VARIÉTÉ BART ELFRINK Kliine Annonces 8 regels fl- LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. CONCORDIA i 4 Augustus 2 en 8 uur 120 TEN CATE BRIX EN BROX BARTLY Mr. Carter en Miss Corina FLENSCH COMP lOOO en I Ni cht The Bachtons Mons en Mad Janzonia Zaterdag 3 Aug. PIETJE BEL _LJ vooratter der Kamer van Koophandel v» or Twente te Almelo, B. J ter Kuile,. voorzit ter d*r ufdeeling grootbedrijf der Karner van Koophandel voor Twente te Knachedé, F. Oostinejjer. voorzitter der afdeelingklein bedrijf der Kamer van Koopbaod-d :or Twente te Almelo. Job. Schilstrg, sec-rotaria der Khmer van Koophandel voor Twente te Hengelo. L. van Heek, voorzitter der afde ling Jtoachedë en Lonnekw vin -I? maat schappij voor Nijverheid en Handel te Lon- neker. U" F Klaar, secretaris der gem- -lite Enschedé. G. Elhörst, eerelid der Enschede- aobe Handelavereeniging te Enschedé, en J R. Beunder. hoofdredacteur van 't Twontsch dagblad ..Tubantia te Enschedé Als ontvangende vereeniging van het ron gree treedt op de Enaehedeeche Haude'» vereeoiging. welke aangesloten is bij d»4i Koninklijken Nederiandsehen Midden stanls- hond Het Gemeentebestuur van Enschedé, zal op Dinsdagavond 20 Augustus het congres ten stadhui?* ontvangen voorts biedt het den congressisten een harmonie-concert in het Volkspark aan op Woensdagavond en na beëindiging van het congres op Donder- <lagn«iÉdae een autotocht in en om En sehedé Na afloop van de ontvangst ten stadlinize houdt het bestuur der Enschedesche Han» dei'vereeniging ter gelegenheid van baar 25- jarig bestaan een receptie in de tooneelzaa! van het gebouw in bet Volkspark. Tijdens het concert op Woensdagavond vindt de officieels maaltijd plaats, gevolgd door een avondfeest, aangeboden door de ontvangende vereniging. Tweede Kamer. Thans heeft ook jhr. mr. Ruys de Be^en- brouck zyn benoeming tot lid der Tweede Kamer 'aangenomen. De kabinetscrisis. BÜ navrage te bevoegder plaatse werd medegedeeld, dat de kabinetscrisis haar normaal verloop heeft. Nadat tusschen den kabinetsformateur «.u.crzyds en de A.-R., C.-H. en R.-K. Twee- do Kamerfracties anderzijds een uitwisse ling van schriftelijke bescheiden had plaats gehad, heeft jhr. mr. Ruys de Beerenbrouek de vertegenwoordigers dier fracties tot een ramenkonv-t met hem uitgenoodigd Zooals reeds is medegedeeld, worden de Woensdag begonnen besprekingen heden voortgezet. In die bijeenkomst zal een defi nitieve beslissing in een of anderen zir. gunstig of ongunstig voor de vorming van ten parlementair kabinet* „steunende «»p «ie lechterzijde" valle.i. De uitvoer van huiden en beenderen. Het Ministerie van Buiten lands», lie Zaken maakt bekend, dal op 28 Juni 1929 op bet Secretariaat van den Volkenbond de akte werd nedergelegd. waarbij de beide op 11 Juli 1928 te Genève geteekende overeenkom sten met bijbehoorende Protocollen met be trekking tot den uitvoer van huiden en beenderen*, welke werden goedgekeurd bij de wet yA 24 Juni 1929. door Nederland wor- dei/oek rac htigd; Bij deze bekrachtiging is de verklaring afguegd, dat Nederland geenerlei verbinte nis fop zich neemt, ten aanzien van Xeder- landsoh-lndiê. Suriname en Curasao en dat het zich verbindt tegenover iedere andere Hooge Verdragsluitende Partij, die dezelfde verplichting op zich neemt, de toepassing van de bepalingen van art. 8 lid 3 van het Verdrag van 8 November 1927 tot afschaf fing van in- en uitvoerverboden en beperkin gen uit te breiden tot ieder geschil dat zou kunnen rijzen, omtrent de uitlegging of de toepassing van de bepalingen van ieder de zer overeenkomsten alsmede van de bepalin gen van genoemd Verdrag, welke krachten? art. 8 van de overeenkomst met betrekking tot den uitvoer van beenderen op deze over eenkomst toepasselijk zijn. onverschillig of het geschil al dan niet een rechtsgeschil is. Beide bovengenoemde overeenkomsten voor welker inwerkingtreding vereischt is dat zij voor l Juli 1929 bekrachtigd zijn do-'-r de staten, die haar onderteekend hebben, te weten: België. Bulgarije. Denemarken. Duits.-bland Groot-Brittanniê. en Noord-Ie-- iand. Finland. Frankrijk. Hongarije. Italië. Luxemburg. Nederland. Noorwegen Oosten rijk. Polen. Roemenië, het Koninkrijk der Seréen. Kroaten en Siovenen. Tsjecho-Slo- wakije. Turkije, Zweden en Zwitserland, werden voor bedoelden datum slechte be krachtigd (joor België. Denemarken. Duitsch land Groot-Brittanniê. en Xoord-Ierland. Finland. Frankrijk. Italië, Luxemburg. Ne derland. Oostenrijk. Roemenië. Zweden en Zwitserland. Examen land en tuinbouwkunde. De Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de examens ter verkrij ging van de weten van bekwaamheid in de beginselen der landbouwkunde en in de be ginselen der tuinbouwkunde zullen worden afgenomen in de op „.Duivendaal" gelegen gebouwen der Landbottwhoogschool te Wa- geningen, des voormiddag? van 8.45 uur tot 12 yur. en des nanvddag? van 1.30 uur tot 8.45 uur. voor de landbouwkunde I. o.op 5 6 7, 8, 9 10, 12, 13, 14, 15, 16. 17, 10. 20, 21, 22, 23 en 24 Augustus a.s., en voor de tuinbolTtfkunde (1.0.) op 26. 27, 28, 29 30 en 31 Augustus, 2, 3, 4, 5, 6 en 7 Septem ber a.s. Finaticieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. De commissie van advit-. Benoemd voor vyf jaren tot lid der c-:ra- miss -* van advies, bedoeld in art. 37 der Wet tot herziening der financieele vernou- diog tus.-chen het Rijk en de gemeenten, prof .mr. C. W. de Vries, hoogleeraai aan de Handelshoogeschoo! Rotterdam, teven? voorzitter; mr. A. Veen, administrateur vaa afdeeling"bélStëtïHgen en statistiek te- ge meente-secretarie Rotterdam; mr. A. Jon ker, directeur-secretaris van Vereeniging voor Nederlandsche gemeenten, 's-Graven- li age; mr. H. W. J. Mulder, referendaris bij Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, 's-Gravenhage; J. D A. Visser, hoofdcom mies bij Centraal Bureuu v. Statistiek, 's-Gravenhage; J. Walch, administrateur gcmeentcfinanciën Amsterdam; W. Wag.- naar, referendaris b\j departcm. van Ki-uw- ciën. De eerste vergadering der commisaie. Gisteravond heeft aan het Departement van Financiën de eerst» vergadering der commissie plaats gehad. Nadat de voorz/tte. namens de Ministers van Financiën en van Binneniandsche Za ken en Landbouw de commissie had geïn stalleerd, sprak de voorzitter een persoon lijk woord t<4 de leden ter veront «huldi ging van den grooten spoed waarmede de leien tot de eerste ergadermg waren op geroepen. Ook op de benoeming ran een secretaris der commissie kon niet worden gewacht. De voorzitter verklaarde z:ch be reid tpdelyk mede zich te belasten met de -verkzaamheden verbonden aan het secreta riaat. Het archief van de eommisrie, vroe ger werkzaam in de periode van de voor bereiding der nieuwe wet op de financieele verhouding zou worden overgenomen by de ontbinding dier commissie. Haar werkzaamheden. Wat nu de spoedeischende werkzaamhe den der commissie betrof, meende de voor zitter dat het stellig in de bedoeling zou liggen, dat de commissie een ontwerp alge- meenen maatregel van bestuur, bedoeld In het eer.-te lid van art. 37 der nieuwe wet, bij de regeering inzond. In dat geval iou dus de commissie niet wachten tot haar ad vies over een ontwerp-algemeenen maat regel werd gevraagd; zy zou zelve en dt- deiyk moeten handelen. Van een zuiver technische uitvoering der wet kon daarbij geen sprake wezen. De voorzitter wees bijv. op de puzzle, opgegeven door de Twee.le Kamer omtrent de ..verplichte uitgaven" voor het lager onderwys door de Lager Onderwijswet 1920, op de gemeenten ge legd. Ter vaststelling van de beteekenio,van „letter g" in de bekende uitkeeringsformu'.e was noodig de opbrengst te weten van de gemeentefondsbelasting over het dienstjaar 1921-'32. Hier zou een schatting noodzake lijk wezen, omdat alle berekeningen moeten worden gemaakt in 1930. De voorzitter wees in verband hiermede op Ap absolute noodzakelykheid dat de gemeentebesturen in Mei 1930 bij het opmaken van de begroo ting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1931 zouden weten op welk bedrag de rijksuitkeering voor het jaar 193) was te «.-tellen. De gemeentebesturen zouden anders nooit het bedrag, door eigen belastingen over 1931 te dekken, kunnen vaststellen. Len overweldigend arbeid moest dus vóór Mei 1930 zyn verricht. Daarom had de com missie geen dag te verliezen. Zeer veel tyd zou heengaan met het behandelen van de bezwaarschriften door de gemeentebesturen in te dienen, wanneer de ministers de com missie over die bezwaren zouden willen hoo- ren en dvfs een administratie in jurisdictio- neele vormen zou moeten worden gevoerd met beantwoording van de motieven waar op de adviezen der commissie steunen. Lang vóór Mei 1930 moet dit werk geheet zyn verricht, steunende op den algemeenet maatregel van bestuur, die stellig in den herfst ran 1929 tot stand zal moeten ko nten. Met het oog op de belangrijke functie* Ier commissie mocht zy niet ontaarden in een .vlaggetje" geplaatst naast een ambte lijk bureau dat het eigenlijk werk zou ver richten. Vooral by het geven van adviezen die in wezen uitspraken zyn op bezwaar schriften van gemeentebesturen, moet de commissie het vertrouwen hebben van re geering en gemeentebeturen beide en daar toe moet zij, afgezien van de aan haar toe vertrouwde ambtelijke krachten, ook zelve zijn een centrum van toewijding en een brandpunt van energie. Bescherming van vogels. De heer W Tolsrna schrijft in het Vader land onder meer Het hoofdbestuur van den R-K. Boeren- •n Tuiudersbond heeft oulangs ruchtbaar heid gegeven aan het feit. dat de minister van hinnenlandsche zaken en landbouw een aanvulling van de Vogelwet-1912 overweegt, te einde de massavangst en den uitvoer van zangvogels te beperken Ook het comité tot opheffing van de vangst van beschermde inlgndsche vogels heeft van den minister iiet verzoek ontvangen, over de voorgenomen wetswijziging van advies te dienen Dit comité heeil den minister o.a. geant- woord. dat het met groote voldoening het feit constateert, dat hij-althans het beginsel heeft aanvaard dat de vangst van „be schermde" inlandsche vogels geheel behoort te verdwijnen, maar dat de wijze, waarop de minister zich voorstelt, dit doel op den duur te kunnen bereiken, het comité heeft teleurgesteld, omdat aldus de kooi vogel vangst nog «el 20 30 jaar of langer zou worden bestendigd De maasavangst met slagnetten zou nog langen tijd toegelaten blijven. Aangezien zoowel de vangst van de be- ttokken vogelsoorten gedurende 21 maand als de handel in deze vogels voor de belang hebbenden in geen geval een hoofdbedrijf kan vormen, maar nooit meer kan beteeke- nen dan een bron van bijverdiensten, meent het comité. dfrt zonder ernstige bezwaren eindelijk kan worden overgegaan tot afschaf fing. Het comité weigert overigens met stel ligheid en zonder voorbehoud het denkbeeld te aanvaarden, dat een deel der inlandsehe zangvogel bevolking nog langer mag worden opgeofferd aan het materieele belang van een kleine groep ingezetenen en het dringt uog- tnaal? aan op radicale maatregelen. Intusschen komt er steun van over de grenzen De Pruisische minister van land bouw. domeinen en bosschen heeft in ant woord op. een vraag van den afgevaardigde Bischoff meegedeeld, dat een verbod van in- en doorvoer van zangvogels uit Nederland hem noodzakelijk voorkomt, omdat de inas- savangst van zwerf- en trekvogels in de aan Duitschland grenzende Nederlandsche pro vincies een belangrijke vermiuderirtg van den Dultschcn zangvogelstand veroorzaakt. De minister berekent voor het najaar van 1928 het aantal door Nederlandsche vogel vangers ui de grentströkeu buitgemaakte vo- 1 geitjes op Ifcer dan dat in Duitschland met veel moeite en kasten beschermde zangvo gel» tijdens den trek- en zwerftijd in Neder land verkocht worden Congres voor mond hygiëne. Aan het congres wordt een tentoonstelling in het Universiteitsgebouw verbonden. Tal van buitenlandsche sprekers. Van 5—10 Augustus wordt te Utrecht e(-n Congres viK>r Mondhygiëne gehouden, waar van H. M%de Koningin-Moeder bescherm vrouwe en de Z. K. H Prins Hendrik Eere- Vouruiter is. Het congres gaat uit van de Maatschappij tot Bevordering der Tandheel kunde en wordt gehouden naar aanleiding van de 23e vergadering van de „Fédération Deutaire Internationale'' In de schaduw van het congres wordt verder een tentoon stelling voor mondhygiëne gehouden in het Universiteitsgebouw. dat daarvoor door het college van curatoren belangeloos geechik- baar werd gesteld. Ook mag men zich ver heugen in de volle medewerking van het gcui. entebest Uur. H'*t congree zal sociaaJ-niediadi zijn. Men wil propaganda maken voor mondhygiëne, daar '.n« land hierin nog steeds achter is. terwijl het onderwijs in de tandheelkunde juist bovenaan staat. Oslo en Utrecht staan aan de spits. Om deze reden wordt het con gres ook te Utrecht gehouden. Men wil er op dit congres op wijzen, dat voorzorg noo dig en voorkomen mogelijk ie. en zich af vragen in hoeverre hier nuttig werk is te verrichten door de ziekenfondsen. In de sectievergaderingen zullen o.a de volgende U(rechtsche doktoren spreken. Pr J. A. van Heuven over Betrekkingen tus schen'mond- en oogaandoeningen en Dr. A. A. J. van Eginond over de gevolgen van onvoldoende niondverzorging voor mond-, keel- en oogaandoeningen Van de buiten landsche sprekers vermelden w- Prof. Dr. A. Kantorowicz uit Bonn. die spreekt over Prophylaktische orthodentie und Rachitis- propholaxe. De deelnemers aan liet congres worden dom het Gemeentebestuur op Dinsdag 6 Augustus optvangen. Verder vermeldt het programma verschillende excursies o.a. naar de Philipefabrieken te Eindhoven en naar de haven te Amsterdam. Burgemeester K. ter Laan. Een vergadering der S.D.A.P. Omtrent de gisteravond in het gebouw ..One Huis" gehouden vergadering van de afd. Zaandam van de S.D.A.P.waarin de houding vftn burgemeester K. ter I.aan als .hcoéd der polHüe piet betrekking tot heb conflict in de Zaanschc houtindustrie, een punt va» bespreking uitmaakte, beritfit men dat de vergadering druk bezocht was; zij werd gepresideerd door den partijvoorzitter den heer J. Oudegeest. Naar wij vernemen, werd uit de vergade ring een motie van afkeuring voorgesteld, welke op voorstel van den heer Oudegeest niet werd aanvaard, op grond van het feit. dat de lieer Oudegpggt van burgemeester Ter Laan in voorafgegane conferentie de verze kering heeft mogen ontvangendat deze in den vervolge meer zal handelen naar den geest der S.D.A.P. Burgemeester Ter Laan zelf was niet ter vergadering aanwezig. Het Bioscoopconflirt in het Zuiden. Ingrijpen der regeering gevraagd. De Imer W. H. Idzerda,. oud-adviseur der Staatscommissie Bioscoopgevaar en oud-lid der Ceritrale Commissie der Rijksfilmkeu ring heeft zich trewend tot den minister van hinnenlandsche zaken en landbouw met ver zoek in genoemd conflict in te grijpen en door wijziging ven de Bioscoopwet daaraan een einde te maken. GEMENGDE BEKH U I K V De brand in „de Plasmolen". Inzake den biand in hotel de Plasmolen vernemen wij uog nader, dat het beneden deel van het hotel voor liet vuur is gespaard gebleven. De beide bovenverdiepingen zijn evenwel geheel uitgebrand. Het voorkomen van „alastrim" te Rotterdam. Twee jeugdige patiënten overleden. Nadere bijzonderheden omtrent de ziekte. Van de meest bevoegde zyde verneemt het „U.D." dat er gisteren in het zieken huis Coo!singel te Rotterdam twee jeugdige patiënten zijn overleden. De dood van een van de twee is te wyten aan het (eit, dat zich longontsteking als complicatie heeft voorgedaan. De dood van den andere moet evenwel uitsluitend geweten worden aan de gevolgen van alastrim. In het geheél worden thans zestien pa tiënten in het ziekenhuis Coolsingel ver pleegd. Het aantal gevallen in de stad, die thuis verpleegd worden, bedraagt 25 tot 39. Onder dezen is geen enkel ernstig zieke pa tiënt. In de omgeving van Rotterdam ie een geval voorgekomen. De waarnemend directeur van den ge neeskundigen dienst raadt de vaccinatie ten sterkste aan. Het ligt in zyn voornemen iedere week een communiqué over het ver loop van de epidemie te verstrekken. Er kan evenwel nog niets met zekerheid over het vermoedelyke verloop gezegd worden. De meeste gevallen in Spangen. Het aantal ziektegevallen loopt van 25 tot 30 die voor het meerendeel zich in Span gen voordoen. In het. ziekenhuis zyn een dokter en een paar verpleegsters aan de ziekte, die veel overeenkomst heeft met wa terpokken, lijdend. De verschijnselen rijn overal ongeveer dezelfde. De patiënten hebben een dag of drie koorts, die tot 39 graden oploopt, daar na duurt de ziekte nog een tiental dagen, vaarby zy zich loom voelen en kans loopen door kouvatten complicaties op te doen, die natuurlijk van ernstiger aard zyn dan de ziekte zelf. Er zyn maatregelen getroffen, dat de (jelcte niet zal doordringen tot het kam peerterrein in de Hoek van Holland, waar op het oogenblik nog veel Rotterdammers iu hun vacautietijd verblijven. Wat een vooraanstaand medicus er van denkt. Aangezien de nieuwe ziekte uit tusschen de keerkringen gelegen streken geïmpor teerd moet zUn, meent het ,Kott. Nwsbl." er goed aan te doen, den geneesheer-direc teur vun het Ziekenhuis voor Scheepn en Tropische Ziekten, aldaar, dr. G. E. H. V«r- spyck Mynssen, naar zyn bevindingen t« vragen. Dr. Verspyck Mynssen verklaarde, er eigenlyk verwonderd over te zyn, dut deze goedaardige ziekte (hy legde den klemtoon op „goedaardige") daar al niet eerder wm voorgekomen. Rotterdam als wereldhavenstad, stunt nu eenmaal bloot uan allerhande uitheeniM-he kwalen en het is dan ook niet voor niet*, dut het Instituut voor Tropische Genees kunde Uoteterdum—-Leiden duur ter stede zyn ziekenhui» vestigde. Wil men met «enig succes het binnensluipen van vreemde ziek tegevallen bestrijden, dan mogt mot» gewa- periÉ op die plaatsen verschijnen, waar men er bm zoo te zeggen „bovenop kun zitten". Te meer verwonderde het dr. Verspyck Mynssen, dat Nederland (of liever Rottei- dain) nog geen alattrim-gevallen had ge kend, omdat in Engeland deze ziekte gere geld voorkomt. 1 Het vermoeden, dat de ziekte hier door een <zeeman was binnengebracht werd dan ook bevestigd. Deze zeeman bracht de kwaal op zijn vrouw 'over, een paar kinderen kre gen heten weldra moesten meer men- schen het 'oed houden. Toen de Geneeskundige Dienst kenni- kreeg van de ver.schynselen, die de medici aanvankelijk niet géheel konden thuisbren gen, is de waarnemend directeur daarvan, dr. H. L. W. van Beuningen van Helsdingen er met dr. Verspyck Mijnssen, dr. J. Th. Terburgh, hoofdinspecteur van d? Volksge zondheid uit de residentie en dr. D. L. Hule- hoff Pol, inspecteur voor Zuid-Holland en Zeeland van de Volksgezondheid uit 's Gra- venhage erop uitgegaan om eenige gevallen aan een nader onderzoek te onderwei pen. Na consult kon de diagnose worden vastge steld worden: Alastrim. In myti Dractyk in Oost-Indië verklaarde dr. Verspyck Mynssen, heb ik nooit een ge val .van alastrim ontmoet. Het verschynsel ia dus geheel nieuw voor ons. Op de vraag, of hei blad het publiek ge rust kon stellen met de mededebling, dat de alastrim de patiënten niet in gevaar brengt, kreeg het blad een bevestigend ant ivoord. Een half of één enkel procent slechts \an de alastrim-patic-nten in het buitenland overlydt, doch dan hebben zich complicaties voorgedaan en was l.ft lichaam reeds niet meer in staat, een dag[ of wat flinke koorts te weerstaan. Ten slotte deelde dr. Verspyck Mynssen mee. dat het zeer zeker niet gewaagd is. te veronderstellen, dat eenig verband be staat tusschen het voorkomen van alastrim te Rotterdam en het opheffen van den vac- cinatiedivang. De gevallen zel£ dwingen als het ware, de gedachten die richting uit te laten gaan, want by de eerste patiënten be vonden zich een paar kinderen, die nog in geënt waren tegen pokken en eenige oudere menschen, die heel lang geleden het laatst waren ingeënt. Dat zich na inenting wel eens gevallen van encephalitis voordoten, is heel jammer. Toch acht dr. Verspyck Mijnssen het nood- zakelyk dat personen in wier omgeving( alastrim optreedt zich laten revaccineeren. 1 Augustus in Amsterdam. Ook in de hoofdstad heeft gisteravond de Communistische Partij Holland op bevel uit Moskou een betooging gehouden, waarvan di strekking was. dat de arbeidersklasse van zyn wil moest blyk. geven om Sovjet- Rusland te beschermen tegen de aanvallen welke het kapitalisme over de geheele we- ïeld er tegen zou berarpen. Met name de Wrijving tusschen Ru-land en China was als aanleiding tot deze demonstratie genomen. Na een openbare vergadering in Bellevue door een kleine 1000 menschen bezocht is een stoet gevormd, die met roode v laggen en doeken met opschriften, langs de Marnix straat, Elandsgracht en Prinsengracht, daarna over den Dam en door de Hoog straat naar de Nieuwmarkt trók. Een sterke pof^jegeleide vergezelde den optocht die een zeer geregeld verloop had. Zonder incidenten is de stoet op de Nieuwmarkt ontboden. Auto met Nederlanders verongelukt. Bij een vaart van 90 K_M. per uur. Uit Berlyn seint Wolff d.d. 1 dezer. Op den steenweg naar Kiel in de buurt van Darmstadt heeft hedenmiddag een gru- vvelijk auto-ongeluk plaats gehad. Een Ne- derlansdche auto met negen inzittenden, waaronder drie kinderen, wilde een rytuig voorby ryden en kwam daarbij in de sloot terecht, nadat de auto tegen een boom ge botst was. Op het oogenblik, dat het onge luk plaats vond. had de aiuto een snelheid van ongeveer 90 kilometer per uur. Een der kinderen was ojj slag dood. De eigenaar van den auto, een Nederlandsche arts, stierf onder de handen der toegesnelde leden van een hulpdienst De andere zeven slachtoffers werden met ten deele em**1-** wonden weggevoerd. Nader wordt ons gemeld, dat het ongeluk plaat? had met den automobiel van den Ne- derlanschen geneesheer dr. Hubscher uit Axel. De auto werd geheel verbrijzeld, De negen personen die in het rijtuig zaten wer den onder het puin bedolven of op den straatweg geslingerd. Volgens de eerste hier ontvangen berichten zou dr. Hubscher en een zyner kinderen by de ramp om het leven zyn gekomen. Dit blijkt echter on juist te zyn. Dr. Hubscher zou slechts licht gewond zyn, maar een zynér kinderen werd gedood. Ook zyn vrouw zou zwaar gewond zyn. In den uuto bevonden zich behalve dr. Hubscher nog *y« vrouw, zyn schoonmoe der, zyn schoonzuster en vyf kinderen. Nations!* Bedevaart naar Lom-des. II* pelgrim? teruggekeerd, t He» 4«m* rn den trein overleden. li* bpd*vs«rt?irein«n van de Nationale iJedsvttsrt «ssr Uarde» zyn w^er to Koo- MtmhMtl DfUgg*komen. De trein kwam met ongeveer drie kwufiitrt vertraging aan. Ook de siekentrïln i ad ongeveer een ba f uur vertraging. Omtrent een geneiiag van mt-j. A. van Herwen ttit Z**geboeht*n oordeelen <ie dok toren# dat men niet te vooibarig moet zyn. Wel r» zy, volgen? de Maasbode, plotseling -genezen en gevoelt mej- van Gerwen zich thans geheel gezond, doch zy leed aan een 'riskte vermoedelijk van voorbijgaande» ttftfd, Zoodat het onzeker is, of deze Re- nozing wel als wonder zal mogen worden aangemerkt. Intusschen in den trein nabij Tours nog een pelgrim, n.l. de 2t-jarige mejuf frouw J. Houbrich wonende Zeeburgerdyk te Amsterdam, overleden. Dit is behalve J. Braat uit Betten en Betsy Melis uit Tilburg, than- de derdo overledene. Het lijk van inej. Houbrich is te Roosen daal op last van de politie naar het zieken huis „Charitas" overgebracht, waar het ge kist zal worden, om vervolgens naar Am- -t,-nlam te kunnen worden overgebracht. Overigens zyn ook nog twee rouwelyke jelgrims. wyl zy in .-tervtnsgevaar verkee ren, in een van de stationbureaux op rust bedden gelegd, in afwachting of zy verder zullen vervoerd kunnen worden. üpeniuchttooneel te Doorn. Volgens het Berlijusche blad „Das Kleine Journal zal in de loop van deze maand ter gelegenheid van een familiefeest bij ex- dteizcr Wilhelm in het park te Doorn een openluchtvoi rsteiling worden gegeven van „Das Marehen voui Heiligenwald", een stuk van Alfred Halm en Robert «Saudeck. De ex-kroonprins zal «*n der hoofdrollen spelen. Door een auto aangereden. Ongeluk met doodelyken afloop by St. Oedenrode. De landbouwer M. der Kinderen kwam op den provincialen kunstweg van St. Oeden rode naar Best nabij de kom der gemeente St Oedenrode in botsing met de auto van den heor Swinkels uit Lieshout, bestuurd door den heer H. v. d A. uit Gemert en is in het St. Odagestidit aan de bekomen ver wondingen overleden, zonder tot het be wustzijn te zijn gekomen. De getroffene was 61 jaar oud en laat een weduwe met 9 kin deren achter. Wordt de Orde van de Ster opgeheven? Naar wij vernemen, zal de orde van de Ster worden opgeheven. De reden van deze opheffing zou hierin gelegen zijn. dat de heer J. Krisiirvauiurti. het hoofd van de orde van meening is, dat. aangezien zijn leerlin gen in de geheele wereld bekend zijn. de orde als organisatie eerder een belemmering zal zijn voor de verspreiding van zijn bood schap. Een explosie in een smederij te Hoorn. Gisteravond omstreeks negen uur heeft in de werkplaats van den heer G. v. Har linger, in de Ramen te Hoorn, terwijl m,en bezig whs met het schoonmaken van een autogeen- laschapparaat een explosie plaat? gehad, doordat zich gassen hadden ontwikkeld in de smepderij waar een vuur brandde. Van het achter de werkplaats gelegen chr. schoolgebouw is geen ruit heel gebleven. In de werkplaats zelf was de chaos groot. Het dak is uit elkaar geslagen, terwijl deuren •ui ramen van hun plaats werden geslagen. Op liet oogenblik van de explosie waren de eigenaar G. van Harlingen en een jonge man. de 24-jarige L. de Schagen, in de werk plaats Beide liepen ernstige brandwonden '»p De toestand van laatstgenoemde liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. Beiden zijn naai het ziekenhuis vervoerd. De heer v. Harlingen zal vermoedelijk vandaag liet ziekenhuis weer kunnen verla ten. De brand die in de sin id? werkplaats ontstond werd met behulp van de toegescho ten buren gebluscht. ONZE KOLONIËN. Twee „toffe" Rotterdamsrhe jongen?. In de Loc. vinden wry (onder Stads nieuws) het volgende: Kort geleden debarkeerden hier te lande, zonder zich te storen aan immigratieforma- I it ei ten e.d., twee toffe" Rotterdanische jongens. Het tweetal, waartegen inmiddels door de Rotterdamsche politie is gewaarschuwd, hield zich bezig met oplicyterspractyken. Omtrent den aard un hun „werken" lichtte een brief van den hoofdcommissaris van öf Rotterdamsche poiitie zyn Bataviasche# cc'iega in. Het tweetal vormde in Rotter dam The Pure Silk Cy, welke kantoor hield aan den Stationsweg no. 1. (Deze Pure Silk Cy plaatste, zooals m» weet, in verschillende Hollandsche bladen advertenties waaruit viel te lezen dat men door het inzenden van een bedtag van 0.45 aan postzegels gratis een paar zijden kou sen kon krjjgen ene. enz-). Het tweetal is na het incasseeren van dertien en een half mille aan postzegë'* naar Indië vertrokken. Een procuratiehou* dei werd met drie mille achtergelaten om de zaken af te wikkelen en het met de kou- senlievende dame* op een accoordje gooien. Een van het tweetal schynt reeds eerder hier geweest te zyn. Hy wordt ten mihfte volgens de Süreté Générale van Parijs E® zocht door Le Gouvernement des Inde* NeeriandaLses. De andere een eerste lun® ï.unt op non-actief, drager van een bek«*" den Hollandschen officiersnaam. schy» nog een schoon strafregister te hebben. Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de lader leest ze dan I Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau MARKT 3l STADSNIEUWS. GOU1DA, 2 Aug. 1929. H. M. de Koningin-Moeder 71 jaar. Heden, ter eere van de 71ste jaardag van H. M. de Koningin-Moeder zyn van de toren de mggen ontplooid. Evenzoo wapperen vroolyk van het stadhuis, de Waag en an dere Gemeentelijke en Ryksgtebouwen het rood; wit en blauw. Kon. onderscheiding. By Kon. besluit ia toegekend de eere- niedaille verbonden aan de Huisorde van Oranje Nassau uan J. Schreuder, pakhuis knecht in het filiaal van de N.V. Kaashan del-Mij. „Gouda" te Rotterdam. Examen Engelsch M. O. Te Utrecht is gesluagd voor het examen Engelsch M. O. de lieer W. M. van Alphen Jélhier, Engelsche Handelscorrespondentie. Vóór het door de Vereeniging van l eeraren in Juni 1.1. alhier gehouden exa men in Engelsche handelscorrespondentie s'aagde onze stadgenoot, de heer M. A. de Groot, leerling van den h^er Ch. Lafeber. Met de Motorboot van V. V. V. Naar de Reeuwyksche Plassen. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Gouda heeft door de aanschaffing van een motorboot de verbinding met de Reeuwijksche Plassen tot stand gebracht. Gisteren had er een proeftocht plaats, waaraan door een aantal journalisten van de plaatselijke- en de groote pers werd deel genomen Heden wordt de boot officieel in gebruik genomen, en wordt door het bestuur van V. V. V. met autoriteiten en genoodigden een officieele vaart naar de Plassen gedaan. Morgen komen wij daarop terug. Bal in „Ons (ifnoasir," op Zaterdag 3 Augustus. Zaterdagavond, na afloop van Bouw meesters Revue in den Schouwburg, is er in de zaai Kunstmin van „Ons Genoegen" een groot bal tot sluiting van de kermis. Toegang hebben uitsluitend de leden der Sociëteit met hunfte huisgenooten en intro- ducée'a. Het bal vangt te 11 uur aan. Verduistering van een heerenrywiel. Door de politie is aangehouden zekere V. die zich schuldig had gemaakt aan ver duistering van een heerenrywiel. Proces verbaal werd opgemaakt. Twistende kermisgangers. Op verzoek van den caféhouder v. d. K. aan de Markt zyn uft diens inrichting eeni ge kermisgangers verwyderd, die inplaats van vroolyk kermis te vieren aan hot twis ten waren geraakt. Een vechtpartij. Woensdagavond ontstond een veehtparty ir. het café* van Van 't L. aan de Jerusalem- siraat alhier. Zekere F. H. v. L. uit R'dam maakte het de bezoekers lastig, en zekere van L. sloeg de spiegelruit van de localiteit met z'n hand aan stukken. Gewond aan hoofd en handen is de man naar het Van Iterson-Ziekenhuis gebracht, maar gister morgen weer uit 't ziekenhuis ontslagen. Van L. zal aan den caféhouder de ruit moeten betalen. Boete betaald. Zekere L. die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, wegens het niet betalen van een boete groot 8.betaalde zyn schuld gisteren ter Registratie alhieh. Agenda. 1 Aug.—3 Aug. 7W u. Nieuwe Schouwburg Revue „Wonder Boven Wonder". 8 Aug. 11 uur. Soc. Ons Genoegen" Groot bal voor de lefien, hunne huisgenooten en Introducée's. 4 Aug. 2 uur en 8 uur Cpncordia Bart El frink. 6 Aug. 8Mi uur .Hollandia" Markt, Leden vergadering Goudsche Winkeliersvereen. A pothekersd ienst De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg 9, zal tot en met Vrijdag 2 Aug., benevens den daarop volgenden nacht ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK BERKENWOUDE. De uitslag van de voor deze gemeente ge houden loting voor Nationale Mi'itie is als vflgt: T. Slingerland 39, J. Anker 74, E. W. van Erk 121, A. W. van Herk 133, W. de Jong 154, R. Markus 176, A. van Meyeren 176 en T. Molenaar 179. BOSKOOP. Loop der bevolking. De volgende personen hebben zich gedu rende deze maand hier gevestigd: W. G. Houdyk, B. G. Hey, C. J. v. Leeu wen, J. p v. d. Broek, P. Schouten C. K. v. Leeuwen en T. Alblas. Vertrokken is H. Tissink naar Oost- en West-Souburg. HAASTRECHT. Bouwvergunning. Aan A. G. van Eijk en wed. A. Streng te Vliet is vergunning verleend tot den bouw reep. van een wagenloode en een varkens- sahuur, terwijl aan het Leidsch Universi- t ei te fonds to Leiden vergunning is verleend tot den houw van een landbouwerswoning te Vliat. In den laat* ten tijd hebben in deze ge meente weer ettelijke auto-ongelukken plaats gehad. Nabij het café ..Het Roosje" reden twee Fordauto's tegen elkaar doordat ter plaatse niet, voldoende ruimte was om te ptiasaereti Van beiden werden de linker voorwielen vernield; de inzittenden bekwa men geen letsel. Ir Boven-Hnastredït geraakte een groote vraqhtauto van den dijk, welke door den heor Hulleman uit Gouda op den weg werd gebracht en voor herstel naar Gouda is ge sleept. De bakker v. 1). te Vlist reed met zijn bestelauto in de Vlist tegen een boom, hetgeen eveneens zonder persoonlijke onge lukken afliep, dooh waarbij wel de auto liet moest'ontgelden. Telefoon-verkeer gestoord. Door den storm woei' j 1 Woensdagavond een paal van het telefoonnet nabij het café „Het Roosje" om, juist op een passeerende uutobus, waarvan een groote ruit vernield werd. Van de inzittenden werd gelukkig niemand gewond. Het telefoonverkeer bleef tot Donderdagmorgen gestoord. Burgerlijke Stand. GEBORENMels, z. v. K. Graveland en E. van der Stok. GETROUWD: Johannes Christoffel Hagen en Mijntje van Eijk. Wykverpleging. Zr. Woutnian is van haar ziekenverlof teruggekeerd en heeft haai werkzaamheden al» wijkverpleegster hervat. Eierveiling. Aangevoerd 46(X) kipeieren en 100 stuk? eendeneieren, prijzen resp. f 5.50--6.50 en f {>-5.45. alles per 100 stuks. Handel traag. REEUWIJK. De heer L. Zwaan, candidaat te den Hel der heeft bedankt voor het beroep bij de Geref. kerk alhier. Begunstigd door schitterend weer hebben de kindereu van de christelijke scly>ol een reisje gemaakt. Met auto's, trein en tram werd naar den Hoek van Holland gereden, waar de kinderen naar hartelust konden ba den. Met de Merwede I werd een boottocht naar R'dam gemaakt. Hier vandaan werd met de Spido naar de Waalhaven gevaren, waar het vliegveld werd bezichtigd. Op de terugreis werden in R.dam eenige standbeel den bekeken, waarna om half tien de kin deren weer naar huis werden gereden. STOLWIJK. Tot hoofd der By'z. School alhier is in de vacature C. A. de Vries, benoemd de heer Bezemer, thans te Katwyk a. Zee. De kinderen der Byz. School hebben Woensdag een reisje gemaakt naar Wasse naar en omgeving. Ondanks het minder gunstige weer hebben de kinderen volop ge noten en kwam men opgewekt weer thuis. WADDINXVEEN. Voor liet examen nuttige handwerken is te Rotterdam geslaagd mej. J. Vis. INGEZONDEN. (Buiter. verantwoordelykheid der Redactie) Leesstof voor Nederlanders in De Nederlandsche^ Bond in Duitschland, welke hoofzakelijk de „verlevendiging van het stambewustzijn van de in geheel Duitschland wonende Neder landers" ten doel heeft, tracht dit doel te bereiken door: het oprichten van Nederlandsahe cursus- het samenstellen van leesbibliotheken het rondzenden van leestrommels en spre kers, enz Een en ander kost veel geld, doch de Bond rekent daarbij op steun uit het Vader land. Thans heeft de Bond het hieronder ge noemde Comité verzocht jaargangen van verschillende geïllustreerde tijdschriften te willen Verzamelen, ten einde met meer suc ces zijn arbeid te kunnen voortzetten. Volgaarne voldoet het Comité aan dit ver zoek en vraagt, door middel van dit inge zonden stuk, alle lezers en lezeressen, 'die met het sympathieke doel van den Bond instemmen, te-willen nagaan of zij één of meerdere jaargangen van tijdschriften kun ne besohikbaur stellen.- Alle zendingen, groot en ikjein, puilen dankbaar worden aanvaard en worden gaar ne aan het Secretariaat van het Comité. Waldeck Pyrmontlaau 1 te Rijswijk (Z.-H.) tegemoetgezien. Het Nationaal Comité tot steun van den Nederlandsohen Bond in Duitschland. Jhr. D. J. DE GEER. Minister-President. Eere-Voorzitter. Jhr. E. J. M. WITTERT. Voorzitter. C. F. POORTVLIET. Secretaris, r. I). KCHÜI.LEII TOT PEURSOM,. Penningmeester. W P. F. VAN DEVENTER. W. H F. FRANKEM0LLE. SPORT EN WEDSTRIJDEN ZWEMIMEN. Mej. Leibbrand naar Zwitserland. Over het meer van Genève. Mej. Leibbrand uit Utrecht heeft het voor nemen omstreeks half Augustus een poging te doen om van Lausanne naar Genève te zwemmeneen afstand van 60 K M. Deze tocht' is reede eens beproefd door den Fran- schen kanaalzwemmer Michel, doch deze moest die poging wegens den zwaren stroom, opgeven. De leiding van den zwemtocht van deze Utrechtsche zwemster dezelfde, dite van Stavoren naar Enkhuizen is gezwommen - is in handen van den heer Wüthrich. official van den N.Z.B. en van de K.N.A.U. Een drietal officieele tijdwaarnemers zal mej. Leibbrand bij haar poging Lausanne— Genève vergezellen. WATERPOLO. Nederlandsche Zwem bond. De competitie. De waterpolo-commiaale van den Nederl. Zwenibond heeft in samenwerking met liet dagelijksch bestuur van den N.Z.B. besloten, de promotie- en degradatieregeling voor de le klasse heeren te wijaigen. Deze wijziging houdt in, dat de nummers laatst van de twee afdeelingen der le klasse, il l. G.Z.C. (Gouda) en U.Z.C. (Utrecht) op onzijdig terrein een beslissingswedstrijd zui len spelen om uit te inakenj, wie van hen den degradatie-wedstrijd tegen den kampi- oen van de 2e klasse zal moeten spelen. Het programma voor deze wedstrijden luidt: U.Z.Q.—G.Z.C. U Agustus A. Leiden: H.PC- 8 VIL B. Hu™ um 18 Aug. Winnaar A—Winnaar B. 25 Aug. Winnaar B—Winnaar A- 1 Sept. Eyentueele beslissingswedstrijd. RADIONIEUWS. Programma voor Vrijdag 2 Aug. Hilversum. 6.00 Tijdsein A.V.R.O.-Klok. Vervolg con cert. 7.00—7.45 Vioolrecital door Nicholas Roth Aan den vleugel Chappel. 8.00 Tijdseiu A.V.R.O.-Klok. 8.01-8.15 üramofoonmuziek. 8 15 Kurhaus Scheveningen Concert. Het Residentie-Orkest Hermann Abendroth. Huizen. 6.00— 7.00 N.C.R.V. Carillonbespeling. Kon. Paleis Amsterdam. 7.00- 7.25 KRO. Causerie over: Kamer- planten. 7.35 V.P.R.O. Persber. 7.40 V.P.R.O. Causerie over: Assisi. V P.R.O. Concert Instrumentale aolis- Symphonie o.l.v. Prof ten V.P.R.O. Causerie over: Van Bombay naar Gewalier. 9 30 V.P.R.O. Vervolg concert. 10.00 V.P.R.O. Voorlezen dóór Ina Buu- diy—Bakker. 10.20 V.P.R.O. Vervolg concert. Programma voor Zaterdag 3 Aug. Hilversum. 10.0) Tijdsein A.V.R.O.-Klok. 10.00-10.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.15—2.00 Lunuhinuziek door het A.V.R. O.-Kwintet. 2.0(1 2.30. Ei Imp raatje door Max Tak 2.30—3.30 Tuschinflkï Theater te A'dam. 3.30—4.30 Kurhaus Scheveningen. Thé dansant door „The Ramblers", o.l.v. Theo Uden Mosman. 5.00-5.30 Grauiofoonuiuziek. 5.30—6.00 Boekenhnlfuurtje door Dr P. H. Ritter Jr. Huizen. 11.30—12.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje 12.15-1.15 Concert door het K.R.O.-Trio. 1.15—200 Gramofoonmuziek. 2.00—3.15 Kinderuurtje. 5.00—5.46 Gramofoonmuziek. Proeven met een onderaardsche antenne. Zulten de gewone aWtennes verdwijnen? Dr. James Harris Rogers, een Ameri- kaansch radio-ingenieur, die meermplen proeven genomen heeft met onderaardsche antennes, is van meening gezien de re sultaten dat in de toekomst de gewone antennes voor het gebruik der zendstations zullen verdwynen. Genoemde natuurkundige heeft mgt een onderaardsche antenne inderdaad resulta ten weten te bereiken over een afstand van 650 K.M. en nadien zou hy er in geslaagd zijn een draadloo/.e telegrafie- en telefo- nie-verbinding tot stand te brengen tus schen Hyattsville in Maryland en de kust van den Stillen Oceaan. De z.g. onderaardsche antenne, die Dr. Rcgers gebruikt bestaat uit vier kabels, elk van 15 meter lengte, die een meter on der den grond, in buisleidingen van c.a. 40 c.M. doorsnee in de richting der vier wind streken zijn neergelegd, zoodat, wanneer naar het Noorden wordt uitgezonden, van den kabel in noordeiyke richting gebruik wordt gemaakt; naar het oosten van den in oostelyke richting liggenden kabel, enz. By de proefneming is gebleken, dat het fading-effect veel geringer is dan gewoon- lyk en dat met minder energie gezonden behoeft te worden, zonder dat de geluids sterkte hiervan nadeel ondervindt. Gedurende de proeven, die tusschen Ame rika en Frankrijk plaats vonden werd ver der geconstateerd, dat de electromagneti- sche golven zich niet met een snelheid van 300.000 K.M. per seconde voortplanten, maar met een snelheid, die zeker 10 9i minder is dan eerstgenoemde. Om deze reden meent Dr. Rogers te mogen aanne men, dat «le electromagnetische golven die roet een onderaardsche antenne zy'n uitge zonden, zich niet door den aether, doch door de aarde zelf voortplanten, hetgeen dan zyn, reeds in 1908 opgestelde theorie r.ou bevestigen. DRAADLOOZE DIENST. l)e Graff Zeppelin bo«» den Oceaan. Het luchtschip Graff jPppelin is heden morgen te 3 uur met groote snelheid Gibral tar gepasseerd. Aan boord was alles wel. De weersgesteldheid. Sombere vooruitzichten. HAMBURG. 2 Aug. In verband met de tooht van de Zeppelin deelt het meteorologi sche bureau te Hamburg mede. dat de weeifttoestand boven West Europa wordt be- heerscht door een stormgebied dat met een luchtdruk van slechts 739 M. boven het Wes telijk deel van de Noordzee ligt. Onder den invloed daarvan waaien boven het grootste gedeelte van Frankrijk Westelijke winden, die boven het Kanaal de Bteirkte van een storm hebben Boven het dal van de Rhone en aan de Fransche kust bedraagt de snel heid van den wind daarentegen slechts 15 tot 30 K.M. p'er uur. In het midden en Zui den van Frankrijk stegen af en toe onweers buien opIn het Westen en midden van den Atlantischen Oceaan doet het hoogdrukge- hied van de A tor en veel invloed gevoelen, terwijl in het Oosten van den Oceaan een laagdrukgebied heerachf, waarvan de kern bij New Foundlnnd ligt. Tusschen de Ber muda's en Florida zijn de uitloopers daart van merkbaar. Boven het Oostelijk gedeelte van den Oceaan is waarschijnlijk onder den invloed van het hoogdruk gebied van de Azoren helder weer met matige wind te ver- 'vhwhteu^. 'TÜMchen da Azoreiï en Neiw Foundland zal waarschijnlijk mist optreden. De Bremen terug in Bremerhaven. BREMERHAVEN,-2 Aug. Onder groote belangstelling van het publiek is de Nieuwe Oceaafnstoomor „Bremen" van de Nord- Deutsche Lloyd te Bremerhaven van zyn eerste Amerika-reis teruggekeerd. Ondanks het sombere weer bevonden zich tegen half zeven vele toeschouwers by de steigers die geduldig in den regen bleven wachten. Tegen 7 uur kwam de „Bremen" voor We- sermonde in zicht, en tegen half acht legde het schip onder gejuich der menschen aan de Columbia-kade aaiv-alwaar verschillen de autoriteiten aanwezig waren om den ka pitein te verwelkomen en te feliciteeren met de behaalde successen. De groote brand te Serajewo. Door communisten aangestoken? WEENIEN, 2 Aug. Volgens berichten uit Belgrado is te Serajewo gisteren een brand gesticht door arbeiders va* de spoorweg- wcrkplaatsen, die door d£ communistpn in verband met de betoogiiigen voor 1 Aug. zoo opgehitst waren, dat z(j het werk neer legden en de gebouwen in brand staken. Twee gebouwen werdén vernield. By het blusschingswerk kwam het tot bloedige botsingen met de communisten, in den loop waarvan verscheidene personen gedood wer den. Er hadden talryke arrestaties plaats. Het vuur tastte ook de in de buurt gelegen loodsen van bet station aan. De schade, ver oorzaakt door het verloren gaan van de al daar opgeslagen goederenvoorraden is nog niet te overzien. De Haagsche conferentie. BERLIJN. 2 Aug. De zitting van het rijks kabinet waarin de laatste dagen besluiten met betrekking tot de Int. Conferentie te Den Haag zullen worden genomen, zal waar schijnlijk hadenmiddag plaats vinden. Men verwacht dat het kabinet Dr. Stresemann met de leiding van de Duitsdhe delegatie zal belasten en overigens de bekende beslui ten omtrent het standpunt der Duitsche Re geering zal naar voren brengen. l)e staking aan de Zinkwitfabriek. MAASTRICHT, 2 Aug. Een 60-tal sta kers heeft het werk aan de Zinkwitfabriek hervat. Vlagvertoon. AMlSTERDAM, 2 Aug. De Amerikaan- sche kruiser Raleighvan 20 tot 27 Aug. a.s. een bezoek bren^^aan Amsterdam en ligplaats nemen aan den steiger der Holl. Amerikalyn. Het schip meet 8140 ton en heeft een lengte van 169 Meter. De 25.000ste inwoner fe Helmond. HEUMON1D, 2 Aug. Hedenmorgen kwam de heer van Lierop te Helmond aangifte doen van de geboorte van een dochtertje waarmede Helmond de 25.000ste inwoner binnen haar muren heeft. De burgemeester heeft den gelukkigen vader een enveloppe met inhoud aangeboden. Een kindje gestikt. Een oude vrouw bewusteloos. ARNHEM. 2 Aug. Een bewoner van de Tim Dwarsstraat die gisteravond met zijn "vrouw zijn twee kleine kinderen van 4 jaar en 15 maanden aan zijn 71-jarigu schoonmoeder toevertrouwd. Toen het echtpaar tegen 12 uur thuis kwam bespeurde men dadelijk een sterke gasliieht. In liet huis vond men de oude vrouw bewusteloos op den vloert||ggen. terwijl liet jongste kind, dat iu de pnder- wagen lag bleek gestikt te zijn- Het oudste kind was ongedeerd. WISSELKOERSEN. 1 Aug. 2 Aug. Offi" '•e'. Londen 12.10 9* 12.10% Berlyn 59.46 Va 59.46 l'arys 9.7R 9.78 Btussél 34.69Vii 34.69 Zwitserland 48.01 48.01 Weenen 36.16 86.16 Kopenhagen 66.46 66.50 Stockholm 66.86 66.87% New-York 2.49 V4 2.4#Vu Niet-ofificleël. Praag 7.38% 7.38% Madrid 36.47% 36.46 Milaan 13.06 13.04% Prolongatie 4ti '/c. In Margarine Unie bood de Ainsterdani- solie effectenbeurs lieden tocli een vrij leven- ylig beeld, omdat iu verschillende andere iotvdaenaoorten de omzetten waren toagwio men. Er was een geanimeerde affaire in Phi- lipswaardeu, waarvan de nieuwe een, avans van ongeveer 26 pet. behaalden. Later op den middag ging hier weer een gedeo^e van verloren. Margarine t'nfe stelden zich wat lager evenals Calvé Delft die beneden 230 kwamen. Van Berkels Patent schommelden rondom de hoogste prijzen van den vorige» beutsdag. Aecoustiek en Uitr&foou waren zoo good als onveranderd. Aniem» behaal den opnieuw een avans. Plotseling ontstond een beweging iu 35 aandeelen die gevraagd waren en die vervolgens naai boven liepen. Van de uiijuwaarden verkeerden Boetons in krachtig hostel RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 2 Augustus. Verwachting: Matige tot zwakke, later waarschijnlijk noordwestelijke tot zuidwes telijke wind. Weinig of geen neerslag. Iets w armer. Het weer in Juli. Een droge, zonnige maand. Voorloopiig overzicht van het weer in Juli 1929, meegedeeld door het Kon. Ned. Mete- reolugisoli Instituut te De Bildt. luidt: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was do temperatuur 0.4 gr. Celsius te laag. De afwijking was in de eerste en derde décade reap. tot 4 graad benaden. in de tweede décade anderhalven graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 8sten met vier graden beneden en op den 21 sten met 5 graden boven jgprmaal. De gemiddelde maximum ep de gemiddel de minimum temperatuur waren 0.5 graden boven normaal. Iu de derde décade kwam nachtvorst voor, die vooral in het Noorden van het land schade aan de gewassen too- hja^hti, b .li Do neerslag was over liet geheele land beneden normaal en onregelmatig verdeeld. Het tekort bedroeg in de Noordelijke pro vinciën 45 tot (O pocent, in Zuid-Holland. Utrecht. Gelderland. OosbBrahant en Noord Limburg 35 tot 45 pet., iu Zeeland 8 tot 10 pet., in We#t-Brabant ongeveer 15 pet., in Zuid-Limburg ongeveer 20 pet. In de tweede decade viel zoo goed als geen regen. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 240 tegen 196 normaal. Zondai OP VELER VERLANGEN Hel Beroemde DE BEROEMDE ILLUSIONIST De Vlucht uit de Brandkast >ft 1000 gulden uit indien iemand in staat is de kast zoodanig 'hinden dat hij zich niet binnen 1 minuut kan bevrijden. Elke manier van binden met ketting, touw, ijzer-, staaldraad, kippengaas, vischnetten, enz. txyhinde De oerkomische acrobaten. De man zonder zenuwen. in hun origineel universeel act. Angelo Het daarsteilen van beroemde personen. De vermaarde jongleurs een droom van schoonheid en pracht. Wereldvermaarde kunetschutters. Schitterend muzikaal act. Prijzen 130 -IOO - 75 alles inbagreptn. Plaatebespreken vanaf heden van 113 uur. Mat In 2 UUr Prijzen 3050—75 allea inbegrepen. Prijzen 3050—75 alles inbegrepen.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2