ROSSEM'1ZEEPAARD "lëSTS :Hte maR LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. het Lan In-instituut te worden ingeschreven ten einde ophieuw op die wijze de noodige kennis op te doen, die in de toekomst het optreden van rechtache afwijkingen zou kun nen voorkomen. Hoewel daartege ongetwij feld het bezwaar zal worden aangevoerd, dat op die wijze Wijnkoop althans tijdelijk zijn werk in het parlement niet zal kunnen verrichten, 1b het toch-niet heelemaal uitge sloten, dat de kuur, die door Seegers noodig wordt geacht, langer zal duren dan Wijn] kopo zhlf zou begeeren. Prinses Juliana wordt hedenavond tegen 5 uur ten paleize van H.M. de Koningin Moeder te öoestdijk verwacht. H.K.fl- zal zich's avonds naar 's-üraven- land begeven ter bijwoning van een tuinfeest na afloop waarvan zij naar SoeskÜjk terug keert. Vrijdagmorgeu vertrekt de Pluses weder naar het Loo. De wijziging der Invaliditeitswet. Kenige der voornaamste bepalingen. Op 10 Juui j.l. zijn eenige wijzigingenj in de Invaliditeitswet in 'werkiug getreden voornamelijk betreffende de navolgende punten: a. De loongrens van f 12U0 voor opneming in de invaliditeitsverzekering is verhoogd tot 2000 pei jaar. Voortaan is dus reder, die in loondienst is, jonger; dan 36 jaar is en niet meer dan 2000 per jaar verdient, verplicht zich bij den Raad van Arbeid aan te melden tot het verkrijgen van een reutekaart. Voor degenen, die thans niet onder den verzekeringsplicht valleu eu die tusscheu ?Q Juni 1922 eu 10 Juni 1929 in de verzekering zouden zijn opgenomen, indien he. loongrens voor deze opname toen reeds f 2000 per jaar was geweest, is de gelegenheid opengesteld om alsnog iu het bezit van een reutekaart te komen, mits aan nog enkele hij de wijeigings wet gestelde voorwaarden wordt voldaan. Zij, dje nieenen.van deze gunstige bepaling gebruik te kunnen ïuaken, dienen zich ten spoedigste, doch in ieder geval vóór 10 Aug 1930, bjj den Raad van Arbeid te melden. Ter voorkoming van misverstand wordt nog opgemerkt, dat de werkgever voor eeu verzekerden arbeider zegels moet plakken, zoolang het loon van dien arbeider minder dan f 3000 per jaar bedraagt. b. Fooien of andere ontvangsten vali der den, die een arbeider ontvangt in verband met de tén belweve van den werkgever ver richten arbeid, worden thans steeds als loon aangemerkt. Voor kellners, die uitsluiteud tegen fooien werkzaam zijn, moet dus thans ook door den werkgever geplakt worden. Zijn deze arbei ders niet in het bezit van een rentekaait, jonger dan 36 jaar en ontvangen zij niet meer dan f 2000 per jaar, dan moeten zij zich aanmelden bij den Raad van Arbeid, teneinde in het bezit van een rentekaait te worden gesteld. Zij, die thans niet onder den verzekerings- plioht vallen en die reeds vroeger in de ver zekering zouden zijn opgenomen, indien de hierhedoelde bepaling ten aanzien van fooien of ontvangsten van derdep reeds op 3 De cember 1919 in werking was getreden, kun nen nog in het bezit van een reutekaart worden gesteld, mits aan bepaalde bij dé wijzigingswet gestelde voorwaarden wordt voldaan. Zij dienen zich ten spoedigste, doch in ieder geval vóór 10 Augustus 1930, bij den Raad van Arbeid te melden. c. Zij, die persoonlijk in aangenomen werk arbeiden, worden thans, indien zij niet be kend zijn, Rij de Rijksverzekeringsbank als werkgever in den zin der Ongevallenwet of Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet, evenals hun hulpen geacht in loondienst te zijn van den „aanbeeteder". Deze laatste moet dan zoowel voor de n,,aannemer" als voor diens hulpen plakken. d. Ieder, die bij wijze van werkverschaf fing te werk gesteld is en darvoor een gel delijke uitkeerfug geniet, wordt geacht krachtens arbeidsovereenkomst in loondienst te werken van deugene, die het werk ver schaft. Deze laatste moet thans voor Jen te werk gestelde zegelB plakken. e. De Raad vaiju Arbeid kau thans het bedrag,, dat wordt nagevorderd, afgeschei den van eventueele sti af vervolging, met 10 pCt. verhoogen. Dit moge oen aansporing zijn voor de werkgevers om regelmatig en in de juiste loouklasse zegels te plakken ter voorkoming van financleele schadp. f. De berekening van het aantal benoo- digde premiën voor het reoht op ouderdoms rente ex artikel 373 is thans voor den ver zekerde gunstiger geworden, doordat onder bepaalde omstandigheden daabij ook reke ning kan worden gehouden met de weken, gedurende welke tengevolge van ziekte of gebrek aarï werk niet is -geplakt. Een vredes-tentoonateUing te Den Haag. De opening van de vredes- en volkenbonds tentoonstelling, uitgaande van de ..Vereen, voor Volkenbond en Vrede", is thans defini tief vastgesteld op 1 Dec. a.s. Ze wordt ge houden iu de Grafelijke ZWen te 's-Graven- hage, daartoe door der regeering ter be schikking van het tentoonstellingscomitë ge steld, en duurt tet 10 Januari d.a.v., op wel ken datum de vereeniging liet tienjarig be staan van den Volkenbond wenscht te her denken. De tentoonstelling zal vijf afdeelingei om vatten. De eerste betreft de vredesgedachte van den vroagaten tijd tot 1815; de tweede betreft de georganiseerde vredesbeweging van 1815 tot op hedende derde betreft de stroonüngen op economisch, geestelijk, in tellectueel gebied, die het internationaal ka rakter van de wereld en van de volkeren- samenleving hebben versterktde vierde be treft den oorlog en zijn ellende in het alge meen en den grooten oorlog 1914-18 in het bijzonder, terwijl de vijfde betrekking heeft op den Volkenbond, zijn arbeid en samen stelling. Een liberale commissie. De Vrijheid meldt, dat het hoofdbestuur der Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond een commissie in het leven heeft geroepen, die in verband met den uitslag der jongste verkiezingen en met het vraagstuk der pro pagandistische en organisatorische ,„effi- ciency" haar oor te luisteren moet leggen en die daarna haar bevindingen en adviezen betrekkelijk spoedig ter kennis van het hoofdbestuur zal moeten brengen. Pe lei ding is bij iui. iluges te Arnhem. De heer Ter Hall en de Vrijheidsbond. Waarom hij niet bedankte als raads lid van Rijswijk (Z.H.). De afd. Rijswijk (Z.-H.) van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" zendt ons een uitvoferig stuk met de briefwisseling, ge voerd tusaoheu den heer Heuri ter Hall en die afdeeling over de bizetting van een zetel van dien bond in den gemeenteraad van Rijswijk (Z.-H.) Bij schrijveu van 4 Juli had de heen; Ter Hall doen weten, dat hij zijn raadszetel ter beeohikking stelde von het afdeelingsbestuur niettegenstaande bij de laatste raadsverkie zing gebleken was, dat minstens twee-derde gedeelte der op hem uitgebrachte stemmen afkomstig was van personen, geen lid van den Vrijheidsbond. Hij -wilde echter den zetel niet voor die partij doen verloren gaan en vroeg daarom liem onderaan op de lijst te doen plaatsen, zoodat hij, bij bedanken der andere candidatefi, weer automatisch op ziju zetel terugkwam. Hij stelde echter voorop, dat hij voortaan de gemeentebelan gen zou behandelen vrij van alle partijpo litiek. De afdeeling heeft daarop geantwoord, dat een behandeling van een zetel-vervulling, als door den heer Ter Hall aangegeven, volgens de Kieswet onmogelijk was. De htjpr 'Der Hall heeft toen gehoor gevend aan uit de burgerij ingekomen verzoeken sloten in het belang der gemeente zijn zetel te behouden, maar dit mandaat te vervul len vrij van alle partijpolitiek; hij had dan ook eind April reeds bedankt als lid van den Vrijheidsbond. De hardhandige burgemeester van 's-Gravenzande. Motie ran afkeuring in den raad ingediend. In de gisteravond gehouden raadsvergadi ring der gem^ênte 'a-Graveilzande heeft het raadslid 1'. A. Burgersdijk de volgende mo tie ingediend, ter behandeling, in de eerst volgende raadsvergadering ',De Raad, keduis dragende van het feit, dat de Burgemeester dezer gemeente den op- per-brandmeester of eeu ingezetene der ge meente, den 2n Mei j.l. een slag iu het ge zicht gegeven Beeft, spreekt zijn afkeuring eu verontwaar digliig daarover uit en keurt ten zeerste dergèlijke handelingen af en be sluit cfeze motie direct ter kennis te bren gen van Z.Exc, den minister van Binnen laiidsclie Zaken eu den Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en gaat over tot de orde van den dag". Voorts stelt dit raadslid voor, oui in den vervolge het gebruikelijke gebed voor den aanvang van de vergadering en bij het slui ten daarvan, door den secretaris of door het oudste raadslid te doen geschieden, daar de voorzitter door zijn onwaardige houding te- over de burgerij niet competent geacht moet woden om dit gebed uit te spreken. GEMENGDE BERICHTEN. Ernstige ontploffing in een dextrine- fabriek te Ommelanderwijk. Vier dooden en vele gewonden. Gistermiddag omstreeks 4 uur lieeft iu de groote aardappelmeel- eu dextrinefabriek van de. firma Wilkens te Ommelanderwijk bij Vteudam, ecu zeer ernstige ontploffing van een droogapparaut plaats gehad. De knai weid op grooten afstand gehoord. Er ontwikkelde zicli direct een felle vuurzee in een minimum vau tijd stond de geheele fabriek in lichte laaie. Et liepen spoedig geruchten, dat iu de fabriek verscheidene gewonden en dooden moesten liggen. Dit bleek maar al te waar. Het schijnt, dat bij een klein, binnenbrandje de fabriek de hulp van eenige werklie- i is ingeroepen en ook van de vrouw eu de dooliter van den opzichter Miedenia. Da delijk daarop heeft de ernstige ontploffing iu de dextrinefabriek plaas gehad. De werk lieden sehijnen daardoor niet uit de fabriek hebben kunnen komen. Enkelen sprongen iu liet kanaal en hebben zoo het leven gered. Er zijn ongeveer 15 gewonden door de medici uit den omtrek verpleegd. De ernsti ge patieuteu zijn.naar een ziekenhuis ver voerd. Zeer ernstig gewond is een zoon van dpn opzichter Miedenia, een jon- an van twintig jaar. Het verkool- lijk van den arbeider Kruizinga, van Veensloot, is achter eeu muur iu de fabriek gevonden, later heeft men ook de verkoolde lijken van de vrouw, en de dochter van den opzichter Miedenia gevonden en van den arbeider Molog. Het aantal gewonden bedraagt 17, van wie twee zeer ernstig gewond zijn. De meeste gewonden zijn naar de ziekenhuizen te Gro ningen en Winschoten vervoerd, nadat voor- ftiojage hulp was verleend door de vijf dok ters van Veendam eu de dokters van Pekela en Wildervauk. Van het groote gebouwencomplex zijn slechts de muien blijven staan. Eenige gebouwen en boerenbehuizingen in' de omgeving van de fabriek zijn door de ontploffing ernstig beschadigd De boerderij van den heer H. Nieboer is er wel het ergst aan toe. Van het interieur is niets gespaard, het meubilair is geheel vernield. De schade door den brand berokkend, is enorm. Voor duizenden guldens aan meel, in een der boerenbehdizingen opgeslagen, is geheel verloren gegaan. Hedenmorgen bij het aanbreken van den dog werd het opruimingswerk op de puin- hoopen van de gisteren vernielde aardap pelmeel- en dextrinefabriek hervat. Na eenigen tijd werd het lijk gevonden ui de 21-jarige mej. Miedenia dat deerlijk verminkt was. De schade tengevolge van den brand is enorm. De fabrieken zijn geheel verwoest, evenwel een groote opslagplaats en twee boerderijen. De fabrieken ende opslagplaats waren tot de nok met aardappelmeel van de nacampagne van Zeeuwsche aardappelen ge vuld. Hoewel een juiste raming nog niet mogelijk is kan aangenomen worden dat de f schade meer dan f 300.000 bedraagt. Omtrent den toestand der gewonden ver nemen wij nog uit Winschoten dat vier van hen, die aldaar in het ziekenhuis zijn opge nomen, er ernstig aan toe zijn. Direct levens gevaar bestaat er echter niet. Twee andere ernstig gewonden en de licht gewonden wor den te Groningen verpleegd. Nader vernemen wy nog: Gedurende den avond arriveerde het Par ket uit Winschoten tot liet instellen van een onderzoek. Of het onderzoek veel zal op Ie veren is de vraag. Van de fabrieken is niet veel meer dan de puiiïhoopen overgeblev Men ziet slechte omgestort e geblakerde mu ren en daar tuaschendoor doorgeknakte of gebogen balken en de overblijfselen van machines. Direct na de ontploffing werden direct alle doctoren uit Veendam gerequireerd, daar 'gevreesd werd dat zich een groot aan tal slachtoffers ender de puinhoopen bevond. De verrassing was zeer groot. De jeugdige arbeider Molog, de echtge- noote van den opzichter der fabriek Jantje Miedema, de 21-jarige dochter van den op zichter Antje Miedema en de arbeider Krui zinga kwamen om het leven, en de zoon van den opzichter Miedema verkeert in ernstig levensgevaar en zeer waarschijnlijk zal hy bij het publiceeren reeds zyn overleden. In het Roomsch Katholiek Ziekenhuis zyn opgenomen Otto Koetje, L. Ie Main en NV. Timmer. De toestand van deze drie personen is ernstig zy hebben allen brandwonden in de derde graad. De volgende personen kregen albe ver wondingen, W. de Boer, F. Kemper, P. Hesse, K. Wyngaard, R. Vos, H. Battels, P. Wieringa, R. Luken, J. Bleeker, W. Heyken, J. Drent, G. Haarlemmer, F. Kostwinner en J. Siepel. Eenige van hen waren slechts licht verwond en konden zich hedenmorgen weer op straat begeven. In het Academisch ziekenhuis te Groningen zyn opgenomen P. Moleman en H. Kleyn, beiden zyn ernstig gewond, doch hun toestand was hedenmor gen bevredigend. Op t' oogenblik wordt nog vermist het lyik van K. Bos, dat onder de puinhoopen moet liggen. Het lyk van Mej. Miedema is heden-morgen vroeg gewonden. De brandweer is gedurende den geheelen nacht op de plaats van de ramp gebleven, de puinhoopen die nagloeiden nat te houden. Het gevaar voor uitbreiding en voor verdere ontploffingen kon gisteren avond te 10 uur reeds als geweken worden beschouwd. De schade is zooals reeds gemeld zeer groot en zou zélfs tusschen 4 en 5 ton be Zij wordt door verzekering op beurs polis gedekt. De ontploffingen. Omtrent het gebeurde in de fabriek ver men wij nog- dat na de eerste ontploffing een tweede volgde. Men zag het dak van de fabriek omhoog rijzen.. De vlammeivfploegen op, hooger dan de fabrieksschoorsteen, d.w.z. hooger dan 40 Meter. Er had zich blijkbaar een tweede explosie voorgedaan, nu veel ernstiger en in haar gevolgen veel noodlott-iger. Het dak werd 6Ó-tal M. ver weggeslingerd en kwam neer op een aan de fabriek behoor? ode boerderij, bewoond door den heer Bisschop. Een groote hoeveelheid aardappelmeel was daar geborgen en daar dit ook zeer goed wil branden, sloegen onmiddellyk de vlam men aan alle kanten uit de boerderij. De woning van den heer Miedema, die zich bevindt tuschen fabriek en boerderij, reeds in Ikhte laaie: een fabrieksmuur, die door de hevige exploisre naar buiten werd gedrukt en een muur van genoemde woning deed instorten, bracht tevens het vuur over. Een paniek. Het personeel, dat nu bestond uit eei. 60 man maar nog een week geleden ongeveer 100' man sterk was, yïde by deze laatste ontploffing, door een paniek aangegrepen raar buiten. Gewonden en ongedéertlen door elkaar heen. Zoo wist zekere A. Smit zich nog tot buiten de deur voort te sleepen, maar daar zakte hy ineen. Jacob Miedema, die hevige brandwonden had bekomen, kwam ylinigs naar buiten en wilde zich in het water werpen onder het roepen; 't is met my gedaan'. Hij kon ech ter nog juist bytyds worden vastgehouden en vervoerd worden naar het huis van Van Caliker, waar verscheidene gewonden de eer ste medische hulp ontvingen. De brand. was ook een tweede boer- dery, toebehoorende aan de wed. Kemper, door het overslaande vuur aangetast, zon- dat ze reeds in brand stond, vóór de brand- die toch spoedig ter plaatste was, mot twee motorspuiten hulp konlbieden. Ze be paalde zich er toe de twee boerderijen nat te houden, maar kon niet verhoeden, dat beide gebouwen geheel uitbrandden. Met ongekende hevigheid woede de brand in fa briek, opzichterswoning en boerderijen. De telefoonlijnen in de omgeving werden geheel vernield. Aan alle zyden*stortten muren ineen. Een enkele muur werd nog gestut met behulp van balken. De brand was in sommige ge deelten van het groote fabrieksgebouw in den laten avond reeds uitgewoed, maar toch werden telkens weer andere fcedé^ten door de vuurhaard, die zich in de aardappelmeel- opslagplaats bevond, aangetast. f Duizenden menschen waren getuige van •ze ramp. Van heinde en ver was men ko men opdagen. Zelfs twee vliegmachines cir- oogenbRk hoog boven de vuur- De vierdaggache afstandsmaraehan. Dinsdag was bet Betuwe-dag, Woensdag kwam liet z.g. overstromingsgebied aan de beurt: het land tusschen Maas en Waal. De algemeene indruk van de troepen is zeer gunstig. Het was eon lust om te zien, hoe vlot en flink allen gistermorgen weg- stapten. Er liep een enkele tusschen, die wat jiijnlijk keek en als op glazen voeten voortging, doch dat was een uitzondering. De rust, de voeten ver zorging en de spier- massage heeft de mensohen goed gedaan Een paar dames vertrokken later dan de anderenhet echt Vrouwelijke excuus „haar horloge was thuis heuach gelijk ge weest!" zei de een en. de tietsband was gesprongen van de ander! In totaal zijn er 25 uitvallers. Er loopt veel infanterie, veel landstorm en veel burgerwacht. Allen uitstekend ge traind. De Engelsehen in hun keurige grijze wan delpakken met bijpassende grijze pet maken ook een besten indruk Zij zien er altijd tip top uil: een scherpe plooi in de broek en nooit stoffig, want dat komt niet uit op het grijs De Spanjaarden loopen in khaki-uniform Zij maakten gisteren eerst een v^moeiden indruk, doch liepen zich los. kwamen hest aan en vertrokken ook goed De Fra-nschen vormen g?en geheel het zijn ouden en jongeren, kleinen en grooten mensohen met verschillende gangen, in aller-' lei kleedij. Gemist worden de Mariniers, die altijd zoo'n keurig militaire vertooning gaven. Het detachement, dat met de training nagenoeg klaar was. vertrok in zijn geheel naar Cu rasao! De commandant alleen bleef hier. het is luit. G. Wilhelmy Damsté, die o.a. in 1927 liep. Ritmeester Van der Goes en zijn detache ment onthreken ookvoor het eerst sinds 13 jaar! Jammer' En dan wordt gemist de oudste deelne mer: Pastoors! Hij brak zijn middenvoet en zal dus wel nooit meer de marRchen loopen Tot de veteranen behooren al voelen zij zich ook nog zoo jong: de heer Tröger, oud-inspecteur van politie uit den Haag: hij is 58 en loopt voor de vierde maal. De heer Van Dinkhuizen, ook Hagenaar, loopt voor de 11e maal. en de heer Bremer voor de 9e. De tweede marsch if allen bijzonder mee gevallen, behalve den uitvallers natuurlijk! Sommige deelnemers gaven weer staaltjes van bewonderenswaardige energie te zien Zoo b.v. een marechaussee, die op louter blaren liep. Op de 'blaren zitten is al geen pretje, maar om er 50 K.M. op te loopen is werkel k geen doen! En de kerel heeft het hem geleverdGistermorgen bij de eerste 5 K.M. zakte hij nu endan al af van zijn detachement. „Die geeft 't op", zeiden de toeschouwers. Maar de mareohaussee geeft 't niet gauw op. 't Zijn menschen, die weten wat doorzetten is. En ziet: 's middags kwam zijn detachement keurig binnen em de man- op-de-blaren was er bij! Ook de-dames blijken enorm sterk te zijn. Altijd even vroolijk, babbelen ze haast den gansahen dag; zij loopen in den pas met de jnanueh en nauwelijks hebben zij zich In de en springen naar de applfiudisseetende ken nissen en brengen vroolijk verslag uit van den dag! MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 25 Juli. Aaygevoerd in totaal 2090 stuks, waarvan 177 slachtvarkens. Pry zen; Vette 0.440.45, Londen sche 0.350.37, Zouters 0.420.43 pér pond levend met 2 korting. 841 magere varkens 35—60, 977 biggen 20—35, 10 runderen 225—325, 61 nuch tere kalveren 12—16, 6 schapen 24—28, 17 bokken en geiten 2—6, 1 paard. Handel in alles matig. Kaasmarkt Gouda. Juli. Aanvoer 429 partyen. Prijzen le kw. met ryksm. 51—53, 2e kw. met ryksm. 46—50, le kw. zonder ryksm. 42 -ƒ 48, zware 57, extra zware 58. Han del matig. EIEREN; Aanvoer 472 partyen. Pryzen: Kipeieren 6—6.75, eendeieren 5.50—6 per 100 stuks. Handel matig. BOTER: Aanvoer 553 ponden. Pryzen: Goeboter 1.05-1.10, Weiboter 0.95—1 per pond. Handel vlug. RADIONIEUWS. Donderdag 25 Juli. Hilversum 1071 M. 6.016.30 vooravond-Concert door het Omroeporkest oJ.v. Nico Treep. ,017.00 Piano-recital door Jan Couvóc. 7.00 Voortzetting Concert. Enge'sch Ope rette. 8.00 Tydsein A.VJt.O.-ldok. 8.01—8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus Scbeveningen. Italiaansohe Opera. Huizen, 1875 M. 6.30—7.00 Miuziekpraatje, over Joh. Brahms. 7.00—8.00 Orgelconcert. 8.00 Uiteendavond. Christel. Radio-orkest. VrUdag 26 Juli. Hilversum, 289 M. 10.00 Tydsein A.V.R.O.-Klok. 10.00—10.16 Morgienwyding. 12.15-2.00 Lunchmuziek. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Populaire muziek door het A. V.R.O.-Kiwintet. 4.00—4.30 Rustpoos voor de N.S.F. voor verzongen van den zender. 4.305.00 Lezing door J. H. Kruyff. On derwerp: Kampeeren. 5.00—5.30 Le-zlng door J. de Wit. Onder werp: Dahlias en hare verzorging. Huizen, 1875 M. 1U8012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12/161.15 K.R.O. Concert door het K.R. O.-Trio. 1.162.00 Gramofoonmuziek K.R.O. 4.005.00 Gramofoonmuziek N.R.C.V. STADSNIEUWS. GOU1DA, 26 Juli 1020. 1 Verkoop van grond enz. nan d« f N.V. Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek. Overbrenging van de Kaarsew. briek „Apollo" naar Gouda. Zooals bekend, hebben de beide "jn land bestaande bedryVen die zich o.m. fa* leggen op de kaarsenfabricage, n 1. de N V KoninkJyke Stearine Kaarsenfabriek Goud alhier en dg N.V. de Stearine Kaanenfo' briek „Apollo" te Schiedam, zich tot ééhe onderneming vereenigd. By de tot stand koming van deze binatie is de wenscheiykheid onder de oown gezien ook de fabriekmatige bewerking en vervaardiging der af te leveren producten in één bedrijf onder te brengen en wieip zich de vraag op, waar deze gecen*rrt:isfe,>. de fabricage en bewerking zou worden on dergebracht, n.I. te Schiedam, dan wel u Gouda. De Directie te Gouda is in verband hier mede in overleg getreden met B. en W. Na ampele besprekingen en corresponden tie *zyn B. en W. met de Directie van <k gecombineerde bedryven tot overeenstem- ming gekomen op welka basis zy tot bevor dering van de vestiging te Gouda zullen kunnen overgaan. De gevoerde onderhandtelingen liepen in hoofdzaken over de beschikbaarstelling der noodige terreinen voor uitbreiding van de bestaande fabriek, woningbouw voor te vestigen arbeiders, thans werkzaam aan de Schiedamsche fabriek, het aangaan van een gewijzigde overeenkomst ter zake van de besohikbaarsteünig van electrische kracht en lichtstroom en de vuilweghaUng door den Gemeentelyiken Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst. Wat de twee laatst genoemde voorwaar den betreft, kwamen B. en W. bereids met de Directie tot overeenstemming; wat de twee eerstgenoemde betreft zal de Raad hébben te besfóasen. Zich bepalwttte-te^ de twee eerstgenoem de voorwaarden, waarvan de vestiging van het gecombineerde bedry'f afhankelijk is, deelen zy den Raad het vólgende mede. Voor uitbreiding van hare fabriek te Gouda noodzakelijk wanneer hierin ook het Schiedamsche bedryf geheel of grooten- deels wordt opgenomen heeft de N.V. haar oog doen vallen op de uiterwaard, ge legen tegenover en naast hare eigendom men aan Scliielands Hoogen Zeedyk, alhier, welke uiterwaard eigendom is dezer ge meente en bekend Als het „schietterrein", titans nog in gébruik bij het Departement van Defensie, respectievelyk dat van Bin- rvenlandsche Zaken en Landbouw, terwijl de N.V. tevens als eisch stelt het verkrijgen van de vrye beschikking over een terrein der gemeente in eig-endam toebehoorendei geleigen aan den Bosehweg, nevens hare fa briek. Deze terreinen zyn respectievelyk be kend: a. de uiterwaard, kadastraal bekend in sectie E dezer gemeente, nos. 54§, 545, 546, 547 en 548, tezamen groot 3.94.25 H.A.; <b. het perceel grasland gelegen ten Oosten van den Bosehweg, kadastraal be kend in sectie E no, 2622, groot 0.40D5 H.A. De hiervoren genoemde kadas'rale per ceelen Sectie E nos. 545, 546 547 en 548, tezamen groot 3.66.95 H.A. vormen het z.g, „Schietterrein" en zyn bdj overeenkomst, laatstelijk d.d. 30 April 1921 aan het Rijk in huur afgestaan voor den tyd van vijftien achtereenvolgende jaren, welke gerekend worden in te zijn gegaan op l Januari 1920 en alzoo einddgendte 31 December 1934. De huurprijs bedraagt 100.per jaar. Het perceel Sectie E no. 534, groot 0.28.30 H.A. is de aanldgigende dykberm en sloot. De N.V. vraagt, zooals reeds opgemerkt, de eerste plaats de vrije beschikking over deze gemeentelyke eigendommen althans over een deel daarvan. Van de sub a ge noemde vraagt rij de oostelyke helft in eigendom over te nemen en haar h'et over blijvende deel voor een termijn van vijf ja ren in optie te geven. B. en W. hébben rich ter zake in verbin ding .gesteld met den Minister van Defensie, die bij schryven van 11 Jorli j.l. mededeelt dat er geene bezwaren bestaan, het dee van het schietterrein te Gouda, dat de N.\. direct in koop verlangt ter beschikking der gemeente te stellen, evenwel onder voor waarde: le. dat door en op kosten van de ge meente een 1.50 M. hooge afrastering van palen met prikkeldraad, ten genoegen van den Eerstaanwezend Ingenieur te 's-Gra- venhage, wordt gemaakt ter afscheiding van het overblyvemde schietterrein; 2e. dat door en op kosten van de ge meente een nieuwe toegangsweg met a- sluitbaar hek Wordt gemaakt naar het 6 het Rük in huur blyvend terrein; 3e. de jaarlijksche huursom met de ne\n wordt verminderd en op 60.wordt g« bracht. Tegen de beschikbaarstelling tijdens de loopende huur van het overblyvende ter rein, het gedeelte van de uiterwaard waar voor de N.V. optie verlangt, heeft de Mi nister evenwel overwegende bezwaren, zy de gemeente bereid is, <m in de onmw- deliyke omgeving van Gouda een nieuw schietbaan, geschikt voor het houden va schietoefeningen op een afstand van 100 n-, aan te leggen volgens door den Directeu der Normaal Schietschool te gewen voor schriften en die haan tegen denzelfae huurprijs ter beschikking van het Ry* stellen. B. en W. hebben na rijpe overweging a N.V. modegedselid dat zij bereid waren <w Raad voor te stellen haar de hiervoren V doelde oostelijke helft van de uiterwaard i koop af te staan tegen een prijs van per M2., haar op het resteerende deel op" verleenen voor den tyd van vijf jaren PATCNTVEBPAKKINC haar het perceel grasland ten oosten -van den Bosehweg voor een prys van 1.— per M2. in eigendom af te staan, evenwel onder beding, dat in geval de N.V. deze terreinen né aankoop niet "mocht gebruiken, zy, in dien deze terreinen noch- bebouwd, noch in anderen toestand .gebracht zijn dan waarin zy by verkoop door de gemeente verkeeren, niet tot verkoop zal overgaan dan na deze terreinen eerst aan de gemeente te hebben aangeboden tegen dezelfde condities als waarvoor zy van de gemeente zyn gekocht. Ter voorkoming van moeiiykheden by de uitvoering van deze voorwaarden, voegden zy hieraan nog de volgende bepalingen toe: 1. Wanneer omtrent de vraag of de ter reinen ads bebouwd, dan wel als in een an deren toestand .gébracht be zijn moeten wor den aangemerkt, verschil van meening blijkt te bestaan tusschen de Kaarsenfa briek en de Gemeente, wordt de beslissing overgelaten aan drite soheidsmannen, waar van de beide partyen ieder één en de op deze wyze benoemden den derden aanwy- zen. Kunnen de beide door Kaarsenfabriek en gemeente aangewezen scheidsmannen omtrent de aanwyfcing van een <(erden niet tot overeenstemming komen, dan wordt, aanwijzing van den derden aan den Rechter van het Kanton waaronder de gemeente Gouda ressorteert, verzocht; 2. De Kaarsenfabriek verbindt zich in verband met deze bedingen de gemeente ty- dig kennis te geven van den voorgenomen verkoop van deze terreinen. De tweede voorwaarde die de N.V. stelde in verband met het overbrengen van het ge- heele of grootste deel van het bedryf van „Apollo" naar Gouda en waarvan de inwil- iiging van de 'beslissing van den Raad af hangt, is deze, dat van de gemeente ver langd' wordt het bouwen van ten hoogste honderd huizen voor eventueel uit Schie dam over te brengen gezinnen, welke hui zen niet meer dan 4.50 aan weekhuur mo gen kosten en waarvan de inrichting, de ligging en de tyd van gereedkomen in ovJT- leg met de N.V. zullen worden vastgesteld. Deze huizen zullen moeten worden gebouwd v uiteriyk binnen 18 maanden nadat de N.V. zal zijn begonnen met de stichting op hare terreinen van het nieuwe gebouw, waarin zy het Schiedamsche bedrijf geheel of voor het grootste deel zal kunnen opnemen. B. en W. hebben zich tegenover de N.V. ook bereid verklaard een gunstige beslissing op deze gestelde voorwaarden te zullen be- vorderep. zy achten het van het grootste belang, om niet te spreken van een levensbelang, dat de Kaarsenindustrie met hare belang rijke neven-producten, voor onze gemeente behouden blyft. Hiervoor döent de Goudsche gemeenschap zich desnoodis eenige offers te getroosten. De hiervoren ontwikkelde voorwaarden achten zij aanvaardbaar, mits de Directie def Vennootschap zich, behoudens, goedkeu ring van den Raad van Commissarissen, verbindt het bedryf van „Apollo" geheel, althans voor het grootste deel, naar Gouda over te brengen. Deze toezegging i» door de Directie ge geven. B. en W. zyn van meening dat hiermede niet alleen een belangrijke industrie voor Gouda blyft behouden, maar tevens een zeer belangryke uitbreiding, met nieuwe pers pectieven voor de toekomst, hierdoor wordt verkregen en stellen den Raad voor, behou dens de noodige hoogere goedkeuring, te be sluiten onder het uitdrukkelijk beding dat het bedrijf van de N.V. Stearinekaarsen fabriek „Apollo" te Schiedam geheel of al thans grootendeels naïar Gouda wordt over gebracht en zij «tellen voor in dezen zin te besluiten. Een voorstel van de Raadsleden Fokkers en Overhand. De Leden van den Raad, de heeren A. Fokkers en L. Overhand hebben ziöh ra- mens de Sociaail-Democratische Raadsfrac tie met instemming van de Sociaal-De mocratische Wethouders gewend met het volgende voorstel tot den Raad van onze Gemeente. Ondergeteekenden hebben de eer tlwen Raad voor te steJlen het College van Burgemeester en Wethouders uit te noo- dfgen maatregelen te treffen, die er toe leiden, dat aan den Ambtenaren en Werklieden, voor zoover zy nog niet in het genot van vacantie zyn gesteld, ge durende de zomermaanden vacantie wordt gegeven op de basis als door Bur gemeester en Wethoudters behoudens Uwe goedkeuring in het ontwerp Werklieden reglement en Ambtenaren reglement is vastgesteld. Toelichting. Het is ondergeteekenden bekend, dat Burgemeester en Wethouders by de behan deling van hef Werklieden- en Ambtenaren- regüehient besloten hebben om den Raad voor te leggen: a. De Ambtenaren in het genot te stel len van een verlof van 14 werkdagen; b. De Werklieden niet in continudienst in het genot te stellen vam een verlof van 14 werkdlagen, waarvan er 10 opeenvolgend moeten zyn en 4 dagen als zoogenaamd sprokkelverloï. c. De Werklieden wel in continudienst een verlof te verleenen van 16 werkdagen, waarvan 12 opeenvolgende dagen en 4 da- als zoogenaamd sprokkel ver lof; Dat ondergeteekenden het verzoek doen de vacantieregeling op dit tydstip te laten ingaan, houdt verband met het feit, dat hen is medegedeeld, dat de behandeling van het Werklieden- en Ambtenarenreglement, waarin de vacantles een apart hoofdstuk uitmakten, pas in open/bare behandeling zal komen tegen September a.s. Dit beteekent dat de verbeterde vacantieregeling, die naar •ndergeteekenden meen en ook door Uwen Raad zal worden begeerd, voor dezen zomer niet in werking yrordt gesteld. Waar het uitspreken voor een verbeterde vacantieregeling toch ook inhoudt de erken ning, dat aan bestaande regeling wat heeft gehaperd, meenen ondergeteekenden dat Ambtenaren en Werklieden niet de dupe nvogen worden van de lange voorbereiding uer herziening van het Werktiedenregle- ment en de samenstelling van het nieuwe Ambtenarenreglement, door de voor hun iu uitzicht gestelde meerdere vacantiedagen dezen zomer te moeten missen. Ondergeteekenden zyn van meening en zy- hopen dat de 'Raad in meerderheid hetzelfde standpunt deelt dat de vacan tie zooveel mogelyk moet worden genoten tydens de zomermaanden. Inhaling gedu rende de gure na jaarsmaanden achten zij, nu de regeling nog te maken is, uit den De wederopbouw van de gebouwen op het Stadserf. Verhooging der bouwkosten tot 91.143.25. B. en W. schryven aan den Raad: Overeenkomstig ons voorstel no. 69 van dit jaar besloot Uw Raad in zb'ne vergade ring van 22 April j.l.: a. tot herbouw van de gebouwen van den dienst der Gemeentewerken en van de Brandweer, verwoest by den brand op 12 Februari 1929, volgens de door den Direc teur van Gemeentewerken ingediende plan- ib. tot betaling der kosten van dezen herbouw, begroot op 80610.— uit den ka- pitaaildienst der begroeting van 1929 en tot dekking dier kosten gedeeltelyk uit het sal do der assurantiepenningen voor de ver brande gebouwen en het restant uit geld- leeming. Nadat ons bekend was geworden, dat by Gedeputeerde Staten geen bezwaren beston den tegen de betrekkelijke begrootingswy- zigring, zyn wy met spoed overgegaan tot openbare aanbesteding van dit werk. De inschrijvingen gingen belangrijk bo ven de raming der kosten uit. De laagste inschrijver was A. Lafeber, alhier, voor 72755.—. Blykens het door den Directeur van Ge meentewerken aan ons uitgebracht en bij de stukken ter inzage gelegd schryven zyn verschillende omstandigheden bekend ge worden, welke, waren zy vroeger bekend of te voorzien geweest, zéker haar invloed op de begrootirvgscijtfers zouden hebben doen gelden. Extra voorzieningen, te treffen voor de na afbraak der verbrande gebouwen bloot gekomen belendingen, styiging van de arbeidsloonen en herstel van een verzuimde raming van de bestedingskosten zyn oor zaak geworden, dat d'e oorspronkely'ke ra ming van den dienst van Gemeentewerken belangrijk moest worden verhoogd. Wy hébben gemeend met deze bijzonder heden en de zeer gewenschte vlugge aan vang van den herbouw voor oogen, de gun ning van het werk aan den laagsten in- schryver niet te mogen uitstellen opdat nog voor den winter met den bouw zal zyn ge- De totaafkorten van den herbouw der ge bouwen zullen daardoor stijgen, inclusief de centrale verwarming enz. en 15% alge meene onkosten, waarmede o.i. voor dezen bouiw zal kunnen worden volstaan, tot 91.143.26. Wy hebben de eer den Raad voor te stel len te besluiten tot wijziging van Uw be sluit van 22 April 1929 in den aanvang dezes vermeld in dien zin, dat het daarin genoemd totaalbedrag dier begrooting van kosten wordt vervangen dóór een bedrag van S 91.143,26. Aanleg openbare straten nabij de Door de firma Nieuwveld en Co., alhier, is bij schrijven van 23 Mei j.l„ vergunning verzocht als bedoeld in artikel 19 der Bouw en Woningverordening voor den aanleg van oen flttaat achter en evenwijdig aan de Kru- gerlaan en van verbindingswegen tusschen die beide straten. Deze firma is eigenaresse van de kadastrale perceelen gemeente Gou da Sectie K nos. 1076, 1077, 1083, 1875 en 1976 en wenscht daarop woningen te bouwen Adressante merkt bij hare aanvrage om de vereischte vergunning op, dat na het verleenen der vergunning zal kunnen wor den overwogen of het wenachelijk is, dat zij zelf de werkzaamheden voor den aanleg der straten uitvoert dan wel de gemeente op hare kosten. Zij verzoekt voorts de op het uitbreidingsplan geprojecteerde straat, even wijdig loopend met de Ksugerlaan, eenige meters meer naar hel Westen te mogen aan leggen, zulks met het oog op de betere lig ging van de straat op vasten grond, inplaats van op de gedempte sloot. Zooals den Raad bekend is, moet krach tens het aangehaald voorschrift door den Raad vergunning worden verleend, waarbij, de Gezondheidscommissie gehoord, de rooi lijn, Het peil en de wijze van bestrating of verharding en rioleering van den weg wor den bepaald. Nog kort geleden is op een soortgelijke aanvrage van den heer H. Hoo- gendoorn overeenkomstig het voorstel van B. en W vau dit jaar door de Vergadering beschikt en geheel in de lijn van het bij dit besluit en ook in vorige gevallen ingenomen standpunt heeft de Directeur van Gemeen tewerken bij zijn op deze aanvrage betrek king h"ébbend advies van 5 Juli j.l. geadvi seerd de werkzaamheden voor den aanleg en rioleering der straten, door de Gemeente op kosten van adressante te doen plaats vinden. Genoemde Directeur onderschrijft voorts de wenschelijkheid om de straat eenigszins anders aan te leggen en laat op een bij de stukken overgelegde teekening uitkomen, hoe hij zich een behoorlijke oplossing voor stelt, die om meer dan eene reden, te ver kiezen is boven het project op het uitbrei dingsplan. Wordt toch de straat 3 Meter meer naar het Westen aangelegd, dan zal de sloot kunnen blijven als gracht voor water- berging T de straat zal een 5 M. breeden rij- van 2 M. en en gazonberm langs de sloot van 2 M., terwijl een eenvoudige voetbe schoeiing langs de sloot behoort te worden aangebracht. Behalve de goedkoopje oplos sing voor de gemeente^ zal liet geheel naar de nreening van den Directeur, wat het aan zien betreft, door deze uitvoering belangrijk Bij verdere bebouwing oostelijk van de te behouden gracht, zal eenzelfde straat moe ten worden aangelegd. De kosten der voor den aanleg der stra ten inet rioleering uit te voeren werken, worden door hem als volgt begroot: 1 Rioleeren en dempen de* sloot achter de Krugerlaan f 18968,67 2. Riool in het bouwplan f 1480,98 3 Straataanleg in het bouwplan f 41379,38 4. Straataanleg langs den Goejan- verwelledijk f 6026,- 5. Straataanleg aansluiting op de Krugerlaan f 3468,07 Totaal f 71323,- Hierbij ia er op gerekend, dat de kosten der rioleering en demping van de sloot ach ter de Krugerlaan en den straataanleg ge noemd onder 5, voor de helft voor rekening der gemeente komen en alle andere kosten geheel door de firma Nieuwveld en Co. zul len worden betaald, terwijl de Directeur nog opmerkt, dat bij verdere uitvoering van het uitbreidingsplan oostwaarts, de door de ge meente gemaakte kosten kunnen worden Ver disconteerd in den prijs van den bouwgrond. De Directeur van Gemeentewerken advi seert de gevraagde vergunning te verleenen onder de door hem genoemde voorwaarden. l)e Commissie van bijstand in het beheer van Gemeentewerken sluit zich daarbij aan en adviseert te bevorderen, dat onder die voorwaarden de vereischte vergunning wordt verleend. Overeenkomstig het bepaalde bij artikel 19 der Bouw- en Woningverordening, heb ben B. en W de Gezondheidscommissie ad vies gevraagd, met het verzoek, dit voor de eerstvolgende raadsvergadering te willen toe zenden. Ook naar de meening van B en W. zal de gevraagde vergunning onder de bovenbe doelde voorwaarden kunnen worden vert leéPÜ. Daarom stellen B. en W. de Raad voor daartoe te besluiten. Spoedig ingrijpen gewenscht. Wy lezen in de N. Z. H.: De beschoeirig- van de Raam wordt in orde gemaakt. Goed werk, miaar... Er is een groote „maar", want de bewo ners van het stadsgedeelte, waardoor dit binnenwater stroomt, hebben door die werk zaamheden veel te verduren gekregen Het werk is niet c*p de goede manier aan gepakt, want wie thans de Raam passeert zal ervaren, dat er niet alleen een buiten gewoon onaangename luéht hangt, maar een stank, die in alle opzichten benauwd mag genoemd worden «n voor de bewoners kwade gevolgen heeft.» Waardoor wordt zy veroorzaakt? Eerwt is het gedeelte van de Raam, ge legen tusschen Willemateeg en Kuiper straat, drooggemaakt. Het water en de bag ger werden door middel van een pomp in het Westélyk gedeelte overgebracht. Tot zoover was dit „richtig". Doch wat deed men toen het eerste ge deelte klaar was en het tweede onderhan- In plaats van nu de pomp over te bren gen naar de afdampring aan het Verloren Kost en het water over te hevelen in het gedeelte, dat rechtstreeks in verbinding staat met de Turfsangebgracht of de Gouwe, waardoor het vrij kon afvloeien, heeft men haar laten staan en het, door-dikken bagger en rioolgerechtigheden vuile, water gepompt in het gereed gekomen gedeelte. Dit had tot gevolg; dat zich dampen hebben ontwikkeld, die niet alleen de verf ep het koperwerk der woningen aantastten, doch ook verschillen- •Ide een De bevolking van dit gedeelte bevindt zich in 'n zeer onaangename, de gezondheid in gevaar brengende situatie, welke nog verergeren zal misschien aJs de warmte der laatste dagen blyft aanhouden en geen doel treffende maatregelen ter verbetering wor den getroffen. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de bewoners zich met een schryven tot B. en W. hebben gewend, waarin zy om een ingrijpen vragen. Wy' vertrouwen, dat het stadsbestuur niet zal talmen deze urgente kwestie aanstonds te behandelen en dat eveneens de gezond heidscommissie zich naar behooren van haar taak in deze zal kwijten. Ons inziens is er slechte een oplossing: het vuile water spuien naar de rivieren. Dit kan door de pomp, die zich thans by de Willemateeghreg bevindt, te verplaatsen naar het Verloren Kost. Hét leidt misschien tot eenige stagnatie in dé werkzaamheden en zal kosten met zich brengen, doch de gezondheid diere boven alles te worden gesteld. Het kantoor van, den gemeenteontvanger verplaatst. Bekend wordt gemaakt dat het kantoor van den Gemeente ontvanger wordt ver plaatst naar het pand Gouwe 2. In verband met de verhuizing op Vrijdag 26 en Zaterdag 27 Juli a.s. zfol het kantoor op die dagen gesloten zijn. Ontheffing Winkelsluiting. Burgemeester en Wethouders deelen mede dat in verband met de a.s. kermis, alle win kels van 29 Juli tot en met 3 Augustus des avonds geopend mogen blij'ven Verdacht van oplichting. Door de politie uit Alkmaar is gisteren naar Gouda overgebracht H. J. M., verdacht van oplichting en verduistering te Gouda gepleegd. De man, wiens aanhouding was verzocht, is heden in het Huis van Bewa ring te R'dam ingesloten. Over de grens gebracht. Gisteren zyn door de politie twee Duit- schers over de grens gebracht. Een vslsche gulden. By de politie is door D. K. een vermoe delijk valsch guldenstuk gedeponeerd. Lyk opgehaald. Hedenmorgen ia door de politie uit het water van de Fluweelensingel nabij de wa- termachine opgehaald het lyk van de 66-ja- rige S., wonende aan de Krugerlaan alhier. Engelache handelscorrespondentie. Geslaagd voor Engelsche handelscorres pondentie (iMercurius) Mej. J. Visser, leer linge van den heer C. J. v. d. Putte alhier Fr arische handelscorrespondentie. Voor het in Juni 1.1. te Rotterdam gehou den Mercuriusexamen in Fransche handels correspondentie slaagde Mej. S. Monasch, alhier, leerlinge van den heer Ch. Lafeber.' Examen M.U.L.O. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het diplo ma Mulo A, B. Rietveld en J. A. v.vWilli gen, alhier. Burgeriyke Stand. GtEBOCREiN: 21 Juli: Wilhelmina Myntje, d v. T. van den Enid en J. C, van Maaren, Piersonweg 5. t 23 Juli: Leendert Cornélis, i. v. P. Braan- ker en C. Jongeneel, Gouwe 101. OVERLEDEN22 Juli: C. B. Swanen- hurg, oud 19 j., Baanstr. 36. A. E. Pas set, wed. C. van de Weerd, oud 82 j., Raam 121. GETROUWD: D. Bylama en G. Boer. J. Okkerse en C. E. van den Hor.del. J. W. Hageman en L. J. Bloot. VV J. van der Sloot en J. P. M. de Witte. W. Grce-^ neveld en F. W. Kwinkelenberg. W. Lugt- ihart en M. Klaver. G. van Hoorn en J. A. E. Binnendijk. Uitspraken E^ntongerecht. In de zitting vtm den 24sten Juli heeft de' Kantonrechter de navolgende vonnissen ge wezen Wegens overtreding motor- en rijwielregle ment: P. van R. te Gouda f 3 subs 1 d. -h. A. B. te Gouda f 5 subs. 2 d h. Wegens overtreding motor- en rijwielwet: A. H. te Rotterdam f 4 subs 2 d h.G. J. T te Rotterdam f 4 subs 2 d h.M. K. te Barendrecht f 4 subs 2 d h. D. den D. te Rotterdam wegens overtre ding visscherijwet f 3 subs 1 d. h. met ver- beurdverkl. van den mbealaggenomen hen gel. Wedvlucht postduiven. De uitslag van het door de Postduiven- vereenaging „De Zwaluw" uit Roosendaal (afstand 56.3 K.ML) gehouden concours, is als volgt: D. Brem 1, 2, 7, 9, 10, 17, 18; A. Eist 8, 19, 37„ 39; W. Jansen 4; J. C. Eilers 5, 8, 29: 32; K. v. Groningen 6, 26; W. Houtman 11, 12, 20, 21, 22, 27, 42, 44; J. J. de Jong 13, 34; R. den Hertog 14. G. Schutteiaar 16, 24, 25, 46, 48; J. de Boom 16, 28, 46; J. v. Loon 23, 40, 4T; dhr. Gouka 30, 35, 86; F. Leijis 81, 38, 41; F. G. IJselstijn 33, 43. .De uitslag van de door dezelfde vereeni ging uit Lier (afstand 97.9 KJtf.) gehouden wedvlucht met jonge duiven is: F. G. IJsel- sty'h 1 en late kasprijs; W. Houtman 2, 35, 38, 40 en 2de kaspr.; G. Schuttelaar 3, 5, 8, 14, 20, 24, 37 en 3de kaspr. ;Chr. Gouka 4, 32„ 43 en 4de kaspr.; J. J. de Jong 6, 15, 19, 29 en 5de kaspr.; A. Eist 7, 9, 18, 22, 26, 45 en 6de kaapr.; J. van Loon 10, 12, 25 en 7de kaspr.; P. N. Baks 11, 17 en 8ste kaspr.; F. G. Leys 13, 16, 36, 41 en 9de kaspr.; J. de Boom 21, 44 en 10de kaspr.; K. van Groningen 23, 34 en 11de kaspr.; D. van Leeuwen 27, 28; D. Brem 30 en 12de kaspr.. A. Pluim 31 en 18de kaspr.; R. den Hertog 33, 42 en 14de kaspr.;. J. C. Eilers 39 en 15de kaspr.; A. H. A. van Tok 16de kaspr.M. Groenendaal 17de kaspr.; A de Weger 18de kaspr.; W. Jansen 19ile kaspr.; J. Krobs 20ste kaspr. Agenda. 28 Juli, 10 uur, „Het Schaakbord". Jaarl. Alg. Vergadering van de G. V. B. 29Juli 2 uur en e.v 8 uur Raadhuis Ge meenteraad. Apothekeradienst. De apotheek van den heer F. A. Dee, W. Haven zal tot en met Vrydag 26 Juli, bene vens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. REEUWIJK. Mevrouw Addicks— van Nieuwenhuizen heeft na 15 weken ziekteverlof, haar werk zaamheden aan het hulppostkantoor hervat. Aan den heer C. van Wet alhier ia op zijn verzoek eervol ontslag verleend door B. en W. als deurwaarder der belastingen en geldophalen van het gem. bouwbedrijf. Aan de Dordsche Basaltmaatschappij is opgedragen het maken van 6000 M2 teerslak voor, de straatweg Gouda—Bodegraven. WADDINXVEEN. Voor het examen Mulo is te Rotterdam geslaagd R. E. A. Caspers alhier. 451e NEDERL. STAATSLOTERIJ, le Klasse. Trekking van Donderdag 25 Juli. 119 220 231 277 449 859 972 1060 1365 1430 1436 2026 2582 2642 2950 2951 3050 3399 3536 3564 3685 3680 3871 8994 4280 4340 4349 4693 4818 4873 5103 5106 6461 5691 5768 5819 5820 6026 6062 635-1 6357 6853 7040 7337 7385 7535 7584 7888 8666 8911 9203 9237 9704 9819 10145 10661 10792 10793 11749 12205 12280 12330 12337 12462 13000 13236 13435 13634 13723 13828 14410 14826 14845 15136 16192 15543 15608 15827 16040 16057 16178 16248 16376 16470 17240 17545 17762 17809 17818 17865 18360 18826 18932 19011 19411 19468 19524 19678 20042 20603 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting Zwakke tot matige, noorde lijke tot oostelijke wind, Gedeeltelijk bewolkt Weinig of geen regen in het noorden, in het zuiden mogelijk regen of onweer. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Hfet nieuwe DiO.N.lL-terrein. Officieele ingebruikneming. Het nieuwe D.O.N.K.-terrein op de Ge meentelijke Sportvelden zal, naa de N.Z.H. meldt, a.s. Zondag, 28 Juli, officieel wor den geopend. Dee middags om half vier wordt het nieuwe terrein officieel in gebruik geno men, waarna de wedstryü D.O.N.K. 1D.H. L. I zal worden gespeeld. ATHLETIEK. Goudsche Athletiek Kring. De laatste competitiedagen van den O.A. K. worden a.s. Zaterdag eu Zondag op het G.S.V.-lerrein gehouden. Vereenigingen, welke een competitiedag achter zyn, kun nen dus beide dagen uitkomen, daar na Zondag de competitie wordt beëindigd. De stand *der dames-klasse luidt; lste dag 2e dag Totaai Quick I 7314.30 1 f88.7 19201.30 Vires et Cel. 7967.76 7561.01 15518.77 Excelsior 6005.62 1 6005.62 Quick II 1103.70 2702.8 3806.50 De stand der juniores-klasse is: Vires et Cel. I 6332 6676.4 13088.4 Vires et Cel. 11 3089.6 3089.6 Gouda 3044.9 3044.9 Olympia 2702.8 2702.8 UKAADLOOZE DIENST. Groote hitte te Rome. ROME, 26 Juli. De groote hitte die nu al drie dagen lang te Rome heerscht, be reikte gisteren wei een hoogtepunt, toen de thermometer 104 graden in de schauw aan wees, terwyi de temperatuur in de zon be paald tropisch was. Verschillende sterfgevallen tengevolge van de warmte worden gemeld. Ex-president Gallas op weg naar Europa. MEXICO, 25 Juli. De v.m. président van Mexico Gallas, is heden vertrokken voor een reis naar Europa. De ramp te Veendam. VEENDAM, 25 Juli. Nader is gebleken dat de vermiste Klaas Bob niet onder de puin hoopen bedolven ligt„ doch in een ziekenhuis Groningen wordt verpleegd. Zijn toestand is echter zorgelijk. Hij is 33 jaar en vader van 5 kinderen. De gewonden Rudoii Vo» en J Drent zijn heden naar Groningen ver voerd. .Het totaal aantal slachtoffers bedraagt dus tot nu toe 4 dooden en 19 gewonden van wie 7 ernstig. De schade moet 5 6 ton bedragen. De de Wit en Co.'» dekenfabtieken uitgebrand. HELMOND 25 Juli. Hedenacht is een grqote brand uitgebroken in de N.V. de Wit en Co. dekenfabrieken. De nachtwacht had om hall twaall nog een rondgang gemaakt doch geen onraad be speurd. Om half een werd de brand ontdekt en toen de ijlings gewaarschuwde brandweer eenige minuten later ter plaatse verscheen stond het geheele pand reeds in lichte laaie Omstreeks een uur bestond groot gevaar door den hevigen vonkenregen voor de be lendende cacao en chocoladefabriek Hellen, doch na veel inspanning wist de brandweer deze fabriek voor vernieling te vrijwaren. Hedenmorgen om half negen was de brand nog steeds niet gebluscht, doch gevaar voor uitbreiding bestond niet meer De schade wordt geschat op 2 ton. Een eerste luitenant veroordeeld. BATAVIA 24 Juli. Da. krijgsraad veroor deelde den lstenluitenant der infanterie P. A. Saro tot zes ''maanden gevangenisstraf en vervallen verklaring van de militairen stand wegens verduistering van landsgelden. De hieuwe Kamerleden. DEN HAAG, 26 Juli. Tot dusver is bij het Centraal Stembureau reeda van 90 der nieuw benoemde Tweede Kamerleden be richt bannen gekomen, dat zy hunne benoe ming tot kamerlid) hebben aangenomen. Hiertoe behoort ook Minister de Geer, van Minister Slotemaker de Bruine erf van den heer Colyn is nog geen bericht ingeko men. Tot dusver heeft nog geen enkel kamer lid voor zyn benoeming bedankt. WISSELKOERSEN. 24 Juli 26 Juli. Officieel. Londen 12.09H 12.09% Beriyn 59.42 59,41% Parys 9.76% 9.77% Brussel 34.66 34.65% Zwitserland 47.97 47.95% Wieenen 35.12% 35.12% Kopenhagen 66.42% 66.42% Stockholm 66.82% 66.82% Oslo 66.46 66.45 New-York 2.49% 2.49% Niet-officieel. Praag 7.38 7.38 Madrid 36.34 36.36 Milaan 13.04% sursoverzicht 13.04% In de beurs was heden niet veel verande ring gekomen. Voor Calvé Delft en Margari ne Unie was flinke vraag en eerstgenoemde waarden behaalden een avans van nagenoeg 10 pet boven den hoogsten prijs van giste ren. Fordaandeelen zetten hun rijzing voort en slaagden erin boven 400 pet. te komen en zich daar te handhaven. De Kuchenmeister soorten bleven op peil. Kunstzijde-aandee- len waren goed van toon. doch later bewogen zich de koersen in neergaande richting. De handel in Philipswaarden was slecht* klein van omvang Aniems die gisteren reeds op hooger ni veau waren verbetorden nog enkele procen ten. Van de handel in Boetons was niet veel meer overgebleven. Algemeene Exploraties waren vaat. De stemming op de suikerafdeeling was er niet op verbeterd, tengevolge van de voortgezette daling van de suikerprijzen. H. V A *s zoowel als de minder courante soor ten stelden zich lager.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2