LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. CHINA. Staking in de zijde-industrie. Poging om Machines onbruikbaar te Dertienduizend stakers. Te Sjanghai is een groote staking in de zijdefabrieken uitgebroken, waarbij 13. arbeiders betrokken zijn. Zij verlangen loonsvethooging en invoering van den 8- urigen werkdag. De ondernemers, die ge- oeeltelyk Chineezen, gedeeltelijk Japai zijn, hebben de overheid verzocht de fa brieken door troepen te laten bezetten gezien Chineesche communisten de stakefl aansporen om de fabrieken te vernielen. Zaterdagavond wilde een groep stakers Japansche fabriek binnendringen en de chines onbruikbaar maken. De bereden po litie greep eohter ra en wist de stakers uiteen te drjjven. ~BINNËNLANPi Conferentie op Huis ten Bosch. G?1V', Lynden v* Sandber« ten PaJeize. H. M de Koningin heeft gistermiddag ten koninklijken paleize, het Huis ten den vice-president van den Raad van State mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van .Sandenburg, ter conferentie ontvangen. De gebeurtenissen op Curasao. Up de vragen van den heer L. L. H laser betreffende het zenden van den pedobootjager Kortenaer en andere Neder- lax^lsche oorlogschepen ilaar West-Indie in verband met de gebeurtenissen op Cu rasao, treeft minister Lambooy. mede na mens de ministers Beelaerts van Blokland en Koningsberger geantwoord, dat de Re geering niet bereid ia de in verban incidenten te Curasao genomen militaire maatregelen «ogenblikkelijk ongedaan te maken en de uitgezonden oorlogsschepen terug te roepen. De Regeering is bereid, aan de Tweede Kamer uitvoerige en nauwkeurige inlichtin gen te verstrekken omtrent de gebeurtenis sen te Curasao, zoodra zij over volledige gegevens zal beschikken. Van de Regeering is niet te verwachten dat zij zich bereid zal verklaren, dat zij de Regeering van Venezuela in geen enkel op zicht zal ondersteunen en tegenover de revo lutionise, anti-imperialistische volksbewe ging in dat land een houding van volko men neutraliteit zal aannemen: woonde gedeelte van bet eiland óf in de lucht gevlogen of platgeschoten. Dato (Vrijdagmiddag) 12 Juni wordt ge- De overval van Curasao. Wat van de zyde der C. P. I. M. is gedaan. Het Handelsblad kreeg inzage van de vol gende brief van een employe der Curasao ache Petroleum Industrie Maatschappij die \ertelt wat particulieren gedaan hebben op I het gebied van beveiliging. Uit de corres pondentie van deze jonge man reserye tweede-luitenant (in dienst der C. P. I. M.) aan zyn ouders bljjkt, dat dit niet weinig is Aan het door hem gegeven overzicht ont- t Hlbld. de volgende bijzonderheden, we moenen nog niet bekend zyn. l>e schrijver, wandelend in de stad, werd opmerkzaam door schieten in het fort, ter wijl iedereen zich uit de buurt daarvan heen spoedde. In zyn onmiddellijke nabyheid sloeg een kogel steenapfcnters uit een erker. Op zijn tocht naar de veerpont( die naar lala, het terrein der C. P. I. M. vaart), ont moette hy eenige bloedende negers, dooi schampschoten gewond. De schipbrug was opengedraaid en acht politiagenten pro beerden met een motorboot het Waterfort van de zeezijde te naderen, wat echter niet gelukte. Toen de veerpont naderde, sprongen er negers van den kant op en verïe'den den negerschipper wat er aan den hand was. Uit angst legde de boot niet aan, doch stoom de direct achteruit. Door er bijtyds op te springen kon de briefschrijver de reis nog medemaken. Op lala was reeds telefonisch bericht van den overval. De olieraffinaderij wordt door verschillende posten omringd. Er werd een oubbele wacht heengezonden, met het oog op het naburige Venezolanenkamp. Eenige rchoten zijn daar gevallen, doch niets bij zenders voorgevallen. Reeds dadelijk had den de overvallers de radio-instaiiatie on klaar gemaakt, doch er werd geseind van een in de haven liggend schip. De woonhuizen op Negro-Pont zyn dooi water en een dam gescheiden van de werk terreinen. De dam werd onmiddellijk be waakt. Aan de waterzijde bevindt zich een brug. Deze is op Zondag PO Juni gebarrica deerd. Ook werd er dynamiet ondergelegd om wanneer ongewenscht elementen den doorgang wilden forceeren, de brug in de lucht te laten springen. Patrouilles werden gevormd uit leden der schietvereeniging en bewapend met geweer of klewang en revol ver. Er worden om de acht uur wadhten ge daan. Dato 11 Juni wordt geschreven, dat 's nachts niets bijzonders voorvie 's Mor gens (Maandag) van half zeven tot half acht zyn alle Venezolanen die ten arbeid kwamen gefouilleerd, doch vuurwapenen of messen werden niet gevonden. Het Venezo- laansche kamp, dat iedere twee weken wordt onderzocht, werd extra doorzocht, doch ook daar niets gevonden. De C. P. I. M. bezit drie pantserwagens. Dat zijn auto bussen, die geheel zitten in een bepantse ring van dikke ijzeren platen die aan elkaar gelascht zyn. De wanden hebben slechts een kijkopening voor den chauffeur en schiet gaten voor de binnenzittende manschappen. Er zijn hier een 1)00 Venezo'anen, die scherper met een mes mikken, dan een Europeaan schieten kan. Tegen die massa vermogen 60 a 70 blanken niet veel, vooral niet daar er te weinig vuurwapens en am munitie is. Van de politie-agentén doen er 30 voort durend dienst. Zy loopen door de stad met de bajonet op het geweer. Intusschen zit men hem te „knijpen", want als de oproerlingen kwaad willen en terugkomen, is in één nacht het meest be- We zijn nu zoover dat er een staand leger van employés C. P. 1. M. is gevormd ter sterkte van circa 70 man. Dit aantal is ver deeld in ploegen. Elke ploeg doet 8 uui dienst. Er zyn ook drie wachten, alleen be staande uit personen die in militairen tüenst geweest zyn. De uitrusting bestaat uit: koppel, klewang, pistool en 20 patro- Pfcn. Curiositeitshalve vormt hier de ir.enstelling van een dier wachtposten: 1 Reserve le luitenant, commandant; 1 res. 2e luit., opvolger; 1 sergeant militaire politie; 1 korporaal en één soldaat van idem. 4 employés; 4 inlandsche béwakingsmannen. Men had de beschikking over één lichten mitrailleur met 970 schoten benevens over 5 geweren. Al het genoemde stond opgesteld achter de brug, achter een borstwering van staal platen waarvoor zandzakken. Voor alles wa ren Friesche ruiters van prikkeldraad als ook een losse prikkeldraadversperring aan gebracht. Tot gebruik der manschappen wa ren er verder twee zoeklichten, een veld telefoon en twee vrachtwagens. Een ordon- nance kwam voortdurend per motorfiets vergewissen dat niets bijzonders plaats greep. De posten hebben allen licht b(j zich, kun nen dus waarschuwen door lichtseinen of schieten met revolver. De gasten van het nieuwe hotel De Jong, ongeveer een 150 tal, zitten zeer gevaarlijk daar zy als 't werkelyk ernst wordt niet over de brug kunnen. Er is zeer druk dienst gedaan en in de laatste 48 uren kon er slechts 10 uren slaap overschieten, wat in dit klimaat te weinig is Intusschen hopen we nu het ergste gehad te hebben. Tot zoover de. briefwisseling. Uit een mededeeling van de directie der ,C. P. I. M. blijkt nog dat alle employés by het z-g.n. leger ingedeeld, voor onbepaalde» lijd ontheven worden van hun functies op kantootr of fabriek. Die kennisgeving was gedateerd 11 Juni. Uit alles blijkt dat men althans van die zijde getracht heeft den toestand zoo goed mogelyk te beheerschen. Aan een anderen particulieren brief, het blt^d welwillend ter inzage gegeven, ontlee- nen wij nog dat geruchten op Curasao loo- 'teweren, dat een deel van den uit het fort gehaalden buit door de Venezolanen niet medegenomen is, maar op het eiland gebleven. Als dat zoo is, dan zal tlhans de politie en de burgerwacht toch wel op een belang rijk deel daarvan de band hebben gelegd. De briefsshryver gewaagt van een zeer gedrukte stemming onder de bevolking, die chok aan ons prestige toegebracht zeer ernstig gevoelt. De voorkeurstemmen. De 8639 stemmen van mr. J. de Visser. Onze kieswet is vrij ingewikkeld en zoo behoeft het geen verbazing te wekken, dat niet ieder wijs wordt uit de uitslagen. Voor- aldat de voorkeurstemmen die de 15e can- didaat der christelijk-histoiische lijst mr. J A. de Visser (8639 stemman) niet hebben geleid tot zijn verkiezing, verbaast een dei- lezers van het Hld. Toch is de toewijzing volkomen overeen komstig de wet geschied - zegt het Hbld. De beteekenis van de voorkeurstemmen was aanvankelijk veel grooter dan nu, maar vooral ten gevolge van sociaal-democrati- schen aandrang (een amendement-Albarda) zoover teruggedrongen, dat nu de volgorde van de lijst, zooals die is ingediend, feite lijk het eenige element van beteekenis geworden bij de beoordeeling der vraag, wie gekozen zullen worden van een bepaalde lijst. Om met voorkeurstemmen te worden kozen moet thans een candidaat de helft vau het aantal stemmen van den kiesdee- ler behaald hebben. Dus in dit geval onge veer 17.000 stemmen. Concentratie in de Vakbeweging. Tusschen de besturen van het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland (V.V.H.), de Centrale van Ne- derlandsch Overheidspersoneel (C. N. O. P.) en het Algemeen Nederlandsch Vakverbond (A N.V.) is overeenstemming verkregen ten 'van een nauwere samenweifcing tusschen deze deelen der politiek onafhan kelijke Vakbeweging. De nieuwe Vakcentrale zal bestaan uit d( drie zelfstandige zuilen ambtenaren, hoofd arbeiders en handarbeiders. Het bestuur van de nieuwe Vakcentrale zal meer in het bijzonder zich bepalen tot de aJgenieene vraagstukken en het in studie nemén van verschillende maatschappelijke problemen. Op Zaterdag 20 Juli a.s. zal te 's-Gra anhage een gecombineerde algemeene be sturen vergadering worden gehouden, waarifi de grondslag van deze conferentie zal wor den gelegd. Financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. De belastingdruk onder de werking der nieuwe wet. Het verbond" van Nederlandsche werkge vers heeft een overzichtsamengesteld van belastingdruk onder de werking van lie wet op de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten" in de voornaam ste industrie-gemeenten. Doel van het ge schrift. is niet. critiek te oefenen op het thans nog bij de Eerste Kamer aaanhangige wetsontwerp. De uitgave beoogt slechts een beeld te geven van den vermoedelijken be lastingdruk in 1931-'32. „Wel zal de lezer aldus het inleidend woord na kennisneming van onze bereke ningen vermoedelijk met ons onder den in druk verkeëren, dat ook na het tot stand brengen van den meer gelijkmatigen belas tingdruk de publieke lasten vöor tal van belastingschuldigen nog bijzonder hoog blij- Aan het slot heet het: „Alvorens wij thans tot het trekken van een conclusie overgaan, mogen wij eraai herinneren, dat door ons tot dusverre niet alle belastingen in beschouwing zijn geno men. Men verlieze intusschen niet uit het oog dat voor hen, die in eigen tak van volkswelvaart werkzaam zijn, nog tal van andere jaarlijks terugkeerende heffingen uit het inkomen moeten worden betaald. Wij denken hier aan de personeele betasting, de zakelijke bedrijfsbelasting, straatgeld en tal van andere belastingen, waarbij w!j dan den druk van de successiebelasting nog buiten beschouwing laten. Neemt men dit alles in aanmerking, dan ligt dB conclusie voor de hand, dat een be lastingdruk in 1931-'22 van 20-30 pet. van het inkomen en hooger bij niet eens de aller- hoogste inkomens nog allerminst bevredi gend kan worden getioemd. De totale belastingdruk zal in het mee- rendeel van de gemeenten nog uitermate zwaar blijven. De verlichting, welke door de plaats gevonden verlagingen van de Kijk» inkomstenbelasting en haar opcenten bereikt is en de verandering per 1 Mei 1931 in den gemeentelijken belastingdruk vormen stap pen in de zoo zeer gewenschte richting, maar een eindstadium is daarmee nog allerminst bereikt. De tijd is dan ook nog ver, dat de wil,, om te bezuinigen, kon verslappen. En de conclusie van het rapport van den Nij- verheidsraad in 192», dat de verdedigings- belasting I eti II in het belang van de ka pitaalvorming zoo spoedig mogelijk moeten verdwijnen, wordt door ons verbond dan ook thans nog gedeeld. legen de verdedigingsbelasting I hebben wij bovendien de grief, dat in ons belasting stelsel een progressieve vermogensbelasting niet te verdedigen valt. Intusschen schijnt het in het voornemen te liggen, om in over eenstemming met het in 1925 verschenen rapport van de commissie-van Vuuren, de verdedigingsbelastingen niet zonder meer volgens de bijstaande wet op I Mei 1934 laten afloopen. Naar onze meening blijft echter afschaffing, subsidiair een zoo spoedig mogelijke en zoo ver mogelijk gaande verin- ging dringend geboden. Wij willen in het licht der door ons ven cijfers niet in den óreede de noodzak, lijkheid van verlaging van het nog steeds zeer lioi^e belastingpeil bepleiten. Wij nen te kunnen volstaan met een herinnering aan de woorden door den lieer de Geer in de miilionenuota van 20 September 1927 ge schreven, u.l. „verdere belastingverlaging bezuiniging is nog steeds eenerzijds de onmisbare voorwaarde voor een duurzame herleving der welvaart, d.w.z, voor een doeltreffende, immers natuurlijke verruiming der werkgelegenheid, anderzijds het krach tigste en meest werkzame middel tot bestrij ding van de belastingvlucht". Het eeuwfeest van de Grenadiers en Jagers, Zondag, den eigenlijken geboortedag van de Grenadiers en Jager», is er in den Haag betrekkelijk weinig te doen geweest. Gister middag waren de officieren en de reünisten de gast in de tent van 't Bosch op het ge wone middagconcert; dat echts, door hun aanwezigheid en lletF dóór het uit allerlei toepasselijke muziekSanrengestelde program ma een feestelijk karakter had. 's Avonds vercenigden zij zich aan een kameraad- schappeiijken maaltijd. De dag van Maandag echter is wel het hoogtepunt van het- (eest door de parade en de feestvoorstelling in het Gebouw- De parade beloofde in tweéerlei opzicht iets bijzonders, n.l. door de aanwezigheid van H. M. de Koningin, de Prinses en den Prins en door de deelneming van talrijke reünisten met de officieren en onder-officie- ren. De jubilee rende regimenten Btelden. zich onder het algemeen bevel van kolonel jhr. van Holte, den brigade-commandant, met hun commandanten, overste Froger va grenadiers, overste van Hoogenhuyze van de jagers, tegenover de reünisten aan de zijde van de Boorlaan op. Behalve de Ko ninklijke militaire kapel namen aan iade de muziek van het vierde en het zesde regiment infanterie, de tamboers en pijpers van de mariniers, een afdeeling hnearen een afdeeling veldartillerie deel. Talrijke niet-ingedeelde officieren hebben in het verlengde van het gelid der reünisten plaats genomen. Tusschen deze en de reünisten verzamel- in zich de militaire en burgerlijke autori teiten, welke de parade bijwoonden. Tot de regeeringspersonen en autoriteiten, die een plaats kregen in de middenruimte, tusschen de oud-regimenten grenadiers e jagers, behoorden de minister-president, jh De Geer, de ministers Lambooy, v. d. Vegte. Koningsberger, Waszink, Slotemaker de Bruine en Donner, de vice-president van den Raad van 8tate„ mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, de commissa- ris der Koningin in deze provincie, jhr. dr. Van Karnebeek, de voorzitter van de Eerste Kamer, generaal Van Voorst tot Voorst, burgemeester Patijn, en andere auto riteiten. Onder de oud-generaals werden opgemerkt generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, luit.-generaal De Vla ming, de oudste der aanwezige oud-opperof- ficieren, luit.-generaal Forbes Wels, Muller Massis, Van Terwisga e.a. De jubileerende troep was in de grijze uniform, ook de officieren. Dat zag er niet vroolijk uit als wel bij het feest zou ge- past hébben. De stemming echter liet niets te wenschen over. Evén Voor elven kondigde trompetgeschal de komst van den minister van oorlog aan. die zich, nadat hij door den commandant van het veldleger en den briga decommandant was begroet, bij de andere ministers voegde. Om precies elf uur ver- schenen de Koningin, de Prinses en de Prins, in een la Daumont bespannen rijtuig. Bij aankomst werden de geweren gepresenteerd en het Wilhelmus gespeeld. De Koningin werd door de bovengenoemde officieren ont vangen en begeleid tot tegenover het midden van den troep. Onmiddellijk daarop begon de inspectie, waarbij de Koninklijke familie eerst langs het gelid van de regimenten, daarna langs dut van de reünisten reed. Vervolgens werd een klein carré geformeerd rondom het Koninklijk rijtuig, de ban werd geopend en de Koningin sprak het feestvie rende corps als volgt toe: Rede van de Koningin. In dit plechtige nur ben ik in TIw midden gekomen, teneinde U allen geluk te wen schen niet den honderdsten gelmortedag van de regimenten grenadiers en jagers Met er- kentelijkheid gedenk ik Uw diensten aan het Vaderland bewezen en de plichtsbetrachting dre steeds en onder alle omstandigheden kenmerkt, ook toen dank zij Uw paraatheid en die van geheel onze weermacht de onhei len van don ons omringenden wereldoorlog ons bespaard zijn gebleven en Nederland Zich dientengevolge heeft kunnen wijden aan de vredelievende ontwikkeling van zijn volksbestaan. Met voldoening zie Ik terug op Uw verleden, dat doorweven is met schoone traditièn, dat hechte en persoon lijke handen vlocht tusschen U en Mijn Stamhuis. Een eeuw reeds hebt gij gediend onder de oogen van Uw vorsten-; ik ben de genegenheid en de kameraadschappelijke ge voelens niet vergeten, welke mijn onverge telijke Vader die eenmaal in Uw gelederen diende, U toedroeg. Op dit verleden en op die traditièn is het mijn wensoh voort te bouwen. Mogen zij in U allen blijven voort leven en zou onverhoopt ondanks der vol keren naarstig streven naar een duurzamen vrede te eeniger tijd onder omstandigheden welke thans niet te voorzien zijn een be roep moeten worden gedaan op Uw offer vaardigheid, dan vertrouw ik dat gij de eer van Uw vaandel als altijd hoog zult houden als het wakkere grenadiers en jagers be taamd. Leve het Vaderland. Leve de regi menten grenadiers en jagers. Deze rede werd met langdurige en dave rende toejuichingen beantwoord. Nadat de ban weder gesloten was. bedankte kolonel van Holthe de Koningin voor haar tegen woordigheid en haar toespraak, met de ver zekering, dat dit plechtige oogenblik bij allen die er bij tegenwoordig geweest zijn, in on vergankelijke herinnering zal blijven en dat, mocht het onverhoopt ooit noodig zijn, de fomingin op de grenadiers en jagers kan rekenen. Hij hief een drieweri hoezee aan voor de Koningin, dat door den troep en alle andere aanwezigen met geestdrift werd overgenomen Volgde nog het défilé en de uitreiking van onderscheidingen* waarom trent men hieronder eenige bijzonderheden vindt. Hiermee was de parade ten einde. De Ko ninklijke Familie reed nog eenmaal de regimenten en vertrok toen naar het Huis ten Bosch, terwijl de troep en de reünisten zich opstelden voor een korte marsch dooi de stad, welke zicli onder enorme belang stelling van het publiek voltrok. Ook om het bovenstaande zal het noi kelijk zijn, dat voor de volgende maal c™ meer practisch en minder bedriegelijk stem! biljet kan worden uitgegeven. De examens gehouden vanwege de Ver. van Leeraren. De uitslag der Examens in Boekhoudend voor de praktyk a anwege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amster dam in Juni te Amsterdam, Haarlem. V Gravenhage, Rotterdam, Riosendaal, Arn hem, Meppel, Hengelo, 's Hertogenbosch Maastricht, Groningen, Leeuwarden en Utrecht gehouden, is aldus: Totaal Niet opgekomen Teruggetrokken 3 Geslaagd 557 verdeeld als volgt: Amsterdam en Haarlem 317, niet opgeko men 1, teruggetrokken 3, geslaagd 139. 's-Gravenhage 146, geslaagd 61. Rotterdam, 179, niet opgekomen 1. 97. 1225 candidaten. 5 Roosendaal 35, geslaagd 17. Arnhem 129, geslaagd 54. Mieppel 42, niet opgekomen 1, geslaagd 12. ^Hengelo 50, niet opgekomen 1, gedaagd Den Bosch 66, geslaagd 45. Maastricht 24, geslaagd 11. Groningen 41, geslaagd 16. Leeuwarden 52, geslaagd 23. Utrecrt 144, niet opgekomen 59. 1, geslaagd Onderscheidingen. Bij Kon. besluit zijn: lo. benoemd: A. tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw, kolonel jhr. E. W. van Holthe. commandant der Ie infanterie-bri- gade (brigade grenadiers en jagers), B. tot Hr. Ms adjudant in buitengewo on dienst: luitenant-kolonels W. Frogers en W G. van Hoogenliuijze, commandanten onderscheidenlijk van het regiment grena diers en van het regiment jagers C. tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau, met de zwaarden, 1ste luitenant A. den Hertog, van het regiment jagers 2o. verleend: de eere-medaille der Orde van Oranje-Nas- in zilver met de gekruiste zwaarden, de adjudanten-ouderofficier-administra- teur A. J. P. Heshusius, van het regiment grenadiers, en C. H. Nieuwmeijer. van hét regiment jagers, alsmede aan sergeant P. A Buijs, van het regiment jagers; 3o. toegekend de titulaire rang van luitenant-generaal, aan Hr. Ms. adjudant ra buitengewonen dienst den gepensionn eer den generaal-majoor-titulair der infanterie jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, vangeneraal-majoor aan Hr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst den gepem i kolonel-titulair der infanterie J. H. F. graaf du Monceau. en van: luitenant-kolo nel aan den gepensionneerden majoor-titu lair der infanterie jhr. A. M. O. H. Bowier De Tweede Kamerverkiezingen. Een vergissing ten bate van Floris Vos. We lezen in de „Zuid-Limburger". Het moet opvallen dat de lijst van Floris' Vos aanmerkelijk veel steinnn Niemand in deze streek zal dezen tollen- verdelger kennen en toch haalde hij te Kerk- rade 88. te Eijgelshoven 12, in den Staten- kiesknng Heerlen 282, en in den geheelen rijkskieskring Limburg niet minder dan 1338 stemmen. Dit groote aantal is te meer opvallend, waar we in onze provincie geen tollen heb ben. en dus bij geen enkele automobilist bijzondere voorliefde voor den heer Vos zal bestaan. Wat is er nu gebeurd? Onze eenvoudige kiezers hebben zich angstvallig gehouden aan het parool: stemt uinmer één van lijst 8. Toen ze in lret stemhokje stonden, hebben ze blijkbaar niet gekeken naar de lijst waar- n een 8 afgedrukt stond, doch ze begon- van voren af te tellen, met den vinger op de lijst. Waar nu in onzen kieskring lijst"6 onfc- brak. telden ze lijst 7 voor zes. lijst 8 voor 7 en lijst 9 voor de geadviseerde 8. Lijst 9 was die van Floris Vos de een voudige kiezers hadden deze lijst voor 9 aangezien - dus ging Floris Vos strijken met tal van stemmen, welke voor de katho lieke lijst waren bestemd We hebben den indruk dat het in anitee kieskringen evenzoo gegaan is, en darde lijst van Floris Vos aldus een onverdiend hoog stemmenaantal verkreeg, waarop de toewijzing van een zetel plus een flink over- In het Najaar 1928 werd deelgenomen ra onze examens in Oost-Indië door 62 candidaten,, waarvan 27 slaagden en in Su riname door 6 candidaten, waarvan 2 slaag den. GEMENGDE BERICHTEN. De ontvangst van Richard T«uber. Richard Tanber'* aankomst, geweldig enthousiasme voor den operettetenor. Neen, van zoo'n ontvangst in het koele Holland zal Richard Tauber stellig niet ge droomd hebben. Om Men minuten over tien kwam de Koninklijke Familie aan het Staatsspoor aan. Een kwartier later kwam de Duitsche trein die- Richard Tauber met zich voerde, den beroemden operette-tenor, wiens geluid voor iedere radio- en gramo- phoonbezitter overbekend is. En nu kon men daar dien man, die reeds zoovelen uren van muziekvreugde gaf gratis bezichtigen! Honderden, voor het meerendeel tot het vropiwelyk geslacht, behoorende, lieten daar voor de parade op het Malieveld loopen. Buiten, zoo vertelt de N. R. Ot„ stonden ze ryen dik by den ingang £e wachten. Agen ten konden nauwelijks een pad vrijhouden. Op het tweede perron was het geheel ge zelschap van Hirsch, een gansche serie foto grafen, pers en enkele andere be'angstellen- den. Fritz Hirsch voerde er de regie. HU instrueerde de dames, die de voorhoede moesten vormen. Friedel Dotza en Mini Geyenes werden tot luitenants benoemd. Friedel werd met een wit bouquet en Mini met een roode dito uewapend en de joviale Tauber met zyn geze'ligen glimlach en zijn knypglas in het rechteroog hing al bij het binnenstoomen uit het raam werd dade lijk veroverd en in het midden van de gra cieuze vrouwelijke jeugd van Hirsch' troep weggevoerd. Hugo Helm en een tweetal be geleiders van Tauber kwamen stil na hem uit den trein. Het ging eerst naar het eind van het perron en daar werd een half dozijn lezen op Tauber en zijn omgeving gericht Toen ging het naar den uitgang; een durvend bakvischje rnet een simpel Brow- r.ey-toestel had echter ook nog op het twee de perron weten door te dringen. Ein mo ment bitte, smeekte ze, ,Selbst verstaend- lich, lieber Früulein, aoch das kann noch wohl", en dadelyk bleef hij staan en klakte het amateurstoestelletje. Een paar metet verder werd hem een langharig foxterrier- tje in de armen geduwd door een vriend en met een lachend „Habt Inr noch etwas für mich zu tragen", werd het geaccepteerd. Eindelijk door de tourniket; daarachter stonden de menschen te dringen dat het een aard had. Welkom in Holland klonk het. Hoera voor Tauber enz. Een dame wist haar enthousiasme niet beter te uiten dan door hem Ich küsse Ihre Hand Madam", toe te v. roepen. By de auto was het zoo dringen, dat Tauber er nauwelijks in kon komen. Een batovisch van byna twee meter lengte hield in haar rechterhand een opdringerig bosje bloemen, en in den linker een blocnote plus vulpen. Beide bood ze hem aan met een Bitte Herr Tauber, het eene om te houden, het andere om zyn handteekening te zetten, wat hy gaarne deed cn toen floepte hy snel den wagen in, die :och nog niet wegkon. Het pobliek drong op, de politie moest ruim baan maken, maar een paar meter verder' s ging het weer niet. Hier wilde men nog een glimpje van Tauber zien. Heel langzaam l ging het ten slotte de Rijnstraat af. Op het j Bezuidenhout wachtte de auto een omvang- ryk escore van fietsers, H. B. S.-girls enz. Richard Tauber logeert in het Palaca Hotel. De gansche week repeteert hy met de troep mede en dan zal Den Haag voor het eerst Richard Tauber „uit de eerste hand" kunnen hooren. Felle brand in 'a-Gravendeel. Gisteravond omstreeks half twaalc ont stond brand in een schuur van deGebr. Reedijk aan de Kerkstraat te 's-Gravendeel. De brand nam in korten tijd in hevigheid toe en stak ook de panden van C. de Geus en A. de Geus en een onbewoond huis, dat als bergplaats gebruikt wordt, aan. De een- trale brand alarmeeringsinrichtlng die se- det 1 Juli in dienst is werkte goed, zoodat binnen enkele minuten na het alarm, de beide motorapulten bij de brand waren aan gekomen en in dienst gesteld. Onmiddellijk werd met 5 stralen water gegeven, terwijl later nog een zesde straal op de brand ge richt werd. Te ongeveer 1 uur in den nacht was men den brand meester en kon worden volstaan met het nablusschen. De woning van Gebrs. Reedijk, die door »-en z.g brandgevel van de aangebouwde schuur is gescheiden, kreeg alleen water schade. Ook de woning van A. de Geus werd slechte weinig beschadigd. De woning van C. de Geus is evenwel totaal afgebrand De brandweer van 's-Gravendeel, die sinds 1 Juli gereorganiseerd is heeft met 20 man kranig werk geleverd. Gunther te Amsterdam gehuldigd. Een vorstelijke intocht. Een vorstelijke intocht is de kampioen I.. H. F. Gunther in Amsterdam ten deel gevallen. Van het Centraal station, waarhij omstreeks half negen met den boott^pin aan kwam. werd de winnaar van de Diamond Sculls afgehaald door het bestuur van de roei- en zeil vereen iging „De Amstel" en ee nige zijner vrienden, die met hem en dr. Marres, den coach, in open landauers door de stad reden, waar overal dichte hagen van menschen op de trottoirs geschaard stonden om Gunther geestdriftig toe te juichen. Voor het huis van den burgemeester werd even halt gehouden. De heer W. de Vlugt kwam naar buiten en sprak den held van Henley toe, hem als hulde een mooie krans overhandigende. Voor het gebouw van de roei- en zeilvereenigipg „De Amstel" den Amsteldijk was de toeloop inmiddels zoo groot geworden, dat de politie, met niet te veel manschappen aanwezig, de opdrin gende menigte nauwelijks van voor den in gang van het gebouw kon weren. Toch was er nog net voldoende ruimte vrij om Gun ther en dr. Marres door de stormachtig juichende menschenmassa te laten pt ren. zoodat hij toch nog met het bestuur van ..De Amstel" het met lampjonB ver sierde terras kon bereiken. Daar wachtte denwinnaar van de Diamond 8culas diehs coach een overweldigende huldiging. Met saluutschoten ingehaald, was de ont vangst gelijk die van een vorst, oen onder scheiding, welke de kampioen zeker op prijs zal stellen,, wend hem toegekend in den vorin van het eere-lidmaatschap der roei en zeilv,ereeniging ..De Amstel", hetwelk de voorzitter den heer Doser hem namens de vereeniging uanbood. Toesprakengetui gende van den trots waarmede allen jegens Gunther bezield waren, werden in groot en getale gehouden. BfWdWmoord. Dezer dagen ontstond tusschen twee zoons van een landbouwer te Wolphaarts- dyk een twist, die van voorbijgaanden aard scheen te zyn, doch des avonds b'eek, dat ir by den jongsten broeder een wrok was 'olijven zitten. Bij het avondeten verscheen hy niet. De andere broers en zusiers bega ven zich aan tafel. Plotseling verscheen de jongeman met een flaubert-geweer in de deuropening en loste een schot op zyn broer, die getroffen werd en ineenzakte. De dader vluchtte naar buiten en keerde het wapen tegen zichzelf. Dqor het spoedig toe snellen van een anderen broer kon hy zich slechts licht aan het hoofd verwonden. Een spoedig ontboden geneesheer achtte het noodig den gewonde naar het ziekenhuis te Goes te vervoeren, waar hij aan de gevol gen is overleden. De dader is gevankelijk raar Middelburg overgebracht. In eere hersteld. Promoveeren met „de vur Vroeger, 't is al heel wat jaren geleden, was het aan de Leidsche Hoogeschooi 'de gewoonte, dat de promovendi hun proef schriften rondbrachten in een landauer, be spannen met vier bepluamde paarden en dat de jonge doctor met de vier" door Leiden' straten reed. Een veertig jaren geleden is] deze promotie met de vier in onbruik ge raakt en sindsdien reden promovendi rond in een met twee paarden bespannen rytuig. Een jonge doctor, die dezer dagrn aan de Le'dsche Universiteit den doctors! ite: be ha ildc, heeft de mos van promoveeren met ae vier in eere hersteld. Heel wat Leide- naars hebben zich afgevraagd, wat al het peres en gerij te heteekenen haid. STADSNIEUWS. KADIO-NIEUWS. Woensdag 10 Juli. Hilversum, 1072 M. 10.00 Tydsein. A.V.R.O.-klok. 10.0010.16 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.15—2.00 Lunchmuziek door het A.V.R. O.-Kwintet. 2.00-2.30 Gramofoonmuziek. 2.30—3.30 Kurhaus te Scheveningen. Kin der-Matinee door Ilenri Noties. 3.30-4.30 Populaire Muziek door het A. V. R. O.-Kwintet. 4.30—5.00 Rustpoos voor de N. S. F. voor verzorgen van den zender. 5.006.00 Lezing door J. J. A. de Ridder onderwerp: Automobielen in het dagelijk sche gebruik. 6.017.45 Vooravond-Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Soliste: Sophie Both—Haas, sopraan. 7.45 Politieberichten. 8.01—8.15 Gramofoonmuziék. 8.15 Kurhaift te Scheveningen. Uitzen ding van het Solisten-Concert, uit te voeren door het Residentie-orkest. Na afloop van het Concert: Persberichten van Vaz Dias. Daarna: Dansmuziek door de Julius Horvath Kapel uit Budapest, uit het Grand Hotel „Brittunnia" te Vlissingen. 12.00 Sluiting. Huizen 298 M. na 6 uur 1875 M. 11.0011.30 N.C.R.V. Ziekendienst. 12.301.45 Concert. Vqcale solisten. Piano-Soli. 1.452.30 Gramofoonmuziék. 2.304.30 Concert. Instrumentale solis ten. 4.306.00 Gramofoonmuziék. 5.0O—6.00 Kinderuurtje. 0.006.30 Guitaar-soli. 6.307.00 Lezing over: Onze sociale ver zekering. 7.007.30 Lezing over: Mijn Jordanertjes 7.30 Concert. Oratorium-vereen., vocale solisten, orkest. In de pauze: Causerie door den voorzitter der N.C.R.V. Na afloop: Persberichten. GOUDA, Juli 1929. Hinderwet. en Wethouders brengen ter kennis dat zy vergunning 1 ieend aan Joh. Verwey), alhier, en zyne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden d banketbakkerij en plaatsing daarin van electromotor van 1& P.K. voor het dry ven van een paar machines in het perceel plaat selijk gemerkt Groenendaal n kadastraai hekend gemeente Gouda Sectie B No. 2437; aan de Directie der N.V. Goudsche Ma chinale Garenspinnery en hare rechtverkry genden tot het verplaatsen van eenige chines en motoren der Garenspinnery in ret perceel plaatselijk gemerikt Turfsingel no. 29 kadastraal bekend gemeente Gouda Sec tie E No. 2720; en aan N. J. Mokveld en zyne rechtver krijgenden tot het uitbreiden der smedery en bijplaatsing van 7 electromotoran een-totaal vermogen van 7% P.K. voor het dryven van eenige machines .alsmede van een laschapparaat in het perceel plaatselijk gemerkt Groenendaal no. 93—95, kadastraal bekend gemmeente Gouda Sectie B No. 963 en 1376, behoudens het recht van belang- hebbende(n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagen by H. M. de Koningin, in gevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy die het beroep instelt, geeft daarvan gelykty dig kennis aan het gemeentebestuur en (bij deurwaardersexploit) aan de(n) gene(: aan wie de vergunning is verleend. Overgangsexamens aan het Stedelijk Gymnasium te Bevorderd zyn tot de 2e klasse: J. W. Bode, Gouda; W. Bosdh, Polsbroek; Ans van Eldik Thieme, Her.drika v. d. End, Maartje Goedewaagenj, allen te Gouda; P. J. de Heei en P. de Hoop, Polsbroek; Elly van Hoorn, Gouda; Tuut Hoyng, Gouda; M. Hugenholtz en J. B. Th. Hugenlioltzi, Ammerstol; Gre Meyer, A. J. Meijer en M. Meyer, Lekker- kerk; Monnie Mogendorff, Linneke Pot, P. Uensma, B. W. Roos, J. van Rossum, J. Tukker, J. F. W. G. Verheul en Jo Verjaal, allen te Gouda. Afgewezen 5. Bevorderd tot de 3e klasse: H. P. C. de Balbian, Gouda; W. van Bergen, Boskoop; Annie Bier, Nieuwerkerk a. d. IJssel; In.v van Bruggen, Gouaa; Roel de Bruin, Pols broek, Hans Gaarlandt, Gouda; Tine Junge ling, Bodegraven; K. Nort, Gouda; J. vaA der Pauw, Schoonhoven en C. J. Ver- Afgewezen 2. Bevorderd tot de 4e klasse: J. Blaauw, Boskoop; R. L. van Deth, Gouda; F Gro, Bodegraven; P. van Mensch, Gouda: M. C. Smit, Haastrecht; Nellie Spruyt, Waddinxveen; A. J. Zwartendijk, Boskoop. Afgewezen 3. Bevorderd tot de 5e klasse: Lidy Bellaart, Cor de Bode, Lizo de Man, Annie de Mol, Hans MJontagne, Lien Polak, Fie de Ruwe, Wim Simon en Cockey Soetersi, allen te Gouda. Afgewezen 3. Bevorderd tot de 6e klasse: Theo Esser, Gouda; Wim Nell, Bodegraven; Riet IJssel de Schepper, Gouda. Herexamen 1, afge- ezen 4. Toegelaten. Toegelaten tot de le klasse: Marietje van Dyk, Annie Aberson, Nellie v. d. Want, Truus Turion, Toosje de Groot, Gerda Za- nen, Laurence de Balbian, Imke Hadderus Oostingh, allen té Gouda; Francois v. d. Heijden, Lekkerkerk; Catharina Vr. burgh, Schoonhoven; Josina Zielstra, Berg- ibacht. Etie la Gro, Bodegraven; Piet er, Christine Glas en Wim Meerveldt, en te Boskoop. Afgewezen 1. De Gemeentelijke Sportterreinen a. d. Graaf FloriBweg. De hoofdconsul van de N.V.B. heeft giste ren toestemming verleend om ook de overi ge Gemeente-voetbalvelden voor voetbal wedstrijden in gebruik te n Een boottocht over de Reeuwijksclie plassen. Het bestuur van ilq afd. Gouda van de Ver. van Huisvrouwen organiseert op 15 Juli a.s. voor de leden een boottocht over da Reeuwijksche piassen en een bezoek aan het Clubhuis van de Roei- en Zeilvereeni- ging Gouda. De afvaart heeft plaats te 2 uur van het tegin van de Steinkade, het gezelschap zal te 5 uur terugkeeren. Tot 10 Juli kan men zich by rate, Mevr. A. van Reedt Dortland—de Kat). Krugerlaan 5, opgeven. De Volksuniversiteit. In het nieuwe orgaan van de afa. Gouda van de Ver. van Huisvrouwen vertelt dt Presidente van de afd. Gouda van de Rot- terdamsche Volksuniversiteit, op verzoek bestuur van de Huisvrouwenver- en en ander over de Volksuniver siteit en over he£ komend seizoen. t Aantal cursussen zaly zoo zegt zij, in het a.s. winterseizoen vier bedragen n.l.: 1. Mr. A. A. J. Ryksen over liet Recht bezien uit 't dagelyksch leven. (3 avonden). 2. Otto van Tussenbroek over Kunstbe grip, met lichtbeelden (4 keer). 3. Dr. Fetter over Psychische stroomin gen (3 keer). 4. M. J. Portielje over het Dierenleven in de Diergaarde en in de wildernis, met lichtbeelden. (4 keer). Vermoedelijk zullen er tevens nog een of ir.eer filmavonden gegeven women. Dit alles wordt de leden dat 2.50 (het lidmaatschap) hen in staat stelt al deze cursusavonden of een gedeelte hiervan by te wonen. Naast dit aUes organiseert de Volksuni- certen en voordrachtavonden, de leden en ook de niet-leden, die na tuurlijk meer betalen, 't beste geboden ordt, wat in ons land gegeven kan worden. Ook in 't komende seizoen zullen onge twijfeld allereerste krachten zich laten hoo- terwijl de voordrachtavonden te begin- i met den openingsavond (uitsluitend r de leden), waarin Henri Dekking het aangrijpende tooneela uk het Graf van den Onbekenden Soldaat zal voordragen, beloo- ven kunstenaars te brengen als van Dalsum, Charlotte Kohier, Jan Musch of Paul Huf. Onderwijs aan de Ambachtsschool. Men schrjjft ons: Door alle tyden heen heeft in den strijd om het bestaan zich het recht van den sterkste doen geldeij en meer dan ooit treedt dit in den togenfwoordigen tyd van zware concurrentie op den voorgrond. Het is thans evenwel geen lichamelijke kracht, die meester blijft op het terrein, maar veelmeer de geestelyke ontwikkeling. Handenarbeid alleen komt weinig meer in aanmerking wanneer er niet tevens een goede vakkennis uit spreekt. Dit vereisoht echter vakontwikkeling en een groote mate' van bekwaamheid maar in dien dit op jeugdigen leeftijd aangeleerd wordt, kan zonder groote geldelijke opof feringen -een belangrijke mate van kwaamheid eigen gemaakt worden in het beriep, dat dienen moet als bron van in komsten gedurende een geheel menschen- leven. Ouders die het belang van hun kinderen begrijpen en vakopleiding zoeken voor hun zoons, kunnen dit nergens beter vinden dan op de Ambachtsschool. Hier toch wordt er naar gestreefd de jongens hun vak te leeren in model werkplaatsen onder toezicht van leeraren die uitmunten in vakkennis. Ala vooropleiding voor hen die later in hun vak verder wilen studeeren is de Am bachtsschool •onmisbaar. De Ambachtsschool te Gouda leidt op voor Timmerman, Schilder-, Smid-bank werker en Meubelmaker, terwyl er een avondcursus is voor Schoenmakers. De leer lingen worden onderwezen in het teekenen en uitslaan der werkstukken en de onder deden daarvan, terwyl het werkstuk daar in de werkplaats op natuurlijke groote wordt vervaardigd zoodat met de ontwikke ling van het denkvermogen het praktisch werken hand aan hand gaan. Ook het lager onderwijs wordt niet vergeten en minsten uren per week wórdt dit onder wezen en voor het gekozen vak doelmatig aangevuld. Waar thans op veel lagere scholen de kinderen hun leertijd beëindigd zien is het zaak belanghebbende ouders te wyzen op de gelegenheid die de Ambachtsschool hun biedt, waarbij opgemerkt kan worden dat ook leerlingen die het 7e leerjaar nog niet doorloopen hebben, reeds op de Ambachts school geplaatst kunnen worden. Ook onvermogenden kuhnen van dit onderwys gebruik maken. Het tweede orgelconcert, in de St. Janskerk. Men verzoekt ons, de aandacht te willen vestigen op het orgeconcert, a.s. Donderdag avond in de St. Jansberk te geven, waar aan behalve de heer de Mam, medewerken Mevrouw Betsy de Voogd—iEphrarim, an en de heeren Piet Houtveld, viool en Josef Weyand, fluit. Een Ver. van Bouwvakpatroons. Zaterdag werd hier ter stede opgericht de Vereeniging van Bouwvakpatroons te Gou da, welke zich zal aansluiten bij de Lande lijke Bond van Patroonsvereeniging voor de Bouwvakken in Nederland. Waarschuwing. De burgemeester van Eygelshoven (L.) verzoekt een ieder, alvorens in relatie te treden met August Kasler, Duitscher, des tyds wonende te Eygelshoven, Laurastraat 77, handelende in jalouzieën en rolluiken i met den burgemeester in verbinding te stellen. Kasler treedt hoofdzakelijk op als agent voor Duitsche firma's. Zeer waarschijnlijk gaat de zaak onder den naam van August de buitenkanten ben, verd het sta Openbare verkooping. Bij de gisterenavond in het Gafé „De Harmonie" door Notaris G. W. Nagtglas Boot, als plaatsvervanger van Notaris Mr. Francken-, die wegens ziekte deze verkoo niet kon leiden, gehouden verkooping van het pand, ingericht geweest als Café met afzonderlijke bovenwoning aan de Ro- zendaal No. 4, is kooper geworden, de heer J. Polderman te Amersfoort voor 3600. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Gouda werd in de maand Juni 1929 in den loop der maand, spaarbankboekjes ingelegd 40.990.94 en terugbetaald 41.112.70 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 121.76 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 41. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 400.— en afgeschreven Derhalve meer in- dan afgeschreven 400.— Schoolreisje van leerlingen der Da Costaschool. Begunstigd door mooi zomerweer maak ten de leerlingen van de hoogere klassen der Da Costaschool te Gouda onder geleide an het onderwijzend personeel 1.1. Vrijdag een uitstapje naar Breda en omstreken. Te half acht vertrokken, waren ze on geveer half elf aan het eind der apoorreis. Wat trok de groote spoorbrug over het Holiandsch Diep de bijzondere aandacht der kinderen, toen ze erover reden! Te Breda aangekomen stonden een viertal rijtuigen en een autobus aan het station gereed om de kinderen naar het schoon? Ginneken te verv. de kinderen ze naar hartelust zich in s mooie bosschen gingen vermaken. Na nogmaals onthaald en „gekiekt" te zyn, werd een wandeling naar het nabij ge legen Ulvenhout ondernomen, waar de kin- volop hebben genoten. Veel te gauw werd het tyd om te ver- langs van Breda gemaakt te heb- station weer bereikt. Te (ongeveer kwart over negen bereikten allen goed en wel weer de Pypenstad, op gewacht door een groot aantal familiebe trekkingen der kinderen. De aangename herinnering aan het schoolreisje zal nog lang in de. herinnering der kinderen bljjven bestaan. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 4 Juli: Emmie, d. v. W. By- vank en A. J. de Groot, Kuiperstr. 10. 6 Juli: Petronella Miaria, d. v. S. Visser en P. van der Woensel, A. de Vischm. 82. 7 Juli: Foppe Theodorus, z. v. Th. Roe lof sen an A. G. C. J. Verhoef, Spiering- straat 75. Wijntje Willemijntje, d. v. C. Bakker en N. Visser, de la Reylaan 36. OVERLEDEN: 6 Juli: Gerritje Johanna Lena, geh. met C. van der Groef, 70 j., IJssellaan 48. 7 Juli: Franciscus vam Veisen, 7 j., Pra- toriaplein 32. Arie Hermanus Gerrit van der Kuy, 28 j., Kanaalstr. 17. Agentia. 9 Juli, 8 uur, St. Janskerk „Johannes Passion" uitgevoerd door Toonkunst, afd. Gouda. 10 Juli 8 uur Soc. „Ons Genoegen" Concert R.K. Harmonie „St. Caecilia". 10 Juli 7}fcuur. Moordrecht, Cafe „Harmo nie", Vergadering Muziekliefhebbers met het doel een nieuwe Muziekvereeniging te stichten. 10 Juli. 8 uur 's avonds, Sted. Zweminrich ting, Houtmansgracht. Oefeningen Goud sche Reddingsbrigade. 11 Juli 7Ya uur St. Janskerk Orgelconcert. 13 Juli, 2^i uur. Soc. „Ons Genoegen" Hul diging van Dr. HoogBtra. Apothekersdienst. De apotheek van oen heer A. H. Teepe, Gouiwe, zal tot en met Vrijdag 12 Juli benevens den daarop volgenden nacht ge opend zyn na 8 uur des avonda (des nachts echter alleen voor recepten). ONZE KOLONIËN. til JJEN ÜiYii'iihix. GO U DEK Ah,. De Sportpropagandadag. Voor de op 13 Juli a.s. te houden sport- propaganda middag op het Union-terrein te Gouderak, georganiseerd door de vereeni- gingen T.H.O.It. en „Union" blijkt van de zyde der sportlui flinke belangstelling te bestaan. Een dertigtal athleten schreven in, waaronder verschillende bekende loopers. Hope^i wij op een vinnige maar faire stryd. DoQtenkele sportliefhebbers, zoomede door de muziekver. „Caecilia' het Rotter damsch Nieuwsblad, het Dagblad Voor waarts en het Dagblad van Rotterdam werd een tiental fraaie pryeen beschikbaar ge steld,'waaronder arie fraaie bekers, voor iedere wegwedstrijd een als hoofdprijs ei een voor de voetbalwedstrijd „Union' (Gouderak)—„D.C.V." (Krimpen a. d IJssel). Het programma wordt gecomple teerd door de jeugdwedstrijden, en het ge heel opgeluisterd dooi de muziekvereeniging Laten wy hopen op goed weer en verder, op publiek. De entreeprijs is zoo laag ge steld dat niemand dit sportevenement mag Jaten passeeren. 35 uur: Jeugdwedstrijden. 5—7 uur: Voetbalwedstrijd. 5.45 uur: Wegwedstrijd 5 K.M. Cracks. 7 uur: Wegiwedstryd 3Mt K.M. Nieuwelin gen. REEUWIJX. Tot predikant by de Geref. Kerk alhier is roepen de heer L. Zwaan, cand. te den Helder. Ged. Staten hebben by besluit van 24 Juli j.l. de lijst vastgesteld, vermeldende leenten waarin geen bebouwde kom is meer dan 5000 inwoners en waarvan dus het voorschrift omtrent de splitsing van kleinhandel in sterken, drank in het be drijf van tappen en slijten niet van toepas- ng is. In genoemde lijst is ook deze ge- eente opgenomen. By de Geref. Kerk is beroepen de heer L. Zwaan, candidaat te den Helder. Zaterdagmorgen is voor de eerste maal deze gemeente telephonisch met Ban- »eng gesproken met een familielid te Ban- •eng. Dit proefgesprek slaagde buitenge woon, de stemmen varen uitstekend te hoo ren terwyl geen storingen aanwezig waren. MARKTBERICHTEN. Rot terdamsche Veemarkt. 9 Juli. Aanvoer: 200 paarden, 50 veu- »«ns|, 928 magere runderen, 840 vette runde ren, 700 vette graskalveren 415 nuchtere kalveren, 230 schapen of lammeren, 68 big- gep, 6 bokken en geiten. Pryöten: Vette koeien le kw. 0.52r- 0.54, 2e kw. 0.49—0.51, 3e kw. 0.36— 36; Ossen le kw. 0.50-^0.52, 2e kw. 0.450.48, 3e kw. 0.22%; Stieren le .w. 0.460.48, 2e kw. 0.43—0.44, 3e kw. 0.40; Kalveren le kw. 0.750.80, 2e kw. 0.62%—0.6?%, 3e kw. 0.60—0.55. Melkkoeien 254416; Kalfkoeien 200 —410; Stieren 120—590; Pinken 80— 154. Graskalveren 35—65; Vaarzen 150 -220; Werkpaarden 200—340; Slacht- paarden 100—2Ö0; Hitten 110—140; Fokkalveren 20—22; Biggen 20—23; Veulens 70—116; 1%-jarige veulens 120 -170; Slachtkalveren f 14—16; Biggen p. 2.76—3.25. Handel in koeien en ossen redelijk, prlj- ra iets vaster. Stieren kalme handel, prij ken iets hooger. Kalveren redelijke handel, pryzen weinig veranderd. Melk- en kalf koeien kalme handel, ongeveer oude pryzen. Paarden luie handel, oude pryzen. Fokkal veren slechte handel, prijshoudend. Qras- kalveren kalme handel, hoogere pryzen. Kaasmarkt Bodegraven. 9 Juli. - Aangevoerd 512 partijen, w o. 491 ni. r.m., 22235 stuka. 177880 kg. Prijzen le kw. m. r.m- 51—53, 2e kw. m. 46—49, zwaardere 59. zonder r.m. 45— Handel matig. De vrouw van een assistent vermoord. Wraakneming van koelie. Aneta seint uit Medan: Een inlandsche koelie van de onderneming Parnabolon, van de Handelsver. Amsterdam, drong de wo ning binnen van den assistent de heer Land zaat en vermoordde de 27-jarige mevrouw Landzaat geb. Van Rijnberk met een piso- blatti. De assitent Rogge snelde op het hulpge roep van mevrouw toe en schoot met een browning op den moordenaar, doch het wa pen ketste, waarop de koelie hem een snede aan den pols toebracht, die echter niet ern stig bleek te zijn. De dader vluchtte het bosch in, maar werd door koelies nagezet en aangebracht. Mevrouw Landzaat laat een kindje van een jaar na. De reden tot den moord is een wraakne ming. De gescheiden vrouw van den koelie was naar oen andere afdeeling overge plaatst. De koelie verlangde haar terug, maar deze terugplaatsing geschiedde naar zyn meening niet snel genoeg. By de begrafenis te Siantar was er ëen overweldigende belangstelling uit planters- kringen. Dozyinen bloemstukkan en kransen waren evenvele bewijzen van deelneming. Aan het graf spraken de vertegenwoordiger van de II. V. A., de heer Th. A. van der Laan, de administrateur van Parnabolon de heer J. Beeckman, de president van de A.V. R.O.S. mr. J. A. F. M. Buffardt en ds. A. Bianson Henkemans. De verslagenheid is zeer groot. DRAAÜLOÜZE UIEN ST. De a.s. diplomatieke conferentie. PARUS, 9 Juli. Het Journal beweert te weten dat de Fransche regeering zich in antwoord op een Engeische nota accoord zal verklaren ten aanzien van de aanvangsdata der diplomatieke conferentie, die zoo moge lijk op 6 Aug. a.s. geopend zal kunnen wor den. Een Britsche duikboot gezonken. De bemanning omgekomen. LONDEN. 9 Juli. De onderzeeboot H is gezonken na een aanvaring met de duik boot 1. 12. Er zijn slechts 2 overlevenden van de H 47. Van de L 12 wordt eon man vermist. Vrees in Portugal voor een nieuwe opstand. In Portugal zijn gedurende de laatste 'dagen weer talrijke personen gearresteerd, aangezien men nieuwe opstanden vreest. De politie te Lissabon heeft maarschalk Da Costa gearresteerd. Verkiezing Ged. Staten van Limburg. MAASTRICHT, 9 Juli. Benoemd tot bui tengewoon lid van Ged. Staten van Limburg de heer C. R. N. Regout aftr. met 36 van de Poging tot moord. f Veroordeeld. AMSTERDAM. 9 Juli. De 40-jarige kell- ner die op 12 April zijn vrouw, die echt scheiding had aangevraagd, op den hoofd weg met een mes een 10-tal messteken toe bracht en tegen wien 4 jaar gevangeöièstraf wegens poging tot moord waa geëischt, werd heden door de vijfde Kamer der Rechtbank veroordeeld wegens poging tot moord tot 3 jaar gevangenisstraf. DRAADLOOZE DIENST. 8 Juli. 9 Juli. Officieel. Londen 12.07'Vi, 12.07% Berlyn 69.30% 59.29 Parys 9.74% 9.74% Brussel 39.60 39.60 Zwitserland 47.91 47.89 Weenen 35.()2% 35.02% Kopenhagen 66.35 66.32% Stockholm 66-77% 66.75 Oslo 66.38% 66.35 New-York 2.49'/m 2.48 Niet-officieel. Praag 7.37% 7.37% Madrid 36.02 36.02 Milaan 13.03% 13.03% De markt had heden weer een vrij leven dig voorkomen en opnieuw waren het de cultuurwaarden die het grootste deel van de publieke belangstelling trok Rubberaan- deelen werden gedurende den geheelen beurstijd zeer druk verhandeld en na hoo ger opening liepen de koersen geleidelijk aun terug, in verband met de beweging van het product te Londen. Een overeenkomstig verloop hadden de 'tabakken. Oostkusten onderscheiden zich door zeer vast te openen doch daarna zeer sterk te reageeren. Senem- bahs werden ex-dividend genoteerd. Op de mijnafdeeling was de affaire in Éoe- »ns omvangrijk. Aanvankelijk werd iets beneden den laagsten prijs van gisteren ge handeld. doch daarna had een licht herBtel plaats Algemeene Exploraties werden ieta lager afgedaan. Van de Iiïdustrieelen konden de Fordaan- deelen zich niet op het vorig niveau hand haven. en leden een vrij aanzienlijk verlies. Margarine Unies liepen na prijshoudende •peiling iets terug, maar haalden het nadee- lig verschil nadien weer in. Calvé Delft was prijshoudend De Philipswaarden hadden van aanbod te lijden en kwamen benedën Kunstzijde waren ongeanimeerd. Macu- bees of Knka's moesten zich een verlies ge troosten. Claims Holl. kunstzijde-industrie werden hooger afgedaan. De Kuchenmeister- aandeelen stelden zich iets lager. Suikerwaarden bleven gezocht naar aanlei ding van het bericht dat de Visp bidingen tot de vorige prijzen had geweigerd. H.V A.'s evenwel waren op een hooger niveau aange boden waardoor de koers wat terugviel. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting. Zwakke tot matige, zui delijke of zuid-oostelijke wind. Half tot licht bewolkt Droog weer. wanner.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2