Kleini Amorgbs 8 ngels fl "vusP LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. beslissen. Denemarken heeft zijn standpunt reeds bij voorbaat duidelijk vpteengezet in het commissoriale rapport, op grond waar van tot Denemarkena toetreden tot den vol kenbond is besloten. In dit rapport is niet nadruk verklaard, dat niet op deelneming van Denemarken aan maatregelen van een werkelijk militair karakter mag wordengerekend, noch dat een dergelijke deelneming gevorderd kan worden. Deze interpretatie van het .pact is door lord Robert Cecil voor de geallieerde landen verdedigd en later ook bevestigd, terwijl de plenaire vergadering van den volkenbond haar officieel in de zitting van 1926 heeft vastgelegd. ROEMEN Ie. Prinses Ileana reclameert tegen haar aanslag in de belasting. Naar uit Boekarest aui. de Lj Nemsedék geseind wordt heeft het daar opzien gewekt, dat prinses Llena, de tante van den koning, gereclameerd beeft tegen haar aanslag in de grond belasting, Tegenover de belasting- commissie., die het inkomen der prinses uit haar landgoed op 1.000.000 lei schat, beweert dc prinses, dat dit slechts 720.000 lei uit maakt. FRANKRIJK. De debatten in de Fransche Kamer. De Kamer zette de algemecne debatten over de scliuldenkwestie in de nacthzitting voort. De spieker der democraten eu van de groep Reynaud hield een twee uur lange rede waariu bij de redenen uiteenzette, waarom volgens hem de ratificatie van de overeenkomst met Amerika moest plaats hebben. De zitting werd na een meer tedhnisch debat, tusscben den spreker en de rappor teur van de commissie van buitenlaudsche zaken over de ë.v. gevolgen van de betaling van 400 miiiioen dollar aan Amerika tot he denochtend 10 uur verdaagd. Momenteel staan 20 sprekers ingeschreven. Spoorwenongeluk by Parijs. Ken erustig ongeval heeft Donderdagavond plaats gehad op het station Saint Germain, ••en voorstad vau Parijs. Ken lcege eleetri- sohe trein reed in op een uit Parijs korneu- den trein. Hoewel de machinist van den Pa- rijschen trein nog trachtte te remmen, was de botsing zeer lievig. Behalve de machi nist en een treinbeambte werden 25 passa giers gewond. Slechts een van hen is m levensgevaar. OOSTENRIJK Een moordaanslag op Bondspresident Miklas. Gistermiddag tegen 12 uur deden in Wve nen geruchten de rdnde omtrent een moord aanslag ..p den bondspresident, dr. Miklas. Spoedig bleek echter, dat bet bij een mis lukte poging is gebleven. Voor het gebouw op de Balihausplutz, waar zoowel bondspresident Miklas uls de bondskanselier, dr. Ütreruwitz, hun bureaus hebben, verscheen een man, die zijn revol ver ti»6k op het oogeublik, dat dr. Streruyvitz het gebouw verliet, om zich iu zijn auto te begeven. Gelukkig ketste de revolver eu een dienst doende be wakings t^ajubte liep op den man toe, die hem de revolver naar het hoofd wierp. De man werd gearresteerd eu heeft voor de politie verklaard een* werkloon varensge zel te zijn, die door een aanslag op den bondsinspecteur de aandacht op zijn treuri- gen toestand wilde vestigen. De niaii maakt den indruk geestesziek te zijn. Indien de aanslag, die bedoeld was op dr- Miklas, die momenteel niet te Weenen aan wezig is, gelukt ware, zou dr. Streruwitz bet slachtoffer ervan zijn geweest VER. STATEN. Eejl trein in een rivier gestort. 20 dooden. De/ uit Chicago komende express-trein van den Rock-Island-spoorweg is nabij fc'tratton in de vier gestort. De trein bestond uit een locomotief en 12 Pullman wagens. De locomotief en de eerste vier wagens vielen in bet water, waar twee wagens ge heel onderdoken. Vier andere wagens ble ven op de brug liggen, terwyl de laatste vier wagens wel ontspoorden doch op het railsbed bleven staan. Men vreest dat in liet geheel 20 personen om het leven zyn gekomen, terwyl het aan tal gewonden nog niet nauwkeurig bekend is. De oorzaak van het ongeluk is nog onbe kend. Onder de passagiers bevond zich ook de bekende theaterondememer Morris Gest. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. Juni levert een gunstiger resultaat op dan in 1928. Het eerste halfjaar blijft met 1.271.000 ten achter. I)e Rijksmiddelen brachten over de maand Juni vftn dit jaar f 39.787.185 op tegen f 38.416.435 over dezelfde maand van het vorige jaar, derhalve f 1 370.748 meer. Het eerste halfjaar 1929 geeft een totaal van f 249.775.677 tegen f 231.047.555, derhalve rui mf 1. 271.1000 minder. Méér brachten op: Personeele belasting f 2 976.814 (vorig jaar Juni: f 2-932.099); vermogensbelasting f 787.718 (v. j. ƒ532,143) dividend- en tantième-belasting f 2.006.187 (v.'j. i«y7A 564), rechten op den invoer f 5 351 4.923 216) accijns op ge slacht. j. f 846.846), accijns op suiker j. f 3.283.360)accijns op tabak f 2 121 887 (v. j f 2.112.413), belas ting op gouden en zilveren werken 83.479 (v. j. f 81.561); zegelrechten f 2 394.603 (v'. j. f 2.191.017); rechten van successie enz. f 3.688 034 (v. j. f 2 128.512), domeinen enz. f 211,301 (v. j. f 159.291), loodsgelden f 412 235 (v. j. f 342.563). Minder brachten op: grondebiasting f 3.901.408 (v. j. f 4.017.197). inkomstenbe lasting f 4.189 227 (v. j. f 5.372.421), statis- tiekreoht f 381.208 (v. jf 386.349), accijns op zout f 150.005 (v. j. f 170.049); accijns op wijn f 572 832 (v j. f 687.536)accijns op binnenlandsch eu buitenlandse!» gedistil leerd f 2.527.557 (v. j. f 3.679.779)accijuB op bier f 1.140.772 (v. j. f 1.349.858), regis tratierechten 1.635.921 (v. j. f 1.778.323); Staatsloterij f 167.666 (v. j. 168.338. N.V. Maatschappij tot exploitatie van Jaarbeursgebouwen. In de hedenochtend te Utrecht gehouden algeineene vergadering van aandeeelhouders der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van J aarbeurBgebouwen werd het jaarvers) ig 1928- 1929 goedgeke urd, beneveus de balans en winst- eu verliesrekening over dit boek jaar. De exploitatierekening sluit met een voordeelig saldo van f 27.856.58, dat via de winst- en verliesrekening op nieuwe reke ning wordt overgebracht. Het jaarverslug memoreert de gunstige ontwikkeling van het Jaarbeursinstituut en constateert, dat de beide in dit boekjaar gehouden Jaarbeurzen, wat verhuurde op pervlakte aangaat, de ramingen ver hebbeu overschreden. Voorts wordt een overzicht gegeven van den bouw vun het nieuwe Jaar beursgedeelte eu vestigt het bestuur er de aandacht op, dat de uitbreiding van het be staande Jaarbeursgebouw een urgente eisch was om te kunnen voldoen aan de nieuwe eisqheii, welke de ontwikkeling van het Jaar beursinstituut in de laatste jaren stelde. De stand van den bouw was aan het einde van het boekjaar zoodanig, da tnaar men- schelijke berekening verwacht kan worden, dat de Voorjaarsbeurs 1930 in het vergroote Jaarbeursgebouw zal kunnen worden ge houden. De Brug by Katerveer. Een mooie prestatie van de Nederlandsche industrie. De brug by Katerveer, in de buurt van Zwolle, die het reeds eeuwen bestaande veer mo.*t vervangen, zal, zooals men het tech nisch uitdrukt, een portaalboogbrug worden met trekband van statisch onbepaalde con structie. Dit is wat betreet de groots rivier- bruggen van dit type, het eerste voorbeeld er van in ons land. Alleen in de traiftlyn Delft-Maassluis by Schipluiden vindt mer. een kleinere brug van dezelfde constructie. In Ned.-indië treft men verscheidene vak werk por^aalboogbruggen met trekband aan. doch deze behooren in het algemeen tot het Duitse he systeem Haarmann. Het is daarom voor de Nederlandsche in dustrie een uitstekende prestatie geweest om te toonen, dat de Nederlandsche inge nieurs wel degelyk in staat zijn om een technische constructie als deze brug 'e vervaardigen en te monteeren in concurren tie met buitenlandsche aanbiedingen. Om met succes aan de buitenlandsche concur rentie op dit gebied het hoofd te kunnen bieden hebben de firma Penn en Bauduin te Dordrecht, de N.V. Flettery v.h. Enthoven te Delft, en de N.V. F. Eloos' Werkplaatsen te Kinderdijk zich tot een combinatie ver- eenigd en het vervaardigen van deze brug op zich genomen. De firma's, die zich bij deze combinatie hebben aangesloten, staan tegenover elkaar geheel vrij. Er is geen en kele schriftelijke overeenkomst gesloten. Alles berust op onderling goed vertrouwen. Dit is ongetwijfeld een eigenaardig ver schijnsel in onze industrie, waarvan niet licht een tweede voorbeeld valt aan te wyzen. De brug, die volgens contract met den Rijkswaterstaat voor 1 Januari 1930 geheel gereed moet zyn, kan alleen gedurende de zomermaanden, gemonteerd worden. Uitstel van oplevering is onmogelijk. Volgens het werkprogramma moet de brug op 15 No vember theoretisch klaar zijn. Zij moet op 1 December vry zijn van den steiger, of schoon de datum van oplevering pas op 1 Januari gesteld is. Men heeft deze speling van ongeveer 1% maand genomen, omdat er zich vertragingen van nfllerlei aard kun nen voordoen. Voor deze brug heeft de firma Penn en Bauduin den rij vloer geleverd, de trekband de Pletterij v.h. Enthoven. Het overige ge deelte wordt in Kloos' Werkplaatsen Ver vaardigd. Met het vervoer van de brug en de monteering er van bij Katerveer heeft dc combinatie bëlast Bijker's Montagebe drijf te Haarlem. Voor tijdige oplevering blijft zij zelf verantwoordelijk De theoretische overspanning is 138 Me- t?r. Deze overspanning wordt slechts over troffen door de spoorwegbrug bij Kuilen burg over de Lek. De overspanning is daar 154 AO M. Het gewicht van de ijzerconstructie be draagt ca. 1.950.000 K.G. of 1950 ton. De hoeveelheid verwerkt hout bedraagt 158 MK, de hoeveelheid beton 63 M.3. en de hoeveelheid pantser beton voor de trottoir banden 10 M3. Het gewicht van giet- en smeedstalen opleggingen bedraagt 43.000 K.G. Volkenbondsidealen en het Midd. Onderwijs. Een internationaal congres, waarbij geen enkel land ïh uitgesloten. Openingsrede Min. Waszink. ^Gistermorgen is in de Ridderzaal te 's-Gravenhage het Elfde Internationaal Congres voor Middelbaar Onderwys ge opend, waarop 23 landen zijn vertegenwoor digd. Vooral uit Engeland, Frankrijk, Bel gië, Polen en Roemenië en natuurlijk uit ons land, zijn sterke delegaties ten con- gresse aanwezig. De openingsplechtigheid werd behalve door de congressisten door tal van autori teiten bijgewoond. O.a. zagen wij verschei dene leden van het corps diplomatique, waaronder den deken Z.Ex. Adlercreutz, voorts phr. Van Karnebeek, den commissa ris der Koningin in Zuid-Holland den bur gemeester van Rotterdam, mr. Droogleever Fortuyn, terwijl het Haagsche gemeentebe stuur was vertegenwoordigd door burge meester Patyn en den wethouder voor On derwijs, dr. v. d. Meulen. Namens het secretariaat van den Volken bond was de heer Pelt aaniwezig, terwyl dr. E. van Raalte de Vereeniging voor Volken bond en Vrede vertegenwoordigde. mwezigen staande Alvorens minister Waszink de openings rede hield, bracht de op de galery opge stelde Militaire Kapel onder leiding van luit. Louis Boer het Wilhelmus ten ge- lwore, dat floor alle aam werd aangehoord, De minister heette in de Fransche taal de congressisten uit naam der Ned. regee ring welkom en stond rtil by de onder werpen, welke het congres zal behandelen, o.a. het middelbaar onderwijs voor meis jes, dat hy een brandende kwestie noemde. A! vermeldde het programma geen ander puilt dan het middelbaar onderwijs voor meisjes, dan reeds Stand het nu van dit congres onomstooteHflÊ vast. Geen enkel land uitgesloten. Sprekende over de houding, welke het internationaal bureau der leerarenorgani- saties dient aan te gemen ten aanzien van het Roode Kruis der jeugd en den Vol kenbond, wees de miltister op het tot dank baarheid stemmende feit, dat van dit con gres geen enkel land meer uitgesloten is. Zeer bijzonder verheugt Nederland, dat stteds bereid is de vredegedachte te be vorderen, zioh hierover, omdat de leeraren en leeraressen, die dagelijks in aanraking komen met het opgroeiende geslacht, de apostelen kunnen zyn van datzelfde vre- desideaal. Met den wensch (Jat het congres dit in het verschiet opdoemend ideaal eenigei- mute naderbij zal helpen brengen, opende de minister onder luid applaus het con gres. Vervolgens sprak de heer L. C. Buurveld namens de bij het Internationaal Bureau aangesloten Nederlandsche organisaties. Hij wees op de banden tusschen Neder land en het Int. Bureau en stond uitvoe rig stil bij de taak van de leeraren en leeraressen. O.a. stelde hij in het ücht hoe gewenscht het is om overeenkomstig de ioealen van den Volkenbond bij hun onder wijs een geest te scheppen waarin het ver langen om tusschen de staten een rechts orde tot stand te brengen een overwegen de plaats zal innempn. Hij herinnerde er nog aan dat hier het Vredespaleis en het Permanente Hof van Int. Justitie is gevestigd, in welk verband hy den naam noemde van Hugo de Groot, den grondvester van het Volkenrecht, die allen volkeren toebehoort. Ten slotte wees de heer Buurveld er op, dat de leeraren ook hun plichten hebben te vervullen aan den opbouw van een nieuwe samenleving, die met de macht en het geweld zal breken, doch het recht tot grondslag kiest. Namens het secretariaat van den Volken bond sprak de heer* Pelt, die als waarne mer de beraadslagingen van het congres zal volgen, waarin het secretariaat groot belang stelt, de beste wenschen uit voor het welslagen van bet congres. Vervolgens hielden tal van congressisten '^lte^die^Ttun verschijning op het spreekgestoelte met het volkslied van hun land begroet werden, brachten hulde aan H. M. de Koningin en ons land. Zij wezen in het algemeen op de taak der leeraren om het hunne by te dragen tot bevorde ring van den wereldvrede en de verzoe ning onder de volkeren en zoodoende werkzaam te zyn in het belang der ge- heele menschheid. 's Mliddags werd een excursie naar Lei den gemaakt, terwijl voor vanaag een be zoek aan Amsteram op 't program staat. Het Nederlandsche Wegencongres. Bezoek aan Utrecht en de omstreken. Bezichtiging van de in uitvoering zijnde werken aan verschillende wegen. De Vereeniging het Nederlandsche We- gencongres heeft gisteren een excursie ge maakt naar Utrecht en de omstreken. Lei ders van deze exeürsie waren Ir. Burger on Ir. de Bruijn. Van de autoriteiten die de tocht door de provincie meemaakten noe men we Overste Zeeman en kapitein van Dooden, vertegenwoordigers van den Mi nister van Defensie, Ir. Bakker, hoofdin specteur der rijkswaterstaat als vertegen woordiger van den Minister van dat depar tement. Voorts wethouder Smulders, het Statenlid de heer Wykamp, Ir. Smit en de heer Peaux, van de propagandacommissie voor wegenverbetering. De deelnemers kwamen tegen tien uur te Woerden samen, vanwaar per auto naar Montfoort werd vertrokken ter bezichtiging \an de in uitvoering zynde werken aan den Provincialen weg Utrecht-Oudewaier, daar na werd naar Zuilen gereden om in oogen- schouw te nemen het aanbrengen van een verharding van asphaltbeton op een gewals te fundeering. Dit gedeelte omvat den weg van het eindpunt der tram tot aan de draai brug over het Merwedekanaal te Zuilen, ter lengte van ruim twee kilometer. Nadat in het Jaarbeursrestaurant de lunch gebruikt was, vertrokken de excur- sisten, ongeveer 170 in getale, per sight seeing verder, in de richting van Doorn. Maar voor men Utrecht verliet, werden daar eerst nog verschillende wegdekken bezich tigd. Wandelende ging het over Vreeburg, Potterstraat naar Janskerkhof, en vandaar door Korte Jansstraat, Lange Nieuwstraat singels naar Doorn. Een typische bijzonder heid, getuigend van de voorbeeldige wyze waarop deze excursie was georganiseerd,- waren de bordjes die in de straten stonden om het den excursisten zoo gemakkelijk mogelyk te maken. Aan den ingang Korte Jansstraat een bord hardhout en zoo verder Domstraat en Korte Nieuwstraat (hard hout), Maliesingel (sheeasfalt en tusschen de tramrails firmosee), Maliebaan (asfalt beton), Museumlaan (oppervlakte behande ling met teer en asfalt). De verkeerspolitie had de groote toer- auto's uitgeleide gedaan en daarop ging het in snelle vaart naar Driebergen, de Arn- hemsche boven weg, waarop een deklaag van goudalite-beton wordt aangebracht. De werkzaamheden waren daar in vollen gang en men kon ze dus in vele stadia gade slaan. De werking van de machine die het wegproduct mengt, werd bovendien toege licht door den heer Ir. Vixeboxe. Van den Arnhemschen bovenweg werd naai den rijksstraatweg gereden en ging het verder in de richting Doorn, om de be planting en omlegging van den Rijksweg Driebergen-Doorn te bezichtigen. (Jp den terugweg, nadat in Zeist de thee was gebruikt, was de verkeerspolitie bij de forten weer aanwezig om de kolos-auto's, zeven in getal, veilig door Utrecht te lei den en voor het Jaarbeursrestaurant te doen belanden, waar de deelnemers den dag van gisteren met een gemeenschappelyken maaltijd eindigden, om vandaag in vergade ring bijeen te komen. Bond van Chr. Oranjevereenigingen. l)e officieele ontvangst in dc St. Michaelskapel te Utrecht. De Bond van Chr. Oranjevereenigingen is gisteren iu Utrecht ter vergadering bijeen gekomen. Burgemeester Fookema Andreae sprak de vergadering toe en in zijn rede noemde hij het verblijdend en teekenend voor de grootej veelzijdige beteekenis van de Oranje's voor ons land. dat van zoo ver schillende kanten de eerbiedige en genegen bewondering voor ons Vorstenhuis en de dankbaarheid voor liet vele, dat Nederland 'aan het Huis van Oranje te danken heeft, krachtig tot uiting komt. Het is .verklaar baar, dat de erkentelijke herinneringen in het hijzonder verbondeu zijn aan de edel ste figuren uit dat Huis, als Prins Willem i. Koning Stadhouder Willem III en... Ko ningin Wiihelmina onder wier toegewijd ze genrijk bewind te leven voor ons, Neder landers een voorrecht en een reden tot groo te dankbaarheid is. Het is zeker geen toeval, maar behalve aan factoren, werkende in een tegengestelde, repuhlikeinsche richting, voor een niet gering deel aan de eminente eigenschappen van gemoed en verstand on zer Koingin toe te schrijven,, dat de Oranje liefde in onze dagen in diepte en kracht toe neemt. Gij put die liefde mede uit Uwe ge loofsovertuiging, die gij inet de Koningin deelt, en stelt het ..Koninginne bij de Gratie Gods" en liet ..God, Oranje en Nederland'' als deviezen voorop bij al Uwen arbeid. Oranje, zoo ging de Burgemeester voort, héétte het vorstendom in Provence dat een maal eigendom van de jongere linie van het Huis Nassau was. Oranje is de kleur van den wimpel, die onafscheidelijk hij de Va- derlandsehe vlag behoort. Maar bovendien wordt het woord oranje door dichters ge bruikt in toepassing op het morgenrood. ,,De dageraet" zegt *geen mindere dan Vondel „met oranje wielen den hemel op»- rijdende". Veroorlooft mij het in die betee kenis in verband te brengen uiet den lich tenden dageraad van onze onafhankelijkheid oze eenheid en onze vrijheid - ook onze ge loofsvrijheid en te zeggen, dat die dage raad aanbrak, met en goeddeels dank zij de verschijning van een Oranje aan dqn Hol- landschen hemel; denkt aan Prins Willem HI i 1672, denkt aan Koning Willem I in 1813. Zij en zoo menig ander lid van hun ge slacht hebben steeds geleefd naar de woor den van het Wilhelmus: Het Vaderlant getrouwe. Blijf ick tot in den doot. Het Vaderland heeft er de rijke edele vruchten van geplukt, ieder onzer strekke hun schoune voorbeeld tot dankbaarheid niet slechts maar ook tot navolging, in dier voege dan. dat wij, als wij dien trouw je gens ons Vaderland beloven, daarin ook ons Vorstenhuis begrijpen. Dankwoord van dn. Voorsteegh als voorzitter van den Bond. Ds. Voorsteegh sprak hierna een woord van dank voor de buitengewone ontvangst. Hij jjraqht hulde aan den burgemeester voor het door hem gevoerde beleid, waar onder Utrecht de laatste jaren zoozeer in grootte was toegenomeneensieraad op stedebouwkundig gebied. De burgemeester van Utrecht heeft als deskundige op stedp- bouwkundig gebied een naam, die in heèl Nederland en ook ver over de grenzen weer klinkt. Spr. releveerde de enorme beteeke nis, die Oranje immer voor Nederland gehad heeft en eindigde niet den uitroep: „Leve de burgemeester! Leve Utrecht!", waarmede de aanwezigen instemden. Vervolgens werden eenige ververschingen rondgediend, waarna men zicli naar de Dom kerk begaf, waar de organist, de heer H. F. Bos, een orgel conceit ten gehoore bracht. Kranslegging onder het standbeeld van Jan van Nassau, r Na de ontvangst ten Paushuize bezich tigde het gezelschap gistemiiddag de KIqos- t«*rgang,x waarna de voorzitter van den bond ••en krans legde aan den voet van het stand beeld van Jan van Nassau. Ds. Voorsteegh achtte het een groot voorrecht dezen hiflto- schen grond te hebben betreden. Hij eerde in Graaf Jan van Nassau ook diens ouders en broers, waaronder vooral Juliana van Stolberg en Willem van Oranje. Het programma vermeldde voor den avond een feestelijke bijeenkomst in het gebouw voor K. en W. Groot verlof voorjaarsploeg. Wensch van Ter Laan niet ingewilligd. Op de vraag van den heer K. ter Laan betreffende den datum van het vertrek met groot verlof van dienstplichtigen, wier op komst is uitgesteld in verband met de in "het afgeloopen jaar heerschende griep, luM - dende: Is de Minister bereid, de dienstplichtigen van de voorjaarsploeg 1929, die tengevolge van de toen heerschende koude en om ziekte te voorkomen niet werden opgeroepen op de oorspronkelijk aangewezzen dagen, waar op zy reeds gerekend hadden, doch enkele weken later, toch met groot verlof te laten gaan op de aanvankelijk daarvoor gestelde dagen ""heefT^eMlnisterTanS^e^^^^^y^ het volgende geantwoord: Er bestaat overwegend bezwaar tegen, aan den in de vraag opgesloten wensch ge! volg te geven, omdat daardoor de geoefend heid van de dienstplichtigen, over wie het hier gaat, beneden het vereischte minimum zou blijven. GEMENGDE BERICHTEN. De staking te Zaandam. Conferentie met den Rijksbemiddeluar. Gisteren had ten stadhuize te Zuandam de aangekondigde conferentie pluats tus schen den Rijksbemiddelaar, den heer H van ljsselsteijn en de betrokken partijen in het houtconflict. Nadat de Rijkebemiddelaar door den burgemeester en den lieer A. H. Verkade was voorgelicht omtrent den stand der staking, volgde een conferentie met een zevental vertegenwoordigers der werkgevers en den secretaris van den Werkgeversbond jiiir. F. de Graaf. Daarna volgde een conferentie met afg». vaardigden der 4 samenwerkende organisa ties der werknemers. In den namiddag had een bijeenkomst pluats vun de beide partijen, waarbij de lieer van ljsselsteijn het voorstel deed om het loon der losse arbeiders te' yerhoogen met 50 et. per week en de tarieven dien- overeenkomstig te wijzigen. Do Rijksbé'niid- delaar vroeg voor Maandag u.s. antwoord, opdat het werk, bij wederzijdseho aanvaar ding van dit voorstel, op Maandag a s. zou kunnen worden hervat. Heden zullen de organisaties haar stand punt in de te houden ledenvergadering na der bepalen. Auto met oude menschen te water geraakt. Op (1e terugreis van een autotocht met ouden van dagen uit Behagen is een van de uuto's te water gerankt. Met groote moeite heeft men de ouden menschen uit de diepe vaart kunnen redden. Taalmoeilijkheden en -mogelijkheden. De drie .bekende Belgische ojud-uiinisters Louis dc Broukère, Kuiinel Huysinans en iel Vandervelde gingen voor hun partij een congres bijwonen in de republiek Geor gië. Zij reisden via Constantinopel en zochten daai het consulaat van hun land. Ze ken den echter geen van drieën Turkseh, en za ten ei dus een beetje mee in, hoe ze den weg moesten vragen. Eerst probeerde de Broukère liet in het Fransch bij een voor bijganger. maar ecu onverstaanbaar Turkseh antwoord volgde. Daarna probeerde Vander velde bij een anderen Turk in lie tDuitsch wegwijs te worden. Weer een onbegrijpelijke uitlegging. De beide hoeren zeiden toen tegen Huys- mans, ••e» beetje spottend: ,.U zegt toch altijd, dat wel 12 millfoeii menschen Vlaamsch spreken- l'robeer het dan ook maar hier eeiis." Huysinans stapte lachend op den eersten den hesten voorbijgaanden Turk toe en vroeg hem in zijn meest ouvervalschte Antwerpscll den weg naar het consulaat. „Awel menier, ge gaan maar in de tweede straat rechts". Verbaasd vroegen de drie mannen hoe het kwam, dat hij hen verstaan had. .,Daar- voor heb ik vijf jaar op de Keiserlei in Ant werpen met gekleurde doeken geleurd was het kalme antwoord. Velsen's hanen mogen kraaien! Een gemeenteraad, die Chantecler goed gezind is. Velsen is een achtenswaardig dorp, waar met angst valigheid wordt gewaakt, dat de voorname rust niet wordt verstoord. De commissie voor plaatselijke strafwetgeving meende echter dat de rust nog niet zoo vol komen was, als men wel kon wenschen. De overgang yan de nacht-rust tot de dag-rust was te onrustig, daar het pluimgedierte, behalve het uitklappen der vleugels en het gladstrijken der veeren, de onhebbelijk heid had daarbij eenige keelgeluiden te maken. De grootste schuldigen waren we! de hanen. Dit was zeer hinderlijk Vttpr de dag en nacht rustige omwonenden, die on rustig dreigden te worden. Dies besloot de commissie de rustver stoorders te treffen en een verordening voor te stellen, waarbij aan de hanen het zwijgen werd opgelegd. Het voorstel is echter, zoo lezen w(j in „De Tijd", me>t eenige stemmen meerder heid door den gemeenteraad verworpen. De hanen mogen dus blyven kraaien. Als die beesten nu maar zoo verstandig zyn niet van vreugde over deze verwer ping tweemaal zoo hard te gaan kraaien! Brand in een garage te Zandvoort. Vijftien auto's ernstig beschadigd. Gisternacht omstreeks twee uur brak brand uit in de garage van den neer Gra- venstein in de Brugstraat te Zandvoort. De vrachtauto van den heer P. Kerkman was in brand geraakt. De brand liet zich ernstig aanzien. Mevrouw de Jode uit de melkinrichting „Plancius", wier slaapka mer grenst aan de garage, ontdekte do" brand en waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die spoedig ter plaatse was, evenals de politie. De wagen werd bran dende op straat gereden. Een vijftiental wagens heeft, aldus meldt de Tel.,, veel schade ireleden. De garage brandde niet uit. De oorzaak van het in brand geraken van den vracht auto is onbekend. De droogte in Engeland. Vandaag zal de minister van volksgezond heid het aangekondigde beroep tot de bur- geroeesters van de genieenten richten, om de burgerij to» strikte zuinigheid bij het ge bruik van water aan te manen. Maand in maand uit is nu al niet meer regen dan de helft van de normale hoeveelheid gevallep- Het ministerie van Landbouw blijft noch tans optimistisch. Het beschouwt den toe stand voor de boeren als niet zoo hachelijk, omdat de buitjes die veertien dagen geleden gevallen zijn, goed gedaan hebben. Dit moge in sommige streken het geval geweest zijn, in vele andere is het droevig gesteld. In de Midlands bijvoorbeeld is het veel te droog geweest. De boeren zijn ook algemfeen van meening dat liet gebrek aan regen in het begin van j,et jaar de wateraderen onder den grond „iet behoorlijk gevoed heeft en dat men daar van nu de gevolgen waarneemt. Vele wel len hebben een heel laag peil of zijn opge droogd. Te Huil staat het water in de welputten ongeveer 7 M. beneden liet gewone peil. Op de sportterreinen in de openbare parken mag tot nader order niet gespoten ol. ge sproeid worden. Te Maidstone moet men het water voor huiselijk gebruik en voor de boerderij van ver aanvoeren. Manchester heeft nog maar voor een maand wuter. Nog nooit is de voorraad zoo gering geweeBt. In Norfolk verwacht men de volgende maand melksohaarschtet als het gras niet spoedig van overvloedige regens bijkomt. In Essex verschroeit het aardappelgewas, de suikerbieten beloven een armzalig be- sahot. In Worcestershire zijn de boeren beducht voor een ernstig gebrek aan stroo in den komenden winter. In Yorkshire zijn de vijvers bijna droog en het gras verzengd. De vacant iegangers verheugen ziel» intus- schen dat Bt. Swithun, de Engelsche heili ge dag die met St. Margriet is te vergelij ken, Maandag zonder één wolkje aan den hemel voorbij is gegaan, zoodat zij nu ge- looven voor zes weken regen achtereen, ge vrijwaard te zijn. De eerste poging contact met de maan te krijgen mislukt. Uit Worcester in den staat Miassachus-ets wordt gemeld, dat Prof. Goddanl, hoog- Iceraar aan de Universiteit aldaar, na een studie van vele jaren gisteren een poging- zou doen om uit een speciaal voor dit doel gebouwden toren een raket af te schieten naar de maan. De raket vloog ongeveer dui zend voet hoog en explodeerde toen met een knal, die mylen ver in den omtrek hoorbaar was en tengevolge waarvan alle ruiten van de Universiteits»gebo&Yen sp'o"- gcn. De resten vkn de raket vielen bran dend naar beneden, zonder echter op plaat sen neer te komen waar zij schade konden aanrichten. De stad geraakte in groote op winding en politie en brandweer spoedden zich naar de plaats, van waar het projec tiel was afgeschoten. Zij vonden echter slechts den professor en zyn assistenten. De raket was 9 voet lang en had een door snee van 28 duim. Zij bevatte .een gas, dat? de explosie moest voeden, welke het projec tiel de vereischte snelheid moesten geven. Een droevige oude dag. De 60-juiige weduwe van den Russiml»-^ staatsman baron Giers/ e< nmaal een machtigste diplomaten van Europa, schrij'. de Pester Lloyd, is dezer dageii te Marburg in Zuid-Sluvië uit haar woning gezet, aun- gezier, zij de huishuur niet kon betalen. Het gemeentebestuur heeft ae oude dame, die eenmaal een hofdam-* paft het hof van den Tsaar was, voorloopig iït een kamertje in de dragonderkazerne ondergebracht. De ondeugende Benorita. Eenige jaren geleden stierf te Barcelona op zeer hoogen leeftyd een ryk man, Don liruno Humbert. Zijn belangryk vermogen, liet hij bij testament na aan zijn vier doch ters, echter onder voorwaarde, dat dezen /.ouden huwen. De man had dit testament reeds zestig jaar vóór zyn dood gemaakt en moet ver geten hebben, welk een eigenaardige bepa ling erin stond. Of hy heeft zyn geboorte stad Barcelona voor een onmeteiyken tijd stof tot Spaansch-hartstochtelyke debatten willen geven. Hoe dit zy, de bepaling inzake het trou wen was eigenaardig en in dit geva' erger lijk. Want de vier dochter waren zoo lang zamerhand ouder geworden en naderden de zeventig en de tachtig. De zusterlijke liefde^ waarmede ze onder ling verbonden waren, werd nog inniger door een gemeenschappelyken stryd om het vaderlijke erfdeel, dat in een reeks van processen tegen verschillende instellingen van weldadigheid verdedigd moest worden. Die eischten de erfenis op, aangezien er toch geen kans zou zijn, dat de1 vier zusters nog zouden trouwen. Het procedeeren durde, tot de oudste van het viertal, de drie en tachtigjarige Maria Angela, zoowel de instellingen van liefda digheid als haar drie bondgenooten resoluut buiten gevecht stelde. Ze trad doodbedaard met dern negen en twintigjarigen zoon van een neef in het huwelijk - Deze meesterlijke zet bracht de drie over gebleven zusters en de instellingen van wel dadigheid tot eukaar. Samen begonnen ze een proces tegen de ondeugende -enorita Maria Angela, die nu senora Maria Angela geworden was. Men betoogde, dat de oude vrouw van haar zinnen moest zyin beroofd. De rechter bleek het echter met dit in zicht niet eens te zyn en hij kende Maria Angela het erfdeel haars vaders, alsmede het absolute bezit harer verstandelijke ver- Er zyn nu jongelui in Barcelona die van ,een goede party" droomen... RECHTZAKEN. De strafzaak Liebermann. Zoowel de officier van justitie als de verdachte zelf appelleeren. Naar wij vernemen, heeft Salomon Lieber mann hooger beroep aai/geteekend tegen het Vonnis van de Vierde Kamer der Amster- damsche Rechtbank, waarbij hij d.d. 5 Juli j.V wegens het uitlokken en het. medeplegen van bedriegelijke bankbreuk veroordeeld werd tot drie jaren gevangenisstraf. Ook het O M.. dat 3i jaar met aftrek der preventie ve hechtenis eisch te. teekende appèl aan. Als verdedigers zullen in hooger beroep optreden tnr. F. A. Kokosky en het Tweede Kamerlid mr. J. E. W. Duijs. Zooals men weet, was mr. D. Giltay Veth, in eewten H«bt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdag* Uw AANVRAGE In de leder leest ze dan I Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau markt 3i Burgerlijke Stand. STADSNIEUWS. GOUDA, 19 Juli 1929. De Kinderoptocht op Koninginne- verj aardag. liet bestuur der Commissie voor Open bare Feesten vèrzoekt ons de aandacht nog eeius te vestigen op de aangifte voor den kinderoptocht op Koningins verjaardag a.s. By de eerste aangifte op Woensdag j.l. hebben zich reeds veel jeugdige deelneem sters en -nemers doen inschrijven. Zaterdag 20 Juli a.s. des namiddags 25 uur is er opnieuw gelegenheid tot inschrij ving in de Sociëteit „Ons Genoegen". De kinderen worden verzocht hun eventueele bijdrage in de kosten ad 1.per deelne- mer(ster) ook dien dag te storten. Zy die dit nog,niet deden, vinden hier voor ook Zaterdag a.s. gelegenheid. Voor liet praktijk diploma bdekhouden, Mercurius, slaagde onze stadgenoot de lieer N. van den Berg, leerling vau den heer L. Boer alhier. Geslaagd. Onze stadgenoot, de heer M. A. Gonda, slaagde aan de Middelb. Techn. Bchpol te Amsterdam voor het examen Electro-Teoh- niek. l aaie My. t. b. d. Toonkunst aid. Gouda ei» zangvereeniging „C&ecilia". In de gisteravond gehouden ledenverga deringen is met algemeene stemmen het voorstel aangenomen, om tot samensmel ting der beide vereenigingen over te gaan. De naam der nieuwe vereeniging zal zijn: Mij. t. b .d. Toonkunst afd. Gouda en Om streken, gemengd koor „Caecilia". De heer Henri Blokbergen uit uen Haag zal de leiding op zich nemen. Beide besturen blijven voorloopig aan. Een, twist. Gisterenavond heeft in de garage van den heer P. een twist plaats gehad tusschen een der employés van „Het Christelyk Or gel" en een lid van het bestuur van hut Orgelfonds, die dien employé ontslag had De twist liep zoo hoog dat het bestuurs lid, dien heer B., rake klappen door Jen employé in het gezicht werden toegediend. Goed afgeloopen. Woensdagmiddag omstreeks 1 uur had een verkeersongeval plaats op den hoek L. Noodgodsteeg en Oost Haven. Dé 13-jarige J. de J. uit de IJssellaan kwam stoeiende en spelende uit de L. Nood godsteeg geloopen en zag niet dat een auto naderde. Toen de jongen de auto zag, wild® hij terugloopen, doch struikelde en viel, ten gevolge waarvan hy door de auto werd overreden. Omstanders tilden de auto op en haalden het kind er onder vandaan, dat naar de Wijkverpleging werd overgebracht, waa» bleek dat de jongen alleen een ontvel ling aan de knie had opgeLoopen. Den auto bestuurder treft volgens getuigen geen schuld. De Commissaris van Politie verzoekt ons het navolgende aan dit bericht toe te voe- gen: Dit ongeval, dat buitengewoon goed is af geloopen door de tegenwoordigheid van geest van den chauffeur, geeft aanleiding de ouders er op te wijzen hun kinderen toch vooral te waarschuwen., dat zy, wan neer zy uit nauwe straten op een hoofdver keersweg komen, hetzy loopende, of op hun rijwiel, toch vooral goed uit te kyken, niet te hard te ryden of te loopen, zooals door de politie herhaaldelijk wordt geconsta teerd. De temperatuur van het water. In de Sted. Zweminrichting was de tem peratuur van het water hedenmiddag 2 uur 73, de lucht was 80. De bouw van de Brandweerkazerne. Burgemeester en Wethouders hebben aan den aannemer J. Lafeber opgedragen den bcuw van de Brandweerkazerne op het Stadserf. De heer Lafeber was laagste in schrijver voor 72.765.—. Agenda. 20 Juli, 3 uur. Propagandamiddag van de Goudsche Bond van Dilettantenvereeni- gingen. f| 21 Juli 8 uur Tuin Soc. ,Ons Genoegen' Concert ötedehjk Orkest. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Burgerlijke Stand. 1 GEBOREN: Jacoba Johanna, d. v. A. C. Duijm en A. van Kluyven. Pieter Gerar- dus, z. v. F. van Vliet en G. van Willigeh. Maria Theresia, d. v. A. van den Hoek en W. He\jneman. Maarten, z. v. R. de Jong en G. Schouten. ONDERTROUWD: J. Buitelaar en F. r. aams. J. C. Hagen en M. van Ejjk. Eierveiling. Aangevoerd 4000 kipeieren en 200 eenden eieren. prijaen reep. 6.1O-7.06 en 5.15 —5.70.' Alles per 100 stuks. GEBOREN; Geertje Grietje, d. v. W. B. de Jong en A. de "Wit. REEUWIJK. Aanstaande Zondag 21 Juli hoopt in de Gereformeerde Ker kdes morgens 10 uur en 's avonds 7 uur voor te gaan Candidaat G. Brouwer uit VIaardingen. In deze gemeente doet zich een geval van Roodvonk voor. Woensdag 24 Juli maken do hoogste klas sen der beide Opeibare Scholen, een reisje naur Utrecht en omstreken. De Meisjeavereenigmg; „Bid en Werk", alhier heeft Woensdag J.L een uitstapje ge maakt naar Marken. Met een autobus wer den de dame* naar Amsterdam gebracht en daarna begon de schitterende boottocht naar.Marken. Allen kwamen hoogst voldtan met vroolyke stemming naar huis. Een tweetal kinderen van 'f. v. R. ge raakten uan den PLatteweg te water. De veehouder D. Verkerk alhier sprong erby en wiet de kleintjes te redden. De Steinsche dijk is wegens herstel van der. weg voor het ryverkeer afgesloten. Het verkeer gaat nudoor den Voorwillena. SCHOONHOVEN. Te 's-Uravenbkge is geslaagd voor het examen hoofdacte de heer R. W. de Vries, alhier. UIT DE EEUS. De arbeiders en de vakorganisatie. De hulde aan 'n sterk man. Moet de oogst in Groningen verloren gaan? Een zeer donkere plek. „Het Vaderland" wijdt een artikel uan de vakorganisatie. De werkelijke liberaal is er, aldus het Haagsclie blad, een voorstander van, en hoe zou het anders kunnen, waar onze arbeiders het aan de liberalen hebben te danken, dut zij bun vakorganisaties kun nen hebben .die zonder het wapen van de werkstaking, al moet die dan ook ultimum reniedium blijven, doode letter zou zijn. Na een retrospectieve beschouwing gaut het blad aldus voort: Dat de volledige vrijheid van vakorgani satie velen werkgevers aanvankelijk een doorn in het oog was, is even waar als dat de arbeiders nog al langen tijd van die vrij heid een verkeerd gebruik maakten. Het leidde aan de eene tijde tot pogingen om langt een achterdeur'weer op te rapen wat de Staat in 1872 1fis ongewenscht goed de voordeur had uitgeworpen, te weten tot po gingen om toch afzonderlijk met den werk- nian de loonkwestie te regelen, althans af zonderlijk niet het personeel van eigen fa briek, toen de collectiviteit zich weldra over hét heele bedrijf uitstrekt4 Het leidde aan den anqpren kant tot ue meest dolle stakingen, waa\bij absoluut on vervulbare eisclien werden' gesteld, alleen om de macht te kunnen toonen, eischen zoo onvervulbaar, dat de S.D.A.P. zelfs ein delijk besluiten moest aan zulke dolleinan9- avonturen haar steun te onthoudep. Wij zijn nog lang niaC waar wij zijn moe ten, het is op elk gebied waarop lange ja- rende oorlog als het middel tot oplossing van conflicten gegolden heeft, moeilijk het besef ingang te doen vinden,, dat elke min nelijke schikking beter is dan strijd; die pleit om een koe, die geeft er een op toe, zegt de weloverwogen Nederlander" „Toch zijn er heel wat lich$unten. De samenwerking in het Juweliersbedrijf -s sinds jaren een lichtende zon, die eerst is beginnen te stralen, nadat donkere wolken zich over dat bedrijf hadden saamgepakt, die Henri Polak, doordat hij de donderbu» veö>orzaakte, in helderen hemel verander de. Stijf op zijn stuk staande als het ging om een evident recht van de arbeiders, maar even stijf zich verzettende tegen el- ken onrechtinatigen eisch van dezen, was hij lange jaren de schrik van de werkge vers in het bedrijf; maar tenslotte moesten ook dezen erkennen dat eene gezonde vak organisatie in het belang is van het bedrijf, en ze hebben dan ook door een groot bloem stuk blijk gegeven zich in dezen te hebben vergist, toen zij dit den heer Polak aanbo den bij zijn jubileum als leider van den Nederlandschen Diamantbewerkersbond. En dezer dagen zijn wij weer getroffen door het feit, dat, toen de heer Kalff als directeur van de Nederlandsche Spoorwe gen van eene functie afscheid nam, die hij jarenlang had bekleed, hem namens de Ne derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, bij monde van haren voor zitter, den heer Moltmaker, hulde is,ge bracht voor zijne erkenning van de vakor ganisatie, eene hulde die daarin bestond, dat de vereeniging de eer verzocht hem zijn portret te mogen aanbieden. Eene hul de die gebracht werd aan een sterk man, die iederen eisch die onvervulbaar was, be slist afwees, eene hulde, die eene da»d van moeli was, omdat de vereeniging vooruit wist wat voor taaltje daarover in De Tri bune zou losbreken". „Het Vaderland" besluit haar artikel sl- dus ..Helaas zijn er naast die lichtpunten ook zeer donkefe plekken, en eene daarvan is de houding van den heer Hiemstra, lid van de Tweede Kfptter en voorzitter van den Nederlandschdiv Bond van Arbeiders in het Landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf in zake de landarbeidersstj/king in Gronin- gen. Wij stellen ons geeneAartaj in deze sta king waarvan wij niet/op de hoogte zijn, maar waarbij dan tochLa^o tegen den heer F.belB, landheer en Vrijzhvftig-DeinocraUsch Kamerlid is geageerd, dat doof den sociaal democraat, den heer Manshojt, daartegen in Het Volk is geprotesteerd. Welnu de heer Hiemstra schreef in de ijjaorwaarts" van Dinsdag 1.1. daarover, «ifT>ij hem was geen spoor van de neiging te ontdekken om door ietwat toegeven van de zijde dmtprbeiders, een einde te maken aan een strijcT die reeds drie maanden duurt, en dat terwijl hier juist die geneigdheid zoq noodig zou wezen, omdat de Groninger toch al uit zijne natuur niet meegaand is. Integendeel, met vreugde constateerde hij, dat de velden in Groningen thans wit staan om te oogsten, en in plaats dat het hart hem ineenkrimpt bij het denk beeld, dat zooveel menschenvoedsel zou kunnen verloren gaan, juicht hij over het feit dat thans de boer geplaatst wordt tus-< schen de keus; zich op geuade of ongenade over te geven of zijn oogst verloren te zien gaan, en zijn land voor Langen tijd bedorven te zien, iets wat toch zeker ook voor de landarbeiders zeer nudcelige gevolgen zou hebben. In 1903 bij de Bpoorwegstaking hebben de anarchistische elementen getracht, do werk lieden van de gas- en duinwaterleiding daarin te betrekken, in hun gekuischte taal zeggende, dat de bourgeoisie dan maar in het donker van dorst moest verrekken. Hoe ter wereld komt dat ons nu in eens in de gedachte?" KADIÜ-NIEUWÖ. Programma voor Vrijdag 19 Juli. Hilversum 298 M. na 6 uur. 1071 M. 5.15—7.15 „La Traviata", Opera van G. Verdi. (Graniofoonplaten). 7.45 Politieberichten. 8U0 Tijdsein A V.R.O.-Klok. 8.01 8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus Bcbeveningen. Synrphonie Concert. Het Residentie-orkest. Daarna dansmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen 1875 M. 7.00—7.26 K R.O. Causerie over: Karakter trekken der moderne kuituur. 7 35 V.P.R.O. Lezing over: Palestina. 8.15 V.P.R.O. Concert door vocale en in strumentale solisten. 8.50 V.P.R.O. CursusDe ontwikkeling van het vredesvraagstuk 9.30 V.P.R.O. Concert. Vocale en instru ment. solisten. 10.00 V.P.R.O. Declamaties. 10.20 V.P.R.O. Concert. Vocale en instru ment, solisten. Programma voor Zaterdag 20 Juli. Hilversum 298 M, na 6 uur. 1071 M. 10.00 Tijdsein A.V.R.O.-Klok. 10.00-10.15 Morgenwijding 12.00 Politieberichten. 12.152.00 Lunchmuziek door het A.V.R. O.-Kwintet. 2 00—2,30 Film-praatje door Max Tak. 2 3Q-3.30 Tuschinski-Theater te A'dam. Illustratieve Filmmuziek door het Theater- orkest o.l.v. Max Tak. 3.30—4.30 Kurhaus Bcheveningen. 4.30 -5 00 Rustpoos voor de N.S.F. voor verzorgen van den zender. 5 00— 5.45 Bouw eai wezen der materie door dr. C. H. Sluiter. 5.456.45 Vooravond-Concert door het ï)ni- roeporkest, o.l.v. Nico Treep. Huizen 1875 M. 11.3012.00 K R O Godsdienstig halfuurtje 12.® 1.15 Lunchmuziek door het K RO Trio. 1.15-2.00 K.R.O. Gramofoonplatenconcert. 2.003.15 K.R.O. Kinderuurtje. 6.00—6.45 K R O. Gramofoonplatenconcert. SPORT EN WJ DEN. WAT) g. z. c.— De Haagsche Zwem- en Poloclub Zian heeft gisteravond tegen de G.Z.C. een vi iendschappelyken wedstrijd gespeeld. Zian had een invaller voor keeper Scheve- lenbos, terwyl by de G.Z.C. Smit en Bok hoven absent waren. Om ongeveer kwart over acht weid be gonnen. De G.Z.C. was het eerst by den bal en een aanval volgde. Een schuin op het doei gericht schot kon de Hnagsche inval- ler-doelverdediger niet houden, 1—0. Dan komt Zian in de aanval; v. d. Voet en Hegi lossen eenige schoten op het Goudsche doel, doch Slop had hiermede geen moeite. On verwachts kwam de gelijkmaker. Bij een Haagschen aanval wipte v. d. Voet den bal over Slop heen en dreef kalm in het doel. 1—1. Gedurende deze periode was Zian sterk in de meerderheid. Even voor de rust wist v. d. Voet met een mooi schot Zian de leiding te geven. Rust 12. Na de hervat ting waren de Hagenaars wederom het eerst in den aanval. H. de Haas, v. d. Voet, en van Hal losten beurtelings mooie scho ten op het Goudsche doel, maar Slop was r.iet te passeeren. Dan, na mooi opzwemmen van K. de Kok, weet dezen Slop met een boogschot het nakyken te geven. De G Z. JC -ers kwamen dan meer in den aanval en de Haagsche reserve-keepr J. C. de Kok, moest zijn capaciteiten toonen, wat hem echter heel goed afging. De druk op het Ziandoel werd steeds grooter en het was de Boer, die met een onhoudbaar schot den achterstand verkleinde. Even voor het einde wist K. de Kok via den arm van den Goud- sthen doelverdediger den stand op 24 te brengen. Het was een aardige, vlot gespeelde wed strijd. By de G.Z.C. waren de Boer en Slop de besten, terwijl de Hagenaars zonder be paalde uitblinkers, ondanks den reservekee per, die echter een goeden wedstrijd speel de, een hecht geheet vormden. DRAADLOOZE DIENST. Rusland wenscht geen inmenging van den Volkenbond. Uit Kowno wordt gemeld dat de Sovjet- regeering inmenging van den Volkenbond zal afwijzen. De Sovjetregeering zal ver klaren dat het conflict zonder eenige be middeling opgelost moet kunnen worden. De regeering te Nanking zal niet antwoorden op de nieuwe Russische nota. PEKING, 19 Juli. Naar uit Nanking ge meld wordt heeft de Nanking regeering be sloten de laatste Russische nota, waarin het afbreken der betrekkingen met China werd aangekondigd onbeantwoord te laten. De Nanking regeering heeft slechts den Chineeschen zaakwaarnemer te Moskou op- dracht gegeven de Sovjet Unie onmiddellijk te verlaten. l)e kabinetscrisis. Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck ten palcize. DEN HAAG, 19 Juli. H. M. de Komngti» heeft hedenmiddag ten paieize het Huis ten Bosch in conferentie ontvangen Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Onder een auto geraakt en gedood. OLDEN ZAAD, 19 Juli. De 09-jarige marskramer R. v. Ommen, by genaamd" Pietje Puck, die hedenmorgen met een be laden asualtwagen van de firma Jaarsveld nue mocht ryoen van Oldenzaal naar de Lutte, waar' hy zou gaan venten, wilde by het Gafe Scheper aldaar zyn zitplaats ver laten. Dte chauffeur liet de auto stoppen, doch van O. stapte uit de nog rydende auto. Hij viel en geraakte onder de achterwie.en, die hem ovec het onderlichaam gingen. JDe ^gelukkige overleed eenige oogenbiikken later. Het lyk werd naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Onder invloed van drank te water geraakt. HAARLEM, 19 Juli. De politie heeft in den afgeloopen nacht uit den Schotersingel h**t lyk opgehaald van den 70->arigen J. B. D. v. d. A. In de nabijheid vond men een l'lfcsch waarin sterke drank. Men vermoedt dat v. d. A. onder den in vloed van drank te water is geraakt en verdronken. Verdronken. AMSTERDAM, 19 Juli. Gisterenavond is een 8-jarige jongen Gulien genaamd in het water van de Houtmankade verdronken. Met een vriendje van 6 jaar probeerde de jongen op den steiger by de Tasmanstraat een schuit van den wal te duwen. Daardoor kwam hy in het water terecht en verdween in de diepte. Het 6-jarig vriendje waarschuwde de po litie. die na 20 minuten dreggen het lykje van den jongen ophauLde. Brand in een bioscoop. Heden is brand uitgebroken in de bios coop Alhanibra te Helmond. Het vuur dat gretig voedsel vond in de bioscoopinventa ris breidde zich zoo snel uit, dat de zich boved do bioscoop bevindende woning spoe dig in lichte laaie stond. Het bovenhuis brandde geheel uit. Ook de bioscoop werd ernstig beschadigd Do'schade loopt in de duizenden. De staking le Zaandam. Het bemiddelingsvoorstel verworpen. ZAANDAM. 19 Juli. in de heden gehouden vergadering is met overgroote meerderheid vun stemmen besloten liet voorstel van den Rijksbemiddeluar, inhoudende het loon van de losse werklieden met 50 cent per week te verhoogen en de tarieven dienovereenkom stig op te voeren, n»et te aanvaarden. In de vergadering zijn uitgebracht 755 stemmen, w.v. 720 voor doorstaken, 29 stem men voor aanvaarden eu 6 blanco. De 300 stakende bootwerkers hebben aan deze vergadertiig niet deelgenomen. Het besluit van de Werkgevers is nog niet bekend. Het „Zuiderkruis" op „Schiphol". AMSTERDAM, 19 Juli. Hedenmorgen te half twaalf is het drie motorjge fokke.- vliegtuig „Zuiderkruis" na een eereronde boven Amsterdam te hebben gevlogen, vlot op Schiphol geland. Het vliegturg werd be geleid door een escadrille vlregtuigen uit Soest er berg. Dt*n Australische vliegers Kingsford- Smitli, Lincoln, Litschfield en Mc Williams werd een feestelijke ontvangst bereid. Tegenwoordig waren do vliegers Van der Hoop, Van Weerd^p Poelman, üeysendorf- fer, Scholte. Smirnoff, Aler, Duimelaar eu Frijns. UKAADLOOZE DIENST. 18 Juli. 19 Juli Officieel. Londen 12.08% 12.09 Berlyn 59.38 59.40 Farys 9.76 9.76% Brussel 34.62 34.64 Zwitserland 47.93 47.94 Weenen 35.10 35.10 Kopenhagen 66.40 66.40 Stockholm 66.80 66.82% Oslo 66.42% 66.42% New-York 2.49*/i« 2.497» Niet-officieel. Praag 7.37 t 7.38 Madrid 36.28 36-20 Milaan 13.03% 13.04 Beursoverzicht. De laatste dag van de week scheen aan vankelijk wat de stemming betreft de opge- wekste dag ter beurze te worden en vrijwel algemeen kwam de opening op hooger peil. Reeds spoedig kwamen de verkoopers in de meerderheid, waarmede een koersinzinking gepaard ging. Boetona waren gevraagd en overschr eden de hoogste vorige noteeringen, doch hadden daarna zoodanig van aanbod te lijdën dat een koersprijs van meer dan 10 werd geledfitiAlg. Exploraties bleven op peil. Van de Industr, moesten Accoustiek van 10 punten lager opening opnieuw een deel van hun koers zién ontgaan. Voor Ul- tvafoou waa de stemming eveneens flauw. Margarine Unies waren weer weinig veran derd Calvé Delft eerder iets lager. De Phi- lipsaand. bleven op peil. Kunstzijde-waar den bewogen zich op het slotniveau van gisteren maar ook toen ontstond een flinke vraag waardoor Enka's boven 330 pet. kwa men en ook Macubees hooger kwamen. Fordaand liepen na booger opening weer terug. RADIO-TELEGRAFISCH VEERBERiCHl Verwachting;. Zwakke veranderlijke wind. Meest uit zuidelijke richting. Helder tot half bewolkt. Warm of zeer warm behoudens kans op on-

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2