w co BS? van op dé Ziektewet. Beurs van Amsterdam. LAATSTE BERICHTEN. Bij K. B is benoemd tot lid, tevens voor zitter van het college van toezicht bedoeld in art. 119 der Ziektewet, mr. J. B. H van Schaik, lid van de Tweede Kamer, en zijn benoemd tot leden van dat college, mr. H. W. Groeneveld,*hoofd van de afdeehng ar- beidsverzekering van het departement van Arbeid,. H. en N.mr. G. W. Bannes, lid van de Tweede Kamer, J. R. Snoeck Henkemane, lid van de Tweede Kauier, allen te den Haag; A. Borst Pzn., directeur van de N.V. van der Meer en Hehoep's Bakkerijen en Handelmaatschappij te Rotterdam; H P. Gelderman Cnizn., lid van de firma H. 1' Gelderman en Zonen te Oldenzaal, dr. L. G. Kortenhorst, algemeen secretaris der Al- gemeene R.-K. Werkgeversvereenigiugen te den Haag; mr. Pr W. J. H. Cort v. d Lin den, algemeen secretaris van het Verbond van Nederlands olie Werkgevers te den Haag S. de la Bella Jr., secretaris-penniugineestet van het Ned. Verbond van Vakverenigin gen te Amsterdam, E. Kupérs, voorzitter van het Ned. Verbond -van -Valtvereenigin gen te Amsterdam; J. Ruppert Jr., pen ningmeester van het Christelijk Nationaal Vakverbond iu Nederland te Utrecht, J. A. Schutte, secretaris van het R.-K. Werklie denverbond in.Netledand te Utrecht. Bij beschikking van den minister van Ar beid, H. en N. .ia voorts aan bedoeld college als secretaris toegevoegd de heer E. M Feenstra, oud-lid van de Tweede Kamer. De Kmmabloemcollecte. Voor het eerst over de 150.000. Naar Tegen de Tuberculose meldt, zijn dit jaar bjj de Ennnabloemcollecto geplaatst 1.316.7U0 bloempjes, tegen 1.245.600 in 1928. De geheele opbrengst f 154.066. Dit is voor de eerste maal, dat^ de opbrengst de ,150.000 gulden overschrijdt. GEMENGDE BERICHTEN. l>e Kotterdamsche brandstichter. Hg zag zoo graag de brandweer y rgden en stichtte daarom brand. lie 27-jarige Rotterdammer W. F. K. heeft bekend, een aantal branden te hebben gesticht. Het bewijsmateriaal tegen den verdachte is tijdens het onderzoek steeds sterker ge worden, zooals uit de daarvoor gepubliceer de berichten wel kon worden opgemaakt. Tenslotte werd het zóó overstelpend, dat K. inzag, dat ontkennen niet langer zou 'kun nen baten, en gisteren opeens met een be kentenis voor den dag kwam. Natuurlijk moest deze bekentenis aan de waarheid worden getoetst, om te zien, of men inder daad eenige waarde er aan toe mocht ken nen. Zooals men weet heeft de politie eeni gen tijd geleden al eens verdachte gehad, die zei, de gezochte brandstichter te zyn, waar later niete van waar bleek te zyn. K. heeft evenwel hij zyn bekentenis tal van details over branden verteld, welke niet in de bladen hebben gestaan. Ook heeft hy mededelingen verstrekt over een reeks kleine brandjes, die op zich zelf zoo onbe duidend waren, dat zy niet in de kranten zyn vermeld. De bijzonderheden, welke hij vertelde, klopten aWe met de^officieele rap porten, zoodat men veilig mag aannemen, dat K. by zyn bekentenis niet fantaseert. Hy heeft dan verteld, dat hy in Fdbrutui in de krant had gelezen, dat by een brand aan de Eerste Middellandstraat de brand weer veel last bij de blussching ondervond van de vorst. De omstandigheid, dat brandweer moeilyk kon werken en dat de kans op een flinken brand dus grooter dan anders was, bracht hem op het idee, brand te stichten. Als jongen had hy het altyd een prachtig gezicht gevonden brandspuiten te zien ryden en menigmaal had hy geholpen laderwagens naar het terrein van een brand te duwen. En nog vond hy het een buiten gewoon belangwekkend schouwspel, ah brandweermateriaal uitrukte. Als hij onder den invloed van sterke drank verkeerde, kon by de verleiding niet weerstaan, brand te stichten, om op die manier spuiten te kun nen zien ryden. Den eersten keer heeft hy brand gesticht in een pakhuis aan den Cool- singel, dat in gebruik was by de firma Au goüt artistique. Toen dit goed was gelukt, heeft hy in den Loop van de volgende maan den vele malen brand gesticht. Hij heeft daartoe nimmer eenig materiaal als papie ren, of in een licht brandbare vloeistof ge drenkte voorwerpen meegenomen. Hij had de gewoonte, kantoren of pakhuizen, van welke de buitendeur openstond binnen te gaan en een brandende lucifer te werpen in toevallig voor de hand liggend papier of houtwol. Als het niet dadelyk flink ging biandei, zoodat de kans, dat er veel braiyl- veermateriaal aan te pas zou komen, maar klein was, dan ging hy het een eindje ver derop nog eens probeeren. Dit verklaart de omstandigheid, dat de brandweer den laat- aten tyd herhaaldelijk vele brandjes vlak bij elkaar te blusschen heeft gekregen. De inededeeling, dat hy het alleen deed, als hy onder den invloed van drank verkeerde, is heel aannemelyk. omdat de getuigen, die hem by brand hadden gezien, hebben ver klaard, dat de verdachte aangeschoten was. Ook de hem volgende rechercheurs hebben gezien, dat by in den loop van den middag vele café's bezocht en daarna dan tal van panden binnen ging. Als het hem was gelukt een brahd van eenige beteekenis te stichten, dan bleef hy in de buurt, om het brandweermateriaa! te zien komen en om te helpen blu«.-chen. Wy hebben al gemeld, dat hy zich een keer zelfs al voor dit werk had aangemeld, vóór dat van buiten af te zien was, dat er binnen brand was uitgebroken. K. vertelde voorts, dat hy den volgenden moigen altyd veel spijt over het gebeurde had, maar dat, als hij eenmaal weer wat had gedronken, toch weer e rop uittrok om brand te stichten. Een keer heeft hij zich daarbij bijna een ernstig ongeluk op den hals gehaald. Dat was, boen hy brand sticht te in een pakhuis aan de Winstraat alhier, waar een bus benzine, openstond. Hy had deze bus niet zien staan en een brandende lucife^gewo^^in^n ToopTu? 'papier Er volgde ee geduchte ontploffing, waarbij K. wonden aan linkerarm en rechteroog heeft opgeloopen. Hoe vele malen hy brand heeft gesticht kan hy by geen benadering zeggen. Een aantal gevallen heeft hy nu grif toe ele ven. Hy ontkent niet groote ste ligheid uen brand by de firma Piet vah Reeuwyk aan de Kipstraat en dien by de firma Elze en Lazarus aan het Haagsche Veer te hebben gesticht. De muts van Tauber. Lezers, en vooral gij, lezeressen, die inte resse hebt voor een fraaie stem, te meer ah deze aan een groot man toebehoort, weet gij, wat Richard Tauber op zijn hoofd draagt.- Weet gij, met welk deksel hij zij kostelijke en kostbare stem voor de uadee- len eener verkoudheid be-hoed-t- Richard Tauber draagt een meisjeBinuts! Nu moet meu niet deuken, dat hij voor gek loopt. En de lieve meisjes, die naar aanleiding van dit opzienbarend bericht reeds van plan zijn om den grooten uian beur eigen muts of 'n nog mooier dameshoed te zenden, moeten deze uiededeeliug liever eerst ten einde le zen, dan kunnen ze nog zien. Richard Tauber pleegt te diueereu in het Princesse Paviljoen te dclieveniugen. Hij verschijnt daar dau met zoo'u Baskisch mutsje, u weet wel, zoo'n blauw dingsk uiet een steeltje op de kruin. Laatst iieeft hij, bij het heengaan, zijn mutsje laten han gen en daarom zond hij den volgenden dag een cliausseur van zijn hotel oui het verlo ren voorwerp op te halen. Weldra vond men een Bttskiseh mutsje, zoodat de verliezer zijn eigendom terug kon'krijgen. Doch 's avonds bekluagde >eeii der keu kenmeisjes zich, dat liaur hoofddeksel weg was. De direotle stelde een onderzoek iu, de vergissing bleek en aan het meisje kon sleohta meegedeeld worden, dat de groote Richard met haar muts aan 't wandelen was. Als het meisje aau Tauber-adoratie lijdt, zal zij zidi ook zonder muts gecoif feerd voelen. Misschien inag Zij de origineele Taubermuts wel hebben, als aaudenl|en. Waut bij een tweede onderzoek is de be roemde muts gevonden. En wat Tauber betreft*, ook wanneer hij de vergissing ontdekt, dan gelooven we nog, dat hij er niet minder welgemutst om zal blijven. (H. O.) De moordzaak-Lans. De voortgezette instructie. Do vondst van de vijl waardeloos7 Verklaring van den agent Brons ni^t betrouwbaar? Rotterdamsche rechter-cominissarih Huygeu, heeft na van 20 Juni af met vacantie te zijn geweest, gisteren de instruc tie tegen den procuratiehouder G. J. van O., verdaolit van den geruchtmakende!! moord >p den heer Lans, directeur der N.V. A. de Haas Jr. Handels-Maatschappij aan den Oostzeedijk te Botterdam, voortgezet. Bij de instructie vau gisteren werd ver dachte van O. door den lechter-coumiissaris gehoond in verband met de gevonden, met bloed bevlekte vijl, waarmede volgens de laatste hypothese de moord zou zijn ge pleegd. Bij dit verhoor heeft v. O., ten sterk ste ontkend deze vijl ooit te hebben gezien. Nader zul thans worden onderzocht of de mogelijkheid bestaat en deze schijnt niet weggecijferd te mogen worden dat deze vijl, die eerpt 7 maanden na den moord is gevonden, gebruikt iis bij het verwijderen van de bloedvlekken op de vloeren van de kantoorgebouwen der N.V. A. de Haas Jr., waar het drama zich heeft afgespeeld. Moyht dit vermoeden juist blijken, dan is het verklaarbaar, dat zich aan dp vijl bloed bevond, dat gerangschikt kan worden onder de groep, waartoe het bloed van het slacht offer behoorde. Daarmpde zou echter tevens de belangrijkheid van de vondst absoluut kouien te vervallen. Het deskundigen onderzoek. Zooals bekend, gelastte de RotterdamscJie Rechtbank bij de terugwijzing der zaak te geil van O., naar de instructie, een nader deskundigen-ondej-zoek door den prosector- bacterioloog dr. van Rijssel en den politie- scheikundige dr. Hulst, benevens een psy- hlatriseh onderzoek door de doctoren van Woerkom én Rcholtdn. 0 Het onderzoek van dr. van Rijssel en dr. Hulst'ijeeft tot resultaat gehad, dat de wan delstok-theorie, volgens welke de moord niet n bij v. O. gevonden wandelstok zou zjjn gepleegd, niet houdbaar is gebleken. Ook liet onderzoek der psychiaters, dr. van Woerkom en dr. Scholten„ is geëindigd. Zij ebben verdachte v. O. herhaaldelijk aan en verhoor onderworpen en zullen thanB binnen enkele dagen een rapport van hun bevindingen indienen. Dit rapport zal moeten uitmaken of v. O. lichamelijk in staat moet worden geacht dien moord te hebben kunnen plegen en of zijn geestesgesteldheid van dien aard is, dat hij ook physiek tot een dergelijke daad in staat is. De eindconclusie van dit rapport is nog iet bekend. Een onbetrouwbaar agent. Wat het geruchtmakende rapport van den agent Brons betreft, die volgens zijn na 7 maanden voor den Officier van Justitie afge legde verklaring, op den avond van den moord omstreeks half zeven een man van het postuur van v. O. voor het raam van het kantoor van den heer Lans heeft gezien kan nog het volgende worden meegedeeld- Bij de nadere instructie heeft de agent Brons verklaard, deelt de „Nieuwsbr." mede, dat hij den dag na den „moord, 's middags uur bij inspecteur Hermans een rapport (geen proces-verbaal) heeft ingediend, waar in hij verklaarde, dat hij 2 dagen vóór den moord heeft gezien, dat de procuratiehouder O. aan de achterzijde van het veelbespro ken kantoorgebouw naar boven stond te kij ken, terwijl hij op den avond Van de moord heeft gecostateerd. dat v. O. roode vlekken op zijn handen had. Twee uur na de indiening van dit rapport zou agent Brons volgens zijn thans voor den rechter van instructie afgelegde verklaring, aan inspecteur Hermans mondeling de ge ruchtmakende verklaring hebben gedaan,, dat ^T^ë^^mfr^^rax^dwi^noorcr^mBtrëëkT half 7 een man van het postuur van ver dachte v. O. voor 't verlichte raam van het privé-kantoor van het slachtoffer had gezien. Inspecteur Hermans daarentegen heeft bij de voortgezette instructie voor den rechter commissaris verklaard, dat de laatste mede- deeling van den agent Brons hem niet is ge daan. Wel is hein het bekende schriftelijk, rapport overhandigd. In overleg met dei commissaris Dijkstra is dit echter niet aan den Officier van Justitie doorgegeven Ten eerste omdat de roode vlekken op de handen van v. O door commissaris Dijkstra en hem zelf niet zijn geconstateerd, hoewel zij den uiteraard v. O. den avond van den moord scherp hebben geobserveerd; en ten tweede, omdat zij den agent Brons onbe trouwbaar achtten. Deze onbetrouwbaarheid zou door verschillende politie-autoriteiten schriftelijk aan den rechter van instructii zijn bevestigd. Het wordt dan ook niet waarschijnlijk ge acht, dat de rechtbank aan de sensationeele verklaringen van agent Brons eenige waarde zal hechten. Nog een deskundige. Niettemin heeft de rechter-commissaris aanleiding gevondeu aan den Rotterdamsdn oogarts dr. de Haas een onderzoek op te dra gen naar 't gezichtsvermogen van den agent Brons en om daarbij speciaal na te gaan of het mogelijk is van buiten af te constat.ee- ren of iemand, die zich in gebukte houding voor een verlicht venster bevindt, aan zijn postuur te herkennen is. Ook dit rapport van di de Haas is vrij wel gereed en zal een dezer dagen bij rechtbank worden ingediend. H«t einde der instructie. In verband met een en ander is het ze... waarschijnlijk, dat de hernieuwde instructie, die ook nu weer geen schijn van een positief bewijs zou hebben opgeleverd, nog voor 1 Augustus a.s zal worden gesloten. Te meer is dat waarschijnlijk, daar rechtbank er prijs op stelt nog in haar hui dige samenstelling deze geruchtmakende zaak af te handelen. Waar in het begin van September een aanmerkelijke wijziging in de samenstelling van de strafkamer der Rotterdamsche recht bank zal worden gebracht, zal de nieuwe openbare behandeling van de zaak tegen O. dus niet later, dan in de eerste week van September kunnen plaats vinden. Gemeente-geneesheer ontslagen. Na een vechtpartij met den burgemeester. De gemeenteraad van Nieuwolda (Gi besloot in zijn vergadering van Woensdag j.l. met algemeene itenimen om den genees heer met ingang van 1 Augustus a.s; oneer vol uit zijn functie te ontslaan. Waarom? Enkele dagen geledon fietste de burge meester van Nieuwolda, de heer Tjaberings,, met zijn ecjitgenoote en een kennis.-'door het dorp Van de andere zijde kwam, links van den weg, de dokter aanfietsen. Deze bleef houden en hej, gevolg was een botsing met mevr. Tjaberings. Beide vielen op den grond. De dokter gaf de dame de schuld. Burgemeester Tjaberings van zijn kant gaf den dokter de schuld. De geneesheer maakte leich boos en gaf dpn heer Tjaberings een klap in liet gebaat en een paar schoppen. Waarop de burgemeester zijn vuist niet meer in bedwang kon houden en den doktei een kaakslag toebracht. De justitie zal deze zaak verder behande- lei Maar nu meenden B. en W. van Nieuwol da dat een man, die zoo handelt tegen het hoofd der gemeente, niet kan blijven ge handhaafd als gemeente-ambtenaar en zij stelden voor, den dokter met ingang van 1 Augustus a.s. oneerVol te ontslaan. De Raad nam zooals gezegd het voor stel met algemeene Btemmen aan. De ontploffing in de dextrinefabriek te Ommelanderwijk. Het zesde slachtoffer. Gisteravond is de 19-jarige J. Miedeana in liet r.-k. ziekenhuis te Winschoten over leden. Het bericht dat Klaas Bos in het zieken huis zou zijn opgenomen, is niet juist. Het lijk vau Klaas Bos is uog niet gevon den. Waarschijnlijk zijn hij en een andere arbeider iu een kuil gevallen, waaruit Bos zich niet meer heeft kunnen redden. De andeie wist zich met inspanning van alle krachten te bevrijden. Bos is geliuwd, 32 jaar en vader van 5 kinderen. De schade wordt op eenige tonnen ge schat De fabrieken moeten voor bijna 6 ton zijn verzekerd. Vermoedelijk zijn 30.000 ba len meel verbrand. Er zijn zooals men weet twee boerderijen afgebrand, die elk voor f 18.000 verzekerd zijn. Overigens is er ook veel schade aan gericht aan andere omliggende boerderijen. De explosie was zoo hevig, dat een lange dakgoot 30 meter verder m een der tüinen terug is-gevondeu, geheel kromgebogen. In de nabij gelegen woningen en boerderijen is geen ruit heel gebleven. Verschillende boerderijen zijn ernstig beschadigd, pannen van de daken geslingerd en ruiten vernield. Dank zij de helderheid van geest van den ïuaefliiniBt is nog voorkomen dat de ketels zijn gesprongen. De machinist vluchtte eerst dadelijk jia de explosie, uit de fabriek, doch kreeg spoedig zijn courage weer en ging de fabriek weer binnen 0111 de stoom van de ■ketels af te nemen. Was dit niet gebeurd, dan was het onheil nog grooter geweest. De gewonde Bartels die aan het hoofd vrij ernstig is gekwetst, was zoozeer door het voorgevallene uit den koers geslagen, dat hij bekende: ,,Ik ben de draad kwijt, en ik zou on mogelijk inlichtingen kunnen gëven. Anders weet ik niet te zeggen: ik kreeg een gewel dige klap". Deze ..geweldige klap"„ waarvan Bartels sprak, is de tweede explosie geweest, die on middellijk de geheele fabriak in een vuur zee herschiep en de sirene van de fabriek in beweging bracht. De electricien P. Spiekman, zoon van den Veendamschen wethouder, is door een toe val gered. Door de vreeselijke explosie werd hij door den luchtdruk uit de fabriek geworpen, na dat dubbele deuren waren open gesprongen. De druk was zoo sterk, dat hij in het kanaal terecht, kwam. Gelukkig, want de felle steekvlam achtervolgde hem onmiddellijk Bosch- en heidebrand op de Veluwe. Gesticht door een zwerver. Een felle bosoh- en heidebrand heeft we derom een fraai stuk natuurschoon van de Veluwe verwoest. Onder aan den Hoender- looschen berg, in de omgeving van de wo ning van boschwachter Scheper, is de brand ontstaan, die zich uitstrekte over een groot stuk hei en later oversloeg in een dennen- bosch in Het Leesten, van de ontginnings- maatschappij Hoenderloo, directeur baron v. d. Borch-van Verwolde te Warnsveld. Dichte rookmassa's stremden zelfs het ver keer op den Hoenderlooachen weg, zoodat ook de autobuadienst Apeldoorn-Arnhern vertraging ondervond Met man en macht trok men te velde tegen de vlammenzee. De Eendrachtsche brandweer waö 't eerst aan wezig, spoedig gevolgd door die uit Ugche- len. Apeldoorn, Wormen en Loenen. Voorts versqhenen Apeldoornsche politiemannen, la ter ee 50 militairenjiit de Harskamp, onder leiding van kapitein van Duren, een deta chement marechaussee uit Apeldoorn, rij&s- veldwacht, boschwachters enarbeidersde houtvesters Van 't Hoff uit Apeldoorn. Ko ning uit Arnhem en de hoofdopzichter van de NederlHeide Mij. de hecren Wolters en Rozeljoom uit Beekbergen. Toen de brand een uur gewoed had, was hij op zijn felst, daarila heeft men nog an derhalf uur werk gehad om de vlammen ge heel en al meester te worden. Er is 10H.A. hei en 5 H.A. boeqh verloren gegaan. Wij vernemen, dat het vuur is aangesto ken De veldwachter te Hoenderloo heeft een zwerver, afkomstig uit' Vecnendaa! een ze keren G., gearresteerd, die bij zijn eerste verhöor doo de Apeldoonache politie bekend heeft, den brand te hebben gesticht. Het gebeente van Comenius. De onderzoekingen van prof. v. d. Broek. Prof. A. J v. d. Broek, in wiens labora torium gisteren het skelet van Comenius ;s onderzocht, was zoo welwillend aan een ver tegenwoordiger van het Hid. over het resul taat, het volgende mede te deelen: Zooals reeds uit hè* officieele rapport bleek,, mocht niet vrij groote zekerheid wor den aangenomen, dat het gevonden geraam te inderdaad identiek is aan dat van den vermaarden Tsjechische paedagoog en nade re studie heeft deze nieening slechts kun- en versterken. Nu is het, vertelde de hoogleeraar, aan geen enkel skelet op zich zelf te zien, welke persoon dit is. tenzij er een buste van hem bestaat, maar hier wettigen zoowel de topo grafie van de vondst, de bijzonderheden die het geraamte vertoont (rheumatiekknobbels) als ook de verrichte metingen de uitspraak, dat met vrijwel absolute zekerheid van de overblijfselen van Comenius gesproken kan worden. Het skelet werd nauwkeurig gefotogra feerd, evenals de schedel, tal van maten werden vastgelegd, zoodat nog slechts oen gedetailleerde, wetenschappelijke besehrij- ving zal volgen. Deze zal door prof. Mat-iea- ka 111 samenwerking niet prof. v. d. Broek worden gepubliceerd, echter niet voor Octo ber, omdat prof. v. d. Broek de volgende week naar Amerika vertrekt Morgen of over- mogen wordt bet geraamte van Comenius weer naar Naaiden overgebracht, waar het met de meeste piëteit, tegelijk met de beide andeie in een gemetselden grafkelder zal worden bijgezet. Het autobusongeluk bij de Bilt. Het kindje, dat Dinsdagmiddag hij liet •ngeluk met een autobus op den straatweg an Utrecht naar de Bilt, zwuar gewond werd, is overleden. De toestand van de ove rige gewonden is naar omstandigheden re delijk wel. Een moeilijk adres. Het avontuur van een telegrambesteller. Moeder Natuur had hem geen genialiteit geschonken en daarom gingen zijn aspira ties voorloopig nog niet hooger dan in zijn onderhoud te voorzien als telegrambestel ler. Nu doorkruist hij de stad op zijn fiets en brengt gelukstelegrammen en jobstijdin gen rond. Onverschillig. Hoe zou het anders kunnen? Hij kent niet eens den inhoud Alleen het adres interesseert hein. En die adressen zijn soms zoo moeilijk. Zoo kreeg hij een adres, neen maar hij dwaalde in de huurt van het Haagsche Bosch, kwam ten slotte op een groot voorplein van een Imposant huis, met groote trap,, hordes beelden, was teen lieelemaal den weg kwijt en vroeg toen maar een agent waar dan toch wel het Huis ten Bosch was. Daar sta je voor, zei«de agent. O. zei de jongen en bleef staan. Schrok de groote deur hem af? Hij bleef staan. De agent kreeg vermoedens en vroeg Bij wie mbet je zijn? De jongen greep zijn tasch, haalde er een telegram uit en las: „H. M de Koningin" Alles bleef zoo wonderlijk voor den jon- «1. dat hij zelfs den agent maar half ver- trouwde, toen deze hem de poort wees, waar hij zijn hestelling moest afgeven Maar 's avonds bij de vrienden zal het verhaal wel sterk gekleurd opgeld hebben gedaan, en misschien heeft wel een meisjes- hart wat sneller geklopt bij de overpeinzing, dat haar jongen zoo maar een telegram moest brengen aan niemand minder dan de Koningin. (Vad.) INGEZONDEN. Buitan verantwoordelijkheid der Retadi, K. K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo" Nijmegen. Zeer geachte Heer Redacteui, Mogen wy U beleefd verzoeken onder staande in Uw blad te willen opnemen: Dank de zeer gewaardeerde welwillend heid van Burgemeester en Wethouders en steunende op de desbetreffende bepalingen der Armenwet, zal morgen, Zaterdag, m deze gemeente een coilecte worden gehouden waarvan de opbrengst ten goede komt aan hen, die mèt of zonder hun schuld geen te huis meer hebben en wien toch een reddende hand moet worden toegestoken. Zonder die hulp en by stand is er groot gevaar voqi steeds dieper neervallen en wegzinken in die poel van ellende, waarvoor toch de mees ten zoo gaarne behoed worden. In ons Tehuis „Luctor et Emergo" te Nij megen, gelegen aan de Muchter&traat, wor den deze menschen uit geheel Nederland liefdevol opgenomen en alle krachten mo biel gemaakt hen weer als fatsoenlijke men- sohen een plaats in de Maatschappij te doen herneihen. Dagelijks zijn er gemiddeld 50 verpleegden aanwezig, die gevoed, verzorgd en geherbergd moeten worden, terwyl bet aantal verpleegden op ruim 20.000 per jaar kan worden gesteld. Door voor hen passende werkzaamheden, zoowel in ons tehuis als*i- ders, leeren zy wederom waardecren het ge luk dat gelegen is in een arbeidzaam en regelmatig leven. De subsidies en vrywillige-Dydragen door Rijk, Gemeenten en anderen gegeven, hoe dankbaar ook aanvaard, zyn absoluut on toereikend, dit werk van barmhartigheid voort te zetten. Moge nu de morgen te hou-' den collecte het bewys leveren, dat ons werk die waardeering geniet, waarop het o,i'. met het volste recht aanspraak kan maken. Ons bestuur werkt geheel belangeloos en vertrouwt op de financieelen steun van ge heel Nederland. Den arme gegeven, is im mers Gode geleend! Dit zy ons dankwoord aan hen, die in bljj- de offervaardigheid hun gave zullen schen- Iken. Aan U, mynheer de Redacteur, onze har telijke dank voor de door U in deze betoon de welwillendheid. W. H. J. M. KEUNE, Voorzitter. A. H. JANBEN, directeur. ONZE KOLONIËN. MARKTBERICHTEN. Graanmarkt Gouda. 25 Juli. Tarwe 13.26—14.25, Rogge 11—11.25; Gerst 10.50—10.75; id. chev. 12—12.50; haver 11.50—12, per 100 K.G. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 26 Juli. Verwachting: Zwakke tot matige, noor le lijke tot 00 ste lijken wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen in het noorden, in het zuiden meer kans op regen, weinig verandëring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. De moord (e Semarang. Over den moord in liet Tjandihotel kan nog het volgende worden medegedeeld. Du ud-ambtenaar bij de douane Van der W. woonde te Bandoeng. Reeds lang had hy het plan het lid van de Weeskamer te Sem.tnaig Van Zuilen dood te schieten, sedert deze in Semarang in zyn paviljoen had gewoond. Van der W. p'eegde indertijd een aanslag op zijn echtgenoote, die daarop naar liet paviljoen, naar Van Zuylen was gevlucht Van der W. is daarna gescheiden. Hij had eenig geld en vestigde zich te Banooeng. Zondagmorgen ging hy echter naar Se marang, waar hij bij zyn broer logeerde. Plotseling kwam het idee bij hem op Van Zuylen te vermoorden. Hij ging naar het Tjandfhotel, naar de hoekkamer, waar Van Zuylen met zyn vrouw en een bezoeker thee dronken. De dader riep „Waar zijn en 'loste dadelyk daarop waarvan er drie Van Zuylen in de borat troffen. Hot vierde was een schamp schot. Van Zuylen viel voorover en was onmiddellijk overleden. De dader gaf Jade- lijk zyn revolver en de reservepatronen aan het toegeschoten hotelpersonee' en was uiterlijk zeer kalm. Hy liet zich uit tegen over den toagesnelden zaalchef met de woorden ,bel nu maar de politie op, maar kyk eerst even of hij wel goed dood is." Hy verklaarde, dat het voor hem een aeiezaak was dat Van Zuylen er aan moest. Het slachtoffer is onder groo e belar.g- steflling begraven. (Aneta). RADIO-N IEU WH. Programma voor Vrijdag 26 Juli. Hilversum: 7.15 Radio-dokter. 8.01 Gramofoonplaten. 8.15 Kurhaus-concert en Toonkunst den Haag; na afloop dansmuziek. Huizen: 7.— Spreekbeurt. 7.40—10.20 Spreekbeurten, declamatie en muziek. Zaterdag 27 Juli. Hilversum: 10.00 Tyds. A.V.R.O.-k ok 10.0010. 5 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.16—2.00 Lunchmuziek door het A.V. R.O.-Kwintet. 2.00—2.30 Film-praatje door Max Tak. 2.303.30 Tuschinski-Theater te A'da.n. Illustratieve Filmmuziek door het Theater orkest, o. 1. v. Max Tak. 3.30—4.30 Kurhaus Scheveningen. Th.' dansant door „The Ramblersi", o. 1. v. The-J Uden Masman. 5.006.46 Leziivgreeks over het onder werp: Bouw en wezen der materie door Dr. C. H. Sluiter. 5.456.00 Gramofoonmoziek. Huizen 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12L15—1.15 Concert door het K.R.O.-Trio. 1.152.00 Gramofoonmuiziek. 4.006.30 Kinderuurtje m. n>. v. e?n mondorgelclub. 5.306.30 Gramofoonmuziek. FINANCIEELE BERICHTEN. C. Hoyng N.V. Resultaat uitgifte. Naar wy vernemen, is op de uitgifte van 500.000 6 cum. pref. winstdeelende aand. serie C voor een goede vyf ton inif®" schreven, zoodat op de groote inschrijvin gen eenige reductie zal moeten plaats vin den. STADSNIEUWS. GOUDA, 36 Juöi 1929. gubeidieering bijzondere bewaarscholen. Bij volgnummer 497 van de memorie van toelichting op de begrooting, dienst 1929, weid voorgesteld het subsidie aan de by- londere bewaarscholen, hetwelk, ingevolge fcet bepaalde in artikel 12 der verordening, reeelende de voorwaarden, waaronder ten behoeve van bijzondere bewaarscholen sub- jdie uit d« gemeentekas kan worden toe- «ekend, 10.per leerling bedraagt, te verdubbelen en te zijner tyd, wanneer de begrootang, dienst 1929, door Gedeputeerde Staten zou zijn goedgekeurd, de betrekke- [11 ke verordening te wyzigen. Nu deze goedkeuring door Gedeputeeide Staten zonder eenige aanmerking omtrent dit punt, bij schrijven d.d- 25 Juni j.l. no. 22, is verleend, dient aan dit voornemen gevolg te worden gegeven. Zy stellen daarom voor genoemde veror dening (Gemeenteblad 1928, no. 291) te wy- rigen als volgt: het eerste lid van artikel 12 wordt ge lezen: subsidie bedrpagit 20.— per teer- ling en per jaar." Bouw- en Woningverordening. Zoowel door Gedeputeerde Staten ais door den Inspecteur der Volksgezondheid (Volkshuisvesting) zyn eenige opmerkin gen gemaakt over de door den Raad in xjjne vergadering van 3 December 1928 vastgestelde nieuwe Bouw- en YVoningver- ordeniag voor deze gemeente. Na kennisneming van de daaromtrent door den Directeur van Gemeentewerken gedane mededeelingen en gegeven adviezen, hebben B. en W. dez- opmerkingen opnieuw overgenomen en zyn tot de conclusie geko men, dat aan een gedeelte dier opmerkin gen wèl aan een andier gedeelte niet za' kunnen of behoeven te worden tegemoet ge komen. Z(j hebben de wijzigingen, welke tenge volge van het voldoen aan de gemaakte op merkingen in de Verordening zullen moe ten worden aangebracht, en in een concept- besluit vermeidt, hetwelk zy den Raad aan bieden. Uitvoering Invaliditeitswet. Betreffende den Raad van Arbeid te Utrecht met inbegrip van den voormaligen Raad van Aiheid te Gouda, deelt men ons het volgende mede. Tot op 1 Juli 1929 werden toegekend 1403 invaliditeitsrehteu tot een totaal jaarbedrag van f 216211.18; 4041 ouderdomsrenten tot een totaal jaargedrag van f 602784.— 713 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van f 124047.82, 615 weezenrenten tot een to taal jaarbedrag van f 109442.60, Geneeskundige behandeling en (of) ver pleging werd verleend in 1852 gevallen, ob servatie had plaats in 39 gevallen. Betreffende alle Raden van Arbeid teza men: j Tot op 1 Juli 1929 werden toegekend24175 invaliditeitsrenten tot een totaal jaarbedrag van 3793172.29 72991 ouderdomsrenten tot een totaal jaarbedrag van f 10887918.08, 12920 weduwenienten tot een totaal jaarbe drag van f 2244540.06, 11218 weezenrenten tot een totaal jaarbedrag van f 1992234 75. Geneeskundige behandeling en (of) ver pleging werd verleend in 29732 gevallenob servatie had plaats iu 1211 gevallen. Rondvaarten op de Plassen. Een motorboot van V.V.V. Daar de trek naar de Reeuwyksche P'as sen meer en meier toeneemt heeft de Ver- eenigfag voor Vreemdelingenverkeer te Gouda besloten in de behoefte aan eerrver keersmiddelen naar die Plassen te /oorzien door aanschaffing van een motorboot, die de verbinding te water met Reeuw ijk tot stand zal brengen. Dit vaartuig, dat 40 personen zal kun nen vervoeren, zal tevens dienstbaar- wor den gemaakt voor rondvaarten op de Plas sen, teneinde ieder in staat te stellen voor geringen pry's een heerlijk watertochtje over deze mooie plassen te maken. Herbenoeming tijdelijk personeel handels- De directeur van den handelscursus heeft »an B. en W. voorgesteld te willen bevorde ren, dat de aan die inrichting verbonden tijdelijke leeraren voor het schooljaar 1929- 1930 aan de handelsavondschool met 5-jari- gen cursus worden gecontinueerd. Omtrent deze aangelegenheid hebben B. en W het privies ingewonnen van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, waaruit blijkt, dot harerzijds tegen deze con tinuatie geen bezwaar bestaat. Ook de Minister van Onderwijs, Kunsten »n Wetenschappen hecht er zijn goedkeu ring aan blijkens de overgelegde missive van 12 dezer, no. 8350, afd. V.H.M.O. In overeenstemming met het bovenstaande «tellen zij den Raad voor het schooljaar 1929-1930 als tijdelijke leeraren aan de han delsavondschool met 6-jarigen cursus te be- 1- 0 van Dijk, voor het geven van een door hen te bepalen aantal lesuren per week 'n de Duitsche taal 2. Mej. F. C. A. Bai, voor het geven ven "H tlior hen te bepalen aantal lesuren per «eek in de Engelsche taal; 3 W. H. Polet, voor het geven van 1 uur per week in het Definitieve Bij Raadsbesluit van 17 October 1928 no. J-2-168. werd tot tijdelijk leerares in de Duitsche taal aan de Handelscursus be noemd voor het tijdvak 1 November 1928-tot e e schooljaar 1928-1929, voor het geven huiij le8Uren week' mei M' W- Kamp- Op grond van gebleken bekwaamheid, B. en W. den Raad voor in overeen- ™niming met. het. voorstel van den Direc- or, ritev inrichting en der Commissie van zicht op het Middelbaar onderwijs, waar- P inmiddels de goedkeuring van den Minis- r van Onderwijs werd verkregen, voor deze «ares vast aan de Handelsavondschool langen cursus, te verbinden met in- gang van 1 September 1929 ZekerheidssteUingen in het Slachthuis en 1 van den w.n. gemeente-ontvanger. Overeenkomstig liet bepaalde bij art. 136 der gemeentewet, gevenvB. en W. den Raad iu overweging het bedrag der door een twee tal ambtenaren der gemeente te stellen ze kerheid, te regelen. De verordening op het beheer van het openbaai- slachthuis schrijft voor, dat de directeur, alvorens zijn betrekking te aan vaarden, zekerheid ten behoeve der gemeen te stelt. Mede als gevolg van het feit, dat deze verordening tengevolge Vau verschillen de omstandigheden nog niet door de Gede puteerde Staten is goedgekeurd, is aan dit voorschrift tot nog toe geen uitvoering ge geven. Wij nicenen evenwel dat thans uiet het stellen der zekerheid, welker bedrag B. en W. op f 2000 zouden willen zien bepadld, niet langer mag worden gewacht. Op 15 Juli j.l. is de administrateur ten kantore van den gemeente-ontvanger en den gemeentelijken stortings- en ophaaldienst annex spaarbank in dienst getreden. Ook deze ambtenaar moe*, volgens zijn instruc tie zekerheid stellen. Voor dezen functiona ris, die tevens waarnemend gemeente-ont vanger is. Achten B. en W. een zekerheid ten bedrage van f 5000 noodig. Onder mededeel ing, dat voor beide ambte naren een overeenkomst van borgtocht zal worden gesloteu met de vereeniging van tot zekerheidstelling verplichte gemeente-ambte naren, stellen B. en W. voor bovengenoem de bedragen vast te stellen en de kosten der zekerheidstelling ten laste der gemeente te nemen. Electrische verlichtingzweminrichting. De commissie van toezicht op de stede lijke badinrichtingen, verzoekt B. en W. bij schrijven dd. 15 Juli 1.1,, S. 23, te bevorde ren, dat in de zweminrichting electrisch Licht wordt aangebracht. Reeds by de eerste vulling na de ver nieuwing in 1927, deed zich het gemis van een verlichting gevoelen. Immers wil men van het volle hoogwatergetijde gebruik ma ken om het bassin in den kortst mogelyken tyd te vullen, dan gebeurt het menigmaal, dat dit tot laat in den nacht voortduurt Heit werkzaam zyn van het personeel in een totaal onverlichte ruimte, kan zeer geniak- kelylk aanleiding geven tot ongelukken. Blijkens overgelegd afschrift van een schrijven van de Goudsche Zwemclufb, heeft deze club voor het houden van verschil end*: volkszwemwedstrijden en het organiseeren der kampioenschappen in de avonduren,,ook verlichting noodig. De kosten zijn. door de gemeentelijke lichtfabrieken begroot op een bedrag van rond 1.126.—. B. en W. stellen den Raad voor aldus te besluiten. Verhooging crediet motorvuilniswagen Reinigingsdienst. By raadsbesluit dd. 14 Mei 1928 werd voor den aankoop van een motorvuilnis- wagen voor den Reinigingsdienst een cre diet toegestaan van 8.600.—. Tot aan schaffing werd eveniwel tot nu toe niet 'overgegaan, in verband met het in studie nemen door dien, directeur van diverse mo tortractie-vuilophaalsystemen om, zoo- mo gelijk, een nog meer economisch en voor Gouda, wat de bruikbaarheid betreft, meer geschikt systeem te vinden, Ook dr. ir. M. F. de Bruine, directeur van den Reiniging^ en Ontsmettingsdienst en van het Vervoerwezen te Rotterdam, stond hem daarby met belangrijke adviezen ter zyide. Op grond van een en ander is hy thans tot de conclusie gekomen, dat voor deze ge meente het meest geschikt moet worden ge acht het tractorsysteem met aanhangwagen. Naast het grooter volume vuil wat hier mede kan worden opgehaald, heeft dit Sy steem nog de voordeden van een voordee- liger wielbelasting en toepassing van een grooteren afschrijvingstermijn. Dit laatste houdt verband met de beper king van het aantal stortingen, tengevolge van het grooter volume, zoodat veilig en zonder eenig bezwaar de termijn van af schrijving op 12 jaar kan worden gesteld. In het bijzonder moet worden gewezen op de mogelijkheid van het nemen van korte bochten, hetgeen een .groot technisch voor deel beteekent, speciaal voor Gouda met zyn smalle straten. De invoering van dit tractorsysteem eischt een uitgaaf van 11.000.—, alzoo een grootere uitgaaf in eens van 2.500. De commissie van bijstand in het beheet van den gemeentelijken Reiniginga- en Or.t- smettingsdienst onderschrijft het advies van den directeur geheel en adviseert tot invoering van het daarbij aanbevolen sy steem. Op grond van 'bovenstaande o\erwegin- gen zijn ook B. en W. van meening, dat de voorikeur dient te worden gegeven aan het z.g. tractie-systeem en dat dë grootere uit gaaf van 2.500 #ian ook wordt gewettigd door de verschillende voordeelen die dit heeft boven den gewonen motorvuilnis wagen, tot aankoop waarvan reeds bij meergenoemd raadsbesluit was besloten en waarvoor de benoodigde gelden reeds wer den gevoteerd B. en W. stellen de Raad voor te beslui ten: V" a. tot verhooging van het daartoe reeds beschikbaar gesteld bedrag ad 8.500.— met een bedrag van 2.500.— ten einde te kunnen overgaan tot aanschaffing van een vuilniswagen met tractor als vorenbedoeld, ten behoeve van den Reiniging»- en Ont- smettingsdienst; b. de meerdere hieruit voortvloeiend-* kosten ad 2.600 evèneens te dekken uit geldleening, welke ta.t. zal worden aange gaan. Aanschaffing van schakelklokken voor electrische lantaarns. Door de commissie van bijstand in het beheer der Lichtfabrieken wordt B en W., op voorstel der directie dier fabrieken, de kan, ten behoeve der automatische ontste king van electrische straatltntaarns in over weging gegeven. Tengevolge van het aanbrengen dezer wijze van ontsteking en uitdooving, zal op (len duur uitbreiding van het aantal lan taarnopstekers worden voorkomen. Voorloopig zal met een aantel van 50 klok ken kunnen worden volstaan, waarvan de kosten 50 x 33 f 1*650 bedragen. Bij B. eu W. bestaat tegen den aankoop dezer sqhakeiklokken geen bezwaar, zoodat zij den Raad voorstellen: a. tot den aankoop van 60 schakelklokken voor electrische lantaarns, tot een bedrag van f 1-650 over te gaan b. tot betaling der kosten, uit dezen aan koop voortvloeiende, t.s.t. een geldleening aan te gaan. Aankoop grond van A. Stolk, ten behoeve van den toegangBweg naar het O.N.A.- terrein. Op 17 October 1028 besloot de Raad tot het doen maken van een toegangsweg van de Heerenstraat naar het nieuwe O.N.A.- voetbaiterrein aan de Walviaatraat. De directeur van Gemeentewerken deelt by echryven van 3 Juli JJ. mede, dat hy den heer A. Stolk, alhier, bereid heeft gevonden een aan genoemden toegangsweg grenzende stiook grond, groot ongeveer 50 M2 en deel uitmakende van het perceel sectie E no. 1824, aan de gemeente te verkoopen voor een som van 4.per M2. Door het gebi ui- ken van dezen strook grond, zou de toe gangsweg aan de zijde van de Heerenstraat belangrijk Breeder kunnen worden gemaakL.' Mede gelet op het betrekkelijk advies van de commissie van bijstand in het beheer der Gemeenteweiken,, stollen B .en W. den Raad daarom voor de bovenomschreven strook grond aan te koopen voor een som van 4 per M2 en de koopsom uit den kapitaal- dienst der gemeente te kwyten. Aankoop transportbanden. Het bunkeren van gaskolen en het opsta pelen van cokes geschiedt aan de gasfabriek nog steeds door los personeel, transsport- arbeiders, die door de aifceidsbeurs worden bemiddeld. De directie heeft echter berekend, dat er voor het bedrijf belangrijke voordeden uit voort kunnen vloeien, wanneer deze werk zaamheden lange mechanischen weg worden uitgevoerd. Daartoe zou aankoop van 3 transportbanden noodzakellyk z(jn. iDe kosten der banden zullen 4.800.— be dragen en moeten nog worden vermeerdei d met die van een breederen band en een aan- sluitkabel, zijnde 295.zoodat een uit gaaf van 6.96.wordt gevorderd. De jaarlyksche kosten van rente, afschrij ving verniewing van onderdeelen, onder houd en verbruik van electrischen stroom, bedragen plus minus L6Q0.terwyl vol gens de becyfering der directie een bespa ring van c.a. 3.000.wordt verkregen, daar door dit mechanisch transport drie losse werklieden ieder gerekend' op 1.600 loon per jaar, zullen kunnen worden uitge- paard. Verkoop van grond San J. F. Revet. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor te verkoopen aan d^n heer J. F. Revet,, Krugerlaan 125, een strookje grond, groot ongeveer 6 M2, gelegen naast zijn woonhuis voor een som van f 10 per M2 Verbetering van de Baanstraat. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor over te gaan tot verbreeding van de Baanstraat, en wel door wegbreking van een schuur en het daarnaast gelegen erf bij de straat te trekken. De kosten van deze verbetering worden geraamd op f 1.150. Verkoop van grond aan J. C. v. Wingerden. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor aan J. C. van Wijngaarden te verkpopen een gedeelte van de binnen de rooilijn vallende perceelen van gemeente grond in de Boelekade, grenzende aan den tuin van de Soc. „óns Genoegen", teneinde dit met eenige aan hem in eigendom behoo- rende perceelen te gebruiken voor den bouw van een zestal woningen. Bedoelde perceelen zijn groot 100 M2 en kosten f 12 per M2. De huurprijs van het pand Gouwe 167. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor de huufprijs van het perceel Gouwe 167, verhuurd als boven- en beneden huis vast te stellen op f 221 per jaar voor het benedenhuis en f 195 per jaar voor het bovenhuis. Uitstapjes van de Ned. Rfcis-Vereeniging. De afd. Utrecht var. de Ned. Reisvereeni- ging maakt Woensdag 7 Augustus een auto tocht van Utrecht naar Gouda, over Woer den. De deelnemers zullen een bezoek bren gen aan Goedewaagen's Kon. Holl. Pypen en Aardewerkfabrieken „De Distel'", de Groote kerk met de beroemde gebrandschil derde glazen, Stadhuis, Waaggebouw en vele andere merkwaardigheden in oogen- schouw nemen. De afd. Rotterdam maakt met de afd. Gouda Zondag 4 Augustus een boottocht naar het Brasemer- en Kagermeer. In over leg met de Afdee-ling Gouda is de regeling a. v. Samenkomst 9 uur v.m. precies Maas- station. Vertrek per tredn naar Gouda, waar de Sipidóboot gereed ligt met de Goudsche deelnemers reeds aan boord. Langs Wad- dingxveen en de Boskoapsehe kwéefceryen varen wij naar 's Molenaarsbrug, waar kof fie gedronken wordt. Vervolgens door de Heymaiwwetering naar het Brasemermeoi en via de Ringvaart van de Haarlemmer- meerpolder naar de Kaag. Hier wordt na de rondvaart een geschikt plekje om te zwemmen en een pic-nic te houden, uitge zocht. Na den middag vertrekt men zooTno- geiyk langs Leiden weer naar Gouda. Ver der per trein huiswaarts. Goudsche Ver. voor Genees-, Heel- en Verloskundige hulp. In de dezer dagen onder voorzitterschap van den heer J. Mulder gehouden ledenver gadering der Goudsche Vereendging voor Genees-, Heel- en Verloskundige Hulp is met algemeene stemmen besloten tot uit gifte van een eigen maandorgaan, waar van reeds een nummer was verschenen. Geslaagd. Voor het toelatingsexamen tot de Rotter damsche Zeevaartschool is geslaagd H. Mjeuflunan, alhier. Aanbesteding verbouwing panden firma J. H. Kok. Bij de gisteravond gehouden aanbesteding rr de verbouwing van de afgebrande pan- der firma J. H. Kok hadden ingeschre ven de volgende aannemers. N.V. v.h. H. J. NederhorBt f 13.873 Joh Dessing f 13.490 A. Fokkers Jrf 13.322 Chr. G. F. de Jongf 11.970 J. Valk f 11.740 De temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de zweminrichting aan de Houtnianagracht was hedenmiddag 2 uur 72, de lucht was 70. A genü au 28 Juli, 10 uur, „Het Schaakbord". Jaarl. Alg. Vergadering van de G. V. B. 29Juli 2 uur en e.v. 8 uur Raadhuis Ge meenteraad. verkiezen de groepen^Joord-Brsbant, Zee- land, Utrecht en Limburg 13 leden en N.- Holland en Friesland 12 leden van de Eer ste Kamer. Op den 2en Dinsdag der maand Juli heeft de candidaatstelling plaats gehad. Aan de beurt van aftreding waren de hee- ren S. van den Bergh Jr. (lib.), H. M. J. Blomjous (r.k.), Mr. J. Croles (a.r.), Prof. Dr. D. van Embden (v.d.), W. Fransen Jzn. (r.k.), O. M. F. Haffmans (r.k.), Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen (r.k.), Mr. F. I. J. Janssen (f.k.), P. W. de Jong (r.k.), Mr. W. M. van Lanschot (r.k.), G. F. Lindeyer (s.d.), Jhr. Mr. G. A, H. Michiels van Kes- senich (r.k.), P. Moltmafcer (sM.), Jhr. Ir. R. R. L. de Muralt (lib.), Polak (s.d.), Mr. R. Pollema (c.h.), Mevr. W. O. B. Pot huis-Smit (s.d.), Mr. P. J. Reymer (r.k.), Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman (c.h.), Mr. A. A. de Veer (a.r.), vacature Jhr. Mr. F. X. A. Verheyeri (r.k.) (overleden), Mr. H. Verkouteren (cJ».)f W, de Viugt (a.r.), Dr. F. M. Wibaut (s.d.) en P. J. J. de Wit (r.k.). Naar de partyen gerangschikt treden dus af: van de Lib. Staatsparty: i leden. R. K. Staatsparty: 11 leden. A. R. Partj): 3 leden. C. Party: 3 leden. S. D. A. P.: 5 leden. V. D. Bond: 1 lid. De uitslag is dat herkozen z(jn: van de R. K. Staatspart alle af tredenden met uitzondering van de heeren Fransen, Reymer en de Wit, waarvoor als nieuwe leden in den Senaat komen de hee ren Jhr. Mr. A. F. C. van Sasse van IJsselt, den Bosch en A. C. de Bruyn te Utrecht, J. N. Hendrikx, Bloemendaal en de op een aparte lyst in Noord-Holland gekozen heer Serrarens. van de A. R. Party: W. de Vlugt en Mr. de Veer. Niet herkozen: Mr. J. Croles. van de C. H. U n i e de drie aftredende leden Mr. de Savornin Lohman, Pollema en Verkouteren. van de S. D. A. P.: Alle aftredenden met uitzondering van G. F. Undeyer, in- wiens plaats gekozen is J. Oudegeest. van de Liberale Staatsparty S. van den Berg. Niet herkozen Jhr. de Muralt. Gekozen: Mr. D. Fock. van de V. D. B o n d Prof. van Krabden en gekozen Prof. Kranenburg te Leiden. N.V. Ned. Kunstzijdefabriek. Uitgifte van 100 millioen aandee- len kapitaal. AMSTERDAM, 26 Juli. 'Hedenmorgen hield de Enka gevestigd te Arnhem een alg. verg. van aandeelhouders in een der localen van de ind. Club alhier. Er waren voor deae vergadering 10434 aamleelen gedeponeerd rechtgevende op het uitbrengen van 79 stemmen. De heer Fenterrer v. Vlissingen opende op de gebruikelijke wyze de vergadering en deelde mede dat een gewyizigd amendement op de gewijzigde statuten ia ingekomen van een der aandeelhouders en overgenomen door het bestuur. Dit amendement werd aangenomen en maakt uitgifte mogelijk van aandeelen van 10.of veelvouden daarvan, dit ter intro ductie aan de Londensche beurs. Op de 2e vergadering stelde de Raad van Commissies voor over te gaan tot uitgifte van 100 mil- lioen aandeelen kapitaal. Koninklijke onderscheiding -voor menschlievend betoon. De koning van Zweden heeft aan de beman ningen van de tiwee Hollandsche reddings booten, de eene te Oostmahorn en de Andere te Nes op Ameland voor het op 18 en 2l5 Nov. 1928 in hooge zee en zwaar weer en met gevaar voor eigen leven de redding vol bracht hebben van de zich aan boord be- vindende personen van het op Ameland op der* 17 dier maand gestrande s-.s. ,Malmö". medailles doen uitreiken voor menschlievend hulpbetoon. WISSELKOERSEN. 25 Juli 26 Juli Officieel. Londen 12.09% 12.09% Berlijn 59.41% 59.44 Parijs 9.77% 9 77% Brussel 84.65% 34 68 Zwitserland 47.96% 47.98 Weenen 35.12% 86.92% Kopenhagen 66.42% 66.42 Stockholm 66.82% 66.82% Oslo 66.46 66.45% New-York 2.49% 2.49% Niet officieel. Praag 7.38 7.88 Madrid 36.36 36.39 Milaan 13*04% 13.04% Beursoverzicht. Op de.i laatsten dag dir week werden wij verrast door een vrij levendige affaire, waar bij de stemming over het geheel genomen vast was te noemen. Op de Yankee-afdeeling vormde zich een zeer groote hoek in Beth lehem Steels, die een groot avans behaal den, in verband :nei de s^er gunstige half- 'narlijkcijfers In de eerste zes maanden van dit jaar werd een winst behaald van meer dan 20 millioen, hetgeen pl.m. 2 mil- tioen. meer is dan in het geheele jaar 1928 werd geboekt. Bovendien werd dfe dividend- basis verhoogd van 4 dollar per jaar tot f. dollar. Van de locale markt, wareh Margarine Unies en Calvé Delft goed. De handel was opgewekt De Kuchenraeisters waren lui ter wijl Fordaandeclen beneden 400 kwamen. Kunstzijdewaarden demonstreèrden zich traag en de koersen stelden zich dan ook boVen die van gisteren. Aniems goed gedis poneerd. Van Berkels verkeerden in her- «tel Op de mijnafdeeliog bleef de minder geanimeerde tendonz voor Boetons aanhou den Koersverschillen van beteekenis bleven uit. Exploraties bereikten hooger koerspeil. In de suikeraandeelen had het aanbod de overhand. UIT UEN UMTKEK. HAASTRECHT. Verbetering weg Gouda—Haastrecht- Oude wat er. De werkzaamheden aan den Haast«et4it- schen dyk vorderen maar zeer langzaan:. Voor het gedeelte Gouda—Haastrecht, waarvan men reeds een groot gedeelte had gelijk gemaakt, waclht men nu reeds gcrui men tijd op het aanvoeren van het benoo digde materiaal. In aüwadhting daarvan staan de wericzaamheden geheel stil en zyn de meeste werklieden ontslagen. Voor het gedeelte Haastrecht--Oudewa ter is een gedeelte van het materiaal aan gekomen en kan men beginnen mat het in orde brengen van ihet weig'vak, waarop later het teerpreparaat wordt aangebracht. De genoemde wegvakken worden met verschillend materiaal behandeld, ten einde na verloop van tyd tie kunnen nagaan welke samenstelling zich het best houdt. LAND- EN TUINBOUW. Uitvoer van varkens en van varkens- en van rundvleesch. In Juni zyn slechts "J93 levende varkens uitgevoerd tegen 557 in Mei. Zy waren alle bestemd voor België. Over het eerste half jaar 1929 bedroeg de uitvoer van levende varkens 13,944 stuks, ter waarde van 960,000, tegen 83,781 stuks ter waarde van 6,610,000 in het eerste half jaar 1928. Hiervan nam België 10,095» stuks af, Frankrijk 21ÜO en Duitschland 1745. In het eerate half jaar van 1928 was Italië met Fiume de voornaamste afnemer met 57,654 stuks, gevolgd door Frankrijk met 16.683 stuks. België nam toen slechts 2740 stuks af en Duitschland 6774 stuks. De uitvoer van bacon bedroeg in Juni 3673 ton ter waarde van 3,993,000, tegen 4653 ton ter waarde van 4,786,00, in Mei j.l. en 5587 ton ter waarde van 4,785,000, in Mei jl. en 5587 ton ter waarde van waarde van 6.181,000 in Juni 1928. Groot- Brittanië nam hiervan 3622 ton af, de ler- sche Vrijstaat het overige. De uitvoer van versch rand- en kalfs- vleesch bedroeg in Juni 1207 ton, tegen 1442 ton in Mei j.l. en 932 ton in Juni 1928. In het eerste boekjaar bedroeg de uitvoer 5799 ton, ter waarde van 5,428,000, tegen 6666 ton ter waarde van 4,534,000 in he* eerste halfjaar 1928. Hiervan nam Duitsch land 6918 ton af (6592), Belg 1614 ton (937). Voorts werd in Juni uitgevoerd 371 ton schapenvleesch (v. j. 379) en 449 ton gezou ten varkensvleesch en spek (geen bacon) (v. j. 993 ton). In het eerste halfjaar be droeg de uitvoer van schapenvleesch 2303 ton ter waarde van 1,864,000. tegen 2329 ton ter waarde van 1,631,000 in het eerste halfjaar 1928; dit vleesch ging m hoofdzaak naar Frankrijk 797 ton), België (627), Duitschland (534) en Denemarken (344). Van gezouten varkensvleessch en spek werd in het eerste halfjaar uitgevoerd 3501 ton ter waarde van 3,037,000, tegen 3958 ton ter waarde van 2.938 000, in het eer ste halfjaar 1928. Hiervan nam Duitsch'anxl 1590 ton af (289), Italië met Fiume 1462 (1664). DRAADLOOZE DIENST. 305 uren in de lucht. NEW YORK, 26 Juli. De Amerikaansche vliegers Jacqson en Obrien, die een aanval doen op het wereldduurrecord voor vliegtui gen en dit inmiddels reeds lang geslagen hebben, bevinden zich thans reeds 305 uren in de lucht Zij hopen in totaal 21 dagen te kunnen doorvliegen. De motor loopt nog steeds zonder stoornis en de vliegers vertoo- nen geen teekenen van vermoeidheid Zij deelden integendeel mede, dat hun gezond heidstoestand uitstekend is, en dat zij dage lijks dikker worden. Van de vliegers die nog kortgeleden in Texas een nieuw duur- record vestigden van ruin^200 uur, ontvin gen Jacqson en Obrien een felicitatietele gram dat door hen beantwoord werd. De verkiezing voor de Eerste Kamer. De uitslag. Heden hebben in de provincies Noord- Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord- Holland en Friesland de verkiezingen plaats gehad voor 25 leden der Eerste Kamer; in 1926 had de verkiezing van de andere 25 leden plaats in de provincies Gelderland, Overysel, Groningen, Drente en Zuid-Hol land. De leden der Eerste Kamer worden voor zes jaren gekozen, om de 3 jaar treedt de helft der leden af. Van de hierboven genoemde provincies

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2