zero! T lanten No. 17118 eni Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. Dinsdag 9 Juli 1829 EEN NOODLOTTIG SCHOT 2 fl. 21. Den Haag. men lijdt. Illlllllllimii steeds □al zijn (Wordt vervolgd). va roor, de eens i de zoo- )ar- :gen ten- rop niet iteit keïe op Zoek uw geluk niet in het gewarrel der wereldl Hue dieper in u zelf gekeerd, hoe hooger in den hemel. week 17 cent, met Zondagblad -*- c per looper geschiedt. door den voor ver- hte oor de het Ge Gij Gij or- icn op elk [ere gevallen, algemeene ning goe< wond in honderden gedaan goéde gezondheid cureur-generaal in het proces van Kolmar, verscheidene schoten gelost heeft, en daar voor is Een Deensch schip door een Nederlandach schip opgepikt. Het mysterie gisternacht van het ont plofte schip is opgeiost door de aankomst te Immingham van het Nederlandsche s.s. „Gelderland” uit Rotterdam met 18 man aan boord, die Zaterdagnacht in een red dingboot by Cromer werden opgepikt. Het verongelukte Deensche schip is klaar blijkelijk aan den. grond geloopen en gebro ken. De geredde mannen verklaarden dat de geheele /bemanning zich in de reddingboot bevond. Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden). 35 Toen Minnie na haar lang gesprek met de Raggetts naar huis was gegaan,, wendde wendde Bill zich plotseling ziedend vap woe de naar Hatty toe, en begon op zoo’n manier tegen haar uit te varen, dat zij zich slechts veilig voelde zoolang er menschen in de buurt waren Ze holde naar het .portiers- huisje terug en weigerde om naar buiten te komen toen hij haar riep. Hij probeerde van alles, riep allerlei zach te én lieve woordjes tegen haar, maar ver geefs Hatty voelde zich veilig in de nabijheid van de portiersvrouw en ze antwoordde norsch dat ze niet terug wilde komen en dat hij beter deed alleen naar het dorp terug te gaan en te zorgen dat het eten klaar was, zij wilde eerst nog wat gaan rusten dan zou de zoon van de portier haar straks wel thuis brengen. Zoo gebeurde het dat hij Sir Morecambe ontmoette voor hij eenige meters verder was en deze ontmoeting deed zijn woede en op winding verdubbelen. Hier was de oorzaak Liefdadigheid op groote schaal. De tabaksmagnaat Albert Levy heeft gis teren 250.000 voor verschillende ziekenhui zen geschonken onder bepalingen, daardoor het kapitaal eigenlijk een waarde vertegen woordigt van 400.000, want het zal pas in 25 jaailijksche deelen mogen besteed wor den en de gekweekte rente moet telkens bij het overgebleven kapitaal gevoegd worden. weet, dat wij daarmee de regeling der kwes ties van Rynland en Saargebied bedoelen. Het jongste ryksdagdebat heeft aangetoond, dat het parlement vast aaneengesloten ach ter de regeering staat. Duitschland maakt er aanspraak op, dat zyn gebied eindelijk wordt hersteld. Men kan het verband tusschen §aar- quaestie en herstelvraagstuk niet loochenen, want het regiem in het Saargebied heeft ten doel Frankryk een compensatie te schenken voor de verwoesting zijner kolen mijnen. Het is niet noodig, het vraagstuk op de a.s. conferentie der regeeringen in aile bizonderheden definitief te regelen, als aan beide zyden de goede wil bestaat om een voor beide partyen bevredigende oplos sing te vinden, behoeft deze iriet op groote moeilijkheden te stuiten. In het Britsche Lagerhuis zeide Hender son, de minister van Buitenlandsche Zaken, In antwoord op een vraag), dat de regeering hoopt dat de ontruiming van het Rijnland zoo spoedig mogelyk zal geschieden. Hy zou het betreuren indien zij in verschillen de etappes zou geschieden. Het is het doel der regeering om met de Fransche en Bel gische regeeringen samen te werken, ten einde de volledige ontruiming tegelykertyd te doen geschieden. Het staat aan de komende conferentie om den juisten datum der ontruiming vast te stéllen. te. bleekzucht Maag of zwaarten in litslag, roode enz. op elke Rheumatiek, /er, levers tee- e ziekten van geneesmidde- ,e vragen aan n de Medicjj- ote Markt 7, BUITENLANpSCH NHjJJWS. DUITSCHLAND. Graaf Chr. zu ^tplberg. Het vooronderzoek nog niet afgeloöpen. - Een Wolff-berlcht uit HitBchÈerg deelt mede, dat het proces tegen graaf Christiaan zu StolbergWenigrode wegens moord cp zijn vader, vooreerst nog niet voorkomen zal. Het vooronderzoek is nog steeds gaande. Graaf Christiaan is op verzoek van zijn familie opgenomen in inrichting Bethel bij Bielefeld. van de koopkracht der massa zyn eerste doel was. Dit is. echter by lange na niet bereikt. Integendeel is de productie duur der geworden, de index is gestegen en de werkeloosheid is toegenomen. Spr. somde deze feiten niet op om een aanval te doen op personen, van wie ieder sociaal den kend mensch de overtuiging heeft dat zij in de omstandigheden al ’t mogelyke doen,, doch slechts om de regeering er op te wyzen, toch niet op den ingeslagen weg voort te gaan. Spr. geloofde niet aan de mogelijkheid van doorvoering van het plan- Young. Vervolgens werd nog het woord gevoerd 'door Géheimrat prof. dr. Weber uit Mün chen. Deze kwam tot de conclusie, dat, wanneer men zooveel van Duitschland eischt, dat Duitschland’s economische ondergang, daarvan het gevolg is, het spoedig ook uit is met de economische machtspositie van Europa, wat eveneens weer funeste gevolgen voor Amerika zou hebben. Na afloop van de vergadering heeft de Vereeniging tot bescherming der gemeen schappelijke belangen in het Rynland en Westfalen de volgende motie aangenomen: „Het plan-Young is een politieke en geen economische oplossing van het scha- devergoedingsprobleem. De by de Vereeni ging aaneengesloten Rynlandsch-Westfaal- sche bedrijfsorganisaties weigeren daarom •de verantwoordelijkheid voor de mogelijk heid der uitvoering van het plan te aan vaarden.” patroon bekend was,, om op die manier een beetje goed te maken wat zij misdreven had. Ze bleef hulpeloos voor hem staan en fluisterde Wacht een oogenblik alstublieft, ik moest eigenlijk niet tegen u praeen, ik ben bang dat u niet luisteren wilt, maar de jonge dame die jongedame met haar zijden ja pon kwam in het portiershuisje bij me en bette mijn gezicht toen mijn mln me geslagen had en zij zij wilde weten wie u was en ik heb het haar verteld. Heb je het haar verteld? Heb je mijn waren naam gezegd? vroeg Sir Morecambe onthutst. Ja, ik weet dat ik het niet had moeten doen,,maar ze was zoo vriéndelijk tegen me en ze dwong me er haast toe en mijn man is zoo onhebbelijk geweest het spijt mij, het spijt mij vreeselijk. Dit was de eerste maal dat Sir Morecambe met Hatty zelf sprak en tot zijn verbazing merkte hij dat er niets wraakzuchtigs, niets kwaadaardigs in haar toon of in haar uit drukking Was. Hij kwam tot de conclusie dat dit geen slechte, gemeene vrouw was die samenspan de met Raggett, maar een domme, willooze, volgzame vrouw die gemakkelijk te leiden was en die gehandeld had onder den over- heerschenden invloed van een sterker en slecht karakter. Zoo! antwoordde bij op niet onvriende lijke toon, dan heb je het onmogelijk voor me gemaakt om naar Crane Court terug te gaan. De leidende organisatie der Rynlandsch- Westfaalsche grootindustrie, de Vereeniging tot Bescherming der Gemeenschappelijke Economische Belangen in het Rijnland en Westfalen heeft heden te Dusseldorp een buitengewone ledenvergadering belegd ter bespreking van de resultaten van de des- kundigen-conferentie te Parys. Meer dan 1100 deelnemers waren aanwezig, w.o. vele vooraanstaande personen uit handels- en industriekringen en véle autoriteiten,, als mede de beide leden der Duitsche delegatie te Parijs, dr. Voegler en Geheimrat Kastl. De openingsrede werd gehouden Paul Reusch uit Oberhausen, die Duitschen deskundigen dank bracht het door hen verrichte werk. Spr. klaarde, dat het Duitsche volk zich niet kon neerleggen bij dc opgelegde schatting. Hy noemde het een ondraaglijke toestand, dat nog vyf generaties lang Duitschland schatplichtig zal blijven. Geen mensch gelooft, dat de Duitsche annuïteiten uit het jaarlijksche uitvoeroverschot kunnen worden opgebracht. De Duitsche onder nemers voeren sedert jaren een verbitter den strijd om de leiding in het bedrijfs leven en zijn daarbij in een verdedigende positie gedrongen. De Ryksminister voor biimenlandsche zaken heeft op 14 April 1929 te Kiel gezegd dat het goedkooper maken der productie en het verhoogen FRANKRIJK. Benoit, de aanrander van Fachot, vrijgesproken. De Elzasser George Benoit, die in Decem ber van het vorige jaar op Fachot, den pro- ev.reur-generaal in het proces van Kolmar, iheidene schoten gelost heeft, en daar- een Party sche jury terecht stond, vrijgesproken. HONGARIJE. Het vergiftigingsproces. Anna Pistora tot vijftien jaar ver oordeeld. Volgens bericht uit Belgrado heeft de rechtbank te Panosova in het vergiftigings proces tegen de 93-jarige Anna Pistora (Baba Annoeika) vonnis geveld. Zij werd wegens medeplichtigheid aan twee vergif tigingen tot vijftien jaar gevangenisstraf veioordeeld. De andere beschuldigden kre- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring)! 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring i 1—5 regels 1.55, elke regel meer f 030. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byelag op den prtye. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bty contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede 'Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. gezondheidsstoestand van den ko- >ed is, hoewel de vooruitgang van de ,a de rechterzijde van de borst niet bevredigend is. Het zomerverblijf te San dringham is uitgesteld om eerst den koning aan een nieuw onderzoek met X-stralen te kunnen onderwerpen. Het Engelsche publiek is zeer opgewon den door de mededeeling van de lijfartsen van den koning, dat het vertrek naar het slot Sandringham moest worden uitgesteld, omdat een nieuw Röntgenonderzoek moest plaats vinden. Dit onderzoek had gistermid dag plaats en duurde ongeveer vijf kwartier. Volgens een mededeeling van de medische autoriteiten heeft de ettering van de zweer, die zich onder de operatiewond heeft ge vormd, nog niet geheel opgehouden. Daar de heeling van de wond afhankelijk is van het ophouden van de ettering,, wordt na het rontgen-onderzoek de mogelijkheid van een nieuwe operatie overwogen. Voor Bucking- hampalace had zich een groote menigte verzameld. alle gevallen van vinden, zelfs voor en baat bij uwe moeilijkheden, de man die als hij een beetje verstand bezeten had, een beetje edelmoedig en meegevoel, zijn vrouw in zijn huis had laten wonen en zfjn zwager eveneens en dan zou die arme Raggett de vernederjng en den last bespaatd zijn gebleven zijn eigen brood te moeten verdienen door eerlijk werk. Raggett’s bloed kookte en hij wond zich steeds meer op. Nog geen schilling had hij voor al zijn moeite en zorg jgehadHij was Vastbesloten dat 'hij hem niet zou laten voorbijgaan, voordat hij over de brug geko men was. Hallo I zei hij, toen de baronet vlakbij hem kiyam en bleef staan. Wat zal er nu gebeuren, Sir Morecambe Orake? De baronet gaf geen antwoord. Hij vond het afschuwelijk dat hij weer een gesprek moest hebben rnet dien kleinen schurk Maar deze maakte niet den indruk dat hij uit Came Court kwam, ténminste niets wees op triomf en zelfvoldoening; hij scheen eerder norsch, ontevreden, ontstemd, want al koif Sir Morecambe Raggett’s gezicht niet zoo goed in de duisternis onderscheiden, zijn stem en manier van doen zeiden genoeg Dat is mijn zaak wat er nu gebeuren moet, antwoordde Sir Morecambe bedaard. Ik geloof dat ik eerder jou zou kunnen vra gen wat er gebeuren zal. Waar is je vrouw? Raggett blies hoog van den toren. Gaat u niets aan waar mijn vrouw is, zei hij kwaadaardig, bemoei u met uw eigen zaken I Nu, waar is dan de politie? zei Sir Mo recambe spottend, je bent toch zeker naar de fiolitie geweest’ Dat zal nog wel gebeuren, gromde Rag- De ontruiming Van hot Rijnland. De Duitsche industrie en het plan-Young. Minister dr. Stresemann, die te Bühlerhöhe by Baden-Baden zyn vacantie doorbrengt, heeft met den bekenden mede werker Jules Sauerwein een tnderhoud ge had. Stresemann deed o.a. opmerken, dat de voorbereiding van de conferentie der regee ringen reeds heel wat tijd in beslag had ge nomen. Het is z.i. geen gelukkig begin, dat nog steeds geen overeenstemmnig is gekre gen omtrent plaats en tijd der conferentie, hetgeen toch een quaestie van ondergeschikt belang is. Hy keurt het af, dat de politieke spanning daardoor onnoodig wordt ver lengd. Ook het economische leven heeft er recht op, dat de onzekerheid wordt opgehe ven en dat zy een nieuwe activiteit kan ont wikkelen. De minister acht het dan ook ver- keendt de onderhandelingen in eenige etap pen te houden, daar dit de spanning nog meer zou doen toenemen. Gezien den stand van zaken moesten meenïng sver,schil en fei- telyk niet meer mogelijk zyn. De regeerin gen zijn in het bezit van de voorstellen der deskundigen. Niemand kon verwachten, dat deze in Duitschland met vreugde zouden worden begroet eh de geopperde bezwaren zyn een bewijs, dat Duitschland het met het nakomen zyner financieele verplichtin gen ernstig meent. Spr. kwam vervolgens op tegen de onjuis te wytze, waarop zyn woorden meermalen van Fransche zyde worden weergegeven en voegt er by, dat men het standpunt der Duitsche regeering niet beter onder woor den kan brengen, dan dr. Schacht het on langs te München heeft gedtan, toen hij zeide: „De omstandigheid, dat de Duitsche deglüündigen zicfh niet hebben kunnen ver- eenigen met de meening van de overige leden der conferentie inzake de vraag, of de annuïteiten van het plan-Young in econo misch opzicht te dragen zijn,, ontslaat ons en alle verantwoordelijke perstnen in Duitschland niet van den plicht, om er met alle kracht voor te streven de betalingen ingevolge dit plan te verrichten.” Het succes zal echter niet uitsluitend van ons afhangen, maar wel van de omstandig heid, of de internationale samenwerking de andere mogendheden tot een economische politiek tegenover Duitschalnd leidt, welke een verhooging van den Duitschen export toelaat, en verder van de vraag, of het plan- Young ons, wat onze politieke ontwikkeling betreft, een stap vooruitbrengt. Wij kun nen de regeling der schadevergoeding niet als een afzonderlijk te behandelen probleem beschouwen. Wat wij als de hoofdtaak van de conferentie beschouwen, is veeleer, naast de regeling der schadevergoeding, die der politieke quaestie uit den wereldoorlog, welke sedert lang brandend zijn, maar nim mer tot een oplossing konden worden ge- bradht. Dat is de inhoud der motie, waarin het rijkskabinet zijn standpunt ten aanzien van het deskundig rapport vastlegd. Ieder I gen gedeeltelijk levenslange, gedeeltelijk acht jaar gevangenisstraf. De veroordeelde Anna Pitora had tientallen jaren lang erfenisjagers en andere personen met haar vergiften sluipmoordenaars handlangers diensten geleverd. OOSTENRIJK. Oneerlijk procuratiehouder. Een aanklacht van een vader tegen z(jn zoon. De procuratiehouder van het Manufaktur- und Bankgeschaft Bederlunger, de zoon van den gelyknamigen directeur, is met een bedrag van 120.000 shilling, bestemd voor het uitbetalen van een hypotheek, gevlucht. De bank, die rich sedert de oprichting in 1790 in het bezit der familie bevindt, is daardoor in moeilijkheden geraakt en heeft uitstel van betaling moeten aanvragen. De vader heeft bij de justitie een aanklacht tegen den zoon ingediend. ZWITSERLAND. Op .len Montblanc omgekomen. Een officier en'zijn oppasser, die de be klimming van den Montblanc hadden onder nomen zijn onderweg door een hevigen sneeuwstorm overvallen en van koude om gekomen. gett, nijdig dat de baronet niet bepaald in een handelbare stemming bleek te zijn en wanhopig omdat Hatty de identiteit van Crane, den chauffeur van de Potts-Palmers had verraden, zoodat uit dat geheim geen geld meer was te slaan. Als ik jou was zou ik me maar haasten antwoordde Sir Morecambe luchtig, ik ben niet van plan om altijd in deze buurt te blijven. Raggett beheerschte zich; hij kwam dich ter naar den baronet toe en trachtte het ge sprek een verzoenende wending te geven. Kijk eens aan, in ene ei\ Crane, of hoe u u noemt, ik zal u maar met rust laten. Zoo het is wel laat om tot een der gelijk besluit te komen, na hetgeen jullie beiden gezworen hebt bij het gerechtelijk onderzoek Raggett maakte een ongeduldige handbe weging. Ik heb alleen maar gezworen dat ik iets gezien heb of geloofde gezien te hebben. Sir Morecambe, die geen zin had om ver der met den schavuit te redeneeten, pro beerde hem voorbij te loopen, maar Raggett stak vlug zijn hand uit en pakte hem bij de mouw. Dat was meer dan Sir Morecambe verdra gen kon. Houd je handen thuis, schooier- Hij draaide zich zoo plotseling om dat Raggett,, die niet op deze beweging verdacht was voorover op zijn gezicht viel en moppe rend krabbelde hij overeind. Het deed Sir Morecambe bepaald genoe gen dat hij hem onwillens zoo afgestraft had en hij liep door naar Came Court, terwijl VER. STATEN. Wonderlijk huwelijk. De beide Siameesche tweelingen gaan vandaag trouwen. Ambtelijke weigering vernietigd. Uit Manilla op de Phillippijnen wordt ge meld, dat de beide 21-jarige Phillippijnsche „Siameesehe tweelingen” Lucie en Simpli- cio Godino voornemens zijn vandaag in het huwelijk te treden. Het departement van justitie heeft een beslissing van den betrokken ambtenaar, dat het hier twee afzonderlijke individuen betreft, vernietigd. John D. Rockefeller 90 jaar. John D. Rockefeller, de man van de Standard Oil Compagnie en haar vele over de geheele wereld verbreidde vertakkingen, viert heden zijn 90sten verjaardag. Zyn gezondheidstoestand is nog uitstekend. ENG» LAND. Bramwell Booth laat niets na. Het testament woordelijk gelijk aan dat van zfjn vader. Een geheim stuk. De „Daily Chronicle” kondigt met groote letters aan, dat generaal Bramwell Booth gestorven is zonder een cent na te laten. Behalve zijn uniform en eenige boeken liet hij letterlijk niets na. De beide huizen, die lüj in gebruik had, een te Southwold en een te Hadley Wood, waren hem door fa milieleden afgestaanzijn iilkomen was 500, f 6000 per jaar, uit -een daarvoor be stemd fonds. De man, die over fondsen van zeer vele millioenen souverein beschikte, had voor zich zelf vrijwel niets. Voor de opvoeding van zijn kinderen heeft hij finan- cieelen steun van familieleden gehad. Het testament van den generaal is woor delijk van den zelfden inhoud als dat van zijn vader. Evenals William Booth had ge daan, heeft zijn zoon het belleer en het be stuur over het Leger des Heils nagelaten aan iemand, wiens naam hij in een geheim en verzegeld stuk heeft genoemd. Dit stuk is gedeponeerd bij een notaris, en blijft on geopend totdat de uitspraak over de rechts geldigheid van de beslissing van den hoo- gen raad van het Leger definitief is geval len. Wordt de geldigheid erkend, dan treedt generaal Higgins in alle rechten van Bram well Booth als beheerder der fondsen; wat dit betreft is er nog geen verandering in den staat van zaken gekomen. Alles volgens de „Daily Chronicle”, die het van een vertrouwensman van den over leden generaal heeft gehoord. Koning George’s ziekte. Nieuwe operatie noodzakelyk? Gistermiddag werd een bulletin gepubli ceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de hij zachtjes een deuntje fluitte. Toen hij de hekken naderde zag hij de deur van de portierswoning openstaan en Hatty naar buiten komen. Hij was heelemaal niet verlangend naar een gesprek met haar en wilde langs -haar heenloopen, maai ze bleef voor hem staan. De arme vrouw had het de laatste paar uur zwaar met zich te verantwoorden ge had. Het was niets nieuws voor haar dat haar schavuit van een man nog steeds moei te deed om Sir Morecambe te brandschatten maar nu zij uit eigen ervaring de manier had leeren kennen waarop hij het deed, walgde zij ervan. Hatty had zich geen oogenblik zelf wijs gemankt dat Bill Raggett sterke gevoelens van liefde voor haar koesterde, maar zij had gehoopt dat zij op den duur toch tenminste een vriendelijke behandeling van hem zou ondervinden Doch de klap, die hij haar dien avond gegeven had en die haar nog pijn deed, had haar niet alleeh lichamelijk J maar vooral zedelijk doen lijden en haar tegelijkertijd de oogen geopend. Ze vroeg zich af of dit nu het huwelijks leven was waar ze altijd naar verlangd had, gebonden te zijn aan een man die haar lip pen bloedend had geslagen en haar gedwon gen had getuige te zijn van zijn pogingen tot afpersing. Hoe meer zij over alles nadacht hoe die per haar wroeging werd dat zij ooit naar Bill Raggett geluisterd had. Toen zij Sir Morecambe fluitend hoorde aankomen, herinnerde ze zich, haar beken tenis aan Minnie Potts-Palmers en ze wilde hem waarschuwen dat zijn identiteit bij zijn ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per v:*ï per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureau* zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. fiOIDSCHE MOUNT? NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, iG

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1