F UL De uitslag van de Stembus ND 31 Nieuws- en advertentieblad voor gouda en omstreken BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN. ZEVENHUIZEN, en» JURG Dinsdag a Juli Wé 17110 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen i WHTEN o FEUILLETON. ‘dedigen. 68« Jaargang EEN NOODLOTTIG SCHOT. WOENSDAGAVOND zullen aan ons Bureau de uitslagen worden bekend gemaakt van de stemming in Gouda, en vele gemeenten uit den Kieskring Leiden en daarbuiten, zoodra deze langs telegrafischen en telefonischen weg bij ons inkomen. x. ren. Afd. Gouda. is den gehee- chieden door brengen in eweld, maar legers een ials in 1814, Duitschland ig meedoen, zelde Prof. Ofschoon het eerste gedeelte van de reis iaal-Democr. neen, neen juffrouw. Ik dacht Minnie den ook de f Limburg, zooals de De meeste menschen hebben het zoo druk met 't overtollige, dat zij het nood zakelijk c verwaarloozen. week 17 cent, met Zondagblad t per looper geschiedt. maakte van de hij vond het i tty’s raad op te jwekt en ze chauffeur h jheidsbond? i Nederland geen instruc- houden van Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN (Nadruk verboden). om uit de auto te stappen. Sir Morecambe schrok bij de vraag, beet zich op de lippen en vroeg kort: Welke twee? Maar Minnie vroeg niets meer. Haar nieuwsgierigheid was gewekt en ze zag heel goed dat haar geliefde chauffeur heel ver stoord was door de aanwezigheid van die twee menschen bij het hek. Ze sprong vlug uit den wagen «nierdween achter de struiken die ronddni liet huis groeiden. Sir Morecambe keek schicptig oin zich heen en vroeg zich af wat zij van plan was te doen. Minnie had zich voorgenomen om te on derzoeken wat die twee vreemde menschen met Crane uit te staan hadden. Raggett en Hatty waren die dag uit de stad gekomen en het had hen niet veel moeite gekost om te onddekken waar die knappe chauffeur van de rijke Amerikaan- sche familie te vinden was. Met de grootste moeite had Raggett van Hatty gedaan gekregen om mee naar buiten te gaande vrouw schaamde zich langza merhand hartgrondig over haar aandeel in het Rijnland. Ische manoeuvres. öhe legermanoeuvres rel ast .hetgeen wordt eken eener spoedige JOL Reuter bevestigt dj&-Lor®len tiéS hééft grzondën (W'ftet manoeuvres in het Rijnland, doch totnogtoe geen enkele aanwijzing aan het hoofdkwar tier' van het bezettingsleger te Wiesbaden heeft gezonden betreffende ’de ontruiming zelf. en liep naar het dorp terug, maar het verstandigst om Hatt. volgen en te wachten tot Sir Morecambe naar buiten zou komen. En dat gebeurde spoedig. Sir Morecambe was er van overtuigd dat hij het tweetal toch niet zou kunnen ont hopen en het kon hem niets schelen wan neer de ontmoeting zou plaats hebben. Het speet hem dat hij Pamela’s raad opgevolgd had en de wensch om zich te verdedigen werd feller in heth. Hij ging hen vrijwillig opzoeken, hij liep naar de herberg in het dorp en vroeg of hij William Raggett spre ken kon. Dit nobele heerschap was echter uit. Hatty die de stem van Sir Morecambe, die haar man te spreken vroeg, hoorde, wist zich geen raad van zenuwachtigheid en was doodsbenauwd over het resultaat van de ontmoeting. Ze zette onmiddelijk haar hoed op en liep in de richting van Came Court, waarheen haar man was gegaan om zijn prooi op te wachten en ze zag hem juist bij het hek. Zij vertelde hem /vluchtig wat ze gehoord had. (Wordt vervolgdj De Engelsche delegatie naar Genève. Geen partijpolitieke samenstelling. Het „vijf jaren-plan” in Sovjet Rusland. De diplomatieke medewerker van den Ob server verneemt van toonaangevende zijde, dat de Britsche delegatie voor de Septem- berbyeenkomst van den V. B. in overeen stemming met de in 1924 door de Labour- partij gevolgde politiek niet zal worden samengesteld volgens party politieke ge zichtspunten. Zoowel de minister van bui- tenlandsche zaken als zook de minister-pre sident zullen, naar thans vaststaat, naar Genève gaan. Minister Henderson zal alle beraadslagingen van den V. B. bySvonen. terwijl! MacDonald zelf slechts aan een deel der onderhandel ingen van de Vergadering zal deelnemen. Deze beslissing van het kabinet schynt genomen te zyn op grond van de opvatting, dat de buiterilandsche politiek en de Vol- kenbondspolitiek niet op partij po’itieke, doch op nationalen grondslag gevoerd moet worden. Over de samenstelling van de delegatie zelfs is nog niets definitiefs bekend. Het schynt echter aannemelijk, dat verschillen de liberale persoonlijkheden daartoe zu len worden gekozen. O. eh dat ik., ik. Minnie wachte op het eind van den zin, dat niet kwam. Je dacht, wat, vroeg ze rustig. In dacht dat ik de auto herkende, juf frouw. zei Raggett ten einde raad. Minnie glimlachte spottend, toen viel haar blik op de vrouw, die zich beschaamd had afge wend en een eindje verder stilstond. Minnie liep vlug naar haar toe„ maar nadat Hatty haareven aangekeken had rende ze zoo hard ze kon in de richting van het dorp, waar ze een kamer genomen had. Minnie zag natuurlijk wel in dat het geen zin had haar te volgen. En toen de vrouw op haar greep niet bleef stilstaan, ging ze vlug terug om haar onderhoud met den man voort te zetten Maar Raggett was ineens verdwenen. Toen het jonge meisje hem even den rug toege draaid, en achter Hattj- aanhulde, was hij het teld tegenover het park ingeloopen en had zich verborgen achter een dichte haag, waar hij rustig bleef zitten tot Minnie weer in het park verdwenen was. Toen kroop hij voorzichtig te voorschijn GOIDSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN14 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 honger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen by contract tot zeer ge reduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn gekost, zal waarschijnlijk ben. Het watervliegtuig, e Aerolloyd was met badplaats Schachen dernemen van een passagiers van hef genieten steeg de vlieger tamelijk hoog en 29 vrouw deinsde achteruit en probeerde zich achter haar man te verschuilen, maar Raggett bleef staan en keek Sir Morecam be met een triomfantelijke blik recht in het gezicht. Sir Morecambe beheerschte zich zoodat hij hun aankeek zonder een spier te vertrek ken maar zijn gezicht was doodsbleek, toen hij voor den ingang van Came Ooure stopte. HOOFDSTUK XIV Gevaar! Zag je die twee daar bij het hek staan vroeg Minnie -toen ze aanstalten maakte DUITSCHLAND. Het vliegtuigongeluk op het Bodenmeer. De toedracht van de ramp. Het tragische vliegongeluk op het Boden- ineer, dat ahn vijf menschen het leven heeft een naspel heb- :uig, een toestel van de vijf passagiers van de opgestegen tot het on- pleziertochtje. Om de bergpanorama te laten vaardigd als fanatiek,'tegenstander bolsjewisme. z LETLAND. De Zweedsche koning te Riga. Tijdens een diner in het paleis te Riga ll/jeft de Letlandsche staatspresident ^en redevoering gehouden, waarin hij zeide over tuigd te zijn, dat het bezoek van den koning de vriendschap tusschen de beide staten zeer bevorderen zou en dat deze vriend schap zou leiden tot een verder volledige overeenstemming tusschen beide staten. Letland zou onvermoeid alles doen om een werkelijke vredesfactor te zijn aan de Oost kust van de Oostzee. De konirfg antwoordde dat hij in de warme ontvangst een nieuw be wijs zag voor de duurzaamheid van de ban den. die beide staten verbinden. Hij gaf uiting aan zijn vaste overtuiging, dat deze banden nog hechter zouden worden. In deze redevoeringen wil men een teeken zien van een Skandinavische oriënteering van de Bal- tische staten. VER. STATEN. Amerikaansche invasie in Europa. Zestien stoomschepen, waaronder de „Le viathan" en „Mauretania", zijn Zaterdag uit Ncw-York vertrokken met 12.500 passa giers aan boord voor Europa, de monsterachtige valsche beschuldiging te gen den jongen edelman. Minnie liep zoo hard zij kon door het struikgewas tot ze bij het hek kwam. Daar zag zij die menschen staan, blijkbaar in ernstig gesprek met elkaar. Ze stak den weg over en zei tegen Raggett Zoekt U hier iemand? Raggett was stem verbaasdhij was juist bezig Hatty te bepraten om met hem het park in te loopen en naar de garage te gaan maar Hatty had er geen zin in en vond dat hij beter wachten kon tot Sir Morecambe naar buiten zou komen. Het is beter dat je dat niet doet, zei ze. Sir Morecambe windt zich op en je kunt nooit weten wat hij dan doet. Tepvijl ze hierover aan het discusiee- ren waren, verraste Minnie hen. Het meisje praatte uit de hoogte tegen hem, wat Rag gett een beetje van zijn stuk bracht. O... neemt U me niet kwalijk, juffrouw stamelde hij, maar ik ik heb mij vergist geloof ik. Maar Minnie liet zich niet met een kluit je in het riet sturen. Dacht je misschien dat je onze chauf feur kende. Het voor een verwyderde toekomst gel dende woord van Lenin: „Wy moeten hot buitenland inhallen en overtreffen’’ is door de opvolgers van Lenin in het Kremlin plotseling als een doel geproclameerd, dat in de eerste vijf jaar bereikt moet worden. Men heeft in vier boekwerken met einde- looze statistieken van ontelbare geleerden een program voor industrie en landbouw opgesteld, eh men verkondigt per radio, in de pers, op "vergaderingen, en in fabre ken, dat van nu af werkelijk alles volg, ns dat plan gaan zal en dat men binnen vyf jaar het buitenland .ingehaald en overtrof fen" zal hebben. Dat verkondigt men, aldus een medewer ker van de Vossische Zeitung, hoewel men in de laatste twee jaar eigenlijk al volgens dezelfde of soortgelijke plannen geregeerd heeft met als gevolg een snelle en bijna catastrofale verslechtering van den gehec- ien economischen toestand. Hoe de plannen werken, die in het Krem lin worden uitgebroed, maken de naakte feiten duidelijk: toen twee jaar geleden door een onhandige agrarische politiek de landbouwproductie mislukte, besloot men tot een nog strengere onderdrukking van de groote boeren eiy zocht redding in de vorming van staatsgoederen en collectieve hofsteden. Met de staatsdomeinen liep ’tj niet zoo snel, maar collectieve hofsteden zyn er vele duizenden ontstaan (wat den. Staat door kredieten en vrijdom van be lasting veel geld kostte) en het practisch gevolg is, dat men gebrek heeft aan de allereerste levensmiddelen, dèt men met rantsoeneering moet werken en dat de files voor de levensmiddelenzaken dagelijksche verschijnselen geworden zyn. Toen men overtuigd raakte, dat de pro ductiekosten der industrie veel te hoog wa ren, en alle artikelen in verhouding tot de arbeidersloonen en de korenpryzen onge zond duur, beval men de verlaging der aan- maakkosten met 1*0%. Het gevolg: leverden de fabrieken tot dusver voor zeer veel geld zeer minderwaardige producten, thans leve ren jzij voor 10 minder volledigen rom mel. ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal 2.25, per week 17 per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. Volgens een officieuze vaststelling ver vaardigt men lekkernijen uit surrogaten, en verpakt ze in papier dat naar petroleum riekt, maakt men schoenen zonder hakken of zolen, jassen met slechts één mouw of één kraag, pakken uit drieërlei stof. De visschery lydt enorme schade door het scheuren der netten; de landbouw jammert dat de onderdeelen van zyn werktuigen en machines na korten tijd al breken; de schoenzolen duren enkele weken, de heeren- costuums slechts enkele maanden. Zulke slechte artikelen koopt men hoogstens nog in stiefmoederlijk behandel de Afrikaansche koloniën. In Rusland krijgt men niet anders; er zyn geen concurrenten waarheen men gaan kan. De staat is im mers fabrikant en handelaar tegelijk. Langzamerhand zyn -de hooge heeren ietwat bevreesd geraakt. En zij hebben niet alleen het verlokkende „vyf-jaren-p’.an" in lichtende kleuren afgeschilderd, maar ook probeeren ze door middel van de z.g. „reiniging" en „wedijver’’ de wanorde in de fabrieken te stuiten. De „reiniging" richt zich in hoofdzaak tegen de „burgerlijke" ingenieurs en employe’s, ook tegen on willige partij-leden, maar de Russische ar beider blijft heer en meester in zijn fabriek, hy overijlt zich niet, geeft er weinig om of hij zijn product goed of slecht maakt, hij boemelt wel graag een paar dagen, en hy houdt van vergaderen in werktijd. Toch heeft men ook voor de arbeiders een middel uitgedacht: dat van den wedijver. Men prikkelt het eeregevoel door tusschen fabrieken of tusschen heele districten Wfd- stryefen aan te gaan, wie het meest, ’het best en het goedkoopst produceert. Zulke experimenten mogen den arbeiders een poosje pret bezorgen, meestal uuurt het niet lang en moet men weer naar wat nieuws zoeken. Want het meest nabij lig gende „meer Boon voor boerenarbeid” in stryd met de theorie en het systeem. Ook op andere wyze tracht men er met het „vijf-jaren-plan” te komen; men haalt namelijk buitenlanders als concessionaris sen, als adviseurs en leveranciers naar zich toe; de straten in Moskou worden door een Duitsche firma geplaveid voor waterwer ken en woningbouw roept men uitheemse he ingenieurs te hulp, en voor den bouw van een groote automobielenfabriek, die syste matisch „uit eigen middelen en met eigen krachten" moet worden opgericht, heeft men een overeenkomst gesloten met... Henri Ford. In ’t kort: na twaalf jaar van commu nistisch bewind en socialistisch beheer is plotseling voor uitheemsche kapitalistische ondernemingen een hoogconjunctuur if ge treden! BUITENLANDSCH NIEUWS. Reeds vroeg voelde Joseph Wauters zich aangetrokkén tot de socialistische gedachte, en nog student zijnde, richtte hij, in Has- pengouw, de eerste mutualiteit op voor zieke arbeiders en de eerste vakvereeniging van arbeidersstraatwerkers. Drie jaar later riep hij, in dezelfde landbouwstreek, de eerste coöperatieve landbouwvereeniging in het leven, welke thans tot een machtige orga nisatie is uitgegroeid. In 1908 werd hij, voor de eerste maal, naar de Kamer afgevaardigd door de kiezers van het arrondissement Hoei-Borgworm (Huy-Waremme), en later, telkens weer, herkozen. In het parlement kwam hij -spoedig op het voorplan te staan dank zij vooral zijn helderen, methodischen geest en zijn groote welsprekendheid. Tijdens den oorlog was hij, samen met Francqui, Janson en Michel Levie, een der leiders van het Nationaal Comité voor hulp en voeding en aarzelde hij niet tegen het wegvoeren van arbeiders, door de Duitsche militaire overheid, ten krachtigste te pro- testeeren. In 1916 werd hij. wegens een po ging om over de f{ederlandsche grens te ge raken, door de Duitschers gearresteerd en twee maand lang, te Antwepen, gevangen gehouden. Na deu oorlog maakte Joseph Wauters driemaal deel uit van de regeering. De overledene was slechts 53 jaar oud. .Voor de Belgische Arbeiderspartij is zijn heengaan een zeer zwaar verlies. ENGELAND. De terugkeer des konings. Feestelijke intocht in Londen. Een bijzondere ontvangst werd gisteren ochtend den koning bereid, toen hij, verge zeld door de koningin* voor het eerst na zijn ziekte van Windsor Castle naar Londen te rugkeerde. De vrootïjk versierde straten waren prop vol, en voor elk venster van de gebouwen in de straten, waarlangs het koninklijk echt paar in een hofrijtuig met twee paarden reed, stonden kijkers. Vijf maanden geleden verliet de koning het Luckingham Paleis in. een auto-ambu- lance om zich naar Bognor te begeven. Na van zijn jongste instorting geheel hersteld te zijn scheen hij heden in een goede ge zondheid. Glimlachend beantwoordde hij het gejuich der menigte. De geestdrift van het publiek bereikte haar hoogtepunt, toen de stoet door de Mali reed. Lang vóór de aankomst stond een dich te nienschenmassa opeengepakt, en toen het rijtuig langs kwam, brak een vertoevend gejuich los. Ontruiming der zone van Coblenz op 1 September. Volgens de „Kölnische Zeitung" heeft de opperbevelhebber der bezettingstroepen in het Rijnland zijn maatregelen alle op een vervroegde ontruiming ingericht. In de eerstkomende veertien dagen zouden reeds twee Fransche regimenten uit Coblenz naar het vaderland terugkeeren. Hierbij zou de zuiver practische overweging gelden dat de troepen aldus niet aan de winterkoude zuilen blootgesteld zijn. BELGIS. Oud-minister Joseph Wauters. f De sociaal-democratische oud-minister van Arbeid, teve<is een der voornaamste figuren uit de Belgische socialistische partij, Joseph Wauters, is te Brussel overleden. Te Rosoux, een dorp in Waalsch-Haspen- gouw, uit een gezin van kleine boeren gebo ren, studeerde Joseph Wauters eerst aan de universiteit te Luik, waar hij een doctors titel in de natuurwetenschappen en de che mie haalde om vervolgens aan het hoofd van een aan deze universiteit gehechte tech nische school voor de lederindustrie te wor den geplaast. Hij nam deel aan verschei dene congressen van toegepaste chemie te Turijn, Frankfort, Londen, Brussel enz. en publiceerde eenige werken over deze bran che der wetenschap. In 1910 zag hij van het leeraarschap af om do directie te nemen van het hoofdorgaan der Belgische arbeiderspar tij, het te Brussel verschijnende dagblad Le Peuple. daalde vervolgens neder. Verblind door de zon Heeft hij deu afstand tot de wateroppervlakte niet juist geschat en daalde daardoor schferp, het toestel boor de met den neus in he| water en sloeg over den kop, waardoor het^voorste gedeelte met de zitplaats van den bestuurder afbrak en dadelijk zonk. Dit gesdiiedde vlak voor de badplaas Schachen voor de oogen van hon derden badgasten. In jtön oógpnblik waren talrijke motorbooten, milbooten en roeiboo- ten die daar aan het spelevaren waren op de plaats .van het onheil en het gelukte een booten verhuurder met zijn zoon twee passa giers te redden. Inmiddels kwam het stoom schip Baden op honderd meter afstand voor bij en daar het vliegtuig begon te zinken en nog luid hulpgeroep uit de kajuit weer klonk verzocht men deu kapitein van de Baden om hulp. Aan boord van de Baden waren staaltrossen met behulp waarvan men misschien het vliegtuig boven water had kunnen houden en wegsleepen. De kapitein weigerde echter alle hulp. bewerend dat er genoeg roeibooten in*/de buurt waren en stoomde tot ontzetting^, van de toeshouwers door naar den steigerivan Schachen. uaar werd hij door de ver&twaardigde menigte gedwongen onmiddelijk terug te keeren, maar nu was het te laat. Men heeft nog zoo gauw als het ging het Vliegtuig met trossen naar boord gebracht en met steekvlammen de kajuit open gein aakit, maar de passagiers waren reeds dood. Ontruiming van: Geen Engel De jaarJijksche Brit® in het Rijnland zijn afj' opgevat, als een voJbtfl ontruiming.'^ Reuter bevestigt v«m Windsor in een gesloten auto werd ge- diuuT>. gtonden de straten vol. 's Koninga ontvangst in de steden -m dorpen op den weg naar Londen was niet minder geest driftig. Bij Kensington wachtte een escorte der lijfgarde de auto op. Toen het koninklijk echtpaar in het rijtuig was overgestapt werd de rit door Hyde Park en Mayfair vervolgd. De Russische documentenvervalschers. Het proces begonnen, Gisteren is in Berlijn, onder groote be langstelling, voor de juryrechtbank Bchö- neberg het proces begonnen tegèn de Rus sische documentenvervalschers, den voorma- ligen Russischen geheimen raad Wladimir Orlow en den voormaligen officier Peter Michaelowitsj Pawlonowski, die met contra- revoluüonnaire bedoelingen valsche docu menten tegen de Sovjet-Republiek hebben verkocht en gepubliceerd, alsmede eenige documenten legen de Amerikaaneche sena toren Borah en Norris, welke documenten eveneens vervalscht bleken te zijn. Van vele buiteniandsche regeeringen waren vertegen woordigers in de rechtszaal aanwezig. Beide beklaagden deden mededeelingen omtrent hun zeer avontuurlijken levensloop. Pawlo nowski verklaarde, dat hij zijn tegen de Sovjet-Unie gerichte documenten had ver vaardigd als fanatiek,'tegenstander van het !4 80

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1