LIBERAAL Nieuwe Abonné't Gemeenteraad van Gouda Iltini Annonces 8 regels fl- STEMT LIJST 31. binnenland. d rnW n E"ke"S va" WOENSDAG 3 JULI LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. speelgoed. Ala zij echter had geweten van Manasae's wapen, had zij het hem afgeno men. Op een vraag van den verdediger of dus het gevoel van bekl., dat zij meer van Wal- demar hield dan van hem, gerechtvaardigd waa, antwoordde get. weeuend: „Misschien wel lk vertrouw slechts op God dat hij mij het 1kind teruggeeft. Ik ben schuldig omdat ik Tibor met buiten de deur heb gegooid, die ons heele gezinsgeluk heeft verwoest"! De Koninkiijltcfamilie naar het Huis ten Bosch. Naar vernomen wordt, staat de voorloo- piga Sluiting van het paleis in het Bosch voor publieke bezichtiging hiermede in ver- band, dat de Koninklijke familie tegen het smde van de eerste week van Juli voor eenigen tijd haar verblijf in het Huis ten Bosch zal vestigen. Socialistische rekenkunst. Al ds radicale voorstellen, dia de sociaal democraten bepleiten, willen zij betalen mot het geld, dat thans voor de militaire begroo ting wordt uitgegeven. Hoe onwaar dat alles is, rekent de Ne- deriander" hun voor: De geheele begrooting omvat 99 miilioen. Daaronder 22 miilioen voor wachtgeld en pensioenen. Wil men deze intrekken- 't la 1 met heel waarschijnlijk. Maar dan is er slechts 77 miilioen, niet 100. Daaronder weder'h iiïllioeu voor het loods wezen Wil men dat afschaffen - Weinig dwa- niet 100Ilet' EeS' dUa mmr 71 mill'oen, I Het ontwapeningsvoorstel der 8.D.A.P. en I het jongste ontwerp in! Denemarken willen I J ontwapening een foldoend, dus niter- I aard goed bewapend bolitieeorps liebben I voor bewaking. Dit kosimillioenen voor Ne- dei land en zeer vele mililiueuen voor het uit- strekte gebied van doste en West-Indie. Hoeveel, dat zegt niUand. Wij zouden graag zien, dat men hef) zeide. En dan ern stig natuurlijk. Berekend naar wat ook vol geus de ontwapenaars zou noodig zijn voor de bewaking van Curayao en Suriname, van Sumatra en Nieuw-Guiuea enz. enz. Al deze millioeneu willen zij zelf beschik baar stellen; niet alleen dulden omdat „mil- lrtansten'-er toe dwingen. En... nadat zij die hebben afgetrokken van de 71 miilioen houden zij er 100 over 1 Het zou oas, zoo zegt het Hid., wat geld waard zijn, als ze one dat kunstje ook wil- den leeren. Desalniettemin zullen soc.-dem. propagan disten aan geestdriftige vergaderingen tel kens opnieuw verzekeren, dut al wat zij weu- schen kaa worden betaald door „outwape- Apothekers en drogisten. Het jaarverslag der Ned. Mij. ter bevor- uenng, der pharmacle deelt meae, dat met kracht behalve tegen prijsveren v» teum ^^?e6Sm"il,ele"' WOr<" °P86tre|len tegen het afleveren van U. A.-artikelen aan daartoe niet gerechtigden. Dit geschiedt vooral om het clandestien recepteerén tegen te gaan. Ook op dit gebi'ed zijn sneeessen en vooruitgang te boeken. Hoe moet echter geoordeeld worden over apothekers (zoover bekend geen leden der Maatschappijdie I een overeenkomst sluiten met drogisten, waarbij deze Iaatsten de recepten aannemen I en deze a raison van 20 korting, door een apotheek laten gereed maken, om ze daarna weer aan den patiënt af te leveren. Vooral m den Haag woekert deze vicieuse toestand zeer sterk. In Groningen, waar ook druk I door drogisten voor apotheken recepten ge- I colporteerd werden, is aan dezen onge- I wenschte toestand, mede dank zp de krach- I tige hulp van den Alg. Ned. Drogistenbond, een emde gemaakt. De Nederl. .Aanneinersbond. In de gistermiddag voortgezette vergade ring van den Nederlandscken Aannemers- bond werd als bondspenningmeester herko zen de heer A. J. de Haan Jr. (Amsterdam). Aan de orde was een bespreking aangaan de de bekende kwestie in de aannemerswe reld met de bindende besluiten. De heer ündenbergh (Wemeldinge) zeide dat men in Zeeland hard heeft moeten wer- ken voor afschaffing van borgtochten en voor arbitrage. Men heeft in Zeeland ge meend, dat men op 1 Juni van de kwesties af zou zy'n. Helaas is dat niet zoo. De af- deeling Zuid-Beveland vraagt zich af, of de positie der aannemers niet is verzwakt ui- plaats van versterkt. De aannemers zijn te vreden over het hoofdbestuur, maar niet over het behaalde resultaat, nu besloten is, eerder, om de bindende besluiten uit te voe ren, moet .men hier een krachtig) woord doen hooren. Dat moet den minister bereiken, die dan voortaan maar moet zien de wer ken te doen uitvoeren zonder leden van den N. A. B. Er is genoeg gepraat mat het de partement. Spr. vroeg het stellen van een termijn, om zoo de onzekerheid van het wachten op een ministerieele beslissing op zeker tijdstip een einde te doen nemen. Ook de afdeeling Gouda vroeg een limiet te stellen, om na het verstrijken van den termyn een nieuwe actie te beginnen. De afdeeling Alblasserdam was evenmin met den gang van zaken tevreden. Een ha- rer leden is slachtoffer geworden van het arbitragegebrek. Hij wordt op het werk op de ongelukkigste wijze geplaagd. De ge heele bond zal als één man staan achter iit bestuur als dit thans doortast (applaus). De voorzitter, ir. Thyssen, dankte voor de I waardeering van de bemoeiingen van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur heeft by len minister voortdurend op spoed aange- I drongen. De uitingen van den Minister ga ven moed op een oplossing. Doch thans wil I het hoofdbestuur zeker haring of kuit heb- I Het hoofdbestuur meent zoo sterk te staan in deze zaak, dat het best eeidg uit stel kan lyden, ook omdat het, tenslotte op ie leden kan rekenen. Spr. ried aan, namens het geheele bestuur, nu geen termijn te stejlen. Zitting van Donderdag 27 Juni, des avonds 8 uur. In de gisterenavond voortgezette verga dering van den Gemeenteraad waren even eens Mevrouw Hiesz en de heer Van W li nen afwezig. De Secretaris, de heer Pot, is weder aan wezig. De VOORZITTER deelt mede dat nog is ingekomen van B. en W. h<1928r8,8S dCr Vo,kshui8Ve*tinS «>ver Voor kennisgeving aangenomen. tot hoofd van de openbare lagere school No. 4, ue ,hwerc.,J- ^^olang, hoofd eener o. 1. school te Sliedrecht. tot leeraar in de aardrijkskunde aan do Handelsavondschool de heer P. E. van Bemmel, leeraar-aan het Gymnasium en de R.H.B.S. alhier. Het voorstel tot overplaatsing van J. loreusma als hoofd aan de o. f. schooi no .8. Aangenomen. Het voorstel tot verleenen van verlof aan den leeraar van het Gymnasium IE. v. Bemmel voor het maken van een studiereis naar Ned. OoBt-Indië. Het voorstel inzake teruggaaf door het Kijk der voormalige Infanterieka- De VOORZITTER brengt dank aan den Minister van Oorlog; voor de bereidwillig- heid om de kazerne weder aan de gemeente af te staan. Wethouder KOEMANS (r.k.) vraagt na dat het voorstel is aangenomen, nog het woord. Spr. herinnert aan de langdurige onderhandelingen welke over deze zaak zyu gevoerd. Spr. brengt hulde aan den' burge meester, die vanaf, den eersten dag üat deze hier is gekomen, voortdurend pogm- gen heeft aangewend om deze kazerne terug to krygen. De héér Dr. HOFFMAN (r.k.) wil by deze hulde ook zyn dank en waardeering brengen aan den wethouder Koe mams en anderen, die zich daarvoor hebben ingespan nen. Spr. wyst er op dat al in de periode dat spr. zitting had in het cöldege, op teiug- gaaf van deze kazerne aan de gemeente is aangedrongen. Toen kon dat gebouw niét worden vrygegeven, ua den korten tyd, die sinds den ooriog verstreken was. Thans is de tyd daarvoor gunstiger gebleken. De VOORZITTER sluit hiermede de be- Het voorstel tot aankoop van eigen dommen aan de Eerste Kade Aangenomen. Het voorstel tot overname van grond van C. J. den Hertog. Het voorstel tot verkoop yan grond aan H. Hoogenduorn. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van het brantl- spuitenhuisje aan de Raam aan M. J. Huurman. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van land aan de A.J.C. en de Jeugdbeweging van den Fabrieksarbeidersbond. Aangenomen. Het voorstel betreffende het dag- en nachtverblijf voor dakloozen van het Leger des Heils. Mevr. VAN DANTZJG—iMEELES (s.d.j meent jjat waar hier dagverblijf ook wordt aangeboden het gevaar bestaat dat zwer vers hier hun verblijf gaan opslaan en niet zyn weg te krygen. Dat moet voorkomen worden, ook om financieele redenen. Spr. meent dat nu wel een zwervend ge zin met kinderen, dat 8.— steun krygt hier kan komen ten laste der gemeente. Spr. acht het ook niet goed dit verbiyf mid den in de stad te brengen. Dat doet geen goed aan de Turfmarkt. Er zyn zoovele kwade kanten aan dit voorstel dat spr. het beter zou vinden dat dit voorstel werd teruggenomen voor nader Spr. meent dat B. en W. verzuimd heb ben in deze overteg te plegen met het Bur gerlijk Armbestuur. De VOORZITTER deelt mede dat na overleg met de wethouders het voorstel voor nader onderzoek zal worden terugge- De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) wil nog opmerken dat dan by de herziening ook aandacht moet worden geschonken dat begrensd moet worden de tijdsduur van de De heer' OVERHAND (s.d.) acht de kos ten van 6000 aan deze zaak besteed niet verantwoord, omdat de gemeente geen vol doende controle heeft. De besprekingen hierover worden geslo ten en het voorstel van de agenda afge voerd. Het voorstel tot het maken van een oprit naar Schieland's Hooge Zee dijk. Aang^nonten. Het voorstel tot openbaren verkoop van boomen. Het voorstel tot het dempen van sloo- ten naby het Van Iterson Ziekenhuis. Aangenomen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) deelt mede dat binnen eenige weken ook zal wor- tot het dempen van de w» .rep ut„ijscu van u". sloot in de Corn. KeteflstraaO De plannen zuMen daartoe spoedig worden ingediend. Het voorstel tot aanleg van een open baren weg langs de Goejanverwelle- dijk. De heer POLET (a.r.) acht het billyk dat de heer Hoogendoorn niet de volle kosten der bestrating zal hebben te betalen, doch de helft daarvan* daar deze weg aan één zyde wordt bebouwd. Wethouder VAN STAAL (s.d.) meent dat er geen aanleiding bestaat dat stand punt te aanvaarden. Dat zou zyn een sub sidie, die onnoodig is, daar de bouwer toch nog winst kan maken. De heer VERKERK (a.r.) vraagt of, wan neer deze straat maar aan één zijde wordt bebouwd, het niet onbillijk is hem voor de volle straat te doen betalen. Het voorstel komt in stemming en wordt a a n genomen. Het voorstel tot gedeeltelijke bestra- ting met keien van het woonwagen kamp. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) merkt op, dat hier met wat ai ie veel voortvarendheid b gewerkt, daar wat hier in dit voorstel wordt gevraag^ reeds tot stand is' geko men; het werk ia al gereed. Wethouder VAN STAAL (s.d.): Met myn toestemming. De heer KAMPHUIZEN (fcih.) merkt op dat wanneer vroeger zoo iets was voorge komen, de heer van Staal daarover een groote mond zou hebben opgezet. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) sluit zich aan by de opmerkingen van den heer Kamphuizen. De heer OVERHAND (s.d.) zegt dat vroeger onder ander bestuur dergelyke ge vallen ook zyn voorgekomen. De heer POLET fa.r.) acht deze laatste bewering niet juist, dat het zoo dringend noodig was. De- heer VERKERK (a.r.) meent dat wanneer het zóó dringend noodig was, dat zulks in het voorstel had behooren te wor den vermeld. De heer FOKKERS (s.d.) zegt dat de gemaakte opmerkingen formeel juist zyn, maar de practyk heeft hier doen beslissen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) merkt op dat nooit iets is uitgevoerd zonder toestem ming van den Raad. Door den slechten toe stand van het terrein is directe verbetering noodzakelijk gebleken. Het is uit financieele overwegingen in het belang der gemeente gedaan. Gemeentewerken had elke week 50.— kosten. Het is juist dat in het voor stel daarvan mededeeling had moeten ge schieden. Dat zal voortaan geschieden. De VOORZITTER wyst er op dat de be- slismg van den Raad in deze verzekerd was. B. en W. zyn dus niet al te zeer voor- uitgedoopen. De noodzakelijkheid dwong tot afdoening. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt nu dat by de beschoeiing van de Raam ook de Korte Raam zal worden betrokken. Dat is een analoog geval, waarvan thans kennis wordt gegeven. Het voorstel tot vernieuwing der be schoeiing van de Karnemelksloot. Aangenomen. Het voorstel tot gerechtelijke uitzet- ting uit gemcentewoningen. Op verzoek van Wethouder VAN STAAL (s.d.) wordt dit voorstel nog één zitting aangehouden. Het voorstel tot het geven van namen aan straten. De heer FOKKERS (s.d.) meent dat, als er namen van boomen aan straten worden gegeven het dan aanbeveling verdient deze namen te benutten Voor een groote wyk, m®t ^et °°S t>P een gemakkelijke De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) vraagt of in het complex Tollenstraat een of meer parken zijn geprojecteerd. Dichters en Koe- mm behooren in deze wijk bij elkaar. De VOORZITTER beaamt dit. Er komt ook een groot straten-complex. Spr. meent dat de Bosch/weg een overgang vormt naar de straten die tot het kanaal zullen reiken. Het voorstel tot vaststelling der Ge- meente rekenipg 1»27. Aangenomen. Het voorstel tot het aangaan van een kasgeld!eening, groot 200.000. Aangenomen. Het voorstel tot invoering van gus- „penningen voor muntgasverbruikers. De heer PREVOO (s.d.) verzoekt aan houding van dit voorstel, teneinde nog nadere inlichtingen in te -winnen. Wethouder DONKER (r.k.) zou het wel op prys stellen dit voorsitel thans te behan delen,, daar dit dan kan worden opgenomen in de begrooting die 1 Juli gereed komt. De heer FOKKERS (s^i.) wyst er dat I de gemeente Sliedrecht de invoering niet wenscht. Spr. zou het daarom gewenscht achten het advies in te winnen van den pas benoemden heer Klomp. Het voorstel wordt aangehouden. Het voorstel tot vaststelling opnieuw der schoolgeldverordening voor ge woon en uitgebreid lager onderwijs. Aangenomen. Het voorstel inzake het verzoek om subsidie van den Ned. R.K. Politie bond St. Michaël. Aangenomen. Het voorstel inzake het verzoek oin subsidie van oen Alg. Bond van Po litiepersoneel. Aangenomen. Wijzigingen der begrootingen voor 1928 en 1929. Aangenomen. Rondvraag. De heer HEERKENiS (r.k.) vraagt den Voorzitter aandacht te sdhenken aan een put aan den Zwarteweg, die voor het auto verkeer overlast veroorzaakt. Spr. vraagt voorts of het de bedoeling is de koolasch van het Ziekenhuis te laten lig gen en zoo ja het doen inwalsen en piet grint te dekken. Spr. vraagt ook waarom opnieuw de straat is opgebroken by de spoorweg voor de Lichtfabrieken? De VOORZITTER zegt dat de Zwarteweg oen polderweg is, maar B. en W. zuïen daaraan aandacht schenken. De koolasch van het Ziekenhuis zal, naar het in de bedoeling ligt van Regenten, met grint worden gedekt. Wethouder DONKER (r.k.) zegt dat al leen een aansluiting is gemaakt onder den spoorweg door. Dat kon niet geschieden voor en aleer daarvoor de toestemming was verkregen. De Kazerne. De heer FOKKERS (s.d.) meent dat het gemeentebelang zwaarder moest wegen dan het bedang wat de Minister met de kazerne voorhad. Spr. vindt dat de gemeente recht had op teruggaaf. Wethouder KOEMANS (r.k.) wyst er na drukkelijk op dat deze minister op de meest loyale wyze heeft medegewerkt om deze kazerne aan de gemeente terug te geven. Wethouder VAN STAAL (s.d.) heeft alle respect voor de wijze waarop Minister Lam- booy deze zaak heeft geregeld. Spr. achtte de afdoening noodzakelijk voor en aleer 's ministers politieke -leven een einde zou De VOORZITTER betuigt mede dat de Minister aan de gemeente een byzonderen dienst heeft bewezen. De Zwarteweg. Het Brand-alarm. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) vraagt wat het resultaat is geweest van de I conferentie inzake ae bestrating van den Zwarteweg, die Weth. van Staal hebben zot. Spr. vraagt of het juist is dat by de jong ste brand niet gewaarschuwd is de adjunct directeur der waterleiding, de heer Jaring en zelfs niet de heer H-ulleman, by wien de spuit is ge stationneerd Spr. stelt ook de vraag wanneer de spuit kan worden verwacht, waarvoor de Raad de gelden toestond Spr. vraagt ook of de gemeente niet meer aandacht wil schenken aan de ver- versching der grachten. DÜe zyn vuil. Spr. zag in Utrecht aardige kleine baggermólen- tjes. Zyn die hier niet te gebruiken? i De VOORZITTER zegt dat de heer Hul- I leman mondeling wordt gewaarschuwd, dit is ook thans geschied, terwyl de brand weerlieden door de alarmschal gewekt wor den. Spr. zegt dat de Waterleiding-Mij. wordt gewaarschuwd door den heer Slaman. In 't vervolg zal dit anders geschieden. Spr. zegt dat over trwee spuiten een uit- I voerig bestek is gemaakt, waarop een 10 I tal offerten zyn ingekomen. Daarmede I wordit spoed betracht. Wetouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat er overleg plaats heeft met het polderbe- I stuur intake de Zwarteweg. Spr. wil daar- I om gaarne maken een goede straat, maar I er zyn moeilijkheden. De VOORZITTER geeft nog nadere toe- I lichting op het brandalarm en zegt toe de I noodige verbetering te zullen aanbrengen. I Wethouder DONKER (r.k.) zegt dat met I de verleende volle medewerking van Ryn- I land getracht wordt éénmaal in de 14 da gen te schuren. Er staat in de Turfmarkt water genoeg. De Raam heeft voldoende diepte in het midden. By de bruggen ligt een ophooping van vuil, dat elke 14 dagen wordt wegge nomen. Er wordt veel te veel vuil in het water geworpen. Nachtrumoer van. Hagenbeek. De heer MUYLW1JK (a.r.) zegt dat het vervoer van het circus Hagenbeek in den nacht te veel geraas maakt. Voor zieken is dat ondragely-k. Spr. verzoekt zoo moge'.yk maatregelen daartegen in 't vervolg. Belasting voor een verkiezingsschuit. De heer VERKERK (a.r.) vraagt of er voor een verkiezingsschuit die in den Blee- kerssingel ligt, praecariorechten worden be taald. Wethouder VAN STAAL (s.d.) kan daar op geen antwoord geven, maar zal dit na gaan. Er komen misschien nog schuiten van andere partyen ook! Gestoorde kerkgang. De heer POLET (a.r.) maakt opmerkin gen over de demonstratie met muziek van de R. K. Zondag j.l. Er zyn meerdere kerk gangers, die zich daaraan hebben gestooten. De VOORZITTER merkt op dat er geen I muziek is gemaakt by de kerken. Maar de I stad is niet zoo groot dat dit wel kan zyn I gehoord. Spr. meent dat dit kleine incon- I venient toch geen aanleiding kan zyn tot I een klacht. Het is volkomen juist dat de I kerkgang een rustig verloop moet hebben I en daartoe zal spr. zeker medewerken. De heer OVERHAND (s.d.) vraagt hoe I het staat met de werkloozehuitkeering, wel- I ke door spr. is ter sprake gebracht. Wethouder KOEMEINS (r.k.) zegt dat dat I besluit aan den Minister is voorgelegd. J Daarop is nog geen bericht ontvangen. I De openbare vergadering wordt hierop te I 10 uur gesloten. GEMENGDE BERICHTEN. Inval'in een particuliere woning. Een feestje van bedenkelyken aard. Naar de Haagsche Crt. verneemt heeft de Haagsche zedenpolitie omstreekB negen uur een inval laten doen in een particuliere woning aan de Piet Heinstraat, waar blij kens te harer oore gekomen.inlichtingen een feestje van zeer bedenkelijken aard zou wor den georganiserd. Tot de leiders van dezen „feestavond" behoorde een man met zeer perverse neigingen, die eerst sedert kort uit de gevangenis was ontslagen, waarin hij wegens zedenmisdrijf geruimen tijd had doorgebracht. Het interieur van de woning was ook hoogst eigenaardig, de politie trof er bijv. geen stoelen aan, doch wel een aan tal divanbedden Tot de „gasten" behoorden elf minder jarigen van wie acht jongens en drie meis jes. allen in den leeftijd van 16—19 jaar. Verder waren er eenige volwassenen. Bij wijze van voorzorgsmaatregel geleidde de politie de elf minderjarigen naar het hoofdbureau waar dezen later door de in middels gewaarschuwde ouders konden wor den afgehaald. Enkelen dezer jongelui, die I niet werden afgehaald keerden tenslotte on- I der politie-controle huiswaarts. Nog kan worden medegedeeld dat tot den I in de woning aanwezigen consumptievoor- I raad ook eenige flesschen jenever behoorden I Weliswaar kon geen strafbaar feit worden I geconstateerd doch als voorzorgsmaatregel was er naai- de meening van de zedenpolitie I zeker alle aanleiding te handelen gelijk zij I gisteravond deed en aldus te zorgen dat de 1 minderjarigen ten spoedigste onder het I ouderlijk gezag werden teruggebracht. Vier schippers wegens rflstdiefstal Nadat dezer dagen bij de rivierpolitie door bemiddeling van de rivierbrigade van de njksveldwacht te Sliedrecht en omstreken was bekend geworden, dat te Dordecht aan een caféhouder balen rijst waren verkocht door een beurtschipper, heeft de politie naar deze zaak een uitvoerig onderzoek in gesteld. De rijst bleek afkomstig te zijn van de Rotterdamsche firma Van Sillevolt De beurtschipper, die de balen rijst in Dor drecht verkocht, is afkomstig uit Philipe- land. Hij kreeg de partijen van een schip per uit Molenaarsgraaf, die verschillende partijen in Rotterdam in ontvangst heeft genomen De rijst werd door den eersten schipper hoofdzakelijk in Zeeland verkocht en de opbrengst deelden zij samen. De schip per uit Molehaarsgraaf betrok de rijst van een schipper en diens knecht, die jarenlang I bij de de firma Van Sillevolt in dienst wa ren. Bij het verladen van rijst uit de pak- hoizen namen zij in dan régel een teveel mee en dit suzpluj ward overgedaan aan dm I ontvangen de tot dien datum I schijnende nummers gratis. schipper uit Molenaarsgraaf. Gedurende ee„ half Jaar men met deze diefstallen beS geweest. Aanvankelijk werden er kl,i„e 2* tijtjes gestolen, maar toen bleek, dat ér m genoeg geen controle bestond, is men „IT poatiger geworden en in het geheel vnj groote hoeveelheden ontvreemd AC vw de schipper, zijn gearresteerd ea w heschikkmg van den officier van Justife Het is de politie gelukt, om een «rooi. part,, „elke in den iaatsten tijd ia Z vreerad, te achterhalen. I In een slecht# stemming thuis gekomen. De heer des huizes met een strijkijzer en hondenzweep bewerkt. n i0' Sll>t: sroot "«oeningafeeet. De 36-jange varensgezel c. H. uit de Fran, ciscastraat te Rotterdam kwam in beschon ken toestand thuis. Toen hij eenige aanmer kingen over, het eten meende te moeten ma. ken is er tussclien hem en zijn vrouw twitt ontstaan, welke zoo hoog liep, dat de vrouw haar man, bijgestaan door den ls-jarim,, zoon, met een strijkijzer en een honden- zweep heeft bewerkt. De man kreeg een wond bij het rechteroor en wonden aan liet voorhoofd en het achterhoofd. In het kenhuis i, hij verbonden. De zaak f, ,e„ slote in der minne geschikt, e"" Het echtelijk drama te Beverwijk. te berooven, ,s thans iets gunstiger. Hoewel alle levensgevaar nog niet geweken ie, be staat er een geringe kans, hem in het l„en te kunnen houden. Het lijk van de vermoorde vrouw ia rechtelijk geschouwd en zal in H»arl«, worden begraven. Doodelijk ongeval in de mijn Laura, In da nnjn Laura te Kerkrade i, de 35. hoogte in een schacht gevallen. H. went met zware verwondingen opgenomen en bleek onmiddellijk te zijn gedood Het slachtofferwoonde te Waubach Hij laat een vrouw en twee kinderen achter Kamercandidaat op vrije voeten gesteld. Gisteren is P. A. T„ uit Hekelingen, de secretaris-penningmeester van den platte- landersbond, tevens no. 7 op de lij.LBraat voor lie Kamerverkiezingen, die Vrijdag I was gearresteerd en overgebracht naar hat buis van bewaring te Rotterdam, verdacht van postdiefstal, op vrije voeten gesteld. De wettelijke termijn van 6 dagen was om en <sr waren geen voldoende aanwijzingen voor s mans schuld om hem nog langer in voor- loopige hechtenis te houden. Mevr. Mary Burgers, f Een bekende Transvaalsche vrouw overleden. Eenige weken geleden stierf in Transvaal de weduwe van Thomas Franjois Burger», oud-president van Transvaal, die in 1881 is overleden. Mevrouw Burgers-Bryson was, zoo lezen we in het Hbld., van geboorte een Schotsche, Zjj kwam in 1858 in ons land, om in Utrecht op de toen ter tijd bekende kostschool van mej. Van Bremer haar opvoeding te vol- tooien. - Thom. Frangois Burgers, was in Utrecht student in de tehologie en leerde Mary Bry- son by een bevriende Utrechteche familie kennen. Zy trouwden in 1858 en trokken" naar Zuid-Afrika,, waar Burgers predikant te Hannover: werd. Door zijn redenaars talent vestigde hy weldra de aandacht op zich en toen in 1871 Pretorius als president van Transvaal aftrad, werd Burgers als zjjn opvolger gekozen, een functie die h(j tot 1877 bekleedde, het jaar dat Engeland Transvaal annexeerde. Een paar jaar later, in 1881, stierf hy. Zijn vrouw overleefde hem bjjna vjjftig jaar. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum, 1071 M. 5.006.00 Orgelconcert door A. Dreissen. 6.016.30 Spreekuur van den Radiodok ter. 6.307.00 Concert door het A.V.R.O.- Kwintet. 7.00—7.15 Verkiezingsrede V.D. 'i 7.15—7.30 Verkiezingsrede V.D. 7.30 Voortzetting concert. 8.018.15 Praatje over Postchèque en Girodienst door J. G. Pater, 8.16 Aansl. van het Kurhaus te Scheve- ningen, Concert door het Residentie Orkest. Na afloop :persber. Daarna Dansmuziek door de Gee Bee Serenaders vanuit Hotel Groot Badhuis. Zaniïvoort. Daventry, 1562 M. 8.05 Dansmuziek. 8.65 The Blue Daffodil klucht in 1 bedrijf van Ena Hay Howe. 9.20 Nieuwsber. I 9.35 Actueele causerie. 9.55 Militair orkest. Dale Smith (bari ton). 10,50 La Boheme (vierde bedr.) 11.20 Dansmuziek. 11.35 Dansmuziek, j Huizen, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 6.307.00 Lezing over het zwemmen. 7.007.25 Lezing over de natuurhoning. 7.36 Persber. V.PR.O. 7.40 V.PJt.0, Lezing óver het nieuwste boek van Selma Lagerlöf. 8.16 V.PjR.O. Solistenconcert. Pianocon certen zang. 8.50 V.P.R.O. Cursus over: Zedelijkheid. 9.30 Pianoconcert en zang. 10.00 Litteraire causerie. Boekbespreking V.P-R.O. 10.20 V.PJR.O. Pianoconcert en zang. I Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zatardags Uw AANVRAGE in de leder leest ze dan! Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau: MARKT 31 STADSNIEUWS. GpUDA, 28 Juni 1929. Prof. Dr. J. Schilt. Een oud-stadgenoot hoogleeraar aan een Amerikaansche Universiteit. Heden bereikte ons het zeer belangrijk en verheugend bericht dat onze oud-stad genoot Dr. J. Schilt benoemd is tot profes sor in de astronomie aan de Yale University te New-Haven (Connecticut) U.S.A. Jan Schilt werd geboron te Gouda den 3en Febr. '94. Hij studeerde aanvankelijk te Utrecht, daarna te Groningen. De boeien de lessen van, maar bovenal de persoon lijke omgang met zijn leermeester wijlen Prof. Kaptejm, waren van beslissenden in vloed op ziju studierichting. In Juli 1924 promoveerde de heer Schilt te Groningen cum laude als doctor in de wis- en natuurkunde. Hierna werkte hij eenigen tijd aan de sterrenwacht te Leiden. In Aug. 1925 ging hij met een „Fellowship" van het Education Board naar California waar hij op de sterrenwacht te Mount Wilson werkte met de bekende grootste kijker der wereld. Nog voor zijn promotie vond hij de Ther mopile Microphotometer uit, die zijn naain draagt. Een instrument om de helderheid der sterren te bepalen. In Mei '22 schreef Professor E (Easton) in „Hemel ep Dampkring" o.a. daarover: „Men verwacht ook in buitenlandache vak kringen een groote toekomst van dit instru ment. Die verwachting is inderdaad niet beschaamddeze Hollandsche uitvinding wordt o.a. reeds toegepast door: Prof. Dr. Schlesingen, Yale University Observatory New-Haven (Ver. Staten)Prof. Dr. Sla- pley, Harward College Observatory Cam bridge (Ver. Staten)Prof. Bergstand, Ob» servatorium Uppsala (Zweden)Prof. Dr. Charlier, Observatorium Lund (Zweden-; Prof. Dr. van der Linden, Astrophysisch Laboratorium der Rijksuniversiteit te Gent (België), Dr. J. F. Cox, Université libre Brussel (België). Van zijn hand verschonen verschillende belangrijke publicaties. Zijn oude vrienden in onze goede pijpenstad Zullen zeker in het succes van profeBsor Schilt van harte mee leven. Stemming. De Burgemeester van Gouda brengt ter openbare kennis, dat op Woesdag 3 Ju.i 1929, van des morgens acht uur tot des na middags vyf uur, zal geschieden de stem ming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der btaten-GeneraalL Hreinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kies wet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zyn kiesr, c moet aanmelden by het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemddstrict. De kiezer, die aan deze verplichting n!e voldoet;, wordt, tenzij van eene gekligo reden van verhindering blykt, gestraft me geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zyn verloopen sedert eene vroegere veiroordeeling van den schuldige wegens gelyke overtreding onher- roepelyk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: Hy die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelyk voorschrift uitgeschreven verkie zing deelneemt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten Hoogste één jaar. Artikel 150a der Kieswet, luidende: Hij die by eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Beroepen te 's-Gravenhage. Onze oud-stadgenoot Dr. S. J. Berkel- bach van der Sprenkel heeft een beroep ont vangen naar de Ned. Herv. Kerk te 's-Gra venhage. Opmerkelijk was bij deze verkiezing dat ditmaal niet de c'andidaat" van de toonaan gevende confessioneele kiesvêreeniging Evangelie en Belijdenis (ds. G. B. Westen burg) is gekozen, maar een predikant, die op haar drietal zelfs niet voorkwam. De c&ndidatuur Berkelbach was er een van de officieuze samenspreking tusschen kerke- raad en kiescollege, terwijl deze predikant ook candldaat was van den Band des Vfe- des Evenredig© Vertegenwoordiging binnen de richtingen der Orthodxie). Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel werd in 1882 geboren, bezocht in Gouda het gymnasium. Zijn eerste standplaats als pro- dikant was Wijk aan Zee. Vandaar vertrok hij in 1916 naar Purmerend, welke stand plaats in 1919 met „Haarlem werd verwis seld. Sinds 13 Dec. 1926 arbeidde hij te Rot terdam, waar hij de jongste der dienstdoen de predikanten is. Spreekbeurt van dc Vryz. Hervormden. In de godsdienstoefening te houden van wege de Ver. v. Vrijz. Herv. op Zondag 30 Juni a.s. half elf in de groote zaal „Re- unie" zal voorgaan Ds. H. W. Bloemhof van Hillegersberg. De toegang is voor een ieder vrij. Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda. Wyziging van den naam. Vermin dering van het kapitaal. Wyziging winstverdeeling. De gistermiddag oifder voorzitterschap van den heer Wm. Ruys gehouden buiten gewone algemeen.' vergadering van hou ders van preferente aandeelen A der Ko ninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda, gevolgd door een buitengewone algemeene vergadermig van houders van preferente aandeelen B, en van een buitengewone alge meene vergadering van alle aandeelhouder-, heeft na wyfciging van eenige artikelen, de statuten geheel opnieuw vastgesteld. De wyziging betrof allereerst dén naam van de vennootschap, die werd veranderd in N.V. Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda, te Gouda. De vennootschap eindigt 31 December 2000, tenzy eerder tot ontbin ding dan wel tot verlenging van den ter myn mocht worden besloten. Door wyziging van art. 4 werd het ka pitaal met 121.000 verminderd tot 2.697.000, zulks in verband met het be sluit van U Juni j.l., waarby van een syn dicaat 2420 gewone aandeelen tegen den koers 100 of 50 per aandeel werden aan gekocht Dientengevolge werd ook het be drag genoemd in art. 39 (2) der statuten, dat jaérlyks beschikbaar wordt gesteld aan de aandeelhouders ter goedmaking van hun aanspraken op de vroeger bestaan hebben de dividend-preserve, verminderd van 20.480 tot 10.800. Inzake de verdeeling vqn de winst be-' paalt het nieuwe artikel 38: De verdeeling der winst, die uit de vast gestelde balans en winst- 'en verliesreke ning, na aftrek van alle onkosten en ai- s^hry vingen inbegrepen de uitkeering be doeld ia art. 39 lid 2 der statuten, zal blyken te zijn gemaakt, geschiedt als voLgt. Allereerst wordt, zoo mogelyk, den hou ders van preferente aandeelen A een divi dend toegekend van 6 pet. van het nominale bedrag hunner aandeelen. Vervolgens koni. aan de houders van preferente aandeelen Ij tot 6 pet. van het nominaal bedrag hunner aandeelen, en daarna aan de houders van priórrteitsaandeelen ui aan die van gewone aandeelen eveneens tot 6 pet. hunner stuk ken. Daarna wordt op voorstel van com missarissen en directie, zoo mogelyk een gedeelte der winst overgebracht naar de reserve. Het daarna resteeremde, overwinst ge- heeten, komt, tenzij de algemeene vergade ring van aandeelhouders besluit daaraan geheel of gedeeltelijk een andere bestem ming te geven, aan de aandeelhouders (uit gezonderd houders van prioriteitsaandee- len) metdien verstande, dat op elk aandeei uit dezen hoofde een gelyk bedrag wordt uitgekeerd, ongeacht het nominaal bedrag der aandeden. Volgens art. 39 fl) behoeft de reserve niet afzonderlyk te worden belegd. Een aanrijding. Gisterenmorgen omstreeks 7.30 heeft een aanrijding plaats gehad op de Rabathbrug, tusschen een met twee paarden bespannen slee perswagen, bestuurd door A. de B. al- Kier en een handwagen bestuurd door H. N. alhier. Bij de aanryding raakte een kinder wagen in het gedrang. De wagen werd ern stig beschadigd, het kindje dat in den wa gen lag, bekwam geen letsel. Gearresteerd. Alhier is op verzoek van de Rijkaveld- wacht te Capelle a. d. IJesel en met diens assistentie gearresteerd zekere G. J. de B. uit Amsterdam, die gisterennacht te Ca pelle a. d. IJssel een koe uit een weide had ontvreemd. De koe is in beslag genomen. De Openbare Leeszaal. De rubriek „Schoone Kunsten" uit het boekbezit der Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Algemeene werken. Havelaar: Het leven en de kunst; Het sociaal conflict in de beeldende kunst. Ludwig: Kunst en levenslot. Luns: Tien wandelingen in Florence. de Meijer: Gewijde kunst. Rost: Kunst en cultuur in Sovjet"^1'8" land. Bremer: Inleid, tot de kunstgeschied. Cotterill: Italië van Dante tot Tasso. Hillen: De Grieksche cultuur. v. Hoorn: De Kretische kunst. KorevaarHesselingKunstgeschiedenis. Vermeijlen: Europ. pftastiek en schilder kunst in Middeleeuwen en nieuwere tijd. Wonderen der wereld. Tuinarchitectuur, bloementeelt, Ka merplanten. Abbing: Ontwerpen voor kleine tuinen. Ballego: Bloemschikken en -binden. Bergmans: Rotsplanten in kleine tuinen. Boeschoten: Chrysanten. Carlee: Lathyrus odoratus. iDix: Dahlia's; Winterharde bolgewassen; Gladiolus of zwaardlelies; Hyacinthen voor kamer en tuin; Irissen voor kamer en tuin; Klim- en hangplanten. Kweeken van anjers in tuin en kas; Narcissen; Tulpen; Balcon- en gevel versiering; Onze mooiste kamer planten,; VareoB. Duursma: Cactussen en andere succulen ten; Onze cactussen; Wat moet ik dagelijks in myn bloementuin doen? Hesdörffer: Pract. handboek voor tum- 1 iefhebbers. Stienstra: Bloementeelt in kleine tuinen; Éénjarige sierden snijbloemen; Onze schoo ne heesters; Het rozenboekje; Vaste paln- ten. Thomas: Kleine tuinen. Verbeek WoJjthuys: De cactussen; De vetplanten. Zoutendijk: Het boordbed. De lijst der Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" Ie Bouwkunst. Nederlandsche bouwkunst uit vroeger tijd. Friedhoff: W. M. Dudok. Hartmann: Ontwikk. der bouwkunst. Havelaar: Dr. H. P. Berlage. Knuttel: A. J. Kropholler. Krom: Het oude Java en zyn kunst Loosjes: Zuid-Hollandl in beeJd. Retera: P. Kramer; W. Kromhout Czn. Het Olympisch Stadion. Vermeiden: Handb. tot do geschied, dar Ned. bouwkunst. Wils: De sierende elementen v. d. bouw kunst. Beelhouw- en Teekenkunst. LauweriksPlastische kunst in huis. v. Gelder: PottenbakJkerskunst. de Jonge: Sieraden. Belinfante-AhnHet kinderteekenen in hot volle leven. Boot: Het styleeren in vlakornament. Godefrey: Het penteeketien. Pannekoek: Verluchting v. h. boek. Kunstnijverheid. Cornel en Spaarkogel: Decoratief teek^- r.en voor nijverheidsscholen. Retera: Behangsel en bespanningsstof. de Winter: Moderne houtslöjd. ProosBerlage: Sierkunst en vrouwen- kleeding. Rogge: Naaldkunst, v. Hossum: Batikken. Schaly: Raffiawerk. v. Wessem: Ik kan handwerken. Vyftig jaar glasindustrie. Wasch: Glas en kristal. Ellens: De disch. Gispen: Sierend metaal i. d. bouwkunst. Godefroy: Meubel stijlen. Hana: Batik, bedrukte stof, klein leder werk. Havelaar: Het moderne meubel. Jansen: Het industrieel uitgevoerde meu bel. de Lorm: Het gezellige binnenhuis, v. Ravesteyn: Sierlcunal op Ned. passa giersschepen, v. d. SJuys: Machinale textielkunst. Beeldende Kunst. Brom: HoH. schilders en schrijvers in de vorige eeuw. Luns: Rembrandtiana; De Rubenssym- phonie. Plasschaert: Geschied, der Holl. schilder kunst; Muurschilderingen. v. d. Boom: De moderne houtsnede in Nederland. Gouwe: De .grafische kunst in het practi- sche leven. Rembrandt-etsen uit het Rijksprenten kabinet Fotografie en Cinematografie. iBoer: De fotografie vereenvoudigd, v. Ewyk: Handl. voor amateur-fotogra fen. Faber: Het Fotografietoestel. Idzerda: Kleurenfotografie in de prak tijk. v. Kreveld: Projectiekuiwt. Schiffer: De familiebioscoop. Verkniijsen: De cultureel® beteekenis v. h lichtbeeld. Muziek, v. Anrooy: Inleid, tot de jeugdconcerten. Antoliffe: De muziek in Europa na Wagner. Dresden: Het muziekleven in Ned. sinds 1880. HUtschenruyter: De geschied, der toon kunst. Queride: Muziek. Rolland: Leven van Beethoven. Agenda. 28 Juni 8 uur Gebouw tot Heil des Volks, Openb. Verg. van de Staatk. Geref. Partij. Sprekers Ds. Zandt en Ds. H. A. Leenmans. 28 Juni, 8)4 uur .Blauwe Kruis. Bovenzaal Openb. Verg. Chr. Hist Kiesvereeniging. Spr. Ds. Voorsteegh. 28 Juni 8% uur Café „het Schaakbord" bovenzaal, Alg. Verg. van deelhebbers van de Oraderl. Brandverzekering-Mij Gouda". 2 Juli 8% uur Nieuwe Schouwburg Liberale Staatsparty „de Vrijheidsbond". Spreker Dr. I. H. J. Vos. UiT DEN OMTREK BERKENWOUDE. Bij de gehouden verkiezing van een voor zitter van het bestuur van den polder der Achterhoek werd herkozen de heer J. J Snel, burgemeester te Moordrecht en in de plaats van den heer G. Oudene», die we gens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd niet meer herkiesbaar wasb is benoemd de heer A. Oudenes Hz. De heer G. Oudenes die 46 jaren als bestuurslid fungeerde werd als aandenken een sigarenkist met zilver bewerkt als aandenken aangeboden. Woensdagavond trad in den Achterbroek alhier als spreker voor de afd. Berkenwoude van de Vrijheidsbond op de EdelAchtb&re heer C. G. Roos, burgemeester van Lekker- kerk, candidaat voor de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. Spreker zette uiteen wat het gevolg is van de nationale of bijna nationale ontwu- pening op Curasao en wat het worden zou waaneer ook Nederland in West-Europa eens zou ontwapenen. De liberale party de Vryheidsbond is ook niet militaristisch, zoon la door sommige partyen wel eens worut uitgemaakt, maar zou door recht spraak tUw.z. door den Volkenbond de ge schillen van verschillende staten willen zien uitgemaakt. Spr. zeide van meening te zijn dat zoolang ue Volkenbond nog niet dUe kracht heeft, Nederland niet mag ontwape nen, dat zou een onverantwoordelijke daad zijn. Nadat spr. nog gesproken had over' het clericalisme was er gelegenheid zich voor lid van de afdeeling op te geven, waarvan door verschillende bezoekers gebruik werd gemaakt. BOSKOOP. Een hevige brand in de kistenfabriek van Gebr. Ntyhof. Donderdagmiddag ongeveer 5 uur ont stond door onbekende oorzaak brand op den houtwerf en kistenfabriek der firma Gebr. Nyhof aan de Zuidkade alhier. Zoo snel greep het vuur om zich heen dat binnen enkele minuten hét geheele gebouw en de daarachter geleg-en stapels hout, waarheen de windrichting wasin lichte laaie stond, Aan blusschen viel niet te dneken, waar het vuur zoo gretig voedsel vond. De brand weer beperkte zich dan ook de belendende gebouwen nat te houden om uitbreiding te voorkomen, wat dan ook gelukte. Op het ergst van den brand loeiden de lammen huizenhoog nog gevoed ais zy werden door vaten olie en teer. Aan de overzyde van de Gouwe stonden honderden menschen het schouwspel gade te slaan. De hitte was daar nog zoo gewel dig dat zelfs de vaart door de Gouwe kor ten tijd was gestremd. De schade wordt gedeeltelyk door verze kering gedekt. In hotel Klaassen werd gisteravond een cabaret en gpeciauteiten-voorsteuing ge geven onder directie van het Bureau Max van Gelder te Amsterdam. De zaai was ge heel bezet en de verschillende ten gehoor- gebrachte nummers werden met een dank baar appaus beloond. Bijzondere vermelding verdient nog het geen de heer Larette, hafkunstenaar met zijne magische exjierjmenten te zien gaf: dit nummer viel dan ook zeer in den smaak. OUDERKERK a. <L IJSSEL. Een droevig ongeval. Twee broers verdronken. Gistermorgen is in den IJssel een de ri vier overstekende vlet overvaren door de motorboot „Purmerend". Aan boord van de vlet bevonden zich ue gebroeders Lhiyven- dyik, oud 14 en 28 jaar, die beiden te water geraakten en verdronken. De tiwee broers gingen naar de Tel. ver neemt vroeg, om ongeveer halfzes, de rivier de Hollandschen IJssel op om een nieuwen ijzeren scheepsbak naar Rotterdam te bren gen. By het oversteken naar de overzyde, naar Nieuwerkerk, is het vaartuig door tot toe onbekende oorzaak overvaren door de „Purmerend". Deze motorboot was zeer hoog geladen, zoodat de schipper die op het achterschip aan het roer stond, heel moei lijk kon zien wat zich daar vóór ons onder den boeg afspeelde. Het geheele drama heeft zich in enkele oogenblikken voltrok ken. De ijzeren bak werd met kracht naar beneden gedrukt en de beide jongemannen geraakten te water. Byna terzelfdertyü moeten zy in de diepte verdwenen zyn. Of schoon beiden goede zwemmers waren en hulp vry spoedig ter plaatse was, konden zy niet meer gered worden. Hoe het vreeaelyk ongeval precies gebeurd is zal wel altijd een raédsel blijven. Wellicht heeft een van do twee broers den ander willen redden en zijn beiden toen door den stroom meege voerd. Het lyk van den jongsten Duyvendjjk is opgehaald; naar het lyk van zijn broeder wordt nog gedregd. WAJ3DINXVEEN. Ds. J. J. Timmer heeft bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Kerk alhier. de obligatiehouders niets natoeren, indien toegestemd wordt rn een tort uitstel, dat voldoende is, om de directie nieuwe voor stellen te laten doen. De thans gedane voor steilen acht de commissie niet te aanvaar- in. De heer Stuurmans had op veie wijze ge ïnformeerd. De algemeene meening is, dat "Hillen zakelyk en financieel vast is geioo- pen als een muur. Spr. wilde geen conces sies doen. Willen personen de zaken voort zetten, zy kunnen hun gang gaan, maar niet ten koste der huidige obligatiehouders. De heer v. d. Hoek antwoordde op een vraag van den heer v. d. Veen, dat de be zuinigingen reeds zjjn ingegaan. De loonen zijn niet hoog. Er moet toch een zeker le vensminimum overblijven. De heer v. Ravesteyn hoopte, dat obliga tiehouders zouden doordrongen zyn van het belang der werklieden, 250 man, welk be lang meebrengt, dat de fabriek in stand blijft Het voorstel tot uitstel van betaling det Juni-coupon werd hierna aangenomen met 335 tegen 147 stemmen, blanco 2. In aansluiting hierop werd de in de vo rige vergadering benoemde commissie be vestigd. Aan de commissie zal een vijfde lid wor den toegevoegd door de trust De vergade- ringwerd hierop geschorst tot het tijdstip, waarop de commissie haar rapport zal heb ben uitgebracht SPORT BN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Het wereldrecord van Marie Braun. Te vroeg gejuicht. De laatst verschenen Zwemkroniek be vestigt een vermoeden, tl dor het Hbld. reeds uitgesproken, dat geen wereddrecord dool Marie Braun is gebroken. Onze kampioene heeft nog steeds het record van Martha Norelius te verbeteren, die in Augustus 1928 te Weenen de 300 M. zwom in 4 min. 8 sec., dus nog 11 sec. sne'- ler. In Maart van dit jaar heeft de F.I.N.A. dit record gehomologeerd. Onbegrijpelijk blyft het, dat niemand van de juryleden hiervan op de hoogte was. FINANCIEELE BERICHTEN. N.V. A. Hillen's Sigaren- en Tabaksfabrieken. Gisteren heeft te 's-Gravenhage de aan gekondigde vergadering plaats gevonden van obligatiehouders in Hillen's sigarenfa brieken. Deze vergadering moest o.m. be krachtigen het op 14 dezer te Delft in be ginsel genomen besluit om een commissie uit obligatiehouders in te stellen ter onder zoek van al of niet-liquidatie en der reor ganisatievoorstellen, benevens ter bespre king van het gevraagde uitstel van betaling der Juli-coupon. De heer -Cohen vroeg of de commissie haar rapport reeds kon uitbrengen. De heer Noorduyn antwoordde, dat de rente der obli gaties gedekt kan worden door de huur waarde van de onroerende goederen, alsook van de fabriek. Verder is de commissie van oordeel, dat DKAADLUUZE DIENbT. De loting volgens de nieuwe methode. Men seint ons uit den Haag: Heden had alhier de loting voor de militie plaats. Ge trokken werd voor de lichting 19o9 W y nan tl Morren en voor de lichting 1931 Johannes Petrus Keyzer. Zooals bekend is geldt deze loting thans voor het gansche land. in elke gemeente zyn nu allen die voor de lichting 1930 zyn ingeschreven en wier naam alfabetisch vóór. den naam Morren komen, vry, alien ande ren ingeschrevenen zjjn dienstplichtig. Voor 1931 zyn allen wier naam alfabe tisch vóór den naam Keyzer komt, vr ij v a n dienst, alle anderen zyn dienstplichtig. De. uitslagen uit Amsterdam bij de verkiezing der Tweede Kamer. In 1925 werden de uitstagen via het Sta tion Schevemngen-Haven oraaulooa aan de dagbladen in het geheele land toegezonden. Wij vernemen thans, dat zuiks dit jaar niet zal gebeuren. Dit staat in verband met de besluiten van de te Praag gehouden radio conferentie inzake de verdoeming der golf lengten. De aan Nederland toegewezen golfleng ten laten met toe, dat des avonds na 6 uur voor het doorzenden van de uitslagen der Tweede Kamerverkiezingen gebruik wordt gemaakt van den zatolyken omroepzénder Scheveningen-Haven. Kindermoord te Princenhage. BREIDA, 28 Juni. Gistermiddag heeft vrouw E. haar kindje van twee woken van het leven beroofd, door het in een put ach ter haar woning te verdrinken. By het in gesteld onderzoek ia gebleken dat de vrouw, die een ongelukkig leven leidde by haar man, met wien zy sleahts enkele maanden gehuwd is, niettoereaenbaar is. Zy is heden naar een krankzinnigengesticht overge bracht. Botsing van auto en tram. DOETINCHlKM, 28 Juni. Gisteravond ia te Terborg een auto van den heer L. uit Arnhem in botsing gekomen met de Gelder- sche tram. De auto'werd vernield. Wonder boven wonder Weef de chauffeur onge- Een lijkje gevonden in een beerput. Bij het ruimen van een beerput werd he denmorgen achter een perceel aan de Ver verstraat te Tilburg een lijkje gevonden van een pasgeboren kind. De politie heeft de zaak in onderzoek. DRAADLOOZE DIENST. 27 Juni. 28 Juni. Officieel. Londen I2..07V4 12.08 Berljjn 59.35 59.36 Parijs 9.74)4 9.75)4 Brussel 34.61)4 34.61 Zwitserland 47.94 47.93 Weenen 35.02)4 35.05 Kopenhagen 66.35 66.36 Stockholm 66.77)4 66.674 Oslo 66.494 66.40 New-York 2.49)4 2.49)4 Niet officieel. Praag 7.384 7.38)4 Madrid 35.25 35.29 Milaan 13.05 13.03)4 Beursoverzicht. De laatste beursdag van de week heeft een kalme beurs te zien gegeven. De stemming was vrij vast, doch kon van een algemeene tendenz niet gesproken worden. Van de in- dustrieelen vormden de PJiilipaaandeelen een verrassing door onder groote belangstel ling tot boven het hoogste peil van gisteren te monteeren. Margarine Unies en Calvé Delft waren goed van toon. De Kuchenmeis- ter soorten waren goed gedisponeerd. Ford- aandeelen openden lager, maar liepen ver volgens tot op de middenkoers van giste ren omhoog. Van de kunstzijde-aandeelen bewogen Enka's zich met sprongen, tenge volge van de klein© markt en daarbij waren de koersen aan den luien kant. Macubecs waren gevraagd en werden hooger genoteerd, ai kon het hooge niveau niet gehandhaafd blijven. Rubberaandeelen waren goed gedisponeerd en Amsterdam rubbers behaalden een koers winst van enkele procenten. RADIO-TELEGRAFISCH WEEKBERiCHI Verwachting: Meest zwakke Noordelijke tot Oostelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer, iets warmer.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2