LIBERAAL BOOG LIJST 31 HET GAAT MORGEN OM VELE GEWICHTIGE BELANGEN, WELKE U ALLEN RAKEN!!! in STEMT LIJST 31. BREUKLIJDERS!! WOENSDAG 3 JULI Da lijst dar Liberals Staatspartij „De Vrijheidsbond" Is Liberale Kiezers(essen) die inlichtingin behoeven Beurs van Amsterdam. LAATSTE BERICHTEN. L VAN GELDER G0EDK00PE TREIN „verzekering tegen regen" Mr. «I. A. DE VISSER, AZIJN Wederom ril BROOKS DESKUNDIGE I Maakt gebruik van de zeggenschap, die gij thans bij de verkiezing bezit evenals in 1925 en voorafgaande jaren, sedert onder liberaal bewind aan allen het stemrecht gegeven werd. «Geeft niet wederom een stem aan de Vrijz, Dem., die U vóór de verkiezing van 1925 onder het te voorschijn roepen van angstbeelden éénzijdige nationale ontwapening beloofden, doch zelfs niet den schijn hiervan trachtten te ver wezenlijken, toen zeer kort daarna Mr, Marchant de opdracht tot vorming van een ministerie ontving. De verwachtingen bij U gewekt, werden niet vervuldl Strijdt met ons ter verkrijging van vermindering van bewapening gevolgd door ontwapening in overleg met de andere erbij betrokken volken. Helpt ons brengen voor de allerarmste ouden van dagen, die daar behoefte aan hebben, het Staatspensioen, maar dan voor allen; niet zooals de Soc, Dem. willen, alleen voor hen, die in loondienst geweest zijn. De zich noemende Christelijke partijen willen dezen maatschappelijken uitwas aan zijn lot overlaten, De Sociaal Dem, Sannes betoogde, dat de ouden van dagen meer hebben' aan éénen liberalen vogel in de hand dan aan twee of drie Vrijzinnig-Demo cratische vogels in de lucht, Hetgeen de Vrijz, Dem. in deze willen is n.l. practisch onuitvoerbaar. De Vrijhandel, plechtanker van onze welvaart, wordt door Rechts bedreigd. Ook de Chr.-Hist. partij stemde voor de protectionistische klompenwetI Stelt tegenover den stelselmatig aangewakkerden en kunstmatig gevoerden klassenstrijd de bevordering van den klassenvrede. Dit is in aller belang, Zuivert de politiek van kerkelijk gekrakeel. Helpt de politiek vrij maken van de vakbeweging en andere groepsbelangen. Plaatst de bevordering der volkseenheid boven godsdienstige en sociale tegenstellingen. Houdt het onderwijs vrij van kerkelgken strijd en godsdienstige verdeeldheid. Helpt ons de voor de vrouw onrechtvaardige hu well jks-wetgeving verbeteren. De liberale beginselen eischen als hoogste recht voor elk mensch op, zijn volkomen vrijheid van denken en van organisatie, en staarl hierin tegenover alle rechtsch en rood clericalisme. Dit zijn de belangrijkste richtlijnen, waarlangs de liberale afgevaardigden zullen trachten hun plicht tegenover het Nederlandsche volk te vervullen. Wij meenen dat deze uiteenzetting van de juiste feiten U een duidelijker beeld zal geven van hetgeen noodig en mogelijk is, dan schrik aanjagende fanfares, die wellicht op het gevoel werken, doch die blijkbaar moeten dienen om gebrek aan werkelijken inhoud en bestaansrecht te maskeeren. STEMT DUS MORGEN VERTROUWT OP ONS Verkieiinir Eerste Kamer. Vrijheidsbond candidate». Wij vernemen van welingelichte zijde, dat de Statenleden van den Vrijheidsbond In de provincies Noord-Holland en Friesland, voor de a.s. verkiezing van de Eerste Ka nier, rullen candideeren1 S. van den Bergih; 2. E. Heldring; 8. dr. J. E. van Wel deren baron Rengers; 4. mevr. M. B. Bols sevnin—Pijnappel; over de vijfde plaat wordt nog door de beidj Stutenclubs onder handeld; 6. D. J. van Houten Sr.; 7. mr. Cv H.Guépin. Een gunstig spoorwegjaar. Bijna ll'/i millioen meer ontvangen. Het voordeeiig saldo ruim 2 millioen. Aan het jaarverslag der Maatschappij tot Exploitatie, van Staatsspoorwegen en der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschap pij ontleeiien wij het volgende: 11e voortgaande verbetering van den geweeneu economiscben toestand, het aan vaitkedijk succes) van de tariefsverlaging van 1926 en van de elecÉrifioatie der spoor wegen Amsterdam—Rotterdam en Haarlem lJniuiden en het houden van de Olympi sche Spelen Ly Aniaterdani deden eene flin ke toeneming vau het spoorwegvervoer 1928 verwachten. Deze is niet uitgeblev heeft zelfs mede dank zij den ongein» fraaien zomer, de verwachtiugen ver over troffen. De ontvangsten nauien niet niet minder dan bijua 114 millioen gulden ruim 7 pet. toe eu al is hiervan ruim een half millioen niet liet resultaat van nieuw vervoer, docli vau nieuwe overeenkomsten met den Staat, welke verhoogde betaling van militair vervoer en volle betaling van gerequireerd vervoer verzekeren, de vervoers- vermeerdering, welke in de stijging der ont vangsten hare uitdrukking vindt, is aan zienlijk. De opbrengsten uit het reizigersvervoer die in de voorafgegane zes jaren telken jare teiuggeloopen waren, overtroffen in het ver slagjaar die van 1924, zoodat ook het verli. ontstaan door de tariefsverlaging van ,9! meer dan ingehaald is. De opbrengsten uit het goederenvervoer werden gedrukt door vermindering van het vervoer van levende dieren, doch vermeer dering van het overige goederenvervoer en in het bijzonder van dat van Limburgsche mijnproducten doet ook deze opbrengsten per saldo een belangrijke stijging aanwijzen. Tegenover de hoogere inkomsten stonden f ook zeer verhoogde lasten. De exploitatie kosten vorderde ruim 7 millioen gulden meer dan in 1927 en liet tekort, door ae eerste wetenschappelijke balans in het Spoorwegpensioenfonds geconstateerd, noop te f 4.000.000.te reserveeren als bijdrage van het verslagjaar in de dekking van dal gedeelte van het tekort, dat de spoorweg maatschappijen nieenea ten haren laste te moeten nemen. De vermeerdering van de exploitatiekos ten vindt hare verklaring in de toeneming van het vervoer, die zoowel uitbreiding vau personeel ais grooter gebruik van brand stoffen en electrischen stoom en derlioud veroorzaakte, in eene exta-uitkee- ring ten bedrage van één week bezoldiging, welke aan het personeel werd gegeven, o dit mede zou deelen in de gunstige bedi uitkomsten met den Staat. liguig opdif drijf» Zwanenzang van Jhr. de Geer? liet toekomstige kabinet moet ons ccn tractaat met België brengen. De politieke muntslag uit Curasao. In een openbare vergadering, belegd doo. de Christ. Historische Kiesvereenigmg is gisteravond te Zwolle opgetreden Jhr. Mr. D. J. de Geer, met het onderwerp: „Het in termezzo geëindigd". Nadat spr. in het kort de geschiedenis van het optreden van dit kabinet uitecn- gezethad, vestigde hij er de aandacht op, dat van den beginne vaststond, dat ue stembus van 1929 de uiterste termijn was van den duur van het intermezzo. Het ka binet, dat na de verkiezingen optreden zul, hoe ook zijn naam, zyn kleur of zijn sa menstelling zal zijn, zal zyn, op ieder ter rein van Staatszorg, waarop het (fit nuttig acht, zijn kracht kunnen ontplooien. Ernstagen portieken strjjd hier te lando in de eerstvolgende vier jaren over de In disché aangelegenheden venvacht sprexer niet, te meer daar tij de regionale ontvoog ding niet meer als doel op den voorgrond treedt de uitholling van den Volksraad, wat trouwens de slechtste manier zou zijn om haar te dienen. Wie zou meenen, vraagt spreker, dat het oprichten hier te lande van havenschappen, wegschappen en an dere nieuwe piibliekrectelyke lichamen zou bevorderd worden, wanneer men he». aanbeval met het argument dat de Staten- Generaai moeten worden uitgehold? Bij de buitenlandsche politie'k wijdde sprekeir in de perste plaats een woord aan de verhouding tot België. Hy zeide, dat de aanstaande periode, wat zij verder ook op levert, met dankbaarheid genoemd zal wor den, wanneer zij ons een tractaat brengt, dat dóór de goedwillenden in beide landen met voldoening zal worden begroet. Eén der grootste moeilijkheden is, dat België voor de van Nederland verwachte praestaties, een rechtsbasis fungeert, welke anderzijds niet kan worden erkend. Spreker wilde nu een woord zeggen over het streven van sommigen naar eenzijdige nationale ontwapening. Hierdoor zou pre cies het omgekeerde worden bereikt van wat meln beoogt. Spreker toonde dit aan uit de geschiedenis van 1914 en van 1905 in In- die tijdens den Russisch-Japanschen oorlog. De strijd voor een betere wereldorde is een internationale zaak en kan slechts op inter nationaal terrein gestreden worden. Daar moeten wij ons geloof en onze geestkracht inzetten. Een enkel volk kan niet tot ont wapening overgaan zonder de oorlogskan sen te vermeerderen. En een deel van de volken kan dit evenmin. Wanneer op dit oogenblik b.v. de meest verlichte en goed willende mogendheden te zamen tot alge- heele ontwapening besloten, dan zou dit beteekenen een zich opgenade overgeven aan de plannen van anderen eri zou daar door de geheele wereld tot een lager peil zinken. De eenzijdige ontwapenaars hebben zon derlinge politieke beschouwingen aan de gebeurtenissen op Curasao vastgenoopt, zeide spreker. Hun betoog dat het geldt, dat voor oorlogsschepen bestemd wordt, voor het bouwen van poèitievaartuigen zou kun nen worden aangewend, werpt alle vroegere beweringen, over wat met dit geld gedaan zou kunnen worden, omver. Spreker toont (lit uitvoerig aan en concludeert dat deze ramp, naast haar eigen leed, het weliswaar kleinere leed heeft gebracht \fn onbehoor- lijken politieken muntslag. De feesten in Groningen. De vorstelijke Réunisle. De koninklijke familie bracht gistermid dag te half drie een bezoek aan het van bin nen fraai versierde academiegebouw, om persoonlijk aan curatoren en den academie- schen senaat hare gelukwenschen aan te bieden met het SSste taotnim der uahersi- teit. In de aula. Aan den ingang van de aula werd de koninklijke familie ontvangen door den rec- tor-magnifieus, prof. dr. I. H. Gosses, den secretaris van den academischen senaat prof. dr. W. J. Aalders en den prosector piof. G. Scheltama. iNadat de hoogleeraren en lectoren aan de koningin, den prins ea prinses Juliana waren voorgesteld, schonk een tiental dames thee. Het waren de da mes H. S. Roos, B. J. Cohen, H. A. Kluyver, T. Engelhard, M. G. Haytink, E. v. d. Rey- den, G. S. Bossqher, C. Polak, C. Wilder- vank en L. van der Eist. Toespraak van de koningin. De koningin hield daarna de volgende toesj „Mijne heeren. Ik acht mij gelukkig in de gelegenheid te zijn u persoonlijk geluk te wenschen met de voorspoedige vervulling van het 63ste lustrum der universiteit, waarmede ik door het mij verleende eere doctoraat met zoo bijzondere bonden ver bonden ben. Ik behoef u dus wel niet de verzekering te geven, dat ik ook van verre steeds met oprechte belangstelling uw ar beid en streven: de groei en bloei der aca demie, gadesla. Moge rij in het thans aan- •angende nieuwe lustrum en daarna, hare erheven roeping vervullend, een steeds schooner toekomst tegemoet gaan." •Deze woorden van de Koningin werden door Professor Gooses beantwoord. De huldiging door de studenten. De leden van het studentencorps „Vindi- cat Atque Polit" en „Magna Pete" en de reuniecommissie met de vertegenwoordigers der erkende studentencorpsen verzameld, trokken daarna onder begeleiding van de R.K. muziekvereeniging St. Joseph op naar het academieplein, ten einde een groet te brengen aan de koninklijke familie. Toen deze te ongeveer halfvyf op het balcon van de tweede verdieping van het academiege bouw verscheen, werd zij met een geest driftig gejubel verwelkomd. Daarna zette de muziek het „Wilhelmus" in, dat door de gansche schare werd meegezongen, en toen direct daarop ook het „Io Vivat" en het died van „Vindicat" werd ingezet door de mu ziek, stemden allen mee in. Ook prinses Ju liana gevoelde zich op dat moment studente en zong mee. Ten slotte werd nog het lied van de vrouwelijke studentenvereniging .Magna Pete" aangeheven. De koningin nam, naar alle zijden buigend, deze geestdriftige ovatie in ontvangst. De senaten, de commandant van de vaan- delwacht en de leden der reuniecommissie trokken daarna het gebouw binnen, om aan de koninklijke familie te worden voorge steld. Op de route van het academie gebouw naar het regeeringshotel in de Oude Bote- ringestraat stonden weer duizenden langs den weg geschaard om de koningin en de prinses en den prins te zien en toe te "Juichen. UIT DE PERS. Het onderscheid tusschen. de En- gelsche Labour-Part ij en de Ned. Soc.-democratie. Uit De Vrijheid (lib).: Dat verschil zit volgens den bekenden roomschen kardinaal Boume hierin, dat de Engelsche Labour-Party in het algemeen en eigendom respecteert en niet op vaste- landsche wijze den klassenstrijd prelikt. Om het in zijn eigen woorden te zeggen: „Wacht u voor twee valsere beginse len welke voortdurend verdedigd worden door socialisten in het buitenland maar zelden, kan ik gelukkig zeggen, door de Aibeiderspartij in dit land, namelijk de n het recht op bizonder 'm, dat steunt op de natuurwet. De Staat mag het gebruik van dit na tuurlijk eigendom omschrijven, 'maar het is tegen de natuurwet om het recht op particulieren eigendom te loochenen. Dit is het eerste ding en, ten tweede, verzet u zoo sterk mogelijk tegen alles wat op klas se atryd lykt. Denk er aan, dat klassetstry-d verboden is door God zelf, die ons gelast heeft, onzen naaste lief te hebben als ons zelf." Waaraan de Öritsche kardinaal dan nog het volgende toevoegde „Ajs iemand in dit land zegt dat hy socialist is, bedoelt hij dit zelden in den zin, van het vastelandach socialisme, Ware de Arbeiderspartij socialistisch den vastelandschen ain dan kon ook geen katholiek lid van de party zyn." Deze uitspraak wordt te merkwaardige! nis men bedenkt, dat tot de katholieke kop stukken der Labourparty Wheathy behoort, dien Ramsay MacDonald niet in zijn nieuwe kabinet heeft opgenomen omdat hy hem rood was. Zelfs die wildeman zou dus nog tam zyn vergeleken by de Sociaal-democra ten van het vastéland! GEMENGDE BERICHTEN. Communisten-relletje te Groningen, Communisten zwaaien met roode vlaggen tijdens het vaandel-défilé. Bij de mrtbindiug van den stoet, die voor de Koninklijke familie te Groningen had gedefileerd, is het gisterenmiddag op de Os senmarkt te Groningen tot een incident ge komen. Een aantal communisten in een met vei kieziugsbiljetten beplakte auto gezeten, zwaaiden niet roode vlaggen en strooiden biljetten uit. Het oranjegezinde publiek ei gerde zich hieraan en viel de" communisten aan. Hierbij werden de opschriften ver seheurd. De inzittenden van den auto wer den ontzet, zij zijn naar het politiebureau overgebracht. Oplichting. Geld te leen aangeboden, doch nimmer verstrekt. Tal van personen de dupe geworden, De centrale recherche te Rotterdam heeft aangehouden A. I. de ML, uit de Groote Draaisteeg aldaar, die .er den ilaatsten tyd zyn beroep van maakte,'gelden te leen aan te bieden zonder borg, waarby 1.50 infor- matiekosten vorderde* zonder dat de gega- dig-den ooit geld van ihem kregen. Naai aanleiding van een zijner advertenties heeft een rechercheur zich met hem in verbinding gesteld, waarby den politieman al dadelyk bleek, dat hy te doen had met iemand, die vroeger al eens wegens verduistering dienstbetrekking met de politie in aanra king was geweest. De M. zei, dat de infor- matiekosten 3 bedroegen en dat men de helft vooruit moest betalen. Men kon gedd by hem leenen tót eau bedrag van 1000, Hy beweerde, in relatie te staan met enkele groote credietirwtelLlingen, maar hiervan bleek geen woord jvdfr te zyn. De r cheur waarachuw5S*Me M., dat zyn prak tijken aan zwendel grensden en hy beloofde, het bedryf te zullen staken. Maar nog den zelfden dag heeft hy een credietaanvrager voor 1.60 opgelicht. Inmiddels was hy in verbinding gekomen onet iemand uit Dordrecht, die zyn kantoor heeft in Nijme gen en in Arnhem zitting houdt. Deze man is agent van een bonafide credietinsteling. Buiten medeweten van deze instelling word de M. aangesteld als sub-agent. De infor- matiekosten bij deze instelling bedroegen 1.50. De M. bleef evenwel 3 rekenen en stak de andere 1.50 in eigen zak. Boven dien heeft by iemand 1.50 laten betalen, wien hy later berichtte, geen crediet te kun nen verschaffen, omdat de aanvrager onge huwd was welke omstandigheid hem be- leend was,'toen hij de 1.60 incasseerde. Een ander had hij 1.60 toten betalen, hoe wel h« wist, dat deze oliën geen borg had én de instelling, voor welke hij z.g.n. werk te, geen credeiten zonder borg gaf. Tegen de M. is proces-verbaal opgemaakt. Den taatsten tijd heeft hij circa 76 onrechtma- tig ontvangen. Een geruchtmakende erfeniskwestie. Was de erflaatster achterlijk of pienter. Een dading van vergelijk. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, is tusschen de procedeerende partijen om de erfenis van wijlen T. Dijkstra, in 1921 te Drachten overleden, een dading tot stand gekomen. De erflaatster had in 1913 een testament gemaakt, waarbij een viertali^rporatiea te Drachten tot eenige erfgenamen werden be noemd van haar vermogen ,dat na aftrek der successierechten, ongeveer f 60.000 be droeg. Eenige der wettige erfgenamen heb ben daarop bij de rechtbank te Heêren- veen een vordering ingediend tegen de cor poraties, welke vordering, gegrond op de be wering dat de erflaatster niet in het bezit was harer verstandelijke vermogens, strekte tot nietigverklaring van het testament. De rechtbank te Hecrenveen, benoemde, na het hooren van eenige getuigen, een drietal des kundigen om haar vóór te lichten over de vraag of de erflaatster, toen zij haar testa ment maakte, daartoe in staat was en de deskundigen kwamen tot de conclusie, dat zij lijdende was aan dementia praecox, wat afgeleid werd uit verschillende feiten, n.l. dat zij de laatste tientallen jaren, althans overdag, nimmer haar woning verliet, dat huis, hof en kleeding slordig en onverzorgd waren en dat zij zich zonderling gedragen had bij de ziekte van een overleden broer en den dood van haar vader. In hooger beroep werden van weerszijden eenige tientallen getuigen gehoord, wier ver klaringen onderling sterk afweken, waarom dan ook tegen vijf hunner een vervolging wegens meineed werd ingesteld, welke ver- volging eindigde met vrijspraak, eerat door de rechtbank, daarna door het hof. Ook bij deze behandeling werden een groot aantal getuigen (60 4 60) gehoord. Groot politiek arhilder-debat. Op do schutting rondom de ruines van het Pslel» voor Volksvlijt. Op de schutting rond het Paleis voor Volksvlijt in Amsterdam wordt, zoo vWtelde het Hid., een stil, maar verwoed politiek sohilder-dehut gevoeld tusschen don Vrij- hjjdsbond en de S.D.A.P. geleverd door ter gend langzaam werkende schilders, onver schillig ais de straatsteenen voor wat zij den volke verkonden. En loepjes mannen stunn nabij de schil- dersemmers, en verklaren den dieperen zin, van wat daar aan de oppervlakte verschijnt en de verschillende commentatoren zijn het geenszins niet elkander eens, zooais het goe- "- -ommentatoren past, en geen luistert den ander, maar een iegelijk praat op beurt... en de schildeijs schilderen met wit, blauw, rood n geel, tergend lang. zoom, maar .sceuur, en._ staande op een voorman vau de B.K. Staatspartij lezen wij: „In België werken de sociaal-democraten voor vermindering van den dienstplicht tot zes maanden in Nederland is dezB slechts vier en een halve maand, zónder, dat een soc. domoor.' minister ooit aan in de regee ring zat. (De rest der letters zijn nog in wording). „Stemt dus Liberaal-" „Het militarisme, dat door den Vrijheids bond zoowel als door de kerkelijke parUjAr wordt gesteund, heelt Europa gemaakt lot naar d zflkto een ruine als deze-" - schreeuwen de roode letters hier tegen in. Maar „wit op blauw" antwoordt dr. Vos: „Een nieuwe ruine is in voorbereiding: denk aan het geheim Fronsoh-Belgisch ver- drag..." Zoo wordt de S.D.A.P. bestreden." huilt' deze partij en toont een schuttingsdeel waar over een regen van inktmoppen door haar drukker werd uitgegoten. „Laat de dictatuur,van Moskou en liet Moodbad van Berlijn een les zijn voor ieder strijder voor de geestelijke vrijheid", leest men weer „wit op blauw" op kilometers af stand. „Eet haverrmout en houdt het bij Mis Bleu-band." „Woorden en daden" (rood op wit) „Kiest Marchant-"... interrupeeren in 't geel de Vrijzinnig, democraten. „De leuze der eenzijdige ontwapening is misleidend I" Emille van der. Velde, soc.-democr. minis ter van België zegt:-,,De ontwapening kan alleen algemeen zijn.... Mac Donald zegt: „Internat, ontwapening wenschen allen, doch voor niemand a/zi derlijk bereikbaar 1 Daarom op voor internationale ontwape ning. Stemt Liberaal I kalveren iets éilllf«r, vrijwer onveranderde prijzen. Melk- en kalfkoeien kalme handel, oude prijzen. Paarden williger handel, oudé prijzen konden gemakkelijk bedongen wor den, hoogere prijzen. Biggen weinig handel, oude prijzen. Kaasmarkt Bodegraven. 2 Juli. Aangevoerd 454 partyen, waar van 433 met Ryksmerk, 20219 stuks, 161.744 K.G. Prijs Goudeehe kaas met Ryks merk le soort 51—53, 2e soort 4549; Zware 5<8; Zonder Ryksmerk 4451. Handel matig. voor de stemming op Woensdag 3 Juli .s. worden verzocht zich te ben den tot de bestuursleden der afd. Gouda van de Liberale Staatsparty „De Vrijheidsbond", de heeren A. Dorgelo, Fluw. Singel 52 en Ir. G. F. van der Want, lirugerlaan 55 en op den stemmingsdag op het Verkie zingsbureau Bovenzaal „Het Schaakbord", Kleiweg. STADSNIEUWS. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 4.30 Microfoon-debutanten. 5.30 Vooravond-concert. 6.15 Chopin-recital. 7.30 Concert 8.V.A.R.A.-av<md, afgestaan aan de S.D.A.P. Huizen: 6.Gramofoonplaten. 8.Concert 8.30 Verkieeingsredevoering voorzitter' Tweede Kamer. 9.35 Concert. 10.— Verkiezingsredevoering. 10.15 Vroolyk programma. Daventry 7.05 Zang. 8.05 Iersche volksliederen. 8.20 Concert. 10.Vaudeville-programma. 11.0512.20 Dansmuziek. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederlandsche successen in Engeland. Te Birmingham hebben gisteren de Ne- zwemsters over een afstand 400 yards de Engelsche dames gesla gen met 1 Oyards. Tyki 5 min. 22 2/5. De Engelsche tyd was 5.27 2/5. Over de eerste 100 yards had een span- lemde stryd rugslag plaats tusschen mej. Grendel (Nederland) en mej: Harding (En geland); beideneindigden in 1 min. 15 3/5 yards borstslag: mej. Baron (Ned.) slaat mej. Hinton (Engelland) met 15 yards in 3 min. De tyd van laatstgenoemde 3 min. 2/5 sec. De eindstryd ging over 100 yards vrije slag. Mej. Braun won tensl-otte gemakkelijk min. 7 sec., hoewel zy niet de algeèieele leiding, welke mej. Baron veroverd had, kon houden. Mlej. Cooper, die zeer krach tig tzjwom, deed 1 min. 5 2/5 sec.-over de laatste baan. De Nederlandsche overwinning werd door een menfgte van 2000 toeschouwers ludde toegejuicht. GOUDA, 2 Juli 1929. Eindexamen Rijkskweekschool voor onderwyzers en onderwyzeressen Schoonhoven. Aan de Rijkskweekschool Voor .onder wyzers en onderwyzeressen te Schoonhoven zyn geslaagd voor het eindexamen de hee ren J. Klein, Stolwyk; Joh. van Donk Groot-Ammers; P. van den Oever, Schoon hoven en J. Kwinkehmberg Gouda en de da mes E. C. A. v. d. Putte en H. Wientjes to Gouda, J. v. d. ffee te Bergambacht, A. E. Valkenburg en D. Bezemer te Schoonhoven. Leeraarsbenoeming R. H. B. S. Tot tydelyk leeraar aan de R.H.B.b. al hier is benoemd de heer J. van Dyk te Gro ningen. De spreekbeurt van Dr. Vos in de Schouwburg. Wy herinneren er aan dat hedenavond Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer en oud-wethouder van Amsterdam in den Schouwburg spreekt voor de liberhle Staats party, de Vryheidsbond. Op deze byeenkomst zal een s4 rijkje van jonge liberalen zich doen hooren en zal een zangkoor van dames en heeren medewer king verleenen. Naar" verluidt zal de heer Floris Vos, die voor een andere groep candidaat is gesteld, hedenavond met Dr. Vos in debat treden. Gezondheidscommissie. By Kon. Basfluit is voor den tyd van 5 jaren herbenoemd tot lid van de Gezond- neidscommissie de heer P. de Boer, arts, alhier. ._j L. van Gelder, t Alhier is in den ouderdom van 55 jaren overleden de heer L. van Gelder, chef-ma^ chinist van de N.V. Goudsche Waterleiding- Mij. De overledene was gedurende 32 jaren in dienst van de Waterleiding Mij. en stond om zijn groote jjlichtsbetrachting en nauw gezetheid zeer in aanjien bij directie en commissarissen. Agenda. 2 Juli 8% uur Nieuwe Schouwburg Liberale Staatsparty „de Vryheidsbond". Spreker Dr. I. H. J. Vos. Apothekersdlenat. De apotheek van den heer E. Grendel, L. Tiendeweg, zal tot en met Vrydag 5 Juli, benevens den daarop volgenden nacht ge- zyn na 8 uur des avonds echter alleen voor recepten). s nachts INGEZONDEN. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 2 Juli. Aanvoer: 265 paarden, 60 veu lens, 938 magere runderen, 846 vette runde- 707 vette graskalveren, 482 nuchtere kalveren, 235 schapen en lammeren, 61 big gen, 13 bokken en geiten. PrijzenVette koeien le kw. 51—53, 2e kw. 45—474, 3e kw. 35-39. Ossen le kw. 50-52, 45-474, 3e kw. 424- Stieren le kw. 2e kw. 45-46, 3e kw. 42-43. Kal le kw. 724-774, 2e kw. 60-65, 3e kw. 47-524. Melkkoeien 200-415, Kalfkoeien 200-410, Stieren 120-490, Pinken 80-150, Graskal- veren 20—32. Vaarzen 150—220, Werkpaar den 200- 325, Slachtpaarden 100-200, Hitten 120—170, Biggen p. w. 2 76—3.86, Veulens 70—95, li-jarige veulens 130—175, Pinken 20-33, Slachtkalvertn 8-22. Handel in koeien en ossen langzaam, han del later iets beter, prijzen van gisteren. Stieren redelijke handel, prijzen van vorige week konden niet bedongen worden. Vette De liberalen en hun bestryders. Uit verschillende deelen van bet land be reiken ons berichten over de onwaardige wijze, waarop de Liberale Staatspartij door tegenstanden!, vooral door vrijzinnig- »en kleine partijtjei. Opzettelijk wordt het standpunt der libe ralen op onderwijs-, financieel-, militair- en sociaal gebied onjuist voorgesteld. Wij mogen niet de ruimte vragen, welke noodig zou zijn om alles recht te zetten. Eén voorbeeld zij voldoende. Van vrijzinnig-democratische zijde wordt geadverteerd, dat velen onzer Kamercandi- daten tegen het staatspensioen zouden zyn. Dit is een pertinente onwaarheid. Onze can- didaten staan voor het program, waarop zij het vertrouwen der kiezers en kiezeressen vragen. Wij herinneren slechts aan de motte der liberalen omtrent premie-vrij staatspen sioen, op 28 Februari 1929, die slechts met 2 stemmen meerderheid verworpen werd, Nimmer beloofden de liberalen, hervor mingen, welke onuitvoerbaar waren, of na dè stembus vergeten werden. Vooral na het gebeurde op Curasao zijn de partijen der eenzijdige ontwapening in haar bestrijding van de Liberale Staatspar tij in een felheid vervallen, die voor geen insinuaties terugdeinst. Wij laten hierover met gerustheid het oor deel aan ons nuchtere volk. Wij maken van de gelegenheid gebruik, om de kiezers en kiezeressen nog eenB te waarschuwen tegen het weggooien van hun stem aan een der vele gelegenheidspartijtjes die ten deele zelf reeds inzien, dat hun actie tot geen enkel resultaat kan leiden. Wie de herleving van de kerkelijke coali tie wil voorkomen en onzen vrijhandel en de vrijheid op geestelijk en economisch ge bied liefheeft, kon niet twijfelen aan welke partij hij of zij Woensdag zijn vertrouwen kan geven. Het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", Mr. D. POCK, Voorzitter. Mr. G. A. BOON, Pol. Secr. UIT DEN OMTREK. BiERKENWOUDE. GEBOREN: Willem, z. van W. Deelen en D. de Kruijf. Willem, van D. C. Ver waal en A. O. Pons. OVERLEDEN: T. Rehorst, 87 jaar. DUAADLOOZE DIENST. 1 Juli. 2 Juli. Officieel. Londen 12.07"/m 12.07'Vu Beriym 59.33% 59.33% Parys 9.74 9.74% Brussel 34.60 34.50% Zwitserland 47.92% 47.92% Weenen 35.02% 35.02% Kopenhagen 66.35 66.35 Stockholm 66.75 66.75 Oslo 66.37% 66.37% New York 2.497., 2.49% Niet-officieel. Praaig 7.37% 7.38 Madrid 35.65 35.66 Milaan 13.03% 13.04 Prolongatie 5%. 3% N.W.S. 75%. DRAADLOOZE DIENST. I Het gebeurde op Curasao. De heer Fruütier stelt aan de Regeering zijn mandaat ter beschikking. DEN HAAG, 2 Juli. Naar het correspon dentiebureau bij iuformatie veraam, wordt Jiet schriftelijk verslag van den Gouverneur van Curasao, betreffende den bekenden over val, ongeveer 10 dezer hier verwacht. Eige ner beweging heeft intusschen den gouver neur, de heer Fruytier, bij voorbaat telegra fisch zijn mandaat ter beschikking van de regeering gesteld, voor het geval het door hem gevoerde beleid niet wordt goedgekeurd. Te verwachten is, dat de regeering hierin geen beslissing zal nemen alvorens den heer Fruytier zoo noodig ;n de gelegenheid te hebben gesteld zijn rapport mondeling toe te lichten. De schuldovereenkomst met Amerika. PARIJS, 2 Juli. Heden zal een minister raad «ehouden worden, waarin beraad slaagd zal worden over de ratificatie der apotheker Fierly uit Friedberg in Hessen die bij het vliegongeluk op het meer van Constanz gewond werd, is overleden, blijkt onjuist te zijn. Integendeel kon hij het zie kenhuis nagenoeg genezen verlaten. Geréd door een valscherm. Te New-York in de nabijheid van John ston kreeg een groot verkeersvliegtuig op weg van St. LouiB naar LoUg Island, een panne aan een motor. Het gelukte den piloot don eonigen passagier en zich zelf te redden door met een valscherm omlaag te springen Het vjjegtuig vloog onbestuurd nog eenige honderden meters verder en stortte toen naar beneden. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 2 Juli. Hoogste jfffand 766.2 te Akureyri.' I^aagsteLstand 753.9 te Shrna. VerwjLsnting: Meest zwakke oosteUjke tot zudifeiyke of zuid-westëlyke wind, half tot zwafer bewolkt tot betredeken, waar- schSjimk eenige regen met toenemende kans op olweer, warmer. ADVERTENTIEN. De N.V. de Goudsche Water leiding Maatschappij geeft niet diep leedwezen kennis van het overlijden van haren chef-machi nist, den Heer 20 die gedurende ruim 32 jaren met groote plichtsbetrachting en nauw gezetheid bij haar werkzaam was. GOUDA, 1 Juli 1929. NEW YORK, 2 Juli. Het Amerikaansch» Departement van Marine deelt mede, dat de f contracten voor den bouw van 152 vliegtui gen en 148 vliegtuigmotoren met een totale waarde van 4.173.000 dóllar in het komende begrootingsjaar zullen worden afgesloten als deel van het luchtbouw program der Vereesnigde Staten. Het ongeluk op het meer van Constanz. MUNCHEN, 2 Juli. Het bericht, dat de met van Rotterdam t/m Utrecht naar Ede en Nijmegen op do Dinsdagen t/m. 3 Soptombor Zie aanplak- en strooibiljetten Ll|«t 7 Ohp|«teii|k.Hletoplaohe Unie öndergoteekenden noodJgen de kiezers uit hunne stem op aanstaanden WOENSDAG den 3en JULI voor een lid der 2e Kaïmer uit te brengen op den vyftienden candidaat van Ly«t 7, die èn als did van den gemeenteraad te Rotterdam èn als lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland zich betoond heeft te zyn een zelfstandig man en een scherpzinnig jurist. Hy mag met recht heeten een begaafd zoon van zyn grooten Vader Dr. J. Th. de ViBaer. Het uitbrengen van voorkeurstemmen is het eenige door de wet gegeven middel aan den kiezer om het tot verstarring leidende stelsel v. evenredige ver tegenwoordiging te corrigeeren. Mr. Dr. F. DONKER CURTIUS, Den Haag. Dr. A. F. KRULL, Rotterdam. JOH. VAN MEGGELEN, Rotterdam. Ds. J. P. VAN MELDE, Den Haag. Jhr. Mr. W. H. DE SAVOEN1N LOHMAN, Den Haag. Mr. Dr. H. H. A. VAN GYBLAND OOSTERHOFF, Den Haag. Jhr. Dr. C. G. S. SANDBJDRG, Den Haftg. S. STElMERDING, Rotterdam. GERARD VOOBHOEVE, Rotterdam. Prof. Mr. F- EH VRIES, Rotterdam. Luit. Gen. b. d. Ph. W. WEBER, Den Haag Als Uw leverancier Boog-Azijn kent en prijs stelt op Uwe begunstiging zal hij U Boog-azijn aan bevelen, omdat Boog-azijn beter is dan gewone azijn. Boog-azijn is zacht zuur van smaak en kristal helder. Boog-azijn is verduurzaamd, Azijnaaltjes en andece levende vieze onreinheden» welke men Jn gewonen azijn veelVuldig aantreft, komen er niet in vóór. Boog-azijn kost per groote flesch van tyjna een Liter inhoud slechts 25 cent. Alle gesorteerde kruidenierswin kels verkoopen Boog-azijn. zmrm m haas'az UN fabrieken - Haarlem :rH BBH zijn jaarlijktche bezoek brengen aan GOUDA op Donderdag, Vrijdagen Zaterdag 4, 5 en 6 Juli. Hii zal ook nu zitting houden in Hotel „De Beurs" (Markt 42) Spreekuren: 9 v.m.—5 n.m.; 7—9 's avonds, Zaterdag tot 5 uur. Ook ©en GRATIS demonstratie van het wereldbekende Brooks Bi^eukvei- band Apparaat met Automatische Luchtkussens. Wanneer breuklijdend, grijpt dan nu deze gelegenheid, die U op nieuw bieden, aan, om Uzelf ervan te overtuigen hoe volkomen gemakkelijk dit Apparaat aansluit en de breuk inhoudt. Geheel veerend, zacht en soepel kan het dag en nacht worden gedragen ook bij het zwaarste werk. Vergelijk het nauwkeurig met den breukband dien Ge thans ge bruikt. Het Brooks Apparaat voor komt niet alleen verergering, waar aan Ge nu blootstaat, doch is ook in staat een volkomen herstel tet stand te brengen. De prijzen zijn thans zoodanig ge steld dat een ieder tot aanschaffing kan overgaan. Bovendien wordt op proef geleverd met den volstrekten waarborg dat terugbetalirtg plaats vindt wanneer het Apparaat als on doelmatig wordt teruggezonden. Meer dan 16 jaar is ons kantoor reeds in Amsterdam gevestigd en hebben wij honderden Mannen, Vrou wen en Kinderen afdoende geholpen en gelukkig gemaakt. Denkt er aan U hebt slechts DRIE DAGEN de gelegenheid! Laat die nu niet ongebruikt voorbijgaan en wacht niet tot den laatsten dag. SINGEL 25 (2146 A) AMSTERDAM. uw

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2