IEL I m RKEN ZOON NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD! VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE. |W Juli 1829 No. 17117 68» Jaargang BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BERGAMBACHT, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit biad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. EEN NOODLOTTIG SCHOT I, en* Woensdag IC 43 DlljIVVJr AlVAD ALjII JL iJlLIVlYILll tt V U IZIVt 1» V Hill DvöHvvr, vr V K/JLlxAVJ'VIV, UAAullv£jLnij LtlV VlkJU UIL vil A 9 Irl VJILA LAT ikte van 490 vier- bü 12 ffl. 21.—. Den Haag. HOOFDSTUK VXIII Een angstig vermoeden. VANA" AG honderden gedaan goede' gezondheid Arbeid is des lichaanis voeder, Arbeid is der zielen hoeder, Arbeid is der deugden moeder. week 17 cent, met Zondagblad 'ing per looper geschiedt. willen dat ze wist doe. Wil jij haai- eensklaps hen op het zagen ze Li - Wat hij opgewonden. in, nu ze weten wie u bent, hevig van deze mededee- langzaam overeind r en vroeg: leriaar je neergeslagen- n voor billijke leverd. Sir Morecambe die genoodzaakt was om Hatty los te laten, daar zij zich uit zijn greep had teruggetrokken, vouwde zijn ar men en keek den afperser onbewogen aan. Vaag dat haar maar, zei hij eenvou- Oogenblikkelijk nadat de baronet hem den rug had toegekeerd, pakte Raggett in 2 woede Hatty beet en duwde haar voor zich uit in de richting van de hekken, terwijl hij haar alle scheldwoorden die hem maar te binnen schoten, toesiste. Jouw ellendeling, idoot! Jouw dwaas! Jouw leelijke stomme ezel, snauwde hij bui ten zichzelf van drift, ofschoon hij er %ich heel goed bewust van was dat het verstan diger zou zijn als Sir Morecambe deze uiting van echtelijke liefde niet hoorde. Waarom stond je met dien schurk te praten? Moet hij ons soms aanklagen wegens meineed. Je moest je schamen Opeens gaf hij haar een krachtigen stomp en liet haar los, zoodat zij wankelde en aan Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN (Nadruk verboden). alle gevallen van vinden, zelfs voor een baat bij uwe 'aam en ernstig, loen kan, zou je dig. En Bill Raggett keek van den een naar de ander en werd gefolterd door angst. Wat had zij verteld, wat had Sir Morecambe'uit haar weten te krijgen'-1 U bent niet de soort man, zei hij te gen derf baronet, die ik met mijn vrouw vertrouw, Opgemaxcheerd., meneer Crane.. Sir Morecambe lachte minachtend. ,Je had beter gedaan om zelf weg te blij ven, zei hij en keerde zich bruuks om. menhij dacht eraan wat er gebeuren kon als die man en vrouw oneenigheid met el kaar kregen. Kom. zei hij, jij bent niet de vrouw, die een man, die niemand kwaad heeft'ge daan, ten gronde wil richten en hem aan de galg helpen, nietwaar Hatty Ze hield op met snikken en keek hem aan. terwijl ze over haar heele lichaam trilde. U moet zoo niet spreken en me niet zulke dingen vragen ik kan u niet ant woorden, ik durf het niet en het zou niets geven. O, laat me gaan, laat me alstublieft gaan! Ze was heelemaal buiten zichzelf van wroeging en van vrees voor Bill Raggett. Ze scheen zoo bang dat hij zou komen. Hatty, zei hij langzai als je dan niets voor me do< me dan met een ding willen helpen? O neen, neen, ik kan niets meer doen vraag het me niet, ik kan het niet. Ja, maar dat kan je wel doen, geloof ik Kan je juffrouw Pamela Herrick? De dame die zooveel van U houdt Alle sentimenteele snaren in haar gemoed waren weer aangeraakt. Ja' ik zou graag waar ik was. en wat ik schrijven en het haar vertellen? Haar vertellen dat U hier bent? - Neen, want ik kan hier niet blijven; jij hebt me dat onmogelijk gemaakt. O, het spijt me zoo. het spijt me zoo. Nu. laten we daar maar niet meer over praten. Schrijf haar dat ik hier geweest ben en dat ik van plan ben haar op te zoeken. Durft U dat? 100.000 bedacht, Gu ’s Ziekenhuis met 50.000 en de klinische school van St. Ma ry’s ziekenhuis met 25.000. Vijf schilderijen, zijn aan de National Gal lery vermaakt, de andere aan de National Portrait Gallery. Een bediende, een chauffeur en een dienstbode zullen lijfrenten van 130 elk genieten. De ramp met de duikboot. Een en twintig man van de H 47 verdronken. De commandant van de H 47 behoort tot een der beide opvarenden, die er het leven hebben afgebracht. De geheele bemanning van het vaartuig bedroeg 23 koppen. De H 47 behoort tot de zesde duikbooten- flottielje. Zoodra het bericht van de ramp te Portsmouth ontvangen werd, werden de sleepbooten „Grapper" en „Resolve" naar het tooneel der ramp uitgestuurd met ber- gingsuitrustingen aan boord. De L 12 heeft ongeveer dertig officieren en manschappen. Beide duikbooten behooren tot de klassen van voor den slag by Jut land. en angstig en maakte aanstalten om heen te gaan. Hij hield haar tegen en zei vpendelijk: Je weet toch zeker dat je me een heele- boel kwaad gedaan hebt? Als antwoord barstte Hatty in tranen uit. Ze trachtte zich te beheerschen en-fluister de: O. zegt u dat toch niet, stil toch, wat moest ik anders doen? Zeg niets meer tegen me laat me gaan Want hij had haar bij den arm gegrepen en probeerde haar tegen te houdenplotse- ken hebben een opper kanten meter De vliegboot.is uitg^rust Siemens-Jupiter-motore»b zoodat men i over 6300 P.K., waarmee een ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels 1.55, elke regel meer f 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 225, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger.- Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. vrjj gemakkelyik tot stand zou kunnen komen. De keuze der vergaderzaal vormt dus momenteel nog óen moeilijkheid, die door het contact tusschen Londen en Parys uit den weg moet worden geruimd. Van grooter belang is het echter, dat Frankryk thans afziet van zyn traineer ing apolitiek en ertoe mee schijnt te willen werken zoo spoedig mogelQk tot een vergelijk te komen. Trou wens ook Stresemann heeft in zyn inter view de noodzaak bepleit de wereld door een vertraging van de oplossing der belang rijke problemen, die aan 't sdhadevergoe- dingsvraagstuk vast zitten), niet langer in spanning te houden. Duitschland, zoo heeft de minister van buitenlandsche zaken laten uitkomen, moet meer souverein worden. Dit wordt het echter niet alleen door een ver vroegde ontruiming van het Rijnland. Een vreemde macht heerscht op het oogenblik ook nog in het Saargebied. Krachtens het vredesverdrag is dit geoorloofd en het terugtrekken der Franschen ook uit deze Duitsche industriestreek Ran alleen geschie den door een wijziging van het te Ver sailles gesloten tractaat. Wanneer Frank rijk werkelijk veel gelegen is aan volkeren- verzoening, moet een weg gevonden kunnen worden, die het Duitschland mogelyk maakt binnen afzienbaren tyd binnen zijn grens palen weer geheel heer en meester te wor den. Anders is de liquidatie van den oorlog niet volledig. Maar de ultra-nationalisten en andere kringen in Frankrijk zullen zich vermoedelyk voorloopig wel met man en macht verzetten tegen het prijsgeven .van het economisch zoo belangrijke Saargebied. - BWTBNI.ANDSCfrNIEUWS.' DUITSCHLAND. De nieuwe reuzen-vliegboot der Dornier-fabrieken. Op het Zwitsersche gedeelte van het Meer van Constanz, boven Altenrhein in de r.abyheid van Rohrshach, is in de afgeloo- pen dagen de bouw voltooid van de reuzen- vliegboot der Dornier-fabrieken. Gisteren is een groot aantal gasten uitgenodigd om het vliegtuig te bezichtigen. Met de proef vluchten zal echter eerst over eenige weken begonnen worden. Het toestel biedt een overweldigenden aanblik. Als men ervoor staat, gelooft men eerder een klein-model torpedoboot te zien dan een vliegtuig. De romp is zeer elegant van lyn en is in tegen stelling met het gebruikelijke Dornier-Wal- type niet plat van onderen, maar loopt uit in den vorm van een kiel, wat by ruwe zee groote voordeelen kan opleveren. De meta len wanden kunnen een hoogen druk verdra gen en de romp is door waterdichte schot ten verdeeld. De nieuwste vindingen der moderne vliegtuig-techniek zyn bij den bouw toegepast. De spanwijdte van het toe stel bedraagt 48 meter, de lengte is 40 me ter en de hoogte 10 meter. De draagvlak- Volgens een nader telegram van Havas heeft de landing plaats gehad om 9.10 u. 's avonds. De landing van de Padvinder had plaats j het dorp Albericia. VER. STATEN. De betrekkingen met Rusland. Washington voor herstel der dip'o- matieke lie trekkingen? De „Daily Telegraph" wyst er in een be richt uit Neiw York op, dat er in de hou ding van de Amerikaansdhe regeering, in het bizonder wat betreft president Hoover, een zekere wending is gekomen ten aanzien van de officieele erkenning van de Sovjet- regeering door de Vereenigde Staten. Men aCht het waarschynlyk dat Hoover, onder den druk van invloedrijke kringen, de vroe gere weigering der Amerikaansche regee ring om de Sovjet-Unie te erkennen, aan huis. De nalatenschap van Lord Ilevefetoke. De onlangs te Parys overleden financier Lord Revelstohn (hy was daar lid van de commissie van financieele deskundigen) blykt een vermogen van 2,468,293 te heb ben nagelaten, waarvan de Schatkist voor successierechten ongeveer 1 millioen af zal nCmen. Aan legaten heeft hy ruim 500,000 ver maakt. Zyn broer Everard Baring krygt 100,000, al zyn contanten, effecten en be leggingen in Frankryk en België, zyn snoer van 242 parels en een aantal andere klei- nooden. Zyn broer Cecil erft 50.000. Zyn nidht Lady Edward Grosvenor krygt 5000 en een snoer van 506 parels en het vrucht gebruik van 60,000 voor zichzelf en haar kinderen. Een andere nicht Lady Delia Peel zal mpt haar kinderen het vruchtgebruik van 20.000 genieten. Edward Robert Pea cock (van de firma Baring Brothers) erft, een kapitaal van 02.000, Geoffy Cecil Rol lings (van dezelfde firma) 12.000 erft. Het Koning-Eduard-ziekenhuisfonds is met op een uit haar zou krijgen als hij maar op juiste manier met haar «rist om te sprin; ging vriendelijk voort: Zeg haar, dat ze naar me uit zal zien, want dat het niet meer zoo lang zal duren dat ik bij haar ben. En vertrouwd mij toe om dat te schrijven? vroeg Hatty terwijl ze hakr oogen afveegde met haar zakdoek die ze tot een bal opgerold had en den edelman ongeloo- vig aankeek. O, ik weet zeker dat je dat doen wilt als je 't my belooft en ik ben er ook van over tuigd. dat je er met niemand over zal spre ken, zelfs niet met je man. De manier waaop ze zich oprichtte. zei hem dat deze eervolle opdracht een diplo matieke zet was geweest en uit haar ant woord bleek hem dat het niet alles koek en ei tusschen hen was Dat zou hem prachtig te pas komen Neen, hem zeg ik het zeker niet, ant woordde ze direct. Is hij niet goed voor je? Neen, zei ze fluisterend. Er viel een oogenblik stilte; ze stonden dicht bij elkaar en hij hield haar arm vast -».i3 hoorden zij voetstappen achter et grint en toen ze zich omkeerden Bill Raggett voor zich staan. doet U met mijn vrouw- vroeg ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorgi Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnethenten worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 8& Postrekening 48400. opgegeven, n.l. dat er in Duitschland geen strooming onder de bevolking bestaat, die zich zou verzetten. Nu moet men toonen, aldus Hugenberg, dat er zulk een volks beweging wèl bestaat, en hy besloot met het uitspreken der overtuiging, dat een ver werping van het onuitvoerbare verdrag van Parijs door het Duitsche volk een beteren toestand in het leven zou roepen. Ten slotte werd een motie aangenomen, inhoudende, dat de commissie den strijd „te gen het op de afgeperste bekentenis van Duitschlands schuld aan den oorlog geba seerde Parijsche tribuunplan” als haar voor naamste taak beschouwt. FRANKRIJK. Zelfmoord van een ambtenaar. Naar het agentschap Indo-Pacifique uit Charbin meldt, heeft de vertegenwoordiger van Moskou in den raad van beheer der Chineesche Oosterspoorwegmaatschappy, de heer Tsjolmanenko, die aan de vergadering in het Sovjetconsulaat op 27 Mei had deel genomen, maar die wegens zyn officieele functie niet was gearresteerd, zelfmoord ge pleegd. Hy was opgeroepen zich naar Mos kou te begeven om over deze vergadering, voor welker gevolgen men hem verant woordelijk stelde, rapport uit te brengen. ENGELAND. t Het kigsrecht-hervormingsplan. Conferentie van partijleiders. Ramsay MacDonald, Baldwin en Lloyd (iOUDSCIIE COURANT. George kwamen gisteren bijeen ter bespre king van de samenstelling der conferentie, die, zooals in de Troonrede werd in het vooruitzicht gesteld, een onderzoek zal in stellen naar de in overweging gegeven wij ziging der Kieswet. Vernomen wordt dat de conferentie waarschynlyk zal bestaan uit drie leden van elk der politieke partyen, met inbegrip van een kabiffets- óf voorma lig kabinets-minister, onder presidium van lord Ullswater, oud-speaker van het Lager- met twaalf elk van 525 P.K.. in totaal dé beschikking heeft 'JC, ccn maximum- vliegsneiheidi van^óO K.M. per uur en een startsnelheid van •fa) K.M. p. uur kan wor den bereikt. Het geheele schip is in drie dekken ingedeeld. Het onderste dek wordt gebruikt voor het bergen der brandstof; voorts zyn er de bagageruimte en de slaap plaatsen voor de bemanning, die uit onge veer tien man zal bestaan. Het middendek is het zoogenaamde ppssagiersdek. Voor aan den boeg van het toestel is een ruimte met ankerkabels en ander materiaal, daar achter ligt de voor de passagiers bestemde ruimte, verdeeld in cabines en een groote eetzaal, waarin de veertig passagiers, waar op het toestel voroloopfg beiekend is, ry- kelyk ruimte vinden. Op het bovenste dek bevindt zich de stuurcabine, die veel over eenkomst vertoont met die van de „Graf Zeppelin". Vooraan zitten de piloten, daar achter is de kaartenkamer, dan de machine- centrale en ten slotte de radio-kamer. By- zonder interessant is de bedrijfscentrale, van waaruit de motoren bediend worden. Van de schakelborden voeren leidingen naar de motoren, die alle afzonderlijk doch ook samengekoppeld in werking gesteld kunnen worden. De piloot zelf behoeft zich eigen- lyk in het geheel niet meer met de directe controle der motoren te bemoeien, doch kan te allen tijde den machinist zijn orders geven door middel van een telegraaf, ter- wiü in het toestel ook pneumatische buizen vdbr het verzenden van brieven van het een ■haar het andere gedeelte van het vliegtuig zyn ingebouyd. Hugenberg*tegen bet plan-Young. Organisatie van het verzet. De onlangs opgerichte ryksJcommissie voor het Duitsche „Volksbegehren" is, naar het W. B. meldt, gisteren te Berlijn voor de eerste maal bijeengekomen. Nadat de voorzitter van den bond Stahl- helm, de heer Seldte, de openingsrede had gehouden, werd het woord gevoerd door Geheimrat Hugenberg, die er o.a. op wees, dat zich onder de leuze „tegen het nieuwe tribuut-plan en tegen de leuze van Duitsch lands schuld aan den oorlog’ uit personen van alle kringen, o. w. de vertrouwensman nen van groote organisaties Stahlhelm, Reichslandbund, Vaderlandsche verbonden, Duitsch-nationale Volkspartij, Chr. nationale Boerenpartij, nationaal socialisten een groot nationaal front had gevormd. Spr. verklaarde, dat alles wat vroeger is geschied onder een zwaren druk heeft plaats gehad, maar de jongste overeenkomst van Parijs is het product van een kalm over- leggenden partygeest en groote lafheid. Schacht heeft te München de overeenkomst van Parijs verloochend, hy heeft ze als ón mogelijk en onuitvoerbaar gekenschetst en voor zyn onderteekening slechts één reden Het is me precies gelijk of ik hier of daarginds gearresteerd zou worden, en ik zou haar nog graag eens willen zien. Hatty huilde nu zonder ophouden en Sir «Morecambe, die er zeker van was dat hij nu of andere manier nog wel de waarheid 1 de igen den kant van den weg neerviel. Ze gaf een schreeuw en Sir Morecamble, die al een eind de oprijlaan ingegaan was, keerde zich om. Hij zag dat Hatty kwam, liep snel terug Heeft die geweldt Heeft hij je bezeerd? Hatty knikte zwijgend, maar ze was vree- selijk bang en heesch zei ze tegen den ba ronet Wilt u niet met ons meegaan? In ben zoo bang voor hem en u kunt toch niet naar het huis teruggaai Raggett schrok ling. Halve gek Dat is jouw werk zeker, riep hij woest. Kom, zei Sir Morecambe The met haar naar de hekken liep, ik wensch niet dat je in mijn tegenwoordigheid op die manier - tegen je vrouw spreekt. zijn Raggett, dol van w.mde en teleurstelling, zich balde zijn vuisten, maar antwoordde niet. Hij begon langzamerhand in te zien, dat hij zich aardig had vastgewerkt, inplaats van dat hij door brandschatting van den baronet een aardig fortuintje bij elkaar zou krijgen. Het was een lastig geval. Als Sir Morecambe naar Crane Court terugging, en zich bij de politie zou aanmelden, moesten Raggett en zijn vrouw maken dat ze wegkwamen, uit angst dat Hatty de waarheid eruit zou flap pen en hij werd er zich te laat van bewust dat hij zijn onderworpen vrouw niet bepaald met tact behandeld had. - (Werdt vervolgd.) De plaats van het onheil. Een N. T. A. bericht meldt, dat de bot sing der twee duikbooten plaats had in het St. Georgekanaal tusschen Groot-Brittannië en Ierland, vlak voor St. Davidstead. ZWITSERLAND. Bergongeluk. Een dame uit Engeland, Mevrouw Fur- niss, is van een hoogte van 150 M. dood gevallen in de omgeving van Interlaken. Het lijk kon geborgen worden. SPANJE. De padvinder over den Oceaan. Bij Santander geland. Voortzetting van den tocht naar Rome. Uit Madrid komt het bericht dat de pad vinder, het vliegtuig dat van Amerika op weg naar Rome, bestuurd door de vliegers Yancey en Williams, is geland op het strand van de provincie Santander. De vliegers zullen naar Rome verder vlie gen zoodra hun benzinevoorraad aangevuld 36 Hatty kreunde, o. ik wilde dat ik het niet gezegd had maar ik dacht er niet bij en de naam ontviel me voor ik het wist. Zoo, zei hij droog. Ik begrijp anders niet waarom je daar nu opeens zoo'n spijt van hebt, terwijl je me al zooveel kwaad berokkend hebt. Hij hoorde Hatty zacht snikken in de duisternis en hy bukte zich om in haar ge zicht te kijken, maar Hatty was verlegen De a.s. diplomatieke conferentie. Fransch-Engelsche ineeningsverschillen. De groote diplomatieke conferentie, waar verder beraadslaagd zal worden over de liuuidatie van den wereldoorlog, werpt nog al wat stof op, daar twee groote mogend heden over den tyd en de plaats der ver gadering het tot dusver niet eens zijn "kun nen worden. Tusschen Engeland en Frank rijk heeft te dezer zake dan ook reeds een nota-wisseling plaats gehad. De regeering- MadDonald komt op voor 'het houden der conferentie in «Ie Britsche hoofdstad tn wenscht bovendien op te schieten; zy kant zich daarom tegen de Fransche plannen, volgens welke op diverse conferenties de verschillende vraagstukken, die met het plan-Young verband houden, zouden moeten werden behandeld. Wat deze laatste kwestie betreft, siohynt Frankrijk volgens de jongste berichten bak zeil te hebben gehaald; uit een officieus ge tint communiqué valt namelijk af te leiden dat het niet buitengesloten is, dat alle be raadslagingen tegelijkertyd door verschil lende organismen zullen worden gehouden Frankryk kan er zich echter niet n.ee ver- eenigent. dat de diplomaten en politici ver gaderen in één van de hoofdsteden der lan den, die bij de te treffen regelingen zijn ge ïnteresseerd; het meent, dat men er beter aan doet te confereeren in een onzydig land, bij voorkeur in Zwitserland. Vandaag zal.het Fransahe kabinet van gedachten wisselen over het ontwerp van het antwoord, dat op ’t Britsche aide- mémoire zal worden gegeven .Ofschoon de inhoud van het concept niet nauwkeurig bekend is, verluidt, dat tusschen Engeland en Frankrijk met betrekking tot'de methode en de procedure, die gwdlgxi moet gorden, geen ernstige «meningsverschillen bestaan. Zoo zou de plenaire conferentie het vraag stuk der schadevergoeding kunnen behan delen. Behalve de zes mogendheden, die het meest rechtstreeks bij dit pyobleem zyn betrokken (Engeland, Frankryk, Italië Duitschland, België en Japan), zouden ook de andere staten, die belang hebben bij de regeling van 't herstelvraagstuk in de dis cussies kunnen worden betrokken, hiervoor komen in aanmerking: Polen, Roemenië, T«jedho-Slowakye, Zuid'-Slavië, Griekenland en Portugal. Ondertusschen zou de commis sie van deskundigen de aangelegenheden, die aan de orde komen door de inwerking treding van het plan-Young, kunnen rege len. Een andere commissie, aldus wordt van Fransche zijde aan de hand gedaan ,zoii het vraagstuk van de constateerings- en ver- zoenings-commissie, alsmede dat van de ontruiming van het Rijnland, ter hand kun nen nemen. Natuurlijk is dit een kwestie, waarin alleen de zes mogendheden, die in September 1928 te Genève van gedachten hebben gewisseld, een woordje mee kunnen spreken. Te Parijs is men nog al optimis tisch en meent men, dat op dezen grond slag een accoord tusschen de betrokkenen 80 e e d T

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1