y.ROSSEM's ZEEPAARD 'LAATSTE berichten. Beurs van Amsterdam. de begeert© geweld te bezigen, uit te roeien en daarvoor in de plaats te stellen den wil om een beroep te doen op vredelievende mid delen om. recht te verkrijgen. Wij zijn over tuigd dat, wanneer wij den Haag zullen ver laten, wij weer een stap in de richting van den vrede zullen hebben gedaan en, naar wij vet trouwen, iien beslissenden stap. Bij deze aangelegenheden zijn alle landen even zeer betrokken,j^H^landen zijn thans over tuigd van cje oBjjMli"Re afhankelijkheid der volken. Wij hebben alltfj^ droevige ervaring op gedaan, dat alles wel beschouwd de oorlog geen goede zaak voor de volken jls endat allen, zelfs zij. die -den oorlog winnen, in uiterst moeilijke omstandigheden geraken. Spr. wenschte eindelijk een woord van verontschuldiging en van dank te spreken. Wij moeten onze verontschuldigingen aan- oiedei; den Haag te hebben gekozen als plaats vopr deze conferentie. Er is weinig tijd geweest vobr voorbereiding Des te gi ooter bewondering had spr. voor de uiaatiegelen, door de Nederlandsche Ro- geering gommen, om de conferentie te ont vangen. Hij verzocht den minister den eer biedigen dank der conferentie daarvoor aan de Koningin te willen overbrengen. I>r. Stresemann aan het woord. Na de veitaüng dezer rede in het Engelsch was het woord aan het hoofd der Duitsche delegatie, den,theer Stresemann, die aan de woot den van den heer Rriaral enkele opmer kingen wenschte toe te voegen en in de eer ste plaats den minister wilde dankzeggen voor hetgeen hij gedaan heeft om het werk der pers, van zoo groot belang voor de voor lichting van alle volken omtrent hetgeen ter conferentie geschiedt, te vergemakkelijken. Gij hebt zoo zeide hij ons gesproken over de groote taak om den vrede te orgarti- seeren en gij hebt op juiste wijze de betee- kenis van deze bijeenkomst geschetst, die vër uitgaat boven financieele- en economi sche besprekingen. Van groote beteekenis is 't, dat deze woorden van deze plaats door u gesproken zijn. Hier in den Haag is het denkbeeld van een internationale rechtsorde ning geboren en ten uitvoer gebracht. De beraadslagingen, welke hier zullen wor den gehouden, zijn stellig niet het uitvloei sel van nuchtere financieele overwegingen alleenzij zijn een voortzetting van de po gingen. die reeds in 1927 een aanvang heb ben genomen te Londen en waaraan eenigen, die thans aan deze tafel gezeten zijn, hebben deelgenomen om te komen tot de economi sche liquidatie van den oorlog. Die pogingen hadden nog geen definitief resultaat, zij zijn voortgezet te Parijs door deskundigen die tot een economisch financieel resultaat zijn gekomen Maar het spreekt vanzelf dat het daarbij niet kan blijven. De werkzaamheden dezer conferentie zullen verder strekkende gevolgfen moeten hebben, niet alleen voor de 'landen, die in den oorlog zijn geweest, maar voor alle landen. Er is een nieuwe orëntatie der geesten noodig. 8pr. ziet voor zijn gees tesoog een toekomstige economische confe rentie. waarop,(fe, vraag zal moeten worden behandeld ofme^uieer moet worden geüni ficeerd, ten einqg van den kleinhandel der volken te komen lot een algeme.ene econo mische rationalisatie der volken. In Duitsch- land herinnert men zich met een glimlach den tfjd„ dat elke Duitsche staat zijn eigen munt en zijn eigen douane had. Spr. hoopt dat er §en tijd zal komen, dat men zich met eenzeifden gliml&éft, den tijd zal herinneren dat in Europa elk land Zijn eigen munt en ■douane had. ttókal1 niet alleen in dit opzicht moet er verbefërhtg komen. Ook de vreugde in 't voortbrengen en de arbeidslust moet aan de volken worden teruggegeven. Dit is een van die imponderabilia waarop een on zer eerste staatslieden beeft aangewezen Spr. hoopte dat ook deze conferentie in dit opzicht resultaat zal hebben en dat zij tot een accoord zal leiden op den grondslag van volkomen gelijkheid, volledige souvereiniteit en algeheele samenwerking. Ontgoocheling en op dit terrein zijn inderdaad moeilijk te dragen. Spr. meende te hebben opgemerkt dat de polsslag van den wil tot goede ver standhouding de laatste jaren een lichte verzwakking bad ondergaan. II ij hoopte dat deze conferentie ertoe zou bijdragen het rhythme van dien polsslag der goede ver standhouding te versnellen, en dankte ten slotte voor de ontvangst in Nederland. Minister Beelaerts van Blokland dankte na deze rede die in het Fransch en En gelsch werd vertolkt de hei ren Brinnd en Stresémann voor hun vriendelijke en wel willende woorden. Rede van Snowden. Namens de Biitsche delegatie vroeg daar op nog de lieer Snowden het woord om zich aan te fllhitefi bij den dank voor de harte lijke gastvrijheid aan de conferentie bereid. Gij zeidet - merkte spr. op. zieli tot mi-_ nister B'-elaerts richtende dat Nederland niet rechtstreeks op deze conferentie vevte- genwoodigd was Wel. dat is een felicitatie waard Maar al neemt de Nederlandsche regeering niet actief deel aan de conferentie, toch zijn wij overtuigd, dat baar beste wenschen dc conferentie vergezellen voor het welslagen van haar athehl. Alle andere landen ter wereld zullen er van profitceren. wanneer er een billijke regel zal komen als gevolg van deze conferentie. Snnwden legde er den nadruk op dat de Engelsehe deskundigen niet beschouwd kun nen wowlan als orgauen der Britsclie regee- ring, dflhaij geen instructies van haar ont- vaneenihidden én dat gelijk Churchill ook in het Lagerhuis verklaard had de Britsche regeering op geenerlei wijze gehouden was hun aanbevelingen te aeeepteeren. Wat het hoofdbestanddeel van het plan- Young Iwdreft de vaststelling van het totaalbedrag aan annuiteiten door Ruitsch- land te .betalen waren z.i. geen moeilijk heden te yerwaohten om dienaangaande al gemeen* overeenstemming te verkrijgen. De Britsche regepring» aldus Snowden. is van oordeel dat de vastgestelde annuiteiten de Duitsche hetattniMpnogelijkheid niet te hoven gaan Als een. gelukkige verandering diende men ook nog je beschouwen dat door het rapport-Young het totaal der annuiteiten was vastgesteld en Duitschland nu dus weet wat het te betalen heeft. Zoo er zich een lïióei- lijkheid zou voordoen zou zij niet gelegen zijn in de moeilijkheid voor Duitschland om liet voor hetaling noodige geld te vinden doch veeleer in de transfer-aangelegenheid. De BritBche regeering verheugt zich har telijk over de afschaffing van de controle op de Duitsche financiën. Er ^sijn eenige waarborgen ingeval van in gebreke blijven van Duitschen kant. wat, naar Snowden hoopte en geloofde niet voor zou komen. Vervolgens kwam hij tot qpaesties van meer betwisten aard. De Britsche regeering maakt geen bezwaar tegen het bedrag van de annuiteiten. maar wel tegen het voorstel om liet bedrag in twee categorieën te ver deden. Zoolang als de voorgestelde annui teiten weiden betaald, deed dit er niet erg toe, omdat alle naties hun geld kregen maar de onvoni waardelijke annuiteiten brachten met zich mede een recht van conversie* rea lisatie of coniniercialiseering en kregen daar- idooi' grooter zpkerheid dan de voorwaarde lijke annuiteiten. De Britsche regeering nu had bezwaar te gen de voorgestelde verdeeling van deze an nuiteiten. volgen welke Frankrijk ongeveer 5 6 van de onvoorwaardelijke annuiteiten zou krijgen, Italië zal een zeer belangrijk bedrag krijgen, ongeveer 2 millioen pond sterling per jaar, wat veel grooter is dan het ontving volgens bet plan-Dawes Er blijft dan een volmaakt te verwaarloozen bedrag over, ter verdeeling onder de andere cjedi- teuron-mogendlieden. Spreker hoopte dat men hem zon vergeven wanneer hij hierover oprecht en zonder omwegen sprak. Deze ver deeling is volkomen onaannemelijk en de deskundigen hebben niet de minste poging gedaan om ze te verklaren, te rechtvaardigen of te verdedigen. De Britsche regeering hecht de grootst mogelijke beteekenis aan de voor gestelde wijziging, welke is aangebracht in de verdeeling der annuiteiten tusschen de verschillende crediteuren-naties, welke een afwijzing vormt van de overeenkomst die iceds bestond. Deze verdeeling is zeer in liet nadeel van sommige crediteuion-nnties en zeer in het voordeel van andere. Groot-Biittunnië zal zeer ernstig lijden onder deze voorgestelde wijziging in de ver deeling der annuiteiten en sommige der klei nere naties zullen daaronder eveneens lijden. Het standpunt van Groot-Brittannië sa menvattende wees spreker er op dat. het be- zwaar heeft lo. tegPn de verdeeling van de voorwaardelijke en onvoorwaardelijke annui teiten; 2o. tegen de wijzigingen van de per centages van .Spa, 3o. tegen de leveiingen in nHtura. Receptie Nederlandsche regeering. De Nederlandsche regiering heeft gister avond om half tien ter gelegenheid van de opening van de Hangsehei conferentie 1929 een druk hezoelite receptie gegeven in de Ridderzaal, welke was versierd met tapijten, palrnengroepen ep bloemen. Op de galerij, dia door draperieën aan het oog was ont trokken. luisterde de Kon Militaire Kapel de soirée op. De minister van' Buitenlandsche Zaken, de. heer Beelaerts van Blokland, heeft de gasten ontvangen. Van de regeering waren verder aan wezig de ministers van Arbeid, H en N., prof. Slotermtker de Bruine, de minister van Waterstaat, de heer Van der Vegte, de minister van Justitie, mr. Donner, de minister van Ondénvijs. K. en W de heer Waszink en de minister van Koloniën, dr Koningsberger. Zeer vele leden van de delegaties ter conferentie*. verscheidene ge zanten en andere leden van het corps diplo matique en voorts vele vooraanstaande per sonen uit de toonaangevende kringen dei- Residentie, velen vergezeld van hun dames, waren aanwezig Onder anderen merkten wij op de ministers van Staat mgr. Nolens, mr. Coil van der Linden en jhr. irir. dr. Van Karnebeek. de Tweede Kamerleden Colijn, Schokking en Snoeck Henkemans, de vice- president van den Raad van State, graaf van Lijnden van Sandenburg en Staatsraad mr. Limburg (je rechters in liet Permanente Hof van International»! Justitie dr. Loder en Hughes, generaal Insinger en mr. J. A. N. Patijn, hörgemeester van 's-Gravenhnge enz. In de zaal war'ën rijk voorziene buffetten aangericht. BINNENLAND. .Arbitrage, Veiligheid, Ontwapening. De door Nederland te voeren, bui tenlandsche politiek. Rapporten van de commissie der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. In 1926 heeft het hoofdbestuur der „Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede" een commissie benoemd „ter bestudeering van »'e Nederlandsche buitenlandsche politiek", zulks in verband met Nederlands lidmaat schap van den Volkenbond. Voorzitter der commisie was aanvankelijk mr. H. C. Dres- selhuys, en na diens overlijden mr. J. Lim burg. In drie subcommissies zijn rapporten ont worpen ter beantwoording van een aantal p. stelde vragen, welke daarna in bijeen komsten van de voltallige commissie ter b<»- studeering van de Nederlandsche buiten landsche politiek zijn behandeld en defini tief vastgesteld. De aan het hoofdbestuur aangeboden rapporten geven bijna alle blijk cr van, dat zich bij de beantwoording der gestelde vragen een meerderheid en een minderheid vormde. Zy kunnen dan ook niet geacht worden, het oordeel van het hoofd bestuur der vereeniging, noch dat van Je vereeniging zelf weer te geven. l'it de drie zeer breedvoerige rapporten .aten wc hierna v Igen het rapport ove-: De vraag. Moet voor rechtsgeschillen de voorkeur worde» gegeven aan het Perma nente Hof van Internationale Justitie wordt bevestigend beantwoord. In dit Hof bezit men een vast college, orgaan van den Vol kenbond, dat nu reeds gedurende een acht tal jaren werkzaam is en waarbij het aan- txil zaken steeds toeneemt. De commissie is van oordeel, dat de leden van den Volken bond ertoe moeten medewerken, dat het Haagsche- Hof de overheerschende positie heeft en behoudt die het behoort in te nemen. Voorts is de meerderheid der commissie van oordeel, dat by z.g. belangengeschillen van een mislukte poging door een verzoe ningscommissie, arbitrage niet moet wor den toegepast. ji Op de vraag: Is het wenschelyk in e'k geval de arbitrage door een verzoenings commissie te doen vooiafgaan? luidde het antwoord: Neen, wel kan voor partijen '>y traetaat d% moeilijkheid worden opengesteld haar toevlucht tot verzoening te nemen, doch de verplichting daartoe moet niet aan haar worden opgelegd. Wat kan Nederland doen ter bevordering van de minnelijke beslechting van interna tionale geschillen? De Algemeene Akte zooals drt door de Negende Vergadering van den Volkenbond in Sept. 1928 is vastgesteld bevat in bet kort weergegeven het volgende systeem: •Verzoening verplicht voor belangengeschi'- en facultatief voor rechtsgeschillen; binden-» «Ie oplossing van rechtgeschillen door een uitspraak van het Permanente Hof van In ternationale Justitie c.q. scheidsrechters, en emdelyk voor belangengeschillen, als regel na de verzoening, zoo die geen gevolg heeft arbitrage. De commissie beschouwt als een der beste wijzen waarop Nederland de minnè- 'ijke beslechting, van internationale geschil- Jen zou kunnen bevorderen, het zoo spoedig mogelijk toetreden tot de 'hterbpdoelde Akte. Intusschen, gelijk hiei boven gezegd, wenscht de commiss-e in meerderheid niet dat bij belangengeschillen de mislukte ver zoening nog gevolgd wordt door arbitrage. Met toetreding tot de Algeiv.eene Akte is door aanvaarding van het Kellogg-Verdrag toi uitbanning van den oorlog, naar het oor deel der commissie, een stap voorwaarts gedaan in het belang van den duurzamen wereldvrede. Veiligheid. Met zoovele woorden staat het recht op subjectieve beoordeeling van de waag wie aanvaller is niet in art. 16 van het Volken bondsverdrag geschreven. Naar de gang bare meening is het echter de bedoeling van dit artikel. Inderdaad kan dit „subjectief oordeel" tot geschillen en conflicten leiden. Ook is het duidelijk, dat door dit recht de waarborgen voor de handhaving va» het Verdrag zeer worden verzwakt. Het is in stryd met de solidariteit, waarop het vertrouwen en de vrede tenslotte zullen moeten rusten. De commissie wil dan ook als baar over tuiging uitspreken, dat dit „subjectief oor deel" op den duur niet gehandhaafd moet worden, dat deze bes lissing aan den Raad moet komen maar in een verder stadium van ontwikkeling van den Volkenbond. In het tegenwoordige beginstadium is groote voorzichtigheid noodzakelijk voor te sterke spanningen, welke de Volkenbond nog niet zou kunnen verdragen. Met zoovele woorden wordt het bijdragen tot de strijdkrachten, bestemd om de Vol kenbondsplichten te doen eerbiedigen niet voorgeschreven. Naar de gnngbare meetiing welke de commissie deelt, zijn de Bonds leden toch in het algemeen daartoe ver plicht. Als eenmaal de Raad de bijdrage vast stelt, dan is te voorzien, dat spoedig be hoefte zal worden gevoeld aan zekerheid, dat het Bondslid deze bydrage ook inder daad zal kunnen leveren en dat het contin gent aan te stellen eischen zal voldoen. Die zekerheid zal wel moeten worden verkregen door geregelde controle vanwege den Raad. Aan deze controle zyn verschillende be zwaren verbonden, welke de commissie zoo groot acht, dat zij in dit stadium van den Volkenbond zeker geen initiatief, maar zelfs geen streven van Nederland in dezê richting kan aanbevelen. Een der maatregelen in het belang van de handhaving van het Volkenbondsverdrag is het vergemakkelijken van den doortocht van de Volkenbondf."-strydkrachten. Ver schillende vragen deden zich blykens het rapport hierby voor, oa.: Kan doortocht ge weigerd worden indien het doortochtrgebied anaers blygbaar strydterrein ial worden? Wegens zyn ligging heeft Nederland bij zonder belang by deze kwesties. Een stre ven van Nederland naar een regeling, die zoo weinig mogdTyk onzekerheid Iaat ba- staan, verdient overweging maar voor zichtigheid is noodig, opdat niet een rege- l'ng tot stand kome, die de gevaren voor Nederland te zeer zou verboogen, aldus luidt de conclusie. Ontwapening. Zeer uitvoerig zyn de beschouwingen over de ontwapeningskwestie en. gelyk te verwachten was, kwam by de beantwoor ding van de verschillende vraagpunten, naar aanleiding hiervan opgeworpen, het mee- r.ingsverschil 't nadrukkelykst tot uiting. Zoo was er in de eerste plaats de vraag: Vloeien voor Nederland uit het lidmaat schap van den Volkenbond verplichtingen voort tot het houden eener weermacht Zoo ja, welke zijn deze verplichtingen By de overweging van deze vraag, heeft de commissie, tot haar leedwezen geen een stemmigheid bereikt. De meerderheid be antwoord haar echter bevestigend, een min derheid ontkent het bestaan van een bewa peningsplicht. Dan was er de vraag. Zal er voor Nederland, ondanks het be staan van den Volkenbond, nog aanleiding kunnen zyn om by voorkomende oorlogen een neutraliteitspolitiek te voeren. De meerderheid der commissie antwoordt hierop, dat ons land by een „niet-gt&orloof- den" oorlog niet neutraal kan biyven, doch dat het in andere gevallen wel neutraal inag blyven, wanneer het daartoe, volgens het Volkenbondsverdrag bevoegd is. In velband met het antwoord gegeven op laatstgenoemde vraag, waarbij in het licht gesteld dat onconks het bestaan van Jon Volkenbonci nog wel aanleiding kin be-taan o ra bü vork, .menu oorlogen een neutia.i- teit.-jro'.itiek te MUtn, zal de weermacht te vens moetjn dientr als Middel om do a. 11- 'rn.iteit te ba.».- en oordeelt ce meerder heid der commissie. V. dien gedachV-1ng zal hut wen.-i-nciyk ryn, dat de Nc-do.u.md sche weermacht, /.oowel in als buiten Europa, eenig gewicht in de schaal zal kun nen leggen in een oorlog tusschen andere Staten, opdat dit anderen moge weerhouden de Nederlandsche neutraliteit te schenden. Een minderheid der commissie sprak zich uit voor de nationale ontwapening, waarvan in een afzonderlyke nota blijk wordt gege ven. De gevallen van Alastrini Vragen omtrent de maatregelen van den minister. Mevrouw De Vries-» Bruins beeft tot den minister van Arheid. H. en*N. de volgende vragen gericht: lo. Heeft de minister kennis genomen van het voorkomen cn de frequentie van alastrim te Rotterdam en tevens van het communi qué van den directeur van den G.G. Dienst, aldaar, waarvan de slotzin luidt: ..Hierbij wordt nog eens nadrukkelijk de aandacht er op gevestigd, dat vaccinatie en revaecinatie noodig blijken*'? 2o-, Is de minister bereid te laten onder zoeken. hoeveel van de patiënten vóór bun ziekte waren gevaccineerd en wanneer dit was gebeurd? 3o. Wii de minister mededeeling doen van het resultaat van dit onderzoek? 4o. Welke maatregelen denkt de minister te nemen, of heeft hij eventueel reeds geno men, om uitbreiding der ziekte, zoowel te Rotterdam als elders, zooveel als mogelijk is te voorkomen? „Gooilust". Mevrouw Van Itallie Van Embden stelt vragen over du Kininefabriek. Mevrouw Van Itallie- Van Embden heeft den Ministers van Binnenlandsche Zaken pn T,. en van Arbeid. H cn N. de volgende vragen gesteld. 1. Is het den ministers bekend., dat tegen den bouw en exploitatie eener kininefabriek te 's-Graveland bezwaren zijn aangevoerd van vele, zeer deskundige zijden in binrten- en buitenland, welke bezwaren o m. betrek king hebben op de ernstige schade, welke zou worden toegebracht aan het. natuur schoon vwn liet landgoed en natuurpark ..Gooilust" te 's-Gravelnnd? 2. Zijn de ministers niet van meening, dat getracht moet worden, deze efnstinge scha de, zoo noodig door ingrijpen van regee- ringswege, af te'wenden? Het hioscoopconflict in het Zuiden. Bemiddeling mislukt. De voorzitter van de Centrale Commissie voor de filmkeuring, de lieer D. van Stave- ren. heeft - nu de Nedtt Bioscoopbond zijn bemiddeling wèl. mrtnr de ..Zuidelijke Keu ring" zijn intercevnio niet heelt aanvaard, de laatste onder mededeeling, dat zij geen gébruik meende te kunnen maken van de uitnoodiging om met den N. B. B. te confe ree ren aan beide lichamen medegedeeld,t» dat li ij het beter acht voorlonpig zijn bemid delingspogingen te staken. Bemoeiingen van den voorzitter van de Vereen, van Nuturmonumenten. Buizerden. Mr P. Ci. v. Tie.nhóven, voorzitter van de Vereeniging tot behoud van natuurmonu menten in Nederland, schrijft: Dezer dogen werden drie jonge buizerden. een vogelsoort, welke in ons lan.l zelden meer broedt, door onbevoegden gevangen in een der groote Veluwsche bosschen. Do poli tie slaagde er In, twee exemplaren te ach terhalen, die in vrijheid werden gesteld. Het derde jong was reeds nan Burgers Dieren park afgeleverd, pogingen worden aange wend om ook dien vogel de vrijheid te her»- geven. De buizerd, die nog maar in enkele paren in on» land nestelt, is pen bekende muizen- verdelger en geniet de gescherm ing van de Vogel wet. Deensche land- en tuinbouwers. Gisteren is in de residentie een gezelschap Deonsclie land- en tuinbouwers aangekomen. Leider van het gezelschap is de beer Chris tian Ostrup. uit Kopenhagen. Dr. ir. W H. C. Knapp, directeur van het Uitvoer- en Coiitrole-Rureau voor Groen ten. Fruit, en Aardappelen te 's-Gravenhage, die voor het gezelschap een programma voor een bezoek aan ons land bad uitgewerkt en die de Denen op hun excursies zal vergezel-' len, heeft hen gisteravond ontvangen. Van het Raadslidmaatschap vervallen verklaard. De kwestie te Den Bommel. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben den heer J. P. Mast te den Bommel vervallen verklaard van zijn lidmaatschap van den Raad dier gemeente ingevolge art. 24 en 26 der Gemeentewet f-KMENfiPE BERICHTEN. Uitvoer van eieren naar Groot-Brittannië. Door het merken van de ingevoerde eieren is de vraag naar binnenland sche eieren sterk toegenomen. Het aanbieden van eieren onder het na tionale merk blijkt een groot succes te wor den. zoo schrijft de Nederlandsche rijks- lanbouwconsulent te Londen Reeds worden wekelijks ongeveer 10 millioen stuks oncrer het merk aangeboden 151 pakstations zijn thans ingeschreven, en hun omzet is groo ter, dan de invoer uit Denemarken bedraagt. Men hoopt het volgendè jaar zoover te zijn gevorderd, dat ongeveer de helft dei Brit- ache eieren onder het merk wordt aangebo. den. Intusschen heeft het merken van de bui. tenia,ndsche eieren tot gevolg gehad, dat je vraag nanr binnenlandsche eieren zooztei is toegenomen, dat de prijzen ongeveer meer dan IJ maal die van buitenlandsche bedra gen. Engelsclie belanghebbenden klagen M over„ dat do inkt. voor het stempelen van de eieren gebezigd, in vele gevallen niet duurzaam is d.w z. gemakkelijk uitwisch- baar. Een belangrijke vervplging i8 aan- sitaandet Tweejarig kind uit den trein. Een wonderlijk gtfedeafloop. Defect portier? Even voorbij bet station 's Heer Arendg. kerke is Maandagmiddag uit den trein die te 18.37 van Goes naar Middelburg w&g vertrokken, het tweejarig kindje van den heer en mevrouw van 't Havt uit Amster dam, die op reis waren naar Vlissingen en verder naar Hoofdplaat, uit den trein g& vallpn, doordat het portier van den tweede klasse coupé onverwacht openging. De heer van t Hart. die zich eenige oogenblikken uit den coupé verwijderd had, trok aan de noodrem. De trein was intusschen een paar honderd meter doorgereden.. Het kind werd Bcheeuwend op dc spoorbaan gevonden, ge. tukje ig nog voordat een van de andere zijde verwachte niailtrein naderde. Het werd me degenomen naar Middelburg waar de fami lie uitstapte en te hulpgeroepen doctoren constateerden, dat het kind er wonder boven wonder goed was afgekomen en slechts eeni ge kneuzingen had bekomen. Alleen was bet ook wat zenuwachtig door den schrik. Het werd naar bet gasthuis overgebracht! Een in den trein) aanwezige veldwachter maakte van een en ander proces-verbaal op en stelde vaat, dat het portier zeer gemakke- iijk openging. Dc aardbeien oogst in Kennemerland. Men meldt uit Beverwijk aan de bladen: Het aaidheienseizoe», dat dit jaar op 25 Juni aanving, is in de a.fgeloopen wgek ge ëindigd. De abnormaal hooge prijzen, welke in deze campagne voor de aardbeien werden besteed, hebben zich tot de laatste veiling weten te handhaven. Op deze veiling werden nog slechts enkele honderden kilogrammen aangevoerd en hoewel de kwaliteit niet best meer was bleek de kooplust nog zeer groot te zijn en werd gretig 75 ets. per K G. be taald Aan de veiling der Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland", de coöp. „Vrije Veiling" en de „Beverwijkshe Exportvei ling" werden in totaal aangevoerd 1.905000 KG. met een totaale opbrengst van f 1.580416. Het lijk van mevr. Gerzon aangespoeld. Uit Londen seint Reuter, dat liet lijk van een vrouw, dat Zaterdagavond op de kust bij Folkestone was aangespoeld, gistermor gen is geïdentificeerd door mevrouw Salmie Mishku uit Londen als dat van mevrouw Annie Gerzon. Jan Luykeystraat 13 te Ara- sterdam, een der slachtoffers van het onge luk niet bet vliegtuig de City of Ottawa. Zij werd herkend aan haar kleeren ep sieraden. Steenen naar Amerika. Een eerste vracht metselsteenen. in de provincie Groinn^en gebakken, gaat deze week per stoomschip „IJselhaven" naar Amerika. Ongeveer 25.000.000 steenen zullen binnen korten tijd worden verscheept. RADIONIEUWS Programma voor Woensdag 7 Aug. Hilversum. 7.15 Lezing Rail mayor over het maken van chohé's. 8.01 Gramofoonplaten. 8.15 Kuihaus-concert; na afloop tot 11.30 dansmuziek uit Vlissingen. Huizen. 6 u. Grantofoonplaten. 7 u. Lit. lezing. 7.30 Voorzitter N.C.R.V. 8 u. Gramofoonplaten en orgelist. Donderdag 8 Augustus. H i 1 v e r s u m 10.00 Tijdsein A.V.R.O.-Klok. I.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.15—2.00 Lundmiuzlek door het A.V.R. O.-Kwintet. 2.00 - 2.20 Lezing. 2.20 Muzikaal intermezzo. 2.30 4.00 Vroolijk middagprogramma. 4.00- 5.00 Orgelconcert. H u i z e n. II.00- 11.30 N.C.R.V. Korte ziekendienst. 12.301.45 Concert. lustrum, solisten. 5.00 - 6.30 Instrumentaal Trio. MARKTBERICHTEN. Kaasmark' Woerden. 7 Augustus. Aangevoerd 470 party en. P^ryzen le kw- 4448; le kw. m.r.ni. 5054, '2e kw. m. ï- 4548, zware 56, extra zware 65. Handel matig. Kaasmarkt Bodergraven, w- 6 Augustus. Aanvoer 458 partijen, waaronder 446 met rijksmerk. 19885 stuks, wegende 159080 Kg. Prijs le. soort 61 - 54. 2e soort 45-48, zwaar dere 61, zonder rijksmerk 44-48, Handel matig. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 7 Augustus. Hoogste stand 763.7 Danzig. Laagste stand 750.3 Thorshaven. Verwachting: Meest matige, zuid weste lijke tot noord-westelijke wind, afwisselende bewolking, weinig of geen neerslag, nachts koeler. STADSNIEUWS. GOU t>A, 7 Augustus 102(1. De vacantie-regeliug van het Gemeenteperaoneel. Het raadsbesluit tot wyziging der vacan- tieregeling voor ambtenaren en werklieden der gemeente, in de jongste zitting geno men ,en de uitvoering, welke daaraan door B. en W. is gegeven, heeft de heer Over hand aanleiding gegeven tot een beschou wing in het „Uoudsch Volksblad", waarin deze de wyze van uitvoering van het raads besluit noemt het „zich schuldig maken aan akelig klein gedoe". De heer Overhand is van oordeel dat het meerdere verlof dat door het raadsbesluit iB verkregen, nog dit jaar ten volle moet worden genoten, B. en W. hebben blykens de mededeeling van den lieer Overhand het raadsbesluit zóó opgevat, dat dit meerdere verlof, nu het jaar reeds zoover is verstre ken, d i t jaar voor de helft zou worden verleend. Aan de beschouwing des heeren Overhand is toegevoegd een uit de pen des Wethou ders van Staal gevloeid interview, waaruit bleek dat de wyze van uitvoering van het bovengenoemd raadsbesluit aanleiding is geworden tot een door de Wethouders van Staal en Sanders aangevraagde spoed-ver gadering van B. en W., teneinde te pogen door het college van B. en W. een besluit te doen nemen, waarin werd uitgesproken dat het meerdere verlof dit jaar ten volle zou worden toegekend, waarmede de door den burgemeester uitgevaardigde dienst order zou worden herroepen. Het college van B. en W. is Maandag avond in spoedvergadering bijeen geweest en heeft toen het voorstel-van Sthal-Sanders verworpen. Na deze verwerping, zou een fractiever gadering van de S.D.A.P., welke op gisteren Dintidagavond was bepaald, besluiten een spoedvergadering aan te vragen van den Gemeenteraad, teneinde door den Raad opnieuw een uitspraak te laten doen in den door de heeren Overhand-Van Staal-Sanders I gewenschten geest. Of deze spoedvergadering van den Raad zal worden aangevraagd, zal afhangen van Wethouder Koemans, of deze een schrifte lijke verklaring van de vóór-stemmers in oen Raad, dat iy edn* beslissing als door de heeren Overhand'c.s. worden verlangd, hebben bedoeld, zal aanvaarden. Wethouder Donker heeft deze afgewezen, de heer Koe mans wilde zyn beslissing nog tot Donder dag in beraad houden. Schaart wethouder Koemans zich aan de zyde van Wethouder Donker, en zulks zal na de behandeling van thans wel niet anders kunnen, den zal de S.D.-fractie een spoedvergadering van den Raad doorzetten! Alsof het bestaan van de gemeente met deze aangelegenheid gemoeid is! Hinderwet-vergunning. Burgemeester en Wethouders doen te we ten dat zy Vergunning hebben verleend aan E. Arends en zyn rechtverkrijgende tot het uitbreiden der fabriek voor suikerwer ken en het hebben daarin van totaal 13 e!ec- tromotoren met een gezamelyk vermogen van 29% P.K., voor het dryven van ver schillende machines. In het perceel plaatselyk gemerkt Gouwe 218-222 kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie B No. 2425 en 2426 behoudens het rtcht van belanghebbende(n) tot het instel len van beroep binnen 14 dagen byH-M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinder wet. Hy dje beroep instelt, geeft daarvan gelijktydig kennis aan het gemeentebestuur rti tbij deurwaardersexploit) adn de(n) gene(n), aan wie de vergunning is verleend. Exameim. Onze oud-stadgenoot, de heer C. de Zeeuw, slaagde heden te 's Gravenhage voor de acte Duitseh L. O. Oi.ïu cud-stadgenoot, de heer S. C. F. de Zeeuw, slaagde heden te 's Gravenhage voor de acte Lcekhouden M. O. Praktijk examen Vereeniging van Leeraren. Voor het praktijkexamen handelsweten schappen, gehouden 24, 25 en 26 Juni te Gouda vanwege de Ver. v. Leeraren, zijn ge slaagd I. Boekhouden: geslaagd 7 v. d. 24 cand, C. C. Wiezer, M. J. E. Jonkheid, J. W. de Vos, J. W. Bezemer, allen te Gouda; J. Ot- terloo en D Both te Boskoop, B. Hagendijk te Reeuwijk. II. Duitseh: id. 2 van de 3 cand. A. Zegers te Gouda, J. v. Wensveen te Reeuwijk. III. Engelsch: id. 2 van de 4 cand. Mej. J- E. Visser en M.^A. de Groot te Gouda. Goudsche Winkeliersvereniging. Gisteravond vergaderde de Goudsche Win- keliersvereeniging in Lunchroom „Hollan- oia" Markt. Half negen opent de voorzitter, de heer B. Rietveld, ce vergadering. De notulen der vorige vergadering worden onder dankzeg- SOflg aan den Secretaris onveranderd goed gekeurd.» mgekomen is een schryven van de Speel- Witver. „Het Oosten", met het verzoek om subsidie voor een reisje der kinderen. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is punt 3 der agenda: Bespreking en inlichtingen omtrent Ziek- wwet d, or de Centraio Onderlinge te Dun Haag. De Voorzitter deeit mede, dat de'Utn- »'hle Onderlinge uit; den Haag aangeboden heeft over deze kwestie in een vergadering nadere inlichtingen to geven. Het bestuur der G. W. V. heeft gemeend 'erop in te moeten gaan. Waarom nu juist (eze C. O.? Omdat er tenslotte toch één moet zyn. Hedenaivond worden.er geen be sluiten genomen. Slechts deskundige voor- •ichting wordt gegeven. Ier vergadering komen vervolgens een netal heeren, die voor hun Maatschappy cu en ander nader uiteenzetten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, wordt ruimschoots gebruik gemaakt. Aan de orde I» vervolgens: Notulen vart de Centtale' der Middeih- standsvereenigingen. Komt aan de orde in een volgende ver gadering. Verkiezing van afgevaardigden voor het Congres. Namens het bestuur wordt de heer Iïoui- man afgevaardigd en namens de leden wordt gekozen de heer van der Veer, met als plaatsvervangend-afgevaaq^fede de heer van Vlaardingen. Beschryvingsbrief congres wordt voorge lezen en voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is punt 7 der agenda. Feestavond of jaarlyksche verloting. De Voorzitter deelt mede dat in het be stuur de gedaehte ingang gevonden heeft om op elke vergadering een kleine verloting te houden. De heer van -Bohemen is van mteening dat dan de kern der vergadering zal wegblyven. De heer van Vlaardingen zegt, dat indien op iedere vergadering een verloting gehou- 'clen wordt, het gezegde verdwy'nen zal van hy komt voor de verloting." Besloten wordt tot het nemen van een proefjaar met verloting. De heer de Groot brengt, namens de bloe misten, dank voor de bemoeiingen ter ver- kryging van Zondagssluiting, aan het be stuur der G. W. V. en aan den heer Hage- dorn. De heer van Bohemen zegt dat het auto busstation achter de Waag voorzeker in hpt belang der neringdoenden is. Dit wordt echter door de jongens ontzet tend verwaarloosd, 't Is er nu mede gesteld als met een onbewoonbaar verklaarde wo ning. Kun de G. W. V. hierin niets doen? De voorzitter zegt dat hiervan goede nota genomen zal worden. Niets meer aan de q^fle zynde wordt de vergadering gesloten. 7e Volksconcert. Donderdagavond 8 uur geeft het Sted. Orkest, directeur de heer Joh. Fabriaan haar 7e volksconcert in het Uoutmans- p.Jantsoen. Het programma vermeldt: 1 Per aspera ad Astra, Marsch Urbach 2 Constellations, Grand Valse, Reynnand 3 Aux bords du Rhin, Marsch Herzer L. Ba jus 4 Marche de Mousquesam de l'Ann 1662 Adries 6 Vie d'Artistique, Valse Strauss 7 Marche Solenelle, uit de operette ,W alzertvaum'Strau ss 8 Le saiTg Vienois, Valse Straus 9 Le père de la Victoire, Marsch Ganne (Op verzoek). 10 An der Schone blaue Donau Strauss (Op verzoek). 11 Rotterdamsche vlag Bart Verhalien Uitspraken kantongerecht. In de heden gehouden terechtzitting voor liet Kantongerecht te Gouda werd op tegen spraak wegens schoolverzuim veroordeeld W. v. d. V.t e Gouderak tot 'n geldboete van f 3 subs te vervangen door een hechtenis van één dag. Verder werden bij verstek veroordeeld: Wegens overtreding art. 453 W. v. S. H. K. te öouda, A. V.te Gouderak, D. A. te Gouda, allen tot een geldboete van f 5 aubs, te vervangen bij niet--betaling van de boete door een hechteiiiB van twee dagen Wegens overtreding alg. pol.verord. te WaddinxveenP. II. te Waddinxyeen en A. J. O. te Moercapelle beidentot f 10 boete, bij niet-betaling der boete te vervangen door een hechtenis van vijf dagen. Voor de zelfde overtreding A. M. van D. te Waddinxveen en S R. te Gouda beiden tot. een geldboete van f 12, subs, bij niet- betaling der boete te vervangen door een hechtenis van zes dagen. Voor liet zelfde feit J Tb. II. te Waddinx veen tot een geldboete van f 11 suIjb. te vervangen bij niet-betaling der boete door een hechtenis van vijf dagen. W«?gens overtreding arbeidswet: J. C. P. J. te Waddinxveen twee geldboeten elk van f 5 subs, bij niet-betaling der boeten te ver vangen door eenheehtenis van drie dagen voor elke boete. Wegens overtreding motor- en rijwielre glement (fietsen zonder licht): J. P. te Bos koop en J E. te Zwammerdam beiden tot een geldboete van f 3 subs bij niet-betaling der boete te vervangen door een hechtenis van een dag. Gevestigden en vertrokken personen. Gevestigd: J. A. Vellekoojij. van Al phen a. cl. Ryn, v. Boetzelaarstraut 9 naar Krugerlaan 91; J. M. Faase. v.. Rotterdam, Kruiskade 107a n. Westerkade 4; A. P. C. de Vos, v. den Helder, Westgrucht 72 n. Burg. Martenssingel 20; J. van Vliet, slager, v. Naaldwyk, E 142b, n. Gr. Floriswegweg 40; C. Wagner, v. Rotterdam, Kortekade 21a, n. Mr. D. J. v. Heusdenstraat 4; J. W. Verwey, v. Eysden, Breust 1, n. Kleiweg 82; R. Bruinink, v. Utrecht, Merelstraat 23bis, n. Hoogstraat 10; G. van Schaik, v. Haas trecht, C 97b, n. Markt 34; A. van'Boelen, dienstbode, v. Bodegraven, D. J. P. 26, n. Groenendaal 63; P. W. G. Ham, v. Moord recht 0.9, n. Vondelstraat 7; J. Bol; v. Kat- vyk, Adrianastraat 68, n. Groeneweg 26; J. Koenraads, v. Arnhem, Weerdjesstraat 21, n. Doelenstraat 11; A. Doomekamp, dienst bode, v. Ouderkerk a.d. IJssel, C 150 n. Cra- bethstraat 61; A. J. MolJevanger slager, v. Brielle, Wyk 317, n. Lange Tiendeweg 28; M. M. A. Lucieer, verpl., v. Utrecht, Agnie- tenstraat 2, n. Krugerlaan 130; A. J. C. Voorvelt, opz., v. Haarlem, Ryksstraatweg 149; n. Zoutmansstraat 54; A. A. Spoon, enderw., v. Nieuwleusen, C 174e bis, n. Kru gerlaan 89; L. Loeve geh. m. D. Hortensius, v. Ouderkerk a.d. Lfssel, A 160, n. Erasmus- straat 17; S. van Herk, dienstbode, v. Ouder kerk a. d. IJssel, A 49, n. Gouwe 19; L. J. v. Zyderveld. v. 's Gravenhage, Laakkade 127, n. St. Josephstr. 7; H. A. CL van Dyk, d.b., v. Renkum Oosterbeek, Zweiersdal 5, n. Hoogstraat 14; G. vap Vliet, chauffeur, v. Hoenkoop 56, n. Onder de Boompjes 5; M. 451e NBDBKL/BTAATSLOTEIW, Trekking van Woensdag 7 Aug. 2e klasse.' Hooge pryzen: 20.000.19449 1500.— 2492 13335 1000.— 3479 16068 18697 400,7641 17275 200.—: 2039 9082 100.—: 12538 13598 20030 Pryzen van 30. 2i 73 87 145 149 197 323 340 347 401 405 432 462 469 501 540 692 714 718 728 747 752 754 762 767 842 879 923 974 1016 1066 1148 1155 1171 1215 1260 1282 1310 1313 1400 1455 1463 1465 1491 1614 1641 1661 1665 1692 1751 1776 1780 1838 1875 1881 1932 1970 2100 2120 2153 2159 2185 2189 2223 2287 2299 2312 2331 23Q5 2440 2480 2641 2689 2707 2758 2770 2835 2901 2908 3005 3119 3187 3174 3175 3212' 3221 3272 3366 3425 3463 3579 3606 3620 3696 3698 3716 3737 3770 S8Ö£ 3881 3930 3939 3969 4022 4023 4042 4137 4180 4326 4375 4405 4429 4441 4504 4523 4539 4663 4680 4739 4747 4752 4813 4931 5038 5067 5068 5186 5g31 5418 5459 5497 5538 6574 5668 5716 5777 5814 5840 5851 5906 6057 6069 6087 6092 6181 6225 6238 6267 6305 6323 «377 6128 6466 6544 6589 6625 6715 6754 6876 0877 6899 6901 6904 6916 6936 6979 7014 7092 niü 7174 7327 7402 7413 7528 7531 7709 7848 7925 7974 8144 8161 8250 8277 8389 8519 8544 8555 8579 8589 8608 8623 8661 8728 8742 8771 8828 8833 8845 8855 8979 8982 9014 9046 9053 9080 9092 9115 9162 9181 9189 9241 9309 9310 9334 9389 9391 9416 9440 9472 9502 9553 9621 9839 9805 9866 9871 9937 9952 10013 10028 10113 10189 10192 10268 10297 10320 10416 10472 10497 10581 10587 10616 10628 10636 10657 10689 10786 -10790 10846 10862 10897 10941 30994 11038 11043 11122 11130 11200 11229 11276 11280 11288 11308 11410 11442 11461 11496 11687 11775 11786 11805 11826 11910* 11959 11973 11980 12008 12018 12031 12120 12215 12251 12263 12339 12358 12402 12460 124*7.3 12531 12532 12683 L2770 12774 12887 32958 '12965 12973 13006 13*22 13129 13183 13221 13274 13294 13309 13370 13448 13508 13522 1,3543 13644 13654 13672-13674 13715 13741 13778 13971 13983 14083 14216 11259 14269 14280 14343 14389 14402 14548 14549 14601 14641 14651 14704 14754 14809 14910 14963 15008 15091 15122 15150 15180-15303 15340 15390 15401 15405 15521 15610 15644 •15654 15732 15746 15784 15815 15833 15841 15842 15865 1Ö867 15885 15908 15918 15957 16044 16084,16099 16104 16126 16163 16172 16226 -16238 16240 16256 16285 16389 16419 16422 16497 16536 16617 16642 16711 16719 16753 16797 16800 16936 16973 17008 17035 11040 17050 17073 17076 17086 17110 17120 17171 17199 17208 17213 17262 17332 17379 17450 17451 17458 17470 17524 17551 17586 17652 17749 17771 17778 17794 18020 18059 18099 18112 -18114 18141 18183 18255 18263 18292 18325 18329 18351 18371 *8504 18577 18587 18677 18687 18781 18801 18904 18915 1A930 19032 19108 10126 19178 19296 19329 19435 19436 19494 19496 19558 19598 19709 19746 19750 19864 19888 19903 19978 20009 20063 20072 20128 20139 20140 20149 20227 20242 20297 20356 20411.20464 20500 20624 20549 20588 20603 20612 20636 20727 20789 20805 20868 20919 20931 M. Vergeer, v. Hekendorp, No. 96, n. IJssel- laan 92; H. W. de Vos, kapper, v. Hilligers- berg, Dorpstraat 35a, n. Const. Huygens- kade 101; P. C. van Deyk, onderwyzer v. Rotterdam, Slaghekstraat 215a, n. Kruger laan 103; Ch. de Ru y ter, v. Rotterdam, Noorrisingel 115/2, n. Houtenstraat 15; S. Pooy, chauffeur, v. Bodegraven, D. J. P. 5, n. Gouwe 214; M, Ch. Berlemon, v. Leiden, Kastanjestraat 2 n. F. W. Rtitzstiaat 19; H. Philippi, arb., v. Kerkrade, u. Nieuwe He\en 199; N. van den Heuvel, verpl. v. Rotterdam, Lambertusstraat 134a, n. Kru gerlaan 130; J. P. Peltenburg geh. n\. A. P. Verhoef, v. Rotterdam, Spanjaardstraat J28a, n. Raam 88; W. Lammers, v. Bode graven, D. E. 7lg, ïi. BoelekadJ 72; B. de Bas, dienstbode, v. Waddinxveen B 13, n. Crabethstraat 73; A. J. van Aken adm. ambt., v. den Helder, Binnenh. 103, n. Mo- lenwerf 26; J. Assenberg, 1. w., v. Waddinx veen, o 57, n. v. Strijenstraat 11; M. Pronk, v. Moordrecht, K 79, n. Const. Huygenskade 131; J. van"'t Hoog, sig., v. Oudewater, v. Wyngaardenstraat B 381, n. Nieuwe Haven 145; C. A. Oppelaar, 1. v., v. Waddinxveen A 266, u. Spieringstraat 9; B. v. d. Struik, winkelbed., v. Steenwijk, Scholestraat 29 I, n. Crabethstraat 40; A. J. van der Waal geh. m. W. L. van Nederpelt, v. Klaaswaal, Molendyk 90, n. Zoutmansplein 27; D. J. Bakker, bakker, v. Blaricum, Raadhuisstr. 26, n. Willens 51 E; C. M. Heyndermans, dienstbode, v. Schoonhoven, Kortdyk 14, n. Kleiweg 57; A. J. Gillissen, dienstbode, v. Rotterdam, Gr. Florisstraat 42, n. J. v. d. Heydenstraat 25; N. IJ. A. Galama, mole naar, v. Wageningen, Heerenstraat 27a, n. Gouwe 156; J. Schouten, tuinder, v. Reeu- wyk, Zwarteweg 694, n. Vondelstraat 43; ït. van Vendeloo, colporteur, v. Zeist, Schaer- weidelaan 24, n. Gr. v. Bloisstraat 78; A. G. C. Kroezen, winkeljuffrouw, v. Beesd, B 24, n. Kleiweg 18; A. Klomp, adm., v. Slied- recht, Havenstraat 3, n. Burg. Martenssin gel 21; A. Smit, verpl., v. Amsterdam, le Helmerstraat 104, n. Lange Tiendeweg 51; P. Snabel v. Alphen a. d. Rijn, Vyverstraat I, .n. Nobelstraat 2§ M. A. Gonda, v. Am sterdam, 3e Helmerstraat 60, n. v. Bever- ninghlaan 21; A. Slot, v. Soest, Muarenstr. 3, n. Bockenbergstraat 87j A. de Vry wed. T. Boshuizen, v. Amersfoort, Langestraat 45; n. Hoogstraat 2; C. M. Holsnyders, v. 's Gravenhage, Larenschestraat 123, n. Da Costakade 6; A. F. Matse, kapper v. 's Gra venhage, Spakenburgschestraat 130, n. Da Costakade 6; G. Hamstni, arb., v. Bode graven Z. Z. 60, n. Muilenpoort 17; J. de Bruin, dienstbode, v. Nieuwerkerk a.d. IJs sel, C 83, n. Zeugestraat 104; G. Reyne y. Akersloot^tierop 398, n. P. C. Bothstraat 98; J. J. Goudkuil, meubelmaker, v. Zaan- cfam, Jasykoff8traat 37; W. Vermeulen, schipper, v. Bodegraven D.. E. 71, n. Boom gaardstraat 82; W. Schcrer geh. m. G. J. v. d. Hee, v. Rotterdam, Kon. Emmaplein 10, 1 n. Varkensmarkt 80; H. Versluis, 1 w., v. Woerden Jaugpad 70 n. Boomgaardstraat 56; C. A. Bol, z,b., v. Alphen a. d. Ryn, Juüanastraat 78, n. Jaagdpad 45. Burgerlyke Stand. "GEBOREN: 2 Aug. Jannigje Jacoha, d 'van J. van Dorp en E. Spruijt, Heerenstr. 132. 3Aug. Martinus Johannes z. van W. P de Lange en J. M. A. Vergoed, Tuinstr. 2. 4 Aug. Maria Johanna, d, van J. C. van Wingerden en M. Verwoerd, Bl.singel 13. Willy Maria Adriana d. van W. den Os en M A van Iperen, F. W. Reitstr. 7. 5 Aug Johannes Marie z. van J. A. Schuld en M. S. J. van Straaten, Markt 52. OVERLEDEN: 3 Aug. Niesje Blokland, geh. met J. Baan, 67 j., Karn.sloot 38. 5 Aug. Sijgje Schouten, geh. met W. de Groot, 46 j Fluw.singel 29 INGEZONDEN. (Buiter. veiantwoordeiykheid der Redactie) De vacantieregeling van het Gemeente personeel. M. de R. De inwoners van Gouda moeten den laat- 'sten tijd wel een Heel besten indruk van haar vroede vadereV hebben ge^egetT~(ieën vergadering gnat vooVkij .wmcf£ij B. en W naar buiten geen kondschap doet van haar .prima" verhoudingen en men het onver kwikkelijke spel mag meemaken van een underling heibeltje in 't openbaar. Err deze uitingen van "goede samenwerking worden dan nog door „echte" interviews van den heer van Staal in Dagblad'of Volksblad op gesmukt. Zoo blijkt voor deze keer het verlof van liet Gemeentepersoneel, al of niet te geven dit jaar, een object voor gezelligen kout. Of dit nu zoo belangrijk is.' In een goed gezin is men het overjioofdzoken goed eens» maar heibelt men wel eens wat over kleinigheden, liet is de eer van ons Stadsbestuur deze stelregel getrouw te volgen. Zoo bestaat er een zeer belangrijk vraag stuk, waar economen van naam en beteeke nis hun licht over laten schijnen, het vraag stuk oi de urbeitïfersklasse in haar streven naar verbeterde levensomstandigheden door verdere verkorting van den arbeidstijd ge- bqat of geschaad wordt. Er is een vraag van enorm groote beteekenis, intei nationaal maar vooral nationaal, in hoeverre de in dustrie een verdere verkorting van den ra- beidslijd kun dragen. Er zijn vragen, in hoe verre de positie van den werkman en den ambtenaar in Gemeente of Staatsdienst bo ven die zijner collega's in partiquliere be drijven moet of mag uitgaan. Belangrijk is de invloed, die hiervan op da particuliere bedrijven uitgaat, ook de invloed die het heeft op de werkers in deze bedrijven en op de belastingbetalenden, met weinig gun stige financieele en cömmercieele positie's. Deze en meerdere dezer vraagstukken be- hooren tot het genre der grooten en dienten gevolge worden zo iu een vredeljivenden ge- meentehuishouding niet besproken. Maar wel vliegt men tegen elkaar op als twee vischvvouwen na een slechten veikoopdag, over een voorstel Fokkers—Overhand wat inhoud... ja, wat houdt dit eigenlijk in. Dit, dat B. en W. worden uitgenoodigd de va- eantieregeling voor dit jaar reeds uit-te voeren op de basis, zooals dit in het nieu we werklieden- en ambtenarenreglement z a 1 worden voorgesteld, welk reglement nog in den Ka^d moet worden behandeld. Dus een uitnoodiging aan B. en W. om tegen een bestaande regeling en een bestaand reglement in te handelen. En dat wordt ge vraagd door een paar voormannen van een groep,die aan wettelijke regelingen en voor schriften zooveel yferwacht en dus in de ei rate plaats geroepen is, oei-mmde regelen en reglementen te handhaven. Door deze motie is het groote probleem van de verkorte arbeidstijd, waarover men in een gemeentehuishouding dus niet praut. gebracht op een kwestie van al of niet in voeren d i t jaar. waarover men w 1 praat. Eu wanneer dan bij de uitvoering door B. en W. du onmogelijke redactie der motie aanleiding geeft tot een verwarring in uit legging den zijn we met de heele affaire weer eens verzeild geraakt in de sfeer, waar men zoo heerlijk ruzie maken kan. En wanneer dan" in Sept. het ambtenaren- en werkliedenreglement werkelijk aan den Raad ter beoordeeling komt, dan kan er niet meer gesproken worden over de groote kwestie, de arbeidstijdregeling, wijl dit bij motie er eenmaal is uitgelicht en kunnen we als gewoon vroolijk praten, kif maken, heikelen over al het kleine, wat er nog wel meer in zal staan. Met dank aan de redactie, A. VAN WIJNEN. DRAADLOOZE DIENST. Een nieuw kabinet. Jh. Mr. Ruys de Beevenhvourk Minister -President. Naar verluidt hebben de pogingen va» de Minister van Staat Jhr. Mr. Ruys de Bee- lenbrouck tot vorming van een extra parle mentair kabinet een gunstige uitkomst gehad. Naast Jhr. Mr. BUYS DE BEEREN- BROUCK, die nevens het voorzitterschap van den Raad van Ministers de portefeuillë van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op rich neemt zal naar wy vernemen het kabi net bestaan uit Jhr. Mr. Dr. BEELAERTS VAN BLOK LAND, Minister van Buitenlandsche Zaken; Mr. P. DONNER, Minister van Justitie, Prof. Dr. R. H. WOLTJER, hoogleeraar aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, ondervoorzitter van de onderwijsraad, Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Jhr. Mr. Dr. J. DFi GEER, Minister van Financiën. Mr. Dr. L. N. DECKERS, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Minis ter van Defensie, Mr. P, J. REYMER, lid van de Eerste Kspier der Staten Generaal en Burgemees ter van Hilversum, Minister van Water staat, Mr. P. J. VERSCHUUR, voorzitter van dc Raad van Arbeid te Brede, Minister van Arbeid, Handel en Nyverheid en S. de GR A A FF. Minister van Koloniën. De benoeming is eerstdkngsch te ver wachten. Nieuwe Kamerleden. AMSTERDAM, 7 Aug." Aannemende dat de ministers van het nieuw te voimen extra parlementair kabinet Ruys de Beurenbrouck die in de laatste tweede kamerverkiezing tot lid van de Kamer werden gekozen, als zoodanig geen zitting in de Kanier zullen innemen, kan worden gemeld dat in hun plaats in de Kamer zitting zullen nemen: le als opvolger van Jhr. Mj\ Ituys de Bee- retibrouck de heer Mr. C. M. J. F. Gooseling te Amsterdam, 2e als opvolger van Dr. Deckess.iie heer J. O. van Beek te Deurne en ten II 3e als opvolger van Jhr. de Geer, de heer J. W. H. Rutgers van Rosenburg te Baarn. Siegfried Polak, f GRONINGEN, 7 Aug. De heer Siegfried I oiak alhier, een bekend industrieel, lid van de Kamer van Koophandel 4n' Fabrieken van Groningen, voorzitter der Commisaie van Toezicht op het M. O. eii voorz. van de afd. Gouda van de My. Tot Nut van Israel- lieten in Nederland irf op 53-jarigen leeftijd overleden. De heer Polak is aan boord zynde van het s.s. Gelria, toen dit schip op de Middel- Inndsche zee voer ontslapen. Du Internationale Bank te Amsterdam of Den Haag. PARIJS, 7 Aug. Volgens mededeelingen van vooraanstaande Parijsche haulers zou de Fransche regeering bereid zijn groote concessies te doen inzake de vestiiging van de Internationale Bank. De Fransche regee ring zou bereid zijn voor Engeland meer zetels in de leiding der bank in te ruimen dan oorspronkelijk het geval was. Voorts zou Frankrijk bereid zijn, zijn eischen om dp zetel der Bank te vestigen te Parijs of Brussel op te geven en daarentegen bereid zijn Amsterdam of den Haag ais zetel der Internationale Bank aan te bevelen. Zooals bekend is ijvert men van Engel sclie zijde nog steeds er voor om de Bank ts Londen te vestigen. De start voor de Europa rondvlucht. PARIJS, 7 Aug. Hedenmorgen om onge veer half elf startten de eerste drie vliegtui gen voor de Europa-rondvlucht. Met tus- sohenpoozen van drie mihuten starten nu steeds 4 machines tegelijk. In totaal 44 ma* chines. Zeer veel publiek waa van de start getuige. De terugtocht van de Zeppelin. NEW YORK, 7 Aug. De passagiers die de terugtocht van de Graff ZeptiellVi meemaken hebben de mededeeling gekfé^n hedenmid dag te 4 uur te Lakehurat Aanwezig te zijn. Tegen middernacht zal het luchtschip Btav- ten. Voor den tocht om den wereld hebben zich tot nu toe 5 passagiers laten inschrij ven, die den prijs van 9000 dollar betalen. Volgens de passagierslijst zullen 2T perso nen den tocht naar FriedrijChshaven meema- Een verklaring \an Dr. .Htreseman ter Haagsche conferentie. BERLIJN, 7 Aug. Dr. Stresemann heeft hedenmorgen een schriftelijke verklaring af gelegd in de plenaire zitting der Haagsche conferentie Dr. Stresemann ^de o.m. op de politieke vraagstukken die nftr de opvat ting van de Duitsche regeering met de rege ling vun het her8telvrangstuk samenhangen in de commissie terug te komen. Wat het Young-plan zelf betreft, de Duit sche regeering hoopt dat het de finantieele commissie der conferentie zal mogen geluk ken daaronjArent overeenstemming tusschen de betrokken regeeringen te verkrijgen. De Duitsche egeering zal met ulle kracht mee werken om een regeling te verkrijgen die, zooals de Fransche minister van Financiën, Geron, het uitdrukte, het verleden liqui deert en de grondslagen legt om een duur zame goede verhouding tusschen de betrok ken legeeringen. WISSELKOERSEN. 6 Aug. 7 Aug. Officieel. Londen 12.11% 12.11"/,, Berlyn 59.48% 59.50 Farys 9.78 9.77% Brussel 34.70 34.72% Zwitserland 48.02 48.04 Weenen 35.15 35.17% Kopenhagen 66.50 66.52% Stockholm 66.92% 66.92% Oslo 66.52 66 M New York l 2.49% 2.49"/,, N iet-officieel Praag 7.39% 7.39% Madrid 36.50 36.50 Milaan 13.05% 13.06 Prolongatie 49$ Beursoverzicht. «fi I)e beurs had heden een verdeelddwoorko- men gehad. De grootste belnngsteftihg van het publiek ging uit naar Calvé Dwlft,. "die zeer vast gestemd waréh en enkele procent ten boven 250 kwamen. Men zegt dat een omwisseling in Margarine Unie a s. is doch meer dan een gerucht is het niet. Margarine Unies bewogen zich op ongeveer de vorige middenkoersen. Van Berkels Patent waren eerder iets lager. Eenige beweging óntstond in Ned. Aanneming Mij die goed gedispo neerd waren. Zulks kon ook gelden voor rubberaandeelen. die aanmerkelijke koers winsten behaalden. Enka»©'vooral konden van de gunstige atemnnngnpSoHteerenPhi' lipsaandeelen lagen begin bérflts' gedrukt in de markt. De Ultrafoon kwamen beneden 160 pet. De Fordaandcelón Verkeerden in herstel.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2