uda iwoning rswoningen HAM) EL I. CH del lM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD FOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, COUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE 1OQN HOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». 1929 No. 17422 Dinsdag 16 68* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve óp Zon- en Feestdagen FEUILLETON. roerend adres 0 o EN, Gouda EEN NOODLOTTIG SCHOT tuuRGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, rffcÉUWUK, 8CH< in de maanden 20 haar gezicht, rende ze naar huis terug. HOOFDSTUK XX Opnieuw ontdekt. 10 10 20 TELEF 313 (Wordt vervolgd IK AS N NOTEN IIIIIIIIIHIIHililllllllll HEUL GO waren aan verschillende aan een DE N.Z. in het Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden). staf van de Dornier-fabrf ken, boord en verdeeld - over b vertrekken, die de vliegb ot bevat. Tegen negen uur werd eerst langs len Zwitserschen oever en later ook uiidiien. >p Const&nz nagegaan, hoee de be- in betrokken zou zijn, ten zeerste ligc behandeling en perking gegarandeerd aanvraag Wijs te zijn is een zegen, rijk te zijn is een macht, maar goed te zijn, is de groot ste zegen en de sterkste macht. •lOIBStlIE 10111A\T. In diplomatieke kringen te Peking vreest men dat de Sovjetregeering inlijving van Mongolië en Oost-Turkestan bij de Sovjet unie zal voortrekken boven de militjire be trekking van den Chineeschen Oosterspoor weg, aangezien bij den spoorweg ook En- gelachej, Fransche en Amerikaansche finan- cieele belangen zijn betrokken en Rusland een conflict met deze mogendheden wil ver- mijden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. ring zich verplicht, de Sowjet-Unie militai ren steun te verleenen. De Russische gezant te Urga heeft de Mongool sche regeering van het conflict met China in kennis ge steld. De Mongoolsche regeering zou geant- standpunt van van den Chi- BUITENLAND8CH NIEUWS. DU1TSCHLAND. Veemmoordenaars vrijgelaten. Na lilWftrtWïflk ter dood te zijn veroordeeld. Uit de gevangenis te Butzow in Mlecklen- burg zijn vijf personen ontslagen, die in 1925 wegens veemmoord ter dood zijn ver- oordeel4, onder wie de voorm. eerste luite nant Schöler. De doodstraf was later ver anderd in tuchthuisstraf en vervolgens op grond der amnestie van verleden jaar in gevangenisstraf. De vrijlating geschiedt thans ingevolge een besluit der nieuwe re geering van Mecklenburg-Schwerin. Nieuwe proefvluchten van de DO. X. Gistermorgen werden voor de tweede maal van de Dornierwerf te Altenreihn proefvluch ten gehouden met de reusachtige vliegboot Do. X, welke vluchten wederom uitstekend zijn geslaagd. In afwijking van het oorspron kelijke plan werd niet onmiddellijk een lan ge proefvlucht ondernomen, doch werd eerst onderzocht, hoe de reusachtige machine ma noeuvreert op het water en bij den start met verminderde motoren-capaciteit. In korten tijd was het toestel weer buiten de montage hal gebracht en te water gelaten. De con structeur, dr. Dornier, ging voor de eerste maal zelf aan boord terwijl de chefpiloot Wagner wederom aan het stuur plaats nam. Vijf en twintig personen, behoorend tot den apotheken bij de Snoystraat 117, werk, waar ook Verklaring van Prins Carel. De ex-kroonprins Carol van Roemenië aie momenteel in Frankrijk vertoeft, heeft dd. 2 Juli een schiijven gericht aan Matin waarin hij alle mededeelingen en richten dat hij bij de gebeurtenissen Roemenië betrekken ren z"r, ten tegen spreekt. OOSTENRIJK Een wanhoopsdaad. Een zoon van Von Hoffmannsthal pleegt zelfmoord. De 26-jarige zoon Frans van den dichter Hugo von Hoffmannsthal heeft Zondagmid- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i 1—5 regels 1.80, elke regel meer f 025. Van bulten Gouda en den bezorgkring 1 1—5 regels f 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnumnrer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheida-ndvertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 225, elke regel meer f 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde^ prjjs. Groots lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soiled* Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zy'n ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. BELGIS. Een initiatief van de Koningin der Belgen. Gevolg gevende aan den wensch door ge zaghebbende persoonlijkheden van de muzi kale wereld uitgesproken, heeft de Koningin der Belgen besloten een muzikale stichting tot stand te brengen, die voor doel zal heb ben de uitgave en verspreiding van de wer ken van Belgische toondichters, het verge makkelijken van de uitbreiding van de Bel gische muziek in het buitenland, studie- en reisbeurzen te vormen voor de jonge be gaafde muzikanten, hün speeltuigen en mu ziekwerken te leenen, en in algemeenen zin, de ontwikkeling va ae Belgische muziek kunst te bevorderen en de vraagstukken, deze onderwerpen aanhangende te bestudee- i9h. Een vergadering heeftplaats gehad te Brussel onder VoorzfttëOhap van de Ko ningin. Hare Majesteit had de heeren Louis Franck, Maurice Despret, Baron Buffin, Henry Le Boeuf, Baron de Traux de Wardin, Charles Houdret, Jacques Verdeyen uitgenoodigd. De notaris Taymans heeft voorlezing ge daan van de regelen van de nieuwe inrich ting, die den naam zal dragen van Muzi kale Stichting Koningin Elizabeth”. Er wordt een Algemeene Raad ingesteld, die zal geraadpleegd worden voor het be stuur van het weik. De Algemeene Raad is samengesteld uit de voornaamste verte genwoordigers van de toonkunst bij de aca demiën en van het hooger muzikale onder wijs in België, alsmede uit de persoonlijk heden die in de provincie en in de hoofd stad bijzondere be'angstelling betoond heb ben voor de muziek. De vergadering onderzoekt daarna de ar tistieke en financieele vraagstukken, die met de oprichting gepaard gaan en de in richting van een nationale inschrijving. Here Majesteit de Koningin heeft het begin van de lijst ingeteekend voor som van 100.000 frank. Het van. koning Albert gestolen horloge. Het gouden horloge von koning Albert, 40 Hij was ontroerd, ze was zoo lief en zacht alsof ze haar best deed om de herinnering aan haar ongegeneerde bruuskheid uit te wisschen. Ze stak hem de hand toe. En als je dat andere meisje weerziet en en haar kust. Crane, dan moet je haar vertellen dat zij haar geluk wel heel erg mag waardeeren, want dat er een ander meisje ia, dat nog veel meer voor je zou wil len doen, dan zij ooit zal kunnen. Het beste met je! Hij nam de hand, die zij hem toeetak en' kuste die. Toen hief ze haar gezichtje naar hem op. Je mag me ook kussen Crane, zei ze. Hij deed het en plotseling trok ze haar gezicht met een snik terug en legde er haar hand tegen aan. Dat, zei ze terwijl ze de hand tegen haar wang hield en terugliep doe ik om de kus erin te houden, Crane. Goedendag! En zonder verder iets te zeggen keerde ze zich om, en met de hand nog steeds aan had om, gedekt dooi het struikgewas, tot vjakbij het huis te komen. Hier en daar was een venster verlicht, maar het huis maakte toch een indruk van verlatenheid, zoodat hij begon te vreezen dat de familie niet thuis was. Hij sloop voorzichtig om het huis heen om een spoor van leven te. ontdekken, inaai^ vond het niet. Voor het venster van de eet( kamer waren blinden, niet bouten ervoor en uit niets kon hij opmaken of de fauiili<' thuis was of niet. Het was hun etensuur nu. Wat te doen als ze weg waren? En als dat niet zoo was hoe moest hij het aanleg gen om Pamela te spieken te krijgen? Zou hij iemand van de bedienden roepen? Neen, dat was buitengesloten. De een of andere zou het interessante nieuws natuurlijk aan een zuster of verloofde vertellen en dan zou de politie het'onmiddelljjk weten. Hij had dienzelfden dag nog gelezen dat men ver geefs naar juffrouw Raggett gezocht had en dat er verondersteld werd dat Sir Morecam- be haar lichaam zoo zorgvuldig in een grep pel of bosch verborgen had, dat hét niet anders dan door'puur toeval gevonden zoji worden. Het was daarom zaak om dubbel voorzichtig te zijn ,tot hij ’zijn onderhoud met Pamela had gehad. En terwijl Sir Morecambe dicht bij het venster van de studeerkamer stond, waar hij wist dat zij dikwijls haar' avonden door bracht, niet lezen en schrijven en terwijl hij zich afvroeg of hij aan het raam zou durven kloppen, vertelde een kreet achter hem en het roepen van zijn naam dat hij ontdekt was te gooien. Een dag of tien na zijn vertrek van Carne Court, kwam Sir Morecambe in Blackion aan. Nog nooit in zijn leven had hij zoo naar Pamela verlangd in geen zes weken had hij iets van haar gezien of gehoord. Het was November, het was koud, mistig weer .en de vluchteling zorgde er voor dat hij niet voor den avond bij zijn huis kwam toen de mist zóó dicht was, dat men hem zelfs van dichtbij nietgemakkelijk herken nen zou. Hij _,was opgewonden, zenjiwachtig en bang dat hij ondaijjjs de duisternis toch ontdekt zou worden, oer hij zoo dicht bij huis was. Hij was niet van plan naar zijn familiele den te vaan voor hij bij Pamela geweest was om eerst met haar zijn verdere plannen te bespreken. Hij zou dolgri >p het Meer van la machine ma noeuvreerde niet acht moto >n, waarbij bleek dat de machine ook met rtwee derde van iiaar drijfkracht veilig ma loeuvreeren kon Te half tien liet dr. Dorn er het vliegtuig, nog steeds gedreven door hechts acht moto ren. starten. Tot groote veilrassing kwam do chef-piloot Wagner slechtsjhnet twee secon den langere tijd dan toen het toestel met alle twaalf motoren startte van het water Op 30 a 40 meter hoogtevloog de Do. X rustig boven het Meer, om eenigo minuten later op aanwijzing van dr. Dornier weer op het water neer te striven. In den loop van den dag zal Iret vliegtuig nogmaals starten. Het Russisoh-Chineoschs Conflict. Naar een vriendschappelijke regeling? Het conflict tusschen Moskou en Nan king schijnt zich nog te verscherpen, al doet men het in Moskou voorkomen alles op vredelievende wyze te willen regelen. In haar nota meent de Russische regee ring, zooals men heeft kunnen lezen, op te moeten merken, dat zij ook thans nog door vredelievende gevoelens is -bezield en er niet aan denkt de sou vereine rechten van China te schenden. Aan de Chineesche daden van geweld dient echter zoo heet het onverwijld een „halt” te worden toegeroepen. Maar Moskou verlangt, dat terstond een conferentie zal worden gehouden ter rege ling van alle aangelegenheden, die verband houden met den Oost-Chineeschen spoor weg. Vooraf moeten echter alle ambtenaren der sovjetrepubliek, die aangehouden zijn, in vrijheid worden gesteld en alle maat regelen der Chineesche overheden tegen de Russische spoorwegambtenaren, enz. onge daan worden gemaakt. Wanneer China zich echter weigerachtig betoont om de voorge stelde bijeenkomst te houden, dan aldus het Russische dreigement zouden de ge volgen wel eens heel ernstig kunnen- zijn. Dreigt er dus een oorlog? Men zou ge neigd zijn jdit uit het bovenstaande af te leiden. De stemming in Rusland is geprik keld genoeg. Dit komt duidelijk tot uiting in tai van betoogingen in het Russische rijk tegen alles wat ChTneesch is. Of kan een ge wapend conflict nog worden voorkomen? Het lijkt er een beetje op, alsof men in China wat gaat bijdraaien. Tenminste: ver schillende berichten, afkomstig uit Chinee sche bron, laten het nu plotseling voor komen alsof men te Nanking,.den zetel der Chineesche '"regeering, géén vóorkenrils droeg van de krasse maatregelen tegen het Russische personeel bij den Oosterspoor weg. De overheden in Mandsjoerije zouden op eigen houtje hebben gehandeld. Dit neemt echter niet weg, dat talrijke Chinee sche militairen thans den spoorweg bewa ken. Japan houdt, zooals te begrijpen is, onder wijl een oogje in ’t zeil en Volgens sommige berichten bereidt zij, bij wijze van voorzorg, reeds militaire maatregelen voor. De han delingen der Chineczen toch zyn onbereken baar en na de inbeslagneming van den Oosterspoorweg den schakel van China met het Westen zou ook wetl eens de in bezitneming kunnen volgen van den Zuid- Mandsjoerijschen spoorweg, die aan Japan behoort. Natuurlijk wil men zulks in Tokio voorkomen. Uit het bovenstaande blijkt in middels, dat de toestand wel eenigszins kri tiek is en dat in ’t Verre Oosten schokkende gebeurtenissen niet uitgesloten zijn. In goed ingelichte kringen vreest men, dat ook Mongolië in het conflict betrokken kan worden, aangezien er tusschen de Sow jet-Unie en Mongolië eén overeenkomst be staat, volgens welke de Mongoolsche regee- woord hebben, dat zij het Sowjet-Rusland ten aanzien neeschen Oosterspoorweg deelde. Gister zou onder voorzitterschap van maarschalk Tsjang Kai-sjek een kabinetzit- ting worden gehouden. Het Chineesche de partement van buitenlandsche zaken staat op het standpunt, dat de regeering te Nan king niet in staat is Rusland binnen drie dagen te antwoorden. Ook zonder toestem ming van Sowjet-Rusland zal de Chineesche regeering den termijn voor antwoord ver lengen. De regeering te Nanking heeft een telegram van maarschalk Tsjang Hsoe- liang ontvangen volgens hetwelk de Sow jet-Unie troepen aan de Russisch-Chinee- sche grens samentrekt. _iaag zijn moeder en zusters een kus gegeven hebben en zijn broer de hand gedrukt, maar ieder oogenblik was kostbaar, iedere voetstap vol gevaar, hij moest zijn verlangen beheerachen en al zijn gedachten richten op Pamela en wat hij met haar te bespreken had. Toen hij -bij de hekken van Crake Hall kwam, zag hij een man. een van zijn pach ters die hem zeker zou herkennen, zelfs in. de toenemende duisternis en mist. Om hem te ontwijken klom Sir Morecambe over den muur van zijn eigen park en fjleef daar zoolang verborgen tot de man voorbij was. Toen werd zijn verlangen om het oude huis weer te zien zoo hevig, dat hij voortsloop onder de boomen tot hij de bloementuin be reikte, vlakbij het huis. Het was nog niet laat en de jaloezieën van de zitkamer wa ren nog niet neergelaten. Sir Morecambe kwam met wild kloppend hart naderbij en keek in de kamer. De heele familie was daar bijeenzijn moeder zat te schrijven, een pathetisch figuur in haar rouwjapon. Zijn- ééne zuster was bezig aan een borduurwerk, de andere met een teeke- ning. Ofschoon ze allemaal bezigheid had den gezocht, was er toch een gedrukte stem ming, merkte Sir Morecambe, zoo heel an ders als de zonnige atmosfeer van vroeger. Maar wat hem het meest trof was de som bere figuur van zijn anders zoo vroolijke, jolige broer Comsone, die in een leuning stoel bij den haard zat met het hoofd in de handen, dof en lusteloos, een beeld van verdriet en wanhoop. Morecambe had een gevoel of zijn hart samengeknepen werd en hij balde zijn handen tot vuisten bij de gedachte aan die tftee ellendelingen die de levensvreugde van zijn heele familie ge roofd hadden.’ Hij kon verleiding bijna niet weerstaan om even aan het raam te kloppen en naar binnen te gaan enhen allen aan het hart te drukken. Maar met een brok in zijn keel draaide hij zich om en de tranen stonden hem in de oogen toen hij op weg ging naar de Grange. Drie kwartier later stond hij buiten het hek van het huis van de Herriks na zich een paar keer verscholen te hebben koor voorbijgangers. Hij had het gejaagde gevoel of bij^iederen hoek en vanachter iedere struik plotseling iemand te voorschijn zou kunnen komen. De omgeving van de Grange was zoo dichtbegroeid dat, toen hij eenmaal binnen in de hekken was„ hij geen moeite dag; in de villa zyher ouders te Rodain bij Weenen door een schot in zjjn slaap een einde aan zjjn leven gemaakt. Men ver moedt, dat de jonge man tot zijn wanhoops daad is gekomen, omdat hij geen kans zag zich een positie te veroveren. Verleden jaar waa hij een tjjd lang volontair in het recep- tiebureau van het hotel Adlon te Berlijn. Afscheidsbrieven heeft hy niet achtergela ten. Het eenige, dat een opheldering voor het motief van zijn daad kunnen geven, is een brief van een familielid aan hem, waar in er op gewezen wordt, dat hij thans reeds 26 jaar ou<j is en er voor zorgen moet om op eigen beenen te staan en niet verder op kosten van zjjn ouders te leven. Bij de begrafenis is de vader van den overledene, Hugo von Hoffmansthal, onwel geworden en plotseling overleden. Hugo von Hoffmannsthal was doctor in de letteren. Van zyn hand zjjn verschillen de dramatische schetsen verschenen. Reeds op 18-jarigen leeftjjd publiceerde hij onder het pseudoniem, Theophil Morren 1 een dramatische studie „Gestern”. In het zelfde jaar schreef hjj het dramatische ge dicht: Der Tod des Tizian. Het daarop vol gende drama, Der lor und.der Tod, vestig de den naam van den dichter. Als één van zjjn belangrijkste werken wordt Oedipus und die Sphinx beschouwd waarin Hoffmansthal de voorgeschiedenis van Oedipus van Sophokles behandelt. Hjj vertaadde voorts Oedipus zelf. Deze verta ling, die op verscheidene plaatsen ter na druk van het oorspronkelijke stuk de bij zondere eigenschappen van den schrijver verraadt, heeft Reinhardt voor zjjn vertoo- ningen gebruik. Ook heeft Hoffmansthal voor Reinhardt het Middeleeuwsche spel, Jedermann, bewerkt en eveneens het Salz burger Grosze Welttheater voor de Salz burger Festspiele. Voor Richard Strauss schreef Hoff mannsthal den tekst voor diens opera der Rosenkavalier en voor de opera in één be- drjjf Ariadne auf Naxos. Andere tooneel- stukken van Hoffmansthal waren: Das gc- rettete Venedig, Alkeste, der Schwienge, Christina’s Heimkehr, de vertelling, die Frau ohne Schatten, Florindo, Buch des Freunde, Der Traum. RUSLAND. Een Sovjet-vliegtuig naar Parjjs. Het Sovjet-vliegtuig „de gevleugelde Sovjet" dat een t-ondvlucht boven Europa maakt, zal heden van Berlijn naar Parijs vertrekken. AFGHANISTAN. Een Afgaansche kroonpretendent vermoord. Een telegram uit Persjawerd meldt, dut Ali Chan, die in dc dagen voor Aman Oella’s vlucht korten tijd tot de kroonpre tendenten behoorde, en Dzjellalaber ver overd had, Zaterdag door de troepen van Habi Oella gevangen genomen en gefusil leerd is. week 17 cent, met Zondagblad bezorging per looper gesbhiedt. De volgende tjen dagen slaagde Sir More cambe er schitterend in om verborgen te blijven, want hij wilde niet in handen van de politie vallen voor hij Pamela en zijn familie nog eens gesproken had. Hij was ruim voorzien van geld en daar hij den weg gekozen had, dien niemand verwachtte, na melijk den weg naar huis, werd er in alle richtingen naar hem gezocht, behalve in die eene richting. Onderweg hoorde en las hij over zichzelf onplezierig nieuws. Hij merkte dat de zaak tegen hem nog sterker stond dan hij ge vreesd had en dat de algemeene opinie was dat hij hangen zou als hij werd gevonden. Verder bleek hem dat Raggett zijn dreige ment uitgevoerd had. en zich in zijn ge- scheurden en vuilen toestand aan het dichts- bijzijnde politiebureau vervoegd had en een gruwelijk verhaal opgedischt had. Volgens de kranten waren Raggett en zijn vrouw in een laan bij het dorp door Sir Mo- recambe aangehouden en, nadat hij Raggett gedwongen had hem een jas en een pet te leenen om zich te vermommen had hij eerst de eene en toen de andere aangevallen. Raggett had verteld dat hij bewusteloos was geslagen, zoodat hij niét wist wat er met zijn vrouw gebeurd was en dat hij,, toen hij weer bij kwam, alleen was en in een. veld lag waar hij heengeslingerd was, blijk baar met de bedoeling hem in den vijver door den Rus Itsjen gestolen, bij een juwe lier te Blankenberghe, die hem daarop reeds 2700 francs had voorgeschoten, is terugge vonden. Itsjen is naar de gevangenis te Brugge overgebracht. Op het oogenblik zijner arrestatie werd de dief in het bezit gevon den van een bedrag van eenige duizenden francs en van een gouden zakmesje. Zijn paspoort was in orde. Het is een interna tionale dief, die in verscheidene Europee- sche staten aan het werk blijkt te zijn ge weest. Hij beweert de identiteits- en andere papieren, welke zich in de gestolen brieven- tasch van majoor Van Coerstraeten bevon den, te hebben vernietigd. ENGELAND. De verhouding tot Rusland. Onderhanddingen tot hervatting der betrekkingen te wachten. Minister Henderson reeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat hy door bemid deling der Noorsche regeering een uitnoodi- ging aan Moskou heeft gezonden orti ver tegenwoordigers te zenden, teneinde de her vatting der betrekkingen te bespreken. MacDonald gaf te kennen, dat het besluit der regeering met betrekking tot de erken ning van Rusland niet in werking zal treden alvorens het Lagehuis in de gelegenheid zal zijn gesteld, de quftestie te bespreken. FRANKRIJK. Een „gentleman-dief”. Een misdaad, die doet denken aan de stoutmoedigheid van Arsène Lupin, werd gisteren te Parijs in de Rue St. Placide ont dekt, waar mevr. Casanowa woont. Deze is in het bezit van een kostbare collectie van kunstschatten en juweelen, welke zy wenschte te verkoopen. Gisteren vervoegde zich een vreemdeling van een jaar of dertig by haar, die zejdft. wat van haar juweelen te willen koopen Er werd onderhandeld en, daar het warm was, verzocht de vreemdeling om wat wa ter. Inplaats daarvan schonk mevr. Casa nowa twee glazen vermouth in, waarvan zij er één zelf opdronk. Kort daarop voelde zy zich slaperig wor den en in enkele minuten viel zy vast in slaap. Eerst den volgenden morgen ont waakte zy. Haar bezoeker was verdwenen met juweelen ter waarde van 80.000 fr. Op tafel had hij een briefje neergelegd met de woorden: „Adieu, het spyt my u te moeten verlaten. De Gentleman-dief."

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1