Kleine Annonces S regels fk LAATSTE BERICHTEN. 11 Beurs van Amsterdam. lyk de bedoeling van de voorloopige regee ring, die na de abdicatie van den tsaar de macht in handen had genomen, de keizerlij ke familie in staat te stellen het land te verlaten en naar Engeland te vertrekken. Hoewel de Sovjet zich reeds toen tegen het vertrek van de keizerlijke familie verzette, was de voorloopige regeering van plan haar voornemen door te voeren. De Engelsche regeering weigerde echter Nicolaas II en de zijnen in Engeland binnen te laten, zoolang de oorlog woedde. In de brieven, die in het Poesjkin-Huis zijn gevonden, worden al die plannen en de plannen, die de keizerij ke familie koesterde na de weigering van Lon den, besproken. De historische beteekenis van de brieven is dus zeer groot. Het Poesjkin-Huis heeft die brieven van den vroegerea commandant van het keizer lijke paleis, von Benkendorf, gekregen met het verzoek ze te bewaren, en de kisten, waarin de brieven liggen, niet te openen vóór 1946. De Sovjet-regeering beval de kisten met de brieven naar het Tsentrarchiw (Centraal Archief des Rijks) over te bren gen. De vlucht der spetsen. De vlucht der spetsen neemt gevaarlyke afmetingen aan. De geheele Sovjet-pers be klaagt zich hierover. 5 Veel ingenieurs ver laten bun betrekkingen. Deskundigen van den eersten rang verlaten de fabrieken, waaraan zy vele jaren verbonden waren. In den loop van de laatste zes maanden heb ben alleen op den Perm-spoorweg 23 spetsfn ontslag genomen en het is onmogelijk hen door anderen te vervangen, zoo beklaagt zich de „Krasnaja üazeta". Als reden geven z\j steeds den wensch ergens anders werk zaam te zijn of persoonlijke omstandighe den. Het bolsjewistische blad schrijft ech ter, dat het voor niemand een geheim is, dat de werkelyke oorzaak de vervolging is, welke den laatsten tyd tegen de spetsen ge voerd wordt en de onmogelijke positie, waarin zy verkeeren. Om by de arbeiders in het gevlei te komen, zyn in den loop van een korte spanne tyds tal van chefs van stations, directeurs van depots, leiders van technische bedrijven enz. in de gevangenis geworpen en gerechtelijk vervolgd. Op den buitenstaander maakt het den indruk, als heerschen op dien spoorweg (en in vele an dere staatsbedrijven, fabrieken enz., waar precies dezelfde toestanden bestaan) vree- selyke toestanden, als zouden al die spetsen enz. dieven en misdadigers zijn. Maar, schrijft het Sovjet-blad, nadat de gearres teerden eenige maanden in de gevangenis hebben doorgebracht, wordt de vervolging gestaakt, omdat ze in het geheel geen be wijzen voor de beschuldiging bestaan. Zet de Sovjet-overheid haar wil door en laat zij het tot een proces komen, dan worden de beschuldigden vrijgesproken. Van de 40 in genieurs, die op den bovengenoemden spoor weg waren gearresteerd en gerechtelijk vervolgd, waarbij "r afwachting van de behandeling anderhalf jaar in de gevange nis hadden doorgebracht, zyn 38 vrijgespro ken en slechts twee voorwaardelijk veroor deeld tot geringe straffen. Tot welke gevol gen dat moet leiden, is niet moeilijk te be grijpen. De spetsen vluchten, laten hun werkkring in den steek en zoeken ander werk. 1^, !if CHINA. China verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland. De New York Herald verneemt uit Shang hai dat de Chineesche regeering de diplo matieke betrekkingen met Sovjet-Rusland in verband met de inbeslagname van de Chineesche Oosterspoorweg heeft verbro ken. Het feit dat Tsjang So Lian overhaast van Peking naar Moekden aan de Mantsjoe- rysche grens vertrokken is, wyst er op dat er iets niet in orde is. BINNENLAND. Bijzondere onderscheidingen. Aan 5 officieren tan de Commewyne. Prins Hendrik heeft gisteren namens de Venjeniging het Ned. Zeewezen aan boord van het mailschip Commewyne der K. N. S. fljf.., dat (igplaats heeft aan de Burin ame- te Amsterdam, aan 5 officieren van »d schip onderscheidingen uitgereikt aanleiding van hun moedig gedrag bij - en aardbeving welke op 17 Jan. j.l. lerto Soekre in Venezuela heeft plaats Zoo ontving de heer P. F. Smit ka- i van de Commewyne de gouden koop- Idijorde van genoemde vereeniging. De en derde stuurman resp. de. heeren H. van der Abeelen en A. A. H. Theis- ontvingen de zilveren koopvaardij- l terwijl de le eu 2e machinist» resp. de heeren K. Visser en A. A. Huizinga, met de zilveren plaquette werden vereerd. Deze on derscheidingen zijn in de laatste 25 jaar niet uitgereikt. Congres Int* Rawer van Koophandel. In de groote aülo kwam gisteren onder voorzitterschap van Etienne Clementel (Frankryk) de sectie voor industrie- en handel bijeen. In deze vergadering is de han del spolitiek in het algemeen besproken. Het eerst heeft de rapporteur Gerard (België) een overzicht gegeven van de eco nomische constellatie. Dieptreurig achtte spr. het, dat er alom in de wereld een reac tie gaande is. Protectiemaatregelen, welke door eenig land wordeh genomen, worden onmiddellijk beantwoord door deze reactie, dat alle andere landen, welke met dat land handel drijven, eveneens dat voorbeeld vol- gn. Het beste is daarom, dat de I.K.K. om trent deze politiek openlijk en in zeer be sliste termen haar meening over deze kwes tie kenbaar maakt. Nadat de Engelschman Mitchell, de Oostenrijker Ried! en de Engelschman Paish het woord hadden gevoerd, en E. Heldrin uit Amsterdam had gesproken, werd besloten, dat de commissie van redac tie uit de commissie voor handelspolitiek een ontwerp-resolutie men rekening zal houden met de meeuing der vergadering. Zaterdagmorgen komt de resolutie in een plenaire zitting in behande- ling. De sectie voor transport en verkeer be- hundelde telefoon-, telegraaf- en postzaken. Verschillende resoluties van internen aard Medegedeeld werd, dat de groote telefoon maatschappijen een nieuwen kabel gaan leggen tusschen Europa en Amerika, waar door dag en nacht zal kunnen worden gete lefoneerd. De sectie voor het internationaal tentoon stellingswezen heeft een drietal resoluiits aangenomen. Hierin wordt de regeering verzocht zoo spoedig mogelijk de conventie van November 1928 in zake internationale tentoonstellingen te teekenen. Des namiddags had een plenaire zitting van het Congres plaats, waar onder leiding van den heer Pirelli de Chineesche kwestie werd behandeld. Namens het bestuur en in overleg met de Chineesche delegatie stelde de heer Pirelli de volgende motie voor: „Het Congres der Internationale Kamer van Koophandel verheugt zich over de deel neming van de Chineesche delegatie van zakenlieden aan haar bijeenkomsten en oaer de verklaring, dat zy een Nationale af dee ling van de Kamer zullen organiseeien, waarin de nationale commercieele, industrie en bankwereld van China is vertegenwoor digd; en het Congres stelt de belangrijkste rol, die de Chineesche zakenwereld by de verdere economische ontwikkeling van China en bjj de internationale samenwer king kan spelen, ten zeerste op prijs." Deze motie werd by acclamatie aange nomen, waarop de zitting werd gesloten. De Commissie van Ontvangst, welke zich gevormd heeft ter gelegenheid van het Con gres der Internationale Kamer van Koop handel, heeft gisteren aan de deelnemers van dit congres een feestmaaltijd aangebo den ,in het R.A.I.-gebouw. Ongeveer 1600 personen zaten aan den maaltijd aan. Er heerschte een zeer geanimeerde stemming. Ver. van Ned. Gemeenten. Gemeentelijke leeningspolitiek. In liet gisteren te Breda voortgezette con gres vau de Ver. van Nederlandsche Gemeen ten was aan de orde de behandeling der vraag: „Welke regelen moeten worden in acht genomen bij gemeentelijke leeningspo litiek Hieromtrent waren prae-adviezen uitge bracht door mr. M. Ölingenberg eu mr. J. A. de Wilde, onderscheidenlijk wethouder van financiën te Haarlem en 's-Gravenhage. Prae-advies-SHngenberg. Mr. ölingenberg constateert in zijn prae- advies, dat sedert 1900 als algemeene regel gold uitsluitend te leeuen voor objecten -van blijvend nut. Een uitzondering hierop vorm den de crisisuitgaven, bestreden veelal uit leeningen met korten looptijd, vaak tien jaren. De na-oorlogstijd met zijn schijnwel vaart bracht een nieuwen toestandvele ge meenten kwamen te staan voor groote kapi taalsuitgaven, mede als gevolg van een in te halen achterstand, ontstaan in de oor logsjaren. Om deze uitgaven te kunnen doen, werd vooral bij de grootere gemeenten aanvanke lijk een sterke stijging waargenomen in de kasgeldleeningen, terwijl niet Bnel tot con solidatie werd overgegaan, mede als gevolg van het feit, dat in de na-oorlogsjaren de rente voor kasgeldleeningen laag was, voor vaste leeningen daarentegen hoop. Bij het voteeren van buitengewone uitga ven dienen de gemeenten groote voorzichtig heid te betrachten; alleen tot die uitgaven waarvan het nut onafwijsbaar en de nood zakelijkheid en urgentie als vaststaand kun nen worden aangemerkt, dient te worden besloten. Ten aanzien van den regel, dat alle huiteugewone uitgaven uit geldleening die nen te worden gekweten, merkt mr. ölingen berg ten slotte op: Alleen voor buitengewone uitgaven in den beperkten zin des woords worde geleend; in twijfelachtige gevallen betale men uit de gewone middelen. Periodiek terugkerende uitgaven van buitengewonen aard dienen zooveel mogelijk te worde gelegd in het aan tal jaren als de periode tusschen zulke uit gaven duurt. De tijdsduur van de leening voor een bepaald werk moet zoodanig geko zen worden dat het werk nuttig effect heeft gedurende den geheelen looptijd der leening; teneinde hiervoor de grootst mogelijke waar schijnlijkheid te bereiken, behoort de tijds duur van het nuttig effect (de economisch leeftijd) van het werk laag geschat te wor den. In geen geval mag de tijdsduur der leening langer dan veertig jaar zijn. met uit zondering van die voor grondaankoop. Het is geoorloofd en rationeel om ter ber paling van het bedrag dat een buitengewoon werk kost, rekening te houden met het feit, dat de desbetreffende dienst voor een be langrijk gedeelte werkzaam is ten behoeve van de voorbereiding: een billijk percenta ge, b.v. overeenkomstig de tabel van archi tectenhonoraria, kan op den kostprijs wor den gelegd. Indien een gemeente uit eenigerlei hoofde (b.v. stortingen op giro e.d.) gelden van der den in da kas heeft mogen deze niet dienen tot tijdelijke dekking van buitengewone uit gaven. Een nadeelig saldo ten slotte van den kapitaalsdienst dient te worden gedekt. Prae-advies-De Wilde. In zijn uitvoerig praeadvies komt mr. De Wilde o.m. tot de volgende conclusits: Gewone uitgaven zijn die, waarbij het ver kregen directe nuttigheidsrendement zich ten hoogste over één begrootingsperiode uit strekt. Buitengewone of kapitaalsuitgaven zijn die, waarbij het nuttigheidsrendement rich over méér dan één begrootigsperiode uitstrekt, m.a.w. als daarmede aan het ein de dier periode een „opgehoopte nuttig heid" verkregen wordt. Daartegenover wor den gewone inkomsten direct of indirect ge put uit het inkomen der bevolking of ge vormd door inkomen uit vermogensbestand- deelen der gemeente zelve. De overige zijn buitengewone of knpitaalsinkomsten. Gewo ne uitgaven moeten ten minste gedekt wor den door gewone inkomsten. Voor de lee- nigspolitiek zij geen voor alle gevallen toe passelijke regelen te stellen. Steeds moet zooveel mogelijk rekening worden gehouden met de onzekerheid der toekomst en dient gezorgd te wordeq, dat er, over het geheel genomen, geen intering van kapitaal plaats vindtj, terwijl het streven naar nieuwe kapi taalvorming binnen zekere perken aanbeve ling verdient. Bij de beoordeeling van den gemeentelij ken schuldenlast is de onderscheiding tus schen leeningen, aangegaan voor geldelijk- productieve en geldelijk nietrproductieve uit- gaven, niet van prmcipieele beteekenis. Rente en aflossihg mogen in het algemeen niet sterker stijgen dan de absolute draag kracht der burgerij stijgt. Bij de bedrijven komt het uitsluitend aan op de afschrijvingen. Annuiteitsleeningeu of andere oploopende aflossigsregelen zijn principieel slechts ge motiveerd t.o.v. gronden en van objecten waarvan een stijgende nuttigheid te ver wachten is. In het algemeen is de verwachte levens- of nuttigheidsduur de uiterste ter mijn waarop de aflossingsregeling gesteld mag worden. In verband met valuta-risico's is het slui ten van gemeente-leeniflgen in het buiten land slechts in zeer abnormale omstandig heden toelaatbaar. In normale omstandigheden kan er geen gewettigde bedenking tegen rijzen, dat ka pitaalsuitgaven tijdelijk door opneming van kasgeld worden gefinancierd in afwachting van een gunstig tijdstip voor consolidatie. Debat. De debatten, waaraan o.m. deelnamen de heeren Kramwinkei» Keestra, Bioiu, Joels, De Monchy en Wendelaar, gingen in hoofd zaak over de vraag, wat in verband met de leeningspolitiek als gewone en wat alB bui tengewone uitgaven moet worden aangeduid. I zijn antwoord aan de verschillende spre kers heeft mr. De Wilde de hoofdargumen ten van zijn prae-advies nog eens scherp gelicht. Voorop moet staan, dat alle' gewone uitgaven moeten gefonden worden uit den gewonen dienst, maar of de buitengewone uitgaven daaruit moeten gehaald worden is een quaestie van beleid, waarbij ook reke ning dient te worden gehouden met de onze kere toekomst. Verder heeft spreker er nog den bijzondere nadruk op gelegd, dat een der voornaamste vHbrwaarden voor een goed beheer is stabiliteit in het beleen in de belastingpolitiek. Aan het slot der vergadering trok de voor zitter. de heer mr. Wendelaar, onder groote hilariteit uit de debatten deze conclusie: Een wethouder betaalt men uit de gewone en een gashouder ui| de buitengewone uit gaven. Het nieuwe Diacomssenhuis te Utrecht. Opening door de Koningin-Moeder, In het bijzijn van tal van autoriteiten', o.a. minister Slotemaker de Bruine, dr. 'sJar cob, commissaris der Koningin, en mevrouw a'Jacob, dr. Fockema Andreae, burgemees- de directeuren van alle dhdere Utrecht- e ziekenhuizen en kliniekén, tal van hoogleeraren der geneeskundige faculteit van de Utrechtsche universiteit, een groot aantal gèneesheeren, predikanten en vertegenwoor digers van andeie diaconesseninrichtingen, heeft gistermiddag de Koningin-Moeder het nieuwe DiaconeBsenhuis te Utrecht officieel geopend. In dit gewichtige uur, waarin naast het heden ook het verleden nog eenmaal naar voren komt, is het mij, zeide H. M. een behoefte des harten, hier uit te spreken, dat ik met innige waardeering vervuld ben voor liet mooie werk, dat in het oude Diacones- senhuis is volbracht. Ik bid iu dit nieuwe tehuis directie en zusters dezer diaconessen- inrichting Gods kracht en wijsheid toe. om in Zijn naam niet alleen dit werk te blijven voortzetten, maar ook, als het kan, te hel pen uitbreiden, waar ik de bede toevoeg, dat Gods rykste zegen op dit Diaoonessen- huis zal blijven rusten: Daarmee verklaarde de Koningin-Moeder het nieuwe huis voor geopend. Gasvöorziemuj» op verren afstand. De debatten in de Vereeniging van Gasfabrikanlen. In de Algemeene vergadering der Vereen, van Gasfabrieken iü Nederland ts Vlissin- gen gehouden, werden na het uitbrengen van het jaarverslag verschillende adminis tratieve punten behandeld Mededeeling werd gedaan van het aantal leden der vereeniging, dat thans 268 be draagt of 2 leden minder dan het vorig jaar. Daarna werd verslag uitgebracht omtrent den toestand van de vereen, in het dienst jaar 1928. en werd, rekening en verantwoor ding gedaan van het financieel verslag der vereeniging. Na behandeling1, der begrooting over het dgepistjaar, vefd verslag uitgefcrache door 'dé""commissie tot beheer van het on dersteuningsfonds over het dienstjaar 1928 en van verschillende andere commissies. Deze verschillende verslagen werden goed gekeurd. Door den heer Philips werd een nadere tolichting gegeven omtrent de eischen van het examen van gas-technicus. Men is reeds jaren lang zoekende naar een goede oplei ding voor het gasbedrijf en op deze wijze zal een geweschte oplossing worden verkre gen. In 1931 zal een examen kunnen worden de leden vernemen over het vraagstuk in zijn algemeenheid. Door verschillende leden werd aan de dis cussie deelgenomen en algemeen werd op meerdere concentratie aangedrongen. De heer Hajenius, burgemeester van Goes, als gast tegenwoordig, deelde mede wat thans gedaan wordt voor de centra gasvooi- ziening op Walcheren an Zuid-Beveland. Daai; omtrent zal een rapport worden uitge bracht. Door een Duitsch vertegenwoordiger wer den mededeelingen gedaan omtrent de kos ten van het gas bij centralisatie in Duitsch- land. Deze kosten zijn beduidend lager dan die van het gas in ons land. Voor Keulen zijn de kosten voor de eerste 100 millioen M3 2,8 pfenning en voor de verdere 100 millioen 2,8 pfenning per M3. Door enkele leden werden vervolgens in lichtingen gevraagd. Omtrent het mengen van kolen deelde de inleider mede dat dien aangaande geen bepaalde gegeveiiB zijn te verstrekken. Dat lfangt af van de soorten die gemengd zijn. Het specifiek waardege- tal zal er dan tusschen in liggen'. Kapitein Borren. Het bericht, dat kapitein Borren te Wil lemstad reeds een maand vóór den overval op Curasao zyn ontslag zou hebben inge diend wordt niet bevestigd. By het departe ment van koloniën is van een ontslagaan vrage niets bekend. Dat de kapitein niet voldoende Spaansch zou kennen, is even min juist. Hy heeft zelfs voor de soldaten een cursus in het Spaansch geleid. Bond van Christelijke Oranje verenigingen. De bond van christelijke oranjevereni gingen zal 18 dezer te Utrecht zyn jaarlijk- sche vergadering houden. De beschermheer der Utrechtsche afdee- ling dr. H. Th. 's Jacob, comiAissaris der Koningin, en mevr. 's Jacob, zullen na af loop der vergadering de deelnemers ten Paushuize ontvangen. Daarna zal de Unie zaal in het universiteitsgebouw worden be- zichbigd en een krans worden gelegd aan den voet van het standbeeld van Graaf Jan van Nassau, tijdens welke plechtigheid het klokkenspel van dén Domtoren zich zal >en hooren. Vervolgens zullen B. en W. de deelne mers aan den Broederdag in de H. Michiels- kapel in den Domtoren ontvangen, waarna een concert volgt in de Domkerk, aangebo den door de Utrechtsche afdeeling, terwijl een gemeenschappelijke maaltijd den dag zal besluiten. Het Suikerwetje. Van de agenda afgevoerd? Naar de „N. R. Ct." meldt, is de kans groot, dat het Suikerwetje, dat na het wets ontwerp betreffende de flnancieele betrek king tusschen rijk en gemeenten op de agenda der Eerste Kamer voorkomt, van de agenda zal worden afgevoerd. Het laat zich n.l. aanzien, dat er deze week niet vol doende tyd zal overblijven voor de behan deling van het Suikerwetje, in welk geval de Kamer voornemens schijnt, dit wetsont werp tot het najaar te laten liggen. Hierna werd gesproken over de gasvoor- ziening op verren afstand. De commissie ad hoe meent dat getracht moet worden een objectief oordeel te ver krijgen. Er zijn verschillende factoren waar mede nien bij dit vraagstuk rekening moet houden. Centralisatie in gasvoorziening is zeker aanbevelenswaardig, doch ze dient aan verschillende eischen te voldoen. Alle gege vens dienen nauwkeurig te worden bekeken. De commissie stelt zich voor, voor ver schillende streken centralisatie in de gas voorziening aan te gaan. Dit zal natuurlijk tijd kosten. Het bestuur zou gaarne het oordeel van EERSTE KAMER. Het w.o. tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. De vele sprekers, die gisteren nog over het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten aan het woord zijn ge weest, hadden heel wat meer lof dan cri- tiek. Wel is de heer Wibaut niet geheel al leen blijven staan in zijn bezwaar tegen de afschaffing der gemeentelijke inkomstenbe lasting. Maar de enkele sprekers, die dit bezwaar onderschreven, zagen daarin vol strekt geen reden om tegen te stemmen. Beleefdheidshalve begon de heer De Zeeuw (s.-d.) met de verklaring,, dat hij de critiek van den leider zijner fractie van A tot Z onderschreef. Maar al spoedig bleek, dat hij het zakelijk toch glad oneens met den heer Wibaut was. Zij, die de aantasting der gemeentelijke autonomie een onoverkomelijk bezwaar achten, zeide hij o.a., hebben tegen over dit ontwerp niets anders te stellen dan het project der staatscommissie voor de ge meente financiën, dat de autonomie min stens even sterk zou aantasten. Hij ver klaarde het ontwerp te beahouwen ala een overgangswet en zou er in dien gedachten- gang vóór stemmen. Ook de heer De Vlugt (a.-r.), Amster dam's burgervader, betreurde, dat de ge meentelijke inkomstenbelasting niet was ge handhaafd. Maar bracht dit hem er toe een tegen te laten hoorenP Allerminst. Hij achtte het ontwerp aanvaardbaar, omdat het brak met een verkeerd systeem. Ook volgens hem zou de gemeentelijke autono mie veel sterker zijn aangetast door het stelsel der staatscommissie. Dat de regee ring de oude methode vanvergoeding aau de gemeenten door het Rijk als allesbeheer- schenden factor had losgelaten en zelf eigen hanen had gekozen, achtte hij een voordeel. Ook ging hij accoord met*de regeering, waar de» 't groote verschil in belastingdruk de oorzaak van de moeilijkheden achtte. Voor het behoud van de gemeentelijke inkom stenbelasting wenschte hij de voordeelen van het ontwerp niet prijs te geven. Het bezwaar tegen de opheffing der ge meentelijke inkomstenbelasting wordt veel te breed uitgemeten, was ook het oordeel van den heer Janssen (r.-k.), die minister De Geer hulde heeft gebracht voor zijn ar beid. Meende de heer Wibaut, dat de gemeenten met de nieuwe regeling niet zouden kunnen rondkomen» de heer Janssen was een lijnrecht tegengestelde meening toe gedaan. Voor hem stond het tast, dat deze regeling de gemeenten althans in den eer sten tijd beter in staat zou stellen haar groeiende taak te vervullen. Niet minder tevreden met het ontwerp dan de heer Janssen was diens partijgenoot de heer Blomjous. De gemeenten worden door het ontwerp geholpen, zoo was zijn in druk. Het ontwerp verraadde de hand van den meester en vertoonde geniale trekken! De heer De Veer (a.-r), was vooral nomeu met de betere verdeeling der last^T die 't ontwerp bracht; de heer Reyjner (r. k.) deelde de opvatting, dat de zelfstandig. 1 heid der gemeenten niet wordt ondermijnd M door de nieuwe regeling, terwijl de heer Verkouteren (c.-h.), die als hekkesluiter vóór den (minister het woord voerde, er nog eens den nadruk op legde, dat de gemeente lijke autonomie niet onveranderd te hand haven is. De heer Koster, zeide van meening te zijn dat bij het wetsontwerp niet voldoende maatregelen genomen zijn om te voorkomen, - dat gemeenten,, die door dit ontwerp Wftt meer ruimte krijgen, haar uitgaven te hoog opvoeren. Ook achtte hij een scherpere con trole op de gemeentelijke belastingheffing noodig om te voorkomen, dat die heffing schadelijk werkt voor de volkswelvaart. In dit verband wees hij op den invloed van de haventarieven voor een stad als Rotterdam op de welvaart van het geheele land en op de nadeelen voor de welvaart van te hoog* arbeidsloonen in beschutte bedrijven. Ook had hij zeer ernstig bezwaar tegen de hand having der zakelijke bedrijfsbelasting. Men ziet: deze rede was rechtstreeks gericht op verbetering van den algemeenen economi- schen toestand door de gemeenten wat niinr der dan thans de vrije hand te laten in het leggen van druk op de productie en het verkeer,, in één woord, op ons bedrijfsleven. Minister de Geer is daarna nog even aan het woord gekomen en zou heden zijn rede voortzetten. GEMENGDE BERICHTEN. Josephine Baker in nood. Schandaalscène te Buenos Aires. Josephine Baker is in nood. Te Weeneo en Boedapest waren, dank zij crediteuren eh preutschen .haar moeilijkheden al be gonnen eu in Latijiisch-Amerika, dat in zijn theaters en variétés overigens nogal ruim van opvattingen is, hielden zij niet op. Haar aankomst te Buenos Aires verwekte volgens De Telegraaf enorm opzien» er wag een enthousiaste begroeting, de kranten brachten de vriendelijkste bijzonderheden over tiaar eu haar leven, maar eenige da gen later werd het frenetiek applaus in het „Teato Astral" door even verwoed gefluit onderbroken. Na den eersten avond ont ving ook de kassier telkens minder en de kranten lieten de gelegenheid voorbijgaan, om aan haar enthousiaste adjectieven van het begin nog nieuwe toe te voegen. De toegangsprijzen in „Astral" daalden snel, en ten slotte waagde een recenent te con- stateeren, dat Josephine in een revue abo minabel öpaansch had gesproken. Maar het hoogtepunt werd bereikt, toen Josephine in een „Dans der Wilden" optrad en een fluitconcert werd aangeheven, waar het orkest zich niet boven verstaanbaar kon maken. Toen liet de directie het licht uitdraaien en in het donker vielen voor- en tegenstanders van de zwarte diva op elkaar aan Ven het hagelde vuistslagen, ja» enkele persoden werden bewusteloos gebokst. Daar de politie op zich wachten liet, engageerde de directie ten slotte de brandweer om de kemphanen buiten het gebouw te zetten en de raddraaiers op te brengen. Josephine huilde bittere tranen, maar na dit intermezzo kon zij haar „dans der wil den" althans beëindigen. En men mocht ho- dat hiermee de ergste agitatie wel af- geloopen zou zijn. Dit was echter niet het geval. Waut de echo van het gevecht in „Astral" drong tot president Irigoyen door en het staatshoo'fd egde een verklaring omtrent „welvoegelijk- heid in theater-vertooningen" af, die daar mede besloot, dat aan Josephine Baker het verder onbekleed optreden op het tooneel verboden werd. Verkiezingsvarla. J)e voorzitter zei „Nolens". Het „Limb. Dagblad" vertelt: Het gebeurde in 't stemlokaal aan de Klompstraat te Heerlem. Rustig hadden reeds velen aan hun stem plicht voldaan, toen op een gegeven oogen- blik ook de directrice van de meisjes H.B.S., de eerw. Soeur Xpvier, verscheen. Ook zij deponeerde haar oproepingskaart in handen van den voorzitter van het stembureau, die daarop luid den naam „Nolens" uitsprak.' Dat hoorde een andere kiezer, een S.D.A. P.-aanhanger, die juist in het lokaal aan wezig was. Nolens, Nolens... dat werkte op hem als een roode lap op een stier; Wat verstoutte die voorzitter zich; ried hy die Zuster aan om op Nolens te stemmen?- En met alle macht die in hem was, begon hy te protesteeren en nog eens te protestee- :n... Tot algemeene vroolykheid van degenen, die wel beter wisten, omdat zy Soeur Xavier den als de zuster yan Mgr. Nolens, on zen grooten leider. Rood had zich Hier weer eens aan zwart gebrand. RADIO-NIEUWS. Programma voor Zaterdag 13 Juli. iÜ.ÜO—10.15 Morgenwijding. 12.15—2.00 Luncbmuziek. 2.00—2.30 Film-praatje door Max Tak. 2.30—3.30 Tuschinski-Theater te A'dam. Illustratieve filmmuziek. 3.30—4.30 Kurhaus te Scheiveningen The- dansant door „The Ramblers". 5.00—5.45 Lezing. 5.45—6.00 Gramofoonmuziek. 6.016.40 Vooravond-Concert door Omroeporkest, o. 1. v. Nico Treep. Soliste: Lotti Muskéns-Sleurs, sopraan. Huizen: 12.15-—1-15 Concert door het K-R-O.-Tno. I.16—2.00 Gramofoonmuziek 2.00—3.15 Kinderuurtje. 5.00—6.30 Gramofoonmuziek. 6.306.45 Vertelkwartiertje. 7.00—7.30 Gramofoonmuziek. 7.308,00 Lezing over: Nationaliteit e" Natieleven. 8.0011.00 Concert. Orkest en sopraan. 9.30 Nieuwsberichten. II.00—12.00 Concert. Orkest. Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE In de leder leest ze dan I Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau MARKT 31 STADSNIEUWS. GOUDA, 12 Juli 1929. Concert Van Iterson Ziekenhuis. De mondharmonicavereeniging ^Crescen do", directeur de heer A. van Greuningen, zal Zaterdag a.s. namiddags 4 uur een con cert geven voor de verpleegden in het Van Iterson Ziekenhuis. Vertrek vanaf het repetitielokaal „Het Blauwe Krui»" om circa 3.30 uur. Aanbesteding. Vanwege den Rijkswaterstaat werd giste ren aanbesteed het onderhouden van de Rijkswegen Rotterdam—.Nieuwerkerk a. d. IJssel en Nieuwerkerk a. d. IJsselstation Moordrecht in de jaren 1929 en 1930. 't Laagst was ingeschreven door de N.V. Aan- nemers-My. v.h. Zanen en Verstoep te Gou da voor 23.960. Diploma Molenaar. Aan het station voor Maalderij en Bak kerij te Wageningen werd in de afdeeling molenaars het einddiploma behaald door den heer N. IJ. A. Galama, alhier. 2e Orgelbespeling Sint Janskerk. Met den warmen zomerdag waren vrij velen naar het heerlijk koele kerkgebouw opgegaan om het orgelconcert bij te wonen. Onze vaardige organist, de heer Henri C. J. de Man, zette den avond in met 'n mooie vertolking van een Praeludivmi en Fuga van Bach, en speelde bovendien „Adora tion" van Jos. Callaerts, een dankbaar en zeer welluidend stuk, verder de magistrale „Sortie" van César Franck en tot slot 'n fantasie van Bonset over „Een vaste Burcht is onze GodVoor den organist, die eigen lijk geen oogenblik rust heeft, is zoo'n con cert 'li heele inspanning, daar hij behalve z'n solo-nummers,, ook do accompagnemen- ten van de solisten te verzorgen heeft. De heer de Man kweet zich van zijn taak op de lofwaardige wijze, die we van hem ge woon zijn. Met belangstelling zullen de concertbe zoekers naar het optreden van de sopraan soliste. onze stadgenoote mevrouw de Voogd- Ephrafm, hebben uitgezien. Reeds bij z'n vorige gelegenheid hadden we haar be schaafden zang geprezen, en ook thans frap peerde haar helder en krachtig geluid, dat in het kerkgebouw goed uitkwam, gepaard met goede voordracht en uitspraak. Mevr.' de Voogd had ditmaal met verkoudheid te kaïnpen en hoewel zij dit over 't geheel goed te bemantelen wist, bespeurden we, dat zij daardoor in de voor haar stem laag lig gende gedeelten van Schubert's Litanei (•enigszins geplaagd werd. Detoneerde de krachtige sopraanstem aanvankelijk in de aria uit Handei's Messias eenigermate door de gevoelige accoustiek van het ruime ge- bouw, dit herstelde zich spoedig, en het be kende lied van Beethoven „Die Ehre Gottes in der Natur" en vooral het Largo van Hën- del (recitatief en aria: Ombra, mai fu) waarvan de goede Italiaansche uitspraak te prijzen was, werden uitstekend vertolkt. Met het mooie, gedragen: „Pax vobiscum" van Schubert besloot mevr. de Voogd. Het verzorgde vioolspel van den heer Piet Hartvelt. uit Utrecht, waaruit men den mu sicus van aanleg dadelijk herkende, schonk veel genot en we releveeren zijn mooie voor dracht van de Sonate in C-Moll van Bach, die evenals alles van Bach, toch z.oo zui vere en getuigende muziek is! Maar wat 'n eischen stelde de meester aan zijn uitvoer ders We hoorden dat ook in de 2 gedeelten uit de Sonate voor fluit van Bach, door den heer Joseph P. Weyland uit den Haag met heheerschte techniek voorgedragen. Mede in de kernachtige „Phantaisie hongroise" van Doppler bleek, hoe goed, deze solist zijn in strument bespeelt. Het was 'n bizonder goed geslaagd con cert. waarvoor de heer do Man en den solis ten dank toekomt. Agenda. 13 Juli, 2% uur. Soc. „Ons Genoegen" Hul diging van Dr. Hoogstra. 28 Juli, 10 uur, „Het Schaakbord". Jaarl. Alg. Vergadering van de G. V. B. Apothekersdienst. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, zal tot en met Vrijdag 12 Juli benevens den daarop volgenden nacht ge opend z\jn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTRÉK. BOSKOOP. Rykstuinbouwschool. Het einddiploma met aanteekening voor handelscorrespondentie in de achter hun na men aangegeven talen behaalden: J. J. v. d. Berg (D. E.), W. M. Brand, P., D., E.), J. Dijkhuis (P., D., E.), A. Mesman (P., D., E.), L. M. Meijer (.E), P. v. Nes (F., D., E.), A. J. Badder (P., D., E.), A. G. de Ruijter (D., E.), S. W. Schortinghuls (P., D., E.), allen te Boskoop; A. N. Coateros (F, E.), J. H. Durieux <D., E.), L. J. Fre- qoin (R), w. Vonte (P., D., E.), E. J. Woesthoff (D.), te den Haag; H. Hartlieb (F-, D., E.), J. C. P. Heijstek (P., D., E.), J. Schaddelee (E.), te Rotterdam; C. Ilaaf- kens (F., D., E.), C. J. Linschoten (F., D., E.), te Amsterdam; G. J. Bongaardt, F. T. v. Voorst (F., D., E.), te Bussum; A. Pan nebakker (F., D., E.), P. A. Wezelenburg (F., D., E.), te Hazerswoude; P. Boer (F., D., E.), te Gouda; W. H. v. Bekkum (F., D., E.), te Leiderdorp, G. C. Bosscha te Utrecht, W. Gall (F., D., IS.), E. W. v. d. Linde te Ry'swyk Z.-H., G. Gerlach (F., D., E.) te Schiedam, P. Thielman (F., D.., E.) te Som- melsdyk, G. H. W. Vink (F., D., E.), te Leiden, J. v. Wyk (F., D., E.), te Alphen a .d. Rijn. 5 leerlingen werden afgewezen. Onze plaatsgenoote, mej. N. Trimp, slaagde te Leiden voorhet examen onder wijzeres. In verband met de schietwedstrijden op den a.s. Landstormdag zullen er voor de leden nog twee plaatselijke schietwedstrij den worden gehouden en wel op 11 en 18 Juü a.s. Bij de Chr. Geref. Gem. alhieris beroepen da. S. v. d. Molen, te Liaae. Omtrent onderstaande verloren voorwer pen zyn aan het politiebureau inlichtingen te bekomen: snoeimes, zilveren potloot en portemonnaie met inhoud. Uitslag van de aanbesteding van een woonhuis,voor rekening van den heer O. de Ruiter te Bodegraven. Architect de heer J. H. v. Osnabrugge alhier. N. Hoogendoorn, Bodegraven 1*1545; J. de bruin, id. 11638; Gebr. van Bodegraven Reeuwijk 11100; G. Plak, Bodegraven 11450; Scheer en Karreman, id. 11060; Joh. de Jong, id. 10995; A Voordouw, id. 10600; J. Sluijs, Boskoop, 10430; W. Bouwman, Woerden 10400; P. Plomp, Bodegraven 10300; P. G. A. Neelenturf, id. 8888. Het werk is gegund aan P. Plomp voor 10300. GOUDERAK. Gi&teren zou de schilder J. Oskam zyn mes slijpen. Hierbij verwondde hy zijn hand zoodanig, dat hy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en eenigen tyd gedwongen rust zal moeten nemen. De afdeeling Gouderak van Volksonder wijs houdt Zaterdag een bloempjesdag ten bate van het fonds tot steun. Wij beve.en deze collecte in het bijzonder bij de voor standers van de openbare school aan. Naar we vernemen zal ds. C. J. Leemans Ned. Herv. predikant alhier, met 1 Novem ber a.s. emeritaat aanvragen. De ijk en herijk van maten en gewichten zal blijkens de bekendmaking van den bur gemeester plaats hebben'op 11 Juli a.s. in een der lokalen der O.L. school. STOLWIJK. Vergadering van den Raad der gemeente Stolwijk op Maandag 15 Juli 1929, v.m. 11 uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Gemeenteverslag over 1928. 4. Rondvraag. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK. G. A. K. competitie. Gisteravond heeft voor de tweede maal een competitiedag van dgn G.A.K. op het G- S. V.-terrein plaats gevonden. Er was een groot aantal deelnemers en deelneemsters en ook de regeling was aan merkelijk beter. Er is van 7 .uur tot 9 uur enthousiast gestreden en goede prestaties werden geboekt. In de tweede klasse ont brak T.H.O.R. op het appèl. Vires et Celeritas ontpopt zich als een flinke tegenstander. In de derde klasse nemen meerdere ploe gen van Vires met aardig succes deel. Op merkelijk is de flinke animo door G.S.V. ontwikkeld. Wemmers is hier op alle num mers thuis en met nog meerdere eerste elf tallen maakt deze ploeg een schitterend figuur. Waar blijven de andere „goede voet ballers". Een volgende maal zullen we de gelever de prestaties eens nader beschouwen. De beste resultaten waren thans: He Klasse. 100 M. hardloopen: Chr. Wiezer en H. van Eük (Olympia I) 12.2 sec.; J. van Hou ten (Vires et Celeritas I) 12.2 sec.; A. Kas- bergen (T.H.O.R. II) 12.3 sec.; F. de Jong (T.H.O.R. II) 12.4 sec.; W. Mallon (Olym pia II«) 12.9 sec.; F. Smit (T.H.O.R. II) en J. den Hertog (Vires et Cel. I) 13 sec. 800 M. hardloopen: K. Bo|r (T.H.O.R. II) 2 min. 20 sec.; A. v. d. Heuvel (Vires et Cel. I) 2 min.20.7 sec.; B. Lens (Olympia II) 2 min. 23 sec.; N. van Eyk (Olympia I) 2 min 24 sec. Kogelstooten: H. van Eyk (Olympia I) 9.43 M.; Th. Binnendijk (Excelsior) 9.04 M.; W. Mallon (Olympia II) 9.59 M.; Joh. Amesz (Olympia I) 8.40 M. Speerwerpen: A. Radder (T.H.O.R. II) 35.98 M.; A. Kasbergen (T.H.O.R. II) 34.35 M.; A. Slappendel (Olympia I) 33.70 M.; T. Tuinman (Vires et Cel. I) 32.53 M. Verspringen: Chr. Wiezer (Olympia I) 5.95 'M.; A. v. d. Heuvel (Vires et Cel.) 5.88 M.; J. den Hertog (Vires et Cel. I) 5.65 M.; C. Luynenberg (xcelsior) 5.32 M. Hoogspringen: H. van Eyk (Olympia I) 1.55 M.; J. van Houten en T. Tuinman (Vi res et Cel. I) 1.50 M.; F. de Jong en S. Radder (T.H.O.R II) 1.50 M.; P. Schell (Olympia II) 1.50 M. 4x100 M. estafette: T.H.O.R IL4.7.7 sec.; Vires et Cel. I 50.6 sec.; Olympia I 50.7 sec.; Olympia II 51 sec.; Exselsior 54.3 sec. Ille Klasse. 100 M. hardloopen: B. Wirtz (Vires et Cel. II) 18.3 sec.; W. van Zevenhoven (Vi res et Cel. II) 13.7 sec.; T. Tolboom (G. S. V.) 13.09 sec.; C. Wulfraat (Vires et Cel.) 14 sec.; T. Boot (G.S.V.) 14.1 sec. 800 M. hardloopen: A. Wemmers (G.S.V.) 2 min. 21.9 sec.; M. Wildschut (Vires et Cel. II) 2 min. 24.9 sec.; W. C. Blazer (Vi res et Cel. II) 2 min. 28.2 sec. Kogelstooten: A. Wemmers (G. S. V.) 10.04 M.; H. Anthonisse (G. S. V.) 9.99 M.; J. Bos (T,HX>.R. 3) 8.77 M.; T. Boot (G. S. V.) 8.62 M. Verspringen: A. Wemmers (G. S. V.) 5.50 M.; B. Wirtz (Vires et Cel. II) 5.32 M.; C. Wulfraat (Vires et Cel. II) 5.22 M. 4x100 M, estafette: Vires et Cel. II 52.5 sec.; G. S. V. 54.7 sec.; TjHXXR 3 58.6 sec.; Viras et Cel. 3 59.6 sec. Juniores-klasse. 100 M. hardloopen: R Belonje (Vires et Cel.) 14 sec.; Lauwerenberg (Vires et Cel.) 14.6 sec.; G. Raurus (Olympia) 14.7 sec.; D. de Jong (Olympia) 14.8 sec. Kogelstooten: Schouten 10.71 M.; Lauwe renberg 10.66 M.; B. Belonje 10.15 M., allen Vires et Cel. Verspringen: Schouten 4.89 M., B. Be lonje 4.83 M., Lauwerenberg 4.73 M., allen Vires et Cel. 4x100 M. estafette: Vires et Cel. 57.8 sec.; Olympia 59.6 sec. Dames-klasse. 100 M. hardloopen: Mantz 14 sec.; J. SlobbeMallon 14.2 sec.; A. J. Mallon 14.3 sec., allen Quick. Kogelstooten: J. Slobbe—'Mnllon 9.62 M.; M. M. WiezerMallon 8.72 M., beiden Quick; M. Woudenberg 7.34 M. en B. Tuk ker 7.14 M., beiden Vires et Cel. Speerwerpen: Rynhardts (Quick) 18.38 M.; M. van Hof 17.28 M. en T. v. d. Grient 13.95 M., beiden Vires et Cel.; Mantz (Quick) 13.56 M. Verspringen: Mant» 4.70 M.; A. J. Mallon 4.49 M., beiden Quick. Hoogspringen: J. Slobbe—iMallon (Quick) 1.40 M.; Mantz (Quick) 1.20 M.; M. M. Wietzer—Mallon (Quick) 1.16 M.; M. van Hof (Vires et Cel.) 1.15 (M. 4 x 100 M. estafett: Quick I 67.3 sec.; Vire» et Cel. 62.5 sec.; Quick II 67.8 sec. Nederland-West Duitschland. De ontvangst. De dames, die elkaar te Gouda op Zondag a.s. zullen bekampen in den wedstrijd Ne derland—-West Duitschland, zullen feeste lijk worden ontvangen. Het staat reeds vast dat het gemeentebestuur van Gouda de da mes zal ontvangen. De Duitsche ploeg komt in Duisburg by elkaar en reist dan per D-trein naar Utrecht, waar de dames en heeren zich splitsen. De heeren gaan dan door naar Amsterdam, terwijl de dames naar Gouda gaan. In Gouda hebben de dames hun home op geslagen in „De Zalm", in Amsterdam lo- geeren de heeren in Hotel „Fleissig". De heeren Ohr. Busch uit Keulen, E. Be- darff uit Düsseldorff en Hoke uit Duisburg zullen als leiders»van de Duitsche plyegen optreden. WATERPOLO. L.Z.C.U.Z.C. I 3—1. In een zeer spannenden wedstrijd heeft de Leidsche Zwemclub met 3—1 van U.Z.C. gewonnen, waardoor de Utrechtenaren zijn aangewezen voor het spelen van degradatie wedstrijden. RECHTZAKEN. De ntoordzaak-Giesen-Nieuwkerk. Naar Het Volk verneemt zal de moord zaak van Giesen-NLeuwkerk op 12 Septem ber a.s. dienen voor het gerechtshof te Am sterdam. De beide verdachten Teunissen en Klunder zullen terecht staan wegens diefstal in vereeniging met geweldpleging. Tot de 61 getuigen, welke door den pro cureur-generaal, mr. Bauduin, zijn gedag vaard, behooren o.m. de rechter-commissa- ris uit de eerste behandeling der zaak voor de rechtbank te Dordrecht, mr» Bentford van Valkenburg, de substituut-officier van justitie te Dordrecht, mr. Kronenberg, en de tegenwoordige reclhter-commissari al daar, mr. Van Aken. Voorts de rijksrechercheur De Jong uit Utrecht, de heer Bus uit Ede, de echtelieden Kroon, de heer Stuij uit Baam en de heer Geudeker, redacteur van Het Volk. KERKNIEUWS. Katherinc Tingley. t Gisteren is te Vinsingsö in Zweden in den ouderdom van 7Qpaar overleden mevrouw Katharine Tingley, de bekende theosofische leidsvrouwe. Toen Katharine Tingley eenige weken ge leden in Utrecht een rede hield, heeft zij de opmerking gemaakt, dat haar lichamelijke toestand haar eigenlijk niet toeliet, haar land te verlaten. Het is, of de 77-jarige een voorgevoel heeft gehad van haar naderend einde. En ofschoon de rechtstreeksche oor zaak van haar dood een verkeersongeval is geweest, dat even goeü een gezond mensch in de kracht van zijn leven kan treffen, zul len haar leeftijd en haar zwakte dit einde hebben verhaast. Met Ratherine Tingley verdwijnt een der merkwaardigste vrouwen van onzen tijd. Als vertegenwoordigster va^i het Theoso- phisch Genootschap vormde zij tegenover de Theosophische vereeniging van Annie Besant de eene „ware" organisatie, welke met de andere „ware" organisatie streed om het gezag van de „oorspronkelijke leer". Het geschil tusschen mevrouw Blavatsky en den heer Judge heeft in 1895 tot 'n scheu ring geleid,, en toen nog in hetzelfde jaar, laatstgenoemde stierf, werd de toen 43-jarige Katherine Tingley tot leidster van het Theo sophische Genootschap benoemd, dat zijn hoofdkwartier had gevestigd te Point Lorna in Californië en vooral in Amerika. Indië en Australië veel aanhangers kreeg. Van de Nederlanders is o. a. bekend ge worden Daniël de Lange, die toen hij zich uit het muzieklevenhad teruggetrokken, zitih te Point Lorna vestigde, waar hij ook is overleden. Bij Katherina Tingley, wier persoonlijk stempel men overal in den arbeid van het Theosofisotie Genootschap "ontdekt, valt de nadruk steeds weer op het maatschappelijk karakter van het godsdienstig leven. Zij was met al haar idealisme vrouw en het is haar gelukt, een praktijk op te bouwen, welker Bchoone en vruchtdragende vormen aan het idealisme een concrete gestalte, voor ieder zichtbaar en tastbaar geven. Vrijzinnig Christelijk Jongerenleven. Conferenties en kampen. De Vrijz. Chr. Jeugdbonden hebben de j volgende conferenties en kampen georgani seerd V. C. B. B. Zomerconferentie te I.eersum» 11—17 dezer. Conferentieleider: J Drooglee- ver Fortuyn. Het programma van deze con ferentie kauworden uitgewerkt in het woord, „Bevrijding". In de volgende lezingen wordt 1 dit uitgeweiKt, De drang, naar bevrijding, ds. 1'. D. Tjalaina; De bevrijding door de wijsheid, dr. J. D. Bierens de Haan, De be vrijding door de kunst, dr. L. J. van Holk;_ De bevrijding langs ethischen weg, J. Have- laarChopin, ds. J. H. Groenewegen Preek, ds. J. Warmers, Spel, Overzicht over den politiaken toestand, prof. dr H. T. de Graaf, De volkenbond, mevr. C. A. Kluyver, De arbeidersbeweging en de inter nationale toestand, Onze taak als religieus, academisch gevormd mensch, prof. Scher- merhorn, Onze bevrijding door God, ds, W. Noordhof. V. C. J. B. Zomerconferentiè te Soester- berg, 27-30 dezer. Conferentieleider, ds. L. B. Houtgast van Alkmaar. Lezingen: ds. E. 1). Spelberg: sympathie en antipathie, Li- Uiurgisehe dienst met wijdürigsdarjs door de afdeeling den Haag, Spel: Job door de afdeeling Egmond; De zoekende-liefde van God, ds. L. B. Houtgast van Alkmaar; Het gebod der liefde, ds. J. H. Smit Sybenbga uit Oldehove, De levenspractijk's middags sluiting. Jongens- en meisjeskampen van den V.Cr S.B. en V.C.J.B. Sinds verscheidene jaren worden door beide bonden jongens- en meis jeskampen georganiseerd, die steeds in aan tal toenemen. Dit jaar worden op ruim 15 terreinen 43 kampen gehouden, waar voor 1600 jongens en meisjes ruimte is. Niette genstaande dat, zijn er steeds aanvragen, waaraap wegens plaatsgebrek niet voldaan kan worden. De duur der kampen wisselt van 7 tot 10 dagen, ook de prijs is zeer ver schillend. Nadere inlichtingen zoowel aangaande de kanmpen, ook wat betreft die, waarin voor dezen zomer nog plaats is, zijn te verkrij gen bij het secretariaat der Bonden: Bri- gittenstraat 16, Utrecht. ONZE KOLONIËN. Meer veiligheid in de cultures gewengcht. Na den moord op mevrouw Landzaat. Een petitionnement aan de Koningin. Medansche dames hebben, volgens Aneta, het plan opgevat tot het richten van een petitie aan de Koningin in verband met den moord op mevrouw Landzaat. Onafhankelijk daarvan hebben 167 dames uit Asahan, Someloengan en Batoebarah gistermorgen telegrafisch een petitionne ment van 383 woorden aan de Koningin ge zonden, waarin gesmeekt wordt om inter ventie ter verkrygifig van veiligheid in de cultures. Toenemende bandeloosheid van den koelie. Een plantersvergadering te Siantar, yvaar 300 personen aanwezig waren, besloot de pers te verzoeken 'n krachtig protest rond te bazuinen tegen de toenemende bandeloos heid van den koelie, waarvan thanVook de vrouwen van assistenten het slachtoffer worden. Op 16 Juli wordt te Medan een vergade ring van planters gehouden. Spreker is dr'. H. C. van Rooyen, geneesheer te Padang. Afschaffing van het kazerne-concubinaat. Uitbreiding tot het geheele leger. Zooals bekend, werd deBtijds door de re geering besloten tot geleidelijke afschaffing van het kazerne-concubinaat voor Europee- sche en Christen-inlandsche militairen. Se dert werden door het departement van oor log verschillende maatregelen getroffen, welke meer of minder rechtstreeks de bestrijding van dat stelsel bedoelden. Tlhans is op grond van de uitkomsten, welke met die maatregelen zijn verkregen, door den gouverneur-generaal machtiging verleend om tot afschaffing van het con- cubinaat-stelsel voor het leger in zijn g«- heel over te gaan, onder voorbehoud, dat rekening wordt gehouden met bestaande betrekkingen, welke door reeds eerder ver leende vergunningen zijn geaanctionneeid. De legercommandant heeft nu bepaald, dat aan geen enkel militair, van welken landaard ook, meer vergunning mag wor den verleend tot het hebben van een huis houdster in het kampement of daartoe strekkend verblijf. DRAADLOOZE DIENST. Twaalf jongens in de vlan^ÈB omgekomen. LONDEN, 12 Juli. Gisteravond heeft bij een branddemonstratie in het park van Gil lingham een catastrophe plaats gehad. De brandweer had voor haar demonstratie een speciaal gebouw opgericht. Even nadat bet vuur was uitgebroken en de demonstratie zou beginnen stortte het gebouw pb>tseling in en stond in een oog^ren^eheej/n vlam men. Naar gemeld wordt bevonden zich 15 jon gens in het gebouw, die als de bewoners* er van zouden dienst doen ^endoor de brand weer zouden worden gered. De jongens schreeuwden om hulp, doch aanvankelijk meende men dot het angstgeroep bij de de monstratie hoorde. Toen men evenwel be merkte dat de jongens inderdaad in gevaar verkeerden was het te laat. Slechts drie jongens konden worden gered. Twaalf jon gens kwamen in de vlammen om. Van zijn paard gevallen. BATAVIA, 12 Juli. De tweede luitenant der artillerie M. 1'. Eysbergen is tyj oefe ning in het Sindanglajasche van z(jn paard gevallen. Hy werd opgenomen met een s.eu- telbeenfractuur en een lichte hersenschud ding. De heer H. C. Zentgraaff van het Soerabaja's Handelsblad naar het Nieuws van den Dag van Ned. Indië. Aneta seint dat dê heer H. C. Zentgraaff, hoofdredacteur van het Soerabaja's Han delsblad met ingang van 1 Januari zal op treden als direct.'ur-hoofdredacteur van het Nieuws van^den Dag van Ned. Indië. Aan het blad wordt verbonden als p'aatsverv. hoofdredacteur Mr. Ch. de Vries, sub.-off. v. Justitie by den Raad van Justitie te Ba tavia. De heer H. Mulder, hoofdredacteur van het Nieuws v. d. Dag van Ned. Indië, repa trieert eind December. De h»r Zentgraaff zal geregeld in het Soerabajaasch Handelsblad blijven schrij ven. De Olympische spelen. Het garantiefonds voor 30 ge bruikt. Het Ned. Olympisch Comité (Comité 1928) deelt ons mede dat de eindrekening van de te Amsterdam gehouden Olympische spelen thans gereed is gekomen door het accountantskantoor het Amsterdamsch Trustee kantoor N.V. werd nagezien en ac coord bevonden en door de Ver. l'inantiee.e Commissie Olympische Spelen 1928 werd goedgekeurd en als gevolg daarvan aan het Comité algeheele decharge werd verleend. Het resultaat van een en ander is dat aan garantieihoudf rs in totaal 70 van de door "hen gegarandeerde en gestorte bedragen kon worden gerestitueerd. Overheidsbedrijf of particulier initiatief. Het congres der I. K. K. AÏM1STERDAM, 12 Juli. In de heden in de groote aula van het Kol. Instituut gehouden congres der Iht. K. van Koophandel, welke zitting werd geleid door den heer M. Rudolf du Mosch en de F ranse h man Theodoor Lauren is ter sprake gekomen de quaestie van het overheidsbedrijf en het part. initia tief. Verscheideno sprekers voerden hier over het woord. Ten slotte sprak in een zeer uitvoerigè resolutie het congres der I. K. K. als zyn vaste overtuiging uit, een overtui ging welke is gebaseerd op de ondervinding dat het particulier initiatief en het parti culier bedrijf de meeBt effectieve instru menten zijn om de vooruitgang van de^ In dustrie te bevorderen en oin de algemeene welvaart te vergrooten. Een felle brand te Westervoort. \ier huizen uitgebrand. ARNHEM, 12 Juli. Hedennacht heeft een felle brand gewoed te Westervoort. Door nog onbekende oorzaak brak brand uit in het dubbele woonhuis van den heer Koenen. Het complex bestaande uit een bakkerij, een winkel, een herberg en een melkhandel, brandde geheel uit. Aalsmeer 8000 inwoners. Hedenmorgen werd door den burgemees ter den 8 duizendsten inwoner der gemeente namens de gemeente een spaarbankboekje van f 100 uitgereikt. DRAADLOOZE DIENST. 11 Juli. 12 Juli. Officieel. 12.08 L2.0r7- 59.30% 59.31 9.74% 9.75 34.61 34.61% 47.89 47.89 35.04 35.04 (1 66.35 66.35 66.75 66.75 66.35 66.37% 2.49 2.49 Niet-ófficieel. 7.37% 7.38 36.03 36.12% 13.03 13.03 Prolongatie 4% 7c. 3 7c N. W. S. 75"/u. Beursoverzicht. Ter beurze van Amsterdam was heden het aanbod-in Kuchenmeister Accoustiek dat van alle zijden loskwam. Een bepaalde oorzaak van deze verkoopdrang was niet aan te wij zen, doch het is verklaarbaar dat de hou ders ongeduldig worden, daar zij niets om trent de Mij. vernemen, terwijl met de ex ploitatie der patenten nog steeds geen aan vang is gemaakt. Genoemde waarden verlo ren ongeveer 30 pet. en yan den weerom slag kregen ook Ultrafoons eveneens een ver lies op hun rekening. De Industri^afdeeffng had overigens een zeer kalm voorkomen en affaire van beteekenis kwam niet voor. Mar garine Unies waren nagenoeg onveranderd terwijl Calvé Delft ieta hooger kwamen te liggen'. Kunstzijde-aandeelen wyen prijs houdend. Suikerwaarden hadden een vaste markt. In de eerste plaats door het aantrekken der prijzen, vervolgens dbor'het bericht dat Colonel Tarafar voorstander van een her nieuwde restrictie op Cuba zou zijn. Ruhberaandeelen hadden een groot deel van hun attractie verloren, nu het product zijn stijging niet voortzet. De noteeringen waren eerder iets lager. De tabaksmarkt was verdeeld en eerder iets meer lui. Oude Deli's openden hooger doch vielen later weer terug. Scheepvaarten veronachtzaamd. Van de oliewaarden werden Koninklijken een kleinigheid lager genoteerd. Op de mijnafdeeling verkeerden Boetons zoowel als Alg. Exploraties in reactie. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 12 Juü. Hoogste stand 771.2 te Valencia. Laagste stand 742.9 te JanmayA. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, /helder tot half bewolkt. Warm of zeer warm. Droog behoudenB kans op onweer. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Praag Madrid Milaan

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2