che ins tra tatterdam in, Breukbanden NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ÏERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWER- £ERK a. d. IJ., OUDERKERK a. d. U, OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK. WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz No. 17113 Vrijdag *5 Juli 1929 68e Jaargang 0 I men '!- i FEUILLETON. EEN NOODLOM SCHOT. rom een Succes Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen deelt mede drie BUITENLANDSCH NIEUWS. ratie is te bereiken. 32 DTKtt inde ette film en springer rdag ga.loten uit de onder- 2100 60 i'n'e tISTlSCH. i met de Harry Liedtke. «courant gratie. Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden). BELG1E. Een opzienb trend Voor het gei opzienbarend Ik zou graag frouw. om de zaak delaren, aan het ADVERTENTIEPRIJS» ÜH Goods «o «Mtntaa (tahoorarts 1st Am >Miri»rt— 1—4 regel» 1.80, elk» regel meer 0.26. Van bolton Gouda ou de» b—rskringi 1—4 regel» L66, elke regel meer 0.80. Advertenties ts bat Saterdagssuuna» 88 U bijslag op dés prijs Liefdadigheids-advcrtsntiSn de helft van das pi-fla INGEZONDEN MEDEDEELINGENi 1—4 regeh 1X8, elk» regel mar fW Og de voorpagina 60 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeeltnges bfl eestreet tat eaar fwataaaar den prfja Groote letten en randen worden berekend naar plaatcndmta Advertentiën kunnen worden ingezonden door tUMchenkomirt van aoHade bacItlM» Advertentiebureaus en onze Agenten as moeten daags vdór da piaadatag Bureau zijn Ingekomen, teneinde ras opname vanakard Sa Mts ABONNEMENTSPRIJSI per kwartaal fin, per waak H eent, met SondagsMad per kwartaal 2.90. par week 22 cent, overal waar da bezorging per kopra gaachiedt France par post per kwartaal ƒ8.15, mat Zondagsblad 8X0 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau! MARKT 81. GOUDA* bQ oua agenten es loopers, den boekhandel sa da paetkantoren. Onna bureaux atjs dagelijks gsopaad vas 8—4 aur.i Ailmlniatratie Tal bei. 99 spre- s-Pal- Carne Court, hij is een kennis van 'ieren zou ongeveer 52J milli- •agen. Madame Hanau richtte l acht andere ondernemingen Ie financieele rubrieken DUITSCHLAND. Verduistering by een vakbond. De neutrale bond van kantoorbedien den voor millioenen benadeeld. De „B. Z. am Mittag" meldt, dat bij den Neutralen Bond van Kantoorbedienden (G. B.A.), deel uitmakende van de Hirsch-Dun- kersche vakbeweging, een groote verduiste ring js ontdekt, aangezien de bedrijfsdirec- teur van de boekdrukkerij en uitgeversmaat schappij van den Bond, dr. Marius Ma thiesen, met medeneming van eenige hon derdduizenden mark naar Argentinië is ver trokken. Reeds vier weken geleden was hij naar Argentinië gegaan en dezer dagen sein de zijn vrouw, dat dr. Mathiesen ernstig ziek was en in een sanatorium moest wor den opgenomen. Inmiddels was men tot de Ik zou wel iets heel anders kunnen ver tellen. Waarom vertel je het dan niet? Kom, je hebt iets gezegd van de politie. Wat heeft hij gedaan? Verduistering, oplichting mis schien? Is hij weggeloopen voor zijn schuld- eischers of is het verbleking van trouwbe loften? Hatty trok waarschuwend haar man aan de mouw en keek onderwijl aandaohtig naar het gezicht van het jonge meisje voor van plan zoo erg ing der nieuwe bepalingen is de de tucht bij den arbeid te ver- maatregelen te nemen tegen het simuleeren van ziekten, het in acht nemen werktijd te eischen en een controle de arbeidsprestatie tijdens de werk uren in te voeren. De Britsche troonrede heeft, nu in Enge land een regeeringswisseling heeft plaats gevonden, begrypelykenvUze ook in Frank rijk zeer de aandacht getrokken. Merk waardig is. dat het oordeel daarover ten zeerste uiteenloopt en dit geldt met name met betrekking tot het vraagstuk der ont ruiming van het Rijnland. Zoo schryft één der bladen spottend, dat, wanneer de Fransche regeering bij de aan staande conferentie zou willen trachten met allerlei listigheidjes voor den dag te komen, het zoo goed als zeker is, dat Lon den zich aan de zyde van Berlijn schaalt. De Fransche regeering verbeeldt zich nog wel, dat zy de ontruiming afhankelijk kan stellen van de voorafgaandecommerciali- scering van het onbeschermde deel der schadevergoeding en van het instellen eener arbitragecommissie ten behoeve van het toezicht over de geneutraliseerde Rynland- zcne, doch Stresemann zal zich tegen deze beide eischen ten krachtigste verzetten. Het hjdt geen twyfel, of zoowel MacDonald ala Si.owden zullen bij deze gelegenheid achter een Duitschen minister van buitenlandsche zaken staan. Het blad dringt er dan ook by de Fransche legeering op aan zoo spoe dig mogelijk haar richtlijnen met betrek king tot de voor de deur staande confe rentie openly k vast te stellen. Daarentegen bewc?rt een ander Fransch o. gaan, dat in de Engelsche troonrede, hoe vaag deze zich ovar sommige vraagstuk ken ook moge uitlaten, niettemin zoo be paald mogelijk positie wordt gekozen tegen over de ontruiming van het Rijnland; de Britsche regeering heeft zich zee volledig mogelijk daartoe verplicht en zelfs niet een klein kiertje van de deur opengelaten; Mac Donald laat het plan inzake een controle commissie, waaraan Frankrijk en België zoozeer gehecht zijn, geheel vallen. Al moge een dergelyk lichaam, aldus oordeel het Fransche blad, slechts in schijn een waar borg vormen, niettemin zou dit het begin sel der controle handhaven. Engeland heeft GOOSCHE COURANT. De Russische documentenvervalschers. Sensationeels onthullingen van be klaagde Pawlonowski. De beklaagde Pawlonowski heeft heden in het proces Orlof heel wat opschudding ver wekt, door te verklaren dat hij een tijdlang in dienst heeft gestaan van de rijkscommis- sie voor de openbare orde, alsook van het Berlijnsche commissariaat van politie en in OOSTENRIJK. Hevig noodweer boven, midden Europa. In Weenen I verscheidene personen gedood. Het verkeer belemmerd. De storm richt groote schade aan. In verschillende deden van Duitschland heeft hevig noodweer gewoed. München en Neder-Beieren zijn door zwaren storm en hagelslag geteisterd. Op den weg van Lan dau naar Straubing zijn alle boomen ont worteld en de telegraafpalen omgerukt. In de Ober Paltz heeft eveneens de storm veel schade aangericht. Boven Dresden outlastte zien hedenmorgen eveneens een buitenge woon zwaar ouweer, dat met een wolkgreuk gepaard ging.-De brandweer werd in 200 ge vallen opgeroepen om de talrijke kelders die ondergeloopen waren in sommige stond ’t water 2 meter hoog leeg te pompen. Dikke kastanjeboomen werdeu ontworteld en kwa- i op de bovenleiding van de tram terecht die daardoor op vele plaatsen brak. Op de Vogelweide werden tal van kranen omver- geworpen. Een hevig noodweer wordt verder uit Weenen gemeld. Na een zeer héb ten dag stak daar gisteravond kort na achten een storm op, die veel van een orkaan weg had. De branweer moest in 120 gevallen uitruk ken om hulp te verleenen. Ook de reddings brigade moest herhaaldelijk ingrijpen. Er zijn tien personen gewond, van wie twee ernstige wénden hebben bekomen. Een vrouw die met haar dochter op de Turken- sehans zich bevond en door een vallenden boom getroffen werd is met schedelbreuk naar het ziekenhuis gebracht. Op de Ring- strasse werd het verkeer onmogelijk doordien tul van boomeu over den weg lagen. Raggett keek ontsteld en Hatty deed hoogst zenuwachtig. Eindelijk herstelde hij sprak op een toon van _heid. ?egd heb, juffrouw, was ter- arme vrouw hier die heel dien jongeman behandeld proces. ‘rechtshof te Brussel is een proces behandeld, dat liep over een Madonna” van Raphael. liet schilderij was eigendom van een Russische daiuq, die in het begin van den revolutie tijd haar land ontvluchtte en te Brussel wo nen ging. Zij gaf het kostbare stuk in han den van een Brusselschen kunsthandelaar, die er haar 12.000 fr. op voorschoot. Hij ver kocht het in 1928 buiten weten van de eige nares aan een Amerikaanschen verzamelaar voor 175.000 pond. Toen de dame er achter kwam, verklaarde hij de Raphael voor 12.000 fr. van haar te hebben gekocht. Zij eischt nu haar stuk terug ofwel een som van zes-en-twintig millioeu francs. Dg be handeling der zaak is uitgesteld tot half October. zich. Raggett scheen niet mededeelzaam te zijn. tijd willen hebben, juf- te overdenken voor ik u vertel wat u weten wilt. Maar je was toch van plan om mijn ouders te vertellen wat hij gedaan heeft? zei Minnie scherp. Raggett knikte verontschuldigend. Och, zooiets zeg je wel eens in het vuur van een gesprek in ruil voor een paar sovereigns wat Crane op zijn geweten heeft. Hatty trok heviger aan Raggett’s mouw. Minnie keerde zich naar haar toe en viel op scherpen toon uit: Zeg, waar bemoei jij je mee? Wil je waarbij het bewustziju zelf meester der fa brieken te zijn geenszins gepaard gaat met een grooter plichtsbesef. Door nalatigheid bij den arbeid, gebrek aan accuratesse, traagheid, drankzucht en ze«r veelvuldig eigenmachtig vrij nemen wordt het ten uit voer leggen van de economische plannen zeer in gevaar gebracht. De hiertegen ge voerde propaganda is tot dusver zonder resultaat gebleven en door samenloop van allerlei economische moeilijkheden in de laatste maanden is de naleving van het pro- ductie-program inzake de verstrekking van industrie-artikelen aan de boeren en de voedselvoorziening der stedelijke bevolking een gebiedende noodzakelijkheid geworden. De bedoelii controle op scherpen simuleer van den van zich een beetje en beleedigde waardigh Wat ik gez< wille van mijn oneerbiedig door is. Zoo? Ik meende iets heel anders ge hoord te hebben. Hij zei dat zij jou gered had van vervolging. Ward Hermans. Ontslag van rechtsvervolging. De Maasb. verneemt uit feoede bron, dat de procureur-generaal van Brussel binnen kort het besluit zal nemen Ward Hermans van alle rechtsvervolging te ontslaan. Hiermede zal men dus wel nooit het fijne van de Brusselsche documentenzaak verne men, tenzij Hermans, die wekenlang sensa tionele onthullingen heeft beloofd, deze eindelijk op een andere plaats zou doen I dan ih het assisenhof, dat zijn deuren niet voor hem zal openen. FRANKRIJK. Het schandaal van de Gazette du Franc. Thans is het accountantsrapport versche nen over de boekhouding en bedrijfsleiding van de Gazette du Franc. Het omvat niet minder dan 546 bladzijden en constateert, dat de afschrijvingen in het jaar 1928 onge veer 150 millioeu franc bedroegen. Dit finan- cieele succes werd voornamelijk bereikt, doordat de Gazette du Franc niet werd uitge geven als een in relatie met de bank staand (manueel jjrgaun» maar als een onbaatzuch tig raadgever, die het Fransche crediet en de internationale schulden dienen wilde, oni'Op de clientèle van de financieele onder nemingen der Gazette du Franc invloed uit te oefenen. Madame Hanau wordt voorts er van beschuldigd, dat zij de haar in be waring gegeven waardepapieren ter dekking van beursspeculaties direct, nadat zij in haar bezit kwamen, heeft verkocht-Het be drag van de op deze wijze wederrechtelijk verkochte papie-*" KQ1 jus- oen franc bedraj bovendien nog op, die o.a. de financieele rubrieken van verschillende dagbladen verzorgden. In het rapport worden tenslotte de activa op 130 millioeu franc berekend. Indien het per soonlijk vermogen van Madame Hanau, dat op 30 millioen* franc geschat wordt, daarbij wordt inbegrepen, dan zou het tekort dus ongeveer 20 millioen franc bedragen. RUSLAND. Drastische maatregelen der sovjet- legeering. De sovjetregeering heeft, naar uit Moskou aan de .„Vossische Zqitung” gemeld wordt, een lange reeks ingrijpende maatregelen ge- epubliceerd tegen het voornaamste euvel van het Russische economische leven, namelijk gebrek aan tucht bij de arbeidersklasse. Engeland en de ontruiming van het Rijnland. echter Duitschland de onvoorwaardelijke ontruiming toegezegd. Ook de socialisti sche pers maakt de opmerking, dat de En- gelsche regeering zich niet duidelyker over de ontruiming van het bezette gebied had kunnen uitdrukken. Deze stap zal voor de Britsche regeering de eerste gevolgtrekking uit de aanvaarding van Voting’s'plan door ae conferentie van regeeringsvertegenwoor- tligers zyn. Aandacht trekt v ooi al ook, wat de Temps in-.een officieus boofdartikel te kennen geeft. De Engelsche arbeiders zoo wordt bttoogd hebben af en téd, toen zy zich nog in de oppositie bevonden, te kennen ge geven, dat zij voor de onverwijlde ontrui ming van het Rynland waren, zelfs wan neer de Engelsche troepen zich alleen terug moesten trekken en zoodoende Engeland af zou zien van een verdere samenwerking met Frankrijk en België. De Temps schryit verder: „Volgens de woorden der troonrede b yft de ontruiming afhankelijk van de volledige en definitieve regeling van ’t vraagstuk der schadevergoeding, zoóals voorzien is bij de Geneefsche resolutie, en het gaat om een besluit, dat in volledige overeenstemming met de betrokken mogendheden moet wor den opgenomen. Dat sommige Engelsche kringen de ontruiming wenschen te bespoe digen is bekend. Maar zooals de troonrede de mogelijkheid in ’t oog vat, wordt slechts tot uitdrukking gebracht, dat voor heft ©ogenblik de algeheele en definitieve rege ling der herstelkwestie slechts de mogelijk heid zal scheppen, om het Rynland te ont ruimen vp&r het tijdstip, dat in ’t vredes verdrag is vastgesteld. Uit de discussies, die volgden op de troonrede, concludeert de Temps, dat Mac donald klaar blij ke.yk geenszins de bedoe ling heeft als regcermgsstandpunt te aan vaarden hetgeen, enkele weken geleden, de tegenwoordige kanselier van de schatkist. Snowden, op een voor Frankrijk zoo belee- d gende wijze tot uiting heeft gebracht. ontdekking gekomen, dat hij den zeer ver antwoordelijken vertrouwenspost, dien hij bekleedde, misbruikt had om vóór zijn vlucht een zeer groot bedrag op te nemen. Thans is gebleken, dat dr. Mathiesen zich reeds langen tijd bij zijn inkoopen voor de ondernemingen, waarvan hij directeur was, heeft schuldig gemaakt aan corruptie en het aannemen van steekpenningen. Op deze wijze zou hij de G.B.A. reeds voor millioe- nen benadeeld hebben. Hij had ’t niet mis, Minnie was niet edel moedig. Ze vond den chauffeur een dwaas dat hij zoo’n schitterend aanbod afgeslagen had en ze voelde zich gepikeerd, want ze had gemeend, dat ze vorderingen bij hem maak te. Het was een nieuwe ervaring voor haar, verwend kind als ze was, die in alles haar zin kreeg, dat hij zoo standvastig was blij ven weigeren. De familie Potts-Palmers was allang tot de overtuiging gekomen dat hun chauffeur niet alleen een man van goede opvoeding, maar ook van. goede familie was en de ouders hadden zich al half en half neerge legd bij het denkbeeld dat hij met hun jong ste dochter zou trouwen. Ze wisten wel dat er iets geheimzinnigs met hem was, maar ze twijfelden er niet aan of die moeilijkhe den zouden wel uit den weg geruimd kun nen worden, daar zijn hoogst waarschijnlijk het gevolg waren van schulden, die zijn familie niet wilde betalen. Natuurlijk hadden zij in de kranten gele zen van de verdwijning van Sir Morecajnbe Crake, die gezocht werd door de politie als verdacht van moord, maar het was in het schen Sir Morecambe te ontmoeten zonder dat Hatty bij hem was en er was groote kans dat de baronet en de jongedame samen terugkwamen. Aan den anderen kant was hét lang rrtet ónmogelijk dat, als de dame alleen zou zijn ,er nog wel wat voor hem uit te halen was. Ze zou natuurlijk vreeselijk nieuwsgierig zijn om te weten wat de chauf feur op zijn kerfstok had,, en op die manier was het misschien mogelijk voor hem om goed te maken, al zou hij haar dan ook niet meer vertellen dan hij nuttig en noodig oor deelde. Eerst deed Raggett net of hij wilde weg gaan en trok Hatty met zièh mee. Maar Minnie rende naar ze toe, ging vlak voor hen staan en vroeg uit de hoogte. Wie zijn jullie en wat hebben jullie hier te maken. Raggett groette haar beleefd. We willen alleen maar den man s ken, die chauffeur is bij meneer Potts- mers op ons, juffrouw. Crane? Raggett aarzelde. Zoo noemt hij zich tenminste, zei hij verlegen. Ja? Wat is zijn echte naam dan? Raggett aarzelde. O, die zou ik u niet graag willen zeg gen. zonder dat hij daarvoor toestemmng geeft, zei hij eindelijk. Minnie maakte een beweging van onge duld. Nu. toen ik je anders straks met hem hoorde praten, zei ze, leek het me toe of je niet zoo erg veel consideratie met hem ge bruikte. Hoofd van geen der familieleden opgekomen om den knappen Crane in verband te bren gen met eep man die van zooiets vreese- lijks beschuldigd was. Minnie ging terug naar Crane Court met het vaste besluit om die menschen te spre ken, die den chauffeur lastig vielen en des noods door omkooping de waarheid uit hen te krijgen. Ze deed dat nietrom hem te redden of te helpen. Het knappe Amerikaantje was vree selijk verontwaardigd dat Crane haar edel moedig aanbod niet aangenomen had en nu hij niet van haar vrienschap gediend bleek, moest hij haar vijandschap maar voelen. Ze onderdrukte een kreet toen ze bij het hek van Came Court kwam en het obscure tweetal aan den kant van den weg zag staan Raggett had goed geraden dat zij een van de leden van de familie was, bij wie Sir Morecambe in dienst was. Hij had haar zien wegloopen in de richting waarin Sir More- cajube verdwenen was en veronderstelde dat zij terug zou komen door het groote hek hij was daar zoolang met Hatty blij ven staan in de hoop haar te zien als zij weer naar huis ging. Hatty, die uit haar hunïeür was en be drukt door het aandeel dat zij in deze duis tere geschiedenis had en vooral om de po gingen van haar man om Sir Morecambe geld af te persen want dat het daartoe zou komen had ze nooit vermoed, huilde en smeekte of zij niet naar het dorp terug mocht gaan. Maar Raggett wilde daar niets van hoo- ren. De lafaard had geen zin om den for- beide functies een vast ^naandelijksch sala ris verkreeg. Toen de voorzitter den daarop als getuige optredende commissaris van poli tie Braschwitz, verzocht ïich dien aangaan de uit te laten, verklaarde Braschwitz hier toe niet de noodige voÉnacht te bezitten. In verband met dit incident stelde nu een verdediger de vraag, of piet dit geheele pro ces eigenlijk op verzoek van het Sovjet-ge- zantschap wordt gevoerd, en of niet het ge zantschap aan de politie een lijst heeft doen toekomen van de personBn die gearresteerd dienden te worden? Eefi andere advocaat zou gaarne vaststellen, welke diensten Paw lonowski aan de politieke politie heeft be wezen, hoe hoog zijn salaris was en sinds wanneer hij in vertnriding met de politie heeft gestaan. Daar commissaris Braschwitz op al deze vragen het ^mtwoord schuldig blijft, stelt de voorzitter Voor van het ver hoor van den commissaris af te zien, maar hiermede kan de vertegenkoordiger van het O. M. zich niet vereenigen. Het gerechtshof trekt zich nu terug om te beraadslagen. Bij de heropening van de zitting deelt de voor zitter mede, dat zoowel de vertegenwoordi ger van het openbaar ministerie als de ver dedigers hun vragen aan de aanwezige com- l missarissen schriftelijk dienen te fommlee- ren. De politie-autoriteilen zullen dan zelf kunnen onderzoeken in hoeverre op deze vragen kan worden ingedaan. De verdediger dr. Fuohs deelt mede drie vragen te hebben gefotmuleerd,, die hij wenscht voor te lezen. Dé eerste vraag luidt: Is het juist, dat PawlifiowBki in het jaar 1924 den comyiissaris fan politie. Heller, heeft ingelicht over bepaalde gebeurtenis sen in het Russisch gezantschap en aan een medewerker van dit gezantschap, namelijk den Letlander Sidpritf, in den kelder van het goZaritficliAp onderbreekt hier den advocaat en verzoekt hem de vraag niet verder voor te lezen. Spreker voegt er aan toe, dat hem bekend is, welke geschuldi- gingn aan het ades van het gezantschap zijn gericht, wijst er echter op, dat in het geheel niets is bewezen. De tweede vraag, die dr. Fuchs stelt, luidt: I's het waar, dat Pawlonowski gedurende vele jaren tot groo te tevredenheid van de politieke politie heeft gekerkt en haar talrijke echte documenten heeft bezoi^d. Een filmhoogeschool te Berlijn. Het Berliner Tageblatt weet mede te dee- len, dat binnenkort in Preussen de eerste staatsfilmhoogeschooï zal worden gesticht en wel naar het voorbeeld van de bestaande filmhoogeschöol te Moskou. Eenige weken geleden heeft men den te Berlijn vertoeven de hoogleeraar van de filmhoogeschool te Moskou, prof. W. I. Solski, gevraagd, een uitvoerig rapport over deze aangelegenheid uit te brengen. Solski is overtuigd, dat al leen door middel van een hoogeschool een gunstig resultaat voor de nieuwe filmgene- VBR. STATEN. De Southern Cross. Het vliegtuig Saul hem Cross heeft gister Karatsji niet meer kunnen bereiken, omdat/ door een fout aan den magneet een tusschen- landing te Allahabad gemaakt moest wor den. Het opontlioud behoeft echter niet van langen duur te zijn. soms niet dat je man geld verdient? Niet op die manier! antwoordde Hatty heesch. Er was iets in haar stem dat Minnie’s belangstelling gaande maakte, maar dat Raggett met onrust vervulde. Niet door Sir Mging ze voort, maar Raggett draaide zich plotseling om en gaf haar zoo n hevigen slag op den mond dat het bloed haar over het gezicht liep. Jij geweldenaar! riep Minjrie woest- verontwaardigd. Jij laffe geweldenaar! Zoo een vrouw te slaan en dat nog wel je eigen vrouw. Hatty wankelde achteruit en veegde het bloed met haar zakdoek af. Raggett die zich bewust was dat hij niet alleen iets heel af keurends had maar ook iets heel onverstan digs had gedaan, trachtte zich te veront schuldigen door te betuigen dat het een on geluk was, maar beide vrouwen lachten hem uit. Minnie luid en spottend, Hatty met een soort hoonend gegrom, dat hem niet veel goeds voorspelde Ik heb het niet zoo bedoeld. Je weet dat ik het niet zoo bedoeld heb, Hatty zei hij korzelig. Kom laten we maar gaan het is laat en we moeten naar huis en... Ga even met me mee naar de por tierswoning, dan kun je je gezicht met water betten, zei Minnie en. ze legde haar hand op Hatty’s arm en poogde haar mee te trekken in de richting van het hek. (Wordt vervolgd.) mnimiui

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1