelijk reglement met Statuten werd goedgekeurd, terwijl be sloten werd met a.s. Koninginnefeest de straat feestelijk te versiereh, waarvoor een bedrag werd uitgetrokken. Het bestuur bestaat uit de heeren: T. van den Berg, voorzitter, C. Loef, secrearis en A. Moonen, penningmeester. UAASl'UKL'HT. Door de Coöp. In- en Verkoopvereemging „Samenwerking-1 alhier is vergunning ge vraagd tot het plaatsen van een onder- grondsche benzinetank, inhoudende 3o«0 L. op het perceel Hoogstraat C 63, kad. bekend Sectie .B No. 2431. Gemeenteraad. De Gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Vrijdag 28 dezer, voormiddags. De agenda vermeldt: 1. Aanvraag van het Burgerlijk Armbe stuur om een buitengewoon subsidie van f 400.—. 2. Wijziging begrooting;, dienst 1928 en 1929. REEUWIJX. Naar vernomen wordt ligt het in het voornemen om de post van- en naar Gouda wat tot dusverre per rijwiel plaats bad met een auto te doen plaats hebben, zul lende dan de gemeenten Boskoop en Wad dinxveen gelijktijdig worden bediend. MARKTBERICHTEN Kaasmarkt Woerden. 26 Juni. Prijzen ie kw, m. r.m. f 61— 64. 2e kw. m. r.m. f 46-49, zware f 60. Handel matig. DRAADLOOZE DIENST. De goedkeuring van het plan-Young. WASHINGTON, 26 Juni. Van Amerikaan- sche regeeringszijde wordt er nogmaals op gewezen dat het congres geen enkele uit spraak behoeft te doen inzake de goedkeu ring van liet plan-Young» aangezien deze zaak formeel de Ver. Staten niet raakt. Het congres zal zich alleen hebben uit te spre ken over het al of niet toestaan van een vermindering aan Frankrijk van het te be- tulen bedrag aan bezettingskosten. Alle an dere kwesties ontstaan uit het schadevergoe- dingsvraagstuk zullen bij decreet van het Witte Huis beslist worden, terwijl de oppo sitie ook stelling zal nemen tegen de oppo sitie van Borah, die van meening is, dat Duitschland de hem door het plan-Young opgelegde bedragen niet kon opbrengen. Een vechtpartij voor de klas. Vechtende opvoeders der jeugd. KRABBENDIJKE, 26 Juni. Eergisteren oest de bijzondere school der oud-Gerefor- eerde gemeente gesloten worden om een niet alledaagsche rede. Het hoofd der school had n.m. om een kleinigheid twist gekregeu met een onderwijzer, en de strijd liep zoo g, dat beide paedagogen voor het oog hunner leerlingen handgemeen werden, waarbij beiden flinke klappen opliepen. Al len van de uitwerking op dé leerlingen, had de zaak geen verdere gevolgen, want gisteren was de school weer geopend en hadden fde beidks tonderwijzers hun taak weer hervat. Moordaanslag op de Fransche consul Hedenmiddag dienèfc zich op het Fran sche consulaat een Russin aan die den con sul wenschte te spreken. Toen de Fransche consul, de heer Binnet haar in zijn ont vangkamer te woord stond en vroeg wat zij verlangde, 'trok zij plotseling een revolver en loste drie schoten op den consul. Geen der kogels was echter raak, en alle drie kwamen zij in het plafond van de kamer terecht. In het passenbureau, waar zich een groot aantal personen bevond, dat op een Fransch visum wachtte, ontstond een pa niek. Het personeel van het consulaat schoot toe en wist de Russische vrouw te grijpen die werd overgegeven aap de spoedig gearri veerde politie. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matige Weste lijke tot Noordelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Bewolkt, koel, weinig of geen regen.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2