en blaas nieuws- en advertentieblad Voor gouda en omsi reken bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, stolwijk, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* «mgen. ™-9- Zrki*« ond laat ook op dit scht, naast de erken- 17100 Donderdag 27 Juni 1829 98" Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ilDSBOND FEUILLETON. EEN NOODLOTTIG SCHOT. zelfbestuur •or Nederland ld voor Indië. Neder, et in liberalen geest mtwikkelingspeil der ting der volksscholen tmbachts- en nijver. :s vrij man zü a brood 25 van de-consequentie te zitting de Nederland en Indië JLI liberaal. Brengt lend Kamerlid. bijgewoond door den tenslotte te spreken, eenmaal, zei hij. had (Wordt vervolgd.) I regeering heeft bv groote sympathie dende leuzen en de „Indië los van Hol- re- re- JAPAJi. Tragisch ongeval in een myn. 48 arbeiders verdronken. De reddingsbrigade' ingesltoen. Uit Tokio wordt gemeld dat, doordat in een schacht van de myn Kynshin water naar binnen dropg, 48 arbeiders door het water zyn ingesloten en vermoedelijk ver dronken. Een reddingsbrigade, waarvan nog niet nauwkeurig bekend1 is uit hoeveel personen z ybestond, werd door het weige ren der veiligheidstoegtellen eveneens inge sloten. Men heeft de hoop om de ingeelote- nen te kunnen redden op gegeven, wijl het Naar het EngeJsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden). u bedoelt, zei Morton SPANJE. De mislukte Oceaan vlucht van Franco. De kapitein van het gisteren te Gibral tar aangekomen -stoomschip Greldon heeft verklaard, dat het bericht als zou zyn schip wrakstukken van een vliegtuig gepasseerd zyn op 120 mijl ten N.O. der Azoren, op een zeer ongepaste grap van een loodsleer- ling en leerling-marconist berust had, die beide reeds gestraft waren. Had zjjn schip werkelyk een wrakstuk gepasseerd, dan zou h(j het natuurlijk hebben doen opvisschen om naar herkenningsteekenen te zoeken. Het derde vliegtuig van het Engelsche moederschip Eagle is gisteravond tegen zonsondergang ook aan boord teruggekeerd zonder iets ontdekt te hebben. Aangezien geen enkel betrouwbaar bericht van een der Azorische eilanden is gekomen, dat men daar het vliegtuig althans had zien passee- ren, wint nu de meening veld, dat Franco den directen overtocht naar Halifax ge-‘ waagd heeft en in den Atlantischen Oceaan is omgekomen. ïlen uit planten en gij lijdt, man- n een uitvoerige j te zenden aan e medicijnen, bij I’M, die U alle indeling, met de op zichzelf en Hatty Hij verklaarde Wie snel zijn in het belooven, zijn door gaans het langzaamst in 't hun beloften volbrengen. ling verscheen maarschalk Pilsoedski als getuige. Hij legde een uitvoerige verklaring af, waarin hij er den nadruk op legde dat de aanklacht eigenlijk hem en niet den mi nister van financiën gold. Hy was er tiotsch op dat hy de eenige man in Polen was geweest, die den moed had gehad de machtsbevoegdheid van de Sejm te be snoeien. De aanklacht tegen Czechowitz was volgens hem te vergelijken met een gemeenen ritueelen moord. De financieele wet die gediend had om den minister te kunnen aanklagen, was z.i. vol domheden en belachelijkheden. De millioenen waren op zijn eigen last aan het fonds van den premier toegewezen. Op zijn last was geen rekenschap afgelegd omtrent de besteding der gelden. Het verstand der afgevaardig den was volgens Pilsoedski verduisterd. De maarschalk wendde zich vervolgens tot de vertegenwoordigers dergenen, die de klacht hadden ingediend, de drie Sejmafge- vaardigden Liebermann, Piracki en Wyrzy- kowski en zeid» woordeiyk: ^Myn handen, myne handen, zijn rein en rieken niet zoo kwalyk als de uwe”. Nadat Pilsoedski de zaal verlaten had protesteerde Liebermann tegen de door Pil soedski geuite beleediging van de Sejm. Het proces zal waarschijnlijk drie dagen duren. h.e taak te vervullen, er niet in onzen tijd, lutie, welke zich ook I voltrekt. Indië, dat grijke figuur in het onder die leiding anvallen. ad wil ook in Indië lappelijke gebruiken n in den volksaard, omdat zy zich aan- uursinrichtingen. d wil van de inlandsche lilllINlIE (lllliAM. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waai; de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopeis, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. particulier bedrtffs- tering van de volks- dinieken, onvermoeid volksnederzettingen dekten. De medische oren hebben het ver- manier waarop hij hem en zijn zueter de deur gewezen had, maar wat is wsaak zon der geld? Hij had beter uit zijn oogen moe ten kijken en nu was het natuurlijk te laat. Behalve als Hatty maar wat handelbaarder was, dan zag hij wel kans om geld te slaan uit juffrouw Herrick. Ja, zoo ben ik nu ik heb het er nu eenmaal uitgeflapt en U kunt hat me niet kwalijk nemen, want het 'was mijn eigen zuster. Hatty die deed alsof ze niet op het tweetal lette, zorgde ervoor dicht genoeg in de buurt te blijven om alles te hooren wat er tusschen Raggett en den knappen chauf feur behandeld werd. Wat Uw vrouw betreft, zei Morton die in Hatty’s richting keek, ik ben meer dan verbaasd, dat die zoo’n knap man als Sir Morecambe afvalt, zei Raggett haastig, maar ik moet wel zeggen dat het wat voor heeft knap te zijn. Zeg eens meneer de chauffeur, U lijkt zelfs wel een beetje op Sir Morecambe. Heeft niemand U dat eer der verteld. Morton glimlachte zelfbewust. Ik heb geen snor en hij wel„ zei hij. Te oordeelen naar wat ze zeggen, ging Raggett zwierig vootr, schijnt juffrouw Herrick die gelijkenis ook op te merken. Ik heb het haar nooit hooren zeggen, zei Mortondroog. Raggett schudde spottend het hoofd. Kom nou, er wordt toch rondverteld dat ze U samen gezien hebben op een avond op den weg naar Manchester. En ze scheen het niet onplezierig te vinden. Hoe gering het blijk van verbazing ook afhouden. Nu begrijp ik heb- zei ze langzaam, het was Sir Morecambe en niet u, waarmee ze op den weg naar Manchester gpzien is- Morton was te verbluft om maar zijn gezicht zei genoeg. Raggett keek van don een naar den an der en begon de situatie te begrijpen. Hij heeft dien avond als chauffeur dienst gedaan, verklaarde Hatty op zekeren toon. Op die manier is hij er vandoor gegaan Haar vrouwelijk instinct had het geheim gegist waar niemand nog achtergekomen was. Ze wist dat Pamela een veel te fijn voelende en hoogstaande vrouw was om zich door een bediende van haar vader te laten kussen. Was het niet meer dan natuurlijk dat zij den man dien zij liefhad, had gehol pen bij zijn ontvluchting. Wat? zei Raggett die nog niet over zijn verbazing heen was dat de suffe Hatty Oe liquidatie van den oorlog. Een wijs voorstel 'Reuter verneemt, dat de Engelsche geering den anderen belanghebbenden peeringen heeft medegedeeld, dat zy ervoor ris dat de conferentie inzake de schadever goedingen te Londen wordt gehouden, om dat zy pas het bewind in handen heeft ge nomen en het parlement in Juli houdt iets ontdekt had, wat hem ontgaan was. Hatty lachte. Neen, ik heb het niet mis, zei ze tóen Morton nog niet in staat was om iets te zeggen en hoewel hij zich vlug herstelde, had zij genoeg gezien om te weten dat zij het bij het rechte eind had. De chauffeur was woedend nog woedender op zelfs dat hij het toch wel was geweest die met jufrtouw Herrick dien avond gezien was, maar Hatty was hiervan niet meer te overtuigen. Toen Morton dien avond naar huis ging, had hij het onplezierige gevoel dat niet hij meer gewaar was geworden, maar dat an- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beiorgkring) i 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheid^advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden'ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande- laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau rijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Indië tot een. hoogte 1 •oepen alleen nimmer politiek hebben de beschikbaar kunnen Ivaart tot ontwikke^ ÜO.OÜO gulden 00.000 gulden i inlanders een goed emingsgèest van het van Poincaré. Besangon onmiddellijk trekken. Deze houding van de de meeste Kamerleden gewekt. Zy keuren het goed dat de regee- ring er van afziet haar oude politiek tegen over den Elzas te volgen, en bewonderen net psychologisch inzicht van Poincaré, die juist op dit oogenblik ?ulk een verzoenende gezindheid aan den dag legt. Niet alleen de Fransche Kamer begroet het wetsvoorstel met blijdschap in den Elzas zelf zal de vreugde niet geringer zijn. Het spontane volk, dat pas dr. Roos mei zooveel gejubel en feestelijkheid heeft in gehaald, zal thans herademen, en het ge voel krijgen dat er ook in Frankryk nog wel recht te erlangen is. Het jongste wets voorstel zal te meer indruk maken, daar nog slechts enkele maanden geleden Fransche regeering afwijzend stond jegens de voorstellen van de linksche groepen in de Kamer ten gunste van de in het proces van Colmar veroordeelden. m Het eerste practische gevolg van dezen stap der regeering, wanneer wat boven allen twijfel verheven is de Kamer haar daarin volgen zal, is dit, dat de heeren Ricklin en Rosse, die door den Elzas naar de volksvertegenwoordiging in Parys wa ren afgevaardigd, maar wegens hun ver- oordeeling uitgesloten werden., thans in hun volle burgerrechten worden hersteld, en in de Kamer hun intrede kunnen doen, als tenminste de thans rittende afgevaardig den Hausz en Stürmél hun mandaat ter Minister Poincaré heeft gisteren in Vereenigde Kamercommissies van ciën en buitenlandsche zaken een zetting over de schulden- dingsquaestie gegeven. Hij hield zich bezig met de schadevergoe- dingsverplichtingen van Duitschland. Ten opzichte van het plan-Daiwes constateerde Poincaré de gladde werking van dit stelsel en de nauwkeurigheid, waarmede Duitseh- land zijn verplichtingen nakomt. Hij ver klaarde dat het plan-Dawes tot den Uien Augustus 1918 in het geheel 5470 millioen gouden marken heeft opgebracht. Volgens het rapport van den agent-generaal voor d1 schadevergoeding^betalingen over het an- nuïteitsjaar 19271928 hebben zich bij de uitvoering van het plan voor het Duitsehe economische leven geen storingen voorge daan, zoodat de overdrachtsclauijule niet van kracht behoefde te worden. Nochtans', zoo vervolgde Poincaré, was het plan-Dawes ondanks zyn gunstige re sultuten voor Frankryk slechts een voorloo- pige en onvolledige oplossing; ten eerste omdat het noch het totale bedrag der Duit- sche schuld, noch de afzonderlijke annuïtei- _te.n vaststelde^ doch de mobilisaüe LterJ^-*^^1^--^^01- Bovendien kunnen de Fransche eischen wegens het in acht nemen der overdrachtsmogelykheden verhinderde, en ten slotte omdat het geen verband tus- schen de internationale schulden en de schadevergoeding legde. Een wijs voorstel kan men met recht noemen, het wetsontwerp door Poincaré in gediend om aan alle Elzasser veroordeelden amnestie te verleenen. Toen bij het proces van Besangon, waar de autonomist dr. Roos dezer dagen van alle schuld aan een complot tegen de Fran sche regeering is vry gesproken, wijl de jury aangenomen heeft, <iat er geen complot be stond, de hoogbejaarde dr. Ricklin als ge tuige werd gehooid en hem door een der juryleden de vraag gesteld werd of er geen gelegenheid was den vrede in den El zas te herstellen, antwoordde deze: „de mo- geykheid daartoe ligt uitsluitend en alleen j__ de finan- uiteen- en schadevergoe- deren door hem meer gewaar waren gewor den, en dat die kleine schurk rijn voordeel zou doen met die ontdekking En dat was werkelijk het geval. Toen Raggett tot de overtuiging gekomen was dat Hatty het bij het rechte eind l*d. stond zijn besluit vast om te trachten Sir Morecambe op het spoor te’komen. Hij voelde er eerst niets voor om Hatty mee te nemen op zijn tocht, maar die plot- selingen scherpzinnigheid bij haar, ’deed hem tenslotte er toe besluiten haar toch maar mee te nemen. Hij hield het voor zeer waarschijnlijk dat Sir Morecambe naar Londen was gegaan, de plaats waar zooveel elementen die zich moe ten schuilhouden onderduiken en daar zou hij hem gaan zoeken. Uit het feit dat Sir Morecambe's vrienden nog steeds pogingen deden om het getuigenis van hem en-Hatty aan het wankelen te krijgen, concludeerde hij dat de vluchteling wel niet naar het bui tenland zou zijn gegaan. Hij vertelde Hatty dat hij het toch niet over zijn hart kon verkrijgen om haar alleen te laten en nam haar mee in den express naar Londen. Nu hij gemerkt had, hoe nut tig zij hem kon zijn, begon Raggett weer lief tegen haar te doen en hij was vol at tenties voor haar gedurende de reis Hatty was heelemaal verteederd door zijn vertoon van genegenheid en toen zij in Lon den in een slordig huis in een slordige straat in Camberwell kamers gehuurd had den, was zij bereid hem tót het qnde van de wereld te volgen. was dat Morton gaf, het ontging Raggett met zijn vossenoogen toch niet. Hij grinnik te onaangenaam. O, jullie chauffeurs zijn allemaal een pot nat. zei hij, Jullie zijn allemaal te vertrouwen, zoolang er geen knappe vrouw in het spel is. Ik heb er geen flauw idee van wat U bedoelt? zei Morton. Ik ben op den weg naar Manchester geweest met den ouden heer .en mevrouw, maar niet met den juf frouw. De chauffeur voelde zich in een moelijk parket gebracht, want hij wist dat Pamela voor geengeld van de wereld wilde weten dat iemand weten zou dat Sir Morecambe zich als chauffeur vermomd had en zijn snor afgeschoren had, maar aan den ande ren kant was het ook niet noodig dat deze schavuit lasterpraatjes vertelde over de dochter van zijn patroon. Raggett lachte gemeen, in de overtuiging dat het verhaal dat over ‘Pamela en de chauf feur verteld werd, waar was. Hij kende meer van die geschiedenissen. Hatty die ongemerkt nader gekomen was en het laatste gedeelte van het gesprek ge hoord had, deed hen plotseling opkijken door een uitroep van verbazing. Ze keerde zich allebei naar haar toe en za gen dat ze de chauffeur aanstaarde met een uitdrukking in haar gezicht, die verried dat haar langzaam werkende hersenen een lumineuze ontdekking hadden gedaan. Wat is er aan de hand, ik schrik me een ongeluk, riep Raggett. Maar Hatty nam geen notitie van hem. Ze kon haar oogen niet van den chauffeur veroordeelden hun zetels in den algemee- nen raad en gemeenteraad weer innemen. De maatregel van de regeering strekt zich uitsluitend uit tot de z.g. autonomisten. De wensch van de communisten en roya listen, om ook hun veroordeelde kamera den begunstigd te zien, gaat hiermee niet in vervulling. Dat zal ontegenzeggelyk zijn invloed hebben op de manier, waarop de wet in de Fransche Kamer wordt behan deld. Voor de eerste maal zullen de com munisten in die positie komen, tegen de El- zasser patriotten te moeten spreken en te stemmen, terwijl zij hun actie tot dusver steeds hebben ondersteund, en in de drie Elzas-Lotharinger departementen ten nauw ste met hen hebben samengewerkt. Deze intimiteit zal in de toekomst wel verbroken worden waartegen de Fran sche regiering vennoedelijlk geen enkel be zwaar heeft. Tenslotte heeft de amnestie vermoede!ijk geen ongunstige gevolgen voor de verhou- din gtusschen Frankryk en Duitschland. Den reflex ervan vindt men nu al in de Duitsehe pers. in de vrijspraak van dén verdachte en in een uitwisschen van de schandvlek van Colmar”. Beide deze voorwaarden zyn thans ver vuld door het voorstel om alle Elzasser veroordeelden amnestie te verleenen. De' Fransche regeering dus zoo verstandig is geweest uit het vrijsprekend vonnis van overeenkomst tot zelfmoord had bestaan, Pattison moest worden vrijgesproken, sprak zij na drie minuten met algemeene stemmen het schuldig uit. De jury telde drie vrou wen. De rechter sprak de doodstraf uit. ENGELAND. D» betrekkingen met Rusland. Verdeeldheid in het Kabinet? De „Daily Telegraph” deelt mede dat men in regeeringskringen opvallend het stil zwijgen bewaart over de preciese voorne mens van ’t kabinet betreffende de wyze, waarop de diplomatieke betrekkingen met Rusland zullen worden hervat. Het blad schrijft dit stilzwijgen toe aan meenings- verschil in de Arbeiderspartij en het Kabi net. Sommige ministers zouden de onver wijlde benoeming door de beide landen van volledige ambassadeurs wenschen, de Britsche ambassadeur zou commander Kenworthy zyn, andere zouden voorloo- pig voorzichtiger te werk willen gaan. De troonrede zal echter duidelijk maken, wel ke der beide opvattingen het wint. ’s Konings terngkeer in Londen. De koning en de koningin zullen Maan dag te Londen terugkeeren. Zy zullen zich per auto van Windsor Castle naar Kensington 'begeven, en by het Hyde Park de auto verlaten om den ver deren weg in een open hofryituig, door twee paarden getrokken, afleggen. De te volgen route zal leiden door het Hyde Park, Picca dilly, St. Jamesstreet en de Mali naar het Buckingham Paleis, zoodat duizenden in de gelegenheid zullen zyn om den koning te begroeten, die Londen den 9en Februari per ziekenauto verliet, met bestemming naar Bognor. Sedert zyn terugkeer op Windsor Castle is zyn gezondheidstoestand, ondanks de ty- delijke instorting, gestadig verbeterd. POLEN. 4 Protest tegen oud-Minister Czechowitz. Te Warschau begon gisteren voor het staatsgerechtshof het proces tegen den oud-minister van financiën Czechowitz, die aangeklaagd' is wegens ongeoorloofde over schrijding der begrooting en wegens over treding der financieele web, omdat hy on danks herhaalde aansporing geen supple- toire credieten heeft ingediend. De zitting werd o.a. premier Switaleski. Na voorlezing der dagvaarding kreeg de beklaagde Czechowitz het woord, die er op wees dat in alle landen, bijv, Frankryk, En geland en Duitschland de ministers van financiën vaak tót overschrijding der be grooting gedwongen zijn. De minister van binnenlandsche zaken Skladkowski en de minister van hande Kwiatkowski verfclaarden als getuigen overeenstemmend, dat de betrekkingen tus schen de regeering en de Sejm geheel in handen van maarschalk Pilsoedski gelegen hadden. Na een kleine onderbreking der behande- Ik weet niet wat u bedoelt, zei Morton koel. Ik ken Sir Morecambe en hij is op end’op een gentleman. Schei maar uit, ik heb al genoeg over hem gehoord, hoe edelmoedig ten hoe knap hij is. Ma#r ik zeg maar dat hij mijn arme tester schandelijk behandeld heeft. Morton knikte. U en uw vrouw hebben wat op hun geweten dat ze hem uit zijn huis en van djn familie verdreven hebben. Raggett gromde. De waarheid moest gezegd worden. Nu als ik in uw plaats geweest was, teu ik niet zooveel gezien hebben, zei Mor ton koud. Het was al ongelukkig dat plot ting die vrouw te voorschijn was gekomen, had beter gedaan verder te zwijgen. Mijn meesteres is n groote vriendin van Sir Mo- feoambe en zij is een verstandig meisje. Raggett begon in te zien, dat hij in de eerste opwinding zijn geld op het verkeerde Paard had gezet; hij had zeker reden om ob op Sir Morecambe te wreken, om de BUITENLANDSCH1 NIEUWS. DUITSCHLAND. Een verklaring van de bevolking het bezette gebied. De bond van stedelyke en landelyke dis tricten van het bezette gebied en Van de economische en de vakvereenigingscommis- sie voor dit gebied hebben een gemeenschap pelijke verklaring opgestóld, waarin naar aanleiding van het feit dat’ het morgen tien jaar geleden is, dat Duitschland, zooals het in de verklaring heet, gedwongen werd het vredesverdrag van Versailles te ondertee- kenen. In deze verklaring wordt naar Wolff meldt gezegd dat Duitschlind zyn verplich tingen op grond van het verdrag ten volle is nagekomen en dat de bevolking van het bezette gebied eischt dat haar thans onver wijld haar volle vryheid wordt terugge geven. De organisaties die de Verklaring onder- teekend hebben verwachten van de ryksre- geering dat zij nadrukkelijk de spoedige ontruiming van het bezette gebied verlangt zonder dat daarvoor nieuwe offers van wel ken aard behoeven te worden gebracht. Met name wy’st de bevolking van het bezette gebied ronduit het denkbeeld van de hand van een speciaal toezicht op het gedemili tariseerde gebied, daar dit verder zou gaan dan het vredesverdrag bepaalt. - De bevolking van het bezette gebied zou nog liever verder den zwaïen druk der be zetting op zich nemen dan goedvinden dat haar vry heid met dergelijke voorwaarden zou gekocht worden. De verklaring is o.a. getekend door den „Oberbürgemeister’ van Mainz, dr. Karl Külb en het rijkadagUd Kalle ENGELAND. Ter dood veroordeeld. Het te Maidstone zitting houdend Assi- zenhof van Kent heeft Dinsdag j.l. den 31- jarigen mijnwerker Ralph Pattison, uit Easington in Durham, wegens moord op een -vrouw ter dood verordeeld. Dit geval van moord, heeft een bizonder karakter. De veroordeelde heeft de vrouw niet doodge schoten of doodgeslagen, maar had met haar een z.g. „suicide pact”, een overeenkomst lot het gezamenlijk plegen van zelfmoord gesloten, welke, toen zij werd uitgevoerd, alleen den dood der vrouw tot gevolg had. Klaarblijkelijk was hier een ongelukkige liefdesgeschiedenis de drijfveer voor het be sluit tot gemeenschappelijken zelfmoord. Zij hadden beiden lysol gedronken uit een flesch die met twee koppen naast het lyk der vrouw in een veld werd gevonden, terwijl Pattison bewusteloos aan den rand van den weg werd gevonden. De Engelsche wet zegt dat, indien twee personen overeenkomen tot het plegen van zelfmoord en een hunner in leven blijft, deze schuldig staat aan moord. Pattison verklaarde dat hy de overeen komst schriftelyk had voorgesteld, doch la ter de brieven verscheurd had. Ofschoon de rechter de jury voorhield, dat, tenzy zij er ten volle van overtuigd was, dat er een I- le Bt r- 10 in

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1