fysink Motorrijwiel JONGENS Nieuwe Bessen wïïmïïi KIEST EEN VEILIGEN WEG. NET MEISJE EEN KLERK ANTON COOPS Gemeente Spaarbank, Gouda, Gouwe 2. Dr. RUPS AFWEZIG G. H. AALFS JONGEN WONINGEN Jongen rOFFEITIRENHIIUM 4711 DAGRENTE 3,6 Kliini Anoneis 8 ri|tli fl-. PRJ£D1KB£UHTEN. DAGDIENSTBODE Bleekerssingel 1 kj: dagdienstbode Juffrouw toor de huisliimliiig TE KOOP Glijböot snelle glijboot is 3D JULI wsir tl consulteeren Loodgieter Hl Kaashandel Maatschappij „GODDi" Juarlijksche Algemene Vergadering 1 cent wordt verhoogd MULDER OOMS POFFERTJES- EN WAFELKRAAM Fa. F. W. v. d. STEEN jAlles „Kil»' P. V. d. HEUVEL - H. LOR JÉ Spoorstraat 21 L. BINNENDIJK „HET GROENE KRUIS" J. C. LANtiERAAK Fa. P. J. Revet en Zonen zelfbereide Verven. DROGIST WIJDSTRAAT 31 FLUX Schoenhandel 24 Een zaak Adverteert in dit Blad. Hooi* de Kermis voerhanden A. VERBURG Wat de keur is op het goud, is de naam der Bank en de Waarborg der Overheid, op Uw Spaarboekje. Met ingang van Donderdag 1 Augustus 1920, alle werkdagen geopend van 9'/a uur v.m.—3 uur n.m. Zaterdags van 9 uur v.m.12 uur en van 6,/s?-7,/a uur n.m. stemde, is oorzaak dat er 6 in plaats van 7 liberalen in de Eerste Kamer zetelen gedu rende de volgende 3 jaren en 16 inplaats van 16 roomsch-katholieken. Dat aan de beslissing over de al dan niet geldigheid der per saldo ongeldig verklaarde stem politieke overwegingen vreemd zouden zijn geweest, valt ons moeilijk te gelooven. De kabinetscrisis. Jhr. Ruys niet geslaagd? De parlementaire redacteur vau De Stan daard meldt: Naar oiib ter oore kwam, zou jhr. Ruys de Beerenbrouck niet geelaagd zij" in zijn pogen tot formatie van een parlementair kabinet, steunende op de drie partijen der rechterzijde. Belgische kroonprins en kroonprinses op Het Loo. Hunne Koninklijke Hoogheden de Hertog en de Hertogin van Brabant, reizende onder de naam van Graaf en Gravin Rétohy, zijn ten i'aleizo Het Loo aangekomen, voor een be zoek aan H. JV1. de Koningin. Üe Hertog en de Hertogin logeere» ten I'aleize. INGEZONDEN, i Bmter. verantwoordelijkheid der Redactie). De beschoeiing aan de Karnemelksloot. Beleefd verzoekt ondergeteokende U on derstaand stukje in uw alom gelezen blad te willen opnemen, waarvoor bij voorbaat mijn hesten dank. Als dagelijkscL passagier vau de Karne melksloot breede zijde, doet het mij steeds hoogst onaangenaam aan liet ongerief te moeten ondervinden van de aldaar geplaat ste noodaohoeiiug, welke aldaar al meer dan gedurende een half jaar iB aangebracht. Is er echter nog aprake van een schoeiing, ge zien den elleadigeu toestand ter plaatse? Als ik naga hoe ons geachte college van B. en VV. onlangs de meeste spoed hebben betracht met de bestrating van liet woon wagenkamp, viud ik»dat hier weinig over eenstemming in het systeem vau werken is te coustateeren. Of is het soms de bedoeling dat het den woonwagenbewoners geriefelijker wordt ge maakt dan onze belastingbetalende Goud- sche burgerij, waarvan een groot deel dage- lijksch de Karnemelksloot passeert? Weet het collego van B. en W. dan niet, dat de toestand op de Karnemelksloot zoo langzamerhand levensgevaarlijk begint te worden? De ter plaatse aangebrachte nood- schoeiing is al meermalen aan stukkeu ge reden bij gedeelten. Van het afschieten van de waterkant is thans bijna geen sprake meer! De waarschuwingsborden zijn finaal weggereden, en de roode lantaarns worden 's avonds maar niet mpcr ontstokenKan deze toestand bestendigd blijven? Neen! Mocht men aan bovenstaande regelen twij felen, laat ieder eena naar de Karnemelk sloot komen om zich vao den juisten stand van zaken te overtuigen. F.de J. RADIO-NIEUWS. Zaterdag 27 Juli. Hilversum: 8.00 V.A.R.A. Zomer-avond concert. Or kest en solisten. 10.46 Levensliedjes (V.A.R.A.). 11.16 V.A.R.A. Gramofoonmuziek. Huizen: 7.007.30 Gramofonmuziek. 7.308.00 Causerie over: Staat en natio- na]e Staten. 8.0011.00 Concert. Orkest, vocale en in strumentale solisten. 11.0012.00 Optreden van een humorist. Zondag 28 Juli. Hilversum: 9.00 V.A.R.A. Mededeelingen voor post- duivenliefhebbers. 9.02 V.AJi.A. Gramofoonmuziek. 9.10 V.A.R.A. Mededeelingen in Espe ranto. 9.25 V.A.R.A. Orgel-recital. Viool. 10.00 V.P.R.O. Kerkuitzending. 12.0012.30 Lezing door Dr. J. Persyn. Onderwerp: Ontwikkeling der vredes- gedachte in de Grieksche Oudheid. 12.302.00 Lunchmuziek door het A.V.R. O.-kwintet. 2.002.30 Herdenking van Hugo von Hoffmansthal door den heer en Mevrouw Prof. Vogelsang. 2.303.00 Gramofoonmuziek. 8.003.30 Piano-Recital door Renée Reg- nard. 3.306.00 Middag-Concert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. Solist: Fer nando Zepparoni. 6.00 V.A.R.A. Kleuteruurtje m.m.v. kin derkoor. 0.00 V.A.R.A. Concert. Orkest. 7.308.00 Gramofoonmuziek. 8.00 Tydsein A.V.R.O.-Klok. Pers- en Sportnieuws Vaz Dias. 8.15 Kurhaus Scheveningen. Solisten- Concert. Het Residentie-Orkest o.l.v. Ignaz Neumark. Solist: Frances Nash (piano). Huizen: 8.259.20 N.C.R.V. Morgenwijding. 11.00—12.30 K.R.O. Kerkelyke plechtig heden te Apeldoorn. 12.301.30 Concert door het K.R.O.-Trio. 2.306.00 Dubbel Mannenkwartet-wed- atryd. 5.50 N.C.R.V. Kerkdienst uit Zaandam. 7.30—8.00 K.R.O. Causerie over de geldig heid van van huwelyk. 8.1010.45 Concert. Orkest en soliste. Maandag 29 Juli. Hilversum: 10.0010.15 Morgenwijding. 12.L62.00 Luchmuziek door het A.V.R. O.-Kwintet. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.304.30 Rembrandt-Theater te A'dam. Illustratieve filmmuziek. Huizen: 11.00—11.30 N.C.R.V. Ziekendienst. 12.301.45 Orgelconcert. 4.005.00 Ziekenuurtje. 6.006.30 Gramofoonmuziek. E»n altaarluik van Piatar Pietersz. De Gemeente-Archivaris, de heer G. J. J. Pot, geeft in het 2-maandeI. kunst-historisch tijdschrift „Oud-Holland" (redactie Dr. Bre- dius, Dr. H. E. v. Gelder en Dr. Feru. Hudigj een verklaring omtrent het ook reeds in de Goudsche Courant van 15 Oct. 1927 besproken en gereproduceerde al taarluik, dat toen als een kunstwerk van Pieter Aertsen is beschouwd, maai dat thans blykt te zyn van Pieter Pietersz. Deze bijdrage is verlucht met groote en fraaie reproducties van dit kunstwerk. De heer Pot schryft daarin: In ,4e Telegraaf" van 28 September 1927, Avondblad, werd onder bovenvermeld op schrift mededeeling gedaan van de restau ratie van een groot, altaarluik door den heer C. P. van Bohemen te Den Haag, een luik dat afkomstig zou moeten zyn uit een kerk te Gouda, „doch in de reformatie „blydflbaar uit vrees voor den beeldenstorm, „naar Oudenfbosoh overgebracht werd, waar „het zich thans in het bezit van een parti culier bevindt. Het klik stelt voor aan de „eene zijde den dood van Petrus en Paulus, „aan de andere zykie de Wonderbare Visch- „vangst. „Volgens het oordeel van Dr. A. Bredhvs „zou deze schildering zyn van de hand van „Pieter Aertsen, bijgenaamd Lange Pier, „(1608—1573); het schoonmaken heeft in- derdaad de signatuur van dezen schilder „te voorsohyn gebracht, waardoor het ge- voelen bevestigd schijnt, dat dit werk niet „van zyn gelijknamigen zoon of kleinzoon, „maar werkelijk van hem zeif is." Tot zoo ver „de Telegraaf". Door my is destijds reeds een onderzoek ingesteld of op de herkomst van dit luik hetzij in de stedelijke, hetzij in de kerkelijke archieven alhier, wellicht eenig licht zou zyn te werpen. Mijn pogen bleef aanvankelijk zonder eenig resultaat, totdat ik korten tijd gele den tu-sschen de vele particuliere aarctee- keningen van den Goudsdie Regent uit de 16e eeuw Gerrit Gerritsz. Bouwens, die in 1569 ook kerkmeester der SWanskerk al hier was, de volgende mededeeling vond: „Op ten Ilden Augusti 1569 heeft Pieter Pietersz. die zoen van langhe pier, schilder angenomen te schilderen het paneel van Sinte Pieters altaer van binnen ende van buyten voor die somme van LXXXVI gul- den, te betalen alst werek gedevert wordt vijftich gulden einde alle jaers XII gulden, ter vo-lder betalinge toe." Nadien had ik een onderhoud met Dr. P. j Wescher, Kupferstidikab. der Staat). Mu 1 seum te Berlijn, die ook reeds tot de ont dekking was gekomen dat het luik niet was van de hand van Lange Jr'ier, maar van diens zoon Pieter (16411603; zie van Mander le deel, pag. 243/244), terwyl my tevens hleek dat ook Dr. Bredius, terstond nadat het stuk was schoongemaakt, het als een Pieter Pietersz. had herkend. Het bo venvermelde courantenbericht was toen evenwel reeds gelanceerd en werd niet tegengesproken. Zoowel Dr. Bredius als Dr. Wescher was de signatuur van dezen kun-, stenaar op het schilderij duideflijk geble ken. Wat de omzwervingen van het luik na 1572 betreft, zet ik mijn onderzoek nog voort. Dat het omstreeks 1860 te Ouden bosch is gekomen, is voor my vrij zeker. Het is toen waarschijnlijk door een Goudsch antiquair geschonken aan de kapel van een klooster aildaar. Momenteel bevindt het zich voor zoover my bekend, in handen van de firma D. Katz te Dieren by Arnhem. Gouda, April 1929. Deze reproducties zyn thans niet meer aanwezig. STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Juli 1929. Gemeenteraad. De Gemeenteraad komt Maandag 29 Juli 1929 des namiddags 2 uur in openbare ver gadering byeen, om deze des avonds te 8 uur voort te zetten. Aan de orde komen de volgende punten: Het voorstel tot definitieve benoeming van Mejuffrbuw M. W. Kamphuizen als leerares in de Duitsche taal aan de Han delsavondschool. Het voorstel tot benoeming van een tij delijk leeraar in de aardrijkskunde aan het Gymnasium en de Handelsavondschool. Voordracht^Cer benoeming eener onder- wijzere» «■«Sn' de openbare lagere scholen nds'. 1 en 7. Het voorstel tot herbenoeming van tijde lijk personeel aan de Handelsavondschool. Het voorstel tot overplaatsing van den onderwijseer M. A. Hansen van school no. 4 naar de Centrale Kopschool. Het voorstel tot oprichting van een cen- tralen cursus voor machineschryven aan de Handelsavondschool. He voorstel tot vaststelling eener school geld verordening voor de Handelsavond school met 6-jarigen cursus. Het voorstel tot het nemen eer.er afwij zende beschikking op het verzoek der ver- eeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwij en der vereeniging tot stichting en instandhou ding van vrye scholen op Gereformeerden grondslag om toekenning van een voorschot op de vergoeding bedoeld bij artikel 100 der L. O.-wet 1920. Idem tot het toekennen van de vergoe ding bedoeld in artikel 'WK) der L. O.-wet 1920 over 1927 aan de R.K. school Spiering- straat 16. Idem tot toekenning van subsidie aan een nieuw in te richten autobusdienst voor stadsverkeer. Idem inzake subsidieering van bijzondere bewaarscholen. Idem tot verkoop van grond enz. aan de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek. Idem tot wijziging der nieuwe Bouw- en Woningverordening. Idem tot het bouwen eener demontabele muziektent. Idem tot rioleering der sloot achter de, Cornelis Ketekstcaat. (ldem tot wederopbouw der gebouwen op het stadserf. Idem tot het aanbrengen van electrische verlichting in het zwembad. Idem tot invoering van gaspenningen ten behoeve van muntgasverbrurkers. Idem tot aankoop van transportbanden ten behoeve der lichtfabrieken. Idem tot aanschaffing van schakelklok- ken voor electrische lantaarns. Idem tot verhooging van het crediet voor den aankoop van een vuilniswagen met tiactor voor den Reinigingsdienst. Idem tot aanleg van openbare straten ach ter de krugerlaan. Idem tot verbetering van den toegang tot de Baanstraat. Idem tot verkoop van grond aan de pro vincie Zuid-Holland. Idem tot verkoop van grond aan J. C. van Wingerden. Idem tot verkoop van grond aan J. F. Revet. Idem tot aankoop van grond van A. Stolk ten behoeve van den toegangsweg naar het 0.N.A.-terrein. Idem tot verhuur van een woonhuis aan de Vierde Kade aan C. Vermeer. Idem tot verhuur van gerioleenlen grond aan G. de Jong. Idem tot vaststelling van den huurptys van het pand Gouwe 167. idem tot verhooging van het subsidie aan de speeltuinvereeniging „Zofherlust". Idem tot vaststelling der zekerheidstel ling voor den Directeur van het Openbaar Slachthuis en den Administrateur ten kan tore van den Gemeente-Ontvanger en den gemeentelijken stortings- en ophaaldienst annex Spaarbank. Idem inzake het voorstel L. Overhand/ A. Fokkers tot invoering eener gewijzigde verlofsregeling voor ambtenaren en werk lieden. Idem tot gerechtelijke uitzetting en in ning van huurpenningen van bewoners van gemeente-won ingen. Vaststelling suppletoire kohieren Hon denbelasting. Af- en overschrijvingen op de gemeente- begrooting voor 1928, en verder voorkomen de zaken. Vergoeding bedoeld in art. 100 der L. O. wet 1920 over 1927. B. en W. bieden ije Raai een concept besluit aan, tot bet toekennen van de vr- goeding groot 8667, bedoeld in artikel 100 de" lager-ondprwyswel 1)20. over het jaar 1927, an het bestuur der Roomseh Kuiho- 1.Vke Inrichting van Li af du gheid, voor zyn school voor g. 1. o., Spieringstraat 16. De wijziging van de verlofregeling van ambtenaren en werklieden. burgemeester en Wethouders öeeïen naar ar.'eiding van het voorstal ingediend door- de heeren Fokkers en Overhand betreffende de verlofsregeling wan de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente aan den Raad mede, dat het inderdaad in meerder heid in hun voornemen ligt binnenkort voorstellen te doen inzake de vaststelling van een ambtenaren-regement en een gewij zigd werkliedenreglement een gewijzigde verlofregeling in overweging te geven, als door voorstellers in hun toelichting wordt vermeld. Zij merken hierby evenwel op, dat het voor te stellen verlof voor de ambtenaren van 14 werkdagen als een minimum zal moeten worden beschouwd. Het ligt toch in het voornemen, inzake de bepaling van het verlof dezer categorie van gemeenteperso- neel een regeling tq treffen, waarbij <>P de basis van dit minimum, voor de ambtenaren in hun onderscheidene rangen een behoorlijk verlof wordt vastgesteld. Tevens ligt het in hun voornemen by de behandeling van deze reglementen den Raad in overweging te geven deze te doen ingaan 1 Juli 1929, zoodat (dus wat het verlof be treft de ambtenaren en werklieden over 1929, by aanvaarding van hunne voorstellen nog aanspraak zullen kunnen maken op de helft van het hun toe te kennen meerdere jaarlyksch verlof. Een minderheid in B. en W. wenscht nu, op dezelfde gronden als in het bovenver meld voorstel vervat, de voor te stellen verlofregeling voor de beide categorieën van gemeentepersoneel, thans reeds aan den Raad ter beslissing yoor te leggen, met de bedoeling, dat de by aanneming dezer voor stellen toe te kennen meerdere verlofdagen nog in de overblijvende zomermaanden, wel licht worden hier bedoeld de maanden Aug. en September kunnen worden genoten. De me^derheid van B. en W. kon hiertoe niet medewerken, oirlaat zy van meening is, dat ernstige technische en administratieve bezwaren aanwezig Ayn, naést de reeds op den voet der oude regeling toegekende ver loven, gedurende deze twee overblijvende „zomermaanden", nog een betrekkelijk groot aantal extra verlofdagenever zoo'n korten termijn te verdeelen toe te staan. Zy is van oordeel, dat waar in de maand September a.s. deze voor te stellen regelin gen een onderwerp van behandeling in den Raad zullen kunnen uitmaken en hierop een beslissing zal kunnen worden genomen het meer in overeenstemming met de be langen van de verschillende diensten der gemeente is, dat deze extra verloven wor den verdeeld over een langere periode, waartwj zij er uitdruldcèlijk op*wyst, dat door meerdere leden van het personeel, blij kens de ervaring hieromtrent opgedaan, ook wel pry's wordt gesteld op eenig verlof in aansluiting aan de Kerst- en Nieuwjaars dagen. Zeer zeker zal hieromtrent in over leg met het personeel een bevredigende op lossin* zyn* te treffen. Ook voor de gehuw de ambtenaren en werklieden zal we'licht een verlof in de schoolvakantie» op hooge- ren prijs worden gesteld, dan een verlof, wanneer z(j door schoolgaande kinderen aan huis zyn gebonden. Primo September van gen toch aan de meeste onderwijsinrichtin gen de lessen weder aan. Afgescheiden dan ook van het feit, dat een partieele behandeling van dit onderdeel der voorstellen, hierboven gereleveerd, oiïge- wenscht is, meenen zy den Raad in meer derheid te moeten adviseeren dat voorstel van de hand te wjjizen. Wethouder van Staal contra B. en W. inzake de Verlofregeling van Ambtenaren en Werklieden. Wethouder van Staal heeft in een uitvoe rig schrijven aan den Raad zijn meening kenbaar gemaakt inzake de aanhangige \erl of regeling van ambtenaren en Werklie den, welke meening niet door B. en W. wordt gedeeld. De motieven ayner van de meerderheid van het college .afwijkende meening zyrt de zelfde, welke voorkomen in het reeds ge publiceerde adres van de soc.-dem. raads leden Fokkers en Overhand en 'zyn ook reeds in het Goudsch Volksblad air een zelf- imtervieuw van den wethouder verschenen. De vacantieregeling van het gemeente- personeel, De heeren W. Meilof en M. Benninga resp. Voorzitter en Secretaris van den Bond van Personeel in Overheidsdienst, afd. Gou da, hebben zich tot den Raad gewend met een adres waarin zy zeggen met belang stelling kennis te hebben genomen van het initiatief voorstel van de heeren L. Over hand en A. Fokkers, om de nieuw voorge stelde vacantieregeling voor het Gemeente- personeel als deze door den Raad wordt aanvaard direct in weririn^ te doen tre den, waardoor het Gemeentepersoneel deze zomermaanden nog van (te meerdere verlof dagen kan profiteer en; dat zij de aanneming van dit voorstel ren zeerste zouden toejuichen. dat zy niet alleen met de aanneming hun Vigen belang zien behartigd door achter el- Ainder in een periode, die om rust vraagt vtn meerdere dagen, lust en vertier kunnen pAofiteeren, maar ook het belang van de Gemeente zien behartigd, wanneer de groo te groep werklieden in AugustusSeptem ber—Octoberi, hun vacantiedagen, minus de sprokkeldagen, opnemen. Een boottocht naar Hoek van Hofland. Onder het motto „Kindervreugd" organi seert de Speeltuinvereniging „Zomerlust" *>op 31 Juli a.s.'een boottocht voor de kinde ren barer leden naar Hoek van Holland. Een talrijke schare kinderen (reeds lieten zich meer dan 500 inschrijven) zal van dit mooie uitstapje,gebruik maken. Het actieve bestuur der vereeninging heeft het, ondanks groote nióeilijkheden, kunnen klaar spelen dezen tocht in elkaar te zeten, 35 personen verklaarden zich bereid de leiding'op zich te nemen Ieder van hen zal een groep kin deren onder zijn hoede krijgen. De leden van het muziekkorps „Wilhelmina" zegden bovendien ter wille van htet mooie doel hun medewerking toe en aldus belooft deze dag een dag van ware kindervreugd te worden. De gelegenheid is voor ouders en eenige be langstellenden opengesteld den tocht mede te maken. Opdat allen tijdig aanwezig zullen zijn zij medegedeeld,' dat Woensdagmorgen. 31 Juli, de kinderen om 7 uur.in de Prins Hendrikstraat moeten zijn. Na te zijn opgesteld, trekt de stoet om half acht langs Wachtelstraat, Kattensingel, Kleiweg, Oosthaven naar den aanlegsteiger der Ree- derij „De IJsel", waar de mooie salonboot IJsel I de kinderen zal opnemen. Om 8 uur wordt afgevaren naar Rotterdam—Hoek van Holland. Het bezoek van de studenten uit Göttingen. Zooals wij reeds berichtten komt op 31 Juli ten gezelschap van 30 personen, stu denten en docenten van het Geographisches Seminar van de Universiteit te Göttingen under leiding van Prof. Meinaldus naar Gou da, teneinde de merkwaardigheden onjser stad te zien en ook een indruk te krijgen van het Hollandsche polderland. Deze ex cursie staat voor Gouda en omgeving, onder leiding van den heer C. H. Hagedorn. secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrie ken en een of meer heeren uit Boskop. Lag het aanvankelijk in het voornemen dat het gezelschap alleen naar Boskoop en Reeuwijk zou gaan, op verzoek van den heer G. van Lange en van het bestuur van de Holl. Mij van Landbouw, zal ook Waddinx- veen bezocht worden. De reis gaat per boot van Boskoop naar Waddinxveen. Daar z.al Hebt u PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de ledar least za dan I Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan hat Buraau -. MARKT 31 BIJ TAL VAN VROUWENZIEKTEN bewerkt het nafcuurlyke „Franz-Joscp-. bitterwater de allerbeste verlichting. Ge tuigschriften der klinieken voor vrouwelijke patiënten attesteeren, dat het zeer aaaht afvoerende „Franz-Josef"-water vooral by kraamvroQwen met uitnemend gevolg wordt aangewend. Bij Apoth. verkrijgbaar. liet gezelschap in auto's plaats nemen «o door liet Hollandsche polderlandschap een tocht per auto maken, waarbij dan een paw boerderijen zullen bezocht worden. Daarna kourt het gezelschap naai- Gouda. Examen hoofdakte. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het en- men hoofdakte de heer W. J. C. v. d. Snoek alhidr. Verbouwing panden firma J. H. Kok. Na de gisteren door het Technisch Bureau voor Bouwkunde van J. H. de Wilde alhier gehouden aanbesteding van de verbouwing van de afgebrande panden der firma J. H. Kok aan de Zeugstraat, is van de 5 inge schreven aannemersfirma's het werk ge gund aan den laagsten inschryver, den heer J. Valk voor 11.740.—. Een jubileum. Mej. G. de Gruijl hoopt den ben Augustus den dag te herdenken waarop zy voor 35 jaar in betrekking kwam by Mevr, 4# Wed. L. P. HoogendykJLafeber. Dezen dag zal zeker voor Mej. üe Gruijl niet onopgemerkt voorbijgaan. Schouw burghioscoop. De leugen van Nina Petrowita, Evenals vorige week draait thans in de Schouwburgbioscoop een Russische film, d w. z. een film, die het leven in het Czaris- tische Rusland uitbeeldt. Moesten we vorige week de film, die toen vertoond werd, voor treffelijk noemen, 't is ook thans heusch geen leugen ,als we zeggen, dat het hoofd nummer „De leugen van Nina i'etrowna" ook een allervoortreffelijkste film is. We zullen U niet vertellen, hoe 't verloop is van de geschiedenis, die de grondslag vormt voor deze film, en we raden U aan in 't program ma dat U krygt niet 't verhaaltje, dat erin staat te voren te lezen, want deze film is zoo boeiend en zoo aantrekkelijk als men ie slechts een enkele maal ziet. Het spel van Brigitti Helm, als het jeugdige, frivole Rus- sinpetje is in alle opzichten schitterend. Met aandacht volgt men haar spel van begin tot eind. Zy is de figuur, die niet alleen door de rol, die ze vervult, maar bovenal door de sublieme vertolking, die ze er van geeft, waarom alle andere zich groepearen. Franx Lederer als de kornet Michael Andrèje- witsch en Warwick Ward als OVerste von Jeserski helpen haar uitstekend. Een fraaie film, die we warm moeten aanbevelen. Op het Kermisprogramma komen we in ons volgend nummer terug. Diefstal van koffie. Door de politie zijn gisteren aangehouden A. S. en J. de J., alhier, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van koffie ten nadèele der fa. S., koffiebranderij alhier. Voorts werd aangehouden W. R., zakken- handelaar alhier, verdacht van heling in deze aangelegenheid. Thalia-theater. Harold Lloyd. Onverschillig wie dezen week ook de Tha- lia-bioscoop bezoekt, allen zullen slechts één oordeel over het programma hebben n,l. Het is schitterend mooi. Ka.eitje als conducteur op den éénm? i- wagen is wel de komische avonturenfilm', hij uitnemendheid. De gevierde Harold Lloyd, de acteur van zoo vele lachfilm, slaagt er ook thans weer volkomen in om het publiek geruimen tijd te doen schateren van het lachen. De hoogst orgineele manier van doen, het teweeg brengen van de meeet grappige situaties, het fijngeestige spel «n de buitengewoon komibche mimes van den hoofdvertolker, maken het zien van dit film werk tot een buitengewoon genoegen. E» ieder die van gezonde pret en vroolijkheid houdt, moet dit gaan zien. Vooraf gaat een uitgebreid Journaal, een goede, prettig aai^doendb heekenfilm „D* Regenmaker", en een luchtige klucht „Kannibaliana", volkomen passend in het kader van het verdere programma. De muziek laat zich weer van haar beaten kont hooren, en weet een uitnemende illus tratie te geven. Wij aarzelen niet te zeggen, dat, in weerwil van kermis en andere ver makelijkheden, dezen week een bezoek aan Thalia niet te overtreffen is. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 22 Juli: Marie Anne, i. v. p- W. Hefeker en S. J. Arenbz, Oosthaven 1». 24 Juli: WiHlelmina Maria Theresia, d. r. W. Laurier en C. Ham, v. Heusdestr. 26 Juli: Engeltje Maria, d. v. D. J. der Kist en H. Hajipel, Vest 69. W»; nes Jacobus Petrus, z. v. B. van der Kind en S. J. Floeren, P. O. Hooftstr. 4. 26 Juli: Johannes, z. v. J. Schoonden»»» en M. Snel, C. Hufeenskade 183. ONDERTROUWD: 25 Juli: P. Sevrah». ven en P. A. van Dflk. A. Bijl en Schotman. OVERLEDEN: 25 Juli: Arie Sande». 66 j., Krugerlaan 199. Annetta Cohahi weduwe van L. van Dtfk, 75 j., O .sthavW 81. De Goudsche kermis De Gemeenteraad doet mee! Buziau en Nieuwenhuizen in Bouwmeester's Revue. De Kermispret. Maandag a.s. begint de Goudsche kermis: het groote marktplein staat evenals elk •a„r vol met vermakelijkheden en wat ver der tot de kermisgenoegens behoort, groote en kleine inrichtingen van allerlei aam, poffertjes en wafelkramen; etablissementen waar heerlijkheden voor ieders smaak en aardigheden van allerlei slag in de komen de dagen verlokkend worden aangeprezen. Het telken jare terugkeerend kermis vermaak, waarvan men vaak beweert dat bet uitsterft, wordt elk jaar opnieuw door een groot deel der bevolking van hiel en de omgeving als een groote attractie ge- locht en telkens wordt weer het bewijs ge leverd dat velen op dat luidruchtige ver maak bijzonder gesteld zyn en er aan deel nemen. Ondanks het feit dat de korte en langere vacantietyden de menschen naar buiten trekt om in de vrije natuur te ge nieten, houdt de kermis zich staande en vinden velen het wat genoegelyk aan dat feest van lawaai en klatergoud mee te doen. In de komende week viert het draai-orgel hoogtij- De Goudsche ingezetenen, in t bij zonder zij, die in het centrum der kermis genoegens wonen, kunnen genieten van de harmonieuze en onharmoieuze geluiden, die er zullen weerklinken uit orgel, trompet en turkache trom, waarbij luid klinkende bel len en sirenen het concert zullen volmaken De kermis zou geen kermis zijn als die helsche muziek er ontbraik. Dat behoort er im) eenmaal bij. Het Goudsche Gemeentebestuur wil zich van de kermisgenoegens ook niets laten - ontgaan. Daarom heeft er den eersten ker misdag een middag- en avond-zitting plaats van den Goudschen Raad; de Vroede vade ren gaan dan in het mooie stadhuis te mid den van het kermisgewoel over 'vele en ge wichtige onderwerpen beraadslagen en be sluiten nemen. Dat moet wel vlot a ertoopen, als de kermisgeneugten de zinnen en ton gen der edelachtibaren strelen zullen! De gebruikelijke rond-vraag volgt dan ditmaal wel in het Vroolyke Rad, de Autobaan of de Manege! Met dat al wordt de gemeenteraad, wan neer Maandagavond de kermisverlichting overal op de Markt ontstoken is, aardig in het zonnetje geaet. Het is maar te hopen dat dat zonnetje niet al te fel gaat steken, opdat er bij den binnenbrand, die vaak in de raadzaal woedt, geen buitenbrand ont staat, wat met het oog op de aanwezige licht brandbare materialen en de geringe bluschmiddelen, die er zyn, heel gevaarlijk zou kunnen worden. Een brandslang in den Raad gereed houden, onder het directe be reik van den voorzitter, kon veel onheil ver hoeden. In de advertentiekolommen in dit num mer kan men een gedetailleerde opgaaf vinden van vele kermisgenoegens die het publiek worden geboden. Allereerst Bouwmeester's revue Wonder boven Wonder", die vanaf Woensdag eiken avond in den Schouwburg wordt gegeven. Wij behoeven maar even mede te deekn dat, nu ter Hali's gezelSöhap verdwenen is, de beide oer-komieken Bueiau en Nieuwen huizen elkander bij Bouwmeester heb>u' weergevonden en nu te samen met andere artisten van Bouwmeester's gezelschap medewerken aan de opvoering van een dolu amusante revue, om te doen begrijpen dat ieder, die zich een avond wil vermaken, zeker naar den Schouwburg moet gaan. Buziau en Nieuwenhuizen, om ons nu maar tot deze twee te -bepalen, zijn onbe taalbare krachten om humor te brengen zóó dat men eens heerlijk lachen kan. En dat wil toch iedereen! Wat een succes heeft dat grappig stel komieken niet overal, waar zij kwamen, behaald? Alle bladen: N. Rott. Agenda. 28 Juli, 10 uur, „Het Schaakbord". Jaarl. Alg. Vergadering van de G. V. B. 29Juli 2 uur en e.v. 8 uur Raadhuis Ge meenteraad. Apothekersdienst. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg 9, zal tot en met Vrijdag 2 Aug., benevens den daarop volgenden nacht ge opend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). Medische Dienst. Vanaf hedenmiddag 3 uur tot en met Zondagavond 12 uur kan men zich voor me dische hulp wenden tot de doctoren B. G. J. Evers, Oosthaven 11 en A. C. A. Hoffman, Bleekerssingel 55. UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. rot lid van den raad is benoemd verklaard de heer J. H. L. Boeren (r.-k.). REEUWIJK. Door den Kantonrechter te Alphet a. d. Rijn werden bij verstek veroordeeld voor rijden zonder licht met rijwiel C. J. en L. w d. L alhier tot f 6 aubs 2 dagen. Mej. Weaseidijk alhier slaagde te Rotter dam voor Mulo A. Woensdag j.l. zijn de hoogste klassen vam de Openbare Scholen A en B door bemidde ling van Vereeniging Volksonderwijs een reisje wezen maken Voor ditmaal werd een tochtje met autobussen gemaakt naar Utrecht en Amersfoort. In Soesterbesg- werd het vliegkamp bewonderd, alwaar c.a. 20 vlieg tuigen opstegen en weder daalden. Voor de kinderen een zeer aardig gezicht. Tegen ne gen uur kwamen de kinderen opgeruimd en tevreden thuis. BERKENWOUDE. »n den kring 8choonhoven zijn voor deze gemeente voor de Nat. militie 1930 aangewe zen: No. 30 T. Slingerland, br. dienst, no. 74 J. Anker, no. 121. E. W. van Erk no. 133. T.* W. van Herk no. 164, W. de Jong, br. ateöBt no. 176, B. Markus, br. dienst no. A. van Meyeren vrij en no. 179 T. Mo- ienaar vrij. Crt!^MaaSb0defTSegraafTlR^tr,l^li«^s-^ blad, om er maar enkele te noemen, hebben hen toegejuicht. Het is niet aan te nemen, dat zulks ook hier niet zou geschieden! Dan zyn er op de Marict en de Nieuwe Markt heel wat vermakelijkheden en smul- in richtingen byeen. De Goudsche firmu C. M. Vermolen Zonen is kolossaal voor den dag gekomen. Ze is met niet minder dan 4 groote vermakelijkheden op de Goudsche kermis: Op de Markt een heel groot auto- drême, voor de liefhebbers van autorijden, dan een Daivos-baan, van niet minder dart 100 M. lang, dan de vermakelijke Rupabaan en op de Nieuwe Markt het dol-vermake- lyke Vroolyk Rad. Daar zyn ook een Mane ge, en A rend's Ponnybaan die velen groot genoegen willen verschaffen. Op de Markt vóór Hollandia is er ook een inrichting The Whip, waar men een reuzen-zwaai kan maken en in den Spiegel- dwaaltuin tegenover de fa. Schuttelaar kan men aioh best amuseeren. „Hollandia" heeft ook een kermisprogramma voor deze week, dat de bezoekers trekken wü en zoo zijn er meer. Aan poffertjes en wafelkramen ontbreekt het natuurlijk niet. Wat zou een kermis wezen zonder deze Onze Goudsche F. W van der Steen staat zooals bekend op den* Kattensingel nalbij de Kleiwegbrug, zijn naamgenoot D. van der Steen heeft op de Maikt standplaats gekregen, de heer Th. W. Jongemaets heeft een groot etablisse ment opgeslagen op de Markt tegenover den heer van Hulzen en /al daar de oud-Hol- lamdsdhe lekkernij in enorme hoeveelheden er. goedie kwaliteit bakken. Dan is er de Pa- rjjsdhe Wafelenkraaan van J. J. van der Samteiv waar men te gast kan gaan en dan is er ook de van ouds bekende Nougat- speciaiiteit W. Stuvé, die tegenover de fa. Bahlmann zijn tent heeft opgeslagen, en de kermisbezoekers van zyn heerltyke zoetig heden wil doen genieten. Buiten het hier genoemde, zijn er nog meerdere attracties, die vermaak beoogen. Er Is waarlijk geen gebrek. De kermisgangers zullen evenals andere jaren lustig kermis kunnen vieren. Zondag 27 Juli. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. D>. H. Cra mer. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Tj. Petersen vn Boskoop. Ver. Calvyn, Nieuwe Zaai, Turfmarkt 142, 10 u. vjn. en 5% u. n.m. Ds. P. J. Steen beek van Karteen. Maandag 29 Juli 's avonds IV*. u. Ds. G. Alers van Nieuw Lekker land. Woensdag 31 Juli 'a avonds 7% u. Ds. D. J. v. d. Graaf van Ede. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. R. Kok. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe, 10 u. v.m. en 5 u. n.m. Ds. J. B. Croes. Evangelisatie Jeruël, Zeugstraat 88. 10 u. v.m. Heiligingssamenkomat. Spr. br. Joh. db Gruijl. 4.80 u.m. Openluchtmeeting. 7 u. n.m. Openbare Samenkomst. Spr. br. K. R. Ellerbroek, van Boskoop. Maandag 29 en Woensdag 31 Juli 's avonds 8 uur Straatprediking. Mede werking van het Haagsche Zangkoor. Ach ter de Waag, BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u .vm. Ds. L. R„ v. d. Broek. BOSKOOP. Ned. Herv. Keric, 10 a. v.m. Prof. Dr. B. D. Eerdmans van Leiden. Evangelisatie, 9% u. v.m. en 6 u. njn. Da. C. Bouthoorn. Geref. Evangelisatie, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Joh. Keine van Wageningen. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Leenmans. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. A. Land stra. Geref. Kerl^, 10 u. v.m. en 7% u. n.m. Card. Feringa van Utepaht. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. De heer de Vries g.o. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Leendienst. 6% u. n.m. Ds. Dippel van Nieuwerkerk a. d. IJssel. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. N van Nooten. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Enkelaar te Monster. 7 u. n.m. De heer Bruggink g.o. te Russen. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. L. Dippel. 6% u. n.m. Ds. Langman em. pred. te Wassenaar. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 2% u. n.mm. Ds. Sevcryn van Waarder. Geref. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. De heer Wamink, Cand. te Amsterdam. advertentien. Voor de veile blijken van belang stelling, ontvangen bij het overlijden van mijn dierbaren Echtgenoot, den Heer Leendert van Gelder betuig ik hiermede mijn oprechten dank. Üit aller naam, Wed. M. v. GELDER—v. DAM. Gouda, 27 Juh 1929. Hooge Schiel. Zeedijk. 2326 16 gevraagd, niet beneden 17 jaar. Adres: Mevr. DE JONG, Bleeker' singel 25. 8 U tot en met 19 Auguatui 10 OKVHSTIODi DIERENARTS Telefoon 346 10 GEVRAAGD, voor halVe dagen. Vrijdags den geheeien dag. Zoutmanstraat 40. Wegens huwelijk der tegenwoor dige een flinke GEVRAAGD voor half Augustus, by Mevrouw L. D. v. VREUMINGEN Wijdstraat 20. Wegens overlijden van mijne echt- geffioote GEVRAAGD, een degelijke P.G. Gezin met 4 kinderen (jongste 6 jaar). Dienstbode aanwezig. Brieven aan C. BEZEMER, Boek houder, Kinderdijk. Te kantore der Gem. Lichtfabrie ken te Gouda (afd. Boekhouding), wordt GEVRAAGD voorloopig 'met tijdelijke aanstelling: leeftijd ca. 18 jaar. Salarisgrenzen 700.— tot 1200.—. Solicitaties vóól* 5 Augustus a.s. in te zenden aan den Boekhouder dei- Gemeente Lichtfabrieken Gouwe 189. GEVRAAGD, 16 jnar, voor de brood bakkerij, goed kunnende fietsen, bü A. DE BRUIJN, Nieuwe Haven 232. TE HUUR: nieuw gebouwde met groote achtertuinen otf vrije poort, Constantijn Huygenskade, 6.50 per week. 2814 12 Te bevr. bij C. H. KUIJLENBURG Jan Philipsweg 101. GEVRAAGD: 2316 8 en een jongen, leeftijd 1618 jaar. A. V. LEEUWEN, Nabelstraat, TE KOOP 10 met Super Elto Speedster (nieuw) f 450.- Te bevragen Fluw. Singel 106, Gouda. 1 cyl, 2 versn., voor 50.8 A. v. LEEUWEN, Nobelstraat. Dr. TEN GATE, Speciaalarts voor Spflsvertering-, Rheumaitieche en Zenuwziekten, EENORACHTSWFJÏ 65, ROTTERDAM. GEVRAAGD van 1416 jaar. Firma H. VAN VLAARDINGEN, Werf „Kromhout", Gouderak t. o. Gouda. 2325 10 GEVRAAGD, bij P. J. SPEE, Keizer straat 67. 2337 3 Gevestigd te Oouda, 32 van Aandeelhouders op WOENSDAG 14 AUGUSTUS a.s. des namiddags te 3'/2 uur, ten kan tore der Vennootschap, alwaar do puintein van behandeling vanaf 6 Aufeustus ter inzage liggen. Aandeelhouders, die stemrecht wenschen uit te cefenen, worden er aan herinnerd, dat zij, conform Art. 24 der Statuten, verplicht zijn hunne aandeelen minstens 8 dagen vóór de vergadering te deponeeren ten kan tore der Vennootschap, bij de Heeren R. MEES ZOONEN, Rotterdam, oi bij de Heeren R. MEES ZOONEN, Bijkantoor 's-Gravenhage. DE COMMISSARISSEN. Gouda, 26 Juli 1929. Ondergeteekenden maken bekend dat de prijs van de VOLLE MELK (consumptie) Maandag 29 Juli met De Besturen van de R.K. L. T. B. Bond v. Melkveehouders Vereenigde Zuivelbereiders A. S. DEN BOON, Voojp. Melkslijters. Verlaagde Prijs 20 per Liter f2.70 per flesch f2.20 (Ook per maat) De van ouds bekende van staat ALLEEN bi) de KlalwansbruB NIET op da Markt „20 Bekroond met Zilveren Medaille POFFERTJES 25 ct. WAFELEN 12'/i ct. Deze prima schoencream is alleen verkrijgbaar Spool's tl'. 21. Ter kennismaking geven wij gedurende een maand 2 groote doozen voor 25 ct.„ kwaliteit gelijk Erdal. Bij ons koopt U voor weinig geld een prima stuk gezouten Ledev in Bagageriemen, Veters, Gummizooien en -hakken, Spanneis, Steunzoolen, Inlegzooltjes, enz. zijn wij ruimschoot gesorteerd. Leder- en Fouimiturenhamlel Electr. Schoenmaken) Aanbevelend, Reclaim* Gedurende één maand geven wij Cadtau bij aankoop van een Jenny Pijp Systeem Big-Ben 70 cent Vi ons prima baai of Mary land en een Nico. Zie Etalage KLEIWEG 87 Voor de Vacantiedagen Prima Essence voor Limonade IN DROGISTERIJ KLEIW EO 91 TEL. 317 GOUDA De van ouds bekende 15 van D. VAN DER STEEN is dit jaar geplaatst op de MARKT, bij de Korte Tiendeweg Bestellingen worden zonder prijsver- hooging, aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend. INMAAKKRUIDEN, KURKEN, FLESSCHENLAK, ANTIBRUISPOEDF.R AZ1JNESSENCE. Gedipl. Drogist Burg. Martenssingel 109 Tel. 739. Schilders, Oosthaven 65, Tel. 280 - GOUDA. - Verf, Lakken Kwa/fen Vraagt en gebruikt uitsluiten^ onze Prima Honingkoek 40 cent per stuk em hooger Gemberkoek 55 cent per stuk en hooger. Sucadekoek 55 cent per stuk en hooger. Siroopwafels 6 cent per stuk GEBR. KAMPHUIZEN. BIJ 15 T£elpl U, er af VOOR IEDEREN VOET EEN ARftRTMODEL. 1 dan rrubcUioeH^ Alleenverkoop voor Gouda en Omstreken. WIJDSTRAAT. Ter overname aangeboden van een der onderdcelen van het Bouwbedrijf. t 12 Benoodigd kapitaal f 800.—. Vak kennis onnoodig. Brieven onder No. 2340, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. OEMBER en SUCADEKOEK TAARTEN en KLE1NOEBAK DIVERSE SOORTEN KOEK EN BANKET Alles vervaardigd van prima grondstoffen en beslist natuurboter Brood-, Koek- en Banketbakkerij 235Q 30 SPIER1NOSTRAAT 65.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 4