Oorlis' gibriku Tbn 1 GRATIS ALBERT HEIJN STROOHOEDEN 4°|o FRANS VAN CAMP Hotel Lunchroom „HOLLANDIA" KERMISKOEKEN PRALINES GOUDA MARKT 51 OPRUIMING Naar Indië. T. GOEDEWAAGEN St ZONEN SPAARBANK Ruime Sorteering -- Fa. C. VAN TONGERLOO Van Zaterdag 27 Juli t.m. Vrijdag 2 Aug. Albert Heijn's LIMONADESIROOP BEZOEKT gedurende de KERMIS een GEZELLIG ZITJE onder genot van AANGENAME JAZZ BAND MUZIEK Ziezoo nu die boutade van ona hart ia, kunnen wij gevoegelijk eindigen Uw dienstwillige briefschrijver gaat ook vacantie nemen en hoopt er zeer op dat een poosje rust genot hem goed zal doen. Den Haag is mooi en prettiger gaat eigen- lijk niets bbven de residentie maar als je er altijd ia zit, is het eena goed, een poosje elders rond te dwalen. Ieder die met vacantie gaat, wenschen wij het zelfde dat wij zelf hopen: mooi weer en veel genoegen. Als de volgende week uw briefschrijver niet op het appèl ia dan weet ge dat hij frissche luoht hapt en nieuwe kracht op doet om u een jaar lang wekelijks de gebeurtenissen van den Haag te verhalen Eén maal in het jaar mag hij wel eens spij belen. HAGENAAR. IETS NIEUWS! Oranjemerk. GEURIG SMAKELIJK Prijs 36 cent. Poëzie en Proza. De Dichter. Het woud omringt me, in heilig zwijgen, Het loofgewelf is dicht; ik voel mijn hart van weemoed hijgen, Bij 't schemerachtig licht. De Pioza-mensch. 'k Ontloop de regenvlaag hier even; Deez' schuilplaats past my recht; Maar 't bosch zal weinig eikels geven; Dat komt voor 't mest vee slecht. De Dichter. Hoe lieflijk groen is gindsche weidel Zy noodigt my tot rust: 't Is qf natuur een leger spieidde, Van 's pelgrims wensch bewust. De Proza-mensch. Dit stukje wei staat schraal en pover Eén koebeest graast het glad, 't Verwenschte voetpad loopt er over, En ieder trapt het plat. De Dichter. Hoe zachtkens glydt die beek daarhenen, Langs rykgebloeimien boord, En kabbelt onder 't loof verdwenen Zoo vloei myn leven voort De Proza-mensch. Men kon die troeble sloot best missen, Die niet meer vlieten wil; Men vindt er water in noch visschen, En 't molenrad staat stil. De Dichter. Daar treft de bijl! De takken beven, My welt een traan in 't oog. Daar stort de stamo nietig leven Ik hef den blik omhoog. De Proza-mensch. Zie zool dat 's weer een boom verslagen: Daar "moet geen hout gespaard; Zoo krijg ik in de winterdagen, De blokken op den haard. De Dichter. Blijf; statig woud! blyf met uw lommer, Waar Philomele in huist, Een stille wijk voor leed en kommer, Als 't koeltje vrede ruischt. De Proza-mensch. Hard ik dat bosch, ik liet het sloopen, En maakte er graanland van; Zoo won ik spoedig geld by hfiopen, En 'k werd een schatryk man. Een tooht naar en door troplaeh Nedorlend T 4-s-K Sjee-meiH - - Toen wy eenigen tyd geleden vernamen dat de heer P. E. van Bemmel„ leeraar aan de R. H. B. S. en het Gymnasium zou be- hooren tot het uitgelezen gezelschap dat een studiereis zou gaan maken dooi tropisch Nederland, en daarvoor verlof kreeg ook van het Gemeentebestuur van Gouda, heb ben wy gemeend dat onze lezers en leze ressen het zeker interessant zouden vinden deze belangwekkende reis van den heer Van Bemmel in onze courant te kunnen mee maken. De heer Van Bemmél was terstond bereid de Goudsche ingezetenen op de hoog te te houden van zyn wedervaren op zijn viermaandschen tocht en zoo verschynt dan heden, terwyl hy reeds dobbert in de Middellandsche Zee, des heeren Van Bem- mel's eerste bijdrage, die hopen we weke lijks zal worden vervolgd. Op het hierboven afgedrukte kaartje van Indië, waarbij Nederland op dezelfde schaal in een hoekje is ge teekend, om te doen zien welk een klein land het is tegenover het enorme Indische eilandenrijk, is de reisroute heen en terug aangeteekend, zoodat ze ge makkelijk is te volgen. Wij laten thans den heer Van Bemmel aan het woord: De redactie van de Goudsche Courant zal mij in de gelegenheid stellen, om eens in de week een brief uit „de Oost" te publiceeren, waarin ik dan myn leerlingen, oud-leerlin gen en verdere belangstellenden van myn ervaringen in de tropen kan vertellen. Doch vóór de groote reis aanvangt, zal ik in het kort het reisprogramma meedee- len. Aan de hand van bijgaand kaartje is de route gemakkelijk te volgen. Om tyd te winnen gaat het «erste deel der reis met. den trein, de speciale boottrein naar Genua, by het stationspersoneel te Utrecht beter bekend als het huiltreintje. Deze legt het traject UtrechtGenua via Bazel in 24 uur af, In Genua wacht ons de Johan de Witt, die den 16en Juli reeds van Amster dam vertrok. Na precies 19 dagen varen zetten we in Belawan op Sumatra voor het eerst den voet op Nederlandsch-lndischen bodem. Be lawan is de belangrijke haven van Deli, het bekende tabaksland met zijn bijna Europee- sche hoofdstad Medan. Hier zullen we ken nis maken met de voornaamste cultures van Sumatra's Oostkust. Na een bezoek aan de stad Medan en de haven gaan we de hergen in. Via Brastagi naar het plateau van Tobi, met het om zyn natuurschoon zoo berqpmde Tobameer. Verschillende dessa's der Bataks, de hoogvlakte, zullen bezocht worden, ter wijl ook een kykjg^genomen wordt in die dorpen waar de zending o.a. de Rheinische met succes gewerkt heeft. Na ongeveer een week verlaten we Me dan om nu per boot van de Koninklijke Fa- ketvaart My. vla Singapore naar Tandjong Priok op het eiland Java te varen. Hier krijgen we volop tijd om de oude stad Bata via met haar vele interessante wijken, kan toren en winkels, en de nieuwe stad Wel tevreden te bezichtigen. In Batavia zal er op 31 Aug., deh verjaardag van H.M. de Koningin, gelegenheid Zijn de receptie, die de Gouverneur-Generaal houdt, by te wo nen dn die zeer merkwaardig moet wezen om het ceremonieel vertoon van de talrijke Inlandsche grooten, die allen iu statie- costuum verschijnen. Van Batavia gaat de reis naar Buiten-, zorg. Na den beroemden plantentuin be zocht te hebben, trekken we de Preanger Regentschappen binnen, waar de groote thee- en koffie plantages bezocht worden. Tochten zullen ondernomen worden naar de verschillende vulkanen, waaraan dit gebied zoo bijzonder ryk is. Over de hoogvlakten van Bandoeng en Garoet, welke beide plaat sen door hun koel klimaat ons gelegenheid geven om weer wat op ons verhaal te ko- faien, gaat de tocht naar de residentie Djoc- jokarta, waar de Boroboedoer, hèt schitte rend gerestaureerde Hindoe-bouwwerk het eerst aan de beurt komt. Om de schoonheid van dit imposante monument ten volle te kunnen gemeten, blijven we minstens één morgen en één avond hier, omdat by de be lichting van zons op- en ondergang het ge heel met zijn indrukwekkend silhouet pas goed tot zijn recht komt. In de hoofdstad van de residentie Djokjokarto wordt een geheel programma afgewerkt, o.a. de kra ton, het verblijf van den Sultan, het Wa terkasteel, Petronellastichtmg, School voor nijverheid, Kunst etc. ^Van Djokja gaat de tocht via Prambanan sn. Hier zal men ons alles van de bekende proefstations voor suiker en tabak laten zien. Ook worden van hier uit weer verschillende vuikaantochten ondernomen, o.a. naar den Merapi. Er zal dus nogal eens gelegenheid z(jn, om, wat men in Indië noemt, „een koude neus" te halen. Na Djoc- jokarta komt Soerakarta aan de beurt. Ook daar is een kraton, met paleizen en wonin gen tusschen zpn muren van allen, die tot de hofhouding behooren. Van Soerakarta gaat de reis naar Soerabaya, het Indisch Botterdam. Het moet interessant zijn de drukte in een van de grootste havens van het verre Oosten te kunnen gade slaan. Na een achtdaagsch verblijf te Soerabaya gaan we Java's Oosthoek in en zal een bezoek gebracht worden o.a. aan Djember, Djati- roto, en Malang. Eind September komen we in Pasoeroean. Ter verademing gaan we dan weer „naar boven" n.1. naar Tosari op de helling van den Tengger. Ook de naburige vulkanen als de Bromo worden nog beklom- men. Nu volgt een groote tocht door de Solo vallei en bereiken we via Tjepoe Semarang. Langs Java's Noordkust zetten we de reis voort naar Batavia, waar we ongeveer half October hopen aan te komen. Vanuit Ba tavia wordt nu over gestoken naar Zuid Su matra, waar de Lampongsche districten be zocht worden. Langs den nieuwen weg door het oerwoud bereiken we dan Palembang aan den mond van de Moesi, vanwaar de boot der K. P. M. ons weer naar Belawan brengt. Van hier nog een kort uitstapje naar Pangkalan Brandan om de petroleum exploitatie te bekijken en dan volgt het des sert van het omvangrijke menu, n.l. een tocht door Atjeh. Vóór Atjeh ligt op het eilandje Weh, de bekende haven Sabang, waar de Insuünde van de Rotterdamsche Lloyd ons 11 November oppikt om ons eind November te Marseille aan wal te zetten. De trein zal ons dan wel niet snel genoeg rijden, maar in ieder geval toch wel zoo hard gaan, dat we met St. Nicolaasavond weer „thuis" zijn. P. E. VAN BEMMEL. BljMMK ■anklmrs an «isurantlabaxorgars. Effeetin Oaupona Incasso's Esn zeldzame vogel gekiekt' Een succes ion, Strijbos. Het U. D. heeft indertyd vermeld dat Rinke Tolman na twee jaar zoekens begin Juni van dit jaar er eindelyk in slaagde in de Soester verstuivingen het nest met eieren te ontdekken van de kleinen plevier, die nog maar een paar keer in on3 land heeft gebroed. Den natuurfotograaf Stry- bos lukte het den vogel en zyn jongen, die nog nooit tevoren in ons land in beeld zyn gebracht, te kieken. Zoowel Tolman als Strijbos geven nu by een reeks schitterende foto's een uitvoerig relaas van hun avfantu^ ren in het maandblad „De Wandelaar". Aan dat van Strybos is de volgende passage ont leend: Des Zaterdag's weer naar Soerf. In een stroomenden regen, die later in een plens bui ontaardde. We kwamen niet verder dan 's-Graveland, waar we bij kennissen onder dak en droge kleeren vonden. Eerst een te lefoontje naar Bentveld om te zorgen, dat onze bedde spruitèn onderdak kregen en te vertellen, dat pa m ma niét thuis kwamen, maar een kleinen plevier gingen fotogra feeren. 's Avonds zat ik in een keurig col- bertcostuum, met zyden sokken en witte lak- pumps, welke de ingenieur my leende, in een snikheete kamer, tusschen een ^collec tie droogrekken met natte kleèdingstukken myn kijker, die droop van «het water, schoon te maken. Tegen negen uur werd het droog en een half uur daarna had ik Soest bereikt. M'n vrouw bleef dien nacht in 's-Graveland. Den volgenden morgen gingen we ge tweeën naar het broedterrein. We waren buitengewoon benieuwd hoe het met ons legsel gesteld zou zyn. Intuïtief voelden we, (lat we de eieren niet meer zouden zien. En zoo was het, het nestkuiltje was leeg. klei Bij het uitblazen van het zand i grind daarvan werden echter een paar z«,r igmenten ontdekt, die on* verschaffen, dat er jongen waren geboren. Maar hoe die te vinden' We verschuilen ons achter een heuvel weldra verschijnt er een pleviertje op het tooneel. Telkens drukt de vogel zich in he: zand, maakt de beweging van kuiltje» draaien. Op verschillende plaatsen Würdt deze manoeuvre herhaald. Eindelyk bljjft onze vogel zitten en als we scherp toe- k ij ken, meenen we iets naast den vogel te zien bewegen. Dat kon niet anders, het moest één der pasgeboren -jongen zyn. E,, waarlyk, na eenig zoeken, staan we plot-' skiing voor twee jonge pleviertjes, die zich neerdrukken op het kale zand. Wat een on- geloofelyk mooie, teere en kleine wezentjes zyn dat! De kleinste nestvlieders ter we reld. In houding en wyee van doen, in tee- kening en kleur 1 ijken ze zeer veel op jonge uontbekpleviertjes, alleen zyn ae aanmer kelijk kleiner. We durven geen stap meer doen uit vrees de twee andere jongen t vertrappen. Tenslotte worden ook deze ont dekt en bij de eerst gevonden hummeltjes gelegd- Eén ervan draagt nog den eitand. Dan komt de camera op de proppen e.. wordt op plm. 75 c.M. van de jongen opg* steld. We zullen probeeren den ouden vo gel by zijn kinderen te fotografeeren. Spoe- dig is de draad uitgelegd en een gevuld chassis in de camera geschoven; een laag zandheuveltje moet ons aan het oog van den vogel onttrekken. Sneller dan we ooit hadden durven hopen, is één der oude vogels |in het schootsveld van de camera en vo< dat we eigenlijk goed beseffen wat er g belurt, heeft de vogel op de jongen plaats Diit kostelyk familiebeeld wordt fotogra fisch vastgelegd. We steken een feeslsigaar op. en voelen ons gelukkige menschenkinde- ren. In minder dan geen tyd zyn er een half dozijn,platen verschoten en als we tegen de koffie huiswaarts keeren, zijn we een macht heerlijke herinneringen rijker. In de beste stemming reed ik naar 's Graveland; zelfs de drie tollen, welke ik passeerde, kortdeu myn humeur ndet bederven. Met een onge kende welwillendheid overhandigde ik den gaarder myn hydrage, knoopte zelfs eeh praatje aan over het weer en zoo... Oe goede man keek me verbluft en mede lijdend aan. Die is een beetje getikt, zal hjj gedacht hebben. Mijnentwege, maar fk kon hem toch moeilyk gaan vertel'en dat het ons 's morgens gelukt was ('haradrjüs dubius met zyn jongen te kieken VU* DE HANOELS EN LANDBOUWBANK INGELEGD OP: RENTE 1 Jan. 1927 f 1.973.859.— 1 1928 f 2.175.411 1 1929 f 2.314.114- Slnt Margriet (20 Juli) Sint Margriet wordt herdacht op 20 Juli dat wil zeggen dat zy Zaterdag j.I. herdacht is. Dit alles volgens de degelijke en onbe- "twyfel-, onbetwistbare mededeelingen van den Enkhuizer Almanak, waar immers alles, ieder feit en ieder ding Is voorbeschikt en komt precies op tijd En vindt zyn plaats en raakt zijn plaats weer kwjjt. En zoo is Sint Margriet ook haar plaats al weer kwyt geraakt voorgoedalthans voorgoed voor de almanak van 1929. Vol- Aan boord van de „Meerval". Sinds het begin van deze maand ligt in de Bleekerssingel, ter plaatse van de Nieu we Veemarkt, gemeerd het Ryksonderzoe- kingavaartuig voor de visschery' „Meerval". Men heeft vroeger reeds in ons blad kunnen lezen, dat hier ter stede gevestigd zal wor den een der afdeelingen van het Rijksinsti tuut voor Biologisch Visscheryonderzoek, waartoe dit woonschip behoort. Ten behoeve van dit instituut is aangekocht net bekende pand Westhaven 42, waar tot op heden nog de Goudsche Radiorlndustrie van de .firma G. de Raadt is gevestigd. In 't begin van Augustus zal het bureau van het Instituut aldaar gevestigd worden, tèrwyl het hoofd van de afdeeling Dr. H. C. Redeke, na zyn verlof, dat tot 15 Augustus zal duren, er tevens zal komen te wonen. Donderdagmorgen zyn we eens een kykje gaan nemen op de „Meerval", waiar we werden ontvangen door mej. A. P. C. de Vos, die als bioloog aan deze afdeeling is verbonden. De „Meerval" is momenteel nog niet geheel en al op orde gekomen, daar veel materiaal, boeken etc., (tie naar het bureau moeten worden overgebracht, thans nog in het schip zyn geborgen. Verschillende ver trekken konden daarom nog niet voor ge bruik gereed worden gemaakt. Het Rijksinstituut voor Biologisch Vis- scherij-onderzoek heeft zich oorspronkelijk vooral bezig gehouden met het onderzoek van de zee- en kustvisscherij en was in ver band daarmede gevestigd iu Den Helder, waar de directeur Dr. ÏL C. Redeke op volger van Dr. P. P. C. Hoek teven* het directoraat voerde over het eveneens' aldaar gevestigde Zoölogische Station van de Ne- derlandsche Dierkundige Vereenigmg. Voor zyn onderzoekingstochten had de directeur de beschikking over een particuliere sleep boot, de „Wodan", die daarvoor eeniger- mate geschikt was gemaakt. Tijdens den wereldoorlog kon de „Wodan" echter, met 't oog op 't mijnengevaar, niet uitvaren; dit was de aanleiding ertoe, dat men zich meer in het bijzonder ging bezighouden met de zoetwatervisschery en de daarmee er bonden problemen. Daar het instituut, in Den Hel de*- waé gevestigd, een plaats, waar men nielt voldoende contact had met de zoet- wajtervisschery, werd besloten tot aankoop van een drijvend laboratorium. Na veel ver- geefsche pogingen werd ten slotte in 1917 hiervoor aangekocht de „Meerval", die in 1911 op de werf „De Klop" te Zuilen was gebouwd als directie-schip voor een aan nemersfirma. De „Meerval" is een stevig gebouwd stalen woonschip, '25 M. lang en ruim 6 M. breed. Midscheeps vindt meh een ruim als laboratorium iygericht vertrek, waar eenige werktafels staan, kasten met boeken, reagentia en verzameld materiaal, enkele aquaria» een centrifuge en al wat meer behoort tot de inrichting van een mo dern hydrobiologisch laboratorium. Men kan zoowel van voren als vin achteren door een gang in dit vertrek komen. Ter weerszijden van die gangen vindt men de hutten van de opvarenden; die natuurlyk alleen gebruikt worden als de aanwezigheid van het vaar tuig elders wordt vereischt, een eetkamer, een keuken met pantry en een werkkamer voor den directeur. Alles maakt een aange- namen, goed-verzorgden indruk; in de hut ten vindt men vaste waschtafels en overal electrisch licht, wkt van de wal wordt be trokken. Aan boord zyn nog een tweetal tanks, die elk 1000 L. water kunnen bevat ten. Voor en achter vindt men een paar, door waterdichte schotten van de overige scheepsruimte gescheiden, pieken, die ge bruikt worden als' bergplaats voor allerlei netten, glaswerk^ verzameld materiaal, brandstoffen en andere scheepsbenoodigd- heden. In de twaalf jaren van haar bestaan als laboratoriumschip heeft de „Meerval" al op tal van plaatsen van ons land gelegen ter verrichting van onderzoekingen van groo teren of kleineren omvang ten behoeve van de zoetwatervisschery. Op de wanden van het laboratoriumvertrek vindt men de plaat sen aangeteekend waar de „Meerval" in den loop van dien tyd is geweest. Op de Frie- sche Meren, de Noordhollandsche kanalen de Waal, de Lek, de Vecht, de Eem, het Zwarte Water enz. Omvatte aanvankelijk, de onder directie van Dr. Redeke door het Instituut verrichte onderzoekingen alle onderdeelen van de vis schery, later, by K. B. van 17 October 1922 (gewijzigd bij besluit van 29 Maart 1926) zyn de werkzaamheden van» het Instituut over 3 afdeelingén vérdeeld. Er is thans een afdeeling Zeevisscherij, aan 't hoofd waar van staat Dr. J. J. Tesch, gevestigd te 's-Gravenhage, een afdeeling Kustvisscherij, onder leiding van Dr. B. Havinga te Am sterdam en de afdeeling Rivier- en Binnen- visschery, welke voortaan te Gouda geves- tigd zal zyn. Zooals reeds is medegedeeld f staat aan 't hoofd hiervan Dr. H. C. Redeke, iemand met een internationale reputatie op het gebied van hydrobiologische onderzoe kingen. Wat is nu eigenlijk de beteekenis van het Instituut? Volgens het desbetreffend Ko ninklijk Besluit heeft het Instituut „ten doel liet onderzoek van de in het water voor komende organismen en van hunne levens voorwaarden, alsmede het verzamelen van gegevens en voorwerpen op het gebied van dat onderzoek, een en ander in het belang van de visscherij eti de daaraan verwante bedrijven". Dat is in algemeene lynen de taak van 't Instituut. Zooals men zal be grijpen is die taak een veel omvattende en vaak hoogst lastige. Men heeft zich toch bezig te houden met onderzoekingen, zoölo gische, zoowel als botanische, uit alle deelen van het door die wetenschappen bestreken terrein. Om slechts enkele voorbeelden te noemen: tot de onderwerpen, die onderzocht worden behoortn o.a. het plankton van de verschillende rivieren en binnenwateren. ('Zooals men weet, wordt hieronder ver staan de mikroskopisch kleine, zwevende, flora en fauna van het water, die geen eigen beweging bezit), dat van zoo groot belang is voor den vischstand, 't voedsel der visschen, de leeftijd der visschen, parasieten van visschen en allerlei andere onderwer- werpen, ^oowel van practische als van we tenschappelijke beteekenis. Over die onder zoekingen brengen de hoofden der afdeelin gen een jaarlyksch verslag uit aan den Mi nister. Voor iedere reis met een onderzoe kingsvaartuig en iedere indienststelling van het drijvend laboratorium is de goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waaronder de Dienst der Vis- scheryen ressorteert, vereischt. By 't aan vragen van de vergunning hiervoor wordt door den directeur een reis- en werkplan overgelegd en na 3 ^eken wordt bovendien verslag uitgebracht. Behalve ten behoeve van de Regeering kunnen ook onderzoekingen worden ver richt voor het uitbrengen van advies aan particulieren. Voor het verrichten van die speciale onderzoekingen is telkenmale toestemming van den Minister vereischt, die dan tevens bepaalt of de particulier ten wiens behoeve ze moeten worden verrieht, de daaruit voortvloeiende kosten moet vergoeden. Deze moet zich hiertoe schriftelijk bereid verkla ren alvorens de toestemming wordt gege ven. In de laatste jaren lag de „Meerval" vaak in de Vecht by Vreeland, aan den voet van den bekenden molen. Hier werd onderzocht in hoeverre het mogelyk was de fuiken te beschermen tegen de z.g. zybyters, de kwaadaardige larven van de Kokerjuffers, die een ware plaag voor de visschers waren. Dr. Redeke vertelt fierVan 't een en ander in een interessant artikel in de „Telegraaf" van 16 Juni 1929. We Kokerjufferlarven komen in ongeveer alle zoete wateren in ons land voor, maar op het Wijde Blik, een der plassen beoosten de Vecht vindt men ze al in zeer grooten getale. Iedereen, die vroeger wel eens met een schepnet en een blik met hengel langs de slootkanten is gegaan en behalve naar stekelbaarsjes en salamanders ook wel eens naar andere wa terbewoners heeft gespeurd, kent die lar ven natuurlijk; ze zitten in eenige c.M.'b- lange huisjes, die ze vervaardigen uit aller lei materiaal, dat ze maar kunnen bemach tigen: plantendeelen, draadjes, schelpjes, stukjes hout etc. Wkwjjls gebruiken ze ook de zijden of katoenen draden, waarvan de visscher z'n -fuiken breit. Meestal worden de mazen daarvan, zoo vertelt Dr. Redeke, in de buurt van een knoop doorgezaagd. Zoo kan het net op beduidende Svjjze worden be schadigd. Men heeft naar afdoende bestrij dingsmiddelen middelen gezocht, bijv. door de draden met verschillende stoffen te door drenken, maar zonder resultaat. Zoo zal liet vaak gaan! Een andere keer is men fortuin lijker en komt de mensch als overwinnaar uit den strijd tegen z'n belagers. Er zyn vele quaesties, vaak zooals dete( van groote practische beteekenis, die door het Instituut op wetenschappelijke wij*® moeten worden onderzocht. Allerlei proble men doen zich voor bij deze onderzoekingen, 't Is voor een bioloog een mooie en nuttige taak op deze wijze tfe kunnen meewerk» aan de verbetering van de visscherij in ons land. Gouda is titans, door z'n gunstige ligging ten opzichte van de groote rivieren, de Reeuwyksche Plassen en de binnenvaarten, gekozen als'het centrale punt, van waaruit leiding zal worden gegeven by de bevorde ring van de zoetwatervisschery en bij de bestrijding van de euvels, waarmee dexe heeft te kampen. In Gouda is men verheugd dat een zoo belangrijk wetenschappelijk I®* stituut daar is gevestigd geworden; aan de „Meerval" en zijn bewoners wordt daarom gaarne op deze plaats een hartelijk welkom toegeroepen! A. S. aenfi ],et eeuwenoude volksgeloof echter ballen wy nog zes weken haar machtigen invloed ondervinden. En wanneer dit eeuwenoude volksgeloof een even hardnek kige wet mocht blijken te zyn, dan zal zy ons nog wel langer heugen ook. Den min naars van de koelte weliswaar op andeue wgze dan de caféhouders en ijscoverkoopers, maar heugen zal het hun. Zelfs dien meneer, die het Zaterdapivond zoo warm had, dat bij zijn boordje thuis gelaten had en in plaats daarvan met een halsdoek om en met een vuurrood gezicht daarboven de amech tige maar enthousiaste aanvoerder was van een feestvierend clubje het vierde blijk baar zelfs een examenfuifje. Want Zaterdag was het 91 graden in de schauw en het weer van St. Margriet lioudt ïes weken stand. Dat belooft wat! Het be looft n.l veel ijs, veel bier en transpiree- rende menschen. En talloozen bovendien maakt zoo'n temperatuur querulant. Waag het niet thans onverschillig welken buurman op zijn eksteroog te trappen! Intusschen: we hadden een onweer, de temperatuur werd iets koeler en het weer bericht is in deze richting veelbelovend. 'lal Sint Margriet toch haar woorJ hou den? In den tyd van den Romeinschen keizer Lioctianus leefde in Antioehi». in Posidie een heidensch priester, wiens dochter nog eeuwen later zou worden vereerd als een lioomsch heilige. Margarita was haar naam dw. z. „parel". Haar voedster bekeerde htmr tot het Christendom en dit was voor Haar vader een reden haar te verstoeten. Ook haar verdere leven is verre van on be nogen geweest. De Kompinscho prefect Üly- hrius was verliefd J aar en toen zy zijn avarpes niet bleek f beantwoorden, werd hjj hierover zoo vertoornd, dat hy haar in de gevangenis liet werpen. Toen zy daar den duivel by een poging, dezen ten opzichte van Olybrius toegevensgezind te maken, met voeten trad zooals Rafaël dit schil derde werd zy ter belooning onthoofd. Zoo stierf zy als martelares in 275 en later is zy dan ook heilig verklaard. Daarom beeldt men haar gewoonlyk met een kruis, kroon of palmtak als symbool, terwijl de parelen in het haar op haar naam doelen. De voorsteldingswy ze is overigens zeer ver schillend. In Duitschland bijvoorbeeld vindt men haar dlkwyls staande op een draak af gebeeld. Dit is hieraan toe te schrijven, dat men haar daar houdt voor de maagd, die bestemd was tot prooi te dienen voor het monster van de Drachenfels. in de middel eeuwen werd dan ook te harer eere in de processies steeds een draak meegevoerd. Aan Sint Margarita dankt de bekende bloem haar naam, de „Bellis perennis", d. w. z. het „Liefkruid", dat het geheele jaar duurt. Dat het eerste der beide woorden met het Latynsche „helium", dat „oorlog" beteekent, in verband is gebracht, vindt, behalve in overeenkomst van klank, zyn oorzaak daar in, dat, zooals Abraham Munting in zijn beschrijving der AardgewasBen" ver- Beidt, het sap der plant geaóht werd won* den en koorts te genezen. Van den naam „Madelief", onder welke zy te onzent algemeen bekend staat, is het eerste deel een verouderd woord, nog voort levend in den plaatsnaam Alkemade, voor het thans gebruikelijke „weide" De Engel- schen noemen de plant „Daisy", d. w. z. Day's Eye, oog van den dag, omdat de bloem zich 's avonds sluit, waarin zij trou wens niet alleen staat. De straalbloempjes hebben het steeds hard te verantwoorden gehad; volgens oud gebruik trok menige teedere hand ze ach tereenvolgens uit, onder het zeggen van „hy bemint my", „hij bemint mij niet" enz. Voor kleine tuinen. Als we op tyd gezaaid en geplant heb ben ,en ook verder1 alles naar behooren verzorgd, oogsten we nu volop kropsla, peen, erwten, peulen, tuinboonen, poste lein, bloemkool, snybdet, zomerandijvie, vroeige kroten,, en misschien hebt u nog meer variatie. Maar by al dat oogsten ver geten we niet om weer te zaaien en te planten, opdat alle hoekjes bezet blijven en het oogsten nog lang door kan gaan. Nog zaaien we kropsla, mqar, daar deze nu veel minder snel groeit, kunnen we hiervan pas in den herfst oogsten. Kunnen we zoodanig zadien, dat er, zoo noodig een raam over kan gelegd worden, zooveel te beter. Verplanten doen we niet, we dun nen uit tot op pl.m. 25 cM. en zaaien dus dun. Ook zomerpeen kunnen we nag raaien, en aan het einde dezer maand win- terapinazie, welke eigenlijk vóór den win ter reeds wordt geoogst. We planten nog onze laatste vroege groene kool, boerekool en prei, alsook bloemkool, die laat in den herfst geoogst kan worden. Van deee laat ste gebruiken we daarvoor soorten als groote late Utrechtsche en Lombokker alte reuzen. We maken ook een begin met het uitpfanten van winterandyvie. We plantey uit op een afstand van 25 30 c.M. en zor gen voor een goed bewerkten en vooral vocdeamen bodem. Om nog laat in het na jaar slaboonen te kunnen obgsten, zaaien we nu in een leege bak, waarover we, zoo dra dit noodig bl ijkt, de ramen kunnen leggen. Sjalotten zijn nu aan het afsterven en kunnen worden geoogst. We laten ze in de zon narjjpe en droog worden, waar na ze op een droge en koele plaats worden opgeborgen. Op gelijke wyze handelen we met inmaak-uitjes en poot-uien. Mochten deze iaatsten te lang doorgroeien, dan knakken we het loof, waardoor de groei wordt gestuit en het loof spoedig afsterft *n de uien kunnen worden geoogst. Nu ik <fit schrijf is het droog en warm weer. Dan m het een gunstige gelegenheid om onkruid te verdelgen en ijverig maken we gebruik van schoffel en hark, waarmede we in kor ten tyd wonderen kunnen verrichten. Door losmaken van het bovenste aardlaag ju wordt bovendien het uitdrogen van den ordei grond tegengegaan. 11 Ook in den fruittuin is er weer een en ander, dat onze aandacht vraagt. Het is nu tyd om den zoniet- of groensnoei toe te passen by onze leiboomen. By de perenboo- men worden de houtscheuten nu ingene- pen tot op 3 a 4 bladeren. Daardoor bevor- dei«n We de ontwikkeling der onderste knóppen en by gevolg het ontstaan van vruchthout dicht aan muur of schutting. Het reeds bestaande vruchthout krygt daardoor ook een betere belichting, wat de assimilatie en vruchtknopvorming weer ten goede komt. Waar teveel houtscheuten zyn nemen we een gedeelte geheel weg. By sterk groeiende leiboomen is het wen- schelyk, niet in eens, maar in twee keer, met een tusschenpoos van pl.m. 1 a 2 we ken, de scheuten weg te nemen, daar by een sterk ingrijpen, uie onderste oogen of knoppen weer uitgroeien en nieuwe hout- scheuten vormen, zoodat we dan ons doel voorby streven. Op overeenkomstige wyze handelen we met perziikboomen. Hier wor den de scheuten ingenepen op pl.m. 50 c.M. en vervolgens aangebonden aan het latwerk, waarvoor de boom geplaatst is. Vooral in het hart dezer boomen ontstaan hdei gewoonlyk vee! forsch groeiende scheuten, welke geheel worden weggeno men om den groei der vleugels of zy-armen te bevorderen. Het teveel aan scheuten wordt geheel weggenomen, en hoe eerder dit gebeurt, hoe beter voor een regelmatige omwikkeling van den boom. De gespaaido scheuten moeten op een afstand van pl.m. 15 c.M. geplaatst zyn. Aan de verlengend aer geateltakken wordt nu niet gesnoeid, dit geldt voor ale leiboomen. Aan struik- vorm appel en peer wordt in den zomer gewoonlyk niet gesnoeid. Toch kan het bij jonge exemplaren wel eens noodig zyn om door het wegbreken of innypen van en kele scheuten, den groeiin de gewenschte richting te ledden. Ook gebeurt het wqL dat jonge boomen geheel of gedeeteiijk te veel met vruchten beladen zyn, waar door de ontwikkeling van den boom ge heel of gedeeltelijk te wenschen overlaat. Het uitdunne der vruchten is dan nood zakelijk. Daardoor oogst men bovendien mooiere vi Ruilbureau voor bons en plaatjes We beginnen met de correspondentie: D. v. d. N. te Gouda: U 31 leaver's bons gezonden. C. A. te Gouda: Aan Uw verlangen kon- den we direct voldoen. Mej. C. .G. te Gouda: Aan i! 14 Ver-kade s Kamerplanten verzonden. Jan JC te Gouda: Zat li in de warP Bij Uw ruilaanvrage was de 10 cents postzegel niet aanwezig, hebben deze later wel ontvangen, toen de copie reeds was verzonden. Hebben thans voor V genoteerd 30 Lever's bons. Nog ongeveer 200 stakB af te zenden, voor U aan de beurt komt. we zullen onze uiter stebest doen om een ieder ten spoedigste te helpen. A. d. K. te Gouda: Kunnen niet alle plaat selijke bons en plaatjes opnemen,, voorlooplg alleen de meest courante en de meest alge meene Uw plaatjeB worden verhandeld in Uw omtrek. Het spijt ons, inaar er waren voor U reeds meerdere met dergelijke voor stellen, die ook zijn afgewezen. Mevr. M. te Gouda: Voor U, op verzoek 50 Lever's bons genoteerd. De diverse schenker8(sters) onze harte lijke dank Zoo de getrouwe lezers van onze rubriek reeds hebben kunnen bemerken is de aan vrage van de Lever's bons t.w. Sunlicht-, Vim-, Rinso- en Lux bons zoo groot, dat we niet een ieder direct kunnen helpen. We heb ben zelfs een groote achterstand en nog steeds vraagt men haast bij elke aanvrage naar deze bons. Jammer genoeg komen deze veel gezochte, thans de meest populaire bons, veel te wei nig binnen. Gaarne zouden we hierin veran dering brengen, maar dwangmiddelen kun nen we hier niet toepassen, men zou er zeer terecht niets om geven. We willen het probeeren met een zacht lijntje en wel het navolgende- Degene die gedurende de week van 29 Juli tot en met 3 Augustus a.s. het grootst aan tal Lever's bons inzendt, ontvangt als pre mie een c«ppleet album Verkade's kamer- platen. Het minste aantal, wat hiervoor in aan merking komt, is 25 stuks. Dus een ruiler die een zeker soort bons of plaatjes heeft te ruilen zendt deze aan het ruilbureau als altijd, vraagt datgene, wat er voor in de plaats gezonden moet worden, en ouvangt, als de gezonden Lever's bons het meest in aantal zijn van alle ruilen» het Ver kade's album cadeau. We hopen op een stroom zoo groot, dat alls achterstallige posten in één week tijd vereffend kunnen worden. Vergeet s.v.p. ook niet de veel gevraagde linnenkastbons, we kunnen ze zoo fijn go- bruiken. Wat we wel direct kunnen leveren? 725 'stuks Verkade's bona en plaatjes „Kamerplanten" (8), 240 Klaverblad vogel en bloemen plaatjes (6), 4 Van Houten bons (70) 66 Donzelman's bons (15), 76 Molen- bons(16), 126 Kofie Hag bons en wapenzegels (11),. 32 Van Nelle's achteretiketten (20) Dub o.i. is er voor eik wat. Hebt ge Droste's bons of plaatjes, Erdal pelikanen, Van Leupen's bons en plaatjes? Geon bezwaar, we zijn hierom ook ten zeerste verlegen,, kunnen er massa's gebrui ken. Nooit te veel. Vergeet voor de goede orde niet de bijvoe ging van 10 cent postzegel. Vermeldt ook het juiste adres, waar de gevraagde bons en plaatjes naar toe gezonden moeten worden, men kan nooit te duidelijk en te volledig zijn, het voorkomt onaange naamheden en vertraging. Doe bij elke aanvraag een klein briefje, waarop vermeld staat hetgeen U zendt en wat er voor in ruil gezonden moet wordeui Zij, die reeds een of meermalen ruilden ge lieve gebruik te maken van het ruilbriefje bij elke terugzending in gesloten Laat. de aanstaande week een record week zijn van aanvragen en ook van binnenko men, vooral van de meest gevraagde bons. Denk om de Lever's bona en dus aan de extra premie, het complete Verkade's al burn HET RUILBUREAU. Raadsels voor de Jeugd. Oplossingen van de raadsels van vorige week. 1. Ken, knots, knot, kent, kon, koets, kost, koe, koen, kets, koest, knoet, kosten, noest ,nek, nok, nest, nekt, net, os, ons, es, en, sok, stok, stok, stonk, ten, ton, toen. 2. Appingedam (aap, pen, den, Dina, maag). 3. Pot, lood (potlood). 4. Druif, ruif. 5. Want, wand. 6. Luik. De prjjs viel by loting ten deel aan M. VAN EJJK, Gr. v. Bloisstraat 26. Nieuwe Raadsels. 1. Wie leven altijd ip de open lucht? 2. x eeB^ medeklinker. x een boom. x een boom die als struik groeit. x x x x x x x het. gevraagde woord. x wat je in zee doet. x wat om ieder mensA zit x een medeklinker. Het gevraagde woord is een dier dat vliegt en toch geen vogel is. 8. Welke negers maken de hamer vuil 7 4. stad in Overijsel. stadje in Gelderl. stadje in Drente. dorp in Utrecht. stad in Z.-Holland. dorp in Drente. De plaatsnamen moeten jullie maken uit de volgende letters: acddeeeeeee eehilllllmmmmnnnooooo p p r s. 5. Welke steen heeft twee stemmen? 6. Wat heeft men altijd aan zyn rechter hand als men wandelen gaat? Oplossingen inzenden aan de Redactie van de Goudsche Courant, Markt 81. Meisjes en jongens moeten opgeven hoe oud zij zjjn. Prijsvraag No Voor het geestigste onderschrift onder deze teekening, wordt een bon uitgeloofd ter waarde van 2.50, welk bedrag moet m order, besteed in een der winkels, welke la <fc Goudsche Courant adverteeren, In da periode van 14 dagen nabeden. Op de enveloppe op deh buitenkant ver melden: „Prijsvraag". Alleen abonné's op de Goudsche Courant i aan deze prijsvraag meedoen. Kandij, Sucade en Gember Prima Wijnaoorten vanaf 60 cent Limonade siroop 60 eti, per fleich GROENENDAAL 4 TEL. 755 AL ONZE KLANTEN POND PRALINES CADEAU SLEOHTS EEH WEEkl I geven wij iederen kooper, die een bedrag van f2.— besteedt, (suiker en roomboter uitgesloten) - EEN HALF POND - Een welkome gelegenheid om Uw kinderen eens extra te tracteeren. Heerlijk verfrisschend Diverse amaken p. groote fleschf. 0.70 Defijn8teTroebeleSinaasappelLimonadep.gr flesch f 0.95 Om mode te nemen op Uw uitstapjes naar Botch of Zaa Onze overheerlijke DRUPS CREAM CRACKERS p. blik 125, 135 per Zt pond vannf IT VRUCHTEN-IJSWAFELS IJSBONBQNS per onB 12. 14. 16 p. pond 29 VRUCHTENKOEKJES per one 13 KLEINE CAKES T voor 25 BISCUIT Zaansche Molen per half pond 18 cent De aUvrtiJnete GEMBERJAM GOUDSCHE KAAS p. p. vanaf 60 iets fijns p. pondepot 12 LEIDSCHE KAAS 10 Znivere BIJENHONING p. pot. 55,75 EDAMMER KAAS p. stuk 155 ENGLISH MARMELADE p. pot 68 DELMONTE ZALM p. blik 80 PINK ZALM p, bltk 3d—50 Het ADRES voor uitsluitend prima kwaliteit R. 410 ISO KLEINE MATEN 40

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2