Blad Ml EIU :UM IPPEN, r. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OU DE WATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en» Donderdag If Juli 1828 68* Jaargang BODEGRAVEN, BERGAMBACHT, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ard FEUILLETON. EEN NOODLOTTIG SCHOT Merk. Den Haag. Sir pet. Het ia hij (Wordt vervplgd). op woeste gronden, want .voor 1899 wij niets geen Staatshoschbeheer. van voor uwe Kiesche oplettendheden voor oudere menschen zijn altijd een bewijs van een fijn gevoel en een liefdevol hart. ol zullen worden Lullen «worden ge- die op 20 Juli )n •rsiteit zal plaats Mann het woord j nu jas,te om die of Li- ier van ELLA- atroon, het in- Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden). ZEIL- EN en len uit te melden. Daar deze r honderden gedaan i goede gezondheid ig van groote itgaven t in de i alle gevallen l vinden, zelfs 'een baat by 12 fl. 21 en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) t 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 idvertentiën de helft van den prjjs. {GEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op POLEN. Een Duit sc her gearresteerd. Wegens verdenking van apionnage. Op een soldatenkerkhof in de buurt van de stad Kiece in Polen is de 60-jarige „Ober- baurat" Arendt uit Gelsenkirchen gearres teerd door Poolsche politiebeambten. Arendt bezocht de graven van zijn in Po len gevallen zonen en had foto’s daarvan genomen,, hetgeen niet mocht. De Poolsche politic heeft Arendt gear resteerd en hem wegens apionnage aange klaagd. 4 Pogingen van Duitsche officieele zijde om Arendt vry* te krygen zijn nog niet gelukt. De beschuldiging' van spionnage berust op het feit, dat Arcndt Poolsche stafkaar ten by zich had. Deze heeft hij echter ge kocht voor zyn reizen per auto. waliteit sik ver* mg met ik, dat acht te g met niettemin nog een belangrijke macht in den iandS, daar Manioc zonder haar steun fei- telyk niet veel uit kan voeren, daar juist in economisch ^n financieel opzicht de re- geering afhankelijk is van de liberalen. Voortdurend ageeren dezen dan ook tegen de nationale boerenpartij, voor wie het een heele toer is het fmancieele herstel in Roe- rn,enië een feit te coen worden en die in deze pogingen telkens door de liberalen wordt gedwarsboomd. Een vervelende bij komstigheid is nog, dat de Fransehe con troleur, die er in Roemenië toezicht op houdt, dat de gelden, welke Roemenië heeft verkregen docr een srabilisatieleening, wel ke het in Frankryk heeft gesloten, goed worden besteed, zeer nauwe relaties onderhoudt met liberale kopstukken. Zoo doende bestaat er in Roemenië werkelyk een kritieke toestand, die tot allerlei ver wikkelingen aanltf Jing kan geven. Ook heeft in verband met den voorge nomen staatsgreep, zooals te verwachten was, weer het gerucht de ronde gedaan, dat de kroonprins hierbij een rol heeft ge speeld. Doch dit is nauwelijks aan te ne men; de kroonprins zou niet gemakkelyk de tactische fout begaan zich impopulair te maken by de nationale boerenpartij, by wie hy tot dusver steeds de beste kansen had. Inmiddels is er nog veel duisters in de ge hot ie zaak en men is geneigd zich af te vra gen,, waarom de regeering zulke uitgebreide censuur-maatregelcn moest nemen, wanneer v’erkelyk aan den coup d’état geen al te groote beteekeniè behoefde te worden ge hecht. De Roemeensche pers- toch was verboden eigen berichten, omtrënt de beweging te brengt tjrwfll de tetegraxnmen, die naar TïTmiiïWïtanft werden gëstuurd, sterk ge censureerd zijn. De voorlichting is dus wel zeer eenzijdig, want men kan nu alleen af gaan pp officieels lezingen van de regee ring, die uit zelfbehoud steeds geneigd is dc zaak rooskleurig voor te stellen. Omtrent het werkelyk karakter en den juisten omvang der revolutionaire actie tast men dus eigeniyk in het duister, zoo- dat men voorloopig op gezag-moeten aan nemen, dat dë orde alom in den lande be- waard kon blijven. mogelijk uit de buurt bleef. Het duurde niet lang of Hatty verscheen met de kleedingstukken Sir Morecambe trok de jas aan. stak zijn eigen pet in dé- zak en zette de lakensche pet op. Raggett's eigpndom. T<»en ging Raggett tusschen Hatty en den baronet in staan en wees naar een pad dat rechts van het veld liep en zei dat als Sir Morecambe dat pad volgde, hij een veilige beschutting zou vinden achter een groep hoornen. Sir Morecambe luisterde en knikte zonder eenig teeken' van dankbaarheid., toen pakte Raggett Hatty’s arm en ging vlug met haar heen in een andere richting. De baronet die deed alsof hij Raggett's raad opvolgde, ver dween vlug. Hij was zijn plan na een poosje terug komen, te probeeren Hatty -alleen te spre ken te krijgen en in gedachten liep hij steeds verder over de eenzame velden Plotseling flitste er een vreeselijke ge dachte door zijn brein en hij bleef stilstaan. Raggett wist welk gevaar hij van Hatty te duchten had, nu zij tegen hem in opstano was gekomen, wist dat déze norsche vrouw, die hij alleen getrouwd had omdat hij daar voordeel in gezien had,, de macht had om hem te verraden en te ruineeren.' zooals hij het Sir Morecambe had gedaan. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda 1—-5 regels 1.80, elke regel meer f 15 regels 1.55, elke regel meer I bijslag op den prjjs. Liefdadi INGEZONDEN MEDEDEI de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. de L 12 de andere duikboot onder een rechten hoek ramde aan bakboordzijde, waarbij de boeg van de L 12 twee voet binnen drong. De H 47 zonk onmiddellyijc en trok de L 12 tot een hoek van 45 graden mee tot 40 voet onder de oppervlakte, waar bij allen, die aan dek waren, kapitein, offi cieren en bemanning, in het water werden geworpen. De L 12 kreeg veel water bin nen voor de luiken konden worden gesloten. De schout-bij-nacht iy er van overtuigd, dat niemand meer dan een paar minuten na.de- botsing, in leven kan zyn gebleven. Hij voegde er aan toe dat de ongunstige weersgesteldheid de tydelyke staking van het reddingswerk noodzakelyk heeft ge maakt. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per Week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geechiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. GOUDSCIIE COURANT. kwaadaardig genoegen in •schepte om haai man, die machteloos was in tegenwoordig heid van den ander. prikkelen, ik geloof dat ik een heeleboel over u heb hooren ver tellen. Sir Morecambe, wat niet waar is. Ongetwijfeld. Raggett voelde dat de zaak zoo’n ernstige wending voor hem ging nemen en hij maak te direcht een einde aan dit gesprek. Hoe denktm weg te komen, Sir More cambe? vroeg hij haastig. De edelman aarzelde. Er had zich een plan in zijn brein ge vormd dat. als hij behoedzaam te werlf ging, het resultaat zou kunnen hebben dat zijn onschuld aan het licht zou komen. Het was duidelijk dat er niet veel meer noodig was om Hatty in opstand te brengen tegen de tyrannie van haar man en dat ze met een paar vriendelijke woorden en een paar be loften. zoo ver zou zijn, dat hij haar de be kentenis zou ontlokken. De vraag was nu alleen maar, hoe moest hij dat aanleggen, nu Raggett zich blijkbaar bewust was van dit gevaar. Sir Morecambe meende dat het het beste was te doen of hij ver weg ging om buiten bereik der politie te blijven, voor het geval de Potts-Palmers hem aangegeveh hadden Als Raggett en zijn vrouw daft in de meening zouden zijn dat hij weg was. zou hij terug komen en op den loer liggen, of hij Hatty niet alleen te spreken kon krijgen. Dat zij vrijuit spreken zou. daarvan was hij overtuigd. De herinnering aan de schan delijke behandeling, die ze vpn haar man ondervonden had, zou niet‘zoo gauw uitge werkt zijn. Na een oogenblik aarzelen zei hij tegen Raggett Wat had jij gedacht Hatty trilde op haar beenen. Moet u weggaan? zei ze bevend en de klank van haar stem bracht Raggett tot de overtuiging dat de baronet zoo gauw moge lijk uit hun nabijheid moest verdwijnen. Natuurlijk moet hij dat, zei Raggett. U deed het beste met u te vermommen, Morecambe. De baronet moest in zichzelf lachen de onbeschaamdheid van. dezen raad, hem gegeven werd door den man, door wiens meineed hij genopdzaakt was zich te verbergen, maar hij liet niets daarvan blij ken en vroeg: Hoe dan? fc U bent hier gekomen als chauffeur, die livrei zou ik dus maar verstoppen. Ik zal u vertellen wat u doen moet. Ik zal mijn vrouw naar de kamers sturen waar we logee- ren om een regenjas van mij te halen en een een groote pet. want ik heb hem overgenomen van iemand die veel grooter is dan ik. Sir Morecambe bedankte hem kwasi-ern- stig. Nu kind, zei hij tegen Hatty, ga jij naar onze kamers om die pet en die jas halen en kom gauw weer terug. Gauw wat, liefje1 Hatty aarzelde een oogenblik en wierp een vluggen, angstigen blik op Sir More cambe en toen gehoorzaamde ze. Ze liep snel verder door het veld, terwijl de edelman, die geen lust had om verder te praten met den kleinen schavuit, zoover O« mislukte staatsgreep in Roemenië. De regeering beweert den toestand meestei te zijn. De bladen hebben uitvoerige bijzonderhe den gebracht omtrent een staatsgreep in Roemenië, die zooals de uitdrukking nu eenmaal luidt, in de kiem is verstikt. Omtrent het gebeurde deelt de Roemeen- sche legatie mede, dat van een eigenlijke samenzwering geen sprake is, dat het ge beurde in werkelijkheid is terug te brengen tot een belachelijke beweging van eenig-- avonturiers, die te rechter tijd ontmaskerd en gevangen genomen konden worden om aan een onderzoek en berechting door dc rechterlijke autoriteiten te worden onder worpen. Vastgesteld is dat de gewezen kolonel Stoi- ca, een persoon d»e allen ernst mist, reeds sedert twee maanden z.g. fascistische orga nisaties trachtte te vormen. Zyn zoon, in genieur Stoica, afdeelingsohef bij een der militaire luchtvaart-ateliers, heeft.de goede trouw van vier officieren van lagen rang en van verscbilenue meesterknechts en ar beiders dier ateliers verschalkt, door zich van hun medewerking te verzekeren. De autoriteiten hadden volledig kennis van alles wat men in het schild voerde. Eenigen tyd geleden riepen dc hoofden van de z.g. beweging twee vergaderingen bijeen, noodigden hen, die cr aan deelnami zich gewapend aan tc melden. Da: vergaderingen onwettig waren, is d^ be voegde macht j.l. Zaterdag overgegaan tot arrestatie der dee'ncmers. ^cht en twintig personen werden in hechtenis genomen, waaronder twee ir.gcni.eurs, een gewezen ko- lonek vier officieren van lageren rang, tien meesterknechten, drie sergeant-majoors, en iwht werklieden. Zoodra het eerste onder- z<»k zal zyn, af ge loepen, zal de zaak voor het gerechtshof dienén. Te BoeSaresfen’In'‘TM~'’geheeIé ~'fana j heersehen de meest volmaakte orde en rust. Deze mededeel :ng stemt geheel overeen met het bericht dai direct werd gepubli ceerd dat men alleen had te doen met een soort samenzwering, waaraan maar een be perkt aantal officieren, die den steun van slechts enkele arbeiders hadden, hebben deelgenomen. De ófficieele Roemeensche berichten loochenen, dat er gisting heerscht in het leger integendeel: de tucht zou volmaakt zijn en bevestigt telkens op nieuw, dat zy den toestand geheel meester is. De regeering was reeds sinds eenigen tyd op de hoogte van hetgeen beraamd werd en verijdelde zoodoende tijdig de ten uitvoerlegging *van de plannen. Uit dit alles blykt dat er geen sprake van een grootscheepse he poging tot instelling eener militaire dictatuur is geweest en de meeste berichten stemmen hierin overeen, dat de grootste oppositiepartij, de liberalen, de hand niet in ’t gebeurde hebben gehad. Overigens had het. geen bevreemding be hoeven te wekken, wanneer juist deze partij geprobeerd had haar slag te slaan. Zy is uit de regeeirng geworpen, maar beteekent den. In werkelijkheid bevaten de kisten ver- doovende middelen ter waarde van 1 mil- hoen francs. Een onderzoek wegens het mis- biuik maken van de dipomatieke voorrech ten wordt ingesteld. ENGELAND. Ondergrondse he Goederentreinen. Groote handelslicden in Londen, wier be diyven veel-te lyden hebben van de trans port moeilijkheden hebben den minister voor Werkloosheid gepolst voor een plan tot aan leg van een ondeigrondschen stadsspoor weg, die uitsluitend zou dienen voor het vervoer van goederen. Het is niet ónmoge lijk dat dit plan reeds spoedig zal worden verwezenlijkt. De belanghebbenden meenen met eenig recht dat zulk een spoorweg be stellingen en algemeen vervoer van goede ren in Londen aanzienlijk zou bespoedigen. De bouw zou eën groot aantal menschen aan het werk zetten, men sdhat 60.000, over een tijdsverloop van vier jaar. De kosten van den aanleg worden geschat op 40.000.000. En dit kapitaal is, naar aan minister Thomas is medegedeeld, terstond beschikbaar. De promotors vragen slechts regeeringswaarborg voor de rente, welke het kapitaal zal moeten opbrengen. De spoorweg zou alle belangrijke punten van bedrijf in Londen ondergronds verbinden. Het voorloopig plan spreekt van een lengte van 75 mijl; en havens, stations en de groote magazijnen in het West End zouden er onderling mee worden verbonden. Er zouden 54 stations komen, die tegelyk goe deren zouden innemen en verzenden. Die stations zouden uiteraard het karakter dra gen van groote goederendepots; en waar mogelyk zouden ze op dezelfde hoogte zyn a's het straatoppervlak. Waar dit practisch niet doenlyk is, zouden ziware liften de goe- derenswagens van den trein naar de opper vlakte brengen of omgekeerd. Het plan vindt algemeen veel steun. Zyn uitvoering zou twee nuttige doeleinden dienen, ze zou- aan den eenen kant een groot Aantal werke lozen weer, prod-ictieven arbeid geven, aan den anderen kant in hooge mate bijdragen tót oplossing van het nijpende verkeers probleem van Londen. De ramp van de H 47. Geen teekenen van leven. De duikboot L 6a is ondergedoken om met behulp van geluidsteekens te trachten, verbinding te verkrijgen met de H 47, doch zy ontving geen teekenen van antwoord. Een officicuse verklaring van de toedracht van zaken. In het Lagerhuis heeft den Eersten Lord der Admiraliteit, A.txander; voorgelezen het rapport van den schout-by-nacht, die het flottielje commandeerde, en no«8de er by dat het aantal dooden thans 2*4 bedraagt, met inbegrip van een lid der bemanning van dc L 12, waarmede de H 47 in aanvaring is gekomen. In de eerste berichten was gezegd, dat de beide duikbooten in den morgen aan de oppervlakte kruisten toen te tien over acht vroeg hij snel. - Ja. een half uur geleden toen die dame van het huis met ons stond te praten, ant woordde Hatty met een kwaadaardigen blik naar haar man, hij sloeg me op mijn mond. Het was alleen omdat je je mond niet kon houden, zei Raggett. Ik deed het voor je eigen bestwilen ik heb toch gezegd dat het me speet. Meer kan ik toch niet doen e.Q ik houd niet van vrouwen die zoolang over iets blijven zeuren, besloot hij. Sir Morecambe luisterde met groote be- langstelling, naar dit gesprek. Het was dui delijk dat een man die zijn vrouw neer-, sloeg, omdat zij tp veel zei naar zijn zin. een minder gevaarlijke vijand was dan waarvoor hij Raggett hield. Ik zeur niet, zei Hatty op denzelfden norschen toon als tevoren, maar ik vind het niet prettig als ik geslagen word en een behoorlijken man stompt zyn vrouw niet in het gezicht omdat hij bang is dat ze een woord te veel zegt. Eensklaps wendde zij zich naar Sir More cambe Sir Morecambe. Bill zegt dat u uw vrouw'slecht behandeld hebt, maar ik wil wedden dat u haar nooit gestompt of neer geslagen hebt, als zij iets deed wat u niet prettig vond. Neen, zei Sir Morecambe droog, zulke gewoonten houd ik er niet op na. Raggett brulde van woede. Sir Morecambe die in het schemerlicht het gemeene gelaat van den kleinen bandiet flauw kon zien, zag een uitdrukking van intensen haat. Natuurlijk niet, zei Hatty spottend, ik I geloof, ging ze voort, terwijl ze er een BINNENLAND. Vtreeniging van Ntderlandsche Gemeenten. Algemeene vergadering* en congres te Breda. Te Breda is Dinsdag de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten in algemeene Vergadering en congres bijeengekomen. Na een kerkconcert, aangeboden door de vereeniging „Breda Vooruit", werden ae circa 250 afgevaardigden, onder wie meer dan 200 burgemeesters. Maandagavond offi cieel ten stadhuize door den burgemeester, mr. dr. W. A. G. van Sonsbeek, verwel komd. Na afloop der- gehouden algemeene vergadering, welke een huishoudelijk karak ter droeg, hield de’ heer P. M. Tutein Nol- thenius, houtvester in de houtvesterij ..Bre da", een rede over den boschbouw in Neder land .speciaal betreffende de houtvesterij ..Breda De spreker wees op het aandeel, dat de gemeenten tot heden in den bosch bouw hadden en memoreerde, dat de belang stelling der overheid voor den boschbouw nog slechts van betrekkelijk recenten datum is. In tegenstelling met de meeste andere Europeesehe staten houdt de Nederlandsche ‘Regeering zich nog nauwelijks 30 jaren ern stig bezig niet het in stand houden van bos- schen en het aanleggen van nieuwe beplan tingen kenden j Ons'land bezit, jn vergelijking met andere BUITENLANDSCH NIEUWS. DUIT8CHLAND. Hertogin-weduwe Paul van Mecklenburg- Schwerin. f Een half-behuwdzuster van Prins Hendrik overleden. Te Ludwigslust is in den ouderdom van 73 jaar overleden de hertogin-weduwe Paul van Mecklenburg-Schwerin, geboren prin ses Maria von Windischgraetz. De overledene was een half-behuwdzuster van den Prins der Nederlanden. 36 Aan den anderen kant, als de baronet met hen meeging, zooals blijkbaar zijn plan was, zou hij nog wel eens gelegenheid vinden om met Hatty te praten en uit haar te krijgen wat hij wide weten. Onderwijl liepen Sir Morecambe en Hatty zwijgend naast elkaar het hek door en den weg op in de richting van het dorp. Raggett ging tusschen hen inloopen en trachtte zoete broodjes te bakken bij Hatty. Het spijt me dat mijn zenuwen me zoo de baas zijn geworden, liefste, begon hij met voorgewende teederheid„ maar ik heb mij vanavond ook meer dan vreeselijk op gewonden en ik ben mijzelf niet. Ik hoop niet dat je je bezeerd hebt toen je op het gras viel. Neen, dat is nogal goed afgeloopen, zei Hatty norsch. En mijn lip is nu ook een beetje beter, waar je mij geslagen hebt. En zij hief haar gezicht op en wees naar de gezwollen bovenlip. Sir Morecambe draaide zich naar haar toe. Heeft hij je straks ook al geslagen, Nederlands'che geneesheeren brengen een bezoek aan de badplaatsen van het Rijnland. 29 Nederlandsche genëesheeren zullen, gevolg gevend aan een uHhoodiging van de ,,Vereinigung rheir.ischer teader", van 23 Juli tot 3 Augustus a.s. eetr bezoek brengen aan de badplaatsen vön het Rynland. De tocht begint te Aken. Vervolgens zal een bezoek worden gebracht sian Godesberg, Neuenahr, Kreuznach, Müpster am Stein, Soden amTaunus, Wiesbaden, Schlangenbad, Sehfwalbach en Ems. Op het programma van de reis staan naast de bezichtiging der ver schillende badinrichtingen ook een tochtje op den Ryn met moiorboolien ,een uitstapje door het dal van de A hr pn een uitstapje naar den Feldberg (Taunup). Nieuwe autowegen in het Schwafzwald. Nadat eerst onlangs de autoweg van Vviessental over den 1080 M. hoogen Weis- senbachsattel naar Todtmoos is aangelegd, hetgeen 170.000 Mark heeft gekost, is thans ook de autoweg van Todtmoos ndar Wehr voor het veïkeer vrygegeven. Voor dezen nieuwen weg zijn 150.000 Mark besteed. De „Festsp:eic"'1e Heidelberg. De „Festspiele” te Heidelberg 'zullen dit jaar van 20 Juli tot 14 Augustus worden gehouden en wel opnieuw onder leiding van Gustav Hartung. Op de binnenplaats van het heerlijke Slot zullenJ,Eep Mldzomer- nachtsdroom" en ,.lroihw en Cressida” van Shakespeare worden opgcyoerd .terwyl in de zoogenaamde „Bandhaussaal”, een prach tige, oude Gothische zaal' voorstellingen van „Florian Geyer" van Hauptmann met Hein rich George in den titel] gegeven. De „Festspiele" opend met een feestzitting de groote hal van de UniMBi vinden en waarin Thom^f 1 De Padvinder tt Rome aangekomen. Het vliegtuig Padvinder is te Rome om 21.30 uur aangekomen. De Amerikaansche vliegers werden be groet door Balbo, den onderminister voor luchtvaart. Een groote menigte juichte de vliegers luidruchtig toe. De landing ge schiedde met behulp van zoeklichten. De vliegers kwamen iets te laat aan, zoo- dat Mussolini, die op het vliegveld aanwezig was geweest om hun te begroeten, juist 5 minuten voor de landing vertrokken was. FRANKRIJK. Diplomatiek schandaal. Een smokkelend gezant. De Parijsche politie heeft een opzienba rend diplomatiek schandaal behandeld. De gezant van Afghanistan te Parys, die on langs tot gezant te Moskou is benoemd, had tot de Fransehe douane een schrijven ge- ridhti, waarin hy protesteerde tegen het aanhouden van zijn bagage en verlangde dat kisten, die volgens zijn opgaaf slechts voorwerpen, voor persoonlyk gebruik be stemd, bevatten, vrijgegeven zouden wor- 4 80 10

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1