nnasium BURK ewoning Bahlmann Gouda ng. at 44, Gouda itenfabriek I0MJ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17128 tk 81 ft, zal weldra open kan. erswoningen 0 auto's ARAGEI Maandag 22 Juli 1829 R BRANDING FEUILLETON. EEN NOODLOTTIG SCHOT. MANTELS, JAPONNEN, KINDERJURKEN, HOEDEN, WOLLEN, ZIJDEN EN KATOENEN STOFFEN (•S«n W RestantprIJzen abnormaal lage prljaan. ;68*|Jaai*g«ng SrwFRKRUK B0SK00£> GOUD ERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE. NIEUWERKERK. OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN. STOLWUK, WADDINXVEEN. ZEVENHUIZEN, en* üuanwr, WUULKAK, HAASlKKCHT. MUUKDREl FHEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, oodzakelijke, en Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen waard en groeien [gelijks elk bedrag Japan i in de maanden een waren EEKENBEHOEFTEN sinden. Mijn binderij it, uav uren beginselen men meer aan- iloedarmoede, iaapt gy 11. Den Haag. (Wordt vervo’gd.) gij zult prijzen. Door te veel denken ontstaat zenuw achtigheid. Zult ge pal blijven staan, dan moet ge volkomen Uwdenken weten te beheerschen. voor een om hem aan >i ze. N.Z. in het Stads- O CP*r TEIEFOOI» I EL. 287 loop. Pamela, zoudt u naar mij wil- wij onze, zomergoe. n wij besloten ALS g in prijs te verlagen, tn Rusland worden toe- alleen ten uitvoer ge- •r gerekend kan wor- van Japan. Vandaar die aan het onderhoud :hen gezant en Sjide- I hypotheken bij de it, Snoystraat 117, werk waar ook de' zélf niet van overtuigd was 'ig was, zou ik straks gedaan tappere koppen die er i ik. Pas nadat’ik zag !j besloten had zich begon ik te twijfelen en aan idige behandelingen ifwerking gegarandeerd Plaat op aenvraq Pamela naar de studeerka- en had de deuren achter zich opengelaten. Er brandde een lamp op schrijfbureau dat in een hoek van de kamer stond en bij het licht daarvan vond ze haar tastend, struikelend, overstelpt door naar een leuningstoel naast den ’j slecht? Hebt Suizen in het hoofd> --Uil, -- Nog een paai looft u mij, er zijl sche Zaken, Wang, heeft nader aan den Sjanghaischen correspondent van Reuter verklaard, dat de houding der Sovjets Chi na dwong om voorzorgsmaatregelen te nemen. Dit beteekent niet, dat men de hoop zou hebben opgegeven, dat- de kwestie langs vreedzamen weg geregeld kan worden. Het ia, zei Wang, absoluut onjuist te beweren, dat w<j het Russisch belang bij den Chinee schen Oosterspoorweg tot nul hebben terug gebracht. Noch Rusland, noch een andeie mogendheid behoeft te vreezen, dat de bui tenlandse he ondernemingen in China, die uitsluitend voor wettige doeleinden worden gebezigd, niet behoorlijk zullen worden ont zien. ie geregelde küur be- bloed en Versterkt nsopgewektheiL Hon en had. 12 fl. 21.- Nog wordt gemeld dat Tsjang Kai-sjek, de opperbevelhebber der Chineesch-nationa- listisdie legers, een manifest tot de troe pen gericht, heeft, waarin hjj ze opwekt den strijd aan te hinden tegen het ronde 'mpe- rialisme, en de souvereine rechten van Chi na te handhaven. Hij verklaart Jat de af schaffing van de cngelijke verdragen en de verwezenlijking der nationale onafhanke lijkheid de belangrijkste punten vormen van het Ch.neesche revolutionnaire programma, en dat ieder officier en soldaat van het na- p schriftelijke aan- n heer J. J. Rijksen 20 gens voor daagd. Als eenige rechter van deze raadkamer zetelde de schoonzoon van den burgemees ter van Beemem, ridder de Vrière, tot voor kojrt katholiek lid van den Belgischen Se naat. Er volgde eén eerste ontslag van rechtsvervolging,, maar sommige bladen als de Nation Bélge en ’t Getrouwe Maldegem, dit laatste onder redactie van Victor Delille, stelden zelf een nieuw onderzoek ter plaat se in en brachten een aantal feiten, steu nende op getuigenissen van dorpelingen, aan het licht, welke dan ook tot een nieuwe gerechtelijke instructie aanleiding gaven. Ridder de Vrière hield de hand boven het hoofd van den veldwachter, wiens broeder, brouwer,’ naar herhaaldelijk in som mige kranten werd geïnsinueerd, adellijk bloed in de aderen zou hebben. De Brugsche rechter Kervyn, schoonzoon van den burgemeester, spande een Naar hat Engelich van FLORENCE WARDEN. 45 (Nadruk verboden). Hij keerde zich om en nam zijn hoed af voor de Herricks die nu ten slotte toch nog onder den indruk, omdat het zoover gekomen was, voor het raam van de zitkamer ston den. Pamela rende met een kreet naar hem toe en drukte zich tegen hem aan. Niet doen! fluisterde hij. Laat ik me nu als een man gedragen. Ze hief haar hoofd op, keek hem lang aan, zei alleen maar goeden dag Morecambe en wankelde naar het huis. En Sir Morecambe vroeg zich ten slotte met een kil gevoel af of Pamela nu ook aan hem was beginnen te twijfelen. HOOFDSTUK XXIII. Een onverwachte wending. Waar is de auto? vroeg Sir Morecambe aan den inspecteur, toen zij beiden bij do voordeur stonden. Voor de hekken, Sir Morecambe. We wilden alles zoo onopvallend mogeljjk doen, antwoordde de man die, evenals de meeste menschen uit de streek de familie Crake HEDEN BEGINT ONZE VERKOOP VAN de raadkamer te Brugge ge- weg, ellende, haard. Ze liet zich neervallen en met het hoofd tegen den rug van den stoel en de handen haar gezicht snikte ze hartbrekend, tot stem haar deed schrikken en zij om zich heen keek. Op den drempel van de openslaande deu ren stond Morton, het toonbeeld van schuld bewuste wanh< T- Juffrouw leA luisteren? Ze sprong op. O ja, Morton, ik heb ook iets tegen je te zeggen, zei ze met een’ harde stem terwijl ze de tranen uit haar oogen veegde en de be vende gestalte voor haar strak aankeek. En je weet zeker wel wat ik je te zeggen heb? Als antwoord boog hij het hoofd. Maar misschien is het beter dat mijn vader het zegt, ging zij voort. Je verlaat natuurlijk onmiddellijk onzen dienst. Meer heb ik niet te zeggen. En ze gaf een teeken dat hij kon heen gaan. Maar Morton bleef staan waar hij stond en keek haar bedrukt aan. De Fransche Kamer heeft met by'na al- gemeene stemmen goedgekeurd het voorstel van de regeering om de schuldenovereen komsten te ratificeeren. Evenzoo werd met bijna algemeene stemmen aangenomen het voorstel tot ratificatie van de schulden overeenkomsten met Engeland. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dageUks aangenomen aan ons Bureau: MARKT SI, GOUDA,, b|j «ize agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zUn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Intern. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. De plannen, die geschreven, kunne bracht worden, wanneei den op de neutralist de groote beteekeniX tusschen den RussScl hara wordt gehecht In Japansche militaire kringen acht men een opmarsch der Russen naar Charbin niet onmogelyk en gezegd wordt, dat Japan geen maatregelen zal nemen, zoolang de Russen zich tot den Chineeschen Ooster- spoorweg beperken, t gene weg te- rijden. Hij leunde behagelijk in een hoek van de wagen, strekte de boe nen uit en monpelde vol ernst tot verbazing van den inspecteur: Goddank'. Onderwijl was mer gewankeld den hebben. Een dergelijke expeditie geen mobilisatie vereischen, evenmin het overbrengen van troepen uit het Wes ten In politieke kringen te Tokio is men, volgens de Telegraaf, van meening, dat de situatie Rusland een gunstige gele genheid! biedt,, een einde te maken aan de vernederingen, die de Sovjets sinda 1917 van de zijde van China hebben moeten ver duren. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in Bet Zaterdagnummer 20 bjjalag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. proces in, wegens laster, tegen de Nation Beige, en kreeg 5000 francs schadevergoeding; in het dorp stonden de inwoners die het ook om partijpolitieke redenen,met de Hoste's hielden herhaaldelijk veemens gereed tegenover de anderen. Allerlei geruchten. Allerlei geruchten van omkooperij van getuigen, zoowel ten laste als ten gunste, deden de ronde, kortom de heele streek, door zekere laag-by-de-grond staande pers, dag aan dag schier in spanning gehouden en opgezweept, geraakte in beroering. Oude geheimzinnige moordzaken werden opge haald in dit dicht beboschte gewest, waar de herinnering aan den legendarisch gewor den Vlaamschen rooverhoofdman Baeke- landt en diens bende, nog steeds rondwaart. Men bracht het droevig einde van De Zut- ter in verband met de spoor! ooze verdwij ning, in de laatste oorlogsjaren, van een jachtwachter Dierckx, in dienst van den te Beemem wonenden graaf d’Udekem d’Acoz, die eveneens korten tijdvoor de verdwijning van zijn jachtwachter, vermoord was gevon den. Bij het zoeken naar den jachtwachter werd, in een bosch, het lijk van den ver- 01001x1611 graaf ontdekt. Van dezen moord werd een Duitsch officier, die de gravin het hof bleek te hebben gemaakt, beschuldigd, I niuar in den volksmond heette het dat al deze zaken verband hielden met elkaar en Dierckx uit den weg werd geruimd omdat Als ik er dat Sir Morecambe schuldij niet gedaan hebben wat ik heb. Nu wil ik je heelemaal niet hoorén, zei Pamela opgewonden. ar woorden alstublieft. Ge- sijn km?’"” net zoo over deken als ik hoe blij hij was toen'hij aan te geven, begon ik t zijn onschuld te gelooven en ben ik ervan overtuigd dat ik hem een dienst bewezen heb. Maar je hebt het uit wraak gedaan, gaf Pamela ten antwoord. -- Dat ontken ik niet en ik heb u vergif fenis gevraagd, maar nu u inziet, dat ik iets goeds heb gedaan en niet iets kwaads, wilt u mij dat misschien vergeven, evenals ik geloof dat Sir Morecambe doen zal9 Pamela zweeg. Ik ben bereid mijn ontslag te nemen, als u er op staat om mij weg té sturen, maar ik vind het afschuwelijk als ik het gevoel heb dat u mij niet vergeven wilt. Ik geef toe dat ik uit wraak gehandeld heb, maar gelooft u mij, het is werkelijk zoo het beste, juffrouw Pamela. Wat ik je niet vergeven kan. Morton is dat je aan Sir Morecambe getwijfeld hebt. Wel, hebt U dan de kranten niet ge lezen? Dan zou U toch wel weten dat er heel wat menschen zijn die aan hem twijfelen en daarbij juffrouw Pamelade chauffeur aar zelde en keek haar van ter zijde aan, toen ging hij voort: Zla dl tionale leger bereid moet zijn, zijn leven te geven voor het bereiken daarvan. De aan matigende houding van Rusland jegens onze regeering en haar rechten, zegt hij, kan niet voorby gezien worden; hoe kan men anders ooit hopen, te komen tot afschaffing van de ongelyke verdragen en tot terug winning van de aan China toekomende plaats in het gezin der naties. De regeering is vastbesloten, geen vernedering te aan vaarden. Het manifest zegt verder, dat de Sovjet- regeering reeds sinds 1927 een hardnekki ge communistische propaganda voert, om het gezag van de nationalistische regeering in China te ondermynen. De Chineesche re geering heeft dus niet anders gedaan dan maatregelen van zelfverdediging te nemen. De Sovjet-regeering echter heeft daarop geantwoord met Oorlogszuchtige toebereid selen, die een schending zyn van den geest an het nati-oorlogspact, dat zy mede heeft onderteekend. De verantwoordelijkheid voor verstoring van den wereldvrede rust dus op de Sovjet-regeering. NIEUWS. 7 BELGIE. Het moordproces van Beemem. Tweemaal vrijgesproken en nu-veroordeeld. Sedert een veertiental dagen houdt, naar het Hbld verneemt, liet Hof van Gezwore nen, te Antwerpen, zich bezig met een op hefmakende moordzaak, waarvan het ver loop, heel het Vlaamsche land door, met buitengewone spanning wordt gevolgd. Het betreft de geheimzinnige verdwijning, iiï 1926, tijdens een kermisnacht,, in het West- Vlaamsche dorp JBeemem, enkele mjjlen slechts van Brugge, van een boerenzoon Hector de Zutter, wiens lijk, enkele weken nadien, uit de vaart Gent-Brugge, werd op gebaald. Twee geneesheeren, die het lyk schouwden,, kwamen tot de overtuiging dat De Zutter zelfmoord had gepleegd. Kort daarop begonnen in het dorp en de omge ving allerlei geruchten te loopen, welke hierop neerkwamen, dat verscheidene per sonen, door een deel der bevolking, ervan verdacht werden De Zutter te hebben ver moord in den kermisnacht en zyn lijk later in de vaart te hébben geworpen. Het ge recht trok zich de zaük aan en drie perso nen, waaronder de veldwachter, werden voor den rechter van instructie en vervol- De Amerikaansché journalist Simms, cor respondent van een aantal vooraanstaande bladen uit de V. Sv seint uit Dalny, dat de Russen troepen verzamelen op strategische punten langs de RuSsisch-Ohineesche grens. Volgens dezen journalist wordt Mandsjoe- rye ook bedreigd door duizenden bandieten, die naar het schijnt door de Russen worden betaald, terwyl éveïieens een bedreiging wordt gezien in 40.000 Mongoolsche bandie ten, die, naar verluidt, gereed zijn om Mandsjoerije binnen te vallen. Steeds vol gens Simms, verlaat de Russische consul hedenavond Charbin. Daar ter plaatse zyn alle Russen boven de 16 jaar geïnterneerd. De Japansche consui-generaal heeft den Japanschen vrouweiï en kinderen gelast, het gebied van Soeifenho, dat al bijzonder ge vaar loopt ingeval van een gewapend con flict te ontruimen. Tot dusver hebben de Sovjettroepen al leen drie tunnels van den Oesoeri-spoorweg nabij de grens bezet. Op een oostwaarts rijdenden Sovjet-tatoepentrein waren de woorden te lezen: 4Op naar Mandsjoerije, ter wille van uw bipod!” GOÜDSCHE COURANT. Ratificatie van de Fransche schulden. Een succes voor Poincaré. Het Chineesch-Russisch conflict. Japan zal neutraa 1 blijven. -—- China verzet zich tegen het Sovjet-regime. Maarschalk Tsjang Kaï-Sjek spoort de troepen aan tot verweer. aanmatigende houding van Rusland in Chi na vermag men evenmin goed te keuren. Aan wiens zyde het gelyk inmiddels moge zijn, in elk geval meent men te Tokio, dat een oorlog, als ’t eenigszins kan, vermeden moet worden. Vandaar dat de Japansche regeering reeds voeling heeft gezocht met de gezanten van Amerika, Frankryk en Engeland,teneinde in verband met den kri tieken toestand overleg te plegen, en ook confereerde met de gezanten van China en Rusland. Opmerkelijk was het bij de confe rentie met de 'laatste, dat déze wenschte te weten welke houding Japan zal aannemen wanneer de pogingen om tot een vredelie vende oplossing te komen mochten misluk ken. Sjidehara antwoordde hierop, dat Japan op het oogenblik nog geen termen aanwezig acht om tusschenbeide te komen. Het kabi net heeft reeds eerder over de situatie be raadslaagd en is tot de conclusie gekomen, dat een definitieve actie van Japan n;et gewensdht is. Het feit, dat Rusland Japan gepolst heeft inzake de eventueele neutraliteit van dat land, doet veronderstellen, dat de plannen var/Moskou verder gaan dan oorspronkelijk werd aangenomen. Het wordt dan ook in Tokio magelijk geacht, dat de Russen beslo ten hebben, den Chineeschen Obsterspoor- weg weer met geweld in bezit te nemen en erkend moet worden, dat de algemeene si-; tuatie gunstig zou zyn voor een dergelijken stap. De openfbare meening in het buiten- Jand «kent, dat China verkeerd-gehandeld- De Chineesche minister- van Buiteuland- heeft door het in beslag nemen van den spoorweg en Japan heeft er groot belang bij, dat de rechten der buitenlanders iti Mandsjoerije gerespecteerd worden. Het schijnt, dat Japan daarom niet geneigd is, de Chineezen te beschermen tegen de ge volgen van hun eigen daden. Rusland heeft drie of misschien vier uitstekende divisies op zeer korten afstand van de grens liggen en kan hiermede zonder ernstige militaire moeilykheden den spoorweg weer geheel be zetten. Er kan geen sprake van zyn, dat Rus land verder zou gaan dan het bezetten van den spoorweg zelf, doch in dat geval zullen de Sovjets bij de onderhandel ingen over een nieuwe overeenkomst in zake den spoorweg in ieder geval de grootste troeven in han- zal als Heel de wereld volgt op het oogenblik met spanning de gebeurtenissen in het Verre Oosten, waar de toestand niet al te rooskleurig mag worden geacht. Sommige berichten toch behelzen, dat de kanonnen reeds hebben gedreund en dat Rusland reeds een krachtig offensief heeft ingeleid, dat den aanvaller het bezit verzekerde van enkele grenssteden. Oorlogsschepen en vliegtuigen moeten ook reeds in actie zyn; de telegrammen reppen voortdurend van opmarschen en concentraties der wederzijd- scho troepen, zoodat de situatie er Werke- lyk dreigend uitziet. De Mongoolsche re geering ziet blykbaar evenmin dadeloos toe; zij is op de hand van Rusland en heeft ook reeds order gegeven tot een gedeelte lijke mobilisatie. Een der Russische volks commissarissen moet vo'lgens de Duitsche pers hebben verklaard, dat Rusland China niet den oorlog zal verklaren, wanneer China zich onthoudt van schending van ’t gebied der sovjet-uinie en alleen maatrege len treft ter bescherming van de grens, maar wanneer de berichten omtrent het Russische offensief juist zijn, gaapt er wel eenigszins een klove tusschen voormelde woorden en voormelde daden. Hoe dit ook zy, nu, de nood op het hoogst is, is de redding nog wel niet nabij, maar worden toch middelen door de overige mo gendheden beraamd om het ergste te ver hoeden. Tusschenkomst van den Volken bond blyft vermoedelijk achterwege, daar Rusland, waar het Geneefsche instituut zeer impopulair is, deze waarschynlyk ter stond van de hand zou wy zen. Een andere groote mogendheid, Amerika, heeft echter reeds de eerste stappen gedaan. Dit lag feitelyk voor de hand. De regeering te Was hington heeft zoowel de aandacht van Mos? kou als Nanking gevestigd op het feit, dat zy beiden het verdrag van Kellogg, dat den oorlog buiten de wet stelt, hebben onder teekend. Amerika heeft de Russische re geering nog steeds'niet erkend en-het zal denkelijk uit dezen hoofde zijn, dat Stim son, de minister van ibuitenlandsche zaken der Vereenigde Staten, zich tot Claudel, den Franschen gezant te Washington, heeft gewend' met het verzoek of zijn regeering er te Moskou op aan wil dringen, dat men zich daar laat leiden door de beginselen van Kellogg’s pact. De inbeslagneming van den Chineeschen Oosterspoorweg door Nanking vindt in Japan niet heelemaal correct, maar de goed kende en de taak, die men hem opge dragen had, met tegenzin vervulde. Uitstekend, zei Sir Morecambe, toen hij op het breede grintpad kwam vpor het huis I en daar drie of vier agenten op hem vond wachten; zij stonden terzijde van het pad en kwamen niet naderbij toen hij versoheen. Sir Morecambe en de inspecteur die hem gearresteerd had,, liepen samen de oprijlaan af en de andere agenten volgden op zoo’n afstand dat Sir Morecambe niets van hen merkte. Hij keerde zich naar den man naast hem en vroeg op rustigen toon: Denkt het volk hier heusch dat ik dien moord „of beter die moorden, op mijn gewe ten heb? De inspecteur aarzelde. Och, sommigen zeggen dit en sommi gen dat. Het was érg jammer Sir Morecambe dat u bent weggegaan. Ze hebben mij er toe overgehaald, zei hij, men dacht dat, als ik tijd won, het in middels wel zou bewezen worden dat ik on schuldig was. - Ik moet u waarschuwen,, Sir Morecam- ba, dat alles wat u zegt tegen u gebruikt moet worden. Nij, de verklaring van mijn verdwij ning hoeft heusch geen'geheim te blijven. Hij voelde zich werkelijk opgelucht nu hij zich onder zijn eigen naam vertoonen kon. Hij was weer Sir Morecambe van Crake Hall en in staat om zijn verhaal van de waarheid te vertellen en hij was er zich te laat bewust van dat hij dit beter dadelijk had kunnen doen. Toen stapte hij in de auto, om als gevan- Natuurlijk weet ik dat ik gaan moet en dat ik het verdien,, zei hij. Ja. Ik wil er niets meer over hooren, zei Pamela. Neemt u me niet kwalijk, juffrouw Pa mela, maar ik zou graag nog iets willtn zeg gen, zei hij. Ik geef toe dat het verkeerd van me was om naar de politie te gaan, maar was het tenslotte zoo heel erg? Als Sir Morecambe schuldig is, is het toch heter dat het bewezen wordt en dat u hem opgeeft, als hij onschuldig is, heeft hij toch wel dwaas gehandeld om zich zoolang ver borgen te houden en hoe eerder hij zich kan verdedigen, hoe beter is het voor hem en voor u, juffröuw Pamela. Ze zat nu rechtop in haar stoel. De man praatte eigenlijk heel verstandig en wat hij zei was ontegenzeggelijk juist. Het lag niet op jouw weg de politie over te leveren, zei Neen, en ik heb u al ge2egd dat het me erg spijt, maar tenslotte kunt u toch niet beweren dat het verkeerd is. Neemt u me niet kwalijk dat ik het zeg,, maar uw plan om hem weg te sturen» heeft al die moeite veroorzaakt. Ze maakte een beweging van ongeduld, maar hij was nog niet uitgepraat. - Het is beter dat u mij aanhoort, juf frouw Pamela, want ten slotte heb ik geen kwaad gedaan, behalve dat ik u geholpen heb bij zijn ontvluchting. Het was niet prettig dat zij op deze top niet aan haar fout herinnert werd, maar Pamela die den chauffeur in haar hart niet heelemaal ongelijk kon geven, liet hem uit spreken.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1