v.RGSSEM'* pi LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. een nieuw ondersoek eat onderworpen. Een groep Amerikaansche kiduatrieelen en ban kiers, die de volgende maand een reis van vier weken naar Sovjet-Rusland onder neemt, is reeds van deze gewijzigde hou ding der Amerikaansche regeering op de hoogte gesteld. Omtrent president Hoover wordt mededgedeeld, dat hy de opvatting van Kellogg en Hughes omtrent de Russi- che prppaganda-werkzaamheden nooit ge deeld heeft en dat hy de geheele quqaestie van het hervatten der betrekkingen met Sovjet-Rusland altijd van een zeer nuchter standpunt heeft bekeken. BINNENLAND. De Kabinetscrisis. Conferenties in verband mei het komende ministerie. In velband met den uitslag der verkie zingen voor de Tweede Kamer en de Kabi- netscrisis hebben de Boomsch Katholieke en Anti-Revoluiiobnaire Kamerfracties ver- gaderd. De Koningin heeft in verband met de Ka- bmetscrisia op het Huis ten Bosoh ter con ferentie ontvangen de voorzitters van de Tweede Kamerfracties der Booms< li-Katho- lieke Staatspartij, der Anti-Revoiutionnaire partij en der Christelijk-Histnrische Unie onderscheidenlijk de heeren minister van Staat mgr. dr. Notens, minister van Staat mr. Heemskerk en mr. Schokking. Naar de Haagsche Crt. voortB verneemt, zal mr. H. P. Marchiiit, leider van de Vrij- zmnig-üe ittoeralon, vandaag aan de Kroon advies uitbrengen. Na den overval op Willemstad. Kapitein Borren heeft ontslag gevraagd. Van particuliere zijde deelt men aan het Vad. medé, dat kapitein Borren noch gou verneur Fruytier Spaansch kennen. De ceni- ee. man van den inlichtingsdienst, die Spastische kende, rechercheur Appel, die op de hoogte was van alle stroomingen onder de pl.ni. 3000 Venezoianen die b« de Ko- iiniklijke werken, was onlangs gestorven, geen enkele bevoegde volgde hem op, zoodat men feitelijk geheel van betrouwbare inlich- I tingen verstoken was. Dit is de reden, waar- I om kapitein Borrelt de verantwoordelijk- I heid met meer dragen wilde en ongeveer I een maand vdór den overval ontslag vroeg. I Het ai Tweede Kamerlid Floris Vos I De heer Floris Vos, bij de jongste verkie- I zingen gekozen tot lid van de Tweede Ka- I iner, heeft in een. te Amsterdam gehouden vergadering verklaard dat hjj zich niet bij eenige andere politieke partij zal aanslui ten dan die h(j vertegenwoordigt n.l. de Middenpartij voor Stad en Land. HÜ wil allerminst het geheele volk ver tegenwoordigen doch dat gedeelte ervan, dat begint waar de SJXA.P. eindigt en waar het groot-kapitaal begint. De verkiezing voor de Eerste Kamer. De candidaatatelling. Gisteren heeft in de provincies Nordo- Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord- HoUand en Friesland de candidaatstelling plaats gehad voor de verkiezing van 26 le den der Eprste Kamer. In 1126 werden 26 leden der Eerste Ka mer door de Provinciale Staten van Gelder land, Overijssel, Groningen, Drente en Zuid- Holland gekozen, en op 26 Jui zullen de Provinciale Staten der eerstgenoemde pro vincies bijeenkomen voor de verkiezing van de andere helft der Eerste Kamer. Zooals men weet, geschiedt deze verkie- I zing, evenals die voor de Tweede Kamer, I langs den weg van evenredige vertegen I woordighrig. Overeenkomstig het bepaalde in art. 112 I der Kieswet z(jn de 11 provincies tot vier I groepen vereenigd, waarvan by deze verkie- I zing in aanmerking komen groep I, be- I b taan de uit de provincies Noord-Brabant, I Zeeland, Utrecht en Limburg, en groep III. I bestaande uit Noord-Holland en Friesland. I De eerste groep kiest 13, en de derde I groep. 12 Eerste-Kamerleden. Volgens de huidige samenstelling wordt I de eerste groep vertegenwoordigd door S I katholieken, 2 sociaal-democraten, 1 anti- I revolutionair, 1 christelyk-historisohè en 1 liberaal; de tweede groep heeft afgevaar digd 3 katholieken, 3 sociaal-democraten, 2 anti-rev., 2 christ.-hiest., 1 lib. en 1 vryz.- dem. De volgende candidaten werden gesteld: Candidaten Utrecht. R.K.: 1. Mr. W. N. van Lanschot, Vucht; 2. Jhr. Mr. A. F. C. van Sasse van IJsselS- Den Bosch; 3. P. W. de Jong, Tilburg; 4. A. C. de Bruyn, Utrecht; 5. H. M. J. Blomjouw, Tilburg; 6. E. B. Dumouleyn, Hontenisse; 7. J. E. A. M. Meycriit;, Den Bosch; 8. Mr. T. J. Verschuur, Brede. 9. P. J. J. de Wit, Hel mond; 10. M. P. W. 'v. Hout, Helmond. A.R. Party: 1 Mr. A. A. de Veer, Middel burg; 2. Jhr. Mr. H. A. M. van Asoh van Wyck Doorn; 3. Prof. dr. J. A. C. van Leeu wen, Utrecht; 4; J F. Heemskerk Middel burg; 5. Mr. G. A. Diepenhorst, Zeist; 6. Mr. J. W. Goedbloed, Goes. C.H.: 1. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Loh- man, Utrecht; 2. J. J. Wallien, Breskens; 3. Mr. Dr. W. F. J. Frowein, Eys Witten. 4. C. Dane Gzn., Willemstad; 5. Mr. Dr. G. Kolff, Geldermaleen. Staatkundig Gereformeerde Party: 1. G. H. Kersten, Rotterdam; 2. P. Zandt, Delft; 3k E. Kuyk, Amsterdam. Vryzinnig-Democraten: 1. R. Kranenburg Leiden; 2. J. Adriaanse, Oost-K&pelle; 3. E. BergsmaBergsma, Zoutelande; 4. W. H. I M. Werker, Den Haag; 5. Mej. A. Goudsmit, I Amsterdam. Vrijheidsbond: 1. Mr. D. Fock, Den Haag; I 2. Jhr. ir. R. R. L. de Muralt, Den Haag: 3. ir. Jan Koster, Heerlen; 4. J. H. Th. O. I Kettlitz, Utrecht; 5. H. O. van Riel— Smeenge. Assen; 6. W. Kakebeeke, Goes; 7. Mr. F. E. Pels Rycken, Breda. S.D.A.P.: 1. E. Moltmaker, Utrecht; 2. G. F. Lindeeyer, Heerlen; 8. C. W. J. v. d. Bilt, I Heerlen; 4. J. F. Ankersmit, Amsterdam; 5. P. G. Gruys, Breda; 6. J. H. Paris, Maas tricht; 7. L. Onderdijk Middelburg. Candidaten voor Friesland. Voor de Vrijzinnig-Demoeraten werden gesteld de heeren: J. J. G. S. Falkena, Hee renveen J. Wuite, Huizum; mevr. H. C. Buisman—Blok Wyhrandi, Leeuwarden; I'. C Andreae, Sneek. Voor de Christelijk Historischen: mr. R. Pollema,.Leeuwarden; H. van Eyck van Heslinga, Apeldoorn; J. L. Oosterhoff, Tei- naard; M. G. de Kruyf(, Franeker,; J. H. Fncke, Leeuwarden. Voor de Anti-Rev.: W. de Vlugt, Amstvir- dam; T. Nauta, Dantumawoude; V. H. Rut gers, Amsterdam; Douwes Jr., Amster dam; S, Sytsm'a, Dokkum; A. Coiijn, Am sterdam; P. Ezinga, Buitenpost; J. F. H. Spier, Amsterdam. Voor de R.-Kath.: J. N. Hendrix, Bloe- mendaal; mr. J. W. J. p. Heerkens Thijs- sen, Haarlem; mr. P. G. Reymer, Hilver- I sum; M. Visser, Leeuwarden. H. Brouwer, Hilversum; W. Franssen Jr., Leeuwarden. Voor de S.D.A.P.: H. Polak, Laren (N.- H-mevr. W. C. 13. Pothuis—Smit, Am sterdam; F. M. Wibaut, Amsterdam; J. Oudegeest, Amsterdam; M. A. Reinnlda, Haarlem; J. Kolk, Heerenveen; L. v. d. Wal, Amsterdam; S. de Wolffl, Amsterdam. Voor den Vrijheidsbond: G. van den Bergh, Wassenaar; E. Heldring, Araster- I dam; dr. J. G. van Weideren baron Rengeis I IJsbreohtum; mevr. M. B. BoissevainPijn- I appel, Blaricum; mr. C. B. Menalda, Leeu warden; D. J. van Houten Sr., Weesp; mr. C. H. Guepin, Santpoort. Candidaten Noord-Brabant. Voor de Vrijzinnig-Democraten: 1. R. Kranenburg te Leiden; 2. J. Adriaanse te I Oostkapelle; 3. E. Bergsma geb. Bergsma I te Zoutelande. 4. W. H. M. Werker te 's Gra venhage; 5. Ada Goudsmit te Amsterdam. Voor de S.D.A.P.: 1. P^ Moltmaker te Utrecht; 2. G. F. Lindeyer te Heerlen; 3. Chr. W. J. van de Bilt te Heerlen; 4. J. F. Ankersmit te Amsterdam; 5. P. G. üruij« t-j Breda; 6 J. H. Paris te Maastricht; 7. L. Onderdyk te Middelburg. Voor de Christ. Historischen: 1. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman te Utrecht; 2. J. J. Walhen te Breskens; 3. mr. dr. W. F. J. Frowein te Eys-Wittem; 4. C. Dane Gzn. te Willemstad; 5. mr. dr. G. Kolff te Gel- I dermalsen. Voor den Vryheidsbond: 1. mr. D. Fock te 's-Gravenhage; 2. jhr. ir. R. R. L. de Mu ralt te 's-Gravenhage; 3. ir. J. Koster te I Heerlen; 4. J. H. Th. O. Kettlitz te Utrecht; 5. H. A. van Riel geb. Smeenge te Assén; I 6. W. Kakebeeke te Goes; 7. mr. F. E. Pels I Rycken te Breda. Voor de R.K. Staatsparty: 1. mr. W. M. van Lanschot te Vught; 2. jhr. mr. A. F. O. I van Sasse van Ysselt te 's-Bosch; 3. P. W. I de Jong te Tilburg; 4. A. C. de Bruyn te I Utrecht; 5. H. M. J. Blomjous te Tilburg; I 6. E, B. Dumoleyn te Hontenisse; 7. J. E. I A. M. Meyring te 's-Bosch; 8. mr. T. J. I Verschuur te Breda; 9. P. J. J. de Wit te Helmond; 10. M. P. W. van Hout te Hel mond. Voor de anti-revolutionnairen: 1. mr. A. A. de Veer te Middelburg; 2. jhr. mr. H. A M. van Asch van Wyck te Doorn; 3. prof. dr. J. A. C. van Leeuwen te Utrecht; 4. J. F. Heemskerk te Middelburg; 5. mr. G. A. Diepenhorst te Zeist, 6. mr. J. W. Goed bloed te Goes. Voor de R.K. Volksparty: mr. E. H. Arts I te Tilburg. Candidaten voor Limburg. Voor de R.K. Staatsparty zijn geste'.d de heeren: mr. F. I. J. Janssen, Maastricht; V. M. F. Haffmans, Helden; jhr. G. A. H. I Michiels van Kessenich, Roermond; mr. C. H. J. A. Janssen de Limpens, Wylre; P. J. Kaanen, Maastricht; Th. P. Herman, Horst; vpor den V.B.: mr. D. Fock, Den Haag; jhr. ir. De Muralt, Den Haag; ir. J. Kosters, Heerlen; J. H. Th. O. Kettlitz, Utrecht; mevrouw H. A. v. RielSmeenge, Assen; W. Kakebeeke, Goes; mr. F. E. Pels Rycken, Breda; voor de S.D.A.P.: P. Moltmaker, Utrecht; G. F. Lindeyer, Heerlen. C. W. J. v. d. Bilt, Heerlen; J. F. Ankersmit, Amsterdam; P. G. Gruys, Breda; J. H. Paris, Maastricht; I. Ondetfyk, Middelburg; voor de dhr. Hist.: jhr. mr. B. C. de Sa vornin Lohman, Utrecht; J. J. Wallien, Breskens; mr. dr. W. F. J. Frowein, Eys- Wittem; C. Dane Gzr.., Willemstad; mr. dr. G. Kolff, Geldèrmalsen. Internationale Kamer van Koophandel. De verbetering der wegen. In de vergadering van de transport- en verkeerscommissie heeft mr. A. J. Brosseau, vice-voorzitter van de Kamer van Koop handel der Vereenigde Staten, zyn rapport inzake de financiering van wegenaanleg toegelichte Hierin kwam hy tot de volgende conclusies: Geen land mag de verbetering van zyn wegen verwaarloozen. Voor de financiering van den wegenbouw moeten de algemeene belastingen in de eer ste plaats in aanmerking komen; daarnaast is de heffing van bizondere belastingen ge rechtvaardigd, voor zoover deze niet een I overdreven belasting van autobezitters met zich zal brengen. Belasting op de benzine is de eenvoudig ste vorm van automobielbelasting. Het is goedkooper de kosten van wegen aanleg te dekken door leening dan uit de loopende belastingen. De kosten voor de hoofdverkeerswegen dienen door den staat betaald te worden, daarnaast moet het wegenfonds over vol doende middelen beschikken. Het is gewenscht dat uitbreiding en ver betering der hoofdwegen onder leiding van een centraal deskundig lichaam volgens een systematisch plan geschiedt. Over dit onderwerp is hierna eenige dis cussie gehouden. 0.m. kon worden gecon stateerd, dat Amerika jaarlijks anderhalf milliard voor zyn wegen uitgeeft, tegen de andere landen tezamen één milliard. De sectie voor industrie en handel ver gaderde in de groote aula onder voorzitter- uw f- CT. IN PATE NT V ÈR PA K KI Ne! I schap van oud-minister Clementel (Frank- I rijk). Behandeld werden de handelspolitiek I en-de handelsbelemmeringen. Alle ontwerp-resoluties werden vrywei j ongewyzigd door de vergadering aangeno- I men. Zoo behoorde daartoe één inzake han delsbetrekkingen, waarby het coqgres der 1. K. K. een dringend beroep doet op de re geeringen, die er nog niet toe zyn overge gaan onverwyld de noodige stappen te d*n om de conventie van 8 November 1927wzoo- als deze is aangevuld op 11 Juni 1928, te ratificeeren of anders te teekenen vóór 30 September u In de juridische sectie is, na een opge wonden discussie betreffende het eigen domsrecht op wetenschappelijk gebied een resolutie aangenomen, welke de door de des betreffend Volkenbondscommissie vdfoge- 8telde resolutie afkeurt, aangezien deze geen voldoende pfactische bescherming Ofschoon uit den aard der zaak het con gres van de I. K. K. wordt bezig gehouden door de veelzijdige economische vraagstuk ken, welke de wereld bezighouden, worden daarnaast toch odk de byzondere genoegens van het leven niet vergeten. Zoo heeft 's middags de congresvoorzitt- r deheer H Rud. du Msch, in de groote ver- gaderzaaf van de Amsterdamsche K. v. K. in de Beurs een lunch aangeboden aan de voorzitters en secretarissen der nationale I comité's van de by de I. K. K. aangeslot» Voorts bood de heer Eflfcldring, directeur I der Kon. Ned. Stoomboot My. en zyn mede-' I directeuren, aan boord van het mailschip I „Simon Bolivar" een lunch aan, welke werd by gewoond door de vele congressisten, die I speciaal by de scheepvaart zyn geïnteres seerd. Ook enkele andere groepen vereenig- den zich aan een lunch. De nieuwe Ziektewet. Het Verhond van Nederlandsche Werkge vers meldt: I Tal van verzoeken om inlichtingen berei ken ons, naar aanleiding van onderstaand bericht „Bij Kon. Besluit van den 29sten Juni is bepaald, dat: le. de Ziektewet, met uitzondering van de artikelen 21. 48, 78, 79 en 124, in werking treedt op 1 Augustus 1929; 2e. de artikelen 21, 78 en 70 der Ziektewet in werking treden op 1 Maart 1930". Dit berichtje kan inderdaad tot misver stand aanleiding geven, omdat daarin wordt gebezigd de nieuwe nummering der Ziekte wet, zooals deze sedert kort, n.l. bij besluit van 29 Juni j.l., Stsbl. 374. is afgekondigd. In de oude algemeen bekende en gebruikte nummering der wet, zou dit berichtje als volgt moeten luiden: „Bij Kon. Besluit.van den 29sten Juni is bepaald, dat: le. de Ziektewet, met uitzondering van de artikelen 17, 42a, 77, 78 en 107a, in werking treedt op 1 Augustus 1929, 2e. de artikelen 17* 77 en 78 der Ziektewet in werking treden óf> 1 Maart 1930". Deze laatste nummering is ook aangehou- den in de brochure van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, waarin op de I nieuwe Ziektewet commentaar wordt gele- I verd. Het berichtje beteekent. dat de nieu- I we wet eerst practisch zal gaan werken op I 1 Maart 1930. Eerst dan worden de arbeiders I verzekeringsplichtig. Voordien, n.l. vanaf 1 Augustus a.s., tre- I den echter reeds een aantal artikelen in werking om de uitvoeringsorganen gelegen- I heid te geven zich overeenkonstig de nieu- I we wet te formeeren en Zich op de uitvoe ring voor te bereiden. Doch ook op 1 Maart 1930 zullen nog niet alle artikelen der nieuwe wet van kracht worden. De artikelen 42a en 107a (oude num mering) zuljen n.l. nog later in werking tredeu. Dit komt. omdat in deze artikelen het bestaan vau een z.g. Ziekenfondswet wordt verondersteld. Deze Ziekenfondswet is evenwel nog niet tot stand gekomen. Een desbetreffend ontwerp ligt thans nog by de Tvyeede Kamer ter behandeling. Genoem de artikelen zullen dus eerst in werking gesteld kunnen wórden, wanneer tot invoe ring van deze Ziekenfondswet kan worden overgegaan. De Volkenbondsartsen. Een uiterst gunstige meening om trent de hygiënische toestanden in Nederland. Gisteren werden te 's-Gravenhage de slotbijeenkomsten gehouden van de artsen, die de studiereis van de hygiënische sectie van den Volkenbond medemaakten. Onder leiding van den voorzitter van den Gezond heidsraad, dr. Josephus Jitta, die deze reis In Nederland heeft georganiseerd, werden de resultaten besproken. Daar het doel de zer reis is geweest het bestudeeren van de toestanden ten plattelande, werd ook do dis- j cussie hiertoe beperkt. De deelnemers bespraken achtereenvol gens de volgende onderwerpen en maakten vergelykingen tusschen Denemarken en Ne derland: „De wenschelykheid van een sta- I tistiek, die zich meer speciaa) bezig houdt met het platteland"; „het verstrekken van I zuiver drinkwater, niet alleen voor den mensch, maar ook voor het vee"; „de in vloed van ziekten van het vee op den ge zondheidstoestand van den mensch"; „het I woning- en wegenvraagstuk"; „de wetten I en bepalingen betreffende de hygiënische I vraagstukken"; „zuigelingen- en kleuter- I verzorging"; „de watervoorziening en de grondtoestand"; „de bestrijding der infec tieziekten". Elk der deelnemers had een dezer onder werpen meer speciaal bestudeerd en maakte by de hierover gehouden voordracht zeer belangrijke vergelykingen met Denemarken dat zy vóór Nederland bezocht hadden en z(jn eigen land. Na afloop hield de medische gedelegeerde van den Volkenbond, dr. Boudreau, een korte voordracht over het werk van den Volkenbond in het algemeen en wat de me dische vraagstukken betreft meer in het bij zonder. Hieruit bléek wel zeer duidelyk, welk een enorme invloed ten goede reeds overal van het volkenbondswerk uitgaat en hoe in den beginne nog stroeve en terug houdende samenwerking reeds nu veranderd is in een aangename en vlotte. De besprekingen verliepen vlot en zeer duidelyk bleek, dat de deelnemers een uiterst gunstige meening omtrent de toe standen op hygiënisch gebied in Nederland verkregen hadden. Zy waren vooral vol be wondering voor hetgeen door de enthou siaste samenwerking van velen in Drenthe reeds was bereikt. De feesten der Grenadiers. Opening van het Historisch Museum. Gistermiddag is het nieuwe Historisch Museum in het kamp van Waalsdorp offi cieel geopend. Ook voor déze plechtigheid was er veel en höoge belangstelling. Het woord heeft gevoerd res-generaal- majoor J. C. Wagner namens de commissie voor de oprichting van het Museum, e de beroeps-, reserve- en oud-officieren dier regimenten vertegenwoordigt Een kykje in het museum. Het interieur van het museum bestaat uit drie inéenloopende zaaltjes. In het midden- zaaltje, tegenover den ingang, staat de vi trine met de uniformen en eenige uitrus tingsstukken .toebehoord hebbende aan nu Wijlen koning Willem 111, welke vitrine een geschenk is van de Koningin-Moeder. Be halve de door den koning gedragen unifor men is er in deze vitrine tevens een kleine uniform van jager-luitenant, door nu wijlen prms Alexander, zoon van koning Willem UI op jeugdigen leeftijd gedragen. Verder, eer' ;m(fde glazen kast een grenadiers- officiersuniform van ongeveer 1SÖ0 en nog enkele andere historftche uniformen. Even eens in glazen omhulling prijkt hier de vaandelstok met de overblijfselen van het eerste vaandel, het herinnerings- voorwerp, I dat dezer dagen uit het Kon. Paleis naar Waalsdorp onder militaire begeleiding werd I overgebracht. In het linkerzaaltje treft men een groote I vitrine aan, waarin een serie oude unifor- I men, t. w.: die van tamboer uit 1829, mar- I ketenster, buksenjager groot-tenue 1931 enz. en m een afzonderlijke tafelkast eereteeke- nen, geschreven documenten, geschilderde tabaksdoozen en andere voorwerpen betrek- I king hebbende op de eerste jaren van de I regimenten grenadiers en jagers. Langs de wanden: officierssabels uit verschillende jaren van de afgeloopen eeuw, geweren, e. d., en in het zaaltje ter rechterzijde bevin den zich o.m. militaire hoofddeksels uit de onderscheidene tijdperken, een collectie voorwerpen, w. o. saxophones, partituren, Ws enz. uit de geschiedenis van de Kon. Militaire Kapel, de stoel van den vroegeren dirigent Dunkier e. d. Aan de wanden vindt men nog o.m. de Belgische vlag, die op 30 Sept. 1830 door de Belgen geplaatst werd op de Schaerbeek- sche Poort te Brussel en die daar by den stormaanval op die poort door de le com pagnie van het 3e bataljon grenadiers werd veroverd, alsmede de Belgische vlag, op 25 Sept. 1830 door de Belgen geplant voor het hek van het park en onder hevig vuur weg gehaald door deh grenadier Chr. Gugger van de 2e comp. le bat., die daarvoor werd benoemd tot ridder M. W. O. 4é klasse. Nog zy vermeld, dat in het museum een plaats hebben gekregen de koffer-veldcnn- tine voor officieren van het le bataljon gre nadiers, welke dateert van pl.m. 1870 en een geschenk was van koning Willem III, een aantal schilderijen en portretten van vroe gere commandanten en hoofdoffcieren van de jubileerende regimenten, eenige afbeel dingen van wapenfeiten, parades enz., de fraaie draaibare standaard met ongeveer I vyftig aquarellen, geschenk van de oud-of - I ficieren, dat Zaterdag door generaal Weber I op de receptie is aangeboden, en een tafel 1 met voorwerpen van hoofdaalmoezenier I Evers. Aan de inrichting van het museum heb- I ben met majoor Gysberti Hodenpyl mede- I gewerkt de dienstplichtigen Grunewald, Van I Rooy en Borm. Naar wy vernemen heeft prinses Juliana den zilveren troffel, welken zy het vorig I jaar gebezigd heeft by de eerste steenleg ging voor het Historisch Museum te Waals- I dorp, ter gelegenheid van de opening van I dit museum ten geschenke aan het museum I afgestaan. Gisteravond is, als onderdeel van de fees telijkheden voor de herdenking van het 100- jarig bestaan der regimenten grenadiers en jagers, in den Dierentuin een avondfeest ge geven voor onderofficieren, reünisten en ge- noodigden. De Kon. Militaire Kapel gaf een concert in den tuin, dat aangeboden werd door den commandant van het regiment grenadiers, waarna het feest in de groote zaal werd voortgezet Electrische stroom uit België. Ir Koster heeft aan Ged. Staten de vol gende vragen gesteld: 1. Waarom hebben Gedeputeerde Staten hunne medewerking verleend tot het betrek- ken van electrischen stroom uit België, ten behoeve van het bedryf der Eerste Neder- Jandsche Cement Industrieö Indien dit een kwestie van prys is, welke is dan de pryp per kilowatt-uur, die door de Société Inter communale Beige d'Electricité aan de Stroomverkoop-Maatschappy, in rekening wordt gesteld, en weike zou de prys zijn, indien de stroom, volgens het figeerend contract van de Stroomverkoop-Maatschap- Py met de Staatsmijnen, van laatstgenoem- de werd betrokken. Daar de regeering, volgens een bekende aanschrijving aan de openbare besturen, on gaarne ziet, dat water, gas «en electriciteit door grensgemeenten uit het buitenland wordt betrokken, moet de vraag gesteld worden, of deze levering van stroom uit België tegen den uitgesproken wensch der regeering ingaat, en zoo ja, welke over- wegende redenen Gedeputeerde Staten er toe geleid hebben, om van het algemeen be leid, dat de regeering wenscht te volgen af te wijken. GEMENGDE BERICHTEN. Een militair vliegtuig in zee gestort De bestuurder en de waarnemer gedood. Het Fokkerverkenningsvliegtuig Type c I en genummerd 547 steeg gistermiddag op voor een dienstvlucht. Het vliegtuig weid bestuurd door den eersten luitenant-vlieger D. Brugma, terwijl als waarnemer fungeer- de de sergeant-vlieger A. Flick, beiden uit Soesterberg. Ter hoogte van de badplaats Huisduinen geraakte het vliegtuig boven zee m een vrille en stortte in zee. j Van enkele marine- en andere vaartuigen werd het ongeluk waargenomen, waarop zij - onmiddellijk ter hulp snelden. Men slaagde erin de sergeant-vlieger Flick te vinden; hn werd aan boord yan Hr. Ms. Gruno gebracht waar slechts kon worden geconstateerd, dat hy reeds was overleden tengevolge van een schedelbreuk. Men mocht er echter niet in slagen ook den luitenant-vlieger Brugma te vinden. Het onderzoek .wordt met kracht voortgezet. Nader wordt nog gemeld, dat het vlieg tuig 547 op hét vliegkamp de Kooy gede tacheerd was voor het houden van de jaar- lijksche oefeneingen in schieten en bommen werpen en gistermiddag voor een dienst vlucht was opgestegen. Toen. het vliegtuig de oppervlakte raakte verdween het onmiddellijk in de diepte. Slechts een olievlek gaf de plaats aan waar het vliegtuig was gezonken. De luitenant-vlieger D. Brug,na was 30 jaar oud, gehuwd en vader van een kind; de 20-jarige sergeant-vlieger A. Flick is ongehuwd. De Rotterdnmsche brandstichter. Door de Rotterdamsohe politie is gisteren een man aangehouden die zich in de burge meesterkamer ophield. Hij beweerde dat hjj een actentasch had willen stelen. Later zei hy dat hy de man was, die den laatsten tijd in de binnenstad vele brandjes heeft ge- stioht. Hy is daarop geconfronteerd met en kele getuigen die hem in het geheel niet h-bben herkend. Al spoedig bleek dat men hier met een zonderling had te doen die grif elk misdryf zou bekennen, dat men hem maar tenlaste zou willen leggen. Hoe wel het onderzoek nog wordt voortgezet gelooft de politie niet, met dezen man den brandstichter in handen te hebben. De aan gehoudene zou gisteravond waarschijnlijk weer op vrye voelen worden gesteld De Centrale Recherche zet het onderzoek naar den werkelijken brandstichter met kracht voort. Boottrein N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland". Het Agentschap der N.V. Stoomvaart- My „Nederland", de Firma Kuyper, van Dam Smeer té Rotterdam meldt, dat de boottrein van het sj5. „Chr. Huygens", het welk a.s. Vrijdag van Genua zal afvaren, Donderdagmorgen, 11 dezer, zal vertrekken van Rotterdam (Maas> te 8 u. 20 en van 's-Gravenhage (S.S.) te 8 u. 47. RADIO-NIEUWS. Donderdag 11 Juli. Hilversum: 10.00 Tijdsein A.V.R.O.-Klok. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.152.00 Lunchmuziek door het A.V.R. O.-Kwintet. 2.004.00 Ziekenuurtje door Mevr. An toinette van Dijk. 5.00—5.30 Sportpraatje door H. Hollan der. 5-306.00 Rustpoos voor de N.S.F. voor verzorgen van den zender. 6-017.15 Vooravond-concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. ^•157.45 Lezing door A. Plesman, Di- recte.ur K. L. M. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tydsein A.V.R.O.-Klok. 8.019.00 Vereenigingsuurtje. Met mede werking van de Mamnenzangvereeniging „Rotte's Liedertafel". Dirigent W. F. Kools en de Muziekvereen. „Aurora", Dirigent A. J. de Maaré. 9.00 Oud-Hollandsche liederen by de piano en luit, o.l,v. G. H. Goossens door Klaveren Vijf. 9.15 A.V.R.O. Radio-Tooneel. Studio-op voering door de Hollandsche Tooneelvereen. onder Directie van Ed. W. de Blauw. 9.40 Voortzetting Oud-Holl. liederen. 9.55 Voortzetting Radio-Tooneel. „Mijn Gelukster". Blijspel in een bedrijf n. h. Fransch van A. C. Scribe. 10.36 Persberichten Vaz Dias. 10.45 Voortzetting Oud-Holl. liederen. 11.30 Sluiting. Huizen: 11.00—11.30 N.C.R.V. Ziekendienst. 12.301.45 Concert. Sopraan en piano. 6.006.30 Concert. Instrumentale so listen. 6.307.00 Muziekpraatje. 7.008.00 Concert. Orgel en sopraan. 8.00 Uitzending uit de Groote Kerk, den Haag. Sprekers, mannen-, knapen- en dameskoor. Solisten. Na afloop: persber. UIT DEN OMTREK. WnBJA, 10 Juli 1929. Prof. examen theologie. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam Is geslaagd voor het prof. examen theologie dc heer J. Lafeber, alhier. Een nieuwe secretaris van de openbare leeszaal. In de plaats van den heer A. Dudok van Heel is tot bestuurslid-secretaris van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek gekozen mr. A. A. J. Ryksen. Schoolwerktuintjes. Een byeenkomst ten stadhuize. Maandagavond heeft in de Raadzaal, on der leiding van den Wethouder van Onder wijs, den heer W. Sanders, een bijeenkomst plaats gehad van verschillende personen uit ue gemeente. Aanwezig was ook de heer Germeraad uit Schiedam, welke voorzitter is van de daai ter plaatse gevestigde vereeniging voor school we rktu int je s. Spieker gaf een uiteen zetting van doel en streven dezer tuintjes. Er moet liefde gekweekt worden voor bloe men en planten om daardoor de baldadig heid te bestrijden. In Schiedam wuren de rapporten, welke uitgebracht werden omtrent het vernielen van de plantsoenen, sedert de oprichting van de werktuintjes veel gunstiger dan voorheen. Spreker wekte de aanwezigen op alle pogingen in liet werk te stellen om in Gouda ook een dergelijk instituut tot stand te brengen. Hierna werd van gedachten gewisseld, waarvan dool velen gebruik werd gemaakt. De bijeenkomst, waarin bijna alle richtin gen op onderwijsgebied vertegenwoordigd waren, besloot binnenkort weer een bijeen komst te beieggen, om dan tot het vormen van een voorloopig bestuur over te gaan. Loonlijsten. De werkgevers, aangesloten by de Ryks verzekeringsbank worden er opmerkzaam op gemaakt, dat de loonlijsten over het le halfjaar 1929 voor de Ongevallenwet, vóór 1 Augustus 1929 moeten worden ingeleverd ten postkantpre, bij den Raad van Arbeid te Utrecht, of te Gouda aan het Bijkantoor van den Raad van Arbeid, Oosthaven 20, terwijl dan tevens de verschuldigde premie moet worden voldaan. Door ty'dige voldoening aan die verplich tingen worden den Raad van Arbeid kosten bespaard. Te late inlevering der loönlyst kan proces-verbaal tengevolge hebben. 5e Volksconcert. Donderdagavond 8 uur geeft liet Sted. Orkest, onder leiding van den heer Joh. l'abriaan, in het Houtmanspl^tsoen haar 5e volksconcert. Het programma vermeldt: 1. The Third Battalion, Marsch Egerton. 2. Le Masque d'Or Popy- 3. Vie d'Artistes Akrauss. 4. Zampa, Fantasie Herold. 5. Dichter und Bauer -Suppé 6. Suite Oriëntale Pop 7. Fausit', Fantasie Kessel3 8. Hulde aan de Vrede^, Marsch, v. Abgelen. Scheepvaart door de IJsselliavensluis. Gedurende de maand Juni kwamen door de Usselhavensiuis 773 scheper», inhoudende 31461 M3. en 4 houtvlotten, uitmakende 4 koppels of 4 lagen hout. Jaarlyksche Alg. Vergadering G. V. ft De Goudsche Voetbalhond houdt haar jaarlyksche algemeene vergadering op Zondag 28 J'uli deB v.m. te 10 uur in de bovenzaal van het „Schaakbord", alhier. De agenda meldt o.a. de volgende punten. Seizoen- en jaarverslag van den secre taris. Jaarverslagen van den penningmeester en de kascommissie. Uitreiking der Medailles. Begrooting 1929—1930. Vaststelling btfdrage per elftal off. or gaan voor het seizoen 19291930. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van periodieke aftreding zyn de heeren G. van Tilburg, Secretaris, J. C. Kapteyn en H. L. Meyers, commissarissen. Verkiezing van een Kascommissie. Verkiezing van een Bondselftal-commis sie. Mishandeling. Door W. H. werd by de politie aangifte gedaan dat hy mishandeld is door L. H. Proces-verbaal werd opgemaakt. Het verkeer met voertuigen op Kleiweg en Hoogstraat. De Commissaris van Politie deelt ons in aansluiting op on.s bericht van Zaterdag mede, dat het verkeer met voertuigen op Kleiweg en Hoogstraat op de navolgende wijze is gergeld: Op oneven dagen worden alle voertui gen geparkeerd aan de Westzyde. Alle dagen in de week en ook de Zonda gen tellen mede. Men vraagt zich dus af; „is het heden een even of oneven dag" en raadplege den kalender. Mert weet dan aan welke zyde van Kleiweg en Hoogstraat de voertuigen moeien worden geparkeerd. Om geen onoverkomelijke moeilijkheden te scheppen worden de volgende categorieën voertuigen uitgezonderd: le. die gebruik maken van een der op dc. trottoirs aangebrachte benzinepompen, alleen echter tijdens het inbrengen van benzine. 2e. alle voertuigen, waaruit of waarin zieken moeten worden overgebracht naar of aan de woningen, gelegen aan deze straten, alleen gedurende het transport,, 3e. alle voertuigen waaruit of waarin zware lasten moeten worden geladen naar cf van de woningen of panden, gelegen aan deze straten, alleen gedurende het transport dat niet noodeloos mag worden gerelct. Indien een voertuig in decze uitzonderings gevallen aan de verkeerde zijde van de straat staat, dan mag geen ander voertuig daartegenover aan de parkeerszyde worden geplaatst. Hierop dient men nauwkeurig te letten, om verkeersmoeilijkheden te voorko men. 10 Juli 8 uur Soc. „Ons Genoegen" Concert R.K. Harmonie „St. Caecilia". 10 Juli 7Huur. Moordrecht, Cafe „Harmo nie", Vergadering Muziekliefhebbers met het doel een nieuwe Muziekvereeniging te stichtem 10 Juli. 8 uur 's avonds, Sted„ Zweminrich ting, Houtmansgracht. Oefeningen Goud sctye Reddingsbrigade. 11 Juli 7H uur St. Janskerk Orgelconcert. 11 Juli 8 uur Houtmansplantsoen 5e volks concert Sted. Orkest, Dir. Joh. Fabriaan. 13 Juli, 2H uur. Soc. „Ons Genoegen" Hul diging van Dr. Hoogstra. 28 Juli, 10 uur, „Het Schaakbord". Jaarl. Alg. Vergadering van de G. V. B. Apothekersdienst. De apotheek van den heer^A. H. Teepe, Gouwe, zal tot en met Vrijdag 12 Juli benevens den daarop volgenden nacht ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). MUZIEK. De Johannes Passion van Joh. Seb. Bach. Afd. Gouda My. van Toonkunst. De Maatschappij tot bevordering <^er Toonkunst ,afdeeling Gouda en omstreken gaf Dinsdag 9 Juli in de Groote Kerk eene uitvoering van de Johannes Passion van Joh. Sek Bach. Dat de belangstelling voor dit concert groot was, verheugde ons zeer, in de eerste plaats, omdat de vereeniging Toonkunst dit blyk van medeleven ten volle verdient en in de tweede plaats, omdat hier door het bewys geleverd werd, dat Gouda toch blijkbaar nog wel vele muziekliefheb bers telt. De Johannes Pastyon is een oratorium, dat lang niet zoo veel ten gefroore wordt gebracht als de „Elias" of de „Mattheus' een reden te meer, om de poging' van den dirigent), om dit vry onbekende miftiekwerk, dat zeer hooge eischen stelt en waarin de noodige voetangels en klemmen niet ontbre ken, zoo goed mogelijk uit te voeren, te waardeeren. Hy leidde met rustige en vaste hand de koren door de moeilijkheden heen. by het eerste koor viel het op, dat de verhouding der stemmen goed was. Al domineeren in ieder koor de bassen wel eens boven de tenoren, 't was niet hinderlijk. Het geheele klankvolume won door deze juiste veriiouding. Waar het by uitvoeringen van oratoria nc£ al eens voorkomt, dat de koren volkomen verdrongen worden door den glans der solisten, hier was dit zeker niet het geval. Behalve een zekere slagvaardigheid, zooals b.v. in het: „njcht diesen, sondern Barrabam!" bereikten ze ook, dat er eene ontvoering over ons kwam, als de prachtige choralen tot ons kwamen, als: „In meines Herzens Grunde dein Nam' und Kreuz a'.lein" en niet te vergeten het: „Durch dein Gefangnis, Gottes Sohm, ist uns die Freiheit kommen". Het gelijke inzetten en vooral de ernstige wyze vap zingen met een gloedvolle over gave, die in het laatste choral haar hoogte punt bereikte, maakt het luisteren naar dit koor tot eetn genoegen,, dat gemakkelijk in waardeering en dankbaarheid kan 4rorden omgezet Dat de orkestbegeleiding uitstékend was, behoeft niet eens gezegd, als men weet, dat leden van het Utrechtsch stedelijk orkest deze taak op zich genomen hadden. Over het geheel hebben de socialisten ons niet ten volle voldaan. De zware en zeker niet altijd dankbare partij van den Evangelist werd vervuld door den heer Johan van der Ploeg. Juist omdat het grootste gedeelte uit recitatieven be stond, hadden we zoo graag in zyn stem voor het eenvoudig, verhalende gevonden, te meer daar het timbre mooi aandeed. In de hoogte vooral klonk het niet sober ge noeg, al geven we gaarne toe, dat ook aeer mooie momenten werden gegeven. In he' „und meinete bitterlich" met de daaropvol gende aria werden we het meest bevredigd. De heer Bram van der Stap had slechts een kleine party te zingen, terwijl de heer Hendrik Koning de Jezuspartij prachtig vertolkte. Aan dit gedeelte werd door de componisten dikwijls de meeste zorg be- steedi, zoodat het zingen hiervan tot de dankbaarste opdracht behoort, maar de heer Koning heeft zóó'n gevoelig, warm geluid, dat hij ook in andere partyen zeker de moeite van het luisteren Waard zal zyn. De damessolisten hadden sledvts een klein gedeelte van den avond te vullen. Mejuffr. Gusta Scheepmaker is voor Gouda geen on bekende, zoadat we van haar donkere alt niets behoeven te zeggen. Jammer, dat de be geleiding by haar eerste aria veel te zwaar was, zöodat zy, die niet in het bezit van een partituur waren, daarin veel gemist moeten hebben. In het laatste „Es ist vol bracht", Igvam zy tot haar volle recht. De sopraanzangeres. Mevr. Geertruida Stotijn—Molenaar, die in haar eerste aria: „Ioh folge dir gleichfalls mit freudigen Schritten", zoo prachtig door het orkest werd ter zijde gestaan, bezit geen groote stem, zoodat in deze ruimte er wel een te kort aan volume te boekep viel, maar daar tegenover staat een groote zuiverheid, die lang niet door alle solisten in de aria: „Zer fliesse, mein Herze, etc." betracht wordt Zoowel de heer M. v. Leeuwen aan den vleugel als de organist Jacobus de Graaf bleken goede musici te zijn, zoodat het ge heel eene uitvoering werd, waar de heer "enri Blokbergen als dirigent en de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst als vereeniging met voldoening op kunnen terugzien. Dat het Goudeche publiek in de zelfde mate haar belangstelling zal blijven toonem, als dit gisteravond het geval was, wenschen wij van ganscher harte. WAJXDUttVKEN. De bouw van de nieuwe pastorie van de Geref. kerk aan den Kerkweg alhier, is op gedragen aan den lieer A. v. d. Lecq, te Bergambacht. Hy was laagste inschryvei voor 14825. Door te weinig uitwijken reed de auto mobilist, de heer v. d.O. uit den Haag, den wielrijder B. uit Gouda, op de Noordkade a'hier, aan. Deze werd over den weg ge slingerd en zoodanig verwond, dat hy met de auto van v. d. O. naar Boskoop moest worden vervoerd teneinde hem onder dok ters behandeling te stellen. Vanwege de provincie Zuid-Huiand aangekooht lhet woonhuis van den heer 1, Hilgers aan het Jaagpad en het woonhuis en werkplaats van den heer P. Both aan de Noordkade. Beide panden worden lafgebro- ken resp.-voor verbreeding van het Jaagpad en verruiming van de laad-en-losplaats. Naar wy vernemen, hebben Ged. Staten t &n Zuid-Holland goedkeuring gehecht aan het Raadsbesluit vuu.7 Juli IJ. tot het onderhandsch besteden van de beschoeiing van den Kerkweg ahlier, aan de N.V. Tot Aanneming van Werken v.h. H. J. Neder- horst te öouda. De werken zullen nu spoe dig aanvangen. Zooals reeds eerder werd vermeld, hadden enkele aannemers daar tegen protest aangetekend. ÖA'Utti LJN VVEDaUtiJiALiV G. A. K. competitie. De competitie van den Goudse hen Athle- tiek Kring zal a.s. Donderdagavond pm 7 uur op het G. b. V. terrein worden voort gezet. De stand tot uusverre bereikt, is als volgt: 2« TJH.O.R. I, Gouderak T.H.O.R, II, Gouderak Vires et Ceieritas O.N.A. I stratie plaats te organiseeren door den G.A. K. De nummers bestaan uit 1500 meter per soonlijk en 800, 400, 200, 100 meter esta fette, alleen open voor leden en clubs aan gesloten by den G. A. K. Na afloop van den voetbalwedstrijd geeft de Goudsche Korfbalclub „Ter Gouw" een korfbaldemonstratie. KORFBAL. Korfbalnieuws. Van (Ter Gouw"-zyde aohryft men ons Sportgenooten weet ge dat: le. de Kolfbalclub „Ter Gouw" een ver loting organiseerde tot byeengaring van gelden voor een kleedhuis. Aantal loten 2000. Prys per lot 25 cent, 2e. de hoofdprijs een dames- of heeren rijwiel is naar keuze en verder luxe artike len, 3e. de trekking plaats vindt op Zatei- dag 28 Juli a.s. en dus nog korten tyd loten verkrijgbaar zijn, 4e. de winkeliers fa. v. d. Jagt, Hoog straat, de Gruil, Lange Tiendeweg en fa. Verkerk, Kleiwegstraat, belangeloos vanaf heden ook de lotenverkoop ter hand namen en de kolfbalsport alzoo dienstbaar zyn, 5e. wy van U allen verwachten aan ge noemde adressen loten te koopen, opdat ons werken vrucht moge dragen en de zorg voor ons kleedhuis van ons af zal vallen. Wy behoeven ook Uw simpele medewer king! WATERPOLO. Nederlandsche Zwembond. Het programma voor deze week luidt le klasse (heeren): Leiden L.Z.C. I— U.Z.C. I: 11 Juli AmsterdamA Z. I—G.Z. C. 113 Juli. Reserve le klasse, Leiden: L.Z.C. II—- Dolfijn II: 12 Juli. Amsterdam: AZ. II Nept. (Z.) I: 10 Juli. RECHTZAKEN. Excelsior i ülympia 1 Olympia II 11207,33 pni. 9593,30 9183,87 3956,97 2435 3e pnt. 11692 8978.2 6483.3 6332 4922Ji 3720 2934.3 6332 pnt - 3089.6 3044.9 RADIO-TELEGRAFISCH WEBRBERICHl 10 Juli. Verwachting: Matige meest zuidelijke wind. Licht tot zwaar bewolkt. Weinig of géén regen. Warmer. D.O.S. I Vires et Ceieritas 11 Gouda I Vires et Ceieritas III G. S. V. I T. H. O. R. III Vires et Ceieritas IV Juniores. Vires* bt Ceieritas I Vires et Ceieritas J1 Gouda 1 De stand der damesklasse zal later wor den gepubliceerd. ATHLETIEK. NederlandWest Duitschlaiui. De Duitsche Damespioeg, welke zooals men weet op Zondag 14 Juli a.s. alhier tegen de Hollandsche Dames uitkomt, welke samenstelling wij reeds eerder publiceer den, is door den West Degtscher Spie! Ver band als volgt sa»nengesteld: 100 Meter: HÖfken (DUsseldorf) Hausmann (Lennep;. 800 Meter; Wever (Lennep) en Drewe (Koblenz). 80 Meter horden: Wendels (Kölni en Foyer (Diisseldorf). Verspringen: Schlarp (Köln) Bechner (Duisburg). Hoogspringen: Rohloff (Duisburg) en Weck (Solingen). Kogelstooter.: Heublein (Barmen) en Krewet (Düsseldorf). Speerwerpen. Freiling (Siogen) Herzberg (Bielegolf). 4 x 100 M. estafette: Sdhlarp (Köln), Mtiller (Köln), Hausmann (Lennep) Bechner (Duisburg). Zoowel deze ploeg als de heerenploeg der West-Dudtschers, die in het Olympisch Sta dion tegen Holland uitkomt zyn wel de sterksten, welke West-Duitschland kon sa menstellen, zoodai en in Amsterdam en in Gouda a.s. Zondag wel te genieten zal zyn van de fraaie Athletieksport, ongeacht hoe de uitslag dan ook zjjn zal. Gezien de groo te vooruitgang, welke de dames-athletiek in Nederland maakt, belooft de ontmoeting te Gouda byzonder spannend te worden. We leven tevens in de verwachting, dat het wedstrijdterrein aan de voor athletiek te stellen eischen zal voldoen. Immers dat 'egt voor de propaganda naar buiten het groot ste gewicht in de schaal en dan alleen kan Gouda er groot voordeel van genieten nat oeze internationale wedstryd, de eerste op dit gebied, binnen haar muren wordt gehou den en ook, dat de eerste niet tevens de laatste zal z(jn. We twijfelen er niet aan of voor het overige zal de publieke belangstelling, door voor een gezellig vol huis tie zorgen, haar deel tot het welslagen bijdragen. De inter nationale sfeer moet niet alleen op het Gouda-terrein heerschen, maar ook daar hujten. VOETBAL. Opening van liet G. S. V.-terrein. Nu ook het G.S.V.-terrein in gebruik kan worden genomen, heeft het bestuur vau deze voetbalclub gemeend een feestprogram ma voor deze gelegenheid samen te stellen. De eigemlyke ooeningsdag is bepaald op Zondag 21 Juli a.s. Zaterdagavond hieraan oorafgaamie hoeft in intiemen kring eenig feest plaatB. Om half zeven wordt een ge- costumeerde voetbalwedstrijd gespeeld, ter- „wyJ er na afloop op het terrein gezellig samenzijn is en zal er, behoudens toestem ming gelegenheid tot dansen zijn. 's Zondags wordt om 12 uur een wedstryd gespeeld tusschen G.S.V. veteranen en een nader aan te wijzen elftal. Om 2 uur speelt G.S.V. I de eigenlijke officieele openings match, waarschijnlijk tegen O.N.A. In de pauze vindt een athletiek-demon- Een hopeloos geval. Wederom heeft voor den Krijgsraad te V Hertogenöosch terecht gestaan S. Z. uit Franekerdeel, 41 jaar, adjudant-instructeur bij het 6e reg. veld-art. te Leiden. Hij had zich voor den derden keer te verantwoorden ter zake dat hy zyn drie teideren in 1928 en 1929 verstoken gelaten heefit van lager onderwijs. Tweemaal, ook in hooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag, is verdachte reeds voor dezelfde delicten ver oordeeld. Eerst hield verdachte er aan vast dat God alleen onderwijs geeft en de kinderen geen ander onderricht noodig hebben; den twee den keer beriep hij er zich op, bij zijn hu welijk aan zyne vrouw hulp en bijstand be loofd te hebben en zeide hy, dat de vrouw bij het onderwijs van de kinderen dus nie mand noodig had dan haar man. De auditeur-militair zeide, dat er met verdachte niet te redeneeren valt. Telkens heeft hjj een andere uitvlucht en nu beroept hij zich op zijn huwelijkstrouw. We komen met dezen man niet verder, tenzij een stren gere straf hem misschien tot nadenken brengt. By den Voogdijraad is reeds ge tracht den man ontzet te krijgen uit de ouderlyke macht, omdat de kinderen de dupe zijn van de dwaze ideeën van hun va der, die in dit geval natuurlijk alleen staat en by niemand gel ijk zal krijgen. De Voog dyraad heeft zich de zaak niet kunnen aan trekken, omdat het hier een principieel» kwestie betreft. Eisuh: driemaal 50 boete subs, driemaal 15 dagen hechtenis. Nög iets te zeggen? vroeg de president aan verdachte. Ja, antwoordde hij. De eisch is veel te licht. Als ik de wet heb overtreden, moet de straf zwaarder zijn. De KrygBraad, Uitspraak doende, veroor deelde verdachte tot driemaal 30 boete subs. 10 dagen hechtenis. DltAADLOOZE DIENST. De tocht van het Zuiderkruis. ROME, 10 Juli. Het Australische, vlieg tuig het Zuiderkruis, is hedenmorgen te kwart voor vyf te Rome gestart om de laatste etappe van de AustraliëEngeland, het traject Rome--Londen, af te leggen. Het ongeluk met het L. V. A.-vliegtuig. Het lijk van Luit. Brugma nog niet gevonden. SOESTERBERG, 10 Juli. Een duiker is er in geslaagd het verongelukte L. V. A.- vliegtuig op de bodem van de zee op te sporen. Op de door den duiker aangewezen plaats zal nu door Marinepersoneel het toe stel worden opgevischt. Van luit.-vlieger Brugma, die bij het on geval is omgekomen heeft men het lyk nog niet gevonden. De Kabinetscrisis. s DEN HAAG, 10 Juli. H. M. de. Koningin heeft heden in verband met de kabinets crisis op het Huis ten Bosch ter conferen tie ontvangen de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der S.D.A.P., van de Liberale Staatsparty de Vryheidsbond en van de Vrija. Dem. Bond, resp. Ir. Albarda, Dr. van Gijn en Mr. Marchant. Naar wij vernemen zal geen aanwijzing van een kabinetsformateur tegemoet kun nen worden gezien, voordat alle adviezen der door de Koningin te raadplegen staats lieden ontvangen en door H. M. overwogen zyn. Groote brand in Groningen. Een vier verdiepingen hoog graan- pakhuis in vlammen opgegaan. Hedenmorgen om half vier is in Gronin gen een geweldige brand uitgebroken in het graanpakhuis van de firma Wiersum aan de Oosterhaven, een vier verdiepingen hoog pakhuis, dat geheel met olieboonen gevuld was. De brandweer rukte onmiddellijk met het beschikbare materiaal uit. De omwo nenden werden gewaarschuwd. Een half uur na het uitbreken, was het gebouw een vuurzee waartegenover d» brandweer machteloos stond, om vier uur btorten de muren in. Op het terrein waren alle autoriteiten aanwezig, o.m. de burge meester. De brand woedde in de morgen uren in alle hevigheid. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Nader meldt men ons nog: Te ongeveer kwart over drie ontdexten een tweetal agenten dat er brand woedde in pakhuis 4, een uit 4 verdiepingen bestaand dubbel pakhuis, behoorende tot het complex pakhuizen van het Veen en factorbedryf, dir.de heer E. M. Wiersema. In dit pakhuis waren allerlei soorten op geslagen en er lag een party Sojaboonen te droogen. Een chauffeur die langs het Dam- sterdiep fietste zag eveneens in de verte een geweldige vuurzee. Hy waarschuwde de brandweer die echter reeds onderweg was met al het beschikbare materiaal en of schoon van verschillende kanten bet vuur met talrijke slangen werd aangevat bleek reeds spoedig dat de brandweer bier vrijwel machteloos stond. Intusschen had zy druk werk de belendende perceelen, het groote gebouw van de Elevator My. en een groot pakhuis van de firma Boeke en Huidekooper nat te houden. De bewoners der naburige straten moesten zich in veiligheid brengen daar stukken steen aan alle kanten neer- kwamen.Een groote politiemacht was op de been om de toeschouwers op een afstand te houden. Om 9 uur hedenmorgen smeulde het vuur nog. Te half elf kon de brandweer inruk ken. Een onderzoek naar de oorzaak is in vol len gang. De schade bedraagt eenige ton nen. De gebouwen zijn op beurspoli# ver zekerd. Groote jaarlijksche byenmarkt te Veenendaal. VEENENDAAL, 10 Juli. Gisteren werd de groote jaarlyksche bijenmarkt te Vee- nendaal gehouden, uitgaande van den Ned. Imkersbond. Door de minder gunstige ont wikkeling in het voorjaar werd de markt een week later gehouden dan gewoonlijk, en daar vele imkers dit nog te vroeg vonden, werd besloten ook op Dinsdag 16 Juli nog markt te houden. Er waren 790 volkera aan de markt, die over het algemeenin goede conditie verkeerden. De handel was echter zeer traag. De oorzaak daarvan was, dat de imkers over het algemeen de toekomst voor de byen niet gunstig inzien. De heide staat er slecht voor, deze heeft door den strengen winter zeer veel geleden en maakt zeer weinig lof. Ook zyn honderden JI.A. mooie heide door brand vernield. De groot ste aanvoer was van den heer Hommelen- berg te Beesd, met 129 volken, welke wer den gekocht door den heer D. W. Roskamp te Almen. De pryzen waren per volk onge veer 1.lager dan het vorige jaar en varieerden van 3.50 tot 4.—. Enkele vol ken brachten 5.— en meer op. Katholieken in het Bisdom Haarlem. HAARLEM, 10 Juli. Hedenmorgen voor half elf werd in Jc Kathedrale Kqrk door Mons Aengenent een plechtige heilige mis opgedragen met assistentie van de Hoog- eerw. heeren Westerwoudt deken van Haar lem en Dr. Vlamink kanunnik. Op plechtige wyze werd Mons. A. aan den ingang der kathedraal ontvangen en naar het hoogkoor geleid. Een mannen en knapenkoor zong eenige Latynsche gezangen. De plechtigheid werd bijgewoond door Min. Lambooy, de kamerleden v. d. Bilt, Loerakker en Annie Meyer, alsmede door de leden van het hoofdbestuur der Haarlem- sche katholiekendag en van het uitvoerend comité. DRAADI.OOZE DIENST. 9 Juli. 10 Juli. Officieel. Londen 12.07% 12.08 BerlÜn 59.29 59.930 ParÜ8 9.74% 9.75 Brussel 39.6O 8961 Zwitserland 47.89 47.89 Weenen 85.02% 353)2% Kopenhagen 66.32 66.85 Stockholm 66.75 66.76% 0b'° 66.35 66.87% New-York 2.48 2.49 Nlet-offideel. Ptefg 7.37* 7,37* Madrid 36.02 36.10 Milaan 13.03% 13.03% Beuraoverzicht. Over het geheel genomen had de beurs heden een traag verloop. Een; uitzondering vormde evenwel Margarine Unie en Calvé die zeer druk verhandeld werden en daarbij een aardige koerswinst behaalden, op be richten dat de Margarine Unie haar groot ste Duitsche concurrentie de eenige feite lijk die overgebleven was, door aankoop heeft uitgeschakeld. Van de overige indus triepapieren openden de Ford-aandeelen goed prijshoudend doch liepen al spoedig naar beneden. Philips aandeel-n hadden een overeenkomstig verloop. Van de Kunstzijde aandeelén behaalde Enka's begin beurs een avans, waarna zy later weer een gedeelte moest afstaan. Macubees waren prijshou dend. Van Berkei's waren goed van toon. De groote belangstelling voor de rubber fondsen was grootendeels verdwenen, en ook van de vaste stemming was niet veel overgebleven, in verband met de scherpe daling van de prys van het product op de wereldmarkt. Voor de suikerwaarden had de vraag plaats gemaakt voor aanbod, waar door de opening beneden het vorig peil kwam te liggen, doch in het verder verloop werd de stemming beter. Scheepvaartpapieren waren gevraagd en behaalden eenige avans. Yankees stil.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2