rfte IEL TWEEDE BLAD ZATERDAG 20 JULI 1929 GOUDSCHE COURANT IG NTIJD :en ien vlieg IGEN. Uit ons Parlement. BELASTINGDRUK. Gouda mede aan de spits! Officieele cijfers die spreken! et zoo en brengt heeft Vooraan 43 20.13 105.97 het voor, evaar s ver- istigst in en intï 500 D00 a 3 cent. vANA”^ 124 80 85.57 54.40 73.16 25.16 85.57 72.50 ƒ4000 211.75 129.51 82.40 114.61 88.11 776.32 421.23 286.40 412.60 132.46 sen een wel wat ven- Winterswijk. sl door de GOUDA IIIUIIIIHIIIIIIUIIIIIIIIII kelijke schade zou lijden. Indien dit werke lijkheid zou worden en blijven, zou de Re geering op de laatste verlaging van den accijns moeten terugkomen. Zoover is het echter nog niet en men mag hopen, dat de belanghebbenden bij den drankhandel zich 'deze schande zullen besparen. De Eerste Kamer is nu, evenals de Twee de Kamer, met zomervacantie. Weldra wordt ook de Eerste Kamer, zij het slechts voor de helft, vernieuwd. richtingen en uithoeken bevriende kebon- uici. naar liet voor .velen onder hen uren af gelegen assis ten tenhome van den „getapte” waren getrokken, het hoofd vol goede plan nen den zeer-belasten makker eens flink te helpen, te ,,taeloengen” opdat grijperige cre diteurenvingeren niet ter letster stonde hun sobat in Belawan het vertrek nog zouden kunnen beletten. een to- ingedom- te snur- 5000 10.000 341.41 916.80 175.27 421.23 158.90 402.70 150.77 391.97 42.33 zonder kinderen, bij een zuiver inkomen van: ƒ4000 250.07 129.51 114.10 108.88 30.49 welluidende wijze prijzen af te roepen. Met honderden en honderden werden die kostelijke drinks betaald en of er nu ook in een paitglas of pait in gegoten, daar lette men het nu van verschillende kanten... En oogen* blikkelijk groepten de planters zich om den zwaarsnurkenden venduhouder. Makkers, ’n nukje voor dat lijkje I Hier tweezes I acht I neen, toen 1 de frissche, het fregat is meer waard, honderd pegels voor dat object! twee honderd! driehonderd! En zoo ging het onder gevyeldig enthousiasme verder, tot ten slotte, toen het bod tot drieduizend geklom men was, de venduhouder plotseling wakker schrok» zich verschrikt oprichttei, zijn oogen eens uitwreef en met verbijsterde, slaperige oogen den woeligen drom pootige planters rondom hem verwezen aanstaarde... Wat is er? Wie? Wat? Waar ben ikf - riep hij ontsteld uit. In het veiligst home, oude sobat! antwoordde een planter, den verbouwereer- den venduhouder gemoedelijk op den schou der kloppend, maar je vrijheid ben je kwijt, brave, de manager van Kebon Ma- bok heeft je voor drieduizend pegulanten gekocht I Toen* werd de toestand hem eerst dui delijk en met 'n schallenden lach gleed de in zijn sluimer zoo ruw-opgeschrikte het bed uit, waarna de panters, onder ’n vervaar lijk „en we gaan nog niet naar huis”, in fantastischen rondedans deinden en joelden om den eewigmonteren venduhouder wie biedt nog stentorde de deus takje in de rechter- ver van van nog ƒ35.50, Voorburg ƒ32.83 en Wassenaar 9.77.) Bovenstaande cyfers doen zien dat de be- lastingschroef in Gouda nog al flink is aan- gezet,_ de verhooging in Gouda is over de verschillende aanslagen van 200010.000 af! Met uitzon- belas- opgevoerd, wel Wei heeft Amerika de unie van sovjetrepublie ken tot dusver niet erkend, maar daar staat tegenover, dat Rusland het pact van Kel logg vervroegd in werking heeft doen tre den en ook China zich by, dit verdrag vrucht van Amerikaansch initiatief heeft „Toaloeng-Vendutle". Weken vóór het verlofsvertrek van den populairen planter praalde in de Medan- sehe dagbladen een advertentie zijner ven dutie. Daar hadden zijn trouwe sobats voor gezorgd. In koddige, ronkende termen had den zij daarin opgesomd, welke ongekende kostbaarheden de ,,wel-onderhoaden” doch inderdaad hoogst-gammele inboedel van den getapten vnendrkobonniker zooal bevajtte. En onder die sneerende opsomming reeksten hun namen, met de veelzeggende toevoe ging, dat zij zich voor opdrachten aanbevo len hielden en dat dien bewusten avond de traditioneele „bami” en het kostelijke „vat bier” niét zouden ontbreken. Eendrachtig hadden zijn vrienden elkaar gezworen, dat ze hun makker, den getap ten, vrijgevigen vriend-tabakker uit hun contrye stevig aan contanten zouden hel pen, nu hij, de populaire, na een tiental jaren zwaarmoedig „kebontrappen”, zich eindelijk ook eens voor het verblijdend feit gesteld zag ons kil kikkerlandje in onver- valschten verlofstijl voor een achttal maand jes onveilig te kunnen maken. En dat buiten meergenoemd groepje de aanstaande verlofganger nog tal van andere vrienden telde, bleek" op ondubbelzinnige wijze daaruit, dat in de weken voorafgaan de aan den gedenkwaardigen vendudag ver rassend vele, welkome koopopdrachten ge noteerd konden worden* en op den onver- geetlijken avond zelve uit alle denkbare telkenmale sherry een bierglas werd niet op. Opeens verstomde ’t satansohe geweld, een der assistenten had den snurkenden venduhouder in het onttakelde tweeper soonsbed ontdekt. Hoera mannengalmde hij hoera, nu den braven venduhouder verkocht! Uitstekend! 'n Pracht-idee galmde Reeds buiten bij den verkoop der plan ten was het „toeloengen” begonnen. Dwaas hooge prijzen werden voor sprietige palm pjes betaald en niet zoodra waren deze be scheiden plantjes, welke den geheelen plan- tenvoorraad van den aanstaanden verlof ganger uitmaakte, verkocht, of vlugge vin gers trokken plots takken en bladeren van de reeds verkochte palmen af. Komaan, mannen, v voor dezen koningspalm? duhouder, ’n minitieu: t_ hand houdend. Komaan, wie biedt er wat voor? Wie er wat voor biedt? galmde het daarop van verschillende kanten, wie er wat voor biedt? Wel ik, ik, ik, ik En met ’n ongekende animo klom bod omhoog. Doea poeloe... tiga poeloe.. ampat poeloe lima poeloe!!!... totdat dan ten slotte voor delapanpóeloe, zegge tachtig gul den, de manager van een der omliggende ondernemingen de bezitter van het prijzig palmtakje werd. den volgenden morgen nog wachtte. Gelukkig bleken de kebonnici er zich wei nig om te bekreunen, dat venduhouder, ven dumeester en „krani” stillekens verdwenen waren, want met een hernieuwde animo bleve ze doorbieden, vastbesloten niet eerder te rusten dan tot de heele voorraad drinks tot den laatsten druppel verkocht zou zijn. De venduhouder was intusschen, e tale uitputting nabij, al spoedig inj meld en lag weldra gemoedereerd te ken, in weerwil van de satansche herrie op de voorgalerij» waar onder luid geschreeuw en gezang nog aldoor de paitjee,, sherry en andere drankrestantjes voor ongekende prij zen koopers vonden. Dat er niemand bij was die al die prijzen en namen noteerde, be merkten ze in het geheel niet. zij boden maar, boden en boden, zoolang hun organen nog krachtig genoeg waren op tamelijk on welluidende wijze de krankzinnig-hooge ƒ3000 Gouda 164.74 Den Haag Ryswyk Voorburg 69.50 Wassenaar (Voor 2000.inkomen zijn deze bedragen Gouda ƒ84.71, den Haag ƒ43.45, Ryswyk ƒ3000 Gouda 139.50 Den Haag Ryswyk Voorburg Wassenaar (Voor 2000.inkomen waren deze be dragen Gouda ƒ71.78; den Haag ƒ43.45; Rijswijk ƒ26.40; Voorburg ƒ34.56 en Was senaar 12.21.) Belastingjaar 1928/1929. Aanslagen voor gehuwden MODEPKAATJE. Bad-uitrusting. Eindelijk is de zomer gekomen en brengt ons die weldadige warmte mee, die noodig is om het strandleven van den aangenaam- sten kant te leeren kennen. Om er volledig van te kunnen genieten dient de uitrusting voor ons verblijf aan zee zoo compleet mo gelijk te zijn. Ook het strand heeft tegenwoordig zijne eischen van luxe en comfort en daar men er soms weken achter elkaar van zijn vacan- tie geniet, zijn die voor de verwende sterve lingen van onzen tijd dan ook niet te ont beren. Bepalen wij ons tot de behoeften van het strandtoilet, dan is het nóg heel wat noodig om mee te kunnen in den wedloop van élé- gance en gemak. Het badpak, tevens strandpak geworden, is een voorwerp van zorgende belangstelling en van variatie, en bij een langer verblijf aan zee kunt u niet meer volstaan met één badpakr Men heeft er drie-vier noodig en een paar badmantels en variatie in mutsjes die immers bij elk badpakje behooren te passen en éen of meer strandpyama’s die men draagt op de uren dat alleen maar aan het strand gepareerd wordt. Zooals ieder jaar is er ook dit seizoen weer veel nieuws in badpakken. De kleuren zijn anders, de modellen ver- schillen en de dessins wijken af van die van verleden jaar. Zwart, rood, bleu en groen zijn de mode- tinten, er zijn geheel gestreepte badcostuums die van boven en van onderen in puntvorm gewérkt zijn en er zijn er ook met een zwart broekje waarboven een lijfje van kleurig-ge- streept fantasietricot. Het zwarte badpak jnet witte tresjes geldt als zeer gekleed. Dat heeft over een spanbroekje een langen schoot EERSTE KAMER. Het Suikerwetje uitgesteld. Financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Overeenkomstig de verwachting heeft de Eerste Kamer zich met groote meerderheid vereenigd met het wetsontwerp van de Mi nisters de Geer en Kan tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten, een onderwerp dat lange ja ren niet tot een oplossing heeft kunnen komen. Bjj.de eindstemming stond het 87 tegen 4. Tegenstemmers waren alleen sociaal-de- mocraten. Niet allen. Van de 9 S. D. A. P.’ers die aanwezig waren, stemden er slechts 3 met dr. Wibaut, den grooten oppo sant, tegen en 5 vóór, uit welke verhouding reeds blijkt, dat de bezwaren van den socia- listischen aanvoerder lang niet algemeen door zjjn geestverwanten gedeeld wordt. Een kleine troost hiervoor kon de heer Wibaut boeken, doordat op zjjn initiatief en dat van de heeren Rink en van Embden het Suikerwetje van de agenda is af gevoerd. De verdediger van dit wetsontwerp, de heer van den Heuvel, hoewel present, heeft dus eenige maanden uitstel gekregen. Haast was er met het oog op den uitzaai 1929 toch niet meer by, daar de bieten al in den grond zitten. Door uitstel wordt de zaak dus niet geschaad, nog daargelaten of dit initiatief voorstel veel kans heeft in de Eerste Kamer te worden aangenomen. En daar kwam nog bjj, dat uit verschillende fracties leden niet langer konden bjjeenbljjven, zoodat een de bat en een beslissing in een zeer onvoltal lige vergadering genomen zou worden. Zoo doende kwam er geen oppositie; de leiders van katholieken en anti-revolutionairen, de heeren van Lanschot en Coljjn verklaarden geen bezwaar te hebben tegen uitstel tot het najaar en ten slotte werd zelfs zonder stemming tot zoodanig uitstel besloten. Wjj'meenen hierin het voorspel van een eervolle begrafenis te zien. Keeren wjj nog even naar het wetsont werp terug, dat de financieele verhouding tusschen Rjjk en Gemeenten op geheel nieu we wjj ze regelt. Daar wees de Amsterdam- sche burgemeester, senator de Vlugt, terecht op. Het huidige systeem, dat van de ge meentelijke inkomstenbelasting naast de Rjjksin komstenbelasting, moest op den duur spaak loopen en bleek voor verbetering niet vatbaar. Daarom heeft de Regeering een gansch nieuw systeem ontworpen, waardoor de in nood verkeerende gemeenten door het Rjjk en via het Gemeentefonds door geluk kiger gemeenten worden geholpen, maar waartegenover zoowel het systeem van de werkforensen als de aparte gemeentelijke inkomstenbelasting vervalt. Op uitnemende wjj ze heeft de Minister van Financiën zjjn geesteskind verdedigd. Dat er in de toe komst wijzigingen noodig zullen zyn, is mo- geljjk. Maar het beginsel van de nieuwe re geling is aanvaard en het lykt uitgesloten, dat men op dit nieuwe beginsel zal terug komen. Een belangrijke vraag heeft een van de senatoren aangeroerd: zal het Rjjk deze wet kunnen financieren? De nieuwe rege ling kost het Rjjk 20 millioen ’s jaars, die het Rjjk afstaat aan de gemeenten. De Re geering hoopte nu, dat het accres van de Rjjksmiddelen deze uitgave zou ontvangen. Dit accres wordt echter- voor een deel op gewogen door nieuwe uitgaten, voor sala rissen, Zuiderzeewerken en lager onderwijs. Grootendeels zal in ieder geval de stjj ging der Rjjksinkomsten tegen de nieuwe uitgave opwegen. Overigens is natuurlijk het regee- ringbeleid hierop van grooten invloed en ten slotte heeft men nog altyd twee wets-, ontwerpen in reserve tot het heffen van weelde-belastingen, welke ontwerpen reeds een paar jaar rusten. Of het tot deze nieu we heffingen zal komen? Niemand kan het zeggen. Het beleid van de nieuwe Regee ring, rentestand en besparingsmogeljjk- heden zjjn factoren waarvan nog weinig te voorspellen valt en dan is nog de verlaging van den accjjns op het gedistilleerd een on zekere factor. Minister de Geer liet zich hierover voorzichtig uit, maar hjj schjjnt rekening te houden met de mogelijkheid, dat door onnoodig hoog houden van den prjjs de smokkelarij niet de kop kan worden ingedrukt, waardoor de schatkist aanmer- Da breuk tusschen Rusland sn China. Amerika herinnert beide landen aan het Kellogg-pact. Het offensief geopend. aangesloten, zoodat uit dezen hoofde reeds slappen van Amerikaansche zjjde tot be houd van den vrede in het Verre Oosten op hun plaats zouden zjjn, vooral nu het con flict zoo’n dreigend karakter heeft aange nomen, dat 'n spoedig handelen nood zaak is. Reeds heeft dè Amerikaansche Regeering de aandacht van de regeeringen van Sovjet Rusland en China gevestigd op het. ieit, dat beide onderteekenaren zjjn van het Kellogg- pact tegen den oorlog. Minister Stimson, de minister van Bui- tendlandsche Zaken van Amerika wil ver der naar venuidt pogingen aanwenden tol byaegging van het conflict en ter onder steuning van zyn poging tot het voorkomen van vyandelykheden, moet hy reeds een be roep hebben gedaan op den steun van Groot-iBtittannië, hrankryk en Japan. Krachtens de bepalmgen van het Viermo- gend heden verdrag betreffende den Stillen oceaan in 1928 te Washington geweekend, hebben Groot-Brittanmë, de Ver. Staten, Japan en Frankryk de verplichting, mee elkaar te rade te gaan wanneer de orde in den Stillen Oceaan wordt bedreigd. undertusschen verkeert de wereld in spanning, vooral ook daar de regeering van Mongolië blykens berichten uit Oerga aan den Russische». gezant te kennen heert gegeven, dat zy zich schaalt aan de zjjde van Moskou en dat de regeering scherpe maatregelen heeft getroffen -om de Mon- goolsche grens te beveiligen tegen een even- tueelen inval van Chineesche zjjde. Intusschen komt uit Kowno het bericht, dat het handelsverkeer tusschen Rusland en China tis stopgezet, terwjjl volgens berich ten uit Osaka de Russen het offensief De vraag die op ’t oogenblik hetgeen gemakkeljjk verklaarbaar is velen bezig houdt, is of het geschil, dat tusschen China en Rusland is gerezen, zal leiden tot oor logshandelingen. Beide landen, welker economische positie en politieke stabiliteit zeer wankel zjjn, zouden door een oorlog opnieuw zoodanig worden verzwakt,, dat het jaren zou duren, voordat zjj er weer bovenop zouden zjjn en daarom zou het gezonde verstand alleen reeds moeten verbieden naar de wapenen te grjjpen, maar er hebben nu eenmaal samen trekkingen van troepen plaats en onder deze omstandigheden kan zoo licht een in cident plaats hebben, dat de inleiding woi-dt van een langdurig bloedvergieten. Op deze wjjze zouden beide landen, meer of minder buiten hun wil om, in den oorlog kunnen worden gestort. Men kan dan ook aannemen, dat in wer- keljjkheid beide partijen even verlangend zjjn om te luisteren naar de kalmeerende woorden van een bemiddelaar. Dat Japan als. bemiddelaar zal optreden Ijjkt niet gewenscht omdat Japan van alle buitenlandsche staten in Mandsjoerije de grootste belangen heeft, rekening hou dend met een inval der Russen reeds re gimenten infanterie naar den Zuid-Mands- joerjjschen Spoorweg heeft gestuurd. Een Japansche bemiddelaar schjjnt noch in de oogen van Nanking, noch in die van Mos kou, persona grata zjjn? Meer voelt men aan beide kanten ver moedelijk voor een tusschenkomst der Ver- eenigde Staten,, die trouwens ook eenlgszins voor de hand zou liggen. Na de planten volgde de inboedel. Ook daarvoor bleek ongekende koopanimo. Stoe len zonder zitting of leuning gingen voor tientallen guidens weg, bierpul voor tweehonderd gulden, *n defecte klok voor negentig, ’n tandenborstel voor tachtig 'n onnoembaar porcelëinen slaapkamer- object, dat voor de modernste bowlcup werd uitgekreten, voor hondercj, 'n practische „gramofoon zonder platen” voor soortgelijk bedrag, ’n inderhaast gegrepen huishage- dis voor veertig, 'n kikker, zoo op den plantweg gevangen, voor tachtig, ’n ver geelde aflevering van de Sketch voor niet minderen fancy-prijs, tot ten slotte ook nog de pait, de whisky en de restantjes port en sherry glasgewijze geveild werden en het zóó laat werd, dat de heeschgeschreeuwde venduhouder zijn oogleden voelde dichtval len en 'n bezwijming nabij was. Even gaf hij nog een veelbeteekenenden wenk aan den Mendumeestefl en, inland- schen helper, die daarop stillekens eclip seerden, welk voorbeeld dan ook hij kort daarna omzichtig volgde. Daar de assistent, die hem te logeeren had gevraagd, bedenkelijk vele „splitjes” en ..paatjes” verschalkt bleek te hebben en de venduhouder zoo ongezien niet dadelijk een anderen gastheer uit dien deinenden drom kon opdiepen, besloot nij maar ge kleed en wel in het reeds verkochte bed van den verlofganger te kruipen en zoo nog wat krachten te vergaren voor den moei- zamen terugtocht naar de kotta, welke hem Het Centraal Bureau voor de Statistiek te ’s-Gravenhage heeft kort geleden zjjn jaarljjksch overzicht doen verschjjnen van den belastingdruk op het inkomen, en het vermogen over het belastingjaar 1928/1929, welke interessante uitgave nu dezer dagen is gevolgd door de rangschikkingsljjst der gemeenten naar den belastingdruk over dat zelfae jaar. Dit statistisch materiaal is wederom zeer belangrijk en leerzaam. Wie de cjjfers, die daarin zjjn verwerkt nagaat, vindt daarin op de meest klare en duideljjke wjjze ver meld hoe de belastingpositie is der verschil lende gemeenten tegenover elkander ,en hoe het met de welvaartspositie in de gemeen ten is gesteld. Evenals in de vorige uitgaven wordt ook in het overzicht 1928/1929 weder voor alle gemeenten de belastingdruk vermeld voor gehuwden met 2 kinderen en inkomens van 1060, 2000, 8000, 4000 en 5000 en voor alle gemeenten boven 5000inwoners, de overeenkomstige gegevens voor gehuw den zonder kinderen en inkomens van 1000 tot 2ÓO.OOO (in 22 rubrieken). Verder zjjn rog een aantal gegevens opgenomen, waar uit de belastingdruk op het vermogen kan worden berekend en is voor de gemeenten boven 2000 inWoners, in verband met de wijziging der personeele belasting bjj de wet van 28 December 1926 (Stbl. No. 432), een nieuwe tabel opgenomen, waarin voor een tiental verschillende huurwaarden, mel ding is gemaakt van het aantal opcenten op deze belasting benevens van de huur waarde, waarbjj het maximum aantal op centen bereikt wordt, alsmede van de klas- se(n) waarin de gemeenten voor de bere kening-van den eersten en tweeden grond slag der personeele belasting zjjn gerang schikt. Eveneens zjjn in een nieuwe tabel een aantal bijzonderheden opgenomen, die voor de berekening van de personeele be lasting van belang zjjn. Voor de verschillende gemeenten is daar in een belangrijke afwjjking van den belas tingdruk te constateeren. Er is een vermin dering waar te nemen van den totalen be lastingdruk door het vervallen der 35 lee- ningfondsopcenten op de hoofdsom der Ryksinkomstenbelasting met ingang van 1 Mei 1927 en de met 1 Mei 1928 in wer king getreden verlaging van het tarief dezer belasting in hoofdsom. Tegenover deze ver mindering bljjkt echter de gemeentelijke belastingdruk van 1926/1927 af over het algemeen te zjjn toegenomen. Om eenig beeld te krjjgen van de belas tingdruk in Gouda in verhouding tot die in andere gemeenten, hebben wjj de cjjfers van vorig jaar van eykele gemeenten eens ver geleken met die van thans. Wjj drukken de vorig jaar gepubliceerde aanslagen van Gouda, Den Haag, Rjjswjjk, Voorburg en Wassenaar over het belasting jaar 1927/1928 eens af om daaronder dan te doen volgen de bedragen welke voor het belastingjaar 1928/1929 zjjn vermeld. Belastingjaar 1927/1928. Aanslagen voor gehuwden zonder kinderen, bjj een zuiver inkomen van: ƒ5000 ƒ10.000 289.10 - 175.27 114.10 158.70 52.91 welke onder eene met witte tresjes bezette ceintuur aan het in vestvorm met tresjes versierde lijfje gezet is. Bonte diagonale strepen en grillige losop gezette figuren, die wij kennen van de ultra-moderne jumpers zijn ook bijzonder nieuw voor het badpak. Zeer practisch is het badpak van effeif zuiver wollen zwart tricot, dat uit één stuk vervaardigd is en zeer aardig het pakje in chemise-enveloppe model dat van wit-zwarte strepen stof gemaakt is en waarover ter va riatie een zwart broekje gedragen kan wor den. Van de ceintuurtjes wordt nogal werk ge maakt. Sommige zijn van wit rubber, andere dienen als aardige garneering van een effen badpak en zijn van geplooid gummi met eene rozet op het midden. In de badmutsen is er eene enorme softee- ring. De prijzen loopen van een paar dub beltjes op tot meerdere guldens. Ze zijn er in allerlei vormen! Een punten vorm is er naast een model dat met twee punten tot onder de kin loopt. Een enkele badmuts heeft een klepje van voren en krijgt daar door het model van een stormhoedje. Ap plicaties, strikken.'en rozetten, van voren en op de ooren zijn de nieuwste garpeerin- gen. De badmantels zijn niet meer zoo uitgè- voerd als verleden jaar. Veel strepen; veel ruitendessins en veel blokken ziet men, en ook de badmantel van elfen gekleurde bad stof met afstekende shawlkraag en man chetten en een zijden koord om het lijf is zeer modieus. De badcape is niet minder ge wild. Met zijn breedeu-opstaanden of shawl kraag wanneer de cape een emplacement draagt staat hij zeer élégant. Men ziet hem het meest in Yasquard patronen tint-op-tint en somtijds ook in futuristische kleurenrijk dom van fa^onnépatronen, welk stoffen in tegenstelling met de vóornoemde eenvoudi ge stoffen tamelijk kostbaar zijn en dus een nogal prijzige badcape opleveren. Daar zoo wel badmantel als badcape van zakken ver stoken zijn, wordt de badhanddoek en het noodigste toiletgerei meegenomen in één van die veelkleurige crètonnen strandtasclren, waarin ook plaats is voor een hartig hapje, dat na het zeebad en vóór den aanvang van het zonnebad genuttigd wordt. sf GRACE ALLAN. niet ver van 20 dering van Ryawyk, dat zyn ting nog al sterk toonen de cyfers der andere hierboven ge noemde gemeenten óf dezelfde belasting óf lagere aanslagen aan. Maar niet alleen te genover deze gemeenten komt Gouda door baar stygende belasting uit, ook bij verge lijking met alle andere gemeenten tegenover vorig jaar, is Gouda’s belastingpositie on gunstiger geworden. De hierboven genoemde Rangschikkings- iyst der gemeenten over het jaar 1928/’z9 toont aan dat Gouda’s beliastingverhooging die van de andere gemeenten in de scha duw stelt. Was in de Rangschikkingslijst 1927/*28 Gouda nog opgenomen voor inko mens van 2000.op no. 732, d.w.z. dat vn de 1079 gemeenten er 731 waren waar van de belastingpositie gunstiger was, thans is Goud-a gekomen op 770, zoodat er nog 38 gemeenten zyn by gekomen, waar de belastingdruk lager is dan in de Gouwe-stad. Voor de inkomens van 5000 is de verhouding nog veel ongunstiger, daarvoor is Gouda teruggezet van no. 737 naar no. 841. Deze terugzetting valt te meer op daar de omliggende groote plaat- Rotterdam, den Haag en Utrecht óf gunstiger plaats hebben ingenomen, dan op hun plaats van vorig jaar zyn blyven staan. Utrecht dat op het gebied van belastingheffing ook nog al - staat, is nu voor de inkomens van 2000 en voor die van 5000 resp. 43 en 56 nummers gunstiger geplaatst. Moesten tfy vorig jaar uit de cyfers 1927/1928 zien dat het gemiddeld inkomen per aangeslagene in Gouda beduidend be neden het gemiddelde van alle in het ryk in de inkomstenbelasting aangeslagenen staat en dat ook het gemiddeld vermogen per aangeslagene in Gouda belangryk gaat beneden het gemiddelde in het Ryk, thans is die verhouding eveneens ongunstiger ge worden. Gouda behoort thans niet meer tot de vier gemeenten boven 20.000 inwoners, waarvan op grond van de statistische ge gevens betreffende den belastingdruk, het gemiddeld inkomen en het ge- j nüddeld vermogen, kan worden gezegd dat zy behooren tot de aangestipten met den zwaarsten belastingdruk. Van de 4 bedoelde gemeenten i§ den Helder afgeval len. Gouda vormt nu met Emmen en Haar lemmermeer het marquante trio van groo- tere gemeenten dat in zwaarsten belasting druk uitblinkt! Een renommee, waarop andere gemeenten geenszins gesteld zyn! Het is zeer betreurenswaardig omdat ook uit. de statistiekcyfers blijkt,, dat het ge middeld vermogen in Gouda ook sinds de vorige vermelding is t e r u ggeloopen van 59.000 op 58.000, en zulks terwijl het gemiddeld vermogen in het Ryk 79.000.— bedraagt, waartegenover staat dat het gemiddeld inkomen per aangeslagene van 2013.tot 2045.is toegf nomen, niettegenstaande het .gemiddelde in komen van de aangeslagenen in het Rijk van 2304.tot 2287.is gedaald. Uit deze cijfers kan worden opgemaakt dat het in handel "en industrie in onze gemeente niet slecht gaat. Dc cyfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek spreken ten opzichte van Gouda duidelijke taal. Ze demonstreeren dat de belastingdruk in Gouda hard op weg is naar het hoogste punt. En zy sproten het »ok uit dat de besturen van aile andere gei leenten van eenige beteekenis ?i duchtig voor waken de om de in ’t algemeen hooge belastingen niet nog hooger op te voeren. In Gouda doet men precies andersom. Daar gaat er telkens een nieuwe schep op. En men lacht er om dat het zoo erg nog niet is! Maar de cyfers zeggen het onafwijsbaar: Het is hier heel, heel erg! 80

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1