Kliini Ahohcis 8 ri|ils fl-. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. landen, weinig boseh. Slechte 7 pCt. van de oppervlakte van ons land ia met bosch be-, zet, terwijl voor Duitschland en België het percentage respectievelijk 26.29 en 17.69 be draagt. Op 1 Januari 1900 bedroeg de oppervlakte bosch, toebehoorende aan den Staat, circa 2342 H.A.. terwijl op 1 Jwuan 1928 deze op pervlakte was aangegro#d tot 16.181 H.A. Een eenigszins uitgeetrekt boschbezit moet voor een land niet alleen van groot belang worden geacht uit een oogpunt van hout productie, aan welk artikel ieder jaar een grooter tekort kouit, docli een volk behoeit de hosselen niet minder als plaatsen, waar men na geatadigèn arbeid tot rust en out- spanning komt. Hiera gal spreker een «verzicht van de geschiedenis en de ontwikkeling der hout vesterij „Breda waarna hij de wijze behan delde, waarop de nieuwe cultures in 't leven worden geroepen. Deze voordracht werd met lantaarnplaatjes toegelicht. Gemeentelijke leeningspolitiek. in het gisterochtend gehouden congres der Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten kwam de vraag in behandeling, welke regelingen in acht moeten worden gei bij de gemeentelijke leeningspolitiek Prae- adviezen hieromtrent waren uigebracht dooi mr. Slingenberg en rnr. J. A. de Wilde. Mr. Slingenberg constateerde, dat sedert 1900 als algemeene reeel gold, uitsluitend te leenen voor objecten™ an blijvend nut. De na-oorlogstijd bracht een nieuwen toestand. Vele gemeenten.kwauipn te staan voor groo- te kapitaalsuitgaven, mede alB gevolg van een in te halen achterstand. Om deze Uitga van te kunnen doen, werd vooral bij de grootere gemeenten aanvankelijk eeu sterke stijging waargenomen in de kasgeldleeuin- gen. terwijl niet snel tot consolidatie werd overgegaan, mede als gevolg van het feit, dat in de na-oorlogsjaren de rente voor kas- geldleeningen laag was, voor vaste leeuingen daarentegen hoog. Bij 't voteereu van bui tengewone uitgaven dienen de genieenten groote voorzichtigheid te betrachten, nut, noodzakelijkheid eu urgentie dienen vast te staan. Zulka wordt geeischt door de algemeen erkende economische wetten, men hoede zich echter in deze voor Overdrijving. Rest de vraag, op welke wijze de uitgaven dienen te worden gekweten. Drieërlei standpunt kan worden ingenomen 1. Alle uitgaven, ook de buitengewope, uit de gewone middelen te be talen. 2. Jaarlijks een vast bedrag uit de gewone middelen resérveeren (fondsvorming) en uit deze reserves de buitengewone uitga ven delgen. 3. Alle buitengewone uitgaven uit de geldleeuiugen kwijten. In een aantal conclusies gaf de prae-advi- aeur tenslotte zijn meening te kennen over de door gemeentebesturen te volgen fiuan- cieele politiek. Bezoek b(j oe Kon.-Moeder. Bij de Koningin-Moeder ,ten paleize Soest- dijk, worden heden verwacht, om enkele dagen bij haar te blijven logeeren, twee prinsessen voai Wied, the dochters zijn van wijlen den prins von Wied en van wijlen diens echtgenoote prinses von Wied geb. prinses Maria der Nederlanden Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwyk. Zeventig jaar. Het lid der Eerate Kamer mr. W. L. baron de Vos von Öteenwijk bereikte heden den zeventigjarigen leeftijd. Door verblijf iiv het buitenland heeft de lieer De Vos van Steen- wijk zich aan iedere huldiging onttrokken. De Lord-Ma>or van Londen. Maaltijd in het paleis. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal op Zaterdag 20 Juli a.s. 's namiddags te half zeven den lordmayor van Londen, Sir John G. Kynastou studd. die met zijn beide aherrils en nog enkele personen uit zijn om- gevig dan Amsterdam bezoekt, een diner aanbieden. De Koningin heeft voor dat doel welwil lend eenige zalen van het paleis op den Dam ter beschikking gesteld. Na afloop van den maaltijd zal in de Burgerzaal 'een recep tie worden gehouden, ook toegankelijk voor een aantal genoodigdeu, die aan het diner niet deelnamen - Een nieuwe Bond van Drukkerspatroons. Samenwcrk'ng gezocht met de ge- irganvaaties. Naar/dé~Tel. verneemt vergaderden giste ren if Utrecht bijna 100 drukkerspatroons uit net geheele land, die niet aigemeeno stemmen hebben besloten een nieuwen pa troonsbond 'op te richten, waarin niet de hepalVigen van het bindend prijstarief zul len vobrkoraen. Er zal getracht worden tot samenwerking te komen mft de gezellenor- ganisaties om de collectieve arbeidsovereen komst ook voor de leden, die dan uit de federatie wenschen te treden, te doen gel den. Bekend is, dat op de laatste Federatie vergadering een der Utrechtsche leden een .motie heeft ingediend die inmiddels tot een najaarsvergadering is aangehouden waarin werd voorgesteld maatregelen tegen de oppositie; wellicht 'royement, te treffen. Waarom de heer Kleerekooper als Statenlid bedankte. Omtrent het ontslag nemen van den heer A. B. Kleerekoper ala lid der Provinciale Staten van N.-Holland> deelt „Het Volk" het volgende mede: De reden is, dat a.s. Vrijdag 26 Juli in de Staten de stemming plaats heeft voor de leden der Eerste Kamer, waarbij geen enkele van ome Statenleden kan worden gemist, terwijl het in geen geval gewenscht is» dat Kleerekoper dan al de vermöeienis van den tocht naar Haarlem doormaakt. Opvolger van Kleerekoper is J van Pare ren. Deze bevindt zich echter in het buiten land en kan op 26 Juli niet te Haarlem zijn. Hij heeft dus voor een benoeming bedankt Benoemd zal nu worden de tweede opvol ger. n.l. de heeV B. Sajet. Intuaachbn zullen uitérsard dê noodige maatregelen worden getroffen, dat Kleere koper door 'dit geval zijn Statenzetel niet verliegt. Met de medewerking van zijn opvol gers zal hij op de lijst blijven ataan en na 26^ Juli op zijn plaats in de Staten weder- kêereq. Het voorzitterschap der Eerste Kamer. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst treedt af. Naar de „Rsb." verneemt, zal de luitenant- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Kamer met ingang van het nieuwe zittingsjaar 1929-'30 zich niet meer als zoodanig beschikbaar stellen. Wei blijft de heer van Voorst tot Voorst lid van de Eerste Kamer. De heer van Voorét tot Voorst is sinds 1908 lid dei- Eerste Kamer en sinds 1914 voorzitter van dit hooge college. Het gebeurde te Willemstad. Stationeering *an een marinevaartuig. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Boon, betreffende de weermacht in Curacao en blijvende stationeering van een marine vaartuig met een landingsdivisie in de Carafbische wateren, heeft de minister van Koloniën, mede namens den minister van Defensie geantwoord; Het is juist dat onder deli vorigen com- mandaut der troepeu de sterkte van het gar nizoen in Curacao gemiddeld 100 man niet totaal ongeoefende manschappen, doch gooefende infanteristen' heeft bedragen Aan -een iu dien tijd binnengekomen aan vraag om aanvulling van het garnizoen werd niet voldaan, omdat het garnizoen niet meer op volle sterkte werd gehouden in verband met de toenmaals aanhangige en sedert tot uitvoering gebrachte plannen om de politie diensten aan het garnizoen op te dragen, het geen een algeheele wijziging in de jeerutee- ring van Curacao met zich bracht. luderdaad zijn er op liet Waterfort eenige kanonnen, die evenwel uitsluitend, bestemd waren en nog zijn tot het afgeven van saluutschoten, scherpe patronen zijn daar voor uiteraard niet aanwezig, de bediening van deze vuurmondeu (verouderd marinege- achut) geschiedde eu geschiedt door daarin bedreven manschappen van het garnizoen. Reeds sedert eenigen Itijd -beschiCt de be zetting over mitrailleur*. De regeering heeft reeds voor den overval maatregelen genomen om de sterkte der mi litaire bezetting op te voeren en het gehalte der troepen, alsmede de bewapening te ver beteren. Voor wat betreft de vermeerdering van de troepensterkte, wordt verwezen naar de Mm. van Toeiichtingu belioorende bij-het- wetsontwerp tot wijziging van het XVIde hoofdstuk der RijksbegiooUng vooi 1929. Blijvende stationeeriug van een oorlogs- lartuig in de Carafbische wateren ligt niet in de bedoeling van de regeering, wel werd •eds voor het onlangs gebeurde de wensche- lijkheid gevoeld, jaarlijks gedurende eenige maaudeu een oorlogsbodem in die wateren verblijf te doen houden, zooals dit in de bei de voorafgaande jaren is geschied. Voorts is, naar de minister dezer dagen in de Eerste Kamer der Stateu Generaal mede deelde, de aanschaffing van eeu vaartuig, voorzien van de noodige bewapeuiug eu ge heel of gedeeltelijk te bemannen met marine personeel, m overweging, ten behoeve van de uitoefening van het politietoezioht in de havens eu langs de kuste i van de Beneden- windsche eilanden. De gesneuvelde militairen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Duys, betreffende de houding der regeeting o. iii. tegenover de nagelaten be trekkingen van de militairen, die bij de on langs in Curacao plaats gehad hebbende overval het leven lieten en betreffende de be grafenis der gedoode militairen, heeft de mi nister van Koloniën geantwoord: De regeering heeft er zich toe bepaald, den tijdelijk zaakgelastigde te Carachas te legrafisch in den nacht van 9 op 10 dezer in kennis te stellen met de uit Curacao ontvan gen berichten en hem op te dragen de Vene- zolaansche regeering daaromtrent in te lich ten. De tijdelijk zaakgelastigde heeft, zich van die opdracht mondeling gekweten en zijn mededeeling nadien schriftelijk aan den Venezolaanschen minister van Buitenl! Za ken bevestigd. Van die gelegenheid heeft de zaakgelastigde gebruik gemaakt om aan de regeering de deelneming van het gezant schap te betuigèn met liet sneuvelen vau generaal Lacle. Voor het mededeeleu aan de betrokken fa milies van het overlijden van de drie bij de troepen te Curacao dienende militairen op de voor dergelijke gevallen bij mili tairen van het Ned.-Indische leger sedert jaren gebruikelijke wijze is telegrafisch de tusschënkomst van de betrokken burgemees ter^ ingeroepen, met verzoek, de daarvoor in aanmerking komende familieleden op om zichtige wijze met het gebeurde in kennis te stellen. Evenmin als dit gebruikelijk 's bij het sneuvelen in Ned.-lndië van officie ren eu minderen van het leger aldaar, is een bewijs van deelneming door of namens de regeering aan de betrokken families ge zonden. t De begrafenis van de gevallen militairen heeft overeenkomstig de daaromtrent be staande bepalingen op 's lands'kosten plaats gehad. Mocht voorts zijn bedoeld, te verne men, of er bij de regeering plannen bestaan om liet stoffelijk overschot van de gevalle nen naar Nederland over te brengen iets. waarop in de dagbladpers en door enkele familieleden der g%yallenen reeds is aange drongen dan wordt er de aandacht op ge vestigd, dat er geen redenen aanwezig zijn om in dezen een andere houding aan te ne men dan gebruikelijk, tegenover in Nfld - Indié gevallen militaire- en burgerlijke landsdienaren. Ook overigens bestaat hiertoe geen reden, omdat hun stoffelijk overschot, het niet in Nederland, toch in Neder- iandschen bodem begraven Is. De toekenning van pensioen en onderstand aan de nagelaten betrekkingen der hierbe- doelde in Curacao in en door den dienst 'ingekomen iaduedienaren zal geschieden naar analogie van de \ooi Xederlaiidsch- Indië ter zake laatstelijk bij het Kon. Beul. 28 Me» 1930 getroffen regeling. Afscheid tan Ir. J. A. Kalff. Waardeering van het Bpoorwegper- son eel voor zijn leiderschap. In de commiB8flri8senzaal van het admi nistratiegebouw der Nederlandsche Spoorwe gen te Utrecht de hoofdbesturen vap de vakbonden van spoorwegpersoneel afscheid genomen van ir. J. A. Kalff, afgetreden lid van de directie der Ned. Spoorwegen De tegenwoordige directeuren, de heer van Manen en van Dijk, en verscheidene hoofd ambtenaren woonden deze bijeenkomst bij. De personeel raad en de organisaties hadden bloemstukken gezonden. De heer P. Moltmaker sprak namens den personeelraad. Hij toen eehmaai de erkenning van de vakorga nisaties door de directie vaststond, die ei- kenning door de directie, ook door den heer Kalff, op breede en luime wijee, is past. Gij zijt. zoo zeide spr. tot den scheiden den directeur, een gewaardeerd tegenstan der; gij zijt de personificatie van de geeste lijke vrijheid voor het personeel, zoowel zich uitend in de vakvereenigingen als op andere terreinen des levens Gij bezit een vol en gaaf karakter, gij draagt het personeel een warm hart koegij zijt een gedegen kenner van allerlei vraagstukken, welke aan orde komen. De heer Moltmaker sprak ten slotte de beste wenschen uit voor de verdere levensjaren van den heer Kalff en verzocht hem te willen poseerea voor een door hem te kiezen schilder voor het maken van zijn portret. Vervolgens spraken in eveneens zeer waar- deerende bewoordingen nog den heer Kalff toe de heeren J. Hellemond, voorzitter van den Ned. R.-K. Bond van Spoor-,eu Tram wegpersoneel, J. H. Lijfering, voorzitter van den Bond van ambtenaren der Ned. Spoor wegen, J. Augusteijn. voorzitter van den l'rot. Chr. Bond, C. Cramer, voorzitter van den Centraien Bond en H. J. van Braam beek, namens de Nederl. Vereeniging van Spoor- en tramwegpersoneel. Alle redevoeringen verkregwi luiden bij val. De heer Kalff zeide in zijn antwoord,, dat deze dag er een vopr hpm en zijn gezin is geworden om niet te vergeten. Hij aanvaard de het aangeboden geschenk van harte. Do gesproken woorden hadden hem eveneens de overtuiging gegeven dat alles van harte ge gaan was. Wij kunnen trotsch zijn, zoo zeide Ihij, op de verhouding tussehen de directie en het personeel. Deze kan tot voorbeeld strekken voor vele andere bedrijven, llollandschc kaas in Engeland. Naar Reuter uit Londen seint, vroeg Rener [in het Lagerhuis of de minister van Land bouw. met het oog op da geringe voedings waarde van niet-volvette kaas eu de groote hoeveelheden daarvan, dier uit Holland en elders wordeu ingevoerd en tegen lager prijs als kaas worden verkocht, stappen wilde doen om deze kaais duidelijk kenbaar tel maken als niet-volvptte kaas. Addison, van het departement van Land bouw, antwoordde dat de regeering haar aandacht voortdurend aan den vérkoop van de niet-volvette kaas bleef schenken.* Een nieuwe wetgeving, het voorstel dat Rener deed, inhield, kon op liet oogeublik echter [niet worden beantwoord. Amerika'K nieuwe tarieven. Ook Nederland protesteert. Uit Washington wijrdt gemeid, dat reeds 38 landen tegen de pleuwe Amerikaansche tariefvoor stellen protesten hebben ingediend Daaronder bevinden 'kielt Engeland, Frank rijk, België, Nederland, Italië. Oostenrijk, Spanje, Zwitserland, Denemarken, Noorwe gen,, Zweden en alle Zuid-Amerikaansche staten. Het staatsdepartement heeft alle 38 protesten doorgezonden naar de financieele oommissie van den Senaat. Reeds eenigen tijd ha dhet staatsdepartement in antwoord op vragen van deai senator Herrison ver klaard, dat er ongeveer een dozijn protesten was binnengekomen, doch senator Herrison was ervan overtuigd, dat het er meer moes ten rijn, waardoor het staatsdepartement werd gedwongen alle 38 ingekomen protest stukken over te leggen. Voor de oppositie in den Senaat leveren deze bezwaarschrif ten welkom materiaal voor den strijd tegen de nieuwe tarief-voorstellen.Senator Herri son verklaarde, dat Washington thans in de wereld den roep heeft een nieuwen impe- rialistischen oorlog ontketend te hebben. De geheele wereld neemt aanstoot aan het op treden van Amerika. Amerika zal spoedig alleen staan tegenover allen, waardoor zijn buitenlandsche handel bedreigd zal worden. In de gepubliceerde lijst van de 38 staten, die bezwaren hebben tegen de ieuwe tarief- voorstellen. Rebben ingediend, wordt nadruk kelijk opgemerkt daf Duitschland niet tot deze landen bbhoort. EERSTE KAMER. Herziening der financieele verhouding tussehen Kijk en Gemeente. De Eerste Kamer is gisteren begonnen aan de afdoening, met de demissionnairo idinisters de Geer en Kan, van het wets ontwerp tot herziening van de financieele verhouding tussehen het Rijk en de ge meenten. Hef was te verwachten, dat als eerste spieker de groote bestrijder van dit wetsontwerp, de heeü Wibaut (s.-d.) het woord zou voeren.' Deze verklaarde al aan stonds «eer goed te begrijpen, dat zijn be strijding niet tot verwétpiing zou lenden Maar hij wilde zijn hart nu eenmaal lich ten. Men kent zijn standpunt. Hij houdt vol, dat het wetsontwerp de fiscale autonomie der gemeenten'aantast; ja, hij gaat nog ver der Volgens hem wordt door dit ontwerp een der mooiste beginselen van onze wet geving aangerand: de vrijheid der gemeen ten om de uitgaven te doen, welke haar be stuur noodig oordeelt an om passende mid delen vast te stellen tot dekking daarvan. Volgens hem is het wetsontwerp gericht te gen uitbreiding der gemeentelijke bemoei ingen. Voorts meent bij, dat de gemeenlè- lijke inkomstenbelasting de sluitpost van de begrooting had moeten blijven. De heer Slingenberg (v.-d.), zeker niet minder deskundig dan. de heer Wibaut, was niet van meening. dat het gemeentelijk leven door de meuwé regeling zou worden lamgeslagen. Veeleer geloofde hij, dat het zich op dezelfde wijze als voorheen zou kunnen blijven' ontwikkelen. Wat het stelsel befrof, gaf'hij aau het, ontwerp verre de voorkeur boven dat van de Staatscommis sie-van Lijnden van Sandenburg. Een der groote voordeelen ervan is. dat het de ver schillen in belastingdruk tussehen de ver schillende genieenten aanmerkelijk tempert. De opcenten op de gemeente fondshei asfthg zouden in den vervolge als slutfpost kunnen dienen. Een beperking van de autonomie der gemeenten in belastingzaken achtte de heer Sligenberg terecht noodzakelijk: de gemeente toch is onderdeel van het cen traal gezag. Maar het ontwerp tast die autonomie ook niet noemenswaard aan. Het adres .door den gemeenteraad van Amster dam tot de Kamer gericht naar aanleiding van het. wetsontwerp (de heer Wibaut zal aan dit adres wel niet vreemd zijn ge weest!) werd door hem aan een gegronde critiek onderworpen. Zeer raakVas zijn op merking. dat Amsterdam ?ijn bijzondere uit gaven niet bestreden heeft uit de inkom stenbelasting, maar uit andere, indirecte in komens; d. w. z. uit de sterk opgevoerde tarieven der gemeentebedrijven! Ziedaar de Anisterdamsche practijk, tegenover de theorie van den f*x-wethouder der Am- sterdamsche financiën! Wel hadde heer Slingenberg enkele détailbezwaren tegen sommige bepalingen van het ontwerp doch dit belet niet, dat hij van harte vóór zal stemmen. Hij eindigde met een woord van welverdiende hulde aan de 'Regeering voor de indiening.en de voortreffelijke verdedi ging van het ontwerp. TWEEDE KAMER. Nederland en Spanje. Ingediend ia een wetsontwerp tot goed keuring van de op 27 Maart 1929 te 's-Gfa- venhage- onder toekende verklaring tot af- schnffing van de Nederlandsche capitulaties in de Spaansche - zone van Marokko. Reeds had Nederland voor de Ftanache zone van Marokko in 1917 van de rechten en bevoegdheden, die uit het stfclsel der ca pitulaties voortvloeiden, afstand gedaan en deze. in verband met zijne toetreding tot het Statuut van Tanger ook voor de Tangersche zone in 1925 prijs gegeven. Zij waren even wel van kracht gebleven voor de dusgenaam de Spaansche zone. Bij herhaling had de Spaanfy-he regeering Wijk gegeven, dat üj het zeer op prijs zou stellen,, indien Neder land, zooals andere mogendheden reeds vroe ger hadden gedaan, ten aanzien van het Spaansche bestuur in Marokko in dit op zicht dezelfdehouding aannam als tegen over het- Fransche bestuur in de Fransche zone doch aanvankelijk stonden aan de vol doening aan dien wensch bezwaren in den weg. Met name waren een aantal reclama ties ter zake van schade aan Nederlandsche beschermelingen in de Spaansche zone, waarvoor de Nederlandsche regeering was opgekomen, onvoldaan geheven en waren ten qn rechte van Netieran^sche justiciabaleji zekere invoerrechten geheven, op welker te rugbetaling de Nederlandche regeering moest prijs stellen. Thans is op beide punten eene bevredi gende regeling verkregen. GEMENGDE BERICHTEN. Ontrouw postbeambte. Anderha'f jaar lang gjch schuldig gemaakt ami het stelen van brieven. Te Qorinchem is de besteller J. E. betrapt bij het stelen van brieven uit het postkan toor.. Uit de Borteerfcamer had hij twee brie ven meegenomen naar het toilet. Eén van die brieven heeft hij verscheurd en wegge gooid. De andere brief is bij zijn arrestatie op hem gevonden. De man heeft bekend, dat hij al gedurende anderhalf jaar brieven met of zonder gelds waarden heeft weggenomen. Den laatsten tijd kwamen ar geregeld klachten van vermissing'Van brieven, voor namelijk van die, waarin geld was inge sloten. Ontvettend drama te Groenlo. Vader schiet zijn kind en daarna zichzelf dood De architect A. te Groenlo, ging met zijn 6-jarig <>enig zoontje een wandeling maken in het Polderbosch aldapr. Nabij de melk fabriek trok hij plotseling zijn revolver en schoot eerst zijn zoontje en daarna zichzelf dood. Men veronderstelt,, aldus de „Tel.", dat deze vreeselijke gebeurtenis een gevolg is van het feit, dat A-, die reeds jaren werk zaam was bij de aannemersfirma Ten H., wegens elapte in het Bedrijf .ontslagen zou worden. De heer A. was te Zeddam een zeer geziene persoonlijkheid en men is in het dorpje alge meen onder den indruk yan deze droeve gebeurtenis. Higgins in ons land. De nieuwe generaal van het leger des Heils. Naar wordt meegedeeld, zal ter gelegen heid van den nationalên velddag van het Leger des Heils, op 14 Augustus a.s. in het Paardenjwsch, domein van H.M. de Konin gin-Moeder, de nieuwe generaal van ïiet Leger, de heer Edward J. Higgins, naar Ne derland komen en dezen velddag meemaken. De heer Higgins, wiens verkiezing tot ge neraal algemeen met hartelijke instemming Js begroet, zal in twee van de diensten van dien dag het woord voeren. Zyn toespra ken worden door de radio uitgezonden, ter wijl de z.g.n. „stem van den reus" een ge weldige luidspreker, zal maken, dat het ge sprokene over vrijwel het geheele uitge strekte terrein te hooren zal wezen. Op deze wij ze roept het Leger alle hulpmidde len, die de moderne techniek hiedt, bij deze grootsche betooging tte baat. Een vier a vijf honderd muzikanten zullen den zang der groote vergaderingen begeleiden. Schip gezonken. De schipper met moeite gered. Gisteravond omstreeks 6 uur voer de mo torboot Krimpen a. d. Lek II, schipper Eer- land uit Krimpen a. d. Lek op de rivier de Nieuwe Maas te Rotterdam, ter hoogte van de Wilhelminakade. Hei schip was afgela den niet steenkool tn de luiken lagen open. Bij den kop van ce Rijnhaven pas sec ren en- veel ver zaakten. Krimpen a. d. Lek III kreeg veel water over en zonk snel. De toevallig langs komende parievinker Van den Wijngaard wist met veel moei»- skhipper Eerland, die alleen aan boord was, te redden. De Havendienst heeft voorloopt een wrakteeken boven de Krimpen a. d. Le* II geplaatst. Het schip ligt vry hinderlijk,' dicht onder den sre.ger van de Holland Amerikaljjn, vlak voor den boeg van .fa Statendam. W ereld ten toonstelling. Wijdeveld de uitverkorene. Naar het Hbld. verneemt, heel't de archi tect T. Th. Wijdeveld van" de Nederland sche regeering opdracht ontvangen, het pa viljoen en de bijgebouwen voor de Neder landsche afdeeling te Antwerpen voor de wreldtentopnstelling in 1930 te bouwen en ook de binnenarchitectuur te verzorgen. - De heer Wijdeveld heeft deze opdracht aanvaard. Bij het zwemmen verdronken. Gisteravond is de 25-jarige onderwijzer J. Eykelenboom uit Schiedam by het zwem men in de Kralingsche Plas te Rotterdam - verdronken. Blond is troef in Parijs. Richard Devern Mr. Millan schrijft aan de United Press: By de vrouwen in Parijs heeft blond het zwart verdrongen. De geboren I arisienne - was altijd zwart. Zjj -is het nu nog, maar zy beheerscht Pary3 met meer. Na den oorlog werd Parijs door bezoekers uit de Noorde lijke landen overstroomd, die gedeeltelijk in een beroep, gedeeltelijk voor genoegen, in Parijs gebleven zijn en alle aandacht trek- ken. De parisiennes worden bijna alleen door Parijzenaar-i opgemerkt. De modehuizen hebben zich reeds lang bjj deze, omstandigheden aangepast. In de pa leizen van de Rue tie la Paix en zelfs op Montmartre ziet men alleen maar blonde mannequins. Meisjes uit de Noordelijke lan- dtjn, ook die uit den Elzas en zelfs uit Duitschland, kunnen tegenwoordig veel ge makkelijker dan vroeger een betrekking krijgen in Parijs. In de nachtclubs verkiest men boven Parisiemies, Creoolsche en Ame- r rikaansche vrouwen als danseressen. Maar niet alleen in het mondaine leven is blond troef. Blonde vrouwen zyn zeer ge zocht als ontvangdarr.e in hotels, als ver koopsters in winkels en als beambte voor reisbureaux. De Revue is geheel en al op het blonde ingesteld. De decorateurs ontwerpen spe- ciale décors om het blonde haar van de noordelijke typen maar vooral te laten uit- Het gaat echter niet alleen om de kleur van de haardracht. De vrouwen uit het noorde#1eeren ook gemakkelijker Engelseh dan de Parisienr.es en Engelseh speelt te genwoordig ook etSi rol van beteekenis in Parijs. RADIO-NIEUWS. Programma voor Vrijdag 12 Juli. Hilversum; 10.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. A2.152.00 Lunchmuziek door het A.V.R» O.-Kwintet 2.052.45 Lezing door M. J. Ad mui f Engels. Onderwerp: De athletiek-landen- wedstrijd NederlandWest Duitschland. 2.454.00 tiramoioonmuziek. 4.30—5.00 Lezing aoor W. Snapper. On derwerp: Kleuterg) mnastiek. 5.00—6J)0 Orgel-concert te gevqp door 0. I'ameyer. 6.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 6.107.16 Dinemiuziek door Jiet A1S.il O.-Kwintet. 7.16—7.45 Spreekuur van den Radiodok ter. Behandeling voor de microfoon v?n Radio-V raagpunten. 7.46 Politieberichten. 8.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 8.01—8.15 Gramoioonmuziek. - 8.15 Kurhaus te Echeveningen. Uitzending \an het Symphonie Concert. Daarna dans muziek vanuit he; Groot Badhuis te Zand- voort. Huizen: 11.0011.30 N.C'.R.V. Ziekendienst. 11.30—12.00 K.K.O. Godsdienst halfuurtje 12.151.16 K.U.O. Concert door het K. R.O.-Trio. r 1.15#-2.00 K.R O. Gramofoonmuziek. 4.005.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 5.00—6.46 N.C.R.V. Concert. 7.00—7.26 K.R.O. Bezing. 7.35 V.P.R.O. Persber. 7.40 V.P.R.O. Lezing over: Door Frank-, j rijk. 8.15 V.P-R.O. Concert. Instrumentale *-n vocale solisten. 8.50 V.P.R.Ö. Lezing over: De ontwikke- jj ling van het Vredesvraagstuk. "s| 9.30 V.P.R.O. Vervolg concert. Instrumen- J tale solisten. 10.00 V.P.R.O. Voorlezing uit werk van J Albert Schweitzer. 10.20 V.P.R.Q.'Veivolg concert. "Wat er van een omroeper verlangd wordt. In de Tsjecho-Slowaaksche bladen treffen wij de volgende merkwaardige annonce aan: Gevraagd dcor „Radio Journal" te Praag voor zijn filiaal te Bratislava (d.w.z. het omroepsta- tion Br.) een Omroeper welke de SLoveensohe, Hongaarsche en Duitse he taai in woord en schrift volkomen beheerscht, ^e Fransche, Engelsche en Ita- liaansche taal voldoende machtig is. Candi- daten voor deze betrekking dienen zich aan een stemkeuring te onderwerpen, enz. Degenen, die ten onrechte op het beroep van omroeper neer zien, zulten dat voortaan* wel niet meer doen: zes talen, waarvan drie in woord en schrift, is geen kleinigheid 1 Veel verdienen zal de omroeper Bratislava echter niet, in Hoilandsch geld omgerekend nog geen 2200. Habt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdag* Uw AANVRAGE in de lader leest ze danl Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau: MARKT 31 r STADSNIEUWS. GOUDA, 11 Juli 1929. Schoolgeldverordeningen voor de handels avondschool met 5 jarigen cureus. Ten v$volge op het Raadsbesluit betref fende de reorganisatie van den handel scur- suSj bieden B. en W. den Raad aan een ver ordening op de heffing van schoolgeld voor de handelsavondschool met 5-jarigen cursus met een verordening op de invordering van dat schoolgeld. In tegenstelling met de oude verorde ning, die uitging van het stelsel, dat voor de verplichte vakken een vast bedrag moest worden betaald, met aanvulling voor de nitt-verplichte, gaat dit ontwerp uit van de gedachte, dat voor verplichte en onverplich te' vakken hetzelfde bedrag moet worden betaald. Dit sluit aan by het reglement voor de handelsavondschool, dat slechts drie verplichte vakken kent en den leerlingen ae grootst mogelyke vrijheid laat andere vak ken te kiezen, naar gelang van de richting van Hun werkkring en van hun aanleg. Het bedrag is zoo gekozen, dat volgens deze re geling in totaal een leerling niet meer moet betalen dan volgens de oude regeling, n.l. 45.— per jaar. Dientengevolge zal ook de totale opbrengst ongeveer gelijk blijven- irca 3200.—). Oprichting centrale cursus voor machineschrijven. De directeur.van den gemeentelijken han delscursus heeft B en W. verzocht mede werking te willen v^rieenen ten einde te ge- ten tot oprichting van een aparten cursus voor machineschrijven. Naar aanleiding hiervan dealen zij den Raad het volgende mede. In verband met liet toenemend gebruik Ier achrijfmachtec bleek ook in deze ge meente reeds lang de wensöh te bestaan tot het centraliseeren \an het onderwijs in het machineschrijven. B. en W. zijn het geheel met den direc teur eens, waar hy in zyn genoemd schrijf ven zegt, dat toch *et machineschrijven in don tegenwoordigen v\j<dy door het bijna al gemeen gebruik der schrijfmachine, een zoo danige belangrijkheid heeft gekregen, dat dit vak als een der primaire vakken moet worden beschouwd, een vak, waarvan de kennis als een eerste behoefte wordt ge voeld door allen, die zdch op eenigèrlei wyze op het gebied van handel of admi nistratie bewegen, terwijl ook voor vele an deren de (kennis van machineschrijven een ei8ch des tyds is. In verschillende gemeenten in ons land is men er toe overgegaan om aan de aldaar gevestigde handelsavondscholen aparte cur sussen voor het machineschrijven te verbin den, zoodat ook niet-leerlingen dier avond scholen in de gelegenheid zijn gesteld zich in het machineschrijven te bekwamen. Ook wordt in sommige gemeenten dit vak onder wezen aan scholen voor uitgebreid lager on derwijs of aan hoogere burgerscholen, doch en W. zijn met den directeur van den handelscursus Van meening, dat het meer gewenscht is, dat.aan één inrichting de ge legenheid wordt opengesteld om onderwijs in dit vak te ontvangen. Bij den aanvang van den handelscursus 1928/1929 werd reed;, bij wyize van proef aan de leerlingen van de openbare en bij- idere u.l.o.-schoien de gelegenheid ge geven voor het ontvangen van onderwijs in het machineschrijven. Uit het feit, dat zich hiervoor 39 leerlingen aanmeldden, blijkt wel, dat in deze gemeente aan het ondeiwijs in machineschrijven voldoende behoefte be staat. Het ligt in de bedoeling om, indien tot oprichting van een centrale cureus voor het machineschrijven wordt besloten, dezen te doen geven als volgt: a. cursussen van 2 uur per week, aan hangende Jjegin September tegelijk met den aanvang van den handelscursus en eindi gende begin Juli van het volgende jaar. b. cursuseen van, 4 uur per week, gedu rende ongeveer dè helft van den onder a ge noemden tijd, dus van begin September tot eind Januari daaropvolgende en van begin Februari tot begin Juli daaropvolgende. In het ontwerp-rcglement v<k>ï den op te richten centraien cursus is de duur, enz. nader geregeld. 'De kosten van den cursus die ten laste der gemeente zulen komen, worden ge raamd op 10 h ll»-1 per leerling, be rekend als volgt: Salaris van den leeraar 225 per lesuur overeenkomstig de Rijksregeling 1012.50 Vergoeding directeur 160. Totaal 1162.50 OpbrengsJ schoolgeld 15. per leerling) 675. Blijft ten laste der gemeente 487.50 By deze specificatie is gerekend op een leerlingenaantal van 45. Het schoolgeld moet hi. niet hooger wor den bepaald dan op i 15.per leerling en per cureus. Het komt B. en W. billijk voor, dat den directeur, die met de algemeene leiding zal zyn belast, een vergoeding wordt toegekend van 160.per jaax. De slechts geringe kosten, die uit de op- ridhting van den cursus voor de gemeente zullen voortvloeien, mogen naar de meening van B. en W., ge/ien het belang, dat hier mede gediend wordt, geen bezwaar opleve ren. Bovendien zullen deze kosten nog aan merkelijk verminderen, wanneer te zijner tijd door aanschaffing van eenige schrijf machines de leerlingengroepen grooter kun nen worden gemaakt. Thans wordt op den cursus onderwijs gegeven met 9 machines. De commissie van toezicht op het middel baar onderwijs, alsmede de commissie van bijstand voor het onderwijs, kunnen zich, blijkens hun adviezen respectievelijk d.d. 26 Maart en 9 April j.l. geheel met het voor stel van den directeur van den handelscur sus vereenigen. iMet den wenscl. van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, om te willen bevorderen, dat on- en minvermogen den de lessen gratis of tegen verminderd schoolgeld zullen kunnen volgen, is in bij gevoegde ontwerp-verordening op de hef fing van schoolgeld rekening gehouden. Op grond van het vorenstaande, stelle» B. en W. den Raad voor: a te besluiten tot oprichting van een centraien cursus voor machineschrijven aan den gemeentejijken handelscursus met in gang van 1 September 1929 (tegelijk met dc omzetting van den handelscursus in een gemeentelijke handelsavondschool met 6- jarigen cursus); b. vast -te stellen het hierbij gaand ont" werp-reglement voïr dien cursus; c. vast te stellen de hierbij gaande ont- werp-verordeningeii op de heffing en in vordering van schoolgeld; d. de vergoeding voor den directeur van de handelsavondschool, die met de algemee ne leiding van den centraien cursus zal zijn belast, te bepalen op f 150.per jaar; e. te bepalen, dat voor de berekening der bezoldiging van de aan den centraien cursus voor machineschrijven verbonden leeraren, de door ucn minister van Onder- wij», Kunsten en Wetenschappen vastge stelde „Leidraad vooi de bezoldiging van directeuren van- en onderwijzend en bedie nend personeel aan van rijkswege gesub sidieerde inrichtingen voor handelsonder wijs" van toepassing is. Kyksbeurs. De Directeur dor R.H.B.S. alhier deelt ons mede, dat de Min van B. Z. en Land bouw voor den cursus 1929/'30 aan de J»an 1- boujwhoogeschool te Wageningen een Ryks- beurs ter tegemoetkoming in de kosten van de studie aan die onderwijsinstelling, ten bedrage van 225.-— waaraan tevens vrij stelling van het betalen van college-geld zal zijn verbonden, beschikbaar is. Ingevolge de bepaling der wet kunnen daarvoor slechts in aanmerking komen jongelieden van bui- tongewonen aanleg. Zij, die naar de-ze beurs wenschen te solliciteeren, moeten zich voor 1 Augustus a.s. bij gezegeld adres tot Curatoren dezer Hoogeschool (adres Jbr. S. van Citteis, president-curator te Brummen, huize „Engelenburg" richten. Protest. Nederland afd. Gouda. De heer B. E. J. Bik, die vanaf de op richting voorzitter van genoemde vereeni ging geweest is, is thans als zoodanig af getreden. In zijn p'aats werd gekozen Dx. H. v. Dijken alhier. Den heer B. E. J. Bik werd het eere-voorzitterschap aangeboden De afd. Gouda van de Rotterdumsche Volksuniversiteit. Het Bestuur van de Rotterd. Volksuni versiteit stelt zich voor in het a.s. seizoen bij genoegzame deelname weder abonnemen ten open te stellen en wel: 1 muziekabonnement en 1 abonnement voor voordrachtavonden. Eerste Nederlandsche Kunstenaars zullen daaraan medewerken, de uitvoeringen zul len gehouden worden in de groote zaal der Sociëteit „de Réunie" Oost Haven. De concerten zullen gehouden worden op Dinsdag 3 December: Het HaagBche Strijk kwartet, Dinsdag 11 Februari: Willem An- driessen, piano-avond, en Dinsdag 15 April: De Madrigaal en Motetvereeniging tran Sem Dresden. De voordrachtavonden worden gehouden op de volgende data's: Dinsdag 5 November: Charlotte Kohier met De Zaohtmoedigen van Dbstojewski, in de maand Januari vermoedelijk Albert van Dalfsum, «1 op Diosdag 18 Maart; Adolf Bouwmeester met Shakespaere Fragmenten. Tegen een boom gereden. Hedenmiddag omstreeks kwart over twee .c de vrachtauto van de firma Schouten en Zn. uit Polsbroekerdam tegen een boom ge reden op de Nieuwe M&rkt. Zoowel de boom als de motor werden ernstig beschadigd. Uitspraken Kantongerecht. Op de heden gehouden terechtzitting, waarbij Mr, R. Renama fungeerde als Kan tonrechter plaatsvervanger, werden de na volgende vonnissen gewezen: Wegens overtr. motor en ry wiel regle ment: J. W. te Waddinxveen 2 subs. 1 wede tuchtschool; W. O. te Bleiswijk 6 subs. 2 d. h.; U. van L. te Zegwaard idem; J. D. te Pynacker idem; A. R. te Alphen a d. Rijn, idem; W. de H. te Gouda J subs. 1 d. h.; A. S. te Gouda, idem; L. van H. te Moordrecht, idem. Wegens overtr. alg .pol.-verord. Gouda: G. van der S te Gouda L subs 1 week tuchtschool; M. D. te Rotterdam 5 subs. 2 d. h. Wegens overtr. Kegl. van Pol. op de Gouwe: J. D. F. te Leimulden 5 subs. 2 d. h. Wegens overtr. Veiligheidswet*. A. de H. te Gouda 26 subs. 5 d, h. en J. van den B. te Reeuwijk 50 subs. 6 d. h. Wegens overtr. motorverord. te Moor drecht: C. N. W. te Rotterdam 6 subs. 2 d. h.; L. van D. te Jutfaas 6 subs. 1 d. b. Wegeps overtr. Trekhondenwet: P. M. de G. te Gouda aangehouden tot 17 Juli a.s. Wegens overtr. leerplichtwet: D. M. te Gouderak 2 subs 1 d. h»; H. S. te Goude rak 2 subs. 1 d. h.; P. R. te Nieuwerkerk a. d. IJssel 2 subs. 1 d. h. J. M. B. te Gouda 2 subs. 1 d. h.; A. van O. te Wad dinxveen schuldig zonder toepassing van straf; K. A. V. te Zevenhuizen 10 subs. 5 d. h.; C. van A. te Waddinxveen 5 subs. 2 d. h. Wegens overtr. vissoherijwet: W. J. K. te (foudi 3 subs. 1 d. h. met verbeurdverk'. van de inbeslaggo.iomen hengel. Wegens overtr. art. 427 W. v. S.: te Rot terdam f 5 subs. 2 d. h. Wegens overtr. art. 435 en 461 W. v. S.* A. de J. te Gouda 1 subs, l d. h. en f 10 subs. 2 d. h.; C. J. J. O. te Gouda 1 subs. I week tuchtschool en 10 subs. 1 maand tachtsohool. Wegens overtr. winkelverord. te Moor drecht: A. H. en J- van den B. te Moor drecht, beiden schuldig zonder toepassing van straf. Wegens overtr. motor en rijwieliwet: K. K. te Boskoop 10 subs. 2 d. h.; G. S. tc II. f 10 subs. 2 d. h. Wegens overtr art. 460 W. v. S.: A. K. te Montfoort 3 subs. 1 d. h. Wegens overtr. visscherywet: H. M. V. te Gouda 3 subi. 1 d. h. Het in behandeling nemen van een koe, zonder daartoe bevoegd te ztfn. Heden stond cok nog terecht J. J. V., veeverloskundige tv Mijdrecht, gedagvaur- de ter zake dat hy zonder te zyn toegelaten tot de uitoefening van de veeartsenykun-t hier te lande, buit r. noodzaak het beroep van veeartsenijkundige heeft uitgeoefend, door een koe in behandeling te nemen, wel ke volgens den eigenaar lijdende was aan „kopziekte", althan.s aan een ziekelijke aan doening van het iicham, door by die koe door middel van een pomp lucht in den uier van het dier te pompen, met de bedoeling en strekking dat daardoor dat dier van die ziekte althans ziekelijke aandoening van het lichaam zou genezen. Verdachte verk'aaide dat hy het noodza kelijk oordeelde voor het dier om deze be handeling toe te passen, aangezien zij aan deze ziekte had kunnen sterven. Ik heb voor deze behandeling geen geld gerekend en was ook niet van p'nn het te doen. T. K. veearts le Nieuwerkerk a. d. IJssel als getuige voorgeroepen verklaarde dat hij het niet met verdachte eens was dat het dier aan kopziekte leed. Wanneer het dier werkelijk aan die ziekte leed, dan was de behandeling die verdachte op het dier toe paste de juiste. Hij, getuige verklaarde dat hem, toen hij door den eigenaar van de koe werd opgeroepen, bij verschijning ter plaat se bleek, dat verdachte reeds met de be handeling van de koe was begonnen, waarop hy dan ook tegen verdachte een klacht had ingediend. De Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie requisitoir nemende, vroeg voor verdachte een veroordeeling van 200 boete subsidiair te vervangen door een hechtenis van dagen, De Kantonrechter zal over acht dagen schriftelijk vonnis wy'zen. Burgerlijke Stand: GEBOREN, 8 Juli: Herman, z. v. H. H. Krimpenfort en A. A. Jaspers, Kruger- laan 1. 9 Juli: Edith, d. v. P. D. Vis en C. J. van der Zaan, IJesellaa,i 124; Johanne Gergard.i d v. C. J. de Gruijl en H. van Waas, Turf- markt 132. GETROUWD, 10 Juli: G. Rietveld en P. W. Kleyweg; J. H. G. Roodbol en C. E. Valk; B. Castelein en C. van Wijk; M. van Waas en M. J. van Triet; A. M. van den Too ren en J. Vermeulen; J. Verboom en C. E. Nieuwland. OtVBRLEDEN, 9 Juli: Clara Hendrika v. Zuijleiy 49 j., Boomg. straat 66. Agenda. II Juli IV» uur St. Janskerk Orgelconcert, tl Juli 8 uur Houtmansplantsoen 5e volks concert Sted. Orkest, Dir. Joh. Fabriaan. IQ Juli, 2% uur. Soc. „Ons Genoegen".Hul diging van Dr. Hoogstra. 28 Juli, 10 uur, „Het Schaakbord^'. Jaarl. Alg. Vergadering van de G. V. B. mmm UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. Toelatingsexamen Oir. H.B.S. Voor de le klas°e der Chr. H.B.S. alhier zijn na gehouden toelatingsexamen gisteren geslaagd: A. van Ankeren te Nieu^vveen, R. W. van-Beek te Zwammerdam, Klary v. d. Boon en E. Diepenbroek te Bodegraven, H. Th. Goedhart, Martha GroCTi, C. v. d. Lee, J. v. d. Linden en Antje van Muiswinkel, allen te Alphen a. d. Rjjn, A Maalkant en T. J. Noordhoek te Bodegraven, J. Wille te Koudekerk en P. I'asma en Annie Tuinman alhier. LEKKE RKERK. Veroordeeld wegens meineed. De schipper K. Z. is door de rechtbank te Rotterdam, wegens meineed in een straf procedure voor het kantongerecht te Schoonhoven, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Het Hof sprak den ver dachte vrij. Het Haagsche kof heeft dit vonnis be vestigd. SCHOONHOVEN. Voor het in de vorige week te Utrecht ge houden M.U.L.O.-examen, slaagde voor het aanvuUmgsdiploma B., Jdhan Vellekoop al-, hier. In 1926 behaalde deze leerling het di ploma A. Het nu behaalde geeft vrijstelling voor het toelatingsexamen der Middelb. Techn. school. Hier voor is'hjj opgeleid van 1 April 1929 af na het eindexamen der Am- badhtsschool door de M.U.L.O. school met den Bjjbel (hoofd dhr. 'A. Maaskant) alhier. Door A. Landmeter alhier is bij Burg. en Wefch. een verzoek ingediend om vergunning tot het oprichten van een züversmidfabrlek aan den Wal. Mej. Valkenburg alhier is benoemd tot tyd. onderwijzeres aan de Sdhool met den Bybel, aan welke school zy werkzaam ia als kweekeüng met acte. Tot 2en voorzitter van de Winkeliers- vereeniging „Schoonhoven Vooruit" is ge kozen de heer P. Groenen. Voor het 09 14 Augustus a.s. te houden Groot Nationaal Concours Hippique zijn uitgeloofd: een zilveren wisselbeker, Schoonhovensdh kunstproduct, ter waarde van circa 3O0 door de Winkeliersvereeni- ging „Schoonhoven Vooruit" zoomede prij" zen ter waarde van 50, 30 en 20. De gezondheidscommissie alhier, heeft ter plaatsing in het gerestaureerde stadhuis aan het «gemeentebestuur aangeboden, een zonneklok, stijl l outwyik XVI. De keuze van dit geschenk is geschied in overleg met Monumentenzorg. De klok zal in de hal van het gebouw, dat nu spoedig gereed zal zijn, worden geplaatst. WADDINXVEEN. Een dronken sleepbootkapitein. Maandagmiddag omstreeks half twee werd de „Vol'hardir.g boot" uit Gouda, ter wijl zij onder de gemeente Waddinxveen een sleep voorbij voer door de sleepboot de Haarlemmermeer" in de Gouwe aangeva ren. De schok was zoo hevig, dat de passa giers van de Volharding naar het dek kwa men en niet anders dachten dan dat hun een groot ongeluk was overkomen. De kapitein van de sleepboot genaamd S. riep den kapi tein en de passagiers van de „Volharding" toe, dat hij direct de passagiersboot tegen den wal op zou zetten. Men begon nu te be grijpen dat de kapitein van de sleepboot te veel alcohol had gebruikt. Een van de pas sagiers liet zich aan wal zetten en belde de po'litie van Waddinxveen op. Vanaf de hooge Waddinxveen sc he brug zag men de sleep in 't vaarwater naderen, doch het va ren was van dien aard, dat de sleep dan aan stuurboord en dan weer aan bakboord aan den wa,l zat. Door de politie werd de kapi tein gesommeerd met zyn sleep te mee ren en aan wal te komen, doch inplaats van hieraan gevolg te geven bleef hij tJhana in het midden van het vaarwater. De brug bleef voor hem gesloten daar hij' steed* weigerde aan het bevel van de politie te vol doen. De scheepvaart zoowel aan de Noord als aan de zuidzijde yan de brug was geheel ge stremd. Toen de sleepboot door een ander vaartuig naar den wal werd geduwd ging de politie aan boord en zat de man na en kele oogenblikken veilig achter slot cn grendel. Inmiddels was uit Gouda een andere ge zagvoerder gekomen, die de sleep naa^ de plaats van bestemming bracht. Het is te be grijpen dat het een en ander veel volk op de been bracht. MARKTBERICHTEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. GYMNASTIEK. NederlandWest-Duitschland. Morgenmiddag van 2.05 tot 2.45 houdt de bekende sportjournalist M. J. Adrian! Engels via Hilversum een radio-lezing over het onderwerp: Over de athletiek in het a.- gtmeen en den Nederland—West-Duitsch- land-wedstrijd in het byzpnder. Voor de deelneemsters aan den landen- wedstryd te Gouda, en voor de jury-ledelf is cr a.s. Zondagmiddag om 12 uur réunie in hotel Station aan een Stationsweg. Van daar zullen allen zich onder leiding van den heer Deenen, vice-voorzitter van den Kon. Ned. Athletiek Unie, naar de Gemeentelijke Sportterreinen begeven. 10-jarig bestaan van den Turnrking Gouda en omstreken. Aan den vereenigings-gynastiekdriekamp, welke a.s. Zaterdagmiddag op het G.S.V.- terrein ter gelegenheid van de herdenking van het 10-jarig bestaan van den Turn kring Gouda en omstreken van het K.N.G V. wordt gehouden, nemen deel 15 groepen (dames en heeren) eu wel van de vereeni- gingen D.O.K. (Recuwyk), Brinio (Oude water), B.A.T.O. (Woerden), Hercules (Bo degraven), T.H.O.R. (Bergambacht), T.O. O.S. (Waddinxveen) cn Excelsior (Gouda) Na afloop wordt \anaf de Gemeentelijke Sportterreinen een optocht geformeerd, welke den volgenden weg zal gaan: Graaf F'orisweg, Spoorwegstraat, Kattensingel, Hooge Gouwe, Dubbele Buurt, Wijdstraat Markt, Korte en Lange Tiendeweg, Blee- kerssingel, Kleiweg, Markt. Na de aankomst'op de Markt wordt door de deelnemende groepen aldaar een gym- nastiekdemonstratie gegeven. Des avonds is er prijsuitreiking in Con cordia en wordt de dag met een feestavond besloten. ATHLETIEK. Dual-meet ExcelsiorVires et Celeritas. De gisteravond op het G.S.V.-terrein ge houden dual-meet t.issChen de dames-ath'e- tiekploegen van de vere&iigingen Excelsior en Vires te Celerita*, had het volgende re sultaat: Excelsior Vires et C«L Verspringen 12 punten 9 punten 100 Meter6 IS h Kogeistooten 7 14 B^Vwerpen 9 12 Speerwerpen 7 14 Hoogspringen 12 9 Estafette 6 x 100 M. 6 10 Totaal Excelsior 68 punten-, Vires et Ce leritas 88 punten. Aan elk nummer namen drie dames van elke vereeniging deel. Voor de beste presta tie werd 6 punten genoteerd en vervolgens naar beneden 1 punt minder, RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERJCH1 11 Juli. Verwachting: Zwakke tot matige wind, westelijke tot zuid-we>telyk«^rind. Licht tof half bewolkt. Droog en warm. Veemarkt Gouda. 11 Juli Aangevoerd in totaal 2066 stuks, waarvan: 23«i slachtvarkena Vette van 0.480.45, Londensche van 0.38 0.42, Zouters van 0.44—0.46, allen per pond levend met 2 korting. 896 magere var kens 4066 per stuk. 839 biggen 25 3a. p. st. 12 runderen 225400 p. st. 61 nuchtere kalveren 1420 p. st. 3 schapen 2530 p. st. 19 lammeren 2428 p. st. 5 bokken en geiten 2—7 p. st. Handel in vette varkens, Londensch Zou ters en bokken en geiten, vlug, in de andere soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 11. Juli. Aangevoerd 422 partijen. Prij zen le kwal. me; ryksmerk 59—53, 2e kwal. m. r.m. 46—49; le kwal. zonder r.ra. 4248; Zware 57. Handel matig. BOTER. Aai'gevoerd 746 ponden. Goe- boter 0.95—1.00 per pond. Weibotef 0.85 0.9 Oper pond. Handel vlug. EIEREN. Aangevoerd 418 partijen. Kipeieren 5.99—6.50 per 100 stuks. Eend eieren 5.605.70 per 100 stuks. Handel matig. Graanmarkt Gouda. 11 Juli. Grai.en: vast. Tarwe 12.25— 13.25. Rogge 10.25—10.75; Gerst 10.50 —11.00; id. Chev. 11.59—12.25; Haver 11.09—12.00 per 100 K-G. DRAADLOOZE DIENST. Een ontploffing in een gummifabriek. WARSCHAU, 11 Juli. Uit Moskou wordt gemeld dat in een gummifabriek, behooren- de aan het Russische Roode Kruis, tenge volge van een benzino-ontploffing het ge heele fabrieksgebouw werd vernield en 11 arbeiders werden gedood. De dir. der fabrieken n de pl. vertegen woordiger van het Roode Kruis zijn gear resteerd. Trotsky's verzoek om toelating in Engeland afgewezen. LONDEN, 11 Juli. De parlementaire me dewerker van de Daily Express weet te be richten dat het Britsche kabinet gisteren definitief besloten heeft het verzoek van Trotsky tot toelating in Engeland af te wij zen. De Amerikaansche tarievenverhoogiiig. BERLIJN, 11 Juli. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld dat de Duitsche regee ring heeft besloten om reeds binnen korten tijd schriftelijk de Amerikaansche regeering te Washington op de hoogte te stellen van haar bezwaren tegen de nieuwe Amerikaan sche tarief-voorstellen, nadat het 'Duitsohe standpunt ook reeds mondeling te Washing ton is kenbaar gemaakt. Duitschland is de 36ste mogendheid, die bij de regeering der Ver. Staten protesteerde. Congres van Arbeidsbeurzen. BUS8UM, 11 Juli. Op het congres van Ar beidsbeurzen dat vandaag onder voorzitter schap van ingenieur Albarda te Bussum wordt gehouden, zijn 6 prae-adviezen behan deld over het onderwerp.- Is de verbinding gewenscht tussehen arbeidsbeurzen en In stellingen van maatsohappelijken steun, in het bijzonder overheidsdiensten. Prae-adviseurs waren wethouder Drees, den Haag, de heer Jurrema^ directeur van Maatsohappelijken Steun te Amsterdam, wethouder Meijer te Arnhem, de heer Va der, directeur van de arbeidsbeurs te Haar lem, de heer Kruithof, voorzitter Ühr. Nat. Vakverbond, den Haag, de heer T. v. d. Hees, voorzitter van den bond van confectie- personeel te Hilversum. Het volgend congres zal te Seek worden gehouden. Een 12-jarige jongen verpletterd. HELMOND, 11 Juli. Gisteren zouden op de losplaats der Staatsspoorwegen te Deur- ne door den expediteur Gqossens Coelings pakken op een wagen vervoerd worden. Op een gegeven oogenblik viel een der pakken die c.a. 1000 kg. woog van den wagen en verpletterde den 12;jarigen H. Goossen, die stond te kijken. Hij was op slag dood. DRAADLOOZE DIENST. 10 Juli. 11 Juli. Officieel Londen 12.08 12J)8 Berlyn 59.98 59.3014 Par(i» 9.76 9.74% Brussel 39.61 39.61 Zwitserland 47.89 47.89 Weenen 36.02% 36.04 Kopenhagen 66.35 66.35 Stockholm 66.75 66.75 O9I0 66.37% 66.35 New-York 2.49 2.49 Niet-officieel. Praag 7.37% 7.37% Madrid 36.10 86.03 Milaan 13.03% 18.08 Beursoverzicht. <t} We beurs had heden een vrij levendig voorkomen, daar enkele fondsensoorten voor al in het bègin van de beurstijd een bui tengewoon groote affaire te zien gaven. De handel werd even onderbroken om den win ner der Diamond Scull eer te bewijzen. De heer Gunther vertoonde zich óp de gaan derij en werd onder gejubel der bezoeker naar beneden en de beurs rondgeleid. Op de mijnafdeeling ontwikkelde zich een zeer drukke handel in Alg. Exploraties en Boe tons, die beiden gevraagd» en eeu flinke koerswinst in de wacht sleepten. Laatstge noemde aandeelen maakten onder beurstijd groote schommelingen mee. Van de In|dus- triepapieren zetten Margarine Ume"é op hooger peil in, welk niveau zooveel aanbod uitlokte dat een reactie plaats vond, die echter werd gevolgd door een gedeeltelijk hersiel. De Philipsaandeelen waren vast, al werd later een benffdenwaartsche richting gevolgd. Het fonds verliet de noteering bo ven de vorige slotprijzen. Ifet herstel ider Fordaandeelen hadden heden een verdere voortgang.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2