IJN tlio Plassen I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, BODEGRAVEN, BOSKOÖP, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, 0UDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». 17139 Maandag' 5 "Augustus 1929 198. Jaargang 9®. ir de ij f raren I I p! abandon - Jl - jassen uizen us koopt U vartje WINKEL eman DE WENTELTRAP. JASSEN stseizoen. OT V. V. V. REGELING E WINST” deweg 22 DA RKT 511 Dit blad verschijn^ dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Ivaart alleen vanaf u. n.m. alleen naar of BUITENLANDSCH NIEUWS. 5N ner ralel* Karei HOOFDSTUK V. „Ik ben met hem verloofd." FEUILLETON. leegl (Wordt vervolgd.) in I s oor i amen: iade in de GOUDA. liensti-egeling voor- 50 en 9 u. n.m. Steijnkade mdags: Steijnkade: u.7 u. en 9 u. n.m. mgs de Breevaart vervolgens naar de Uit het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART.. (Nadruk verboden). DUITSCHLAND. Munitie voor de Heimwehren? Groote voorraad in beslag genomen. Zaterdagmiddag werden te Linz tien kis- Sm knpln.. .winnfViOn uruav/in var- -Reeuwij'k heen en rondvaart op de 60IME COBRA NT. f van zyn recht minderheden in voorradig. groote korting, ipompen ter be- tèle. Gedenkteeken voor Prins Frederik van Pruisen onthuld. Door sportvereenigingen. Gisteren werd te Berlijn een gedenkteeken onthuld ter herinnering aan prins Frederik Karei van Pruisen, die in den oorlog is ge vallen. Het gedenkteeken is opgericht door verschillende sportvereenigirgen waarvan de prins lid was. geadresseerd aan vorst Rüdiger von Star- hemberg, één der bekende leiders van de Opper-Oostenrijksche Heimwehren. By het onderzoek bleek, dat zich in de kisten 10000 Ilaliaansche en 3000 Duitsche geweerpatro nen bevonden en 1000 patronen voor Mauser geweren. De afzender zou, zooals op de kis ten stond aangegeven, de Weensche groot handelaar Ueblacker zijn. Deze verklaarde echter, dat hij van de heele aangelegenheid niets wist en vorst Starhemberg in het ge heel niet kende. Hy had nooit in eenigerlei relatie met de Heimwehren gestaan. Hy verklaarde, dat men zijn naam moest mis bruikt hebben. VLAG jderne Kleuren, rm f 50.- st de ereeniging elingenverkeer. ot biedt plaats voor 40 personen). en September. s en Zaterdag, (Kleine Vest bij de over het natte gras en (bukte mij|>ij|na begraven in de zachte aarde lag een revol ver! Met de punt van mijn schoenen schoof ik de aarde er af, nam het wapen op en liet het in den zak van mijn mantel glijden. Niet voordat ik in mijn slaapkamer terug was en de deur goed, afgesloten had, durfde ik de revolver te voorschijn te halen en te onderzoeken. Maar een blik was voldoende om mij te Moen beseffen dat het Halsey’s revolver was. Den dag tevoren had ik het wapen uitgepakt en op zijn toilettafel ge legd. Een vergissing was buitengeslotenzijn naam stond op een zilveren plaatje op de kolf gegraveerd. Ik zag het net zich oin den jongen sluiten, ofschoon ik overtuigd was dat hij niets uit staande had met den moord. Op de revolver ik ben in principe bang voor die dingen maar de angst gaf mij den moed om het wa pen te onderzoeken op de revolver zaten nog twee patronen. Ik mompelde een gebed van dankbaarheid dat ik de revolver gevonden had eer een scherpziende detective aan het werk was geweest. Ik besloot om de bewijsstukken die ik had, den manchetknoop, den golfstok en de revolver voorloopig op een veilige plaats te bewaren tot het verder verloop van de zaak zou uitwijzen wat ik er het beste mee kon doen. De manchetknoop had ik in een. kleine zilveren doos op mijn toilettafel geborgen. Ik deed de doos open en deze... was De manchetknoop was verdwenen. BELGIE. Een aanslag op leden, van het koninklijk Huis? Revolverschoten bij het landhuis des konings te Ostende. Volgens de bladen werden Vrydagavond twee revolverschoten af gevuurd in de nabij heid van het koninklijk landhuis te Ostende waar op het oogenblik Prins Charles en Prinses Marie José vertoeven. Er wordt een onderzoek ingesteld. De gouverneur der provincie begaf zich naar het landhuis des konings om uiting te geven aan de veront waardiging der bevolking. muren t gespeeld. ïn een van de tulpenbedden achter het h m ten krafti betig iets u p’kken dat net licht glinsterde. Voorzichtig liep ik 8 Ze had een golfstok in de hand en vertel de dat ze dien op het grasveld gevonden had. Dat was op zichzelf niet zoo iets heel bijzonders, maar het drong onmiddellijk tot me door dat een golfstok met een metalen Pinde het werktuig kon geweest zijn dat ie krassen op de trap bij de speelkamer ge maakt had. haar het ding af en stuurde haar Ik nam haar het ding af en stuurde haar naar boven. Haar vertefan van moed en aar gewichtigdoenerij nu het licht was en naar overdreven sensationeele belangstelling ^eze. ^eke’niz’nnige geschiedenis, prik- elden mij buitengewoon. Nadat ik van haar weggegaan was, maakte ik een wandeling om het huis. Er was van buiten niets bij zonders te zien, het huis zag er in den mor- genzonnesohijn even rustig en vredig uit als °P den dag dat ik aangekomen was. Niets er ®d dat er zich dien nacht binnen deze muren een vreesel.. ge tragedie had af-' Ledigheid en verveling maken den mensch vermoeider en nerveuzer dan harde drbeid. Op de Haagsche conferentie, die morgen begint, zullen verschillende netelige vraag- sjukken aan de orde worden gesteld. In de eerste plaats zullen de mogendheden zich bezig houden met het plan-Young, een schadevergoedingsovereenkomst tusschen Duitschland en zijn schuldeischers, die een herziening beteekent van het plan-Dawes. Wat de financieele deskundigen na veel moeite te Parijs hebben opgesteld, moet nu door de betrokken regeeringen worden goedgekeurd. Zal dit geschieden, zonder dat inoeilykhfeden rijzen? Er heeft reeds ver luid, dat het plan-Young niet volkomen En glands instemming heeft, terwy! verschil- knde kleine mogendheden ook aanmerkin gen hebben op de getroffen regeling. Er is echter een andere aangelegenheid, die niet minder delicaat is. het vraagstuk van de ontruiming der West-Duitsche ge bieden. Op grond van het vredesverdrag heeft Duitschland recht op ontruiming der tweede zone tegen Januari 1930. Wanneer men slechts de hand hield aan de bepalingen van het tractaat van Versailles, zou de derde zone pas in 1936 ontruimd behoeven te wor den. Te Genève zyn de mogendheden het echter den lOden Sept. 1928 in beginsel een» geworden over de vervroegde opheffing der geheele bezetting. Duitschland stelt zelfs de aanvaarding zijnerzijds van het plan-Voting afhankelijk van het nakomen der desbetref fende toezegging, Frankrijk aal er tenslotte ook geen be zwaar tegen hebben, dat zyn soldaten het Rynland, vijf jaren voor den oorspronkelij- ken einddatum, verlaten, maar het wenseht, nu het zoo’n belangrijk pand uit handen VC1U<1 »<- geeft, daarvoor iets in de plaats terug te ten^ti"fa teêto7«nën^n7wL‘rap w- urt»ang«>.-Jtat..v«lM<gt nu d. wM»«« siöW'herwaren, be kisten wareT ',K gedemrhtanseerde gebied ter wersztj „adregseerd aan VMst Mdiser von star. van den Ryn van ee;i controle die niet van tydelyken aard zal zyn, maar pert-.anent mort zyn. Deze contro'e zou moeten worden uitgeoefend door een commissie, bejtaar.de uit een Duitscher, een Franse vman, een En- ge'schman. een I'.aii<an, eei Japanner en een Belg. De Raad van den Vj'kenb-jnd zou ten slotte een lid moeten aarwijzen, dat als president fungeert. De taak dezer commis sie zou zyn na te gaan, of er in ’t gedemili tariseerde gebied niets gebeurt, dat wijst op schennis van 't verdrag van Versailles. Men ziet: in den wensch, om aan een dergelyke commissie het aanzien te geven, komt Frankrijks vrees tot uiting, dat Duitschland door in ’t geheim zich te bewapenen, van daag of morgen een poging zal wagen om Frankrijk te overrompelen. In Duitschland denkt men er in de verste verte niet aan de Fransche eischen te dezer zake in te willigen, daar Duitschlands sou- vereiniteit door het voortdurende vernede rende toezicht in 't gedrang zou raken. Ber lijn heeft dan ook al bij herhaling te kennen gegeven, dat al deze controle-voorstellen De Haagsche Conferentie, De ontruiming van het Rijnland. De Duitschers tegen elk toezicht. onaannemelijk zyn; de Volkenbond heeft in stanties te over oni te onderzoeken, of er dingen geschieden, die niet pluis zyn. Wanneer niet alle teekenen bedriegen, neemt Frankrijk, wat de groote mogend heden in het Westen betreft, te dezer zake een geïsoleerde positie in. De regeering van MacDonald voelt er blijkbaar weinig voor een dergelyke eenzijdige controleinstelling in ’t leven te roepen: zy meent, dat de Vol kenbond deze zaak wel af kan vermoedelijk zal aij haar goedkeuring aan een geallieerd controle-orgaan onthouden, omdat dit feite- Ijjk in verkapten vorm neer zou komen op de bestendiging der bezetting. Nu de zaken zoo staan, moet men zich ■voorbereiden op kotsingen ter Haag«che conferentie, daar de meeriingen lijnrecht tegenover elkaar staan. Het zal dan ook misschien nog heel wat moeite kosten de liquidatie van den oorlog een feit te doen worden, daar Briand ook rekening moet houden met de mentaliteit zijner landgenoo- ten, onder wie er nog velen zyn, die de ontruiming vóór den in ’t verdrag vastge- stelden datum allerverderfelykst vinden. Doch moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden en misschien kan in een speciale Duitsch-Fransche overeenkomst een schap pelijk vergelijk inzake de thans nog bezette gebieden worden belichaamd. R. 448, schuldig gemaakt, doch wel aan de twee an dere hem ten laste gelegde feiten. Hij werd tot een jaar „hard labour” ver oordeeld en van zijn functie ontheven. Engeland komt Egypte tegemoet. De waarschijnlijke inhoud der over, eenkonist tusschen Londen en Cairo. Egypte’» opneming in den Volken bond. De diplomatieke medewerker van de Dai ly Telegraph meldt dat bij de onderhar.de- hngen van den Britschen minister van buir tenlandsche zaken. Henderson en den Egyp- tischen ministerpresident Mahmoed Pasja voorloopige overeenstemming is bereikt om- tent een reeks van zaken, die in de nieuwe Engelsch-Egyptische overeenkomst zullen worden opgenomen. Volgens dezen mede werker zou het echter niet waar zijn, dat er reeds een ontwerpverdrag bestaat. De voor loopige overeenkomst zou reeds door een kabinetscommissie zijn goedgekeurd en zul in de komende week in een zitting van het volledige kabinet worden behandeld. De verschillende punten stemmen in hoofdzaak wel overeen met de publicatie, die het Egyptische blad El Mokattam twee weken geleden gaf van wat volgens dit blad de in houd van het ontwerp-verdrag tusschen Groot-Brittannië en Egypte zou zijn. Vol gens de Daily Telegraph is op de volgende punten overeenstemming bereikt. 1. Engeland zal een Egyptisch voorstel steunen tot opneming in den Volkenbond. 2. De Volkenbond of het Permanente Hof te Den Haag worden aangewezen om alle uit de 'overeenkomst voortvloeiende strijdvragen op te lossen. 3. De Britsche bezettingstroepen Egypte worden teruggetrokken naar Suez-kanaal-zöne. 4. Groot-Britannië ziet af tot bescherming der ftrf! Egypte. 5. Terugkeer tot het Engelsch-Egypti sche overeenkomst van 1899 ten opzichte van den Soedan. 6. De Britsche consulaire rechtbanken in Egypte worden opgereven en vervangen door gemertfede gerechtshoven, waarin Brit sche onderdanen vertegenwoordigd zyn. 7. Er wordt een Engelsch-Egyptisch de fensief verdrag gesloten met wederzydsche steunverleening in geval van oorlog. B 8. Wedefzijdsche instelling van ambas sades. Bankier pleegt zelfmoord in een vlaag van waanzin. Sir Drummond Fraser, de bekende ban kier, is dood in bed gevonden met afgesne den hals, in zijn huis te Blakeney aan de kust van Norfolk. By het onderzoek werd vastgesteld, dat het hier een geval van zelf moord in een vlaag van waanzin betrof. Fraser heeft in den oorlog zijn beide zoons verloren, terwijl zijn vrouw kort geleden stierf. De hierdoor veroorzaakte neerslach tigheid werd versterkt door een lichamelij ke oorzaak, daar hy het gebruik van zyn had en dat ik niet kon begrijpen waarom Arnold Armstrong ’s nachts zijn vaders huis kwam binnensluipen. Ik zou hem toch op ieder oogenblik van den dag gaarne toegang verleend hebben. Hebt u ook redenen om aan te nemen, juffrouw Innes, vroeg de coroner, dat iemand hier uit het huis, hem uit zelfverde diging doodgeschoten heeft, in de meening dat meneer Armstrong een inbreker was? Ik heb geen redenen oin dat te denken, antwoordde ik rustig. Hebt u ook eenig idee of meneer Arm strong door een of anderen vijand gevolgd werd en doodgeschoten toen hij het huis binnen was? Absoluut niet. Het eehige wat mij vreemd voorkomt is, dat meneer Armstrong twee achtereenvolgende nachten het huis- van zijn vader binnenkomt als een dief, ter wijl hij mij alleen inaar verlof hoefde te vragen om binnen te komen De coroner was geen spraakzame man, hij noteerde het een en ander, maar scheen erg verlangend met den volgenden trein naar de stad terug te keeren. Hij stelde het gerechtelijk onderzoek nft&r de doodsoorzaak vast op den volgenden Zaterdag, gaf meneer Jamieson, de jongste en oppervlakkig-geoor- deeld de intelligentste van de twee detecti ves een paar instructies en vertrok, gevolgd door den anderen detective. Ik begon juist vrijer adem te halen, toen meneer Jamieson, die bij het raam had ge staan, naar mij toekwam. Bestaat de familie alleen uit uzelf, juf rouw Innes? Mijn nichtje is ook hier, zei ik. ADVERTENTIEPRIJS» Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring)l 1—5 regels 1.80, elk» regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den becorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0A0. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels f 2.25, elke regel meer f 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst ran soliede Boekhande laren, Advertentiebureaus en. onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hel Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. beide beenen verloren had. Bovendien zou het wezen, dat hy nooit weer de groote po sitie, die hy bekleed had, zou inneme, zwaar op hem hebben gedrukt. Baden Powell in den adelstand verheven. De koning heeft zyn goedkeuring gehecht aan de verheffing van luitenant-generaal sir Robert Baden Powell tot de waardigheid van bacon. Het KatoengeschiL Bemiddeling van burgemeesters. Zaterdag zijn in Lancashire nog 80 fabrie ken met 13.000 man personeel gesloten, zoo- dat de staking nu algemeen mag heeten en er 493.000 arbeiders op straat staan. Op een bijeenkomst te Blackbum van de burgemeesters van die stad en elf andere ste den is een burgemeester-commissie opger richt, die Zaterdagavond reeds zou probeeren met beide partijen in contact te komen en officieel haar bemiddeling aan te bieden. De stemming onder de wevers bleef echter om vast te houden aan den eisch: eerst de loonsverlaging intrekken,, doorwerken en on derwijl onderhandelen. VER. STATEN. De Graff Zeppelin te Lakerhurst geland. Uit Lakehurst wordt hedenmorgen geo nd dat de Graff Zeppelin na beven New Y-ik hebben gekruist teruggekeerd is naar Lake hurst zonder de vliegtuigen die het op zijn tocht naar New-York hadden vergezeld. Meer dan 25000 menschen zagen kans on danks de groote politiemacht, door de afzet ting heen to breken, teneinde de landing beter te kunnen gadeslaan. De oostelijke deuren van de hall werden geopend en toen het luchtechip nog 250 M van de hall verwijderd was werd^i de mo toren ufgezet. Twee kabels werden uitgeworpen en hoe wel de windsterkte nog ongeveer 16 mijl be droeg werd het luchtschip veilig naar om laag getrokken, op den beganen grodn. De landing vond plaats te 4 uur Midden- Europeesche tijd, dus ongeveer te half elf Zondagavond Amerikaansche tijd. De emigratie en douanebeambten en de Duiteche consul, Haeusser en Schwarz, als vertegenwoordigers van Duitschland, beste gen het eerst het luchtschip. Vanwege den ongunstigen wind werd het luchtschip aan de ankennast vastgelegd. De douaneformaliteiten verliepen snel. De poolonderzoeker Wilkins was de eerste die het luchtschip vei liet, en verklaarde dat de reis schitterend was geweest. Spoedig daar op verlieten de overige passagiers het lucht schip en vertrokken met de gereedstaande autobus. Vreeselijke ramp bij Ostende. Visschersvaartuig met pleizierboot in aanvaring. De visscher»boot verdween onmiddellijk in de diepte. 10 lijken aangespoeld. Waar schijnlijk 35 slachtoffers. Gistermiddag heeft op de rede van eten de een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Zoo als op verschillende badplaatsen, die tevens visschersplaatsen zijn, dikwijls het geval is, maakten een aantal vakantiegangers een pleiziei tochtje met een visschersboot. De visschersboot O 21 voer met een ruim 60-tal passagiers aan boord, voornamelijk Belgen en Walen, toen de pleizierboot „.fitad Knocke” in Zee stak. In de vaargeul kwam de O 21 met de plet zierboot in aanvaring. De visschersboot kan telde en verdween bijna onmiddellijk in de diepte. Er was aanstonds hulp ter plaatse van verschillende booten, die in de buurt waren, zoodat 25 personen, min of meer ernstig ge wond, opgenomen konden worden. Zij wer den naar Ostende vervterd en daar in het hospitaal opgenomen. Onder hen bevindt zich ook de schipper van de „O 21”, die er zeer ernstig aan toe i». i „r ’!ijtt‘'tr:mds tf#10-tri lijken aangespoeld. Het ongeluk vond ’s middags om twee uur lilaaM- Omtrent het lot der vermiste personen, waarschijnlijk nog ruim 25, is nog niets be kend. Het meest waarschijnlijk is, dat ook deze personen verdronken zijn. De moge lijkheid is echter niet uitgesloten, dat som migen hunner door vaartuigen zijn opgepikt. ENGELAND. Een roekeloos vlieger. Zwaar gestraft. De krijgsraad te Henlow heeft een buiten gewoon hard vonnis geveld ten opzichte van den vliegofficier Thomas, die in Mei j.l. met zyn vliegtuig by Barnet neerstortte, ten gevolge waarvan z(jn mecanicien werd gedood. Drie beschuldigingen waren tegen Tho mas ingebracht, waarvan er twee gegrond werden bevonden: lo. dat hy te laag had gevlogen zoodat hy een gevaar vormde voo^ het publiek; 2o. dat hy geen vergunning had om te vliegen; 3o. dronkenschap. De krygsraad was van oordeel dat dt vlieger zich niet aan te laag vliegen had Dus niemand anders dan uzelf en uw nichtje? Mijn neef, ik moest mijn lippen bevoch tigen. i O, een neef., dien zou ik graag spreken als hij hier is. Hij is op het oogenblik niet hier, zei ik zoo kalm als het mij mogelijk was, ik verwacht hem ieder oogenblik. Was hij gisteravond hier? Neen, ja. Had hij niet iemand bij zich? Een jon geman? Hij had een vriend bij zich die Zondag zou blijven, een zekeren meneer Baily. Meneer John Baily, de onderdirecteur van de Handelsbank, geloof ik. Iemand van de Greenwood Club dien ik ken, vertelde me dat. Wanneer zijn ze weggegaan? Heel vroeg al ik weet niet precies hie laat. Jamieson keek mij strak aan. Wilt u probeeren wat duidelijker te zijn? vroeg hij. U zei dat uw neef en meneer Bai ley gisteravond in huis waren en dat u en uw nichtje en een paar vrouwelijke bedien den het lichaam gevonden hebben? Waar was uw neef dan? Ik voelde me wanhopig worden. Ik weet het niet! riep ik, maar van een ding kunt u overtuigd zijn: Halsey weet niets van deze zaak af en welke bewijzen er ook mogen zijn, een onschuldig man kan niet schuldig bevonden worden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, b(j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. Om tien uur bracht een auto drie hee- rgn, zij stelden zichzelf voor als de .coro ner” de gerechtelijke lijkschouwer, en twee detectives uit de stad. De-eerste ging dade lijk naar den afgesloten vleugel en onder zocht met assistentie van een der detectives het liohaam en de kamer. De andere detec tive ging, na zich even met den doode be ziggehouden te hebben, het huis van buiten bekijken. Daarna verzochten de heeren mij even te mogen spreken. Ik ontving hen in de woonkamer en had reeds bij mezelf uitgemaakt wat ik hun ver tellen zou. Ik deelde mee dat ik het huis voor de zomermaanden gehuurd had, terwijl de Armstrongs in Galifornië waren. In wee wil van wat de bedienden verteld had den over eigenaardige geluiden in huis was er cle eerste twee nachten niets gebeurd, zei ik. Den derden nacht meende ik dat er iemand in het huis was geweest; ik had een krassend geluid gehoord, maar daar ik al leen was geiweest met een meisje, had ik geen onderzoek ingesteld en ’s morgens was er aan een enkele deur of raam en ook aan niets anders, iets bijzonders te zien geweest. Daarop deelde ik hun mede hoe een schot ons den nacht tevoren gewekt had, dat mijn nidhtje en ik een onderzoek ingesteld had den en in de speelkamer de roerlooze ge stalte van een man hadden gevonden, dat ik niet had geweten wie de vermoorde was, tot meneer Jarvis uit de club het mij verteld De blinde passagier. Nader seint men ons: De identiteit van de blinde passagier‘is nog niet vastgesteid. De emigratie-inspectie zal hem onder geleide naar New-York doen overbrengen, waar hij ten spoedigste zal worden uitgewezen. Om 1.52 uur Amer. tijd is het luchtschip in den efgeloopen nacht in de hall gebracht.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1