LIBERAAL f Nieuwe Abonné's STEMT LIJST 31. WOENSDAG 3 JULI Kliine Annonces 8 regels fl.- LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. gedeelte, waar de ramp plaats vond, onder zee is gelegen en waarschijnlijk vol water staat. i BINNENLAND. Generaal-Majoor van Ëverdingen. Met ingang van resp. 1 Sept. en 1 Oct. is op verzoek «exwol ontslagen generaal-ma- joor der artiUerie G. G. van Ëverdingen, gouverneur der Koninklijke Militaire Aka demie en is aan generaal-majoor Van Ever- dingen dank gebracht voor de veeljarige en belangrijke diensten den lande bewezen. Intrekking van wetsontwerpen. De minister van justitie hoert Han dèn voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij heelt ingetrokken de volgende wets ontwerpen - Ie tot wijziging der wet van 22 April 1865 tot regeling en beperking der uitoefe ning van het recht van vereeniging en ver gadering. 2e tot naturalisatie vau F. O. Keinke. oe tot aanvulling eu wjjzigmg der wet van 17 Juni 1918, houdende nadere voor zieningen in de tegenwoordige buitengewo ne omatundignedeii, betreffende het toe zicht op hier te lande vertoevende vreem delingen. 4e tot nadere regeling vaa liet muziek- auteursrecht. 5e tot vaststelling vau het overgangsrecht ten aanzien var. vóór de inwerkingtreding der wet van 17 Februari 1923 ter zake des doods gemaakte beschikkingen, welke na de inwerkingtreding dier wet niet meer bevoeg- lijk kunnen worden veranderd. 6e tot vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbnaken en kantonge rechten, bchoorende tot de gerechtshoven te 's-Hertogenbosch, Amsterdam, 's-Graven- liage, Arnhem en Leeuwarden en houden de wettelijke bepalingen in verband met de vaststelling opnieuw van het rechtsge bied en de zetels der rechtebanken en kan- tongeriStthten (zes ontwerpen). 7o «ét-nadere wijziging van de wet 'van 5 Juli 1910. 644 candidaten voor honderd zetels. 544 dames en hoeren zullen worden teleurgesteld. 37 partjjen vechten mee. Nu de voorbereidingen met het oog op de berekening vau den uitslag der stemming op 3 Juli a. s. nagenoeg voltooid zijn kan worden vastgesteld, dat de 37 aan de Ka merverkiezing deelnemende partijen in to taal met 645 candidaten bij hun strijd om de honderd zetels op het binnenhof uitko men. Het aantal candidaten, waarmede elke partij of groep uitkomt, wordt hieronder ver meld R.-K. Staatspartij 6i candidaten Soc.-Dein. Arb. Partij 77 Anti-Rev. Partij 90 Chr.-Hist. Unie 20 Lib. Staatsp. „Vrijheidsbond" 47 Vrijz.-Dem. Bond 50 Staatk. Geref. Partij 13 Herv. Gere*. staatspartij 9... Plattelandersbond (Braat) 31. R.-K. Volkspartij 14 Comm. Partij (De Visser) 40 Comm. Partij (Wijnkoop) 12 Nat. Boeren en Tuinders boud 9 Rev. Soc. Partij 35 Democratische Partij 22 Middenp. v. Stad en Land 6 Federatief Verb. (Ter Hall) 14 Partij v. d. K. handeldr. en Ind. Middenstand 20 Chr, Democr. Unie 11 Verbond van Nationalisten 9 Soc.-Dein. Volkspartij 6 Alg. Welvaartspartij 8 Soc. Econ. Volkspartij 5 Ned. Chr. Arbeiderspartij 7 R.-K. Boerenpartij 2 Anti-Stemdw.-p. (v. d. Horst- 2 Neuk. Volkspartij (Gysen) 3 Int.'"Volksp. (Braam) 1 Volksp. v. Hoofd- en Handarb. 6 Groep van Nunen 2 Lijst Siedenburg 1 't Vrije Chr. Partij (Van Es) 1 Lijst Verwey 3 Alg. Belang (lijst Heydenryk) 1 Volksp. (lijst Arts den Haag) 2 Invalidenp. (lijst Wassenberg) 2 Lijst Seymour 1 Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel. De 152ste jaarljjksche algemeene vergadering. Heden wordt te Leeuwarden gehouden de alg. vergadering van de Maatschappy van Nyverheid. De Voorzitter ving zijn rede aan met de aandacht te vragen voor het werk dat sinds tien jaren te Geneve door den Volkenbond gedaan wordt teneinde de wereldvrede te bewaren en in de toekomst conflicten tus- schen de staten der wereld te voorkomen en zegt niet te vreezen dat iemand zal mee- nen, dat dit onderwerp niet samenhangt met het doel van de Nederlandsche Maat schappy voor Nyverheid en Handel, de be vordering der volkswelvaart. Pe geschiedenis te raadplegen behoedt voor te groot optimisme, maar zeer zeker voor te groot pessimisme. De tijden, dat oorlogen werden verklaard uit rivaliteit der vorsten, of om redenen van dynastie zijn voorby. Het zijn voornamelijk econonmische fac toren, die oorzaak en aanleiding van con flicten tusschen de volken zullen blyken te zijn. En jarefflange eenzijdige voorlichting, die door gemis aan taalkennis slecht gecor rigeerd kan worden, maken de volken dan verder ryp om een oorlog als onvermijdelijk te gaan beschouwen. Er is voor Nederland i yan grond- ;ressie doelingen meer heeft, goed werk te En dit werk kan in de eerste plaats ge- de wei- schieden door onze blijvende deelname in den Volkenbond. Wij behooren dan ook die landgenooten, die hun intellect in dienst stellen van Ge neve, te steunen in hun werk, door hen van onze appreciatie te doen blyken. En den Volkenbond heil moeten wij steunen door ons niet te laten ontmoedigen door de mg resultaten, die bereikt zijn. Het geregeld samenkomen van zoovele voortreffelijke burgers van alle landen moe- ten laden tot een elkaar beter begrijpen, tot een meerdere waardeering zoo al niet direct van de volkeren zelve, dan toch van de laders dier volkeren en moet op den duur gevolgen hebben ten gunste van den vrede. De teleurstelling, die niet alleen in ons land merkbaar is omtrent het geringe re sultaat, dat bereikt wordt en die wy speel hal gevoelen, omdat de hoog opgetrokken tariefmuren niet zoo spoedig vallen als wy het een oogenblik hebben gehoopt, moet ons met doen vergeten, dat Geneve toch reeds veel direct voordeel voor het behoud van den vrede beeft gebracht. Spr. betreurt dat de Volkenbond zich niet in zyn werkzaamheden weet te begrenzen, doch door voortdurend verder om zich heen te grijpen en door niet eerst af te maken, waarmede hy is aangevangen, blyk geeft de waarheid niet te beseffen van het ge zegde „qui trop embrasse, mal étreint". Verblind door enthousiasme is spr.. dus niet. Dat behoeft echter ook niet om in volle overtuiging, ondanks de teleurstellingen, die de Volkenbond brengt, aan te dringen om den Bond te steunen. De steun, waaraan de Volkenbond be hoefte heeft, moet zyn de steun van hen, die begrypen, dat het heden nog heel ver af is van wat wy door den Volkenbond ver wezenlijkt hopen te zien. Dezen en niet degenen, die den Volken bond thans reeds gebruikten voor wat nog lange voorbereiding vereischt, zullen stap voor stap den Volkenbond kunnen brengen op den weg, die kan leiden tot het groote doel. Als spr. den steun van allen beoogt, is het, omdat in de Nederlandsche Maatschap pij voor Nyverheid en Handel elementen aanwezig zyn, wier steun de Volkenbond behoeft. Spr. wekt daartoe ieder op naar zijn krachten mede te werken en mogen allen het blyven bedenken,, dat de instelling van den Volkenbond een zegen kan zyn voor de menschheid. Waarschijnlijk al blijkt dat nog niet altijd duidelijk reeds voor ons, maar zeker voor de ons volgende genera ties. Centrale Commissie voor Bezuini ging. In het afgeloopen verslagjaar heeft de Centrale Commissie voor Bezuiniging in de eerste plaats haar aandacht gewijd aan de plaatselijke bezuinigingsactie, doch ook voor de Rijksfinanciën blyft bezuiniging beter en doelmatiger organisatie van den overheidsdienst noodig en de Commissie heeft dan ook niet nagelaten ook in het verslagjaar deze bezuiniging te bepleiten. Maar de Commissie was toch van mee ning, dat nu meer nog dan tot dusver geschied was aandacht aan den toestand der gemeentelijke geldmiddelen moest wor den geschonken. De Commissie heeft dan ook gemeend, dat het aanbeveling verdient speciaal aan de bezuiniging op de gemeente-uitgaven aandacht te wyden. Intusschen is plaatselijke bezuingings- actie alleen mogelijk voor hen, die met de toestanden ter plaatse goed bekend zijn. Dat is de Commissie als centraal lichaam uiteraard niet. Zy kan de algemeene lijnen aangeven, behulpzaam zyn by het verza melen en eventueel verwerken van gegevens maar het eigenlijke werk moet plaatselijk worden verricht. Daartoe heeft de Commis sie een beroep gedaan op de medewerking van de departementen der Maatschappy, waarvan verschillende reeds vroeger zeer nuttig werk op dit gebied hebben geleverd. Op 1 Augustus 1928 is een schrijven ge zonden aan alle departementen der Maat schappij om hen tot plaatselijke bezuini- ginssactie op te wekken.. Die oproep heeft grooten weerklank gevonden. In verschillende departementen zijn dan ook door voorzitter en secretaris der Com missie met de departementsbesturen be sprekingen gevoerd, die naar wy hopen zul len leiden tot een krachtige plaatselijke actie voor zuiniger en meer doelmatig be heer der gemeentelijke geldmiddelen. Het was in het algemeen te laat die plaatselijke actie nog te voeren vóór de behandeling van de gemeente-begrootingen voor 3929e in het najaar van het algeloopen jaar. Wat de geldmiddelen van het Ryk betreft heeft de Commissie in het verslagjaar hare actie inzake bezuiniging op de Rijksuitga ven, op de gebruikelijke wijze voortgezet. Vóór de openbare behandeling der Rijks begroting voor 19299 in de Tweede Kamer zond zij een uitvoerig adres met toelichting aan die Kanier. De argumenten, in dit adres aangevoerd, gelden ook thans nog onveranderd. Sprekende over de reorganisatie van tak ken van Staatsdienst wordt gezegd dat voor zulk een reorganisatie wel in de eerste plaats in aanmerking komt de Rijkswater- staatsdienst. In de zeer teleurstellende mededeelingen, welke de Minister van Waterstaat in de Memorie van Antwoord op zyn begrooting voor het dienstjaar 1929 deed omtrent zyn voornemens ten deze, vond de Commissie aanleiding nog een adres te richten aan de Tweede Kamer, waarin verzocht werd om met aan te dringen op een zoo spoedig mo gelijke reorganisatie van den dienst onder eenhoofdige leiding van een verantwoorde lijken Directeur-Generaal, by de openbare behandeling van zijn begrooting in de Tweede Kamer liet de Minister zich in een iets meer bevredigenden zin uit, dan in zijn De lijst der Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" Is Memorie van Antwoord was geschied Een beslissing bleef echter ook daarna uit. In de Eerste Kamer kwam de zaak opnieuw ter sprake, maar iutusschen is de reorgani satie nog geen stap verder gekomen. De hoop wordt voort uitgesproken dat de reorganisatie van den liükswaterstaats- drenst een van de eerste punten zijn, waar aan het nieuwe Ministerie zün aandacht aai wijden. Daarnaast noemt de Commissie de reor-' gamsatie van den Warenkeuringsdienst welk vraagstuk op het oogenblik ook in studie is bij een Staatscommissie. Nederlandsche Blindenbond. 34e Jaarvergadering. In het geheel gevulde Theater Heeren gracht in den Haag is gisteren de 34e al gemeene vergadering van den Ned. Blinden bond gehouden. Op het podium prijkten de vaandels van den Amsterdamschen en Rot- terdamschen Blindenbond. Men had moeite te gelooveii, dat de vroo- lyk pratende schare uit ernstig misdeelde menschen was samengesteld, maar men weet dat het tekort van het oog gewoonlijk wordt aangevuld door een verdieping van het ge voel, vooral van het eergevoel. Vele blin den hebben inwendig een rijk gemoeds- leven. De Bondsvoorzitter, de heer W. A. Jacobs uit Amsterdam, opende ver over den be paalden tyd de vergadering. Hy verzocht eerst de aandacht voor een lied, gemaakt door een lotgenoot, een de monstratielied, dat diepen indruk' maakte. Het lied zet op tot afkeer van bedelarij en genadebrood en het wekt op tot strijd voor een eerlyke plaats van den blinde in de maatschappy. Telkens keerde weer het re frein: Makkers toont uw streven, Eischt uw plaats op in de maatschappij, Opdat ook in ons leven Geluk en welAiart mogelyk z«. Het aandoenlijke lied werd geestdriftig toegejuicht. Dé heer Jacobè sprak daarna het welkom uit en constateerde met genoegen de zeer groote opkomst, al moesten nog velen verre Gelukkig neemt het besef van de nood zakelijkheid van organisatie toe en ook het inzicht, hoe men zich organiseeren moet. De voorbeelden der laatste jaren zyn be moedigend, maar het einddoel is nog lang niet bereikt: volledige onafhankelijkheid van weldadigheid en gemeenschapszorg, welke aan den blinde een menschwaardig bestaan verschaft. Spr. wees in dit verband o de A. V. p. (Arbeid voor Onvolwaardigen). Deze heeft ook het Blindenvraagstuk verruimd en on der de aandacht van het Nederlandsche volk gebracht. Langzaam stelde de stoet zich daarna op het schouwburgterrein aan de Muzenstraat op. In het midden een open auto met de muziek van de Haagsche afdeeling van den Blindenbond; voorop het bestuur en de niet georganiseerde blinden, waarna de afdeelin- gen volgden met hun vaandels. In den stoet werden doeken meegedra gen, waarop wenschen in sprekende letters waren aangebracht: Leerplicht voor het blinde kind; Vakopleiding en werkverschaf fing; Steun aan oude en niet meer werk- krachtige blinden; Ook voor ons plaats in de samenleving. 't Was een trieste stoet, een schouwspel dat velen diep moet hebben ontroerd. De blinden zelf hielden zich kranig en zy deden „alsof" zU alles zagen omzich heen. Toch niet, dat de politie hen door sch aar het doel, het Boschhek, In het Boschhek heeft men verder den middag gezellig doorgebracht. Nederl. Aannemersbond. De jaarvergadering. In de gisteren te Devneter gehouden jaar- lij ksche algemeene vergadering van den Nederl. Aannemersbond werd het jaarver- Het vermeld o.m. aangaande de Risico- Vereeniging voor de Ongevallenverzekering dat in 1928 3262 ongevallen voorkwamen, tegen 3386 in 1927. Het verzekeringsplich- tig loon der in 1928 aangesloten leden heeft bedragen 20.430.962 tegen 22.636.819 in 1927. Het ledental der Ziekte-Risico-Vereeni- ging bedroeg op 1 Jan. 1928 267, en op 31 Dec.. 1928 269. Uit de balans en de winst- en verliesreke ning blijkt, dat het winstsaldo bedroeg op 31 Dec. 1927 32.461.46fc. Over 1928 waren de ontvangsten meer dan de uitgaven 4.777.02, zoodat het winstsaldo op 31 De cember 1928 37.238.5 Ifc' bedroeg. De Weerstandskas (Waarborgfonds) sluit met een saldoverlies van 2.298.85, het Steunfonds met 'n saldo-winst van 592.86, het M. C. Roestfonds met een saldo-verlies van 15.730.10, het Fonds töt steunverlee- ning aan nagelaten betrekkingen van over leden bondsleden met een saldo-winst van 942.64. De begrooting van de N. A. B. voor 1930 sluit in ontwerp met bedragen van ontvang sten en uitgaven van 35.700, en een voor- deelig saldo van 150. De rekeningen werden goedgekeurd even als de begrooting voor 1930 en het jaarver slag. By de verkiezing van acht leden in het hoofdbestuur ter voorziening vacatureB, wer den herkozen de heeren De Haan en Van de Leur en gekozen de heeren J. Lindenbergh Cz. (Wemeldinge), J. Hornstra fDen Haag), A. Huizing (Veendam), J. H. Erven (Maas tricht), F. H. Ringers (Alkmaar) en H. J. Uilenreef (Almelo). Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om de wenschelykheid uit te spreken, dat aan de Provinciale commissa rissen de bevoegdheid wordt verleend, de besturen der in hun provincies gevestigde af deelingen by een te roepen tot bespreking van bepaalde onderwerpen. Nederlandsche Slagershond. Gisteravond heeft in dien Dierentuin te 's Gravenhage de officieele ontvangst van den Nedenandschen Slagershond p.aats ge had. De voorzitter van de 's Gravetnhaagschen Slagerspatroonsvereenigmg, de heer F. W. van Asperen, richtte een hartelijk begroe tingswoord tot het congres, waarby Juj eraan herinnerde, dat de 'bond in 1914 voor het laatst in Den Haag vergaderd heeft. Na de officieele ontvangst heeft men het avondconcert, dat de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van luitenant Boer in den Dierentuin gaf, bijgewoond. Biykens het in de Slagerscourant opge nomen jaarverslag over 1928'29 van den Nederl. Slagershond heeft dé bond drie af- deelingen verloren, n.l. 1 te Dedemsvaart, 1 te Ridderkerk en i te Maastricht. De bond telt thans nog 44 afdeelingen; ondanks voortgezette propaganda te Apeldoorn en nieuw beproefde propaganda in andere ^lee- len van het land zyn in het verslagjaar geen nieuwe afdeelingen toegetreden. Hot aantal leden van'den bond is gedaald van 2480 tot 2312. In dezen teruggang hebben de drie uitgetreden afdeelingen deelgeno men met 92 leden. De rekening sloot met een batig saldo ad 6095, daa is ruim 1400 hooger dan 'net saldo ovér 1927. Van de Nederl. Beenderen- Centrale heeft de bond over 1928 een uit- keeriiïg van 2800 ontvangen. GEMENGDE KERiUtiTEiN. Valsche Engelsche bankbiljetten, Eenige arrestaties. Verleden week Donderdag werd in een café op Katendrechtleen Engelsch vijfpondsbiljet uitgegeven, dat vervalscht bleek te zijn. Het biljet werd in beslag genomen, en de politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, dat tengevolge had, dat reeds den volgenden dag een man werd gearresteerd, die evenwel wegens gebrek aan bewijs weer moest wor den vrijgelaten. Bij voortgezet onderzoek is het de afdeeling vaJsch geld van de centrale recherche gelukt in een lunchroom op de Hoogstraat drie mannen te arresteeren. Op een van heil werden vijf vervalsche Engel sche vijfpondsbiljetten gevonden. Er werd voorts een werkplaats ontdekt in een leeg staand huis aan de Woelwijkstraat, waar verschillende ingiediënten werden in beslag genomen. Een van de gearresteerden heeft men op vrije voeten gesteld, omdat gebleken is, dat hij met deze zaak niets uitstaande had, een ander echter bleek pas kort uit de gevan genis te zijn ontslagen,, waar hij een straf tijd had uitgezeten naar aanleiding van een poging tot het vervaardigen vaa valsche Ne derlandsche bankbiljetten, Ten slotte heeft de politie wederom gearresteerd den man, die reeds op den Vrijdag na het uitgeven van het valsche biljet te Papendrecht was aangehouden Ook hij bleek een goede be kende van de politie te zijn. Behalve het uitgegeven biljet, waren nog geen biljetten in omloop gebracht, er zijn ook bij huiszoeking geen nieuwe biljetten gevonden. De gevonden biljetten waren bui tengewoon slecht nagemaakt. De vliegfeesten op Waalhaven. Vorstelijke belangstelling. De Prins, die a.s. Zaterdag de wedstrijden op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam zal bijwonen, wordt om half drie op het vliegterrein verwacht. De escadrilles van kapt. Versteegh en luit. Eikerhout zullen dan een demonstraties geven. Een escadrille Pandervliegtuigen, bestuurd dóór drie leden van'de Rott. Aeroclub, zal eveneens een de monstratie geven. Gemeenteraad van Zaandam. In de gemeenteraadszitting kwam gister avond naar aanleiding van een adres van eenige bewoners van het Havenkwartier over het optreden der pblitie bij een inci dent op 14 Juni 1.1. de tongen los over he stakingsgebeuren en <le houding der politie. Als hoofd der politie verklaarde burge meester Ter Laan, dat een flinke politie macht noodig bleek voor veiligheid en mo gelijke incidenten, en hy zeide met nadruk dat het optreden der politie, behoudens mis schien een enkele uitzondering, tactisch was. Spreker's baas bleef de wet, en daaraan zal hij zich blijven honden met vermijding van elke terreur. Hy zou gaarne wat meer respect zien voor de politie en haar hoofd, bij het vervullen van haar moeilijke taak. De heer Bosman (C. P.) meende, dat de burgemeester de knecht was van het kapi taal en beter deed zyn plaats te ruimen voor een reactionair waarop de burgemees ter reageerde, dat elk gezag, hfetzy socialis tisch, communistisch of kapitalistisch tot eisch had zich zelf te handhaven, en dit axioma zju zyn eenige richteaoer Wijven. Zij, die zich met ingans van l juli op de Goudsche Courant abonneer.!! ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratig. STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Juni 1929. Voor het eindexamen ara. B,' zijn alaagd H. Baerenta, Gouda; mej. C. Bosch, Schoonhoven; A. G. Bruggeman, Schoon- horen; A. Dane, Gouderak; mej. M. Dauvü- lier, Gouda; mej. i,. Ebbtoge, Boskoop; w Ellens, Willige Langerak. H. A. Hupkes en H. C. Hupkes, beiden Goüda; M. Nieburv iteeuwvik; mej. H. Pannevis, Gouda; J. p„t' Gouda; hiej. W. Frummel, Gouda; P. ÏM' Sprang, Waddinxveen; L. Trouwborst. Ouderkerk aan de IJssel; A. v. d. Vlis, Gou. da; J. v. Wijngaarden, Gouda, voorw.; c Zwart Voorspuij te Groot-Ammtrs en h' Wijnberg, Rotterdam. Afgewezen twee. De vergadering van de classis Gouda vaa de Ned. Herv. Kerk. in de gisteren gehouden vergadering van de claasis Gouda van de Ned. Herv. Kerk* kwamen aan de orde ate volgende aan ie ciassicaie vergadering toegezonden en voor- loopig aangenomen Reg-ementswijzigragm: 1. Wijziging van art. ai. 5 van het Algemeen Reglement, werd aangenomen. 2. Wijziging van alt. 3 van het Synodaal Reglement voor de Kerkeraden. Aangeno men. 3. Wijziging van art. 11, al. 1 van het Synodaal Reglement voor de Kerkeraden. Aangenomen. 4. Wijziging van ar.t 3, al. 1 van het Reglement op de Vacaturen; wijziging van art 27(van het Reglement op de Vacaturen; wyaiging van art. 61) van het Reglement op deVacaturen; wijziging van art. 67, al. 2 van het Reglement op de Vacaturen; wyzi- ging van art. 16 van het Synodaal Regle ment voor de Keikeraden; wy'ziging van art. 84 van het Regiement op de Vacaturen; wijziging van Tabel A, c, 2a van het Reg lement op ue kerkvisitatie; wijziging van art. 6 van het Reglement op de pastorie goederen in de Nederlandsch Hervormde Kerk; wyzijfing van de rtt. 5 en 7a van hal Reglement op het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstaktementfcn in de Nederlandseh Hervormde Kerk. Al'Ie wijzigingen verwoipen. 5. Wijziging van art. 53 van het Regie- ent voor kerkelijk opzicht en tucht enz. 6. Wytziging van de artt. 10, 17 en 19 an het Reglement op de kerkvisitatie. Aan- 7. Wijziging van art. 35, al. 4 van het Reglement op het Pensioenfonds ten ba- hoeve van de predikanten der Nederland** Hervormde Kerk. Aangenomen. 8. Wijziging van art. 6 van het Regie- ment op de Algemeene Weduwen -en Wee- jeurs der Nederlandsch Hervormde Kerk. Aangenomen. Een treurig incident had gedurende óe pauze plaats. Plotseling werd de geachte voorzitter der Classis den Weleerw. Heer Ds. F. J. J. van der Plassche ernstig onge steld. Na zeer gewaardeerde zorg van den heer C. A. Groenendal, Koster der St. Jam- kerk en zyn gezin werd Z.Eerw. op advies van Dr. A. Montague naar de Wijkverple ging overgebracht. Arm gebroken. Gisteravond had het lid G. H. van een op de Gemeentelijke Sportterreinen oefende vereeniging aldaar tijdens het oefenen het ongeluk zijn arm te breken. Na de' eerste hulpverleening is de jongen naar het van Iterson Ziekenhuis jebracht, waar de arm gezet is. Een ongeval. Hedenmorgen omstreeks 11 uur vonden eenige voorbijgangers op den Bodegiaaf- schen straatweg ter hoogte van het Woon wagenkamp een man, zekere "Willem Smit uit Rotterdam langs den weg liggen. De voorbijgangers waarschuwden de po lities die den man per autobus naar het po litiebureau brachten. Vandaar werd hy per brancard van de E.H.B.O. naar het van Itergon Ziekenhuis vervoerd. Bij het onder zoek bleek dat de man een paar ribben en zyn pols gebroken had. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 23 Jfcni: Johannes Hermanns Gerardus, i. v. J. H. G. Smith en A. S. aan, Spoorstraat 57b. 24 Juni: Pieter, z. v. P. Verwaal en B. J. «an der Reyden, W. Tombergstraat 31; Pte- ler, z. van J. Revet en C. van Dam, Zwaan- 7. r 25 Juni: Willem, z. v. J. Scholten en G. l. van den IJssel, Boschweg 18. GETROUWD, 26 Juni: H. Hensen en v. Bouman; A. van Unen en J. Holthuy*». ri. ten Hove en W. J. Thoen; W. P. van Katwyk en A. Endenburg; J. Jongepier e Slootweg; C. Molenaar en A. Versehoo OVERLEDEN* 25 Juni: Willem d» "to ning, 28 j. wonende te "Bruinisse. Agenda. Juni 8 uur Gebouw tot Heil des Voiks, Openb. Verg. van de Staatk. Geref. Party- Sprekers Ds. Zandt en Ds. H. A. Leenman* i Juni, 8fc uur .Blauwe Kruis. Bovenzaal Openb. Verg. Chr. Hist. KiesvereenJgw* Spr. Ds. Voorsteegh. 1 Juni 8fc uur Café „het Schaakbord bovenzaal, Alg. Verg. van deelhebben van de Oiulerl. Brandverzekering"®*' Gouda". Juli 8fc uur Nieuwe Schouwburg Liöerm Staatspartij „de Vrijheidsbond". Spre Dr. I. H. J. Vos. Juli, 8 uur, Groote of St. Janskerk. Gouda Mij. tot Bev. der Toonkunat. W" voering van de Johaxmee-Passion. MARKTBE Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de leder leest ze dan I Inzending tot Zaterdagmorgen 0 uur aan hit Bureau MARKT 31 UIT DEN OMTREK. BERKEN WO UDE. By de 1.1. gehouden sportfeesten van de Z.-H. A. B. te Leiden behaalde de heer M. SchmidB alhier .lid van T.H.O.R. te Goude rak een2e pr. over SO M. Jun. hardloopen. BOSKOOP. Gemeenteraad. II. De heer van Kleef (v.-b.) brengt een woord van dank voor de werkzaamheden der commissie. Het blijkt, dat de fout aan het in aanbouw zijnde Raadhuis is ontstaan door een tekort aan toezicht. Men is op zoen geweest naar een schuldige. En nu hebben wij dezen, volgens Burgemeester en Wet houders. De hoofdoorzaak is z.i., dat de architect overbelast is geworden met werk. Nu wil men dezen een berisping toedienen. Aan wieu behoort deze feitelijk gegeven te worden P Aan den opdrachtgever of aan den opdrachtnemerP Do architect heeft dag en nacht gewerkt. Hij heeft in jeugdigen over moed te veel vertrouwen in zich zelf gesteld. Iedereen heeft in de eerste jaren van zijn loopbaan wel eens fouten gemaakt. Afge zien van de font, behtfell' boskoop geen spijt te hebben den bouw van het Raadhuis aan dezen architect te hebben opgedragen. Een woord van waardeering voor het ontwerp zij hier op zijn plaats Spreker kan zich dan ook niet vereenigen met het udvies van Burgemeester en Wethouders om den archi tect een berisping te geven. De heer Loef (c.-li.) vraagt of de archi tect, die tevens gemeente-opzichter is, wel de rechte man op de rechte plaats is. Met het voorstel van Burgemeester en Wethou ders kan hij zich vereenigen. De heer Noest (s.d.a.p.) wil opmerken, dat hij in een vorige vergadering eenige vra gen stelde, en toen ten antwoord heeft ge kregen: „Wij ziju geen heibazen". Het blijkt, dat uitgekomen is, hetgeen waarop hij'doelde. Spreker betreurt het, dat hij al tijd in een hoek gedreven wordt. In liet rap port staat, dat de architect de schuldige is. Volgens hem zijn er meer schuldigen. Spre ker zou de gratificatie van f 1500.— aan den architect voor diens werk geBch rapt wil len Zien, evenzoo de post, welke uitgetrok ken is voor een diner, ter gelegenheid van ie opening van het nieuwe Raadhuis. Dun 'ïeeft men een f 2000 terug van de f 8000. Wanneer een berisping wordt uitgedeeld, dan iB het beter, dat de kwestie niet be sproken wordt. Dit is maar een Jan Klaas- sen. (De berisping n.l.) Spreker zou het rap port wel gepubliceerd willen zien. De Voorzitter constateert, dat men wel overtuigd is, dat niet alleen den architect, doch ook den Raad en Burgemeester en Wethouders schuld treft voor de gemaakte fout. Staande achter de feiten vraagt spre ker zich af, of men bij het kiezen van een anderen architect wel een beter ontwerp had gehad. De vraag is of men bij een rui mere keuze, dus in geval van eep prijs vraag, een zoo goed ontwerp had gekregen. Wanneer Burgemeester en Wethouders dan ook gezegd hebben, wij durven de volle ver antwoording bij deze op ons te nemen,, dan gold dit het ontwerp. En in dat opzicht zijn Burgemeester en Wethouders nog volkomen gerust. De fout is niet een gevolg van de overbelasting met werk, doch wegens gebrek aan controle. Deze fout had voorkomen kun nen worden. Er is ook een móreele verant woordelijkheid en deze beruBt niet bij Bur gemeester en Wethouders. Hetgeen nu ge passeerd is, is een groote tegenvaller. Bur gemeester en Wethouders hebben geen be zwaar om het voorgestelde bedrag van f 400 als honorarium voor den heer Mohr met f 200 te verhoogen. Zij meenen voorts, dat een zoo'n groote fout niet ongemerkt voorbij mag worden gegaan, en dat een berisping derhalve op haar plaats is. Bij Burgemees ter en Wethouders bestaat een zekere weer zin om de gratilicatie aan den architect te onthouden. Hij Toch heeft hard gewerkt, on het stuit tegen de borst om na. al de misère den man nog aan zijn geld te komen. Wanneer Burgemeester en Wethouders een Jeening afsluiten, tegen minder voordee- lige voorwaarden, dan gaat het toch niet op, om hen financieel verantwoordelijk te stellen. Ook de Gemeenteraad maakt wel eens een fout. En dan betaalt hij het toch ook niet. De heeren Houdijk en Loef hebben zijdelings andere zaken aangeroerd. Ook dit heeft de volkomen aandacht Vyn Burge meester en Wethouders. Resumeerende komt spreker tot de slotsom, dat Burgemees ter en Wethouders de gratificatie aan den architect niet wenschen te onthouden, dat *ij geen bezwaar maken tegen de verhoo- King van het honorarium van den heer Mohr met f 200.—, dat aan den architect wel een berisping dient te worden toege diend en dat een woord van dank aan de beide rapporteurs de heeren Keijzer en Móhr nog eens met nadruk mag worden gezegd. Wat de post voor het diner betreft, nu de animo is er voor een diner na al wat gepas seerd is, wel af. De heer Mesman (a.-r.) repliceert. De heer Keijzer (a.-r) dringt aan op con trole van den gemeente-opzichter door een De heer Brand (r.-k.) protesteert tegen de opvatting, dat de Raad in deze schuld treft. De fundeering is de oorzaak jan ge weest van de verzakkingen. De heer Boekraad (r.-k.) had gehoopt, dat op den post van f 1100.— voor den aanleg van het tuintje wel wat bezuinigd had ge- worden De Voorzitter interuppeert, dat dit voor tuintje slechts een f 1000 - kost voor aan- leg en beplanting, doch dat de groote kosten voor den aanleg van het Kaadhuisplein ge- maakt moefen worden. De heeren Van Kleef (v.-b.) van der Wolf (a.-r.) en Noest (s.d.a.p.) repliceeren. Deze laatste merkt op, dat wel voor een gemaakte fout een deel van liet loon van een gemeen tewerkman is ingehouden. Na nog eenige discussie stelt de heer Mes man voor liet honorarium voor den heer Mohr op f 500.— te bepalen. Dit voorstel wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt vervolgens aangenomen. Aanbieding door Burgemeester en Wet houders van de door het R.K. Schoolbestuur ingezonden verantwoording van gelden, uit de gemeentekas ontvangen, ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920. Dit punt passeert stilzwijgend de hamer. Aanbieding door Burgemeester en Wet houders van de door het bestuur der Chr. Ned. Herv. school ingezonden verantwoor ding van gelden, uit de gemeentekas ont vangen, ingevolge art. 72 der Lager Onder wijswet 1920. Ook dit punt passeert stilzwijgend de ha mer. Voorstel vau Burgemeester en Wethou ders om te besluiten tot vaststelling van de aan de besturen vqli bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs toekomende vergoe ding per leerling over het «iar 1927, inge volge art. 101 der Lager Onderw swet. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Aanbieding door Burgemeester en Wethou ders varf de drie-jaarlijksche afrekening, be treffende" de vergoeding, betloeld in art. 101 der Lager Onderwijswet -920, over de jaren 1925, 1926 en 1927,. ingezonden door de bestu ren der bijzondere scholen voor gewoon la ger onderwijB. De heer Brand (r.-k.) -constateert, dat de K.K. schpol beneden het bedrag is geble ven, hetwelk mocht worden verbruikt. Dit geeft een overschot, hetwelk in de gemeente kas terugvloeit. Do heer van Kleef (v.-b.) vraagt, wat de oorzaak is, dat twee scholen minder hebben uitgegeven, dan de wet toestaat. De heer Mesman (a.-r.) merkt op, dat het R.K. schoolbestuur indertijd door den Voor zitter vrij heftig is aangevallen. Het blijkt nu, dat het een f 700.— overschot heeft, hetwelk in de gemeentekas terugvloeit. De Voorzitter antwoordt, datgebleken is, dat de vergoeding van dien aard is, dat een matige aanschaffing van nieuwe leermidde len daaruit konden worden bekostigd,, zon der daarvoor extra een vergoeding te vra gen. (.Dit had i.e. het R.K. schoolbestuur gedaan, geruimen tijd geleden. De Voorzit ter en ook den Raad hadden hiertegen toen sterk geageerd. Aanvankelijk werden zelfB de aangevraagde gelden geweigerd, doch in hooger beroep werd de Raad in het ongelijk gesteld). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om te besluiten tot* wijziging der Verorde ning betreffende de levering van electriciteit door het Electriciteitsbedrijf. Na een enkele opmerking wordt hiertoe besloten. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om te besluiten tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Alphen aan den Rijn, betreffende de levering van elec triciteit, ten behoeve van perceelen, gele gen aan den Groeneweg, onder de gemeente Alphen aan den Rijn. Hiertoe wordt besloten. Aanbieding door Burgemeester en Wet houders van het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1928. Dit verslag zal bij de h.h. raadsleden cir culeren. Aanbieding door Burgemeester en Wet houders van het verslag van den toe».tand en' ,de exploitatie} der Gemeentebedrijven over het jaar 1928. Ook dit verslag zal bij de leden jireuhe- Aanbieding door Burgemeester ea Wet houders van de rekening van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Arrvb 'iltiur over het dienstjaar 1928. Deze rekening wordt gesteld in Landen van de commissie tot het nazien ter reke ningen. Aanbieding door Burgemeester en Wet houders ter vaststelling van een concept van een nieuwe verordening op de brandweer in de gemeente Boskoop. Deze verordening is gevolg van de aan schaffing van een autobrandspuit. Hierdoor is een geheele reorganisatie van de brand weer noodig. Het personeel zal aanmerke lijk worden verminderd, terwijl de vergoe dingen per uur vopr oefeningen en voor dienst bij brand belangrijk worden verhoogd. Deze verordening wordt vervolgens zonder discussie vastgesteld. Aanbieding door Burgemeester en Web houders ter vaststelling van eon concept instructie voor den concierge-bode van het Gemeentehuis. Na eenigq opmerkingen wordt dit concept vastgesteld. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te verleenen van f 1300.— voor betaling van kosten van herstellingen van wegkanten, noodig geworden door de strenge vorst van den afgeloopen winter. De heer Loef c.-h.) vraagt of al het be schikbare geld al verbruikt is De heer Noest (s.d.a.p.) wijst er op, dat de Burg. Oolijnstraat herstellingen vraagt. Spreker ziet gaarne een rapport tegemoet van de oorzaak, waarom deze weg geregeld herstelling blijft vragen. De heer wethouder Guldemond (a.-r.) ant woordt, dat de weg tengevolge van de atren- eg vorst veel geleden hebben Dit nu behoeft herstelling. Voor een groot gedeelte betreft het ook de wegkant van de Burg. Colynstriiat. Hier is het schoeiiugs- werk weggezakt. Het materiaal, hetwelk hier voor indertijd is gebruikt, is niet in orde geweest. Er kan een rapport worden verwacht zooals door den heer Noest is'begeerd. Het is niet onmogelijk, dat mettertijd een nieuwe gording aan de Burg. Oolijnstraat zal moeten worden geslagen. Deze mededeeling van den Wethouder ontlokt een vrij lang debat, het slot is, dat het voorstel van Burgemeester en Wethou-, ders wordt aangenomen. Aanbieding door Burgemeester en Wet houders ter vaststelling van concept-beslui ten, strekkende resp. tot wijziging van de ge meente begrooting 1928 en 1929. Zonder discussie wotden deze vastgesteld conform concept. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om te besluiten tot vaststelling van annui- teiten door Bouwvereenigingen verschuldigd Dit punt passeert stilzwijgend de hamer. Advies van Burgemeester en Wetnuudcri om te besluiten tot aanvaarding van een schenking van de Boakoopsche Handels drukkerij, ten behoeve van het nieuwe Ge meentehuis. Hiertoe wordt besloten. Voorstel van Burgemeester en Wethou U'-*s om te besluiten tot verkoop van een perceel bouwgrond aan den heer J. van Heiningen. Ook hiertoe werd besloten. Rondvraag. Dq rondvraag levert weinig bijzonders op. De meeste vragen gelden wegen en tlujlcn, welke alle op een na bevredigend worrten beantwoord. s Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Aan de Ned. Herv. school alhier is be noemd tot tijdelijke onderwijzeres mej. J. Goosman uit Amsterdam. De alhier gehouden collecte ten bate van het Fonds voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht f 22.10. In de gehouden vergadering van de schaakclub „Internos" is benoemd tot voor zitter de heer W. de Ruyter,, zulks in de plaats van den heer J. T. van der Geer die deze gemeente gaat verlaten. Mej. M. uit Zoeterwoude stiet bij het uit stappen uit haar auto met haar hoofd tegen de ruit zoo ernstig dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. STOLWIJK. Woensdagavond omstreeks 7 uur is het 5-jarig zoontje van den winkelier C. J. Scheer achter de woning te water geraakc en verdronken. Dr. Kieviet, welke terstoni was ontboden kon slechts na talryke pogin gen om de levensgeesten op te wekken, slechts den dood constateeren. RICHTEN. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) VVegeabe lasting. Vóór aangifte van amomaoielen voor 3c- Wegenbelasting dient het zuivere gewicu een aangever bekend te zyn. De pr&ktyk heext doen zien, dat in de aangiften eenter üijtwyis een veraeerd ge wicht staat vei meld. Deels is uit toe te schrijven aan onkunde van den aangever. Hoe dit oog zy, de wet eischt belasting naar het werkeiyge gewicht en om naartoe te geraken staan twee wegjen open. Ie. Ieder belanghebbend kan zyn auto vrijwillig onder coatrcMe van KyksamDte naren laten wegen. De gelegenheid daartoe bestaat op de weegbrug te Waddinxveen op eiken Vrydag van 24 uur en te Schoon hoven Woensdag van 912 uur. De kosren zyin dan 40 ct., omdat geen toeziichtloon wordt geheven. Wordt op andere dagen en uren weking gevraagd dan is naast bedoelde 40 ct. ook toeaichtloon ad 0.50 per fc uur verschu - digd. Omdat van deze gelegenheid weinig ge bruik wordt gemaakt zal worden overge gaan tot de 2e metnode. 2e. De automobilisten worden op den weg aangehouden en moeten zich op last van de ambtenaren met hun wagen naar de weeg brug begeven. Voldoen zy niet daaraan dan volgt bekeuring. Deze tweede, voor autöbeiÜurders onaan gename loop van zaken kan worden voor komen, indien ieder zorgt in het bezit te komen van een bewijs van weging onder ambtelijk toezicht. Ook uit anderen hoofde lijkt het aanbe- velenswaardj, dat een automobilist een doel treffend bewijsmiddel bezit dat hei gewicht van zyn wagen aangeeft. De sub 2 genoemde maatregel gaat 1 Ju-i a.s. in. Ik noodig daarom alle houders van auto mobielen uit voor zoover zy nog niet in 't bezit zijn van een bewijs van weging onder ambtelijk toezicht mij ten spoedig ste te verzoeken (per brief) om hun wa- gen(s) te doen wesen. Zij ontvangen dan een geteékend bewys van weging. Op vertoon van dit bewijs by aanhouding zullen zij dan dadelijk kunnen doorrijden. Met tijdelijke uitbreiding van de gelegen heid tot weging zal aan alle aanvragen dadelijk worden voldaan. Hoogachtend, De Inspecteur D. B, KLINKENBERG. KUNST. Albert van Raalte. Voor het komende winterseizoen is Albert van Raalte wederom geëngageerd als eerste djirigent van het „Scottish Orchesta" te Glasgow van 21 October tot half Januari. Behalve de wekelijksche abonnementscon certen te Glasgow en Edinburgh zal van Raalte met het orkest een tournee maken door Engeland en Schotland. Verschillende der concerten zullen per ra dio worden uitgezonden. Veemarkt Gouda. 27 Juni. Aangevoerd in totuail 2378 stuks, waarvan: 299 slachtvarkens. Vette 0.42-^0.42fc; Lomlenöehe 0.300.8o; Zouters 0.430.43fcallen per pond en levend met 2 korting. 711 magere varkens 30—60 p. »t. 1178 biggen ƒ2030 p. st. 10 runderen 260 325 p .st. 87 nuchtere kalveren 1621 p. »t. 18 schapen 2630 p. st. 69 lammeren 2026 p. st. 19 bokken en geiten 36 p. st. Handel in vette varken», Londensch, Zou ter, Nuchtere (kalveren en schapen, vlug. In alle andere soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 27 Juni. Aangevoerd 479 partijen. Prij zen le kwal. met ïyksanerk 51—64, 2e kwal. m. r.m. 46—50; le kwal. «onder r.m. 4660; Zware 56fc. Handel flauw. BOTER. Aangevoerd 1697 ponden. Goeboter 0.85—0.90 per pond. Weiboter 0.75—0.85 per pond. Handel vlug. EIEREN. Aangevoerd 481 partijen. Kipeieren 5.60—6.50 per 100 stuks. Eend eieren 5.00—6.50 per 100 stuks. Handel matig. Graanmarkt Gouda. 27 Juni. Tarwe 11.50—1Z.60; Rogge 9.75—10.25; Gerst 10.50—11.00; id. Chev. ll.50-ill.75; Haver 11.00—12.00 per 100 K.G. RECHTZAKEN Administratie-/.aken. Het Hof heelt gisieren nriest gewezen in de volgende administratie zaken: De reiziger H. C V. uit Oouda is dooi den politierechter te Rotterdam, teizaae van uveitrttüingen van de 'l u baks wet, verier tieela Ut twee geluu .«;.en .'an 50 subs 0 Ingei. hechtenis eu t.en boe:es van 100 ,.ibs ïf dagen heca.o.ns. V. i\ in.ee.e gron den oonieuw rechtdoende, tcgde Ht Hol ge- yke boetes op. De loodgieter J. P. A. P. B., uit Bodegra ven is door de Haagsche rechtbank, terzake van overtreding der zelfde wet, veroordeel, tot 1 maand gevangenisstraf. Het Hof ver anderde deze straf in 25 boete subs 10 dagen hechtenis. De handelaar M, V., uit Boskoop is dooi de Haagsch^yechtbank, wegens overtredin gen van de ^Mfde wet, veroordeeld tot vier maal 1 maand gevangenisttraf. Het Hoi veranderde deze straffen in geldboetes va 100 subs. 25 dagen hechtenis. Geen faillissement van Liebermann. Beschikking der Haagsche recht bank bevestigd. Het Gerechtshof te den Haag heeft giste ren bevestigd de beschikking van de Haag sche Rechtbank, waarbij is afgewezen de aan_ vrage tot faillietverklaring van S. Lieber mann, door een crediteur uit Riga. Een proces tegen den Staat. Een schadevergoeding van 53.00 toegewezen. Mletn zal zich herinneren, dat de officier- vlieger Coblyn indertijd een actie tot scha devergoeding tegen den Staat instelde, i verband met een hem in 1918 overkomen on geluk bij een dóenstvlucht, waarbij hij ern stig werd verminkt. Aanvankelijk was een regeling betreffende de schadevergoeding met den Staat getroffen voor den tyd vat. vijf jareni, waarby tevens werd bepaald, dat na afloop van dien termijn het geval op nieuw onder de oogen zou worden gezien Over de vaststelling van de nieuwe regeling ontstond echter verschil van meening en een procedure volgde. In deze procedure is op 3 April van het vorig jaar voor de Haagsche .rechtbank ge pleit door mr. Du Ry van Beest- Holle voor eischer en mr._ A. F. Telders voor den Staat. De rechtbank gelastte een deskundigen onderzoek over de verschillende grondsla gen van den door eischer opgemaakten schadeistaat. Thans heeft de rechtbank haar eindbeslis sing in deze zaak gegeven. De Staat werd veroordeeld tot het betalen aan eischer boven zijn pensioen van een schadever goeding ten bedrage van 53.000. Onjuiste Belastingaangifte. Een landbouwer uit Geervliet wae door de rechtbank te Rotterdam wegens het doen van onjuiste aangifte voor de vermogens- en inkomstenbelasting veroordeeld tot 10.000 boete, s-ubs. zes maanden hechtenis. Gisteren heeft het Gerechtshof te 's Gra- venhage de boete verminderd tot 2500 KAUlO-NiEUWSk Programma voor heden. Hilversum: 6.01 Dinernuuziek. 7.00—7.30 Verkiezingsredevoeringen (bui ten verantwoording van de A.V.R.O.): dem. party en S.D.A.P. 7.30 Concert. 8.01 Viool-recital. 8.45 Omroeporkest. 1112 Gramofoonplaten. Huizen: 6.30 Muziekpraatje. 7.35 en 8.05 Verkiezingsredevoeringen 8.36 Scandinavische avond. Daventry: 4.50 Dansmuziek. 7.05 Strijkkwartetten van Mozart. 8.05 Vaudeville-programma. 955 Concert. 1J.20 Dansmuziek. SPORT RN WEDSTRIJDEN. VOETRAL. De gisteravond op het CHympia-terrein vriendschappelijk geBpeekle voetbalmatch OlympiaO.NA. eindigde in een 40 over winning voor de Olympianen. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 27 Juni. Verwachting: Matige tot zwakke weste lijke tot noordelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Guur, bewolkt, weinig of geen regen. DHAADLOOZE DIENST. Een ernstig motor-ongeluk. MUNCHBN, 27 Juni. Hedenmorgen vroeg reed een motorrijwiel met zyspan waarin 4 personen gezeten waren te Munchen met groote snelheid tegen een boom. De bestuur der een 44-jarig koopman was onmiddellijk dood en een 38-jarige slotenmaker, liep zoo ernstige verwondingen op dat hij na aan komst in het ziekenhuis overleed. De beide andere inzittenden liepen ern stige verwondingen op. Sneeuwval in het hooggebergte. MILAAN, 27 Juni. De ongewone daling van dén barometer in de laatste dRgen heeft in het hooggebergte groote sneeuwval veroorzaakt. In Ue provincie Cadore is gis- tervaond zeer veel sneeuw gevallen, terwijl het ook in de Dolomieten hevig heeft ge sneeuwd. De zomergasten te farwis zagen hedenochtend bij het ontwaken een verras send tooneel. De stad en de bergen in de omgeving waren geheel met een wit winter- kleed bedekt. Boven midden-Italié woedde op vele plaat sen een voor dezen tyd van het jaar zeer ongewoon onweer. '1'e Flórence richtte een wolkbreuk groote schade aan. Een hevige ontploffing in een rubber fabriek. PRAAG, 27 Juni. Hedenmorgen te 8 uur vond in een rubberfabriek te Presburg een ernstige ontploffing plaats. Tengevolge van deze ontploffing ging een geheere vieu- gel van het fabrieksgebouw m yiammen op. Tot nog toe konden 8 Uooden éin 14 zwaar gewonden geborgen worden. Men vermoedt dat zich nog meer slacht offers onder de puinhoopen bevinden. Spoorwegongeluk te Riga. Vier dooden, vele gewonden. RIGA, 27 Juni. Gisteravond kwam in de nabijheid van het station Sassenhof twee volle treinen, die met groote snelheid reden met elkaar in botsing. Vier* personen w.o. 3 conducteurs werden gedood. Zeventien passagiers werden ge wond w.o. 7 ernstig. De locomotieven en een personenwagen werden zwaar beschadigd. Een gemeente-architect veroordeeld. LoEUWAiRiDEN, 27 Juni. Het Gerechts hof te Leeuwarden wees heden arrest in de zaak van den vroegeren gemeente-archiiect an Onstwedde O. L. die door de Rechtbank e Windschoten vero:rdeeld was tot 5 maan den gevangenisstraf wegens veivalscning van de loonstaten. De adv.-gen. vorderde in appèl 9 maan den gevangenisstraf, terwijl het Hof hem hedenmorgen veroordeelde tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van de prev. hechtenis. De teraardebestelling van de twee om het leven gekomen AJ.C.-ers. GRONINGEN, 27 Juni Onder enorme be langstelling hééft heden de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van de beide jongelui, de 17-jarige A. Fijken eu den 18-jarigen Fokko Houwen, die Zou daggedurende een fietstocht van de Noordelijke A.J.C.-ers bij de Diemerbrug door een auto overreden en gedood zijn. De stoffelijke overschoten van de beido jonge lui zijn door vele A.J.C.-ers met hunne bar nieren naar de Noorder begraaf plaats geleid. JJKAAJJLüOZiE DiEiNbT. 26 Juni. 27 Juni. Officieel. Londen 12.07 fc 12.07 fc v Berlijn 69.35 59.85 Pa rye 9.74)4 9.(4fc Brussel 34.59fc 84.6ifc Zwitserland 47.92 4/.04 Weenen 35.02 fc 8o.92fc Kopenhagen 66.32fc 66.35 Stockholm 66.75 68.77fc Oslo 6657 fc 66.49 fc New-York 2.49fc 2.49 fc Niet-officieel. Praag 7.38fc 7.38fc Madrid 35.2o 35.25 Milaan 13.03fc 13.05 Prolongatie 5fc '/e. 3 N. W. S. 76%. Be ureoverzicht. De beurs bleef hecien haar onregelmatig karakter behoudeu, en een benedenwaart- sche richting was het gevoig. Een gunstige uitzondering maakten de Fordaandee.en, die eon tiental procenten hooger werden geopend, maar daarna van aanbod te lijuen kregen en een gedeelte van de winst moes- teh prijsgeven. Calve 'Delft waren goed piyshouüend, doch Hepen later iets terug. Kunstzijde-aandeelen waren gedtcioeeid l'iauw. Enka's vielen een 10-tal procenten terug. En ook Macubees moesten met een lager niveau genoegen nemen. Phi.ipe aan- deeien waren vast van toon en behaalden een klein avans. Accoustiek waren goed van toon en stegen een vijftal procemen Tabakken waren goed van toon vooral wat betreft Senemba die hooger genoteerd w< r- den, doch zich meest op de toppryzen kon den handhaven. Van de Mynaanuetlen w:r- den Boetons by groote posten omgezet. Het aanbod overtrof de vraag op nog al sterke wijze, zoodat een flink VerUes moest wor den aangetoowl, tenslotte vond een licht herstel plants. Oliewaarden waren gedrukt en stelden zich iets onder de vorige koersen. Suikerwaarden kondenzich niet handhaven en H.V.A.'s vielen tot 532 terug. Ook scheepvaartaandeelen waren lusteloos van toon.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2