Beurs van Amsterdam. VER. STATEN. Twee gebouwen ingestort. Meer dan vijftig personen bedolven. Meer dan vijftig personen, waarvan het meerendeel jonge vrouwen en meisje® jou den zijn, zijn, njjy: jnen gelooft, bedolven onder de pinjthóopen van twee zakengebou- wen van drie verdiepingen hoog, die gister middag iyMontgomery in Alabama plotse ling iiMtdbtten. Alle maatregelen zijn ge nomen opt de .slachtoffers te hulp te komen. Elf Kinderen om het leven gekomen. Uit Hmidurae wordt gemeld dat bij een excursie met een motorboot, elf kinderen om het leven zijn gekomen, tengevolge van een ontploffing, terwijl 22 kinderen werden gedood. ITAUK. Geheim consistorie. Gistermprgen Weid de Paua het lang ver wachte geheiuje .consistorie in het Vatic aan. Naar verluidt, waren 22 kardinalen aanwe zig. Tegen de verwachting hield de Paus geen AUöctitïe. Tien der voornaamsle pun ten was dè benoeming tot kardinaal van den onlangs tót Erfhisschop van Milaan benoemden abt van St. P»ol, mgr. Schuster, die als vertegenwoordiger" der Benedictijnen thans in de plhats van den onlangs over leden kardinaal Gesquet in het Heilige Col lege zifcint gneemti In de Abdij van St. Paol wachtte de niauhre khrdinaaJ op den Pause lijken Ceremoniemeester, die hem de beslis sing kwam mededeelen. Daarna ontving kar dinaal Schuster in zijn abdij verschillende felicitatiebezoeken. ^BINNENLAND. De Tweede Kamerverkiezing. De officieele uitslag. Hier volgen de totaal-resultaten, door de verschillende partyen behaald volgens de officieele cyfers Aantal kiezers Iv.K. Staatspartij Anti-Rev. Party - C.nH. Unie Vrijheidsbond Idem bylyst Vryz.-vDem. Bbnd S D. A. P. Communisten (Holl.j R.K. Volksparty Staatk. Ger. Partij Herv. Ger. Staatsp Plattel, bond (Braat) Communisten (Intern.) Middenparty Bond KI. Winkeliers Verb. v. Nationalisten Democr. Party Federatief Verband Alg. Welvaartsparty Soc.-Dem. Volksparty Nat. Boerenbond R.K. Boerenpartij Soc. Ecop. Volkspartij Rev. Soc. Party Chr. Dem. Unie Alg. Belang Volkspartij Intern. Volksparty Neutr. Vqjksparty Vrye Chft. Party Chr. Arbeiderspartij Anti-Stgmdwangpurtij Invalidenparty Hoofd- en Handarbeiders Lijst-Siedenburgh Lyst-v. Nunen Lyst-Verwey Andere lijsten 1925 3561950 377426 305587 226400 43155 187183 706689 40135 62513 30258 43877 36770 1929 3825503 1001589 391832 249105 208979 804714 29863 23804 76709 35931 84805 37675 39956 4295 3685 9083 17509 2256 •2156 4218 3369 940 21812 12780 417 449 98 342 1Ó3 1724 1125 715 845 314 1133 96466 Totaal 3085862 3379503 De verhouding van het aantal uitgebrach te stemmen op do voornaamste partijen tot het in totaal uitgebrachte aantal stemmen bedraagt: 1925 1929 R.K. Staatsparty 28.62 2Q.64 Anti-Rev. Partij 12.23 11.59 C.-H. Unie 9.90 10.49 Vrjjiheidsbond 8.73 7.37 Vryz.-Dem. Bond 6.06 6.18 S D. A. P 22.90 23.81 R.K. Volkspartij 1.30 0.70 Staatk. Ger. partij 2.02 2.27 Herv. Ger. Staatsparty 0.98 1.00 Het vraagstuk der tariefmuren. „Du solist es dreimal sagen." De les voor de Amerikanen. Overriiet Congres der I.K.K. meldt men nog het volgende Nadat Zaterdag na de heer Clémente], de heer Gustave L. Gérard (Frankrijk), die al gemeen rapporteur is, gesproken had, was het woord aan den heer TAndelenburg (Duitschland), voorzitter van het T>conomisch comité van den Volkenbond. Spr. zette uit een hetgeen dferWolkmibond op het gebied der handelspolitiek en handelsbelemmerin gen heeft gedaan, daarbij wijzende op de innige samenwerking, welke er tusscheu den Volkenbond en I.K.K. bestaat. Hierna sprak Sir Arthur Balfour (F.nge- land) een kort, opwekkend en practisch woord. Dit congres - zeide hij is het platform geweest, waarop alle afgevaardig den hun idealen hebben kunnen uiten. Thans, nu we naar huis gaan. zal ieder in zij eigen land en op zijn eigen wijze aan den arbeid moeten gaan om die idealen te verwezenlijken(Applaus). Volgende spreker was de heer Vad Men delssohn tDuitsohland). die betoogde dat men op het gebied der handelsbelemmerin gen het woord van den dichter volgen moet ..Du solist es drei mal sagen!' Slechts op deze wijze zak men het ideaal van een vrij handelsverkeer tusschen vrije volken kun nen hereiken. -•* In gelijken geest spraken de heeren Lan dry en Péyrunhoff (beiden uit Frankrijk) en de heeren Herse (Polen). Gratz (Honga rije), Stodola (Tsjecho-Slowakije) en H. W. Lee (Engeland). Aan het slot van de plenaire zitting van het I.K.K.-congrea werd het woord gevoerd door den Amerikaanschen gedelegeerde W. H. Booth. Hij zeide dat het congres gelegen heid heeft geboden om eikaars ineeningeu I tó toeren kennen. De Amerikaansche afge- vuordigden zullen niet nalaten die meenin- gen in hun land te verbreiden. Ais de Euro- peesche volken samenwerken voor hun eigen belang, zal dat in het belang zijn van de geheele wereld. De slotzitting. Vier-en-dertig resoluties aangenomen. Het congres der Internationale Kamer van Koophandel heeft Zaterdagmiddag in de groote aula van het Koloniaal Instituut zijn slotzitting gehouden onder leiding van den heer H. Kud. du Mosch. De zaal was geheel gevuld. Aan de oide was de behandeling van de ingediende resoluties, bij elkaar 40. Zes daarvan waren reeds in vorige plenaire zittingen aangenomen, de overige vierender tig gaven thans, daar zij in de verschillen de sectie- en commissieveigaderiug uitvoerig bediscussieerd waren, geen aanleiding tot nieuwe diepgaande besprekingen. Men ging er als het ware met „de Frans&Ue slag' doorheen Voortdurend klonk het uit den mond van den heer du Mosch: "Pas d'op- positionr Adoptéa I" Zoo werden de 34 resoluties unaniem aan genomen. Hierna hield de heer Rud. du Mosch een uitvoerige slotrede, waarin hij allen, die tot het welslagen van het congres hadden bijge dragen, hartelijk dank zegde. Tenslotte bracht spr. aan deu aftredenden voorzitter Pirelli in hartelijke bewoordingen hulde. De heer Pirelli, hierna zelf het woord ver krijgende, bracht, terwijl aile aanwezigen zich van hun zetels verhieven, dank aan het Koninklijk Huis voor de receptie ten Pa- leize, om vervolgens allen, die op eenigerlei wijze aandeel hebben gelnr din de organi satie en het welslagen van het congres, in zijn woorden van dank te betrekken. Ook dankte spreker het Nederlandsch Co mité voor het schilderij, dat is aangeboden ter plaatsing in het gebouw van het secre tariaat-generaal der I.K.K. te Parijs. Op voorstel van spr. werd aan het bestuur aanwijzing van de plaats, waar in 1931 het olgend congres zal worden gehouden, over gelaten. Na tenslotte ook den heer Dubois, gedele geerde vaü het Comité van Ontvangst, spe ciaal in zijn woorden van hulde te hebben betrokken noodigde de heer Pirelli den neer Georges Theunis, oud-minister-president van België uit, in deu voorzittersstoel plaats te willen nemen. Het geheele congres verhief zich en ontving den nieuwen voorzitter der I.K.K. met een daverend applaus. Onmiddellijk na dit plechtige moment nam de heer Theunis* die 56 jaar oud is, het woord. Spr. zeide, dat hij zich ten volle be wust is van de groote verantwoordelijkheid dezer fünctie en de plichten, weJKe hier mede op zijn schouders zijn gelegd. Hij be toogde voorts, dat het hem groot genoegen doet, om zijn persoonlijken dank te voegen bij de dankbaarheid, welte door het congres der I.K.K. tot uiting is gebracht voor de buitengewoon hartelijke ontvangst, welke den congressisten in Nederland en Bpeciaal in Amsterdam bereid is. Interessante loopbaan. De heer Theunis, de nieuwe voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel, f~ in 1873 in Montegnée (provincie Luik) i, studeerde voor ingenieur en trad al op als medewerketr van den' indus- Baron Empain. de leider van de Em- paingroep. Zijn betongstelling ging vooral qit naar vraagstukken betreffende de op wekking en distributie van electrische ener gie en de vervaardiging van electrotechni- sche artikelen. In den oorlog was Theunis aanvankelijk medewerker voor de voorziening van het land van oorlogsmateriaallater werd hij de leider van deze afdeeling. Na den oolog trad hij als algemeen eonrissaris voor de Belgische regeering in Engeland op. In 1920 werd Theunis voor de eerste maal •lid van de regeering, waarbij hem de por tefeuille van financiën werd toevertrouwd het volgend jaar werd hij premier. In deze functie nam Theunis deel aan alle internationale conferenties aangaand' het schadevergoedingsvrpagstukNa 1921 wijdde hij zich bijkans geheel aan het oeco nomische leven, waarbij hij echter lid bleef van tal van officieele commissies. Op het oogenblik is Theunis de leider van .de Belgische Nationale Bank, en voorzitter en bestuurslid van een groot aantal Belgi sche en buitenlandsclie banken* electrici- teitsmaat8chappijen en electro-technisohe ondernemingen In het oeconomische programma van den Volkenbond heeft Theunis een belangrijke rol gespeeld; in 1925 werd hij vice-voorzit- ter van de commissie van voorbereiding voor de oeconomische conferentie, na het aftrede» van Gustave Ador werd Theunis voorzitter. In 1927 viel hem het voorzitterschap van de oeconomische wereldconferentie ten deel, terwijl hij eveneens voorzitter Jilcef van de raadgevende commissie die np grond van de aanbevelingen van de oeconnmische con ferentie tot stand kwam v Tenslotte is Theunis voorzitter van de door de I.K.K. ingestelde commissie voor hef internationale betalipgsverkeer terwijl hij lid is van de studiecommissie1 van het X'hineesche vraagstuk. Jurgen's fabrieksgebouwen Os aangekocht. Splendor Gloeilampenfabrieken te Nijmegen. I Wy vernemen, dat de Splendor Gloeilam penfabrieken te Nijmegen het complex fa brieksgebouwen en terreinen der N.V. An ton Jurgen's margarinefabriekeïi te Os heb ben aangekocht. Dc voorgenomen uitbrei ding der Splendor-fabrieken zqJ, dus niet te Nijmegen doch te Os plaats nebben. Het bedrijf der Splendorf abrieken te Nijmegen zal echter in vollen, omvang blijven bestaan. Wegen in het West land. Gisteren werd vanwege het Provinciaal Bestuur aanbesteed het aanbrengen van voor loopige verbeteringen van verschillende1 ge deelten der provinciale voegen in het West- land. Laagste inschrijvers waren voor: perceel 1 N. V. Wegenbouw Maatschappij TeermaJe- dam. den Haag, voor f 36.500perceel 2 N.V. Dordtsche Basalt Mij. te Dordrecht, voor f 41 300, perceel 3 N.V. Wegenbouw Maatschappij Teermaledam voor f 30.500. De Coöperatieve Zomerschool. Zondag is de „International Cooperative Summers choot" geopend door den oud-voor- zitter van den Internationalen Coöperati. ven Bond, den héér Goedhart, die de dee nemers uit vijftien verschillende landen ii de Engelsche en Duitsche taal welkom heette De coöperatie kende, zoo zeide spr. geen grenzen, en hoewel de beweging hier te lan de, vergeleken zelfs met die in andere kleine landqn, nog niet erg sterk was, waren de coóperators vol goeden moed. Het blee thans, dat in de laatste tien jaren een op leving van de toepassing der coöperati' merken was. De coöperatieve vereeniging, die alleen op winst uit is. kan niet veel in de goede richting doen, maar de bestpren moeten begrijpen* dat de coöperatie is de beste regeling, van den gemeenschapsdienst ten bate van allen. Het doel moet steeds zijn de verbetering van de menschelijke maat schappij, in ploativyan de verscherping der concurrentie. Het is wel zonderling, dat terwijl mill» uen en millioenen jaar op jaar worden uit gegeven voor de verbetering van spoorwegen havens, kanalen én wegen, ten einde de rui ling van goederey te bevorderen,de natiën voortdurend hoogerfe tolmuren optrekken die het nut van deze uitgaven belemmeren. 300 r(iet illusoir maken. De Internationale Coöperatieve Bond heeft den arbeid op zich genomen om dit aan de volken te doen be grijpen. Die bond neemt steeds toe in om vang en beteekenis. Reeds 42 landen met 85.000 verecnigingèn, te samen tellende meer dan 50.000.000 leden, zijn aangesloten. De Volkenbond heeft het belang van J. C'. A. erkend door vertegenwoordigers van de Alliance toe te laten bij de economische besprekingen. Wij gaan dus vooruit. Deze negende zomerschool heeft ten doel om aan de deelnemers een inzicht te geven in de verschillende vraagstukken, welke zich op coöperatief gebied voordoen. De lessen zullen worden afgewisseld door bezoeken aan groote coöperatieve eentra. Nadat de spreker den dank had oytvangen van den leider der zomerschool, prof. Hall en de heeren Worley van de ProddCllve fe deration en Willy Bering van den Belgischen Bond, werd de samenkomst gesloten. Gisteren was in de eerBte plaats aan de orden het vraagstuk van liet koopen op cre- diet en op ufbetaling. dat in de laatste» tijd vooral in Engeland wordt aanbevolen, in afwijking van het stelsel van Rochdale. Inleider was prof. Hall van de British Coöp. Union,, te Manchester. Herbouw van het Leidsche Stadhuis. Conclusies van den Bond van Ne- derlandscht Architecten. Do Boud van Nederlandsche Architecten heeft Zaterdagmiddag in een te Leiden ge houden vergaderii^j het vraagstuk van den bouw van een. nietj^ stadhuis te Leiden be handeld. Na er in zijn openingswoord op gewezen te hebben, dat dit vraagstuk geen vakbelang is, maar eeu architectonisch probleemvali den eersten rang, gaf de voorzitter, ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, het woord aan de praeadviseurs om hun meening pader toe te lichten, eventueel aan te vullen, na de pu blicaties van het volledige rapport van „Mo numentenzorg" dg, jieerem Blauw, Gratama, van der Kloot Meyburg, Otten en prof. ölothouwer, handhaafden volkomen de in hun reeds eerdqr in de pers gepubliceerde praeadviezen, uitgesproken meening, dat be houd vanhet oude gewenscht is. Na langdurige discussies werden tenslotte niet nagenoeg algemeene stemmen de vol gende conclusies aangenomen: lo. dat het gewenscht is, den gevel van de Breestraat met het dekschild zooveel mo gelijk te behouden 2o. dat van den wederopbouw*van den to ren in den ouden vorm helaas geen sprake kan zijn 3o. in de compositie van den gevel kunnen koppen op de plaats van de oude niet wor den gemist; 4o. aannemende, dat het nieuwe Raadhuis zal komen op het pude terrein, eventueel uit gebreid, is het-.beste resultaat te verwach ten, wanneer aaa eenige der bekwaamste architecten wordt opgedragen, schetsontwer pen te maken, waarbij hun zooveel mogelijk vrijheid wordt gelaten ten opzichte van het oude fragment; 5o. de doelmatigheid en de architectoni sche eenheid en gaafheid van het nieuwe ^adhuis mogen niet lijden onder het behoud Yftn het oude fragment; 6o. mocht het na nauwkeurige studie on mogelijk blijken, het nieuwe Raadhuis op het oude terrein te doen verrijzen, Zonder schade voor het oude fragment, dan zal van het nieuwe stadhuis een andere plaats get zocht moeten worden en zal aan het oude fragment een andere bestemming moeten worden gegeven. Algemeene Nederlandsche Wielrijdersbond. Algemeene vergadering. In het JaarheuisrestaUrant te Utrecht had Zaterdag onder leiding van den heer Edo J. Bergsma de 46e jaarvergadering plaats van den A.N.W.B. Hier werden de in druk verschenen jaar verslagen behandeld en goedgekeurd ^waarna de vergadering zich vereenigde met een voof- etel tot aankoop van het peróeel Parkstraat te (ten Haag tót uitbreiding der bureax. Daarna hield de^ voorzitter de heer Edo Bergsma een rede^ waarin hij er op wees hoe reusachtig dé evolutie is. die men in den loop der jaren medemaakte. Men zag het verkeer in hooge mate mechanisch wor den en dit vermechaniseerde verkeer heeft A.N.W.B» een leidsman gevonden. Maar het motorverkeer behartigende, heeft over den wielrijder, den wandelaar den zeile-toerist en den ruiter-toerist de be schermende hand uitgestrekt. Hij heeft ge pleit voor rijwielpaden en heeft het wande len herboren doen worden. De A.N.W.B. streeft naar een vlot enveilig, een ongestoord verkeer en sedert de A.N.W.B. met de ver- eeniging tót behoud van Natu urmonumenten den strijd aanbond voor het behoud v natuurschoon, waait er een mildere wind het land en meer en meer dringt de overtuig ging door dat behoud noodig is, niet alleen voor wat de beeldende kunst schenkt, maar ook in de schatten van schoonheid, die de natuur te vinden zijn. Na afloop dezer algemeene vergadering toog men naar de 8t. Michael kapel in den Domtoren, waar het volledig college van B en W. en vele Raadsleden de leden van den ondergraven, \*.W.B. ontvingen, vitrecht'» bu de burgemeester dr. J. P. Fockema Andreae heeft hier de aanwezigen'hartelijk toegesproken namens het gemeentebestuur. Professor dr. J, H. Gunning Wzn. gehuldigd. Een feestmaaltijd. Vrienden en vereerders hebbèn Zaterdag den grooten paedagoog prof. dr. J. H. Gun ning Wz., te zijnen huize te Hilversum ter gelegenheid van zijn 70en verjaardag gehul digd. De voorzitter van het eere-comité, de oud-minister van Onderwijs, dr. J. Th Visser, sprak den jubilaris toe, hem huldi gend als den man van de wetenschappelijke paedagogiek in ons land, die ieder in de schaduw stelt, en als den „Nederlander' die een eer is voor ons vaderland Spr. deelde mede, dat het comité het por tret van deu jubilaris laat schilderen en dat dit het feestgeschenk zou zijn, dat een zal vinden ip de Senaatskamer. Prof. Gunning dankto daarop voor de har telijke en zeer toegejuichte rede van dr. Visser. Dr. Schapman, vertegenwoordiger van uitgeversfirma Wolters bood een fraai gebon den exemplaar aan van de Juli-aflevering van Paedagogische Studiën, waarin 18 Ne derlandsche paedagogen en 1 Belgische pae dagogische schetsen hebben geschrevi De receptie was druk bezocht; vele auto riteiten deden van haar belangstelling blij ken. 's Avonds zijn aan den feestmaaltijd in het Palace-hotel nog vele toespraken tot den ju bilaris gericht, o.a. door den burgemeester van Hilversum, dr. P. Reymer. prof. Kohn- stamm, den heer H. J. de Groot, als voor zitter van liet algemeen college van toezicht en advies op het Rijkstucht- en opvoedings wezen, die mede namens den minister van Justitie prof. Gunning dank bracht voor ziji 25-jarigen arbeid als lid van het college door den heer Ketelaar, als oud-arrondiase- nients-schoolopziener van Hilversum; door prof. Pont en dr. H. G. Hamaker en nog door verscheidene anderen uit de kringen het onderwijs. GEMENGDE BERICHTEN. By het zwemm- n in zee verdronken. Een 22-jarige jongeman door den sl room meegesleurd. Zaterdagmiddag is bij het zwemmen aan het Stille Strand de 22-jarige beambte der Provinciale Griffie, H. d. G., wonende aan denSchenkweg, door den stroom gegrepen en verdronken. Zijn lijk is tot nog toe niet gevonden, Om kwart over 5 gistermiddag ontdekten sti andbezoekers nabij Wassenaar, dat een drenkeling dreef op vrij grooten afstand Daar niemand den man te water had zien gaan, en ook geen kleeren op het strand werden aangetroffen, wordt verondersteld, dat de verongelukte elders, waarschijnlijk te Katwijk gebaad heeft en verdronken is. Bij de politie is ook nog geen bericht ingeko men, dat iemand vermist wordt. Ieder, die nadere inlichtingen kan ver strekken, wordt verzocht hiervan mededee- ling te doen aan, het hoofdbureau van politie afd. C, Alexanderveld. Ernstige auto-botsing op een dijk bij Maassluis. Een, wagen driemaal over den kop geslagen en de inzittenden verwond. Toen Zondagnamiddag de familie van T. uit Vlaai-dingen per auto via den Maasdijk naai het Westland reed, kwam haar wagen met een uit tegenovergestelde richting ko mende auto in botsing. Tengevolge .hiervan raakte de auto van den heer van T. van den "ijk en sloeg drienjaal over den kop. De in zittenden bekwamen allen min of meer ern- itige verwondingen en moesten met auto's naai Maassluis worden vervoerd, waar zij door twee doktoren werden vehonden. De auto is totaal vernield. Een droevig ongeval te Oegstgeest. Een 7-jarig meisje door een auto aangereden en zwaar gewond. Zaterdagmiddag spealde de 7-jarige Petro- nella Hendrika Zwanenburg piet andere meisjes voor de ouderlijke woning aan den Rijksstraatweg nabij het gesticht ..Duin zicht" te Oegstgeest; toen ?ij werd aangere den door een personenauto, bestuurd door Th. van D., uit de residentie. t In bewusteloozen toestand werd het kind opgenomen. Een onmiddellijk ontboden ge neesheer constateerde, dat de schedel gedeel telijk verbrijzeld en het linkerbeen gebroken was. In zeer ernstigen toestand werd het eisje naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Haar toestand is zor gelijk. De bisamrat. Een gevaar voor onze waterkeeringen. Over de Bisamrat deelt de Plantenziek- tenkundige Dienst in Wageningen nog het volgende mede: In 1928 is de toeneming van het door de rat in Duitschland bewoonde gebied niet groot geweest. In het algemeen kunnen wy nog als de grenzen van dit gebied aange ver; de punten: München, Augsburg, Wei- mar, Dessau in het Westen en Noord Wes ten, in het Oosten ligt de grens voorbij Breslau. In het Spree-dal heeft het dier zich ook gevestigd. In 1927 ontstonden door het graven van de bisamrat in l'huringen dambreuken en zeven wegverzalckingen. De spoorweg- dyk tusschen Gürnitz en Leipzig werd bij Zürich door bisamratten waardoor omvangrijke 1 tiewerkzaamheden noodig werden. Ook fa Saksen hoorde men herhaaldelijk klachten over dambreuken, veroorzaakt door het graven van bisamratten. By een dambreuf te Moritzburg beücp de sehade ongeveer 29.000 R.M. Alleen in Saksen konden 52 gevallen van beschadiging aan spoorweg, werken m 19$ :,an Jjis»raratte„ Ook aan landbouwgewassen, b.v. granen, als deze in de buurt van een vijver ratten soms oi poel groeiden, richtten de De afstand tusschen ons land en de gren» van het door de bisamrat bewoonde gebied in Duitschland £s»gelukkig zoo groot, dat vooralsnog voor een binnendringen lar natuurlijke wegen geen vrees behoeft te bestaan. Het moet echter van het aller- hoogste belang geacht worden, dat geen bisamratten in ons land worden ingevoerd, ook niet voor de teelt van pelsdieren, om dat daarbij steeds gevaar bestaat voor ont snapping. Zeven woningen verbrand. De Jordaan vun Am by. In het dorp A'nibjr, in denabijheid van Maastricht gelegen, brak gistermiddag door onbekende oorzaak brand uit in een blok van zeven huizen, dat in den volksmond den naam van „Jordaan van Amby" diaagt, De woningen, waaronder het postkantoortje, werden allen een prooi der vlammen. Het grootste gedeelte van het huisraad kon wor den gered, behalve een klein deel,dat zich op de bovenverdiepingen bevond Persoon lijke ongelukken kwamen uiet voor. De Maastrichtsche brandweer was spoedig met een stoomspuit ter plaatse. Ongeveer half zes was de Iwjfld in zooverre gebluscht, dat gevaar voor uitbreiding was voorkomen! Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Het blok huizen behoorde toe aan den heer Van Subel. Zij werden bewoond door de families Kusters, Braken, Muller, Elissen (de kan toorhouder van het postkantoor). Kuiper en de Wed. .Ferron. UAÜIO-NIEL V) Programma voor Dinsdag 16 Juli. Hilversum, 1071 M. 5.30—7.00 Dinermuziek. 6.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 7.00—7.45 Lezing door A. den Hertflg. 8.00 Tydsein A.V.R.O.-klok. 8.01—8.30 Het A.V.R.O.Boekenhalfuurtje. 8.309.15 Wagi.ci-Concert door het Om roeporkest o. 1. v. Nico Treep. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. 10.10 Populair Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. Daarna Grand Hotel „Britannia" Vlissin- gen. Hongaarsche Zigeuner-Kapel, o. 1. v. Gyula Horvath. 12.00 Sluiting. Programma voor Woensdag 17 Juli. 10.00 Tydsein A.V.R.O.-klok. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.152.00" Lünclimuziek door het A.V.R. O.-Kwintet. 2.303.30 Kurhaus Scheveningen. Kin- der-Matinée. 3.304.30 Populaire Muiziek door het A.V.R.O.-Kwintet. 105.00 Rustpoos voor de N. S. F. voor verzorgen van den zender. Programma voor Dinsdag 16 Juli. Huizen, 1875 M. 5.007.00 K.R.O. Gramofoonplatencoll- cert. 7.Ó07.25 K.R.O. Cursus Kerklatijn, be ginners. 7.358.00 K.R.O. Cursus Kerklatijn, ge vorderden. 8.00—8.25 K.R.O. Causerie. 8.25 K.R.O. „Een faillissement", tooneel- iel in 4 bedr. van Björnstjerne Björnson. Na het 2e bedrijf: Persberichten. Programma voor Woensdag 17 Juli. 11.00—11.30 N.C.R.V. Korte Ziekendienst. 12.30—2.00 N.C.R.V. Solistenconcert. 2.00—2.30 N.C.R.V. Gramofoonplatencon- cert. 2.304.30 N.C.R V. Solistenconcert. 4.30—5.00 N.CvR.V. Gramofoonplatencon- eert. 5.006.00 N.C.R.V. Kinderuuitje. MARKTBERICHTEN. Kotterdamsche Veemarkt. 16 Juli. Aanvoer: 273 paarden, 74 veu lens, 491 magere runderen, 975 vette run- deren, 296 vette kalveren, 389 nuchtere kal- ceren, 314 schapen of lammeren, 7 over- loopers, 161 biggen, 5 bokken en geiten, 2711 graskalveren. Prijzen: Vette koeien le kw. 0.52—0.55 2e kw. 0.47—0.49, 3e kw. 0.37—0.401 i le kw. j 0.50--0.52 2e kw. 0.45- .48, 3e kw. 0.42 'i; Stieren le kW. 0.40 1.4714, 2e kw. f 0.420.43, 3e kw. f 0.39 i.40; Kalveren le kw. 0.72%—0.77%, 2e kw. f 0.62%—0.67%, 3e kw. 0.47%-, 0.62%. Melkkoeien 200-415; Kalfkoeten 120 -520. Stieren 120-^520; Pinken 80- 150; Graskalveren 40—8»; Vaarzen 125 220; Werkpaarden f 200—325; Slacht- paarden 126-200; Hitten 180-175; Fokkalveren 20—36) Biggen 20-36; Veulens 70—95. Handel in koeien en ossen redelijk, prlJ- s&n geen verandering. Stieren kalme han- ödl, prijzen iets minder dan de vorige week. Kalveren kalme handel, prijzen gelijk giste ren. Melk- en kalfkoeien slepende handel. Vaarzen stille handel. Paaiden trage ham del, oude prijzen konden niet bedongen wor den. Biggen luie handel, hoogere prijzen. Kaasmarkt Bodegraven. 16 Juli, Aangevoerd 396 partijen, 17578 stuks, 140624 KG. m. r.m. le soort 5158; 2e soort in. r.m. 4650; Zwaar dere tot /-59; Zonder rijksmerk 44r—51. STADSNIEUWS. GOUDA, 16 Juli 1929. Verplaatsing Belastingpersoneel. Met ingang van 1 Augustus a.s. is de jjyjtsklerk H. G. Prins verplaatst van Gou da naar Ede en r. M. Tans, Rijksklerk van Vorden naar Gouda, Ontvangkantoor. Examen boekhouden. Onze a tad genoot Sj. H. Tuinstra, leerling van den heer J. L. A Braak alhier, slaagde voor het examen boekhouden van wege de Federatie gehouden te 's Gravenhage. Schouw over slooten. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter openbare kennis, dat door hen met toepassing van artikel 217 der algemeene politieverordening voor deze gemeente een schouw ia gelast over: 1. de sloot tusschen de P. C. Bothstraat en de Graaf van Bloisstraat 2. de sloot tusschen de Derde en de Vierde Kade van de spoorbaan tot den Graaf Flo- rraweg en 3. de sloot achter de woningen aan de Noordwestzijde van het Nieuwe Park. Deze schouw zal worden gedreven op 23 Juli 1929. De aandaent van belanghebbenden wordt gevestigd op (1e bepalingen der artikelen 217 e.v. der algemeene politieverordening, waarin hunne verplichtingen en de gevolgen van de niet-ndkoming daarvan zijn geregeld. Ver. voor Huisvrouwen.' Hondvaart op dc Reeuwyksche en Sluipwijksche plassen. Het Bestuur van de Ver. van Huisvrou- weu heeft van haar plannetje om de dames leden een rondvaart op de Plassqp aan te bieden, veel genoegen* beleefd. Meer dan zestig leden hebben deze gelegenheid, om de Plassen in haar geheel te zien, met beide handen aangegrepen en zoo heeft gistermid dag mét het mooiste zomerweer dat men zich denken kan, de rondvaart plaats ge had. waarvan allen bijzonder hebben geno ten. Het waB een ongewoon schouwspel dat een zoo groote groep dameB zich te twee uur aan de Steynkade inscheepte voor een boot tocht. Het deed velen verwonderd staan Wellicht omdat nog niet ieder kent het zoo mooie waterlandschap met zijn vele mooie doorkijkjes, dat zoo bekoort! Twee motorbooten lagen voor den tocht ge reed om de deelneemsters te vervoeren. Het was wel wat primitief aan boord van deze booten, maai dat hinderde niet, ihen was in een goede stemming, men vond het leuk en de meesten wisten te zullen genieten van een heerlijke tocht in de vrije natuur, van een zalig dolce far iliente voor vele huis vrouwen zeker een ongekend genot. Het was heerlijk op Ijet water, de golfjes kabbelden zoo rustig, en telkens kwamen nieuwe aspecten de natuurpracht veriioogen, die op allen indruk, maakte. Het was een wondermooie tocht op dezen stralenden zo merdag. Door de Breevaart voeren de booten langs de Elfhoevensche Plas tot aan het bruggetje bij de Groene Ree. Het was een aardige sen satie onder dit Jage bruggetje door te varen om zoo de 's-Gravenbroeksche Plak te be reiken, waar de Roei- en Zeilvereeniging Gouda haar clubgebouw heeft. Maar dAar- heen ging de tocht niet. De booten voeren de Plas over om dan door de verbindings vaart op de Ravenbergsche Plas te komen. Hier ontstond een klein oponthoud, doordat een der booten klem raakte tusschen een brug. Met vereende krachten slaagde men er echter in de boot door de te nauwe door gang te krijgen. Aan de goede stemming deed dit oponthoud niets af. Er weiden heel wat kiekjes gemaakt van de schipbreukelin gen, die niet van boord mochten omdat an ders, volgens „den gezagvoerder" de boot heelemaal niet vrij zou komen. Men vond het heel vermakelijk Na een heerlijken tocht over de andere Plassen.die met elkander in schoonheid wedijveren, arriveerden de booten te 5 uur aan het Clubgebouw van de Roei- en Zeil vereeniging „Gouda", waar de voorzitter, de heer H. N. Valckenier de Greve, het ge zelschap op zijn bekende gastvrije wijze ont ving en allen verwelkomde met een heerlijk kopje thee. Het Bestuur der Huisvrouwen Vereen, zorgde verder voor versnaperingen, welke doorKrriendelijke jongelui op het Club huis weiden rondgedu^i. Later dan men dac^r— van het heerlijke zitje op het bootenhuis is het ook moeilijk scheiden -r-, werd de thuisreis aanvaard. Te zes uur waren.de booten weer aan de plaats van afvaart, waar de leden het-bestuur recht hartelijk dankten voor dezen heerlijken tocht. Voor da huisvrouwéu was deze middag tr ec» van heerlijk-genieten, voor de Piassan was het een prachtige propaganda. Waot dit staat wel vast, deze bezoeksters zulleu oe schoonheid der Plassen verkondigen I Een propagandamiddag van de Bond van Dillettantcnvereenigingen. De Goudsche Bond van Dillettantenver- eenigingen heeft het voornemen een Propa gandamiddag te houden op de Markt op 20 Juli a.i. Aan deze propagandamiddag werken mede, de Zangvereeniging „Gouda", de Mu ziekvereniging „Juliana", dé Zangvereeni- ging „Euterpe" en Kinderkoor „Euterpe", de Mondharmonicavereeni gingen „Excel sior" en „Crescendo", de Gymnastiek- en Athletiekvereeniging „Krachtsport", de Gymnastiekvereniging „Excelsior", de Mannen-Zangveree-ïiging „Goudsche Liede- rentafel", de Muziekvereniging „Euterpe". De verschillende vereenigingen zullen op de Veemarkt bijeenkomen en na zich opge steld te hebben 'n tocht maken door de stad, langs de Nieuwe Veemarkt, Nieuwsteeg, Kleiweg, Bleeker-singel, Fluweelensingel, Nieuwe Veerstal, Haven, Gouwe, Turf markt, Hoogstraat naar de Markt. Hei programma dat op de Markt zal wor den uitgevoerd wordt geopend door de Ge mengde Zangvereniging „Gouda", daarna speelt „Euterpe" te Moordrecht, vervolgens tullen afwisselend zang- en muziekgezel schappen zich doen hoorn. De laatste nummers zijn voor de Gym nastiekverenigingen Excelsior en Kracht sport. Het beloofd een heel feest te worden. Na 20 jaren dienst aan het Station Gouda. Binnenkort gaan twee verdienstige spoorwegambtenaren Gouda verlaten. Na 20 jarn in dienst der Ned. Spoorwegen aan het station Gouda als ambtenaar werkzaam te zyn geweest, gaat de heer J. Vos, thans chef-commies, wegens ongesteldheid den dienst met pensioen verlaten en zich op Texel vestigen. De chef-commies H. Belgraver, die even eens 20 jaren aan het station Gouda heeft gewerkt, wordt naar Utrecht overgeplaatst. Beide ambtenaren hebben zich in deze langdurige periode Jn hun functies als be kwame en voor het publiek zeer hulpvaar dige ambtenaren doen kennen, waarmede zij velen aan zich hebben verplicht. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lyst van 10 Juli 1929. 2 aardewerkers, 3 pypmakers, 2 drukkers, 4 letterzetters, 2 gieters, 2 grondwerkers, 1 houtdraaier, 1 schoenmaker, 2 bleekers- knechts, 1 opperman, 1 stucadoor, 5 heiers, 1 slagersknecht, 1 boekbinder, 2 stokers, 1 kopergieter, 2 textielarbeiders, 3 tuinders, 2 brood- en banketbakkers, 1 touwslager, 9 pakhuisknechts, 3 suikerwerkers, 10 siga renmakers, 1 sorteerder (ged.), 3 schippers knecht®, 2 reizigers, 4 kantoorbedienden, 2 winkelbedienden, 3 boekhouders, 64 trans-- port- en fabrieksarbeiders, 1e verkoopster (manufacturenhandel), 1 werkster. Wedvlucht postduiven. De Postduivenvereeniging „De Gevleu gelde Vrienden" heeft Zondag jj. een wed vlucht gehouden uit Rooserfdaal,, afstand 57.9 K.M. Gelost 7 uur; aankomst eerste duif 8.0.13 uur, InaLste duif 8.15.28 uur. De uitslag is als volgt: J. Jongeneel 1, 22, 24; A. Steenwinkel Jr. 2, 6, 7, 14, 27, 28, 33, 35; Joh. Boer 3. 4, 16; H. M. Massar 5; L. v. Duuren 8 20, 23, 25; C. A. M. Sprayt 9, 10, 21, 26, 31; U Bojewal 11, 32; P. Slaman 12, 13, 29. M. A. Massar 15; G. J. Schilt 17, 18, 34, 36, 37; T. Koot 19, 30 Postkart^br te Gouda. Lyst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zyn. Terugontvangen in de le helft der maand Juli 1929. Brieven binnenland: Centrale Spaarbank, Amsterdam; G. Groenendijk, Bodegraven; Kok, L. Maas, Rotterdam; Nieuwveld, Rotterdam; Raadhuis, Rotterdam; Rott. Schouwburg, Haarlem; Schoolgebouw, Rotterdam. Brieven buitenland: Miss C. M. v. d. Fliert, Londen Briefkaarten binnenland: W. v. d. Heijden, den Haag; W. v. d. Bas, Rotterdam; A. van Triet, den Haag. Briefkaarten buitenland: M. Schmee, Bremen. Vertrokkenen en gevestigden. Vertrokken: T. Romyn van Turf- singel 13 naar Arnhem, Brouweryweg 23; H. J. Huisman van Fluwetlensingel 72 naar 's-Gravenhage, Dennenweg 5a; H. J. A. Tie- leman van Kattensingel 89 naar Utrecht, Ondiep 142; G. Jansen van 3e Kade 6 naar Apeldoorn, Schwttersweg 40; N. van Vliet van Turfmarkt 20 naar Rotterdam, Keizer straat 27; F. Oldenhuis van Krugerlaan 157 naar Bedum; Wed. H. SenteurHersmi-- van Gouwe 50 naar Amsterdam, Blauwburg wal 1711. J. Liepelt varf Onder de Boompjes 5 naar Hillegersberg, Pr. Alex, polder Hoofdweg 110; A. A. Boot van Nieuwe Ha ven 238* naar 's-Gravenhage, Kempstraat 26; F. H. Roosloot van R. Vissöherstraat 15 naar Reeuwyk, Zwarteweg 672; J. Miedema van Raam 201 naar Schiebroek, Staring straat 3a; D. Stout van Goejanverwellen- dljk 3 naar Haastrecht, Gouweweg 61; H. J. Weurman van Kattensingel 61 naar 's-Gra venhage, Amazonstraat 3; E. Stern van R. v. Catsweg 134 naar Rotterdam, Bergweg 164; J. Muurling van P. C. Bothstraat 30 naar Schoonhoven, Haven 77; G. A. Daudt van Zeugestraat 64 naar Utrecht, Havik straat 36; A. Nolte van IJssellaan 36 naar Rotterdam, Oostmolenstraat 28b; A. Revet van St. Josephstraat 90 naar Reeuwyk, Zwarteweg 676; D. Donk van Gouwe 99 naar Rotterdam, Jericholaan 38a; H. v. d. Heuvel van 4e Kade naar Amsterdam, St. Janstraat 28III; C. Slegt van Nieuwe Ha ven 33 naar De Bilt, Bilthoven, Soestdijker- straatweg 172; H. C. Nieuwenburg aan boord naar Rotterdam Fonteinsteeg 7; P. J. Laurier van Vest 101 naar Rotterdam, Bloenvfonteinstflaat 11; A. van der Valk van Fluweelensingel 95 naar 's-Gravenhage, Bu- zarlaan 47; J. J. de Jong van Robaarsteeg 1 naar 's-Gravenhage, v. Miereveldstraat 148. P. A. Goedhart van St. Anthoniestraat 6 naar Zoetermeer, Blok 10; A. H. Hornis van W. Tombergstraat 5 Onaar Hilversum, Vac.huis .^Blijdestein"; P. Rietkerk van Crafcethstraat 11 naar 's-Gravenhage, Laak- kade Tehuis ongehuwd; C. G. A. van Effen Wed. C. J. v. Haansbergen van Westhaven 54 naar Amersfoort, Utr.weg 127; N. H. G. VlUg van R. v. Catsweg 18 naar Loenen, Kanaaldijk; J. J. van Os van Westhaven 11 naar Utrecht, Justus v. Offenstr. 29; J. E. v. Ende van Westhaven 11 naar Utrecht, Justus v. Offenstr. 29; J. F. Timan van Westhaven 11 naar Utrecht, Justus v. Of fenstr. 29; H. Wentink van Krugerlaan 130 naar Utrecht, Hobbemastr. 12S. Sjouke geh. m. W. Kuijs van Kuiperstraat 11 naar 's-Gravenhage, Winburgstr. 42; K. E. Taay van Markt 34 naar 's-Gravenhage, Naald- wykschestr. 39; S. H-> Gorter van Markt 34 naar Amsterdam, Klovenierburgwal 1411; E. Versteeg van v. Beverninghlaan 19 naar Lopdk C 23; W. Hoogstraten Van Walvis straat 12 naar Wageningen, Dakpannen- fabr. Nude 30; J. C. Schemmekes van Snoy- straat 40 naar Haarlem, Potgieterstr. 43; A. F. v. Lierop van W. Tombergstraat 50 naar Utrecht, Vinkenburgstr. 8bis; J. Das sen van Kattensingel 5 naar Hilversum, Hooge Naarderweg 46; iD. van der Sluis van Lange Tiendeweg 67 naar Waddinxveen, Noordeinde A 310; J. F. van Oei van Groe- nendaal 64 naar VGraverihage, Laakkade 80; W. M. Gabry van Westhaven 44 naar 's-Gravenhage, Ryswjjkscheweg 652j J. Overbeeke van Keizerstr. 64 naar Leiden, Jan Vossesteeg 44; W. H. Hogendoorn van 4e Kade 93 naar Eindhoven, Hulstlaan 35; J. A. Frenk van Markt 9 naar Amsterdam, Lauriergracht 28; J. Muurling van Gouwe 49 naar Reeuwyk, Zwarteweg 672; J. P. C. van Velzen van 4e Kade naar Groningen, Carolieweg 21; J. A. F. van der Hulst van St. Josephstr. 38 naar 'Rotterdam, Ooievaar straat 39b; M. Vermeulen van Korte Tien deweg 23 naar de Bilt, Middellaan 20; H. Bornebroeg van Markt 34 naar Zaandam, Dam Sj A. J. Kuis van Corn Ketelstraat 57 naar 's-Gravenhage, Krifczingerstr. 127; G. J. van Leest van Moordr. Verlaat 11 naar 's-Gravenhage, Kritzingerstr. 127; A. M. Nieuwenhuizen van Boelekade 241 naar Rotterdam, Lage Oostzeedyk 83; H. F. W. van Soest van Zeugestr. 48 naar Rotterdam, Lage Oostzeedyk 83; A. M. G. Dernee van Nieuwehaven 163 naar Zaandam, Plantaan- laan 9;. G. M. Veerman van Turfmarkt 56 naar 's-Gravenhage, Oostduinlaan 23; M. de Jong van Parkstr. 22 naar Waddinxveen, Jaagpad 49; J. J. Broer van S^. Anthonie- str. 8 naar Hillegersberg, Wilhelminalaan 18; J. G. de Wit van Pr. Hendrikstr. 30a n. Reeuwyk, Oudeweg 516; J. M. Bojawal v. Kaam 75 n. Rotterdam Lavendel straat 40b; W. Kalisvaart, Willens n. Hililgersberg, Ca- pelsche weg 18; A. A. van de Werken, v. IJzendoornpark 3 n. Wiilige Langerak, Schuttersvlucht J 2. Gevestigd en: I. Westdyk, kleerma ker, v. Haarlem, Timerstraat 119 n. Veer stal 36; J. Markus v. Zegveld Buurt 31 n. Willens 32; M. Sesselaar, v. Rotterdam n. Bogen 20; A. B. Krijger, verpl., v. Baarn, Turenlaan 16 n. Krugerlaan 130; M. P. Ver- kruissen, verpl., v. Baarn, Torenlaan 16 n. Krugerlaan 130; G. Byleveld, schipper, v. Hoogevéen, Schuitstr. 129 n. ab Motorschip „de IJssél"; A. Verhart, v. Nijmegen, St. Jacobslaan 161 n. Nieuwsteeg 6; H. Jonge- jans, koopman, v. 's-Gravenhage, Ammu- nittehaven 11 n. Kuiperstraat 34; J. H. Bou- man, v. 's-Gravenhage, Amunittehaven 11 n. Kuiperstraat 34; C. Vermeij, dienstbode, v. 's-Gravenhage, Balistraat 27 n. Bocken- bergstraat 17; J. Byde, v. Rotterdam, Oost- zeedijk 128b n. Cronjéstraat 21; M. Moons, Wed. Galama, v. Waddinxveen F 36 n. v. Swietenstraat 14 ;H. de Heer, landbouwer, v. Moordrecht, Oosteinde P 66 n. H. S. Zeedijk 12; H. Pot, chauffeur, v. Oudewater B 227 n. Onder de Boompjes 4; J. M. de Jong geh. B. v. Zutphen, v. Wageningen, Lindelaan 3 n. Vondelstraat 41; A. Luijendyk, dienstb. v. 's-Gravenhage, Kon. Sophiestraat 25 n. Markt 32; W. Prins, gieter, v. Utrecht, Nic. Ruychaverstraat 21 n. Westerkade 18; A. C. Beekhof, opz. P, W., v. Amsterdam, Gr. v. Prinstererstraat 84 n. Mr. D. J. v. Heusden- straat 47; A. M. M. Blok, v. Haarlem, Eni- mastraat 22 n. Lange Tiendeweg 76; J. N. Jonkers Both, v. Driebergen, Bentlaan 20 n. Gr. Florisweg 26; A. Toxopeus, kellner, v. Assen, Resedastraat 20 n. Markt 34; C. J. Verkley, v. Reeuwyk, 's-Gravenbroeksche weg 340 n. Bleekersingel 79; G. Griffioen, spoorwegarb., v. AbcoudenBaambrugge, Geindyk A5 n. Westerkade 31; S. A. Brbek- huisen, v. 's-Gravenhage, Zuilichemstraat 18 n. Baanstraat 23; J. van der Laan, reiziger, v. Hoorn, Groote Oost 87 n. Lange Tiende weg 55; D. A. van Gangelen, v. Leerdam, Owensbuurt 23 n. Achter de Vischmafkt 100 A. Kraus, Woonwagenkamp; A. H. van Vliet, dienstb., v. Willeskop A 125a n. Groe- nendaal 105; E. Bezemer, Onderwijzeres, v. Renesse, B 91 n. de la ReRylaan 14; T. Ter- louw, bloemist, v. Alphen a.d. Rijn, Willem straat 7 n. Gr. v. Bloisstraat 54; H. van Dyken, predikant, v. Stompwyk, Delfsche kade 11 n. Bleekersingel 76; S. Boot, met selaar, v. 's-GGravenhage, le Pietersburg straat 72 n. Boschweg 54; A. Honing, v. Huizen, A 106a n. Stoofsteeg; H. Gerlag, portier, v. Dreumel n. Spieringstraat 2; M. Klaver, dienstb., v. 's-Gravenhage, Dunne Bierkade 12 n. Kanaalstraat 16; J. H. Bo- gers, perser, v. Rotterdam, Schiedamsche weg 58b n.Raam 96; J. H. Zanders, reizi ger, v. Amsterdam, Lauriergracht 1 n. Vrouwesteeg 10; D. Kaptein, v. Waddinx veen, 0 91 n. Lazaruskade 9; S. Jaarsma, v. Ryswyk, Broekslootkade 54; C. J. Mars man, arb. N. B., v. Utrecht, Palembangstr. löbis n. R. v. Catsweg 86; N. Straver, smid, v» Waddinxveen, D 122 n. Snoijstraat 40; C. Groeneveld, dienstb., v. Schoonhoven, Koestraat 134 n. Houtmansgracht 25; C. P. M, Mulder, v. Apeldoorn, Kon. Hortenselaan 28 n. Oosthaven 52; A. W. Wey, verpl., Spijkernisse, Voorstraat 67 n. Krugerlaan 130; H. Lammers, metselaar, Capelle a.d. IJssel, Bernweg 2'23, n. 2e Schoolstraat 16; J. E. Pleister, dienstb., v. Utrecht, le Ach terstraat 3 n. Bleekersingel 71; E. H. van Mild, v. Alphen a.d. Rijn, Pr. Hendrikstr. 23 n. Peperstraat 110; G. Reus, teekenaar, v.v Leeuwarden, Nieuwestad 15 n. West haven 11; W. Groenendijk, voerman, van Reeuwyk, Midelburg 70, n» Walvisstraat 12; J. van de Kop, boekbinder, v. Dordrecht, Bagynhof 5 rood, n. Mr. D. J. v. Heuéde-» straat 27; J. van Dyk, koopman, v. Amers foort, Gr. Haag 44, n. Bogen 20; G. Ter- steeg, geh. met G. J. Willemsen, Huiasen D 286, n. Bogen 20; A. Swynenburg, dienstb., v. Ammerstol 44a n. Krugerlaan 14; H. Swijnenburg, dienstbode, v. Ammerstol 171, n. K. Noodgodsteeg; Ph. Keljniel, 1. w., V. Dordrecht, Knooptnakersgang 2 n. Boele kade 67; A. van Maurik, v. Papendrecht F 23, n. IJssellaan 225; H. C. Redeke, v. den Helder, Westgat 72, n. Westhaven 42; B. Lammers, koopman, v. Wageningen, le Buurtscheweg 34, n. Sepldemakerssteeg 7; J. Hooge veen, onderwijzer, v. Amsterdam, Hagedoornweg 6 n. Gouwe 99; G. H. Haas, v. Millingen, a. b. schip „Bertha", n. Turf- singel 17; J. H. A. van Wyk, onderwijzer, v. Beverwyk, Baanstraat A 6, n. J. v. d. Hydenstraat 10; P. van de Fliert, timmer man, v. Barneveld B 23, n. Molenwerf 26; J. Schouten, metselaar, v. 's-Gravenhage, Ranonkelstraat 33, n. Gouwe 90; M. B. Meyer, dienstbode, v. 's-Gravenhage, Cele- besstraat 47, n. v. Bergen IJzendoornpark 3; J. de Hart, v. Amsterdam, Spaarnd. dyk n. Bockenbergstraat 79; H. Louwe, meubel maker, v. Rotterdam, C'rooswyk, 7a n. Turf markt 63; N. Polet, v. Rotterdam, K. van Malsenstraat 40b, n. Stoofsteeg 11; T. H. Willemstein, v. Rotterdam, Mathenesaer- straat 131, n. Karnemeiksloot 68; J. van Dam, geh. m. J. H. Zanders, v. Amsterdam, Lauriergracht l^i. Vrouwesteeg 10. Uurgeilyke Stand. GEBOREN, 12 Juli: Janna d. v. A. O. Boot en J. G. Hoogendoorn. 13 Juli: Maria Hendrika d. v. M. swaen en N. v. d. Wetering; Mnria d. v. J. G. Janssen en H. A. Bloot; Laurens Jan z. v. J. van Wingerden cn M. T. H. van Zanten. 14 Juli: Leendert z.v. Dirk den Os en H. van Erkel. Agenda. 16 Juli 7Vi uUr Markt Zangavond van de Schooljeugd. 20 Juli, 3 uur. Propagandamiddag van de Goudsche Bond van Dilettantenvereeni- gingen. 28 Juli, 10 uur, „Het Schaakbord". Jaarl. Alg. Vergadering van de G. V. B. Apothekersdienst. De apotheek van de Firma Weyer, Gouwe, zal tot en met Vrydag 19 Juli, benevens den daarop volgenden nacht geopend z\jn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). Lil! UEN ülVUKLh.. ALPHEN a. d. RIJN. Burgemeester en verkiezingsstrijd. lil de vergadering van den gemeenteraad heeft de heer B. ten Cate Brouwer (VD.) den Burgemeester, het lid van de Tweede Kamer dr. Lovink, vragen gesteld over het niet verleenen van vergunning aan den Vrijheidsbond voor het houden van een rondwandeling door liberale zangers en zangeressen in de \erkieaingsdagen. De burgemeester antwoordde, dut bij de vergunning had geweigerd met het oog op het sentiment, dat in de dagen voor de ver kiezingen zoo dikwyls tot uiting komt. Een vergunning was trouwens aan alle partyen geweigerd. Aan de orde kwamen daarna de inteipel- latie van hetzelfde raadslid over het deel nemen van den burgemeester aan de ver kiezingsactie ten gunste van een bepaalde (de Christ. Historische richting.) De .door den heer Ten Cate Brouwer gestelde vragen hebben wy reeds herder in ons blad gepu bliceerd. De burgemeester, dr. Lovink, merkte op, dat in het verslag in ,;De Rynbode" niet is vermeld, dat de burgemeester de op de ver gadering der Chr. Hist, kiesvereeniging aanwezigen heeft aangespoord om by de verkiezingen van leden van de Tweede Ka mer hun stem uit te brengen op de Chr. Hist. lyst. Wel vermeldt dit verslag het geen overigens juist is dat spr. heeft ge wezen op het gevaar der ondermijning van ons gezag in Indië door het communisme. Waar de vragen van den heer Ten Cate Brouwer steunen op een onjuiste weer geving va nihet verslag in „De Rynbode' stelde dr. Lovink voor, die vragen voor ken nisgeving aan te nemen. Nadat de heer Ten Cate Brouwer in een uitvoerige rede nog had betoogd, dat de burgemeester zich niet boveni de partyen weet te stellen, Wv'rd de interpellatie geslo ten. REEL WIJK. Voor een stampvolle kerft hield Dr. J. C. Houtzagers, predikant by de Geref. ge meente alhier Zondagavond j.l. zyn af- scheidspredikatie. Ds. Houtzagers had tot tekst gekozen Openbaringen 2, vers 811 Namens de kerkeraad werd Z.Eerw. toe gesproken door den heer M. C. Kreft, waar na de gemeente hem de zegenbede toezang uit Psalm 121, Vers 4. Namens de classis werd Z.Eerw. en de gemeente tejegesproken door Ds. Deur van Oudewatef. Na den dienst was er gelegen heid om afscheid te nemen; waarvan druk gebruik werd gemaakt. Aanwezig waren o. a. Burgemeëster L. J. Lucasse en de beide Wethouders de heerer G. Vente en Th. v. Leeuwen. De petroleumventer A. de Groot uit Bc degraven geraakte met zyn wagen, hespito- nen met een hit beladen met c.a. 10 bussen olie, in Oud-Reeuwijk te water. Toegescho ten hulp braicfit paard en wagen Jp 't droge De commissie vod het Gem. Electriciteits bedrijf alhier, heeft in bewerking een voor stel, om te komen tot een vastrechttayef. Ds. W. Wesseldijk te Sluipwijk heeft een beroep ontvangen naar den Ham. KERKNIEUWS. Dr. S. F. H. J. Bezkelbach van der Sprenkel. Bedankt voor 's-Gravenhage. Dr F H. J Berkelbach van der Spren kel te Rotterdam heeft bedankt voor het be roep voor de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gra^ venhage in vacature, ontstaan door het bedanken van dé. J. W. Swaan» te Domburg. Afscheid d», N. J. C. Schermerborn. Ds. N J. C. Schermerhorn heeft gisteren in zfjn nieuwe standplaats Nieuwe Niedorp, zijn afscheidsrede gehouden. Het kerkge bouw was stampvo^, doordat er uit vele plaatsen van Noord-Holland een groot aan tal belangstellenden waren opgekomen. De omgeving van het dorp leek een groot auto park. SFÜKT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN.1 Oorlogsinvalide zwemt 84 K.M. De Duitacher Werner, die in den oorlog zoodanig verwond werd, dat één been stijf bleef, heeft ondanks dit euvel aonder on derbreking 84 K.M. gezwonuneiij Hij startte te Crossen a.d. Oder om 2*3U voor(p,,fn zwom tot Lebus, waar hij te 5 uur nam. aankwam. CAAlSiU ttUKiOiiUM. UIiAAl>L.UlU.J). De toestand van den Engeischen koning. LONDEN, 16 Juli. Volgens het hedenmid dag ollicieel gepubiiceérde bulletin heeft de korting een goeUen nacht gehad. Zoowel de plaatselyke als zyn algemeene toestand is bevredigend. Afkondiging van het Kelloggpact. WASHINGTON, 16 Juli. President Hoo ver heeft bepaald dut het verdrag tot alge- heele uitbanning van den oorlog het z.g. Kelloggpoct op 24 Juli a.s. in het Witte Huis zal worden afgekondigd.' Het bioscoop coiaijct in het Zuiden. ROOSENDAAL, 16 Juii. Naar het dag blad De Grondwet uit Jjetrofcfcen kifhg ver neemt, gaan verschillende bioecoopnoudei s inzonderheid exploitanten van klein biosco pen niet accoord met de maatregelen, welke do bioscoopbond tengevolge van het beken de bioscoopconflict in het Zuiden lijn leden oplegt. Inzonderheid zyn verschillende bioscoop houders ontstemd over het bedrag; dat zy wekelijks als steun voor hun cobega's, wier zalen gesloten zijn, moeten opbrengen, weik bedrag, naar werd medegedeeld, varieert tusschen 1640 per week en per lid. De kleint bioscoophouders vinden het bedrag van 115 per week, in vergelijking met de bijdragen die als maximum van de groote theater worden veriangd, te hoog. Daar er bioscoophouders zyn, die weigeren de we- kelyksche bijdragen te storten, heeft de bioscoopbond deze onwil'ligen als lid ge schorst, en het verhuren van films aan deze exploitanten stop gezet. De uitgestotenen zullen thans bijeenkomen om te beraadsla gen wat hen thans te doen staat. De moord op mevrouw Landzaad. MEDAN, 16 Juli. Op de vergadering van planters welke hier gehouden werd, naar aanleiding van den moord op mevr. Land zaak, waren meer dan 1000 personen aanwe zig. De heer v. Roy en leidde de vergadering in, besloten ,werd een telegram aan H. M. de Koningin te verzenden, waarin het ver trouwen werd uitgeaproken dat de Regqesing de orde en de rust zal weten te verzekeren. De volgende spr., de heer J. C. Groenen- berg, inspecteur van het Ned, Ind. laiidsyn- dicaat, vertolkte de verbittering ili' de krin gen van planters over denmoord o£ mevr. Landzaad. Besloten werd een telegram te zendèn aan den Gouverneur-Generaal, den Volksraad en den Staten-üeneraal, waarop aangedrongen wordt op het spoedig beramen vftnmaatre- gelen, ten einde aan de vergiftigrtifc 'van de geesten van de koelies paal en perk'te stel len. DKAADLOOZE DIENST. 16 Juli. 16 Juli. Officieel. Londen 12J)7,/,m 12.07"/» Berlyn 59.33 59.33 Wi Parys 9.75 9.7514 Brussel 34.61 34:61 Zwitserland 47.90 47.90 Weenen 36.05 35.07 Mi Kopenhagen 66.32 ft 66.36 Stockholm 66.75 66.77Mj Oslo 66.37'A 66.37 Ma New-York 2.497.« 2.49 Niet officieel. Praag 7.86 7.86 Madrid 36.12Mi 36.12 Mi Milaan 13.03 13.03 Beursoverzicht. Op de beurs ontbrak heden een algemee- r.e koerslyn geheel. Van de mynaand. zet ten Boetons beneden vorig slot in en vielen daarna in snel tempo een 19-tal procenten terug om vervolgens langzaam te sty gen Aig. Expl. waren vast, doch konden zich niet geheel op de hoogste prijzen handha ven. De grootlfe affaire op de Industrie- afd. had plaats" in Accoustiefe, die na het prijshoudend begin enkele punten avan ceerde. Margarine Uiiie en Calvé Delft wa ren aanvankelijk gevraagd en bewogen zich dan ook om ten slotte weer te ïeageeren. Kunstzyde-aand. zocr atil, met, afbrokkel en de pryzen. De Ford-aaod. Misten na een prijshoudende opening iets omhoog te gaan, maar zakten later op het laagste peil van gisteren. Later herstelden zy zich. Tabak ken Ijadden een beperkte markt tn alle Su matra soorten .gingen iets omhoog. Dc prijsdaling had een drakkenden invloed op de Rubber-aand., die zonder uitzondering lager kwamen. Voor Suikerwaarden was een flinke vraag rn verband met de zeer groote afdoeningen van de V.I.S. H.V.A. kwam boven 660. Javacultures boven 400. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting Zwakke toi matigé, oostelijke tot zuidelijke wind Heldef tot licht bewolkt. Later eenige kans op onweer. ADVERTENTIEN. Radiotoestel Pracht SALONRADIO, geheel com pleet ter pvername aangeb. 2 maanden oud, gekost f 350.— nu f 125.— we gens vertrek. Blieven onder No. 2223 bureau Goudsche Courant, Markt 31. C

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2