Klemi Annonces S rqils fl-. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. peter had voornamelijk veilingen georgani seerd. Hfj heeft thans van de hiertoe noo tiige vergunningen vrijwillig afstand ge- dcan. Hij laat door zijn verdwijning van de Berlynsche kunstmarkt geen leemte achter. Van veel grootere beteekenis dan de firma Grünpeter was de firma Hecht, een oude bekende Hamburgsche onderneming, die te Berlyn door een zekeren Davidson was ver- t?genwoordigdi«#ö»vidson had zich hierdoor e?n zekere vernj^ardheid verworven, dat hy in de laatste jgqeft vaak veilingen organi seerde in de wogjngen van hen die afstand van hun ve'rzameljngen wilden doen. Hier door waren de veilingen vaak gebeurtenis sen van beteekenis in het leven van de Ber lyrische society geworden. Vele belangrijke verzamelingen zyn in de laatste jaren bij- hem onder den hamer gekomen. Voor het organiseeren zijner veilingen had Davidson echter groote credieten noodig en deze zijn het die jle firma in moeilijkheden hebben gebracht. J"'1 ENGELAND. Aanvaring. Naai M admiraliteit mededeelt, is de Britsche kruiser Cornwal Zaterdag in den mond van de rivier Wangpo bij Woestung in aavaring gekomen met het s.s. Scheer van de Hamhurg-Amerika lijft. Beide schepen zijn licht beschadigd, maar van de opvarende is niemand gedeerd. De Cornwal stoomt op naar Sjanghai. JAPAN. De mynramp in Japan. Uit Tokio wordt gemeld dat het reddings werk in de Soemitomo Bantanmyn, op het eiland Hokkaïdo, wordt voortgezet, dpch men koestert weinijf hoop de 24 mijnwer kers die nog steeds bedolven liggen, te red den. Twee-en-vyftig lyken zyn reeds ge- bergen. Van de dertien arbeiders die gered werden, waren er vyf gewond. Da Haagsche conferentie O* opvattingen van Minister Snowden. In (Ie vergadering van gistermorgen i$ liet woord gevoerd door Freusehen. Italianen, Duitschers en ecnige kleinere mogendheden Na de krachtige uiteenzetting, die Snow den gisteren gaf. komt. zoo schrijft de bij zondere corr. van het Hbld., in de opvattin gen der Fiansche» en Italianen de wensch tot uiting oyi het plan-Young voor te stellen als een noodzakelijk compromis, waarin door alle partijen in zeker opzicht offers zijn ge bracht. De Fransche minister va.i Finan ciën Cheron zette uiteen, dat Frankrijk b.v. in vergelijking met het plan-Dawes zijn aan deel in de Duitsche betalingen van 54 tot ongeveer 52 pet. ziet terug gebracht. Over het algemeen klonk het Fransche betoog verzoenend en dit werd niin of meer her haald door de Italianen die evenals de Franschen nog eens verklaarden, dat zij be reid zijn om het plan-Young zooals het nn is te aanvaarden. De Italianen hielden zich echter het recm vöor om nieuwe aanspraken te laten gelded1'!^ geval de nu voorgestelde verdeelingspéMdltages alsnog zouden wor den herzien. Zrtf" waarschuwden er verder tegen om een nieuw plan in eikender te wil- lèn zetten, waardoor de geheele conferentie van dit oogenbJIk op losse schroeven zal komen te stapjd j In dit debat kwamen de Duitschers voor den dag met de yoor de hand liggende ver klaring dat |roh uiteenzetting van het Duit sche standpunt voorloopig onnoodig is zoo lang de crediteuren onderling niet tot over- eenstemniing kunnen geraken. Alleen ver klaarde Stresemann uitdrukkelijk, dat Duitschland bereid is om op den grondslag van het plan-Young naar de oplossing van het herstelproblcem te zoeken. Hij behield zich echter het volle recht voor om in de commissie van politieke zaken, welke gelijk tijdig met de commissie van finaneiecle zaken in deze conferentie zal arbeiden, de politieke vraagstukken aan de orde te stel len. die naar de rnéening van de Duitsche regeering daarvoor in aanmerking komen. Ook Stresemann liet een verzoenend ge luid hooien, toen hij de hoop uitsprak dat de conferentie overeenstemming zou opleve ren van wat nu nog zulke mceningsverschil- len inhoudt. Met instemming herhaalde Stresemann de woorden van den Fransche» minister van Financiën Ohero.n. die ongetwijfeld tot veler aangename verrassing - gisteren opnieuw gewaagde van de noodzakelijkheid der liquidatie van het verleden, en van het leggen van grondslagen voor een goede in ternationale verstandhouding in de toe komst. Oyer het algemeen krijgt men den indruk, dat ernstig gezocht wordt naar een compro mis en dat hij de Franschen en de Duit- sobers de wensch bestaat om hun positie alsnog niet al te scherp te marquecren. Men verwachtte in Parijs van de Haagsche conferentie qpgangename verrassingen, doch men geeft uiting aan zijn verbazing dat de eerste dag reeds zooveel pessimistische vrees Is bewaarheid. De aanval van Snowden op het plan-Young is heviger dan men verwach te en doet langdurige en Ingewikkelde on- derhanrjeljpg en voorzien. Anderzijds schijnt de ins^iijOg van twee commissies, die ge lijktijdig en naast elkaar de finanoieele vraagstukken en de quaestie der ontruiming van het Rijnland zullen behandelen, het standpunt der Franschen te verzwakken.dat het nutteloos is zich bezig te houden met het Rijnland alvorens liet plan-Young js aanvaard. Deze gelijktijdige arbeid der com missies steekt de nationalistische bladen, die reeds spreken van een mislukking in weerwil van de vele offers, door Frankrijk gebracht. De ..Echo de Paris" is. volgens liet Hhld woedend zoowel over Snowden als Stresemann. Het j^lad verklaart dat laatst genoemde nie^^flt, vecht had. zich niet de politieke viaagfljjpkken bezig te houden op de openingsplechtigheid, zoodat zijn optreden incorrect was. De „Matin" echter slaat in oen bijna officieus commentaar een heel an deren toon aan Dit blad meent. dat. indien Stresemann al enkele uren te vroeg het standpunt van Duitschland heeft bekend ge maakt. hij dit deed van het opmerkelijk hoog« standphnt om zich aan te sluiten Pij de jongste verklaringen van Briand betref fende de noodzakelijkheid van de organisatie van Europa. In het algemeen is het de hou ding van Snowden, die in Frankrijk onge rustheid wekt. doch men vertrouwt sterk op het antwoord, dat Cheron. de Fransche minister vau Financiën, vandaag zal geven Met betreurt evenwel dat men in de nood zakelijkheid verkeert op deze wijze een poie- miek met Engeland te beginnen. Naar uit Parijs wordt geseind is de Fran sehe pers algemeen van meening dat liet den Britschen kanselier van de schatkist Snowden nooit zal gelukken door wijziging van het beschermde en niet beschermde deel der Duitsche betalingen, door weder invoering van de percentages van Spa en door afschaffing der warenleveranlies de ge heele wereld en Groot-Rrittannië tevreden te» stellen. Snowden zal niets anders overblijven dan toe te geven aan den druk der andere mogendheden, als hij tenminste de hoop op e<*n definitieve regeling der schadevergoedin gen en op een eindelijke liquidatie van het verleden hij anderen niet wil vernietigen. Volgens berichten uit Londen is men het in alle Britsche kringen zonder onderscheid van partij volkomen eens met de hou ding van Snowden. De keuze van Hender son tot voorzitter der politieke commissie heeft ook in Engeland bevrediging gewekt MacDonald op komst. In een bericht uit den Haag aan de Daily Telegraph wordt bevestigd dat in den loop van de volgende week-een bezoek van den' Britschen minister-president Mac Donald aan den Haag is te verwachten. Het is niet uitgesloten dat dit bezoek in verband staat met de voornemens der Fran schen om nieuwe voorstellen te doen BINNENLAND Het nieuwe ministerie. Van het nieuwe ministerie Ruys de Boe ren brouck zal. men heeft het gisteren reeds kunnen lezen, ook deel uit maken: Mr. P. J. Reymer. Mr. P. J. Reymer. De nieuwe minister van Waterstaat is 47 jaar oud. Hij werd te Renkum geboren, doorliep het gymnasium te Katwijk aan den Rijn en studperde in de rechten te Amsterdam. Hij vestigde zich na zijn promotie in de hoofdstad als advocaat en procureur, bracht in 1910 zijn woonplaats over naar Hilversum werd daar tot*raadslid en later tot wethouder gekozen en was sinds 8 Maat 1922 burgemeester van Hilversum. Van 1918 tot 1922 maakte hij deel uit van de Tweede Kamer: in 1928 werd hij benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer, in de vacature-Haazevoet. Mr. Reymer behoort tot de R. K Staats partij. Als burgemeester van Hilversum heeft hij zich doen kennen als een krachtige persoonlijkheid. Mr. Dr. Deckers. Minister Decker! werd 14 Februari 1883 te Heeze (N.-Br.) geboren. Hij studeerde aan de katholieke Universiteit te Leuven en promoveerde daar 3 Mei 1912 op proef schrift: ..De landbouwers van den Noord- Brabantsehen zandgrond, een bijdrage tot de kennis der maatschappelijke en economi sche ontwikkeling van den Nederlandsehen boerenstand in de 19e en 20e eeuw". In 1918 werd hij lid van de Tweede Kamer. De heer Deckers is oud-hoofddirecteur, van de Coö peratieve Centrale Boerenleenbank te Eind hoven. Tot 31 December 1927 was hij secre taris van den R K. Neder!. Boeren- en Tuindersbond. waarna hij rechtskundig ad viseur werd van dien bond en in Juli 1928 voorzitter als opvolger van de» lieer Dekker. Voorts is de tegenwoordige minister secre taris-penningmeester van den Intern. Orga- nisutie van Landbouwers, afd. Nederland. Of dit nu een opleiding is voor den mi nister van landsverdediging:- Prof. dr. R. H. Woltjer. Prof. dr. R. R. Woltjer is lid van den Am- sierdamschen gemeenteraad. Sedert ver scheidene jaren is hy hoogleeraar aan de Vrye Universiteit te Amsterdam in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte, waar hy de klassiek^ taalwetenschap doceert. Vooral op onderwijsgebied heeft hij zich gespecialiseerd. Hy is, gelyk gemeld, onder voorzitter van den Onderwijsraad, het col lege dat aan den minister van Onderwys. Kunsten en Wetenschappen van advies moet diengn omtrent vraagstukken van alge- meene strekking op onderwijsgebied. In den kring der Gereformeerde kerken en van de Vrye Universiteit is zyn naam in de iaatste jaren dikwyls genoemd als een der voormannen in de bekende kwestie- Gei I kerken. Mr. T. J. Verschuur. Mr. T. J. Verschuur, die het beheer zal krijgen over het Departement van Arbeid, Handel en Nyverheid, was vroeger journa list en o.a. parlementair overzichtschrijver van het Dagblad ,JDe Maa-bode". In 1919, by de instelling van de Raden van Arbeid werd hy benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid Breda. Byzonder is mr. Verschuur naar voren getreden in de Vereeniging van Raden van Arbeid waarvan hy sedert 1927 als op volger van jhr. mr. Wittert va* Hoogland het presidium bekleedt, en in andere orga nisaties, waar hy verschillende malen be langrijke prae-adviezen heeft uitgebracht over vraagstukken, rakende de sociale ver zekering. S. de Graaff. D" heer S. de Graaff was in de beide minis teries Ruys de Beerenbrouck van 1919 tot 1925 Minister van Koloniën, als hoedanig hy den heer Idenburg opvolgde, die wegens gezondheidsredenen moest aftreden. Omtrent zyn Indischen staat van dienst zy vermeld, dat hy van 19061910 direc teur van het Binnenlandsch Bestuur is ge weest. Vervolgens werd hy eenige jaren later Regeeringscommissaris voor de re organisatie van het bestuurswezen. In de laatste jaren van dn oorlog was de heer de Graaff president-commissaris van de Nederlandsche Uitvoer Maatschappij. I Oud-Minister Mr. J. B. Kan. Nu mr. J. B. Kan geen deel zal uitmaken van het extra parlementair kabinet-Ruys de Beerenbrouck, kan met grond verwacht worden, dat hy eerlang het hoogp ambt van .secretaris-generaal in algemeenen diqnst, tevens secretaris-generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw weder op zich zal nemen. Zooals men zich herinneren zal, was, toen mr. Kan in het kabinet-de Geer als minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw optrad, vr:tgelegd, dat hy zijn vroegere functies weer zou aanvaarden na zyn aftreden als minister. Bedrijfsvereenigingen in den zin der ziektewet. Van bevoegde zyde deelt men ons mede, dat ingevolge de beschikking van den Mi nieter van Arbeid, Handel en Nyverheid van 3 Augustus 1929, opgenomen in de Staatscourant va n5 Augustus 1929, de ver- eenigingen, die erkenning vragen als be- orijfsvereeniging in den zin der Ziektewet, in plaats van 2, in het vervolg 17 exempla- ïen van de statuten by de aanvraag om er kenning dienen over te leggen. De tiende vacantiecursus binnenvaart. Het instructievaartuig Prins Hendrik van het onderwijsfonds voor den Binnenvaart Dinsdagmiddag met directeuren en leeraren der hinnenvaartscholen. die de vacantiecur sus medemaken van Utrecht te Rotterdam aangekomen. Voor het vertrek uit Utrecht werd dés morgens een bezoek gebracht aan de N.V. Mfft-hinefabriek Drakenburgh. voorheen D. W. van Rennes, die door de cursisten werd bezichtigd. Tijdens de vaart van Vreeswijk naar Rot terdam heeft de heer M. Braam, leeraar aan de Binnenvaavtachool te Rotterdam, een in leiding gehouden over het geven van onder wijs «ver het Binnenaanvaringsreglenient. Deze zeer deskundige inleider kondigde aan hoe op de binnenvaartsohilen uiet aan schouwelijk onderwijs het best dit gedeelte van de leerstof kan worden onderwezen. Op de inleiding volgde een belangwekken de discussie». Te Rotterdam bezichtigde de deelnemers van de tocht in den namiddag het Neder, landsch scheepvaartkundig museum Examen Ryksklerk. I)e minister van justitie heeft: le. bepaald, dat pp 28 October en volgende dagen zal plaats hebben een onderzoek naar cie bekwaamheid Van lien, die wenschen in aanmerking te komen voor een benoeming tot Rijksklerk ter griffie of ten parkette; 2e. benoemdtot lid en voorzitter der com missie van onderzoek: mr. A 8. Rueh. rech ter in de rechtbank te 's-Gravenhagetot ieden mr. J. C. J. W. Hermans, substituut officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage; nir. N. 8 Hoekstra, ambte naar van het openbaar ministerie bij de kantonrechten te 's-Gravenhage. Delft, Al phen en Woerden, ter standplaats '8-Gr:Jven- hage; G'. G. van Kuyk. hoofd eener open bare school voor uitgebreid lager onderwijs te 's- Gravenhage: tot lid en secretaris mr. II. Seret Opzoomer.' benoemd substituut-grif- fier bij hef gerechtshof te 'g- Gravenhage; 3e. bepaald dat, behalve het vacantiegeld voor het bijwonen van de vergaderingen en van het te houden examen, aan de leden wordt toegekend oen bedrag voor liet nazien van de schriftelijk gestelde antwoorden op op de examen vragen,, gerekend naar f 4 per 20 te beoordeelen schliftelijke stukken, te berekenen over het gezamenijk totaal dier stukken, waarbij een Neder landsch opstel voor twee stukken wordt in reFening ge bracht. Telefonische verbinding met Indië. Het aantal spreekcellen belangrijk uitgebreid. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling het aantal spreekcellen voor de radio-tele fonische verbinding! met Indië belangrijk uit te breiden. Zeer binnenkort, waarschijnlijk half Augustus of anders begin September, zal in Arnhem de gelegenheid voor het spre ken met Indië worden opengesteld. Verder zou voor een dergelijke verbinding in aan merking komen Bfeda, Eindhoven,. Deven ter. Hengelo en Groningen. Mondhygiënische expositie. Bestrijding van tandbederf. Mond verzorging op scholen. Deze week zyn de voornaamste binnen - en huitenlandsche tandartsen te Utrecht bij eengekomen ter bijwoning van de vergade ring der Fédération Dentaire Internationale die gisteren in het Universiteitsgebouw in Utrecht is geopend. Ter gelegenheid van deze bijeenkomst organiseerde de Nederland sche Maatschappij tot bevordering der Tand heelkunde een Mondhygiënisch Congres, dat eveneens gisteren is aangevangen en ver hond daaraan een tentoonstelling die beoogt het publiek van de noodzakelijkheid eener doelmatige en tijdige mondbehandeling te doordringen. Tandarts A. L. J. G. van Hasselt, uit den Haag. die het Mopdhygiënisch Congres he den presideerde gaf tevoren een korte uiteen zetting van het doel en wezen der Fédéra- tion Dentaire Internationale, waarvan de Hygiënische Commissie wel de belangrijk ste is geworden. Deze Commissie staat thans onder voorzitterschap van professor Dr. E. Jessem uit Bazel, die de pionier van de schooltandverzorging kan worden ge noemd en als zoodanig dan ook. mede in verhang met het hereiken van het zeventig ste levensjaar, ter vergadering zal worden gehuldigd. Het doel der tentoonstelling is hoofd zakelijk op ruime schaal propaganda te maken voor goede mondhygiëne, voorname lijk onder de opvoeders der jeugd, de onder wijzers en' tevens onder de medicd. Een groot gedeelte dezer tentoonstelling wordt ingenomen door de Hollandsche afdeeling waarop de Vereeniging tot Bestrijding van het Tandbederf exposeert Tenslotte is er nog de zoogenaamde in- dustrieele tentoonstelling, die uitsluitend voor tandartsen van belang is. omdat zij daar kennis kunnen nemen van de nieuw- ste snufjes die in binnen- en buitenland op l»un terrein worden gelanceerd. .De opening van het congres Tandarts A. L. J. C. van Hasselt uit den Haag, voorzitter van het Hollandsche Na tionaal Comité der F.D.I. heeft gisteren het congres geopend en heette de aanwezigen in de Engelsche taal welkom en deelde me de dat een schrijven namens de eere-voor- zitter Prins Hendrik was ontvangen waarin Z. K. H. liet weten dat hy verhinderd was deze bijeenkomst in persoon by te wonen. Spr. maakte dankbaar gewag van het feit dat de Koningin-tMoeder als Bescherm vrouwe heeft willen optreden, bracht voort* dank aan de leden van 't eere-comité, cura toren der Rtfks Universiteit en den burge meester van Utrecht, dr. J. P. Fockema An- dieae. Spr. herinnerde aan de moeilykheden om de banden die de vakgenooten over de ge heele wereld verbinden en die in 1914 wer den verscheurd, weer samen te hechten. Toch is het in 1921 gelukt, dank zy in de eerste plaats de zoo krachtige steun van dr. Eciuard C. Kirk uit Philadelphia, die toen toevallig in ons land vertoefde en die spr. thans tot zyn vreugde weer aanwezig zag. Dank zy ook de loyale medewerking van den toenmaligen voorzitter, dr. Truman Erophy van Chicago, van den huidigen voor zitter, toen nog secretaris der F. D. I. dr. Aguilar van Madrid en vooral niet te ver geten van dien onvergetelijke» idealist, dien nobelen mensch, prof. Charles Godon van Parijs, die eens in 1900 het initiatief nam tot de oprichting der F. D. I. en die toen weer in 1921 zyn rijke gave van hart en hoofd benutte om de herleving van zijn geesteskind te doen slagen. Sectievergaderingen. In de sectievergaderingen spraken Prof. Dr. E. Jessen uit Bazel oveV Schulzehnpfle- ge und Volksgesundheit, Prof. E. Gorter uit lelden Prof. Dr. A. Kantorowicz uit Bonn, ovtr Prophylaktische Orthodontie und Kachitisprophylaxe, Prof. E. Watry uit Antwerpen, Dr. Schönwald uit Berlyn. Dr. Jackson uit Philadelphia, Dr. Witthaw D. S. uit Den Haag, S. F. C.ótlich van Amsteradm, Dr. Th. E. de Jonge Cohen van Amsterdam, Dr. H. R. Michaëlis uit den Daag, Dr. Weski uit Berlyn, Dr. H. G. Pitsch uit Amsterdam over Tandverzorging en ZiekenfQnds, Prof. B. P. Jansen van Amsterdam koos als onlerwerp I)e invloed van het diëet op den toestand van het ge bit, Dr. J. v. Breemen, van Amsterdam, Dr. Percy Howe uit Boston. Dr. J. S. Bruske uit Amsterdam en F. Duyvens eveneens vaft Amsterdam. Referaat van Dr. Egmond. Aan het referaat van Dr van Egmond aits te Utrecht, over: „de gevolgen van onvoldoende mondvevzorging voor mond-, keel- en neusaandoeningen", ontleenen wij het volgende: De desbetreffende organen vormen den toegang, waardoor het inwendige van het lichaam met de buitenwereld in verbinding staat. De natuur heeft hen dan ook met zooveel megelyk afweermiddelen begiftigd. In de neus worden stof en onreinheden van buiten vastgehouden en tusschen mond holte en keel is een groep klieren gelegen, waaronder amandelen, die stoffen af scheiden om infecties onschadelijk te maken Daarnaast bestaat nog een natuurlijk af- weervermogen van het slijmvlies van neus er. mond, tengevolge waarvan belangrijke ycrwondingen geen aanleiding geveen tot aijemeene infecties, zelfs ondanks het feit dat de omstandigheden in djelle organen (warmte en vochtigneid) voor bacteriën- or.twikkelning zeer gunstig zijn. Maar in de natuur heeft alles grenzen en wanneer door een slechten toestand van het gebit de be smetting sterk toeneemt en het mondslijm- vlies voortdurend in aanraking is met ge- infecteerd speeksel, is een tandvieeschont- steking het eerste gevolg. In niet zeldzame- gevalen breidt deze zich uit tot de keel en zakt dan verder langs de luchtpijp. Een aandoening hiervan is vaak hardnekkig, herhaalt zich telkens en is niet te genezen tanzij de oorzaak in het gehit wordt weg genomen. De keelontsteking, welke steeds met een ontsteking der amandelen gepaard gaat, doet de beschermende werking van de iaatste in gezonden toestand, in een in- fecteerende verkeeren; inplaats van afweer- stoffen scheiden zy door de bacteriënont- wikkeling in de vele plooien en groeven, smetstoffen af, die in het lichaam circulee- ren en tot ernstige stoornissen elders kun nen leiden. Voorts wyst spreker nog op het gevaar van ontstekingen aan de wortelpunten der bovenkaakskiezen voor de bovenkaaksholte. De daartusschen gelegen afscheiding is zoo dun dat een perforatie gemakkelijk tot stand komt en door de kies ook het slym vlies, dat die holte bekleedt, tot ontsteking wordt gebracht, welke ontsteking weer lot algemeene klachten kar. leiden. In den namiddag we'd door de deel. e- mers een excursie naar Amsterdam ge maakt, waar de haven werd bezichtigd. UIT DE PERS. De oplossing van de kabinetscrisis. De totstandkoming van het nieuwe kabi net,. Ruys de Beerenbrouck heeft reeds tot allerlei beschouwingen in de pers aanleiding gegeven Het Alg. Handelsblad geeft een kor te beschouwing over de ministers van het nieuwe Jtabingt. Wat de personen betreft, men weet wat men aan de heeren Ruys de Beerenbrouck. De Geer, en Dunner heeft. De heer de Graaff. die zich als minister vooral met de hestuurshervorming in Indië heeft bezigge houden zal wel zijn gebleven die hij was ge durende zijn vorig ministerschap. Wat mr. Reymer aan Waterstaat doen zal. is moeilijk te zeggen wij gelooven van hem. dat hij in elk geval meer zal weten wat hij wil dan zijn voorganger. De heer Deckers zal de moeilijke tank liebben als niet miïïtSV beide deelen van het departement van d,i,7 sie te besturenhij was onder de RoomsS katholieken Kamerleden een dergenen die liet meeat studie maokten van defensie-sik,, of wij van hem een krachtig beleid SpeciMl van onze matine zaken te wachten hebben' Na den c. h. dr. De Visser en denb» Waszink komt nu de ant,-revolutions, Woltjer aan het departement van,Onder»», wat de richting betreft waarin ons under,:,, wodt gestuurdzal liet verschil, vreezen niet groot zijn. De heer Verschuur is in J politiek een geheel onbekende. Enkele der veranderingen kunnen allee verbeteringen zijnbij andere past e vraagteeken. Minister Beelaerts zal dus t" gen de verwachting die hij zelf verwekt heelt voorgaan de onderhandelingen met Bebu te voerenhet is te hopen, dat hij daarbil meer samenwerking moge vinden bij ,s' nieuwen ambtgenoot van Waterstaat dan bfi den vorige. Hij kan gedurende de conferee tie met de Belgische heeren. die hij in l),„ Haag zoo hartelijk welkom heette, de besn,» kingeri voortzetten. Intusschen, dat deze negen mannen <*B geheel zouden vormen, zal zekei niemand beweren Het viel ook moeilijk te verwacht*, Tn dit opzicht blijft dus ook als bij het oufc Het Vaderland (lib.) acht Thor beoke's werk door de totRtandkomin^vlll dit kabinet vernietigd. De verantwoords, lijkheid is thans geln-el ZOek. in nog V(*l bedenkelijker mate dan in 1925. Thans na 3* jaar. waarin steeds klonk ook van de Rechterzijdewij moeten naai het parlementair ministerie terug, te moe ten beleven, dat dit op den onwil van eené van de Rechtsehe partijen is afgestuit, it diep treurig, omdut men nu wel met wint- gens zijnIk groet u «oor het laatst, vöor- goed van het parlementair Kabinet af- scheid kan nemen Nederland heelt de bedenkelijke eer In deze een unicum te wezen. Welke moeilijkheden het parlemen- taire ministerie voor Duitschland. JW land. Frankrijk en België moge opleveren en wij onderschatten die zeker niet. daar begrijpt met ten minste, dat het extra parlementair Kabinet,, en a fortiori'd» W stendiging daarvan regelrecht tot het fas cism e leidt, en wacht men zich in deze met a lie'macht voor den eersten stap op den vei keerden weg. De Katholieken en de Anti-Revolutionairen hebben in deze geen schuld, zij begrepen zoo goed wat het zwaarste moest wegen, dat ze het zelfs over de Koloniale politiek eens waren ge worden. Het herinnert ons aan het juiste inzicht van de Vrije Liberalen hij de Vrij. zinnige Concentratie van 1913. die de hoofdzaak vóór alles in het oog houdende, daarvoor zoowel hun tegenstand tegen het Algemeen Kiesrecht als het Staatspensioen lieten vallen. liet Utrechtse h Dgdb (Hb.) schrijft: De nieuw-benoemde ministers zijn allen, met uitzondering van den heer De Graaff, den nieuw-benoemden bewindsman voor koloniën, wiens naam een voortzetting van den koers zijns voorgangers voorspelt, typische figuren voor een zukenkabinet, verdienstelijke en respectabele mannen, die nimmer politiek sterk op den voor grond zijn getreden en van wie geen krach tige hervormende staatkunde te verwach ten is. Dat de heer De Geer als minister van financiën, de heer Donner als minister van justitie gehandhaafd is, waarborgt een uiterst bekwame leiding dier departe menten. Maar wij spreken de vraag uit. was voor de tot 8tandkoming van dit gematigde, kleurlooze kabinet, nu al die politieke verwikkeling van de laatste maanden noo dig.- Wij blijven het betreuren, dat ram te vroeg den extra-parlementairen weg uit is gegaan Een minderheidsministerie had de atmosfeer versterkt-, de krachtige polk tieke persoonlijkheden kans gegeven hun talent te ontplooien. Nu wordt het weer vier jaar lang: „intermezzo". De Maasbode (r.k.) schrjjtt o.m.: De namen der nieuwe ministers laten gen oogenblik twjjfel aan den aard van het optredend kabinet. Het wil zijn, aansluitend by den uit slag der verkiezingen, een rechtsehe vooruitstrevend gezind, zy het dan df""1 den drang der omstandigheden, extra parlementair kabinit. Rechts onder Katholieke signatuur. Dat cachet wordt er niet alleen aan gegeven door den formateur, maar ook door de bezetting van een viertal departementen, waaronder dat van Arbeid. Hierdoor wordt het Katholiek sociaal program leidend voof het nieuwe bewind. De anti-revolutionairen bezetten op de eerste plaats het departement van Jua- titie. Dat de jonge krachtige door en door deskundige titularis, als het eenip sins kon, aan dit departemnt zou blijven, stond wel vast en zal algemeene toe juiching vinden. Hy is wel een der meest succesvolle figuren ug het vorig kabinet Hy bracht veel tot stand, maar heeft rtog meer op zyn program: dat hij onge stoord aan het werk kan b'ijven vindt zonder eenige twijfel algemeene instem ming. Van ganscher harte begroeten wij ook Prof Woltjer aan 't dep. van Onderwijs- Wellicht zal deze nieuwe excellentie een behoefte hebben aan eenige matiging dan aan prikkeling. Het weder optreden van den heer De Graaff aan Koloniën «al niet zonder ee nige verbazing worden vernomen. WÜ zyn echter van meening, dat geleidelijke doorvoering van het stelsel De Grasff zeer goed vereenigbaar is, met wat de heer Colyn den laatsten tijd voorstaat- Wij noemen daar den heer Colijn. Eerlijk gezegd, wy hadden hoop det* eminenten staatsman aan BuitenlmW- sche zaken te zien optreden. De Bépr sche kwestie zal zeker een der hoofd zorgen vormen van het nieuwe tóbinet en Colijn was de man. om hier hoogit verdienstelijk werk te doen. Het aanbly-ven van minister Beelaerts zal in ieder geval wel de meeste verba- zink wekken. Misschien is het niet on mogelijk, dat dit aanblijven, welicht in verband met de Haagsche Conferentie, than# bijeen, slechts voorloopig is doeld. Hgt standpunt, door den minister blijkens de onlangs gepubliceerde «tukken in de Belgische kwestie in genomen, leek ons intusschen zeer' zuiver en reationeel Toch blijft het de vraag of hy de man is, die de grootste kans maakt, deze kwestie tot een goed einde te brengen. Dat minister De Geer aan Financiën waarborgt een krachtig en doortastend beheer. Het doet ons genoegen, dat de geruchten, als /oude deze krachtige be windsman, oververmoeid zyn, onjuist blijken te wezen. Wat ons byzonder verheugu. dat is dat met de Geer en Beelaerts ook Christelijk-Historischen in het kabinet zijn vertegenwoorigd. Aan De Residentiebode (r.k.) ontle nen we: De eerlijkheid gebiedt ons wel te ér- kennen, dat de eerste indruk van dit nieuwe Kabiniet eenige gemengde ge voelens naar voren roept. Voor het karakter van het' extra-par lementair Kabinet, hadden wij de samen stelling liever wat minder éénzijdig ge zien, want nu heeft het wel wat weg van een camouflage. Het verschil tusschen een rechtsch-parlementair Kabinet en dit extra-parlementaire Kabinet hadden wy liever wat scherper geaccentueerd ge zien, ook voor de verantwoordelijkheid der partijen. De „Standaard schreef Maandagavond, dat geen voorman der anti-revolutionnaire partij en dan voor man op politiek gebied, in dit extra-ps lementaire Kabinet zitting zou nemen. Dit parool is, wat betreft defce party gevolgd. Mr. Donner en Prof. Woltjer zijn gezaghebbende figuren in deze par tij, maar niet in het openbare politieke leven. En de heer de Graaff is misschien niet eens lid der party, al staat hy er poli tiek zeer dicht by. De vier katholieken staan echter mid den in een politiek leven. De premier i.« de leider van onze partij, Mr. Verschuur is lid van het Partijbestuur fn de beide andere Excellenties zyn zittende Kamer leden. By de Christelyk-Historische mi nisters geldt precies hetzelfde. Wy vreezen, dat deze samenstelling een zwakke stee zal worden in het Kabi net, of anders tot een ongewenschte po litieke verwarring aanleiding zal geven. GKVlKNr.DE RfiRK'KTKN. Schending van fabrieksgeheimen. Het persbureau Industria te Eindhoven meldt ons: Nu de directie der Splendoifabrieken een bericht lieëft gepubliceerd naar aanleiding van de mededeling van het Persbureau laz Dias over de ten nadeele vau Philips gepleegde schending van fnhriekageheinien. stellen de Philips' Fabrieken er prijs op te verklaien. dat zij van een klacht, die door Splendor zou zijn gedaan, geen kennis dra gen. Zoo zulk een klacht niettemin ingediend mocht zijn en direct of indirect tegen Phi lips mocht zijn gericht-, is er in elk geval tusschen de klacht vén Philips en die van Splendor dit verschil,, dat de justitie wei aanleiding hoeft gevonden tot een huiszoe king en beslaglegging bij Splendor, doch niet bij Philips. I)e Piasmolen wordt weer opgebouwd. Inzake den brand in De Plasmolen verne men wij. dat het hotel weer op dezelfde plaats zal worden opgebouwd. Gieren werd in het overgebleven gedeelte nog een na-brandje ontdekt, dat de plaatse lijke brandweer met haar brandspuit, die direct ter plaatse was. in zijn begin wist te blusscheri. Met man en macht is men aan Het opruimingswerk begonnen. Toch zal de heropening van het hotel niet voor April volgend jaar kunnen plaats hebben. Hel conflict bij de Twentsche Bontweveijr te Hengelo (O.) De directie dei Twentsche Bontwevenj schijnt de komende werkstaking, welke Maandag a s. zal uitbreken, alB een voldon gen feit te beschouwen. Naar wij vernemen wjn alle touwbazen en kaminhangers op het antoor ontboden en dezen werd de vraag gesteld of zij t.z.t den arbeid der wevers wilden overnemen. Nadat dit ontkennend fls beantwoord werd jden kaminhangers medegedeeld, dat zij dan van dien dag af »'et behoefden terug te komen, daar deze weck de wevers, die de garenboomen afweef- en, geen andere daarvoor ontvingen en er 8 voor hen geen Werk meer zou zijn. Den touwbazen werd ontslag aangezegd met ingang van 12 dezer. Het incident te Brusel. e Brusselsche correspondent van het Handelsblad meldt: Het onderzoek ten laete van den student t'OTC K'uit Uit Wassenaar, die het graf van ien -Onbekenden Soldaat te Brussel bezoe- ™lde, is nog niet gesloten. Het Belgische Parket maakte het dossier over aan de Ne derlandsche politie met verzoek Provo Kluit er et P-'t te ondervragen. Na ontvangst n iet veiBlag zal de zaak voor de raad- ,merw°rden' gebracht, die zal beslissen of zaak-Provo Kluit al dan niet bij verstek r de rechtbank zal worden behandeld. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. G. S. V. krygt een trainer. v"fVn>W van Maandag a.s. krijgt de voetbal vereeniging G. S. V. een trainer, en de heer Van Kant, oud-D.F.C. én N. A. d'e °-m- met succes de training w» het Haagsche V.U.C. op zich heeft ge- nomen. Hollandsch vliegtuig over de» kop. Geen persoonlijke ongelukken. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur is een W-A-watervliegtuig van den Marine-Lucht- vaartdienst nabij het vliegkamp „De Mok" over den kop geslagen. Er hebben geen per soonüjke ongevallen plaats gehad. Het vlieg tuig is bij de pogingen om het te bergen ge- tzonken. Er worden pogingen in het werk gesteld om het^weder te lichten. Russisch stoomschip in hrund. Bij Terneuzen. Aan boord van het Russische stoomschip Lieütenanat Schmidt is brand uitgebroken Het stoomschip bevindt zich op de Schelde ter hoogte van Terneuzen eu verlangt sleep boothulp. Van Vlissingen uit zijn eenige sleepbooten naaj^ het in nood verkeerende schip vertrokken. Het Russische stoomschip LiëUtenant Schmidt is in 1913 gebouwd en meet bruto 2502 ton. (N. R. Ct.) Te voet naar Schiermonnikoog. Gistermiddag ongeveer jialf vijf zijn 2 da mes en 5 heeren van Hornhuizen aan de Noordkust van Groningen over de Wadden op weg gegaan naar Schiermonnikoog. De wadden lagen geheel droog, wat in jaren niet gebeurd is. De tocht liep uitstekend afongeveer acht uur kwam het gezelschap op het eiland aan, toegejuicht door eilanders, die dit sportief bezoek op prijs stelden. De „Heinrich Podous". De „Heinrich Podeus". liet schip dat Maan dagmiddag van het strand bij Zandvourt is vlotgebracht en dat naar Rotterdam was op- gestoonid, is bij de Scheepsbouw Maatschap pij „Nieuwe Waterweg" aldaar in dok ge gaan, waar het schip, niet het oog op de te ondernemen repar^ties^ wordt nagekeken. KAUlU-iNiELVVö. Donderdag 8 Augustus. Hilversum. 5.30—7.16 Diner-concert door het A.V.R.O- quintet. 8.15 Kurhnus Soheveningen. Concert Kon Mil. Kapel, le luit. dir. C. L. Boer H ai zen. 030—7.00 Muzikale causerie: Jeugdklan- ken vqor harmonium. 7.00— 8.00 Orgelconcert m. m. v. vocale soliste. 8.00 Concert. Orkest. Spreker. Onderwerp Huwelijk en Gemeenschap. Na afloop Nieuwsberichten. Vrydag 9 Augustus. Hilversum. 10.00 Tijdsein A.V.R O. klok. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.15—2.00 Lunchmuziek door het A.V.R -Quintet. 2.00—2.30 Gramofoonniuziek. 2.30—4.3Ü Royal Theater A'dani. Filmmu ziek. 5.00-5-30 Lezing over sport. 5.30—7.15 Diner-concert door het A.V:R.O Quintet. H u4 zen. 11.00-11.30 N.C R.V. Korte ziekendienBt. 12.16—1.15 K.R.O. Concert door het K.R.O Trio. 1.18—2.00 K R.O. Gramofoonniuziek. 4.0O-5.M) Gramofoonniuziek N.C.R.V. 5.00 - 6.45 N.C.R.V. Concert. Vocale- en in strumentale solisten 451e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 2e klasse. Trekking van Donderdag 8 Aug. 2000.—: 20155 100.— 10594 10440 Pryzen van 30.-. 313 453 617 834 933 1019 1040 1129 1256 1319 1680 2315 2351 25G3 2633 2670 2924 2968 3048 3068 3120 3545 3553 3 3643 4003 4103 4364 1469 4771 4968 5116 5899 6180 6566 6950 7272 7372 7441 7i 7735 7805 9034 9205 9223 9326 9647 10108 10294 10910 11118 11127 11251 11660 11663 11921 11955 12094 12397 12464 12807 12837 13600 14021 14215 14232 14292 14310 14713 14760 15305 15824 15967 16114 16166 16430 16712 16764 10891 17757 18076 18340 18394 18413 18930 19265 19481 19609 19804 20019 20055 20084 20098 20212 20562 20714 20753 MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 8 Aug. Aangevoerd in totaal 2478 stuks, waarvan 225 slachtvarkens. Vette van f 0.444 —0.45 per pond levend met 2 pet. korting. Londensche van f 0.35- 0.371 p. p. lev. met 2 pet, korting. Zouters van f 0.43—0.44 p. p. lev. met 2 pet. korting. 973 magere varkens prijzen van f 35- 65 per stuk. 1161 biggen pr. -an f 20-35 p. st. 16 runderen pr. van f 225 -350 p. st. 45 nuchtere kalveren pr. van f 14—18 p st. 3 graskalveren geen not. 38 schapen pc. van f 26-30 p. at. 17 bokken en geiten pr. van f 2-6 p. st. Handel in vette varkens, Londensche. Zou ters en nuchtere kalveren vlug. overige soor- *m matig. Kaasmarkt Gouda. 8 Aug. 414 partijen kaas. Prijzen letkw. i. ton. f 50—54. 2e kw. m. .r.m. f 45^-49, le kw. zonder r.m. f 42 48. zware f 57. Handel matig 808 ponden boter, üóeboter f 1.05—1.10 per pond. Weiboter f 0.95-1.05 p. p Handel vlug. 337 partijen eieren. Kipeieren f 5.50-7.25 per 100 stuks. Eendeieren f 5.75^-6 per 100 stuks. Handel vlug. Graanmarkt Gouda. 8 Aug. Granen: Tarwe f 13.25-14.25. Rogge f 10.50—Ij,. Gerst f 10.25-11, id. chev. f 11.75-12.50, Haver f ll-i2. per 100 K.G. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 8 Augustus. Hoogste stand 764.9 Valencia. Laagste stand 752.2 Andemies. Verwachting. Meest matige noordelijke tot westelijke wind, meest half tot zwaar bewo:kt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in 'imperatuur. Habt u PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdag* Uw AANVRAGE in de Ieder leeet ze danl Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan hat Bureau r MARKT 31 STADSNIEUWS. GOUDiA, 8 Augustus 1929. Goudsche Waterleiding Mij. Het rapport van het onderzoek <id. 23 Juli 1929 ingesteld door Prof. Dr. L. E. Goester, naar het water der Goudsche Waterleiding Mij. vermeldt omtrent de kleur van het wa ter zeer licjit, geheel helder; het is reuke loos. ook by verwarmen en smakeloos. De conclusie van het geheele onderzoek is dat de samenstelling van het water èn chemisch èn Ü^cfbriologisch geheel bevre digen^ is. De coliproef van Eykman gaf nu weer, zooals steeds het geval was, een vol komen negatief resultaat, zoodat de zeer zwakke positieve reactie der vorige maal weder geheel verdSvenen is. Examen. Bij de gehouden examens Hoogduitsch L. slaagde o.m. onze stadgenoot de heer B. Roos, leerling van den heer W. J. D. 8. van Kijk, alhier. Inschrijvingen. Onder de inschrijvingen naar de door B. en W. van Rotterdam gisteren gehouden aanbesteding voor het maken van een kist dam vooi het droogleggen en repareeren van de zinkers door het Schiekanaal met bijhe- hoorende weiken waren ook de volgende Goudsche firma's: N?V. v.h. H. J Neder- horst f 27143. Aanneming Mij v.h. Zanen en Verstoep f 27442. Hoogste inschrijving was f 34.2Ü0. laagste f 20.700. Vertrokkenen. Vertrokken: T. van den Heuvel, van Vierde Kade naar Rotterdam, Wiliemstraat 38a; A. Griffioen van Krugerlaan 130 naar Heerlen; W. A. Verbiuggen van Crabethstr. 39 naar 's-Gravenhage, Marconistr. 61; G. Baas van Hoogstr. 14 naar Ter Apel; A. M. Thoen van Westhaven 25 naar Parama ribo, Wauibostr. 1Ö6; J. Elscot geh. m. H. Buitelaar van W. Tombergstr. 4 naar Moordrecht, Fleur; IJ. van Aalten Wed. E. v. d. Bovenkamp van R. v. Catsweg naar 's-Gravenhage, Nic. Beetsstr. 285; A. Hein- richs van Markt 24 naar Duitschlapd, Ham- bom; A. Boer van Westhaven 31 naar Lei den, Kruisstraat 39; CK W'intershoven van F. W. Reitzstraat 71 naar Gouderak, Ftol- wykersluis 243; C. Boele «an Korte Tiende weg 15 naar Oud Alblas, No. 184; E. Loen- dersloot van Turfmarkt naar Gouderak, Gouderaksche Dyk; R. van der Klip van Kleiweg 93 naar Reeuwyk, Zwarteweg 672; F. J. van Thiel van Piersonweg 8 naar Haarlem, Zaanenlaan 22; M. Boegheim van Pr. Hendrikstr. 109 naaf Eindhoven, St. Petrusstr. 12; H. J. van der Loo van Min derbroedersteeg 8 naar Soest, Lindenlaan 6> H. A. Quint Wed. C. Bezemer, aan boord naar Rotterdam, Pimpersielstr. 25b; C. A. J. Thierens van Oosthaven 54 naar Utrecht, W. Barentzstr. 91; H. van der Jagt van Pr. Hendrikstr. 133 naar Leiden, Garenmarkt 6a; P. Both van Iteg. plantsoen 30 naar Voorburg, Laan van Leeuwenstein 2; A. vpji Piershil van Lethmaetstr. 30 naar Rotter dam, Prins Hendrikkade 14a,- M. Rietveld van Kleiwegstr. 26 naar Hilversum, Jacob Catsstr. 56; A. Verschoor geh. m. C. Mole naar van Markt 66 naar Rotterdam, Ru- broekstr. 23; A. G. J. van Dorssen van v, B. IJzendoornpark 8 naar s-Gravenhage, Schèv. Brugschestr. 3; J. Ch. Muiier van Crabethstr. 42 naar Zeist, Weeshuislaan 4; J. Schouten van Vlamingstr. 4 paar Eindho ven, Kreeftstr. 37; C. Fokkers van Fluwee lensingel naar Eindhoven, 't Eindje 31: C. Langeraar van Burg. Martenssingel 148 naar Rotterdam, Exercitiestr. 19b; P. J. Anker van Groeneweg 8 naar Waddinxveen, Zuidkade 214F; C. J. Verkerk van Bocken- bergstr. 102 naar Eindhoven, Frans Hals straat 31; G. A. Fennet Wed. J. Furrer, van Hoogstr. 2 naar Utrecht, Kappelstr. 15c; G. van den Dool van Tollenstr. 107 naar Rotterdam, 2e Diergaardestr. 8; K. Brandsema van Markt 34 naar Assen, Vee- neweg 12; J. A. Hendriksse van Willens 51a naar Amsterdam, Kreupelstr. O 153; P. C. van der Velden van Mr. D. J. van Heusde- straat 41 naar St. Oedenrode, Kafferen A 216; J. J. Koolmees van Ltmdulsteeg naar 's-Gravenhage, de la Iteykade 207; F. M. van Waas van Keizerstraat -14 naar Am sterdam, Spangenschekade 9a; A. Honing van Stoofsteeg 22 naar Schoonhoven, Koe straat 34-; H. A. Vermeulen van Lange Tiendeweg naar Schoonhoven, le OI. v. Noordstr. 5; A. S. Kryger van Krugerlaan 130 naar Rotterdam, Bergweg 81: M. C. Radder van Karnemelksloot 43 naar Bos koop, Burg. Colynstr. 225; M. van Waas, van Nieuwsteeg 12 naar Amsterdam. Korte Prinsengracht 1; J Vermeulen van R. van Catsweg naar 's-Gravenhage, Kaapstraat 252; C. E. Nieuwland van Lemdulsteeg 8 naar Oudewater, Vinkenbuurt; N. van Dam van Nieuwe Haven 300 naar Rotterdam, Oosteinde 84; J. Jongepier van Winterdijk 4 naar Rotterdam, Heer Gillisstr. 26; W. G. Bouman van Vierde Kade 8G naar Woerden, Ischestr. 169; H. ten Hove van Pr. Hen drikstr. 18 naar Eindhoven, Kloosterdreef 12; A. B. de Baar van Crabethstr. 66 naar Utrecht, Amsterdamsche Straatweg 144a; G. Byleveld van a.b. IJssel 10 naar Hooge veen, Schuitstr. B 145; F. K. van Winger den van Willens 51B naar Reeuwyk, Zwar teweg 672N; N. van de Werken van L. Tiendeweg 79 naar Haastrecht, Hoogstraat C 287; A. H. Dikhooff van Turfmarkt 40 naar Zwammerdaxn, Oud Bodegraven; G. Schouten van Vossiusstr. 18 naar Reeuwyk, Vlledyk 6L8; J. B. A. van der Sprong van Karnemelksloot 16 naar Bergen op Zoom, Antwerp.str. 4244; A. Verboom van Blee- kerssingel 74 naar Alphen a. d. Rijn, Noor der Nassaustr. 5; A. H. van der Linden van Doelensta 16 naar Arnhem, Weverstr. 5; M. P. Vacano van Oosthaven 17 naar 's- Gravenhage, Laan van N.O. Indië 191; G. W. ten Hove van Prins Hendrikstr. 18 naar Apeldoorn, Jachtlaan 1; A. van Rheenen van Oosthaven 10 naar Rotterdam, Oppert 151; A. H. Germeraad van Gouwe 28 naar Amsterdam, Pretoriusstr. 631; H. Willers van L. Dwarsstr. 45 naar Waddinxveen, Jaagpad 64H; A. Goris van I'arkstr. 14 naar Hltegersberg, Molenatr. 14; M. P. Ver- kruisaen van Krugerlaan 130 naar 's-Gra venhage, Rotterd.str. 96; A. Korthuis van Snoystr. 95 naar Bodegraven, Rynkade 26; G. van Hoorn van F. W. Ileitzstr. 77 naar Rotterdam, Willem Buytenweekstr. 160B. Postduiven. De uitslag van de door de postduivenver. „De Gevleugelde Vriendenuit Soignies, afstand 166 K.M., gehouden wedvlucht is als volgt: C. A. M. Spruyt 1, 7, 16, 21, 26, 27; H. M. Massar 2, 4, 13, 23; T. F. G. Welzenis^, 32; P. Slaman 5, 25; A. Steenwinkel Jr., 6, 33, 34; L. van üuurert 8, 18, 19, 20; G. J. Schilt 9, 29, 30; T. Koot 10, 12, 15, 17; M. A. Mas- sar 1„ 14; Joh. Boer 22, 28, 36; J. Jonge- ntel 24, 31, 35. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 5 Aug.: Hendrika, d. v. H. l'revoo en A. P. de Jong, Heerenstraat 154. 6 Aug.. Johanna Maria Geertruida, d. -v. H. J. Thorborg en C. W. Wagener, Katten- singei 44; Wilhelmins, d. v. F. de Gruil en J. van der Kooy, Nobelstraat 77. 7 Aug.: Gerard Rienk, z. v. G. 11. Pel en A. C. Begeer, Krugerlaan 131; Johanna d. V. A. P. den Hertog en J. Ekelman». Vondel- .'tra.:t 55. GETROUWD, 7 Aug.: J. A. J. de Jong en 1'. hadier; A. Bijl en P. Schotman; H. J. de Jong en A. van den Berg. Agenda. Apothekersdienst. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, zal tot en met 9 Augustus, bene vens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. RERKENWOUDE. Burgerlijke Stand. GEBOREN. Teuntje d. van T. Boelhou- vVer en T. Kortlever. Men is hier tot de ontdekking gekomen dat 2 off er bussen, geplaatst in de Ned. Herv kerk tot steun van wed. en weëSën van pre dikanten, met een inhoud yati 3 maanden collecte verdwenen zijn. Een onderzoek wordt ingesteld. De heer C. W. Molenaar, alhier, is be noemd tot klerk ter secretarie te I.ekkerkerk tevens als waarnemend gem -ontvanger. De gein. zangvereeniging „Nieuw Leven" alhier behaalde ouder leiding van haar di recteur den heer H. Zanen te Bergambacht met 234 puhten een 3e prijs in de afd. uit muntendheid. GÜUDEIIAK. Gemeenteraad. De gemeenteraad is in openbare vergade ring bijeengeroepen tegen Vrijdag den 9 Augustus 1929, des namiddags ten 7J ure. De agenda vermeldt: 1 Beëediging P. H. Hofman als raadslid. - 2 Adres bouw bijzondere school. 3. Brandwezn. 4. Mededeelingen. 5. Inge komen stukken. 6. Wijziging geniet rntebe- grooting. 7. Benoeming lid licht-connuis- Hie vacature T. D. Both. 8. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Aanbeveling L. A. Verkerk. P. U. de Jong. 9 Reclames. Vrijdagavond zal vóór de raadsvergade ring ile brandspuit worden geprogeerd. Dat zal zeker weer een aardige attactie zijn voor de jeqgd. REEUWIJK. Bij het te Utrecht afgenomen examen Engelsch l.o. slaagde o.a. de heer J. G. Ro meyit uit Reeuwijk. In do vorige Raadsvergadering werd be sloten niet in te gaan op het verzcek van Goudsche lichtfabrieken, aan de bewoners van de Zwarteweg bij Gouda gas te mogpn leveren. Naar wy vernemen zijn er nu nieuwe ge zichtspunten en zal deze kwestie In de vol gende vergadering worden behandeld. De melkryder C. Burger alhier raakte maakt»1 zyn paard en wagen geladen met ledige melkbussen in de Twaalfmorgen tt water. Met moeite werden paard en wagen op het droge gebracht. Op de naaischool van de Eerwaarde Zus ters van het H. Hart, slaagden voor cou peuse en costumière de dames E. Raven- stein en G. Baars, alhier. Op het Hulppostkantoor alhier zyn 1100 be .ast in gpl aatjes verkocht. DRAADLOOZE DIENST. Bij en na het vertrek van de Zeppelin. NEW YORK, 8 Aug. Voor het vertrek an de Zeppelin had de politie te Lakehurst de strengste maatregelen genomen. Slechts 5000 personen werden tot het terrein zelf toegelaten. De waarde van de lading, die de Graff Zeppelin aan boord heeft, de post, die 1000 K.G. weegt inbegrepen, bedraagt 210.000 Mark. Daarby bevinden zich o.a. belang rijke documenten van de luchtvaart onder handelingen tusschen den Engelschen en Franschen minister voor de luchtvaart. De weerberichten luiden gunstig op de route die dr. Eckener zal volgen, n.l. in de richting van de Engelsche kust. Op 3 Sept. a.s. wordt de Graff Zeppelin voor zyn tocht om de wereld te Lakehurst terugverwacht. Boten den Oceaan. NEW YORK, 8 Aug.' ttPÖen afgeloopen nscht te 3 uur bevond Wêfhbclitsclup Uraïi Zeppelin zich boven deh"Obeaan op AOü mijl ul stand ten zuiden van Nantucket. Een snelheid van 135 K.M per uur. NEW \ORK, 8 Aug. Te 11.30 Midden- Europ. tijd hedeniuorgeu stond de Grai Zeppelin in verbinding met de Amerikaan- sche radio-stations New Vork, Boston en Portland om kompaspeilingen te doen. Op dit tydstip bevond liet luchtschip zich ten Z O. van Gape Cod aan de Oostkust van den Staat Massachusetts. Het had een ge middelde snelheid van 135 KJd. per uur en koerste in de richting van Cape Race op New Foundland. Vandaar zal liyt naar do Zuidkust van Engeland sturen. Amerika's garantie. HERLIJN, 8 Aug. Een spec.-verslaggever van den Bert. börsenkurier meldt van Ame- rkaansche zyde te hebben vernomen dat ue Amerikaansche woordvoerder ter conferen tie in den Haag het voornemen zou hebben reeds binnen eenige dagen aan de nog te vormen financieeie commissie uer confe rentie mede te deeien dat 40,8 millioen Mark van het niet beschermde deel der Ame üKuansche jaarbetaungen gebruikt zal wor dt-» als garantie voor de uaiispraken op vergoeding en voor oorlogsschulden aan Amerikaansch burgers. Dubbele moord cn zelfmoord. VENLü, 8 Aug Oistefen «rerd'Opde „Ha- wart" i-uu kleine villa, gelegen aau.de Maas tusschen Arcen eu Well, dé 'familie Maurits doodgevonden. De familie bestaat uit vader, moeder en zoon. 'De moeder en zoon zijn vergiftigd, terwijl de vader zelfmoord pleeg de. De reden vau dit vreeselijk drama moet waarschijnlijk in financieeie moeilijkheden worden gezocht. Het gezin bewoonde vroe ger het kasteel Münichliausen onder de ge nieeute Waldeck (Duitschland). Vrijuag werd liet dienstmeisje naar huis gestuuid ouder voorwendsel dat de familie op reis zou gaan. Men vermoedt dat het drama zich reeds Vrijdag heeft afgespeeld Omtrent hel drama, dat zich op de Ha- wert heeft afgespeeld, vernemen wij nog nader dat de moeder eu de 29-jarigve zoon doodgeschoten en dus niet vergiftigd op bed zijn gevonden. Staking bij Auping's Fabrieken verwacht. DEVENTER, 8 Aug. De samenwerkende besturen van den Alg. Ned„ R.K. Metaal- bewerkersbond hebben aan directie van Auping's MatrassenfabrieJ^en. ,jte Deventer een ultimatum gesteld, ^parin een week vacantia voor het personeel wordt ge vraagd. Indien de directie het op heden in genomen afwijzend .standpunt handhaaft zal, zoo wordt in het dltlmatum gezegd, het personeel der fabriek het werk op 15 dezer staken. Na de ramp te Veendam. GRONINGEN. 8 Aug. Onder gioote be langstelling had hedenmiddag de begrafenis plaats op de begraafplaats te Ommelander- wyk van het achtste slachtoffer van de ramp te Veendam, den 28-jarigen ongehuw de» Roelof Lukan. Onder de aanwezigen be vonden zich de moeder, 2 broers,, B. en W. van Veendam en leden van de directie van de fabriek Wilkens. Er waren vele bloemen. Het woord werd gevoerd door den burge meester van Veendam, door den heer P. J. A. Wilkens en De. Termaat. WISSELKOERSEN. 7 Aug. 8 Aug. Officieel. Londen' L2.11'7„ 12.11% Beilyn 59.50 59.48% Purys 9.77% 9.77% Biussel 34.72% 34.71% Zwitserland 48.04 48.03% Weenen 35.17% 35.20 Kopenhagen 66.52% 06.52% Stockholm 66.92% 66.92% Oslt 66.55 66.55 New York 2.49"/* 2.49% Niet officieel. Praag 7.39% 7.39% Madrid 36.50 36.62% Milaan 13.06 13.05% Prolongatie 3% b If N.W.S. 76%. Beursoverzicht. Hel uitblijven van de discontoverhooging van de Bank of Engeland en de zeer ruime geldmarkt alhier heeft heden tot resultaat gehad een zeer vaste stemming voor ver schillende industriepapieren. Zeer groote om zetten vonden plaats in kunstzijde-aand.. waarvan vooral Enka's profiteeddén t)e ope ning kwam reeds aanstonds bovei¥[&S0 pet., waarna in snel tempo de 360 petH Wërd be reikt, op welken koers zooveel Mhteriaal voorhanden wa« dat een reactie van een 10-tal punten volgde Margarine'Unie goed gedisponeerd- en onder levendige belangstel ling werd de 550 gepasseerd. Ook hier had later een kleine teruggang plaats In ver band met de voortdurende geruchten van ver- wisseling van certificaten Calvé in Margari ne Unie op voor houders van Calvé gunstige voorwaarden konden voor laatstgenoemde grootere prijzen bedongen wofden. die 6 pet boven het hoogste peil vah gisteren lagen. Later op den middag evëfttoel verflauwde de kooplust, waardoor de^kbehi zakte tot op het niveau van gisteren: 'Fhilipswaarden konden verbeteren, doch Aiaakten onder beurstijd nog al schommelingen mee. Ford- aand. lagen vast in de markt. Van Berkels patent verkeerde krachtig in herstel. Overi gens had de handel niets te beteekenen.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2