FS IEL ErIP o»/- 10 jO/j- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, ber&enwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle. No. 17130 JOB- Jaargang Juli 1029 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDÈWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen IG Woanidag 2* - Ml MUW- OENINGEN ING’S -TAMINE LETTEN FEUILLETON. ËEN NOODLOTTIG SCHOT. IS, het Poincaré de .1- ver- at vrij? HOOFDSTUK XXIV Ragctt exit. (Wordt vervolgd.) F •flftCTfli» kon geen LVANA” AAG ie n- el men, gii kuste die dol in <e e” re ?e rd :n !0 üt ns lie iel m umuuuuMiiiUHiiiiui Het Chineesoh- Russisch conflict. De a.s. diplomatieke conferentie. i en omstrekfln (behoorende tot den bexorgkring) i 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkring i 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 na aankomst in het hos* i///waardevol <1 geschenk Naar aanleiding van de antwoorden van Rusland en China schynt men te Washing ton pessimistisch gestemd te zyn. In offi- cieele kringen is men van meening, dat Chi na en Rusland thans zelf maatregelen mot ten nemen tot bij legging van het geschil en dat bemiddeling van een of andere regee- ring niet dienstig kan zijn. i worden berekend naar plaatsruimte. ingezonden door tusschenkomst van solied* Boekhande- iga vóór do plaatsing aan bet te zijn. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda 15 regels f 1.80, elke regel meer Ir-5 regels f 1.55, elke regel meer L- byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels f 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden L„--- laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daaj Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd - Nou en ze hem veilig Ik heb In zijn rede als voorzitter zeide Herbert Smith,, dat hij vol vertrouwen was in ver band met zijn conferentie met de regeering, dat de verkorting van den werktijd nog dit jaar haar beslag zou krijgen. Wat de reorganisatieplannen betrof, was het bestuur voor een nationale oplossing van deze dringende behoefte en het zou 't de voorgestelde district-overeenkomsten met beslistheid van de hand wijzen. Het zwaarte punt van het behoud der geheele mijnin dustrie lag op het oogenblik in nationale coördinatie, die op den duur tot nationali satie van alle steenkolenmijnen, delfstoffen en hun bijproducten moest leiden. ZWEDEN. Visscherij op de Zweedsche meren. Een regeeringsonderzoek. De regeering is voornemens een onder zoek te doen instellen naar den toestand der visscherij op de Zweedsche meren. Zweden uat met een totale oppervlakte van 448.000 vierkante K.M. het vierde grooste land van Europa met uitzondering van Rusland telt niet minder dan 20.000 meren en de totale wateroppervlakte met inbegrip van de rivieren telt 38.000 vierkante K.M. Men raamt de opbrengst van dc binnen- visschery op 10.000.000 Zweedsche kronen per jaar, welk bedrag echter vermoedelijk hooger is, aangezien af en toe buitenge wone vangsten plaats hebben. Zoo weid b.v. in Januari j.l. op een klein meer niet ver van Stockholm verwijderd in den tijd van ‘3 dagen voor een waarde van 20.000 -kronen aan visdi ontvangen. Vele Zweed sche meren zijn kleine zeeën, zooals b.v. het Venermeer, dat 5546 vierkante K.M. groot is en het Vettermeer, dat 1899 vier kante K.M. groot is. Er gaat een legende, volgens welke het Vettermeer een onder- Uit gezaghebbende bron verneemt men dat de bevelhebber van de Japansche mili taire bezetting van Mandsjoerije den Zui<l- Mantfejoerijschen Spoorweg last heeft ge geven om het vervoer van Chineesche troe pen en munitie te weigeren, en ook gewa pende Chineesche troepen verlof te weige ren om de spoorwqgzóne door te trekken, tenzij de plaatselijke Japansche bevel iieb- burs daartegen geen bezwaar hebben. ABONNEM1ENTSPRIJS; per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. De geheele Japansche pers bespreekt met voldoening de afwijzende houding van Rus land tegenover het Franische bemiddelings voorstel in het conflict in het Vorre Oosten. De bladen, voor zoover deze in nauwe be trekking staan tot de Japansche regeering; schrijven, dat dit conflict slechts de volke ren in het Verre Oosten aangaat en dat het ingrijpen van een andere mogendheid niet in het belang van den wereldvrede kan zijn. De Japansche regeering verklaart, dat het ingrijpen van Frankrijk en Amerika den politieleen toestand slechts verscherpt heeft. De Japansche regeering heeft de regee ring te Nanking medegedeeld, dat zij het beter acht, het sluiten van een vriendschaps verdrag voorioopig uit te stellen, tot conflict met Rusland is bij gelegd. Zooals men weet hebben dat hij korten tijd' pitaal over leed. DUITSCHLAND. De rijkskanselier. Mevrouw Muller, de echtgenoote van den rijkskanselier, heeft gisteren voor het eerst een kort bezoek aan haai man mogen bren gen. De toestand van den patiënt is nog wel steeds ernstig, maar er valt toch reed» verbetering waar te nemen. Dubbele roofmoord. Op twee oude menschen. In het plaatsje Brandenberg waar zomers veel pensiongasten vertoeven, heeft een dubbele roofmoord plaats gehad, welk on der de bevolking groote opwinding hoeft veroorzaakt. Het gepensioneerde schoolhoofd Ludwig Hummel uit Holstetten in Neder-Oostenryk was daar met zijn vrouw in pension en was Vrydag uitgegaan om een wandeling te ma ken. Toen zjj des middags ongeveer vijf uur in een bosch wandelden, werden plotseling uit ten hinderlaag drie schoten op het echtpaar gelost. Mevrouw Hummel werd terstond gedood, terwijl haar man zoo zwaar gewond werd, dat hij neerviel. Hij was echter nog zoo by bewustzijn, dat hij kon waarnemen, dat eep jonge kerel, die een geweer in de har.d had>, uit het bosch op hen toetrad, en begon hen te plunderen. De heer Hummel was te zwak om zich te weer te stellen of om hulp te roepen en moest toezien, dat de ellendeling alle voor werpen van waarde bij zich stak en zich daarop uit de voeten maakte. Kort daarop kwamen voorbijgangers, die het echtpaar vonden. De heer Hummel kon nog vertellen, wat er was geschied, doch ook hü stierf voordat geneeskundige hulp kon worden verleend, aan de bekomen zwa re verwondingen. Hoewel terstond een onderzoek werd in gesteld is de dader nog niet gevonden. De heer Hummel was 71, zijn vrouw 68 jaar oud. ‘daar in de kamer druk met elkaar stonden te praten en toen! boden zij mij allemaal hun verontschuldigingen aan en zeiden dat het een vergissing was, dat ik spoedig wel meer zou hooren over de reden van wijn invrijheidsstelling, en dat ik vrij was om te gaan waar ik wilde, dus jullie begrijpt dat ik direct hierheen ben gegaan Te midden van de overstelpende vreugde en opgewondenheid over zijn terugkeer, voel den Sir Morecambe en zijn familie en Pa mela allemaal dat er iets geheimzinnigs afin deze invrijheidsstelling was en ze bleven nog een heelen tijd napraten tot den vroegen morgen, toen ze eindelijk tot de conclusie kwamen dat de nieuwe dag wel meer licht zou brengen, toen Pamela besloot om in de auto naar huis te gaan. Toen Sir Morecambe buiten kwam, kon Morton geen woorden vinden om zijn veront schuldigingen te uiten. Sir Morecambe echter was in een verge vingsgezinde stemming en hij laohte alleen maar. Je had groot gelijk Morton, zei hij op gewekt, het was beter dat ik hoorde wat ze tegen me te zeggen hadden en dat was heel plezierig Dus het kost me geen moeite om edelmoedig te zijn en nu, voegde hij er aan toe, terwijl hij in de auto wees, ga jij maar binnen zitten,, want ik ga wel achter het stuur naast jufrouw Herrick. vangst had gene toen hij voor de: de auto zag staan. t was zoo. ben je nu dan aardse he verbinding met het .Meer van Constant heeft. Een feit is het, dat indien op het Meer van Constanz stormen woeden, het water van het Vettermeer in buitenge wone beweging is. VER. STATEN. Het duurrecortf gebroken. Reeds 11 dagen in, de lucht. Uit St. Louis (Missouri) seint Reuter, dat het vliegtuig St. Louis Robin, bestuurd door Jackson en O’Brien, nu het werel duurrecord van 1 Odagen 6 uur 43 min. en 32 sec. heeft gvlogen. De vlucht begin 13 Juli om 1 uur 17 en duurt nog steeds voort. OOSTENRIJK. Een ongeluk bij schietoefeningen. WEENEN, 23 Juli. Uit Graz wordt ge meld, dat eenige dagen geleden bij schiet oefeningen van de te Judenburg gedetar cheerde 6e compagnie van regiment no 12 van de Stiermarksche Alpenjagers een on geval plaats vond, dat een menschenleven heeft gekost. Bij het afstellen van het ge weer ging plotseling een schot af, waardoor de wachtmeester Leopold, dje juist voor heit front van den troep stond, in den schouder getroffen werd. Hij was zoo ernstig geraakt, Men moest alle dag minstens een klein lied hooren, een mooi gedicht lezen, een treffende schilderij zien en als het eenigs- zins mogelijk gemaakt kan worden, een paar verstandige woorden spreken. premier en Briand, de minister van buiten- landtsche zaken, in de Kamer uren en da gen lang gepraat om de volksvertegenwoor diging ervan te overtuigen, dat het in Frankryks belang was, wanneer dit de schuldenovereenkomsten bekrachtigde, zon der deae van Duitsehlands houding in de toekomst afhankelijk te stellen. De wel sprekendheid der beide politici heeft stellig goede vruchten afgeworpen, want, alis was het op het nippertje (met 300 tegen 292 stemmen), niettemin aanvaardde de Fran- sche Kamer tenslotte het ratificatieontwerp en de Senaat zal dit voorbeeld vermoedelyk spoedig volgen. Amerika is dus tevreden ge steld en voor Frankrijk zit aan de ratifica tie het voordeel vast, dat het nu is vrijge steld van de plotselinge betaling eener groote som, waardoo? het in groote finan- cieele moeilijkheden zou zijn geraakt. Om ondertusschen aan de oppositie tege moet te komen, wier opvattingen de regee ring maar al te goed kon navoelen, had zij er geen bezwaar tegen, dat, buiten de wet om, waarin zij dus niet is opgenomen, een motie in stemming weid gebracht, die even eens met slechts acht stemmen werd aan vaard en die alls volgt luidde: „iDe Kamer, zich geplaatst ziende voor de bekrachtiging der acoorden van Washing ton en Londen, terwijl de regeering eerlang deel moet nemen aan de werkzaamheden der internationale herstel'-conferentie, uit opnieuw haar broeder! yke gevoelens voor do landen, die zij aan zy met Frankrijk streden. Overwegende, dat Frankrijk niet zonder de ernstigste stoornissen zijner na tionale economie de middelen kan vinden ter vervulling van de in 1926 gesloten over eenkomsten, tenzij Duitschland zyp ver plichtingen tegenover Frankrijk regelmatig vervult, verklaart de Kamer, dat de lasten, uit de overeenkomsten voor Frankrijk voortvloeiend, louter en alleen kunnen wor den gedekt door de sommen, die Duitsch land aan Frankrijk betaalt, afgezien van die, betaald voor het Herstel der verwoeste streken.” Natuurlijk is van regeëringazijde in den loop der debatten niet verzuimd de kwestie van vertrouwen te stellen, een middel, waarbij men meermalen baat heeft gevon den. Ook ditmaal. Doch de regeeringsmeer- derheid was intusschen op een bedenkelijke wijze geslonken. Een belangrijk uitvloeisel der ratificatie is ondertusschen, dat het plan-Youing thans uitgevoerd kan worden, zoodat de groote internationale politieke conferentie in Augustus zonder bezwaar kan worden gehouden. Niet alleen zal op deze bijeenkomst officieel het plan-Young onder dak worden gebracht, maar ook de verdere liquidatie van den oorlog worden overwogen. De ontruiming van het .Rijn land zal wel den hoofdschotel vormen, maar Duitschland zal vermoedelyk aan dringen op vollediger herstel zijner souve- reiniteit en ook verlangen, dat het weer in economisch en politiek opzicht heer en meester wordt in het Saargebied. Of de conferentie in Brussel zal worden gehouden staat nog niet vast. Het verluidt toch, dat Duitschland bezwaar heeft ge maakt tegen Brussel als conferentieplaats. Wel heeft de Duitsche regeering niet offi cieel haar bezwaren ingadiend maar de re geering heeft slechts, ik verband met den stand van de huidige 'besprekingen, op haar oude standpunt gewezen, dat zy, wanneer Londen niet meer in aanmerking komt, met een neutrale plaats actoord gaat. Brussel kan, meent zij, niet als neutrale plaats wor den beschouwd. Het proces Stinnes. Hugo Stinnes verzoekt om vrijspraak. Gisteren zijn de laatste pleidooien in het Stinnes-proces gehouden. Dr. Alsberger nam het nogmaals voor Hugo Stinnee Jr. op en polemiseerde met veel temperament tegen de vertegenwoordigers van het O. M. Het publiek werd door de welsprekendheid van den bekenden pleitef zoo m^egealeept dat het aan het einde van de rede applaudi- seerde. De president maakt o doen zich te elden als het verzwakt is, een algeheel* ing zal dan t hebben Gist'Tamfae :d zijn ui hun ing bijzonder daar zij het dkomen zuive- geheele zenuw- zonden krach en Devitami bijz heilzaam Probeei een doo Iw zenuwgestel >p wonderdadige ■telt, betalen wij d terug na ont er ledige doos isr in t'oazen van iü en f 2.50 bij de ite Apotheker* to rogisten M HOLLANDSCHB EN INDUSTRIE Ml) inf _Ve»»f VllC» 140 - D*a Haaf (iOIIDSCIIE COURANT. Den volgenden morgen arriveerden op Crake Hall eenige onverwachte bezoekers. Sir Morecambe, die den halven ochtend met zijn broer was uitgeweest en de geluk- wenschen van pachters en buren in ont in de reeds gemelde verklaring, welke de I Chineesche minister van buitenlandsche za ken aan de mogendheden heeft gericht, wordt op „de revolutionnaire actie” van Sovjet-Rusliand gewezen en verklaard dat China als onderteekenaar van het Kellogg- pact tot het uiterste zal trachten zich te I onthouden van alle handelingen, die tot een verstoring van den internationalen vrede zouden kunnen leiden. Zou Sovjet- I Rusland echter tot vijandelijkheden over gaan, dan zal China stappen doen om zich tegen de aanvallen der indringers te be schermen. In de verklaring wordt de Sovjet-Unie ervan beschuldigd het plan te hebben ge had de Chineesche regeering omver te werpen. Bij de huiszoeking in het Sovjet - consulaat de Charbin zijn documenten in beslag genomen, welke op de organisatie eener colonne van sluipmoordenaars en een geheim leger btrekking hadden. De Chineesche autoriteiten waren gedwongen met betrekking tot den spoorweg de noo- dige maatregelen te nemen, en wel voor zorgsmaatregelen tegen binnenlandsche onlusten. Ten bewijze van de door hen ge- uite beschuldigingen is de regeering reeds begonnen vertalingen van de te Charbin in beslag genomen documenten te publi ceert. Naar het Engelsch ran FLORENCE WARDEN. 47 (Nadruk verboden). Sir Morecambe die zoo opgewonden was dat hij zijn stem haast niet in zijn macht had, knikte toen hij zich bukte om zijn moeder te kussen. Dat waskaar, dat Maar ben je... ben Ja. Maar hoe komt dat, hoe? Hoe? Ik weet het niet, zei hij eenvoudig. En - toen, te midden van allerlei stem- ing hij van den een naar den and^r, zijn zusters en schudde Comstone —2 van vreude was, de hand 8n pro beerde allemaal tegelijk tevredan te stellen, ik a A 'e8 Wat jullie vertellen kan is dat t door den inspecteur die mij geaj-resteerd neeft voor den politierechter werd gebracht; “en moeat ik wachten terwijl het heele stel lomen. was zeer verbaasd ?n ingang van het oude huis die hij zelf nog geen veertien dagen geleden over de wegen van Hamsphire had gereden. Een nieuwe chauffeur, heter vakman ver moedelijk dan hijzelf zat achter het stuur, maar er was geen twijfel aan of het was de auto van de Potts-Palmers, die op het oogen blik van onder tot boven mot stof bedekt was Sir Morecambe haastte zich naar binnen waar hij de mededeeling kreeg dat meneer en mevrouw Potts-Palmers en hun dochters bij de dames in de salon waren. Toen hij de deur van de zitkamer opende Sir Morecambe hét eerste dogenblik woorden vinden. Zijn oogen richtte hij niet in de eerste plaats op de Rpttó-Palmers, die onmiddelijk opstonden en op hem toe kwamen om hem met hartelijke, luidruchtige stemmen geluk te wenschen, maar op de ge bukte, huiverende, schuldbewuste figuur die in een zwarte japon in een stoel naast het vuur zat. Hatty, riep hij tenslotte. Minnie Potts-Palmers barstte in een vroo- 1 ijken schaterlach uit. Ik heb je immers wel gezegd dat ik haar zou vinden, zei ze, ik heb alle hoek jes van dat bosch doorgezocht en eindelijk heb ik haar gevonden, meer dood dan levend De conferentie duurde twee uur, waarna een kort communiqué uitgegeven werd, met de verklaring, dat de toestand in de kolenin dustrie verder besproken was. Heden zal een verklaring in het parlement worden af gelegd. BUITENLANDSCH NIEUWS. BELG1E. Met vijftig mannen getrouwd. En met 652 verloofd. Voir de rechtbank te Brussel zal weldra een der grootste huwelykszwendelaarsters terechtstaat!, Adrienne Guynot, die op be- driegelyke wijze niet minder dan vyftig maal is getrouwd en 652 maal verloofd. Die avonturierster, die zeowat 30 jaar oud is, had een Engelsche moeder en een Franschen vader ,een koopman, die zich te Bergen had gevestigd. Zij was een buiten gewoon mooi meisje met een innemend op- tietten. Nadat zjj jong het ouderhuis was ontvlucht, zocht zij haar slachtoffers in de luxe-hotels en reisde voortdurend heen en weer tusschen Parys, Rome, Brussel en de badplaatsen. Zij had steeds verscheidene wettige echtgenooten, en hoe geraffineerd zy te werk ging, bewijst het feit dat zy het klaarspeelde, tegeltfk met twee broeders gehuwd te zyn. Een toevalligheid bracht haar daden aan het licht. Een man, die eveneens een aantal jaren geleden het geluk had gehad, met Adrienne Guyot getrouwd'te zijn, bezocht een kerk te Brussel, toen er een huwelijk werd ingezegendt Hij zag den bruidstoet na deren en niet gering was zyn verrassing, toen hy in de bruid zytn vroegere, sinds eerlige jaren spoorloos verdwenen vrouw herkende. Hy liet onmiddellyk de huwe lijksplechtigheid stopzetten en de bedrieg ster, die kalmweg verklaarde, hem nooit eerder te hebben gezien, arresteeren. Maar de bewijzen waren te zeer tegen de' bruid. Zy sloeg tenslotte over in een brutaal cy nisme, erkende eindelijk echter alle haar ten laste gelegde strafbare daden en ver klaarde lachend, dat het aantal van haar vroegere mannen en verloofden nog wel grooter kon zijn, daar zij hen niet allemaal in haar zakboekje had genoteerd. ENGELAND. Het Mijnprobleem. Het vraagstuk der afschaffing van den achturendag. Nationalisatie in de toekomst? Alle belangstelling op het terrein van En geland» industrieelen toestand ging gisteren uit naa* de mijnindustrie. Het congres der mijnwerkersfederatie werd gisterochtend ge opend te Blackpool. De voorzitter Smith zin speelde in zijn openingsrede op den eisch der mijnwerkers tot afschaffing van de wet op den 8-urendag. De conferentie werd na behandeling van enkele formulekwestiea tot lieden verdaagd. Tegelijkertijd ontving de premier met zijn collega’s van" het kabinet Graham, miss Bondfield en Ben Turner, 'sècr. voor het mijnwezen, een deputatie der mijneigenaars. aan het applaus ech ter terstond een einde door er op te wijzen dat men zich in geen schouwburg bevond. Dr Hoeck Hamburg, die eveneens Hugo Stinnes Jr verdedigt, zeide dab hij in op dracht van zijn cliënt een klacht wegens beleediging tegen den officier van justitie Berliner zal indienen. De beklaagden, werden tenslotte in staat gesteld een laatste woord te spreken Slechts enkelen hdnner maakten van deze gelegen heid gebruik om nogmaals te verzekeren dat zij onschuldig zijn en zich geheel kunnen vereenigen met de uitlatingen van hun ver dedigers. Hugo Stinnes Jr. zeide slechts Ik ver zoek om vrijspraak. Ze kon niet praten of zich bewegen, omdat die schurk vjin een Raggett haar half dood geslagen had. Zoo! informeerde Sir Morecambe, en hebben ze hem te pakken? of I Sinds eergisteren hebben f achter slot en grendel. er niete van gehoord. - Neen, we zijn heel stilletjes te werk gegaande politie heeft ons geholpen, legde Minnie uit, die de woordvoerster van het gezelschap scheen te zijn. Arme Hatty! En ze wendde zich naar de vrouw wter doodelijk bleek gezicht en bevende ledema ten nog getuigden van de schandelijke be handeling die ze pas ondervonden had een paar dagen geleden was ze pas in staat om te spreken en daarna kon ze on» alles vertellen. De politie heeft alles bij stukjes en beetjes uit haar gekregen, zoodat pas den vorigen dag Raggett gearresteerd kon worden. Ze vertelde dit allemaal heel zacht zoo dat Hatty het niet kon hooren, het arme schepsel zag er zoo besdiaamd en ziek en zoo schuldbewust uit. En nu, zei Sir Morecambe tegen Pamela toen hij zijn plaats ingenomen had, zullen wij ons tweede ritje maken en dan moet jij maar eens zeggen of ik ook vorderingen heb gemaakt in de chaufeerkunst Ze reden gelukkig en opgewonden door de frissehe nachtlucht, maar toch niet zonder het geheimzinnige gevoel dat er nog iets voor hen verborgen was. t De Herricks waren stom verbaasd toen ze hem weerzagen als vrij man en door hun groote verbazing wist Sir Morecambe hoe vast zij ervan overtuigd waren geweest dat hij die misdaden bedreven had. Hij was echter te gelukkig om daar der over na te denken en toen hij terugliep naar Crake Hall met Comstone, die hem achterop gekomen was om te zien dat hem niets kwaads overkwam, waren de twee broers vervuld van zulk een gevoel van op luchting omdat het ergste voorbij was, dat zij niet in staat waren iets te zeggen.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1