IEL «mond dan 6500 gezinnen in Gouda en Omgeving 'ara 0®^** Deze Courant komt in meer NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, BERKENWOUDE, bodegraven, BOSKOOtt nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwljk, sch< Mo,'17133 Zaterdag 27 Juli 1829 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. Ratterdam ksuun, Bnuktantai DE WENTELTRAP. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE. 1OONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* fa •p Dit nummer bestaat uit twee bladen bloedarmoede om 11.- Den Haag. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. Ik huur een landhuis. (Wordt vervolgd.) 1' LVANA” RAG Slaapt gy slecht? Hebt Buizen in het hoofd, 124 80 n op Java land moest i dat ieder ton maken te snel. ^en deugd, welke niet hare belooning MMÉU zichself Niet anders de gastvrijheid. Wie haar beoefent zal ook dat ondervinden. De belooning ligt in laat ste instantie niet in de dankbaarheid, niet in de aangename herinneringen, maar ligt in het feit, dat men de overtuiging heeft, welke men mee kan dragen door heel het leven, dat men niet heeft verzuimd in dezen te doen, wat zyn menschelijke plicht was. „Vergeet niet gastvrij te zijn.” prljicourint |ritli. Uit het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART (Nadruk verboden) HOOFDSTUK I verlan- neef, zegen, ot ge- het levensarchief ver dft beste des levens be- ervaringen van minder jri^n opgedaan, omdat de “w niet waren, wat men logen verwachten. Ook ne geregelde kuur be- v bloed en wsterkt’- en s opgewektheid. Hon- >en had. 12 fl. 21 Aan de andere zijde had destijds en ook nog in later dagen de gastvrijheid dit voor, dat men uit den mond van den gast van aller lei hoorde van vreemde landen en volken, dat allerlei bijzonders door hem werd ver teld, waarvan men anders nooit zou ge hoord hebben. De stille avonden, waarop de gast, gezeten in den kring der gastvrije familie, het woord had, behoorden zeker tot de aangenaamste, welke men zich denken kon, Inmiddels kwam een andere tijd "^et gansch andere verhoudingen. Komen we nu aan in een vreemde stad, dan roepen de commissionairs der hotels de namen af, die bijna allen even weidsch klinken. We weten, dat geen burger zyn deur op ons dringend verzoek behoeft te openen. Het he tel is er voor om vreemdelingen te herbergen en voor we op reis gaan zoeken we in de regis ters reeds de hotels uit, waar we ons anker tje zullen uitwerpen. Daardoor heeft ontegenzeggelyk de gast vrijheid veel van haar bekoorlijkheid inge boet. Het is’ nu niet meer mogelijk, dat men met een beroep op de gastvrijheid onderdak moet vragen desnoods bij zijn vriend en dat deze zijn huis of tent open moet stellen voor den onsympathieken gast zonder met hem de oude rekening der veete te vereffenen. Zulke voorbeelden heeft de geschiedenis ook bewaard. We bewonderen de hoogheid van karakter van den gastheer, die daartoe in staat was en de rust, waarmede de niet gaarne geziene gast de gastvrijheid aan vaardde. Toch zouden we verkeerd doen,. wanneer we zouden mèepen, dat een beroep op de gastvrijheid by de menschen van ons ge slacht onbeantwoord blijft. Integendeel, de bewijzen zyn van recenten datum, welke we kunnen bijbrengen om aan te toonen, dat ook nu nog gaarne de deuren open gaan, wanneer uit menschlievendheid gastvrijheid verleend moet worden. We denken aan de bijna ontelbare families, welke Belgische vluchtelingen of ondervoede Duitsche, Oos- tenrjjksche en Hongaarsche kinderen hebben geherbergd; die dit gedaan hebben niet uit een soort plichtsbesef omdat ze moeilijk daaraan zich konden onttrekken. Neen het geschiedde in de allermeeste gevallen uit den grond des harten. Men herbergde gaar- pe de groote en de kleine, vreemdelingen. Banden werden aangeknoopt welke niet ge- makkelyk verbroken zullen worden. Herin- Het is te hopen, dat er altijd menschen zullen zijn, die het schoone zullen zien in alledaagsche dingen. CMLXXXI. Voor een bedrag van bijna acht ton is thans aanbesteed het maken van den weg de in het verlengde van de schier eindeloo- ze Laan van Meerdervoort zal eindigen op den weg, die Kijkduin met Losduinen ver bindt. Ook deze weg komt op volk» breedte Het is wel jammer dat men 'dit laatste stuk niet in den aanvang van den winter ia gaan aanleggen want dan was het bij het begin even rusteloos hebben vervolgd alt mijn bo vengenoemde voorvader het een wilde beer deed Maar aangeeien ik maar een onge trouwde oudere dame ben, aal mijn eerste kennismaking met de misdaad vermoedelijk ook wel mijn laatste zijn. Het landgoed was het eigendom'Van Paul Armstrong, den hoofddirecteur van de „Han delsbank” die toen wij het huis huurden, in het Westen reisde in gezelschap van zijn vrouw en dochter en van een zekeren dokter Walker, de huisarts van de familie Armsrong Halsey kende Louise Amstopg, hij had in den afgeloopen winter zelfs veel notitie van haai genomen, maar daar Halsley al tijd iemand heeft om erg veel notitie van te nemen, had ik geen bijzondere aandacht aan het geval geschonken. Maar het waa een feit Louisse was een heel knap, alleraardigst meisje Ik kende den naam van Paul Arm- tsroBg. alleen door zijen functie aan de bank waai het geld van de kinderen grootendeels bfelegd was en door een minder fraaie histo rie die zijn zoon betrof: Arnold Armstrong, welke de handteekening van zijn vader scheen te hebben vervalscht-op een of ander geldswaardig papier en nog wel voor een zeer aanzienlijk bedrag. Ik stuurde Halsley en Gertrude een paar dagen uit logeeren, dat ze me tijdens het in orde brengen van onze tijdelijke woning niet in den weg maakte ik* trekken. onduidelijk en onvolledig: ééi^ ervan ver meldde mijn naam zelfs maar éénmaal en dan alleen nog maar als die van de tijde lijke bewoonster van het huis en daarom is het dat ik mij verplicht voel allee te ver tellen wat ik weet. Mr. Jamieson, de detec tive, verklaarde mij dat hij het zonder mij niet zou hebben klaargespeeld, maar tegen over de pers heeft hij daarvan niet veel laten blijken! Om te beginnen moet ik verscheidene ja- ren teruggaan dertien om precies te zijn. Toen stierf mijn broer en liet zijn beide kin deren in mijn hoede achter. Halsey was toen elf en Gertrude zeven. Al de verant woordelijkheid van een moeder werd plot seling op mijn schouders gelegd en ik sloeg mij er naar mijn beste weten en kunnen door. Toen ze op leeftijd daarvoor gekomen waren, stuurde ik ze allebei naar goede scho len en van dien tijd af oefende ik mijn ver antwoordelijkheid voornamelijk uit door be middeling van de post, behalve de drie zo mermaanden die ze bij mij doorbrachten om hun garderobe aan te vullen,, mij van hun omgang en vorderingen te vertellen en om mijn stiefmoederschap uit de kamfer te halen waar het negen maanden in gecon serveerd werd. Maar ook deze zomermaanden miste ik toen de kinderen naar kostschool en acade mie gingen en hun vacanties bij vrienden doorbrachten. Langzamerhand merkte ik dat mijn hand teekening onder een chèpue ze welkomer was dan onder een brief, hoewel ik ze met geregelde tusschenpoozen schreef. jezlcht. Beide schoon* teen met de heerljk na kort gebruik eea g van den daarvoor srs Is. Rottende spvs* snamen reuk nit den een tube van 85 cent, ent (zachte borstels} origineels verpakking Osssrsndssi-d» oplag» OOOO si 68eJaargang zouden loopen en de eersten Mei me op weg om Sunnyside te, be- "Meugd en maar buiten beschouwing laten. In den ouden tijd was het anders. De vreemdeling was aangewezen op de gast vrijheid van de burgers der stad, welke hij tegen den avond bereikte; dan wel hij moest aankloppen aan de deur eener vreemde wo ning of de welwillendheid inroepen van de bewoners der nomadententen. Een vreem deling was in die dagen met hun enge be grippen niet gezien. Ook toefde men niet gaarne in een vreemd land, want het werd op meer dan één wijze hem aan het ver stand gebracht, dat hij een vreemdeling, een bijzonder en geen burgers des volks was. Geen wonder, dat de gastvrijheid daarom des te meer werd gewaardeerd; dat dege nen, die de leidslieden des volks waren, niet ophielden de gastvrijheid aan te bevelen; dat ook de moralisten niet moede werden den lof der gastvrijheid te verkondigen. ADVERTENTIEPRIJS! Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgfcring) 15 regels 1.3Ó, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels 1.55, elke regel meer 0.S0. Advertentiën in het Zaterdagnummer 2(Mk bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiSn de helft van den prijs, JB INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0J>0. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentito en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hel Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. fiOUDSUHE COURANT. Gastvrijheid. We gelooven niet, dat het een historische onjuistheid is, wanneer we zeggen, dat de gastvrijheid ten allen tijde en onder vrij wel alle volken beschouwd is niet slechts als een deugd, maar ook, dat zy onder de deugden steeds een eereplaats heeft be kleed. Het groote boek van de geschiedenis der menschheid heeft menig staaltje van buitengewone gastvrijheid van het ééne ge slacht aan het'andère overgeleverd, opdat men toch nooit vergeten zou gastvrij te we zen. In den den bijbel staat, dat men deze deugd nooit moet verzuimen; dat er zelfs menschen geweest zijn, die zonder het te weten engelen hebben geherbergd. Mis schien is deze laatste uitdrukking wel de grootste lof, welken men aan het betrachten der gastvrijheid geven kan. Nu is er gastvrijheid in verschillende vormen. Bovendien heeft de tyd, die de lo gementen gebracht heeft, daarmede een schade aan de gastvrijheid toegebracht. Thans herbergen we immers zelden men schen, welke ons niet sympathiek zijn. We reserveeren onze logeerkamers voor familie leden, vrienden, kennissen met wie we op goeden voet staan. Soms zyn we wel door bijzondere omstandigheden verplicht vreemdelingen te herbergen. Of we dan steeds de gastvrijheid beschouwen als een niet als '&ên 'ïdét rfióéten we hier Dit is het verh'aal hoe een ongetrouwde dame van middelbaren leeftijd haar huisge- nooten verliet,, voor de zomermaanden een laruiliuis buiten huurde en weldra verwik keld was in een van de meest mysterieuse misdrijven, die de dagbladen en detective bureau» de laatste jaren gelukkig hebben gemaakt. Als ik nu terugblik op de maanden die ik op „Sunnyside” heb dodrgebraoht, ver donder ik me er nog over dat ik het er le vend heb afgebracht. Maar de gruwelijke ervaringen zijn niet aan mij voorbijgegaan ronder sporen achter te laten nog gisteren was Liddy zoo vriendelijk om op te merken dat ik erg grijs geworden ben den laatsten tijd! Liddy’s zenuwen hebben een deuk gekre gen sedert dien verechrikkelijken zomer, j*en heldin is ze nooit geweest, zooals den lezer blijken zal, maar ze is tegenwoordig van streek bij het minste ongewone geluid, vooral ’g avonds en 'b nachts. De krantenberichten over de zaak waren Maar toen Halsey zijn electro-teghnische studie voltooid en Gertrude de kostschool had afgeloopen en beiden voorgoed thuis kwamen. veranderde plotseling alles. De winter dat Gertrude voor het eerst „uit ging” was een aaneenschakeling van avon den van laat opziten om haar hier of daar heen te ohaperonneeren, van bezoeken aan kleermakers en modezaken en het op een afstand houden van ongewenschte jongelin gen, die of meer geld dan hersens, of meer hersens dan geld bezaten Halsey had uiteraard minder toezicht noo- dig pn toen ze aan het eind van dien winter allebei de beschikking over hun moeders vermógen kregen, werd mijn verantwoording uitsluitend een moreele Het hoeft geen betoog dat het eerst wat Halsey met'zijn geld deed, was een auto te koopenI Toen de zomer in aantocht was, wilde Hal sey dat we zouden gaan kampeeren in de Adirondacks en Gertrude van haar kant had een hevig verlangen naar Bard Harbour We eindigden met een compromis we zouden een flink buitenhuis huren met golf velden in de nabijheid, dat als men de auto ge bruikte, niet te ver van de stad lag en met een dokter binnen telefonisch gebruik goo kwamen we op „Sunnyside” terecht We gingen er op uit om het buiten,, dat ons als een groot landgoed was aangeprezen, te bezichtigen en ik moet zeggen het ver diende zijn naam in elk opzicht. Een ding was er wat mij direct opviel de huishoud ster die voor het huis moest zorgen, zoolang het onbewoond was, had een paar dagen neringen werden vc zameld, welke tot hooren. Maar ook prettig gehalte wei groote of kleine gas van hen meende' te hier kan de schuld aim beiden gelegen heb ben, zoowel aan de. gastvrijen als aan de gasten. Maar jammer is het, wanneer de betrachting dezer deugd tot bittere herin nering aanleiding gif. Waar echter in nieuwer tijden de deugd der gastvrijheid tot een eng gebied beperkt werd, daar heeft ze toch iets overgehouden van den ouden glans, welke ze vroeger be zat. Deze, dat men,'gaarne iets over heeft voor een ander. Er >yn huisvaders en huis moeders, welke niet rusten, voordat ze hun gasten het beste glboden hebben wat ze kunnen bieden. Voor'wie de betrachting de zer deugd niet is een plicht, maar een voor recht. Onder zulk -een dak te toeven is steeds een van de befte vreugden des levens. Men 'bewaart daaraan herinneringen tot in late jaren, welke men niet gaarne zou wil len missen. Echter l heeft niet slechts de gastheer en de gastvrouw, maar ook de gast verplichtingen, welke hy niet mag over treden zonder dat hij het odium van ondank baarheid of onopgevoedheid op zich laadt. Natuurlijk zal veel bepaald worden door bei der karakter. Is er harmonie tusschen bei den dan zullen de uren samen gesleten voorbijgaan, zelfs Er is tenslotte prijzen zouden drukken als de menschen n.l. wisten dat ze gemakkelijk een andere woning kunnen vinden. Nog altijd schijnen de verhuurders er de voorkeur aan te geven om een woning een geheelen tijd leeg te la ten staan en dan misschien een hoogere huur te krijgen, door toevallige omstandigheden, dan het huis aanstonds tegen een lageren prijs af te geven. Begrijpelijk is die tactiek niet ms&r op den duur zal zij zich zeker wre ken Een feit is dat vreemdelingen die zich hier komen vestigen de huren niet hoog vinden en dus eerder toehappen, al zien zij op den duur in dat zij af gezet zijn. Wij zijn nu midden in de vacantie-weken en een deel van den Haag is op reisvreem delingen zijn er bij massa’s zoowel in de hotels, pensions als bij particulieren. De eerste indruk omtrent de drukte en de bes zetting der hotels is gunstig. Er waren de laatste weken al veel buitenlanders geahi- veord en op den boulevard hoorde man al weer alle talen spreken. Ook particulieren hebben veel gasten. Het vroeger toegepaste stelsel van woning-ruil heeft niet dien opgang gemaakt, dien men er van verwacht heeft. Het systeem heeft een groot bezwaar voor de huisvrouwen, die er eigenlijk geen vacantie door hebben. Zij blijven in hun werk, houden hun huiselijke bezigheden, dikwijls nog moeilijker gemaakt door de omstandigheid dat zij in een andere stad zijn en dus niet zoo goed op de hoogte Wel worden er dikwijls kinderen uitgeruild pn in dat opzicht is het ruil-systeem aan- bevelenswaardig. Met vér afgelegen landen zelfs wordt geruild: veertien dagen komt een meisje uit Weenen of Budapest hier lo geeren en dan gaat het Hollandsche meisje mee om de tweede helft der vacantie ginds door te brengen. Op die wijze kost het zeer weinig en zijn beide e^nigen tijd goed onder dak, Het over-en-weer leeren van de taal is natuurlijk ook een belangrijk voordeel Het brengt ons weer eens in de gedachte hoe dom iu ons land toch is gedaan met de afschaffing van de vreemde taal op de lage e school. Men had ze er lievtr alle drie op moeten brengen. Het kleinste minimum dat men er zou geleerd hebben zou meer prac- tischo levenswaarde hebben dan al de ken nis van de vuurspuwende bergen en de graven van Holland. Nederla alles op alles zetten om te zorgen zich eenigermate verstaanbaar ko in de drie moderne talen Wij weten uit .eigen ervaring ettelijke malen welk een ver-* bluffenden en gewichtigen indruk het op alle hier vertoevende vreemdelingen maakt dat hier zooveel en zoo gemakkelijk andere talen wordt gesproken. Het ware ernstig gewenscht dat de waarde daarvan eens in eigen land weed ingezien en dat men op alle lagere scholen onmiddellijk overging lot wederin voering van teh minste één taal ABONNEMENTSPRIJSper kwartaal 2.25, per weak 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 8& Postrekening 48400. van dit seizoen gereed geweest. Nu zal dit pas weer een jaar later gereed zijn. Als deze beide wegen gereed zijn is een nieuw stuk bij den Haag ingelijfd waarin weer plaats is voor ettelijke tienduizenden bewoners. De groote verkeersweg evenwijdig aan de zee„ die den Haag met den Hoek van Holland zal verbinden, vordert weer een flink stuk. Het is het eigenaardige dat den Haag voortschuift tusschen dedorpeti en het Westland en de zee zoodat die dorp jes alle als afgelegen wijken daarnaast ko men te liggen. Loosduinen zal straks in een hoek liggen en geleidelijk zal het zich wel aanpassen, zoodat het op don duur niet meer terug te vinden zal zijn. De gansche dui- nenstrook tot den Hoek van Holland ligt vrijwel onbebouwd. Alleen het dorpje Ter- heide ligt er in en gelijk bekend is wordt dit geheel en al afgebroken om daarna zóó te worden opgebouwd dat het later zal pas sen in het systeem van verkeerswegen. Voorshands hebben wij aan de uitbreiding die nu tot stand gebracht wordt weer ge noeg. Eer dit is volgebouwd zal nog wel eenige jaren duren, maar dat het vol komt is wel zeker. In de eerste v^jf maanden van dit jaar is de Haagpche bevolking toegenomen met 2777 inwoners, een getal dat toch nog aan zienlijk is al zijn er twee zeer ongunstige maanden in geweest. Er zijn in dien tijd meer dan 1100 woningen gereed gekomen en het cijfer der vertioudig is thans dat op iede re 3,93 bewoners van den Haag één woning aanwezig is. Men berekemt. altijd dat het normale cijfer 4 is en als ’dat juist is leert de becijfering ons dat er op dit oogenblik 1800 woningen in den Haag leeg staan. Dat is niet onwaarschijnlijk want er staan er heel wat leeg. Intusschen lijkt het cijfer van 4 ons voor den Haag iets te hoog gezien het jyoot aantal kinderlooze gezinnen o.a. als gevolg van het feit dat .hier zooveelgepen sioneerden wonen. Maar in ieder geval st Aan er vele leeg. Er zijn er verder, volgens opga ve 3700 in aan bouw en als die in één jaar tijde gereed komen geven ze stellig wederom een oversahot. Wij hebben al eens eerder gezegd dat on» de statistieken vreemd lijken. Vóór 1914 was het verhoudingscijfer tusschen bevolking en woningen meer dan vier. Er is sedert 1919 geregeld zóóveel afgeleverd dat het vrij wel voor 2j bewoner die er bijkwam één huis beschikbaar kwam. Het verhoudingscijfer is nu verre beneden vier gedaald en toch lijkt hét alsof er vóór 1914 meer verschot was dan nu het geval is. Daar moest dus ergens een fout schuilen. Op den duur zal die wel aan het licht komen maar wij zien nog niet waar die te vinden is. Men zegt wel eens, dat opzettelijk verzwegen wordt boe hoog wel-het aantal leegstaande wonin gen i» omdat bekendheid daarvan de huur- tevoren haar introk genomen in de tuin manswoning, die zoo ver van het huis lag, dat dieven of brand ongestoord hun wefk zouden kunnen voltooien. Het was een uitgestrekte bezitting Het ‘huis lag op den tóp van een heuvel, met groote grasvelden en geschoren hagen, die zachtjes omlaagglooide naar den, weg. Aan de andere zijde van de vallei, op een paar mijl afstand, was het Clubgebouw van de Greenwood Golf Club. Gertrude en Halsey waren eenvoudig ver rukt. Dat is nu precies alles wat je gen kunt, meendte mijn jonge i Frissche lucht, goed water en goede wc En wat het huis betreft, het is groot noeg voor hospitaal Natuurlijk nemen we hef huis ofschoon het niet beantwoordde aan mijn ideën over comfort daarvoor was het te groot en het lag afgelegen genoeg om het dienstboden vraagstuk tot een probleem te maken. Maar zooals ik zei - de kinderen waren verrukt en wat er verder ook gebeurde, ik heb ze er 'nooit een verwijt van gemaakt dat ze erop aangedrongen hebben dat ik het zou huren. En nog iets anders als de reeks van schok kende gebeurtenissen die we op Suunyside doorleefden, me iets geleerd hebben, is het wel dit: dat ik op een of andere manier een ongeciviliseerden, voorvader, die in een scha- penhuid gehuld en met een speer gewapend er op uitging om zijn kostje op te den, het instinct van de jacht moet hebben geerfd. Als ik een man geweest was zou ik zeker detective zijn geworden en de misdadigers 80 ge ge rd en in ke e” at g- en ’g ut

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1