LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. éten'* en z|j alle mogelyke pogingen moet nanwenden om haar 336 pond wegenden ega te vermageren. Zy verwyt hem stelsel matig liet dieet te ontduiken, dat hij be loofde te zullen volgen om van zijn overtol lig vet bevryd te worden. Zij maakte eert verinageringsontbyt voor rige spyy met een strak gelaat, maar op weg naar de beurs (hy is de vetste effec ten-makelaar van New-York) wipte hij een restaurant bimiep om smakelijker, doch zuiver vetvormende spijzen naar binnen te werken. De echtelieden waren gewoon #sa men te lunchen, maar zij kwam te weten, dat hy tussphen de maaltijden door vet voedsel gebruikte. Toen zij een vacant ie- rei maakten, be stelde Donald voor het diner kreeft met mayonnaise <en op haar verwyt gaf hy ten antwoord, dat wanneer hy zyn kreeft niet kreeg, hy zelfmoord zou bega&n. De man kan zich een hartige brok ver 'oorloven, want hy verdient 100.000 dollars P'.r jaar met zyn beufsaffaires. Zij eischt nu een wekelijksche uitkeering van 350 dollars. Het zonderlinge paar huwde zes jaar ge leden, toen zy 16 en hy 22 jaar was. De zwaarlijvige echtgenoot is van meening, dat zijn vrouw te veel romannetjes leest. Hij verklaarde nog steeds van haar te houden, maar toch niet zooveel..." om er zelfmoord voor te plegen, door al te veel in lichaams gewicht af te nemen. BELGIS. Waterschaarschte tengevolge van de droogte. De meeste Belgische steden en met name Brussel en zijh Vdoreteden hebben, naar de Tel. vernam, zeer te lijden van de water- achaarschte ten gevolge van de langdurige droogt. De gemeentebesturen moeten ingrij pende beperkingsmaatregelen treffen. Op aoninnge Uren van den dag mogen de bur gers de trottoirs vóóf en de puien van hun woningen niet schrobben. In de fabrieken is een water bèperking van 26 put., in de Ito- tels en restaurants- van 10 pet. ingevoerd. Ook in Luxemburg heerscht waterschaarsch te. De hoogste temperatuur van dezen zomer is Zaterdag te Parijs geregistreerd, toen de thermonjetet tot 95 graden steeg, welke tem peratuur, oi'n "s middags lmlfvijf bereikt werd Een hevig onweer, dat boven Versailles los barstte en een uur later parijs bereikte, bracht een aanmerkelijke verkoeling teweeg en hoewel het gisteren nog zeer heet was, kon het toch niet drukkend worden ge noemd. Uit aHe deelen vanFraukrijk komen be richten omtrent hevige onweders, die groote schade hebben aangericht in de departe menten van de Saonue en de Loire. TSJECHO-SLOWAKIJE. Het zigeunerproces. Het Zigeunerproces, (dat ruim twee maan den geduurd heeft, ia beëindigd met de ver- oordeeliag tot levenslange gevangenisstraf van de twee leiders Filke en Thybar; de andere beklaagden kregen van twaalf tot vier jaar. Twee Zigeunerinnen werden vrij gesproken. Droogte. Naar het W. B. meldt, wordt Noord-Bolie- men in hoogst ernstige mate door de droog te buteisterd. 'In vele steden heerscht ecu zoodanig watergebrek, dat de waterleidingen op enkele uren p&f dag na, worden afgeslo ten. De textielindustrie te Warnsdorf wordt met stopzetting bedreigd. BINNENLAND. De Koningin in de Residentie. De Koningin, wordt morgenochtend te 10 jur min te 's-Gravenhage verwacht en zal v/eer in -iet paleis Het Huis ten Bosch haar intrek nemen. Te 5 u r 50 Woensdag ochtend keert zij naar Het Loo terug. liet Huis ten Bosch is tydelyk voor pu blieke bezichtiging gesloten. Een rede van Dr. J. Th. de Visser in den Ned. Journalistenkring. Zaterdagmiddag heeft in Hotel Paulez te 's-Grov onhage het noenmaal plaats gehad, dat de Nederlandsclie Journalisten-kring aanbood aan dr. J. de Visser, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Voor dit noenmaal bestond in de kringen van de Nederlandsche pers groote belang stelling. Tot de aanwezigen belioorden voor het Kringbestuur de heeren D. Hans, voorzitter. Henri Dekking, vice-voOrzitter, Polak Da niels en J. H. van Oosten voorts mr. L. J. Plemp van DuiVeland, eere-voorzitter en Jo- han de Meester eerelid van den kring voor (je Haagsehe journalistenvereeniging mr. J. J. van Bolhuis, voorzitter en uiej. E. J. Be- linfante, Secretaresse, voor de vereeniging. De Atnsterdamsche Pers de lieer C. A. P. M. van den Broecke, viee-vóorzitteren verder vele journalisten, vertegenwoordigende bla den van allerlei richting en uit verschillen de deelen des lands, o. w. ook de heer J.^B. Vesters. voorzitter van de Roomsoh-Katho- lieke Jouriialistenvereeniging. Ook eenige weekbladen en het Persbureau Aneta waren vertegenwoordigd. De tafelR waren keurig met bloemen ver sierd een strijkje luisterde den maaltijd op. Qm één uur kwam dr. de Visser, door Kringbestuurders aan den ingang van het hotel ontvangen, onder applaus der aanwe zigen de receptiezaal binnen, waar de ver schillend» deelnemers aan hem werden voor gesteld. De heer D Hans, voorzifter van de Jour nalistenkring en tafel-president, sprak bij het begin van den maaltijd dr. De Visser toe De maaltijd, waartoe wij TT beden hebben uitgenoodigd, is, zeide spr.. nooh bovenal belegd tot streeling der zinnen, noch om een diplomatiek of mercantiel doel te berei ken Wij willen, aldus spr.. hier zitten als uw genegen en bewonderende vrihnden. die u op dit oogenblik een eenvoudig bewijs van oprechte waardeering en erkentelijkheid wen6chen te brengen. Spr. huldigde Vervolgens dr. De Visser voor al hetgeen hij heeft gedaan en geweest is. Wij verheugen ons, aldus eindigt spr., dat uw afscheid van de actieve politiek niet is een afscheid van het openbare leven, dat gij u aan velerlei werk zult blijven wijden. Moogt gij dan en met u uw trouwe en toegewijde vrouw voor dat werk nog vele jaren gespaard blijven. U dankend voor uw aanwezigheid breng ik namens de Neder- Inndsche pers een dronk uit op uw welzijn. Rede van Dr. de Visser. Na te hebben getuigd van zijn waardeering voor onze dagbladschrijvers en parlementai re redacteuren, sprak dr. de Visser over: „Staatkundige partijen en parlementaire herinneringen". Naar aanleiding van het vreemdsoortig groot aantal partijen, welke bij de onlangs plaats gehad hebbende verkiezingen candi date» stelde, betoogde spr., dat in het bij zonder in ons land het partijwezen aan één groot gebrek lijdt. Wij nrissgn n.l. flinke, historische, geconsolideerde partij-formaties. Dat aan partijen bij ons ontbreekt, de vas te historische grondslag in ons volksleven, die elders wordt gekend en deze missen het aanzien, waarin zij bij andere volken staan, terwijl zij voor voortdurende versplintering vatbaar zijn. Vooral dit laatste doet zich bij ons op groote schaal voor. Daartoe werken met 'name twee factoren mede. Dr. Kuyper„ die de dingen zoo pakkend zeggen kon, sprak eens in het parlement: Er zijn twee mach ten, die het Nederlandsche volk in bewe ging brengen: „de religie en de negotie". Nu de kerkelijke strijd, die- verscheidene jaren lang ook op het terrein der staatkunde werd overgebracht, daar bijkans niet meer wordt gevoerd, dringt zich de confessioneels uaar voren. Hierover loopen echter zelfs in den boezem eener zelfde rechtsche partij de meeningen zoozeer uiteen, dat het niet te verwonderen zou zijn* wanneer althans on der rechtzinnige protestanten, 't splitsings proces, inzake staatkundige partijen, nog verder doorging. De een of andere bekwame en behendige theologant behoeft slechts de .snaren te grijpen van het een of andere theo- logiseereude volksdeel of 1iij heeft kans op een Kamerzetel. Men vraagt zich daarbij niet af, welke noodlottige gevolgen dit dogmatisch krakeel in een land met een zoo gemengde godsdien stige bevolkipg kan hebben en ook niet of daarbij eenig positief politiek resultaat zal worden bereikt. Het is slechts om getuigen te doen. En wij zien die partijtjes heden verschijnen en morgen verdwijnen, omdat de geestdrift, bij het aanhooren van steedB dezelfde klanken, zonder dat men eenige vrucht ziet, natuurlijk van lieverlede ver slapt, en dan weer iets anders tijdelijk op geld moet doen. Maar intusschen is het kwaad geschied en vreet de kanker der par- tijgerbrokkeling, die belemmerend werkt op den goeden gang van zaken, gestadig voort. Eenzelfde proces zien wij zich ontwikkelen naar aanleiding van wat Kuyper de negotie noemde, dit woord nu genomen in zeer rui men zin. De historie leert ons, dat ons volk ook op dit punt altijd zeer gevoelig was, en het heden verloochent ook in dit opzicht het verleden niet. -Hoevele materieele belangen en belangetjes komen, als de verkiezingen in aantocht zijn, niet naar voren! Dan wordt er in verschillende kringen naar staatkundige beginselen niet gevraagd, dan wordt liet oog gesloten voor het ingewikkelde maatschappe lijk samenstel, dat in zijn geheel moet wor den ontzien en ontwikkeld, dan viert niet zelden benepen eigenbaat hoogitijd. En al deze politici van klein allooi vinden dan al ras hun bondgenooten in hen, die over hun eigen levensomstandigheden ontevreden zijn en in de gehecle maatschappij niet veel an ders zien dan een alles te wenschen overla tend geheel, en den ötaat beschouwen als een wezen, dat het voor hen nog veel erger maakt. Het is helaasvooral de tijdsomstan digheden na den ooi log in aanmerking geno men, niet te verwachten, dat wij ook hier aan het einde gekomen zijn van het aantal snipper-partijtjes. Voor verrassingen op dit gebied zullen wij telkens weder komen te staan. Daarnevens wordt het gezonde partijwe zen ook nog van een andere zijde bedreigd. Het is een feit, dat de sterkste beide par tijen in ons land, de Roonisch-Katholieke en de sociaal-democratische. tot heden op kranige wijze haar eenheid en saamhoorig- heid hebben, weten te bewaren. Maar het is zeer de vraag, of dit ook in de toekomst het geval zal zijn, wèl zal het speciaal ka tholiek belang eerstgenoemde partij zoo lang mogelijk haar eenheid doen bewaren, maar liet gaat haar als weleer moeder Rebecca, in wier schoot Jacob-en Ezau tegen elkan der stieten, terwijl zij, grqot geworden, tegen over elkander gingen staan. En'al houdt de sociaal-democratische partij haar cohorten goed bijeen, steeds hebben zich bij de gees teskinderen der revolutie twee stroomingen doen-gelden: Girardijnen en Jacobijnën in Frankrijk, eerst in ons land federalisten en uratarissen, en,nu in onze dagen zijn, om van de communisten te zwijgen nu en dan symptonen van 't zelfde verschijnsel bij de S.D.A.P. te bespeuren. Mocht nu te eeniger tij"d. wat te vreezen is, in de genoemde groe pen tiaar echLHollandschen aard. splitsing ontstaan, dan zal tegelijk het parlementaire stelsel den sterksten knak krijgen, en onder ling overleg om tot een gemeenschappelijk aceoord te komen, zoo goed als uitgesloten zijn. Eindelijk mag bij dit alles niet worden ve"- geten, dat het evenredigheidsstelsel in liooge mate bevorderlijk is aan de door mij ge wraakte versnippering van partijen. Voor elke nieuw-ontstane partij of fractie wordt, indien zij slechts een zekere getal sterkte onder de kiezers heeft, de deur der volksvertegenwoordiging geopend. En de pas gehouden .verkiezingen hebben doen zien. dat van dit recht oori zeer ruim gebruik wordt gemaakt. Zpo wordt de chaos der partijen veroor zaakt het partijwezen in zijn gezonde kern bedreigd; de waardigheid van het parlement verminderd en ten slotte het regeeren be moeilijkt. Wanneer wij verdér naar de oorzaken vra gen, die deze verwording van het partijwe zen hebben bewekt, dan moet ongetwijfeld, naast hetgeen ik reeds noemde, ook een deel van de schuld op de andere partijen worden afgewenteld. Een oogenblik heeft het gesdienbn alsof bet partijwezen in ons land weder een betere ontwikkeling tegemoet zou gaan en de groote partijen weder principieel, vrijwel elk met een eenheidsfront tegenover elkander zou den komen te staan. Het was toen het kabi net Pierson in 1897 optrad. Spr. roemde den belangrijken arbeid, wel ke onder dit ministerie is tot stand gebracht en het hooge peil, waarop toen het parle ment stond. Meesterlijk is het minister Ruys in het verleden gelukt verscheidene jaren eerst een z.g. parlementair-kabinet, met behulp, der rechterzijde te handhaven. Doch of het weer gelukken zal F Er is reden tot twijfel. En wanneer deze twijfel mocht worden beve-" tigd, zoo rijst de vraag: wat dan:- Voor het consekwent doortrekken van de scheidslijn tussohen democratisch en conservatief is ook thans veel minder kans dan ooit, omdat al wat roomsclr is zich tegen de groote leuze der vrijzinnig-democraten en sociaal-deino- eraten bij de jongste verkiezingen: „Staats pensioen en nationale ontwapening" heeft verzet en deze laatsten zonder deelname der katholieken geen kabinet kunnen vórmen. Ook is het een veeg teeken voor het vormen van een vaste meerderheid tegenover een minderheid, dat de groote principieele vraag stukken, die jaren lang de geesten bezig hielden, van de baan zijn. Tegenwoordig is het meer een gevecht, om wat mee* oi mirj- der en weet een regeering bijna niet meer vóóraf, hoe de uitslag van een bepaalde stemming zal zijn. Aan allerlei verrassingen staat zij bloot. Ooi! is de zoogenaamde coa litie niet meer in den voordeel igen toestan 1 van aanvallen, hoogstens in dien van verde diging tegen mogelijke aanslagen op in de wetgèvinp neergelegde christelijke beginse len. Ongetwijfeld richt zich heden de tegen woordige christelijke "politiek meer op de zelfstandigheid van de eigen groep dan op de coalitie, en treden de eigen wenschen sterker op den voorgrond, nu de gemeen schappelijke groote strijdvragen niet meer bestaan, zoodat uit dien hoofde een samen optrekken steeds bezwaarlijker wordt. En datzelfde geldt het samengaan van andere partijen. Hoeveel eenvoudiger zou thans de oplos sing van een crisis zijn. Hoeveel natuurlijker zou de politieke ontwikkeling zijn, wanneer wij hadden of hadden verkregen vier groote partijen: de eene Protestantsch-Christelijke. de eene vrijzinnige, de eene Katholieke en de eene sociftal-demotoratische partij, die ieder in zich de sqhakeeringen van behou dend en vooruitstrevend beoogdenMaar ge dane zaken nemen geen Keer. Dit te ver wachten is een utopie. Maar niettegenstaande derhalve tengevol ge van allerlei omstandigheden op dit oogen blik het partijwezen inhaereni aan den con stitutioneel en 'staat, .in een ongelukkige» toestand verkeert en .dientengevolge zoowel de verhouding tusschUi regeering en volks vertegenwoordiging schade lijdt als de waar deering van het parlement daalt, mag dit er ons niet toe brengen de waarde van het parlementaire stelsel te miskennen en nog verder gaande de politiek als zoodanig te minachten. Niet genoeg toch kan worden herinnerd aan het prachtig werk. dat de Staat in onze samenleving te vervullen heeft en vervult door de samenwerking van regee- ring en volksvertegenwoordiging. In dit verband noêmde spr. tal van be langrijke problemen. Er liggen voor den Staatsman allerlei vraagstukken van diep ingrijpenden aard, die verre uitgaan boven kleinzielig party gekibbel maar door iedere partij zelfstandig dienen te wordei^ bestudeerd en verwernt. opdat er inderdaad door regeering en volks vertegenwoordiging leiding aan onze staat kunde kan worden gegeven. In dit verband vermeldde spr. ook het belangrijke vraag stuk va» de verhouding tusschen Staatson derwijs en bijzonder onderwijs; van Staals- en particuliere armenzorg; van Staats- en bijzónder opvoedingswezen en socialisatie of zelfstandigheid der bedrijven in 't algemeen van Staatswerkzaamheid en particulier ini tiatief. Of ook de in onzen tijd zioh met klem naar voren dringende vraag van de verhouding tusschen moederland en Kol> niën. Het was spr. er om te doen, te verhinde ren. dat uit den betrekkelijk treurigen toe stand. waarin thans bij ons het partijwezen verkeert en de verkeerde gevolgen, die daar uit voortvloeien, de slotsom zou worden ge trokken, dat de staatkunde als zoodanig als minderwaardig werk zbu moeten worden aan gemerkt en do staatsman noodwendig als mensch en christen iets van zijn Vaardigheid zou inboeten. Vpeleer is het tegendeel waar. In vele opzichten werkt de politieke arbeid veredelend en opvoedend. Dit geldt inzonderheid van het Nederland sche parlement, dat over 't algemeen een toonbeeld is van orde; waarin hard wordt gewerkt veel meer door de leden te zamen dan wel in vroeger j4ren het geval was en dat uitmunt door camaraderie. Er is alle reden om met het oog op 'thoog belang der staatkunde en ziende op het peil, waaiop ons parlement als zoodanig nog steeds staat, ons in te spannen om de „pu blic spirit" in ons volk zooveel mogelijk op te wekken. Ten slotte betoogde spr., dat de pers be hoort tot de krachten, die de Nederlandsche staatkunde kunnen sturen in de riehting van een Pehfc-nationale staatkunde, van een ver heffing van de nationale eenheid boven de partijschap. Ken langdurig applaus volgde op deze rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen maakten enkele aanwezigen gebruik Tenslotte bracht de heer Hans dr. de Vis ser hartelijk dank voor zijn schoone rede Men bleef hierna in intiemen kring nug eenigen tijd bijeen. Jhr. Mr. Dr. A. Röell uit Indië terug. Indië een fascineerend land. De Commissaris der Koningin in Noord- IIolland jhr. mr. dr. A. Röell is Zondag ochtend van zyn Indische reis teruggekeerd en te 8 u. 57 per Genua-express aan het Arnhemsche station gearriveerd. De heer Röell, die in blakende welstand verkeerde en wiens sterk gebruind gelaat den invloed der tropenzon verried, ver Het hier den expresstrein. Toen wy den heer Röell op het stationsperron begroetten .ver klaarde hij ons, dat zijn verblijf in Indië hem uitstekend was bevallen. Drie weken vóór en drie weken na het Pacific Science Congres, dat hy als Regeeringsvertegen- woordigev bijwoonde, heeft de heer RöeU gereisd. Uiteraard kon hy in een gesprek van enkele minuten geen reisverhaal geven, maar wel vatte hij zyn indruk van Indië samen in een enkel woord: „een fascinee rend lalW". De heer Röell, die door Arnhemsche vrienden werd verwelkomd, zette met den trein van 10.18 zyn reis naar Meppel voort, om zich vandaar te begeven naar het land goed „Dikingen" by De Wyk. t Donderdag zal de Commisaris der Ko ningin zijn ambtsfuncties hervatten. De stakingsstreek van Oostelijk Groningen. De bewaking der graanvelden De heer Braat had den Minister van Jus titie de volgende vragen gesteld: Ts het den Minister bekend, dat door een spreker in een vergadering in de Stakings streek oostelijk Groningen is meegedeeld, hoe men in Indië graanvelden in brand steekt door ratten uit te rusten met bran dende voorwerpen en zon de velden in Ie jagen? Is de Minister' bereid tijdig maatregelen te treffen om de hooi- en graanvelden in die stakingsstreken goed te kunnen bewa ken. ten einde dergelijke branden te voor komen? De Minister heeft hierop het volgende ge antwoord Ad vraag 1. Dat de in deze vraag-bedoel de mededeeling is gedaan., was den onder- geteekende niet. bekend. Bij onderzoek is ge bleken. dat een der revolutionnaire sta kingsleiders in Oostelijk Groningen zich in derdaad in den aangegeven zin moet hebben uitgelaten. Ad vraag 2. Uiteraard zal. voor zoover praotiseh doenlijk, door de politie de noo- dige aandacht aan deze zaak worden ge wijd. intusschen nioge de ondergeteekende zich veroorlooven op te merken, dat hoe minder in het openbaar over dergelijke uitlatingen wo(rdt gezegd, hoe bpter zulks is. Het ge ven van meerdere ruchtbaarheid aan me dedeelingen als de onderhavige, welke ver moedelijk door den geachten steller der vra gen niet zonder grond, als verkapte oprui ing is beschouwd, is aan hen, die van een dergelijk vernierigingsmiddel gewagen, zeker niet onwelkom. En het bevorderen van maat regelen, .als in de vraag bedoeld, kan toch zeer gereedelijk langs anderen weg bereikt wyrden. Hooglee r aar sbenoe m in gen By Kon. besluit zyn benoemd: tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversi teit te Leiden voor onderwijs in de tropisch koloniale staathuishoudkunde, dr. J. H. Boeke, adviseur voor het volkscredietwezen in Nederl.-Indië, en buitengewoon hoog leeraar in de staathuishoudkunde aan de' Rechtshoogeschool te Bat&via; tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, voor onderwijs in de histologie en de microscopische anatomie: dr. S. P. Bok, prosector aan de Wiljem Arntszstichting te den Dolder; tot buitengewoon hoogleeraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor onderwijs in de Grieksche taal en letterkunde van den Oud-Christelyken. den Byzantijnschen en den nieuweren tijd: mej. S. Antoniades te Parijs. Nummering der candidatenlijsten. Ir. de gehouden zitting van het Centraal Stembureau heeft de nummering plaats ge had van de voor de a.s. verkiezing voor de Eerste Kamer ingediende candidatenüjsfen. Groep I. In groep 1 (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg) waren ingediend 7 stel gelijkluidende lysten en 2 op zich zelf staande lijsten. Aan de gelijkluidende lijsten werden de volgende nummers toegekend: Soc.-dem. lijst-Moltmaker (ingediend in alle 4 provinciën) no. 5; Vrijheidsbond lyst-Fock - (ingediend in a!le 4 provinciën) no. 8; C'hr. Hist, lyist de Savornin Lohman (in gediend in alle 4 provinciën) no. 2; Anti-Rev. lysit-de Heer (ingediend in Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht) no. 9; R.K. lijst-van Lanschot (ingediend in Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht) fio. 4; Staatk. Geref. lysWÏ. H. Kersten (inge diend in Zeeland en Utrecht) no. i. De op zich zelf staande lysten verkregen de volgende nummers: R.K. Volkspartij lijst- P. M. Arts (inge diend in Noord-Brabant) no. 3; It.K. lyst-mr. Jansen (ingediend in Lim burg) no. 6. Groep III. In de groep Noord-Holland en Friesland waren ingediend 2 ljj stengroepen, 4 stellen gelijkluidende lysten en 1 ap zich zelf staan de lyst. Hiervan kregen de 1 ij steng roepen de vol gende nummers: Chr.-Hist. groep, bestaande uit lyst-Pol- lema ingediend in Noord-Holland), lyst- Verkouteren (ingediend in Noord-Holland) en lyst-Pollema (ingediend in Friesland) no. 7. Vrjjz.-Dem. groep bestaande uit lijst van Embden (ingediend in Friesland) no. 2; Na loting werden voor Noord-Holland toegekend aan de lijst-Verkouteren de let ter A, en aan de lyst-Poliema de letter zoodat deze resp. genummerd zyn 7A en 7a Eveneens werd voor Noord-Holland toe gekend aan de lyst-van Embden de letter A en aan de lyst-Valkema letter B, zoodat deze resp. genummer zyn 2\ en 2B. Aan de gelykluidende lysten werden dl volgende nummers toegekend: Soc.-Dem. ljjst-Polak (ingediend in beide provinciën) no. 3. R.K. lijst-Hendriks (ingediend in beide provinciën) no. 6. Vrijheidsbond lySt-v. d. -Berg (ingediend in beide provinciën) no. 5. Ant.-rer. lyst-de Vlugt (ingediend in bei de provinciën) no. 1. R.K.: Aan de op. zichzelf staande ljjat- Servarens (ingediend in Noord-llolland) weid no. 4 toegekend. Internationale samenwerking. Controle op schoolboeken. Succes vopr de Nederlandsche woordvoer der. Te Den Haag is gisteren op liet Xle intet- nationaal congres voor Middelbaar Onder wijs. aan de orde gekomen een bespreking over het „Bureau International de 1* En- seignement secondaire et la Société des Nations. De heer Clavière (Frankrijk) rapporteerde hierover, mededeelende, dat bij dit bureau thans 46000 leeraren bij het Middelbaar On- derwijs zijn ingeschreven. Spreker legde speciaal den nadruk op de waarde van de controle op de geschie denisboeken. opdat de jeugd niet verkeerd worde, ingelicht. De lieer Pelt (Volkenbond) besprak de .methode d'education de l'esprit internatio nal Wat de Volkenbond op dit punt kan doen. dat is bevórderen van de samenwer king tusschen de verschillende landen. De beste fhethode daarvoor is door deskundi gen bestudeerd in 1906 en 1907. Spr. gaf van die werkzaamheden een overzicht. Over dit onderwerp zijn verschillende brochures ver schenen, uitsluitend: bestemd voor de leer aren. Verder heeft de Volkenbond contact gezocht met de leeraren door op bepaalde tijden artikelen te doen plaatsen in paeda- gogisehe tijdschriften. Dan is er ook nog, ge sticht te Genève door den Volkenbond, een „bureau international scolaire", dat aan onderwijskrachten alle gewensohte inlichtin. gen verschaft. Een ..paedagogische revue" wordt uitgegeven, ten einde gelegenheid te geven van gedachten te wisselen. Spr. hoop te op een innige samenwerking in de toe komst, ten einde de beste onderwijsmetho des te bereiken. De heer Hanes (Roemenië)' besprak even eens de intellectueele samenwerking te Ge nève. Het bureau waarover thans sprake ia, Ixtijvert zich de Volkeiybondsgedachtie te populariseeren door de geschriften van den Volkenbond ter beschikking te stellen van de aangesloten leeraren. Daarmede eindigen echter de werkzaamheden van het bureau geenszins. Het concentreert zijn aandacht op de sainenwerkingg. internationaal, van de leeraren, teneinde elkander te doordrin-' gen van de moderne opvoedingsmethoden. Bij één en ander werkt het bureau nauw samen met den Volkenbond en de aandacht Wórdt, er op gevestigd, dat zoowel bij het geschiedenis- als hij het aardi ijkskunde-on- derwijs steeds de Volkenbond op den voor grond gebracht moet worden. Controle op schoolboeken. De heer Buurveld (Nederland) sprak over een plan tot internationale wederkeerige controle op de schoolboeken. Hij herinnerde daarbij aan het bestaan in Hongarije van een Commissie voor Her ziening van Schoolboeken, die zich ook is gaan bezighouden met het doorzien en her zien itan vreemde schoolboeken, houdende mededeelingen over Hongarije. Deze com missie vestigde de aandacht op een aantal foutieve mededeelingen in de Nederland sche boeken. Spr. nam' van die werkzaam heden niet bijzondere belangstelling kennis, omdat hij meende dat. heit van groot belang kon zijn. indien een dergelijke controle in ternationaal gemaakt kon worden. De Ver. Nederland in den Vreemde hield zich tegelijkertijd bezig met een dergelijk werk. Spr was van meening. dat er aan de schoolboeken, internationaal gesproken, nog heel wat ontbreekt en dacht in hoofdzaak aan de foutieve mededeelingen van zakelij- ken aard. als die over grondsoorten, steden bouw. bestaansmiddelen, voortbrengselen enz. Daarnaast zou nog critiek mogelijk zijn in verband met de bevordering der vredesge dachte. Een niet minder belangrijk onderdeel is dat. waar de onjuistheden betrekking gaan krijgen op de onderlinge verhoudingen van elkaar niet altijd vriendschappelijk gezinde volken. Men zal in de geschiedenisboeken zooveel mogelijk moeten weglaten datgene, wat de vijandige gevoelens tusschen de vol keren aanwakkert. Spr. legde er echter den nadruk op, dat hier met de grootste omzichtigheid te werk moet worden gegaan, daar veel schijn moet worden gemeden, opdat men het vertrou wen der aq£re partij behoudt. I Voorts kwam aan de orde bespreking van het Roode Kruis van de Jeugd.Voorlezing werd gedaan van een begrcetangstelegram van den voorzitter van het congres van het Roode Kruis der Jeugd, dat thans te Genève bijeenkomt. Het onderwerp werd besproken door mevr. Eliad (Roemenië), die er op weep dat vooral bij de jeugd belangstelling moet warden gekweekt voor het Roode Kruis, reeds van de laagste klas der lagere school af. Zij kunnen reeds heel vroeg behulpzaam zijn bij eerste hulp bij ongelukken, zieken verzorging enz. Mevr. de Heerdt Chuarles (Nederland) besprak de wenschelijkheid om reeds op de lagere scholen een inleiding te doceeren tot de wereldgeschiedenis, zoo eenvoudig moge lijk, maar vooral gebaseerd op en doortrok- ken van een geest van internationale wel willendheid. Zij had als lid van de Neder landsche commissie voor praehistorisohe we tenschappen bestudeerd, hetgeen in verschik lende landen in dit opzicht gebeurt. In het algemeen doceert men tot het 13e jaar het kind slechts de nationale geschie denis en men noemt die van andere landen slechts in verband met de tijdstippen, waar op die vreemde landen met het eigen land oorlog voerden. Spreekster stelde voor, te verzoeken aan het Bureau International d'Education, een internationale comnfissie in te stellen, teneinde deze materie te be- studeeren en de middelen aan te geven om hier tot een oplossing te komen. De ontvangst in de Ridderzaal. De dêelnemerB aan het congres rijn gister avond in de Ridderzaal ontvangen. Aanwezig waren de ministers Waszink en Slotemaker de Bruine, de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, eenige leden van het corps diplomatique en verschillende onder w ijs-autoriteiten De Minister van Onderwijs, Kunsten eri Wetenschappen, mr. Waszink, sprak in de Kransche taal een welkomstwoord, dat be antwoord werd door den secretaris-generaal van het congres-bureau, den heer Clavie. GEMENGDE BERICHTEN. Vechtpartij te Utrecht. Zaterdagnacht is het in Wyk C te Utrecht tot een ernstige vechtpartij gekomen tu.- schen de bewoners van dit stadsgedeelte en de politie. Assistentie was ingeroepen om een ei:td te maken aan de luidruchtigheid van eenige feestende buurtgenooten, die de menschen uit den .-laap hielden met hospartyen en muziek. Twee agenten slaagden er spoed» in de feestgangers te kalmeeren. Maar een hall uur later begon het leven opnieuw Weer rukten twee agenten uit, die nu sttenger optraden dan den eersten keer. De menigte, die zich om de muzikanten had verzameld, werd gesommeerd rich te ver spreiden, terwyl den blazers werd gelast bun muziek te staken. Het publiek narn daarna een vyandige houding aan tegenover de agenten, begon met emmers en bloem potten te gooien, zoodat een hunner zooda nig aan den arm werd getroffen' {Jat hy zyn collega niet meer terzijde kon staan. Daar deze zjch aldus alleen tegen een over macht moest verdedigen, trok hy zyn sabel wat echter nog niet het gewenschte gevolg had. Tenslotte heeft by na herhaaldelijke sommaties eerst een schot in de lucht gelost en eindelijk gevuurd op een der opdrftigen. de belhamels. Deze werd in het linkerbeen getrofen en moest naar de rijksklinieken worden vervoerd. Eerst na het schot ging de menigte uit een. De gewonde agent kon, na verbonden te zyn, naar zym woning vertrekken. Noodweer boven Zuid-Limburg. Onweder en hevige slagregens. Een persoon door den bliksem getroffen. Men me dt uit Heerlen aan de Maas bode: Zondagmiddag heeft boven Zuid-IJm- burg een onweer van ongekende hevigheid gewoed. Tegelijkertijd viel het water in ongekende massa's naar beneden en veroor zaakte op tal van plaatsen schade. Er ontstond kortsluiting in een kabel van het electrisch net te Heerlen, tengevolge waarvan het licht in café Limbburgia", het Hollandia-theater en tal van groote ge bouwen en woningen niet wilde branden. Ook heeft het water op verschillende p'aat- sen schade veroorzaakt aan wegen en plant soenen. Stukken wegdek en plantsoengê- deelten werden zonder meer door de water massa's meegenomen. Ook werd veel schade door het water veroorzaakt in verschillende kelders, Verschillende gedeelten in de om geving van Heerlen stonden blank. Varkens en kippen kwamen in het water om. In den verbindingsweg by Spekholzerheide heeft het water een gat geslagen van 1 M. diep te en 4 M. lengte. Het noodfweer schijnt het zwaarst gewoed te hebben te Vaals. De toestand werd precair* toen de riolen den enormen waterval op het tentoonstellings gebouw niet konden verzwelgen en in de laagst gelegen zaal de vloer met enkele centimeters water overdekt werd. Het ten- toonatellingscomité slaagde erin onder de duizenden bezoekers een paniekstemming te voorkomen. Toch had een droevig onge val plaats. In een houten gebouwtje bevon den zich twee kassiers, toen de bliksem in sloeg. Een van beiden kon, na van den schrik bekomen te zyn, weer opstaan. De ander, Jos Simons, oud 30 jaar en vader van twee kinderen, was er zeer ernstig aan toe. Hy werd per auto naar zyn woning overgebracht, waar Dr. Ploem een uur lang getracht heeft de levensgeesten weer op te wekken. Deze pogingen bleven echter helaas zonder resultaat. Ook op andere punten te Vaals werden personen door den bliksem getroffen.. Zoo werd een Wagenführer van de Achener Kleinbahn tegen den grond geslagen. Er bleek later, dat hem niets mankeerde. Nog werd een der manschappen van de militaire politie-troepen getroffen. Hy kreeg een verwonding aan één zijner voe ten. Ook uit andere plaatsen in Zuid-I.im- burg komen berichten over het noodweer. Persoonlijke ongelukken worden niet ge meld. Het onweer zette in om 4 uur en duurde met tusschenpoozen tot 5 uur en kwam weer in hevige mate opzetten om 7 uur en droeg tusschen 7 en 8 uur een angstwekkend karakter. Droog ijs" voor bloemenverzendingen. Op de Rozententoonstelling te 's-Graven- hage demonstreerde de N.V. Het Landbouw- huis M. J. Spruyt en Zonen, te 's-Graven- hage, een toestel waarmede snel droog ijs kan gemaakt worden, dat de eigenschap Heeft niet te smelten, maar te verdampen. Het heeft een temperatuur van 110 gr. Fahrenheit onder nul en veroorzaakt droge, constante koude. Bij verzending van afge sneden bloemen bjj warm weder over lange afstanden, springt het voordeel van het ge bruik van zulk ys by de verpakte bloemen dadelyk in het oog; het houdt de omgeving der bloemen koel en voor- een duur, die ge- tegeld kan worden door juist gekozen isola tiemateriaal. Ieder kan dat ijs maken, »ls men een cylinder koolzuur heeft en beschikt over het .,Dry Ice" nparaat. De kosten van elk vervaardigd achyfje ys ter dikte van 2 c.M. en met een doorsnede van 8 c.M., komt op een kostprys van vyf cents. Naar werd medegedeeld, wordt van dit koelingsmiddel by bloemen op verzen ding reeds zeer veel gebruik gemaakt, met zeer goed gevolg! De Rotterdamsche brandstichter. De door de politie te Rotterdam aange houden 27-jarigen nian, die verdacht wordt van het stichten van een aantal branden blijft hardnekkig ontkennen de gezochte bi andstichter te zyn, maar een groot aantal getuigen herkennen in hern met groote be slistheid den man, dien zy by vele bran den hebben gezien en die zich steeds dade- lyk aanbood, om te helpen blusschen, zelfs afs van buiten af nog niet te zien was, dat er binnen brand was. Zooails men weet, heb ben rechercheurs o.a. gezien, dat hij een pand aan de Kruiskade is binnengegaan, waar hij niets te maken had en dat er een kwartier ua dien brand bleek te zijn in het pand. Deskundigen hebben nu verklaard, dat volgens hun oordeel de brand reeds bijna een kwartier moet hebben gewoed, voordat hij werd ontdekt. De aangehoudene geeft toe inderdaad in het pand geweest te zijn, hij zou daar als boekdrukker offertes hebben willen maken, maar binnen heeft hij met niemand gesproken. Het stoffelijk overschot van Comenius Uit Naarden wordt d.d. Maandag gem De langdurige pogingen van de Tsjecho- Slowaaksche regeering, door bekende perso nen op wetenschappelijk gebied gesteund, zyn vandaag naar alle waarschijnlijkheid eindelijk bekroond. Men heeft thans in het nachtlokaal van de Weeshuiskazerne Naarden een skelet bloot gelegd, dat bijna zeker het overschot van den groeten Tsje chische» wijsgeer is. In de komende dagen zullen de onderzoe kingen vftn de overige skeletstukken wor den voortgezet door prof. Matiogka, prof. van den Broek en prof. Kleiweg de Zwaan. Naai ons werd medegedeeld zou dè Tsjecho-Slowaaksche regeering voorloopig geen andei plan hebben dan nauwkeurig te laten vas«stellen of men hier inderdaad het stoffelijk overschot van Comenius gevonden heeft. Van pogingen om dit naai Tsjech- Slowakije te doen overbrenger zou voorloo- pig nog geen sprake zyn. Onverwacht fortuin van een emigrant. Twee-en-twintig jaar geleden dook op een dag in Warschau een eJegfhnt jongmensch op, wiens nooit opd-roogende geldbronnen en de aard en wijtze, waarop hy het geld om zich heen strooide, de aandacht der politie trok, temeer daar het te Warschau niet iets alledaagsch is. dat 'n onbekend jongmensch iederen kellner en eiken koeteier slechte roebelbiljetten betaalde, zonder geld terug te vragen. De,politieprefect Mayer, wien c lysterieuse Croesus verdacht voorkwam, val eenige rechercheurs hem gade te slaan en zijn geldbronnen op te sporen. Tijdens dit onderzoek werd de politie een mededeeling gedaar» welke voor het jongmensch heel on aftngenaam was. Een rondgaand telegram uit Moskon berichtte, dat daar een bank ge plunderd en het reusachtige bedrag van een millioen roebel in biljetten van vijfhonderd oebel, geroofd was, zoodat er wel geen «twij fel meer aan de identiteit van het jong mensch als bankroover bestond. Hij werd gearresteerd en zijn rijkdom leek opgehel derd. Het jongmensch loochende iets met den bankroof te hebben uit te staan, gezwegen dat hij de roover zou zijn. Ook in de gevan genis verloor hij zijn goed humeur niet, zong en floot vroolijk, zeker dat de zaak goed zou afloopen. Zoo zat hij langen tijd in pre ventieve heqhtenis tot de Warschausche bank twee telegrammen over de quaestii: kreeg: een depêche, dat de Warschausche bankroover diep in Siberië opgespoord en gearresteerd was. het tweede om het jong- jnensch onmiddellijk vrij te laten, aange zien hij de zoon van den multimillionair Pereploteohikow was, die een heele reeks fabrieken, landgoederen en goudmijnen be zat. Dadelijk ging de perfect naar de gevan genis, deelde het jongmensch zijn vrijlating inede en verzocht hem excuus voor de aan gedane onaangenaamheden. Hij noodigde hem in zijn woning en ontving hem heel erg vriendelijk, uit vrees vvoor den invloed van Pereploteohikow. Tijdens het gesprek vroeeg hij ook. hoe 't den ander in de ge vangenis had bevallen. Over 't algemeen interessant,, was het antwoord, alleen de leege plek tegen mijn cel was onaangenaam. Hoe zou 't zijn als er daar een gebouw werd gezet en wel dadelijk? Zoo gezegd, zoo gedaan. Pereplotschkow kocht het terrein, gaf een architect opdracht en gaf het geld. Na korten Aijd reed Pere ploteohikow naar huis en 't heele voorval raakte in het vergeetboek bij hem. Maar in Warschau, in de Hipotecna&traat, stond een prachtig gebouw van zes verdiepingen. Jaren verliepen, het tsarenryk viel uiteen, Pereploteohikow werd als anderen onteigend en van zijn bezit beroofd. Bovendien werd hij bij verstek ter dood veroordeeld. Hij vernam het en vluchtte. Jarenlang doolde hij door de Russische wouden, hongerde en bedelde zich door de Steppen, tot hij kort geleden over de Pool- sche grens wist te komen. Moe. opgejaagd, kwam hij in Warschau. Hongerig, totaal zonder middelen, herinnerde hij zioh zijn ca price van meet dan twintig jaar geleden, om een gebouw tegenover de gevangenis te laten zetten. Hij ging er heen en zag het prachtige zes verdiepingen hooge huis, en toen hij het binnen wilde gaan. zag hij een bord. waar op: Eigendom van den heer Pereploteohi kow. Nu woont Pereploteohikow in Warschai als welgesteld man. En dat dankt hij aan zijn inval van twintig jaar geleden. Folklore-schouw te Tilburg. De opening.. Zaterdagmorgen om 11 uur heeft de ope ning plaata gehad van de Folklore Schouw - te Tilburg. Hierbij waren o. a. vertegen woordigd het dagelijksch bestuur van de gemeente Tilburg, burgemeesters van Ber gen op Zoom en Boxtel, dr. P. C. de Brou wer, organisator van den optocht, de heer J. van Rijzewijk, oud-lid van de Tweede Kamer, eg andere autoriteiten. Namens" de Noord-Brabantsche Folklore- vereenigtng sprak de eere-voorzitter, de heer P. Smit, het openingswoord uit en verklaar de de Schouw voor geopend Vervolgens heeft dr. P. C. de Brouwe het woord gevoerd. Spr. releveerde den op zet van de tentoonstelling, waarvan vooral het doel is te toonen, dat de wétenschap den plicht heeft stelselmatig te gaan be waren wat dreigt verloren te gaan. Hierna werd een rondgang gemaakt door de gebouwen van de tentoonstelling. Courteline als uitknyper. Een amusante anecdote van den kort ge leden overleden schrijver Courteline vertelt een Franach letterkundig tykischrift. De zoo geestige schrijver had, met het oog op zyn gezondheidstoestand het gedaan weten te krijgen, dat hem een maand mi litair verlof werd verleend. In de verschil lende café's op de Parysche Boulevards ver heugde hy zich over zyn verloftyd. Doch ook dien tyd liep spoedig ten einde Courteline had niet veel zin om weer de wapens op te nemen. Hoe kreeg hy een langer verlof? Daar liep de schryver langs een uitdragerswinkel aan den Boulevard du Temple en plotseling ,viel hem een schitterende gedachte in. Eenige dagen la ter verscheen voor den dienstdoenden offi cier van gezondheid een treurig figuur, die niemand anders dan Courteline was. Zyn uniform flodderde liangs zyn lichaam. Hjj zag er uit als een vogelverschrikker. Jongen, zeide de dokter, wat is dat voor een uniform. De mijne, was het prompte antwoord van Courteline, ik ben zoo mager gewor den. De geneesheer schrok er van en tele grafeerde dadelijk naar den regimentscom mandant om Courteline een langer verlof toe te staan wegens abnormale vermage ring en toenemende uitputting". De dich ter ging glimlachend naar het koffiehuis en vertelde aan zijn vrienden welke poets hy den geneesheer had gebakken. By den uitdrager van de Temple had hy een oud uniform van zyn regiment gevonden, dat hem veel te groot was. Dank zy de te wyde kleeding, kon hij een maand langer genie ten van de Parysche boulevards. STADSNIEUWS. 451e N: STAATSLOTERIJ. Ie Klasse. Trekking van Dinsdag 23 Juli. 400.—: 3249 f200.682 3291 100.—: 4322 10208 13542 20487 Prijzen van ƒ20.— 14 29 59 99 292 436 494 499 504 539 576 631 873 736 ?79 793 805 891 905 1010 1036 1053 1104 1140 1208 1275 1360 1382 1463 1549 1553 1557 1574 1618 1691 1791 18J0 1824 1926 1974 1975 2052 2118 2141 2228 228T 2822 2342 2348 2362 2414 2417 2528 2546 2562 2575 2586 2603 2636 2650 2652 2669 2721 2728 2726 2743 2750 2766 2801 2826 2845 2877 2885 2916 2921 2929 2966 2960 2971 3263 3430 3507 3541 3580 3669 3711 3714 3722 3763 3780 3833 3841 3883-3886 3935 3945 S956 3986 4093 4143 4160 4169 4214 4324 4446 4516 4548 4571 4697 4704 4829 5019 5100 5111 6164 5170 5314 5322 5384 5467 5563 5568 5578 5591 5728 6',Jtë 5742 5877 5912 5916 5940 5990 6120 6146 6191 6313 6353 6397 6403 6437 6476 6506 6558 0572 6606 0644 6657 6691 6717 6719 6786 6985 7029 7074 7148 7169 7211 7236 7277 7322 7362 7475 7555 7597 7644 7647 7655 7686 7796 7839 7853 7912 7919 7931 7941 7990 8037 8080 8090 8131 8139 8266 8299 8309 8356 8497 8518 8637 8662 8705 8776 8892 3 9038 9095 9118 9248 9256 9371 9387 9439 9466 9467 9475 9518 9526 9562 9574 9677 9686 9720 9798 9809 9834 9870 9919 9947 9963 10019 10053 10164 10174 10175 10188 10212 10224 10356 10411 10442 10519 10627 10643 10696 10716 10796 10830 1087P 10886 10905 10949 10957 10960 10972 10980 11001 1103 11014 11084 11103 11123 11134 11218 11222 11257 11300 11337 11382 11405 11462 11454 11519 11546 11549 11611 11652 11667 11682 11743 11817 11825 11958 11998 12002 12004 12034 12137 12141 12237 12260 12273 12316 12353 12400 12421 12455 12556 12572 12673 12655 12708 12711 12748 12773 14 12836 12843 15W76 12896 12919 13026 13190 13204 13280 13599 13345 13402 13411 13424 13446 13470 13579 13581 13635 13647 13692 13703 13810 13829 13831 13888 13950 13969 14012 14067 14097 14120 14180 14194 14235 14296 14298 14323 14337 14447 14611 14655 14690 14709 14741 14776 14802 14909 14927 14973 15002 15051 15057 15123 15132 15170 16183 16224 15230 15263 15276 15299 15312 15331 15368 16382 15412 15423 15425 1543-1 16494 15551 15572 15636 15662 15691 16752 16859 15868 15912 15917 15925 15933 16094 16162 16180 16200 16306 16319 16325 16344 16475 16507 16523 16560 16672 16601 16643 16744 16777 16793 16931 16947 17042 17063 17137 17204 17217 17283 17295 17317 17354 17403 17414 17432 17463 17506 17613 17638 17647 L7716 17750 17806 17861 17905 17921 17949 18008 18070 18111 18150 18172 18286 18384 18408 18418 18452 18484 18573 13 18646 18727 18779 18825 18834 18851 54 19022 19018 19042 19046 19078 19093 19117 19163 19182 19191 19268 19295 19322 10349 19372 19375 19410 19477 19508 19513 19542 19556 19592 19619 19679 19695 19828 59 19975 20046 20081 20082 20180 20233 58 20266 20296 20334 20347 20349 20357 99 20447 20453 20483 20571 20676 20802 16 20887 20937 20960 LAND- EN TUINBOUW. Aardappelziekten. Van 20 op 22 Juli zyn in Zeeland in de Zuid-Hollandsche Eilanden en het midden van het land de weersomstandigheden gun stig geweest voor het optreden van aard appelziekten, behoudens plaatselijk te ge ringe bewolking in den namiddag. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICH1 28 Juli. Verwachting. Meest matige, meest zuidwestelijke wind, licht tot zwaar bewolkt, iets koeler, waar schijnlijk eenige regen of onweer. GOUDA, 23 Mi 1929. Aanbesteding. Vanwege het lrovmciaa-1 Bestuur is gisteren aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van den verbindingsweg tusschen Gouda en den toakomstigen weg Rotter dam(Bodegraven (22 van het Prov. wegen- plan) ónder de gemeente Moordrecht, t Laagst was ingeschreven door de N.V. tot het aannemen van Werken v.h. H. J. Nederhorst te Gouda voor 74.943. Het Opera-Concert gaat niet door. Naar ons wordt medegedeeld zal het Opera-concert, dat hedenavond in de sociëteit „Ons Genoegen" door Italiaansche opera-zangers zou worden gegeven, wegens te geringe belangstelt ing niet door gaan. De verkooping van een aantal iepen en iindeboomen. Hedenmiddag had ten stadhuize de ver kooping plaaits van 71 iepen en 2 Iindeboo men, staande langs de grachten en op de Alg. Begraafplaats en 189 iepenboonien. staande op Schielands Hoogen Zeedijk. Ingekomen waren biljetten en wed van: A. voor de geheele massa: de heeren C. N. van Meerten alhier voor 3626.-—; G. van Slooten te Waddinxveen voor 1755-—; voor de perceel en 5 en 6 de heeren Doeteti van Leeuwen te Ouderkerk a. d. IJ. voor 1105- J. N. Littel te Dubbeldam 1290.- A. J. v. d. Berg, Nieuwerbrug 1522.- N.V. L. C. Groeneveld, Krimpen a. d. Lek ƒ2030.- J. v. d. Kwast te Vianen a.d. Lek ƒ2070.- Thomas Co., H0ogeveen 20u0 - Versteeg Janaen, Utrecht 1507.- Fa. P. van Dam, Nieuwerbrug bij Alphen voor perc. 5 ƒ2752.- 3 276.- 6 1505.- Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 75 de lucht was 77. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 19 Juli: Wilhelmus Antho- nius, z. v. N. C. Lafeber en G. E. Straver, Zwarteweg 1. Centijna Cornelja, d. v. C. Oudijk en N. Vermeer, Moordr. Tiende- weg 3. 20 Juii: Johannes Antonius Carolus, z. v. J. A. C. Meuris en M. M. Schoonderwoerd, Karnemelksloot 111. OVERLEDEN: 19 Juli: Adrianus J- van Essen, oud 39 j., Walesteeg 26. Johanna S. Sarus, wed. I. van der Rley, oud 75 j.. Nobelstr. 11. Johanna van Eijck, oud 82 j., Raam 8. Agenda. 28 Juli, 10 uur, „Het Schaakbord". Jaarl. Alg. Vergadering van de G. V. B. 29Juü 2 uur en e.v 8 u,ur Raadhuis Ge- Apothekeradienat. De apotheek van den heer F. A. Dee, W. Haven zal tot en met Vrijdag 26 Juli, bene vens den daarop volgenden nacht geopend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Ds. S. v. d. Molen te Lisse heeft bedankt voor het beroep by de Geref. kerk alhier. MARKTBERICHTEN. Rottredamsche Veemarkt. 23 Juli. Aanvoer 231 paarden, 90 veulens, 648 magere runderen, 804 vette runderen, 200 vette kalveren, 411 nuchtere kalVeren, 300 schapen of lammeren, 9 biggen, 10 bokken en geiten, 22 graskalveren, 12 overloopers. Prijzen vette koeien le kw. 50—53, 2e kw. 44—47, 3e kw. 33—35; ossen le kw. 4951, 2e kw. 4447, 3e kw. 40; stieren le kw. 43—45, 2e kw. 40—41, 3e kw. 35—37; kal veren, le kw. 70—75, 2e kw. 60—65, 3e kw. 47 Mi—5214; melkkoeien 200—400; kalf- koeien 200—400; stieren 110—480; pinken 80—145; graskalveren 65—70. vaarzen 150 —220; werkpaarden 200—300; slachtpaar- den 120—>190; hitten 120—170; Fokkalveren 20—28; biggen 20—30; biggen p. w. 2.08— 3.10; overloopers 79—84slachtkalveren 13—16. oeien en ossen trage handel. Pry zen van gisteren konden niet gehandhaafd blijven. Stieren luie handel, gedrukte prijzen. Vette kalveren iets willige handel. Melk- en kalf- koeien stille handel, oude prijzen slechts met moeite gehandhaafd. Paarden oude prijzen met moeite gehandhaafd. De oude prijzen werden niet bedongen. Biggen stroeve handel, Graskalveren luie handel, gedrukte prijzen. Kaasmarkt Bodegraven. 23 Juli 1929. Aanvoer 369 partijen, totaal 16584 stuks, •gende 132672 K.G. Prijzen le soort met m. 51—54, 2e soort met r. m. ƒ4649; zwaardere 59; extra zware 66.—; zonder r. m. 45—50. RADIO-NIEUWS. Dinsdag 23 Juli. Hilversum 1071 M. 600 Concert door het omroeporkest 7.00—7.45 Lezing door dr. M de Hartogh 8.01-8.30 Avro halfuurtje Marie Verhoe ven—Schmitz. 8.30—10.30 Concert door het stafmuriek- corps van de Kon. Marine. Huizen 1875 M 6 00—7.00 Gramofoonmuziek. 7.00—7.25 Cursus kerklatijn beginners. 7 35—8.00 Cursus kerklatijn gevorderden. 8.00—9 15 Concert. Orkest en vocale solis ten. 9.15 Nieuwsberichten 9.20 Lezing over: De Middeleeuwsche straf fen. 9.46—10.30 Vervolg coneert van 8.00. 10 30—11.30 Gramofoonmuziek. Woensdag 24 Juli. Hilversum 298 M. I.00 Tijdsein A.V.R.O-Klok. 10.00—10.15 Morgenwijding 12.00 Politieberichten. 12.162.00 Lunchmuziek door het A.V.R. O.-Kwintet. 2.0Ö-—2.30 Gramofoonmuziek. 2 30—3.30 Kurhaus Scheveningan. Kinder- Matinée. 3.30—4.30 Populaire muziek door het A.V. R.O.-Kwintet. 4.30—5.00 Rustpoos voor de N.8.F. voor verzorging van den zender. 5.00—5.30 Gramofoonmuziek. 5.30—7.15 Vooravond-concert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. Solist Piet Krar mer, viool. Huizen 1875 M II.00—1130 Korte Ziakandienst 12.30—2.00 Solistenconcert. 2.00—2.30 Gramofoonmuziek. 2.30—4.30 Solistenconcert. 4.30—5.00 Gramofoonmuziek. 5-00—6.00 Kinderuurtje. DliAADLUOZE DIENST. Bezoek van vier Spnansche oorlogsschepen. AMSTERDAM, 23 Juli. Vanmorgen om 11 uur zijn 4 Spaansohe torpedojagers in de Amsterdamsohe haven aangekomen. Drie dezer oorlogschepen werden op de Engelsche boeien vastgelegd, terwijl het commandant schip aan de Holl&nd-Amerika lijn steiger aan den Westerdokdijk ligging kreeg. De havenmeester, de heer W. N. v. d. Poll, is de sqhepen tegemoet gevaren en begaf zich onmiddellijk nadat het comnian^lantschip gemeerd had. aan boord van dezen oorlogs bodem <Mn namens het Amsterdamsohe ge meentebestuur de Spaanache gasten te ver welkomen. Een 15-jarig meisje in brand geraakt en overleden. HILVERSUM. 23 Juii. Gisteren is het 16- jarig meisje C. D wonende aan den Laar- derweg, bij het vullen van een brandend spiritualicht in brand geraakt Het meisje wend near de R.K. Ziekenverpleging ge bracht waar het aan de bekomen verwon dingen is overleden. De staking in het Houtbedrijf. De bemiddelingsvoorstellen niet aanvaard. De Bond van Werkgevers in het Zaansche Houtbedrijf heeft den w n. Rxjksbemiddelaar voor district II medegedeeld dat in de gis teren gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten is de bemiddelingsvoor stellen niet te aanvaarden. De Rotterdamsche brandstichter. ROTTERDAM, 23 Juli. Bij het nader on derzoek naar de gedragingen van den Rot- terdamsohen brandstichter, den 27-jarige drukker K., is gebleken dat deze zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een por tefeuille met f 300 teq nadeele van den sle per H. A. uit de Baan te Rotterdam. Ook dit kantoor was K. naar binnen gekomen door te vragen naar drukwerk. Hij is thans door getuigen pertinënt herkend. De AustraliëEngeland vliegers naar Berlijn. AMSTERDAM, 23 Juli. Hedenmorgen 11 uur zijn de Australië—EngelanÜ vliegers Kingsford. Ulm en Litchfiels van Schiphol met de P.H.A.E I. van de K.L.M. voor een bezoek aan Berlijn vertrokken. DRAADLOOZE DIENST. 22 Juli. 23 Juli. Officieel. Londen 12.09% 12.09"/ Berlyn 59.41 59.42 Parys 9.70% 9.76% Brussel 34.64 34.65 Zwitserland 47.95 47.96 Weenen 35.10 35.12% Kopenhagen 66.40 66.45 Stockholm 66.82% 66.85 Oslo - 66.45 66.47% New-York 2.49% 28.49% Niet-officieel. Praag 7.88 7.38 Madrid 36.32% 36.32% Milaan 13.04 13.04 Prolongatie 4% 3% N.W.S. 75%. Beursoverzicht. De beurs had heden een onregelmatig ver loop, terwijl de handel over het algemeen iete grooter was geworden In Philipswaar- den ontstond eenige beweging, daar de uit- voercijfers van electricdteit en radio-artike len in Juni zeer belangrijk zijn gestegen, hetgeen natuurlijk grootendeels het gevolg i-i van de vermeerderde afzet naar het bui tenland van het Philipsconcem. Margarine Unies weiden opnieuw lager genoteerd. Cal- vé Delft volgden het hoofdfonds. Na lager mzet. liepen Enkas wel naar boven, doch konden zich op het verhoogde peil niet ge heel handhaven. Macubees waren onveran derd Fordaandeelen maakten nogal schom melingen mede. doch bewogen zich meesten tijds omstreeks 370. Accoustiek en UltrafoonB werden zeer vast ingezet, doch leden later niet onaanzienlijke verliezen. Op de mijnafdeeling was de stemming voor Boetons aanmerkelijk verbeterd, maar later ging het behaalde avans wederom ge heel verloren. Dell Batavia en Senembaha waren gedecideerd vast. Oude Deli's en Oost kusten lager. De oliemarkt was stil en de koersen slechts weinig gewijzigd Suikerwaarden vielen tegen en de koersen stelden zich beneden de vorige ondanks de vaste stemming voor het product. Daaren tegen volgden rtibberaandeelen het verloop der productenmarkt nauwkeurig en hadden Scheepvaartaandeelen den achtergrond. Yankees werden op kalme wijze verhandeld, en regelden zich naar de

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2