vakschool )or IIPPEN Li M ’EN, lanten NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, em. Donderdag 4 Juli 1829 No. 17112 88* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. Gouda F Li- van .LA.- oon, t in- rk. EEN NOODLOTTIG SCHOT. .-- ...1 buitenlaNdsch nieuws. p „LOTISICO’’. sps-leeraressen. ch tot 50 zeide en men lijdt. onbekende je de plaats in de wereld kunt innemen die tagt je zelf af zou zijn. en van oote iven i de borgii voor een van had de bloem der Amerikaan- itocratie prachtige buitenver- 15 Juli uitzen- liteit ver niet dat it te met PAD-, LOTISICO, ere gevallen, te. bleekzucht Maag of zwaarten in litslag, roode enz. op elke Rheumatiek, rer, leverstee- e ziekten van - EN holen 4218. in de zaal van de federland. ote Markt. >n. GOUISIHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS j per kwartaal 2.25, per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad f 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden). Wel, wat weet ik dan? Dat er getracht wordt mij geld af te persen met het dreigement dat ze iets be kend zullen maken wat ik geheim wil hou den. Dat hebt u toch zeker zelf ook wel ge hoord? Ja, dat is alles wat ik gehoord heb. Ep is dat niet genoeg voor u om te begrijpen dat ik niet hier kan blijven, dat er schandaal uit zou voor komen? Zoo, dus je gaat weg? VER. STATEN. Amerikaansche millionnairsstad Een 100-tal huizen in brand, verwoest 41 personen worden vermist. In de aan de bocht van San Francisco gelegen stad Millvalley, waar de zomerver blijven staan van rijke Amerikanen, brak gisteravond een geweldige brand uit, die zuilke afmetingen, aannam, dat men vreesde, dat de geheele stad een prooi der vlammen zou worden. per week 17 cent, met Zondagblad de bezorging per looper geschiedt. Ik moet wel. U wilt zeker wel uw best doen bij uw thuis alles zoo goed mogelijk uit te leggen, nietwaar? Vertel hen maar wat u weet, dat ik hier achtervolgd ben door twee schavuiten, die mij geld willen afpersen en dat ik bang ben voor de gevol gen als ik zou blijven. En waar ben je van plan heen te gaan? Ik weet het nog niet. Terug naar dat meisje? vroeg Minnie scherp. -r Q, dat kan niet. Denk je dat dat ooit weer zal gebeuren. Het ziet er voorloopig niet naar uit. Zeg Crane, als je toch dat meisje niet krijgen kunt, zou je dan niet met een ander meisje willen trouwen, die je uit den brand wil helpen? Kijk eens hier, mijri vader zal ons al het geld geven wat we noodig hebben en dan kan je naar Amerika gaan met ons, of hier blijven en die menschen tarten. Als je geld hebt, is er altijd een manier om uit de moeilijkheden te komen, en we kunnen de beste advocaten betalen, die in' Engeland te vinden zijn. Ik wil wedden dat je niets verschrikkelijks hebt gedaan en ik zou dol graag zien dat jou recht werd gedaan en dat je toekomt. Sir Morecambe zou door dit kinderlijk na- 1 zijn geweest als het nrit was. Er was iets uigs aan de mooie Min- i en omstreken (behoorende tot den bexorgkring) i 1 0.25. Van buiten Goud* en den bezorgkring: 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 «ivertentiën de helft van den prijs. [GEN: 1—4 regels 225, elke regel meer f 0.50. Op 31 Nu, maar op het oogenblik tart ik ze. En wil je me niet vertellen wat het voor een geschiedenis is? Neen juffrouw Minnie. Ik vind U be langstelling heel vriendelijk, maar ik zou er liever niet verder over praten. En gaat U terug naar Came Court? vroeg ze achterdochtig. Hij weifelde. Toen zei hij: Neen nog oor af te rekenen. Brieven onder No. 20 ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda 1—5 regels 1.80, elk» regel meer 1—5 regels 1.55, elke regel meer I bijslag op den pry's. Liefdadi, v INGEZONDEN MEDEDEI de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van solaede Boekhande laren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomeh, teneinde van opname verzekerd te zijn. Lloyd George kwam op voor het bijeen roepen eener conferentie van de maritieme mogendhden, liever dan een bespreking met een enkele vlootmogendheid. De ontwapeningscommissie van den Vol ken bond, zeide hij, is tot nog toe een vol maakte klucht, want geen enkele beperking van bewapening is tot stand gekomen. Ten zij de regeering er in‘slaagt de ont wapening te land er op radicale wijze te doen toepassen op het Europeesche vasteland zal de bedreiging van den vrede blijven bestaan Lloyd George kwam op tegen het uitalui- ten der reserves bij de berekening der effec-. tieven. De kwestie der kiesrechthervorming be- geneesmidde- ;e vragen aan in de Medicij- iote Markt 7, niets meer met ons te maken wilt hebben. Dat wil ik heelemaal niet zeggen. Nu, het leek er auders wel veel opz Het is het eenige wat er voor me opzit Ze lachte hard. Dus je vind werkelijk dat het beter is je te verbergen zonder vrienden en zonder geld dan met mij te trouwen en alle vrijheid luxe en comfort te hebben, die geld inaar kan verschaffen. Sir Morecambe vond de onbeschaamdheid waarmee ze zoo voor haar gevoelens uitkwam nu bepaald stuitend. Ik ben wel ondankbaar, zei hij stijf, maar hier in Engeland is het aan den man om in die zaken het initiatief te nemen en hoe vriéndelijk U ook bent,, de ongewone si tuatie is werkelijk verwarrend voor mij. Ik hoop dat U mij vergeeft. Dus je gaat werkelijk weg? Ze ging pardoes voor hem staan, een slank trillend figuurtje in een glanzenden zijden japon met eenbontmantel er over heen en een klein pikant gezichtje dat onder een zwart hoedje uitkwam. 0 Ik heb geen keus. Ze deed een stap achteruit en lachte zacht voor zich heen. Nu weet je het beste wat je doen moet Crane, maar ik ben bang dat je er spijt van zult hebben. Goeden avond en het beste. Ze maakte een spottende buiging, keerde zich om en rende terug in de richting van het huis en hij hoorde een onaangenaam lachje, terwijl ze heenging. Sir Morecambe haastte zich naar het dorp met een onrustig voorgevoel ten opzichte van niet. Ze keek hem scherp aan. U bedoeldt dat U er heelemaal niet tèrugkomt? Zijn schuldige blik verried hem. Ik geloof dat het verstandig 3 Wat denkt U zelf? Denkt wat U wilt, zed hij kort draaide zich om Zoo. dus iets ernstiger dan U wilt toe geven. Die menschen weten iets wat U in de gevangenis kan brengen, veronderstel ik Ze nam zijn uitdaging onmiddelijk aan, liep met hem mee en bleef tegen hem praten Nu ik denk dat je inémoelijkheden bent en ik vind je een dwaze jongen om me HONGARIJE. Het Zigeunerproces. De jury heeft meer dan 600 vragen te beantwoorden. Na v\jf weken is thans de behandeling van het beruchte Zigeunerproces te Ka st hau afgeloopen. Aan de jury zijn niet minder dan 632 vragen ter beantwoording voorgelegd. De kwestie van het kannibalis me het heette naar men weet, dat de Zigeuners een deel hunne? slachtoffers had den opgegeten is in den loop van het proces steeds meer op den achtergrond ge raakt. Zoo nu en dan we|d ztf door de ver dedigers ter sprake gebracht, doch noch het O.M., noch de voorzitter wilden hierop ver der ingaan, volgens de Correspondenten der Duitsche bladen blijkbaar op last van hoo- gerhand. De leider der Zigeuners, Tilke, erkende, dat zij' allen groote schurken geweest wa ren, die gestolen, geroofd en gemoord had den, waar dit maar mogelijk was; dit was echter geen berouwvol!# bekentenis, maar alleen een verklaring ’tarn hun levensge woonten ,al wisten zij dan, dat zij hiermede tegen de wet zondigden. Zij zullen ongetwijfeld streng gestraft worden. Reeds de gevangenschap is hard voor hen, want gedurende de preventieve hechtenis zijn er reeds drie aan tering ge storven en tijdens het proces werd een hun ner stervende de zaal uitgedragen. De voorzitter had een vaak hopeloos werk met het ontwarren hunner verklarin gen. Wat zij den vorigen dag verklaard hadden, loochenden zy den volgenden dag. Zij betichten en bedreigden elkaar, en geen hunner weet misschien precies wat waar heid is. Zij wisten nauwelijks precies te zeggen wanneer iets gebeurd was, want da tum en kalender zijn voor hen begrippen. Het adres ven antwoord op de Engelsehe Troonrede. Minister Thomas over de bestrijding der werkeloosheid. Lloyd George voor kiesrechthervorming. Het Lagerhuis heeft zich gisteren* bezigge- i houden met het adres van dp4ueuwe regee- ring. s De troonrede droeg naar men heeft kunnen lezen een zeer gematigd karakter. ►Bij de besprekingen stelde Churchill den eisch dat de regeering spoedig iets naders omtrent haar plannen inzake de wetgeving ter bescherming der Britsche industrie zal bekend maken, daar het niet aangaat, de belanghebbende industriekringen in het on zekere te laten. Churchill hield zich verder bezig met ontwerp-novelle inzake de bijlejgjpng arbeidsconflicten in de industrie. Mjake de kiesrechthervorming Churchill, dat de conservatieven de Arbei derspartij niet de. hand zullen reiken bij een poging, om de liberale partij van het politiek tooneel te doen verdwijnen. Churchill verklaarde voorts, dat zoolang i de ministers regeeren in overeenstemming met het kapitalistische stelsel, waarbij En geland is groot geworden en de Ver. Staten steeds grooter worden, er geen reden is, waarom zij niet, ofschoon zij een minderheid in het land vertegenwoordigen, geruimen tijd in hun ambt zouden blijven, maar zoo- dra zij een poging doen om de gebreken of dwaalbegrippen, waarop hun partij is ge baseerd, in practijk te brengen, zullen zij uit hun functie worden gezet. Minister Thomas gaf een uitvoerige uit eenzetting met betrekking tot dé regeerings- voorstellen tot het verhelpen van de werk loosheid. Hij zeide dat de uiteindelijke op lossing van het probleem de kerklöosheid niet kon worden gescheiden van nijverheid, handel en industrie des lands, doch de ernst van en toestand eischte bizondere maatre gelen. Het meest netelige deel van het pro bleem was dat 400.000 of 500.000 arbeiders, in weerwil van al hun pogingen om werk te vinden, werkeloos zijn, in sommige ge vallen reeds drie of vier jaren, in het bi- zonder in gebieden, waar de verlamming van een industrie de ruïne beteekende van een heel gebied. Het was zijn taak, plannen te onderzoeken, die niet slechts werk gaven aan de kerkeloozen, doch ook den handel in binnen- en buitenland zouden prikkelen en tenslotte zouden bijdragen tot de econo mische uitrusting des lands. De spoorweg maatschappijen gaven voor zooveel zij kon den orders tot het vervangen van de houten dwarsliggers door stalen, ten behoeve waar van thans IJ millioen ton hout per jaar werd ingevoerd. Hij was bezig met het voe ren van besprekingen met de postautoritei- ten over de vervanging van de houten palen door stalen en betonnen, thans door de tele foon en telegraaf gebruikt. Hij zou alle we gen onderzoeken om te zien of hardstalen, die thans werden ingevoerd, in Engeland zelf konden worden vervaardigd. Ook was in overweging de quaestie van de vervaardi ging van stalen wagons. De spoorwegdirec- W zeggen net zoo lang: „i Geluk is blind!” tot het ook bij ons komt. De brandweer werd bij het blusschen ge holpen door militairen en burgers. Een aantal personen wordt vermist Ln den loop van den nacht werd men den brand, nadat een 100-tal huizen in de asch waren gelegd, meester. By den grooten brand zijn 41 personen vermist Behalve de versterkte uitgerukte brand weer van San Francisco en omgeving na men ook militairen en de bemanningen van in de nabijheid liggende Amerikaansche oorlogsschepen aan het blusschingswerk deel. In het plaatsje Millvalley, by San Fran cisco gelegen, 1 sche geldarrist bljjven. Generaal Dawes eereburger van Sudbury. Generaal Dawes, de nieuwe Amerikaan sche gezant, is gisteren tot eereburger van het stadje Sudbury in Suffolk benoemd, om dat gebleken is, dat hij een afstammeling is van John Dawes, een der Pelgrim-vaders, die met de Mayflower vertrokken zijn, en die voordien te Sudbury geboren was en ge woond had. BINNENLAND. De verdeeling der omroepgolven. Een tijdelijke regeling tot 1 Januari a.s. In afwachting van den datum van 1 Ja nuari 1930, waarop het Radiotelegraafver- drag van Washington voor zooveel de lange golf-omroep betreft en dientengevolge ook de nadere definitieve verdeeling der omroep- golven in Nederland, in werking zal treden, is het in verband met de besluiten, welke op de conferentie te Praag zijn genomen, noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk een tijdelijke regeling wordt tot stand gebracht, die zich reeds thans zooveel mogdijk aan past aan die welke na 1 Januari 1930 in werking zal moeten treden. Derhalve is de hierna volgende tijdelijke regeling, welke niet vooruitloopt op de defi nitieve regeling van de omroepgolven,, ge troffen 1. Aan den zender te Hilversum wordt het gebruik toegewezen van de golf van 298 m.; 2. De zender te Huizen zal gebruik maken van de golf van 1875 m. 3. De Rijkszender te Scheveningen (zake lijke omroep) zal werken op dfe golf van 1071 m. 4. Ten einde zooveel mogelijk rekening te houden met de belangen van de omroepor ganisaties, wordt den zender te Hilversum toegestaan na 18 uur de 1071 m. golf te ge bruiken 5. De gebruikers van de beide omroep- zenders Hilversum en Huizen wisselen drie maandelijks van station. Deze regeling treedt in werking op a.s.tot dat tijdstip geschieden de dingen als tot dusver, m. d. v. dat het sta tion Huizen na 30 Juni ’s avonds werkt op de 1875 m. goh, welke golflengte gedurende het tijdvak van 30 Juni tot en met 14 Juli sprekende, verklaarde Lloyd George, dat de liberale partij voornemens is ten volle ge bruik te maken van haar parlementaire po sitie om te verkrijgen, dat de 5 millioen ^liberale kiezers in het land een evenrediger vertegenwoordiger krijgen Sn het parlement. Maxton, die voorzitter is van de onafhan kelijke arbeiderspartij en de linkervleugel van de partij vertegenwoordigt, is zeer ont goocheld door de troonrede en de rede van Thomas en hoopt, dat de' wetgevende voor stellen der arbeiderspartij „'niet nog meer ge matigd zullen worden. ties hadden toegezegd zoo spoedig mogelijk te beginnen met nieuwe werken. Wat de wegen betreft zeide Thomas, dat 500 mijl hoofdwegen, waarmede vijf jaar ge leden begonnen was, bijna gereed waren. Een nieuw program voor vijf jaar was ont worpen,, dat indien er haast achter werd ge zet, 9J millioen pond zou kosten. Ook was goedkeuring gehecht aan den aanleg van ondergeschikte wegen en bruggen over een tijdvak van zes jaar, hetgeen 28 millioen pond zou kosten. Thomas zou-deze maand machtiging trachten te verkrijgen tot waar- >'«>-»ing van een som van 25 millioen pond leeniygdoeleinden en voor het geven van interest voor een periode, de vijftien jaar niet te bovengaande, in gevallen waarin de gewaarborgde leening onvoldoende was. Plannen tot landdrainage, bebossching ontwikkelen van het visschersbedrijf waren in onderzoek. Op de begrooting zou elk jaar in de toekomst een som groot één millioen worden uitgetrokken ten bate van de ont wikkeling alleen van de Koloniën. Het lag in de bedoeling, het plan der exportkredieten over een langer periode van jaren uit te trekken. Deze maand' zou machtiging worden verkregen tot het amendeeren van de wet, waarbij een leening voor Oost-Afrika Bn Pa lestina wordt gewaarborgd,, om daar zonder verwijl een som van één millioen pond ten koste te leggen aan de uitvoering van plan nen. De regeering zou door een vliegmachi ne een onderzoek doen houden in .de stre ken van het Britsche rijk waar katoen wordt geteeld, ten behoeve van hun ontwikkeling. Thomas had weinig óver imigratié binnen de grenzen van het rijk gezegd, omdat hij geloofde dat dit een probleem was, waar over ter plaatse besprekingen mpesten wor den gevoerd. Hij was voornemens om tijdens het reoès een bezoek te brengen aan Canada tot het bespreken van de geheele quaestie. Hij verwachtte niet dat, daar Churchill- vele der plannen, die hij had uiteengezet, aantrekkelijk en. nuttig had genoemd, er ernstige moeilijkheden tusschen de regeering en oppositie zouden rijzen over de algemee- ne wijze van behandeling van het probleem der werkloosheid. niet te vertrouwen. Ik zou je geld kunnen geven zooveel je maar wilt, Crane, als je dat helpen kan, wil je. Neen, dank U. Het is heel lief van U maar ik ben niet arm. Tenminste ik krijg een flink salaris. Ze lachte spottend. O, je hebt de waarheid toch al verra den, zei ze. Natuurlijk ben je niet arm. Misschien wel zoo rijk als wij. Wat kunnen we er dan aan doen dat we niuwsgie- rig zijn en vragen wie je bent, als alles zoo eigenaardig is en zop geheimzinnig? Je vraagt je zelf af wat heeft hij gedaan, als we zien dat een man zooals jij bent, een heer iemand van betere opvoeding dan wijzelf, een baantje aanneemt zooals je bij ons hebt? Sir Morecambe probeerde te lachenu maar het gelukte hem niet erg. U vergist u, zei hij. Er zijn heel wat chauffeurs in Engeland, die een goede op voeding hebben genoten en die heelemaal geen geld hebben. Ze schudde beslist het hoofd. Dan zijn ze toch niet allemaal zooals jij. Als dat zoo was, zouden ze niet langer chauffeur blijven, evenmin als jij. Hij keek den weg af in de richting van het dorp. Het was bijna donker en hij wilde ver weg zijn voor het morgen was. Wat is er Crane? Neemt u me niet kwalijk, juffrouw Min nie, binnen een half uur moet ik in het dorp zijn. Wat ga je daar doen? Hij aarzelde. Het is niet behoorlijk, om mij in den hoek te drijven terwijl u zooveel weet, zei hij tenslotte. tot 18 uur eveneens door den zokelijken omroepzender zal worden gebruikt. Tenslotte is door loting bepaald, dat de omroepvereenigingen, die tot dusver door middel van het omroepstation te Hilver sum haar uitzendingen verrichten, geduren de de eerstvolgende drie maanden (van 15 Juli tot en met 5 October 1929) op den zen der te Huizen zullen werken en de organi saties van Huizen op diqn te Hilversum. Op 6 October wordt door de betrokken or ganisaties van zender gewisseld en zulks voor het tijdvak 6 October t.m. 31 Decem ber 1929. De redenen, die tot deze beslissing geleid hebben zijn: a. Krachtens het bij het internationaal Radiotelegraaf-verdrag van Washington be hoorende reglement zijn voor den algemee- nen omroep aangewezen de golfbanden van 200 m. tot 545 m. (korte golven) en van 1340 m. tot 1975 m. (lange golven). b. De te Praag gehouden golflengte-con- ferentie stelde voor om voor de omroep aan Nederland toe te kennen de in de onder a bedoelde golfbanden vallende golflengten van 298 m. en 1875 m. c. De aan Nederland toegewezen lange omroepzendtijd voor den algemeenen «in roep in beslag genomen, welke inbeslagne ming,, met het oog op de uiteinde! ijke rege ling, voor Nederland, van veel belang moet worden geacht. d. De zakelijke omroep zal dadelijk wer ken op een golf (1071 m.) die krachtens de besluiten van de Nederland bindende con ferentie te Washington na 1 Jan. 1930 niet meer in aanmerking komt voor toewijzing ten behoeve van den algemeenen omroep. e.De regeling past zich het meest aan zoowel aan de besluiten van de conferentie te Washington als aan de conclusie van Praag en is in de gegeven omstandigheden, ook uit een technisch oogpunt bezien, als de beste oplossing te beschouwen. f. De kosten aan de regeling- verbonden zijn betekkelijk gering, ornaat voor de in richting van den Hilversumschen zender op de 298 m. golf gebruik gemaakt kan worden van de in bi-uikleen te verkrijgen apparatep, die voor de tijdelijke inrichting van den zender te Huizen voor de korte-golf aldaar, aanwezig zijn, terwijl de verande ringen van Scheveningen-Haven van de 1875 m. golf op de 1071 m. niet veel zullen mede brengen. g. Het onvermijdelijke ongerief, dat de tijdelijke regeling voor de omroeporganisa ties medebrengt, wordt gelijdelijk over de organisaties verdeeld. h. Dat een algemeen omroepstation, wer kende op de 1071 m. golf meer storing zal veroorzaken aan den dienst van de radio bakens (radio-johares), luchtvaart en andere niet voor het openbaar verkeer bestemde diensten, dan het station Scfievenin^taj- Haven, omdat dit laatste uitsluitend net gesproken woord overbrengt en dus met ebn smalleren frequentieband kan volstaan,, ter wijl bovendien laatstgenoemd station met minder envrgie werkt en dus een kleinere werkingssfeer heeft. ieve aanbod ontroerd niet zoo vermetel geu hards, iets metaalachti^ niq, niettegenstaande haar vriendelijkheid en hij vergeleek haar vaak bij Pamela, die zoo liefelijk en zacht was. Tn Minnia was niets onderdrukt, niets bedekt, niets verbor gen. Ze had nooit getracht te verbergen hoe ze zich tot den knappen chauffeur aange trokken voelde en hoe ze ernaar verlangde dat hij voor haar ook sympathie zou gaan ^voelen. Ze was edelmoedig, amusant, knap, maar wat ze miste was bescheidenheid, 2achtheidb gematigdheid, wat in Sir More- cambe’s oogen negen tiende van de beko ring van een vrouw was Daardoor kwam er een gevóel van verzet in haar op, doch hij vond het moeilijk haar aanbod te weigeren zonder haar te kwetsen. Hij werd hoe langer hoe ongeruster dat de Rqggett’s hem zouden inhalen, het verbaas de hem trouwens dat ze dat nog niet gedaan hadden en hij vroeg zich af of ze misschien dadelijk door waren gegaan naar Carne Coure en uit wraak dat hij was blijven wei geren, zijn geheim aan meneer en mevrouw Potts-Palmers verteld hadden. Ik dank U wel, juffrouw Mimij; ik hoef U zeker niet te zeggen dat ik heel erg dankbaar voor Uw vriendelijkheid ben, maar ik kan er heusch geen gebruik van n.aken. Uw edelmoedigheid heeft U O, je hoefe heelemaal niet zoo’a gr.ri te toespraak te houden,antwoorde Minnie hem ondeugend. Zeg liever ronduit dat wat ze in de zin had (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1